ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
25.12.2000 р. | N 10/4-5055-ЕП |
---|
Начальнику Київської регiональної митницi |
Про ввезення в Україну та митне оформлення у
вiльний обiг товарiв, що пiдлягають санiтарному -
епiдемiологiчному контролю
Для використання в роботi при здiйсненнi митного контролю та митного оформлення у вiльний обiг товарiв, що пiдлягають санiтарноепiдемiологiчному контролю iнформуємо про наступне.
1. Згiдно вимог статтi 16 Закону України вiд 24.02.94 N 4004-XII "Про забезпечення санiтарного та епiдемiчного благополуччя населення":
"Пiдприємства, установи, органiзацiї та громадяни можуть ввозити з-за кордону сировину, продукцiю (вироби, обладнання, технологiчнi лiнiї тощо) i реалiзовувати чи використовувати їх в Українi лише за наявностi даних щодо безпеки для здоров'я населення.
Перелiк та змiст цих даних встановлюється головним державним санiтарним лiкарем України.
У разi вiдсутностi зазначених даних ввезення, реалiзацiя та використання продукцiї закордонного виробництва дозволяється лише пiсля отримання позитивного висновку державної санiтарно-гiгiєнiчної експертизи".
2. Згiдно статтi 15 Митного кодексу України пiд "ввезенням в Україну" розумiється фактичне перемiщення товарiв через митний кордон України.
3. Згiдно статтi 18 Митного кодексу України митне оформлення товарiв може бути завершено, зокрема, тiльки пiсля закiнчення санiтарного контролю. Поряд з цим вiдповiдно до частини першої статтi 31 Закону України "Про забезпечення санiтарного та епiдемiчного благополуччя населення" вiд 24.02.94 N 4004-XII митнi органи не вiднесено до органiв, якi становлять Державну санiтарну епiдемiологiчну службу. Цей законодавчий акт не мiстить якихось конкретних додаткових невластивих повноважень митних органiв при здiйсненнi митного контролю за товарами, що пiдлягають санiтарноепiдемiологiчному контролю. Отже, перевiрка дозвiльних документiв (у тому числi висновку державної санiтарно-гiгiєнiчної експертизи) органiв, установ та закладiв державної санiтарно-епiдемiологiчної служби Мiнiстерства охорони здоров'я України, а також звiрка товарiв, сировини, що фактично перемiщуються, з перелiками товарiв та сировини, дозволених до ввезення в Україну Мiнiстерством охорони здоров'я України, до компетенцiї митних органiв не входить.
4. Державну реєстрацiю Положення про порядок видачi гiгiєнiчного висновку державної санiтарно-гiгiєнiчної експертизи на продукцiю в органах, установах та закладах державної санiтарно-епiдемiологiчної служби, затвердженого наказом Мiнiстерства охорони здоров'я (МОЗ) вiд 20.10.95 N 190, скасовано згiдно з висновком Мiнiстерства юстицiї вiд 3 червня 1999 року N 2.
Дiю наказу МОЗ вiд 20.10.95 N 190 зупинено рiшенням Державного комiтету України з питань регуляторної полiтики та пiдприємництва вiд 29.04.99 N 17-28/4 "Про необхiднiсть усунення порушень вимог Указу Президента України вiд 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток пiдприємницької дiяльностi" Мiнiстерством охорони здоров'я України" щодо необхiдностi внесення змiн до наказу вiд 20.10.95 N 190 "Про проведення державної санiтарно-гiгiєнiчної експертизи щодо розробки, виробництва i застосування продукцiї, яка може негативно впливати на здоров'я людини".
Цим же рiшенням зупинено дiю Перелiку продукцiї, нормативна документацiя на яку або iмпорт якої пiдлягає обов'язковому розгляду в органах, установах та закладах державної санiтарно-епiдемiологiчної служби (газета "Урядовий кур'єр" N 179 вiд 30.09.2000).
5. Ввезення на митну територiю України товарiв, що пiдпадають пiд дiю Закону України вiд 17.07.97 N 468/97-ВР "Про державне регулювання iмпорту сiльськогосподарської продукцiї" регулюється статтею 4 цього Закону України.
6. Виходячи з того, що перелiк та змiст даних щодо безпеки для здоров'я населення вiдсутнi, як i вiдсутнiй перелiк продукцiї, iмпорт якої пiдлягає розгляду органами санiтарно-гiгiєнiчної експертизи митне оформлення у вiльний обiг, ввезеної на митну територiю України продукцiї закордонного виробництва, можливе за умови наявностi на товаросупровiдних документах (CMR, залiзнична накладна, рахунокфактура, iнвойс тощо) штампiв пiдроздiлу санiтарно-епiдемiологiчного контролю про дозвiл на ввезення, проставлених у пунктi пропуску через державний кордон України.
Якщо iнформацiя у такому штампi буде мiстити дозвiл на ввезення в Україну продукцiї, але заборону її реалiзацiї чи використання, то митне оформлення у вiльний обiг Вашою митницею можливе лише пiсля отримання на товаросупровiдному документi додаткового штампу або окремого дозвiльного документу пiдроздiлiв санiтарно-епiдемiологiчного контролю, функцiонуючих у зонi дiяльностi Вашої митницi, про зняття такого обмеження.
Якщо на товаросупровiдних документах (CMR, залiзнична накладна, рахунок-фактура, iнвойс тощо) взагалi вiдсутнi будь-якi штампи пiдроздiлу санiтарно-епiдемiологiчного контролю у пунктi пропуску через державний кордон України, митне оформлення у вiльний обiг, ввезеної на митну територiю України продукцiї закордонного виробництва здiйснюється митницею без отримання на товаросупровiдному документi штампу або окремого дозвiльного документу пiдроздiлiв санiтарноепiдемiологiчного контролю.
Заступник Голови Служби | I.М. Соболь |