Следующая >>
Стаття 148. Амортизацiя витрат, пов'язаних з видобутком корисних копалин
148.1. Будь-якi витрати на розвiдку/дорозвiдку, облаштування та розробку будь-яких запасiв (родовищ) корисних копалин (за винятком витрат, передбачених у пiдпунктi "з" пiдпункту 138.8.5 пункту 138.8 статтi 138 цього Кодексу) включаються до окремого об'єкта необоротних активiв з видобутку корисних копалин платника податку, на балансi якого перебувають такi запаси (родовища), та пiдлягають амортизацiї.
148.2. До витрат, що включаються до окремого об'єкта необоротних активiв з видобутку корисних копалин платника податку, вiдносяться:
витрати на придбання геологiчної iнформацiї, що є в розпорядженнi iнших юридичних осiб;
витрати на попередню розвiдку родовищ (запасiв) корисних копалин, проведену за рахунок власних коштiв пiдприємств, що включає проектнi роботи, пошуково-розвiдувальнi, буровi та гiрничi роботи, геофiзичнi, геохiмiчнi та iншi дослiдження в межах визначеної дiлянки (територiї);
витрати на детальну розвiдку родовищ (запасiв), проведену за рахунок власних коштiв пiдприємств, що включає проектування, облаштування родовищ (з будiвництвом селища тощо), буровi та гiрничо-прохiдницькi роботи, геофiзичнi та iншi дослiдження, комплекс випробувальних робiт, технологiчнi дослiдження тощо;
витрати, пов'язанi з державною експертизою та оцiнкою запасiв корисних копалин;
витрати на розроблення технiко-економiчних обґрунтувань, бiзнес-планiв, угод (контрактiв), концесiйних договорiв на користування надрами тощо;
витрати на проектування розробки родовищ (запасiв) корисних копалин;
витрати на дорозвiдку родовищ (запасiв) корисних копалин, що здiйснюється пiдприємством пiсля завершення детальної розвiдки паралельно з експлуатацiйними роботами в межах гiрничого вiдводу i якi супроводжуються нарощуванням запасiв корисних копалин чи переведенням запасiв у бiльш високi категорiї розвiданостi (включаючи виконання бурових, гiрничопрохiдницьких робiт тощо).
До складу зазначеної групи не включаються такi витрати, пов'язанi з розвiдкою/дорозвiдкою та облаштуванням будь-яких запасiв (родовищ) корисних копалин:
будь-якi витрати на придбання лiцензiй та iнших спецiальних дозволiв, виданих державними органами з ведення господарської дiяльностi (в тому числi витрати на реєстрацiю, оформлення гiрничого вiдводу тощо);
витрати на геологорозвiдувальнi роботи, виконанi та профiнансованi (як у минулому, так i поточному перiодi) за рахунок державного бюджету;
витрати на розвiдку/дорозвiдку запасiв (родовищ) корисних копалин, що виконувалась за рахунок пiдприємства i не привела до вiдкриття та нарощування додаткових обсягiв балансових запасiв чи до пiдвищення ступеня їх розвiданостi (категорiйностi), у тому числi якщо вiдповiднi роботи були припиненi з огляду на їх економiчну недоцiльнiсть;
витрати видобувних пiдприємств на експлуатацiйну розвiдку з метою уточнення контурiв покладiв корисних копалин, їх якостi та гiрничо-технiчних умов розробки (без нарощування запасiв корисних копалин i змiни їх категорiйностi за ступенем промислової розвiданостi);
витрати на утримання основних засобiв (у тому числi геологорозвiдувальних пiдроздiлiв, органiзацiй), що перебувають в станi консервацiї.
148.3. Облiк балансової вартостi витрат, пов'язаних з видобутком корисних копалин, ведеться за кожним окремим родовищем (кар'єром, шахтою, свердловиною). Порядок такого облiку встановлюється центральним органом виконавчої влади з питань забезпечення реалiзацiї державної полiтики в нафтогазовому комплексi за погодженням з Мiнiстерством фiнансiв України.
148.4. Сума амортизацiйних вiдрахувань за звiтний перiод об'єкта необоротних активiв з видобутку корисних копалин (за винятком свердловин, що використовуються для розробки нафтових та газових родовищ), розраховується за формулою:
С(а) = Б(а) х О(а) : О(з),
де С(а) - сума амортизацiйних вiдрахувань за звiтний перiод;
Б(а) - балансова вартiсть об'єкта необоротних активiв з видобутку корисних копалин на початок звiтного перiоду, яка дорiвнює балансовiй вартостi об'єкта необоротних активiв з видобутку корисних копалин на початок перiоду, що передує звiтному, збiльшенiй на суму витрат на розвiдку/дорозвiдку та облаштування запасiв (родовищ) корисних копалин, понесених протягом попереднього перiоду;
О(а) - обсяг (у натуральних величинах) корисних копалин, фактично видобутих протягом звiтного перiоду;
О(з) - загальний розрахунковий обсяг (у натуральних величинах) видобутку корисних копалин на вiдповiдному родовищi, який визначається за методикою, що затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Платники податку всiх форм власностi мають право застосовувати щорiчну переоцiнку балансової вартостi об'єкта необоротних активiв з видобутку корисних копалин на коефiцiєнт iндексацiї, який нараховується за формулою:
Кi = [I(а-1) - 10] : 100,
де I(а-1) - iндекс iнфляцiї, за результатами якої проводиться iндексацiя.
Якщо значення Кi не перевищує одиницi, iндексацiя не проводиться.
148.5. Норми амортизацiї для свердловин, що використовуються для розробки нафтових та газових родовищ, встановлюються у вiдсотках до їх первiсної вартостi в такому розмiрi (в розрахунку на рiк):
1-й рiк експлуатацiї - 10 вiдсоткiв;
2-й рiк експлуатацiї - 18 вiдсоткiв;
3-й рiк експлуатацiї - 14 вiдсоткiв;
4-й рiк експлуатацiї - 12 вiдсоткiв;
5-й рiк експлуатацiї - 9 вiдсоткiв;
6-й рiк експлуатацiї - 7 вiдсоткiв;
7-й рiк експлуатацiї - 7 вiдсоткiв;
8-й рiк експлуатацiї - 7 вiдсоткiв;
9-й рiк експлуатацiї - 7 вiдсоткiв;
10-й рiк експлуатацiї - 6 вiдсоткiв;
11-й рiк експлуатацiї - 3 вiдсотки.
Платники податку мають право протягом звiтного податкового року включити до витрат будь-якi витрати, пов'язанi з проведенням реконструкцiї, модернiзацiї та iншим полiпшенням свердловин, що використовуються для розробки нафтових та газових родовищ, у сумi, що не перевищує 10 вiдсоткiв первiсної вартостi окремої свердловини.
Витрати, що перевищують зазначену суму, включаються до складу вiдповiдної групи основних засобiв як окремий об'єкт свердловини, що амортизується за нормами визначеними цим пунктом.
148.6. У разi якщо дiяльнiсть, пов'язана з розвiдкою/дорозвiдкою запасiв (родовищ) корисних копалин, не привела до їх вiдкриття або платником податку було прийнято рiшення щодо недоцiльностi проведення подальшої розвiдки чи розробки таких запасiв (родовищ) у зв'язку з їх економiчною недоцiльнiстю, дозволяється вiднести витрати з такої розвiдки/дорозвiдки чи розробки до складу витрат виробництва звiтного податкового перiоду такого платника податку за виключенням витрат, що були ранiше вiднесенi до складу витрат вiдповiдно до пiдпункту 138.8.5 пункту 138.8 та пункту 138.10 статтi 138 цього Кодексу. При цьому балансова вартiсть такої групи витрат, пов'язана з видобутком корисних копалин, прирiвнюється до нуля.