Следующая >>
Стаття 152. Порядок обчислення податку
152.1. Податок нараховується платником самостiйно за ставкою, визначеною пунктом 151.1 статтi 151 цього Кодексу, вiд податкової бази, визначеної згiдно зi статтею 149 цього Кодексу. Податок, отриманий вiд дiяльностi, яка пiдлягає патентуванню вiдповiдно до роздiлу XII цього Кодексу, пiдлягає сплатi до бюджету в сумi, яка визначена вiдповiдно до цього роздiлу, i зменшена на вартiсть придбаних торгових патентiв на право провадження такого виду дiяльностi.
152.2. Платник податку, який проводить дiяльнiсть, що пiдлягає патентуванню вiдповiдно до роздiлу XII цього Кодексу, зобов'язаний окремо визначати податок вiд кожного виду такої дiяльностi та окремо визначати податок вiд iншої дiяльностi. З цiєю метою ведеться окремий облiк доходiв, отриманих вiд дiяльностi, що пiдлягає патентуванню, та витрат, пов'язаних з веденням дiяльностi з урахуванням вiд'ємного значення як результату розрахунку об'єкта оподаткування.
152.3. Доходи i витрати нараховуються з моменту їх виникнення згiдно з правилами, встановленими цим роздiлом, незалежно вiд дати надходження або сплати коштiв, якщо iнше не встановлено цим роздiлом.
152.4. Порядок нарахування податку в разi наявностi вiдокремлених пiдроздiлiв у складi платника податку - юридичної особи.
Платник податку, який має у своєму складi вiдокремленi пiдроздiли, розташованi на територiї iншої, нiж такий платник податку, територiальної громади може прийняти рiшення щодо сплати консолiдованого податку та сплачувати податок до бюджетiв територiальних громад за мiсцезнаходженням таких вiдокремлених пiдроздiлiв, а також до бюджету територiальної громади за своїм мiсцезнаходженням, визначений згiдно з нормами цього роздiлу та зменшений на суму податку, сплаченого до бюджетiв територiальних громад за мiсцезнаходженням вiдокремлених пiдроздiлiв.
Сума податку на прибуток вiдокремлених пiдроздiлiв за вiдповiдний звiтний (податковий) перiод визначається розрахунково виходячи iз загальної суми податку, нарахованого платником податку, розподiленого пропорцiйно питомiй вазi суми витрат вiдокремлених пiдроздiлiв такого платника податку в загальнiй сумi витрат цього платника податку.
Вибiр порядку сплати податку на прибуток, визначеного цим пiдпунктом, здiйснюється платником податку самостiйно до 1 липня року, що передує звiтному, про що повiдомляються податковi органи за мiсцезнаходженням такого платника податку та його фiлiй (вiдокремлених пiдроздiлiв).
Змiна порядку сплати податку протягом звiтного року не дозволяється. При цьому вiдокремленi пiдроздiли подають податковому органу за своїм мiсцезнаходженням розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолiдованого податку, форма якого встановлюється центральним органом державної податкової служби України, виходячи з положень цього пункту. Рiшення про сплату консолiдованого податку поширюється також на вiдокремленi пiдроздiли, створенi таким платником податку протягом будь-якого часу пiсля такого повiдомлення.
У разi якщо станом на 1 сiчня звiтного року платник податку не мав вiдокремлених пiдроздiлiв, але створив вiдокремлений пiдроздiл (пiдроздiли) в будь-який час протягом такого звiтного року, такий платник податку має право прийняти рiшення щодо сплати консолiдованого податку в такому звiтному роцi. Платник податку повiдомляє податковi органи про прийняття такого рiшення протягом 20 днiв з моменту його прийняття. У разi прийняття платником податку такого рiшення обраний ним порядок сплати податку застосовується до змiни платником податку такого рiшення та не потребує щорiчного пiдтвердження.
Змiна порядку сплати податку протягом звiтного року не дозволяється. При цьому платник податку або вiдокремлений пiдроздiл подає податковому органу за мiсцезнаходженням вiдокремленого пiдроздiлу розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолiдованого податку, форма якого встановлюється центральним органом державної податкової служби України, виходячи з положень цього пiдпункту.
Вiдповiдальнiсть за своєчасне та повне внесення сум податку до бюджету територiальної громади за мiсцезнаходженням вiдокремлених пiдроздiлiв несе платник податку, у складi якого знаходяться такi вiдокремленi пiдроздiли.
У разi якщо платник податку, який прийняв рiшення про сплату консолiдованого податку, сплачує авансовий внесок з податку згiдно з пiдпунктом 153.3.2 пункту 153.3 статтi 153 цього Кодексу, такий авансовий внесок сплачується за мiсцезнаходженням юридичної особи та її вiдокремлених пiдроздiлiв пропорцiйно питомiй вазi суми витрат вiдокремлених пiдроздiлiв, що враховуються при обчисленнi об'єкта оподаткування вiдповiдно до положень цього роздiлу, в загальнiй сумi таких витрат цього платника податку, визначених у останнiй податковiй звiтностi, поданiй таким платником податку.
152.5. Податок, що пiдлягає сплатi до бюджету платниками податку, якi провадять страхову дiяльнiсть, визначається в порядку, передбаченому статтею 156 цього Кодексу.
152.6. Неприбутковi органiзацiї, визначенi в пунктi 157.1 статтi 157 цього Кодексу, сплачують податок вiд неосновної дiяльностi з урахуванням статтi 157 цього Кодексу.
152.7. Нерезидент щороку отримує вiд органу державної податкової служби пiдтвердження українською мовою щодо сплати податку.
152.8. Вiдповiдальнiсть за повноту утримання та своєчаснiсть перерахування до бюджету податкiв, зазначених у пунктi 153.3 статтi 153, пунктах 156.1 та 156.2 статтi 156, статтi 160 цього Кодексу, несуть платники податку, якi здiйснюють вiдповiднi виплати.
152.9. Для цiлей цього роздiлу використовуються такi податковi перiоди: календарнi квартал, пiврiччя, три квартали, рiк;
152.9.1. звiтний податковий перiод починається з першого календарного дня податкового перiоду i закiнчується останнiм календарним днем податкового перiоду, крiм:
виробникiв сiльськогосподарської продукцiї, визначених статтею 155 цього роздiлу, для яких рiчний податковий перiод починається з 1 липня поточного звiтного року i закiнчується 30 червня наступного звiтного року;
152.9.2. у разi якщо особа ставиться на облiк органом державної податкової служби як платник податку в серединi податкового перiоду, перший звiтний податковий перiод розпочинається з дати, на яку припадає початок такого облiку, i закiнчується останнiм календарним днем наступного податкового перiоду;
152.9.3. якщо платник податку лiквiдується (у тому числi до закiнчення першого звiтного податкового перiоду), останнiм податковим перiодом вважається перiод, на який припадає дата такої лiквiдацiї;
152.9.4. для виробникiв сiльськогосподарської продукцiї, зареєстрованих як платники фiксованого сiльськогосподарського податку, не застосовуються норми пiдпункту 152.9.1 цього пункту в частинi визначення податкового перiоду для виробникiв сiльськогосподарської продукцiї.
152.10. Якщо платник податку приймає рiшення про уцiнку/дооцiнку активiв згiдно з правилами бухгалтерського облiку, - така уцiнка/дооцiнка з метою оподаткування не змiнює балансову вартiсть активiв та доходи або витрати такого платника податку, пов'язанi з придбанням зазначених активiв.
152.11. Платники податку, дохiд (прибуток) яких повнiстю та/або частково звiльнено вiд оподаткуванням цим податком, а також тi, що проводять дiяльнiсть, яка пiдлягає патентуванню, ведуть окремий облiк доходу (прибутку), який звiльняється вiд оподаткування згiдно з нормами цього Кодексу, або доходу, отриманого вiд дiяльностi, що пiдлягає патентуванню. При цьому:
до складу витрат таких платникiв податку, пов'язаних з отриманням доходу (прибутку), що не звiльняється вiд оподаткування, не включаються витрати, пов'язанi з отриманням такого звiльненого доходу (прибутку);
сума амортизацiйних вiдрахувань, нарахованих на основнi засоби, що використовуються для отримання такого звiльненого доходу (прибутку), не враховується у витратах, пов'язаних з отриманням доходу (прибутку), що не звiльняється вiд оподаткування.
У разi якщо основнi засоби використовуються для отримання звiльненого доходу (прибутку) та iнших доходiв (прибуткiв), якi пiдлягають оподаткуванню згiдно з цим роздiлом на загальних пiдставах, витрати платника податку пiдлягають збiльшенню на частку загальної суми нарахованих амортизацiйних вiдрахувань, яка так вiдноситься до загальної суми нарахованих амортизацiйних вiдрахувань звiтного перiоду, як сума доходiв (прибуткiв), що пiдлягають оподаткуванню згiдно з цим роздiлом на загальних пiдставах, вiдноситься до загальної суми доходiв (прибуткiв) з урахуванням звiльнених. Аналогiчно вiдбувається розподiл витрат, що одночасно пов'язанi як з дiяльнiстю, дохiд (прибуток) вiд провадження якої звiльняється вiд оподаткування, так i з iншою дiяльнiстю.
Норми цього пункту для платникiв податку, визначених пунктом 154.6 статтi 154 цього Кодексу, застосовуються з урахуванням наступного:
суми коштiв, що не перерахованi до бюджету при застосуваннi ставки податку нуль вiдсоткiв, спрямовуються на переоснащення матерiально-технiчної бази, на повернення кредитiв, використаних на вказанi цiлi, i сплату процентiв за ними та/або поповнення власних обiгових коштiв;
суми коштiв, що не перерахованi до бюджету при застосуваннi ставки податку нуль вiдсоткiв, визнаються доходами одночасно з визнанням витрат, здiйснених за рахунок цих коштiв, у розмiрi таких витрат.
У разi якщо суми коштiв, що не перерахованi до бюджету при застосуваннi ставки податку нуль вiдсоткiв, використанi не за цiльовим призначенням, такi кошти зараховуються до бюджету в першому кварталi наступного звiтного року.
Положення цього пункту не поширюється на платникiв податку, визначених пунктами 154.8 i 154.9 статтi 154 цього Кодексу.