ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
вiд 1 серпня 2019 року | N 102 |
---|
Про затвердження Змiн до деяких
нормативно-правових актiв Нацiонального банку
України
Вiдповiдно до статей 7, 15, 55, 56 та 58 Закону України "Про Нацiональний банк України", статей 9, 66 та 67 Закону України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть", з метою пiдтримання банками та банкiвськими групами рiвня лiквiдностi, необхiдного для забезпечення стабiльної дiяльностi та своєчасного виконання зобов'язань перед вкладниками та iншими кредиторами, Правлiння Нацiонального банку України постановляє:
1. Затвердити:
1) Змiни до Iнструкцiї про порядок регулювання дiяльностi банкiв в Українi, затвердженої постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 28 серпня 2001 року N 368, зареєстрованою в Мiнiстерствi юстицiї України 26 вересня 2001 року за N 841/6032 (зi змiнами), що додаються;
2) Змiни до Положення про порядок регулювання дiяльностi банкiвських груп, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 20 червня 2012 року N 254, зареєстрованою в Мiнiстерствi юстицiї України 12 липня 2012 року за N 1178/21490 (зi змiнами), що додаються.
2. Департаменту методологiї (Наталiя Iваненко) пiсля офiцiйного опублiкування довести до вiдома банкiв України iнформацiю про прийняття цiєї постанови.
3. Контроль за виконанням цiєї постанови покласти на першого заступника Голови Нацiонального банку України Катерину Рожкову.
4. Постанова набирає чинностi з 02 вересня 2019 року.
Голова | Я. Смолiй |
ЗАТВЕРДЖЕНО Постанова Правлiння Нацiонального банку України 01 серпня 2019 року N 102 |
Змiни до Iнструкцiї про порядок регулювання дiяльностi банкiв в Українi
1. Абзаци дев'ятий, десятий роздiлу I виключити.
У зв'язку з цим абзаци одинадцятий - двадцять п'ятий уважати вiдповiдно абзацами дев'ятим - двадцять третiм.
2. У роздiлi V:
1) у главi 1:
у пунктi 1.2:
слова, лiтери та цифри "миттєвої лiквiдностi (Н4), поточної лiквiдностi (Н5)," виключити;
пункт доповнити словами та лiтерами "за всiма валютами (LCRBB) та в iноземнiй валютi (LCRIB).";
у пунктах 1.3, 1.4 слова, лiтеру та цифру "нормативiв поточної лiквiдностi (Н5) та" замiнити словом "нормативу";
2) глави 2, 3 виключити.
У зв'язку з цим глави 4, 5 уважати вiдповiдно главами 2, 3 та пункти 4.1 - 4.4 глави 2 уважати вiдповiдно пунктами 1 - 4.
3. У главi 1 роздiлу VIII:
1) абзац другий пункту 1.3 виключити.
У зв'язку з цим абзаци третiй, четвертий уважати вiдповiдно абзацами другим, третiм;
2) абзац третiй пункту 1.4 виключити.
У зв'язку з цим абзаци четвертий, п'ятий уважати вiдповiдно абзацами третiм, четвертим.
4. У пунктi 1.2 глави 1 роздiлу IX:
1) у пiдпунктi "а" слова, лiтеру та цифру ", миттєвої лiквiдностi (Н4)" виключити;
2) у пiдпунктi "в" слова, лiтеру та цифру ", поточної лiквiдностi (Н5)" виключити.
5. Абзаци перший - п'ятий пункту 2 роздiлу X замiнити одним новим абзацом такого змiсту:
"2. Системно важливий банк зобов'язаний дотримуватися спецiального значення нормативу максимального розмiру кредитного ризику на одного контрагента (Н7) - не бiльше нiж 20 вiдсоткiв.".
У зв'язку з цим абзаци шостий, сьомий уважати вiдповiдно абзацами другим, третiм.
Директор Департаменту методологiї | Н. Iваненко |
ПОГОДЖЕНО: | |
Голова Нацiонального банку України | Я. Смолiй |
ЗАТВЕРДЖЕНО Постанова Правлiння Нацiонального банку України 01 серпня 2019 року N 102 |
Змiни до Положення про порядок регулювання дiяльностi банкiвських груп
1. У главi 2 роздiлу III:
1) пункт 2.4 викласти в такiй редакцiї:
"2.4. До активiв iз кiнцевим строком погашення до 31 дня кредитно-iнвестицiйної пiдгрупи / учасникiв банкiвської групи (крiм страхових компанiй), якщо кредитно-iнвестицiйної пiдгрупи немає, пiд час розрахунку нормативу Н5к включаються:
1) готiвковi кошти;
2) банкiвськi метали;
3) кошти на кореспондентських рахунках, що вiдкритi в Нацiональному банку (без урахування коштiв обов'язкових резервiв банку в Нацiональному банку);
4) строковi вклади (депозити), що розмiщенi в Нацiональному банку;
5) сума перевищення коштiв, якi облiковуються на кореспондентських рахунках, що вiдкритi в iнших банках, на рахунках строкових вкладiв (депозитiв), що розмiщенi в iнших банках, та кредитiв, що наданi iншим банкам (за мiнусом коштiв, що розмiщенi в банках, якi визнанi банкрутами або лiквiдовуються за рiшенням уповноважених органiв, або в яких призначена тимчасова адмiнiстрацiя, або якi зареєстрованi в офшорних зонах), над сумою коштiв, якi облiковуються на кореспондентських рахунках iнших банкiв, на рахунках строкових вкладiв (депозитiв) iнших банкiв, та кредитiв, що отриманi вiд iнших банкiв;
6) кредити, що наданi суб'єктам господарювання, органам державної влади, органам мiсцевого самоврядування та фiзичним особам (без урахування заборгованостi, строк сплати якої згiдно з договором минув);
7) борговi цiннi папери, iнвестицiї в асоцiйованi i дочiрнi компанiї, якi утримуються з метою продажу, за умови, що зазначенi цiннi папери є необтяженими та/або строк сплати заборгованостi за якими згiдно з договором не минув, та/або проти емiтента таких цiнних паперiв не порушено справу про банкрутство.
Активи пiд час розрахунку нормативу поточної лiквiдностi зменшуються на суму сформованих пiд них резервiв, уцiнки, очiкуваних кредитних збиткiв, вiдображених за рахунками дисконтiв.";
2) главу пiсля пункту 2.4 доповнити трьома новими пунктами такого змiсту:
"2.5. До зобов'язань iз кiнцевим строком погашення до 31 дня кредитно-iнвестицiйної пiдгрупи / учасникiв банкiвської групи (крiм страхових компанiй), якщо кредитно-iнвестицiйної пiдгрупи немає, пiд час розрахунку нормативу Н5к включаються:
1) кошти на кореспондентському рахунку Нацiонального банку в банку;
2) строковi вклади (депозити) Нацiонального банку;
3) кредити, що отриманi вiд Нацiонального банку;
4) сума перевищення коштiв, якi облiковуються на кореспондентських рахунках iнших банкiв, на рахунках строкових вкладiв (депозитiв) iнших банкiв та кредитiв, що отриманi вiд iнших банкiв, над сумою коштiв, якi облiковуються на кореспондентських рахунках, що вiдкритi в iнших банках, на рахунках строкових вкладiв (депозитiв), що розмiщенi в iнших банках, та кредитiв, що наданi iншим банкам;
5) кредити, що отриманi вiд мiжнародних та iнших фiнансових органiзацiй;
6) кошти клiєнтiв;
7) кошти Державного бюджету України та iнших фондiв України;
8) цiннi папери власного боргу;
9) заборгованiсть за кредитами, що отриманi вiд Нацiонального банку, строк сплати якої згiдно з договором минув;
10) заборгованiсть за строковими вкладами (депозитами) iнших банкiв, строк сплати якої згiдно з договором минув;
11) заборгованiсть за кредитами, що отриманi вiд iнших банкiв, строк сплати якої згiдно з договором минув;
12) кредиторська заборгованiсть з придбання активiв;
13) субординований борг банку;
14) зобов'язання за всiма видами гарантiй, порук, авалiв;
15) зобов'язання з кредитування, що наданi клiєнтам i банкам.
2.6. Необтяженi облiгацiї внутрiшньої державної позики, що рефiнансуються Нацiональним банком, та борговi цiннi папери, емiтованi Нацiональним банком, уключаючи придбанi за операцiями репо (але не бiльше нiж сума за окремою операцiєю, яка включається до розрахунку нормативiв лiквiдностi) з переходом права власностi на такi цiннi папери, пiд час розрахунку нормативу Н5к уключаються до активiв без урахування строку до погашення.
До розрахунку нормативу Н5к не включаються вiдповiднi суми наданих кредитiв за операцiями репо в разi включення до розрахунку цього нормативу зазначених необтяжених цiнних паперiв.
2.7. Вiдповiдальна особа банкiвської групи пiд час розрахунку нормативу H5к має право зменшувати зобов'язання за наданими банком гарантiями, акредитивами, акцептами та авалями на суму коштiв у розрахунках, якi є грошовим забезпеченням (покриттям) за цими зобов'язаннями, за умови одночасного дотримання таких вимог:
1) безперечного контролю та доступу банку до грошового забезпечення;
2) право банку здiйснити договiрне списання коштiв з рахунку, на якому облiковується грошове забезпечення, у разi невиконання контрагентом зобов'язань перед банком;
3) розмiщення грошового забезпечення на строк, не менший, нiж строк цих зобов'язань (без права дострокового вилучення).".
У зв'язку з цим пункт 2.5 уважати пунктом 2.8.
2. Абзац другий пункту 1.4 глави 1 роздiлу IV викласти в такiй редакцiї:
"Пiд час розрахунку нормативiв кредитного ризику два або бiльше контрагентiв є одним контрагентом i таким, що несе спiльний економiчний ризик, за наявностi хоча б одного з критерiїв, визначених главою 1 роздiлу VI Iнструкцiї N 368 (далi - група пов'язаних контрагентiв).".
Директор Департаменту методологiї | Н. Iваненко |
ПОГОДЖЕНО: | |
Голова Нацiонального банку України | Я. Смолiй |
Copyright © 2025 НТФ «Интес» Все права сохранены. |