МIНIСТЕРСТВО ФIНАНСIВ УКРАЇНИ
Н А К А З
04.03.2003 | N 179 |
---|
Про внесення змiн i доповнень до Iнструкцiї про
службовi вiдрядження в межах України та за кордон,
затвердженої наказом Мiнiстерства фiнансiв
України вiд 13.03.98 N 59
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 31 березня 2003 р. за N 247/7568 |
Вiдповiдно до постанови
Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 11 липня 2002 р. N 977
"Про внесення змiн до постанови Кабiнету
Мiнiстрiв України вiд 23 квiтня 1999 р. N 663" та з
метою уточнення положень Iнструкцiї про службовi
вiдрядження в межах України та за кордон НАКАЗУЮ:
Внести змiни до Iнструкцiї про службовi вiдрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.03.98 N 59 i зареєстрованої у Мiнiстерствi юстицiї України 31.03.98 за N 218/2658 /iз змiнами та доповненнями/, що додаються.
Перший вiце-прем'єр-мiнiстр України, Мiнiстр фiнансiв України | М.Я.Азаров |
ЗАТВЕРДЖЕНО Мiнiстерство фiнансiв України 04.03.2003 N 179 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 31 березня 2003 р. за N 247/7568 |
ЗМIНИ
до Iнструкцiї про службовi вiдрядження в межах
України та за кордон
1. До роздiлу "Загальнi положення"
1.1. Доповнити роздiл пiсля абзацу третього новими абзацами четвертим та п'ятим такого змiсту:
"Пiдприємство, що вiдряджає працiвника, зобов'язане забезпечити його грошовими коштами (авансом) у розмiрах, установлених нормативно-правовими актами про службовi вiдрядження.
Пiдтверджуючими документами є розрахунковi документи вiдповiдно до Законiв України "Про застосування реєстраторiв розрахункових операцiй у сферi торгiвлi, громадського харчування та послуг" та "Про оподаткування прибутку пiдприємств".
У зв'язку з цим абзаци четвертий-дванадцятий вважати вiдповiдно абзацами шостим - чотирнадцятим.
1.2. Доповнити роздiл пiсля абзацу одинадцятого новим абзацом дванадцятим такого змiсту:
"Якщо наказом про вiдрядження передбачено повернення працiвника з вiдрядження у вихiдний день, то працiвниковi може надаватися iнший день вiдпочинку вiдповiдно до законодавства у сферi регулювання трудових вiдносин".
У зв'язку з цим абзаци дванадцятий-чотирнадцятий вважати вiдповiдно абзацами тринадцятим-п'ятнадцятим.
1.3. Абзац п'ятнадцятий роздiлу викласти у такiй редакцiї:
"Власник (або уповноважена ним особа) вiдповiдно до пiдпункту 5.4.8 пункту 5.4 статтi 5 Закону України "Про оподаткування прибутку пiдприємств" може встановлювати додатковi обмеження щодо сум та цiлей використання коштiв, наданих на вiдрядження: витрат на наймання житлового примiщення, на побутовi послуги, транспортнi та iншi витрати. Розмiр добових витрат, що виплачуються працiвникам, направленим у вiдрядження пiдприємствами усiх форм власностi, не може бути нижчим нiж норми добових витрат, установлених працiвникам, якi направляються у вiдрядження пiдприємствами, що повнiстю або частково утримуються (фiнансуються) за рахунок бюджетних коштiв, залежно вiд країни вiдрядження. Указанi в цьому абзацi обмеження запроваджуються наказом (розпорядженням) власника (або уповноваженої ним особи)".
2. До роздiлу II "Порядок вiдрядження за кордон"
2.1. Пункт 1.2 викласти у такiй редакцiї:
"1.2. Пiдприємства, що направляють працiвникiв у вiдрядження за кордон, зобов'язанi забезпечити їх коштами в нацiональнiй валютi країни, куди вiдряджаються працiвники, або у вiльно конвертованiй валютi як аванс на поточнi витрати у розмiрах згiдно з установленими нормами та з урахуванням положень пiдпункту 5.4.8 пункту 5.4 статтi 5 Закону України "Про оподаткування прибутку пiдприємств".
Працiвникам, яких направляють у вiдрядження пiдприємства (крiм державних службовцiв, а також iнших осiб, яких направляють у вiдрядження пiдприємства, що повнiстю або частково утримуються (фiнансуються) за рахунок бюджетних коштiв), добовi виплачують в iноземнiй валютi у сумi, що в еквiвалентi за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют, установленим Нацiональним банком на день видачi коштiв iз каси уповноваженого банку, не перевищує визначених граничних норм добових витрат.
Якщо при видачi авансу загальна сума в iноземнiй валютi має дробову частину, то можливе застосування арифметичного правила округлення до повної одиницi".
2.2. У пунктi 1.7:
у пiдпунктi "а" слова "виїзду" i "приїзду" замiнити словами "вибуття" i "прибуття";
у пiдпунктi "б" пiсля слiв "жилого примiщення" доповнити словами "проїзних документiв";
у пiдпунктi "в" слово "виїзду" замiнити словом "вибуття" та доповнити цей пiдпункт абзацом такого змiсту: "При цьому за днi перетину кордону України (в обох напрямах) вiдповiдно до вказаних вiдмiток добовi витрати вiдшкодовуються за нормами, встановленими для вiдряджень за кордон";
у пiдпунктi "г":
у абзацi першому слова "транзитну зупинку" замiнити словами "пересадку на iнший транспортний засiб або зупинку в готелi (мотелi, iншому житловому примiщеннi)";
доповнити пiдпункт пiсля абзацу першого новим абзацом такого змiсту:
"При цьому добовi витрати з дня останньої пересадки на iнший транспортний засiб (вибуття з готелю, мотелю, iншого житлового примiщення) на територiї України пiд час прямування у вiдрядження за кордон i до дня першої пересадки на iнший транспортний засiб (зупинки в готелi, мотелi, iншому житловому примiщеннi) на територiї України (включно) пiд час повернення в Україну вiдшкодовуються за нормами, встановленими для вiдряджень за кордон".
Вiдтак абзац другий вважати абзацом третiм, у якому слово "зупинки" замiнити словами "пересадки (зупинки)".
2.3. Пункт 1.9 викласти у новiй редакцiї:
"1.9. Працiвнику пiдприємства, направленому на роботу в зарубiжнi країни термiном, що перевищує 60 календарних днiв, який отримує в перiод перебування за кордоном заробiтну плату в iноземнiй валютi, у разi вiдрядження у межах країни перебування та до iнших країн добовi витрати вiдшкодовуються в iноземнiй валютi у сумi, що в еквiвалентi за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют, встановленим Нацiональним банком на день складання кошторису витрат на вiдрядження, не перевищує граничних норм добових витрат.
При цьому працiвнику пiдприємства, що повнiстю або частково утримується (фiнансується) за рахунок бюджетних коштiв, у разi потреби в авансуваннi коштами в нацiональнiй валютi країни вiдрядження, перерахунок граничної норми, встановленої у доларах США, у валюту країни вiдрядження здiйснюється за крос-курсом, розрахованим за встановленим iноземним банком валютним (обмiнним) курсом нацiональної валюти країни перебування до валюти країни вiдрядження та долара США на день здiйснення розрахунку витрат на вiдрядження.
У разi вибуття у вiдрядження до України з країни, з якою встановлено повний прикордонний митний контроль, за час проїзду по територiї iноземних країн витрати на вiдрядження вiдшкодовуються у порядку та за нормами, встановленими для службових вiдряджень за кордон, а за днi перетину кордону України (вiдповiдно до вiдмiток контрольно-пропускних пунктiв Прикордонних вiйськ України в закордонному паспортi) та днi перебування в Українi - у порядку та за нормами, встановленими для службових вiдряджень у межах України.
При вибуттi у вiдрядження до України з країни, з якою не встановлено чи спрощено прикордонний контроль, якщо працiвник у дорозi має пересадку на iнший транспортний засiб або зупинку в готелi (мотелi, iншому житловому примiщеннi) на територiї iноземної країни, то за час проїзду територiєю iноземних країн витрати на вiдрядження вiдшкодовуються у порядку та за нормами, встановленими для службових вiдряджень за кордон. При цьому день останньої пересадки на iнший транспортний засiб (вибуття з готелю, мотелю, iншого житлового примiщення) на територiї iноземної країни при прямуваннi у вiдрядження до України i день першої пересадки на iнший транспортний засiб (зупинки в готелi, мотелi, iншому житловому примiщеннi) на територiї iноземної країни при поверненнi з України та днi перебування в Українi - вiдшкодовуються у порядку та за нормами, встановленими для службових вiдряджень у межах України. У разi вiдсутностi такої пересадки (зупинки) добовi витрати вiдшкодовуються за кожний день вiдрядження, включаючи день вибуття та прибуття, за нормами, встановленими для службових вiдряджень у межах України.
Вибуття у вiдрядження iз зарубiжної країни до України i повернення того самого дня до цiєї країни вважається одним днем вiдрядження".
2.4. Пункт 1.10 викласти у такiй редакцiї:
"1.10. З дозволу керiвника може братися до уваги вимушена затримка у вiдрядженнi (у разi захворювання, вiдсутностi транспортних квиткiв, вiдмiни авiарейсiв, ремонту транспортного засобу або з iнших причин, не залежних вiд працiвника) за наявностi пiдтвердних документiв в оригiналi. При цьому загальний термiн вiдрядження не може перевищувати 60 календарних днiв.
Рiшення про подовження термiну вiдрядження керiвник приймає пiсля прибуття вiдрядженого працiвника до мiсця постiйної роботи на пiдставi його доповiдної записки, яке необхiдно оформити вiдповiдним наказом (розпорядженням) керiвника пiдприємства.
За час затримки у вiдрядженнi без поважних причин працiвниковi не виплачується заробiтна плата, не вiдшкодовуються добовi витрати, витрати на наймання житлового примiщення та iншi витрати".
2.5. Останнє речення абзацу четвертого пункту 1.15 викласти у такiй редакцiї:
"У разi вiдрядження до країн, з якими встановлено повний прикордонний митний контроль, до звiту також додаються завiренi вiддiлом кадрiв або головним бухгалтером ксерокопiї сторiнок закордонного паспорта з прiзвищем вiдрядженого працiвника, вiдмiтками про перетин кордону i вiзою країни вiдрядження (у разi вiдрядження до країн, з якими встановлено вiзовий режим)".
2.6. У першому абзацi пункту 1.17 слова "або якщо з поважних причин не отримано кошти на вiдрядження" вилучити.
2.7. Пункт 1.20 вилучити.
2.8. У пунктi 2.1 замiсть цифр "1.20." записати цифри "1.19".
2.9. Пiдпункт 2.1.1 пункту 2.1 викласти у такiй редакцiї:
"2.1.1. Норми добових витрат, граничнi норми вiдшкодування витрат на наймання житлового примiщення у доларах США та порядок їх перерахунку у валюту країни вiдрядження або в iншу iноземну валюту визначено згiдно з додатком до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 23 квiтня 1999 р. N 663 "Про норми вiдшкодування витрат на вiдрядження в межах України та за кордон" (iз змiнами та доповненнями)".
2.10. У пiдпунктi 2.1.2 пункту 2.1
пiдпункт "в" пiсля абзацу першого доповнити новими абзацами такого змiсту:
"У разi вiдрядження до двох або бiльше країн - учасниць Шенгенської угоди, перетин кордонiв яких здiйснюється без вiдмiток у закордонному паспортi, або до країн, з якими не встановлено або спрощено прикордонний митний контроль, починаючи з другої країни - добовi витрати вiдшкодовуються за нормами країни вiдрядження з дня прибуття до даної країни згiдно з датою, визначеною у транспортних квитках або рахунках за проживання в готелi (мотелi, iншому житловому примiщеннi).
У разi вiдсутностi транспортних квиткiв та рахункiв за проживання в готелi (мотелi, iншому житловому примiщеннi) добовi витрати вiдшкодовуються за нормами країни вiдрядження згiдно з вiдмiткою сторони, яка приймає, у посвiдченнi про вiдрядження".
У зв'язку з цим абзац другий вважати абзацом четвертим.
У пiдпунктi "г" пiсля слiв "житлового примiщення" доповнити словами "проїзних документiв".
2.11. Доповнити пункт 2.1.5 абзацом такого змiсту:
"Суму надбавки до норм добових в iноземнiй валютi, що пiдлягає виплатi окремим категорiям працiвникiв, розраховують вiдповiдно до розмiрiв, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 11 липня 2002 р. N 977 "Про внесення змiн до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 23 квiтня 1999 р. N 663", i норм добових витрат, що пiдлягають вiдшкодуванню залежно вiд країни вiдрядження та кiлькостi разiв харчування на добу (визначених у пунктi 2 постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 23 квiтня 1999 р. N 663 "Про норми вiдшкодування витрат на вiдрядження в межах України та за кордон" /iз змiнами та доповненнями/)".
Начальник Департаменту мiжнародних зв'язкiв та iнвестицiй | В.С.Парфенов |