Следующая >>
Стаття 17. Гарантiї щодо виконання боргових зобов'язань суб'єктiв господарювання
1. Державнi гарантiї для забезпечення повного або часткового виконання боргових зобов'язань суб'єктiв господарювання - резидентiв України може надавати Кабiнет Мiнiстрiв України виключно у межах, визначених законом про Державний бюджет України. За дорученням Кабiнету Мiнiстрiв України вiдповiднi правочини вчиняє Мiнiстр фiнансiв України.
2. Мiсцевi гарантiї можуть надаватися за рiшенням Верховної Ради Автономної Республiки Крим, вiдповiдної мiської ради для забезпечення повного або часткового виконання боргових зобов'язань суб'єктiв господарювання - резидентiв України, що належать до комунального сектору економiки, розташованi на вiдповiднiй територiї та здiйснюють на цiй територiї реалiзацiю iнвестицiйних програм (проектiв), метою яких є розвиток комунальної iнфраструктури або впровадження ресурсозберiгаючих технологiй.
3. Гарантiї надаються лише на умовах платностi, строковостi, майнового забезпечення та зустрiчних гарантiй, отриманих вiд iнших суб'єктiв.
4. Гарантiї не надаються для забезпечення боргових зобов'язань суб'єктiв господарювання, якщо джерелом їх повернення передбачаються кошти державного (мiсцевого) бюджету.
5. Суб'єкти господарювання, щодо яких приймається рiшення про надання кредитiв (позик), залучених державою (Автономною Республiкою Крим чи територiальною громадою мiста), або державних (мiсцевих) гарантiй, зобов'язанi подати зустрiчнi, безвiдзивнi та безумовнi гарантiї банкiв, якi протягом трьох останнiх рокiв додержуються встановлених Нацiональним банком України обов'язкових економiчних нормативiв, або надати iнше належне забезпечення та сплатити до Державного бюджету України (вiдповiдного мiсцевого бюджету) плату за їх отримання у розмiрi, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України (Верховною Радою Автономної Республiки Крим чи мiською радою), якщо iнше не передбачено законом про Державний бюджет України.
6. У разi прийняття рiшення про надання кредитiв (позик), залучених державою або пiд державнi гарантiї, суб'єктам господарювання, у вiданнi яких є майно державної або комунальної власностi, розмiр та вид майнового забезпечення визначає Кабiнет Мiнiстрiв України (щодо комунального майна - за погодженням з Верховною Радою Автономної Республiки Крим, вiдповiдною мiсцевою радою).
7. Платежi, пов'язанi з виконанням гарантiйних зобов'язань держави (Автономної Республiки Крим чи територiальної громади мiста), здiйснюються згiдно з вiдповiдними договорами незалежно вiд обсягу коштiв, визначених на цю мету в законi про Державний бюджет України (рiшеннi про мiсцевий бюджет), у такому ж порядку, як визначено частиною шостою статтi 16 цього Кодексу, та вiдображаються як надання кредитiв з бюджету стосовно суб'єктiв господарювання, зобов'язання яких гарантованi.
8. У разi виконання державою (Автономною Республiкою Крим чи територiальною громадою мiста) гарантiйних зобов'язань перед кредиторами шляхом здiйснення платежiв за рахунок коштiв державного (мiсцевого) бюджету або шляхом укладання з такими кредиторами договорiв про реструктурування сум, повернення яких гарантовано, у суб'єктiв господарювання, зобов'язання яких гарантованi, з моменту такого виконання виникає прострочена заборгованiсть перед державою (Автономною Республiкою Крим чи територiальною громадою мiста) за кредитами (позиками), залученими пiд державнi (мiсцевi) гарантiї, в обсязi фактичних витрат державного (мiсцевого) бюджету та/або таких реструктурованих сум, а до держави (Автономної Республiки Крим чи територiальної громади мiста) переходять права кредитора та право вимагати вiд таких суб'єктiв господарювання погашення заборгованостi в установленому законом порядку, якщо такi права не були передбаченi вiдповiдними договорами.
Якщо договором мiж Кабiнетом Мiнiстрiв України (Радою мiнiстрiв Автономної Республiки Крим чи виконавчим органом мiської ради за рiшенням Верховної Ради Автономної Республiки Крим чи мiської ради) та суб'єктом господарювання передбачаються зобов'язання такого суб'єкта господарювання з погашення та обслуговування кредитiв (позик), залучених державою (Автономною Республiкою Крим чи територiальною громадою мiста), невиконання або неналежне виконання таких зобов'язань за договором тягне перехiд до держави (Автономної Республiки Крим чи територiальної громади мiста) права стягнення простроченої заборгованостi у повному обсязi незалежно вiд стану виконання державою (Автономною Республiкою Крим чи територiальною громадою мiста) зобов'язань за такими кредитами (позиками).
9. Прострочена заборгованiсть суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республiкою Крим чи територiальною громадою мiста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республiкою Крим чи територiальною громадою мiста) або пiд державну (мiсцеву) гарантiю, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами державної податкової служби, що є органами стягнення такої заборгованостi у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або iншим законом, включаючи погашення такої заборгованостi за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.
Позовна давнiсть на вимоги щодо погашення такої заборгованостi суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республiкою Крим чи територiальною громадою мiста) не поширюється.
10. Якщо за рiшенням суду державi (Автономнiй Республiцi Крим чи територiальнiй громадi мiста) вiдмовлено у стягненнi заборгованостi перед державою (Автономною Республiкою Крим чи територiальною громадою мiста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республiкою Крим чи територiальною громадою мiста) або пiд державну (мiсцеву) гарантiю, а також за кредитом з бюджету, органи державної податкової служби оскаржують його у встановленому законом порядку до прийняття рiшення вищими спецiалiзованими судами, Верховним Судом України.
11. Мiнiстерство фiнансiв України має право залучати суб'єктiв господарювання для представництва органiв державної влади в судах у справах про стягнення заборгованостi перед державою за кредитами (позиками), залученими державою або пiд державнi гарантiї, а також за кредитами з бюджету, в тому числi у процесi банкрутства, щодо стягнення якої органам податкової служби вiдмовлено.
Мiнiстерство фiнансiв України здiйснює оплату таких послуг суб'єктiв господарювання за рахунок коштiв державного бюджету в межах вiдповiдних бюджетних призначень.
12. Мiнiстерство фiнансiв України має право здiйснювати на вiдкритих аукцiонах продаж права вимоги погашення простроченої бiльше трьох рокiв заборгованостi перед державою за кредитами (позиками), залученими державою або пiд державнi гарантiї, а також за кредитами з бюджету в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Верховна Рада Автономної Республiки Крим, вiдповiднi мiсцевi ради можуть встановлювати порядок продажу прав вимоги погашення простроченої бiльше трьох рокiв заборгованостi за кредитами (позиками), залученими пiд мiсцевi гарантiї, а також за кредитами з вiдповiдних мiсцевих бюджетiв з дотриманням вимог, встановлених Кабiнетом Мiнiстрiв України.
13. Забороняється реструктуризацiя заборгованостi суб'єктiв господарювання перед державою (Автономною Республiкою Крим чи територiальною громадою мiста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республiкою Крим чи територiальною громадою мiста) або пiд державнi (мiсцевi) гарантiї, за кредитами з бюджету, крiм розстрочення її сплати пiд час санацiї такого суб'єкта господарювання за участю iнвестора, який бере на себе солiдарнi зобов'язання щодо погашення такої заборгованостi, на строк не бiльше трьох рокiв на пiдставi договору, укладеного мiж таким суб'єктом господарювання, iнвестором та органом державної податкової служби. При цьому сума пенi, нарахована внаслiдок невиконання позичальником таких зобов'язань на реструктуризовану суму заборгованостi, списується.
14. Забороняється списання заборгованостi суб'єктiв господарювання перед державою (Автономною Республiкою Крим чи територiальною громадою мiста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республiкою Крим чи територiальною громадою мiста) або пiд державнi (мiсцевi) гарантiї, кредитами з бюджету, крiм заборгованостi суб'єктiв господарювання, визнаних у встановленому порядку банкрутами, вимоги щодо погашення заборгованостi яких не були задоволенi у зв'язку з недостатнiстю їхнiх активiв i стосовно яких проведено державну реєстрацiю припинення юридичної особи у зв'язку з визнанням її банкрутом, а також крiм заборгованостi, щодо стягнення якої судом прийнято рiшення не на користь держави, яке набрало законної сили, та/або стягнення якої в судовому порядку є неможливим або недоцiльним. Порядок списання такої заборгованостi визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
15. Протягом дiї договору про мiсцеву гарантiю Верховна Рада Автономної Республiки Крим та мiськi ради передбачають у вiдповiдному рiшеннi про мiсцевий бюджет кошти на виконання гарантiйних зобов'язань з платежiв, термiн сплати яких настає у вiдповiдному бюджетному перiодi. При цьому такi кошти передбачаються:
щодо забезпечених гарантiєю договорiв, за якими вже настав гарантiйний випадок, в обсязi, що дорiвнює сумi платежiв за цими договорами;
щодо iнших забезпечених гарантiєю договорiв - не менше 50 вiдсоткiв сум платежiв за цими договорами.