Следующая >>
Стаття 153. Оподаткування операцiй особливого виду
153.1. Оподаткування операцiй з розрахунками в iноземнiй валютi.
153.1.1. Доходи, отриманi/нарахованi платником податку в iноземнiй валютi у зв'язку з продажем товарiв, виконанням робiт, наданням послуг, у частинi їхньої вартостi, що не була сплачена в попереднiх звiтних податкових перiодах, перераховуються в нацiональну валюту за офiцiйним курсом нацiональної валюти до iноземної валюти, що дiяв на дату визнання таких доходiв згiдно з цим роздiлом, а в частинi ранiше отриманої оплати за курсом, що дiяв на дату її отримання.
153.1.2. Витрати, здiйсненi (нарахованi) платником податку в iноземнiй валютi у зв'язку з придбанням у звiтному податковому перiодi товарiв, робiт, послуг, у встановленому порядку включаються до витрат такого звiтного податкового перiоду шляхом перерахування в нацiональну валюту тiєї частини їх вартостi, що не була ранiше оплачена, за офiцiйним курсом нацiональної валюти до iноземної валюти, що дiяв на дату здiйснення операцiї з такого придбання, а в частинi ранiше проведеної оплати - за таким курсом, що дiяв на дату здiйснення оплати.
153.1.3. Визначення курсових рiзниць вiд перерахунку операцiй, виражених в iноземнiй валютi, заборгованостi та iноземної валюти здiйснюється вiдповiдно до положень (стандартiв) бухгалтерського облiку.
При цьому прибуток (позитивне значення курсових рiзниць) ураховується у складi доходiв платника податку, а збиток (вiд'ємне значення курсових рiзниць) ураховується у складi витрат платника податку.
153.1.4. У разi здiйснення операцiй з продажу iноземної валюти та банкiвських металiв до складу доходiв або витрат платника податку вiдповiдно включається позитивна або вiд'ємна рiзниця мiж доходом вiд продажу та балансовою вартiстю такої валюти, металiв або вартiстю на дату здiйснення операцiї, якщо вона була проведена пiсля дати звiтного балансу.
У разi придбання iноземної валюти до складу вiдповiдно витрат або доходiв звiтного перiоду включається позитивна або вiд'ємна рiзниця мiж курсом iноземної валюти до гривнi, за яким придбавається iноземна валюта, та курсом, за яким визначається балансова вартiсть такої валюти.
Також до витрат вiдносяться витрати на сплату збору на обов'язкове державне пенсiйне страхування з купiвлi-продажу безготiвкової iноземної валюти за гривню та iнших обов'язкових платежiв, пов'язаних з придбанням iноземної валюти.
Термiн "балансова вартiсть iноземної валюти" для цiлей цього пiдпункту означає вартiсть iноземної валюти, визначену за офiцiйним курсом нацiональної валюти до iноземної валюти, на дату звiтного балансу.
Термiн "вартiсть iноземної валюти на дату здiйснення операцiї" для цiлей цього пiдпункту означає вартiсть iноземної валюти, визначену за офiцiйним курсом нацiональної валюти до iноземної валюти, на дату здiйснення операцiї.
153.1.5. Облiк операцiй з продажу або купiвлi iноземної валюти та банкiвських металiв, якi здiйснюються за дорученням та за рахунок клiєнтiв банкiв, ведеться окремо вiд облiку операцiй з продажу або купiвлi iноземної валюти та банкiвських металiв, якi здiйснюються за рiшенням банку за рахунок iнших (власних) джерел.
При проведеннi операцiй з продажу або купiвлi iноземної валюти та банкiвських металiв за дорученням та за рахунок клiєнтiв до доходiв банку включаються суми комiсiйних, брокерських та iнших подiбних видiв винагород, отриманих (нарахованих) банком у зв'язку з проведенням таких операцiй протягом звiтного перiоду, а до витрат - витрати банку, понесенi (нарахованi) у зв'язку з проведенням таких операцiй протягом звiтного перiоду.
Доходи або витрати вiд здiйснення операцiй з продажу або купiвлi валюти та банкiвських металiв за рiшенням банку визначаються банками за правилами бухгалтерського облiку, встановленими Нацiональним банком України.
153.1.6. Iноземна валюта, отримана платником податку на окремий спецiальний рахунок у банку у виглядi гуманiтарної або мiжнародної технiчної допомоги, не враховується пiд час проведення перерахункiв у нацiональну валюту в цiлях оподаткування.
153.1.7. Для цiлей оподаткування до складу доходiв та витрат, визначених цiєю статтею, не включаються доходи та витрати у виглядi позитивних чи вiд'ємних курсових рiзниць, отриманих вiд перерахунку страхових резервiв, утворених за договорами iз довгострокового страхування життя, та активiв, якими представленi страховi резерви за договорами iз довгострокового страхування життя, у випадках, якщо такi страховi резерви та/або активи утворенi в iноземнiй валютi.
153.2. Оподаткування операцiй iз пов'язаними особами.
153.2.1. Дохiд, отриманий платником податку вiд продажу товарiв (виконання робiт, надання послуг) пов'язаним особам, визначається вiдповiдно до договiрних цiн, але не менших вiд звичайних цiн на такi товари, роботи, послуги, що дiяли на дату такого продажу, у разi, якщо договiрна цiна на такi товари (роботи, послуги) вiдрiзняється бiльше нiж на 20 вiдсоткiв вiд звичайної цiни на такi товари (роботи, послуги).
153.2.2. Витрати, понесенi платником податку у зв'язку з придбанням товарiв (робiт, послуг) у пов'язаної особи, визначаються виходячи з договiрних цiн, але не вищих за звичайнi цiни, що дiяли на дату такого придбання, у разi якщо договiрна цiна на такi товари (роботи, послуги) вiдрiзняється бiльше нiж на 20 вiдсоткiв вiд звичайної цiни на такi товари (роботи, послуги).
153.2.3. Положення пiдпунктiв 153.2.1 i 153.2.2 цього пункту поширюються також на операцiї з особами, якi:
не є платниками цього податку;
сплачують податок за iншими ставками, нiж платник податку на прибуток.
153.2.4. Витрати платника податку, понесенi у виглядi сплати процентiв за депозитами, кредитами (операцiями фiнансового лiзингу), позиками, iншими цивiльно-правовими договорами iз пов'язаними з платником податку особами, визначаються вiдповiдно до ставок, визначених у договорi, але не вищих за звичайну процентну ставку за депозит, кредит (позику) на дату укладення вiдповiдних договорiв.
153.2.5. Доходи платника податку, отриманi у виглядi процентiв за депозитами, кредитами (операцiями фiнансового лiзингу), позиками, iншими цивiльно-правовими договорами iз пов'язаними з платником податку особами, визначаються вiдповiдно до ставок процента, зазначених у договорi, але не нижчих вiд звичайної процентної ставки за депозит, звичайної ставки процента за кредит (позику) на дату укладення вiдповiдних договорiв.
153.2.6. Не включаються до складу витрат витрати на оплату винагород або iнших видiв заохочень пов'язаним з таким платником податку фiзичним особам у разi, якщо немає документальних доказiв, що таку оплату було проведено як компенсацiю за фактично надану послугу (вiдпрацьований час). За наявностi зазначених документальних доказiв вiднесенню до складу витрат пiдлягає фактична сума оплати, але не бiльша, нiж сума, розрахована за звичайними цiнами.
Витрати, понесенi у зв'язку з продажем/обмiном товарiв, виконанням робiт, наданням послуг пов'язаним з таким платником податку особам або за операцiями з давальницькою сировиною, визнаються в розмiрi, що не перевищує доходи, отриманi вiд такого продажу/обмiну.
153.3. Оподаткування дивiдендiв.
153.3.1. У разi прийняття рiшення щодо виплати дивiдендiв емiтент корпоративних прав, на якi нараховуються дивiденди, проводить зазначенi виплати власнику таких корпоративних прав незалежно вiд того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними статтею 152 цього Кодексу, чи нi.
153.3.2. Крiм випадкiв, передбачених пiдпунктом 153.3.5 цього пункту, емiтент корпоративних прав, який приймає рiшення про виплату дивiдендiв своїм акцiонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок iз податку в розмiрi ставки, встановленої пунктом 151.1 статтi 151 цього Кодексу, нарахованої на суму дивiдендiв, що фактично виплачуються, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивiдендiв.
У разi виплати дивiдендiв у формi, вiдмiннiй вiд грошової (крiм випадкiв, передбачених пiдпунктом 153.3.5 цього пункту), базою для нарахування авансового внеску згiдно з абзацом першим цього пiдпункту є вартiсть такої виплати, розрахована за звичайними цiнами.
Обов'язок iз нарахування та сплати авансового внеску з цього податку за визначеною пунктом 151.1 статтi 151 цього Кодексу ставкою покладається на будь-якого емiтента корпоративних прав, що є резидентом, незалежно вiд того, є такий емiтент або отримувач дивiдендiв платником податку чи має пiльги зi сплати податку, наданi цим Кодексом, чи у виглядi застосування ставки податку iншої, нiж встановлена в пунктi 151.1 статтi 151 цього Кодексу (крiм платникiв цього податку, якi пiдпадають пiд дiю пункту 156.1 статтi 156 цього Кодексу). Обов'язок iз нарахування та сплати авансового внеску з цього податку не поширюється на суб'єктiв господарювання, якi є платниками фiксованого сiльськогосподарського податку згiдно з роздiлом XIV цього Кодексу.
Це правило поширюється також на державнi некорпоратизованi, казеннi або комунальнi пiдприємства, якi зараховують суми дивiдендiв у розмiрi, встановленому вiдповiдно центральним або мiсцевим органом виконавчої влади, до сфери управлiння якого вiднесено такi пiдприємства, вiдповiдно до державного або мiсцевого бюджету.
При цьому, якщо будь-який платiж будь-якою особою називається дивiдендом, то такий платiж оподатковується при такiй виплатi згiдно з нормами, визначеними в першому, другому та третьому абзацах цього пункту, незалежно вiд того, чи є особа платником податку, чи нi.
153.3.3. Платник податку - емiтент корпоративних прав, державне некорпоратизоване, казенне чи комунальне пiдприємство зменшує суму нарахованого податку звiтного перiоду на суму авансового внеску, попередньо сплаченого протягом такого звiтного перiоду у зв'язку з нарахуванням дивiдендiв згiдно з пiдпунктом 153.3.2 цього пункту. Не дозволяється проведення зазначеного залiку з податком, передбаченим пунктом 156.1 статтi 156 цього Кодексу.
153.3.4. У разi якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звiтного перiоду, перевищує суму податкових зобов'язань пiдприємства - емiтента корпоративних прав за податком на прибуток такого звiтного перiоду, сума такого перевищення переноситься у зменшення податкових зобов'язань наступного податкового перiоду, а при отриманнi вiд'ємного значення об'єкта оподаткування такого наступного перiоду - на зменшення податкових зобов'язань майбутнiх податкових перiодiв.
153.3.5. Авансовий внесок, передбачений пiдпунктом 153.3.2 цього пункту, не справляється у разi виплати дивiдендiв:
а) фiзичним особам;
б) у виглядi акцiй (часток, паїв), емiтованих платником податку, за умови, що така виплата нiяким чином не змiнює пропорцiй (часток) участi всiх акцiонерiв (власникiв) у статутному фондi емiтента, незалежно вiд того, чи були такi акцiї (частки, паї) належним чином зареєстрованi (вiдображенi у змiнi до статутних документiв), чи нi;
в) iнститутами спiльного iнвестування;
г) на користь власникiв корпоративних прав материнської компанiї, що сплачуються в межах сум доходiв такої материнської компанiї, отриманих у виглядi дивiдендiв вiд iнших осiб. Якщо сума виплат дивiдендiв на користь власникiв корпоративних прав материнської компанiї перевищує суму отриманих такою компанiєю дивiдендiв, то дивiденди, сплаченi в межах такого перевищення, пiдлягають оподаткуванню за правилами, встановленими пiдпунктом 153.3.2 цього пункту. З метою оподаткування материнська компанiя веде наростаючим пiдсумком облiк дивiдендiв, отриманих нею вiд iнших осiб, та дивiдендiв, сплачених на користь власникiв корпоративних прав такої материнської компанiї, та вiдображає у податковiй звiтностi такi дивiденди в порядку, визначеному центральним податковим органом;
ґ) управителем фонду операцiй з нерухомiстю при виплатi платежiв власникам сертифiкатiв фонду операцiй з нерухомiстю в результатi розподiлу доходу фонду операцiй з нерухомiстю.
153.3.6. Юридичнi особи - резиденти, якi отримують дивiденди, не включають їх суму до складу доходу (крiм постiйних представництв нерезидентiв).
Якщо дивiденди отримуються платником податку - резидентом iз джерелом їх виплати вiд нерезидента, то платник податку включає суму отриманих дивiдендiв (крiм дивiдендiв, отриманих вiд юридичних осiб, якi перебувають пiд його контролем вiдповiдно до пiдпункту 14.1.159 пункту 14.1 статтi 14 роздiлу I цього Кодексу, i не є нерезидентами, що мають офшорний статус) до складу доходу за наслiдками податкового перiоду, на який припадає отримання таких дивiдендiв.
Порядок оподаткування дивiдендiв, що отримуються фiзичними особами, визначається за правилами, встановленими роздiлом IV цього Кодексу.
153.3.7. Виплата дивiдендiв на користь фiзичних осiб (у тому числi нерезидентiв) за акцiями або iншими корпоративними правами, якi мають статус привiлейованих або iнший статус, що передбачає виплату фiксованого розмiру дивiдендiв чи суми, яка є бiльшою за суму виплат, розраховану на будь-яку iншу акцiю (корпоративне право), емiтовану таким платником податку, прирiвнюється з метою оподаткування до виплати заробiтної плати з вiдповiдним оподаткуванням та включенням суми виплат до складу витрат платника податку.
При цьому така виплата не пiдлягає оподаткуванню як дивiденди згiдно з нормами роздiлу IV цього Кодексу.
153.3.8 Авансовий внесок iз податку, сплачений у зв'язку з нарахуванням/сплатою дивiдендiв, є невiд'ємною частиною податку на прибуток та не може розцiнюватися як податок, який справляється при репатрiацiї дивiдендiв (їх сплатi на користь нерезидентiв) вiдповiдно до норм статтi 160 цього Кодексу або чинних мiжнародних договорiв України.
153.4. Оподаткування операцiй з борговими вимогами та зобов'язаннями.
153.4.1. З урахуванням особливостей, установлених цим роздiлом, не включаються в дохiд i не пiдлягають оподаткуванню кошти або майно, залученi платником податку у зв'язку з:
отриманням платником податку основної суми фiнансових кредитiв, у тому числi субординованого боргу, позик вiд iнших осiб - кредиторiв, а також поверненням основної суми фiнансових кредитiв, позик, наданих платником податку iншим особам - дебiторам, отриманням частини консолiдованого iпотечного боргу власниками iпотечних сертифiкатiв участi, замiною однiєї частки консолiдованого iпотечного боргу на iншу;
залученням платником податку коштiв або майна в довiрче управлiння, основної суми депозиту (вкладу), у тому числi шляхом випуску ощадних (депозитних) сертифiкатiв (iпотечних сертифiкатiв з фiксованою дохiднiстю), або на iншi строковi чи довiрчi рахунки, розмiщенням або наступним продажем боргових цiнних паперiв, а також поверненням платнику податку коштiв або майна з довiрчого управлiння, а також основної суми депозиту (вкладу), або з iнших строкових чи довiрчих рахункiв, вiдкритих iншими особами на користь такого платника податку;
залученням платником податку майна на пiдставi договору концесiї, комiсiї, консигнацiї, довiрчого управлiння, схову (вiдповiдального зберiгання), а також згiдно з iншими цивiльно-правовими договорами, що не передбачають передачу права власностi на таке майно, з урахуванням положень пункту 153.7 цiєї статтi;
отриманням платником податку вiд Фонду соцiального захисту iнвалiдiв цiльової позики на поворотнiй основi. При цьому доходи такого платника податку не збiльшуються на суму умовно нарахованих процентiв, а податковi зобов'язання Фонду соцiального захисту iнвалiдiв не змiнюються як при її видачi, так i при її зворотному отриманнi.
153.4.2. З урахуванням особливостей, встановлених цим роздiлом, не включаються до витрат кошти або майно, наданi платником податку у зв'язку з:
поверненням платником податку основної суми кредиту, у тому числi субординованого боргу, позики, частини консолiдованого iпотечного боргу при погашеннi iпотечного сертифiката участi, але не бiльше суми, сплаченої за придбання такого сертифiката iншим особам - кредиторам, процентної позики, а також з наданням основної суми кредиту, позики iншим особам - дебiторам, викупу (замiни) однiєї частки консолiдованого iпотечного боргу на iншу вiдповiдно до закону;
поверненням платником податку коштiв або майна з довiрчого управлiння, основної суми депозиту (вкладу), у тому числi залучених шляхом випуску ощадних (депозитних) сертифiкатiв, iпотечних сертифiкатiв iз фiксованою дохiднiстю, або коштiв з iнших строкових чи довiрчих рахункiв, погашенням (викупом) боргових цiнних паперiв, а також розмiщенням платником податку коштiв або майна в довiрче управлiння, основної суми депозиту (вкладу), або на iншi строковi та довiрчi рахунки, вiдкритi на користь такого платника податку;
наданням платником податку майна на пiдставi договорiв концесiї, комiсiї, консигнацiї, довiрчого управлiння, схову (вiдповiдального зберiгання) або згiдно з iншими цивiльно-правовими договорами, що не передбачають передачi права власностi на таке майно iншiй особi, з урахуванням положень пункту 153.7 цiєї статтi.
Термiн "основна сума" означає суму наданого кредиту, позики або депозиту (строкових, довiрчих рахункiв) без урахування процентiв, фiксованих виплат, премiй, виграшiв, суму консолiдованого iпотечного боргу в частинi, яка вiдповiдає цiнi зобов'язання;
поверненням платником податку суми цiльової позики на поворотнiй основi Фонду соцiального захисту iнвалiдiв.
153.4.3. За борговими цiнними паперами, емiтованими платником податку, суми процентiв включаються до складу його витрат у податковий перiод, протягом якого була здiйснена або мала бути здiйснена виплата таких процентiв.
У разi розмiщення платником податку боргових цiнних паперiв вище/нижче номiнальної вартостi, прибуток/збиток вiд їх розмiщення вiдноситься до складу його доходiв/витрат у податковий перiод, протягом якого вiдбулося погашення/викуп таких цiнних паперiв.
Платник податку, який здiйснює довiрчi операцiї iз коштами довiрителя, вiдносить до складу своїх доходiв утриману (отриману) винагороду.
153.5. Оподаткування операцiй з вiдступлення права вимоги.
З метою оподаткування платник податку веде облiк фiнансових результатiв операцiй вiд проведення операцiй з продажу (передачi) або придбання права вимоги зобов'язань у грошовiй формi за поставленi товари, виконанi роботи чи наданi послуги третьої особи, зобов'язань за фiнансовими кредитами, а також за iншими цивiльно-правовими договорами.
При першому вiдступленнi зобов'язань витрати, понесенi платником податку - першим кредитором, визначаються в розмiрi договiрної (контрактної) вартостi товарiв, робiт, послуг, за якими виникла заборгованiсть, за фiнансовими кредитами - у розмiрi заборгованостi за даними бухгалтерського облiку на дату здiйснення такого вiдступлення вiдповiдно до вимог цього Кодексу, а за iншими цивiльно-правовими договорами - у розмiрi фактичної заборгованостi, що вiдступається. До складу доходiв включається сума коштiв або вартiсть iнших активiв, отримана платником податку - першим кредитором вiд такого вiдступлення, а також сума його заборгованостi, яка погашається, за умов, що така заборгованiсть була включена до складу витрат згiдно з вимогами цього Закону.
Якщо доходи, отриманi платником податку вiд наступного вiдступлення права вимоги зобов'язань третьої особи (боржника) або вiд виконання вимоги боржником, перевищують витрати, понесенi таким платником податку на придбання права вимоги зобов'язань третьої особи (боржника), отриманий прибуток включається до складу доходу платника податку.
Якщо витрати, понесенi платником податку на придбання права вимоги зобов'язань третьої особи (боржника), перевищують доходи, отриманi таким платником податку вiд наступного вiдступлення права вимоги зобов'язань третьої особи (боржника) або вiд виконання вимоги боржником, вiд'ємне значення не включається до складу витрат або у зменшення отриманих прибуткiв вiд здiйснення iнших операцiй з продажу (передачi) або придбання права вимоги зобов'язань у грошовiй формi за поставленi товари чи наданi послуги третьої особи.
153.6. При вiдчуженнi майна, заставленого з метою забезпечення повної суми боргової вимоги, витрати та доходи заставодавця та заставоутримувача визначаються в такому порядку:
вiдчуження об'єкта застави для заставодавця прирiвнюється до продажу такого об'єкта у податковий перiод такого вiдчуження;
якщо згiдно з умовами договору або закону об'єкт застави вiдчужується у власнiсть заставоутримувача в рахунок погашення боргових зобов'язань, таке вiдчуження прирiвнюється до купiвлi заставоутримувачем такого об'єкта застави в податковий перiод такого вiдчуження;
якщо кредитор у подальшому продає об'єкт застави iншим особам, його доходи або збитки визнаються в загальному порядку;
цiна продажу/купiвлi при цьому визначається за правилами, встановленими вiдповiдними законами, якi регулюють вiдносини застави (iпотеки).
Якщо згiдно з умовами договору або згiдно iз законом об'єкт застави з метою погашення боргових зобов'язань пiдлягає продажу на аукцiонi (публiчних торгах), то доходи й витрати заставоутримувача визначаються у порядку, встановленому пiдпунктом 159.3.4 пункту 159.3 статтi 159 цього Кодексу, та вiдповiдними законами, якi регулюють вiдносини застави (iпотеки).
Порядок надання та погашення боргових зобов'язань, забезпечених заставою, встановлюється вiдповiдним законом.
153.7. Оподаткування операцiй лiзингу (оренди) здiйснюється в такому порядку:
передача майна в оперативний лiзинг (оренду) не змiнює податкових зобов'язань орендодавця та орендаря. При цьому орендодавець збiльшує суму доходiв, а орендар збiльшує суму витрат на суму нарахованого лiзингового платежу за наслiдками податкового перiоду, в якому здiйснюється таке нарахування. У такому ж порядку здiйснюється оподаткування операцiй iз оренди землi та жилих примiщень;
передача майна у фiнансовий лiзинг (оренду) для цiлей оподаткування прирiвнюється до його продажу в момент такої передачi. При цьому орендодавець збiльшує доходи, а в разi передачi у фiнансовий лiзинг майна, що на момент такої передачi перебувало у складi основних засобiв орендодавця, - прирiвнює до нуля балансову вартiсть вiдповiдного об'єкта основних засобiв згiдно з правилами, визначеними статтею 146 цього Кодексу для їх продажу, а орендар включає вартiсть об'єкта фiнансового лiзингу (без урахування процентiв, нарахованих або таких, що будуть нарахованi, вiдповiдно до договору) до складу основних засобiв з метою амортизацiї, за наслiдками податкового перiоду, в якому вiдбувається така передача.
При нарахуваннi лiзингового платежу орендодавець збiльшує доходи, а орендар збiльшує витрати на таку частину лiзингового платежу, яка дорiвнює сумi процентiв або комiсiй, нарахованих на вартiсть об'єкта фiнансового лiзингу (без урахування частини лiзингового платежу, що надається в рахунок компенсацiї частини вартостi об'єкта фiнансового лiзингу), за наслiдками податкового перiоду, у якому здiйснюється таке нарахування.
У разi якщо в майбутнiх податкових перiодах орендар повертає об'єкт фiнансового лiзингу орендодавцю без придбання такого об'єкта у власнiсть, така передача прирiвнюється для цiлей оподаткування до зворотного продажу орендарем такого об'єкта орендодавцю за цiною, яка визначається на рiвнi суми лiзингових платежiв у частинi компенсацiї вартостi об'єкта фiнансового лiзингу, що є несплаченими за такий об'єкт лiзингу на дату такого повернення.
У разi якщо вартiсть об'єкта фiнансового лiзингу, що вперше або повторно вводиться в експлуатацiю, визначається договором у сумi, що є меншою вiд вартостi витрат на його придбання або спорудження, орган державної податкової служби має право провести позапланову перевiрку для визначення рiвня звичайної цiни;
передача в оренду житлового фонду або землi здiйснюється за правилами оперативного лiзингу;
передача житлового фонду у фiнансовий лiзинг здiйснюється за правилами цього пiдпункту;
перехiд права власностi на об'єкт лiзингу вiд орендодавця (власника майна) до iншої особи (нового власника майна) iз збереженням вiдповiдних прав та обов'язкiв орендодавця за договором фiнансового лiзингу не змiнює податкових зобов'язань орендодавця, орендаря та нового власника майна, сформованих до моменту передачi у власнiсть такого майна (об'єкту лiзингу) iншiй особi (новому власнику майна).
Вiдображення в облiку операцiй передачi житла в оренду з викупом здiйснюється з урахуванням особливостей, що встановленi в роздiлi XX "Перехiднi положення" цього Кодексу.
153.8. Оподаткування операцiй з торгiвлi цiнними паперами та iншими, нiж цiннi папери, корпоративними правами.
Для цiлей цього пiдпункту пiд термiном "доходи" слiд розумiти суму коштiв або вартiсть майна, отриману (нараховану) платником податку вiд продажу, обмiну, викупу емiтентом, погашення або iнших способiв вiдчуження цiнних паперiв або iнших, нiж цiннi папери, корпоративних прав, а також вартiсть будь-яких матерiальних цiнностей чи нематерiальних активiв, якi передаються платнику податку в зв'язку з таким продажем, обмiном, викупом емiтентом, погашенням або вiдчуженням. До складу доходiв включається також сума будь-якої заборгованостi платника податку, яка погашається у зв'язку з таким продажем, обмiном або вiдчуженням.
Пiд термiном "витрати" слiд розумiти суму коштiв або вартiсть майна, сплачену (нараховану) платником податку продавцю (у тому числi емiтенту пiд час розмiщення) цiнних паперiв або iнших, нiж цiннi папери, корпоративних прав, як компенсацiя їх вартостi. До складу витрат включається також сума будь-якої заборгованостi покупця, яка виникає у зв'язку з таким придбанням.
Платник податку веде вiдокремлений облiк фiнансових результатiв операцiй з цiнними паперами в розрiзi окремих видiв цiнних паперiв та iнших, нiж цiннi папери, корпоративних прав в тому числi окремий облiк операцiй з цiнними паперами, придбаними пiд час їх розмiщення, повторного продажу емiтентом чи в результатi здiйснення внеску до статутного капiталу. При цьому облiк операцiй з акцiями ведеться разом з iншими, нiж цiннi папери, корпоративними правами. Витрати платника податку, понесенi при придбаннi цiнних паперiв, якi використанi платником в операцiях РЕПО, не враховуються у визначеннi фiнансових результатiв за операцiями з торгiвлi цiнними паперами протягом строку РЕПО, а враховуються при визначеннi фiнансових результатiв за операцiями РЕПО в порядку, передбаченому в пунктi 153.9 цiєї статтi.
Якщо протягом звiтного перiоду витрати на придбання кожного з окремих видiв цiнних паперiв, та iнших, нiж цiннi папери, корпоративних прав, понесенi (нарахованi) платником податку, перевищують доходи, отриманi (нарахованi) вiд продажу (вiдчуження) цiнних паперiв або iнших, нiж цiннi папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звiтного перiоду, вiд'ємний фiнансовий результат переноситься на зменшення фiнансових результатiв вiд операцiй з цiнними паперами або iншими, нiж цiннi папери, корпоративними правами цього ж виду наступних звiтних перiодiв у порядку, визначеному статтею 150 цього роздiлу.
Якщо протягом звiтного перiоду доходи вiд продажу (обмiну, викупу емiтентом, погашення або iнших способiв вiдчуження) кожного з окремих видiв цiнних паперiв та iнших, нiж цiннi папери, корпоративних прав отриманi (нарахованi) платником податку, перевищують витрати, понесенi (нарахованi) платником податку внаслiдок придбання цiнних паперiв або iнших, нiж цiннi папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звiтного перiоду (з урахуванням вiд'ємного фiнансового результату вiд операцiй з цiнними паперами або iншими, нiж цiннi папери, корпоративними правами цього ж виду минулих перiодiв), прибуток включається до складу доходiв такого платника податку за результатами такого звiтного перiоду.
У разi якщо платник податку виступає iнвестором при первинному розмiщеннi цiнних паперiв або наступного продажу власних акцiй емiтентом, або у разi внесення коштiв до статутного капiталу емiтента, то витрати, сплаченi (нарахованi) таким платником податку емiтенту таких цiнних паперiв, визнаються витратами того звiтного перiоду, в якому визнано доходи вiд вiдчуження таких цiнних паперiв.
Усi iншi витрати та доходи платника податку, крiм витрат та доходiв за операцiями з цiнними паперами та iншими, нiж цiннi папери, корпоративними правами, визначеними цим пiдпунктом, враховуються у визначеннi об'єкта оподаткування такого платника податку на загальних умовах, встановлених цим Кодексом.
153.9. Норми пункту 153.8 статтi 153 цього Кодексу не поширюються на операцiї, що здiйснюються платником податку - емiтентом з розмiщення та наступного продажу корпоративних прав або iнших цiнних паперiв, а також з їх зворотного викупу або погашення таким платником податку - емiтентом.
Норми пункту 153.8 статтi 153 цього Кодексу поширюються також на визначення балансових збиткiв або прибуткiв, отриманих платником податку вiд операцiй iз корпоративними правами, що вираженi в iнших, нiж цiннi папери, формах.
Операцiї з конвертацiї цiнних паперiв оподаткуванню не пiдлягають.
Норми пункту 153.8 статтi 153 цього Кодексу не поширюються на операцiї з купiвлi (продажу) цiнних паперiв iз зобов'язанням зворотного їх продажу (купiвлi) (операцiї РЕПО), якщо такi операцiї не передбачають перехiд права власностi на цiннi папери. Фiнансовий результат за такими операцiями платника податку визначається по кожнiй такiй операцiї, як рiзниця мiж цiною продажу (купiвлi) цiнних паперiв та цiною їх зворотної купiвлi (продажу), в податковому перiодi, в якому вiдбулась зворотна купiвля (продаж) таких цiнних паперiв.
За операцiями з купiвлi (продажу) цiнних паперiв iз зобов'язанням зворотного їх продажу (купiвлi) (операцiї РЕПО), якщо такi операцiї передбачають перехiд права власностi на цiннi папери, фiнансовий результат визначається в порядку, який передбачений для операцiй з торгiвлi цiнними паперами в пунктi 153.8 статтi 153 цього Кодексу.
За операцiями з деривативами (похiдними iнструментами) визначається загальний результат платника податку вiд таких операцiй за звiтний податковий перiод за даними бухгалтерського облiку. Вiд'ємний результат вiд операцiй з деривативами переноситься на зменшення результату вiд операцiй з деривативами наступних звiтних перiодiв у порядку, визначеному статтею 150 цього Кодексу. Позитивний результат (з урахуванням вiд'ємного результату вiд операцiй з деривативами минулих перiодiв) включається до складу доходiв платника податку за результатами такого звiтного податкового перiоду. Усi iншi витрати та доходи платника податку за операцiями з деривативами враховуються у визначеннi об'єкта оподаткування такого платника податку на загальних умовах, встановлених цим Кодексом.
Норми цього Кодексу щодо звичайних цiн не застосовуються при проведеннi операцiй РЕПО чи операцiй з деривативами.
Первинними документами для пiдтвердження доходiв i витрат за операцiями з цiнними паперами та деривативами (похiдними iнструментами) можуть бути:
для торговцiв цiнними паперами - учасникiв фондової бiржi - бiржовий звiт за звiтний перiод;
для платникiв податку - клiєнтiв торговцiв цiнними паперами - учасникiв фондової бiржi - звiт торговця цiнними паперами, який формується на пiдставi бiржового звiту та договору з таким торговцем.
153.10. Доходи та витрати вiд проведення товарообмiнних (бартерних) операцiй визначаються вiдповiдно до договiрної цiни такої операцiї, але не нижчої (вищої) вiд звичайних цiн.
153.11. Податок, передбачений цим роздiлом, не справляється iз суми перевищення доходiв над витратами, пов'язаними з випуском та проведенням державних грошових лотерей.
153.12. Оподаткування прибутку, отриманого платником податку в умовах дiї угоди про розподiл продукцiї, здiйснюється з урахуванням особливостей, встановлених роздiлом XVIII цього Кодексу.
153.13. Особливостi оподаткування дiяльностi, що здiйснюється за договорами управлiння майном.
153.13.1. Платник податку, який отримав майно на пiдставi договору управлiння (управитель), веде окремо вiд власного облiк доходiв та витрат в розрiзi кожного договору управлiння.
153.13.2. До складу доходiв в окремому облiку вiдносяться доходи вiд управлiння майном, отриманi в будь-якому виглядi.
153.13.3. До складу витрат в окремому облiку вiдносяться всi витрати, якi є витратами згiдно iз статтями 138 - 143 цього Кодексу, у тому числi винагорода управителю.
Для цiлей цього пiдпункту в окремому облiку амортизацiя отриманих в управлiння основних засобiв здiйснюється за балансовою вартiстю на момент передачi в управлiння.
153.13.4. Прибуток вiд кожного договору управлiння оподатковується на загальних пiдставах та податок сплачується до бюджету управителем майна.
153.13.5. Виплата доходу установнику управлiння здiйснюється лише пiсля оподаткування прибутку згiдно з пiдпунктом 153.13.4 цього пункту.
153.13.6. Сума отриманого прибутку не включається до складу доходу установника управлiння та витрат управителя майна.
153.13.7. Сума утриманої (виплаченої) винагороди за управлiння майном включається до складу доходу управителя майна вiд його власної дiяльностi.
153.13.8. Для цiлей оподаткування цим пунктом господарськi вiдносини мiж учасниками договору управлiння прирiвнюються до вiдносин на основi окремих цивiльно-правових договорiв.
153.13.9. Форма звiтностi про результати дiяльностi, що здiйснюється за договорами управлiння майном, встановлюється центральним податковим органом.
153.13.10. Положення цього пункту не поширюються на операцiї з управлiння активами iнститутiв спiльного iнвестування фондiв банкiвського управлiння, фондiв фiнансування будiвництва та фондiв операцiй з нерухомiстю, створених вiдповiдно до закону.
153.14. Оподаткування спiльної дiяльност