ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
вiд 17.03.2001 | N 110 |
---|
Про затвердження Iнструкцiї про порядок
застосування штрафних (фiнансових) санкцiй
органами державної податкової служби
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 23 березня 2001 р. за N 268/5459 |
Iз змiнами, внесеними згiдно з
Наказом ДПА
N 98 вiд 11.03.2002
Вiдповiдно до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами", з метою забезпечення прав платникiв податкiв та роботи податкових органiв щодо застосування штрафних (фiнансових) санкцiй до порушникiв у межах чинного законодавства, встановлення єдиного порядку застосування норм цього Закону наказую:
1. Затвердити Iнструкцiю про порядок застосування штрафних (фiнансових) санкцiй органами державної податкової служби (додається).
(Пункт 1 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
2. В.о. начальника Головного управлiння податкового аудиту Гуржiю С.Г. в установленому порядку подати наказ "Про затвердження Iнструкцiї про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фiнансових) санкцiй органами державної податкової служби" до Мiнiстерства юстицiї України для державної реєстрацiї.
3. Начальнику управлiння справами Коваленку В.В. у десятиденний термiн пiсля державної реєстрацiї цього наказу забезпечити його тиражування та надсилання державним податковим органам усiх рiвнiв.
4. Начальнику Головного управлiння масово-роз'яснювальної роботи Сисоєву В.О. в десятиденний термiн пiсля державної реєстрацiї цього наказу забезпечити його офiцiйне оприлюднення.
5. Начальникам головних управлiнь (управлiнь) Державної податкової адмiнiстрацiї України, головам державних податкових адмiнiстрацiй в Автономнiй Республiцi Крим, областях, мiстах Києвi та Севастополi органiзувати ретельне вивчення зазначеної Iнструкцiї працiвниками пiдпорядкованих податкових органiв та забезпечити суворе дотримання вимог чинного законодавства при застосуваннi та стягненнi сум штрафних (фiнансових) санкцiй.
6. Наказ Головної державної податкової iнспекцiї України вiд 20 квiтня 1995 року N 28 "Про затвердження Iнструкцiї про порядок застосування та стягнення фiнансових санкцiй органами державної податкової служби", зареєстрований у Мiнiстерствi юстицiї України 6 травня 1995 року за N 127/663, вважати таким, що втратив чиннiсть.
Голова | М.Я.Азаров |
Затверджено Наказ Державної податкової адмiнiстрацiї України 17.03.2001 N 110 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 23 березня 2001 р. за N 268/5459 |
Iнструкцiя
про порядок застосування штрафних (фiнансових)
санкцiй органами державної податкової служби
(Назва Iнструкцiї iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
1. Цю Iнструкцiю розроблено вiдповiдно до Законiв України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами", "Про державну податкову службу в Українi", "Про систему оподаткування" та iнших актiв законодавства.
2. Термiни, викладенi в цiй Iнструкцiї, вживаються у такому значеннi:
2.1) платники податкiв - юридичнi особи, їх фiлiї, вiддiлення, iншi вiдокремленi пiдроздiли, що не мають статусу юридичної особи, а також фiзичнi особи, якi мають статус суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi чи не мають такого статусу, на яких згiдно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки i збори (обов'язковi платежi), пеню та штрафнi санкцiї;
2.2) податкове зобов'язання - зобов'язання платника податкiв сплатити до бюджетiв або державних цiльових фондiв вiдповiдну суму коштiв у порядку та у строки, визначенi чинним законодавством України;
2.3) штрафна (фiнансова) санкцiя (штраф) - плата у фiксованiй сумi або у виглядi вiдсоткiв вiд суми податкового зобов'язання (без урахування пенi та штрафних санкцiй), яка справляється з платника податкiв у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених вiдповiдними законодавчими та iншими нормативно-правовими актами, на пiдставi рiшення контролюючого органу;
(Пiдпункт 2.3 пункту 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
2.4) податкова декларацiя, розрахунок (далi - податкова декларацiя) - документ, що подається платником податкiв до контролюючого органу у строки та за формою, встановленi законодавством, на пiдставi якого здiйснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу);
2.5) податкове повiдомлення - письмове повiдомлення контролюючого органу про обов'язок платника податкiв сплатити суму податкового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених законодавством, у тому числi за порушення у сферi зовнiшньоекономiчної дiяльностi;
(Пiдпункт 2.5 пункту 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
податкове повiдомлення-рiшення - це рiшення керiвника податкового органу (його заступника) щодо обов'язку платника податкiв сплатити донараховану суму податкiв, зборiв (обов'язкових платежiв), застосованих штрафних (фiнансових) санкцiї (у тому числi пенi за порушення у сферi зовнiшньоекономiчної дiяльностi) за порушення податкового та iншого законодавства, що приймається за результатами перевiрки платника податкiв, рiшення про застосування сум штрафних санкцiй за порушення граничних строкiв сплати узгодженого податкового зобов'язання, штраф за самостiйне вiдчуження активiв, якi перебувають у податковiй заставi та потребують обов'язкової попередньої згоди податкового органу на таке вiдчуження (далi - податкове повiдомлення);
(Пiдпункт 2.5 пункту 2 доповнено абзацом другим зiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
2.6) контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенцiї, визначеної законодавством, здiйснює контроль за своєчаснiстю, достовiрнiстю, повнотою нарахування податкiв, зборiв, iнших обов'язкових платежiв та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу.
3. У порядку, викладеному в цiй Iнструкцiї, проводиться застосування та стягнення сум штрафних та фiнансових санкцiй органами державної податкової служби вiдповiдно до законодавчих та iнших нормативно-правових актiв.
(Пункт 3 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
4. Дiя цiєї Iнструкцiї поширюється на юридичних осiб, їх фiлiї, вiддiлення, iншi вiдокремленi пiдроздiли, що не мають статусу юридичної особи, постiйнi представництва нерезидентiв, а також фiзичних осiб, якi мають статус суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi чи не мають такого статусу, на яких згiдно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки, збори, iншi обов'язковi платежi.
5. До платникiв податкiв, зборiв та iнших обов'язкових платежiв за порушення норм податкового та iншого законодавства, яке контролюється органами державної податкової служби, застосовуються штрафнi та фiнансовi санкцiї, передбаченi чинним законодавством.
6. Згiдно з чинним законодавством органам державної податкової служби надано право:
6.1. Застосовувати до пiдприємств, установ, органiзацiй i громадян штрафнi та фiнансовi санкцiї у порядку та розмiрах, встановлених законодавством.
Вiдповiдно до пункту 17.1 статтi 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" штрафнi санкцiї за порушення податкового законодавства, крiм штрафних санкцiй за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством, накладаються на платника податкiв у таких розмiрах:
6.1.1. У разi неподання податкової декларацiї у строки, визначенi законодавством, платник податкiв сплачує штраф у розмiрi десяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян за кожне таке неподання або його затримку.
Для фiзичних осiб, якi займають посади, що пiдпадають пiд визначення суб'єктiв корупцiйних дiянь вiдповiдно до законодавства, за неподання або несвоєчасне подання декларацiї про доходи таких фiзичних осiб, отриманi протягом зайняття такої посади, штраф застосовується у розмiрi тридцяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян за кожне таке неподання або його затримку.
6.1.2. Якщо платник податкiв не подає у встановленi термiни податкову декларацiю i контролюючий орган самостiйно визначає суму податкового зобов'язання платника податкiв, у тому числi за даними документальних перевiрок, то додатково за кожний звiтний податковий перiод, в якому виникає податкове зобов'язання, до штрафу, установленого пiдпунктом 6.1.1 цього пункту, платник податкiв сплачує штраф у розмiрi десяти вiдсоткiв суми податкового зобов'язання за кожний повний або неповний мiсяць затримки податкової декларацiї, але не бiльше п'ятдесяти вiдсоткiв суми нарахованого податкового зобов'язання та не менше десяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян.
(Пiдпункт 6.1.2 пункту 6 в редакцiї Наказу ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
6.1.3. У разi коли за даними документальних перевiрок результати дiяльностi платника податкiв свiдчать про заниження суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових декларацiях, i контролюючий орган самостiйно донараховує суму податкового зобов'язання платника податкiв, такий платник податкiв зобов'язаний сплатити штраф у розмiрi п'яти вiдсоткiв вiд суми недоплати за кожний з податкових перiодiв, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового перiоду, на який припадає така недоплата, та закiнчуючи податковим перiодом, на який припадає отримання таким платником податкiв податкового повiдомлення вiд контролюючого органу, але не бiльше двадцяти п'яти вiдсоткiв такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян.
(Пiдпункт 6.1.3 пункту 6 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
З метою практичного застосування цього пiдпункту перiодом, на який припадає недоплата, слiд уважати перiод, на який припадає граничний термiн подання податкової декларацiї.
(Пiдпункт 6.1.3 пункту 6 доповнено абзацом згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
6.1.4. У разi коли контролюючий орган виявляє арифметичнi або методологiчнi помилки в поданiй платником податкiв податковiй декларацiї, якi призвели до заниження суми податкового зобов'язання, i самостiйно донараховує суму податкового зобов'язання платника податкiв, такий платник податкiв зобов'язаний сплатити штраф у розмiрi п'яти вiдсоткiв суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мiнiмуму доходiв громадян.
(Пiдпункт 6.1.4 пункту 6 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
6.1.5. У разi коли контролюючий орган самостiйно визначає суму податкового зобов'язання платника податкiв за умови, коли згiдно iз законодавством з питань оподаткування особою, вiдповiдальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган, штрафнi санкцiї не застосовуються, за винятком випадкiв, якi пiдпадають пiд дiю пiдпункту 6.1.7 цього пункту.
6.1.6. У разi, якщо платник податкiв декларує переоцiненi (завищенi) або недооцiненi (заниженi) об'єкти оподаткування, що призводить до заниження податкового зобов'язання (з конкретного податку, збору, обов'язкового платежу) у великих розмiрах, до такого платника застосовуються штрафнi санкцiї у розмiрi 50 вiдсоткiв вiд суми недоплати, але не менше ста неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян.
Заниженням податкового зобов'язання у великих розмiрах уважається сума недоплати, яка встановлюється на рiвнi, визначеному Кримiнальним кодексом України.
У разi, коли платника податкiв (посадову особу платника податкiв) засуджено за скоєння злочину щодо ухилення вiд сплати податкiв, видається нове податкове повiдомлення, в якому сума штрафних санкцiй визначається у розмiрi 50 вiдсоткiв вiд суми недоплати, але не менше ста неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян, з врахуванням ранiше застосованих i сплачених сум штрафних санкцiй.
При цьому податкове повiдомлення вручається платнику згiдно з вимогами, установленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повiдомлень платникам податкiв, затвердженим наказом Державної податкової адмiнiстрацiї України вiд 21.06.2001 N 253, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 06.07.2001 за N 567/5758 (зi змiнами та доповненнями).
(Пiдпункт 6.1.6 пункту 6 в редакцiї Наказу ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
6.1.7. У разi коли платник податкiв не сплачує (не погашає) узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строкiв, визначених законодавством, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмiрах:
(Абзац перший пiдпункту 6.1.7 пункту 6 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
при затримцi до 30 календарних днiв, наступних за останнiм днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмiрi десяти вiдсоткiв такої суми;
при затримцi вiд 31 до 90 календарних днiв включно, наступних за останнiм днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмiрi двадцяти вiдсоткiв такої суми;
при затримцi, що є бiльшою 90 календарних днiв, наступних за останнiм днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмiрi п'ятдесяти вiдсоткiв такої суми.
Платник податкiв сплачує один iз зазначених у цьому пiдпунктi штрафiв вiдповiдно до загального строку затримки незалежно вiд того, чи були застосованi штрафи, визначенi у пiдпунктах 6.1.1 - 6.1.6 цього пункту, чи нi.
При цьому, складається податкове повiдомлення за формою та згiдно з вимогами, установленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повiдомлень платникам податкiв, затвердженим наказом Державної податкової адмiнiстрацiї України вiд 21.06.2001 N 253, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 06.07.2001 за N 567/5758 (зi змiнами та доповненнями).
(Пiдпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом шостим згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
Повiдомлення про застосування штрафiв, зазначених у цьому пiдпунктi, складається в залежностi вiд термiну затримки сплати (погашення) узгодженого податкового зобов'язання:
(Пiдпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом сьомим згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
1) при затримцi до 30 календарних днiв включно, наступних за останнiм днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, на наступний день пiсля закiнчення зазначених 30 календарних днiв повiдомлення про застосування штрафу приймається у розмiрi десяти вiдсоткiв вiд суми фактично сплаченого (погашеного) за цей перiод податкового боргу.
(Пiдпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом восьмим згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
Тобто, повiдомлення приймається одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за перiод з 1 до 30 календарного дня незалежно вiд кiлькостi випадкiв сплати за вказаний перiод;
(Пiдпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом дев'ятим згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
2) при затримцi вiд 31 до 90 календарних днiв включно, наступних за останнiм днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, на наступний день пiсля закiнчення зазначених 90 календарних днiв повiдомлення про застосування штрафу приймається у розмiрi двадцяти вiдсоткiв вiд суми фактично сплаченого (погашеного) за цей перiод податкового боргу.
(Пiдпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом десятим згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
Аналогiчно до попереднього повiдомлення приймається одне повiдомлення за весь перiод;
(Пiдпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом одинадцятим згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
3) при затримцi, що є бiльшою 90 календарних днiв, наступних за останнiм днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, повiдомлення приймається у розмiрi п'ятдесяти вiдсоткiв вiд суми фактично сплаченого (погашеного) податкового боргу.
(Пiдпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом дванадцятим згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
При цьому орган державної податкової служби у вищезазначеному порядку складає повiдомлення про застосування штрафу за фактично сплаченi (погашенi) iз затримкою узгодженi суми податкових зобов'язань з урахуванням термiну затримки такої сплати, яке надсилається платнику в порядку, установленому Законом.
(Пiдпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом тринадцятим згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
У разi несплати узгодженої суми штрафу в установлений термiн така сума визнається сумою податкового боргу i до неї застосовуються процедури стягнення на загальних пiдставах.
(Пiдпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом чотирнадцятим згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
У разi прийняття рiшення про розстрочення (вiдстрочення) податкового зобов'язання платника та, якщо договiр про розстрочення (вiдстрочення) укладається пiзнiше дня прийняття вiдповiдного рiшення, то таке рiшення на вiдповiдну суму є пiдставою для скасування штрафу, визначеного цим пiдпунктом, за перiод з початку дiї розстрочки (вiдстрочки) до дати пiдписання договору.
(Пiдпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом п'ятнадцятим згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
Зазначенi в пiдпунктi 6.1.7 цiєї Iнструкцiї штрафнi (фiнансовi) санкцiй не поширюються на суми штрафних (фiнансових) санкцiй та пенi.
(Пiдпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом шiстнадцятим згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) | |
(Абзац пiдпункту 6.1.7 пункту 6 вилучено на пiдставi Наказу ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
6.1.8. У разi коли платник податкiв, активи якого перебувають у податковiй заставi, вiдчужив такi активи без попередньої згоди податкового органу, якщо отримання такої згоди є обов'язковим згiдно з вимогами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами", платник податкiв додатково сплачує штраф у розмiрi ста вiдсоткiв суми податкового боргу, щодо якого виникло право податкової застави.
При цьому складається податкове повiдомлення за формою та згiдно з вимогами, встановленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повiдомлень платникам податкiв, затвердженим наказом Державної податкової адмiнiстрацiї України вiд 21.06.2001 N 253, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 06.07.2001 за N 567/5758 (iз змiнами та доповненнями)
(Пiдпункт 6.1.8 пункту 6 доповнено абзацом другим згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
6.1.9. У разi коли платник податкiв здiйснює продаж (вiдчуження) товарiв (продукцiї) або здiйснює грошовi виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо вiдповiдно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (вiдчуження) або виплати, такий платник податкiв сплачує штраф у подвiйному розмiрi вiд суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу). При цьому, сплата зазначеного штрафу не звiльняє платника податкiв вiд адмiнiстративної або кримiнальної вiдповiдальностi та/або конфiскацiї таких товарiв (продукцiї) або коштiв вiдповiдно до закону.
6.1.10. Штрафнi санкцiї, визначенi пiдпунктами 6.1.1 - 6.1.6 та 6.1.9 цього пункту, застосовуються незалежно вiд стану розрахунку платника податкiв з бюджетами, iснування податкового боргу чи переплати платника податкiв за податками (зборами, обов'язковими платежами).
(Пункт 6 доповнено пiдпунктом 6.1.10 згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
6.2. Застосовувати до банкiв або юридичних осiб, фiзичних осiб - суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, якi у встановлений законом строк не повiдомили про вiдкриття або закриття рахункiв у банках, штрафнi санкцiї у виглядi двадцяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян.
6.3. У разi порушення валютного законодавства до платникiв податкiв застосовувати штрафнi санкцiї та фiнансовi, у виглядi пенi за порушення у сферi зовнiшньоекономiчної дiяльностi, у розмiрах, визначених вiдповiдними законодавчими актами.
7. У разi коли платник податкiв до початку його перевiрки контролюючим органом самостiйно виявляє факт заниження податкового зобов'язання, а також самостiйно погашає суму недоплати та штраф у розмiрi десяти вiдсоткiв суми такої недоплати, штрафи, визначенi пiдпунктами 6.1.2-6.1.7 пункту 6.1 цiєї Iнструкцiї, а також адмiнiстративнi штрафи, якi вiдповiдно до законодавства накладаються на платника податкiв (його посадових осiб) за вiдповiднi правопорушення, не застосовуються.
При цьому платник податкiв зобов'язаний подати нову податкову декларацiю, що мiстить виправленi помилки.
(Пункт 7 доповнено абзацом другим згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
Ця норма не застосовується, якщо:
а) платник податкiв не подає податкову декларацiю за перiод, протягом якого вiдбулася недоплата податкового зобов'язання;
б) судом встановлено скоєння злочину посадовими особами платника податкiв або фiзичною особою - платником податкiв щодо умисного ухилення вiд сплати зазначеного податкового зобов'язання.
Штрафнi санкцiї, визначенi пiдпунктом 6.1.1 цiєї Iнструкцiї, не застосовуються протягом строкiв продовження граничних строкiв подання податкової декларацiї згiдно з нормами пункту 15.4 статтi 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами".
8. Iншi штрафнi (фiнансовi) санкцiї, якi встановлюються нормативно-правовими актами, контроль за виконанням вимог яких покладено на органи державної податкової служби, застосовуються в частинi, що не суперечить Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" та в розмiрах, визначених такими нормативно-правовими актами.
При цьому дiя Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" щодо таких штрафних (фiнансових) санкцiй розповсюджується в частинi процедури узгодження належних до сплати штрафних (фiнансових) санкцiй, порядку виписки та вручення податкового повiдомлення.
(Пункт 8 в редакцiї Наказу ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
9. Якщо юридичнi особи - суб'єкти пiдприємницької дiяльностi, в тому числi пiдприємства з iноземними iнвестицiями, або iншi юридичнi особи, що не є суб'єктами пiдприємницької дiяльностi, а також фiзичнi особи (громадяни, iноземнi громадяни та особи без громадянства), якi здiйснюють дiяльнiсть, вiднесену до пiдприємницької згiдно з законодавством, або ввозять (пересилають) товари на митну територiю України (далi - особи), зобов'язанi вiдповiдно до чинного законодавства зареєструватися як платники податку на додану вартiсть, але не зареєструвалися протягом строкiв, визначених законодавством, то органи державної податкової служби застосовують санкцiї, передбаченi статтею 15 Указу Президента України вiд 7 серпня 1998 року N 857/98 "Про деякi змiни в оподаткуваннi" (iз змiнами та доповненнями).
У разi коли за наслiдками перевiрки виявляється факт завищення суми бюджетного вiдшкодування, заявленого в податковiй декларацiї про податок на додану вартiсть, сума такого завищення вважається сумою податкового зобов'язання, прихованою вiд оподаткування. Якщо внаслiдок такого завищення отримано бюджетне вiдшкодування, платник податку визнається таким, що ухиляється вiд оподаткування, i до нього застосовуються санкцiї вiдповiдно до законодавства.
У разi коли на момент перевiрки платника податку органом державної податкової служби суми податку на додану вартiсть, попередньо включенi до складу податкового кредиту, залишаються документально не пiдтвердженими, платник податку несе вiдповiдальнiсть у виглядi фiнансових санкцiй, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не пiдтверджену документально, незалежно вiд виду та типу податкової декларацiї (повна, скорочена).
(Абзац третiй пункту 9 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
Штрафнi санкцiї згiдно з абзацами другим та третiм цього пункту застосовуються в порядку та розмiрах, визначених пiдпунктом 6.1.3 пункту 6 цiєї Iнструкцiї.
(Пункт 9 доповнено абзацом четвертим згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
У разi, якщо в результатi перевiрки зменшується сума податку на додану вартiсть, заявлена до вiдшкодування, яка не була вiдшкодована з бюджету, штрафнi санкцiї не застосовуються.
(Пункт 9 доповнено абзацом п'ятим згiдно з Наказом ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
10. У разi порушення платником податкiв норм, передбачених Законом України "Про державне регулювання виробництва i торгiвлi спиртом етиловим i плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами", органи державної податкової служби застосовують фiнансовi санкцiї у виглядi штрафiв у межах їх компетенцiї.
(Пункт 10 в редакцiї Наказу ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
11. Зазначенi в пiдпунктах 6.1.1 - 6.1.7 цiєї Iнструкцiї штрафнi санкцiї застосовуються щодо податкiв, iнших платежiв i внескiв, за якими встановлено обов'язкове подання органам державної податкової служби податкових декларацiй.
(Пункт 11 в редакцiї Наказу ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
12. Факти порушень податкового та iншого законодавства посадова особа органу державної податкової служби оформляє актом документальної перевiрки, в якому чiтко викладається змiст порушення з обгрунтуванням порушених норм законодавчих актiв та вказуються конкретнi їх пункти i статтi.
Керiвники та посадовi особи пiдприємств, установ, органiзацiй та громадяни пiд час перевiрки, що проводиться органами державної податкової служби, зобов'язанi давати письмовi пояснення з усiх питань, що виникають, пiдписати акт про проведення перевiрки i виконувати вимоги органiв державної податкової служби щодо усунення виявлених порушень законодавства про податки та iншi обов'язковi платежi до бюджетiв i внески до державних цiльових фондiв.
У разi вiдмови керiвника чи головного бухгалтера пiдприємства (установи, органiзацiї) або громадянина-платника вiд пiдписання акта перевiрки службовими особами органу державної податкової служби складається акт довiльної форми, що засвiдчує факт такої вiдмови. При цьому в актi необхiдно зазначити про ознайомлення керiвника i головного бухгалтера пiдприємства (установи, органiзацiї), громадянина iз змiстом акта перевiрки, обов'язками, правами i вiдповiдальнiстю платникiв податкiв, передбаченими статтями 9-11 Закону України "Про систему оподаткування", iншими законами України та порядком, визначеним Положенням про порядок подання та розгляду скарг платникiв податкiв органами державної податкової служби, затвердженим наказом Державної податкової адмiнiстрацiї України вiд 02.03.2001 N 82, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 15.03.2001 за N 238/5429.
Акт перевiрки пiдприємства (установи, органiзацiї), громадянина-платника i акт вiдмови керiвника чи головного бухгалтера пiдприємства (установи, органiзацiї) або громадянина-платника вiд пiдписання акта перевiрки не пiзнiше наступного дня пiсля їх складання реєструються в спецiальнiй книзi
i разом з поясненнями платника (якщо такi є) i матерiалами перевiрки подаються для розгляду керiвнику органу державної податкової служби. У разi недодержання зазначених вимог щодо складання акта перевiрки, а також за вiдсутностi висновку перевiряючих на обгрунтованi зауваження, наданi керiвником або головним бухгалтером пiдприємства (установи, органiзацiї), громадянином - платником податкiв пiд час здiйснення перевiрки, керiвник органу державної податкової служби зобов'язаний вжити заходiв щодо усунення цих недолiкiв або призначити повторну перевiрку.
13. Податкове повiдомлення-рiшення за наслiдками розгляду матерiалiв перевiрки приймає керiвник органу державної податкової служби або його заступник за формою та згiдно з вимогами, установленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повiдомлень платникам податкiв, затвердженим наказом Державної податкової адмiнiстрацiї України вiд 21.06.2001 N 253, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 06.07.2001 за N 567/5758 (зi змiнами та доповненнями).
(Пункт 13 в редакцiї Наказу ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
14. Вiдповiдальнiсть за повноту i своєчаснiсть сплати донарахованих податкiв, iнших платежiв, застосованих сум штрафних (фiнансових) санкцiй несуть платники податкiв.
(Пункт 14 в редакцiї Наказу ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
15. Сплата (стягнення) штрафних (фiнансових) санкцiй, передбачених цiєю Iнструкцiєю, та iнших штрафних (фiнансових) санкцiй, застосування i стягнення яких чинним законодавством вiднесено до компетенцiї органiв державної податкової служби, здiйснюється у порядку, визначеному Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами".
Сплата штрафних (фiнансових) санкцiй, за винятком штрафних санкцiй за порушення податкового законодавства, здiйснюється у термiни, зазначенi безпосередньо в законах України.
Якщо актом законодавства встановлено штрафнi (фiнансовi) санкцiї i не визначено конкретних термiнiв сплати в податковому повiдомленнi, то необхiдно запропонувати платнику здiйснити сплату
у термiни, визначенi Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами".
(Пункт 15 в редакцiї Наказу ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
16. Оскарження податкових повiдомлень-рiшень органiв державної податкової служби здiйснюється у порядку, установленому Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" та Положенням про порядок подання та розгляду скарг платникiв податкiв органами державної податкової служб, затвердженим наказом Державної податкової адмiнiстрацiї України вiд 02.03.2001 N 82 та зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 15.03.2001 за N 238/5429.
(Пункт 16 в редакцiї Наказу ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |
17. При скасуваннi прийнятих рiшень про застосування штрафних (фiнансових) санкцiй стягнутi суми штрафних та фiнансових санкцiй пiдлягають поверненню з тих бюджетiв та державних цiльових фондiв, до яких вони надiйшли у строки та за порядком, визначеним законодавством.
Заступник Голови | I.В.Кальнiченко |
(Додаток 1 вилучено на пiдставi Наказу ДПА N 98 вiд 11.03.2002) | |
(Додаток 2 вилучено на пiдставi Наказу ДПА N 98 вiд 11.03.2002) | |
(Додаток 3 вилучено на пiдставi Наказу ДПА N 98 вiд 11.03.2002) |