ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
24.09.2010 | N 29/1-6/4160-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць, митниць |
Вiдповiдно до вимог наказу
Держмитслужби України вiд 14.01.2009 N 19 щодо
обмiну iнформацiєю, визначальною для класифiкацiї
й iдентифiкацiї товарiв, та на пiдставi рiшення
Навчально-методичної ради Центрального митного
управлiння лабораторних дослiджень та експертної
роботи вiд 15.09.2010 (протокол N 7), надаємо для
використання у роботi розробленi спецiалiстами
Управлiння методичнi рекомендацiї щодо вiдбору
проб та зразкiв:
- металопродукцiї, в тому числi зливкiв, литих виробiв та прокату;
- цегли та каменiв силiкатних (каменiв стiнових безцементних, каменiв рядових i лицьових);
- мила, поверхнево-активних органiчних речовин, мийних засобiв, поверхнево-активних препаратiв, засобiв для прання, миття та засобiв для чищення з вмiстом та без вмiсту мила;
- вапна, група 25 за УКТЗЕД;
- добрив.
Додаток:
1. "Методичнi рекомендацiї щодо
вiдбору проб та зразкiв металопродукцiї, в тому
числi зливкiв, литих виробiв та прокату" на 8
арк.;
2. "Методичнi рекомендацiї щодо
вiдбору проб та зразкiв цегли та каменiв
силiкатних (каменiв стiнових безцементних, каменiв
рядових i лицьових)" на 12 арк.;
3. "Методичнi рекомендацiї щодо
вiдбору проб та зразкiв поверхнево-активних
органiчних речовин, мийних засобiв,
поверхнево-активних препаратiв, засобiв для
прання, миття та засобiв для чищення з вмiстом та
без вмiсту мила" на 11 арк.;
4. "Методичнi рекомендацiї щодо
вiдбору проб та зразкiв вапна, група 25 за
УКТЗЕД" на 11 арк.;
5. "Методичнi рекомендацiї щодо
вiдбору проб та зразкiв добрив" на 9 арк.
В.о. начальника Управлiння | О.А.Моргун |
Затверджено рiшенням Навчально-методичної ради Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 15.09.10 N 7 |
Методичнi рекомендацiї
по вiдбору проб i зразкiв металопродукцiї, в тому
числi зливкiв, литих виробiв та прокату
Вступ
Методичнi рекомендацiї по вiдбору проб i зразкiв металопродукцiї розроблено для використання в роботi вiддiлiв митного оформлення митних органiв та експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи (далi -Управлiння) Державної митної служби України.
Одним з основних критерiїв класифiкацiї металiв, сплавiв та виробiв з них є їх хiмiчний склад. Технiчне оснащення експертних пiдроздiлiв Управлiння дозволяє проводити визначення хiмiчного складу зазначених товарiв методами спектрального аналiзу. Як i будь-який iнший метод, спектральний аналiз потребує проведення вiдповiдної пробопiдготовки для отримання об'єктивних результатiв дослiдження.
Цi методичнi рекомендацiї визначають основнi правила та методи вiдбору проб та зразкiв металопродукцiї (зливкiв, литих виробiв та готового прокату) для визначення хiмiчного складу в експертних пiдроздiлах Управлiння з метою їх iдентифiкацiї та подальшої класифiкацiї згiдно з УКТЗЕД в рамках процедур митного контролю та митного оформлення.
1 Загальнi положення
1.1 Сфера застосування
Цi методичнi рекомендацiї встановлюють порядок та методи вiдбору проб i зразкiв металевих зливкiв, литих виробiв та готового прокату для проведення їх дослiдження в експертних пiдроздiлах Управлiння.
Методичнi рекомендацiї призначенi для посадових осiб митних органiв, якi здiйснюють вiдбiр проб i зразкiв та надають їх для проведення дослiджень до експертних пiдроздiлiв Управлiння.
Основною метою дослiдження проб i зразкiв товарiв є iдентифiкацiя товарiв для їх подальшої класифiкацiї згiдно з УКТЗЕД в рамках процедур митного контролю та митного оформлення.
1.2 Нормативнi посилання
У цих методичних рекомендацiях є посилання на наступнi законодавчi та нормативнi документи:
Митний кодекс України вiд 11.07.02 N 92-IV зi змiнами й доповненнями.
Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.02 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" зi змiнами й доповненнями, внесеними постановами Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.01.03 N 92 та вiд 07.05.08 N 437.
Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
Наказ Державної митної служби України вiд 18.04.05 N 302 "Про затвердження форми акта про взяття проб i зразкiв товарiв".
Наказ Державної митної служби вiд 23.12.02 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" зi змiнами й доповненнями, внесеними наказом Державної митної служби України вiд 14.09.07 N 760.
ГОСТ 7565-81 Чугун, сталь и сплавы. Метод отбора проб для определения химического состава.
ГОСТ 25501-82 Заготовки и полуфабрикаты из цветных металлов и сплавов. Термины и определения.
ГОСТ 977-88 Отливки стальные. Общие технические условия.
1.3 Термiни та визначення
1.3.1. Партiя - кiлькiсть товару, однорiдного за якiстю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного iнтервалу часу в одних i тих же умовах, призначеного для iмпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвiдчує якiсть, та однiєю ВМД.
1.3.2. Вибiрка - кiлькiсть одиниць товару, якi вiдбирають вiд загальної кiлькостi товарних одиниць для перевiрки.
1.3.3. Об'єм вибiрки - кiлькiсть товару, що вiдбирають iз кожної партiї.
1.3.4. Зразок - окрема одиниця дослiджуваного об'єкту (товару).
1.3.5. Проба - кiлькiсть нештучного товару або частина зразка, яка вiдiбрана з партiї, що дослiджується, тотожна складу й ознакам партiї.
1.3.6. Темплет - в металоведеннi плоский зразок, вирiзаний з металевого виробу для виявлення його хiмiчного складу.
1.3.7. Заготовка - промiжний продукт металургiйного виробництва, отриманий електролiзом, литтям або пластичною деформацiєю, призначений для подальшої металургiйної переробки.
1.3.8. Зливки - заготовки, виготовленi литтям, призначенi для подальшої пластичної деформацiї.
1.3.9. Прокат - продукцiя прокатного виробництва. Прокат роздiляють на листовий, сортовий (катанка, квадрат, круг, стрiчка, шестикутник) та фасонний (арматура, балка, швелер, куток, профiлi спецiального призначення).
1.3.10. Дрiт - гаряче - або холодно формованi вироби будь-якої форми поперечного перерiзу, розмiр якого не бiльше 16 мм.
1.4 Порядок взяття проб i зразкiв товарiв
Взяття проб i зразкiв товарiв проводиться вiдповiдно до вимог Постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.02 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" (зi змiнами та доповненнями) та наказу Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв з Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
1.5 Загальнi правила вiдбору проб та зразкiв товарiв
1.5.1 Взяття проб i зразкiв товарiв здiйснюється в рамках процедур митного контролю та митного оформлення уповноваженою посадовою особою митного органу на пiдставi вмотивованого письмового розпорядження керiвника цього митного органу або його заступника за умови обов'язкової присутностi власника товару або декларанта чи уповноваженої ним особи.
1.5.2 Проби i зразки товарiв беруться в мiнiмальнiй кiлькостi, яка забезпечує можливiсть проведення їх дослiдження. Норми взяття проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень експертними пiдроздiлами Управлiння, затвердженi наказом Державної митної служби України вiд 23.12.02 N 719, зареєстрованого у Мiнiстерствi юстицiї України 30.01.03 за N 79/7400, (зi змiнами).
Маса та габаритнi розмiри зразкiв металопродукцiї, вiдiбраних для рентгеноспектрального аналiзу, не повиннi перевищувати максимально допустимi норми, зазначенi у iнструкцiях з експлуатацiї аналiзаторiв елементного складу, що використовуються у конкретнiй лабораторiї.
1.5.3 З метою проведення у разi потреби повторних дослiджень, вiдбiр проб i зразкiв товарiв здiйснюється у двох примiрниках (один - для проведення дослiдження, другий - як контрольний). На кожний примiрник вiдiбраної проби (зразка) товару накладається окреме митне забезпечення та прикрiплюється маркувальна етикетка, форма якої наведена у додатку 2 наказу ДМСУ вiд 14.01.09 N 19.
Для полегшення iдентифiкацiї проб (зразкiв) маркувальнi етикетки бажано доповнити такою iнформацiєю: номери плавок, марки металу, номери вантажно-митних декларацiй (ВМД) та номери транспортних засобiв.
1.5.4 Взяття проб i зразкiв товарiв оформлюється актом за формою, затвердженою наказом Держмитслужби України вiд 18.04.05 N 302. Цей Акт складається в трьох примiрниках, якi пiдписуються посадовою особою митного органу, що взяла проби i зразки, власником товару або декларантом чи уповноваженою особою, спецiалiстом експертного пiдроздiлу Управлiння, якщо вiн бере участь у процедурi взяття проб i зразкiв, i залученими до процедури понятими. Один примiрник Акту додається до взятих проб i зразкiв, другий передається власнику товару або декларанту чи уповноваженiй особi, третiй - залишається у справах митного органу.
1.5.5 Взяття проб i зразкiв товарiв здiйснюється з обов'язковим додержанням правил технiки безпеки та пожежної безпеки.
1.5.6 Опломбованi та промаркованi проби (зразки) товарiв доставляються до експертного пiдроздiлу Управлiння поштою або посадовою особою митного органу разом з запитом про проведення дослiдження, оригiналом акта про вiдбiр проб i зразкiв товарiв та копiями акта про проведення митного огляду товарiв, що перемiщуються за вантажною митною декларацiєю, митної декларацiї, зовнiшньоекономiчного контракту (договору), iнвойсу (рахунка-фактури, накладної тощо), сертифiкатiв вповноважених державних органiв (якщо вони надавались), технiко-технологiчної документацiї iз зазначенням вiдомостей про кiлькiсний та якiсний склад, фiзико-хiмiчнi властивостi, основнi технологiчнi стадiї виробництва та призначення товару, завiрених особистим митним забезпеченням посадовою особою митного органу.
Важливо, що, вiдповiдно до вимог ГОСТ 977-88, вантаж повинен супроводжуватись сертифiкатом якостi, в якому повиннi бути зазначенi:
- товарний знак виробника;
- номер креслення (на виливки);
- умовне позначення виливка;
- кiлькiсть i маса;
- номер партiї;
- номер плавки;
- марка сталi (сплаву);
- результати хiмiчного аналiзу;
- вид термообробки;
- результати механiчних випробувань;
- позначення стандарту.
Додатково надаються фотозображення вантажу.
2. Метод (процедура) вiдбору проб i зразкiв металевих зливкiв, литих виробiв та готового прокату з метою дослiдження їх хiмiчного складу в експертних пiдроздiлах Управлiння
2.1. Вiдбiр проб та зразкiв металопродукцiї проводять вiд кожної партiї товару у двох примiрниках (один - для проведення дослiдження, другий - як контрольний).
2.2. Об'єм вибiрки проб та зразкiв металевих зливкiв залежить вiд кiлькостi плавок, що складають партiю товару. Вiд кожної плавки вiдбирають:
пробу - вирiзкою куска метала з середньої частини зливка на глибину 50-70 мм або
зразок - у кiлькостi не менше 1 одиницi.
Вiд однiєї плавки вiдбирають не менше 1-єї проби.
Стандартом ГОСТ 7565-81 встановлено метод вiдбору i пiдготовки проб для визначення хiмiчного складу чавуну, сталi, сплавiв та готового прокату.
При вiдборi проб чавуну в чушках, призначеного для експорту, iз штабеля, вагону або iншого транспортного засобу вiдбирають не менше однiєї чушки з кожних 3 тонн.
Пробу вiд чавунної чушки вiдбирають вiдколюванням шматка розмiром не менше 40х40 мм.
Поверхню чушок в мiсцях вiдбору проб очищають вiд пiску, шлаку та ливарної кiрки.
Вiдбiр проб сталi або сплавiв проводять вiд зливка або литої заготовки вирiзанням шматка металу iз середньої частини на глибину 50-70 мм.
2.3. Вiд кожного типу литих виробiв та готового прокату вiдбирають:
пробу - у виглядi поперечного темплету завширшки 60 мм або
зразок - у кiлькостi не менше 1 одиницi.
Для листового прокату вирiзають зразок розмiром 40х40 мм.
Для сортового прокату (прутки, труби) дiаметром або стороною квадрата 28-50 мм вiдрiзають пробу по всьому перерiзу шириною не менше 40 мм. Для сортового прокату, дiаметром бiльше 50 мм, вирiзають сегмент шириною не менше 40 мм.
Для фасонного прокату використовують половину поперечного темплету. В залежностi вiд розмiру прокату допускається розрiзати зразок на декiлька частин завширшки не бiльш 40 мм.
2.4. Для визначення хiмiчного складу труб вiдбирають не менше 2-х труб вiд партiї i вiдрiзають зразки у виглядi патрубкiв довжиною 40 мм (при дiаметрi труб до 90 мм); у виглядi сегментiв довжиною та шириною 40-50 мм (при дiаметрi труб до 90 мм); для зварних труб вiдбирають проби на вiдстанi 20-25 мм вiд шва.
2.5. Вiд дроту вiдрiзають пробу довжиною 40-60 мм на вiдстанi 10-15 мм вiд кiнця мотка.
Вiд пруткiв вiдрiзається проба довжиною 40 мм (якщо дiаметр прутка бiльший, нiж 50 мм, допускається вирiзати пробу шириною 40 мм).
3. Заключнi положення
Звертаємо увагу на те, що цi методичнi рекомендацiї встановлюють порядок та методи вiдбору проб та зразкiв металевих зливкiв, литих виробiв та готового прокату для визначення їх хiмiчного складу. Вiдiбранi за цими методичними рекомендацiями проби та зразки не надають змоги оцiнити якiсть поверхнi, ступiнь обробки тощо всього вантажу. Вiдбiр проб та зразкiв для визначення цих параметрiв нормується вiдповiдними державними стандартами на конкретну продукцiю.
Автор: Мiхненко О.Ю.
Затверджено рiшенням Навчально-методичної ради Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 15.09.10 N 7 |
Методичнi рекомендацiї
по вiдбору проб i зразкiв цегли та каменiв
силiкатних (каменiв стiнових безцементних, каменiв
рядових i лицьових)
Вступ
Методичнi рекомендацiї по вiдбору проб i зразкiв цегли та каменiв силiкатних (каменiв стiнових безцементних, каменiв рядових i лицьових) розроблено для використання в роботi пiдроздiлiв митних органiв та експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи, а також регiональних служб з експертного забезпечення митних органiв. В методичних рекомендацiях зiбранi необхiднi норми вiдбору проб i зразкiв цегли та каменiв силiкатних (каменiв стiнових безцементних, каменiв рядових i лицьових).
Згiдно з УКТЗЕД: цегла, блоки, плитки та iншi керамiчнi вироби з кремнеземистого кам'яного борошна (наприклад з кiзельгуру, триполiту або дiатомiту) або з аналогiчних кремнеземистих порiд розглядаються у товарнiй позицiї 6901; цегла вогнетривка, блоки, плитки та аналогiчнi вогнетривкi керамiчнi будiвельнi матерiали, крiм виробiв з кремнеземистого кам'яного борошна або з аналогiчних кремнеземистих порiд, розглядаються у товарнiй позицiї 6902; цегла будiвельна, блоки для пiдлоги, плитки несучi або облицьовувальнi та аналогiчнi вироби з керамiки розглядаються у товарнiй позицiї 6904. Однак, деякi вироби, що можуть використовуватися в якостi цегли будiвельної, чи за зовнiшнiми ознаками схожi на цеглянi вироби, можуть розглядатися у товарних позицiях 6907, 6908, 3824 та 8545.
Таким чином, для чiткої iдентифiкацiї (визначення точного хiмiчного складу, структури i властивостей) та подальшої класифiкацiї, згiдно з УКТЗЕД, необхiдною умовою є правильний вiдбiр проб i зразкiв цегли та каменiв силiкатних (каменiв стiнових безцементних, каменiв рядових i лицьових) вiдповiдно до вимог ГОСТiв, ДСТУ, чинних нормативних документiв тощо.
1 Загальнi положення
1.1 Сфера застосування
Цi методичнi рекомендацiї встановлюють порядок та методи вiдбору проб i зразкiв цегли та каменiв силiкатних (каменiв стiнових безцементних, каменiв рядових i лицьових).
Методичнi рекомендацiї призначенi для посадових осiб митних органiв, якi здiйснюють вiдбiр проб i зразкiв та надають їх для проведення дослiджень до експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи (далi - Управлiння).
Основною метою дослiдження проб i зразкiв товарiв є iдентифiкацiя товарiв та встановлення вiдповiдностi визначених показникiв (параметрiв) тим, що заявленi в документацiї для митного оформлення товару.
1.2 Нормативнi посилання
В даних методичних рекомендацiях є посилання на наступнi законодавчi та нормативнi документи:
Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.2002 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" iз змiнами i доповненнями, внесеними постановами Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.01.2003 N 92 та вiд 07.05.2008 N 437.
Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
Наказ Державної митної служби України вiд 18.04.2005 N 302 "Про затвердження форми акта про взяття проб i зразкiв товарiв".
Наказ Державної митної служби вiд 23.12.2002 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" iз змiнами i доповненнями, внесеними наказом Державної митної служби України вiд 14.09.2007 N 760.
ДСТУ Б В.2.7-80:2008 Будiвельнi матерiали. Цегла та каменi силiкатнi. Технiчнi умови.
ДСТУ Б В.2.7-36:2008 Будiвельнi матерiали. Цегла та каменi стiновi безцементнi. Технiчнi умови.
ДСТУ Б В.2.7-61:2008 Цегла та каменi керамiчнi рядовi i лицьовi. Технiчнi умови.
ДБН Г. 1-4-95 Органiзацiйно-методичнi, економiчнi i технiчнi нормативи. Правила перевезення, складування та зберiгання матерiалiв, виробiв, конструкцiй i устаткування в будiвництвi.
ГОСТ 12.3.009-76 ССБТ. Работы погрузочно-разгрузочные. Общие требования безопасности.
ГОСТ 2228-81 Бумага мешочная. Технические условия.
ГОСТ 8273-75 Бумага оберточная. Технические условия.
1.3 Термiни та визначення
1.3.1 Партiя - товарною партiєю називають кiлькiсть товару, однорiдного за якiстю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного iнтервалу часу в одних i тих же умовах, призначеного для iмпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвiдчує якiсть, та однiєю вантажно-митною декларацiєю.
1.3.2 Вибiрка - кiлькiсть одиниць товару, якi вiдбирають вiд загальної кiлькостi товарних одиниць, для перевiрки.
1.3.3 Об'єм вибiрки - кiлькiсть товару, що вiдбирають з кожної партiї.
1.3.4 Зразок - окрема одиниця дослiджуваного об'єкту (товару).
1.3.5 Проба - кiлькiсть нештучного товару чи частина зразка, яка вiдiбрана з партiї, що дослiджується, тотожна складу i ознакам партiї.
1.3.6 Точкова проба - проба, вiдiбрана за один прийом вiд продукцiї. Вона характеризує якiсть товару в одному об'єктi чи тарному мiсцi або на певному заданому рiвнi штабелю чи транспортного засобу.
1.3.7 Об'єднана проба - проба, складена з ретельно перемiшаних точкових проб, вiдiбраних у вiдповiдному порядку, об'єднаних у вказаному спiввiдношеннi та для якої характернi середнi значення характеристик товару.
1.3.8 Середня проба - частина об'єднаної проби, що складається iз двох рiвноцiнних проб - аналiтичної та контрольної.
1.3.9 Аналiтична проба - частина середньої проби, яка використовується для лабораторного дослiдження.
1.3.10 Контрольна проба - частина середньої проби, яка зберiгається в лабораторiї протягом двох мiсяцiв i використовується для арбiтражних дослiджень.
1.3.11 Арбiтражна проба - частина об'єднаної проби, яка зберiгається у особи, що направила зразок на дослiдження, або в дослiдницькiй органiзацiї в опечатаному цiєю органiзацiєю виглядi. Ця проба використовується для арбiтражного дослiдження при виникненнi розбiжностей або оскарженнi прийнятого дослiдницькою органiзацiєю рiшення.
1.3.12 Квартування - метод, що полягає у послiдовному виконаннi за встановленими правилами розподiлу об'єднаної проби, розмiщеної рiвним шаром на площинi у виглядi квадрату, з метою її зменшення для одержання аналiтичної та контрольної проб.
1.4 Порядок взяття проб i зразкiв товарiв
Взяття проб i зразкiв товарiв проводиться вiдповiдно до вимог Постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.2002 N 1862 (iз змiнами та доповненнями) "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками", наказу Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
1.5 Загальнi правила вiдбору проб та зразкiв товарiв
1.5.1 Проби та зразки товарiв вiдбираються у мiнiмальний кiлькостi, яка забезпечує можливiсть проведення їх дослiдження за нормами, затвердженими вiдповiдними нормативними документами. У випадку, коли тара герметично запакована (обгорнута полiмерною плiвкою чи iншим пакувальним матерiалом) для роздрiбної торгiвлi, то найменший пакунок вважають зразком для дослiдження.
1.5.2 Проба (зразок) повинен узагальнювати типовi властивостi товару всiєї партiї. Це обумовлює визначення єдиних вимог до пiдготовки конкретного товару перед вiдбором проб (перемiшування, квартування, тощо), а також вибору методу вiдбору проб та зразкiв. З партiї товару точковi проби вiдбирають з рiзних мiсць, створюють з них об'єднану пробу та видiляють середню пробу. Середня проба буде мати середнi значення характеристик товару всiєї партiї та використовуватися при проведеннi лабораторних дослiджень. Цi методичнi рекомендацiї визначають порядок i методи проведення зазначених операцiй.
1.5.3 Якщо технiчної можливостi для змiшування проб зразка не має чи неможливо визначити однорiднiсть проб зразка, то потрiбно вiдправляти на дослiдження кожну пробу зразка з окремим митним забезпеченням.
1.5.4 Зразки вiдбирають так, щоб завдана шкода партiї товару була мiнiмальною.
1.5.5 Пiсля процедури вiдбору проб та зразкiв вживають запобiжних заходiв для унеможливлення їх замiни чи пiдробки.
1.5.6 Маркувальнi етикетки прикрiплюють до зразкiв таким чином, щоб вони не могли вiдiрватись або пошкодитись при вiдкриттi зразка для дослiдження i при зняттi митного забезпечення.
1.5.7 Потрiбно виконувати встановленi заходи безпеки пiд час вiдбору проб, чiтко дотримуючись загальних правил розвантажувально-завантажувальних робiт.
1.5.8 Зразки потрiбно надiйно пакувати i вiдправляти в експертнi пiдроздiли митної служби з наступними товарно-супровiдними документами:
- акт про вiдбiр проб i зразкiв товарiв;
- акт про проведення митного огляду товарiв;
- митна декларацiя;
- контракт (договiр) на поставку товару;
- iнвойс (рахунок-фактура, накладна тощо);
- сертифiкати контролюючих органiв;
- сертифiкат якостi товару, виданий виробником;
- технiчна або технологiчна документацiя iз зазначенням вiдомостей про кiлькiсний та якiсний склад, фiзико-хiмiчнi властивостi, основнi технологiчнi стадiї виробництва та призначення товару (технiчнi умови, технологiя виготовлення, специфiкацiя, каталоги й паспортнi данi на вироби фiрм-виробникiв, дозволи, маркувальнi етикетки, робочi креслення, листи безпеки, спосiб використання, технiчнi регламенти тощо).
1.5.9 Акт про вiдбiр проб i зразкiв складається в трьох примiрниках, один з яких додається до вiдiбраних проб i зразкiв товару, другий - передається власнику товару або декларанту (чи уповноваженiй ним особi), третiй - залишається у справах митного органу. У цьому актi обов'язково вiдображають iнформацiю щодо вiдповiдностi вiдiбраних зразкiв та проб транспортним засобам або партiям, якi перевiряються. Акт до експертного пiдроздiлу надається у оригiналi, iншi документи - у виглядi копiй, завiрених митним органом.
1.5.10 Пiд час проведення вiдбору проб та зразкiв товару, необхiдно дотримуватись вимог правил технiки безпеки та охорони працi, особливо при проведеннi розвантажувально-завантажувальних робiт.
1.6 Направлення зразкiв на дослiдження
1.6.1 При транспортуваннi проб та зразкiв до експертного пiдроздiлу Управлiння необхiдно забезпечити збереження їх у незмiнному станi, для чого використовують пакувальнi матерiали на цю продукцiю, що визначена вимогами методичних рекомендацiй чи iншими нормативними документами, та визначають спосiб i умови транспортування, якi можуть забезпечити цi вимоги.
1.6.2 На кожний екземпляр вiдiбраних проб i зразкiв накладається окреме митне забезпечення.
1.6.3 Упаковка з пробами i зразками товару повинна мiстити маркувальнi етикетки. Одну етикетку вкладають всередину упаковки, iншу прикрiплюють на зовнiшнiй поверхнi упаковки. Маркування повинно мiстити повну iнформацiю для iдентифiкацiї зразку.
2 Методичнi рекомендацiї по вiдбору проб i зразкiв цегли та каменiв силiкатних (каменiв стiнових безцементних, каменiв рядових i лицьових).
2.1 Призначення
Цi методичнi рекомендацiї застосовуються при вiдборi проб i зразкiв цегли та каменiв силiкатних (каменiв стiнових безцементних, каменiв рядових i лицьових) вiд певної партiї iз залiзничних вагонiв контейнерiв, пакетiв тощо з метою проведення дослiджень, необхiдних при митному оформленнi зазначених товарiв (товару).
Розмiр партiї встановлюють у кiлькостi, яка вивантажена з одного автоклаву. Партiя повинна складатися з цегли або каменiв одного виду i призначення, однiєї марки за мiцнiстю та морозостiйкiстю, якi виготовленi з матерiалiв одного виду та якостi.
Кожна партiя цегляних виробiв або її частина, що поставляється споживачу, повинна супроводжуватись документом про якiсть, в якому зазначають:
- найменування пiдприємства-виготовлювача i (або) його товарний знак;
- номер i дату видачi документа;
- найменування та умовне позначення виробiв;
- номер партiї i кiлькiсть виробiв, що вiдвантаженi;
- водопоглинання;
- межу мiцностi на згин;
- середню густину;
- ефективну сумарну питому активнiсть природних радiонуклiдiв (клас застосування);
- мiцнiсть зчеплення декоративного покриття з поверхнею лицьових виробiв;
- позначення стандарту.
2.2 Метод (процедура) вiдбору проб та зразкiв
2.2.1 Вiдбiр проб необхiдно проводити в умовах, що не впливають на властивостi товарiв (товару) i виключають можливiсть змiни показникiв проби - дощ, вплив високої температури, агресивнi середовища та iн.
2.2.2 Для проведення дослiджень в експертних пiдроздiлах Управлiння цеглянi вироби вiдбирають вiд партiї 100 штук.
2.2.3 Цеглянi вироби вiдбирають випадковим способом без огляду iз зовнiшнiх i внутрiшнiх рядiв штабелiв (пакетiв) i перевiряють на вiдповiднiсть вимогам ДСТУ Б В.2.7-80:2008 "Будiвельнi матерiали. Цегла та каменi силiкатнi. Технiчнi умови" за зовнiшнiм видом.
2.2.4 Вiдхилення вiд показникiв зовнiшнього виду не повиннi перевищувати на одному рядовому виробi та на нелицьових поверхнях одного лицьового виробу значень, що вказанi у таблицi 1.
Таблиця 1
Найменування показникiв | 3начення | |
для рядового виробу | для нелицьових поверхонь лицьового виробу | |
1. Вiдбитостi кутiв завглибшки вiд 10 до 15 мм, шт, не бiльше | 3 | 2 |
2. Вiдбитостi та притупленостi ребер завглибшки вiд 5 до 10 мм, шт, не бiльше | 3 | 2 |
3. Шорсткостi або зрив гранi завглибшки, мм, не бiльше | 5 | 3 |
4. Трiщини на всю товщину виробу довжиною по постелi до 40 мм, шт | 1 | Не допускаються |
2.2.5 3 числа цегляних виробiв, що задовольняють цим вимогам, вiдбирають вироби для проведення дослiджень в експертних пiдроздiлах Управлiння за iншими показниками у кiлькостi, яка вказана у таблицi 2.
Таблиця 2
Найменування показникiв | Кiлькiсть виробiв для дослiджень вiд кожної партiї, шт | Кiлькiсть виробiв для перiодичних дослiджень, шт | ||
цегли | каменiв | цегли | каменiв | |
Розмiри i правильнiсть форми проводять на мiсцi вiдбору проб | 20 | 20 | - | - |
З 20 вiдбирають 5 зразкiв, що найбiльш точно вiдповiдають заявленiй формi та розмiрам | З 20 вiдбирають 5 зразкiв, що найбiльш точно вiдповiдають заявленiй формi та розмiрам | |||
Колiр (вiдтiнок кольору) лицьових виробiв проводять на мiсцi вiдбору проб | 10 | 10 | - | - |
З 10 вiдбирають 5 зразкiв, що найбiльш точно вiдповiдають найбiльш розповсюдженому кольору в партiї | З 10 вiдбирають 5 зразкiв, що найбiльш точно вiдповiдають найбiльш розповсюдженому кольору в партiї | |||
межа мiцностi на стиск | 10 (або 10 парних половинок) | 5 | - | - |
З 10 випадково вiдбирають 5 (або 5 парних половинок) | ||||
Межа мiцностi на згин | 5 | - | - | - |
Наявнiсть включень | 2 | 2 | - | - |
Мiцнiсть зчеплення декоративного покриття з поверхнею лицьових виробiв | - | - | - | - |
Середня густина | 3 | 3 | - | - |
Водопоглинання | - | - | - | - |
Морозостiйкiсть | - | - | - | - |
Примiтка. Для визначення вiдповiдностi кольорових цегли i каменiв еталону за кольором (вiдтiнком кольору) можуть бути використанi також вироби, що вiдiбранi для випробувань за iншими показниками. |
2.2.6 Для доставки до експертних пiдроздiлiв Управлiння, вироби укладають у пакети. При укладаннi лицьових виробiв з декоративним покриттям, мiж лицьовими поверхнями прокладають цупкий папiр за ГОСТ 2228-81 "Бумага мешочная. Технические условия" або ГОСТ 8273-75 "Бумага оберточная. Технические условия".
2.2.7 Як засоби пакетування, слiд використовувати пiддони зi стяжками або обв'язкою, скрiплюючi пристрої - за дiючою нормативною документацiєю.
2.2.8 З метою проведення повторного (додаткового, контрольного тощо) дослiдження товарiв, вiдбiр проб i зразкiв здiйснюється у двох примiрниках (один - для проведення дослiдження, другий - у якостi контрольного) з обов'язковим маркуванням кожного з них. На обидва примiрники вiдiбраних проб i зразкiв товарiв накладають окреме митне забезпечення.
2.2.9 Вантажно-розвантажувальнi роботи повиннi здiйснюватися вiдповiдно до вимог ГОСТ 12.3.009-76 ССБТ. Работы погрузочно-разгрузочные. Общие требования безопасности.
2.3 Транспортування проб (зразкiв) до експертних пiдроздiлiв
2.3.1 Вироби транспортують усiма видами транспорту у вiдповiдностi з Правилами перевезень вантажiв, якi дiють для кожного виду транспорту, та вимогами документацiї з навантаження та крiплення вантажiв, що затвердженi в установленому порядку.
2.3.2 Вироби повиннi транспортуватись пакетами.
2.3.3 Навантаження та розвантаження виробiв повиннi здiйснюватись механiзованим способом за допомогою спецiальних захватiв та механiзмiв.
2.3.4 Забороняється навантаження виробiв накиданням та розвантаження їх скиданням.
2.4 Зберiгання проб (зразкiв) у експертних пiдроздiлах
2.4.1 Вироби зберiгають штабелями, пакетами на рiвних, чистих майданчиках з твердим покриттям, окремо за видами та марками, а лицьовi вироби - i за кольором.
2.4.2 Висота штабелiв, розмiри проходiв мiж ними повиннi вiдповiдати технiчним нормативам, що установленi в ДБН Г. 1-4-95 "Органiзацiйно-методичнi, економiчнi i технiчнi нормативи. Правила перевезення, складування та зберiгання матерiалiв, виробiв, конструкцiй i устаткування в будiвництвi".
3. Висновки та пропозицiї
Методичнi рекомендацiї були розробленi з урахуванням досвiду експертної дiяльностi сектору дослiджень хiмiчної продукцiї Одеської служби з експертного забезпечення митних органiв. Данi методичнi рекомендацiї допоможуть в роботi пiдроздiлiв митних органiв, експертних пiдроздiлiв Управлiння та регiональних служб з експертного забезпечення митних органiв. Дотримання зiбраних у методичних рекомендацiях настанов щодо порядку та методiв вiдбору проб i зразкiв цегляних виробiв дозволить зменшити кiлькiсть спiрних питань, що виникають у процесi дослiдження та iдентифiкацiї подiбних товарiв.
Автор: Самбурський С.Є.
Затверджено рiшенням Навчально-методичної ради Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 15.09.10 N 7 |
Методичнi рекомендацiї
по вiдбору проб (зразкiв) мила,
поверхнево-активних органiчних речовин, мийних
засобiв, поверхнево-активних препаратiв, засобiв
для прання, миття та засобiв для чищення з вмiстом
або без вмiсту мила
1. Вступ, сфера застосування
Для проведення дослiджень мила, поверхнево-активних органiчних речовин, мийних засобiв, поверхнево-активних препаратiв, засобiв для прання, миття та засобiв для чищення з вмiстом або без вмiсту мила (товарних позицiй 3401 та 3402) з метою подальшої класифiкацiї згiдно з УКТЗЕД, необхiдною умовою є процес правильного вiдбору проб (зразкiв) товарiв, якi надаються для митного оформлення.
Цi методичнi рекомендацiї застосовуються при вiдборi проб i зразкiв вищезазначених товарiв iз накопичувальних ємкостей, залiзничних i автоцистерн, бочок, барабанiв, мiшкiв, контейнерiв, пакетiв тощо вiдповiдно до вимог ГОСТ, ДСТУ, чинних нормативних документiв.
Цi рекомендацiї призначенi для посадових осiб митних органiв, якi здiйснюють вiдбiр проб i зразкiв та надають їх для проведення дослiджень до експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи (далi - Управлiння).
2. Термiни та визначення
Партiя - кiлькiсть товару, однорiдного за якiстю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного iнтервалу часу в одних i тих же умовах, призначеного для iмпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвiдчує якiсть, та однiєю вантажно-митною декларацiєю.
Вибiрка - кiлькiсть одиниць товару, якi вiдбирають вiд загальної кiлькостi товарних одиниць, для перевiрки.
Об'єм вибiрки - кiлькiсть товару, що вiдбирають з кожної партiї.
Зразок - окрема одиниця дослiджуваного об'єкту (товару).
Проба - кiлькiсть нештучного товару чи частина зразка, яка вiдiбрана з партiї, що дослiджується, тотожна складу i ознакам партiї.
Точкова проба - проба, вiдiбрана вiд партiї продукцiї з одного мiсця i за один прийом. Вона характеризує якiсть товару в одному об'єктi чи тарному мiсцi або на певному заданому рiвнi резервуару чи транспортного засобу.
Об'єднана проба - проба, що складається iз сукупностi ретельно перемiшаних точкових проб, вiдiбраних у вiдповiдному порядку, об'єднаних у вказаному спiввiдношеннi та для якої характернi середнi значення характеристик товару.
Середня проба - частина об'єднаної проби, що видiлена методом усереднення. Вона дiлиться на двi рiвноцiннi проби - аналiтичну та контрольну.
Аналiтична проба - частина середньої проби, яка використовується для лабораторного дослiдження.
Контрольна проба - частина середньої проби, яка зберiгається в лабораторiї протягом двох мiсяцiв i використовується для проведення (в разi потреби) повторного дослiдження (експертизи).
Арбiтражна проба - частина об'єднаної проби, яка зберiгається у особи, що направила зразок на дослiдження, або в дослiдницькiй органiзацiї в опечатаному цiєю органiзацiєю виглядi; ця проба використовується для арбiтражного дослiдження при виникненнi розбiжностей або оскарженнi прийнятого дослiдницькою органiзацiєю рiшення.
Квартування - метод, що полягає у послiдовному виконаннi за встановленими правилами розподiлу об'єднаної проби, розмiщеної рiвним шаром на площинi у виглядi квадрату, з метою її зменшення для одержання аналiтичної та контрольної проб.
3. Порядок та загальнi правила взяття проб i зразкiв товарiв
Взяття проб i зразкiв товарiв проводиться вiдповiдно до вимог Постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.02 N 1862 iз змiнами та доповненнями, внесеними Постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.01.03 N 92 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками", "Порядку взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв", затвердженого наказом Держмитслужби України вiд 14.01.09 N 19, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 06.02.09 за N 112/16128 та Наказу Державної митної служби вiд 23.12.02 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)", iз змiнами й доповненнями, внесеними наказом Державної митної служби вiд 14.09.07 N 760.
Вiдбiр проб та зразкiв товарiв для митного оформлення проводиться уповноваженою посадовою особою митного органу на пiдставi вмотивованих письмових розпоряджень керiвництва за умови обов'язкової присутностi власника товару або декларанта чи уповноваженої ним особи.
У складних випадках (невiдомий об'єкт дослiдження, необхiднiсть застосування спецiальних пристроїв або спецiальних знань, тощо) керiвництво митного органу може залучати до вiдбору проб та зразкiв спецiалiстiв та експертiв вiдповiдних експертних пiдроздiлiв та iнших органiзацiй у встановленому порядку.
Проби та зразки товарiв беруться у мiнiмальнiй кiлькостi, яка забезпечує можливiсть проведення їх дослiдження за нормами, затвердженими вiдповiдними нормативними документами.
У випадку, коли тара герметично запакована в ємкостi, пакунки тощо для роздрiбної торгiвлi, то найменший пакунок вважають зразком для дослiдження.
Проба (зразок), повинен узагальнювати типовi властивостi товару всiєї партiї. Це обумовлює визначення єдиних вимог до пiдготовки конкретного товару перед вiдбором проб (перемiшування, збовтування, струшування тощо), а також вибору методу вiдбору проб та зразкiв.
З партiї товару точковi проби вiдбирають з рiзних мiсць, створюють з них об'єднану пробу та видiляють середню пробу, яка буде мати середнi значення характеристик товару всiєї партiї та яку використовують при проведеннi лабораторних дослiджень. Цi методичнi рекомендацiї визначають порядок i методи проведення зазначених операцiй.
Якщо технiчної можливостi для змiшування порцiй зразка немає чи неможливо визначити однорiднiсть порцiй зразка, то потрiбно вiдправляти на дослiдження кожну порцiю зразка з окремим митним забезпеченням.
Зразки вiдбирають так, щоб завдана шкода партiї товару була мiнiмальною.
Пiсля процедури вiдбору проб та зразкiв вживають запобiжнi заходи для унеможливлення їх замiни чи пiдробки.
Маркувальнi етикетки прикрiплюють до проб (зразкiв) таким чином, щоб вони не могли вiдiрватись або пошкодитись при вiдкриваннi зразка для дослiдження i при знiманнi митного забезпечення; пiд час дослiдження iдентифiкацiйна етикетка повинна залишатися незайманою.
У випадку надходження для митного оформлення швидкопсувних продуктiв, зразок чи пробу потрiбно чiтко маркувати як "швидкопсувний продукт" та забезпечити транспортування до експертних митних пiдроздiлiв в термiн не бiльше, нiж 2 години.
Проби (зразки) потрiбно надiйно пакувати i вiдправляти в експертнi пiдроздiли митної служби з такими товарно-супровiдними документами:
- акт про вiдбiр проб i зразкiв товарiв;
- акт про проведення митного огляду товарiв;
- митна декларацiя;
- контракт (договiр) на поставку товару;
- iнвойс (рахунок-фактура, накладна тощо);
- сертифiкати контролюючих органiв;
- сертифiкат якостi товару, виданий виробником;
- технiчна або технологiчна документацiя iз зазначенням вiдомостей про кiлькiсний та якiсний склад, фiзико-хiмiчнi властивостi, основнi технологiчнi стадiї виробництва та призначення товару (технiчнi умови, технологiя виготовлення, специфiкацiя, каталоги й паспортнi данi на вироби фiрм-виробникiв, дозволи, маркувальнi етикетки, робочi креслення, тощо).
Акт про вiдбiр проб i зразкiв складається в трьох примiрниках, один з яких додається до взятих проб i зразкiв, другий - передається власнику товару або декларанту (чи уповноваженiй ним особi), третiй - залишається у справах митного органу. У цьому актi обов'язково вiдображають iнформацiю щодо вiдповiдностi вiдiбраних зразкiв та проб транспортним засобам або партiям, якi перевiряються; акт до експертного пiдроздiлу надається у оригiналi, iншi документи - у виглядi копiй, завiрених митним органом.
4. Метод (процедура) взяття проб та зразкiв
Цi методичнi рекомендацiї застосовуються при вiдборi проб i зразкiв мила, поверхнево-активних органiчних речовин, мийних засобiв, поверхнево-активних препаратiв, засобiв для прання, миття та засобiв для чищення з вмiстом або без вмiсту мила (товарних позицiй 3401 та 3402) вiд певної партiї iз накопичувальних ємкостей, залiзничних i автоцистерн, фляг, бочок, барабанiв, мiшкiв, контейнерiв, пакетiв тощо з метою проведення дослiдження, необхiдного при митному контролi та митному оформленнi зазначеного товару.
Для вiдбору проб складають вибiрку пакувальних одиниць продукцiї, вiдiбраних вiд партiї. Пакувальнi одиницi продукцiї вiдбирають у вибiрку довiльно. Обсяг вибiрки визначають по таблицi 1.
Таблиця 1.
Об'єм партiї (кiлькiсть пакувальних одиниць), шт. | Об'єм вибiрки, шт. |
1-3 | Кожна |
4-20 | 3 |
21-60 | 4 |
61-80 | 5 |
81-120 | 6 |
Бiльше 120 | Одна з двадцяти |
З одиниць продукцiї, що потрапили у вибiрку, вiдбирають точковi проби.
Точковi проби за масою (об'ємом) повиннi бути приблизно рiвними. Сума всiх точкових проб за масою (об'ємом) повинна бути в 1,5-2,0 разiв бiльша, нiж маса аналiтичної проби.
Вiдбирають по три точкових проби з верхнього, середнього та нижнього шарiв кожної пакувальної одиницi.
Усi точковi проби вмiщують у посудину для проб (для сипучих речовин на тацю), ретельно перемiшують та одержують об'єднану пробу.
З об'єднаної проби методом квартування (для сипких продуктiв i плавiв) або вiдбором (для рiдких i пастоподiбних товарiв) отримують середню пробу.
З середньої проби готують (простим скороченням її маси) контрольну та аналiтичну проби.
Взяття проб необхiдно проводити швидко, в умовах, що не впливають на властивостi продукту i виключають можливiсть змiнення складу проби, враховуючи агрегатний стан продукту, летючiсть, гiгроскопiчнiсть, свiтлостiйкiсть та iн.
Протягом всього процесу вiдбору проб необхiдно дотримуватись заходiв щодо запобiгання втрати матерiалiв проб, змiни їх якостi та характеристик, забруднення та iнших несприятливих факторiв.
При проведеннi квалiфiкованого вiдбору проб (зразкiв) необхiдне використання допомiжних пристроїв спецiальної конструкцiї та посудин, якi повиннi бути чистi, сухi та хiмiчно стiйкi до дiй продукту, що пiдлягає вiдбору. Пояснення для способiв вiдбору та розмiр проб наведенi в таблицi N 2
Таблиця N 2
Найменування товару | Агрегатний стан | Транспортний засiб, тара | Пристрiй для взяття проб | Розмiр точкових проб | Мiнiмальна норма, яка потрiбна для дослiдження / контрольний зразок |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Поверхнево-активнi органiчнi речовини, мийнi засоби, поверхнево-активнi препарати, засоби для прання, миття та засобiв для чищення з вмiстом або без вмiсту мила | Рiдкi, в'язкi (рiдини, розчини, суспензiї, емульсiї, дисперсiї тощо) | Цистерни та iншi посудини великої мiсткостi | Переносний пробовiдбiрник ВНИИЖ ШВ-МПР по ГОСТ 5471, або скляна трубка з вiдтягнутими кiнцями дiаметром 10-15 мм та довжиною 2,5-3 м | З трьох рiвнiв не менше чотирьох проб по 0,2 кг | 0,2/0,2 кг |
Рiдкi, в'язкi (рiдини, розчини, суспензiї, емульсiї, дисперсiї тощо) | Фляги, бочки, бiдони, канiстри, барабани | Скляна трубка з вiдтягнутими кiнцями дiаметром
10-15 мм та довжиною 0,98-1,5 м Бутиль або банка для вiдбору проб по ГОСТ 9980.2 Паличка для перемiшування довжина якої перевищує на декiлька сантиметрiв висоту тари* |
З двох рiвнiв не менше двох проб по 0,3 кг | 0,2/0,2 кг | |
Рiдкi, в'язкi (рiдини, розчини, суспензiї, емульсiї, дисперсiї тощо) | Бутилi, пляшки, банки | Скляна трубка з вiдтягнутими кiнцями дiаметром
10-15 мм та довжиною 0,98-1,5 м Бутиль або банка для вiдбору проб по ГОСТ 9980.2 Паличка для перемiшування, довжина якої перевищує на декiлька сантиметрiв висоту тари* |
З двох рiвнiв не менше двох проб по 0,3 кг | 0,2/0,2 кг | |
Пастоподiбнi | Фляги, барабани, бочки, банки | Гвинтоподiбний щуп або шпатель, або металевi трубки (стальнi, латуннi) | Не менше двох проб по 0,25 кг | 0,2/0,2 кг | |
Порошкоподiбнi | Барабани, мiшки, контейнери, пакети, пачки | Щуп по ГОСТ 2517, Пробовiдбiрник по ГОСТ 14189, Совок по ГОСТ9988.2 Шпатель. | Не менше двох проб по 0,25 кг | 0,2/0,2 кг | |
Твердi продукти у виглядi плавiв (що застигають при температурi навколишнього середовища) | Посудини рiзної ємностi або упаковки | Щуп-свердло iз зовнiшнiм дiаметром 24 мм i глибиною нарiзки гвинта 6 мм та свердлами рiзної довжини по ГОСТ 6732.2-89 | Три точковi проби: двi поблизу стiнки упаковки i одну - поблизу її центру по 0,25 кг | 0,2/0,2 кг | |
Мило (господарське, туалетне) | Тверде, м'яке, рiдке | Споживчi упаковки для роздрiбного продажу | - | - | 0,2/0,2 кг |
Посудини, пристосування, пристрої i пробовiдбiрники повиннi бути чистi та сухi, без стороннього запаху, виготовленi з матерiалу, стiйкого до дiї продукту (скла, латунi, нержавiючої сталi i iнших матерiалiв). Їх мiсткiсть повинна перевищувати об'єм проби на 5-10%, ємкостi повиннi герметично закриватись пробкою, захищеною, в разi необхiдностi, фольгою або пергаментом. Рiдкими речовинами або пастами тара заповнюється не бiльше, нiж на 90 % об'єму.
Тара, в яку вiдбираються проби (зразки), повинна бути такою, щоб при транспортуваннi вiд мiсця вiдбору до мiсця проведення дослiдження, вiдiбранi проби (зразки) не змiнювали свої фiзичнi та хiмiчнi властивостi.
5. Пiдготовка проб i зразкiв для направлення на дослiдження
Пiсля вiдбору (отримання) проб, їх помiщують у суху, чисту ємкiсть: скляну банку, полiмерний контейнер або пакет з водонепроникного полiмерного матерiалу (наприклад, полiетилену). Ємкостi для пакування проб повиннi забезпечувати герметичнiсть пакування.
На кожну з вiдiбраних проб i кожен зразок накладають окреме митне забезпечення.
Тара з пробами супроводжується маркувальними етикетками встановленої форми (вiдповiдно до вимог наказу ДМСУ вiд 14.01.09 N 19). Одну етикетку вкладають всередину ємкостi, а другу прикрiплюють на зовнiшнiй поверхнi; маркування повинно мiстити достатньо iнформацiї для iдентифiкацiї проби (зразка).
Маркувальнi етикетки прикрiплюють до тари таким чином, щоб вони не вiдiрвалися та не зазнали пошкодження пiд час вiдкривання проби (зразка) чи пiд час знiмання митного забезпечення. Протягом дослiдження iдентифiкацiйна маркувальна етикетка повинна залишатися непошкодженою.
З метою проведення повторного (додаткового, контрольного тощо) дослiдження товарiв вiдбiр проб i зразкiв здiйснюється у двох примiрниках (один - для проведення дослiдження, другий - у якостi контрольного). На обидва примiрники вiдiбраних проб i зразкiв товарiв накладають окреме митне забезпечення та маркувальну етикетку.
6. Вимоги до забезпечення безпеки працi, охорони навколишнього середовища
Увага! При вiдборi проб та зразкiв товарiв необхiдне виконання встановлених заходiв безпеки пiд час вiдбору проб горючих, вибухонебезпечних, токсичних, корозiйноактивних чи отруйних товарiв. На тарi з такими пробами (зразками) повинне бути спецiальне маркування: "Небезпечно" тощо.
Мило, поверхнево-активнi органiчнi речовини, мийнi засоби, поверхнево-активнi препарати, засоби для прання, миття та засоби для чищення з вмiстом або без вмiсту мила за ступенем впливу на органiзм вiдносяться до речовин 1-4 класiв небезпечностi i є речовинами пожежо- та вибухонебезпечними.
До вiдбору проб та зразкiв товарiв допускаються особи, якi попередньо пройшли iнструктаж з охорони працi.
Пiд час проведення вiдбору проб та зразкiв товарiв, необхiдно дотримуватись вимог правил охорони працi та пожежної безпеки.
Вiдбiр проб (зразкiв) необхiдно виконувати в спецодязi згiдно з ГОСТ 29057 та ГОСТ 29058.
7. Нормативнi посилання
При укладаннi даних методичних рекомендацiй є посилання на такi законодавчi та нормативнi документи:
- Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.02 N 1862 iз змiнами та доповненнями, внесеними Постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.01.03 N 92 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками".
- Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв з Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
- Наказ Державної митної служби України вiд 18.04.05 N 302 "Про затвердження форми акта про взяття проб i зразкiв товарiв".
- Наказ Державної митної служби вiд 23.12.02 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)", iз змiнами й доповненнями внесеними наказом Державної митної служби вiд 14.09.07 N 760.
- Методичнi рекомендацiї щодо взяття проб i зразкiв для митної експертизи. Лист Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 22.03.06 N 29/1-10.1/1983-ЕП.
- Збiрник методичних рекомендацiй щодо вiдбору проб i зразкiв товарiв для лабораторного дослiдження та митної експертизи. Доповнення вiд 20.09.07 N 29/1-10.2/5628-ЕП до листа Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 22.03.06 N 29/1-10.1/1983-ЕП.
- ГОСТ 22567.1-77 Средства моющие синтетические. Метод определения пенообразующей способности. Раздел. 1 Метод отбора проб.
- ДСТУ 2207.0-93 (ГОСТ 30024-93 (ИСО 697-80)) Речовини поверхнево-активнi i засоби миючi синтетичнi. Методи подiлу проби.
- ГОСТ 790-89 Мыло хозяйственное твердое и мыло туалетное. правила приемки и методы испытаний.
- ДСТУ 3796:1998 Засоби пiномийнi. Технiчнi умови.
- ГОСТ 6732.2-89 Красители органические, продукты промежуточные для красителей, вещества текстильно-вспомогательные. Методы отбора проб.
Автори: Маргiта Н.М., Дюрик М.М.
Затверджено рiшенням Навчально-методичної ради Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 15.09.10 N 7 |
МЕТОДИЧНI РЕКОМЕНДАЦIЇ
по вiдбору проб i зразкiв вапна (група 25 УКТЗЕД)
ВСТУП
Методичнi рекомендацiї по вiдбору проб i зразкiв вапна (вапно гашене та гiдравлiчне, негашене) - товарна позицiя 2522 УКТЗЕД, розробленi для використання у роботi пiдроздiлiв митних органiв та експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи.
У методичних рекомендацiях описано методи вiдбору проб i зразкiв вапна гашеного та гiдравлiчного, негашеного (товарна позицiя 2522 УКТЗЕД). Наведенi види продукцiї у багатьох випадках є неоднорiдними за хiмiчним, фазовим складом. Вирiшальне значення для отримання правильних результатiв експертизи має правильнiсть вiдбору проб та зразкiв товарiв.
Таким чином, з метою забезпечення повного, достовiрного та об'єктивного дослiдження, чiткої iдентифiкацiї та подальшої класифiкацiї за УКТЗЕД даних товарiв, необхiдним є правильний вiдбiр проб i зразкiв вiдповiдно до вимог ГОСТ, ДСТУ, чинних нормативних документiв тощо.
1. Загальнi положення
1.1. Сфера застосування
Цi методичнi рекомендацiї встановлюють порядок та методи вiдбору проб i зразкiв вапна гашеного та гiдравлiчного, негашеного, якi надаються для митного оформлення.
Методичнi рекомендацiї призначенi для посадових осiб митних органiв, якi здiйснюють вiдбiр проб i зразкiв та надають їх для проведення дослiджень до експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи (далi - Управлiння).
Основною метою дослiдження проб i зразкiв товарiв є iдентифiкацiя товару та встановлення вiдповiдностi визначених показникiв (параметрiв) тим, що заявленi в документацiї для митного оформлення товару.
1.2. Термiни та визначення
1.2.1. Партiя - кiлькiсть товару, однорiдного за якiстю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного iнтервалу часу в одних i тих же умовах, призначеного для iмпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвiдчує якiсть, та однiєю ВМД.
1.2.2. Вибiрка - кiлькiсть одиниць товару, якi вiдбирають вiд загальної кiлькостi товарних одиниць для перевiрки.
1.2.3. Об'єм вибiрки - кiлькiсть товару, що вiдбирають з кожної партiї.
1.2.4. Зразок - окрема одиниця дослiджуваного об'єкту (товару).
1.2.5. Проба - кiлькiсть нештучного товару чи частина зразка, яка вiдiбрана з партiї, що дослiджується, тотожна складу i ознакам партiї.
1.2.6. Точкова проба - проба, вiдiбрана за один прийом вiд продукцiї. Вона характеризує якiсть товару в одному об'єктi чи тарному мiсцi або на певному заданому рiвнi резервуару чи транспортного засобу.
1.2.7. Об'єднана проба - проба, складена з ретельно перемiшаних точкових проб, вiдiбраних у вiдповiдному порядку, об'єднаних у вказаному спiввiдношеннi та для якої характернi середнi значення характеристик товару.
1.2.8. Середня проба - частина об'єднаної проби, що складається iз двох рiвноцiнних проб - аналiтичної та контрольної.
1.2.9. Аналiтична проба - частина середньої проби, яка використовується для лабораторного дослiдження.
1.2.10. Контрольна проба - частина середньої проби, яка зберiгається в лабораторiї протягом двох мiсяцiв i використовується для арбiтражних дослiджень.
1.2.11. Квартування - метод, що полягає у послiдовному виконаннi за встановленими правилами розподiлу об'єднаної проби, розмiщеної рiвним шаром на площинi у виглядi квадрату, з метою її зменшення для одержання аналiтичної та контрольної проб.
1.2.12. Вапно негашене (неочищений оксид кальцiю) - вапно, що одержують кальцинуванням вапняку, легко взаємодiє з водою, з видiленням значної кiлькостi тепла, утворюючи при цьому гашене вапно.
1.2.13. Гашене вапно - гiдроксид кальцiю, що утворився при взаємодiї негашеного вапна з водою.
1.2.14. Гiдравлiчне вапно - вапно, що одержують за низької температури кальцинуванням вапняку, яке мiстить у своєму складi достатню кiлькiсть глини (зазвичай не бiльше 20 %) для того, щоб продукт схопився за наявностi води.
1.3. Порядок взяття проб i зразкiв товарiв
Взяття проб i зразкiв товарiв проводиться вiдповiдно до вимог Постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.2002 N 1862 iз змiнами та доповненнями, внесеними Постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 07.05.2008 N 437 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" та наказу Державної митної служби України вiд 14.01.2009 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв з Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
1.4. Загальнi правила вiдбору проб та зразкiв товарiв
1.4.1. Проби та зразки товарiв беруться у мiнiмальний кiлькостi, яка забезпечує можливiсть проведення їх дослiдження за нормами, затвердженими вiдповiдними нормативними документами (вiдповiдно до вимог наказу Державної митної служби України вiд 23.12.2002 N 719 iз змiнами i доповненнями). У випадку, коли тара герметично запакована в ємкостi, пакунки тощо для роздрiбної торгiвлi, то найменший пакунок вважають зразком для дослiдження.
1.4.2. Проба (зразок) повинен узагальнювати типовi властивостi товару всiєї партiї. Це обумовлює визначення єдиних вимог до пiдготовки конкретного товару перед вiдбором проб (перемiшування, збовтування, струшування, тощо), а також вибору методу вiдбору проб та зразкiв. З партiї товару точковi проби вiдбирають з рiзних мiсць, створюють з них об'єднану пробу та видiляють середню пробу, яка буде мати середнi значення характеристик товару всiєї партiї та яку використовують при проведеннi лабораторних дослiджень. Цi методичнi рекомендацiї визначають порядок i методи проведення зазначених операцiй.
1.4.3. Якщо технiчної можливостi для змiшування проб зразка немає чи неможливо визначити однорiднiсть проб зразка, то потрiбно вiдправляти на дослiдження кожну пробу зразка з окремим митним забезпеченням.
1.4.4. Зразки вiдбирають так, щоб завдана шкода партiї товару була мiнiмальною.
1.4.5. Пiсля процедури вiдбору проб та зразкiв, вживають запобiжних заходiв для унеможливлення їх замiни чи пiдробки.
1.4.6. Етикетки прикрiплюють до зразкiв таким чином, щоб вони не могли вiдiрватись або пошкодитись при вiдкриваннi зразка для дослiдження i при знiманнi митного забезпечення.
1.4.7. Пiд час проведення вiдбору проб та зразкiв товару, необхiдно дотримуватись вимог правил технiки безпеки та охорони працi, особливо при проведеннi робiт iз токсичними, корозiйноактивними, отруйними, вибухонебезпечними, легкозаймистими товарами. На тарi з такими зразками повинно бути спецiальне маркування: "Небезпечно", "Токсично" тощо.
1.4.8. Зразки потрiбно надiйно пакувати i вiдправляти в експертнi пiдроздiли Управлiння з такими товарно-супровiдними документами:
- акт про вiдбiр проб i зразкiв товарiв;
- акт про проведення митного огляду товарiв;
- митна декларацiя;
- контракт (договiр) на поставку товару;
- iнвойс (рахунок-фактура, накладна тощо);
- сертифiкати контролюючих органiв;
- сертифiкат якостi товару, виданий виробником;
- технiчна або технологiчна документацiя iз зазначенням вiдомостей про кiлькiсний та якiсний склад, фiзико-хiмiчнi властивостi, основнi технологiчнi стадiї виробництва та призначення товару (технiчнi умови, технологiя виготовлення, специфiкацiя, каталоги й паспортнi данi на вироби фiрм-виробникiв, дозволи, маркувальнi етикетки, робочi креслення, листи безпеки, спосiб використання, технiчнi регламенти тощо).
1.4.9. Акт про вiдбiр проб i зразкiв складається в трьох примiрниках, один з яких додається до взятих проб i зразкiв, другий - передається власнику товару або декларанту (чи уповноваженiй ним особi), третiй - залишається у справах митного органу. У цьому актi обов'язково вiдображають iнформацiю щодо вiдповiдностi вiдiбраних зразкiв та проб транспортним засобам або партiям, якi перевiряються. Акт до експертного пiдроздiлу надається у оригiналi, iншi документи - у виглядi копiй, завiрених митним органом.
1.5 Направлення зразкiв на дослiдження
1.5.1. При транспортуваннi проб та зразкiв до експертного пiдроздiлу Управлiння необхiдно забезпечити збереження їх у незмiнному станi, для чого використовують тару, визначену методичними рекомендацiями чи нормативними документами на цю продукцiю, та визначають спосiб i умови транспортування, якi можуть забезпечити цi вимоги.
1.5.2. На кожний екземпляр вiдiбраних проб i зразкiв накладається окреме митне забезпечення.
1.5.3 Тара з пробами супроводжується маркувальними етикетками (вiдповiдно до вимог наказу ДМСУ вiд 14.01.2009 N 19). Одну етикетку вкладають всередину пакування, а другу прикрiплюють на зовнiшнiй поверхнi пакування з пробою/зразком. Маркування повинно мiстити повну iнформацiю для iдентифiкацiї проби/ зразка.
2. Рекомендацiї по вiдбору проб i зразкiв вапна гашеного та гiдравлiчного, негашеного товарної позицiї 2522 УКТЗЕД.
2.1. Призначення
Цi рекомендацiї застосовуються при вiдборi проб i зразкiв вапна гашеного та гiдравлiчного, негашеного вiд певної партiї iз накопичувальних ємкостей, бочок, барабанiв, мiшкiв, контейнерiв, пакетiв тощо з метою проведення дослiдження, необхiдного при митному контролi та митному оформленнi зазначеного товару (товарiв).
2.2. Метод (процедура) вiдбору проб та зразкiв
2.2.1. Пакувальнi одиницi, вiдiбранi у вибiрку для контролю якостi, повиннi бути перед вiдкриванням ретельно очищенi зовнi вiд забруднень.
2.2.2. Вiдбiр проб необхiдно проводити в умовах, що не впливають на властивостi продукту та виключають можливiсть змiни складу проби, враховуючи агрегатний стан продукту, фракцiйний склад, вологiсть тощо.
2.2.3. Проби вiдбирають по наступнiй схемi: вiд пакувальних одиниць, вiдiбраних для контролю, вiдбирають точковi проби; з точкових проб складають об'єднану пробу; вiд об'єднаної проби вiдбирають середню пробу.
2.2.4. Об'єднану пробу складають не менш, нiж iз восьми точкових проб, вiдiбраних з однiєї партiї продукту.
2.2.5. Точковi проби сипких продуктiв (порошкоподiбних, гранульованих тощо), що перевозяться навалом у вагонах та автотранспортом, вiдбирають iз будь-яких точок маси продукту по всiй товщинi шару за допомогою металевого щупа, трубок, ковшiв або механiчних пробовiдбiрникiв. Вiдбiр проб, запакованих у пакувальнi одиницi, здiйснюється вiдбором не менш двох точкових проб наступним способом: пакувальну одиницю встановлюють похило пiд кутом 35-45°, щуп кладуть на продукт, розташовуючи щiлину щупа проти передбачуваного напряму повороту, потiм повертають тару приблизно на 50-60° для наповнення щупа продуктом. Тримаючи щуп в горизонтальному положеннi на висотi 2-3 см, обережно висипають продукт на негiгроскопiчну поверхню. Допускається вiдбiр проб повертанням пробовiдбiрника (щупа) пiд кутом 35-40°.
2.2.6. Кусковi проби, при розмiрi шматкiв до 100 мм, вiдбирають таким чином: в означених точках (зображення N 1) викопують лунки глибиною 40 см; вздовж стiнки лунки знизу- вверх совком вiдбирають пробу i засипають у тару. Кусковi проби, при розмiрi шматкiв понад 100 мм вiдбирають аналогiчно, приймаючи до уваги те, що об'єднану пробу цього продукту подрiбнюють до розмiру кускiв не бiльше 10 мм.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
а | б |
Зображення N 1. Схема вiдбору точкових проб з автомашин, вагонiв. а - для автомашин вантажопiд'ємнiстю до 5 т, б - для автомашин вантажопiд'ємнiстю понад 5 т та вагонiв.
2.2.7. Всi вiдiбранi точковi проби сполучають разом, ретельно перемiшують i отримують об'єднану пробу. Якщо продукт злежався (наявнiсть шматкiв в разовiй пробi), його подрiбнюють та отримують однорiдну пробу.
2.2.8. З об'єднаної проби методом квартування отримують середню пробу. Маса середньої проби повинна бути достатньою для триразового визначення всiх нормованих показникiв якостi продукту (зазвичай вона складає вiд 1,0 до 2,5 кг). Вiдiбрану пробу подрiбнюють за допомогою дробильних пристроїв. Подрiбнену пробу просiюють, насипають конусом (зображення 2 а) та, натискаючи на вершину конуса (зображення 2 б), розрiвнюють його у виглядi кола (зображення 2 в). Для квартування проби до маси, яка задовольняє вимогам нормативної документацiї, розрiвняну пробу дiлять двома взаємно перпендикулярними дiаметрами на чотири сектори. З двох протилежних секторiв пробу забирають (зображення 2 г), а тi частини, якi залишились, знову перемiшують та квартують, поки не буде отриманий залишок у необхiднiй кiлькостi.
Зображення 2. Схематичне зображення методу квартування.
2.2.9. Середня проба складається з двох iдентичних проб (зображення 2 г): контрольної та аналiтичної, на якi накладається митне забезпечення, наклеюється маркувальна етикетка та складається акт про вiдбiр проб/зразкiв товару за формою, затвердженою Держмитслужбою України (вiдповiдно до вимог Постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.2002 N 1862).
2.2.10. При транспортуваннi проб та зразкiв до експертного пiдроздiлу Управлiння, необхiдно забезпечити збереження їх у незмiнному станi, для чого використовують тару/упаковку на цю продукцiю. Грудкове, подрiбнене та порошкоподiбне вапно може вiдвантажуватись упакованим у паперовi мiшки (ГОСТ 2226) або полiетиленовi пакети чи мiшки. Допускається застосовувати мiшки або пакети iз паперу чи iнших синтетичних матерiалiв, також контейнери з аналогiчних матерiалiв, якi забезпечують герметизацiю проб/зразкiв та їх захист вiд впливу навколишнього середовища.
2.2.11. З метою уникнення пiд час вiдбору проб та зразкiв негативного впливу на органiзм людини таких факторiв, як пилоутворення, механiчне потрапляння матерiалу на вiдкритi дiлянки шкiри та в очi, необхiдно уживати заходiв безпеки. Для цього пiд час вiдбору проб та зразкiв потрiбно користуватись засобами iндивiдуального захисту: спецодягом, захисними окулярами, рукавицями, захисною маскою, респiраторами тощо.
Автор: Артамонов О.Б.
3. Лiтература.
Цi методичнi рекомендацiї мiстять посилання на такi законодавчi та нормативнi документи:
- Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.2002 N 1862 iз змiнами та доповненнями, внесеними Постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 07.05.2008 N 437 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками".
- Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.2009 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв з Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
- Наказ Державної митної служби України вiд 18.04.2005 N 302 "Про затвердження форми акта про взяття проб i зразкiв товарiв".
- Наказ Державної митної служби вiд 23.12.2002 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" iз змiнами i доповненнями, внесеними наказом Державної митної служби України вiд 14.09.2007 N 760.
- ДСТУ Б В.2.7.-90-99 Вапно будiвельне. Технiчнi умови.
- ГОСТ 12.4.013-85 ССБТ. Очки защитные. Общие технические условия.
- ГОСТ 12.4.021-75 ССБТ. Системы вентиляционные. Общие требования.
- ГОСТ 12.4.028-76 ССБТ. Респираторы ШБ-1"Лепесток". Технические условия.
- ГОСТ 12.4.133-83 ССБТ. Средства индивидуальной защиты рук. Перчатки камерные. Общие технические требования.
- ГОСТ 28507-90 Обувь специальная кожаная для защиты от механических воздействий. Общие технические Условия.
- ГОСТ 12.1.004-91 ССБТ, Пожарная безопасность. Общие требования.
- ГОСТ 12.1.005-88 ССБТ. Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны.
- ГОСТ 12.1.019-79 ССБТ. Электробезопасность. Общие требования и номенклатура видов защиты.
Затверджено рiшенням навчально-методичної ради Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 15.09.10 N 7 |
Методичнi рекомендацiї
щодо вiдбору проб i зразкiв добрив
Вступ
Згiдно з Поясненнями до Української класифiкацiї товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi (Пояснення до УКТЗЕД), добрива (група 31) включають: добрива тваринного та рослинного походження, у сумiшi або нi, пiдданi хiмiчнiй обробцi або нi, добрива, одержанi у результатi змiшування або хiмiчної обробки речовин тваринного або рослинного походження (товарна позицiя 3101), добрива мiнеральнi або хiмiчнi: азотнi (товарна позицiя 3102), фосфорнi (товарна позицiя 3103), калiйнi (товарна позицiя 3104), з вмiстом двох, трьох чи бiльше поживних елементiв (товарна позицiя 3105). Група 31 включає бiльшiсть продуктiв, якi звичайно використовуються як природнi або штучнi добрива. Разом з тим, вапно (товарна позицiя 2522), мергель i перегнiй (товарна позицiя 2530), а також торф (товарна позицiя 2703), незалежно вiд того, чи вони мiстять в природному виглядi невеликi кiлькостi поживних елементiв: азот, фосфор або калiй, якi не стiльки удобрюють, скiльки полiпшують ґрунт, не вiдносяться до добрив.
Наведенi вище види продукцiї у багатьох випадках є неоднорiдними за хiмiчним, фазовим складом. Тому необхiдною умовою для проведення якiсних дослiджень з метою iдентифiкацiї та подальшої класифiкацiї товарiв згiдно з УКТЗЕД є правильний вiдбiр проб i зразкiв добрив вiдповiдно до вимог ДСТУ, чинних нормативних документiв тощо.
1 Загальнi положення.
1.1 Сфера застосування.
Цi методичнi рекомендацiї встановлюють порядок та методи вiдбору проб i зразкiв добрив (гр. 31 УКТЗЕД).
Методичнi рекомендацiї призначенi для посадових осiб митних органiв, якi здiйснюють вiдбiр проб i зразкiв та надають їх для проведення дослiджень до експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи (далi - Управлiння).
1.2 Порядок взяття проб i зразкiв товарiв.
Цi методичнi рекомендацiї розробленi вiдповiдно до вимог Митного кодексу України, "Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками", затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.02 N 1862 (зi змiнами), "Порядку взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв", затвердженого наказом Держмитслужби України вiд 14.01.09 N 19, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 06.02.09 за N 112/16128, Методичних рекомендацiй з питань органiзацiї i проведення дослiджень експертними пiдроздiлами Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи, затверджених наказом Держмитслужби України вiд 27.01.10 N 44, Iнструкцiї з дiловодства в митнiй службi України, затвердженої наказом Держмитслужби України вiд 28.12.02 N 747, з метою зменшення кiлькостi спiрних питань, що виникають у процесi дослiджень та iдентифiкацiї подiбних товарiв, проведених спецiалiстами експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи.
1.3 Термiни та визначення.
Зразок - окрема одиниця дослiджуваного об'єкту (товару).
Проба - кiлькiсть нештучного товару чи частина зразка, яка вiдiбрана з партiї, що дослiджується, тотожна складу i ознакам партiї.
Точкова проба - проба, вiдiбрана за один прийом вiд продукцiї. Вона характеризує якiсть товару в одному об'єктi чи тарному мiсцi або на певному заданому рiвнi штабелю чи транспортного засобу.
Об'єднана проба - проба, складена з ретельно перемiшаних точкових проб, вiдiбраних у вiдповiдному порядку, об'єднаних у вказаному спiввiдношеннi та для якої характернi середнi значення характеристик товару.
Середня проба - частина об'єднаної проби, з якої отримують двi рiвноцiннi проби - аналiтичну та контрольну.
Аналiтична проба - частина середньої проби, яка використовується для лабораторного дослiдження.
Контрольна проба - частина середньої проби, яка зберiгається в лабораторiї протягом двох мiсяцiв i використовується для арбiтражних дослiджень.
Вибiрка - кiлькiсть одиниць товару, якi вiдбирають вiд загальної кiлькостi товарних одиниць, для перевiрки.
Об'єм вибiрки - кiлькiсть товару, що вiдбирають з кожної партiї.
Партiя - товарною партiєю називають кiлькiсть товару, однорiдного за якiстю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного iнтервалу часу в одних i тих же умовах, призначеного для iмпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвiдчує якiсть, та однiєю вантажно-митною декларацiєю.
Квартування - метод, що полягає у послiдовному виконаннi за встановленими правилами розподiлу об'єднаної проби, розмiщеної рiвним шаром на площинi у виглядi квадрату, з метою її зменшення для одержання аналiтичної та контрольної проб.
2. Методичнi рекомендацiї по вiдбору проб i зразкiв добрив (твердих та рiдких).
2.1 Призначення.
Данi методичнi рекомендацiї поширюються на твердi (зернистi, порошкоподiбнi, кристалiчнi i гранульованi) та рiдкi добрива та встановлюють методи вiдбору i пробопiдготовки добрив, з метою проведення дослiджень, необхiдних при здiйсненнi митного оформлення та митного контролю.
2.2. Вiдбiр проб.
Вiдбiр проб необхiдно проводити в умовах, що не впливають на властивостi товарiв (товару) i не виключають можливiсть змiни показникiв проб. Несприятливi умови для вiдбору проб - дощ, вплив високої температури, агресивнi середовища та iн.
Проби вiдбирають по наступнiй схемi: вiд пакувальних одиниць, вiдiбраних для контролю, вiдбирають точковi проби; з точкових проб складають об'єднану пробу; вiд об'єднаної проби вiдбирають середню пробу.
Мiнiмальна маса точкових проб продукту/продуктiв повинна вiдповiдати значенням, наведеним у таблицi N 1.
Таблиця N 1 Мiнiмальна маса точкових проб продукту/продуктiв
Стан продукту | Основна фракцiя з мiнiмальним розмiром зерен, мм. | Маса точкової проби, г. |
Рiдина | - | 200 |
Тверде тiло | 1 | 100 |
5 | 200 | |
10 | 500 |
2.3. Кiлькiсть точкових проб.
Мiнiмальна кiлькiсть точкових проб повинна вiдповiдати значенням, вказаним у таблицi N 2 та залежати вiд величини партiї.
Таблиця N 2 Вiдбiр мiнiмальної кiлькостi точкових проб однiєї партiї.
Кiлькiсть одиниць продукту (N) | Кiлькiсть точкових проб | Кiлькiсть одиниць продукту (N) | Кiлькiсть точкових проб |
До 50 включно | 5 | " 400 - 500 " | 25 |
Понад 50 до 90 вкл. | 7 | " 500 - 1200 " | 35 |
" 90 - 150 " | 10 | " 1200 - 3200 " | 50 |
" 150 - 280 " | 15 | " 3200 - 10000 " | 75 |
" 280 - 400 " | 20 | " 10000 | 100 |
За одиницю продукту (N) беруть будь-яку пакувальну одиницю продукту, а для неупакованих продуктiв її розраховують по формулi:
N=M/50
Де: М - це маса партiї продукту (кг); 50 - умовна маса пакувальної одиницi (кг).
2.4 Вiдбiр проб вiд продукту, упакованого в мiшки чи контейнери.
Точковi проби продукту вiдбирають з мiшка i контейнера щiлинним пробовiдбiрником (або аналогiчним пристроєм) (мал. N 1). Проби, упакованi в мiшок, вiдбирають при горизонтальному положеннi мiшка, занурюючи пробовiдбiрник на 3/4 довжини мiшка по двом дiагоналям (мал. N 2). Проби з контейнера вiдбирають через горловину для загрузки контейнера з п'яти точок, по напрямку чотирьох дiагоналей до кутiв контейнера та по його центру зверху вниз.
Малюнок N 1. Схематичне зображення щiлинного пробовiдбiрника.
а |
б |
в |
Малюнок N 2. Схема вiдбору проб з мiшка (а), положення пробовiдбiрника при введеннi в мiшок (б) та положення пробовiдбiрника в мiшку (в).
2.5 Вiдбiр проб вiд неупакованого продукту з вагонiв, автомашин тощо.
Точковi проби вiд неупакованих добрив вiдбирають за схемою, яку наведено на мал. 3 за допомогою ручного чи щiлинний пробовiдбiрника, ковшiв, механiчних пробовiдбiрникiв тощо. Кiлькiсть точкових проб повинна вiдповiдати вимогам, наведеним у таблицi N 2 даних методичних рекомендацiй (п. 2.3).
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
а | б |
Малюнок N 3. Схема вiдбору проб з автомашин, вагонiв. а - для автомашин вантажопiд'ємнiстю до 5 т, б - для автомашин вантажопiд'ємнiстю понад 5 т та вагонiв.
2.6 Вiдбiр проб вiд рiдких добрив.
Проби вiд рiдких добрив вiдбираються за допомогою ковша (мал. N 4 а), пляшкового зонду (мал. N 4 б), для вiдбору рiдких добрив, товщина шару яких перевищує 1,5м, або аналогiчними пристроями, якi забезпечують рiвномiрнiсть вiдбору проб.
а |
б |
Малюнок N 4. Зображення ковша (а) та пляшкового зонду (б) для вiдбору проб вiд рiдких добрив.
Рiдкi добрива, в тому числi й тi, частина яких осiдає на дно, утворюючи осад, перед вiдбором точкових проб гомогенiзують шляхом перемiшування, качання бочок, вдуванням повiтря в цистерни або iншим методом. Кiлькiсть точкових проб повинна вiдповiдати вимогам, наведеним у таблицi N 2 даних методичних рекомендацiй (п. 2.3).
Проби вiд упакованих рiдких добрив, при масi упаковки бiльше, нiж 5 кг, вiдбирають за допомогою однотрубного зонду з нижнiм отвором або за допомогою пляшкового зонду з верхньої, середньої та нижньої третини пакувальної одиницi.
2.7 Проведення скорочення проб.
2.7.1 Проведення скорочення проб для твердих добрив.
З вiдiбраних точкових проб продукту складають об'єднану пробу, з якої, в свою чергу, методом послiдовного квартування отримують середню пробу, маса якої становить вiд 1,0 до 2,5кг. Середня проба складається з двох iдентичних проб: контрольної та аналiтичної, на якi накладається митне забезпечення, наклеюється маркувальна етикетка та складається акт про вiдбiр проб/зразкiв товару вiдповiдно до вимог наказу Державної митної служби України вiд 14.01.2009 N 19.
2.7.2 Проведення скорочення проб для рiдких добрив.
Вiдiбранi точковi проби продукту об'єднують в збiрник i ретельно перемiшують. Аналiтичну та контрольну проби вiдбирають безпосередньо iз збiрника в посудини, якi потiм запаковуються i на упаковку накладається митне забезпечення, наклеюється маркувальна етикетка та складається акт про вiдбiр проб/зразкiв товару вiдповiдно до вимог наказу Державної митної служби України вiд 14.01.2009 N 19.
2.8. Вимоги до тари/упаковки.
При транспортуваннi проб та зразкiв до експертного пiдроздiлу Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи необхiдно забезпечити їх збереження у незмiнному станi, для чого використовують тару/упаковку на цю продукцiю, яка забезпечить герметизацiю проб/зразкiв та їх захист вiд впливу навколишнього середовища.
2.9. Вимоги до технiки безпеки при вiдборi проб та проб/зразкiв.
Пiд час проведення вiдбору проб та зразкiв товарiв, необхiдно дотримуватись вимог правил технiки безпеки та охорони працi, особливо при проведеннi робiт зi шкiдливими, вибухонебезпечними та легкозаймистими товарами.
3. Лiтература.
1. Пояснення до Української класифiкацiї товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi (Пояснення до УКТЗЕД), затвердженi наказом Державної митної служби України вiд 31.01.04 N 68 iз змiнами та доповненнями.
2. Политехнический словарь/А.Ф. Белов, А.Ю. Ишлинский, В.А. Дубровский. - М.: Большая Российская энциклопедия, 1998. - 656 с.
4. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.2002 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" iз змiнами i доповненнями, внесеними постановами Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.01.2003 N 92 та вiд 07.05.2008 N 437.
5. Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.2009 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв з Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
6. Наказ Державної митної служби України вiд 18.04.2005 N 302 "Про затвердження форми акта про взяття проб i зразкiв товарiв".
7. Наказ Державної митної служби вiд 23.12.2002 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" iз змiнами i доповненнями, внесеними наказом Державної митної служби України вiд 14.09.2007 N 760.
8. ГОСТ 2-85 Селитра аммиачная. Технические условия.
9. ДСТУ EN 12048:2005 Добрива твердi та вапнувальнi матерiали. Визначення вмiсту вологи гравiметричним методом.
10. ДСТУ ISO 5314:2003 Добрива. Визначення вмiсту амiачного азоту.
11. ГОСТ 21560.0-82 Удобрения минеральные. Методы отбора и подготовки проб.
12. ГОСТ 12.4.013-85 ССБТ. Очки защитные. Общие технические условия.
13. ГОСТ 12.4.021-75 ССБТ. Системы вентиляционные. Общие требования.
14. ГОСТ 12.4.028-76 ССБТ. Респираторы ШБ-1"Лепесток". Технические условия.
15. ГОСТ 12.4.133-83 ССБТ. Средства индивидуальной защиты рук. Перчатки камерные. Общие технические требования.
16. ГОСТ 28507-90 Обувь специальная кожаная для защиты от механических воздействий. Общие технические Условия.
17. ГОСТ 12.1.004-91 ССБТ. Пожарная безопасность. Общие требования.
18. ГОСТ 12.1.005-88 ССБТ. Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны.
19. ГОСТ 12.1.019-79 ССБТ. Электробезопасность. Общие требования и номенклатура видов защиты.
Автор: Артамонов О.Б.