МIНIСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛIТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
м. Київ
28.01.2025 | N 361 |
---|
Про затвердження Методiв вiдбору зразкiв та
лабораторних дослiджень (випробувань) для
визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових
продуктах для цiлей державного контролю
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 13 лютого 2025 р. за N 225/43631 |
Вiдповiдно до частини четвертої статтi 21 Закону України "Про
державний контроль за дотриманням законодавства
про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти
тваринного походження, здоров'я та благополуччя
тварин", пункту 23 Всеохоплюючої стратегiї
iмплементацiї Глави IV (Санiтарнi та фiтосанiтарнi
заходи) Роздiлу IV "Торгiвля i питання, пов'язанi з
торгiвлею" Угоди про асоцiацiю мiж Україною, з
однiєї сторони, та Європейським Союзом,
Європейським Спiвтовариством з атомної енергiї i
їхнiми державами-членами, з iншої сторони,
схваленої розпорядженням Кабiнету Мiнiстрiв
України вiд 24 лютого 2016 року N 228-р, пункту 247
Плану заходiв з виконання Угоди про асоцiацiю мiж
Україною, з однiєї сторони, та Європейським
Союзом, Європейським спiвтовариством з атомної
енергiї i їхнiми державами-членами, з iншої
сторони, затвердженого постановою Кабiнету
Мiнiстрiв України вiд 25 жовтня 2017 року N 1106,
пункту 8 Положення про Мiнiстерство аграрної
полiтики та продовольства України, затвердженого
постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд
17 лютого 2021 року N 124, наказую:
1. Затвердити Методи вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю, що додаються.
2. Департаменту державної полiтики у сферi санiтарних та фiтосанiтарних заходiв i продовольчої безпеки забезпечити в установленому законодавством порядку подання цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України.
3. Цей наказ набирає чинностi через один мiсяць з дня його офiцiйного опублiкування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Мiнiстра згiдно з розподiлом обов'язкiв.
Мiнiстр | Вiталiй КОВАЛЬ |
ПОГОДЖЕНО: | |
Мiнiстр охорони здоров'я України | Вiктор ЛЯШКО |
Виконувач обов'язкiв Мiнiстра економiки України | Андрiй ТЕЛЮПА |
Голова Державної служби України з питань безпечностi харчових продуктiв та захисту споживачiв | Сергiй ТКАЧУК |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства аграрної полiтики та продовольства України 28 сiчня 2025 року N 361 |
Методи
вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень
(випробувань) для визначення рiвнiв рослинних
токсинiв у харчових продуктах для цiлей
державного контролю
I. Загальнi положення
1. Цi Методи встановлюють:
процедури, за якими вiдбираються зразки харчових продуктiв для лабораторних дослiджень (випробувань) на вмiст рослинних токсинiв;
процедури, за якими вiдбувається пiдготовка зразкiв та методи лабораторних дослiджень (випробувань), що використовуються для державного контролю рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах.
2. У цих Методах термiни вживаються у значеннях, наведених у пунктi 2 роздiлу I Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю, затверджених наказом Мiнiстерства аграрної полiтики i продовольства України вiд 31 травня 2024 року N 1693, зареєстрованих в Мiнiстерствi юстицiї України 04 липня 2024 року за N 1007/42352.
Iншi термiни вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про основнi принципи та вимоги до безпечностi та якостi харчових продуктiв", "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин".
3. Цi Методи є обов'язковими для:
державних ветеринарних iнспекторiв, державних iнспекторiв компетентного органу;
уповноважених лабораторiй;
операторiв ринку.
4. Вiдбiр зразкiв для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю здiйснюється вiдповiдно до методiв, викладених у роздiлi II цих Методiв.
У випадку харчового продукту, який не може бути вiднесений до категорiї харчових продуктiв, для яких процедура вiдбору зразкiв встановлена в роздiлi II цих Методiв, процедура вiдбору зразкiв визначається з урахуванням розмiру часток цього харчового продукту або схожостi цього харчового продукту з продуктом, який може бути вiднесений до однiєї з категорiй харчових продуктiв, перелiчених у роздiлi II цих Методiв.
У випадку харчового продукту, який не може бути вiднесений до жодної категорiї харчових продуктiв, перелiчених у роздiлi II цих Методiв, i за умови, що є докази того, що рослинний токсин рiвномiрно розподiлений у такому харчовому продуктi, зразки харчових продуктiв повиннi бути вiдiбранi за допомогою процедури вiдбору зразкiв, викладеної в роздiлi II Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв мiкроелементiв i забруднюючих речовин у харчових продуктах для цiлей державного контролю, затверджених наказом Мiнiстерства аграрної полiтики та продовольства України вiд 21 вересня 2024 року N 3648, зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 03 жовтня 2024 року за N 1498/42843.
5. Пiдготовка зразкiв та методи лабораторних дослiджень (випробувань), що використовуються для державного контролю рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах, повиннi вiдповiдати критерiям, викладеним у роздiлi III цих Методiв.
II. Методи вiдбору зразкiв для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю
1. Загальнi вимоги
1. Вiдбiр зразкiв здiйснюється державними ветеринарними iнспекторами/державними iнспекторами компетентного органу з урахуванням вимог Порядку вiдбору зразкiв та їх перевезення (пересилання) до уповноважених лабораторiй для цiлей державного контролю, затвердженого наказом Мiнiстерства аграрної полiтики та продовольства України вiд 11 жовтня 2018 року N 490, зареєстрованого у Мiнiстерствi юстицiї України 26 грудня 2018 року за N 1464/32916, та засвiдчується актом вiдбору зразкiв.
2. Вiд кожної партiї, що пiдлягає дослiдженню, зразки вiдбираються окремо. Вiдповiдно до положень щодо вiдбору конкретних зразкiв для рiзних видiв рослинних токсинiв, великi партiї повиннi бути роздiленi на частини партiї, вiд яких зразки вiдбираються окремо.
3. Пiд час вiдбору та пiдготовки зразкiв необхiдно вживати заходiв для запобiгання будь-яким змiнам, що можуть:
вплинути на вмiст рослинних токсинiв та негативно позначитись на результатах лабораторних дослiджень (випробувань);
зробити об'єднанi зразки нерепрезентативними;
вплинути на безпечнiсть харчових продуктiв партiй, вiд яких вiдбираються зразки.
Також необхiдно вживати всiх заходiв для забезпечення безпеки осiб, якi вiдбирають зразки.
4. Вiдбiр точкових зразкiв здiйснюється з рiзних мiсць, розподiлених максимально рiвномiрно по всiй партiї або частинi партiї, крiм випадкiв, коли це неможливо з певних причин. Про причини вiдхилення вiд цiєї процедури вiдбору зразкiв зазначається в актi вiдбору зразкiв.
5. Об'єднаний зразок утворюється шляхом об'єднання точкових зразкiв.
6. Однорiдний (гомогенiзований) об'єднаний зразок роздiляється на два лабораторнi зразки (крiм випадкiв, коли це не можна здiйснити через недостатню кiлькiсть вiдповiдного матерiалу або внаслiдок того, що харчовi продукти є швидкопсувними), один з яких направляється для проведення основного лабораторного дослiдження (випробування), а другий вручається оператору ринку i зберiгається ним на випадок проведення арбiтражного лабораторного дослiдження (випробування).
7. Кожен зразок повинен бути помiщений у чистий, iнертний контейнер, що забезпечує належний захист вiд забруднення (контамiнацiї), впливу на склад зразка та пошкодження пiд час транспортування. Потрiбно забезпечити усi необхiднi умови та запобiжнi заходи для унеможливлення змiн у складi зразка пiд час його зберiгання та/або транспортування.
8. Кожен зразок, вiдiбраний для здiйснення державного контролю, повинен бути опломбований (опечатаний) у мiсцi вiдбору та iдентифiкований вiдповiдно до вимог законодавства.
Вiдбiр зразкiв засвiдчується актом вiдбору зразкiв, що дозволяє однозначно iдентифiкувати кожну партiю, мiстить дату та мiсце вiдбору, а також iншу додаткову iнформацiю та складається за формою, затвердженою наказом Мiнiстерства аграрної полiтики та продовольства України вiд 11 жовтня 2018 року N 490, зареєстрованого у Мiнiстерствi юстицiї України 26 грудня 2018 року за N 1464/32916.
9. Метод вiдбору зразкiв може бути застосований для рiзних видiв харчових продуктiв, у тому числi тих, що реалiзуються насипом, у контейнерах або в iндивiдуальнiй упаковцi, наприклад, у мiшках, пакетах, роздрiбнiй/iндивiдуальнiй упаковцi або в будь-якiй iншiй формi.
Без шкоди для положень щодо вiдбору конкретних зразкiв, викладених в iнших главах цього роздiлу, як керiвництво для розрахунку частоти вiдбору зразкiв з партiй, що надходять на ринок в iндивiдуальнiй упаковцi, наприклад, мiшках, пакетах, роздрiбнiй/iндивiдуальнiй упаковцi, використовується формула:
частота вiдбору (SF) n = (маса партiї х маса точкового зразка) / (маса об’єднаного зразка х маса розробленої (iндивiдуальної) упаковки)
де: | маса визначається в кг; | |
частота вiдбору (SF) | - кожен n-й мiшок або окрема упаковка, з якої вiдбирається точковий зразок (десятковi цифри мають бути округленi до найближчого цiлого числа). |
10. За винятком харчових продуктiв, якi вiдносяться до категорiй дiєтичнi добавки, пилок та харчовi продукти з пилку, сушенi трави, трав'янi настої (сухий продукт), чаї (сухий продукт) i порошкоподiбнi спецiї, при вiдборi зразкiв харчових продуктiв, якi мають великий об'єм порiвняно з їх масою (тобто об'єм (дм3) / маса (кг) > 5), вимоги до маси можна замiнити еквiвалентною вимогою до об'єму (тобто 1 кг замiнюється на 1 дм3).
2. Метод вiдбору зразкiв зерна, насiння олiйних культур, крiм арахiсу, зернових продуктiв i продуктiв з насiння олiйних культур, крiм продуктiв з арахiсу
1. Подiл партiй зерна, насiння олiйних культур, крiм арахiсу, зернових продуктiв i продуктiв з насiння олiйних культур, крiм продуктiв з арахiсу, на частини партiї наведено у додатку 1 до цих Методiв.
2. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або частини партiї зерна, насiння олiйних культур, крiм арахiсу, зернових продуктiв i продуктiв з насiння олiйних культур, крiм продуктiв з арахiсу, наведено у додатку 2 до цих Методiв.
3. Маса точкового зразка повинна становити приблизно 100 г (100 г ± 20 %), якщо в цiй главi не визначено iнше, а також за винятком насiння олiйних культур або зерен злакових культур, де 1000 насiнин/зерен мають масу менше нiж 10 г (дрiбнозернистi олiйнi або зерновi культури). Для таких дрiбнозернистих олiйних або зернових культур точковий зразок повинен становити приблизно 25 г.
4. У випадку партiй у роздрiбних/iндивiдуальних упаковках маса точкового зразка залежить вiд маси роздрiбної/iндивiдуальної упаковки.
Якщо маса окремої роздрiбної/iндивiдуальної упаковки перевищує 100 г (або 25 г у випадку дрiбнозернистих олiйних або зернових культур), це призведе до того, що маса об'єднаного зразка буде бiльше, нiж зазначено у додатках 1 та 2 до цих Методiв. Якщо маса однiєї роздрiбної/iндивiдуальної упаковки набагато бiльше (тобто бiльш нiж удвiчi) нiж 100 г (або 25 г у випадку дрiбнозернистих олiйних або зернових культур), 100 г (або 25 г у випадку дрiбнозернистих олiйних або зернових культур) вiдбирають з кожної роздрiбної/iндивiдуальної упаковки як точковий зразок. Це можна зробити пiд час вiдбору зразка або в лабораторiї.
Якщо використання такого методу вiдбору зразкiв призведе до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. Наприклад, якщо цiнний харчовий продукт реалiзовується в роздрiбнiй/iндивiдуальнiй упаковцi по 500 г або 1 кг, об'єднаний зразок можна отримати шляхом об'єднання кiлькох точкових зразкiв за кiлькiстю менших, нiж зазначено в додатках 1, 2 до цих Методiв, за умови, що маса об'єднаного зразка дорiвнюватиме необхiднiй масi об'єднаного зразка, зазначенiй у додатках 1, 2 до цих Методiв.
Якщо маса роздрiбної/iндивiдуальної упаковки становить менше нiж 100 г (або 25 г у випадку дрiбнозернистих олiйних або зернових культур), i якщо рiзниця не дуже велика (тобто не менше половини вiд 100 г або 25 г), одну роздрiбну/iндивiдуальну упаковку слiд розглядати як один точковий зразок, у результатi чого об'єднаний зразок має меншу масу, нiж необхiдна маса, зазначена у додатках 1, 2 до цих Методiв. Якщо маса роздрiбної/iндивiдуальної упаковки значно менше (бiльш нiж удвiчi) нiж 100 г (або 25 г у випадку дрiбнозернистих олiйних або зернових культур), один точковий зразок складається з двох або бiльше роздрiбних/iндивiдуальних упаковок, маса яких має бути максимально наближеною до 100 г (або 25 г у випадку дрiбнозернистих олiйних або зернових культур).
5. Партiї, маса яких бiльше або дорiвнює 50 т, подiляються на частини партiї (за умови, що частину партiї можна вiдокремити фiзично) вiдповiдно до додатка 1 до цих Методiв.
Враховуючи, що маса партiї не завжди є кратною масi частини партiї, маса частини партiї може перевищувати показники, зазначенi у додатку 1 до цих Методiв, максимум на 20 %. Якщо партiю не можна фiзично подiлити на частини партiї, з такої партiї вiдбирається щонайменше 100 точкових зразкiв. Для партiй бiльше нiж 500 т кiлькiсть точкових зразкiв визначається вiдповiдно до пункту 5 глави 15 цього роздiлу.
Вiд кожної частини партiї зразки вiдбирають окремо.
Кiлькiсть точкових зразкiв має бути 100, а маса об'єднаного зразка дорiвнювати 10 кг (або 2,5 кг у випадку дрiбнозернистих олiйних або зернових культур).
Якщо використання такого методу вiдбору зразкiв призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. Альтернативний метод вiдбору зразкiв також може бути застосований у випадках, коли застосування вищевказаного методу вiдбору зразкiв практично неможливо. Наприклад, великi партiї зерна, що зберiгаються на складах або в баштах, силосах. Вiдбiр зразкiв таких партiй здiйснюється вiдповiдно до положень, визначених у главi 15 цього роздiлу.
6. Для партiй менше нiж 50 т кiлькiсть точкових зразкiв має бути вiд 10 до 100, залежно вiд маси партiї, а маса об'єднаного зразка - вiд 1 до 10 кг (або вiд 0,25 кг до 2,5 кг у випадку дрiбнозернистих олiйних або зернових культур). Для дуже малих партiй (< 0,5 т) може вiдбиратись менша кiлькiсть точкових зразкiв, але об'єднаний зразок, який є сумою всiх точкових зразкiв, також повинен мати масу не менше 1 кг (або 0,25 кг у випадку дрiбнозернистих олiйних або зернових культур), а для визначення склероцiї рiжкiв - не менше 1 кг.
7. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбiр зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цiй главi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. У будь-якому разi маса об'єднаного зразка має становити щонайменше 1 кг (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що неможливо отримати об'єднаний зразок масою 1 кг, загальна маса об'єднаного зразка може бути меншою нiж 1 кг).
8. Для контролю на наявнiсть склероцiї рiжкiв вiд об'єднаного зразка вiдбирають двi частини зразка масою не менше 0,5 кг для дослiдження. Дослiджується одна частина зразка. Якщо результат частини зразка дорiвнює або нижчий за 50 % (аналiтичний порiг) вiд максимально допустимого рiвня, зразок вiдповiдає максимально допустимому рiвню. Якщо результат перевищує 50 % вiд максимально допустимого рiвня, необхiдно перевiрити iншу частину зразка, а для перевiрки вiдповiдностi максимально допустимому рiвню використовується середнє значення результатiв двох частин зразка. Отримуються наступнi результати:
прийнятнiсть - якщо перша частина зразка мiстить менше нiж 50 % вiд максимально допустимого рiвня склероцiї рiжкiв або якщо середнє значення результатiв двох частин зразка вiдповiдає максимально допустимому рiвню;
вiдхилення - якщо середнє значення результатiв двох частин зразка перевищує максимально допустимий рiвень.
9. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться так:
партiя або частини партiї вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) лабораторного зразка не перевищує максимально допустимого рiвня рослинних токсинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення та невизначеностi вимiрювання, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi);
партiя або частини партiї не вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) лабораторного зразка перевищує максимально допустимий рiвень рослинних токсинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення та невизначеностi вимiрювання, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi). Це вiдбувається, коли результат дослiдження (випробування) (скоригований на коефiцiєнт вiдновлення, де це застосовно) мiнус розширена невизначенiсть вимiрювання, отримана в результатi дослiдження (випробування), перевищує максимально допустимий рiвень.
3. Метод вiдбору зразкiв сухофруктiв та харчових продуктiв з них, крiм сушеного iнжиру
1. Подiл партiй сухофруктiв та харчових продуктiв з них, крiм сушеного iнжиру, на частини партiї наведено у додатку 3 до цих Методiв.
2. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або частини партiї сухофруктiв та харчових продуктiв з них, крiм сушеного iнжиру, наведено у додатку 4 до цих Методiв.
3. Маса точкового зразка повинна становити приблизно 100 г (100 г ± 20 %), якщо в цiй главi не визначено iнше.
4. У випадку партiй у роздрiбних/iндивiдуальних упаковках маса точкового зразка залежить вiд маси роздрiбної/iндивiдуальної упаковки.
Якщо маса окремої роздрiбної/iндивiдуальної упаковки перевищує 100 г, це призведе до того, що маса об'єднаного зразка буде бiльше, нiж зазначено у додатках 3 та 4 до цих Методiв. Якщо маса однiєї роздрiбної/iндивiдуальної упаковки набагато бiльше (тобто бiльш нiж удвiчi) нiж 100 г, тодi 100 г вiдбирають з кожної роздрiбної/iндивiдуальної упаковки як точковий зразок. Це можна зробити пiд час вiдбору зразка або в лабораторiї.
Якщо використання такого методу вiдбору зразкiв призведе до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. Наприклад, якщо цiнний харчовий продукт реалiзовується в роздрiбнiй/iндивiдуальнiй упаковцi по 500 г або 1 кг, об'єднаний зразок можна отримати шляхом об'єднання кiлькох точкових зразкiв за кiлькiстю менших, нiж зазначено в додатках 3 та 4 до цих Методiв, за умови, що маса об'єднаного зразка дорiвнюватиме необхiднiй масi об'єднаного зразка, зазначенiй у додатках 3 та 4 до цих Методiв.
Якщо маса роздрiбної/iндивiдуальної упаковки становить менше нiж 100 г, i якщо рiзниця не дуже велика (тобто не менше половини вiд 100 г), одну роздрiбну/iндивiдуальну упаковку слiд розглядати як один точковий зразок, у результатi чого об'єднаний зразок має меншу масу, нiж необхiдна маса, зазначена у додатках 3 та 4 до цих Методiв. Якщо маса роздрiбної/iндивiдуальної упаковки значно менше (бiльш нiж удвiчi) нiж 100 г, один точковий зразок складається з двох або бiльше роздрiбних/iндивiдуальних упаковок, маса яких має бути максимально наближеною до 100 г.
5. Партiї, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, подiляються на частини партiї (за умови, що частину партiї можна вiдокремити фiзично) вiдповiдно до додатка 3 до цих Методiв.
Враховуючи, що маса партiї не завжди є кратною масi частини партiї, маса частини партiї може перевищувати показники, зазначенi у додатку 3 до цих Методiв, максимум на 20 %.
Вiд кожної частини партiї зразки вiдбирають окремо.
Кiлькiсть точкових зразкiв має бути 100, а маса об'єднаного зразка дорiвнювати 10 кг.
Якщо використання такого методу вiдбору зразкiв призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв.
6. Для партiй менше нiж 15 т кiлькiсть точкових зразкiв має бути вiд 10 до 100, залежно вiд маси партiї, а маса об'єднаного зразка - вiд 1 до 10 кг.
7. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбiр зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цiй главi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. У будь-якому разi маса об'єднаного зразка має становити щонайменше 1 кг (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що неможливо отримати об'єднаний зразок масою 1 кг, загальна маса об'єднаного зразка може бути меншою нiж 1 кг).
8. Спецiальнi вимоги до вiдбору зразкiв для сухофруктiв та харчових продуктiв з них, крiм сушеного iнжиру, якi реалiзуються у вакуумнiй упаковцi:
1) вiд партiй, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, вiдбирають щонайменше 25 точкових зразкiв, а маса об'єднаного зразка становить 10 кг;
2) вiд партiй, маса яких менше нiж 15 т, вiдбирають 25 % вiд кiлькостi точкових зразкiв, зазначених у додатку 4 до цих Методiв, маса об'єднаного зразка вiдповiдатиме масi партiї, вiд якої вiдбирають зразки, як зазначено в додатку 4 до цих Методiв.
9. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться вiдповiдно до пункту 9 глави 2 цього роздiлу.
4. Метод вiдбору зразкiв сушеного iнжиру та харчових продуктiв з нього
1. Подiл партiй сушеного iнжиру на частини партiї наведено в додатку 5 до цих Методiв.
2. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або частини партiї сушеного iнжиру, наведено у додатку 6 до цих Методiв.
3. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiй (менше нiж 50 тонн) сушеного iнжиру, наведено у додатку 7 до цих Методiв.
4. Маса точкового зразка повинна становити приблизно 300 г (300 г ± 20 %), якщо в цiй главi не визначено iнше.
5. У випадку партiй у роздрiбних/iндивiдуальних упаковках маса точкового зразка залежить вiд маси роздрiбної/iндивiдуальної упаковки.
Якщо маса окремої роздрiбної/iндивiдуальної упаковки перевищує 300 г, це призведе до того, що маса об'єднаного зразка буде бiльше, нiж зазначено у додатках 5 - 7 до цих Методiв. Якщо маса однiєї роздрiбної/iндивiдуальної упаковки набагато бiльше (тобто бiльш нiж удвiчi) нiж 300 г, тодi 300 г вiдбирають з кожної роздрiбної/iндивiдуальної упаковки як точковий зразок. Це можна зробити пiд час вiдбору зразка або в лабораторiї.
Якщо використання такого методу вiдбору зразкiв призведе до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. Наприклад, якщо цiнний харчовий продукт реалiзовується в роздрiбнiй/iндивiдуальнiй упаковцi по 500 г або 1 кг, об'єднаний зразок можна отримати шляхом об'єднання кiлькох точкових зразкiв за кiлькiстю менших, нiж зазначено в додатках 5 - 7 до цих Методiв, за умови, що маса об'єднаного зразка дорiвнюватиме необхiднiй масi об'єднаного зразка, зазначенiй у додатках 5 - 7 до цих Методiв.
Якщо маса роздрiбної/iндивiдуальної упаковки становить менше нiж 300 г, i якщо рiзниця не дуже велика (тобто не менше половини вiд 300 г), одну роздрiбну/iндивiдуальну упаковку слiд розглядати як один точковий зразок, у результатi чого об'єднаний зразок має меншу масу, нiж необхiдна маса, зазначена у додатках 5 - 7 до цих Методiв. Якщо маса роздрiбної/iндивiдуальної упаковки значно менше (бiльш нiж удвiчi) нiж 300 г, один точковий зразок складається з двох або бiльше роздрiбних/iндивiдуальних упаковок, маса яких має бути максимально наближеною до 300 г.
6. Партiї, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, подiляються на частини партiї (за умови, що частину партiї можна вiдокремити фiзично) вiдповiдно до додатка 5 до цих Методiв.
Враховуючи, що маса партiї не завжди є кратною масi частини партiї, маса частини партiї може перевищувати показники, зазначенi у додатку 5 до цих Методiв, максимум на 20 %.
Вiд кожної частини партiї зразки вiдбирають окремо.
Кiлькiсть точкових зразкiв має бути 100.
Маса об'єднаного зразка має дорiвнювати 30 кг. Об'єднаний зразок перед подрiбненням необхiдно змiшати й роздiлити на три рiвнi лабораторнi зразки по 10 кг (таке роздiлення на три лабораторнi зразки не є обов'язковим у випадку сушеного iнжиру, що пiдлягає подальшому сортуванню або iншому способу фiзичної обробки, та за наявностi обладнання, на якому можна гомогенiзувати зразок масою 30 кг).
Кожний окремий зразок масою 10 кг, призначений для лабораторних дослiджень, потрiбно ретельно подрiбнити та перемiшати для досягнення повної гомогенностi вiдповiдно до положень, зазначених у роздiлi III цих Методiв.
Якщо використання такого методу вiдбору зразкiв призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв.
7. Для партiй менше нiж 15 т кiлькiсть точкових зразкiв має бути вiд 10 до 100, залежно вiд маси партiї.
Маса об'єднаного зразка < 30 кг. Зразок перед подрiбненням потрiбно змiшати i роздiлити на два або три рiвнi лабораторнi зразки масою меншою або яка дорiвнює 10 кг (таке роздiлення на два або три лабораторнi зразки не є обов'язковим у випадку сушеного iнжиру, що пiдлягає подальшому сортуванню або iншому способу фiзичної обробки, та за наявностi обладнання, на якому можна гомогенiзувати зразок масою 30 кг).
Якщо маса об'єднаного зразка менше нiж 30 кг, об'єднаний зразок потрiбно роздiлити на лабораторнi зразки вiдповiдно до таких вимог:
менше нiж 12 кг - немає роздiлення на лабораторнi зразки;
бiльше або дорiвнює 12 кг та менше нiж 24 кг - роздiлення на два лабораторнi зразки;
бiльше або дорiвнює 24 кг - роздiлення на три лабораторнi зразки.
Кожний окремий зразок, призначений для лабораторних дослiджень, потрiбно ретельно подрiбнити та перемiшати для досягнення повної гомогенностi вiдповiдно до положень, зазначених у роздiлi III цих Методiв.
Якщо використання такого методу вiдбору зразкiв призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв.
8. Пiд час вiдбору зразкiв оброблених або перероблених харчових продуктiв iз сушеного iнжиру з дуже малим(ою) розмiром (масою) часток (однорiдний розподiл забруднення рослинними токсинами) потрiбно дотримуватися таких вимог:
у багатьох випадках партiї iнжирової пасти не мають однорiдного розподiлу забруднення рослинними токсинами, тому у випадку iнжирової пасти слiд застосовувати метод вiдбору зразкiв, як для сушеного iнжиру;
кiлькiсть точкових зразкiв має бути 100. Для партiй менше нiж 50 т кiлькiсть точкових зразкiв має бути вiд 10 до 100, залежно вiд маси партiї, вiдповiдно до додатка 7 до цих Методiв;
маса точкових зразкiв повинна становити приблизно 100 г (100 г ± 20 %). У випадку партiй у роздрiбних/iндивiдуальних упаковках маса точкового зразка залежить вiд маси роздрiбної/iндивiдуальної упаковки;
об'єднаний зразок має бути ретельно перемiшаний (однорiдний) та становити вiд 1 до 10 кг.
9. Пiд час вiдбору зразкiв iнших оброблених або перероблених харчових продуктiв iз сушеного iнжиру та композитних харчових продуктiв iз великим(ою) розмiром (масою) часток (гетерогенний розподiл забруднення рослинними токсинами) потрiбно дотримуватися вимог, зазначених у пунктах 3, 4, 6, 7 цiєї глави.
10. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбiр зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цiй главi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв, за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. У будь-якому разi маса об'єднаного зразка має становити не менше нiж 1 кг (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що неможливо отримати об'єднаний зразок масою 1 кг, загальна маса об'єднаного зразка може бути меншою нiж 1 кг).
11. До вiдбору зразкiв для сушеного iнжиру, оброблених або перероблених харчових продуктiв iз сушеного iнжиру, якi реалiзуються у вакуумнiй упаковцi, застосовуються такi вимоги:
1) вiд партiй сушеного iнжиру, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, вiдбирають щонайменше 50 точкових зразкiв, маса об'єднаного зразка становитиме 30 кг;
вiд партiй менше нiж 15 т вiдбирають 50 вiдсоткiв вiд кiлькостi точкових зразкiв, зазначених у додатку 6 до цих Методiв, маса об'єднаного зразка вiдповiдатиме масi партiї, вiд якої вiдбиралися зразки;
2) вiд партiй оброблених або перероблених харчових продуктiв iз сушеного iнжиру з малим розмiром часток, маса яких бiльше або дорiвнює 50 т, вiдбирають не менше нiж 25 точкових зразкiв, об'єднаний зразок становитиме 10 кг;
вiд партiй менше нiж 50 т вiдбирають 25 вiдсоткiв вiд кiлькостi точкових зразкiв, зазначених у додатку 7 до цих Методiв, маса об'єднаного зразка вiдповiдатиме масi партiї, вiд якої вiдбиралися зразки, як зазначено в додатку 7 до цих Методiв.
12. Для сушеного iнжиру визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться так:
партiя або частини партiї вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) жодного лабораторного зразка не перевищує максимально допустимого рiвня рослинних токсинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення i невизначеностi вимiрювання, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi);
партiя або частини партiї не вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) одного або кiлькох лабораторних зразкiв перевищує максимально допустимий рiвень рослинних токсинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення та невизначеностi вимiрювання, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi). Це вiдбувається, коли результат дослiдження (випробування) (скоригований на коефiцiєнт вiдновлення, де це застосовно) мiнус розширена невизначенiсть вимiрювання, отримана в результатi дослiдження (випробування), перевищує максимально допустимий рiвень.
13. У випадках, коли маса об'єднаного зразка менше або дорiвнює 12 кг:
партiя або частини партiї вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) лабораторного зразка не перевищує максимально допустимого рiвня рослинних токсинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення i невизначеностi вимiрювання, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi);
партiя або частини партiї не вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) лабораторного зразка перевищує максимально допустимий рiвень рослинних токсинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення i невизначеностi вимiрювання, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi). Це вiдбувається, коли результат дослiдження (випробування) (скоригований на коефiцiєнт вiдновлення, де це застосовно) мiнус розширена невизначенiсть вимiрювання, отримана в результатi дослiдження (випробування), перевищує максимально допустимий рiвень.
5. Метод вiдбору зразкiв арахiсу, абрикосових кiсточок, горiхiв, сушених спецiй з великим розмiром часток та харчових продуктiв з них
1. Метод вiдбору зразкiв, встановлений цiєю главою, застосовується для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у арахiсi, абрикосових кiсточках, горiхах, сушених спецiях з великим розмiром часток та харчових продуктах з них для цiлей державного контролю. Цей метод вiдбору зразкiв також можна застосовувати для цiлей державного контролю рiвня рослинних токсинiв у спецiях iз вiдносно великим розмiром часток (розмiр часток, порiвнянний з арахiсом або бiльший, наприклад, таких як мускатний горiх).
2. Подiл партiй арахiсу, абрикосових кiсточок, горiхiв, сушених спецiй з великим розмiром часток на частини партiї наведено у додатку 8 до цих Методiв.
3. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiй (менше нiж 15 т) арахiсу, абрикосових кiсточок, горiхiв, сушених спецiй з великим розмiром часток та харчових продуктiв з них, наведено у додатку 9 до цих Методiв.
4. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiй (менше нiж 50 т) арахiсу, абрикосових кiсточок, горiхiв, сушених спецiй з великим розмiром часток та харчових продуктiв з них, наведено у додатку 10 до цих Методiв.
5. Маса точкового зразка повинна становити приблизно 200 г (200 г ± 20 %), якщо в цiй главi не визначено iнше.
6. У випадку партiй у роздрiбних/iндивiдуальних упаковках маса точкового зразка залежить вiд маси роздрiбної/iндивiдуальної упаковки.
Якщо маса окремої роздрiбної/iндивiдуальної упаковки перевищує 200 г, це призведе до того, що маса об'єднаного зразка буде бiльше, нiж зазначено у додатках 8 - 10 до цих Методiв. Якщо маса однiєї роздрiбної/iндивiдуальної упаковки значно перевищує (бiльш нiж удвiчi) 200 г, тодi 200 г вiдбирають з кожної роздрiбної/iндивiдуальної упаковки як точковий зразок. Це можна зробити пiд час вiдбору зразка або в лабораторiї.
Якщо використання такого методу вiдбору зразкiв призведе до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. Наприклад, якщо цiнний харчовий продукт реалiзовується в роздрiбнiй/iндивiдуальнiй упаковцi по 500 г або 1 кг, об'єднаний зразок можна отримати шляхом об'єднання кiлькох точкових зразкiв за кiлькiстю менших, нiж зазначено в додатках 8 - 10 до цих Методiв, за умови, що маса об'єднаного зразка дорiвнюватиме необхiднiй масi об'єднаного зразка, зазначенiй у додатках 8 - 10 до цих Методiв.
Якщо маса роздрiбної/iндивiдуальної упаковки становить менше нiж 200 г i якщо рiзниця не дуже велика (тобто не менше половини вiд 200 г), одну роздрiбну/iндивiдуальну упаковку слiд розглядати як один точковий зразок, у результатi чого об'єднаний зразок має меншу масу, нiж необхiдна маса, зазначена у додатках 8 - 10 до цих Методiв. Якщо маса роздрiбної/iндивiдуальної упаковки значно менше (бiльш нiж удвiчi) нiж 200 г, один точковий зразок складається з двох або бiльше роздрiбних/iндивiдуальних упаковок, маса яких має бути максимально наближеною до 200 г.
7. Партiї, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, подiляються на частини партiї (за умови, що частину партiї можна вiдокремити фiзично) вiдповiдно до додатка 8 до цих Методiв.
Враховуючи, що маса партiї не завжди є кратною масi частини партiї, маса частини партiї може перевищувати показники, зазначенi у додатку 8 до цих Методiв, максимум на 20 %.
Вiд кожної частини партiї зразки вiдбирають окремо.
Кiлькiсть точкових зразкiв має бути 100.
Маса об'єднаного зразка має дорiвнювати 20 кг. Об'єднаний зразок перед подрiбненням необхiдно змiшати й роздiлити на два рiвнi лабораторнi зразки по 10 кг (таке роздiлення на два лабораторнi зразки не є обов'язковим у випадку арахiсу, абрикосових кiсточок, горiхiв, сушених спецiй з великим розмiром часток, що пiдлягає подальшому сортуванню або iншому способу фiзичної обробки, та за наявностi обладнання, на якому можна гомогенiзувати зразок масою 20 кг).
Кожний окремий зразок масою 10 кг, призначений для лабораторних дослiджень, потрiбно ретельно подрiбнити та перемiшати для досягнення повної гомогенностi вiдповiдно до положень, зазначених у роздiлi III цих Методiв.
Якщо використання такого методу вiдбору зразкiв призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв.
8. Для партiй менше нiж 15 т кiлькiсть точкових зразкiв має бути вiд 10 до 100, залежно вiд маси партiї.
Маса об'єднаного зразка < 20 кг. Зразок перед подрiбненням потрiбно змiшати i роздiлити на два рiвнi лабораторнi зразки масою меншою або яка дорiвнює 10 кг (таке роздiлення на два лабораторнi зразки не є обов'язковим у випадку арахiсу, абрикосових кiсточок, горiхiв, сушених спецiй з великим розмiром часток, що пiдлягає подальшому сортуванню або iншому способу фiзичної обробки, та за наявностi обладнання, на якому можна гомогенiзувати зразок масою 20 кг).
Якщо маса об'єднаного зразка менше нiж 20 кг, об'єднаний зразок потрiбно роздiлити на лабораторнi зразки вiдповiдно до таких вимог:
менше нiж 12 кг - немає роздiлення на лабораторнi зразки;
бiльше або дорiвнює 12 кг - роздiлення на два лабораторнi зразки.
Кожний окремий зразок, призначений для лабораторних дослiджень, потрiбно ретельно подрiбнити та перемiшати для досягнення повної гомогенностi вiдповiдно до положень, зазначених у роздiлi III цих Методiв.
Якщо використання такого методу вiдбору зразкiв призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв.
9. Пiд час вiдбору зразкiв оброблених або перероблених харчових продуктiв, за винятком олiї рослинного походження, та композитних харчових продуктiв з дуже малим(ою) розмiром (масою) часток, наприклад борошна, арахiсового масла (однорiдний розподiл забруднення рослинними токсинами) потрiбно дотримуватися таких вимог:
кiлькiсть точкових зразкiв має бути 100;
для партiй менше нiж 50 т кiлькiсть точкових зразкiв має бути вiд 10 до 100, залежно вiд маси партiї, як зазначено в додатку 10 до цих Методiв;
маса точкового зразка повинна становити приблизно 100 г (100 г ± 20 %). У партiях, де пакування має роздрiбну/iндивiдуальну упаковку, маса точкового зразка залежить вiд маси роздрiбної/iндивiдуальної упаковки;
об'єднаний зразок має бути ретельно перемiшаний (однорiдний) та становити вiд 1 до 10 кг.
10. Пiд час вiдбору зразкiв iнших оброблених або перероблених харчових продуктiв iз великим(ою) розмiром (масою) часток (гетерогенний розподiл забруднення рослинними токсинами) та композитних харчових продуктiв потрiбно дотримуватися вимог, зазначених у пунктах 3, 7, 8 цiєї глави.
11. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбiр зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цiй главi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. У будь-якому разi маса об'єднаного зразка має становити не менше нiж 1 кг (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що не можна отримати об'єднаний зразок масою 1 кг, загальна маса об'єднаного зразка може бути менше нiж 1 кг).
12. До вiдбору зразкiв для абрикосових кiсточок, горiхiв, сушених спецiй з великим розмiром часток та харчових продуктiв з них, якi реалiзуються у вакуумнiй упаковцi, застосовуються такi вимоги:
1) вiд партiй арахiсу, фiсташок, бразильського горiха, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, вiдбирають щонайменше 50 точкових зразкiв, об'єднаний зразок матиме масу 20 кг;
для партiй менше нiж 15 т вiдбирають 50 % вiд кiлькостi точкових зразкiв, зазначених у додатку 9 до цих Методiв, тобто маса об'єднаного зразка вiдповiдатиме масi партiї, вiд якої вiдбиралися зразки, як зазначено у додатку 9 до цих Методiв;
2) вiд партiй абрикосових кiсточок, iнших горiхiв, вiдмiнних вiд фiсташок i бразильських горiхiв, сушених спецiй з великим розмiром часток, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, вiдбирають щонайменше 25 точкових зразкiв, об'єднаний зразок повинен мати масу 20 кг;
для партiй менше нiж 15 т вiдбирають 25 % вiд кiлькостi точкових зразкiв, зазначених у додатку 9 до цих Методiв, тобто маса об'єднаного зразка партiї вiдповiдатиме масi партiї, вiд якої вiдбиралися зразки, як зазначено в додатку 9 до цих Методiв;
3) вiд партiй харчових продуктiв, вироблених iз арахiсу, абрикосових кiсточок, горiхiв та сушених спецiй з великим розмiром часток, маса яких бiльше або дорiвнює 50 т, вiдбирають щонайменше 25 точкових зразкiв, об'єднаний зразок матиме масу 10 кг;
для партiй менше нiж 50 т вiдбирають 25 % вiд кiлькостi точкових зразкiв, зазначених у додатку 10 до цих Методiв, тобто маса об'єднаного зразка партiї вiдповiдатиме масi партiї, вiд якої вiдбиралися зразки, як зазначено у додатку 10 до цих Методiв.
13. Для арахiсу, абрикосових кiсточок та горiхiв, пiдданих сортуванню чи iншiй фiзичнiй обробцi, визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться так:
партiя або частини партiї вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) об'єднаного зразка або середнє значення результатiв дослiдження лабораторних зразкiв не перевищує максимально допустимого рiвня рослинних токсинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення та невизначеностi вимiрювання, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi);
партiя або частини партiї не вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) об'єднаного зразка або середнє значення результатiв лабораторних дослiджень (випробувань) зразкiв перевищує максимально допустимий рiвень рослинних токсинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення та невизначеностi вимiрювань, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування) в експертному висновку (протоколi) та з урахуванням застосовного правила прийняття рiшень перевищує максимально допустимий рiвень.
14. Для арахiсу, абрикосових кiсточок, горiхiв та сушених спецiй з великим розмiром часток, що реалiзуються кiнцевому споживачевi або для використання як iнгредiєнт у харчових продуктах, визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться так:
партiя або частини партiї вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) жодного лабораторного зразка не перевищує максимально допустимого рiвня рослинних токсинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення та невизначеностi вимiрювання, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi);
партiя або частини партiї не вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) одного або двох лабораторних зразкiв перевищує максимально допустимий рiвень рослинних токсинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення та невизначеностi вимiрювань, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування) в експертному висновку (протоколi) та з урахуванням застосовного правила прийняття рiшень перевищує максимально допустимий рiвень.
15. У випадках, коли маса об'єднаного зразка менше або дорiвнює 12 кг:
партiя або частини партiї вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) лабораторного зразка не перевищує максимально допустимого рiвня рослинних токсинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення та невизначеностi вимiрювання, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi);
партiя або частини партiї не вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) лабораторного зразка перевищує максимально допустимий рiвень рослинних токсинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення та невизначеностi вимiрювань, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi). Це вiдбувається, коли результат дослiдження (випробування) (скоригований на коефiцiєнт вiдновлення, де це застосовно) мiнус розширена невизначенiсть вимiрювання, отримана в результатi дослiдження (випробування), перевищує максимально допустимий рiвень.
6. Метод вiдбору зразкiв сушених спецiй, крiм сушених спецiй з великим розмiром часток та порошкоподiбних спецiй
1. Метод вiдбору зразкiв, встановлений цiєю главою, застосовується для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у спецiях для цiлей державного контролю, за винятком сушених спецiй з великим розмiром часток (розмiр часток, порiвнянний з арахiсом або бiльший, таких як мускатний горiх), iз гетерогенним розподiлом забруднення рослинними токсинами, застосовується метод вiдбору зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у главi 5 цього роздiлу. Для порошкоподiбних спецiй (спецiй у порошку) застосовується метод вiдбору зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у главi 14 цього роздiлу.
2. Подiл партiй сушених спецiй, крiм сушених спецiй з великим розмiром часток та порошкоподiбних спецiй, на частини партiї наведено у додатку 11 до цих Методiв.
3. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або частини партiї сушених спецiй, крiм сушених спецiй з великим розмiром часток та порошкоподiбних спецiй, наведено у додатку 12 до цих Методiв.
4. Маса точкового зразка повинна становити приблизно 100 г (100 г ± 20 %), якщо в цiй главi не визначено iнше.
5. У випадку партiй у роздрiбних/iндивiдуальних упаковках маса точкового зразка залежить вiд маси роздрiбної/iндивiдуальної упаковки.
Якщо маса окремої роздрiбної/iндивiдуальної упаковки перевищує 100 г, це призведе до того, що маса об'єднаного зразка буде бiльшою, нiж зазначено у додатках 11 та 12 до цих Методiв. Якщо маса однiєї роздрiбної/iндивiдуальної упаковки значно перевищує (бiльш нiж удвiчi) 100 г, тодi 100 г вiдбирають з кожної роздрiбної/iндивiдуальної упаковки як точковий зразок. Це можна зробити пiд час вiдбору зразка або в лабораторiї.
Якщо використання такого методу вiдбору зразкiв призведе до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. Наприклад, якщо цiнний харчовий продукт реалiзовується в роздрiбнiй/iндивiдуальнiй упаковцi по 500 г або 1 кг, об'єднаний зразок можна отримати шляхом об'єднання кiлькох точкових зразкiв за кiлькiстю менших, нiж зазначено в додатках 11 та 12 до цих Методiв, за умови, що маса об'єднаного зразка дорiвнюватиме необхiднiй масi об'єднаного зразка, зазначенiй у додатках 11 та 12 до цих Методiв.
Якщо маса роздрiбної/iндивiдуальної упаковки становить менше нiж 100 г i якщо рiзниця не дуже велика (тобто не менше половини вiд 100 г), одну роздрiбну/iндивiдуальну упаковку слiд розглядати як один точковий зразок, у результатi чого об'єднаний зразок має меншу масу, нiж необхiдна маса, зазначена у додатках 11 та 12 до цих Методiв. Якщо маса роздрiбної/iндивiдуальної упаковки значно менше (бiльш нiж удвiчi) нiж 100 г, один точковий зразок складається з двох або бiльше роздрiбних/iндивiдуальних упаковок, маса яких має бути максимально наближеною до 100 г.
6. Партiї, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, подiляються на частини партiї (за умови, що частину партiї можна вiдокремити фiзично) вiдповiдно до додатка 11 до цих Методiв.
Враховуючи, що маса партiї не завжди є кратною масi частини партiї, маса частини партiї може перевищувати показники, зазначенi у додатку 11 до цих Методiв, максимум на 20 %.
Вiд кожної частини партiї зразки вiдбирають окремо.
Кiлькiсть точкових зразкiв має бути 100.
Маса об'єднаного зразка має дорiвнювати 10 кг.
Якщо використання такого методу вiдбору зразкiв призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв.
7. Для партiй масою менше нiж 15 т кiлькiсть точкових зразкiв має бути вiд 5 до 100, залежно вiд маси партiї, маса об'єднаного зразка має становити вiд 0,5 до 10 кг.
8. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбiр зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цiй главi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. У будь-якому разi маса об'єднаного зразка має становити не менше нiж 0,5 кг (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що не можна отримати об'єднаний зразок масою 0,5 кг, загальна маса об'єднаного зразка може бути менше нiж 0,5 кг).
9. Спецiальнi вимоги до вiдбору зразкiв для спецiй, якi реалiзуються у вакуумнiй упаковцi:
1) вiд партiй, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, вiдбирають щонайменше 25 точкових зразкiв, маса об'єднаного зразка становить 10 кг;
2) вiд партiй, маса яких менше нiж 15 т, вiдбирають 25 % вiд кiлькостi точкових зразкiв, зазначених у додатку 12 до цих Методiв, а маса об'єднаного зразка вiдповiдатиме масi партiї, вiд якої вiдбирають зразки, як зазначено в додатку 12 до цих Методiв.
10. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться вiдповiдно до пункту 9 глави 2 цього роздiлу.
7. Метод вiдбору зразкiв молока та молочних продуктiв, дитячих сумiшей початкових (стартових) та дитячих сумiшей для подальшого годування, включаючи продукти прикорму, виготовленi на молочнiй основi, харчовi продукти (молоко та молочнi харчовi продукти) для спецiальних медичних цiлей, призначених для дiтей грудного та раннього вiку
1. Маса (об'єм) об'єднаного зразка має становити мiнiмум 1 кг (1 л), крiм випадкiв, коли зразок не можна подiлити (наприклад, зразок становить одну пляшку).
2. Мiнiмальна кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або частини партiї молока та молочних продуктiв, дитячих сумiшей початкових (стартових) та дитячих сумiшей для подальшого годування, включаючи продукти прикорму, виготовленi на молочнiй основi, харчовi продукти (молоко та молочнi продукти) для спецiальних медичних цiлей, призначених для дiтей грудного та раннього вiку, наведено у додатку 13 до цих Методiв.
3. Визначена кiлькiсть точкових зразкiв залежить вiд форми, в якiй продукт реалiзується на ринку. У разi нерозфасованих наливних рiдких харчових продуктiв перед вiдбором зразкiв партiю потрiбно ретельно перемiшати так, щоб не вплинути на якiсть харчового продукту. Розмiшувати слiд або вручну, або з використанням механiчних засобiв. У цьому випадку передбачається однорiдний розподiл рослинних токсинiв у межах даної партiї, тому для формування об'єднаного зразка достатньо вiдiбрати вiд партiї три точковi зразки.
Точковi зразки, якi часто можуть бути у формi пляшки чи упаковки, повиннi мати однакову масу. Маса точкового зразка має становити щонайменше 100 г, а маса (об'єм) об'єднаного зразка повинна становити щонайменше 1 кг (1 л). Про причини вiдхилення вiд процедури вiдбору зразкiв зазначається в актi вiдбору зразкiв.
4. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбiр зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цiй главi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. У будь-якому разi маса (об'єм) об'єднаного зразка має становити не менше нiж 1 кг (1 л) (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що не можна отримати об'єднаний зразок масою 1 кг, загальна маса об'єднаного зразка може бути менше нiж 1 кг).
5. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться вiдповiдно до пункту 9 глави 2 цього роздiлу.
8. Метод вiдбору зразкiв кави, какао, кореня солодки та харчових продуктiв з них
1. Метод вiдбору зразкiв, встановлений цiєю главою, застосовується для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у кавi, какао, коренi солодки та харчових продуктiв з них, а саме для твердих (сухих) форм цих продуктiв. Для рiдких форм цих продуктiв (напоїв) застосовується метод вiдбору зразкiв, встановлений главою 9 цього роздiлу.
2. Подiл партiй кави, какао, кореня солодки та харчових продуктiв з них на частини партiї наведено у додатку 14 до цих Методiв.
3. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або частини партiї кави, какао, кореня солодки та харчових продуктiв з них, наведено у додатку 15 до цих Методiв.
4. Маса точкового зразка повинна становити приблизно 100 г (100 г ± 20 %), якщо в цiй главi не визначено iнше.
5. У випадку партiй у роздрiбних/iндивiдуальних упаковках маса точкового зразка залежить вiд маси роздрiбної/iндивiдуальної упаковки.
Якщо маса окремої роздрiбної/iндивiдуальної упаковки перевищує 100 г, це призведе до того, що маса об'єднаного зразка буде бiльше, нiж зазначено у додатках 14 та 15 до цих Методiв. Якщо маса однiєї роздрiбної/iндивiдуальної упаковки значно перевищує (бiльш нiж удвiчi) 100 г, тодi 100 г вiдбирають з кожної роздрiбної/iндивiдуальної упаковки як точковий зразок. Це можна зробити пiд час вiдбору зразка або в лабораторiї.
Якщо використання такого методу вiдбору зразкiв призведе до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. Наприклад, якщо цiнний харчовий продукт реалiзовується в роздрiбнiй/iндивiдуальнiй упаковцi по 500 г або 1 кг, об'єднаний зразок можна отримати шляхом об'єднання кiлькох точкових зразкiв за кiлькiстю менших, нiж зазначено в додатках 14 та 15 до цих Методiв, за умови, що маса об'єднаного зразка дорiвнюватиме необхiднiй масi об'єднаного зразка, зазначенiй у додатках 14 та 15 до цих Методiв.
Якщо маса роздрiбної/iндивiдуальної упаковки становить менше нiж 100 г i якщо рiзниця не дуже велика (тобто не менше половини вiд 100 г), одну роздрiбну/iндивiдуальну упаковку слiд розглядати як один точковий зразок, у результатi чого об'єднаний зразок має меншу масу, нiж необхiдна маса, зазначена у додатках 14 та 15 до цих Методiв. Якщо маса роздрiбної/iндивiдуальної упаковки значно менше (бiльш нiж удвiчi) нiж 100 г, один точковий зразок складається з двох або бiльше роздрiбних/iндивiдуальних упаковок, маса яких має бути максимально наближеною до 100 г.
6. Партiї, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, подiляються на частини партiї (за умови, що частину партiї можна вiдокремити фiзично) вiдповiдно до додатка 14 до цих Методiв.
Враховуючи, що маса партiї не завжди є кратною масi частини партiї, маса частини партiї може перевищувати показники, зазначенi у додатку 14 до цих Методiв, максимум на 20 %.
Вiд кожної частини партiї зразки вiдбирають окремо.
Кiлькiсть точкових зразкiв має бути 100.
Маса об'єднаного зразка має дорiвнювати 10 кг.
Якщо використання такого методу вiдбору зразкiв призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв.
7. Для партiй масою менше нiж 15 т кiлькiсть точкових зразкiв має бути вiд 10 до 100, залежно вiд маси партiї, маса об'єднаного зразка має становити вiд 1 до 10 кг.
8. Спецiальнi вимоги до вiдбору зразкiв для кави, какао, кореня солодки та харчових продуктiв з них, якi реалiзуються у вакуумнiй упаковцi:
1) вiд партiй, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, вiдбирають щонайменше 25 точкових зразкiв, маса об'єднаного зразка становить 10 кг;
2) вiд партiй, маса яких менше нiж 15 т, вiдбирають 25 % вiд кiлькостi точкових зразкiв, зазначених у додатку 15 до цих Методiв, а маса об'єднаного зразка вiдповiдатиме масi партiї, вiд якої вiдбирають зразки, як зазначено в додатку 15 до цих Методiв.
9. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбiр зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цiй главi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. У будь-якому разi маса об'єднаного зразка має становити не менше нiж 1 кг (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що не можна отримати об'єднаний зразок масою 1 кг, загальна маса об'єднаного зразка може бути менше нiж 1 кг).
10. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться вiдповiдно до пункту 9 глави 2 цього роздiлу.
9. Метод вiдбору зразкiв напоїв
1. Метод вiдбору зразкiв, встановлений цiєю главою, застосовується для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у напоях, за винятком молока.
2. Об'єм об'єднаного зразка має становити щонайменше 1 л, крiм випадкiв, коли зразок не можна подiлити (наприклад, зразок становить одну пляшку).
3. Мiнiмальна кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або частини партiї напоїв, наведено у додатку 16 до цих Методiв.
4. Визначена кiлькiсть точкових зразкiв залежить вiд форми, в якiй продукт реалiзується на ринку. У разi нерозфасованих наливних рiдких харчових продуктiв перед вiдбором зразкiв партiю потрiбно ретельно перемiшати так, щоб не вплинути на якiсть харчового продукту. Розмiшувати слiд або вручну, або з використанням механiчних засобiв. У цьому випадку передбачається однорiдний розподiл рослинних токсинiв у межах даної партiї, тому для формування об'єднаного зразка достатньо вiдiбрати вiд партiї три точковi зразки.
Точковi зразки, якi часто можуть бути у формi пляшки чи упаковки, повиннi бути однакового об'єму. Об'єм точкового зразка має становити щонайменше 100 мл, а об'єм об'єднаного зразка повинен становити щонайменше 1 л. Про причини вiдхилення вiд процедури вiдбору зразкiв зазначається в актi вiдбору зразкiв.
5. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбору зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цiй главi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. У будь-якому разi об'єм об'єднаного зразка має становити не менше нiж 1 л (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що не можна отримати об'єднаний зразок об'ємом 1 л, загальний об'єм об'єднаного зразка може бути менше нiж 1 л).
6. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться вiдповiдно до пункту 9 глави 2 цього роздiлу.
10. Метод вiдбору зразкiв твердих перероблених харчових продуктiв iз фруктiв та овочiв
1. Метод вiдбору зразкiв, встановлений цiєю главою, застосовується для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у твердих перероблених харчових продуктах iз фруктiв (за винятком перероблених харчових продуктiв iз сушених фруктiв, для яких застосовуються методи вiдбору зразкiв, встановленi главами 3 та 4 цього роздiлу) та овочiв, включаючи твердi переробленi харчовi продукти iз фруктiв та овочiв для дiтей грудного та раннього вiку.
2. Маса об'єднаного зразка має становити щонайменше 1 кг, крiм випадкiв, коли це неможливо (наприклад, якщо зразок становить одну упаковку).
3. Мiнiмальна кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або частини партiї твердих перероблених харчових продуктiв iз фруктiв та овочiв, наведено у додатку 17 до цих Методiв.
4. Точковi зразки мають бути однакової маси. Маса точкового зразка має становити не менше 100 г, маса об'єднаного зразка має становити 1 кг. Про причини вiдхилення вiд процедури вiдбору зразкiв зазначається в актi вiдбору зразкiв.
5. У партiях, де пакування має роздрiбну/iндивiдуальну упаковку, вiдбирається певна кiлькiсть упаковок, з яких буде сформовано об'єднаний зразок.
Кiлькiсть точкових зразкiв (упаковок), що вiдбираються вiд партiй твердих перероблених харчових продуктiв iз фруктiв та овочiв, наведено у додатку 18 до цих Методiв.
6. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбiр зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цiй главi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що не можна отримати об'єднаного зразка масою 1 кг, загальна маса об'єднаного зразка може бути менше нiж 1 кг).
7. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться вiдповiдно до пункту 9 глави 2 цього роздiлу.
11. Метод вiдбору зразкiв дитячого харчування та харчових продуктiв на основi зернових для дiтей грудного та раннього вiку
1. Метод вiдбору зразкiв, встановлений цiєю главою, застосовується для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у продуктах дитячого харчування та харчових продуктiв на основi зернових для дiтей грудного та раннього вiку, за винятком напоїв, для яких застосовується метод вiдбору зразкiв, встановлений главою 9 цього роздiлу, та твердих перероблених харчових продуктiв iз фруктiв та овочiв, для яких застосовується метод вiдбору зразкiв, встановлений главою 10 цього роздiлу.
2. Для дитячого харчування та харчових продуктiв на основi зернових для дiтей грудного та раннього вiку застосовується метод вiдбору зразкiв, визначений у пунктi 6 глави 2 цього роздiлу. Кiлькiсть точкових зразкiв для вiдбору зразкiв залежить вiд маси партiї та становить вiд 10 до 100 точкових зразкiв вiдповiдно до додатка 2 до цих Методiв. Для дуже малих партiй (маса яких дорiвнює або менше нiж 0,5 т) може вiдбиратись менша кiлькiсть точкових зразкiв. У такому разi об'єднаний зразок, який є сумою всiх точкових зразкiв, повинен мати масу мiнiмум 1 кг.
3. Маса точкового зразка повинна становити приблизно 100 г (100 г ± 20 %).
4. У партiях, де пакування має роздрiбну/iндивiдуальну упаковку, маса точкового зразка залежить вiд маси роздрiбної/iндивiдуальної упаковки.
Якщо партiї дуже малi (маса дорiвнює або менше нiж 0,5 т), маса точкових зразкiв має бути такою, щоб об'єднаний зразок, який є сумою всiх точкових зразкiв, мав масу щонайменше 1 кг. Про причини вiдхилення вiд процедури вiдбору зразкiв зазначається в актi вiдбору зразкiв.
5. Об'єднаний зразок має бути ретельно перемiшаний (однорiдний) масою вiд 1 до 10 кг.
6. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбiр зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цiй главi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що не можна отримати об'єднаного зразка масою 1 кг, загальна маса об'єднаного зразка може бути менше нiж 1 кг).
7. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться вiдповiдно до пункту 9 глави 2 цього роздiлу.
12. Метод вiдбору зразкiв олiй рослинного походження
1. Маса (об'єм) точкового зразка повинна становити приблизно 100 г (мл) (100 г (мл) ± 20 %) (залежно вiд виду партiї, наприклад, олiя рослинного походження наливом у цистернi, вiдбирається щонайменше три точковi зразки по 350 мл), у результатi чого маса (об'єм) об'єднаного зразка становить щонайменше 1 кг (1 л).
2. Подiл партiй олiй рослинного походження на частини партiї (за умови, що частину партiї можна вiдокремити фiзично) здiйснюється вiдповiдно до додатка 19 до цих Методiв.
Враховуючи, що маса партiї не завжди є кратною масi частини партiї, маса частини партiї може перевищувати показники, зазначенi у додатку 19 до цих Методiв, максимум на 20 %. Якщо партiю не можна фiзично подiлити на частини партiї, з такої партiї вiдбирається щонайменше три точкових зразки.
3. Мiнiмальна кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або частини партiї олiй рослинного походження, наведено у додатку 20 до цих Методiв.
4. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбiр зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цiй главi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. У будь-якому разi маса (об'єм) об'єднаного зразка має становити не менше нiж 1 кг (1 л).
5. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться вiдповiдно до пункту 9 глави 2 цього роздiлу.
13. Метод вiдбору зразкiв дiєтичних добавок, пилку та харчових продуктiв з пилку
1. Процедура вiдбору зразкiв дiєтичних добавок, пилку та пилкових продуктiв у виглядi капсул/таблеток базується на роздрiбних/iндивiдуальних упаковках, якi зазвичай мiстять вiд 30 до 120 капсул/таблеток у роздрiбнiй/iндивiдуальнiй упаковцi.
2. Кiлькiсть роздрiбних/iндивiдуальних упаковок, що вiдбираються вiд партiї або частини партiї дiєтичних добавок, пилку та харчових продуктiв з пилку, наведено у додатку 21 до цих Методiв.
3. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбiр зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цiй главi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. У будь-якому разi маса об'єднаного зразка має становити не менше нiж 0,05 кг.
4. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться вiдповiдно до пункту 9 глави 2 цього роздiлу.
14. Метод вiдбору зразкiв сушених трав, трав'яних настоїв (сухий продукт), чаїв (сухий продукт) та порошкоподiбних спецiй
1. Подiл партiй сушених трав, трав'яних настоїв (сухий продукт), чаїв (сухий продукт) та порошкоподiбних спецiй на частини партiї наведено у додатку 22 до цих Методiв.
2. Мiнiмальна кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або частини партiї сушених трав, трав'яних настоїв (сухий продукт), чаїв (сухий продукт) та порошкоподiбних спецiй, наведено у додатку 23 до цих Методiв.
3. Маса точкового зразка повинна становити приблизно 80 г (80 г ± 20 %).
4. У випадку партiй у роздрiбних/iндивiдуальних упаковках маса точкового зразка залежить вiд маси роздрiбної/iндивiдуальної упаковки.
Якщо маса окремої роздрiбної/iндивiдуальної упаковки перевищує 80 г, це призведе до того, що маса об'єднаного зразка буде бiльше, нiж зазначено у додатках 22 та 23 до цих Методiв. Якщо маса однiєї роздрiбної/iндивiдуальної упаковки значно перевищує (бiльш нiж удвiчi) 80 г, тодi 80 г вiдбирають з кожної роздрiбної/iндивiдуальної упаковки як точковий зразок. Це можна зробити пiд час вiдбору зразка або в лабораторiї.
Якщо використання такого методу вiдбору зразкiв призведе до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. Наприклад, якщо цiнний харчовий продукт реалiзовується в роздрiбнiй/iндивiдуальнiй упаковцi по 500 г або 1 кг, об'єднаний зразок можна отримати шляхом об'єднання кiлькох точкових зразкiв за кiлькiстю менших, нiж зазначено в додатках 22 та 23 до цих Методiв, за умови, що маса об'єднаного зразка дорiвнюватиме необхiднiй масi об'єднаного зразка, зазначенiй у додатках 22 та 23 до цих Методiв.
Якщо маса роздрiбної/iндивiдуальної упаковки становить менше нiж 80 г i якщо рiзниця не дуже велика (тобто не менше половини вiд 80 г), одну роздрiбну/iндивiдуальну упаковку слiд розглядати як один точковий зразок, у результатi чого об'єднаний зразок має меншу масу, нiж необхiдна маса, зазначена у додатках 22 та 23 до цих Методiв. Якщо маса роздрiбної/iндивiдуальної упаковки значно менше (бiльш нiж удвiчi) нiж 80 г, один точковий зразок складається з двох або бiльше роздрiбних/iндивiдуальних упаковок, маса яких має бути максимально наближеною до 80 г.
5. Партiї, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, подiляються на частини партiї (за умови, що частину партiї можна вiдокремити фiзично) вiдповiдно до додатка 22 до цих Методiв.
Враховуючи, що маса партiї не завжди є кратною масi частини партiї, маса частини партiї може перевищувати показники, зазначенi у додатку 22 до цих Методiв, максимум на 20 %.
Вiд кожної частини партiї зразки вiдбирають окремо.
Кiлькiсть точкових зразкiв має бути 50.
Маса об'єднаного зразка має дорiвнювати 4 кг.
Якщо використання такого методу вiдбору зразкiв призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв.
6. Для партiй масою менше нiж 15 т кiлькiсть точкових зразкiв має бути вiд 3 до 50, залежно вiд маси партiї, маса об'єднаного зразка має становити вiд 0,2 до 4 кг.
7. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбiр зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цiй главi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. У будь-якому разi маса об'єднаного зразка має становити не менше нiж 0,2 кг.
8. Вiдбiр зразкiв дiєтичних добавок, що мiстять сушенi трави насипом, перед їх пакуванням в роздрiбну/iндивiдуальну упаковку для кiнцевого споживача, здiйснюється вiдповiдно до визначених у цiй главi положень, якi повиннi застосовуватися на основi маси вмiсту сушених трав у дiєтичних добавках насипом.
9. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться вiдповiдно до пункту 9 глави 2 цього роздiлу.
15. Метод вiдбору зразкiв для дуже великих партiй або партiй, якi зберiгаються на складах або транспортуються у спосiб, що унеможливлює вiдбiр зразкiв з усiєї партiї
1. Якщо спосiб транспортування або зберiгання партiї не дозволяє вiдiбрати точковi зразки вiд усiєї партiї, зразки вiдбираються, коли партiя знаходиться в рухомому станi (динамiчний вiдбiр зразкiв).
2. У випадку великих складiв, призначених для зберiгання харчових продуктiв, доцiльно встановлювати обладнання, яке дозволяє (автоматично) вiдбирати зразки вiд усiєї партiї, що зберiгається.
3. Здiйснення вiдбору зразкiв вiд частини партiї дозволяється за умови, що така частина становить не менше нiж 10 вiдсоткiв вiд усiєї партiї.
Якщо встановлено, що частина партiї харчових продуктiв з однаковими властивостями (класом чи описом), вiд якої було здiйснено вiдбiр зразкiв, не вiдповiдає вимогам, встановленим законодавством, вважається, що i вся партiя є невiдповiдною доти, поки на основi подальшого лабораторного дослiдження (випробування) не буде встановлено, що решта партiї вiдповiдає вимогам законодавства.
4. Вiдповiднi положення щодо вiдбору зразкiв, такi як маса точкового зразка, передбаченi в iнших главах цього роздiлу, застосовуються для вiдбору зразкiв вiд дуже великих партiй або партiй, що зберiгаються на складах або транспортуються у спосiб, що унеможливлює вiдбiр зразкiв з усiєї партiї.
5. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд дуже великих партiй (бiльше нiж 500 тонн), має становити 100 точкових зразкiв + Ц тонни.
Наприклад, 100 точкових зразкiв + Ц 6000 тонн (квадратний корiнь = 77,4/2 = 39 додаткових точкових зразкiв) = 139 (загальна кiлькiсть точкових зразкiв).
Якщо маса партiї менше нiж 1500 тонн i частини партiї можуть бути вiдокремленi фiзично вiдповiдно до додатка 1 до цих Методiв, кiлькiсть точкових зразкiв вiдбирається, як наведено в додатку 2 до цих Методiв.
6. Вiдбiр зразкiв вiд великих партiй, що транспортуються суднами, проводиться пiд час руху (динамiчний вiдбiр зразкiв).
Вiдбiр зразкiв проводиться вiд кожної фiзично вiдокремленої одиницi (трюму) до або пiсля перемiщення її вмiсту на потужнiсть (мiсце) зберiгання.
Розвантаження судна може тривати кiлька днiв. Вiдбiр зразкiв проводять з регулярними промiжками часу впродовж усього перiоду розвантаження. При цьому присутнiсть державного ветеринарного iнспектора/державного iнспектора компетентного органу, що вiдбирає зразки, протягом усього перiоду розвантаження не завжди можлива та доцiльна. У такому разi дозволяється вiдбирати зразки вiд частини партiї. Кiлькiсть точкових зразкiв визначається вiдповiдно до розмiру частини партiї.
Навiть якщо зразок для цiлей державного контролю вiдбирається автоматично, присутнiсть державного ветеринарного iнспектора / державного iнспектора компетентного органу є необхiдною. Однак, у разi автоматичного здiйснення вiдбору за попередньо визначеними параметрами, якi не можуть бути змiненi протягом вiдбору, а точковi зразки вiдбираються в герметичну (опломбовану) ємнiсть, що запобiгає будь-якiй можливiй фальсифiкацiї, присутнiсть державного ветеринарного iнспектора (державного iнспектора) компетентного органу потрiбна лише на початку вiдбору, кожного разу, коли мiсткiсть для зразкiв потрiбно змiнити, i наприкiнцi вiдбору.
7. Для вiдбору зразкiв вiд великих партiй, що транспортуються суднами, шляхом статичного вiдбору зразкiв слiд застосовувати ту саму процедуру, яка передбачена для доступних зверху складських примiщень (силосiв), (пункт 9 цiєї глави).
Вiдбiр зразкiв проводиться в доступнiй частинi (зверху) партiї/трюму. Кiлькiсть точкових зразкiв визначається з урахуванням розмiру частини партiї, що вiдбирається.
8. Вiдбiр зразкiв вiд великих партiй харчових продуктiв, що зберiгаються на складах, проводиться з доступної частини партiй або частини партiї. Кiлькiсть точкових зразкiв визначається з урахуванням розмiру частини партiї, що вiдбирається.
9. Вiдбiр зразкiв вiд великих партiй харчових продуктiв, що зберiгаються в доступних зверху складських примiщеннях (силосах), проводиться у доступнiй частинi партiй або частини партiї. Кiлькiсть точкових зразкiв визначається з урахуванням розмiру частини партiї, що вiдбирається.
10. Для вiдбору зразкiв вiд великих партiй харчових продуктiв, що зберiгаються в закритих зверху складських примiщеннях (силосах) розмiром бiльше 100 тонн, не може застосовуватися статичний вiдбiр зразкiв. Тому, якщо потрiбно дослiдити (випробовувати) харчовi продукти в складських примiщеннях (силосах) i немає можливостi перемiстити партiю товару, за домовленiстю оператор ринку повинен повiдомити державного ветеринарного iнспектора / державного iнспектора компетентного органу про те, коли складське примiщення (силос) буде розвантажено частково або повнiстю, щоб забезпечити можливiсть вiдбору зразкiв пiд час руху харчових продуктiв.
11. Для вiдбору зразкiв вiд великих партiй харчових продуктiв, що зберiгаються в закритих зверху складських примiщеннях (силосах) розмiром менше нiж 100 тонн, всупереч вимогам, визначеним у пунктi 3 цiєї глави (частина партiї, з якої здiйснюється вiдбiр, має становити принаймнi 10 вiдсоткiв партiї), вiд 50 до 100 кг помiщається в ємнiсть (контейнер), з якої вiдбирається зразок. Маса об'єднаного зразка вiдповiдає всiй партiї, а кiлькiсть точкових зразкiв залежить вiд кiлькостi харчових продуктiв, перемiщених з силосу до ємностi (контейнера) для вiдбору зразкiв.
12. Вiдбiр зразкiв сипучих харчових продуктiв у великих закритих контейнерах може бути здiйснено пiд час розвантаження партiї. В окремих випадках розвантаження в мiсцях здiйснення державного контролю неможливе, тому вiдбiр зразкiв має вiдбуватися пiд час розвантаження таких контейнерiв. Оператор ринку повинен повiдомити державного ветеринарного iнспектора/державного iнспектора компетентного органу про мiсце i час розвантаження контейнерiв, щоб вiн мiг бути присутнiм при цьому.
16. Метод вiдбору зразкiв картоплi та картопляних продуктiв (глiкоалкалоїди) та меду (пiролiзидиновi алкалоїди)
Для вiдбору зразкiв картоплi та картопляних продуктiв (глiкоалкалоїди) та меду (пiролiзидиновi алкалоїди) застосовуються методи вiдбору зразкiв передбаченi в роздiлi II Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв мiкроелементiв i забруднюючих речовин у харчових продуктах для цiлей державного контролю, затвердженi наказом Мiнiстерства аграрної полiтики i продовольства України вiд 21 вересня 2024 року N 3648, зареєстрованi в Мiнiстерствi юстицiї України 03 жовтня 2024 року за N 1498/42843.
III. Критерiї пiдготовки зразкiв та методи лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю
1. Критерiї пiдготовки зразкiв
1. Зразки потрiбно готувати, зокрема гомогенiзувати, з особливою ретельнiстю, оскiльки розподiл рослинних токсинiв, як правило, є неоднорiдним.
2. Якщо гомогенiзацiя проводиться в лабораторiї, гомогенiзується весь зразок, отриманий лабораторiєю.
3. Кожен лабораторний зразок повинен бути ретельно перемiшаний (подрiбнений) за допомогою процесу, який продемонстрував досягнення повної гомогенiзацiї.
4. У випадку, якщо максимально допустимий рiвень стосується сухої речовини, вмiст сухої речовини в продуктi слiд визначати на частинi гомогенiзованого зразка за допомогою методу, який продемонстрував можливiсть точного визначення вмiсту сухої речовини.
2. Загальнi вимоги до методiв лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю
1. Для цiлей державного контролю рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах повиннi використовуватися методи лабораторних дослiджень (випробувань), що характеризуються вiдповiдно до критерiїв, визначених частиною третьою статтi 21 Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин".
2. По можливостi, правильнiсть методу слiд перевiряти шляхом дослiджень (випробувань) сертифiкованого еталонного матерiалу та/або успiшної участi в програмах професiйного тестування на регулярнiй основi.
3. Лабораторнi дослiдження (випробування) для цiлей державного контролю проводяться акредитованими лабораторiями, уповноваженими компетентним органом вiдповiдно до вимог Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин".
3. Спецiальнi вимоги до пiдтверджуючих методiв
1. Для пiдтверджуючих методiв застосовуються такi критерiї ефективностi:
1) вiдновлення:
середнє вiдновлення має становити вiд 70 до 120 %.
Середнє вiдновлення - це середнє значення з повторiв, отримане пiд час валiдацiї при визначеннi параметрiв точностi RSDr i RSDwR. Цей критерiй застосовується до всiх концентрацiй i всiх окремих токсинiв.
У виняткових випадках середнє вiдновлення за межами вищевказаного дiапазону може бути прийнятним, але воно повинно бути в межах 50 - 130 % i лише тодi, коли виконуються критерiї точностi для RSDr i RSDwR;
2) точнiсть:
RSDr має бути < 20 %;
RSDwR має бути < 20 %;
RSDR має бути < 25 %.
Цi критерiї застосовуються до всiх концентрацiй.
Якщо лабораторiя надає докази вiдповiдностi критерiю RSDwR, немає необхiдностi надавати такi докази для критерiю RSDr, оскiльки вiдповiднiсть RSDwR гарантує вiдповiднiсть критерiю RSDr.
Якщо максимально допустимий рiвень стосується суми токсинiв, тодi критерiї точностi застосовуються як до суми, так i до окремих токсинiв.
3) межа кiлькiсного визначення (LOQ):
Вимоги до межi кiлькiсного значення (LOQ) для певних рослинних токсинiв, наведено в додатку 24 до цих Методiв, метод повинен мати LOQ на рiвнi або нижче цього значення.
в iнших випадках LOQ має бути < 0,5 * ML i бажано бути нижчим (< 0,2 * ML).
Якщо максимальний допустимий рiвень (ML) застосовується до суми токсинiв, тодi LOQ окремих токсинiв має бути < 0,5 * ML/n, де n є кiлькiстю токсинiв, включених до визначення ML.
2. Коли додатковi аналiти додаються до обсягу iснуючого пiдтверджуючого методу, необхiдна повна перевiрка, щоб продемонструвати придатнiсть методу.
3. Якщо пiдтверджуючий метод вiдомий або очiкується, що вiн буде застосовний до iнших товарiв, його придатнiсть для цих iнших товарiв має бути перевiрена. Якщо новий товар належить до товарної групи для валiдацiї пiдтверджувальних та скринiнгових методiв, визначеної в додатку 25 до цих Методiв, для якої вже було виконано первинну перевiрку, достатньо провести обмежену додаткову перевiрку.
4. Спецiальнi вимоги до напiвкiлькiсних методiв скринiнгу
1. Вимоги цiєї глави застосовнi до бiоаналiтичних методiв, заснованих на iмунорозпiзнаваннi або зв'язуваннi з рецепторами (таких як ELISA, тест-стiки, прилади з бiчним потоком, iмуносенсори) та фiзико-хiмiчних методiв, заснованих на хроматографiї або прямому виявленнi за допомогою мас-спектрометрiї (МС). Iншi методи (наприклад, тонкошарова хроматографiя) не виключаються за умови, що генерованi сигнали стосуються безпосередньо потрiбних рослинних токсинiв i дозволяють застосувати описаний в цiй главi принцип.
2. Спецiальнi вимоги застосовуються до методiв, результатом вимiрювання яких є числове значення, наприклад (вiдносна) вiдповiдь вiд зчитувального приладу, сигнал вiд рiдинної хроматографiї - мас-спектрометрiї (РХ-МС) тощо, та застосовується звичайна статистика.
3. Спецiальнi вимоги не застосовуються до методiв, якi не дають числових значень (наприклад, лише присутнiй або вiдсутнiй рядок), якi вимагають iнших пiдходiв перевiрки.
4. Спецiальнi вимоги передбачають процедуру валiдацiї методiв скринiнгу за допомогою мiжлабораторної валiдацiї, перевiрки ефективностi методу, валiдованого за допомогою мiжлабораторних раундiв, лабораторної валiдацiї методу скринiнгу.
5. Метою валiдацiї є демонстрацiя придатностi методу скринiнгу шляхом визначення граничного значення та визначення хибно негативних i хибно пiдозрiлих випадкiв. У цих двох параметрах закладено такi характеристики продуктивностi, як можливiсть виявлення, вибiрковiсть i точнiсть.
6. Методи скринiнгу можуть бути валiдованi шляхом мiжлабораторної або лабораторної валiдацiї. Якщо данi мiжлабораторної валiдацiї вже доступнi для певної комбiнацiї рослинного токсину/матрицi/STC, перевiрка ефективностi методу є достатньою в лабораторiї, яка впроваджує метод.
7. Початкова валiдацiя шляхом лабораторної валiдацiї має дотримуватися таких принципiв:
1) рослиннi токсини - валiдацiя проводиться для кожного окремого рослинного токсину в областi. У випадку бiоаналiтичних методiв, якi дають комбiновану реакцiю на певну групу рослинних токсинiв (наприклад, пiролiзидиновi алкалоїди) повинна бути продемонстрована застосовнiсть i зазначенi обмеження тесту в межах методу. Небажана перехресна реактивнiсть не збiльшує частоту хибно негативних результатiв цiльових рослинних токсинiв, але може збiльшити частоту хибно пiдозрiлих результатiв. Це небажане збiльшення повинно бути зменшено пiдтверджуючим дослiдженням (випробуванням) для однозначної iдентифiкацiї та кiлькiсного визначення рослинних токсинiв;
2) матрицi - початкова валiдацiя проводиться для кожного товару або, якщо вiдомо, що метод застосовний до кiлькох товарiв, для кожної групи товарiв. В останньому випадку з цiєї групи вибирається один репрезентативний i релевантний товар. Товарнi групи для валiдацiї пiдтверджувальних та скринiнгових методiв наведенi в додатку 25 до цих Методiв;
3) набiр зразкiв - мiнiмальна кiлькiсть рiзних зразкiв, необхiдних для валiдацiї, становить 20 однорiдних негативних контрольних зразкiв i 20 однорiдних позитивних контрольних зразкiв, якi мiстять рослинний токсин на рiвнi STC, проаналiзованих в умовах промiжної точностi (RSDRi) протягом 5 рiзних днiв. Додатковi набори з 20 зразкiв, що мiстять рослинний токсин на iнших рiвнях, можуть бути доданi до набору валiдацiї, щоб отримати уявлення про те, наскiльки метод може розрiзняти рiзнi концентрацiї рослинного токсину;
4) концентрацiя - для кожного STC, який буде використовуватися в звичайному застосуваннi, необхiдно провести валiдацiю.
10. Валiдацiя шляхом спiльних випробувань повинна проводитися вiдповiдно до:
ДСТУ ГОСТ ИСО 5725-1:2005 "Точнiсть (правильнiсть i прецизiйнiсть) методiв та результатiв вимiрювання. Частина 1. Основнi положення та визначення";
ДСТУ ГОСТ ИСО 5725-2:2005 "Точнiсть (правильнiсть i прецизiйнiсть) методiв та результатiв вимiрювання. Частина 2. Основний метод визначення повторюваностi i вiдтворюваностi стандартного методу вимiрювання";
ДСТУ ГОСТ ИСО 5725-3:2005 "Точнiсть (правильнiсть i прецизiйнiсть) методiв та результатiв вимiрювання. Частина 3. Промiжнi показники прецизiйностi стандартного методу вимiрювання";
ДСТУ ГОСТ ИСО 5725-4:2005 "Точнiсть (правильнiсть i прецизiйнiсть) методiв та результатiв вимiрювання. Частина 4. Основнi методи визначення правильностi стандартного методу вимiрювання";
ДСТУ ГОСТ ИСО 5725-5:2005 "Точнiсть (правильнiсть i прецизiйнiсть) методiв та результатiв вимiрювання. Частина 5. Альтернативнi методи визначення прецизiйностi стандартного методу вимiрювання";
ДСТУ ГОСТ ИСО 5725-6:2005 "Точнiсть (правильнiсть i прецизiйнiсть) методiв та результатiв вимiрювання. Частина 6. Використання значень точностi на практицi";
або Мiжнародного гармонiзованого протоколу IUPAC;
або iншого мiжнародно визнаного протоколу про спiльнi випробування, який вимагає включення достовiрних даних щонайменше з восьми рiзних лабораторiй.
Єдиною iншою вiдмiннiстю порiвняно з валiдацiєю однiєю лабораторiєю є те, що > 20 зразкiв на товар/рiвень можуть бути рiвномiрно розподiленi мiж лабораторiями-учасниками, при цьому на кожну лабораторiю припадає не менше двох зразкiв.
5. Визначення граничного значення та частоти хибно пiдозрiлих результатiв порожнiх зразкiв
1. За основу для розрахунку необхiдних параметрiв беруться (вiдноснi) вiдповiдi для негативних та позитивних контрольних зразкiв.
2. Для методiв скринiнгу з вiдповiддю, пропорцiйною концентрацiї рослинного токсину, застосовується наступне:
граничне значення = RSTC - t-значення0,05 * SDSTC,
RSTC | - середня вiдповiдь позитивних контрольних зразкiв (при STC); | |
t-значення | - однобiчне t-значення для частоти хибно негативних результатiв 5 %; | |
SDSTC | - стандартне вiдхилення. |
Однобiчне t-значення для частоти хибно негативних результатiв 5 % наведено в додатку 26 до цих Методiв.
3. Для методiв скринiнгу з вiдповiддю, обернено пропорцiйною концентрацiї рослинного токсину, граничне значення визначається як:
граничне значення = RSTC + t-значення0,05 * SDSTC
Використовуючи це конкретне t-значення для визначення граничного значення, частота хибно негативних результатiв за замовчуванням встановлюється на рiвнi 5 %.
4. Результати негативних контрольних зразкiв використовуються для оцiнки вiдповiдної частоти хибно пiдозрiлих результатiв. Значення t розраховується вiдповiдно до випадку, коли результат негативного контрольного зразка перевищує граничне значення, тому помилково класифiкується як пiдозрiлий:
для методiв скринiнгу з вiдповiддю, пропорцiйною концентрацiї рослинного токсину:
t-значення = (граничне значення - середнє значенняпорожнє)/SDпорожнє
або
для методiв скринiнгу з вiдповiддю, обернено пропорцiйною концентрацiї рослинного токсину:
t-значення = (середнє значенняпорожнє - граничне значення)/SDпорожнє.
З отриманого t-значення, що базується на ступенях свободи, розрахованих на основi кiлькостi експериментiв, ймовiрнiсть хибно пiдозрiлих зразкiв для одностороннього розподiлу можна або розрахувати (наприклад, за допомогою функцiї електронної таблицi "TDIST"), або взяти з таблицi для t-розподiлу (додаток 26 до цих Методiв).
Вiдповiдне значення одностороннього t-розподiлу визначає частоту хибно пiдозрiлих результатiв.
5. Коли до сфери застосування iснуючого методу скринiнгу додаються новi рослиннi токсини, необхiдно провести повну валiдацiю, щоб продемонструвати придатнiсть методу.
6. Якщо метод скринiнгу вiдомий або очiкується, що вiн буде застосовний до iнших товарiв, необхiдно перевiрити його придатнiсть для цих товарiв. Якщо новий товар належить до товарної групи, наведеної в додатку 25 до цих Методiв, для якої вже було проведено первинну валiдацiю, достатньо провести обмежену додаткову валiдацiю. Для цього мiнiмум 10 однорiдних негативних контрольних зразкiв та 10 однорiдних позитивних контрольних зразкiв (при STC) повиннi бути проаналiзованi в умовах промiжної точностi. Усi позитивнi контрольнi зразки повиннi бути вище граничного значення. Якщо цей критерiй не виконується, необхiдна повна валiдацiя.
6. Перевiрка методiв скринiнгу
1. Для методiв скринiнгу, якi вже були успiшно валiдованi шляхом спiльного лабораторного випробування, ефективнiсть методу повинна бути перевiрена. Для цього необхiдно проаналiзувати щонайменше 6 негативних контрольних зразкiв та 6 позитивних контрольних зразкiв (при STC). Усi позитивнi контрольнi зразки повиннi бути вище граничного значення. Якщо цей критерiй не виконується, лабораторiя повинна провести аналiз першопричини, щоб визначити, чому вона не вiдповiдає специфiкацiї, отриманiй пiд час спiльного випробування. Лише пiсля вжиття коригувальних дiй, ефективнiсть методу повинна бути повторно перевiрена у своїй лабораторiї. Якщо лабораторiя не може перевiрити результати спiльного випробування, вона повинна визначити власне граничне значення пiд час повної лабораторної валiдацiї.
2. Пiсля первинної валiдацiї додатковi данi валiдацiї отримують шляхом включення принаймнi двох позитивних контрольних зразкiв до кожної партiї перевiрених зразкiв. Один позитивний контрольний зразок повинен бути вiдомим зразком (наприклад, той, що використовувався пiд час первинної валiдацiї), iнший повинен бути iншим товаром з тiєї самої товарної групи (якщо аналiзується лише один товар, замiсть нього використовується iнший зразок цього товару). Включення негативного контрольного зразка є необов'язковим. Результати, отриманi для двох позитивних контрольних зразкiв, додаються до наявного валiдацiйного набору.
Щонайменше один раз на рiк повторно визначається граничне значення та проводиться повторна оцiнка валiдностi методу. Безперервна перевiрка методу служить кiльком цiлям, зокрема:
контроль якостi партiї перевiрених зразкiв;
надання iнформацiї про надiйнiсть методу в умовах лабораторiї, яка застосовує метод;
обґрунтування застосовностi методу до рiзних товарiв;
можливiсть корегування граничних значень у разi поступового змiщення в часi.
3. Звiт про валiдацiю повинен мiстити повiдомлення про:
STC;
визначене граничне значення (граничне значення має мати таку саму кiлькiсть значущих цифр, що й STC. Числовi значення, якi використовуються для розрахунку граничного значення, повиннi мати принаймнi на одну значущу цифру бiльше, нiж STC);
розраховану частоту хибних пiдозр;
те, як було отримано частоту хибних пiдозр (повiдомлення про розраховану частоту хибних пiдозр вказує на придатнiсть методу для цiлей, оскiльки вказує на кiлькiсть порожнiх (або з низьким рiвнем забруднення) зразкiв, якi пiдлягатимуть перевiрцi).
7. Оцiнка невизначеностi вимiрювання, розрахунок вiдновлення та звiтування про результати
1. Результат дослiдження (випробування) за пiдтверджуючим методом повiдомляється таким чином:
скоригований на вiдновлення, де це доцiльно та доречно, i коли вiн скорегований, це має бути зазначено. Коефiцiєнт вiдновлення повинен бути наведений, якщо внутрiшня корекцiя на змiщення не є частиною процедури. Корекцiя на вiдновлення не потрiбна, якщо коефiцiєнт вiдновлення становить 90 - 110 %;
як x +/- U, де х - результат дослiдження (випробування), а U - розширена аналiтична невизначенiсть вимiрювання, з використанням коефiцiєнта покриття 2, що дає рiвень довiри приблизно 95 %.
2. Як можливiсть може бути вказана розширена невизначенiсть вимiрювання за замовчуванням 50 %, за умови, що лабораторiя вiдповiдає всiм вимогам до точностi, зазначеним в главах 2 та 3 цього роздiлу. Окрема лабораторiя може продемонструвати, що шляхом досягнення критерiїв повторюваностi (RSDr) i внутрiшньолабораторної вiдтворюваностi (RSDwR), доповнених успiшною участю в програмах професiйного тестування (якщо немає вiдповiдної програми професiйного тестування), середнє значення z-оцiнки |z| < 2 демонструє, що необхiдна вiдтворюванiсть (RSDR) досягнута (на основi цiльового стандартного вiдхилення 25 %).
3. Якщо максимально допустимий рiвень встановлено для суми токсинiв, слiд повiдомляти результати аналiзу всiх окремих токсинiв.
4. Корекцiя на вiдновлення, якщо це застосовно, повинна бути зроблена для кожного окремого токсину перед пiдсумовуванням концентрацiй.
5. Для перевiрки вiдповiдностi сумi максимально допустимих рiвнiв слiд застосовувати пiдхiд нижньої межi, який означає, що результати для окремих токсинiв, якi <LOQ, повиннi бути замiненi нулем для розрахунку суми.
6. Наведенi правила iнтерпретацiї результату дослiдження (випробування) з огляду на прийняття або вiдхилення партiї застосовуються до результату дослiдження (випробування) зразку отриманого для цiлей державного контролю. У разi проведення дослiдження (випробування) для цiлей захисту або арбiтражу застосовуються встановленi законодавством вимоги.
7. Результат дослiдження (випробування) за методом скринiнгу повинен бути виражений як "Вiдповiдний" або "Пiдозра на невiдповiднiсть".
"Пiдозра на невiдповiднiсть" означає, що зразок перевищує граничне значення та може мiстити рослинний токсин на рiвнi, вищому за STC. Будь-який пiдозрiлий результат iнiцiює проведення пiдтверджуючого дослiдження (випробування) для однозначної iдентифiкацiї та кiлькiсного визначення рослинного токсину.
"Вiдповiдний" означає, що вмiст рослинних токсинiв у зразку < STC з достовiрнiстю 95 % (тобто iснує 5 % ймовiрнiсть того, що зразки будуть неправильно повiдомленi як негативнi). Результат дослiдження (випробування) повiдомляється як "< рiвень STC" iз зазначенням рiвня STC.
Директор Департаменту державної полiтики у сферi санiтарних та фiтосанiтарних заходiв i продовольчої безпеки | Андрiй ПИВОВАРОВ |
Додаток 1 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 1 глави 2 роздiлу II) |
Подiл
партiй зерна, насiння олiйних культур, крiм арахiсу,
зернових продуктiв i продуктiв з насiння олiйних
культур, крiм продуктiв з арахiсу на частини партiї
Маса партiї, тонн | Маса або кiлькiсть частини партiї | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
>300 i <1500 | 3 частини партiї | 100 | 10 2,5 для дрiбнозернистих олiйних або зернових культур |
>100 i <300 | 100 тонн | 100 | 10 2,5 для дрiбнозернистих олiйних або зернових культур |
<100 | - без подiлу на частини партiї |
3 - 1001 | 1 - 10 0,25 - 2,5 для дрiбнозернистих олiйних або зернових культур |
____________
1 Залежить вiд маси партiї
та визначається згiдно з додатком 2 до Методiв
вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень
(випробувань) для визначення рiвнiв рослинних
токсинiв у харчових продуктах для цiлей
державного контролю.
____________
Додаток 2 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 2 глави 2 роздiлу II) |
Кiлькiсть
точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або
частини партiї зерна, насiння олiйних культур, крiм
арахiсу, зернових продуктiв i продуктiв з насiння
олiйних культур, крiм продуктiв з арахiсу
Маса партiї або частини партiї, тонн | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг1 | Маса об'єднаного зразка (кг)1 для дрiбнозернистого насiння олiйних або зернових культур |
<0,05 | 3 | 1 | 0,25 |
>0,05 - <0,5 | 5 | 1 | 0,25 |
>0,5 - <1 | 10 | 1 | 0,25 |
>1 - <3 | 20 | 2 | 0,5 |
>3 - <10 | 40 | 4 | 1 |
>10 - <20 | 60 | 6 | 1,5 |
>20 - <50 | 100 | 10 | 2,5 |
____________
1 У разi контролю на
наявнiсть склероцiї рiжкiв маса об'єднаного зразка
становить не менше 1 кг.
____________
Додаток 3 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 1 глави 3 роздiлу II) |
Подiл
партiй сухофруктiв та харчових продуктiв з них,
крiм сушеного iнжиру, на частини партiї
Маса партiї, тонн | Маса або кiлькiсть частин партiї | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
>15 | 15 - 30 тонн | 100 | 10 |
<15 | - | 10 - 1001 | 1 - 10 |
____________
1 Залежить вiд маси партiї
та визначається згiдно з додатком 4 до Методiв
вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень
(випробувань) для визначення рiвнiв рослинних
токсинiв у харчових продуктах для цiлей
державного контролю.
____________
Додаток 4 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 2 глави 3 роздiлу II) |
Кiлькiсть
точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або
частини партiї сухофруктiв та харчових продуктiв
з них, крiм сушеного iнжиру
Маса партiї, тонн | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
<0,1 | 10 | 1 |
>0,1 - <0,2 | 15 | 1,5 |
>0,2 - <0,5 | 20 | 2 |
>0,5 - <1,0 | 30 | 3 |
>1,0 - <2,0 | 40 | 4 |
>2,0 - <5,0 | 60 | 6 |
>5,0 - <10,0 | 80 | 8 |
>10,0 - <15,0 | 100 | 10 |
____________
Додаток 5 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 1 глави 4 роздiлу II) |
Подiл
партiй сушеного iнжиру на частини партiї
Маса партiї, тонн | Маса або кiлькiсть частин партiї | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
>15 | 15 - 30 тонн | 100 | 30 |
<15 | - | 10 - 1001 | <30 |
____________
1 Залежить вiд маси партiї
та визначається згiдно з додатком 6 до Методiв
вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень
(випробувань) для визначення рiвнiв рослинних
токсинiв у харчових продуктах для цiлей
державного контролю.
____________
Додаток 6 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 2 глави 4 роздiлу II) |
Кiлькiсть
точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або
частини партiї сушеного iнжиру
Маса партiї, тонн | Кiлькiсть точкових зразкiв1 | Маса об'єднаного зразка1, кг | Кiлькiсть лабораторних зразкiв з об'єднаного зразка |
<0,1 | 10 | 3 | 1 роздiлення немає |
>0,1 - <0,2 | 15 | 4,5 | 1 роздiлення немає |
>0,2 - <0,5 | 20 | 6 | 1 роздiлення немає |
>0,5 - <1,0 | 30 | 9 - <12 кг | 1 роздiлення немає |
>1,0 - <2,0 | 40 | 12 | 2 |
>2,0 - <5,0 | 60 | 18 - <24 кг | 2 |
>5,0 - <10,0 | 80 | 24 | 3 |
>10,0 - <15,0 | 100 | 30 | 3 |
____________
1 У випадку
роздрiбної/iндивiдуальної упаковки кiлькiсть
точкових зразкiв та маса об'єднаного зразка
можуть вiдрiзнятися, згiдно з пунктом 5 глави 4
роздiлу II Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних
дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв
рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей
державного контролю.
____________
Додаток 7 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 3 глави 4 роздiлу II) |
Кiлькiсть
точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiй (менше
нiж 50 тонн) сушеного iнжиру
Маса партiї, тонн | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
<1 | 10 | 1 |
>1 - <3 | 20 | 2 |
>3 - <10 | 40 | 4 |
>10 - <20 | 60 | 6 |
>20 - <50 | 100 | 10 |
____________
Додаток 8 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 2 глави 5 роздiлу II) |
Подiл
партiй арахiсу, абрикосових кiсточок, горiхiв,
сушених спецiй з великим розмiром часток на
частини партiї
Маса партiї, тонн | Маса або кiлькiсть частин партiї | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
>500 | 100 тонн | 100 | 20 |
>125 i <500 | 5 частин партiї | 100 | 20 |
>15 i <125 | 25 тонн | 100 | 20 |
<15 | - | 10 - 1001 | <20 |
____________
1 Залежить вiд маси партiї
та визначається згiдно з додатком 9 до Методiв
вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень
(випробувань) для визначення рiвнiв рослинних
токсинiв у харчових продуктах для цiлей
державного контролю.
____________
Додаток 9 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 3 глави 5 роздiлу II) |
Кiлькiсть
точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiй (менше
нiж 15 т) арахiсу, абрикосових кiсточок, горiхiв,
сушених спецiй з великим розмiром часток та
харчових продуктiв з них
Маса партiї, тонн | Кiлькiсть точкових зразкiв1 | Маса об'єднаного зразка1, кг | Кiлькiсть лабораторних зразкiв iз об'єднаного зразка |
<0,1 | 10 | 2 | 1 роздiлення немає |
>0,1 - <0,2 | 15 | 3 | 1 роздiлення немає |
>0,2 - <0,5 | 20 | 4 | 1 роздiлення немає |
>0,5 - <1,0 | 30 | 6 | 1 роздiлення немає |
>1,0 - <2,0 | 40 | 8 - <12 кг | 1 роздiлення немає |
>2,0 - <5,0 | 60 | 12 | 2 |
>5,0 - <10,0 | 80 | 16 | 2 |
>10,0 - <15,0 | 100 | 20 | 2 |
____________
1 У випадку
роздрiбної/iндивiдуальної упаковки кiлькiсть
точкових зразкiв та маса об'єднаного зразка
можуть вiдрiзнятися, згiдно з пунктом 6 глави 5
роздiлу II Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних
дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв
рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей
державного контролю.
____________
Додаток 10 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 4 глави 5 роздiлу II) |
Кiлькiсть
точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiй (менше
нiж 50 т) арахiсу, абрикосових кiсточок, горiхiв,
сушених спецiй з великим розмiром часток та
харчових продуктiв з них
Маса партiї, тонн | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
<1 | 10 | 1 |
>1 - <3 | 20 | 2 |
>3 - <10 | 40 | 4 |
>10 - <20 | 60 | 6 |
>20 - <50 | 100 | 10 |
____________
Додаток 11 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 2 глави 6 роздiлу II) |
Подiл
партiй сушених спецiй, крiм сушених спецiй з
великим розмiром часток та порошкоподiбних
спецiй, на частини партiї
Маса партiї, тонн | Маса або кiлькiсть частин партiї | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
>15 | 25 тонн | 100 | 10 |
<15 | - | 5 - 1001 | 0,5 - 10 |
____________
1 Залежить вiд маси партiї
та визначається згiдно з додатком 12 до Методiв
вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень
(випробувань) для визначення рiвнiв рослинних
токсинiв у харчових продуктах для цiлей
державного контролю.
____________
Додаток 12 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 3 глави 6 роздiлу II) |
Кiлькiсть
точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або
частини партiї сушених спецiй, крiм сушених спецiй
з великим розмiром часток та порошкоподiбних
спецiй
Маса партiї, тонн | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
<0,01 | 5 | 0,5 |
>0,01 - <0,1 | 10 | 1 |
>0,1 - <0,2 | 15 | 1,5 |
>0,2 - <0,5 | 20 | 2 |
>0,5 - <1,0 | 30 | 3 |
>1,0 - <2,0 | 40 | 4 |
>2,0 - <5,0 | 60 | 6 |
>5,0 - <10,0 | 80 | 8 |
>10,0 - <15,0 | 100 | 10 |
____________
Додаток 13 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 2 глави 7 роздiлу II) |
Мiнiмальна кiлькiсть
точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або
частини партiї молока та молочних продуктiв,
дитячих сумiшей початкових (стартових) та дитячих
сумiшей для подальшого годування, включаючи
продукти прикорму, виготовленi на молочнiй основi,
харчовi продукти (молоко та молочнi продукти) для
спецiальних медичних цiлей, призначених для дiтей
грудного та раннього вiку
Форма випуску | Об'єм або маса партiї, л або кг | Мiнiмальна кiлькiсть точкових зразкiв | Мiнiмальний об'єм або маса об'єднаного зразка, л або кг |
Наливнi | - | 3 - 5 | 1 |
Пляшки/пакування | <50 | 3 | 1 |
Пляшки/пакування | вiд 50 до 500 | 5 | 1 |
Пляшки/пакування | >500 | 10 | 1 |
____________
Додаток 14 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 2 глави 8 роздiлу II) |
Подiл
партiй кави, какао, кореня солодки та харчових
продуктiв з них на частини партiї
Маса партiї, тонн | Маса або кiлькiсть частин партiї | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
>15 | 15 - 30 тонн | 100 | 10 |
<15 | - | 10 - 1001 | 1 - 10 |
____________
1 Залежить вiд маси партiї
та визначається згiдно з додатком 15 до Методiв
вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень
(випробувань) для визначення рiвнiв рослинних
токсинiв у харчових продуктах для цiлей
державного контролю.
____________
Додаток 15 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 3 глави 8 роздiлу II) |
Кiлькiсть
точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або
частини партiї кави, какао, кореня солодки та
харчових продуктiв з них
Маса партiї, тонн | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
<0,1 | 10 | 1 |
>0,1 - <0,2 | 15 | 1,5 |
>0,2 - <0,5 | 20 | 2 |
>0,5 - <1,0 | 30 | 3 |
>1,0 - <2,0 | 40 | 4 |
>2,0 - <5,0 | 60 | 6 |
>5,0 - <10,0 | 80 | 8 |
>10,0 - <15,0 | 100 | 10 |
____________
Додаток 16 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 3 глави 9 роздiлу II) |
Мiнiмальна кiлькiсть
точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або
частини партiї напоїв
Форма випуску | Об'єм партiї, л | Мiнiмальна кiлькiсть точкових зразкiв | Мiнiмальний об'єм об'єднаного зразка, л |
Наливнi | - | 3 | 1 |
Пляшки/пакування (напої, крiм вина) | <50 | 3 | 1 |
Пляшки/пакування (напої, крiм вина) | Вiд 50 до 500 | 5 | 1 |
Пляшки/пакування (напої, крiм вина) | >500 | 10 | 1 |
Пляшки/пакування (вино) | <50 | 1 | 1 |
Пляшки/пакування (вино) | Вiд 50 до 500 | 2 | 1 |
Пляшки/пакування (вино) | >500 | 3 | 1 |
____________
Додаток 17 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 3 глави 10 роздiлу II) |
Мiнiмальна кiлькiсть
точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або
частини партiї твердих перероблених харчових
продуктiв iз фруктiв та овочiв
Маса партiї, кг | Мiнiмальна кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
<50 | 3 | 1 |
Вiд 50 до 500 | 5 | 1 |
>500 | 10 | 1 |
____________
Додаток 18 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 5 глави 10 роздiлу II) |
Кiлькiсть
точкових зразкiв (упаковок), що вiдбираються вiд
партiй твердих перероблених харчових продуктiв iз
фруктiв та овочiв
Кiлькiсть упаковок або одиниць у партiї | Кiлькiсть упаковок або одиниць, якi потрiбно вiдiбрати | Маса об'єднаного зразка, кг |
Вiд 1 до 25 | 1 упаковка або одиниця | 1 |
Вiд 26 до 100 | Близько 5 %, мiнiмум 2 упаковки або одиницi | 1 |
>100 | Близько 5 %, максимум 10 упаковок або одиниць | 1 |
____________
Додаток 19 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 2 глави 12 роздiлу II) |
Подiл
партiй олiй рослинного походження на частини
партiї
Маса партiї, тонн | Маса або кiлькiсть частин партiї | Мiнiмальна кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
>1500 | 500 тонн | 3 | 1 |
>300 i <1500 | 3 частини партiї | 3 | 1 |
>50 i <300 | 100 тонн | 3 | 1 |
<50 | 3 | 1 |
____________
Додаток 20 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 3 глави 12 роздiлу II) |
Мiнiмальна кiлькiсть
точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або
частини партiї олiй рослинного походження
Вид партiї | Маса або об'єм партiї, кг, л | Мiнiмальна кiлькiсть точкових зразкiв |
Наливом1 | 3 | |
Пакування | <50 | 3 |
Пакування | Вiд 50 до 500 | 5 |
Пакування | >500 | 10 |
____________
1 За умови, що частина
партiї може бути вiдокремлена фiзично, великi
партiї олiй рослинного походження необхiдно
роздiлити на частини партiї, як зазначено в
додатку 19 до Методiв вiдбору зразкiв та
лабораторних дослiджень (випробувань) для
визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових
продуктах для цiлей державного контролю.
____________
Додаток 21 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 2 глави 13 роздiлу II) |
Кiлькiсть
роздрiбних/iндивiдуальних упаковок, що
вiдбираються вiд партiї або частини партiї
дiєтичних добавок, пилку та харчових продуктiв з
пилку
Розмiр партiї (кiлькiсть роздрiбних/окремих упаковок) | Кiлькiсть роздрiбних/iндивiдуальних упаковок, якi необхiдно вiдiбрати як точковi зразки | Розмiр зразка (мiнiмальна кiлькiсть об'єднаного зразка) |
1 | 2 | 3 |
1 - 50 | 1 | Дiєтичнi добавки у виглядi капсул/таблеток: загальний вмiст роздрiбної/iндивiдуальної упаковки |
Iншi форми дiєтичних добавок - точковi зразки
близько 20 г або 20 мл: - 100 г для дiєтичних добавок, що мiстять трав'янi/рослиннi iнгредiєнти, включаючи екстракти (мiнiмум 5 точкових зразкiв);- 50 г або 50 мл для iнших дiєтичних добавок (мiнiмум 3 точковi зразки) |
||
51 - 250 | 2 | Дiєтичнi добавки у виглядi капсул/таблеток: загальний вмiст двох роздрiбних/ iндивiдуальних упаковок |
Iншi форми дiєтичних добавок - точковi зразки
близько 20 г або 20 мл: - 200 г для дiєтичних добавок, що мiстять трав'янi/рослиннi iнгредiєнти, включаючи екстракти (мiнiмум 10 точкових зразкiв); - 100 г або 100 мл для iнших дiєтичних добавок (мiнiмум 5 точкових зразкiв) |
||
251 - 1000 | 4 | Дiєтичнi добавки у виглядi капсул/таблеток: з кожної роздрiбної/iндивiдуальної упаковки, взятої для проби, половина капсул/таблеток |
Iншi форми дiєтичних добавок - точковi зразки
близько 20 г або 20 мл: - 200 г для дiєтичних добавок, що мiстять трав'янi/рослиннi iнгредiєнти, включаючи екстракти (мiнiмум 10 точкових зразкiв); - 100 г або 100 мл для iнших дiєтичних добавок (мiнiмум 5 точкових зразкiв) |
||
> 1000 | 4 + 1 роздрiбна/iндивiдуальна упаковка на 1000 роздрiбних/iндивiдуальних упаковок з максимальною кiлькiстю 25 роздрiбних/iндивiдуальних упаковок |
Дiєтичнi добавки у виглядi капсул/таблеток: < 10 роздрiбних/iндивiдуальних упаковок: з кожної роздрiбної/iндивiдуальної упаковки половина капсул/таблеток; > 10 роздрiбних/iндивiдуальних упаковок: з кожної роздрiбної/iндивiдуальної упаковки береться рiвна кiлькiсть капсул/таблеток для отримання зразка з еквiвалентом вмiсту роздрiбних/iндивiдуальних 5 упаковок |
Iншi форми дiєтичних добавок - точковi зразки
близько 20 г або 20 мл: < 10 роздрiбних/iндивiдуальних упаковок: - 200 г для дiєтичних добавок, що мiстять трав'янi/рослиннi iнгредiєнти, включаючи екстракти (мiнiмум 10 точкових зразкiв); - 100 г або 100 мл для iнших дiєтичних добавок (мiнiмум 5 точкових зразкiв); > 10 роздрiбних/iндивiдуальних упаковок - по 5 роздрiбних/iндивiдуальних упаковок: - 100 г для дiєтичних добавок, що мiстять трав'янi/рослиннi iнгредiєнти, включаючи екстракти (мiнiмум 5 точкових зразкiв); - 50 г або 50 мл для iнших дiєтичних добавок (мiнiмум 3 точковi зразки) |
||
Невiдомо (застосовується лише для дистанцiйного продажу) | 1 | Дiєтичнi добавки у виглядi капсул/таблеток: загальний вмiст упаковки |
____________
Додаток 22 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 1 глави 14 роздiлу II) |
Подiл
партiй сушених трав, трав'яних настоїв (сухий
продукт), чаїв (сухий продукт) та порошкоподiбних
спецiй на частини партiї
Маса партiї, тонн | Маса або кiлькiсть частин партiї | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
>15 | 25 тонн | 50 | 4 |
<15 | - | 3 - 501 | 0,2 - 4 |
____________
1 Залежить вiд маси партiї
та визначається згiдно з додатком 23 до Методiв
вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень
(випробувань) для визначення рiвнiв рослинних
токсинiв у харчових продуктах для цiлей
державного контролю.
____________
Додаток 23 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 2 глави 14 роздiлу II) |
Мiнiмальна кiлькiсть
точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або
частини партiї сушених трав, трав'яних настоїв
(сухий продукт), чаїв (сухий продукт) та
порошкоподiбних спецiй
Маса партiї, тонн | Мiнiмальна кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
<0,1 | 3 | 0,2 |
>0,1 - <0,5 | 10 | 0,8 |
>0,5 - <5,0 | 25 | 2 |
>5,0 - <10,0 | 35 | 2,8 |
>10,0 - <15,0 | 50 | 4 |
____________
Додаток 24 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пiдпункт 3 пункту 1 глави 3 роздiлу III) |
Вимоги
до межi кiлькiсного значення (LOQ) для певних
рослинних токсинiв
Рослинний токсин | Коментарi | Харчовi продукти | Вимога LOQ (мкг/кг) або (мкг/л) |
Пiролiзидиновi алкалоїди | Вимога LOQ для окремих пiролiзидинових алкалоїдiв | Висушений продукт | < 10 |
Рiдкий продукт | < 0,15 | ||
Тропановi алкалоїди | Вимоги LOQ для атропiну та скополамiну окремо | Продукти харчування на основi оброблених злакiв для дiтей грудного та раннього вiку | < 1 |
Крупи та продукти з них | < 2 | ||
Настої трав (сушений продукт) | < 5 | ||
Настої трав (рiдкi) | < 0,05 | ||
Алкалоїди опiю | Вимоги LOQ для морфiну та кодеїну окремо | Хлiбобулочнi вироби | < 500 |
____________
Додаток 25 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 3 глави 3 роздiлу III) |
Товарнi групи
для валiдацiї пiдтверджувальних та скринiнгових
методiв
Товарнi групи | Категорiї товарiв | Типовi представницькi товари, включенi в категорiю |
1 | 2 | 3 |
Високий вмiст води | Напої Фрукти та овочi Пюре на основi злакiв або фруктiв Свiжi кулiнарнi трави |
Настої трав (рiдкi), листя огiрочника, картопля, пюре для дiтей грудного та раннього вiку |
Високий вмiст олiї | Деревнi горiхи | Мигдаль, абрикосовi кiсточки, насiння рiпаку, бавовнику, льону, люпину, маку, конопель тощо |
Насiння олiйних культур та продукти з них Олiйнi плоди та продукти з них |
Олiї та пасти | |
Високий вмiст крохмалю та/або бiлка та низький вмiст води та жиру | Зерно зернових та продукти з нього Дiєтичнi продукти |
Кукурудза, гречка, просо, сорго, борошно з
манiоки, продукти з картоплi Хлiб, хлiбобулочнi вироби, сухарi, сухi снiданки, макарони Сушенi порошки для приготування їжi для дiтей грудного та раннього вiку |
Високий вмiст кислоти та високий вмiст води1 | Цитрусовi продукти | |
"Складнi або унiкальнi товари" | Пилок i пилковi продукти, харчовi добавки,
трав'янi настої (сушений продукт), чай (сушений
продукт) Спецiї, лакриця |
|
Високий вмiст цукру, низький вмiст води | Сухофрукти | Iнжир, родзинки, смородина, султани, мед |
Молоко та молочнi продукти | Молоко | Коров'яче, козяче та буйволине молоко |
Сир | Коров'ячий, козячий сир | |
Молочнi продукти (наприклад, сухе молоко) |
Йогурт, вершки |
____________
1 Якщо для стабiлiзацiї змiн
pH на етапi екстракцiї використовується буфер, то
цю товарну групу можна об'єднати в одну товарну
групу "Високий вмiст води".
____________
Додаток 26 до Методiв вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань) для визначення рiвнiв рослинних токсинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 2 глави 5 роздiлу III) |
Однобiчне t-значення для частоти хибно негативних результатiв 5 %
Ступенi свободи | Кiлькiсть повторiв | t-значення (5 %) |
10 | 11 | 1,812 |
11 | 12 | 1,796 |
12 | 13 | 1,782 |
13 | 14 | 1,771 |
14 | 15 | 1,761 |
15 | 16 | 1,753 |
16 | 17 | 1,746 |
17 | 18 | 1,74 |
18 | 19 | 1,734 |
19 | 20 | 1,729 |
20 | 21 | 1,725 |
21 | 22 | 1,721 |
22 | 23 | 1,717 |
23 | 24 | 1,714 |
24 | 25 | 1,711 |
25 | 26 | 1,708 |
26 | 27 | 1,706 |
27 | 28 | 1,703 |
28 | 29 | 1,701 |
29 | 30 | 1,699 |
30 | 31 | 1,697 |
40 | 41 | 1,684 |
60 | 61 | 1,671 |
120 | 121 | 1,658 |
Ґ | Ґ | 1,645 |
____________