ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Н А К А З
15.09.2004 | N 671 |
---|
Про проведення експерименту з використання
електронної форми декларування
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 16 листопада 2004 р. за N 1451/10050 |
Вiдповiдно до статтi 187
Митного кодексу України, Законiв України "Про електроннi документи та
електронний документообiг" та "Про
електронний цифровий пiдпис", постанови
Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 09.06.97 N 574 "Про
затвердження Положення про вантажну митну
декларацiю" (зi змiнами й доповненнями) i з метою
спрощення порядку митного оформлення товарiв i
транспортних засобiв наказую:
1. Провести експеримент з використання електронної форми декларування (далi - експеримент), починаючи з дня набрання чинностi цим наказом до 31.01.2005.
2. Затвердити Тимчасовi правила митного контролю i митного оформлення товарiв i транспортних засобiв, що декларуються з поданням вантажної митної декларацiї в електроннiй формi, що додаються.
3. Управлiнню iнформацiйного забезпечення та митної статистики (Нiколайчук О.О.):
впровадити програмне забезпечення, необхiдне для проведення експерименту, i забезпечити ним митнi органи, зазначенi у пунктi 4 цього наказу;
розробити технологiю застосування електронного цифрового пiдпису та програмного забезпечення.
4. Мiсцем проведення експерименту визначити Пiвнiчну, Київську, Днiпровську, Захiдну, Подiльську, Чорноморську, Кримську, Донбаську, Схiдну регiональнi та Бориспiльську i Севастопольську митницi.
5. Начальникам митних органiв, зазначених у пунктi 4 наказу, до 15.01.2005 подати до Управлiння митних режимiв Департаменту органiзацiї митного контролю звiт про експеримент i пропозицiї щодо удосконалення порядку митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв з використанням електронної форми декларування, а також вiдповiдного програмного забезпечення.
6. Управлiнню iнформацiйного забезпечення та митної статистики (Нiколайчук О.О.) i Департаменту правового забезпечення (Ступак Ю.В.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України.
7. Установити, що цей наказ набирає чинностi через п'ять днiв пiсля його офiцiйного опублiкування.
8. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника Голови Служби Iванюка М.М.
В.о. Голови Служби | М.М.Iванюк |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Держмитслужби України 15.09.2004 N 671 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 16 листопада 2004 р. за N 1451/10050 |
ТИМЧАСОВI ПРАВИЛА
митного контролю i митного оформлення товарiв i
транспортних засобiв, що декларуються з поданням
вантажної митної декларацiї в електроннiй формi
1. Загальнi положення
1.1. Тимчасовi правила митного контролю i митного оформлення товарiв i транспортних засобiв, що декларуються з поданням вантажної митної декларацiї в електроннiй формi (далi - Тимчасовi правила) розроблено на пiдставi статтi 187 Митного кодексу України, пункту 10 Положення про вантажну митну декларацiю, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 09.06.97 N 574 (зi змiнами й доповненнями), Законiв України "Про електроннi документи та електронний документообiг" та "Про електронний цифровий пiдпис" з метою прискорення товарообiгу, скорочення часу митного оформлення, а також для впровадження безпаперових технологiй митного контролю й митного оформлення товарiв i транспортних засобiв.
1.2. Тимчасовi правила визначають особливостi проведення митного контролю й митного оформлення пiд час декларування в електроннiй формi товарiв i транспортних засобiв, що перемiщуються через митний кордон України вiдповiдно до установленого порядку, шляхом подання вантажної митної декларацiї в електроннiй формi (далi - ЕВМД), у тому числi у випадках декларування товарiв i транспортних засобiв iз застосуванням загальної вантажної митної декларацiї. Тимчасовi правила застосовуються лише при митному оформленнi товарiв i транспортних засобiв у митному режимi експорту.
1.3. Застосування електронного цифрового пiдпису (далi - ЕЦП) в електронних документах здiйснюється з використанням послуг акредитованого центру сертифiкацiї ключiв вiдповiдно до Закону України "Про електронний цифровий пiдпис" на договiрних засадах. До початку функцiонування центрального засвiдчувального органу засвiдчення вiдкритого ключа акредитованого центру сертифiкацiї ключiв не здiйснюється.
ЕЦП є обов'язковим реквiзитом електронних документiв, визначених у Тимчасових правилах.
Документ, незасвiдчений ЕЦП, не приймається до митного оформлення. При цьому при прийманнi електронних документiв повинна дотримуватись вiдповiдна процедура перевiрки ЕЦП з використанням програмного забезпечення, що дає можливiсть пересвiдчитися у цiлiсностi та достовiрностi електронного документа.
1.4. Дiя Тимчасових правил поширюється виключно на суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi, що беруть участь в експериментi, за їх згодою i за умови укладення вiдповiдного договору.
1.5. Митнi органи можуть запитувати у суб'єкта зовнiшньоекономiчної дiяльностi паперовi примiрники документiв, необхiдних для митних цiлей, для додаткової перевiрки вiдомостей, заявлених в електроннiй формi, а також документи вiдповiдно до законодавства України, необхiднi для розмiщення задекларованих товарiв i транспортних засобiв у заявлений митний режим. Документи, що є пiдставою для застосування пiльг з оподаткування пiд час митного оформлення, вiдповiдно до законодавства України подаються обов'язково.
1.6. Строки зберiгання декларантом ЕВМД мають бути не меншими, нiж термiни зберiгання вантажних митних декларацiй, визначенi Положенням про вантажну митну декларацiю, затвердженим постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 09.06.97 N 574 (зi змiнами й доповненнями).
1.7. Вiдомостi про товари й транспортнi засоби (далi - ВТТ), декларацiя митної вартостi (далi - ДМВ) та ЕВМД формуються декларантами вiдповiдно до митного законодавства України та Тимчасових правил.
1.8. ВТТ використовуються для прийняття рiшень як пiдроздiлами митного органу, що безпосередньо здiйснює митний контроль та митне оформлення, так i iншими його пiдроздiлами, якi залучаються до їх проведення згiдно з Порядком здiйснення митного контролю й митного оформлення товарiв та iнших предметiв iз застосуванням вантажної митної декларацiї, затвердженим наказом Державної митної служби України вiд 14.10.2002 N 561 "Про затвердження Порядку здiйснення митного контролю й митного оформлення товарiв та iнших предметiв iз застосуванням вантажної митної декларацiї" i зареєстрованим в Мiнiстерствi юстицiї України 07.11.2002 за N 877/7165 (зi змiнами та доповненнями) (далi - Порядок).
1.9. Пiдтвердження цiлiсностi даних в ВТТ, ДМВ та ЕВМД, прийнятих, оброблених, збережених i переданих митним органом вiдповiдно до Тимчасових правил та iдентифiкацiї пiдписувача засвiдчується ЕЦП. Механiзм накладення та перевiрки ЕЦП реалiзується вiдповiдними програмними засобами.
1.10. ЕВМД може застосовуватись, якщо:
товари i транспортнi засоби вивозяться за контрактами, якi передбачають оплату таких товарiв i транспортних засобiв виключно в грошовiй формi;
визначення митної вартостi товарiв i транспортних засобiв здiйснюється за цiною договору щодо товарiв i транспортних засобiв, якi експортуються;
експортуються товари власного виробництва;
всi необхiднi для митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв документи можуть бути представленi в електронному виглядi.
У разi вiдсутностi першої, другої чи третьої умови митне оформлення товарiв i транспортних засобiв здiйснюється у звичайному порядку. За вiдсутностi четвертої умови митний орган наступного робочого дня повiдомляє декларанта про скасування реєстрацiї ЕВМД i пропонує подати нову декларацiю, або пiдтверджує можливiсть подання паперових примiрникiв документiв, необхiдних для здiйснення митного контролю та митного оформлення у той же день.
1.11. ЕВМД не може застосовуватись, якщо:
при експортi (вивезеннi) товарiв i транспортних засобiв застосовуються заходи нетарифного регулювання (квотування, лiцензування, сертифiкацiя);
керiвники та iншi працiвники пiдприємства-експортера, що бере участь у експериментi, протягом двох рокiв, що передують моменту проведення експерименту, порушували законодавство України з питань митної справи пiд час виконання ними трудових обов'язкiв.
1.12. ЕВМД може бути роздрукована митним органом на бланку унiфiкованого адмiнiстративного документа форми МД-2 (МД-3), виготовленого типографським способом або за допомогою комп'ютера на аркушi паперу формату А4.
2. Структура iнформацiйної системи
2.1. Митне оформлення i митний контроль товарiв i транспортних засобiв здiйснюються з використанням автоматизованої iнформацiйної системи обробки вiдомостей в електроннiй формi (далi - АIС).
2.2. Органiзацiйнi умови застосування ЕЦП, зокрема порядок генерацiї, зберiгання, використання, знищення особистих ключiв посадових осiб суб'єкта зовнiшньоекономiчної дiяльностi та/або митного органу, за допомогою яких вони здiйснюють накладання ЕЦП на вiдповiднi документи, а також порядок формування (пiдстави формування), скасування, блокування та поновлення сертифiкатiв вiдкритих ключiв регулюються окремим нормативно-правовим актом.
2.3. Програмний засiб пiдготовки, редагування, передання ЕВМД у митний орган (далi - пiдсистема декларанта) виконує такi основнi функцiї:
формування ВТТ;
форматний контроль ВТТ;
формування та iмпорт з програмного забезпечення, яким користуються декларанти, ЕВМД i ДМВ (у разi, якщо її подання необхiдне вiдповiдно до законодавства України з питань митної справи);
форматно-логiчний контроль (далi - ФЛК) вiдповiдностi пiдготовлених (iмпортованих) ЕВМД структурi й формату даних, визначених наказом Держмитслужби України вiд 30.08.2004 N 628 "Про затвердження специфiкацiй форматiв обмiну даними";
накладання ЕЦП на ЕВМД, при цьому ЕЦП додається до електронного документа або приєднується до нього окремим додатком залежно вiд технiчних умов функцiонування засобу ЕЦП, що використовується для накладання ЕЦП;
передання ЕВМД та iнших необхiдних вiдомостей до пункту митного оформлення;
перевiрка ЕЦП на електронних повiдомленнях, отриманих вiд митного органу.
2.4. Пiдсистема митного органу включає:
вузол обробки iнформацiї (пункт митного оформлення), у базi даних якого мiстяться отриманi вiд декларанта вiдомостi, необхiднi для митних цiлей;
автоматизованi робочi мiсця митного оформлення i митного контролю, оснащенi спецiальними програмними засобами.
2.5. Вузол обробки iнформацiї митного органу виконує такi основнi функцiї:
прийняття ЕВМД з програмних засобiв АIС;
передання ЕВМД програмними засобами АIС;
контроль наявностi всiх ВТТ, необхiдних для митного оформлення;
ФЛК вiдповiдностi ЕВМД структурi й формату даних, визначених Держмитслужбою України;
формування протоколiв прийняття електронних копiй та проходження видiв контролю, зазначених в абзацах четвертому та п'ятому цього пункту, формування протоколу документiв, якi зазначенi в графi 44 ЕВМД i якi необхiдно подати митному органу в паперовому виглядi, екранних форм цих протоколiв;
збереження прийнятих вiдомостей, оформлених ЕВМД, що вiдносяться до них, виключивши можливiсть будь-яких змiн;
вiдображення ЕВМД й екранних форм ВТТ з урахуванням вiдповiдностi розташування i змiсту реквiзитiв екранних форм ВТТ розташуванню реквiзитiв вихiдних документiв;
роздрукування екранних форм ЕВМД;
здiйснення зв'язку з базами даних нормативно-довiдкової iнформацiї i нормативно-правових актiв Держмитслужби України, формування при потребi екранних форм змiсту вiдповiдної бази даних;
перевiрка сертифiката вiдкритого ключа акредитованого центру сертифiкацiї ключiв - пiсля початку функцiонування центрального засвiдчувального органу.
2.6. Визначення дiйсностi ЕЦП, накладеного на електронний документ, здiйснюється шляхом:
перевiрки ЕЦП за допомогою сертифiката вiдкритого ключа посадової особи, що поставила свiй пiдпис;
визначення дiйсностi сертифiката вiдкритого ключа посадової особи, що поставила свiй пiдпис, на момент накладання ЕЦП;
перевiрки сертифiката вiдкритого ключа центру сертифiкацiї ключiв.
Якщо електронний документ з накладеним ЕЦП надається з порушенням цих вимог, то ЕЦП уважається недiйсним.
2.7. Автоматизованi робочi мiсця митного контролю i митного оформлення (далi - АРМ МКМО), оснащенi спецiальними програмними засобами, використовуються уповноваженими посадовими особами митного органу пiд час здiйснення митного контролю i митного оформлення товарiв i транспортних засобiв з урахуванням особливостей, передбачених Тимчасовими правилами.
2.8. Iнформацiйна взаємодiя в рамках АIС мiж пiдсистемами декларанта i митного органу здiйснюється з використанням повiдомлень в електроннiй формi, засвiдчених ЕЦП (далi - авторизованi повiдомлення).
3. Декларування товарiв i транспортних засобiв з використанням ЕВМД
3.1. Декларант пiсля представлення митному органу товарiв i транспортних засобiв у термiни, установленi законодавством України, формує з використанням пiдсистеми декларанта ЕВМД, накладає на них ЕЦП i передає у вузол обробки iнформацiї митного органу. ЕВМД заповнюється вiдповiдно до Iнструкцiї про порядок заповнення вантажної митної декларацiї, затвердженої наказом Держмитслужби України вiд 09.07.97 N 307 i зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 24.09.97 за N 443/2247 (зi змiнами й доповненнями), Порядку заповнення граф вантажної митної декларацiї вiдповiдно до митних режимiв, затвердженого наказом Держмитслужби України вiд 30.06.98 N 380 i зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 22.07.98 за N 469/2909 (зi змiнами й доповненнями), i Порядку заповнення граф перiодичної митної декларацiї, затвердженого наказом Держмитслужби України вiд 30.12.2003 N 931 i зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 30.12.2003 за N 1273/8594, розроблених на виконання постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 09.06.97 N 574 "Про затвердження Положення про вантажну митну декларацiю" (зi змiнами й доповненнями).
3.2. У вузлi обробки iнформацiї митного органу в автоматичному режимi перевiряється дiйснiсть ЕЦП декларанта i проводиться ФЛК вiдповiдностi ЕВМД i ДМВ структурi й формату даних, установлених Держмитслужбою України, у результатi якого ЕВМД i ДМВ приймаються або не приймаються для подальшої обробки.
3.3. Програмно-технiчний комплекс сертифiкацiї ключiв, що входить до пiдсистеми сертифiкацiї ключiв, виконує такi основнi функцiї:
формування сертифiкатiв ключiв посадових осiб суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi та митного органу (далi - сертифiкати ключiв);
розповсюдження сертифiкатiв ключiв серед митних органiв i декларантiв;
скасування, блокування та поновлення сертифiкатiв ключiв;
ведення бази даних сформованих сертифiкатiв ключiв.
3.4. У разi успiшного проходження ФЛК вузол обробки iнформацiї митного органу реєструє ЕВМД, з присвоєнням унiкального номеру (реєстрацiйний номер ЕВМД присвоюється iнформацiйною системою з метою iдентифiкацiї вiдомостей, що подаються декларантом, i не збiгається з реєстрацiйним (довiдковим) номером ВМД, що присвоюється митним органом вiдповiдно до вимог Положення про вантажну митну декларацiю, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 09.06.97 N 574. Для декларанта формується повiдомлення, яке мiстить зазначений номер, або перелiк помилок у разi неуспiшного проходження ФЛК.
3.5. Митний орган має право призначати спецiально пiдготовлену посадову особу (групу посадових осiб) для перевiрки вiдомостей, що заявляються.
3.6. Результати перевiрки iнформацiї, що вiдноситься до даної ЕВМД, на етапах митного оформлення вносяться у вiдповiднi службовi поля бази даних вузла обробки iнформацiї митного органу.
3.7. Уповноважена посадова особа митного органу за результатами перевiрки ЕВМД приймає рiшення про необхiднiсть i форму митного огляду товарiв i транспортних засобiв, а також про необхiднiсть представлення додаткових ВТТ. Прийняте рiшення про необхiднiсть представлення додаткових ВТТ або паперових примiрникiв документiв доводиться до вiдома декларанта за допомогою авторизованого повiдомлення.
3.8. Уповноважена посадова особа митного органу пiсля завершення митного оформлення й ухвалення рiшення про випуск товарiв i транспортних засобiв вiдповiдно до заявленого митного режиму здiйснює таке:
проставляє вiдповiднi вiдмiтки в ЕВМД за допомогою АРМ МКМО;
передає ЕВМД з АРМ МКМО у вузол обробки iнформацiї митного органу;
за допомогою програмних засобiв вузла обробки iнформацiї пiдтверджує завершення митного контролю й митного оформлення товарiв i транспортних засобiв ЕЦП, роздруковує ЕВМД на бланках унiфiкованого адмiнiстративного документа, виготовлених за допомогою комп'ютера, i проставляє в графi "В" основного й додаткових аркушiв ВМД вiдбитки особистої номерної печатки, завiряє їх особистим пiдписом та вчиняє запис "Електронне декларування". Роздрукований примiрник ЕВМД застосовується для отримання зобов'язання вiд особи, що приймає задекларованi товари до перевезення, щодо доставки цих товарiв i транспортних засобiв у митницю призначення.
3.9. Зберiгання ЕВМД здiйснюється у вузлi обробки iнформацiї митного органу без права внесення змiн до неї.
3.10. Зберiгання паперового примiрника ЕВМД, а також паперових примiрникiв документiв, представлених декларантом пiд час митного оформлення, здiйснюється вiдповiдно до вимог Порядку.
4. Прикiнцевi положення
4.1. Пiдсистема сертифiкацiї ключiв повинна вiдповiдати вимогам акредитованих центрiв сертифiкацiї ключiв i виконувати умови надання послуг ЕЦП вiдповiдно до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 13.07.2004 N 903 "Про затвердження Порядку акредитацiї центру сертифiкацiї ключiв". До початку функцiонування центрального засвiдчувального органу, що створюється вiдповiдно до Закону України "Про електронний цифровий пiдпис", акредитацiю та пiдтвердження вiдповiдностi зазначеним вимогам здiйснює контролюючий орган в сферi послуг ЕЦП.
Засоби ЕЦП, що використовуються в пiдсистемi митного органу та в пiдсистемi декларанта, повиннi мати сертифiкати вiдповiдностi або позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи в сферi криптографiчного захисту iнформацiї.
4.2. Для органiзацiї декларування товарiв i транспортних засобiв у електроннiй формi митний орган доводить до вiдома декларанта вимоги до апаратних, системних, мережевих i телекомунiкацiйних засобiв, програмного забезпечення, засобiв захисту iнформацiї, необхiднi для органiзацiї пiдсистеми декларанта i забезпечення iнтерфейсу з пiдсистемою митного органу, а також передає декларанту для встановлення програмне забезпечення, експлуатацiйну документацiю для органiзацiї взаємодiї пiдсистеми декларанта з пiдсистемою митного органу.
4.3. Декларант для органiзацiї декларування в електроннiй формi призначає осiб, вiдповiдальних за здiйснення електронного обмiну даними з митним органом (у тому числi адмiнiстратора пiдсистеми декларанта i користувачiв ЕЦП), з представленням у митний орган копiй документiв, що пiдтверджують призначення i повноваження зазначених осiб, отримує вiдповiдно до технологiчної схеми та вимог п. 2.2 Тимчасових правил сертифiкат ключа, а також самостiйно комплектує пiдсистему декларанта необхiдними апаратними, системними, мережевими i телекомунiкацiйними засобами, програмним забезпеченням, засобами захисту iнформацiї вiдповiдно до рекомендацiй митного органу.
4.4. Митний контроль i митне оформлення товарiв i транспортних засобiв, що декларуються з поданням ЕВМД, здiйснюються вiдповiдно до Порядку i Тимчасових правил iз занесенням вiдповiдних вiдомостей до службових полiв бази даних вузла обробки iнформацiї митного органу, що вiдносяться до даної ЕВМД.
4.5. Пропуск товарiв i транспортних засобiв через митний кордон України здiйснюється на пiдставi оформленої ЕВМД, при цьому у справах митного органу, який здiйснив пропуск, залишається роздрукована посадовою особою цього митного органу ВМД на бланку унiфiкованого адмiнiстративного документа, виготовленого за допомогою комп'ютера. У графi "А" основного аркуша ВМД посадова особа, яка здiйснила пропуск товарiв i транспортних засобiв, проставляє вiдбиток особистої номерної печатки, особистий пiдпис i вчиняє запис "Електронне декларування".
Директор Департаменту органiзацiї митного контролю | С.М.Сьомка |