Следующая >>
Стаття 159. Безнадiйна та сумнiвна заборгованiсть
159.1. Порядок урегулювання безнадiйної та сумнiвної заборгованостi.
159.1.1. Платник податку - продавець товарiв, робiт, послуг має право зменшити суму доходу звiтного перiоду на вартiсть вiдвантажених товарiв, виконаних робiт, наданих послуг у поточному або попереднiх звiтних податкових перiодах у разi, якщо покупець таких товарiв, робiт, послуг затримує без погодження з таким платником податку оплату їх вартостi (надання iнших видiв компенсацiї їх вартостi). Таке право на зменшення суми доходу виникає, якщо протягом звiтного перiоду вiдбувається будь-яка з таких подiй:
а) платник податку звертається до суду з позовом (заявою) про стягнення заборгованостi з такого покупця або про порушення справи про його банкрутство чи стягнення заставленого ним майна;
б) за поданням продавця нотарiус вчиняє виконавчий напис про стягнення заборгованостi з покупця або стягнення заставленого майна (крiм податкового боргу).
Платник податку - продавець, який зменшив суму доходу звiтного перiоду на вартiсть вiдвантажених товарiв, виконаних робiт, наданих послуг, вiдповiдно до абзацу першого цього пiдпункту зобов'язаний одночасно зменшити суму витрат цього звiтного перiоду на собiвартiсть таких товарiв, робiт, послуг.
Норми цього пiдпункту не поширюються на проценти та комiсiї, щодо яких було сформовано страховий резерв за рахунок збiльшення витрат згiдно з пунктом 159.2 цiєї статтi.
159.1.2. Платник податку - покупець зобов'язаний зменшити витрати на вартiсть заборгованостi, визнану судом чи за виконавчим написом нотарiуса, у податковому перiодi, на який припадає день набрання законної сили рiшення суду про визнання (стягнення) такої заборгованостi (її частини) або вчинення нотарiусом виконавчого напису.
Платник податку - продавець у разi якщо суд не задовольняє позов (заяву) такого продавця або задовольняє його частково чи не приймає позов (заяву) до провадження (розгляду) або задовольняє позов (заяву) покупця про визнання недiйсними вимог щодо погашення заборгованостi або її частини (крiм припинення судом провадження у справi повнiстю або частково, у зв'язку з погашенням покупцем заборгованостi або її частини пiсля подання продавцем позову (заяви)), зобов'язаний збiльшити:
дохiд вiдповiдного податкового перiоду на суму заборгованостi (її частини), попередньо вiднесеної ним до зменшення доходу згiдно з пiдпунктом 159.1.1 цього пункту;
витрати вiдповiдного податкового перiоду на собiвартiсть (її частину, визначену пропорцiйно сумi заборгованостi, включеної до доходу вiдповiдно до цього пiдпункту) товарiв, робiт, послуг, за якими виникла така заборгованiсть, попередньо вiднесену ним до зменшення витрат згiдно з пiдпунктом 159.1.1 цього пункту.
На суму додаткового податкового зобов'язання, розрахованого внаслiдок такого збiльшення доходiв та витрат, нараховується пеня, визначена з розрахунку 120 вiдсоткiв рiчної облiкової ставки Нацiонального банку України, що дiяла на день виникнення додаткового податкового зобов'язання. Зазначена пеня розраховується за строк iз першого дня податкового перiоду, що настає за перiодом, протягом якого вiдбулося зменшення доходу та витрат згiдно з пiдпунктом 159.1.1 цього пункту, до останнього дня податкового перiоду, на який припадає збiльшення доходу та витрат, та сплачується незалежно вiд значення податкового зобов'язання платника податку за вiдповiдний звiтний перiод. Пеня не нараховується на заборгованiсть (її частину), списану або розстрочену внаслiдок укладення мирової угоди вiдповiдно до законодавства з питань банкрутства, починаючи з дати укладення такої мирової угоди.
159.1.3. Повiдомлення про зменшення доходу або витрат з посиланням на положення пiдпунктiв 159.1.1 та/або 159.1.2 цього пункту платник податку - продавець або покупець надає органу державної податкової служби разом з декларацiєю за звiтний податковий перiод та копiями документiв, якi пiдтверджують наявнiсть заборгованостi (договорами купiвлi-продажу, рiшеннями суду тощо).
159.1.4. Зазначене в пiдпунктi 159.1.1 цього пункту зменшення доходу продавця та зазначене в пiдпунктi 159.1.2 цього пункту зменшення витрат покупця не здiйснюється стосовно заборгованостi (її частини), яка погашається покупцем до настання строкiв, визначених цими пiдпунктами.
159.1.5. Якщо в наступних податкових перiодах покупець погашає суму визнаної заборгованостi або її частину (самостiйно або за процедурою примусового стягнення), такий покупець збiльшує (вiдновлює) витрати на суму такої заборгованостi (її частини) за наслiдками податкового перiоду, на який припадає таке погашення.
Водночас продавець, який зменшив суму доходу звiтного перiоду на вартiсть вiдвантажених товарiв, виконаних робiт, наданих послуг, вiдповiдно до пiдпункту 159.1.1 цього пункту збiльшує доходи на суму заборгованостi (її частини) за такi товари, роботи, послуги, погашену покупцем, та збiльшує витрати на собiвартiсть (її частину, визначену пропорцiйно сумi погашеної заборгованостi) цих товарiв, робiт, послуг за наслiдками податкового перiоду, на який припадає таке погашення.
159.1.6. Заборгованiсть, попередньо вiднесена на зменшення доходу згiдно з пiдпунктом 159.1.1 цього пункту або вiдшкодована за рахунок страхового резерву згiдно з пунктом 159.3 цiєї статтi, яка визнається безнадiйною внаслiдок недостатностi активiв покупця, визнаного банкрутом у встановленому порядку, або внаслiдок її списання згiдно з умовами мирової угоди, укладеної вiдповiдно до законодавства з питань банкрутства, не змiнює податковi зобов'язання як покупця, так i продавця у зв'язку з таким визнанням.
159.2. Особливостi формування резервiв банками та небанкiвськими фiнансовими установами.
159.2.1. Банки та небанкiвськi фiнансовi установи, крiм страхових компанiй, недержавних пенсiйних фондiв, корпоративних iнвестицiйних фондiв та адмiнiстраторiв недержавних пенсiйних фондiв, формують резерви для вiдшкодування можливих втрат за всiма видами кредитних операцiй (за винятком позабалансових, крiм гарантiй) коштами, розмiщеними на кореспондентських рахунках в iнших банках, придбаними цiнними паперами (у тому числi iпотечними сертифiкатами з фiксованою дохiднiстю), iншими активними банкiвськими операцiями згiдно iз законодавством, включаючи нарахованi за всiма цими операцiями проценти та комiсiї (далi - страховий резерв).
Для цiлей цього пiдпункту пiд комiсiєю розумiються платежi, що сплаченi фiнансовiй установi за здiйснення операцiй з кредитами, цiнними паперами та iншими активними банкiвськими операцiями.
Страховий резерв формується та списується банком самостiйно в розмiрi та порядку, передбаченими методикою, яка визначається для банкiв Нацiональним банком України, а для небанкiвських фiнансових установ - нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферi ринкiв фiнансових послуг, та Нацiональною комiсiєю з цiнних паперiв та фондового ринку вiдповiдно до повноважень та включається до складу витрат.
159.2.2. Розмiр страхового резерву, що створюється за рахунок збiльшення витрат фiнансової установи, не може перевищувати:
для банкiв - 20 вiдсоткiв (на перiод з 1 квiтня 2011 року до 1 сiчня 2013 року - 30 вiдсоткiв) суми заборгованостi за всiма видами операцiй, зазначених у пiдпунктi 159.2.1 пункту 159.2 цiєї статтi, а саме: суми непогашеної основної суми боргу та нарахованих процентiв i комiсiй, а також суми наданих гарантiй на останнiй робочий день звiтного податкового перiоду;
для небанкiвських фiнансових установ - розмiру, що встановлюється вiдповiдними законами про вiдповiдну небанкiвську фiнансову установу, але не бiльше 10 вiдсоткiв суми боргових вимог, а саме: сукупних зобов'язань дебiторiв такої небанкiвської фiнансової установи на останнiй робочий день звiтного податкового перiоду. До суми зазначеної заборгованостi не включаються зобов'язання дебiторiв, якi виникають пiд час здiйснення операцiй, що не включаються до основної дiяльностi фiнансових установ. Пiд термiном "основна дiяльнiсть" слiд розумiти операцiї, визначенi вiдповiдними статтями законiв про небанкiвськi фiнансовi установи.
159.2.3. У разi якщо за результатами звiтного податкового перiоду сукупний розмiр страхового резерву, сформованого згiдно з пiдпунктами 159.2.1 i 159.2.2 пункту 159.2 цiєї статтi, зменшився (крiм випадкiв його зменшення внаслiдок вiдшкодування банком безнадiйної заборгованостi позичальника в установленому законодавством порядку за рахунок страхового резерву кредитора та зменшення нормативу формування резерву згiдно iз законодавством), надлишкова сума страхового резерву, яка включена до витрат, спрямовується на збiльшення доходу банку за результатами такого звiтного перiоду.
159.2.4. Порядок i джерела створення та використання резервiв (фондiв) для страхування вкладiв (депозитiв) фiзичних осiб встановлюються окремим законом.
159.3. Порядок вiдшкодування небанкiвськими фiнансовими установами сум безнадiйної заборгованостi за рахунок страхового резерву.
159.3.1. Заборгованiсть, за якою кредитор не звертається до суду або не вживає iнших заходiв, передбачених законодавством України, щодо її стягнення до закiнчення строкiв позовної давностi, не зменшує доходи кредитора згiдно з пiдпунктом 159.1.1 цього пункту та не може бути вiдшкодованою за рахунок його страхових резервiв.
Основна сума боргу, яка не може бути примусово стягнутою з дебiтора внаслiдок укладення мирової угоди в межах процедури вiдновлення платоспроможностi боржника або визнання його банкрутом, визначеної законом, не зменшує доходiв кредитора згiдно з пiдпунктом 159.1.1 цього пункту, але може бути вiдшкодованою за рахунок його страхових резервiв, створених згiдно з цiєю статтею.
159.3.2. Заборгованiсть кредитора, що виникла внаслiдок невиконання зобов'язань по векселю, вiдшкодовується за рахунок страхового резерву пiсля визнання платника по векселю у встановленому законодавством порядку банкрутом.
Заборгованiсть кредитора по боргових цiнних паперах (крiм векселiв), що виникла внаслiдок невиконання емiтентами своїх зобов'язань, вiдшкодовується за рахунок страхового резерву пiсля визнання емiтента банкрутом у порядку, встановленому чинним законодавством.
Заборгованiсть фiнансової установи вiд володiння акцiями та iншими пайовими цiнними паперами, емiтенти яких визнанi банкрутами та за якими скасована державна реєстрацiя випуску (емiсiї) таких цiнних паперiв, вiдшкодовується за рахунок страхового резерву пiсля оприлюднення рiшення про скасування випуску (емiсiї) цiнних паперiв вiдповiдними органами за умови, що договори на придбання таких цiнних паперiв або внески до статутного капiталу було здiйснено фiнансовою установою до моменту оголошення iнформацiї про скасування реєстрацiї випуску (емiсiї).
У разi якщо кредитор у наступних податкових перiодах здiйснює продаж або вiдчужує iншим способом за вiдповiдну компенсацiю цiннi папери, заборгованiсть за якими була попередньо вiдшкодована за рахунок страхового резерву, або отримує будь-якi суми коштiв як компенсацiю їх вартостi, сума отриманих (нарахованих) доходiв включається до складу доходiв кредитора за наслiдками вiдповiдного податкового перiоду, в якому вiдбувся такий продаж (вiдчуження).
159.3.3. Безнадiйна заборгованiсть позичальника, визнаного банкрутом у встановленому законом порядку, вiдшкодовується за рахунок страхового резерву кредитора пiсля ухвалення судом рiшення про визнання дебiтора банкрутом. Кошти, отриманi кредитором внаслiдок завершення лiквiдацiйної процедури та продажу майна позичальника, включаються до складу доходiв кредитора в податковий перiод їх надходження.
У разi якщо кредитор надає кредит дебiтору, проти якого порушено справу про банкрутство, до моменту укладення кредитного договору, та iнформацiя про порушення такої справи була оприлюднена (за винятком випадкiв надання фiнансових кредитiв у межах процедури санацiї дебiтора пiд заставу його корпоративних прав), безнадiйна заборгованiсть за кредитом погашається за рахунок власних коштiв кредитора.
При цьому дохiд дебiтора, оголошеного банкрутом у встановленому законом порядку, не збiльшується на суму зазначеної безнадiйної заборгованостi.
У разi якщо кредитор не може звернутися до суду iз заявою про порушення справи про банкрутство у зв'язку з тим, що безсуперечнi вимоги такого кредитора до боржника сукупно становлять суму, меншу нiж 300 мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати, така сума вимог включається до складу витрат кредитора.
159.3.4. Заборгованiсть, забезпечена заставою, погашається в порядку, передбаченому нормами вiдповiдних законiв.
Заставодержатель має право вiдшкодувати за рахунок страхового резерву частину заборгованостi, що залишилася непогашеною пiсля звернення кредитором стягнення на заставлене майно вiдповiдно до умов закону та договору (у судовому або позасудовому порядку).
У разi якщо вiдповiдно до законодавства пiсля проведення позасудового звернення стягнення на предмет застави наступнi вимоги кредитора до боржника вважаються недiйсними або зобов'язання, забезпечене заставою, вважається повнiстю виконаним, за рахунок страхового резерву вiдшкодовується частина заборгованостi, що перевищує суму коштiв (оцiночну вартiсть майна), фактично отриманих кредитором в результатi звернення стягнення на предмет застави.
159.3.5. Безнадiйна заборгованiсть, яка виникла внаслiдок неспроможностi дебiтора погасити заборгованiсть у зв'язку з дiєю обставин непереборної сили або стихiйного лиха (форс-мажору), вiдшкодовується за рахунок страхового резерву кредитора за наявностi будь-якого з таких документiв:
пiдтвердження Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили чи стихiйного лиха на територiї України;
пiдтвердження уповноважених органiв iншої держави, легалiзованих консульськими установами України, у разi настання обставин непереборної сили чи стихiйного лиха на територiї такої держави;
рiшення Президента України про запровадження надзвичайної екологiчної ситуацiї в окремих мiсцевостях України, затвердженого Верховною Радою України, або рiшення Кабiнету Мiнiстрiв України про визнання окремих мiсцевостей України потерпiлими вiд повенi, посухи, пожежi та iнших видiв стихiйного лиха, у тому числi рiшення щодо визнання окремих мiсцевостей потерпiлими вiд несприятливих погодних умов, якi потягли за собою втрату врожаю сiльськогосподарських культур в обсягах, що перевищують 30 вiдсоткiв середнього врожаю за попереднi п'ять календарних рокiв.
При цьому дохiд дебiтора не збiльшується на суму заборгованостi, що виникла внаслiдок його неспроможностi погасити таку заборгованiсть у зв'язку з дiєю обставин непереборної сили або стихiйного лиха (форс-мажору), протягом усього строку дiї таких форс-мажорних обставин.
159.3.6. Прострочена заборгованiсть пiдприємств, установ та органiзацiй, на майно яких не може бути звернено стягнення, або тих, що не пiдлягають приватизацiї згiдно iз законом, вiдшкодовується за рахунок страхового резерву кредитора в разi, якщо протягом 30 календарних днiв з моменту виникнення прострочення зазначена заборгованiсть не компенсована в будь-який iнший спосiб.
При цьому кредитор у строки, передбаченi законом, зобов'язаний звернутися до суду з позовом щодо вiдшкодування збиткiв, отриманих у зв'язку з таким кредитуванням. У разi якщо кредитор не звертається до суду протягом визначених законом строкiв або в разi, якщо суд вiдмовляє в позовi або залишає позовну заяву без розгляду, кредитор зобов'язаний збiльшити доходи на суму безнадiйної заборгованостi у вiдповiдний податковий перiод.
159.3.7. Прострочена заборгованiсть померлих фiзичних осiб, а також судом визнаних безвiсно вiдсутнiми або оголошених померлими вiдшкодовується за рахунок страхового резерву кредитора пiсля отримання свiдоцтва про смерть або пiсля ухвалення рiшення суду про визнання фiзичних осiб безвiсно вiдсутнiми або померлими за умови, що таке рiшення було прийнято пiсля дня укладення кредитної угоди.
Пiсля вiдшкодування простроченої заборгованостi вiдповiдно до цього пiдпункту кредитор має право здiйснити юридичнi заходи щодо стягнення безнадiйної заборгованостi зi спадку такої фiзичної особи в межах та в порядку, визначених законодавством.
159.3.8. Прострочена заборгованiсть за договорами, визнаними судом повнiстю або частково недiйсними з вини дебiтора, вiдшкодовується за рахунок страхового резерву кредитора в разi, якщо дебiтор не погашає заборгованiсть за зазначеними договорами протягом 30 календарних днiв iз дня ухвалення рiшення суду про визнання їх повнiстю або частково недiйсними.
При цьому дохiд дебiтора збiльшується на суму такої заборгованостi в податковий перiод, на який припадає рiшення суду щодо визнання договорiв повнiстю або частково недiйсними з вини дебiтора.
159.3.9. Прострочена заборгованiсть за договорами або їх частинами, визнаними судом недiйсними з вини кредитора або з вини обох сторiн, погашається за рахунок повернення дебiтором суми кредиторської заборгованостi, а в разi її неповернення протягом 30 календарних днiв - з прибутку, який залишається в розпорядженнi кредитора пiсля оподаткування.
При цьому дохiд дебiтора збiльшується на суму такої заборгованостi в податковий перiод, на який припадає рiшення суду щодо визнання договорiв або їх частин недiйсними з вини обох сторiн.
159.3.10. Прострочена заборгованiсть фiзичних осiб, яких оголошено в розшук у порядку, передбаченому Кримiнально-процесуальним кодексом України, вiдшкодовується за рахунок страхового резерву кредитора в разi, якщо протягом 180 календарних днiв iз дня оголошення розшуку мiсце перебування такої фiзичної особи не встановлено.
159.3.11. Прострочена заборгованiсть юридичних осiб, керiвникiв яких оголошено в розшук у порядку, передбаченому Кримiнально-процесуальним кодексом України, вiдшкодовується за рахунок страхового резерву кредитора в разi, якщо протягом 180 календарних днiв iз дня оголошення розшуку мiсце перебування цих осiб не встановлено.
159.3.12. У разi якщо всi заходи щодо стягнення безнадiйної заборгованостi згiдно з порядком, визначеним пунктом 159.3 цiєї статтi, не дали позитивного результату, небанкiвськi фiнансовi установи вiдносять таку заборгованiсть на витрати в частинi, що не вiдшкодована за рахунок страхового резерву, створеного вiдповiдно до цього роздiлу.
159.4. Порядок вiдшкодування банками сум безнадiйної заборгованостi за рахунок страхового резерву.
159.4.1. За рахунок створеного страхового резерву банк вiдшкодовує заборгованiсть, яка визначена безнадiйною вiдповiдно до методики, встановленої Нацiональним банком України. Порядок вiдшкодування безнадiйної заборгованостi за рахунок страхових резервiв для банкiв встановлюється Нацiональним банком України за погодженням iз Мiнiстерством фiнансiв України.
159.5. Додатковi положення.
159.5.1. У разi якщо дебiтор повнiстю або частково погашає безнадiйну заборгованiсть, попередньо вiднесену кредитором на зменшення доходiв або вiдшкодовану за рахунок страхового резерву, кредитор збiльшує дохiд на суму компенсацiї, отриманої вiд дебiтора, у податковий перiод, протягом якого вiдбулося повернення зазначеної заборгованостi або її частини.
159.5.2. У разi якщо за висновком вiдповiдного уповноваженого органу, визначеного пiдпунктом 159.3.5 пункту 159.3 цiєї статтi, обставини непереборної сили, стихiйного лиха (форс-мажору) мають тимчасовий характер i не впливають на спроможнiсть дебiтора сплатити заборгованiсть пiсля їх закiнчення, кредитор може надати претензiю дебiтору стосовно сплати зазначеної заборгованостi. Якщо дебiтор не погасив зазначену заборгованiсть або кредитор не звернувся з позовом до суду стосовно стягнення такої заборгованостi протягом строкiв, визначених законом, доходи кредитора i дебiтора збiльшуються на суму зазначеної заборгованостi.
159.5.3. У разi якщо фiзична особа - дебiтор, судом визнана безвiсно вiдсутньою або оголошена померлою, з'являється, кредитор зобов'язаний здiйснити вiдповiднi заходи щодо стягнення заборгованостi з такої особи. У разi, якщо така фiзична особа сплачує заборгованiсть, що була попередньо вiднесена кредитором на зменшення доходiв або вiдшкодована за рахунок страхового резерву, кредитор збiльшує дохiд на суму коштiв, отриманих вiд дебiтора в податковий перiод, протягом якого вiдбулося повернення зазначеної заборгованостi.
159.5.4. У разi якщо вiдповiдно до закону рiшення про визнання договорiв недiйсними з вини дебiтора скасоване, а кредитор не оскаржує таке рiшення у строки, передбаченi законом, кредитор збiльшує дохiд на суму заборгованостi, попередньо вiднесену на зменшення доходу або вiдшкодовану за рахунок страхового резерву в податковий перiод, протягом якого закiнчився строк для подання такої скарги.
159.5.5. У разi якщо фiзична особа, стосовно якої органами досудового слiдства оголошено розшук, розшукана i сплачує заборгованiсть, яка була попередньо включена кредитором на зменшення доходу або вiдшкодована за рахунок страхового резерву, кредитор збiльшує дохiд на суму компенсацiї заборгованостi, отриманої вiд дебiтора, у податковий перiод, протягом якого вiдбулося повернення зазначеної заборгованостi (її частини).
159.5.6. У разi якщо юридичнi або фiзичнi особи, визнанi винними в заподiяннi шкоди згiдно з положеннями Цивiльного кодексу України, сплачують заборгованiсть фiзичної особи, що вiднесена кредитором на зменшення доходу або вiдшкодована за рахунок страхового резерву, кредитор збiльшує дохiд на суму коштiв, отриманих у погашення заборгованостi дебiтора, у податковий перiод, протягом якого вiдбулося повернення зазначеної заборгованостi (її частини).