ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
14.10.2004 | N 482 |
---|
Про затвердження Положення про порядок
здiйснення в грошовiй формi iноземних iнвестицiй в
Україну та повернення iноземному iнвестору його
iнвестицiї, а також репатрiацiї прибуткiв, доходiв,
iнших коштiв, одержаних вiд iнвестицiйної
дiяльностi в Українi
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 1 листопада 2004 р. за N 1395/9994 |
Вiдповiдно до статей 11
та 12 Закону України "Про режим
iноземного iнвестування", статтi 5
Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19.02.93 N 15-93
"Про систему валютного регулювання i валютного
контролю" та з метою врегулювання порядку
здiйснення iноземних iнвестицiй в Україну та
повернення iноземному iнвестору його iнвестицiї, а
також репатрiацiї прибуткiв, доходiв, iнших коштiв,
одержаних вiд iнвестицiйної дiяльностi в Українi,
Правлiння Нацiонального банку України
постановляє:
1. Затвердити Положення про порядок здiйснення в грошовiй формi iноземних iнвестицiй в Україну та повернення iноземному iнвестору його iнвестицiї, а також репатрiацiї прибуткiв, доходiв, iнших коштiв, одержаних вiд iнвестицiйної дiяльностi в Українi (додається).
2. У мiсячний строк з дня набрання чинностi цiєю постановою з метою приведення Iнструкцiї про порядок вiдкриття, використання i закриття рахункiв у нацiональнiй та iноземних валютах, затвердженої постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 12.11.2003 N 492 та зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 17.12.2003 за N 1172/8493, у вiдповiднiсть до Положення про порядок здiйснення iноземних iнвестицiй в Україну та повернення iноземному iнвестору його iнвестицiї, а також репатрiацiї прибуткiв, доходiв, iнших коштiв, одержаних вiд iнвестицiйної дiяльностi в Українi, Департаменту платiжних систем (В.М. Кравець) разом з Департаментом валютного регулювання (М.О. Мельничук) та Генеральним департаментом банкiвського нагляду (В.В. Пушкарьов) розробити проект вiдповiдних змiн до зазначеної Iнструкцiї.
3. Визнати такою, що втратила чиннiсть, постанову Правлiння Нацiонального банку України вiд 20.07.99 N 356 "Про врегулювання порядку здiйснення iноземними iнвесторами iнвестицiй в Україну", зареєстровану в Мiнiстерствi юстицiї України 05.08.99 за N 533/3826.
4. Департаменту валютного регулювання (М.О. Мельничук) пiсля державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України довести змiст цiєї постанови до вiдома:
Операцiйного та територiальних управлiнь Нацiонального банку України та банкiв для керiвництва та використання в роботi, а банкам - до вiдома їх клiєнтiв;
Нацiонального депозитарiю України та Державної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку.
5. Контроль за виконанням цiєї постанови покласти на керiвникiв територiальних управлiнь Нацiонального банку України.
6. Постанова набирає чинностi через 10 днiв пiсля її державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України.
В.о. Голови | А.П.Яценюк |
ЗАТВЕРДЖЕНО Постанова Правлiння Нацiонального банку України 14.10.2004 N 482 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 1 листопада 2004 р. за N 1395/9994 |
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок здiйснення в грошовiй формi iноземних
iнвестицiй в Україну та повернення iноземному
iнвестору його iнвестицiї, а також репатрiацiї
прибуткiв, доходiв, iнших коштiв, одержаних вiд
iнвестицiйної дiяльностi в Українi
Це Положення розроблено вiдповiдно до вимог статей 11 та 12 Закону України "Про режим iноземного iнвестування", статей 5, 11, 13 Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання i валютного контролю" та статей 7, 30, 44 Закону України "Про Нацiональний банк України". Це Положення регулює порядок здiйснення в грошовiй формi iноземних iнвестицiй в Україну, а також повернення iнвестицiй, включаючи репатрiацiю прибуткiв, доходiв, iнших коштiв, одержаних вiд iнвестицiйної дiяльностi в Українi.
1. Загальнi положення
1.1. Термiни, що використовуються в цьому Положеннi, уживаються в такому значеннi:
iноземний iнвестор (далi - iнвестор), iноземна iнвестицiя (далi - iнвестицiя) уживаються в значеннях, викладених у Законi України "Про режим iноземного iнвестування";
об'єкт iнвестицiї - будь-яке майно, у тому числi основнi фонди, нематерiальнi активи, корпоративнi права, цiннi папери та їх похiднi.
1.2. Не є предметом цього Положення розмiщення нерезидентами-iнвесторами коштiв на вкладних (депозитних) рахунках в уповноважених банках України. Порядок здiйснення зазначених операцiй регулюється iншими нормативно-правовими актами Нацiонального банку України.
1.3. Iноземнi iнвестицiї в Україну в грошовiй формi здiйснюються у виглядi безготiвкової iноземної валюти, яка згiдно з Класифiкатором iноземних валют та банкiвських металiв, затвердженим постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 04.02.98 N 34 (у редакцiї постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 02.10.2002 N 378, зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 24.10.2002 за N 841/7129), зi змiнами (далi - Класифiкатор), визнається вiльно конвертованою, широко використовується для здiйснення платежiв за мiжнародними операцiями та продається на головних валютних ринках свiту (1-ша група).
Фiзичнi особи-нерезиденти можуть також здiйснювати iнвестицiї в Україну за рахунок увезеної готiвкової iноземної валюти 1-ї групи Класифiкатора (з додержанням установлених Нацiональним банком України норм ввезення в Україну iноземної валюти) за умови її зарахування на рахунок iнвестора в уповноваженому банку.
1.4. У разi надходження на кореспондентський рахунок уповноваженого банку коштiв в iноземнiй валютi 2-ї або 3-ї групи Класифiкатора уповноважений банк у строк, що не перевищує трьох робочих днiв, зобов'язаний письмово повiдомити резидента - отримувача коштiв, а також iноземний банк, що здiйснив перерахування коштiв, про неможливiсть зарахування зазначених коштiв на рахунок нерезидента-iнвестора в iноземнiй валютi, що вiдкритий в уповноваженому банку України. Зазначенi кошти повертаються банку-вiдправниковi вiдповiдно до умов укладеного з iноземним банком договору (угоди) про встановлення кореспондентських вiдносин.
1.5. Iнвестор здiйснює iнвестицiйну дiяльнiсть в Українi на пiдставi договору (угоди). Iнвестицiя вважається припиненою за рiшенням сторiн або на пiдставi рiшення правомочного державного органу, яке прийняте вiдповiдно до статтi 21 Закону України "Про iнвестицiйну дiяльнiсть".
1.6. Контроль за здiйсненням iнвестицiйних операцiй покладається на уповноваженi банки вiдповiдно до їх функцiй, визначених пунктом 2 статтi 13 Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19.03.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання i валютного контролю".
1.7. За невиконання банками функцiй агента валютного контролю та порушення вимог цього Положення банки несуть вiдповiдальнiсть згiдно iз законодавством України.
2. Порядок здiйснення iноземних iнвестицiй в грошовiй формi
2.1. Iнвестицiйна дiяльнiсть нерезидентiв в Українi може проводитися лише з рахунку нерезидента-iнвестора, вiдкритого в уповноваженому банку. На зазначений рахунок кошти в iноземнiй валютi можуть бути як перерахованi з-за кордону в безготiвковiй формi, так i зарахованi в готiвковiй формi (зарахування в готiвковiй формi дозволяється фiзичним особам-нерезидентам за умови подання ними пiдтвердження джерел походження готiвкових коштiв).
2.2. Для здiйснення iнвестицiй iноземна валюта з рахунку нерезидента-iнвестора продається на мiжбанкiвському валютному ринку України, а отриманi кошти в гривнях перераховуються на вiдкритий в уповноваженому банку рахунок нерезидента-iнвестора в нацiональнiй валютi, з якого нерезидент здiйснює iнвестицiю в Українi.
2.3. З рахунку в гривнях нерезидента-iнвестора iнвестицiї здiйснюються у формах, визначених статтею 3 Закону України "Про режим iноземного iнвестування".
2.4. Зарахування коштiв на рахунки нерезидентiв-iнвесторiв та списання коштiв з рахункiв нерезидентiв-iнвесторiв як у нацiональнiй, так i в iноземнiй валютi, якi вiдкрито в уповноважених банках України, здiйснюється згiдно з Iнструкцiєю про порядок вiдкриття, використання i закриття рахункiв у нацiональнiй та iноземних валютах, затвердженою постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 12.11.2003 N 492 i зареєстрованою в Мiнiстерствi юстицiї України 17.12.2003 за N 1172/8493.
2.5. У разi здiйснення нерезидентом iнвестицiї в Україну шляхом ведення спiльної дiяльностi вiн перераховує кошти в iноземнiй валютi на рахунок, вiдкритий з резидентом в уповноваженому банку для ведення спiльної дiяльностi без створення юридичної особи (далi - рахунок спiльної дiяльностi).
Якщо виникає потреба продажу iноземної валюти з метою забезпечення цього виду дiяльностi в Українi, iнвестор може здiйснити на мiжбанкiвському валютному ринку України продаж iноземної валюти з рахунку спiльної дiяльностi в iноземнiй валютi для подальшого зарахування коштiв у гривнях на рахунок спiльної дiяльностi в нацiональнiй валютi.
Розрахунки на територiї України в гривнях за товари (роботи, послуги), що проводяться учасниками спiльної дiяльностi за умови зарахування на рахунок спiльної дiяльностi та списання з цього рахунку гривнi, уключаючи розрахунки за результатами спiльної дiяльностi, не потребують наявностi iндивiдуальної лiцензiї Нацiонального банку України.
Використання резидентом або нерезидентом з рахунку спiльної дiяльностi iноземної валюти на територiї України як засобу платежу потребує наявностi iндивiдуальної лiцензiї Нацiонального банку України. Забороняється перерахування коштiв за межi України з цього рахунку з метою здiйснення iнвестицiй в iншi країни.
2.6. Внески в iноземнiй валютi, що здiйснюються резидентами з їх поточних рахункiв та нерезидентами з-за кордону чи з власного рахунку нерезидента-iнвестора на рахунок, вiдкритий в уповноваженому банку для ведення спiльної дiяльностi, не пiдлягають обов'язковому продажу на мiжбанкiвському валютному ринку України. Iншi зарахування на зазначений рахунок пiдлягають обов'язковому продажу на мiжбанкiвському валютному ринку України вiдповiдно до нормативно-правового акта Нацiонального банку України, що регулює здiйснення обов'язкового продажу надходжень в iноземнiй валютi на користь резидентiв.
Перерахування iноземної валюти на рахунок спiльної дiяльностi не потребує наявностi iндивiдуальної лiцензiї Нацiонального банку України.
3. Порядок повернення iнвестору його iнвестицiї, а також репатрiацiї прибуткiв, доходiв, iнших коштiв, одержаних вiд iнвестицiйної дiяльностi в Українi
3.1. Iнвестор на своє бажання може продати об'єкт iнвестицiї, власником якого вiн є.
3.2. Розрахунки за об'єкт iнвестицiї, що належить нерезиденту, здiйснюються виключно через рахунки, вiдкритi в уповноважених банках України в гривнях, за винятком розрахункiв за операцiями, визначеними пунктами 3.8 та 3.11 цiєї глави:
якщо покупцем об'єкта iнвестицiї є нерезидент, то кошти в гривнях перераховуються з рахунку нерезидента-iнвестора, який є покупцем, на рахунок нерезидента-iнвестора, який є продавцем;
якщо покупцем об'єкта iнвестицiї є резидент, то кошти в гривнях перераховуються з його поточного рахунку на вiдкритий в уповноваженому банку України рахунок нерезидента-iнвестора, який є продавцем.
Зазначенi розрахунки мiж резидентом та нерезидентом або мiж нерезидентами не потребують отримання iндивiдуальної лiцензiї Нацiонального банку України.
3.3. За кошти в гривнях, що одержанi iнвестором вiд продажу об'єкта iнвестицiї в Українi, на мiжбанкiвському валютному ринку України купується iноземна валюта, яка зараховується на рахунок iнвестора в iноземнiй валютi, вiдкритий в уповноваженому банку.
3.4. Якщо iнвестор припиняє iнвестицiйну дiяльнiсть в Українi будь-яким iншим шляхом, нiж продаж об'єкта iнвестицiї, то кошти в гривнях, що йому належать, перераховуються на рахунок нерезидента-iнвестора в нацiональнiй валютi, з якого здiйснюється купiвля iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України.
3.5. Купiвля iноземної валюти з метою повернення iнвестору здiйсненої ним iнвестицiї в Україну, а також репатрiацiї прибуткiв, доходiв, iнших коштiв вiд цих iнвестицiй здiйснюється вiдповiдно до Правил здiйснення операцiй на мiжбанкiвському валютному ринку України, затверджених постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 18.03.99 N 127 та зареєстрованих в Мiнiстерствi юстицiї України 18.03.99 за N 171/3464 (зi змiнами).
Куплена iноземна валюта зараховується на рахунок нерезидента-iнвестора в iноземнiй валютi для подальшого перерахування цих коштiв iнвестору за кордон або здiйснення останнiм нової iнвестицiї на територiї України в порядку, визначеному пунктами 2.1 - 2.6 глави 2 цього Положення.
3.6. Перерахування iнвестором iноземної валюти за кордон з рахунку нерезидента-iнвестора не потребує наявностi iндивiдуальної лiцензiї Нацiонального банку України.
3.7. Наявностi iндивiдуальної лiцензiї Нацiонального банку України потребують операцiї з переказування резидентами iноземної валюти за межi України з метою придбання у нерезидентiв облiгацiй зовнiшньої державної позики України та цiнних паперiв українських емiтентiв (постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 29.01.2003 N 35 "Про затвердження Положення про порядок видачi резидентам iндивiдуальних лiцензiй на переказування iноземної валюти за межi України з метою придбання облiгацiй зовнiшнiх державних позик України", зареєстрована в Мiнiстерствi юстицiї України 17.02.2003 за N 120/7441 (зi змiнами), та вiд 29.01.2003 N 36 "Про здiйснення операцiй з цiнними паперами українських емiтентiв", зареєстрована в Мiнiстерствi юстицiї України 05.02.2003 за N 90/7411 (зi змiнами).
3.8. Повне або часткове повернення iнвестору грошовими коштами його майнової iнвестицiї, у тому числi здiйсненої шляхом ведення спiльної дiяльностi без створення юридичної особи, здiйснюється, якщо це передбачено мiжнародною угодою мiж Україною та країною, у якiй зареєстрований чи проживає iнвестор, на пiдставi звiту про оцiнку майна (акта оцiнки майна), складеного суб'єктом оцiнної дiяльностi вiдповiдно до Закону України "Про оцiнку майна, майнових прав та професiйну оцiночну дiяльнiсть в Українi", яким пiдтверджується вартiсть майна на дату складання цього звiту. Строк мiж датами оцiнки майна та подання заявки на повернення iноземної iнвестицiї має становити не бiльше 30 календарних днiв.
Уповноважений банк може купити та перерахувати за кордон iноземну валюту лише в сумi, еквiвалентнiй вартостi майна, що зазначена у звiтi про оцiнку майна (актi оцiнки майна), у порядку, визначеному пунктами 3.2 - 3.5 цiєї глави.
3.9. Уповноваженi банки здiйснюють за дорученням iнвесторiв перерахування за кордон прибуткiв (доходiв), одержаних ними внаслiдок здiйснення iнвестицiй, лише пiсля пiдтвердження сплати податку на прибуток, зборiв та iнших обов'язкових платежiв виключно через рахунки нерезидентiв-iнвесторiв, вiдкритi в уповноважених банках України.
Iнвестор з метою пiдтвердження сплати зазначених податку i зборiв та iнших обов'язкових платежiв має подати до уповноваженого банку, у якому вiдкрито рахунок, засвiдчену в установленому порядку копiю довiдки податкового органу про сплачений нерезидентом в Українi податок на прибуток (доходи) або копiю, засвiдчену в установленому порядку, легалiзованої довiдки, виданої компетентним органом вiдповiдної країни, визначеним мiжнародним договором, яка пiдтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено мiжнародний договiр про уникнення подвiйного оподаткування доходiв. Легалiзацiя документiв не потрiбна, якщо мiжнародним договором, учасником якого є Україна, передбачено звiльнення документiв, виданих за межами України, вiд процедури легалiзацiї.
3.10. Перерахування iнвесторам за кордон коштiв в iноземнiй валютi з рахунку спiльної дiяльностi, не потребує наявностi iндивiдуальної лiцензiї Нацiонального банку України i проводиться на пiдставi таких документiв:
нотарiально засвiдченої копiї договору про спiльну дiяльнiсть;
документа про часткове або повне припинення спiльної дiяльностi її учасниками - у разi перерахування iнвестору коштiв за умови повного або часткового повернення його iнвестицiї;
копiї податкового звiту про результати спiльної дiяльностi на територiї України;
виписки (довiдки) уповноваженого банку про фактичне надходження коштiв в iноземнiй валютi на рахунок спiльної дiяльностi;
документа про розподiл прибутку на користь конкретного учасника спiльної дiяльностi;
копiї документiв, передбачених пунктом 3.8 цiєї глави (мiжнародної угоди мiж Україною та країною, у якiй зареєстрований чи проживає iнвестор, та звiту про оцiнку майна), - у разi перерахування iнвестору коштiв за умови повернення майнової iнвестицiї.
3.11. Повернення нерезидентам валютних цiнностей, що вкладенi в об'єкти iнвестування з порушенням вимог Закону України "Про режим iноземного iнвестування", постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 20.07.99 N 356 "Про врегулювання порядку здiйснення iноземними iнвесторами iнвестицiй в Україну", зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 05.08.99 за N 533/3826, а також репатрiацiя прибуткiв, доходiв, iнших коштiв, одержаних нерезидентами з цих об'єктiв iнвестування, здiйснюються у порядку, визначеному цiєю главою, з купiвлею уповноваженим банком на мiжбанкiвському валютному ринку України тiєї iноземної валюти, яка була перерахована нерезидентом в Україну.
В.о. директора Департаменту валютного регулювання | М.О.Мельничук |