(зi змiнами)
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27 липня 1995 р. N 563 |
Положення про порядок державного контролю за
мiжнародними передачами товарiв, що
використовуються або можуть бути використанi у
створеннi ракетної зброї (Назва у редакцiї
постанови КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.)
Загальнi положення
1. Це Положення визначає особливостi здiйснення державного контролю за мiжнародними передачами виробiв ракетної технiки, а також обладнання, матерiалiв, програмного забезпечення i технологiй, що використовуються або можуть бути використанi у створеннi ракетної зброї.
Загальний порядок здiйснення державного контролю за мiжнародними передачами товарiв, що пiдлягають державному експортному контролю, встановлено Положенням про державний експортний контроль в Українi, затвердженим Указом Президента України вiд 13 лютого 1998 р. N 117, iз змiнами i доповненнями, внесеними Указом Президента України вiд 26 березня 1999 р. N 283.
(пункт 1 у редакцiї постанови КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
2. Для цiлей цього Положення термiни "товари", "товари вiйськового призначення", "товари подвiйного використання", "мiжнароднi передачi товарiв", "експорт", "реекспорт", "iмпорт", "транзит" та iншi вживаються у значеннях, наведених у Положеннi про державний експортний контроль в Українi, затвердженому Указом Президента України вiд 13 лютого 1998 р. N 117, iз змiнами i доповненнями, внесеними Указом Президента України вiд 26 березня 1999 р. N 283.
(пункт 2 у редакцiї постанови КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
3. Положення не має на метi чинити перешкоди здiйсненню нацiональних космiчних програм або мiжнародному спiвробiтництву за цими програмами, якщо їх реалiзацiя не сприятиме створенню систем доставки зброї масового знищення.
4. Дiя цього Положення поширюється на всi суб'єкти пiдприємницької дiяльностi, що здiйснюють експорт, iмпорт, транзит та будь-якi iншi види зовнiшньоекономiчної дiяльностi, включаючи виробничi та науково-технiчнi зв'язки, демонстрацiю експонатiв на мiжнародних виставках та ярмарках, прибережну i прикордонну торгiвлю та товарообмiннi операцiї з виробами ракетної технiки, а також обладнанням, матерiалами i технологiями, що використовуються або можуть бути використанi у створеннi ракетної зброї.
(пункт 4 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
5. Товари, мiжнароднi передачi яких контролюються згiдно з цим Положенням, перелiчено в Списку товарiв, що використовуються або можуть бути використанi у створеннi ракетної зброї (далi - Список), що додається.
Список складається з товарiв двох категорiй:
до категорiї I належать закiнченi ракетнi системи (включаючи балiстичнi ракети, ракети - носiї космiчних апаратiв та дослiдницькi ракети), безпiлотнi лiтальнi апарати (включаючи крилатi ракети, радiокерованi лiтаки - мiшенi та радiокерованi розвiдувальнi лiтаки), здатнi доставляти корисне навантаження вагою не менш як 500 кг на дальнiсть не менш як 300 км, а також окремi закiнченi пiдсистеми, спецiально призначенi виробничi потужностi, виробниче обладнання i технологiї для них;
до категорiї II належать закiнченi ракетнi системи (включаючи балiстичнi ракети, ракети - носiї космiчних апаратiв та дослiдницькi ракети), безпiлотнi лiтальнi апарати (включаючи крилатi ракети, радiокерованi лiтаки-мiшенi та радiокерованi розвiдувальнi лiтаки), якi не включенi до категорiї I, i якi мають максимальну дальнiсть польоту не менш як 300 км, спецiально розробленi пiдсистеми, вироби, вузли, компоненти, обладнання, матерiали, програмне забезпечення i технологiї, що використовуються або можуть бути використанi в ракетних системах, вiднесених до категорiй I i II товарiв, а також спецiально призначенi виробничi потужностi, виробниче i контрольно-випробувальне обладнання та технологiї для них.
(пункт 5 у редакцiї постанови КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
6. Пiд час проведення експертизи заяв щодо експорту закiнчених ракетних систем та безпiлотних лiтальних апаратiв, вiднесених до категорiй I i II товарiв Списку, а також окремих видiв виробiв, матерiалiв, програмного забезпечення i технологiй, що використовуються або можуть бути використанi в таких системах, враховується спiввiдношення мiж дальнiстю польоту та корисним навантаженням.
Якщо вирiб, вiднесений до категорiї I товарiв Списку, включено до будь-якої системи ракетного комплексу, не вiднесеної до категорiї I товарiв Списку, то ця система буде вважатися такою, що належить до категорiї I товарiв Списку, крiм випадкiв, коли включений до системи вирiб не може бути вилучений чи вiдокремлений вiд неї або коли його неможливо вiдтворити.
Експорт товарiв, включених до Списку, а також iнших товарiв, що можуть бути використанi у створеннi ракетної зброї (незалежно вiд того чи згаданi вони у Списку, чи нi), не допускається, якщо за результатами експертизи в галузi експортного контролю встановлено, що вони призначенi для використання у системах доставки зброї масового знищення.
Експорт спецiально спроектованого обладнання, призначеного для розроблення та виробництва товарiв, включених до категорiї I товарiв Списку, як правило, не допускається, за винятком випадкiв, передбачених керiвними принципами мiжнародного режиму контролю за ракетними технологiями.
Вiдомостi стосовно експорту та iмпорту окремих категорiй товарiв подаються Держекспортконтролем через МЗС до мiжнародних органiзацiй, членом яких є Україна, в установленому порядку, термiни i формах.
(пункт 6 у редакцiї постанови КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
7. Вивезення за митний кордон України матерiалiв, обладнання (виробiв) та технологiй, якi включенi до Списку та якi мiстять вiдомостi, що становлять державну таємницю, здiйснюється з урахуванням вимог дiючого порядку захисту вiдомостей, щодо яких встановлено вiдповiдний режим таємностi.
Пiд час укладення суб'єктами зовнiшньоекономiчної дiяльностi зовнiшньоекономiчних договорiв (контрактiв) про здiйснення експорту технологiй, у тому числi як результатiв вiдповiдних науково-дослiдних, дослiдно-конструкторських та iнших видiв робiт, до їх змiсту в обов'язковому порядку вносяться положення про охорону прав iнтелектуальної власностi експортера або положення, що визначають обсяги i порядок переходу права цiєї власностi до iншої особи.
(пункт 7 доповнено абзацом 2 згiдно з постановою КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
8. Проведення переговорiв, пов'язаних з укладенням зовнiшньоекономiчних договорiв (контрактiв) про здiйснення мiжнародних передач товарiв, якi використовуються у створеннi ракетної зброї, до будь-яких держав або товарiв, що можуть бути використанi у створеннi ракетної зброї, до держав, щодо яких встановлено обмеження на поставки таких товарiв, а також подання Держекспортконтролю звiту про їх пiдсумки здiйснюються суб'єктами зовнiшньоекономiчної дiяльностi вiдповiдно до вимог Положення про порядок державного контролю за проведенням переговорiв, пов'язаних з укладенням зовнiшньоекономiчних договорiв (контрактiв) про здiйснення мiжнародних передач товарiв вiйськового призначення та подвiйного використання, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 4 лютого 1998 р. N 125 (Офiцiйний вiсник України, 1998 р., N 5, ст. 184, N 22, ст. 810).
(пункт 8 у редакцiї постанови КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
Порядок експорту з України товарiв (послуг), що використовуються або можуть бути використанi у створеннi ракетної зброї
(назва роздiлу iз змiнами, внесеними згiдно з постановою КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
9. Експорт товарiв провадиться суб'єктами пiдприємницької дiяльностi за умови одержання вiдповiдного дозволу Держекспортконтролю.
(пункт 9 у редакцiї постанови КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
10. Для одержання дозволу на експорт суб'єкт пiдприємницької дiяльностi (далi - експортер) надсилає до Держекспортконтролю лист iз стислим викладом мети звернення, до якого додає такi документи:
(абзац 1 пункту 10 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
заяву за типовою формою на отримання дозволу;
завiрену в установленому порядку копiю зовнiшньоекономiчного договору (контракту) на передачу предметiв експорту до країни призначення (включаючи завiрену копiю договору комiсiї, доручення, тощо, якщо експортером є органiзацiя-посередник);
сертифiкат кiнцевого споживача товару (послуги);
мiжнародний (нацiональний) iмпортний сертифiкат країни-iмпортера товару або його аналог.
11. Суб'єкти пiдприємницької дiяльностi, укладаючи контракти (договори) на експорт товарiв (послуг), включених до Списку, обов'язково мають у ньому зазначити:
кiнцевого споживача товарiв;
кiнцеву мету та мiсце використання товарiв;
зобов'язання (гарантiї) iмпортера про те, що цi товари (предмети) будуть використанi тiльки для заявлених цiлей, без будь-яких вiдхилень, та не будуть видозмiненi, модернiзованi або скопiйованi без письмової згоди на це експортера та органiв експортного контролю України; зобов'язання (гарантiї) iмпортера про те, що нi самi iмпортованi товари (предмети), нi їх копiї або виготовленi на їх основi вироби не будуть переданi будь-кому (крiм кiнцевого споживача) i реекспортованi без письмової згоди на це експортера i органiв експортного контролю України;
положення про право експортера на здiйснення перевiрок (за участю компетентних органiв України та країни-iмпортера) щодо використання експортованих товарiв згiдно iз заявленими у контрактi цiлями.
12. Зобов'язання (гарантiї) та вiдомостi, наведенi у пунктi 11 цього Положення, крiм внесення їх до тексту контракту (договору), мають бути спецiально визначенi у таких документах:
сертифiкатi кiнцевого споживача - споживачем товару (послуги);
мiжнародному (нацiональному) iмпортному сертифiкатi (або його аналозi) - iмпортером у державному органi країни-iмпортера, який має на це вiдповiднi повноваження.
У разi вiдсутностi в країнi-iмпортерi процедури оформлення iмпортного сертифiката або вiдсутностi в цьому документi зобов'язань (гарантiй) та вiдомостей, передбачених пунктом 11 цього Положення, в державному органi країни-iмпортера, що має вiдповiднi повноваження, iмпортером оформлюється його аналог документ, що мiстить у собi зазначенi зобов'язання (гарантiї) та вiдомостi.
Зазначенi в цьому пунктi документи оформлюються у кожному конкретному випадку поставки на експорт кожного об'єкта, включеного до Списку.
13. Контроль за виконанням iноземними iмпортерами зобов'язань щодо використання iмпортованих з України товарiв (послуг), включених до Списку, на територiї iнших країн здiйснюється за погодженням з вiдповiдними державними органами країн-iмпортерiв.
14. Пiд час розгляду заяв щодо надання дозволiв на експорт товарiв (послуг), якi використовуються або можуть бути використанi у створеннi ракетної зброї та включенi до Списку, враховуються такi фактори: вимоги щодо запобiгання розповсюдженню зброї масового знищення; можливостi та цiлi ракетних i космiчних програм країни, що отримує товар; значущiсть поставки з точки зору можливостi створення систем доставки зброї масового знищення (крiм пiлотованих лiтальних апаратiв); оцiнка кiнцевого використання переданих технiчних засобiв; можливiсть застосування вiдповiдних багатостороннiх домовленостей.
(абзац 1 пункту 14 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
Абзац 2 пункту 14 втратив чиннiсть.
(згiдно з постановою КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
Абзац 3 пункту 14 втратив чиннiсть.
(згiдно з постановою КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
Абзац 4 пункту 14 втратив чиннiсть.
(згiдно з постановою КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
Дозвiл Держекспортконтролю на право здiйснення експорту будь-якого виробу чи обладнання, передбаченого Списком, надає право на передачу тому самому iмпортеру (кiнцевому споживачевi) комплекту технiчної документацiї (технiчних даних), необхiдної для налагодження, експлуатацiї та використання цього виробу за цiльовим призначенням в обсягах, визначених цим дозволом.
(абзац 5 пункту 14 у редакцiї постанови КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
15. Реекспорт товарiв, включених до Списку, здiйснюється згiдно з порядком, передбаченим цим Положенням для експорту таких товарiв. При цьому, крiм документiв, зазначених у пунктi 10 цього Положення, експортером подаються документи, якi пiдтверджують вiдсутнiсть обмежень на реекспорт з боку постачальника цих товарiв в Україну.
16. Тимчасове вивезення за межi України товарiв, включених до Списку, для їх демонстрацiї на виставках, ярмарках, з метою реклами та iншими подiбними цiлями здiйснюється за наявностi позитивного висновку Держекспортконтролю.
Для одержання зазначеного висновку заявник повинен подати до Держекспортконтролю заяву з вiдомостями про найменування виставки (ярмарку), мiсце i термiни експонування об'єктiв, що вивозяться, а також зобов'язання (гарантiї) щодо зворотного ввезення експонатiв без змiн їх кiлькiсних i якiсних характеристик. До заяви мають бути доданi завiренi копiї документiв, згiдно з якими здiйснюється вивезення об'єктiв (запрошення для участi у виставцi, контракт або угода iз закордонним партнером тощо).
(пункт 16 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
17. До заяв щодо отримання дозволу на експорт або висновку щодо можливостi тимчасового вивезення товарiв, включених до Списку, крiм вищезазначених документiв, додаються:
технiчнi довiдки, якi мiстять повне найменування, стислий опис, призначення та технiчнi характеристики кожного об'єкта, що експортується (тимчасово вивозиться);
висновки мiнiстерств (вiдомств) України, якi здiйснюють контроль за дiяльнiстю по товарах, що експортуються (тимчасово вивозяться), щодо можливостi експорту або вивезення (на вимогу Держекспортконтролю).
(абзац 3 пункту 17 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
До документiв, укладених iноземною мовою, заявником додаються їх офiцiйнi переклади.
18. Розгляд поданих до Держекспортконтролю документiв здiйснюється iз залученням у разi потреби iнших компетентних органiв та органiзацiй.
(абзац 1 пункту 18 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
Крiм зазначених у цьому роздiлi документiв, Держекспортконтроль може вимагати вiд заявника додаткових вiдомостей, необхiдних для прийняття обгрунтованого рiшення щодо заяви.
(абзац 2 пункту 18 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
Термiн прийняття рiшення про надання дозволу на експорт або висновок щодо тимчасового вивезення не може перевищувати 30 днiв вiд часу надання заявником повного комплекту документiв. Термiн розгляду заяви може бути подовжено за рiшенням Голови Держекспортконтролю.
(абзац 3 пункту 18 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
У разi прийняття Держекспортконтролем рiшення про вiдмову в наданнi дозволу або прийняття негативного висновку щодо тимчасового вивезення заявниковi надсилається лист з викладенням вiдповiдного рiшення та пiдстави вiдмови.
(абзац 4 пункту 18 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
19. Товари, включенi до Списку, у разi їх перемiщення за митний кордон України пiдлягають обов'язковому митному оформленню у порядку, встановленому чинним законодавством.
При митному оформленнi товару експортер зобов'язаний надати до митних органiв дозвiл Держекспортконтролю, який є пiдставою для прийняття цих товарiв до митного оформлення.
(абзац 2 пункту 19 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
У разi тимчасового вивезення за межi України експонатiв та експозицiйних матерiалiв, включених до Списку, для демонстрацiї на виставках, ярмарках, з метою реклами та з iншими подiбними цiлями, до митних органiв подається висновок Держекспортконтролю, який є пiдставою для митного оформлення цих предметiв.
(абзац 3 пункту 19 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
Порядок iмпорту в Україну товарiв (послуг), що використовуються або можуть бути використанi у створеннi ракетної зброї
(назва роздiлу iз змiнами, внесеними згiдно з постановою КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
20. Iмпорт та тимчасове ввезення на митну територiю України товарiв, зазначених у Списку, здiйснюється без дозволу Держекспортконтролю в порядку, встановленому законодавством України, за винятком товарiв, спецiально призначених для вiйськового використання, якi iмпортуються або тимчасово ввозяться на митну територiю України за умови одержання суб'єктом зовнiшньоекономiчної дiяльностi вiдповiдного дозволу (висновку) Держекспортконтролю в порядку, встановленому для товарiв вiйськового призначення.
(пункт 20 у редакцiї постанови КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
21. У випадках якщо умовою поставки товарiв (послуг) в Україну є оформлення українською стороною зобов'язань (гарантiй), пов'язаних з кiнцевим використанням iмпортованих в Україну товарiв (послуг), порядок надання таких зобов'язань (гарантiй) визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Порядок транзиту через територiю України товарiв, що використовуються або можуть бути використанi у створеннi ракетної зброї
(назва роздiлу iз змiнами, внесеними згiдно з постановою КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
22. Транзит через територiю України товарiв, включених до категорiї I товарiв Списку, та товарiв, спецiально призначених для вiйськового використання, здiйснюється за умови одержання суб'єктом зовнiшньоекономiчної дiяльностi або iноземним суб'єктом господарської дiяльностi позитивного висновку Держекспортконтролю.
(пункт 22 у редакцiї постанови КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |
23. Для одержання висновку про можливiсть транзиту товарiв суб'єкт зовнiшньоекономiчної дiяльностi або iноземний суб'єкт господарської дiяльностi надсилає до Держекспортконтролю лист iз стислим викладом мети звернення, до якого додає такi документи:
заяву за типовою формою у трьох примiрниках;
посвiдчену копiю експортної лiцензiї держави експортера;
iншi документи (посвiдченi копiї сертифiката кiнцевого споживача, iмпортного сертифiката тощо) залежно вiд категорiї товару та держави одержувача товару на вимогу Держекспортконтролю.
(пункт 23 у редакцiї постанови КМ N 1042 вiд 15.06.99 р.) |