Следующая >>
Стаття 16. Здiйснення державних (мiсцевих) запозичень та управлiння борговими зобов'язаннями
1. Державнi внутрiшнi та зовнiшнi запозичення здiйснюються в межах граничного обсягу державного боргу.
Право на здiйснення державних внутрiшнiх та зовнiшнiх запозичень у межах, визначених законом про Державний бюджет України, належить державi в особi Мiнiстра фiнансiв України або особi, яка виконує його обов'язки (далi - Мiнiстр фiнансiв України), за дорученням Кабiнету Мiнiстрiв України.
Кабiнет Мiнiстрiв України визначає умови здiйснення державних запозичень, у тому числi вид, валюту, строк та вiдсоткову ставку державного запозичення.
У разi зменшення обсягу коштiв вiд державних внутрiшнiх (зовнiшнiх) запозичень порiвняно з обсягом, визначеним законом про Державний бюджет України, у зв'язку з погiршенням умов таких запозичень та/або кон'юнктури фiнансового ринку збiльшується обсяг коштiв вiд державних зовнiшнiх (внутрiшнiх) запозичень з дотриманням граничного обсягу державного боргу.
У разi зменшення (збiльшення) обсягу платежiв з погашення державного боргу у зв'язку з полiпшенням (погiршенням) умов на фiнансовому ринку порiвняно з обсягом, визначеним законом про Державний бюджет України, зменшується (збiльшується) обсяг державних запозичень з дотриманням визначеного законом про Державний бюджет України обсягу фiнансування державного бюджету за борговими операцiями.
2. Кредити (позики), що залучаються державою вiд iноземних держав, банкiв i мiжнародних фiнансових органiзацiй для реалiзацiї iнвестицiйних програм (проектiв), вiдносяться до державних зовнiшнiх запозичень. Вiдповiдно до укладених кредитних договорiв кошти для реалiзацiї таких iнвестицiйних програм (проектiв), а також витрати на обслуговування та погашення вiдповiдних кредитiв (позик) передбачаються у законi про Державний бюджет України протягом усього строку дiї кредитних договорiв. Такi кредитнi договори не потребують ратифiкацiї, якщо iнше не встановлено законом.
3. Верховна Рада Автономної Республiки Крим та мiськi ради мають право здiйснювати мiсцевi внутрiшнi запозичення (за винятком випадкiв, передбачених статтею 73 цього Кодексу).
Мiсцевi зовнiшнi запозичення можуть здiйснювати лише мiськi ради мiст з чисельнiстю населення понад п'ятсот тисяч жителiв за офiцiйними даними органiв державної статистики на час ухвалення рiшення про здiйснення мiсцевих запозичень. При цьому мiсцевi зовнiшнi запозичення шляхом отримання кредитiв (позик) вiд мiжнародних фiнансових органiзацiй можуть здiйснювати всi мiськi ради.
Право на здiйснення мiсцевих запозичень у межах, визначених рiшенням про мiсцевий бюджет, з урахуванням статтi 74 цього Кодексу належить Автономнiй Республiцi Крим, територiальнiй громадi мiста в особi керiвника мiсцевого фiнансового органу за дорученням Верховної Ради Автономної Республiки Крим, мiської ради.
4. Бюджетна установа не має права здiйснювати запозичення у будь-якiй формi (крiм випадкiв, передбачених цiєю статтею) або надавати юридичним чи фiзичним особам кредити з бюджету (якщо не встановлено вiдповiднi бюджетнi призначення на надання кредитiв з бюджету).
5. При здiйсненнi державних запозичень та наданнi державних гарантiй Мiнiстр фiнансiв України за рiшенням Кабiнету Мiнiстрiв України має право брати зобов'язання вiд iменi України, пов'язанi iз здiйсненням таких запозичень, у тому числi щодо вiдмови вiд суверенного iмунiтету в можливих судових справах, пов'язаних з поверненням кредитiв (позик), протягом часу дiї зобов'язання з повернення запозичених коштiв.
6. Витрати на обслуговування та погашення державного (мiсцевого) боргу здiйснюються Мiнiстерством фiнансiв України (мiсцевим фiнансовим органом) вiдповiдно до кредитних договорiв, а також нормативно-правових актiв, за якими виникають державнi борговi зобов'язання (борговi зобов'язання Автономної Республiки Крим чи територiальних громад), незалежно вiд обсягу коштiв, визначеного на таку мету законом про Державний бюджет України (рiшенням про мiсцевий бюджет).
Якщо очiкуваний обсяг витрат на обслуговування та погашення державного боргу перевищить обсяг коштiв, визначений законом про Державний бюджет України на таку мету, Мiнiстерство фiнансiв України невiдкладно iнформує про це Кабiнет Мiнiстрiв України. Кабiнет Мiнiстрiв України невiдкладно iнформує про очiкуване перевищення таких витрат Верховну Раду України та подає у двотижневий строк пропозицiї про внесення змiн до закону про Державний бюджет України.
Якщо очiкуваний обсяг витрат на обслуговування та погашення мiсцевого боргу перевищить обсяг коштiв, визначений рiшенням про мiсцевий бюджет на таку мету, Верховна Рада Автономної Республiки Крим, мiська рада вносять вiдповiднi змiни до рiшення про мiсцевий бюджет.
7. З метою економiї бюджетних коштiв Мiнiстерство фiнансiв України (Верховна Рада Автономної Республiки Крим, мiська рада або за їх рiшенням мiсцевий фiнансовий орган) має право здiйснювати правочини з державним (мiсцевим) боргом, включаючи обмiн, випуск, купiвлю, викуп та продаж державних боргових зобов'язань (боргових зобов'язань Автономної Республiки Крим, територiальної громади мiста), за умови дотримання граничного обсягу державного (мiсцевого) боргу на кiнець бюджетного перiоду.
8. Мiнiстр фiнансiв України за погодженням з Нацiональним банком України має право в межах поточного бюджетного перiоду здiйснювати на конкурсних засадах та/або шляхом проведення аукцiонiв розмiщення тимчасово вiльних коштiв єдиного казначейського рахунку та коштiв валютних рахункiв державного бюджету на депозитах або шляхом придбання державних цiнних паперiв з подальшим поверненням таких коштiв до кiнця поточного бюджетного перiоду.
Керiвник мiсцевого фiнансового органу має право за рiшенням Верховної Ради Автономної Республiки Крим, вiдповiдної мiсцевої ради в межах поточного бюджетного перiоду здiйснювати на конкурсних засадах розмiщення тимчасово вiльних коштiв мiсцевих бюджетiв на депозитах або шляхом придбання державних цiнних паперiв, цiнних паперiв, емiтованих Автономною Республiкою Крим, вiдповiдною мiською радою, з подальшим поверненням таких коштiв до кiнця поточного бюджетного перiоду.
Порядок здiйснення операцiй, передбачених цiєю частиною статтi, визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України з дотриманням таких вимог:
встановлення мiнiмальної ставки дохiдностi придбання цiнних паперiв, укладання договорiв придбання цiнних паперiв - при придбаннi цiнних паперiв;
укладання договору банкiвського вкладу (депозиту) з установою банку - при розмiщеннi на депозитах.
Договiр про придбання державних цiнних паперiв, цiнних паперiв, емiтованих Автономною Республiкою Крим, вiдповiдною мiською радою, згiдно з цiєю частиною статтi має мiстити положення про виконання особами, що уклали цей договiр, зобов'язання щодо зворотного продажу/купiвлi таких цiнних паперiв до кiнця поточного бюджетного перiоду.