ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

25.07.2001 р. N 3/15-3699-ЕП

 

Начальникам регiональних митниць
Начальникам митниць


Щодо застосування положень статтi 18 Закону України вiд 21.12.2000 N 2181-III

     На численнi запити митних органiв i суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi стосовно списання податкового боргу, який виник станом на 31.12.99 i не сплачений на день набрання чинностi статтею 18 Закону України вiд 21.12.2000 N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" повiдомляємо.

     Вiдповiдно до п. 7.3.6 статтi 7 Закону України вiд 03.04.97 N 168/97 - ВР "Про податок на додану вартiсть" датою виникнення податкових зобов'язань при ввезеннi (iмпортуваннi) товарiв є дата оформлення ввiзної митної декларацiї iз зазначенням у нiй суми податку, що пiдлягає сплатi.

     Оскiльки п. 4.3 статтi 4 того ж законодавчого акту до бази оподаткування податком на додану вартiсть входять суми акцизного збору та ввiзного мита, податковi зобов'язання i за цими податками виникають на момент оформлення вантажної митної декларацiї.

     Погашення (сплата) податкових зобов'язань за митними платежами здiйснюється на момент оформлення вантажної митної декларацiї у повному обсязi вiдповiдно до обраного декларантом митного режиму залежно вiд мети перемiщення товарiв через митний кордон, встановленої статтею 69 Митного Кодексу України.

     Пунктом 1.3 статтi 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцiй за їх наявностi), узгоджене платником податкiв або встановлене судом (арбiтражним судом), але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

     Враховуючи вищевикладене, податковий борг за митним платежами може виникнути лише за умови оформлення вантажної митної декларацiї у повному обсязi вiдповiдно до обраного декларантом митного режиму. Таким чином, якщо суб'єктом зовнiшньоекономiчної дiяльностi до 31.12.99 ввезено на митну територiю України товари та iншi предмети i не здiйснено оформлення у встановлений законодавством митний режим у нього не має податкового боргу (а отже i права на його списання), а є лише обов'язок надати цi товари та iншi предмети та заповнену вантажну митну декларацiю для митного оформлення (стаття 37 Митного Кодексу України).

     Аналогiчним чином вирiшується питання при розмiщеннi товарiв та iнших предметiв до 31.12.99 на митному лiцензiйному складi, оскiльки цей митний режим не передбачає вiльного використання товарiв на митнiй територiї України й встановленi законодавством податки i збори при цьому не нараховуються i не сплачуються (не виникає податкового зобов'язання).

     Якщо вантажна митна декларацiя була оформлена у повному обсязi з вiдстроченням сплати митних платежiв на пiдставi положень актiв законодавства України й такi платежi не сплаченi у строк на який надавалось вiдстрочення їх сплати податковий борг виникає з моменту, який визначено конкретним актом законодавства України.

     На виконання пункту 18.1 статтi 18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" Державною податковою адмiнiстрацiєю України наказом вiд 01.03.2001 N 81 (зареєстрований Мiнiстерством юстицiї України 27.03.2001 за N 281/5472) затверджено "Положення про списання та розстрочення податкового боргу платникiв податкiв у зв'язку з вiдмiною картотеки".

     Вiдповiдно до абзацу першого пункту 2 зазначеного положення органами державної податкової служби здiйснюється списання та розстрочення податкового боргу щодо тих податкiв i зборiв (обов'язкових платежiв) до бюджетiв та державних цiльових фондiв, якi включаються до бюджетiв вiдповiдних рiвнiв, а також щодо iнших платежiв, визначених iншими законами.

     Враховуючи викладене, при зверненнi до митного органу суб'єкта зовнiшньоекономiчної дiяльностi з проханням про списання податкового боргу, який виник станом на 31.12.99, за оформленими ранiше ВМД, i не сплачений на день набрання чинностi статтею 18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" митний орган повинен здiйснити наступнi дiї:

     1. Провести звiрку сум податкового боргу на пiдставi оформлених у повному обсязi вантажних митних декларацiй й документiв до них.

     2. Направити матерiали проведеної звiрки та ксерокопiї вiдповiдних примiрникiв вантажних митних декларацiй до податкового органу за мiсцем державної реєстрацiї суб'єкта - боржника.

В.о. Голови Служби О.Шейко
Copyright © 2025 НТФ «Интес»
Все права сохранены.