МIНIСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ
НАКАЗ
м.Київ
вiд 28.07.98 | N 297 |
---|
Про затвердження "Правил перевезень пасажирiв,
багажу, вантажобагажу та пошти залiзничним
транспортом України"
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 1 жовтня 1998 р. за N 620/3060 |
Iз змiнами, внесеними згiдно з
Наказами Мiнтрансу
N 611 вiд 21.12.99
N 109 вiд 22.02.2001
N 831 вiд 21.11.2002
N 530 вiд 14.07.2003
N 1069 вiд 06.12.2004
На виконання Закону України "Про залiзничний транспорт" та Порядку обслуговування громадян залiзничним транспортом, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 березня 1997 р. N 252, наказую:
1. Затвердити Правила перевезень пасажирiв, багажу, вантажобагажу та пошти залiзничним транспортом України, що додаються.
2. Встановити, що зазначенi Правила вводяться в дiю з 30 листопада 1998 р.
3. Укрзалiзницi (Слободян А.В.) та начальникам залiзниць України забезпечити своєчасне введення Правил у дiю та правильнiсть їх застосування.
4. Головному управлiнню науково-технiчної полiтики, промисловостi та сертифiкацiї (Петрашевський О.Л.) разом iз Головним управлiнням правового забезпечення дiяльностi транспорту (Логiнова Л.М.) в установленому порядку зареєструвати цей наказ у Мiнiстерствi юстицiї.
5. Iз введенням у дiю цих Правил вважати такими, що не застосовуються на залiзницях України, Правила перевезень пасажирiв i багажу залiзницями СРСР (тарифне керiвництво N 5), введенi вказiвкою Мiнiстерства шляхiв сполучення СРСР вiд 12 грудня 1988 р. N Н-3760 у.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Мiнiстра транспорту України - Генерального директора Укрзалiзницi А.В.Слободяна.
Перший заступник Мiнiстра транспорту | Л.М.Костюченко |
Затверджено Наказ Мiнiстерства транспорту України 28.07.98 N 297 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 1 жовтня 1998 р. за N 620/3060 |
Правила
перевезень пасажирiв, багажу, вантажобагажу та
пошти залiзничним транспортом України
Роздiл 1. Загальнi положення
1.1. Правила перевезень пасажирiв, багажу, вантажобагажу та пошти залiзничним транспортом України (далi - Правила) розробленi згiдно з вимогами Статуту залiзниць України, Порядку обслуговування громадян залiзничним транспортом (далi - Порядок) та iнших нормативних актiв, i поширюються на працiвникiв залiзничного транспорту, фiзичних та юридичних осiб, незалежно вiд їх форм власностi та пiдпорядкування, якi:
а) користуються послугами залiзничного транспорту;
б) здiйснюють перевезення пасажирiв, багажу та вантажобагажу залiзницями;
в) обслуговують пасажирiв на вокзалах, в пунктах продажу проїзних документiв та в поїздах.
(Пункт 1.1 роздiлу 1 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
1.2. Правила застосовуються тiльки при перевезеннi пасажирiв, багажу, вантажобагажу залiзничними лiнiями загального користування у межах України та у вагонах парку залiзниць, або орендованих у залiзниць, а також у власних вагонах, що належать пiдприємствам, органiзацiям, установам або громадянам - суб'єктам пiдприємницької дiяльностi.
При перевезеннi пасажирiв в межах України, але у вагонах залiзниць iнших держав, дiють норми вiдповiдних мiжнародних угод, а вимоги Правил поширюються тiльки на положення, не врегульованi цими угодами.
1.3. Кожен працiвник залiзницi чи пiдприємства - суб'єкта пiдприємницької дiяльностi, а також громадянин, який користується послугами залiзничного транспорту, несе персональну вiдповiдальнiсть за порушення Правил.
1.4. Органiзацiя виконання цих Правил на залiзницях здiйснюється Управлiннями залiзниць.
1.5. Працiвники залiзниць та пiдприємств - суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi повиннi бути ввiчливими та запобiгливими щодо кожного пасажира, вiдправника та одержувача вантажобагажу, виявляти турботу та увагу до них, вживати заходiв з метою усунення недолiкiв в обслуговуваннi громадян, незалежно вiд того, за яких обставин та з чиєї вини вони виникли.
1.6. Посадовi особи всiх рiвнiв управлiння процесом перевезень пасажирiв, багажу, вантажобагажу та обслуговування пасажирiв на залiзницi, суб'єкти пiдприємницької дiяльностi повиннi здiйснювати особистий прийом громадян з питань обслуговування їх працiвниками пiдвiдомчих пiдприємств.
Графiк прийому вивiшується безпосередньо на дверях чи бiля дверей службового кабiнету.
1.7. Всi вiдмiтки на проїзних та перевiзних документах, акти, довiдки завiряються посадовим штемпелем уповноваженої особи та пiдписом, iз зазначенням дати.
1.8. Термiни, якi використовуються у Правилах, мають таке значення:
Автомобiлевоз - вагон спецiальної конструкцiї з обладнанням для перевезення легкових автомобiлiв, включений до складу пасажирського поїзда;
Бiзнес-купе - спецiально обладнане у м'якому вагонi купе iз мiсцем для лежання для однiєї особи;
Бронювання мiсць - закрiплення на пiдставi разового замовлення або договору певної кiлькостi мiсць з вiдстрочкою реалiзацiї замовнику на визначений термiн.
Вагон безпересадковий - пасажирський вагон, який прямує до станцiї призначення з двома або бiльше поїздами без пересадки пасажирiв.
Вагон зi змiнним трафаретом - вагон у поїздi, обладнаний двома маршрутними дошками (трафаретами), продаж проїзних документiв у який здiйснюється не далi станцiї змiни трафарету i окремо вiд станцiї змiни трафарету.
На першiй вказується маршрут вiд станцiї вiдправлення поїзда до станцiї змiни трафарету, на другiй - маршрут вiд станцiї змiни трафарету до станцiї призначення поїзда.
Залежно вiд пасажиропотоку вiд станцiї вiдправлення (змiни трафарету) до певної станцiї призначення може видiлятись не вагон, а визначена кiлькiсть мiсць.
(Пункт 1.8 роздiлу 1 доповнено абзацом згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
Вагони пасажирськi - вагони, призначенi для перевезення пасажирiв. До числа цих вагонiв належать також поштовi, багажнi, вагони-ресторани, службово-технiчнi (службовi, клуби, санiтарнi, випробувальнi та вимiрювальнi, лабораторiї, автомобiлевози та iншi спецiальнi вагони пасажирського типу).
Вагон пасажирський спецiальний - пасажирський вагон, який в установленому порядку призначений в рейс за замовленням будь-якої юридичної або фiзичної особи для перевезення групи пасажирiв, багажу чи вантажобагажу.
Вагон штабний - вагон для перевезення пасажирiв, обладнаний радiостанцiєю, радiовузлом, де знаходиться начальник поїзда, поїзний електромонтер.
Вокзал - комплекс спецiальних споруд, примiщень, обладнання, призначений для обслуговування пасажирiв, надання їм платних та безплатних послуг у тому числi реалiзацiї продуктiв харчування, промислових та супутних товарiв, друкованої продукцiї тощо, управлiння рухом поїздiв та розмiщення персоналу. До складу вокзального комплексу входять: посадковi платформи, пiшохiднi тунелi та мости, переходи через залiзничнi колiї, багажнi примiщення, частина прилеглої до споруди привокзальної площi. Залежно вiд обсягiв роботи з вiдправлення пасажирiв вокзали бувають позакласнi, 1, 2 та 3 класу.
(Термiн iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
Зал очiкування - спецiально обладнане примiщення вокзалу з мiсцями для сидiння, призначене для тимчасового перебування пасажирiв, якi очiкують вiдправлення чи прибуття поїзда.
(Пункт 1.8 роздiлу 1 доповнено термiном згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
Зал очiкування пiдвищеного комфорту - зал очiкування, у якому передбаченi комфортнi умови перебування.
(Пункт 1.8 роздiлу 1 доповнено термiном згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
Зворотний виїзд - додаткова послуга пасажиру в пунктi першопочаткового вiдправлення в оформленнi виїзду на зворотний шлях.
Каса багажна - окреме спецiально обладнане примiщення для оформлення перевезення багажу та вантажобагажу.
Каса квиткова - спецiально обладнане примiщення для оформлення проїзду пасажирiв та повернення платежiв за невикористанi проїзнi документи.
Каса квиткова добова - квиткова каса, яка оформляє проїзнi документи щонайбiльше за 24 години до вiдправлення поїзда.
Камера схову - спецiально обладнане примiщення для короткочасного зберiгання ручної поклажi, багажу пасажирiв.
Категорiя вагона - рiзновиднiсть вагонiв для перевезення пасажирiв залежно вiд їх облаштування, кiлькостi мiсць у вагонi та умов проїзду. Вагони бувають 1, 2, 3 класу - з вiдкритими та закритими купе з мiсцями для сидiння:
- мiжобласнi - без купе з мiсцями для сидiння;
- загальнi - з вiдкритими купе з мiсцями для сидiння;
- плацкартнi - з вiдкритими купе з мiсцями для лежання;
- купейнi - з окремими чотиримiсними купе з мiсцями для лежання;
- м'якi - з окремими одномiсними купе, двомiсними (СВ) та трьохмiсними купе з мiсцями для лежання;
- фiрмовi - м'якi, купейнi, плацкартнi та мiжобласнi вагони, що вiдповiдають вимогам Положення про фiрмовi пасажирськi поїзди та групи фiрмових пасажирських вагонiв, затвердженого Мiнiстерством транспорту України;
пiдвищеного комфорту - м'якi, купейнi вагони пасажирських або швидких поїздiв, вагони електро- та дизель-поїздiв типової або спецiальної конструкцiї з наданням харчування, особливих умов та послуг тощо.
(Абзац пункту 1.8 роздiлу 1 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
Вагони можуть бути також комбiнованими з купе рiзної категорiї.
(Термiн iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
Квиток абонементний - документ для багаторазового проїзду пасажира у примiському поїздi на визначений перiод.
Керiвник органiзованої групи дiтей - вiдповiдальна особа, призначена органiзатором перевезення дiтей для їх супроводження.
Керiвник туристської групи - особа, що є представником суб'єкта туристичної дiяльностi i виступає вiд його iменi, супроводжує туристiв, забезпечує виконання умов договору про надання туристичних послуг, володiє фаховими знаннями про державу (мiсцевiсть) перебування i, як правило, мовою держави перебування або загальнозрозумiлою там мовою.
Купе змiшане - купе, в яке здiйснено продаж проїзних документiв для осiб, незалежно вiд статi (чоловiчої, жiночої).
Купе сiмейне - спецiально обладнане купе м'якого вагона з мiсцем для лежання для трьох осiб.
Купе чоловiче (жiноче) - купе, в яке здiйснено продаж проїзних документiв тiльки для осiб чоловiчої (жiночої) статi
Маркування багажу, вантажобагажу - розмiщення безпосередньо на вантажi спецiальної iнформацiї про станцiю, залiзницю вiдправлення i призначення, даних про вiдправника, одержувача, особливостей поводження з вантажем.
Мiсце багажу, вантажобагажу - кожна окрема рiч, пiдготовлена до вiдправлення без упакування, або декiлька речей, упакованих в окреме вiдправлення (валiза, ящик, рюкзак тощо) з нанесеним маркуванням пiсля зважування.
Нетарифний зупинковий пункт - роздiльний або зупинковий пункт, закритий для приймання та видавання багажу.
Органiзована група пасажирiв - належним чином зорганiзована туристичною або будь-якою органiзацiєю чи фiзичною особою кiлькiсть пасажирiв, якi здiйснюють спiльну поїздку поїздом за однаковими маршрутом i метою поїздки. Бувають дитячi, дорослi, змiшанi групи.
Оголошена цiннiсть - фактична вартiсть багажу, вантажобагажу, оголошена пасажиром при оформленнi перевезення.
Пасажир - фiзична особа, яка користується залiзничним транспортом на пiдставi особистого проїзного документа або є членом органiзованої групи осiб, яка проїздить на пiдставi придбаного групового проїзного документа. Названi особи вважаються пасажирами з моменту придбання квитка на поїзд до моменту завершення поїздки. Пасажирами також вважаються особи, що здiйснюють поїздку за посвiдченням, якщо це передбачено законодавством України.
(Абзац пункту 1.8 роздiлу 1 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
Пасажир транзитний - пасажир, що здiйснює пересадки на станцiях i має документи на виїзд з пунктiв пересадки, оформленi в пунктi першопочаткового вiдправлення.
Пасажирська будiвля - будiвля на станцiї, де вiдсутнiй вокзал, з примiщеннями, обладнаними для оформлення проїзних документiв, багажних та вантажобагажних квитанцiй, очiкування поїзда.
Перон - частина територiї вокзалу, на якiй провадиться посадка та висадка пасажирiв, завантаження та розвантаження багажних, поштових вагонiв.
Перевiзник - юридична особа - власник або орендар вагона, який уклав договiр на перевезення з пасажиром або вiдправником вантажобагажу або замовником органiзованої групи пасажирiв.
Платформа - рiвний пiдвищений майданчик, збудований згiдно iз нормами будiвництва, бiля якого зупиняється поїзд для здiйснення посадки та висадки пасажирiв.
Поїзд пасажирський - поїзд, сформований iз вагонiв, призначених для перевезення пасажирiв, багажу, вантажобагажу та пошти. У залежностi вiд швидкостi поїзди можуть бути пасажирськими, швидкими, прискореними, швидкiсними, високошвидкiсними.
(Термiн iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
Поїзд пiдвищеного комфорту - поїзд, сформований iз вагонiв, яким присвоєна категорiя пiдвищеного комфорту.
Поїзд спецiальний - поїзд, призначений в установленому порядку (за замовленням будь-якої юридичної чи фiзичної особи) для перевезення груп пасажирiв.
Поїзди погодженi - поїзди, погодженi з пасажиром при оформленнi проїзду з пересадками, якими пасажир прибував та вiд'їздив з пункту пересадки.
Послуга транспортна основна - перевезення пасажирiв у загальному, мiжобласному, плацкартному, м'якому, купейному, фiрмовому, пiдвищеного комфорту та СВ вагонах у складi швидкого та пасажирського поїзда, примiських та мiсцевих поїздiв, перевезення багажу, вантажобагажу у багажних вагонах.
Послуга додаткова - послуга, що надається громадянам пiд час оформлення проїзду, приймання багажу чи вантажобагажу, перебування в поїздi чи на вокзалi, пiд час повернення невикористаних проїзних та перевiзних документiв.
Проїзний документ - документ встановленого зразка, який посвiдчує право пасажира на проїзд залiзничним транспортом.
(Абзац пункту 1.8 роздiлу 1 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
Складовими вартостi проїзного документа є:
- плацкарта - частина вартостi проїзду, змiнювана залежно вiд категорiї вагона, поїзда, що компенсує витрати на пiдготовку в рейс та обслуговування вагона;
- квиток - частина вартостi проїзду, змiнювана залежно вiд категорiї вагона та поїзда, що компенсує витрати на перемiщення вагона.
До складових вартостi проїзного документа включається також плата (збiр), передбачена законодавством: податок на додану вартiсть, страховий збiр, плата за продаж проїзного документа (комiсiйний збiр). При оформленнi проїзду iз використанням автоматизованих систем, складовi вартостi проїзного документа мають шифри, встановленi технологiчними процесами вiдповiдних систем.
Види проїзних документiв: повнi, пiльговi, безплатнi; дитячi, груповi; службовi.
В примiських поїздах та мiсцевих поїздах без нумерацiї мiсць в вагонах проїзним документом є квиток.
Приймач-здавач багажу - службовець станцiї, який приймає багаж та вантажобагаж до перевезення у багажному вагонi та видає його на станцiях зупинки поїзда працiвникам станцiї або пасажиру (прийомоздавальник вантажу та багажу в поїздах згiдно з Класифiкатором професiй ДК 003-95).
Примiський квиток - документ для проїзду в примiському сполученнi одного або декiлькох пасажирiв на вказаний поїзд або дату.
Пряма плацкарта - додаткова послуга пасажиру, що надається в пунктi першопочаткового вiдправлення з оформлення виїзду з пункту пересадки.
Пункт пасажирський зупинковий - пункт на перегонi, що не має колiйного розвитку i призначений виключно для посадки та висадки пасажирiв.
Пункт продажу проїзних документiв - мережа залiзничних квиткових кас, що здiйснюють оформлення проїзду, повернення платежiв за невикористанi проїзнi документи, об'єднаних спiльним облiком та звiтнiстю.
Резервування мiсць - видiлення заздалегiдь за заявками органiзацiй, фiзичних осiб мiсць з вiдстроченим оформленням проїзних документiв.
Розклад руху - графiк або таблиця, що мiстить вiдомостi про час прибуття, стоянки та вiдправлення поїзда.
Ручна поклажа - предмети або речi, якi перевозяться разом з пасажирами.
Ручна поклажа великогабаритна - ручна поклажа, розмiри якої за сумою трьох вимiрювань перевищують 180 см.
Сервiс-центр - спецiально обладнане примiщення для обслуговування пасажирiв в умовах пiдвищеного комфорту, надання їм додаткових послуг (оформлення проїзду на рiзнi види транспорту, копiювання документiв, користування засобами зв'язку, комп'ютернi послуги тощо).
(Пункт 1.8 роздiлу 1 доповнено термiном згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
Сполучення пасажирське - перевезення пасажирiв, багажу та вантажобагажу в пасажирських, швидких, швидкiсних, високошвидкiсних, фiрмових поїздах, електро- та дизель-поїздах пiдвищеного комфорту мiж пунктами, розташованими:
(Абзац пункту 1.8 роздiлу 1 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказами Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001, N 831 вiд 21.11.2002) |
а) на мережi однiєї залiзницi - мiсцеве;
б) на мережi двох та бiльше залiзниць - пряме.
Залежно вiд способiв доставки пасажирiв до мiсця призначення пасажирське сполучення подiляється на пересадкове та безпересадкове.
Сполучення примiське - перевезення пасажирiв примiськими i мiсцевими електро- та дизель-поїздами, поїздами, сформованими iз класних вагонiв з локомотивною тягою без нумерацiї мiсць у вагонах за примiськими тарифами.
(Абзац пункту 1.8 роздiлу 1 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
Станцiя промiжна - будь-яка станцiя, розташована мiж початковою та кiнцевою станцiями маршруту прямування поїзда.
Суб'єкт господарювання - юридична особа, незалежно вiд органiзацiйно-правової форми та форми власностi, яка займається перевезенням пасажирiв, багажу, вантажобагажу, обслуговуванням пасажирiв.
Страховий збiр - плата, встановлена чинним законодавством України, яку вносить пасажир пiд час оформлення проїзду для обов'язкового особистого страхування вiд нещасного випадку.
Тариф пасажирський - система цiн, яка включає затвердженi у встановленому порядку розмiри плати за перевезення пасажирiв, багажу, вантажобагажу, а також правила їх обчислення та застосування.
Термiн чинностi проїзного документа - перiод часу, протягом якого проїзний документ є чинним для здiйснення поїздки.
Технологiчний процес роботи вокзалу - процес, що складається iз цiлеспрямованих i послiдовних дiй у площинi забезпечення перевезень пасажирiв та обслуговування їх пiд час перебування на вокзалi.
Трафарет - показник iнформацiї на вагонi про маршрут його прямування.
Учасник перевiзного процесу - юридична особа, представник якої прийняв багаж або вантажобагаж для перевезення або зберiгання.
Фiлiя квиткової каси - каса, яка здiйснює одну або декiлька операцiй квиткової каси (прийом замовлень без оформлення проїзних документiв, продаж проїзних документiв без повернення платежiв, продаж проїзних документiв заздалегiдь, без добового продажу та iн.).
Фiрмовий поїзд - поїзд, сформований iз вагонiв, яким присвоєна категорiя фiрмових. До складу фiрмового поїзда можуть включатись нефiрмовi вагони, i навпаки, до складу нефiрмового поїзда можуть включатись фiрмовi вагони.
(Пункт 1.8 роздiлу 1 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказами Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99, N 831 вiд 21.11.2002, N 530 вiд 14.07.2003) |
1.9. Обслуговування пасажирiв на вокзалах (пунктах обслуговування пасажирiв) здiйснюється згiдно з технологiчним процесом роботи вокзалу (пункту обслуговування пасажирiв), затвердженим начальником залiзницi.
(Роздiл 1 доповнено пунктом 1.9 згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
1.10. Перелiк основних штемпелiв, що проставляються на проїзних документах, наведено в додатку 6, що додається до Правил.
(Роздiл 1 доповнено пунктом 1.10 згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
Роздiл 2. Перевезення пасажирiв
2.1. Основнi положення
2.1.1. Перевезення пасажирiв здiйснюється мiж всiма залiзничними станцiями та зупинковими пунктами, вiдкритими для посадки, висадки пасажирiв, за розкладом руху пасажирських поїздiв, затвердженим у встановленому порядку.
Залiзниця, у залежностi вiд мiсцевих умов, може закривати продаж проїзних документiв до станцiй, якi близько розташованi вiд станцiї вiдправлення, за умови наявностi альтернативних поїздiв до цих станцiй.
(Пункт 2.1.1 роздiлу 2 доповнено абзацом другим згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
Iнформацiя про вiдкриття, закриття станцiй та зупинкових пунктiв, змiну їхнiх найменувань, характеристик та характеру виконуваних ними операцiй публiкується Укрзалiзницею у збiрниках правил перевезень та тарифiв, а також у тарифних керiвництвах.
2.1.2. Кожний пасажир має право займати, як правило, одне мiсце згiдно iз придбаним проїзним документом. За бажанням пасажира i за наявностi вiльних мiсць йому може надаватись можливiсть викупити в складi пасажирських поїздiв, що курсують за розкладом, затвердженим у встановленому порядку, окреме купе в купейному вагонi для проїзду одного, двох чи трьох пасажирiв, чи для одного пасажира - двомiсне купе в вагонi СВ, або для одного-двох пасажирiв - тримiсне купе в м'якому вагонi.
Проїзд оформляється на одному бланку проїзного документа, на якому ставиться вiдмiтка "Окреме купе".
Проїзд у сiмейному купе оформляється на одному бланку проїзного документа, на якому ставиться вiдмiтка "сiмейне купе". При цьому проїзд у "сiмейному купе" дозволяється для кiлькостi осiб - не бiльше 3 дорослих та дiтей, вiдповiдно до вимог п. 2.8.1.
(Пункт 2.1.2 роздiлу 2 доповнено абзацом третiм згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
Крiм цього, пасажир може придбати мiсце для перевезення ручної поклажi за порядком, передбаченим пунктом 3.1.4.
2.1.3. Начальник станцiї вiдправлення поїзда та адмiнiстрацiя пункту продажу проїзних документiв зобов'язанi завчасно, але не пiзнiше моменту оформлення проїзду, поiнформувати пасажирiв про всi запланованi змiни в розкладi руху пасажирських поїздiв.
У разi якщо цi змiни оголошенi пiсля придбання пасажирами проїзних документiв, начальник станцiї вiдправлення поїзда та начальники промiжних станцiй зобов'язанi поiнформувати пасажирiв про змiни в розкладi руху перед посадкою пасажирiв у вагон. Якщо змiна в розкладi руху поїздiв на шляху прямування спонукала до пересадки для проїзду до мiсця призначення, працiвники залiзниць повиннi надати безкоштовно допомогу в перенесеннi ручної поклажi в межах залiзничної станцiї.
(Абзац другий пункту 2.1.3 роздiлу 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
Якщо продаж проїзних документiв на цей поїзд уже розпочався, та перенесення часу вiдправлення поїзда ранiше часу, встановленого дiючим розкладом руху поїздiв, є неприпустимим.
(Абзац третiй пункту 2.1.3 роздiлу 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
2.2. Оформлення проїзду
2.2.1. Кожний громадянин має право придбати за одним зверненням до каси до 9 проїзних документiв включно, незалежно вiд напрямкiв. Продаж бiльшої кiлькостi проїзних документiв здiйснюється вiдповiдно до п.2.9.
(Абзац другий пункту 2.2.1 вилучено згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
2.2.2. Оформлення проїзних документiв здiйснюється з пред'явленням паспорта чи iншого документа, який посвiдчує особу, з унесенням до проїзного документа її прiзвища та iнiцiалiв (крiм продажу квиткiв у примiському сполученнi).
(Абзац перший пункту 2.2.2 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
Пiдставою для видачi iменного проїзного документа дитинi є свiдоцтво про народження чи iншого документа з фотокарткою або паспорт матерi (батька), де вписана дитина.
(Абзац другий пункту 2.2.2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнiстерства транспорту N 530 вiд 14.07.2003) |
Груповi перевезення за заявками юридичних осiб оформляються за списком осiб, наданим на фiрмовому бланку органiзацiї та завiреним печаткою за заявками фiзичних осiб - за списком, який надається на аркушi паперу, пiдписаним особою, що подала заявку. При оформленнi групових проїзних документiв вказується прiзвище однiєї особи - керiвника групи та слово "список", незалежно вiд того, скiльки бланкiв проїзних документiв оформлено.
(Абзац третiй пункту 2.2.2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
За наявностi у списку осiб, що мають право на пiльги, зазначаються статус особи та номер посвiдчення.
(Пункт 2.2.2 доповнено абзацом згiдно з Наказом Мiнiстерства транспорту N 530 вiд 14.07.2003) |
Вiдповiднiсть запису у списках щодо посвiдчень фактичним даним оригiналу посвiдчення перевiряється квитковим касиром, що здiйснює оформлення проїзних документiв.
(Пункт 2.2.2 доповнено абзацом згiдно з Наказом Мiнiстерства транспорту N 530 вiд 14.07.2003) |
Два примiрники списку завiряються штампом (печаткою) квиткової каси, проставляється дата оформлення, вказується прiзвище квиткового касира та ставиться пiдпис.
(Пункт 2.2.2 доповнено абзацом згiдно з Наказом Мiнiстерства транспорту N 530 вiд 14.07.2003) |
Перший примiрник списку вручається керiвнику групи для здiйснення посадки на поїзд, другий - залишається у касi й додається до звiту.
(Пункт 2.2.2 доповнено абзацом згiдно з Наказом Мiнiстерства транспорту N 530 вiд 14.07.2003) |
При оформленнi проїзних документiв вручну прiзвище пасажира вказується повнiстю, а iз використанням автоматизованих систем допускається скорочення, залежно вiд їх технiчної можливостi. Проїзнi документи без зазначення прiзвища в проїзному документi та з виправленням прiзвища, зробленим не уповноваженою на це особою, вважаються недiйсними.
За наявностi у списку дiтей зазначається дата та рiк народження.
(Абзац дев'ятий пункту 2.2.2 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) | |
(Пункт 2.2.2 роздiлу 2 в редакцiї Наказiв Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001, N 831 вiд 21.11.2002) |
2.2.3. Квитковi каси вiдкриваються на всiх станцiях i зупинкових пунктах, де кiлькiсть проданих документiв становить 50 i бiльше за добу.
На станцiях i зупинкових пунктах, де обсяг продажу проїзних документiв менший, суб'єкти господарювання встановлюють iнший порядок продажу, iз урахуванням мiсцевих умов.
Про порядок оформлення проїзду з таких станцiй, зупинкових пунктiв суб'єкт господарювання зобов'язаний iнформувати пасажирiв у пунктах продажу проїзних документiв та в поїздах.
2.2.4. Залежно вiд величини пасажиропотоку, кiлькостi квиткових кас та з метою забезпечення надання пiльг згiдно iз законодавством України каси можуть спецiалiзуватись:
а) за напрямами (Пiвнiч, Пiвдень, Захiд, на мiста, регiон та iн.);
б) за видами сполучень (мiжнародне, примiське, пряме);
в) продажу заздалегiдь та добовi;
г) для певної пiльгової категорiї пасажирiв (iнвалiдiв, учасникiв вiйни, депутатiв, пасажирiв з дiтьми, вiйськовослужбовцiв, службова та iн.).
2.2.5. Спецiалiзованi каси дпя певних категорiй пасажирiв можуть вiдкриватись у кожному випадку, коли пасажиропотiк цих категорiй є достатнiм для безперервної роботи каси у денному та змiнному режимi.
Якщо пасажиропотiк є недостатнiм, допускається змiшана спецiалiзацiя роботи кас (для iнвалiдiв та депутатiв, для вiйськовослужбовцiв та службова, для примiського та прямого сполучення та iн.).
2.2.6. В проїзних документах, оформлених у вагони з нумерованими мiсцями, зазначається номер та дата вiдправлення поїзда, номер вагона та номер мiсця.
До введення в дiю нацiональної автоматизованої системи продажу квиткiв номер мiсця вказується тiльки в проїзних документах, оформлених вiд станцiї вiдправлення поїзда, вiд станцiй змiни трафаретiв, вiд промiжних станцiй, включених до автоматизованої системи "Експрес-2" з однаковими умовами оформлення проїзних документiв зi станцiєю вiдправлення. В проїзних документах, оформлених вiд iншої промiжної станцiї, номер мiсця не вказується, але вiльне мiсце гарантується i надається провiдником вагона.
Видача проїзних документiв бiльше кiлькостi вiльних мiсць у вагонi (крiм випадкiв, передбачених пунктом 2.3.6.) є неприпустимою.
2.2.7. З метою скорочення часу на обслуговування, проїзд декiлькох пасажирiв з однаковими умовами проїзду (за винятком вiдряджених осiб) може бути оформленим на одному проїзному документi. При оформленнi групових проїзних документiв максимальне число осiб, оформлених на одному бланку, не повинно перевищувати мiсткостi вагона.
(Пункт 2.2.7 роздiлу 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
2.2.8. При прямуваннi з пересадками пасажиру видається проїзний документ на кожну дiлянку прямування поїзда: вiд станцiї вiдправлення пасажира до станцiї першої пересадки, вiд станцiї першої пересадки до другої i т.п.
У разi вiдсутностi мiсць з пункту пересадки чи за бажання пасажира проїзний документ видається тiльки до пункту пересадки.
У разi оформлення проїзних документiв з пункту пересадки квитковий касир зобов'язаний визначити iнтервал мiж часом прибуття поїзда у пункт пересадки за розкладом та часом вiдбуття поїзда з пункту пересадки i, з урахуванням мiсцевих умов на станцiї пересадки (вiдстань мiж вокзалами, зручнiсть та вiддаль переходу та iн.), узгодити можливiсть оформлення проїзних документiв з пасажиром.
2.2.9. Оформлення проїзних документiв у зворотному напрямку та на поїзди, якi вiдходять з пунктiв пересадки, здiйснюється, як правило, з пунктiв формування чи обертання поїздiв.
У окремих випадках, передбачених умовами автоматизованої системи продажу квиткiв, такий продаж може здiйснюватись i з промiжних станцiй. Про можливiсть такого оформлення проїзду в пунктах продажу проїзних документiв надається вiдповiдна iнформацiя.
(Абзац другий пункту 2.2.9 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнiстерства транспорту N 530 вiд 14.07.2003) |
2.2.10. Порядок видачi проїзних документiв в обмiн на талони громадянам, що мають право на пiльги, викладено в додатку 1.
2.2.11. Проїзний документ у вагон зi змiнним трафаретом видається не далi як до станцiї змiни трафарету.
2.2.12. Забороняється оформлення проїзду за простроченими та неустановленого зразка службовими, пiльговими документами, при вiдсутностi потрiбних печаток, з незасвiдченими виправленнями.
(Абзац перший пункту 2.2.12 роздiлу 2 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
При пред'явленнi документiв, якi опублiкованi як недiйснi або мають явно виражену пiдробку або виправлення, касир зобов'язаний повiдомити про це начальника станцїї (вокзалу) та представника лiнiйного вiддiлу Управлiння внутрiшнiх справ на транспортi.
2.2.13. Загубленi проїзнi документи не поновлюються. Зiпсованi проїзнi документи (замоклi, розiрванi, обгорiлi тощо), за якими не можна повнiстю встановити данi поїздки, вважаються недiйсними i не поновлюються.
2.2.14. У разi надання одному пасажиру двох та бiльше мiсць касир оформляє, як правило, рiвну кiлькiсть верхнiх i нижнiх мiсць. Виняток може бути зроблений iнвалiдам, особам похилого вiку, хворим, пасажирам з дiтьми.
2.2.15. Залiзниця має право вiдмовити в оформленнi проїзних документiв у разi, якщо:
а) замовник проїзного документа не згоден з умовами цих Правил;
б) у поїздi (за винятком примiських) немає вiльних мiсць;
в) перевезення пасажирiв припинено внаслiдок надзвичайних подiй.
2.2.16. Проїзд у примiському сполученнi здiйснюється за примiськими одноособовими, груповими та абонементними квитками. За бажанням пасажирiв примiськi квитки продаються як в напрямку "туди", "назад", так i "туди i назад".
(Абзац перший пункту 2.2.16 роздiлу 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
Абонементнi квитки бувають пiльговi, повнi, студентськi та вихiдного дня.
(Абзац другий пункту 2.2.16 роздiлу 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
2.2.17. Одноосiбнi та груповi квитки для проїзду у примiському сполученнi видаються через електроннi контрольно-касовi апарати, автоматизовану систему "Експрес" та вручну. Одноосiбнi квитки, крiм того, можуть оформлятися через бiлетодрукувальнi автомати.
(Пункт 2.2.17 роздiлу 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
За наявностi технiчних засобiв, залiзницi зобов'язанi органiзовувати продаж примiських квиткiв попередньо, iз зазначенням дати виїзду.
(Пункт 2.2.17 доповнено абзацом згiдно з Наказом Мiнiстерства транспорту N 1069 вiд 06.12.2004) |
2.2.18. Пiльговi абонементнi квитки є iменними, продаються за готiвку або безготiвково громадянам, закладам iз зазначенням на квитку прiзвища, iменi та по батьковi повнiстю зi слiв замовника, на будь-яке число мiсяцiв (але не бiльше як на один рiк) i дiйснi для проїзду мiж станцiями, вказаними в квитку. За бажанням пасажирiв (органiзацiй, установ) продаж цих квиткiв може здiйснюватись на 15 днiв. Вартiсть такого квитка становить половину мiсячної вартостi вiдповiдного типу квитка.
(Пункт 2.2.18 роздiлу 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
2.2.19. Повнi абонементнi квитки продаються громадянам, закладам, органiзацiям, пiдприємствам, за готiвку або безготiвково, без зазначення в квитку прiзвища пасажира, на будь-яке число мiсяцiв (але не бiльше як на один рiк) i дiйснi для проїзду мiж станцiями, вказаними у квитку.
Студентськi абонементнi квитки продаються за готiвку або безготiвково студентам, навчальним закладам, органiзацiям, пiдприємствам iз зазначенням у квитку прiзвища студента та номера студентського квитка. Студентськi абонементнi квитки видаються для проїзду мiж станцiями, вказаними у квитку, i дiйснi для проїзду тiльки в перiод дiї пiльги, передбаченої законодавством.
(Пункт 2.2.19 роздiлу 2 доповнено абзацом другим згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
2.2.20. Квитки "вихiдного дня" дiйснi для проїзду по п'ятницях, суботах, недiлях, понедiлках, передсвяткових i святкових днях на будь-якiй дiльницi вузла мiж станцiями, вказаними у квитку.
2.2.21. Дозволяється попереднiй продаж абонементних квиткiв, але не ранiше нiж за 30 дiб до першого дня користування. Квитки в таких випадках прокомпостовуються датою, з якої вони є чинними.
Як виняток, начальник залiзницi може встановити iншi строки попереднього продажу абонементних квиткiв.
2.2.22. Продаж примiських квиткiв, у т.ч. абонементних, здiйснюється за маршрутами прямування поїздiв примiського сполучення. У разi проїзду з пересадками (не бiльше однiєї) вартiсть стягується за загальну вiдстань прямування.
(Пiдроздiл 2.2 доповнено пунктом 2.2.22 згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
2.2.23. Перевезення електро- та дизель-поїздами пiдвищеного комфорту типової або спецiальної конструкцiї здiйснюється згiдно з вiдповiдним положенням про поїзди (вагони) пiдвищеного комфорту, затвердженим Мiнiстерством транспорту України за проїзними документами встановленого зразка.
(Пiдроздiл 2.2 доповнено пунктом 2.2.23 згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001, iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
2.2.24. Залiзницi можуть органiзовувати продаж проїзних документiв на окремi поїзди (вагони) iз врахуванням вимог пасажира до купе - "чоловiче", "жiноче", "змiшане".
(Роздiл 2 доповнено пунктом 2.2.24 згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002, iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнiстерства транспорту N 530 вiд 14.07.2003) |
2.3. Черговiсть видачi проїзних документiв
2.3.1. Правом позачергового оформлення проїзних документiв в добових та касах попереднього продажу (у разi особистого звернення з пред'явленням посвiдчення особи) користуються:
а) Народнi депутати України, Автономної Республiки Крим, депутати мiсцевих Рад народних депутатiв;
б) Герої Радянського Союзу, Герої України;
(Пiдпункт "б" пункту 2.3.1 iз змiнами внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
в) Герої Соцiалiстичної Працi;
г) особи, нагородженi чотирма i бiльше медалями "За вiдвагу";
ґ) особи, нагородженi орденами Слави 3-ох ступенiв та повнi кавалери ордена Трудової Слави;
д) iнвалiди Великої Вiтчизняної вiйни I, II i III груп та особи, до них прирiвнянi;
е) учасники Великої Вiтчизняної вiйни;
є) iнвалiди вiйни I, II та III групи;
ж) учасники бойових дiй;
з) учасники вiйни;
и) почеснi залiзничники;
i) учасники лiквiдацiї наслiдкiв аварiї на Чорнобильськiй АЕС - при особистих поїздках, за пред'явленням посвiдчення I категорiї;
ї) iнвалiди загального захворювання I групи та неповнолiтнi iнвалiди;
й) особи, якi супроводжують хворих дiтей, якi належать до потерпiлих вiд Чорнобильської катастрофи, до мiсця лiкування (реабiлiтацiї), оздоровлення та назад (за направленням медичних закладiв);
к) слiдчi;
л) працiвники мiлiцiї;
м) працiвники Служби безпеки України;
н) прокурори;
о) спiвробiтники Управлiння державної охорони України;
п) суддi;
р) Уповноважений Верховної Ради України з прав людини та його представники;
(Пункт 2.3.1 роздiлу 2 доповнено пiдпунктом "р" згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
с) рятувальники аварiйно-рятувальних служб;
(Пункт 2.3.1 роздiлу 2 доповнено пiдпунктом "с" згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001 ) |
т) особи, якi супроводжують народних депутатiв, зазначенi в його посвiдченнi про вiдрядження;
(Пункт 2.3.1 доповнено пiдпунктом "т" згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
у) особи, нагородженi трьома ступенями знака "Залiзнична Слава", - при особистих поїздках та поїздках членiв сiм'ї;
(Пункт 2.3.1 доповнено пiдпунктом "у" згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
ф) члени Державної надзвичайної протиепiзоотичної комiсiї при Кабiнетi Мiнiстрiв України при виконаннi службових обов'язкiв;
(Пункт 2.3.1 доповнено пiдпунктом "ф" згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
х) особи рядового i начальницького складу та працiвники органiв i пiдроздiлiв цивiльного захисту.
(Пункт 2.3.1 доповнено пiдпунктом "х" згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
2.3.2. Особи, перелiченi в пiдпунктах "к", "л", "м", "н", "о", "п", "с", "х" пункту 2.3.1 та у пiдпунктах "г", "ґ", "д", "е", "ж", пункту 2.3.3, користуються правом вiдповiдно позачергового та першочергового оформлення проїзних документiв тiльки при службових поїздках за умови пред'явлення службового посвiдчення та посвiдчення про вiдрядження.
(Пункт 2.3.2 роздiлу 2 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001; iз змiнами внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
2.3.3. Правом першочергового оформлення проїзду в добових касах користуються:
а) пасажири з дiтьми вiком до 10 рокiв, а також пасажири - супровiдники хворих неповнолiтнiх дiтей, якi прямують на санаторно-курортне лiкування - за путiвками, пред'явленими в касу;
б) особи, якi їдуть за телеграфно засвiдченим викликом про смерть, нещасний випадок, хворобу;
в) працiвники рефрижераторних поїздiв та локомотивних бригад;
г) спецiалiсти й посадовi особи Мiнiстерства України з питань надзвичайних ситуацiй та у справах захисту населення вiд наслiдкiв Чорнобильської катастрофи;
(Пiдпункт "г" пункту 2.3.3 роздiлу 2 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
ґ) посадовi особи Державного комiтету по нагляду за охороною працi i їх територiальних органiв;
д) посадовi особи Державної екологiчної iнспекцiї;
е) посадовi особи органiв Антимонопольного комiтету;
є) ветерани вiйськової служби, ветерани органiв внутрiшнiх справ, ветерани державної пожежної охорони;
(Пiдпункт "є" пункту 2.3.3 iз змiнами внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
ж) спецiалiсти та посадовi особи Держстандарту України.
(Пункт 2.3.3 роздiлу 2 доповнено пiдпунктом "ж" згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001 ) |
В касах попереднього продажу вищевказаним особам квитки надаються в загальнiй почерговостi.
В залiзничних вузлах першочергове право на одержання мiсць, якi є в продажу, надається пасажирам пiсля пред'явлення проїзного документа до цього пункту як пересадкового.
2.3.4. Продаж проїзних документiв у вагон безпересадкового сполучення до станцiй перечеплення вагонiв i розташованих ближче розпочинається тiльки в добу вiдправлення поїзда, а весь iнший час - тiльки до станцiй, розташованих далi вiд станцiй перепричеплювання вагонiв.
2.3.5. У змiшаних добових касах за 30 хвилин до вiдправлення транзитного поїзда в першу чергу оформлюється проїзд на цей поїзд, про що на вiкнi чи бiля каси вивiшується оголошення.
2.3.6. Особи, перелiченi у пiдпунктах "к", "л", "м", "н", "о", " п", пункту 2.3.1 та у пiдпунктах "б", "в", "г", "ґ", "д" пункту 2.3.3 забезпечуються проїзними документами в добових касах незалежно вiд наявностi вiльних мiсць. У разi вiдсутностi вiльних мiсць касир добової каси у спосiб, встановлений технологiчним процесом вокзалу, зобов'язаний оформити квиток без плацкарти за тарифом вiдповiдного вагона з вiдмiткою: "Згiдно з пунктом 2.3.6 Правил".
2.4. Термiн дiйсностi проїзних документiв
2.4.1. Виданий пасажиру проїзний документ дiйсний тiльки на час прямування поїзда мiж станцiями, вказаними в ньому.
2.4.2. Примiський квиток для проїзду в напрямку "туди", виданий в день вiдправлення поїзда, дiйсний до 24-ї години дня видачi.
2.4.3. Примiський квиток для проїзду "туди" "назад", виданий попередньо, дiйсний до 24-ї години дня, вказаного у квитку.
(Пункт 2.4.3 роздiлу 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
2.4.4. Примiський квиток для проїзду "туди i назад" дiйсний: при прямуваннi "туди" - до 24-ї години дня, вказаного у квитку, для зворотного виїзду - впродовж доби, не рахуючи дня видачi, а також вихiдних та святкових днiв. У всiх випадках примiськi квитки дають право на одну поїздку "туди" i одну поїздку "назад" в перiод їх дiйсностi.
2.4.5. Якщо термiн дiйсностi примiського квитка, у тому числi абонементного, закiнчується на шляху прямування пасажира, то квиток зберiгає дiйснiсть до прибуття пасажира на станцiю призначення.
Термiн абонементних квиткiв (мiсячних, двомiсячних i т.п.) вказується на квитках i вираховується, починаючи з дати дiї та закiнчується тiєю самою датою, що передує датi видачi вiдповiдного мiсяця i року. Абонементнi квитки, виданi 30, 31 сiчня термiном на 1 мiсяць, дiйснi до кiнця лютого включно.
2.4.6. Дiйснiсть проїзного документа (квитка i плацкарти) продовжується:
а) у разi ненадання пасажиру мiсця, вказаного у проїзному документi (крiм примiського сполучення);
б) у разi запiзнення пасажира на поїзд з пункту пересадки з вини залiзницi.
В цих випадках пасажир повинен звернутися на станцiю вiдправлення поїзда для проставлення вiдмiтки на проїзному документi "Не надано мiсце в зв'язку з ... . Дiйснiсть проїзного документа поновлено" або "Запiзнення на поїзд з вини залiзницi ... . Дiйснiсть проїзного документа поновлено". Перевiзник зобов'язаний оформити пасажиру новий проїзд без стягнення будь-яких платежiв.
2.4.7. Дiйснiсть квитка (однiєї з двох частин проїзного документа) продовжується:
а) у разi запiзнення пасажира на поїзд, якщо про це було заявлено ним не пiзнiше 3-х годин пiсля вiдправлення поїзда. На проїзному документi станцiя вiдправлення зобов'язана зробити вiдмiтку: "Запiзнення на поїзд iз особистих причин. Дiйснiсть квитка продовжено";
б) якщо пасажир не змiг виїхати поїздом, вказаним у проїзному документi, внаслiдок хвороби чи нещасного випадку i пред'явив проїзний документ разом з довiдкою лiкувального закладу. При цьому на проїзному документi проставляється вiдмiтка: "Запiзнення на поїзд через хворобу. Дiйснiсть квитка продовжено".
(Пiдпункт "б" пункту 2.4.7 iз змiнами внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
У цих випадках нова поїздка, з доплатою вартостi плацкарти, може бути оформлена протягом 10 дiб пiсля проставлення вiдмiтки.
2.5. Переоформлення проїзних документiв
2.5.1. Якщо у пасажира виникла потреба, щоб замiсть дитини поїздку здiйснила доросла людина, то йому надається можливiсть переоформити проїзнi документи. Переоформлення здiйснюється в спецiалiзованих або загальних касах.
2.5.2. За наявностi вiльних мiсць пасажир може переоформити проїзний документ на поїзд, який вiдходить ранiше, у вагон вищої або нижчої категорiї, або здiйснити замiну мiсць, вказаних у проїзному документi, на мiсця будь-якого вагона такої ж категорiї. Переоформлення проводиться тiльки на станцiї вiдправлення поїзда i не ранiше як за 24 години до часу вiдправлення поїзда, на який здiйснюється переоформлення проїзного документа.
(Пункт 2.5.2 роздiлу 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
2.5.3. За переоформлення стягується плата, встановлена суб'єктом господарювання.
2.5.4. Неприпустимим є переоформлення проїзного документа зi змiною станцiї призначення чи вiдправлення.
(Пункт 2.5.4 роздiлу 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
2.6. Запiзнення на поїзд у пунктi пересадки (перечеплення вагона)
2.6.1. У випадку запiзнення пасажира у пункт пересадки з вини залiзницi (запiзнення або вiдмiна погодженого поїзда) i за бажання продовжити поїздку, залiзниця повинна вiдправити пасажира без стягнення плати наступним поїздом, щоб пасажир прибув на станцiю призначення з найменшим запiзненням.
Начальник станцiї пункту пересадки або уповноважений на це працiвник станцiї зобов'язаний пiдтвердити на проїзному документi запiзнення або вiдмiну поїзда проставленням вiдмiтки, передбаченої п.2.4.6.
2.6.2. У випадках прибуття поїзда, у складi якого прямує вагон безпересадкового сполучення, пiсля вiдправлення поїзда, з яким мав вiдбути цей вагон, пасажирам, за їхнiм бажанням, надається можливiсть виїхати в iншому поїздi, у якому є вiльнi мiсця, за тим самим маршрутом, з оформленням поїздки у спосiб, передбачений в п.2.4.6.
2.6.3. Якщо пасажир пiд час поїздки до пункту пересадки виявить, що поїзд запiзнюється, то вiн повинен повiдомити провiдника вагона або машинiста дизель- чи електропоїзда про пересадку у певному пунктi. Провiдник вагона (машинiст) попереджає станцiю пересадки про наявнiсть у поїздi таких пасажирiв для вжиття заходiв щодо затримання поїзда або вiдправлення таких пасажирiв iншим поїздом.
(Пiдроздiл 2.6 доповнено пунктом 2.6.3 згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
2.7. Дiї у разi викрадення проїзних документiв
2.7.1. Якщо у пасажира викрадено проїзний документ на станцiї початкового вiдправлення, то вiн повинен повiдомити про це органи мiлiцiї на залiзничнiй станцiї для отримання довiдки.
Довiдка мiлiцiї не дає права на отримання проїзного документа безоплатно, але дає право першочергового придбання його.
2.7.2. Якщо у пасажира викрадено проїзнi документи на станцiї зворотного вiдправлення чи на шляху прямування (на станцiї пересадки), чи їх ним загублено i вiн не має коштiв для придбання нових, то вiн може доручити (телефоном, факсом i та iн.) будь-якiй юридичнiй чи фiзичнiй особi сплатити кошти в залiзничну касу за вiдповiдний проїзд у мiсцi її проживання на Українi. На пiдтвердження сплати вартостi проїзду видається квитанцiя за формою ГУ-57"а" або проїзний документ дiючого зразка, з нанесенням або без нанесення iнформацiї про номер вагона i мiсця. Для розрахунку вартостi проїзду враховуються дата вiдправлення, номер поїзда, тип вагона.
Начальник станцiї, на якiй сплачено проїзд, за рахунок особи, що його сплачувала, телеграмою сповiщає начальника станцiї перебування пасажира про оформлення проїзду. На пiдставi цiєї телеграми пасажировi видається безплатний проїзний документ до мiсця призначення. Оформлений проїзний документ чи квитанцiя ГУ-57"а" з копiєю телеграми направляється в фiнансову службу, що його видала. Особi, що сплатила вартiсть проїзду, на пiдтвердження сплати видається копiя телеграми - пiдтвердження про сплату.
2.8. Перевезення дiтей
2.8.1. Дитина до 6 рокiв, якщо вона не займає окремого мiсця, перевозиться з дорослим пасажиром безплатно без придбання проїзного документа (квитка).
(Пункт 2.8.1 iз змiнами внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
2.8.2. При прямуваннi бiльше однiєї дитини до 6 рокiв пасажир повинен додатково придбати дитячий проїзний документ (квиток) на кожне мiсце, займане дiтьми, але не бiльше двох дiтей на одне мiсце.
(Пункт 2.8.2 iз змiнами внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
2.8.3. Для перевезення дитини вiд 6 до 14 рокiв пасажир повинен придбати дитячий проїзний документ, який дає право на зайняття мiсця нарiвнi з дорослими пасажирами.
(Пункт 2.8.3 iз змiнами внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
2.8.4. Пасажир, який перевозить дитину до 14 рокiв, повинен мати документ, який пiдтверджує вiк дитини, i надавати його особам, якi контролюють, пiд час посадки в поїзд та на шляху прямування.
(Пункт 2.8.4 iз змiнами внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
2.8.5. Вiк дитини, що дає право на пiльги, визначається на день вiд'їзду.
2.8.6. Вартiсть пiльгового проїзду для дiтей вiком вiд 6 до 14 рокiв становить 75 вiдсоткiв вiд вартостi проїзду дорослого пасажира (повного проїзного документа).
(Пункт 2.8.6 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
2.8.7. Дiти до 14 рокiв допускаються до перевезення в пасажирських та примiських поїздах тiльки в супроводi дорослих.
(Пункт 2.8.7 iз змiнами внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
В мiсцевостях, де проїзд пасажирiв до школи здiйснюється залiзничним транспортом, проїзд школярiв менше 10 рокiв дозволяється за пред'явлення довiдки зi школи.
2.9. Резервування мiсць для органiзованих груп
2.9.1. Резервування мiсць провадиться на пiдставi письмової заяви органiзатора колективної поїздки до пункту резервування мiсць, пiдписаної керiвником органiзацiї та головним бухгалтером. В заявi вказуються: повна назва органiзацiї, її адреса, реквiзити банку, який обслуговує, дата вiд'їзду, бажаний номер поїзда, кiлькiсть i категорiя мiсць, станцiї вiдправлення i призначення. Заява на перевезення групи дiтей шкiльного вiку засвiдчується пiдписом директора школи, де вчаться школярi, або завiдуючого районним вiддiлом освiти, або керiвника пiдприємства - органiзатора перевезення.
(Абзац другий пункту 2.9.1 вилучено на пiдставi Наказу Мiнiстерства транспорту N 530 вiд 14.07.2003) |
У заявi, поданiй фiзичною особою, вказуються паспортнi данi пред'явника заяви, а саме прiзвище, iм'я, по батьковi, номер i серiя паспорта, дата i мiсце видачi, мiсце проживання.
(Пункт 2.9.1 доповнено абзацом другим згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
Резервування мiсць за телеграмами юридичних чи фiзичних осiб не провадиться.
2.9.2. Заява на резервування мiсць надається, як правило, тiльки в перiод, коли попереднiй продаж проїзних документiв на дату, яку замовляє органiзатор поїздки, вже розпочався.
(Пункт 2.9.2 iз змiнами внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
2.9.3. Працiвник пункту резервування мiсць, приймаючи заяву, зобов'язаний з'ясувати з замовником умови поїздки, можливiсть замiни дати виїзду та оформлення проїзних документiв, узгодити номери поїздiв, якими група приїде та виїде з пункту пересадки, та виписати рахунок на оплату за послуги з резервування мiсць.
(Абзац перший пункту 2.9.3 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
При прийманнi замовлення враховується можливiсть безготiвкової оплати проїзних квиткiв. Якщо вiдрiзок часу мiж прийманням заяви i вiдправленням поїзда не дозволяє здiйснити попередню оплату перевезення групи, то замовнику пропонується оплатити її готiвкою. У разi вiдмови вiд готiвкової оплати резервування мiсць не провадиться.
2.9.4. Плата за послуги з резервування мiсць вноситься готiвкою в день замовлення за кожне замовлене мiсце, незалежно вiд того, яка кiлькiсть мiсць фактично буде викуплена. Допускається оплата послуги за резервування мiсць безготiвково, якщо до вiдправлення поїзда вiд дати подання заяви на резервування мiсць 6 i бiльше днiв. При цьому перерахування коштiв повинне бути здiйснене на протязi 3 банкiвських днiв вiд дня виписки рахунку, але не пiзнiше нiж за 2 доби до вiдправлення поїзда. Плата за послуги по резервуванню мiсць в орендованих поїздах i вагонах не стягується.
(Пункт 2.9.4 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказами Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002, N 1069 вiд 06.12.2004) |
2.9.5. За вимогою керiвника групи, при оформленнi проїзду груп дiтей пункт резервування зобов'язаний оформити проїзд повнiстю "туди" i "назад", у тому числi з пунктiв пересадки. Пункт продажу, касою якого було здiйснене оформлення проїзду групи дiтей, повинен надати на адресу вокзалу (станцiї), у межах яких знаходиться станцiя посадки, висадки, пересадки - повiдомлення про посадку, висадку або пересадку групи для передачi попередження начальнику вокзалу (станцiї). Якщо ж посадка або висадка групи дiтей буде запланована на промiжнiй станцiї, то таке повiдомлення передається також на станцiю вiдправлення поїзда для передачi попередження начальнику поїзда. Начальник вокзалу (станцiї) та поїзда або уповноваженi ними особи зобов'язанi особисто керувати посадкою в поїзд та висадкою з нього.
(Пункт 2.9.5 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
2.9.6. Замовник повинен викупити проїзнi документи на замовленi мiсця в день, призначений касиром. При цьому враховуються, як правило, такi граничнi термiни викупу проїзних документiв: при замовленнi мiсць за 45-30 дiб до вiдправлення поїзда - мiсця повиннi бути викупленими за 20 дiб до вiдправлення поїзда, при замовленнi за 29-12 i 11-6 дiб - мiсця повиннi бути викупленими вiдповiдно за 10 i 5 дiб. Якщо заявка надається за 3-5 дiб до вiдправлення поїзда, то вона повинна бути викуплена протягом 2 дiб.
(Абзац перший пункту 2.9.6 iз змiнами внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
За необхiдностi пункт продажу може встановлювати iншi термiни викупу проїзних документiв.
(Пункт 2.9.6 доповнено абзацом другим згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
Заявки, що подаються в термiн менше 3 дiб до часу вiдправлення поїзда, повиннi бути оформленi зразу пiсля резервування мiсць та сплати за резервування.
(Абзац третiй пункту 2.9.6 iз змiнами внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
Мiсця з не викуплених у визначений термiн проїзних документiв передаються у загальний продаж, замовлення анулюється. Плата за резервування мiсць не повертається.
2.9.7. Резервування мiсць для перевезення груп дiтей на оздоровлення поїздами постiйного курсування, в тому числi призначених на лiтнiй перiод, проводиться загальним порядком зi стягненням встановлених плат за послуги.
2.9.8. Резервування мiсць для групових перевезень дiтей на перiод лiтнiх канiкул проводиться на пiдставi заявок, якi подаються органiзаторами оздоровлення дiтей в пункти резервування залiзниць до 15 квiтня поточного року.
В заявцi зазначається кiлькiсть дiтей, станцiї посадки та висадки груп, днi заїзду та виїзду.
Залiзниця вiдправлення групи зобов'язана до 15 травня скласти i видати органiзатору оздоровлення дiтей розгорнутий план перевезення дiтей на лiто згiдно з представленими заявками та детальний розклад руху поїздiв з дiтьми на травень та червень мiсяцi.
Подальший розклад руху поїздiв повiдомляється залiзницею органiзатору перевезень не пiзнiше як за мiсяць до вiдправлення поїзда.
Органiзатор перевезення дiтей зобов'язаний оплатити перевезення дiтей "туди" i "назад" не пiзнiше як за 20 днiв до вiдправлення поїзда "туди". За бажанням органiзатора оздоровлення дiтей при оплатi проїзду вноситься плата за постiль, чай та iншi послуги.
2.9.9. Заявки на перевезення дiтей в перiод лiтнiх канiкул, поданi пiсля 15 квiтня, задовольняються залiзницею залежно вiд наявностi вiльних мiсць, рухомого складу та розкладiв руху додаткових поїздiв.
2.10. Обслуговування на вокзалах
2.10.1. На кожному вокзалi пасажирам вивiшується iнформацiя про основнi та додатковi транспортнi послуги, режим роботи працiвникiв з обслуговування пасажирiв, телефоннi номери мiсцевих органiв виконавчої влади та Держстандарту, його органiв, якi здiйснюють захист прав споживачiв.
(Пункт 2.10.1 роздiлу 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
2.10.2. При запровадженнi платного входу до залiв очiкування та iнших примiщень вокзалу для громадян, що не мають проїзних документiв, начальник вокзалу повинен забезпечити згiдно iз пунктом 34 Порядку обслуговування громадян залiзничним транспортом:
а) вiльний прохiд громадян (з проїзними документами чи без них) до квиткових кас, довiдкових бюро, стендiв з розкладом руху поїздiв та перонiв вокзалу;
(Пiдпункт "а" пункту 2.10.2 роздiлу 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
б) безперешкодний та безплатний прохiд пасажирiв з проїзними документами в примiщення вокзалу, призначенi для обслуговування пасажирiв;
в) те саме - для iнвалiдiв та учасникiв Великої Вiтчизняної вiйни без квиткiв, службових осiб при виконаннi службових обов'язкiв (з контролю вокзалу);
г) продаж вхiдних квиткiв iншим особам, якi не мають проїзних документiв.
Особи, що придбали вхiднi квитки, мають право безперешкодно та безплатно користуватись всiма загальними примiщеннями та облаштуваннями вокзалу, крiм залiв очiкування пiдвищеного комфорту, вiдеозалiв.
(Пункт 2.10.2 iз змiнами внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
2.10.3. Начальник кожного вокзалу, начальник пасажирської станцiї зобов'язанi щоденно здiйснювати особисто прийом пасажирiв з питань виїзду, обслуговування на вокзалi. На позакласних та 1 класу вокзалах такий прийом повинен здiйснюватись декiлька разiв на добу iз залученням заступникiв начальника станцiї (вокзалу). Про початок прийому пасажири оповiщуються через гучномовцi оповiщувального зв'язку вокзалу.
Прийом здiйснюється в службових кабiнетах або спецiально обладнаних приймальнях за графiком, який затверджується вищестоящою iнстанцiєю i вивiшується на дверях примiщення. В iнший час, коли прийом пасажирiв не здiйснюється, їм надається можливiсть для вирiшення питань черговим персоналом вокзалу.
2.10.4. У перiоди масового виїзду пасажирiв (початок чи кiнець лiтнього сезону, передсвятковi чи пiслясвятковi днi, пiд час пiдвищеного попиту та iн.) розпорядженням Укрзалiзницi може вводитись цiлодобовий прийом пасажирiв та облiк осiб, якi не оформили проїзд.
2.10.5. Якщо працiвник станцiї (вокзалу) з будь-яких причин не може задовольнити запит щодо оформлення проїзду iнвалiда Великої Вiтчизняної вiйни або iнвалiда з явними ознаками iнвалiдностi, то вiн зобов'язаний особисто довести це до вiдома начальника структурного пiдроздiлу (вокзалу), який повинен розглянути запит пасажира та прийняти вiдповiдне рiшення.
2.10.6. В разi вiдсутностi мiсць у загальному продажу на поїзд з пункту пересадки запити iнвалiдiв Великої Вiтчизняної вiйни та iнвалiдiв з явними ознаками iнвалiдностi направляються на станцiю пересадки з помiткою "IВВВ". Цi запити розглядаються в першу чергу особисто начальником вiдповiдного бюро з питань резервування мiсць в поїздах.
2.10.7. Для забезпечення тимчасового вiдпочинку пасажирiв, якi будуть вiд'їжджати, на вокзалах може бути органiзована робота кiмнат вiдпочинку, кiмнат матерi та дитини, залiв очiкування пiдвищеного комфорту, залiв для iнвалiдiв та iн.
(Пiдроздiл 2.10 роздiлу 2 доповнено пунктом 2.10.7 згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
2.11. Iнформацiя у пунктах вiдправлення та прибуття поїздiв
2.11.1. У кожному вокзалi (пасажирськiй будiвлi) вивiшується стенд з розкладом руху пасажирських поїздiв, безпересадкових та причепних вагонiв по данiй станцiї. Розмiщення iнформацiї на стендi здiйснюється залежно вiд мiсцевих умов з урахуванням зручностi при користуваннi (по напрямках, у алфавiтному порядку станцiй призначення, хронологiчному порядку або iн.).
На позакласних, 1 та 2 класу вокзалах стенди з розкладом руху пасажирських та примiських поїздiв вивiшуються окремо. На вокзалах станцiй, з яких вiдходить 10 i бiльше поїздiв власного формування або обiгу, iнформацiя про прибуття та вiдправлення поїздiв надається на окремих стендах.
Начальник вокзалу (станцiї) зобов'язаний забезпечити оперативне внесення змiн розкладу руху поїздiв та iнформацiї про призначення додаткових поїздiв шляхом замiни носiїв iнформацiї на стендi розкладу руху.
Iнформацiя про одноразовi змiни в розкладi руху, призначення поїзда на один рейс вивiшується на окремих оголошеннях поруч зi стендом розкладу руху та в iнших мiсцях.
Iнформацiя про вiдмiну пасажирського поїзда чи примiського поїзда впродовж 10 i бiльше днiв, для забезпечення ремонту колiї, подається суб'єктом господарювання не пiзнiше як за 10 днiв в мiсцевих газетах та радiотрансляцiйних мережах населених пунктiв.
2.11.2. Iнформацiя на стендi з розкладом руху пасажирських поїздiв повинна включати номер поїзда, початкову та кiнцеву станцiї маршруту поїзда, час прибуття та вiдправлення, номер платформи чи колiї, час прибуття в кiнцевий пункт призначення. В примiтках зазначаються перiодичнiсть курсування поїзда, наявнiсть в поїздi вагона-ресторана, вагона СВ. Аналогiчно розмiщується iнформацiя про причепнi вагони.
2.11.3. Iнформацiя на стендi з розкладом руху примiських поїздiв розмiщується у хронологiчному порядку з 0 до 24 години з зазначенням номера поїзда, маршруту прямування, часу вiдправлення, часу прибуття у кiнцевий пункт.
У примiтках зазначається перiодичнiсть курсування та назви зупинкових пунктiв, де поїзд не зупиняється.
2.11.4. Iнформацiя про вартiсть проїзду до станцiй, що користуються найбiльшим попитом, подається у виглядi стенда або через електронну довiдкову систему (автомати для довiдок), на якому зазначаються назва станцiї, вартiсть проїзду у рiзних категорiях поїздiв i вагонiв, що прямують з даної станцiї, вартiсть перевезення 10 кг багажу та розмiр штрафу за безквитковий проїзд. Стенд з iнформацiєю про вартiсть проїзду в примiських поїздах вивiшується окремо.
(Пункт 2.11.4 роздiлу 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) | |
(Пункт 2.11.4 iз змiнами внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
2.11.5. Витяги з Правил, якi вивiшуються в примiщеннях вокзалу, кас попереднього продажу квиткiв, багажних вiддiленнях, мiстять пункти Правил, що стосуються надання послуг у даному примiщеннi, вичерпно.
2.11.6. У касових залах попереднього продажу квиткiв вивiшують плакати з розкладом руху пасажирських поїздiв по станцiї розташування кас, найближчих вузлових станцiях та станцiї Київ-Пасажирський.
За 45 днiв до запровадження нового розкладу руху в пунктах попереднього продажу проїзних документiв адмiнiстрацiєю пункту продажу вивiшується iнформацiя про змiни згiдно з новим розкладом руху, а в добу його введення вивiшується новий розклад руху поїздiв замiсть старого.
(Абзац другий пункту 2.11.6 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
2.11.7. На кожнiй станцiї пасажирам безкоштовно надається iнформацiя про наявнiсть мiсць на момент запиту у всiх поїздах, що вiдходять з цiєї станцiї.
Ця iнформацiя надається одним iз наступних засобiв:
а) усно працiвниками вокзалу у спосiб, встановлений технологiчним процесом роботи вокзалу;
б) за допомогою електронних або електричних табло безперервної чи перiодичної дiї;
в) вивiшуванням iнформацiї.
2.11.8. Про запiзнення дальнього чи мiсцевого поїзда пасажири та особи, якi зустрiчають, повиннi бути повiдомленi засобами зв'язку не пiзнiш як за 3 години до часу його прибуття на станцiю за розкладом.
За одну годину до прибуття такого поїзда повинен бути оголошений очiкуваний час прибуття, а за 20 хвилин - номер колiї або платформи.
Про запiзнення примiського поїзда пасажири оповiщуються не пiзнiше як за 20 хвилин до часу та в час прибуття за розкладом.
2.11.9. Iнформацiя про запiзнення поїздiв, змiну колiї прибуття чи вiдправлення повинна передаватися пасажирам всiма наявними засобами iнформацiї через гучномовцi, електричнi i електроннi табло. Наприкiнцi передання iнформацiї про запiзнення поїзда повинен вказуватись час наступної передачi iнформацiї.
2.11.10. Iнформацiя про прибуття транзитного поїзда, номер колiї, порядок нумерацiї вагонiв повинна передаватись пасажирам настiльки завчасно, щоб гарантувати своєчасний i безпечний вихiд пасажирiв та осiб, якi зустрiчають, до вагона з урахуванням залюдненостi примiщень, переходiв.
2.11.11. Пiсля прибуття поїзда та пiд час висадки пасажирiв з вагонiв повинна передаватись iнформацiя про порядок виходу до вокзалу, населеного пункту, мiсцезнаходження камери схову ручної поклажi.
2.11.12. Перед вiдправленням поїздiв з початкового пункту пасажирам з указаною в пунктi 2.11.10 завчаснiстю, до подання поїздiв пiд посадку передається iнформацiя про колiю вiдправлення поїзда, порядок виходу до нього, розташування вагонiв у складi поїзда, а у разi затримки вiдправлення - тривалiсть затримки та час подачi пiд посадку.
2.11.13. Усна iнформацiя, передбачена пунктом 50 Порядку обслуговування громадян на залiзничному транспортi, iнформацiя про наявнiсть мiсць, про запiзнення поїздiв, колiю прибуття та iнша видається безплатно у випадках, якщо вона не передається iншими засобами передачi iнформацiї (електронними чи електричними приладами, мережею оповiщувального зв'язку тощо).
2.11.14. Уснi довiдки про розклад руху поїздiв видаються пасажиру безкоштовно.
(Пункт 2.11.14 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
2.11.15. Письмовi довiдки, крiм довiдок про запiзнення поїздiв, видаються фiзичним та юридичним особам за плату, встановлену пiдприємством - надавачем послуг.
2.11.16. Письмовi пiдтвердження про запiзнення поїзда видаються на станцiї призначення пасажира тiльки при пред'явленнi проїзного документа або квитка шляхом нанесення вiдмiтки на ньому, або на окремому бланку безпосередньо пiсля прибуття поїзда чи в будь-який iнший час, але не бiльше встановленого термiну зберiгання облiкових документiв станцiї. Без пред'явлення проїзних документiв (квиткiв) письмовi довiдки про запiзнення поїздiв не видаються. Для осiб, що здiйснюють поїздку у примiському сполученнi безплатно за посвiдченням, письмове пiдтвердження про запiзнення поїзда надається на пiдставi вiдповiдного посвiдчення та усної заяви пасажира.
2.11.17. Iнформацiя, яка передається через гучномовцi оповiщувального зв'язку, передається за формою типових текстiв, затверджених Укрзалiзницею.
2.12. Посадка до вагона
2.12.1. Поїздка пасажира повинна розпочинатись вiд станцiї, вказаної у проїзному документi.
Якщо пасажир придбав проїзний документ вiд станцiї вiдправлення поїзда, а посадку хоче здiйснити на промiжнiй станцiї на шляху прямування поїзда, то вiн зобов'язаний не пiзнiше нiж за 1 годину до вiдправлення попередити начальника станцiї вiдправлення поїзда про змiну станцiї посадки.
Для цього пасажиру видається бланк заявки, в якому вiн зазначає данi з проїзного документа: номер поїзда, номер вагона, мiсце та дату вiдправлення з початкової станцiї та зi станцiї посадки.
Станцiя вiдправлення зобов'язана видати начальнику поїзда, в якому буде здiйснювати поїздку пасажир, попередження про посадку пасажира на промiжнiй станцiї. Вартiсть бланка заяви є складовою вартостi послуги попередження про посадку.
Пасажир може подати за плату заяву про посадку на промiжнiй станцiї на станцiї, яка не є пунктом початкового вiдправлення поїзда. В цих випадках станцiя подання заяви сповiщає про посадку пасажира станцiю вiдправлення поїзда телеграфом.
Якщо пасажир здiйснив посадку в поїзд на промiжнiй станцiї, не попередивши станцiю вiдправлення, то вiн втрачає право на мiсце, вказане у проїзному документi, якщо воно вже надане iншому пасажиру. Мiсце для проїзду у таких випадках надається начальником поїзда без додаткової оплати в мiру звiльнення мiсць iншими пасажирами.
Розмiщення пасажира у вагонi вищої категорiї здiйснюється згiдно з п.2.18.
2.12.2. При посадцi у вагон пасажир зобов'язаний пред'явити провiднику проїзний документ.
Пасажири, якi здiйснюють поїздку за пiльговими, безплатними, службовими проїзними документами, зобов'язанi пред'явити документ про право на такий проїзд, а пасажири з iменними квитками - паспорт або посвiдчення особи з фотокарткою.
При проїздi у примiському сполученнi контроль наявностi у пасажирiв квиткiв, як правило, здiйснюється на шляху прямування поїзда. В окремих випадках, за рiшенням начальника залiзницi, контроль може здiйснюватись посадковими бригадами iз числа працiвникiв залiзницi при посадцi до вагона та при виходi для посадки на перон. Контроль наявностi та дiйсностi квиткiв може також здiйснюватись через автоматизованi (або механiзованi) засоби контролю у тому числi при входi (виходi) до (iз) вагона чи (з) на перон (у).
(Пункт 2.12.2 роздiлу 2 доповнено абзацом третiм згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001, iз змiнами, внесеними згiдно з Наказами Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002, N 1069 вiд 06.12.2004) |
При пред'явленнi групових проїзних документiв, оформлених за списком, провiднику надається завiрений квитковою касою примiрник списку та посвiдчення особи (для пiльгових категорiй - посвiдчення, що дає право на пiльгу).
(Пункт 2.12.2 роздiлу 2 доповнено абзацом третiм згiдно з Наказом Мiнiстерства транспорту N 530 вiд 14.07.2003) |
2.12.3. Провiдник вагона зобов'язаний перед подачею поїзда пiд посадку вивiсити трафарет та порядковий номер вагона, а пiсля зупинки вагона - своєчасно вiдкрити дверi та розпочати посадку пасажирiв, перевiряючи при цьому наявнiсть проїзних документiв, їх справжнiсть, вiдповiднiсть номерiв поїзда i вагона, ваги i розмiрiв ручної поклажi встановленим нормам.
Перевiряється також наявнiсть посвiдчень на право пiльгового або безплатного проїзду, вiдповiднiсть прiзвища у проїзному документi прiзвищу у посвiдченнi особи пасажира.
Пасажири без проїзних документiв чи з такими проїзними документами, якi мають дефекти, ознаки пiдробки, виправлення, з прiзвищем, що не вiдповiдає посвiдченню особи, з ручною поклажею бiльше встановлених норм та з перевищенням розмiрiв, установлених для ручної поклажi у вагон не допускаються.
(Абзац третiй пункту 2.12.3 роздiлу 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
На промiжних станцiях пасажири допускаються для посадки в будь-який вагон поїзда.
2.12.4. Провiдник має право вiдмовити у посадцi пасажиру у вагон, якщо вiн перебуває у явно вираженому нетверезому або неохайному станi, чим може порушити спокiй iнших пасажирiв.
2.12.5. Пасажир повинен займати у вагонi мiсце, яке вказане у проїзному документi.
Якщо проїзний документ придбаний на промiжнiй станцiї, то номер мiсця у ньому, як правило, не вказується. Розмiщення пасажирiв у вагонi за такими проїзними документами здiйснюється провiдником вагона. При цьому нижнi мiсця надаються, в першу чергу, пасажирам з дiтьми, iнвалiдам, хворим, пасажирам похилого вiку.
2.12.6. У випадку неправильного оформлення касою проїзних документiв або видачi проїзного документа без наявностi вiльних мiсць у вагонi, продажу двох проїзних документiв на одне мiсце начальник поїзда i провiдник вагона зобов'язанi допустити пасажира у вагон i вжити заходiв задля надання йому мiсця в поїздi.
У цих випадках складається акт довiльної форми у 2-х примiрниках. Перший залишається у вагонному депо приписки вагона, а другий направляється керiвнику пiдприємства, працiвники якого допустили брак у роботi, для розслiдування та вжиття заходiв.
Начальник станцiї (вокзалу, бюро по розподiлу мiсць) повинен розслiдувати кожен випадок неправильного оформлення проїзних документiв i вжити вiдповiдних заходiв.
2.12.7. У випадку вiдсутностi мiсця у вагонi, до якого придбано проїзний документ, начальник поїзда зобов'язаний надати пасажиру, за його згодою, мiсце у iншому вагонi (у тому числi i бiльш високої категорiї - без стягнення доплати). Якщо ж пасажиру надано мiсце нижчої категорiї, то йому повертається рiзниця вартостi проїзду.
У разi неможливостi надати мiсце пасажиру в цьому ж поїздi, йому - за його згодою - надається вiдповiдне мiсце в iншому поїздi з переоформленням проїзних документiв безплатно, а у разi вiдмови пасажира вiд запропонованої замiни мiсця йому, на пiдставi акта довiльної форми, повертається вартiсть проїзду i послуг.
2.12.8. Пасажири, яким оформлено за вимогами пункту 2.3.6 проїзд без плацкарти, здiйснюють посадку тiльки у штабний вагон поїзда.
Пасажир пред'являє квиток начальнику поїзда i здiйснює поїздку у коридорi штабного вагона, а начальник поїзда протягом години повинен оформити плацкарту на надане мiсце у вiдповiдностi з категорiєю вагона.
2.13. Умови проїзду
2.13.1. Пiсля посадки пасажирiв у вагон та вiдправлення поїзда провiдник вагона зобов'язаний додатково перевiрити чиннiсть проїзних документiв та погасити їх, не зачiпаючи компостерних знакiв. Погашення здiйснюється шляхом вiдривання маленької часточки у верхнiй частинi проїзного документа на мiсцi складання упоперек. Додатково перевiряється наявнiсть посвiдчень, що дають право на безплатний чи пiльговий проїзд, вiдповiднiсть прiзвища на iменних проїзних документах прiзвищу в паспортi чи в посвiдченнi особи.
Проїзнi документи пасажирiв м'яких, купейних та плацкартних вагонiв зберiгаються у провiдника вагона. В загальних вагонах проїзнi документи зберiгаються у пасажирiв i пред'являються за вимогою осiб, якi здiйснюють контроль.
(Пункт 2.13.1 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнiстерства транспорту N 530 вiд 14.07.2003) |
2.13.2. На всьому шляху прямування пасажирам надається можливiсть користуватись наявними у вагонi двома санiтарними вузлами, для чого провiдник вагона зобов'язаний утримувати їх вiдчиненими.
Користування санiтарними вузлами припиняється при проходженнi поїзда через станцiї та санiтарнi зони, про що за 30 хвилин пасажири сповiщаються провiдником або через поїзне радiо.
2.13.3. Пасажири можуть користуватись спальними мiсцями в будь-який перiод доби. Пiдняття i опускання верхнiх полиць за бажанням пасажирiв виконують провiдники вагонiв.
2.13.4. Пасажири всiх вагонiв зi спальними мiсцями тричi на добу (з 8 до 10 години, з 15 до 17 години та з 20 до 22 години мiсцевого часу) забезпечуються за встановлену плату чаєм та кавою.
2.13.5. У всiх дальнiх пасажирських поїздах повиннi бути iгри (домiно, шашки, шахи), якi провiдники вагонiв пасажирам видають безплатно. Азартнi iгри на грошi у поїздах i на вокзалах забороняються.
2.13.6. Медикаменти з поїзної аптечки у медично доцiльних кiлькостях, а також кип'ячена або охолоджена кип'ячена вода надаються пасажирам безкоштовно.
2.13.7. У пасажирських вагонах мiсцевих i дальнiх поїздiв палiння дозволяється у тамбурi з некотлового боку вагона.
Палiння у мiсцевих електро- i дизель-поїздах дозволяється у будь-якому тамбурi вагона (крiм дитячого вагона).
У вагонах примiських поїздiв, у тому числi у тамбурах, палiння заборонено.
Порушення цього правила спричиняє попередження або накладення штрафу у розмiрi, встановленому законодавством України.
2.13.8. В окремих поїздах пiд час руху пасажирам може бути надана послуга по оформленню проїзних документiв поїзда з пункту пересадки, в тому числi на iншi види транспорту та зворотний шлях.
Iнформацiя про такi послуги надається у касах, що здiйснюють продаж проїзних документiв на цей поїзд, провiдниками вагонiв та засобами оповiщувального зв'язку такого поїзда.
2.13.9. У випадку втрати провiдником вагона прийнятих на зберiгання вiд пасажирiв проїзних документiв начальник поїзда складає акт, який, крiм нього, пiдписують пасажири i провiдник вагона. Акт завiряється штемпелем попутньої станцiї або штемпелем начальника поїзда. Акт є пiдставою до приїзду пасажира до станцiї призначення. Акт є пiдставою для проїзду пасажира до станцiї оформлення начальником поїзда нового проїзного документа.
(Абзац перший пункту 2.13.9 роздiлу 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
Якщо пасажир їхав у вiдрядження, то йому, на пiдставi акта для пред'явлення за мiсцем роботи, начальником поїзда в касi тiєї станцiї, на якiй поїзд має зупинку, оформляється новий проїзний документ з вiдмiткою на зворотi "замiсть втраченого".
На пiдставi цього акта начальником поїзда в касi станцiї оформляються новi проїзнi документи з вiдмiткою на зворотi цих документiв "замiсть втраченого".
2.13.10. Проїзнi документи, якi мають виправлення, не пiдтвердженi залiзницею, вважаються недiйсними i вiдбираються працiвниками залiзницi, якi мають право перевiрки проїзних документiв. Пасажиру, за його наполяганням, може бути виданий другий екземпляр акта про вилучення проїзного документа.
2.13.11. Пасажир, який на шляху прямування не може пред'явити дiйсного проїзного документа, повинен, крiм вартостi проїзду, сплатити також штраф згiдно з законодавством України.
(Абзац другий пункту 2.13.11 роздiлу 2 виключено на пiдставi Наказу Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
2.13.12. Примiськi поїзди можуть призначатися в рейс з обслуговуванням або без обслуговування провiдниками вагонiв.
У вагонах, якi обслуговуються провiдниками вагонiв, закриття та вiдкриття дверей та вiкон здiйснюється провiдниками вагонiв. У примiських поїздах, якi не обслуговуються провiдниками вагонiв, зачинення та вiдчинення дверей здiйснюється машинiстом поїзда з допомогою дистанцiйного управлiння. В зимовий час вiкна вагонiв примiських поїздiв вiдкривати забороняється. У лiтнiй та перехiдний перiод вiкна можуть вiдкриватися пасажирами з правого боку за ходом поїзда за згодою пасажирiв.
Для проїзду пасажирiв з дiтьми, iнвалiдiв та пасажирiв похилого вiку в складi примiського поїзда видiляються спецiальнi вагони та окремi купе, про що власники вагона здiйснюють вiдповiднi написи.
2.13.13. Якщо пасажир помилково сiв у поїзд не того напрямку, що вказаний у проїзному документi, то вiн повинен залишити його на найближчiй станцiї. У цьому випадку начальник поїзда складає акт, який дає право пасажиру повернутись назад до станцiї вiдправлення поїзда без оплати проїзду.
Якщо пiсля повернення на станцiю вiдправлення пасажир не встиг на поїзд, зазначений у проїзному документi, то вiн пред'являє проїзний документ, разом з актом, начальнику вокзалу для поновлення дiйсностi квитка.
Для подальшої поїздки пасажир повинен придбати нову плацкарту та закомпостувати старий проїзний документ.
2.13.14. На шляху прямування провiдник вагона повинен не допускати посадку i проїзд безквиткових пасажирiв та перевезення ручної поклажi понад встановлену норму.
2.13.15. У пасажирському поїздi, в складi якого є вагон-ресторан (вагон-кафе), обов'язковим є розмiщення в усiх вагонах поїзда художньо оформленої друкованої iнформацiї про наявнiсть у складi поїзда вагона-ресторана (вагона-кафе), його мiсця згiдно зi схемою поїзда, режим роботи при прямуваннi поїзда в обидва напрямки. Також обов'язковим є оголошення такої iнформацiї по радiотрансляцiйнiй мережi поїзда.
(Пiдроздiл 2.13 роздiлу 2 доповнено пунктом 2.13.15 згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
2.14. Продовження поїздки
2.14.1. Пасажир, який прямує до однiєї з промiжних станцiй у вагонi зi спальними мiсцями, за бажання та за наявностi вiльних мiсць у цьому вагонi може продовжити поїздку далi станцiї, зазначеної в квитку (крiм вагонiв зi змiнним трафаретом). Вiн повинен завчасно заявити про це провiднику вагона (начальнику поїзда), який з вiдома диспетчера бюро з роздiлу мiсць оформляє пасажиру подальший проїзд за квитанцiєю ГУ-57, як за нову поїздку.
2.15. Припинення, переривання поїздки, змiна маршруту на шляху прямування
2.15.1. Пасажир має право один раз здiйснити переривання поїздки на будь-якiй промiжнiй станцiї, розташованiй на маршрутi виданого пасажиру проїзного документа.
2.15.2. У випадках переривання поїздки (тимчасового зупинення на промiжнiй станцiї) пасажир повинен не пiзнiше 3-х годин пiсля прибуття поїзда пред'явити свiй проїзний документ черговому по вокзалу, начальнику станцiї або начальнику вокзалу для проставлення вiдмiтки: "Станцiя... . Зупинка з продовженням термiну дiйсностi квитка".
Продовжити поїздку пасажир може у термiн не пiзнiше 10 дiб пiсля вiдправлення поїзда, з яким вiн прибув на станцiю переривання поїздки. Проїзний документ слiд пред'явити до каси тiєї станцiї, на якiй пасажир зупинився, або станцiї, розташованої далi на маршрутi прямування, для компостування та оформлення плацкарти. Якщо зупинка була здiйснена з причини захворювання, то, згiдно з п.2.20.1 б, продовжити поїздку пасажир може у термiн не пiзнiше 10 дiб пiсля закiнчення лiкування, пiсля пред'явлення довiдки iз мiсця лiкування чи лiкарняного листа.
2.15.3. У разi припинення поїздки на шляху прямування пасажир повинен не пiзнiше 3-х годин пiсля вiдходу поїзда пред'явити проїзний документ начальнику станцiї (або вокзалу) для проставлення вiдмiтки: "Дiйснiсть квитка припиняється по станцiї .............. ."
Повернення платежiв у разi припинення поїздки проводиться розпорядженням начальника станцiї (вокзалу) за усною заявою пасажира порядком, передбаченим пунктом 9.2.4. Забороняється здiйснювати вiдмiтку про припинення дiйсностi квитка на станцiях, якi не знаходяться на маршрутi прямування поїзда, на який оформлено проїзний документ.
(Абзац другий пункту 2.15.3 роздiлу 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
2.15.4. Пасажир може пiсля переривання поїздки змiнити її маршрут. Якщо вiдстань нового маршруту перевищує вiдстань маршруту, вказаного у проїзному документi, то пасажиром сплачується вартiсть проїзду за рiзницю у вiдстанi вiдповiдного вагона (без плацкарти), як за нову поїздку.
На зворотному боцi проїзного документа робиться запис про змiну маршруту. Якщо новий маршрут коротший вiд вказаного у проїзному документi, то змiна маршруту прямування проводиться без додаткової сплати вартостi квиткової частини шляхом проставлення вiдмiтки на зворотному боцi проїзного документа. Вартiсть плацкарти в обох випадках сплачується на загальних пiдставах.
2.15.5. Якщо пасажир бажає змiнити маршрут на станцiї початкового вiдправлення, вiн повинен здати проїзний документ до повернення платежiв i оформити новий.
2.15.6. Переривання поїздки за примiським квитком є неприпустимим, крiм випадкiв, що сталися внаслiдок змiни руху поїзда.
2.15.7. У всiх випадках зупинки на шляху прямування (крiм тих, що сталися з вини залiзницi) плацкарта втрачає чиннiсть. Для продовження поїздки пасажир повинен придбати нову плацкарту у вiдповiдностi з категорiєю вагона.
Якщо продовження поїздки буде здiйснюватись у вагонi вищої категорiї, крiм вартостi плацкарти, пасажир повинен сплатити рiзницю вартостi квитка вiд станцiї продовження поїздки до станцiї призначення.
(Пункт 2.15.7 роздiлу 2 доповнено абзацом згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
2.16. Проїзнi документи, забутi у особи, що проводжала пасажира
2.16.1. Якщо проїзнi документи пасажира пiсля вiдправлення поїзда залишилися у особи, яка проводжала, остання негайно, але не пiзнiше нiж через 3 години з моменту вiдправлення поїзда, повинна здати їх начальнику станцiї (вокзалу), який коштом проводжаючого дає телеграму (телефонограму) начальнику поїзда i начальнику станцiї (вокзалу) на шляху прямування, на якiй за час зупинки поїзда можна видати новi проїзнi документи.
(Пункт 2.16.1 роздiлу 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
2.16.2. Проїзнi документи, пред'явленi особою, яка проводжала гасяться штемпелем "Чиннiсть проїзного документа припинена по станцiї .......... ".
(Пункт 2.16.2 роздiлу 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
2.16.3. Погашенi проїзнi документи повертаються проводжаючому. Повернення платежiв за удруге придбанi проїзнi документи здiйснюється тiльки за заявою до Управлiння залiзницi - за умови пред'явлення погашених i удруге придбаних проїзних документiв.
2.16.4. Погашення проїзних документiв, пред'явлених пiзнiш як через три години пiсля вiдправлення поїзда, не здiйснюється.
2.16.5. Якщо протягом 4-х годин пiсля вiдправлення пасажира з початкової станцiї не буде одержана телеграма (телефонограма) вiд начальника станцiї (вокзалу) вiдправлення, то пасажир вважається безквитковим i зобов'язаний заплатити штраф i вартiсть проїзду вiд станцiї посадки до станцiї призначення начальнику поїзда за квитанцiєю ГУ-57 або сплатити штраф i залишити поїзд.
2.17. Дiї у випадку, якщо пасажир вiдстав вiд поїзда
2.17.1. Провiдник вагона, який виявив, що пасажир його вагона вiдстав вiд поїзда, зобов'язаний негайно вжити заходiв щодо збереження його речей i сповiстити начальника поїзда. Начальник поїзда складає акт, в якому перелiчуються речi пасажира. Акт, крiм начальника поїзда, пiдписується провiдником вагона та двома пасажирами - свiдками подiї.
2.17.2. Пасажир, який вiдстав вiд поїзда, повинен звернутися до начальника станцiї (вокзалу), який зобов'язаний телеграфувати начальнику станцiї за ходом поїзда, де поїзд має зупинку не менше 10 хвилин, та начальнику поїзда про зняття речей i проїзного документа.
2.17.3. Про зняття речей телефоном або телеграфом сповiщається пасажир i начальник станцiї, де знаходиться пасажир.
Телеграма дає право пасажиру безплатно доїхати першим попутним поїздом до станцiї, де знаходяться його речi i проїзний документ.
2.17.4. Передача речей i проїзного документа начальником поїзда начальнику станцiї, начальником станцiї пасажиру оформляється актом довiльної форми у двох примiрниках з описом речей.
2.17.5. Пiсля приїзду пасажира на станцiю, де знаходяться його речi i проїзний документ, вiн повинен пред'явити проїзний документ черговому по вокзалу (станцiї) для поновлення чинностi квитка.
Для подальшого проїзду пасажир повинен оформити в касi за плату нову плацкарту i закомпостувати квиток.
2.18. Перехiд на шляху прямування до вагона iншої категорiї
2.18.1. Для здiйснення поїздки у вагонi iншої категорiї пасажир повинен звернутися до начальника поїзда.
Начальник поїзда узгоджує переведення пасажира в iнший вагон з диспетчером бюро з розподiлу мiсць.
З пасажира стягується рiзниця вартостi проїзду за вiдстань мiж станцiями, де пасажир зайняв мiсце, i станцiєю, до якої вiн прямує, залежно вiд нової категорiї вагона, до якого вiн перейшов.
2.18.2. Переведення пасажира, за його бажанням, у вагон нижчеоплачуваної категорiї здiйснюється без повернення платежiв.
2.18.3. Начальнику поїзда забороняється оформляти i переоформляти проїзнi документи на вiльнi мiсця, а також переводити пасажира iз вагона у вагон без дозволу бюро з розподiлу мiсць, крiм мiсць, видiлених у розпорядження начальника поїзда, та службових.
2.19. Вiдчеплення вагона
2.19.1. У разi виявлення технiчної несправностi вагона або небезпечних захворювань у пасажирiв та iнших причин, що унеможливлюють подальше прямування вагона та спричинюють його вiдчеплення, начальник поїзда повинен розмiстити пасажирiв на вiльнi мiсця у вагонах цього ж поїзда (у тому числi й у вагонах вищої категорiї) та сповiстити про це лiнiйне бюро з розподiлу мiсць в поїздах. Аналогiчнi дiї причетних осiб при вiдчепленнi вагона на станцiї першопочаткового вiдправлення.
(Пункт 2.19.1 роздiлу 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
2.19.2. Якщо вiльних мiсць немає, начальник поїзда та начальник станцiї (вокзалу) зобов'язанi вжити заходiв щодо вiдправлення пасажирiв вiдчепленого вагона, в тому числi:
а) наданням iншого вагона з причепленням до того ж поїзда чи до першого поїзда попутного напрямку;
б) розмiщенням пасажирiв на вiльнi мiсця першого поїзда попутного напрямку.
2.19.3. При розмiщеннi пасажирiв вiдчепленого вагона перевага надається пасажирам з дiтьми, хворим, особам похилого вiку, iнвалiдам.
2.19.4. Вiдчеплення вагона оформляється актом за пiдписом начальника поїзда i начальника станцiї (вокзалу), який завiряється штемпелем станцiї.
Один примiрник акта залишається у начальника поїзда, один у начальника станцiї, iншi видаються пасажирам вiдчепленого вагона.
Акт дає право пасажиру на безплатне переоформлення проїзду та отримання постiльної бiлизни або отримання через Управлiння залiзницi призначення рiзницi вартостi проїзду, якщо решту шляху пасажир здiйснює у вагонi iншої категорiї.
2.19.5. У разi переведення пасажирiв з вiдчепленого вагона в iншi вагони перенесення ручної поклажi i надання їм допомоги в цьому є обов'язком залiзницi. Перенесення ручної поклажi органiзовується начальником поїзда разом з начальником станцiї. При цьому слiд вжити заходiв для забезпечення безпеки пасажирiв та схоронностi ручної поклажi.
2.20. Видалення пасажира з поїзда
2.20.1. Пасажир видаляється з поїзда в таких випадках:
а) якщо пасажир перебуває у явно вираженому нетверезому станi та порушує при цьому правила проїзду i громадський порядок, заважає спокою iнших пасажирiв. Видалення такого пасажира провадиться провiдником вагона або посадовими особами, якi виконують службовi обов'язки, а у разi виявлення спротиву i непокори - працiвником мiлiцiї. На проїзному документi проставляється вiдмiтка "Вiдмовлено в перевезеннi на пiдставi пункту 2.20.1 Правил". Повернення платежiв за такi проїзнi документи не проводиться.
Якщо при цьому пасажир не бажає, щоб багаж прямував у поїздi до станцiї призначення, то багаж - при пред'явленнi квитанцiї - видають на станцiї видалення пасажира iз поїзда. У разi неможливостi вивантаження багаж прямує до станцiї призначення. Зберiгання багажу на станцiї призначення, видача та iнше здiйснюється на загальних пiдставах;
б) якщо пасажир перебуває в станi захворювання, що призводить до порушення спокою оточуючих, i немає можливостi помiстити його окремо. У цьому випадку пасажира iз його речами видаляють з поїзда за обов'язкової участi лiкарсько-медичної обслуги (персоналу) i тiльки на тiй станцiї, де є вiдповiднi лiкарсько-медичнi установи.
Якщо пасажира видаляють iз поїзда у непритомному станi, то його речi разом iз проїзним документом передають начальнику станцiї за актом, складеним начальником поїзда (провiдником безпересадкового вагона). На проїзному документi проставляється вiдмiтка про зупинку. Акт, крiм начальника поїзда та станцiї, пiдписує пасажир, який їде у цьому вагонi. Пiсля одужання пасажиру повертаються його речi та вартiсть проїзду за непрослiдувану вiдстань. Вартiсть плацкарти не повертається.
Якщо ж пасажир побажає продовжити поїздку, то проїзний документ i лiкарняний лист чи довiдка медичного закладу пред'являються в касу для компостування проїзного документа i оформлення нової плацкарти зi стягненням плати на загальних пiдставах.
Багаж, у випадку прослiдування його далi станцiї висадки пасажира, повертається безплатно на пiдставi телеграми начальника станцiї (вокзалу), де пасажир був видалений;
в) при виявленнi перевезення пасажиром заборонених до перевезення предметiв та речовин i вiдмовi видалити їх з поїзда.
У цьому разi на проїзних документах проставляється вiдмiтка: "Неправильне перевезення ручної поклажi".
Повернення платежiв за непрослiдувану вiдстань поїздки здiйснюється згiдно з пунктом 9.2.4 цих Правил.
2.21. Проїзд станцiї призначення
2.21.1. Провiдники вагонiв зобов'язанi попереджувати пасажирiв не пiзнiше як за 30 хвилин до прибуття поїзда до станцiї, вказаної у проїзному документi.
2.21.2. Про кожен випадок проїзду пасажира станцiї призначення складається акт за пiдписом начальника поїзда, провiдника вагона i пасажира, який засвiдчується штампом станцiї. Цим актом надається право пасажиру повернутися до станцiї призначення безкоштовно.
2.22. Повернення пасажирам використаних проїзних документiв
2.22.1. Використанi та погашенi проїзнi документи повертаються пасажирам за 30 хвилин до прибуття на станцiю призначення пасажира.
Провiдник вагона та пасажир повиннi пересвiдчитись у тому, що пасажир отримав той документ, який вiн пред'явив при посадцi до вагона. Пасажир зобов'язаний зберiгати проїзний документ до виходу на перон.
2.22.2. Видавати проїзнi документи особам, що не здiйснювали поїздку за ними, забороняється.
2.22.3. Якщо пасажир вiдмовляється вiд отримання свого використаного проїзного документа, то провiдник повинен розiрвати його навпiл в присутностi пасажира i зберiгати до кiнця поїздки пасажира.
2.23. Оформлення проїзду у поїздi
2.23.1. У виняткових випадках, з дозволу начальника поїзда дозволяється посадка пасажирiв у поїзд, якщо вони не встигли придбати проїзнi документи у касi. При цьому посадка дозволяється тiльки у вагон, в якому знаходиться начальник поїзда, з наступним оформленням проїзду за квитанцiєю рiзних зборiв: протягом 1 год. - з моменту вiдправлення поїзда з пункту формування (обороту) i протягом 30 хвилин - iз промiжних станцiй, без стягнення штрафiв.
(Абзац перший пункту 2.23.1 роздiлу 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
За вказаний вiдтинок часу начальник поїзда зобов'язаний оформити проїзд пасажиру. До отримання мiсць iз бюро з розподiлу мiсць начальник поїзда може оформити проїзд таких пасажирiв на мiсця, видiленi зi спецiальною метою, або на мiсця пасажирiв, якi не з'явились на станцiї вiдправлення поїзда. Пасажирам забороняється залишати штабний вагон без оформлення квитанцiї рiзних зборiв i сплати вартостi проїзду.
2.24. Нещасний випадок з пасажиром
2.24.1. Про всi нещаснi випадки з пасажиром, а також травми, тiлеснi пошкодження, що сталися з пасажиром на вокзалi чи в поїздi, представник суб'єкта господарювання зобов'язаний скласти акт та вручити його пасажиру.
У разi смертi пасажира або тяжких тiлесних пошкоджень акт видається близьким родичам.
В актi зазначаються прiзвище, iм'я та по батьковi пасажира, номер поїзда, вагона та мiсця, в якому їхав (чи мав їхати) пасажир, номер i серiя проїзного документа, дата та час випадку, обставини його, ким надана перша медична допомога.
Акт пiдписує працiвник, вiдповiдальний за його складання, та свiдки (не менше двох), завiряє штампом начальника станцiї (начальника поїзда).
Один примiрник акта пiсля пiдписання залишається у справах суб'єкта господарювання, а другий - видається пасажиру або його рiдним.
Форма акта вмiщена в додатку 4.
(Пункт 2.24.1 роздiлу 2 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
2.24.2. Представник суб'єкта господарювання повинен видати довiдку потерпiлому, що мав право на безплатний проїзд без проїзного документа, iз зазначенням вiдомостей про страховика.
(Пункт 2.24.2 роздiлу 2 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
2.24.3. Не видається акт, коли нещасний випадок трапився з пасажиром за обставин, безпосередньо не пов'язаних з поїздкою, внаслiдок скоєння пасажиром дiй, за якi передбачена кримiнальна вiдповiдальнiсть.
Роздiл 3. Зберiгання та перевезення ручної поклажi та тварин
3.1. Правила перевезення ручної поклажi та тварин
3.1.1. До ручної поклажi належать предмети i речi, незалежно вiд виду упакування, що легко переносяться i за своїми розмiрами без труднощiв розмiщаються у вагонах на мiсцях, що призначенi для розмiщення ручної поклажi. Кожний пасажир має право безплатно перевозити iз собою у вагонi ручну поклажу вагою до 36 кг на повний, пiльговий, безплатний проїзний документ i 15 кг на дитячий. Перевезення ручної поклажi понад встановлену норму i перевезення без оплати собак та iнших тварин, дозволених до перевезення, спричиняє накладення штрафу згiдно з законодавством України. Сплата штрафу не звiльняє пасажира вiд оплати вартостi перевезення надлишкової вартостi ручної поклажi.
(Пункт 3.1.1 роздiлу 3 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
3.1.2. Обов'язок турбуватися про цiлiснiсть та зберiгання ручної поклажi, що перевозиться разом з пасажиром, покладається на пасажира. Однак провiдники вагонiв не звiльняються вiд вiдповiдальностi вживати усiх залежних вiд них заходiв для забезпечення схоронностi поклажi пасажирiв.
3.1.3. Начальник станцiї, вiдкритої для багажних операцiй, зобов'язаний надати пасажирам безкоштовно i до посадки в вагон можливiсть зважування ручної поклажi та оплати перевезення надлишкiв ваги або здачi частини ручної поклажi для перевезення багажем за окрему плату.
Перевезення з дорослим пасажиром надлишкової ваги ручної поклажi вагою не бiльше нiж 14 кг оформляється з видачею пасажиру квитанцiї ЛУ-12 "а".
(Абзац другий пункту 3.1.3 роздiлу 3 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) | |
(Пункт 3.1.3 роздiлу 3 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
3.1.4. Пасажиру надається право перевезти - безплатно, додатково до норми ручної поклажi при собi у плацкартному або купейному вагонi:
- ручну поклажу вагою до 50 кг на один додатково придбаний за повну вартiсть проїзний документ вiдповiдного вагона;
- ручну поклажу до 150 кг в окремому купе з оплатою повної вартостi усiх мiсць купе.
Ручна поклажа розмiщується на мiсцях, для неї призначених, та на полицях для лежання, з виконанням вимог, передбачених Правилами поведiнки громадян на залiзничному транспортi, затвердженими постановою Кабiнету Мiнiстрiв України.
(Пункт 3.1.4 роздiлу 3 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
3.1.5. Кожен пасажир має право перевозити безплатно при собi понад встановлену норму ручної поклажi кiмнатних птахiв в клiтках (не бiльше однiєї клiтки), портфель, дипломат або дамську сумку, бiнокль, лижi та палицi до них, вудочки, фотоапарат, парасольку, вiдеокамеру, портативний магнiтофон та iншi дрiбнi речi.
(Абзац перший пункту 3.1.5 роздiлу 3 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
Дозволяється перевозити при собi, за рахунок норми ручної поклажi пасажира, дитячi коляски, байдарки у розiбраному станi, велосипеди в розiбраному та впакованому станi (не бiльше одного) та iншi речi, якi за своїми розмiрами можуть бути розташованi у вагонi на мiсцях, призначених для ручної поклажi.
(Абзац другий пункту 3.1.5 роздiлу 3 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
Пасажири з обмеженими фiзичними можливостями мають право перевозити безкоштовно при собi понад установлену норму ручної поклажi засоби перемiщення (iнвалiднi коляски та iн.).
(Пункту 3.1.5 роздiлу 3 доповнено абзацом згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
3.1.6. У примiському сполученнi кожний пасажир має право перевезти при собi безплатно ручну поклажу не бiльше 36 кг на квиток повний та пiльговий i 15 кг на дитячий, а також додатково за окрему плату не бiльше 50 кг. Вартiсть перевезення додаткової ваги ручної поклажi у примiському сполученнi становить вартiсть проїзду дорослого пасажира. Перевезення оплачується через квиткововидруковувальнi машини i автомати з видачею пасажиру квитка як для проїзду дорослого пасажира.
(Пункт 3.1.6 роздiлу 3 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
Перевезення велосипедiв у примiському сполученнi здiйснюється у тамбурi поїзда або видiлених для цього мiсцях iз оплатою перевезення вiдповiдно до пункту 6.2.5.
(Пункт 3.1.6 доповнено абзацом другим згiдно з Наказом Мiнiстерства транспорту N 530 вiд 14.07.2003) |
3.1.7. До перевезення ручної поклажi у примiському сполученнi допускаються також в рахунок норми безплатного провозу стандартнi балони iз газом пропан-бутан обсягом до 5 л, що використовуються для побутових потреб, якi перебувають у технiчно справному станi, що забезпечує безпеку перевезення, зокрема без витiкання газу, а також рослини, саджанцi та iншi посадочнi матерiали з обв'язаною кроною та упакованими кореневищами. Кожне мiсце такої поклажi не повинно перевищувати вагу 18 кг та висоту 1,5 м.
У районах, оголошених карантинними, вказанi перевезення можуть здiйснюватися тiльки за пред'явленням власником карантинних документiв.
(Пункт 3.1.7 роздiлу 3 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
3.1.8. Перевезення з собою непортативної апаратури (телевiзорiв, вiдеокамер, радiоприймачiв, комп'ютерiв та iн.) допускається не бiльше одного предмета на проїзний документ з оплатою, як за 30 кг багажу.
Вищеназвана апаратура розмiщується:
- у вагонах зi спальними мiсцями - на мiсцях, зазначених у проїзному документi;
- у загальних вагонах пасажирських поїздiв та в пасажирських вагонах примiських поїздiв - на верхнiй полицi вагона;
- у вагонах електро- та дизель-поїздiв - на пiдлозi першого купе.
Не приймаються до перевезення в будь-якому вагонi апаратура та iншi предмети, розмiри яких за сумою трьох вимiрiв перевищують 180 см.
Крiм того, до перевезення у вагонах зi спальними мiсцями не приймається апаратура, яка за своїми розмiрами ширша, анiж отвiр дверей купе.
3.1.9. Собаки великих порiд у примiських i мiсцевих електро i дизель-поїздах, пасажирських та швидких поїздах, примiських i мiсцевих поїздах з вагонами локомотивної тяги перевозяться у крайнiх тамбурах першого i останнього вагона поїзда (не бiльше двох собак) у намордниках на металевiй чи мiцнiй шкiрянiй прив'язi i пiд наглядом супровiдника, команди якого вони виконують.
Собаки малих порiд перевозяться в примiських i мiсцевих поїздах на руках або пiд лавкою, на якiй сидить власник собаки.
(Пункт 3.1.9 роздiлу 3 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
3.1.10. Перевезення собак великих порiд (не бiльше однiєї) у купе пасажирського чи швидкого поїзда є припустимим лише в купейному або м'якому вагонi, за умови викуплення власником собаки усiх мiсць в купе та пред'явлення такої довiдки ветеринарного лiкаря про можливiсть перевезення собаки, за якою можна iдентифiкувати особину даної собаки (вказанi прикмети тощо).
(Абзац перший пункту 3.1.10 роздiлу 3 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
Дрiбнi домашнi тварини i птахи повиннi бути помiщенi в ящики, корзини, клiтки i вiльно розмiщатись на мiсцях, вiдведених для ручної поклажi.
(Пункт 3.1.10 роздiлу 3 доповнено абзацом другим згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
Оформлення перевезення здiйснюється багажною квитанцiєю iз написом на лицьовому боцi "Багаж на руках пасажира" або квитанцiєю форми ЛУ-12а чи перевiзним документом, оформленим електронним способом.
(Пункт 3.1.10 роздiлу 3 доповнено абзацом третiм згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002; iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
3.1.11. Перевезення собак великих порiд у багажних вагонах здiйснюється у спецiальних контейнерах при супровiдниках, якi повиннi їхати у цьому поїздi.
Для групових перевезень великих собак (бiльше 5) органiзатор перевезення повинен укласти угоду з власником вагона на оренду чи замовлення спецiального вагона.
3.1.12. Плата за перевезення собак, дрiбних домашнiх тварин та живностi при пасажирi у пасажирських вагонах, а також у багажних вагонах дальнiх поїздiв сплачується за особину чи мiсце, як за 20 кг багажу, незалежно вiд наявностi ручної поклажi.
(Пункт 3.1.12 роздiлу 3 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
3.1.13. У випадку переведення на шляху прямування дрiбних тварин i птахiв iз пасажирського вагона у багажний вагон у пасажира вiдбирають багажну квитанцiю i передають приймачу-здавачу як документ на перевезення. Приймач-здавач видає пасажиру ярлик iз зазначенням у ньому номера багажної квитанцiї i станцiї призначення.
3.1.14. Пасажир - супровiдник тварин повинен сам турбуватись про них, годувати, поїти та прибирати за ними, упереджувати порушення санiтарно-гiгiєнiчних умов i вiдшкодовувати всi збитки, якi виникли внаслiдок порушення ним положень цього документу про перевезення ручної поклажi, тварин, птахiв.
(Пункт 3.1.14 роздiлу 3 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
3.1.15. Забороняється перевезення в ручнiй поклажi зарядженої (з набоями) зброї, смердючих, вогненебезпечних, їдких, отруйних, легкозаймистих, вибухових та iнших речовин (крiм випадкiв, передбачених спецiальними правилами), а також речей, якi можуть зiпсувати або забруднити речi iнших пасажирiв.
3.1.16. Пасажир має право перевозити з собою для побутових потреб не бiльше 1 лiтра ацетону, керосину, соляної та сiрчаної кислоти, спирту в тривкiй упаковцi, яка унеможливлює розлиття вказаних речовин.
Збереження цiлостi упаковки, захист вiд вiдкритого вогню входить до числа обов'язкiв пасажира.
3.2. Зберiгання ручної поклажi на вокзалах
3.2.1. Короткочасне зберiгання ручної поклажi на вокзалах здiйснюється в автоматичних та стацiонарних камерах схову.
Правила користування камерами схову затверджуються Мiнiстерством транспорту та зв'язку України.
(Абзац другий пункту 3.2.1 роздiлу 3 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
Витяги iз цих Правил, розпорядок роботи вивiшуються в примiщеннi камер схову до вiдома пасажирiв.
3.2.2. В стацiонарнi та пересувнi камери схову дозволяється здавати ручну поклажу у будь-якiй упаковцi, незалежно вiд її виду - валiза, кошик, рюкзак, байдарки в розiбраному виглядi, лантухи, вузли та iн., а деякi речi (наприклад, пальто, лижi, ранець, ковзани) можуть бути прийнятi без упаковки.
Фрукти, овочi, ягоди, гриби та iншi сiльськогосподарськi продукти приймають на зберiгання у будь-якiй тарi, яка гарантує їх зберiгання при перенесеннi.
За природне псування зданих на збереження продуктiв, якi швидко псуються, залiзниця вiдповiдальностi не несе.
Вага окремого мiсця ручної поклажi, що приймається до зберiгання, не повинна перевищувати 50 кг.
Кожна одиниця поклажi повинна мати пристрiй для перенесення. Кожна рiч, яка прив'язана до ручної поклажi, що здається до зберiгання, ураховується як окрема одиниця поклажi.
Забороняється здавати i приймати до зберiгання тварин i птахiв, вогнепальну зброю, вибуховi, вогненебезпечнi, легкозаймистi, їдкi i отруйнi речовини, а також речi, що можуть зiпсувати або забруднити речi iнших пасажирiв.
Забороняється зберiгання в ручнiй поклажi грошових сум, облiгацiй, документiв та iнших коштовностей.
3.2.3. Якщо пiд час приймання речей до камери схову будуть виявленi дефекти в опакуваннi, то власник зобов'язаний лiквiдувати їх або пiдписати акт довiльної форми, який складає комiрник.
3.2.4. Речi вагою бiльш як 50 кг або великогабаритнi, якi не помiщаються в автоматичнi камери схову, а також телевiзори, холодильники, пральнi машини та iн., приймають до схову в спецiально видiлених камерах схову великогабаритних речей або в багажнi камери.
3.2.5. Претензiї про втрату речей з камер схову на суму до 400 грн. включно розглядає i сплачує начальник станцiї, а на суму, що перевищує 400 грн., - Управлiння залiзниць. Якщо речi згодом будуть знайденi, то вони видаються власнику при поверненнi в касу отриманого вiдшкодування.
У разi втрати жетона речi iз камери схову видаються власнику пiд розписку за пред'явленням паспорта та опису, вартiсть втраченого жетона сплачується пасажиром.
3.2.6. Речi, якi зданi до камери схову, зберiгаються там двi календарнi доби, а потiм їх передають на зберiгання до загального складського примiщення станцiї. Якщо протягом 30 дiб власник не забере свої речi, то вони пiдлягають реалiзацiї згiдно з законодавством України.
3.3. Забутi та знайденi речi
3.3.1. У всiх випадках виявлення в поїздах, на станцiях (вокзалах) або в смузi вiдводу залiзницi забутих чи загублених речей складається акт довiльної форми з детальним описом загального вигляду знайдених речей та обставин їх виявлення.
Акт складається обов'язково з участю особи, що виявила речi: у поїздi - начальником поїзда в присутностi провiдника вагона, на станцiї - начальником станцiї (вокзалу). Копiя акта видається особi, що виявила речi.
Речi, забутi i виявленi на станцiї або у поїздi, який прибув на кiнцевий пункт, або на прилеглому до станцiї перегонi, передають начальнику цiєї станцiї, який записує їх до облiкової книги. На речi прикрiплюють ярлик з зазначенням станцiї та порядкового номера, за яким предмет записаний у книзi. На такi речi, як вузол, мiшок, чемодан та iншi, накладаються пломби або печатки.
Перед накладенням пломби речi розкривають у присутностi представника мiлiцiї, про що складається окремий акт довiльної форми у двох примiрниках, з описом речей. Один екземпляр цього опису видається особi, яка знайшла речi. Речi, залишенi у поїздах на шляху прямування, передаються начальником поїзда разом з актом пiд розписку начальнику станцiї кiнцевого пункту прямування цього поїзда.
При вилученнi з камер зберiгання, в тому числi i автоматичних, речей, не одержаних пасажирами, слiд скласти акт довiльної форми з описом речей. За наявностi даних, за якими можна визначити мiсцезнаходження власника речей, власнику негайно надсилається лист з повiдомленням про мiсцезнаходження речей. Пiсля одержання вiдповiдi речi вiдправляють на прохання власника.
У разi неотримання вiдповiдi та незатребування речей протягом 30 дiб речi - разом з актом i описом - з вiдома начальника станцiї передаються на склад реалiзацiї.
3.3.2. Особа, яка домагається видачi знайдених речей, повинна довести своє право на них, вказавши письмово точнi прикмети речей та їх вмiст, або подати ключi до замкiв, якi замикають речi (з пересвiдченням у тому, що це дiйсно ключi вiд цих замкiв).
Якщо речi зберiгаються на станцiї, де вони були знайденi або зданi, то їх негайно видають власнику за розпорядженням начальника станцiї або вокзалу пiсля перевiрки документiв, що пiдтверджують особу. Якщо речi вiдправленi на реалiзацiю, то заява про їх видачу передається в Управлiння залiзницi.
Знайденi i забутi речi реалiзуються згiдно з законодавством України.
3.3.3. Якщо пасажир вийде з вагона на шляху прямування поїзда i сам виявить, що ним у вагонi забутi речi, то вiн повинен звернутися до начальника станцiї (вокзалу). Начальник станцiї (вокзалу) за письмовою заявою пасажира негайно подає службову телеграму на адресу начальника поїзда або начальника станцiї на шляху прямування поїзда, де є черговий по вокзалу. У телеграмi вказуються номер вагона i мiсце, якi займав пасажир, опис забутих речей i вимога про пересилку їх до мiсця перебування власника.
3.3.4. При одержаннi речей власник повинен сплатити залiзницi всi належнi їй платежi (за зберiгання та упакування, перевезення за тарифом багажу i публiкацiю оголошення, якщо це мало мiсце, та iнше), а також видати розписку довiльної форми про одержання, з зазначенням в нiй свого постiйного мiсця проживання, номера паспорта або документа, що його замiнює.
Роздiл 4. Перевезення багажу
4.1. Предмети, якi допускаються, i предмети, забороненi до перевезення багажем
4.1.1. До перевезення багажем приймаються речi пасажира, упакованi в закритi валiзи, скринi, невеликi ящики, фанернi коробки, а також корзини, лантухи, вузли або паки, перев'язанi залiзною стрiчкою або мотузкою. Вага окремого мiсця не повинна бути бiльшою нiж 75 кг, а довжина бiльшою за три метри, за умови, що завантаження багажу в багажний вагон може проводитися без труднощiв.
(Пункт 4.1.1 роздiлу 4 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
4.1.2. До перевезення, як багаж, приймаються також такi речi та предмети:
а) переноснi крiсла, складанi стiльцi, коляски для хворих;
б) дитячi коляски;
в) переноснi музичнi iнструменти в ящиках, футлярах або в iншiй упаковцi;
г) театральнi реквiзити, що вiльно вмiщуються в багажному вагонi;
ґ) вимiрювальнi прилади довжиною не бiльше нiж 3 м, упакований ручний iнструмент;
д) велосипеди звичайнi, мотовелосипеди, моторолери i мотоцикли без коляски з порожнiми резервуарами для пального та мастильних матерiалiв;
е) лижi та iнше спортивне приладдя довжиною не бiльш нiж 3 м;
є) приймачi, телевiзори, радiоли, магнiтофони, комп'ютери;
ж) автомобiльнi шини без упакування.
4.1.3. До перевезення багажем не допускаються речi, перелiченi в п.42 Порядку обслуговування громадян залiзничним транспортом, а також:
а) вогненебезпечнi, наркотичнi речовини;
б) предмети, якi можуть розповсюджувати iнфекцiю та поширюють сморiд;
в) тварин, за винятком дрiбних домашнiх тварин (собак, котiв, птахiв та iн.) в клiтках або в iншiй вiдповiднiй тарi, якщо це не заборонено ветеринарними правилами;
г) продуктiв, що швидко псуються.
(Пiдпункт "г" пункту 4.1.3 роздiлу 4 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
4.1.4. Пасажир, що здав до перевезення багаж, несе персональну вiдповiдальнiсть за дотримання положень пункту 42 Порядку обслуговування громадян залiзничним транспортом.
4.2. Приймання багажу вiд пасажирiв
4.2.1. Кожне мiсце багажу повинно бути пристосоване для перенесення його пiд час навантажування, перевантажування, розвантаження та за своїми розмiрами, упакування бути зручним для розмiщення в багажному вагонi, без завдання шкоди багажу iнших пасажирiв.
4.2.2. Телевiзори, радiоприймачi, комп'ютери для перевезення без перевантаження на шляху прямування приймаються в упаковцi, що забезпечує збереження, а для перевезення з перевантаженням - тiльки в твердiй упаковцi (в ящику або в латах). На упакуваннi зверху i на бокових стiнках робиться чiткий напис "обережно, телевiзор" або "обережно, радiоприймач". Велосипеди, коляски дитячi та протезнi, лiжка дитячi приймаються в упаковцi та без неї. В разi приймання їх без упакування в багажнiй квитанцiї зазначаються марка, номер, вид та предмети, що знаходяться при велосипедi, колясцi.
4.2.3. Новi незарядженi газовi балони для побутових потреб приймаються до перевезення за письмовими заявами з пред'явленням паспорта i за наявностi товарного чека або рахунка-фактури. В заявi вiдправником зазначаються прiзвище, iм'я та по батьковi, поштова адреса та пiдтверджується, що балони новi, ранiше не експлуатувалися i залишкового тиску не мають. Заява i чек залишаються у справах станцiї.
4.2.4. Багаж приймається у багажне вiддiлення, як правило, не ранiше нiж за добу до вiдправлення поїзда, з яким вiн має бути вiдправленим. При здачi багажу бiльш як за добу з пасажира стягується плата за послуги за зберiгання багажу за кiлькiсть дiб зберiгання, крiм однiєї доби. При цьому неповна доба вважається повною.
Багаж, що швидко псується, приймається не ранiше, нiж за двi години до вiдправлення поїзда, без перевантаження на шляху прямування.
4.2.5. Багаж може бути прийнятий у пасажира на пiдставi проїзного документа, до вказаної в ньому станцiї або станцiї, розташованої в межах примiської зони станцiї призначення пасажира, якщо вона вiдкрита для приймання та видачi багажу. Якщо пасажир їде до станцiї, яка закрита для видачi багажу, то вiн може оформити багаж до найближчої станцiї видачi багажу, навiть якщо вона й знаходиться поза шляхом прямування пасажира.
(Пункт 4.2.5 роздiлу 4 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
4.2.6. Багаж може бути зданий до перевезення як на станцiї вiдправлення пасажира, так i на будь-якiй вiдкритiй для багажних операцiй промiжнiй станцiї на шляху прямування.
Станцiйнi багажнi каси вiдчиняються завчасно, щоб забезпечити прийняття всього багажу вiд пасажирiв поїзда без затримки.
4.2.7. Пасажир на станцiї початкового вiдправлення або на шляху прямування може здати багаж до перевезення безпосередньо до багажного вагона поїзда, в якому вiн їде. Багаж в цьому випадку приймається приймачем-здавачем тiльки до станцiї, вiдкритої для багажних операцiй, без перевантаження на шляху прямування. Оплата за перевезення в цих випадках здiйснюється при видаваннi багажу. На пiдтвердження прийняття багажу вiдправнику видається ярлик встановленої форми, а до багажу прикрiплюється талон ярлика.
Неподiльнi предмети (дитячi коляски, велосипеди та iн.) можуть прийматися до перевезення безпосередньо приймачем-здавачем багажного вагона.
Речi приймаються вiд пасажирiв, якi їдуть в цьому поїздi, без перевантаження на шляху прямування, пiсля попередньої оплати перевезення виходячи з вiдстанi та фiксованої ваги кожного предмета, яка повинна становити не бiльш як 20 кг. Пiсля приймання пасажиру видається квитанцiя ГУ-57.
Багаж видається пасажиру безпосередньо iз вагона.
4.2.8. Загальна вага мiсць, пред'явлених для перевезення як багаж, не повинна перевищувати 200 кг на один проїзний документ або одну особу групового проїзного документа. Дипломатичний багаж приймається до перевезення без обмеження ваги. Якщо за одним проїзним документом пред'являється до перевезення багаж вагою бiльше 200 кг, то таке перевезення може дозволити начальник станцiї (вокзалу) за наявностi вiльного мiсця у багажному вагонi.
4.2.9. Перевезення багажу вагою бiльше 200 кг оформляються однiєю багажною квитанцiєю. В багажнiй квитанцiї вказується загальна вага вiдправлення з розподiленням на допустиму норму 200 кг та вагу понад цю норму. При цьому 200 кг багажу оформляються за тарифом багажу, а надлишок ваги - за тарифом вантажобагажу. Положення щодо оформлення перевезення ваги багажу понад 200 кг за тарифом вантажобагажу поширюється i на дипломатичний багаж.
(Пункт 4.2.9 роздiлу 4 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
4.2.10. Пiд час здавання багажу до перевезення пасажир може оголосити його цiннiсть, яка зазначається в багажнiй квитанцiї у графi "Оголошена цiннiсть".
Якщо пасажир не бажає оголосити цiннiсть багажу, то в багажнiй квитанцiї у графi "Оголошена цiннiсть" слiд проставити вiдмiтку: "Вiд оголошення цiнностi вiдмовляюсь", яка пiдписується пасажиром.
4.2.11. Якщо здається до перевезення декiлька мiсць, то пасажир може оголосити цiннiсть кожного окремого мiсця чи загальну цiннiсть усiх мiсць. Сума оголошеної цiнностi встановлюється зi слiв пасажира у гривнях i не повинна перебiльшувати фактичної вартостi предметiв, якi знаходяться у багажi.
Цiннiсть продуктiв, що швидко псуються, i багажу, прийнятого в багажний вагон на зупинкових платформах (за ярликами), не оголошують.
Загальна сума оголошеної цiнностi зазначається в багажнiй квитанцiї прописом i цифрами, а цiннiсть i вага кожного окремого мiсця вписується цифрами.
4.2.12. Залiзниця не зобов'язана запевнятись, що сума оголошеної цiнностi, вiдповiдає фактичнiй вартостi багажу (вантажобагажу), пред'явленого до перевезення.
(Пункт 4.2.12 роздiлу 4 доповнено абзацом першим згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
Але якщо у працiвника станцiї, у випадку оголошення пасажиром цiни свого багажу у сумi бiльш як 500 грн. за мiсце, виник сумнiв у правильностi оцiнки, то вiн має право вимагати розпакування багажу для перевiрки.
(Абзац пункт 4.2.12 роздiлу 4 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
У разi розбiжностей у сумi оцiнки мiж працiвником станцiї та вiдправником оцiнка проводиться комiсiйно (за участю начальника станцiї, вокзалу або чергового помiчника начальника вокзалу), про що складається акт довiльної форми. Один примiрник акта залишається на станцiї, другий прямує з перевiзними документами, а третiй - видається вiдправниковi.
В разi незгоди вiдправника на перевiрку або незгоди з сумою оцiнки, призначеною комiсiйно, багаж до перевезення з оголошеною цiннiстю не приймають.
4.2.13. На пiдтвердження прийняття багажу до перевезення пасажиру видається багажна квитанцiя, в якiй вказуються станцiя, код i залiзниця призначення, поїзд i дата вiдправлення (зазначається з урахуванням перiодичностi курсування багажних вагонiв), станцiя вiдправлення, її код, номер квитка, кiлькiсть мiсць та назва речей, вага, вiдстань, сума провiзної плати, прiзвище, iм'я та по батьковi вiдправника, його поштова адреса, оголошена цiннiсть, рiзновид упакування, маршрут прямування. При оформленнi перевезення багажу на вiльному полi лицьового боку проїзного документа, у тому числi виданого автоматизованою системою "Експрес", ставиться мастильний штамп "багаж". У разi вiдсутностi штампа така вiдмiтка ставиться вiд руки.
При прийманнi неупакованих велосипедiв i їм подiбних предметiв у багажнiй квитанцiї обов'язково зазначаються номер, марка велосипеда та прилади i пристосування при ньому (дзвiнок, колесо, лiхтар, сумка та iн.).
Автомобiльнi шини приймаються до перевезення тiльки без упакування з вiдмiтками в багажнiй квитанцiї "з камерою" чи "без камери", "новi" чи "використовуванi". У цьому випадку положення пункту 6.6.1 на автомобiльнi шини не розповсюджуються.
4.2.14. Пiд час приймання дипломатичного багажу на лицьовому боцi перевiзного документа (багажної квитанцiї) ставиться вiдмiтка "Дипломатичний багаж". Перевезення дипломатичного багажу в окремих купе пасажирського вагона здiйснюється на умовах, передбачених для перевезення ручної поклажi пунктом 3.1.4 цих Правил.
4.2.15. При отриманнi квитанцiї пасажир повинен пересвiдчитись, що вона заповнена у вiдповiдностi з його даними.
4.2.16. Днем приймання багажу до перевезення вважається дата накладення календарного штемпеля станцiї вiдправлення у призначеному для цього мiсцi на багажнiй квитанцiї.
4.2.17. Якщо пасажир бажає бути повiдомленим про прибуття багажу, то в графi "особливi помiтки" робиться запис "з повiдомленням". Плата за повiдомлення стягується при видачi багажу.
4.2.18. При отриманнi квитанцiї пасажир повинен пересвiдчитись, що вона заповнена у вiдповiдностi з його даними.
4.2.19. Плата за перевезення багажу стягується при його прийманнi, за винятком випадкiв приймання багажу за ярликом, оплата за перевезення якого стягується на станцiї призначення пiд час видачi.
4.2.20. Прийняття до перевезення у багажному вагонi собак, дрiбних домашнiх тварин, бджiл i птахiв проводиться за умови, що цей вантаж не потребує перевантажування на шляху прямування.
Бджоли приймаються до перевезення у багажному вагонi в перехiдний перiод року, коли температура повiтря не вища +10 град.C. Бджiл перевозять у вуликах або у фанерних пакетах пiд наглядом супровiдника, який повинен їхати у цьому ж поїздi. У вагонi вулики i пакети розмiщують так, щоб не були закритi вентиляцiйнi отвори вуликiв i був забезпечений вiльний прохiд та доступ повiтря до них.
4.3. Перевезення багажу мiж нетарифними пунктами
4.3.1. Перевезення багажу з нетарифних зупинкових пунктiв до тарифних станцiй i навпаки вiдбувається без перевантаження на шляху прямування.
(Пункт 4.3.1 роздiлу 4 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
4.3.2. У разi вiдправлення багажу з тарифної станцiї до нетарифного зупинкового пункту в багажнiй квитанцiї вказують наступну за зупинковим пунктом тарифну станцiю призначення з зазначенням того, в якому пунктi пiдлягає вивантаженню цей багаж.
4.3.3. Видача такого багажу на зупинковому пунктi проводиться приймачем-здавачем безпосередньо з багажного вагона за час стоянки даного поїзда в обмiн на багажну квитанцiю. У разi неявки отримувача до багажного вагона на зупинковому пунктi, вiдмови в одержаннi, псування багажу або часткової нестачi багаж не вивантажується i доставляється на зазначену в багажнiй квитанцiї тарифну станцiю, де його видають у встановленому порядку.
4.3.4. При вiдправленнi багажу вiд зупинкового пункту до будь-якої на шляху прямування поїзда тарифної станцiї вiдправник здає багаж за час стоянки даного поїзда (за розкладом) безпосередньо в багажний вагон приймачу-здавачу.
На пiдтвердження про прийняття багажу безпосередньо в багажний вагон приймач-здавач видає вiдправнику ярлик встановленої форми, талон якого прикрiплює до прийнятого багажу. Перевезення багажу мiж нетарифними зупинковими пунктами не виконуються.
4.3.5. На кожну багажну вiдправку, прийняту з видачею ярлика, приймач-здавач вагона оформляє окремий здавальний список за формою ЛУ-26, в якому проставляє данi, встановленi при прийомi багажу, та ставить вiдмiтку "Багаж за ярликом".
4.3.6. Багаж здається приймачу-здавачу станцiї призначення багажу пiд розписку у здавальному списку.
4.3.7. Багаж, прийнятий за ярликом, видається на станцiї призначення пiсля пред'явлення ярлика, встановлення ваги багажу та оплати всiх платежiв з видачею багажної квитанцiї. Вага багажу та номер багажної квитанцiї вписуються в ярлик. Багажна дорожня вiдомiсть залишається при корiнцi багажної квитанцiї.
(Пункт 4.3.7 роздiлу 4 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
4.4. Упакування i маркування багажу
4.4.1. Багаж слiд пред'являти до перевезення в тривкiй справнiй упаковцi, що забезпечує його схороннiсть на всьому шляху прямування, до видачi пасажиру, за винятком предметiв, що дозволяються до перевезення багажем без упакування. В разi подання до перевезення багажу в упакуваннi, несправнiсть якого не може призвести пiд час перевезення до втрати чи пошкодження багажу, пред'явленого до перевезення, або багажу iнших пасажирiв, залiзниця може прийняти до перевезення цей багаж, проставивши вiдмiтку в перевiзних документах про несправнiсть пакування.
(Пункт 4.4.1 роздiлу 4 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
4.4.2. Предмети, перелiченi в пунктi 4.1.2, що допускаються до перевезення неупакованими, i такi, що мають явнi пошкодження, можуть бути прийнятi до перевезення з вiдповiдним зазначенням про це в перевiзних документах.
4.4.3. Валiзи, коробки, корзини, скринi, паки, лантухи, вузли, що пред'явленi до перевезення, речi в обшивцi слiд здавати мiцно перев'язаними, ящики - окантованими металевою стрiчкою.
4.4.4. Речi зi склом або дзеркалами приймаються в такому упакуваннi, яке гарантує збереження цiлостi скла або дзеркала пiд час навантаження i вивантаження. На кожному предметi повинен бути добре видний напис "Обережно, скло!".
(Пункт 4.4.4 роздiлу 4 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
4.4.5. Кожне мiсце багажу, зданого до перевезення, маркується вiдповiдно до встановлених Правил маркування багажу i вантажобагажу (додаток 2).
4.4.6. За перевiрку ваги, упакування, прикрiплення бирок, нанесення маркування та iншi послуги з пасажира стягується додаткова плата, встановлена суб'єктом господарювання. В багажних вiддiленнях i поблизу багажних кас повинна бути вивiшена iнформацiя про вартiсть цих послуг.
(Пункт 4.4.6 роздiлу 4 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
4.5. Перевезення багажу
4.5.1. Термiн доставки багажу визначається часом прямування поїзда, з яким вiдправлено багаж, до станцiї призначення. Якщо багаж буде перевантажуватися на шляху прямування, то термiн доставки визначається часом прямування узгоджених поїздiв, з додаванням однiєї доби на кожне перевантаження. Крiм того, термiн доставки багажу збiльшується:
а) на час непередбачених затримок, зроблених з метою виконання митних та iнших процедур;
б) на час перерви руху пасажирських поїздiв, якщо така перерва сталася не з вини залiзницi;
в) на час перевiрки багажу, якщо виявлено порушення пункту 4.1.3;
г) на час, потрiбний для пересилання багажу в випадках, передбачених пунктом 4.6.5.
Тривалiсть i причина затримки, яка призводить до продовження термiну перевезення багажу, вказується на зворотному боцi багажної дорожної вiдомостi.
4.5.2. Якщо багаж на шляху прямування треба перевантажувати, то подальше перевезення багажу здiйснюється узгодженими поїздами з перевантаженням силами залiзницi, без участi пасажира.
4.5.3. На станцiї перевантаження багажу на зворотному боцi перевiзного документа (багажної дорожної вiдомостi) ставиться календарний штемпель з зазначенням дати прибуття та вiдправлення багажу.
4.5.4. Термiн доставки вважається дотриманим, якщо до його закiнчення багаж прибув на станцiю призначення i може бути поданим до видачi.
Час затримання в доставцi багажу вираховується iз 24 годин дня, в який повинен прибути багаж.
4.5.5. Якщо пiд час перевезення багажу у багажному вагонi приймачем-здавачем вагона чи контролюючими особами виявленi ознаки пошкодження багажу, повної чи часткової втрати, виявлення багажу без перевiзних документiв або навпаки останнi зобов'язанi скласти акт загальної форми, встановленої Правилами перевезень вантажiв залiзницями України, i з перевiзними документами здати його на станцiї вивантаження багажу.
Акт пiдписується приймачем-здавачем вагона, представником станцiї, де поїзд має зупинку, контролером-ревiзором (якщо вiн був присутнiм при виявленнi ознак, якi спричинили складення акта), та завiряється штемпелем станцiї.
На пiдставi акта загальної форми начальник станцiї вивантаження багажу зобов'язаний скласти комерцiйний акт i долучити його до перевiзних документiв.
4.6. Видача багажу пасажиру
4.6.1. В день прибуття багажу станцiя його призначення посилає одержувачу повiдомлення (рекомендованою листiвкою, факсом або телефоном) про прибуття багажу та мiсце його отримання (якщо про повiдомлення є запис в багажнiй квитанцiї).
Якщо такого запису немає, то одержувач довiдується про прибуття багажу особисто в багажнiй касi.
4.6.2. Багаж видається, як правило, на станцiї призначення, зазначенiй у багажнiй квитанцiї. Видача проводиться протягом всього часу роботи багажного вiддiлення згiдно iз графiком. На промiжних станцiях видача багажу проводиться не пiзнiше як через годину пiсля прибуття багажу, а на кiнцевих станцiях - пiсля розвантаження багажного вагона чи безпосередньо з багажного вагона (крiм багажу, прийнятого за ярликом).
4.6.3. Пред'явнику багажної квитанцiї надається право отримання багажу на залiзничнiй станцiї вiдправлення чи на однiй iз промiжних станцiй, розташованих на шляху прямування. Залiзниця зобов'язана видати багаж, якщо прохання про видачу було зроблено завчасно i цьому не перешкоджає тривалiсть стоянки поїзда, розмiщення багажу у вагонi, а також митнi та iншi процедури.
Приймач-здавач вагона у цих випадках забирає у пасажира багажну квитанцiю та наносить на нiй вiдмiтку "Багаж видано на станцiї...".
Багажна квитанцiя здається представнику станцiї, де видано багаж, для нанесення штемпеля станцiї, з наступним направленням її в Управлiння залiзницi разом з черговим звiтом.
Представник станцiї вiдмiчає видачу багажу в здавальному списку. Платежi за непрослiдувану багажем вiдстань не повертаються.
4.6.4. Багаж видається пред'явнику багажної квитанцiї. Багажна квитанцiя при видачi багажу вiдбирається. Залiзниця не зобов'язана упевнятися в тому, що пред'явник багажної квитанцiї має право на одержання багажу.
На вимогу пред'явника багажної квитанцiї залiзниця зобов'язана перевiрити багаж в його присутностi, щоб зафiксувати пошкодження багажу.
4.6.5. Якщо багаж не прибув на станцiю призначення у встановлений термiн, то станцiя призначення зобов'язана на зворотному боцi багажної квитанцiї зробити вiдмiтку "Багаж не прибув" i отримати вiд пасажира заяву iз зазначенням адреси для пересилання йому повiдомлення про прибуття багажу.
Багаж вважається втраченим i пасажир має право на вiдшкодування його вартостi, якщо багаж не прибуде на залiзничну станцiю призначення через 10 дiб пiсля закiнчення термiну доставки.
Якщо багаж прибув з запiзненням проти розрахованого згiдно з пунктом 4.5 цих Правил термiну доставки, то станцiя призначення видає пасажиру акт довiльної форми, в якому зазначається номер багажної квитанцiї, дата, час приймання багажу для перевезення, дата та час прибуття до мiсця призначення, сума перевiзних платежiв, кiлькiсть дiб прострочення термiну доставки з вини залiзницi, сума штрафу, яка пiдлягає виплатi пасажиру.
Акт пiдписується пасажиром, приймачем-здавачем багажу i завiряється штемпелем станцiї.
На пiдставi акта багажна каса станцiї призначення багажу сплачує пасажиру штраф за невиконання термiну доставки (якщо вiн не затриманий за розпорядженням слiдчих або митних органiв).
В розписцi, виданiй при отриманнi грошей, пасажир може заявити, щоб знайдений багаж йому був доставлений безкоштовно на одну з залiзничних станцiй.
4.6.6. Якщо багаж з вини залiзницi не прибув на залiзничну станцiю призначення у встановлений термiн доставки, а пасажир не може чекати прибуття багажу, то вiн може подати заяву про:
а) повернення багажу на залiзничну станцiю вiдправлення;
б) перевiдправлення багажу на iншу залiзничну станцiю призначення.
Платежi за перевiдправлення багажу у цих випадках не стягуються.
Залiзнична станцiя повинна внести змiст заяви про перевiдправлення у багажну квитанцiю.
Якщо багаж, визнаний втраченим, буде знайдено протягом 12 мiсяцiв з дати, коли вiн мав прибути на залiзничну станцiю призначення, то станцiя призначення зобов'язана повiдомити про це пасажира, якщо його мiсце проживання вiдоме чи може бути встановлено.
4.6.7. Протягом 30 днiв пiсля вiдправлення повiдомлення про виявлення загубленого багажу пасажир може заявити, щоб багаж було доставлено йому безплатно на будь-яку iз залiзничних станцiй, незалежно вiд зазначеної у багажнiй квитанцiї, i зобов'язаний повернути одержану ним ранiше суму вiдшкодувань. Збори за зберiгання багажу на станцiї перевiдправлення не стягуються.
4.6.8. Якщо виявлений багаж не був затребуваний пасажиром протягом 30 днiв пiсля вiдправлення повiдомлення або якщо втрачений багаж було знайдено бiльше нiж через 12 мiсяцiв з дати, коли вiн повинен прибути на станцiю призначення, то вiн пiдлягає реалiзацiї згiдно з законодавством України.
4.6.9. При наявностi на станцiї транспортних засобiв багаж за бажанням пасажира може бути доставлений додому зi стягненням плати за встановленими ставками.
4.6.10. У разi втрати багажної квитанцiї чи ярлика, за якими вiдбувається перевезення, багаж видають пасажиру тiльки за його письмовою заявою при поданнi доказiв належностi йому вiдправлення пiд розписку з зазначенням прiзвища, iменi, по батьковi, постiйного мiсця проживання одержувача (згiдно з паспортом, довiдкою, виданою сiльською чи селищною радою, чи iншим документом, що засвiдчує особу). В дорожнiй вiдомостi проставляється засвiдчена пiдписами одержувача i начальника станцiї вiдмiтка про причини видачi багажу без пред'явлення багажної квитанцiї чи ярлика.
4.6.11. Багаж, не затребуваний пасажиром протягом 30 дiб iз дня прибуття на залiзничну станцiю призначення, пiдлягає реалiзацiї згiдно з законодавством України. Багаж може бути реалiзованим i ранiше, якщо внаслiдок довгого зберiгання вiн втрачає свої якостi чи його вартiсть зберiгання перевищує вартiсть самого багажу. Якщо мiсце перебування пасажира встановлено, то залiзниця повинна попередити його письмово про майбутнiй продаж багажу. Сума, отримана вiд продажу багажу, сплачується пасажиру, за винятком вирахувань, що належать залiзницi, згiдно з законодавством України.
4.6.12. Отримувач при отриманнi багажу має право перевiрити його вагу. У разi виявлення нестачi ваги i складання про це у встановленому порядку комерцiйного акта плата за зважування не стягується.
Не вважається втратою багажу, якщо рiзниця ваги, встановленої при порiвняннi з вагою, зазначеною в перевiзних документах, не перевищує норми природної втрати маси вантажобагажу, зазначеної в правилах перевезень вантажiв, затверджених Мiнiстерством транспорту України.
Якщо фактична вага перевищує вагу, зазначену в перевiзних документах, працiвниками залiзницi складається акт i проводиться службове розслiдування. З отримувача багажу стягується плата за перевезення надлишку ваги як за нове перевезення та плата за зважування, якщо перевищення ваги вiдбулося з вини вiдправника.
(Пункт 4.6.12 роздiлу 4 доповнено абзацом третiм згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
4.7. Перевезення покiйникiв
4.7.1. Перевезення труни з покiйником здiйснюється у багажних i поштово-багажних вагонах чи в спецiально обладнаних вiдсiках цих вагонiв. При перевезеннi з перевантаженням станцiя оформлення перевiзних документiв телеграмою iнформує про таке перевезення станцiю перевантаження.
4.7.2. При оформленнi перевiзних документiв пасажир повинен пред'явити дозвiл на перевезення вiд мiсцевих адмiнiстративних i санiтарних органiв, а також документи (чек, наряд), якi посвiдчують, що для перевезення покiйника була придбана металева труна. Перевезення залiзницями тiла покiйника повинно проводитись у ретельно запаянiй металевiй трунi, помiщенiй у дерев'яний ящик, вiльний простiр якого повинен бути засипаний тирсою чи торфом, вапном та iн.
4.7.3. Труна з покiйником перевозиться тiльки за умови її супроводження. Якщо супровiдник на шляху з будь-якої причини вiдстане вiд поїзда, в якому прямує труна з покiйником, то доставка труни за призначенням не затримується.
Супровiдник прямує в поїздi i повинен мати проїзний документ.
4.7.4. За перевезення труни з покiйником у багажному чи поштово-багажному вагонах чи в їх спецiально обладнаних вiдсiках стягується плата як за перевезення 300 кг багажу.
При перевезеннi урни з попелом у багажних вагонах плата стягується як за перевезення 30 кг багажу.
(Пункт 4.7.4 роздiлу 4 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
4.8. Пошкодження, зiпсування, втрата багажу
4.8.1. При виявленнi (залiзницею пiд час перевантаження, вивантаження, видачi або пасажиром пiд час приймання) ознак пошкодження багажу, часткової або повної втрати начальник станцiї зобов'язаний зробити перевiрку багажу i про результати скласти комерцiйний акт.
Комерцiйний акт пiдписують:
а) представник станцiї, який брав участь при перевiрцi багажу;
б) начальник станцiї або його заступник;
в) пасажир, якщо вiн був присутнiм при складаннi комерцiйного акта.
Якщо пасажир не був присутнiм при складаннi комерцiйного акта, то залiзниця може запросити свiдкiв.
4.8.2. У всiх випадках один примiрник комерцiйного акта пiсля пiдпису видається пасажиру при видачi багажу. Якщо пасажир не визнає фактiв, установлених комерцiйним актом, то вiн має право вимагати вiд працiвникiв станцiї та за її рахунок, щоб стан багажу, а також причини i обсяг збиткiв були встановленi експертизою.
4.8.3. У разi надання згоди пасажиром на одержання багажу iз виявленнями несправностi упакування пiсля перевезення багаж видається з розпакуванням мiсць i перевiркою мiсткостi згiдно з описом, пред'явленим одержувачем.
У комерцiйному актi, який складається за результатами перевiрки, зазначаються данi про одержувача (прiзвище, iм'я та по батьковi) та сума оголошеної цiнностi (якщо вона була вказана станцiєю вiдправлення багажу).
Комерцiйний акт є пiдставою для подання пасажиром претензiї до залiзницi.
4.8.4. У разi ушкодження чи зiпсування багажу залiзниця прибуття багажу сплачує пасажиру вартiсть втраченого чи пошкодженого багажу згiдно з оголошеною цiннiстю.
Якщо мiсць багажу було декiлька, а оголошена цiннiсть - загальною для всiх мiсць, то розмiр виплати розраховується пропорцiйно до ваги втраченої чи пошкодженої частини багажу.
Якщо стан багажу визначався експертизою, то пасажиру повертається вартiсть частини чи всього багажу згiдно з оцiнкою, зробленою експертизою, але не бiльше суми оголошеної цiнностi.
4.8.5. Якщо власнику знайденого багажу за його претензiєю вже сплачено вiдшкодування, то багаж видається за умови повернення одержаної суми.
Якщо з одержанням багажу погашаються всi претензiї, то комерцiйний акт залишається у залiзницi, а у разi погашення тiльки частини претензiї на копiї акта робиться вiдмiтка за пiдписом начальника станцiї (вокзалу) про видачу розшуканих мiсць багажу.
4.9. Перевiдправлення багажу
4.9.1. Про перевiдправлення багажу з причин несвоєчасного його прибуття власник повинен подати начальнику станцiї початкового призначення письмову заяву, в якiй зазначається, коли i з якої станцiї здавався до перевезення багаж, кiлькiсть мiсць, вага, вид опакування, оголошена цiннiсть багажу, номер багажного вiдправлення, найменування нової станцiї призначення багажу i точна адреса власника багажу. Начальник станцiї, що одержав заяву, на зворотному боцi багажної квитанцiї робить вiдмiтку наступного змiсту: "Заяву про перевiдправлення багажу до станцiї... з причин несвоєчасного його прибуття прийнято". Багажну квитанцiю повертають пасажиру. В цьому випадку штраф за прострочення термiну доставки багажу пасажировi не виплачується. Термiн доставлення багажу згiдно з заявою пасажира визначається вiдповiдно до нових даних про вiдправлення.
4.9.2. Перевiдправлення прибулого на початкову станцiю призначення багажу проводиться негайно за новими багажними документами, складеними на станцiї перевiдправлення багажу. В новiй дорожнiй багажнiй вiдомостi зазначають номер багажної вiдомостi першопочаткового вiдправлення.
Перевiдправлений багаж прямує за новою дорожною вiдомiстю, а нову багажну квитанцiю разом iз заявою про перевiдправлення пiдклеюють до корiнця квитанцiї i разом зi старою дорожньою багажною вiдомiстю вiдсилають разом зi звiтом до Управлiння залiзницi.
4.9.3. Про прибуття багажу i перевiдправлення його станцiя першопочаткового призначення письмово повiдомляє власника з вказiвкою дати перевiдправлення i номера нової багажної квитанцiї.
Видача багажу на новiй станцiї вiдбувається безплатно, при цьому у власника багажу вiдбирається багажна квитанцiя, за якою оформлялось першопочаткове багажне вiдправлення.
4.9.4. Допускається перевiдправлення багажу також у випадках, коли багаж не прибув, а термiн доставлення його ще не закiнчився. При цьому багаж перевiдправляють на нову станцiю призначення, зазначену в заявi пасажира, за новими перевiзними документами, зi стягненням належних платежiв, як за нове перевезення. Пiсля внесення платежiв пасажиру видається багажна квитанцiя замiсть квитанцiї, виданої станцiєю початкового вiдправлення, що разом iз заявою зберiгається на станцiї до прибуття багажу. Iз прибуттям багажу багажна (вантажобагажна) квитанцiя iз долученою до неї заявою проводиться за звiтом видачi багажу.
Якщо у пасажира є проїзний документ до нової станцiї призначення, то речi пасажира вiдправляються зi стягненням плати як за багаж.
Якщо пасажир не має проїзного документа по новому маршруту, то провiзнi платежi стягуються як за вантажобагаж.
4.9.5. Пасажир може заявити, щоб зданий ним багаж було повернуто назад iз залiзничної станцiї призначення на першопочаткову станцiю вiдправлення, якщо це не заборонено митними або iншими правилами.
Заяву про це слiд подати на залiзничну станцiю вiдправлення або призначення разом з багажною квитанцiєю. Перевезення у зворотному напрямку оформляється новою багажною (вантажобагажною) квитанцiєю.
Перевiзнi платежi, вирахуванi за чинними тарифами, i iншi плати, пов'язанi з поверненням, стягуються при видачi багажу.
4.10. Зберiгання багажу на станцiї видачi
4.10.1. На станцiї призначення багаж, що прибув, зберiгається без оплати протягом 1-ої доби, не враховуючи дня прибуття.
При зберiганнi багажу понад добу (при цьому неповна доба вважається повною) з одержувача стягується плата, розмiр якої встановлюється суб'єктом господарювання.
(Абзац другий пункту 4.10.1 роздiлу 4 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
Роздiл 5. Перевезення вантажобагажу
5.1. Предмети, що дозволенi та забороненi до перевезення вантажобагажем
5.1.1. Загальнi положення.
Вантажобагаж приймається до перевезення вiд будь-якої фiзичної чи юридичної особи без пред'явлення проїзного документа.
5.1.2. До перевезення приймаються вантажi, що можуть бути легко i швидко завантаженi i розмiщенi у багажному вагонi, зокрема:
- предмети, зазначенi у пунктах 4.1.1 та 4.1.2 - на зазначених там умовах;
- холодильники, кондицiонери, пральнi машини, швацькi машини, побутовi прилади, меблi;
(Абзац четвертий пункту 5.1.2 роздiлу 5 виключено на пiдставi Наказу Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
- предмети мистецтва, картини, скульптури;
- кiнострiчки;
- продукти харчування, що не потребують охолодження, вентиляцiї, обслуговування;
- радiоактивнi iзотопи згiдно зi спецiальними правилами перевезень.
5.1.3. Вага окремого мiсця вантажобагажу може бути вiд 5 до 165 кг.
При цьому:
а) вантажобагаж вагою одного мiсця до 75 кг приймається до станцiй, вiдкритих для багажних операцiй;
б) вантажобагаж вагою одного мiсця до 165 кг приймається до станцiй, вiдкритих для вантажобагажних операцiй.
Перелiк станцiй, вiдкритих для багажних та вантажобагажних операцiй, визначається Укрзалiзницею.
5.1.4. Як виняток, приймається до перевезення без перевантаження вантажобагаж громадян вагою одного мiсця вiд 165 до 300 кг вiд i до станцiй формування та обертання поїзда, з яким курсує багажний вагон, за умови завантаження та вивантаження силами вiдправника (одержувача). В перевiзних документах проставляється вiдмiтка: "Завантаження (вивантаження) - силами вiдправника, розвантаження - одержувача". У разi невивантаження такого вантажобагажу згiдно з вiдмiткою пiсля прибуття поїзда на станцiю призначення залiзниця вивантажує вантажобагаж i складає акт довiльної форми. Одержувач повинен сплатити залiзницi всi витрати, пов'язанi iз вивантаженням вантажобагажу.
5.1.5. Речi зi склом чи дзеркалами приймаються до перевезення без перевантаження та в упакуваннi, яке гарантує цiлiсть скла чи дзеркала. На кожному упакуваннi повинен бути напис "Обережно, скло".
5.1.6. При прийманнi до перевезення вантажобагажу вiд пiдприємств перевагу над iншими мають такi вантажi: медикаменти, радiоактивнi речовини (iзотопи); кiнострiчки; балони з киснем i порожнi; необхiднi для експедицiйних робiт прилади; iнструменти i стрiчки, вантажi, що направляються на адресу пiдприємств залiзничного транспорту.
5.1.7. Пiсля вантажiв, вказаних у п.5.1.6, приймаються такi, що швидко псуються (м'яснi i рибнi, iкра рiзна, молочнi продукти, дрiжджi, яйця, раки, овочi, фрукти та ягоди, продукти поїзних вагонiв-ресторанiв i буфетiв, жири харчовi, вино, пиво, мiнеральнi води, хлiб, хлiбо-паляничнi вироби, рослини i саджанцi).
Вантажi, що швидко псуються, перевозять у багажних вагонах пасажирських поїздiв без пiдтримування сталого температурного режиму на шляху прямування.
5.1.8. Перевезення легкових автомобiлiв здiйснюється згiдно з положеннями, викладеними у пiдроздiлi 5.9.
(Пiдроздiл 5.1 роздiлу 5 доповнено пунктом 5.1.8 згiдно з Наказом Мiнiстерства транспорту N 530 вiд 14.07.2003) |
5.2. Приймання вантажобагажу до перевезення
5.2.1. Перед вiдправленням вантажобагажу вiдправник подає заяву начальнику станцiї, в якiй зазначається:
а) найменування станцiї вiдправлення i призначення;
б) найменування (прiзвища) вiдправника i одержувача та їхнi адреси;
в) найменування вантажобагажу, кiлькiсть мiсць, вага окремих мiсць i вид упакування;
г) сума оголошеної цiнностi;
ґ) зобов'язання про повiдомлення одержувача.
(Пункт 5.2.1 роздiлу 5 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
5.2.2. Начальник станцiї зобов'язаний розглянути заяву вiдправника, встановити можливiсть приймання вантажу до перевезення та дату i час завезення його на станцiю.
Начальник станцiї може обмежити вагу або кiлькiсть мiсць вантажу, що приймається до перевезення однiєю партiєю, залежно вiд часу стоянки поїзда, наявностi мiсць у багажному вагонi, та запропонувати вiдправити вантаж декiлькома партiями рiзними поїздами.
5.2.3. Вантажi, що швидко псуються, приймаються вiд вiдправника пiсля того, як начальник станцiї встановить, з яким саме поїздом вони можуть бути вiдправленi, але не ранiше нiж за 2 години до вiдходу цього поїзда.
5.2.4. Приймання вантажобагажу до перевезення посвiдчується видачею вiдправнику вантажобагажної квитанцiї. Вiдправник повинен пересвiдчитися в тому, що квитанцiя заповнена згiдно з його даними.
Якщо вiдправник надає iншi супровiднi документи, то вони прикрiплюються до дорожньої вiдомостi, про що в нiй робиться вiдмiтка. Датою прийняття вантажу до перевезення вважається дата накладення календарного штемпеля на перевiзнi документи.
5.2.5. При прийманнi вантажобагажу дiють положення пунктiв 4.2.1, 4.2.2, 4.2.3, 4.2.4., 4.2.17, 4.2.18.
Вантажобагаж на нетарифних пунктах не приймається.
(Пункт 5.2.5 роздiлу 5 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказами Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99, N 831 вiд 21.11.2002) |
5.2.6. У необхiдних випадках, коли у працiвника станцiї виник сумнiв щодо найменування вантажу чи його стану, станцiя приймання вантажобагажу може зажадати перевiрки вмiсту вантажобагажу. Перевiрка проводиться тiльки на станцiї вiдправлення в присутностi вiдправника, за результатами перевiрки складається акт довiльної форми.
5.3. Перевезення саджанцiв i рослин
5.3.1. До перевезення вантажобагажем приймаються рослини, саджанцi i iншi посадочнi матерiали, якщо їх упакування гарантує схороннiсть перевезення i вони не забруднюють багаж iнших пасажирiв. Кожне мiсце вiдправки в цьому випадку не повинно перевищувати вагу 25 кг i висоту 2 м.
Зазначенi вiдправлення зi станцiй, що знаходяться на територiї районiв, оголошених пiд карантином, приймають тiльки пiсля пред'явлення власником карантинного документа на право перевезення.
5.4. Оголошування цiнностi вантажобагажу
5.4.1. При оголошеннi цiнностi вантажобагажу дiють положення пунктiв 4.2.10, 4.2.11, 4.2.12, крiм положень про необов'язковiсть оголошення цiнностi.
(Пункт 5.4.1 роздiлу 5 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
5.4.2. Пiд час здавання вантажобагажу вiдправник зобов'язаний оголосити його цiннiсть, яка зазначається у перевiзних документах у графi "Оголошена цiннiсть". Залiзнична станцiя вiдправлення зобов'язана вiдмовити в прийманнi вантажобагажу, якщо вiдправник не оголосив його цiннiсть.
5.5. Вiдповiдальнiсть вiдправника i одержувача вантажобагажу
5.5.1. Вiдправник або, у вiдповiдних випадках, одержувач вантажобагажу несе вiдповiдальнiсть за наслiдки у разi недодержання положень пункту 4.1.3 та за витрати залiзницi, що виникли через неправильно вказанi вiдправником данi при здаваннi.
За результатами перевiрки складається акт довiльної форми.
5.5.2. Положення пункту 4.1.4 поширюються на вiдправникiв вантажобагажу.
5.6. Упакування та маркування вантажобагажу
5.6.1. Вантажобагаж до перевезення приймають як в упакованому, так i в неупакованому виглядi. Приймання в упакованому виглядi є обов'язковим у тому разi, коли вiдсутнiсть упаковки не гарантує його збереження чи може завдати шкоди iншим предметам, що перевозяться спiльно. У цих випадках упакування повинне вiдповiдати вимогам, пред'явленим до багажу згiдно з п/п. 4.4.1, 4.4.2, 4.4.3, 4.4.4, 4.4.6.
Дерев'янi ящики повиннi мати залiзне окантування.
5.6.2. Телевiзори, радiоприймачi, персональнi комп'ютери у разi перевезення без перевантаження на шляху прямування приймають в упакуваннi, що забезпечує збереження, а до перевезення з перевантаженням - тiльки в твердому упакуваннi (ящику чи решiтцi). При оформленнi перевезення телевiзорiв i радiоприймачiв на їх упакуваннi згори або на однiй iз бокових стiнок наноситься чiткий напис "обережно,телевiзор" або "обережно, радiоприймач".
5.6.3. Сiльськогосподарськi продукти повиннi бути упакованими в ящики, корзини, лантухи, а мед та iншi рiдкi продукти - у металевi фляги або дерев'янi дiжки. Упакування повинне гарантувати збереження продуктiв, що перевозяться.
5.6.4. Баки мотовелосипедiв, мотоциклiв, моторолерiв, мопедiв i мотоколясок повиннi бути очищенi вiд пального i масел. Мотоцикли вагою до 165 кг, моторолери i мопеди приймають до перевезення у заводськiй чи iншiй твердiй упаковцi (латах).
5.6.5. Маркування вантажобагажу проводиться згiдно зi встановленими Правилами маркування багажу i вантажобагажу (додаток 2).
5.7. Доставка вантажобагажу
5.7.1. Термiн доставки вантажобагажу визначається аналогiчно термiну доставки багажу з рiзницею в очiкуваннi перевантаження: замiсть 1 доби - 2 доби.
5.7.2. Термiн доставки вантажобагажу вiдповiдно збiльшується у випадках, вказаних в пунктi 4.5.1, а також у разi затримок з вини вiдправникiв та одержувачiв.
В дорожнiй вантажобагажнiй вiдомостi у графi "iншi вiдмiтки" вказуються причини i тривалiсть затримок, внаслiдок яких залiзниця має право продовжити термiн доставки вантажу.
5.7.3. Вантажобагаж слiд вiдправити з тим поїздом, на який було оформлене приймання його до перевезення.
5.7.4. Термiн доставки вважається виконаним, якщо вантажобагаж прибув на станцiю призначення до закiнчення термiну доставки i отримувач був своєчасно повiдомлений. Якщо вантажобагаж доставляється на адресу отримувача залiзницею, то термiн доставки вважається дотриманим тодi, коли вантаж доставлено до закiнчення термiну доставки.
5.8. Видача вантажобагажу
5.8.1. Вантажобагаж, що прибув на станцiю призначення, зберiгається безплатно протягом 24-х годин (не рахуючи дня прибуття вантажобагажу). За подальше зберiгання стягується плата за встановленими тарифами.
5.8.2. Станцiя призначення зобов'язана термiново, але не пiзнiше нiж через 16 годин пiсля прибуття вантажобагажу, направити отримувачу повiдомлення (листом на замовлення, телеграмою за заявою вiдправника, повiдомленням по телефону) про прибуття вантажобагажу. Станцiя зобов'язана мати докази вiдправлення отримувачу повiдомлення про прибуття вантажобагажу. Плата за повiдомлення стягується при видачi багажу.
(Абзац перший пункту 5.8.2 роздiлу 5 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
Вантажобагаж видається отримувачу, зазначеному в дорожнiй вантажобагажнiй вiдомостi, без пред'явлення вантажобагажної квитанцiї пiд розписку у дорожнiй вантажобагажнiй вiдомостi. Вантажобагаж може бути виданий i iншiй особi, якщо у неї є доручення отримувача, оформлене в установленому законом порядку.
В обох випадках отримувач зобов'язаний подати документ, що засвiдчує особу, а станцiя призначення зобов'язана перевiрити його i впевнитись, що вантажобагаж видається особi, яка має на це право.
Потрiбнi вiдомостi про пред'явленi документи та адресу особи, що отримує вантажобагаж, записуються на зворотному боцi дорожньої вiдомостi.
(Пункт 5.8.2 роздiлу 5 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
5.8.3. Вантажобагаж, що прибув на адресу закладiв, пiдприємств, органiзацiй, видають за разовим чи постiйним дорученням, пiдписаним керiвником i бухгалтером, з пред'явленням документа, який засвiдчує особу, пiд розписку одержувача на зворотному боцi дорожньої багажної вiдомостi.
Разове доручення залишається в справах станцiї. Для одержання вантажобагажу пред'являти вантажобагажну квитанцiю не обов'язково. Особа, уповноважена на одержання вантажобагажу, має право зняти копiю з дорожньої вiдомостi, яку багажний касир зобов'язаний завiрити особистим пiдписом та штемпелем станцiї.
5.8.4. Отримувач при отриманнi вантажобагажу має право перевiрити його вагу. За перевiрку ваги вантажобагажу станцiя стягує збiр згiдно з встановленими ставками. У разi виявлення нестачi ваги i складання про це комерцiйного акта плата за зважування не стягується.
5.8.5. Якщо отримувач, незважаючи на повiдомлення про прибуття вантажобагажу, не з'явився протягом 30 дiб з дня його отримання, то вантажобагаж вважається незатребуваним i реалiзується згiдно з законодавством України.
Якщо одержувач вантажобагажу вiдмовляється вiд одержання, то станцiя призначення повинна в термiн не пiзнiше 1-ої доби пiсля отримання письмової заяви про вiдмову повiдомити про це вiдправника iз запитом, як вчинити iз вантажобагажем та виконати його доручення.
Перевiдправлення вантажобагажу на будь-яку станцiю в цих випадках здiйснюється з оплатою послуг за зберiгання вантажу та сплатою провiзних платежiв.
Якщо в термiн 10-ти дiб пiсля вiдправлення повiдомлення вiдправнику про вiдмову одержувача в отриманнi вантажобагажу станцiєю не буде отримано розпорядження щодо вантажобагажу, то вiн вважається незатребуваним i реалiзовується згiдно з законодавством.
У всiх випадках про реалiзацiю вантажобагажу оповiщується вiдправник.
5.8.6. Положення пункту 4.6.5 розповсюджуються також на перевезення вантажобагажу з урахуванням того, що вантажобагаж вважається втраченим, якщо вiн не прибув на залiзничну станцiю призначення по закiнченнi 20-ти дiб пiсля закiнчення термiну доставки.
(Пункт 5.8.6 роздiлу 5 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
5.8.7. Якщо вiдправник вантажобагажу є його отримувачем, то йому надається право, у випадку неприбуття вантажобагажу в зазначений термiн доставки з вини залiзницi, заявити на залiзничнiй станцiї призначення про повернення вантажобагажу на залiзничну станцiю вiдправлення, якщо це не заборонено митними чи iншими правилами. Станцiя призначення повинна внести змiст заяви вiдправника у вантажобагажну квитанцiю. У цьому випадку перевiдправлення вантажобагажу проводиться без стягнення платежiв за новими перевiзними документами, вантажобагажна квитанцiя залишається на станцiї.
5.9 Перевезення автомобiлiв
5.9.1. Легковi автомобiлi приймаються до перевезення пасажирськими поїздами, до складу яких включенi автомобiлевози.
Перелiк станцiй, мiж якими здiйснюється перевезення автомобiлiв, оголошується Укрзалiзницею.
5.9.2. До перевезення в автомобiлевозах приймаються автомобiлi вiд фiзичних та юридичних осiб.
5.9.3. Перед вiдправленням автомобiля вiдправник заповнює заяву на iм'я начальника станцiї (вокзалу), в якiй зазначається:
а) найменування станцiй вiдправлення та призначення;
б) прiзвище (назва пiдприємства) вiдправника i одержувача та їх адреси;
в) марка машин, номери, рiк випуску згiдно з техпаспортом та номер техпаспорта, кiлькiсть та вага.
Оголошення цiнностi при оформленнi перевезення не здiйснюється.
5.9.4. Оформлення перевiзних документiв на перевезення автомобiля здiйснюється у термiни, визначенi для продажу проїзних документiв, як у напрямку "туди", так i "назад", але не пiзнiше нiж за 1 годину до вiдправлення поїзда.
5.9.5. Оформлення автомобiлiв до перевезення посвiдчується видачею вiдправнику перевiзного документа - вантажобагажної квитанцiї чи перевiзного документа на багаж, вантажобагаж, пошту. Вiдправник повинен пересвiдчитися в тому, що перевiзнi документи заповненi згiдно з його даними. Датою оформлення перевезення автомобiля вважається дата накладення календарного штемпеля.
Перевезення автомобiля здiйснюється згiдно з датою вiдправлення, вказаною у перевiзному документi.
Груповi перевезення автомобiлiв однiєї марки та моделi можуть оформлюватись за однiєю вантажобагажною квитанцiєю.
5.9.6. Автомобiль приймається до перевезення згiдно з технологiчним процесом роботи багажного вiддiлення.
Залiзницi повиннi забезпечити за бажанням пасажира попереднє приймання автомобiлiв до перевезення.
5.9.7. Здача автомобiля до перевезення вiдповiдальнiй особi залiзницi посвiдчується записом у перевiзному документi: "Прийнято автомобiль марки, номер, дата, час, прiзвище та iнiцiали, пiдпис".
Якщо автомобiль має особливостi, наприклад пошкодження, вiдсутнi фари чи скло, незакрiплений номер, навiсне облаштування тощо, iнформацiя про це зазначається в дорожнiй вiдомостi вiдповiдальною особою залiзницi, що приймає автомобiль до перевезення. Вiдправник пiдтверджує зазначенi особливостi своїм пiдписом.
Автомобiль приймається до перевезення разом iз ключами.
5.9.8. Звiрка вiдповiдностi даних машини технiчному паспорту покладається на працiвникiв залiзницi. У разi наявностi розбiжностей у даних машини i технiчному паспортi автомобiль до перевезення не приймається.
5.9.9. Речi, що здаються вiдправником до перевезення у машинi, оформляються як вантажобагаж при здачi автомобiля. У перевiзному документi робиться запис: "У машинi вiдправника N ". У частинi упакування, маркування, стягнення плати за речi, що здаються до перевезення у машинi вiдправника, дiють положення, передбаченi для вантажобагажу.
5.9.10. Завантаження автомобiля до вагона покладається на залiзницю.
5.9.11.Термiн доставки автомобiля визначається часом руху поїзда, з автомобiлевозом.
Термiн доставки автомобiля збiльшується:
а) на час перерви руху пасажирських поїздiв, якщо така перерва сталася не з вини залiзницi;
б) на час перевiрки вантажобагажу, якщо в автомобiлi виявленi забороненi до перевезення предмети та iн.
5.9.12. Автомобiль видається тiльки на станцiї призначення. Видача автомобiля проводиться протягом доби пiсля прибуття поїзда (без повiдомлення отримувача про прибуття автомобiля).
5.9.13. Якщо протягом доби отримувач не з'явився для отримання автомобiля, залiзниця повинна повiдомити отримувача.
Якщо отримувач, незважаючи на повiдомлення, не з'явився для отримання автомобiля протягом 30 дiб, автомобiль вважається незатребуваним i реалiзується згiдно iз законодавством України.
5.9.14. Автомобiль видається отримувачу, зазначеному в дорожнiй вантажобагажнiй вiдомостi, без пред'явлення перевiзного документа, пiд розписку в дорожнiй вантажобагажнiй вiдомостi. Необхiднi вiдомостi про пред'явленi документи та адресу особи, що отримує автомобiль, записуються на зворотному боцi дорожньої вiдомостi. Отримувач зобов'язаний подати документ, що засвiдчує особу, а станцiя призначення зобов'язана видати автомобiль особi, яка має на це право.
5.9.15. Провiзнi платежi за нездiйсненi перевезення автомобiлiв повертаються у повному розмiрi, якщо перевiзнi документи пред'явленi до каси повернення не пiзнiше нiж за 6 годин до вiдправлення поїзда.
При пред'явленнi перевiзних документiв менше нiж за 6 годин до вiдправлення поїзда, але не бiльше нiж через 3 години пiсля вiдправлення поїзда виплачується вартiсть перевезення iз вирахуванням 10 вiдсоткiв.
5.9.16. Повернення провiзних платежiв за перевiзнi документи, пред'явленi пiзнiше трьох годин пiсля вiдправлення поїзда, як правило, не здiйснюється. За наявностi особливих причин розгляд питання повернення провiзних платежiв можливий у претензiйному порядку. Рiшення щодо повернення платежiв чи вiдмови приймається залiзницею.
5.9.17. Повернення провiзних платежiв за перевiзними документами, що мiстять вiдмiтку про прийняття автомобiля до перевезення, не здiйснюється.
Якщо вiдповiдальнiй особi залiзницi, що прийняла автомобiль до перевезення, заявлено про вiдмову в перевезеннi i є можливiсть повернення автомобiля вiдправнику, у перевiзних документах при поверненнi автомобiля закреслюється iнформацiя про прийняття i здiйснюється запис вiдповiдальною особою: "Автомобiль повернено вiдправнику, число, мiсяць, рiк, пiдпис". Вiдправник пiдтверджує отримання автомобiля своїм пiдписом. Аналогiчний запис здiйснюється у дорожнiй вiдомостi.
5.9.18. У разi втрати автомобiля залiзниця вiдшкодовує дiйсну вартiсть автомобiля.
5.9.19. У разi пошкодження автомобiля залiзниця вiдшкодовує суму, що вiдповiдає вiдсотку зниження її цiнностi внаслiдок пошкодження.
5.9.20. У разi вiдмови вiд часткової сплати залiзницею за пошкодження залiзниця здiйснює повне вiдшкодування у розмiрi дiйсної вартостi.
5.9.21. У випадках повного вiдшкодування за втрачений чи пошкоджений автомобiль залiзниця повертає повнiстю провiзнi та iншi платежi, якi були сплаченi пасажиром.
У разi часткового пошкодження чи втрати автомобiля експертну оцiнку вiдповiдно стану пошкодженого автомобiля чи дiйсної її вартостi iз урахуванням дати випуску здiйснюють вiдповiднi експертнi органiзацiї.
5.9.22. Розгляд iнших питань, не передбачених пiдроздiлом 5.9, здiйснюється вiдповiдно до нормативних та законодавчих актiв, що регулюють пасажирськi перевезення та здiйснюють захист прав споживачiв.
(Роздiл 5 доповнено пiдроздiлом 5.9 згiдно з Наказом Мiнiстерства транспорту N 530 вiд 14.07.2003) |
Роздiл 6. Тарифи та збори
6.1. Види пасажирських тарифiв
6.1.1. На залiзницях України застосовуються загальний пасажирський, примiський та багажний тарифи.
6.1.2. Загальний пасажирський тариф застосовується для обчислення вартостi проїзду пасажирiв у всiх видах пасажирських поїздiв та категорiях вагонiв внутрiшнього сполучення.
6.1.3. Багажний тариф застосовується при обчисленнi вартостi перевезень багажу та вантажобагажу в багажних вагонах.
6.1.4. Примiський тариф застосовується при обчисленнi вартостi проїзду в примiських, мiсцевих електро- та дизель-поїздах, та поїздах, сформованих iз класних вагонiв з локомотивною тягою без нумерацiї мiсць у вагонах.
(Пункт 6.1.4 роздiлу 6 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
6.1.5. Повна вартiсть проїзду в спальних вагонах та вагонах з сидячими нумерованими мiсцями поїздiв прямого та мiсцевого сполучення складається з двох частин:
- рухомiсна частина (квиток);
- плацкарта.
Ставки квитка i плацкарти є диференцiйованими залежно вiд вiдстанi поїздки, категорiї поїзда i вагона.
6.1.6. Вартiсть перевезення багажу та вантажобагажу є диференцiйованою залежно вiд вiдстанi перевезення.
(Пункт 6.1.6 роздiлу 6 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
6.1.7. Вартiсть проїзду в поїздах, зазначених у пунктi 6.1.4, визначається залежно вiд вiдстанi поїздки i складається тiльки з однiєї частини тарифiв - квитка.
6.1.8. Ставки таблиць тарифiв для проїзду пасажирiв та перевезення багажу чи вантажобагажу розробляються на пiдставi витрат залiзниць та затверджуються порядком, встановленим законодавством України.
6.2. Порядок застосування тарифiв
6.2.1. Мiнiмальна розрахункова вага багажу чи вантажобагажу - 10 кг.
При перевезеннi вантажобагажу загальною вагою до 1000 кг включно неповнi 10 кг вважаються повними.
При перевезеннi вантажобагажем загальною вагою понад 1000 кг неповнi 100 кг вважаються повними.
Мiнiмальна сума оголошеної цiнностi при оформленнi перевезення багажу чи вантажобагажу - 10 грн. Неповнi 10 грн. оголошеної цiнностi вважаються за повнi.
(Пункт 6.2.1 роздiлу 6 доповнено абзацом четвертим згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
6.2.2. У вагонах з триярусним розташуванням мiсць (вагони габариту РIЦ) встановлюється категорiя вагона залежно вiд використання полиць. При використаннi нижньої i верхньої полиць - (двомiсне купе) застосовується тариф для м'якого вагона з двомiсними купе, при використаннi всiх трьох полиць - застосовується тариф жорсткого купейного вагона.
У спецiально обладнаних купе для iнвалiдiв (у т.ч. для iнвалiдiв з колясками) вартiсть проїзду стягується за тарифом купейного вагона з чотиримiсними купе вiдповiдного поїзда. Перевезення iнвалiдної коляски в цьому купе здiйснюється безкоштовно.
(Пункт 6.3.2 роздiлу 6 доповнено абзацом згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
6.2.3. За перевезення у багажному вагонi поштучних предметiв (велосипедiв з моторами i без моторiв, колясок - протезiв, дитячих колясок i дитячих автомобiлiв) плата стягується як за 20 кг вантажобагажу за кожний предмет. Якщо разом з велосипедом пред'являються iншi речi, то всi вони повиннi бути зваженi разом i плата повинна оформлятись однiєю квитанцiєю за загальну вагу.
(Пункт 6.2.3 роздiлу 6 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
6.2.4. За перевезення мотоциклiв, моторолерiв, мопедiв, iнвалiдних моторних трьох та чотирьохколiсних колясок провiзнi платежi стягуються за фактичною вагою.
6.2.5. Собаки та дрiбнi тварини при пасажирi у примiському сполученнi перевозяться за квитками, якi продають в примiських квиткових касах.
(Абзац перший пункту 6.2.5 роздiлу 6 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
Вартiсть перевезення собак та дрiбних тварин, а також велосипедiв становить половину вартостi проїзду дорослого пасажира за кожне мiсце.
(Абзац другий пункту 6.2.5 роздiлу 6 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
Перевезення собак-супровiдникiв, що супроводжують iнвалiдiв-слiпих, не оплачується.
(Абзац третiй пункту 6.2.5 роздiлу 6 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
6.2.6. У тариф за перевезення багажу та вантажобагажу включаються збори за навантаження i розвантаження iз вагона на кiнцевих i промiжних станцiях.
6.2.7. Вiдстань перевезення пасажирiв, багажу та вантажобагажу визначається за маршрутом прямування поїзда.
(Пункт 6.2.7 роздiлу 6 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
6.2.8. Якщо багаж чи вантажобагаж перевозиться з перевантаженням на шляху прямування, то загальна вiдстань перевезення визначається за маршрутами поїздiв, узгоджених для перевезення багажу (вантажобагажу).
6.2.9. Якщо примiський квиток, у т.ч. повний чи пiльговий абонементнi, квиток "вихiдного дня", виданий для проїзду мiж станцiями рiзних дiльниць, що примикають до вузлової станцiї, то вартiсть такого квитка складається з вартостi квитка за сумарну вiдстань до вузлового пункту i вiд нього.
Вартiсть пiльгового абонементного квитка на один мiсяць становить, як правило, суму вартостi 26 поїздок за встановленим тарифом, повного - 40, студентського - 20 i "вихiдного дня" - 14 поїздок.
(Абзац другий пункту 6.2.9 роздiлу 6 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
Управлiнням залiзницi на окремих дiльницях може бути встановлена менша кiлькiсть поїздок при обчисленнi вартостi абонементного квитка.
При цьому є обов'язковим збереження спiввiдношення мiж кiлькiстю поїздок для повного квитка i студентського та "вихiдного" дня, визначеного абзацом другим цього пункту.
(Пункт 6.2.9 роздiлу 6 доповнено абзацом згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
6.2.10. Вартiсть абонементних квиткiв, виданих бiльш як на один мiсяць, визначається множенням вартостi мiсячного квитка на кiлькiсть мiсяцiв.
6.2.11. Проїзд за абонементними квитками мiж станцiями, указаними в квитку, крiм примiських поїздiв, дозволяється також в мiсцевих поїздах з ненумерованими мiсцями.
Окремим наказом начальника залiзницi може бути надано право проїзду за абонементними квитками в загальних вагонах окремих пасажирських поїздiв та в мiсцевих поїздах з нумерованими мiсцями.
6.2.12. При проїздi iз України в Україну через територiю Молдови вартiсть проїзду складається з трьох частин:
а) квитка за проїзд територiєю України за внутрiшньодержавним тарифом України (за сумарну вiдстань);
б) квитка за проїзд територiєю Молдови за мiждержавними тарифами залiзниць Молдови;
в) плацкарти за тарифом власника вагона за весь шлях прямування.
6.2.13. Вартiсть квитка при проїздi у вагонi безпересадкового сполучення, який на шляху прямування перечiплюється до поїздiв рiзної швидкостi, становить суму вартостей квиткiв за вiдстань прямування пасажирським та швидким поїздами.
(Пункт 6.2.13 роздiлу 6 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
6.2.14. Продаж примiських квиткiв як в напрямку "туди", так i "назад", незалежно вiд вiдстанi прямування, здiйснюється за примiськими тарифами, що дiють у пунктi продажу квиткiв.
(Роздiл 6 доповнено пунктом 6.2.14 згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
6.3. Знижки на проїзд
6.3.1. Безплатнi проїзнi документи та проїзнi документи зi знижкою надаються тiльки на пiдставi законiв України, мiжнародних угод, указiв Президента України, постанов Кабiнету Мiнiстрiв України - з вiдшкодуванням витрат залiзницям порядком, встановленим Кабiнетом Мiнiстрiв України.
6.3.2. Комерцiйнi знижки на проїзд пасажирiв чи перевезення багажу (вантажобагажу) залiзницею встановлюються наказами Мiнiстерства транспорту України, одночасно у всiх чи окремих поїздах, на окремий перiод та напрямки, на визначенi дати, перiоди року, днi тижня, на квиток та плацкарту одразу чи роздiльно, на визначенi партiї багажу чи вантажобагажу.
6.3.3. Особам, яким пiльги наданi згiдно з мiжурядовою Угодою про взаємне визнання прав на пiльговий проїзд для iнвалiдiв та учасникiв Великої Вiтчизняної вiйни, а також особам, прирiвняним до них, вiд 12 березня 1993 року, знижка з квитка i плацкарти надається при проїздi у вагонах країн СНД. При проїздi цих осiб у вагонах країн Балтiї знижка надається тiльки щодо вартостi квитка, вартiсть плацкарти сплачується на загальних пiдставах.
6.3.4. Особам, яким пiльги наданi законами України, указами Президента України чи постановами Кабiнету Мiнiстрiв України, знижки з квитка i плацкарти надаються при проїздi у межах України i тiльки у вагонах пiдприємств України. При проїздi у вагонах, якi належать iншим країнам СНД та Балтiї, знижка надається тiльки щодо квитка, плацкарта сплачується повнiстю.
6.3.5. Особи, якi супроводжують iнвалiдiв 1 групи та дiтей-iнвалiдiв, можуть користуватись пiльгою тiльки при спiльних поїздках.
(Пункт 6.3.5 роздiлу 6 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
Дозволяється оформлення пiльгового проїзного документа тiльки для супровiдника, якщо вiк дитини, що є iнвалiдом з дитинства, менше 6 рокiв i дитина прямує iз супровiдником без проїзного документа.
(Пункт 6.3.5 роздiлу 6 доповнено абзацом другим згiдно з Наказом Мiнiстерства транспорту N 530 вiд 14.07.2003; iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
6.3.6. Знижка з вартостi проїзду за вiдповiдними посвiдченнями надається при оформленнi проїзних документiв на дату вiдправлення не ранiше 1 жовтня i не пiзнiше 15 травня.
Якщо пасажир до 24 години 15 травня не прибув на станцiю призначення за пiльговим квитком, оформленим на дату вiдправлення поїзда не пiзнiше 15 травня, то пiльговий квиток зберiгає свою дiйснiсть до прибуття пасажира на станцiю призначення.
Оформлення пiльгового квитка зi станцiї пересадки на дату пiзнiше 15 травня не дозволяється. Аналогiчно дiють положення при встановленнi iнших пiльгових перiодiв.
(Абзац третiй пункт 6.3.6 роздiлу 6 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
6.3.7. Для проїзду у перiод з 15 вересня по 25 травня орендованими поїздами наповненiстю 300 чол. i бiльше надається знижка у розмiрi 30 вiдсоткiв вартостi проїзду (квитка та плацкарти) дорослого пасажира.
(Пункт 6.3.7 роздiлу 6 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99; iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
6.3.8. Для оформлення проїзду групi пасажирiв, у т.ч. вiйськовослужбовцям, iз 36 чоловiк i бiльше надається знижка з вартостi квитка 30 вiдсоткiв - при проїздi "туди i назад", а для оформлення проїзду в одному напрямку - 20 вiдсоткiв. Указанi знижки надаються також при перевезеннi груп пасажирiв орендованими та спецiальними вагонами (поїздами). Знижка не поширюється на дитячi та пiльговi проїзнi документи. Знижка надається за умови прямування одним поїздом у напрямку "туди" чи "назад".
(Пункт 6.3.8 роздiлу 6 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99, iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнiстерства транспорту N 530 вiд 14.07.2003) |
Для надання знижки 30 вiдсоткiв станцiя вiдправлення та призначення у проїзному документi "туди" повинна бути iдентична станцiї призначення та вiдправлення, зазначенiй у проїзному документi для зворотного виїзду. При цьому маршрут прямування (промiжнi станцiї) мiж зазначеними в проїзних документах "туди" i "назад" станцiями може бути рiзним. Для надання знижки 20 чи 30 вiдсоткiв поїздка може бути оформлена в рiзнi вагони, але тiльки одного поїзда.
(Пункт 6.3.8 роздiлу 6 доповнено абзацом згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) | |
(Пункт 6.3.9 роздiлу 6 виключено на пiдставi Наказу Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
6.4. Страховий збiр
6.4.1. При оформленнi проїзду з кожного пасажира (крiм осiб, що мають право на безкоштовний проїзд) стягується страховий збiр з видачею страхового полiсу.
6.4.2. Вважаються застрахованими без стягнення страхового збору пасажири, що мають право на безкоштовний проїзд та дiти менше 6 рокiв, якi їдуть без проїзного документа разом з супровiдником.
(Пункт 6.4.2 роздiлу 6 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказами Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001, N 1069 вiд 06.12.2004) |
6.4.3. Розмiр страхового збору при оформленнi пiльгових проїзних документiв або безплатних з доплатою, визначається iз суми, яку фактично сплачує пасажир.
6.4.4. Вартiсть страхового збору на проїзному документi зазначається окремою цифрою.
6.4.5. Розмiр страхового збору та страхових сум, порядок оформлення та видачi полiсiв встановлюється положенням про обов'язкове особисте страхування вiд нещасних випадкiв на транспортi, затверджуваним постановою Кабiнету Мiнiстрiв України.
6.5. Платнi послуги
6.5.1. Перелiк послуг, пов'язаних з перевезенням пасажирiв, багажу, вантажобагажу, а також розмiр плати встановлюється керiвниками пiдприємств, якi їх надають.
(Пункт 6.5.1 роздiлу 6 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) | |
(Пункт 6.5.2 роздiлу 6 виключено на пiдставi Наказу Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
6.5.2. Плата за послуги з оформлення проїзних документiв не стягується, якщо вартiсть проїзду (сума квитка i плацкарти) є меншою вiд подвiйного її розмiру.
(Пiдроздiл 6.5 роздiлу 6 доповнено пунктом 6.5.2 згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
6.6. Плата за оголошення цiнностi, зберiгання багажу та вантажобагажу
6.6.1. Визначення вартостi послуги за оголошення цiнностi багажу та вантажобагажу проводиться за таблицями тарифiв, затвердженими наказами Мiнiстерства транспорту України.
При визначеннi вартостi за оголошену цiннiсть неупакованого багажу i вантажобагажу ставки таблиць збiльшуються у 2 рази.
Плату за зберiгання багажу, вантажобагажу i ручної поклажi, а також забутих i знайдених речей встановлює надавач послуг.
Роздiл 7. Особливi умови пасажирських перевезень
7.1. Безплатний проїзд залiзницями України
7.1.1. При прямуваннi осiб, яким надано право безкоштовного проїзду тiльки в межах України, територiєю iнших країн вартiсть квитка за територiю цих країн сплачується на загальних пiдставах, тобто в повному розмiрi.
Також в повному розмiрi сплачується вартiсть плацкарти за весь маршрут, якщо поїздка здiйснюється у вагонi залiзниць iнших держав.
7.1.2. Особи, яким пiльги надаються згiдно з мiжурядовою Угодою про взаємне визнання прав на пiльговий проїзд для iнвалiдiв та учасникiв Великої Вiтчизняної вiйни, а також осiб, прирiвняних до них" вiд 12.03.93, мають право безплатного проїзду у вагонах країн - членiв Спiвдружностi Незалежних Держав.
(Абзац перший пункту 7.1.2 роздiлу 7 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
У разi проїзду у вагонах Латвiйської Республiки, Литовської Республiки, Естонської Республiки сплачується тiльки вартiсть плацкарти.
7.1.3. Особам, якi мають право безплатного проїзду у примiських поїздах, таке ж право надається i при проїздi у мiсцевих поїздах з ненумерованими мiсцями.
7.2. Проїзд депутатiв
7.2.1. Народнi депутати України мають право безкоштовного проїзду у межах України в усiх поїздах i вагонах формування залiзниць України. Проїзд здiйснюється за безплатним проїзним документом, який видається квитковою касою при пред'явленнi депутатського посвiдчення та вкладиша до нього. Право безплатного проїзду поширюється також на особу, яка супроводжує народного депутата - iнвалiда I групи.
На бажання народного депутата здiйснити поїздку за межi України квитковою касою видається проїзний документ на весь шлях прямування з урахуванням права на безкоштовний проїзд територiєю України та стягненням повної вартостi квитка за територiю iноземних залiзниць.
Вартiсть плацкарти при прямуваннi у вагонi iноземних залiзниць у всiх випадках сплачується народним депутатом у повному розмiрi вiдповiдно до дiючих тарифiв.
(Пункт 7.2.1 роздiлу 7 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
7.3. Перевезення у вагонах iнших мiнiстерств i вiдомств, суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, заводiв та iнших пiдприємств Укрзалiзницi, що знаходяться на самостiйному балансi
7.3.1. Для здiйснення перевезень для потреб власника вагона останнiй повинен подати заяву на iм'я начальника залiзницi вiдправлення вагона, якщо планується перевезення у межах залiзницi, чи на iм'я Генерального директора Укрзалiзницi (або одного iз його заступникiв) - якщо перевезення планується у межах двох i бiльше залiзниць.
Для перевезення пасажирiв, багажу чи вантажобагажу у вагонах власностi суб'єкта пiдприємницької дiяльностi укладається угода.
(Пункт 7.3.1 роздiлу 7 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
7.3.2. У випадках перевезення пасажирiв власник вагона сплачує залiзницi вартiсть квиткiв (без плацкарти) за фактичну кiлькiсть зайнятих мiсць, але не менше мiнiмальної кiлькостi, встановленої договором мiж залiзницею та власником вагона.
(Абзац перший перший пункту 7.3.2 роздiлу 7 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
Вартiсть перевезення багажу, вантажобагажу визначається угодою iз залiзницею вiдправлення.
Перевезення здiйснюється за цими Правилами та проїзними документами Укрзалiзницi або проїзними документами власника вагона, затвердженими згiдно з законодавством України.
7.3.3. Плата за порожнiй пробiг вагонiв пасажирського парку, що не належать пiдприємствам залiзницi, стягується згiдно з встановленими тарифами.
7.3.4. Плата за перевезення багажу (вантажобагажу) у багажних вагонах, що не належать пiдприємствам залiзницi, стягується у розмiрi фактичного перевезення за дiючими тарифами, але не менше нiж за 16 тонн.
(Пiдроздiл 7.3 роздiлу 7 доповнено пунктом 7.3.4 згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
7.4. Масовi перевезення людей
7.4.1. Масовi людськi перевезення (робiтникiв органiзованого рекрутування, бiженцiв та iн.) проводяться як графiковими, так i спецiальними пасажирськими поїздами з наданням мiсць для лежання. Окремi умови масових перевезень людей можуть визначатись додатково вказiвками Укрзалiзницi.
Оплата за цi перевезення здiйснюється за тарифами.
7.5. Спецiальнi вагони та поїзди
7.5.1. На замовлення фiзичних та юридичних осiб залiзниця може надати спецiальнi вагони чи поїзди для перевезень пасажирiв, багажу чи вантажобагажу у одному чи обох (туди i назад) напрямках.
7.5.2. За кожний замовлений спецiальний вагон-салон сплачується вартiсть проїзду 11 дорослих пасажирiв за тарифом м'якого вагона з двомiсними купе (СВ) вiдповiдної категорiї поїзда.
7.5.3. Розрахунок вартостi проїзду пасажирiв та пробiгу вагонiв здiйснюється окремо за вiдстань прямування "туди" та "назад".
(Пункт 7.5.3 роздiлу 7 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
7.5.4. За пробiг спецiальних вагонiв у порожньому станi (пасажирських, багажних, поштових) вiд пункту приписки до мiсця використання або у пункт приписки пiсля звiльнення стягується вартiсть за перевезення вагонiв у порожньому станi.
(Пункт 7.5.4 роздiлу 7 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
7.5.5. За замовлений спецiальний вагон чи поїзд сплачується вартiсть проїзду фактичної кiлькостi пасажирiв, але не менше фактичної кiлькостi мiсць, наданих для користування у вiдповiдному типу вагона.
(Пункт 7.5.5 роздiлу 7 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
7.5.6. За пробiг вагонiв, не пристосованих для перевезення пасажирiв (дизель-електростанцiй, музичних салонiв, вагонiв-ресторанiв, вагонiв Нацбанку та iн.), сплачується плата, встановлена угодою на замовлення.
(Пункт 7.5.6 роздiлу 7 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
7.5.7. Проїзд пасажирiв за безплатними, дитячими та пiльговими проїзними документами у спецiальних вагонах i поїздах є припустимим у разi, якщо за такий проїзд сплачено 80 вiдсоткiв повних проїзних документiв (квиткiв) вiд повної мiсткостi спецiального вагона чи поїзда.
(Пункт 7.5.7 роздiлу 7 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
7.5.8. Вiдмiтки в проїзних документах про проїзд меншої кiлькостi пасажирiв, переривання поїздки, зупинки на шляху прямування та iнше при прямуваннi спецiальними вагонами та поїздами не проставляються.
7.6. Перевезення пасажирiв у орендованих вагонах
7.6.1. Вагони пасажирського парку можуть передаватися у тимчасове користування пiдприємствам, органiзацiям, юридичним та фiзичним особам на умовах оренди. Вартiсть проїзду пасажирiв та перевезення багажу (вантажобагажу) розраховується окремо за вiдстань прямування в напрямку "туди" i "назад".
(Абзац перший пункту 7.6.1 роздiлу 7 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
За кожний орендований вагон пасажирського парку, призначений для перевезення пасажирiв, сплачується вартiсть перевезення за фактичну кiлькiсть пасажирiв, але не менше фактичної кiлькостi мiсць, наданих для користування у вiдповiдному типу вагона. Якщо обслуговування в орендованому вагонi здiйснюється провiдниками не залiзницi, а орендаря, залiзницi сплачується вартiсть квитка. Вартiсть плацкарти перераховується орендарю у розмiрi, передбаченому договором оренди.
(Абзац другий пункту 7.6.1 роздiлу 7 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
7.6.2. Проїзд пасажирiв за безплатними, дитячими та пiльговими проїзними документами у орендованих вагонах здiйснюється на загальних пiдставах, якщо за такий проїзд сплачено за мiнiмальну кiлькiсть пасажирiв, передбачену пунктом 7.5.7.
(Абзац перший пункту 7.6.2 роздiлу 7 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
Проїзд бiльшої кiлькостi пасажирiв за безплатними, дитячими та пiльговими проїзними документами (квитками) оформляється тiльки з дозволу Укрзалiзницi.
(Пункт 7.6.2 роздiлу 7 доповнено абзацом другим згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
7.6.3. Вiдмiтки про проїзд меншої кiлькостi пасажирiв чи про переривання поїздки на шляху прямування не проставляються.
7.6.4. Вартiсть проїзду пасажирiв, перевезення багажу, вантажобагажу в орендованих вагонах, пристосованих для перевезення пасажирiв, вагонах-салонах, а також пробiг вагонiв, не пристосованих для перевезення пасажирiв, стягується згiдно з пiдроздiлом 7.5.
(Пiдроздiл 7.6 роздiлу доповнено пунктом 7.6.4 згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
7.7. Перевезення пасажирiв у орендованих поїздах
7.7.1. Спецiальнi поїзди надаються у оренду пiдприємствам, органiзацiям, суб'єктам пiдприємницької дiяльностi з обслуговуванням працiвниками залiзницi. Вартiсть оренди поїзда становить суму оренди окремих вагонiв, визначених згiдно з цими Правилами.
(Пункт 7.7.1 роздiлу 7 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
7.7.2. Якщо пасажир спецiального чи орендованого поїзда вiдстав вiд поїзда з власної вини, то проїзд до мiсця знаходження поїзда фiнансується його власним коштом.
Якщо це сталося з вини залiзницi, то проїзд пасажира до мiсця перебування поїзда оформлюється згiдно з чинними правилами за рахунок залiзницi.
У разi залишення пасажиром такого поїзда з причини хвороби складається акт. Пiсля одужання йому на основi довiдки лiкувального закладу i акта видають проїзний документ установленої форми для проїзду (у вагонi тiєї самої категорiї, у якому їхав пасажир до мiсця перебування поїзда або станцiї його вiдправлення).
Акт та довiдка є пiдставою для видання проїзного документа безплатно.
7.7.3. Вiдмiтки про проїзд меншої кiлькостi пасажирiв та про переривання поїздки на шляху прямування не проставляються.
7.8. Перевезення хворих
7.8.1. Перевезення хворих, якi потребують iзоляцiї, проводиться за присутностi супровiдникiв у iзольованому купе зi сплатою повної вартостi всiх мiсць у купе, незалежно вiд числа осiб, якi здiйснюють поїздку.
Органiзацiї чи особи, якi вiдправляють цих хворих, повиннi заздалегiдь, але не пiзнiше як за п'ять днiв до вiдправлення поїзда, подати заявку для пiдготовки окремого купе. До заявки слiд долучити вимогу лiкаря з вказанням умов перевезення.
Перевезення хворих у окремих вагонах проводиться у спосiб, передбачений для спецiальних чи орендованих вагонiв.
7.9. Перевезення пошти
7.9.1. Перевезення пошти залiзницями України проводиться згiдно з Правилами перевезення пошти та експлуатацiї поштових вагонiв на залiзницях України, затвердженими спiльним наказом Мiнiстерства зв'язку i Мiнiстерства транспорту України.
(Пункт 7.9.1 роздiлу 7 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
7.10. Перевезення вiйськовослужбовцiв
7.10.1. Перевезення вiйськовослужбовцiв здiйснюється за окремими правилами, якi затверджуються Мiнiстерством транспорту України.
7.11. Прямування вагонiв-ресторанiв i буфетiв
7.11.1. Умови надання та прямування вагонiв-ресторанiв i буфетiв у складi пасажирських поїздiв, включених для забезпечення харчування пасажирiв у дорозi, а також проїзд персоналу цих ресторанiв i буфетiв, вказаних у нарядi, визначаються умовами оренди та експлуатацiї вагонiв-ресторанiв i поїзних купе-буфетiв, якi затверджує Мiнiстерство транспорту, а також санiтарними правилами утримання вагонiв-ресторанiв.
7.12. Перевезення вантажу Нацiонального банку України
7.12.1. Вантаж Нацiонального банку України (НБУ) перевозиться, як правило, у вагонах його власностi. За потреби залiзниця надає власнику вантажу вагони пасажирського чи вантажного парку на умовах оренди. Перевезення вантажу здiйснюється за документами, передбаченими для вантажних перевезень.
Перевезення ручної поклажi осiб, якi супроводжують вагони, дозволяється у межах установленої норми - 36 кг на одну особу. Перевезення ручної поклажi понад вказану норму слiд оплатити за багажним тарифом.
Кожне мiсце вантажу, який перевозиться, повинне мати пломби банку. Вантаж здається за супровiдною запискою, у якiй слiд вказати число мiсць та вагу кожного мiсця.
Перевiрка числа мiсць i їх ваги працiвниками залiзничного транспорту не проводиться.
За супровiдною запискою складається накладна, яку пiдписує старша особа, яка супроводжує вагон.
В графi накладної "назва вантажу" слiд вказати "вантаж Нацiонального банку" без вказання числа мiсць, ваги вантажу та кiлькостi супровiдникiв.
На основi заповненої таким способом накладної складається дорожня вiдомiсть, а старшому супровiдниковi вагона видається квитанцiя, яка є проїзним документом.
7.12.2. Для проїзду iнкасаторiв з цiнностями Нацiонального банку України у поїздах видiляється окреме купе. Заявки на видiлення окремого купе надаються установами НБУ начальнику вокзалу не пiзнiше, як за 5 днiв до вiдправлення поїзда з початкової станцiї.
Продаж проїзних документiв проводиться на загальних пiдставах за фактичною кiлькiстю осiб, якi здiйснюють поїздку, але не меншою вiд кiлькостi мiсць в купе.
У разi вiдправлення цiнностей з промiжної станцiї за заявкою установи НБУ залiзниця проводить бронювання окремого купе з мiсця початкового пункту вiдправлення поїзда.
За надання окремого купе з подавача заявки стягується плата, яка дорiвнює вартостi проїзного документа в данiй категорiї вагона та поїзда, за кiлькiстю мiсць в купе за всю вiдстань прямування заброньованого купе.
Оформлення проїзду iнкасаторiв з вантажем оформляється згiдно з пунктом 3.1.4. Плата за перевезення вантажобагажу не стягується.
Документи на перевезення цiнностей та проїзнi документи на проїзд супровiдникiв по кiлькостi мiсць в купе видаються до тiєї станцiї, куди прямує вантаж.
7.13. Проїзд фельд'єгерiв
7.13.1. Для проїзду фельд'єгерiв Управлiння фельд'єгерської служби та працiвникiв спецiального зв'язку при Мiнiстерствi зв'язку України розпорядженням Укрзалiзницi видаються платнi службовi квитки за формою, встановленою для службового проїзду залiзничникiв, без зазначення прiзвища.
Умови проїзду фельд'єгерiв регламентуються Угодою мiж Укрзалiзницею та Управлiнням фельд'єгерської служби.
Проїзд фельд'єгерiв в окремому купе здiйснюється за умови пред'явлення службових квиткiв, що вiдповiдають кiлькостi мiсць у купе.
7.14. Перевезення окремих вiдправлень
7.14.1. Перевезення вантажобагажу для потреб залiзниць безкоштовно може здiйснюватись на пiдставi окремого наказу Генерального директора Укрзалiзницi.
(Роздiл 7 доповнено пiдроздiлом 7.14 згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
Роздiл 8. Контроль перевезень i обслуговування пасажирiв
8.1. Загальнi умови
8.1.1. Контроль пасажирських поїздiв, вокзалiв та iнших мiсць обслуговування пасажирiв, вiдправникiв та одержувачiв багажу та вантажобагажу здiйснюється для перевiрки виконання службовими особами залiзницi та пасажирами Статуту залiзниць України, Порядку обслуговування громадян залiзничним транспортом, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 березня 1997 року N 252, Правил поведiнки громадян на залiзничному транспортi, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 10 листопада 1995 року N 903, посадових iнструкцiй та цих Правил.
8.1.2. Контроль здiйснюється посадовими та службовими особами залiзниць, контролерами-ревiзорами поїздiв, працiвниками технологiчного контролю, ревiзорами-iнструкторами з контролю пасажирських поїздiв.
Цi особи перевiряють:
- наявнiсть у пасажирiв проїзних документiв;
- правильнiсть погашення проїзних документiв провiдниками вагонiв;
- забезпечення поїзною бригадою належного порядку утримання вагонiв i рiвня обслуговування пасажирiв;
- дотримання пасажирами громадського порядку в поїздах, на вокзалах i виконання ними, а також працiвниками залiзничного транспорту вимог нормативних актiв, перелiчених у пунктi 8.1.1;
- правильнiсть видачi i оформлення проїзних i перевiзних документiв;
- органiзацiю продажу проїзних документiв i обслуговування пасажирiв на вокзалах i у поїздах;
- роботу камер схову ручної поклажi i багажних вiддiлень;
- порядок облiку вiльних мiсць i мiсць, що звiльняються у пасажирських поїздах, та передачi вiдомостей про мiсця, на якi не з'явились пасажири;
- правильнiсть користування вагонами (службовими, орендованими, належними iншим вiдомствам та iн.);
- правильнiсть облiку витрат постiльної бiлизни, її якiсть та фактичну наявнiсть чистої;
- правильнiсть оформлення проїзду провiдниками, начальником поїзда, правильнiсть стягнення штрафiв, заповнення вiдповiдних щодо цього документiв, повноту та своєчаснiсть внесення грошових сум;
- виконання провiдниками вагонiв та начальниками поїздiв посадових iнструкцiй;
- дотримання вимог санiтарного законодавства.
8.1.3. Особи, якi контролюють поїзди, повиннi бути одягнутi за формою, чинною на Укрзалiзницi, мати "Вiдкритi листи" на право контролю поїздiв або "Припис" встановленої форми, посвiдчення особи i пред'являти їх на вимогу пасажирiв.
Посадовi особи Укрзалiзницi, вiдповiдальнi за ту чи iншу дiлянку роботи, можуть здiйснювати перевiрки у межах компетенцiї за пред'явленням посвiдчення особи.
Начальник поїзда - у поїздi, начальник вокзалу - на вокзалi пiд час виконання службових обов'язкiв здiйснюють перевiрки без наявностi вiдкритого листа чи припису.
8.1.4. Пiд час перевiрки особи, якi виявили недолiки в органiзацiї продажу проїзних документiв i обслуговуваннi пасажирiв, вживають заходiв з метою їх усунення.
8.1.5. Про результати перевiрки особи, якi контролюють, здiйснюють запис у рейсовий журнал поїзда (журнал про контроль на вокзалi), а у разi виявлення фактiв неправильного видання проїзних документiв чи безплатного проїзду повиннi скласти акт i направити його вiдповiдним службам для реагування та вжиття заходiв. У разi виявлення посвiдчень i проїзних документiв, що оголошенi недiйсними, копiй прострочених документiв, а також таких, що мають пiдробки, виправлень, здiйснених не уповноваженими на те особами, контролери дiють у порядку, передбаченому пунктом 8.3.3 та 8.3.7.
8.1.6. У разi виникнення сумнiвiв щодо вiку дiтей, яких перевозять безплатно або за дитячими проїзними документами, пасажир, який супроводжує їх, повинен пред'явити вiдповiднi документи, якi пiдтверджують вiк дитини (свiдоцтво про народження, запис у паспортi батькiв та iн.).
Якщо вiк дитини сумнiву не викликає (наприклад дитина 2-3 рокiв), пасажир може допускатись до посадки у вагон без перевiрки документа, що пiдтверджує вiк дитини.
(Пункт 8.1.6 роздiлу 8 доповнено абзацом другим згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
Якщо пiд час першої перевiрки проїзного документа у особи, яка контролює, не виникло сумнiву щодо вiку дитини, то пiд час подальших ревiзiй жодна суперечка мiж особами, якi контролюють, i пасажирами з приводу вiку дiтей є неприпустимою.
8.1.7. Пiд час перевiрки iменних безплатних, пiльгових, примiських пiльгових абонементних квиткiв пасажири повиннi пред'явити (на вимогу того, хто здiйснює контроль) документ, що засвiдчує його особу, та документ, що пiдтверджує право на пiльги.
8.1.8. Крiм контролю з боку осiб, передбачених у пунктах 8.1.2 та 8.1.3, у поїздах та на вокзалах здiйснюється контроль:
а) санiтарно-епiдемiологiчного стану - працiвниками Державної санiтарно-епiдемiологiчної служби залiзничного транспорту;
б) протипожежного стану - працiвниками Державної пожежної охорони;
в) дотримання вимог законодавства щодо захисту прав споживачiв - працiвниками територiальних органiв у справах захисту прав споживачiв Державного комiтету стандартизацiї, метрологiї та сертифiкацiї України;
(Пiдпункт "в" пункту 8.1.8 роздiлу 8 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
г) громадського порядку - працiвниками лiнiйних пiдроздiлiв мiнiстерства внутрiшнiх справ на транспортi.
Контроль здiйснюється у присутностi начальника поїзда або начальника вокзалу чи уповноваженої ним особи.
8.1.9. У разi виявлення особами, що контролюють, фактiв порушення пасажирами Правил або обставин, якi спонукають до прийняття заходiв, передбачених пунктом 2.20 цих Правил, вони зобов'язанi вжити заходiв з метою припинення порушення, а в окремих випадках - з метою видалення пасажира з поїзда.
8.1.10. У випадках, передбачених законодавством, посадовими (службовими) особами залiзниць разом з контролюючими особами вiдповiдних мiнiстерств та iнших органiв виконавчої влади можуть здiйснюватись спiльнi перевiрки примiщень залiзничних станцiй, вокзалiв, пасажирських, багажних, поштово-багажних та iнших вагонiв.
За необхiдностi до перевiрок можуть залучатись кiнологiчнi пiдроздiли зi службовими собаками з метою виявлення вибухових, наркотичних, радiоактивних речовин та iн. товарiв, що ввозяться (вивозяться) до (з) України.
(Пiдроздiл 8.1 роздiлу 8 доповнено пунктом 8.1.10 згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
8.2. Безквитковий проїзд
8.2.1. Якщо пiд час здiйснення контролю поїзда виявлено пасажира без проїзного документа або з безплатним проїзним документом, не пiдтвердженим документом про право на таку пiльгу, то вiн повинен сплатити штраф, оплатити проїзд вiд станцiї посадки до мiсця призначення.
Штраф оформляється квитанцiєю, а проїзд - проїзним документом (квитком).
(Абзац другий пункту 8.2.1 роздiлу 8 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
8.2.2. Якщо пасажир здiйснював поїздку на пiдставi пiльгового проїзного документа, не пiдтвердженого документом про право на таку пiльгу, то вiн повинен сплатити штраф та доплату до вартостi повного проїзного документа вiд станцiї посадки до станцiї призначення, зазначених у проїзному документi.
(Пункт 8.2.2 роздiлу 8 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
8.2.3. Якщо пасажир не має грошей для оплати штрафу, то вiн повинен або залишити поїзд, або пред'явити паспорт для складання протоколу i подальшої оплати штрафу i проїзду пiсля приїзду.
Несплачений упродовж 1 мiсяця з дня складання протоколу штраф i проїзд стягується в судовому порядку.
(Пункт 8.2.4 роздiлу 8 виключено на пiдставi Наказу Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
8.2.4. Проїзнi документи, визнанi недiйсними пiд час посадки у поїздi чи пiд час поїздки пасажирiв, не дають права на здiйснення поїздки i грошi за них не повертаються.
8.3. Неправильне користування проїзними документами
8.3.1. Пасажир, виявлений у мiсцевому поїздi чи дальньому поїздi з проїзним документом для проїзду у примiському сполученнi, вважається безквитковим.
8.3.2. З пасажира, виявленого у вагонi вищої категорiї з проїзним документом, який не дає права на проїзд у ньому, штраф не стягується. Пасажир зобов'язаний перейти у вагон, що вiдповiдає його проїзному документовi, або може за наявностi вiльних мiсць залишитись у даному вагонi з внесенням вiдповiдної доплати за вiдстань вiд станцiї фактичного зайняття мiсця.
8.3.3. У разi виявлення в поїздi пасажира з проїзним документом або з посвiдченням, що йому не належить, складається акт, пiсля чого пасажир повинен або заплатити штраф, вартiсть (чи рiзницю у вартостi) проїзду, або залишити поїзд.
Посвiдчення, що не належить пасажиру, у нього вiдбирається i направляється (разом з актом) до органiзацiї, що його видала.
8.3.4. У разi перевезення дiтей без дитячих проїзних документiв з пасажира стягується штраф згiдно з законодавством. На подальший шлях пасажир зобов'язаний придбати дитячий проїзний документ.
8.3.5. При перевезеннi за дитячими проїзними документами дiтей вiком бiльше 14 рокiв на їх супровiдника накладається штраф. Крiм цього, супровiдник повинен сплатити рiзницю мiж вартiстю повного i дитячого проїзного документа вiд станцiї початкового вiдправлення до станцiї призначення або пересадки. У цьому випадку рiзниця стягується особою, яка здiйснює контроль. Дiти, якi прямують без супровiдника i проїзного документа, повиннi бути переданi начальником поїзда на найближчiй великiй станцiї черговому лiнiйного вiддiлу Управлiння внутрiшнiх справ на транспортi з удокументуванням передання.
(Пункт 8.3.5 роздiлу 8 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказами Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001, N 1069 вiд 06.12.2004) |
8.3.6. Пасажир, який загубив проїзний документ, пiсля посадки у поїзд звiльняється вiд сплати штрафу, якщо факт того, що проїзний документ дiйсно загублений, буде доведено. На подальший шлях пасажир зобов'язаний купити новий проїзний документ або залишити поїзд.
8.3.7. Проїзнi та перевiзнi документи з iнформацiєю, доповненнями, виправленнями, зробленими не уповноваженими на це особами, вважаються нечинними, а пасажири з такими документами вважаються безквитковими.
8.4. Дефекти оформлення проїзних документiв
8.4.1. Проїзнi документи без компостера, без зазначення станцiї призначення, з невiрними назвами станцiй i iншими неправильностями, якi сталися з вини працiвникiв залiзничного транспорту, визнаються дефектними i вiдбираються, про що складається акт.
Начальник поїзда за цим актом, до якого долучений дефектний проїзний документ, видає пасажировi безплатно новi проїзнi документи (квитанцiя ГУ-57) на проїзд в тiй самiй категорiї вагона i поїзда. На зворотному боцi квитанцiї позначається вiдмiтка "Виданий замiсть вiдiбраного".
У разi виявлення дефектного абонементного проїзного документа у примiському поїздi цей квиток вiдбирають i складають акт за формою ЛУ-4 (в 3-х примiрниках). Перший примiрник вручають пасажиру. На пiдставi акта в квитковiй касi видають безплатно новий квиток, на корiнцi роблять вiдмiтку "Виданий замiсть вiдiбраного дефектного". Дефектнi проїзнi документи, вiдiбранi особами, що контролюють, долучаються до двох iнших екземплярiв актiв, якi передаються для розслiдування i вжиття заходiв начальниковi служби або начальниковi пасажирського вiддiлку, на якому проводилась перевiрка.
8.5. Неправильне перевезення ручної поклажi
8.5.1. Особи, що контролюють поїзди, у разi виявлення перевезення пасажиром ручної поклажi понад встановлену норму або з перевищенням габаритiв ручної поклажi незалежно вiд ваги повиннi запропонувати йому сплатити штраф i провiзну плату за весь шлях прямування (вiд станцiї вiдправлення) за тарифом багажу.
Сплата перевезення надлишкової ваги ручної поклажi здiйснюється вiдповiдно до пункту 4.2.9.
(Пункт 8.5.1 доповнено абзацом другим згiдно з Наказом Мiнiстерства транспорту N 530 вiд 14.07.2003) | |
(Пункт 8.5.1 роздiлу 8 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
8.6. Пошкодження майна
8.6.1. У випадку виявлення фактiв пошкодження або зiпсуття майна залiзницi особи, якi контролюють, зобов'язанi скласти акт з зазначенням факту, обставин випадку, вартостi втраченого майна. Акт пiдписується особою, яка здiйснює контроль, пасажиром та двома свiдками.
У разi вiдмови вiд сплати завданих збиткiв або вiдсутностi грошей пасажир зобов'язаний пред'явити паспорт, данi з якого записуються до акта. Утримання збиткiв провадиться вiдповiдно до пункту 8.2.3. У разi вiдмови пасажира вiд сплати збиткiв та пред'явлення паспорта особи, якi контролюють, дiють згiдно з законодавством.
Роздiл 9. Повернення платежiв
9.1. Загальнi положення
9.1.1. Повернення платежiв за невикористанi проїзнi документи провадиться у будь-якому пунктi продажу проїзних документiв залiзницi з пред'явленням у касу повернення платежiв проїзного документа та паспорта або посвiдчення особи з фотокарткою, яке виключає будь-якi сумнiви щодо особи громадянина (вiйськового квитка, студентського квитка, посвiдчення водiя, службового посвiдчення тощо).
Прiзвище, iм'я, по батьковi, адреса вносяться до вiдомостi у разi ручного оформлення повернення та записуються на зворотному боцi допомiжного бланка "Експрес" при оформленнi повернення з використанням автоматизованих систем. У разi пред'явлення при поверненнi посвiдчення особи, адреса записується зi слiв пред'явника.
Повернення проїзних документiв може здiйснюватись як особисто, так i iншими особами, крiм випадкiв, передбачених пунктами 9.5.13 та 9.5.14.
(Пункт 9.1.1 роздiлу 9 доповнено абзацом третiм згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002; iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
Як при ручному, так i при електронному засобi повернення, особою, що здiйснює приймання проїзних документiв до повернення, указуються назва документа, на пiдставi якого здiйснюється повернення, його серiя та номер, мiсце проживання, дата та назва органу, який видав. У разi пред'явлення при поверненнi iншого документа, крiм паспорта, мiсце проживання записується зi слiв пред'явника та вказується назва органу, що його видав.
(Пункт 9.1.1 роздiлу 9 доповнено абзацом згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) | |
(Пункт 9.1.1 роздiлу 9 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
9.1.2. В касах залiзниць України повертаються платежi за невикористанi проїзнi документи, оформленi в Українi.
У разi пред'явлення проїзних документiв на поїзди, якi вiдходять зi станцiї залiзниць України, але оформлених в iнших країнах, станцiя повернення платежiв зобов'язана зробити вiдмiтку на проїзному документi про припинення його чинностi та повернути мiсця, зазначенi в ньому, для загальної реалiзацiї.
Проїзний документ з вiдмiткою та допомiжним бланком повернення мiсць, оформленим електронним способом, видається пасажиру для отримання платежiв в країнi, де оформлено проїзний документ.
9.1.3. Повернення платежiв за невикористанi проїзнi документи, оформленi в Українi, але погашенi в iнших країнах, проводиться з урахуванням часу пред'явлення проїзних документiв для погашення, за умови пред'явлення в касу повернення платежiв проїзного документа та допомiжного бланка або проїзного документа з вiдмiткою про погашення протягом 6 мiсяцiв з дня пред'явлення проїзного документа для погашення.
(Пункт 9.1.3 роздiлу 9 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
9.1.4. Якщо за груповим проїзним документом не може виїхати повна кiлькiсть учасникiв групи, то керiвник групи зобов'язаний пред'явити груповий проїзний документ начальнику станцiї (вокзалу) або черговому по вокзалу для проставлення вiдмiтки i повернення вiльних мiсць у загальний продаж.
Така вiдмiтка може бути проставлена тiльки до початку поїздки. Пiсля вiдправлення поїзда на шляху прямування, у тому числi на вокзалах i в поїздах, вiдмiтки про проїзд кiлькостi пасажирiв, меншої вiд вказаної в проїзному документi, не проводяться, платежi за непрослiдувану вiдстань не повертаються.
9.1.5. Повернення платежiв, сплачених безготiвково органiзацiями, пiдприємствами тощо, провадиться Управлiннями залiзницi в претензiйному порядку за умови попереднього погашення проїзних документiв в касi повернення платежiв з вiдмiткою про повернення мiсць для загальної реалiзацiї.
(Абзац перший пункту 9.1.5 роздiлу 9 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
Повернення платежiв, сплачених безготiвково фiзичними особами, проводиться згiдно з цими Правилами. При цьому повернення сум може здiйснюватись як готiвкою, так i за безготiвковим розрахунком.
(Пункт 9.1.5 роздiлу 9 доповнено абзацом другим згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
9.1.6. У всiх випадках повернення станцiєю платежiв за проїзнi документи i неперевезений багаж (вантажобагаж) усi проїзнi документи i багажнi (вантажобагажнi) квитанцiї вiдбираються вiд пасажира i є пiдтвердними документами для виплати платежiв зi станцiйного торгу.
Виплата платежiв без пред'явлення проїзних i перевiзних документiв не дозволяється.
9.1.7. Залiзниця може вiдмовити пасажиру в прийняттi невикористаних повнiстю або частково документiв у наступних випадках:
а) на проїзному документi пiд час посадки в вагон поїзда проставлена вiдмiтка, передбачена пунктом 2.20.1, пiдпункт "а";
б) проїзний документ має слiди пiдробок або виправлень, дописiв, зроблених не уповноваженими на це особами;
в) проїзний документ є ксерокопiєю справжнього проїзного документа або оформлений на ксерокопiї бланка проїзного документа.
9.1.8. Вартiсть проїзного документа повертається повнiстю або частково у випадках, коли:
а) проїзний документ не використаний повнiстю або частково;
б) проїзний документ з вини залiзницi використаний у вагонi чи поїздi нижчої категорiї, нiж зазначено у проїзному документi;
в) за груповим квитком прямувала неповна кiлькiсть учасникiв;
г) проїзний документ має позначку про припинення поїздки чи зупинку на шляху прямування i пред'явлений до повернення на станцiї, де здiйснена вiдмiтка про зупинку чи припинення поїздки на шляху прямування, не пiзнiше 3 годин пiсля вiдправлення поїзда з цiєї станцiї;
(Пiдпункт "г" пункту 9.1.8 роздiлу 9 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
Повернення платежiв за проїзнi документи, що мають позначку про зупинку на шляху прямування i пред'явленi до повернення пiзнiше трьох годин пiсля вiдправлення (але не бiльше 10 дiб), здiйснюється порядком, визначеним пунктом 9.5.13.
(Пiдпункт "г" пункту 9.1.8 роздiлу 9 доповнено абзацом згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
ґ) на проїзному документi, оформленому ручним способом, проставлено не бiльше як два компостери.
9.1.9. Повернення платежiв за невикористаний проїзний документ, оформлений вручну, проводиться касиром тiльки за розпорядженням вищестоящої службової особи на пiдставi усної заяви пасажира.
Порядок видання розпорядження визначається технологiчним процесом роботи вокзалу (станцiї), про що вивiшується iнформацiя у мiсцях повернення проїзних документiв.
Пред'явленi проїзнi документи погашаються службовою особою, якiй надано право видавати розпорядження про повернення платежiв, шляхом перекреслення i на них ставиться штамп: "Виплатити без вирахування вартостi плацкарти" або "Виплатити з вирахуванням вартостi плацкарти", який затверджується пiдписом цiєї особи. Службова особа, що видає розпорядження про видачу платежiв, повинна пересвiдчитись у справжностi проїзного документа, вiдсутностi пiдробок, його невикористаннi ранiше тощо.
9.1.10. Виплата платежiв за проїзнi документи, оформленi автоматизованою системою "Експрес", проводиться через термiнали цiєї самої системи касиром без окремого розпорядження та вiдмiтки на проїзному документi.
У разi неможливостi повернення таких проїзних документiв засобами автоматизованих систем "Експрес" повернення здiйснюється вручну, крiм випадкiв, передбачених у пунктi 9.5.1.
(Пункт 9.1.10 роздiлу 9 доповнено абзацом згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
9.1.11. Касир має право повернути одному пасажиру платежi щонайбiльше за 9 проїзних документiв, незалежно вiд напрямкiв.
9.1.12. У разi пред'явлення до повернення проїзних документiв, виданих для проїзду "назад" як у пунктi придбання, так i у пунктi зворотного виїзду, а також оформлених вiд другої станцiї виїзду, дiють положення як для проїзного документа, виданого на проїзд "туди".
9.2. Стягнення при рiзних строках повернення проїзних документiв
9.2.1. Якщо пасажир вiдмовляється вiд поїздки з особистих причин не пiзнiше нiж за 6 годин до вiдправлення поїзда, то йому виплачується повна вартiсть квитка i плацкарти, а менше як за 6 годин до вiдправлення поїзд, але не бiльше як через 3 години пiсля його вiдправлення - виплачується тiльки вартiсть квитка, а вартiсть плацкарти не виплачується. Якщо вартiсть проїзних документiв пiсля вирахування є рiвною або меншою вiд цiни на послуги з повернення плати за невикористаний проїзний документ, то плата за послуги з повернення не стягується.
9.2.2. Виплата платежiв за невикористанi проїзнi документи, у тому числi такi, що мають позначку про припинення поїздки на шляху прямування, пред'явленi пiсля 3-х годин пiсля вiдправлення поїзда, не проводиться.
(Пункт 9.2.2 роздiлу 9 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
9.2.3. Повернення платежiв за невикористанi проїзнi документи проводиться в день (до 24.00) їх пред'явлення до оплати.
9.2.4. У разi припинення поїздки на шляху прямування з особистих причин пасажиру повертається вартiсть квитка за непрослiдувану вiдстань, а вартiсть плацкарти не повертається.
Належна пасажиру частина платежiв визначається наступним порядком: iз повної вартостi квитка вiднiмається вартiсть за прослiдувану вiдстань. Iз пасажира стягується вартiсть за послуги з повернення проїзного документа. Вартiсть плацкарти до розрахунку не включається.
(Пункт 9.2.4 роздiлу 9 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
9.3. Повернення платежiв органiзованим групам
9.3.1. Повернення платежiв у разi вiдмови вiд поїздки органiзованої групи чи пасажирiв, якi придбали квитки за безготiвковим розрахунком, проводиться управлiнням залiзницi на рахунок органiзацiї, що їх придбала.
9.3.2. Для повернення платежiв представник органiзацiї чи групи повинен пред'явити проїзнi документи придбанi за безготiвковим розрахунком в залiзничну касу для їх погашення та повернення мiсць у загальний продаж, пiсля чого органiзацiя направляє заяву i проїзнi документи в управлiння залiзницi. Управлiння залiзницi в мiсячний термiн повинно розглянути заяву i перерахувати платежi органiзацiї.
(Пункт 9.3.2 роздiлу 9 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
9.3.3. У разi здiйснення вiдмiтки на проїзних документах не пiзнiше нiж за 3 доби до часу вiдходу поїзда, вказаного у проїзному документi, власнику проїзних документiв повертається повнiстю вартiсть квитка i плацкарти, а менше нiж за 3 доби, але не пiзнiше нiж за 3 години пiсля вiдправлення поїзда - тiльки вартiсть квитка.
9.3.4. Повернення платежiв у разi вiдмови вiд поїздки органiзованої групи за проїзнi документи, придбанi за готiвку, проводиться безпосередньо будь-яким пунктом продажу проїзних документiв за заявою керiвника групи та документом, що посвiдчує його особу, та з дозволу начальника вокзалу (станцiї).
9.3.5. Якщо зменшення кiлькостi учасникiв групи унеможливлює надання знижок, якi застосовувались при оформленнi поїздки органiзованої групи, то повернення платежiв здiйснюється пiсля перерахування вартостi проїзду групи.
9.3.6. Повернення платежiв за невикористаний груповий проїзний документ в одному напрямку, якщо оформлення було здiйснене в напрямку "туди" i "назад", зi знижкою 30%, проводиться пiсля перерахування вартостi проїзду групи, тобто з урахуванням 20-вiдсоткової знижки.
(Пiдроздiл 9.3 роздiлу 9 доповнено пунктом 9.3.6 згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
9.3.7. Повернення платежiв пунктом продажу у випадках, передбачених пунктами 9.3.5 i 9.3.6, здiйснюється за умови пред'явлення всiх проїзних документiв, придбаних для конкретної групи. У протилежному випадку повернення здiйснюється у претензiйному порядку.
(Пiдроздiл 9.3 роздiлу 9 доповнено пунктом 9.3.7 згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
9.4. Повернення платежiв при припиненнi поїздки з вини залiзницi
9.4.1. У випадках вiдмiни поїзда, зазначеного у проїзному документi, або його запiзнення до вiдправлення з пункту вiдправлення пасажирiв бiльш як на одну годину, ненадання пасажиру мiсць, зазначених у проїзному документi, запiзнення пасажира на поїзд з пункту пересадки з вини залiзницi i вiдмови пасажира скористатися iншими мiсцями чи поїздом, для повернення платежiв пасажир повинен пред'явити проїзнi документи черговому помiчнику начальника вокзалу або особi, що виконує його обов'язки, для вiдмiтки: "Проїзний документ не використаний повнiстю з вини залiзницi".
На пiдставi цiєї вiдмiтки касир виплачує пасажиру повну вартiсть проїзного документа, включно з платежами за послуги з продажу. Плата за послуги (комiсiйний збiр) з повернення проїзного документа не стягується.
(Абзац другий пункту 9.4.1 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
9.4.2. У випадках перерви у русi поїздiв, незалежно вiд причини та вiдмови пасажира вiд продовження поїздки станцiя, на якiй пасажир затримався внаслiдок перерви, зобов'язана повернути повну вартiсть проїзних документiв вiд станцiї вiдправлення, а також платежi за послуги з продажу. Плата за послуги з повернення не стягується.
9.4.3. У випадках переведення пасажира з вини залiзницi до вагона нижчої категорiї виплата рiзницi в вартостi проїзду провадиться на станцiї призначення пасажира за умови пред'явлення проїзного документа та акта (довiдки) черговому помiчнику начальника вокзалу або особi, що виконує його обов'язки, з зазначенням номерiв проїзних документiв та поїзда, вагона та дати переведення i прiзвища пасажира. Акт чи довiдку видає начальник поїзда, яку вiн повинен засвiдчити штемпелем станцiї.
9.5. Особливi умови повернення платежiв
9.5.1. Якщо пасажир пред'явив проїзнi документи, iнформацiя з яких не сприймається автоматизованою системою i вони створюють пiдозру в їх справжностi, то повернення платежiв здiйснюється через Управлiння залiзницi. Пасажир повiдомляє касировi адресу, за якою треба вислати платежi, а йому видається розписка встановленої форми.
Управлiння залiзницi зобов'язане термiново (але не бiльше нiж в 30-денний термiн) розглянути проїзнi документи та направити пасажиру платежi або вмотивовану вiдмову.
9.5.2. Якщо пасажир не здiйснив поїздку через хворобу чи нещасний випадок, що сталися в день вiд'їзду, i пред'явив проїзнi документи до повернення пiзнiше нiж за 3 години пiсля вiдправлення поїзда, то повернення платежiв проводиться у претензiйному порядку при пред'явленнi пасажиром проїзних документiв та документiв, якi пiдтверджують хворобу чи нещасний випадок. При цьому пасажиру повертається вартiсть квитка з вирахуванням вартостi послуги за повернення квитка. Вартiсть плацкарти не повертається.
9.5.3. Якщо пасажир видаляється з поїзда за обставин, передбачених пiдпунктом "б" пункту 2.20.1, то станцiя, на якiй пасажир припинив поїздку, зобов'язана зробити вiдмiтку на проїзному документi, скласти акт i на пiдставi цього акта повернути вартiсть квитка за непрослiдувану вiдстань, яку вiн не проїхав, зi стягненням вартостi послуги за повернення проїзних документiв. Вартiсть плацкарти не повертається.
9.5.4. Претензiї про повернення платежiв за проїзнi документи, за якими не вiдбулася поїздка в орендованих вагонах i поїздах, розглядаються залiзницею, з якою була укладена угода про оренду.
За частково невикористанi проїзнi документи на проїзд в орендованих та спецiальних вагонах через переривання поїздки або здiйснення поїздки неповною кiлькiстю членiв групи платежi не повертаються.
9.5.5. Повернення плати за невикористанi проїзнi документи, направленi поштою, проводиться в претензiйному порядку.
Термiн подання заяви в цьому випадку визначається вiд дати її початкової реєстрацiї в управлiннi залiзницi.
9.5.6. Повернення плати за невикористанi примiськi квитки, як правило, не проводиться. У разi непередбачених завчасно великих перерв (бiльше 2-х годин) в русi примiських поїздiв (внаслiдок аварiй, стихiйного лиха та iн.) пасажирам за їх вимогою може бути повернена вартiсть квиткiв. Повернення платежiв проводиться пасажиру на станцiї вiдправлення i тiльки в години перерви в русi примiських поїздiв.
Начальник станцiї повертає платежi за невикористанi поїздки за пiльговими абонементними примiськими квитками у наступних випадках:
- звiльнення з мiсця роботи;
- призов до вiйськової служби;
- змiна мiсця проживання (переїзд з одного пункту в iнший);
- вiдрядження (бiльше мiсяця);
- хвороба.
Повернення плати проводиться вiдразу пiсля подачi письмової заяви з долученням вiдповiдних документiв.
Розмiр суми, яка повинна бути повернена, визначається шляхом множення вартостi квитка за один день на фактичну кiлькiсть днiв, якi залишились до закiнчення термiну дiї квитка. Вартiсть квитка за один день визначається дiленням вартостi квитка на кiлькiсть днiв всього перiоду.
9.5.7. Повернення платежiв пасажирам у всiх iнших випадках, не передбачених чинними Правилами, може бути проведене тiльки управлiнням залiзницi, яка видала проїзнi документи. В цих випадках до заяви про повернення платежiв повиннi бути долученi проїзнi документи, а у iнших випадках - вiдповiднi документи та довiдки.
Платежi за непрослiдувану вiдстань у разi переривання поїздки на шляху прямування виплачує начальник станцiї, на якiй пасажир перервав поїздку, або Управлiння залiзницi, до якої належить станцiя переривання поїздки.
9.5.8. Повернення платежiв за проїзнi документи зi штампом "багаж" проводиться тiльки у разi:
а) наявностi на проїзному документi позначки "багаж повернено", завiреної розпискою працiвника багажного вiддiлення;
б) наявностi у пасажира квитанцiї за формою ГУ-57, що пiдтверджує доплату за перевезення за тарифом вантажобагажу.
9.5.9. У разi повернення проїзних документiв у вагони пiдвищеного комфорту вартiсть сервiсних послуг повертається повнiстю - незалежно вiд термiну повернення.
9.5.10. У разi повернення повнiстю невикористаних проїзних документiв, у т.ч. i пiсля вiдправлення поїзда (не пiзнiше 3-х годин), обов'язковому поверненню пiдлягає сума страхового збору у складi як вартостi квитка, так i вартостi плацкарти. За проїзнi документи, використанi частково, страховий збiр не повертається.
9.5.11. У разi повернення до вiдправлення поїзда проїзних документiв у сумi загальної вартостi проїзду (квиток + плацкарта) для 1 пасажира менше 5 грн. вартiсть плацкарти повертається повнiстю.
Повернення платежiв за пред'явленi проїзнi документи з числа вказаних пiсля вiдправлення поїзда здiйснюється на загальних пiдставах.
(Абзац другий пункту 9.5.11 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
9.5.12. На дiльницях залiзниць, обладнаних електронно-касовими апаратами або термiналами автоматизованих систем, якi дозволяють здiйснювати попереднiй продаж примiських квиткiв, повинно бути органiзоване приймання квиткiв, придбаних ранiше вiд дати вiдправлення поїзда, за умови повернення їх також ранiше за календарну дату вiдправлення поїзда.
У цих випадках пасажирам повертається повна вартiсть квитка, включаючи всi податки i збори.
(Пiдроздiл 9.5 роздiлу 9 доповнено пунктом 9.5.12 згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
9.5.13. Розгляд питання про повернення платежiв за проїзнi документи, що мають вiдмiтку про зупинку на шляху прямування i пред'явленi до повернення пiзнiше 3 годин пiсля вiдправлення поїзда зi станцiї, на якiй здiйснена зупинка, здiйснюється управлiнням залiзницi, на станцiї якого здiйснена зупинка. До проїзного документа iз вiдмiткою про зупинку додається заява особи, що здiйснювала поїздку.
У виняткових випадках, якщо зупинка здiйснена за особливих причин (нещасний випадок, серйозна хвороба та iнше), що сталися на шляху прямування, приймається заява iншої особи iз долученням довiдки, що пiдтверджує цей випадок.
(Пiдроздiл 9.5 роздiлу 9 доповнено пунктом 9.5.13 згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
9.5.14. Повернення платежiв за невикористанi проїзнi документи, крiм групових, що пред'явленi до повернення пiсля вiдправлення поїзда, але не пiзнiше трьох годин, здiйснюється тiльки особi, для якої був придбаний проїзний документ.
Якщо проїзнi документи надаються до повернення iншою особою, на проїзному документi здiйснюється вiдмiтка про припинення чинностi проїзного документа, мiсця повертаються у продаж. Виплата коштiв здiйснюється за пред'явленням проїзного документа з вiдмiткою про припинення його чинностi та заяви особи, що не здiйснила поїздку. У заявi вказуються повнiстю прiзвище, iм'я та по батьковi, серiя, номер паспорта, дата i мiсце видачi, мiсце проживання. При прийманнi документiв до повернення зазначенi в заявi вiдомостi звiряються з оригiналом паспорта, на заявi здiйснюється вiдмiтка про перевiрку даних. Аналогiчно здiйснюється повернення вартостi проїзних документiв, що мають вiдмiтку про припинення поїздки на шляху прямування чи зупинку.
(Пiдроздiл 9.5 роздiлу 9 доповнено пунктом 9.5.14 згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
9.6. Повернення провiзних платежiв
9.6.1. Якщо зданий багаж або вантажобагаж забраний пасажиром-вiдправником до завантаження його у вагон на залiзничнiй станцiї вiдправлення, то залiзниця зобов'язана повернути пасажиру або вiдправнику вантажобагажу сплаченi ними провiзнi платежi.
Якщо зданий багаж забраний на однiй iз промiжних залiзничних станцiй, то провiзнi платежi за непрослiдувану вiдстань не повертаються.
Якщо зданий багаж або вантажобагаж затримано на залiзничнiй станцiї митними або слiдчими органами, то провiзнi платежi за перевезення багажу або вантажобагажу пасажиру не повертаються.
9.6.2. За не здiйснене з вини залiзницi перевезення багажу та вантажобагажу повернення провiзних платежiв здiйснюється у повному розмiрi, без стягнення будь-яких плат.
(Пiдроздiл 9.6 роздiлу 9 доповнено пунктом 9.6.2 згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
9.6.3. Повернення провiзних платежiв, стягнених за багажною квитанцiєю iз записом на лицьовому боцi "Багаж на руках пасажира" здiйснюється до вiдправлення поїзда. При пред'явленнi перевiзних документiв пiсля вiдправлення поїзда (не пiзнiше трьох годин) разом iз багажною квитанцiєю повертаються проїзнi документи, до яких вона оформлена.
(Пiдроздiл 9.6 роздiлу 9 доповнено пунктом 9.6.3 згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
Роздiл 10. Вiдповiдальнiсть сторiн
10.1. Солiдарна вiдповiдальнiсть учасникiв перевiзного процесу
Кожен учасник перевiзного процесу несе вiдповiдальностi перед пасажиром, вiдправником вантажобагажу з моменту прийняття багажу чи вантажобагажу до перевезення i видачi багажної квитанцiї. Кожна наступна залiзниця чи суб'єкт пiдприємницької дiяльностi, який приймає багаж чи вантажобагаж, вступає тим самим у договiр перевезення i покладає на себе всi обов'язки, якi виникають при цьому.
10.2. Вiдповiдальнiсть за запiзнення поїзда
10.2.1. У разi вiдмiни поїзда або затримки його вiдправлення бiльш нiж на 1 годину, змiни маршруту поїзда, в результатi чого поїзд не прямує через станцiю, вказану в квитку, прибуття погодженого поїзда в пункт пересадки пасажира пiсля вiдправлення поїзда, яким повинна була здiйснюватись поїздка з пункту пересадки, залiзниця несе вiдповiдальнiсть перед пасажиром, а саме - не проводиться вирахування сум з вартостi проїзду, незалежно вiд термiнiв повернення проїзних документiв.
Залiзниця зобов'язана вiдправити пасажира та його багаж, не стягуючи доплати, таким поїздом, який вiдправляється до тiєї ж станцiї призначення, - так, щоб пасажир прибув на цю станцiю з як найменшим запiзненням.
10.2.2. Залiзниця не несе вiдповiдальнiсть за запiзнення пасажира в пункт пересадки, якщо поїзд, узгоджений при видачi проїзного документа у пунктi придбання, прибув на станцiю пересадки пасажира не пiзнiше як за 30 хвилин до вiдправлення поїзда, яким мав виїхати пасажир.
10.3. Вiдповiдальнiсть за втрату чи пошкодження багажу (вантажобагажу)
10.3.1. Перевiзник несе вiдповiдальнiсть перед пасажиром чи вiдправником вантажобагажу за виконання перевезення на всьому шляху до видачi багажу (вантажобагажу) та за збиток, внаслiдок повної чи часткової втрати або пошкодження багажу (вантажобагажу).
Залiзниця не вiдповiдає перед власником багажу за пошкодження або незадовiльний стан продуктiв, що швидко псуються, предметiв, що б'ються, та крихких, запакованих пасажиром серед iнших предметiв багажу, а також окремо запакованих предметiв, що б'ються (скло, фарфор, телевiзори, приймачi), якщо при цьому вiдсутнi якiсь зовнiшнi пошкодження упакування, що стали причиною псування багажу.
10.3.2. Iз залiзницi знiмається також вiдповiдальнiсть за повну чи часткову втрату або пошкодження багажу чи вантажобагажу, якщо вони виникли з однiєї iз наступних причин:
1) внаслiдок обставин, якi залiзниця не могла попередити, i вiдхилень, якi вiд неї не залежали;
2) внаслiдок особливих природних властивостей багажу чи вантажобагажу, якi спричинили зламання, заiржавiння, внутрiшнє псуття та подiбнi наслiдки;
3) внаслiдок таких недолiкiв тари або упакування, якi не могли бути виявленi за зовнiшнiм виглядом пiд час приймання багажу чи вантажобагажу до перевезення;
4) внаслiдок того, що пасажир або вiдправник вантажобагажу здав до перевезення забороненi предмети пiд неправильним, неточним або неповним найменуванням;
5) внаслiдок того, що багаж i вантажобагаж, якi допускаються до перевезення на особливих умовах, були зданi до вiдправлення пiд неправильним, неточним або неповним найменуванням чи без дотримання встановлених цими Правилами положень.
Доведення того, що втрата, псування, пошкодження багажу чи вантажобагажу виникли з причин, викладених у пунктi 10.3.2 цього роздiлу, покладається на залiзницю.
(Пункт 10.3.2 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнiстерства транспорту N 530 вiд 14.07.2003) |
10.3.3. Якщо вантажобагаж за своїми природними властивостями схильний до втрати ваги при перевезеннi, то перевiзник несе вiдповiдальнiсть, незалежно вiд вiдстанi фактичного перевезення вантажобагажу, лише за ту частину збитку ваги, яка перевищує норми природної втрати ваги вантажобагажу.
Цi обмеження вiдповiдальностi не беруться до уваги, якщо вiдправником або одержувачем буде доведено, що втрата ваги не спричинена природними властивостями вантажобагажу. Якщо декiлька мiсць вантажобагажу перевозяться за однiєю вантажобагажною квитанцiєю, то гранична норма втрати ваги визначається окремо для кожного мiсця, якщо вага окремого мiсця була зазначена в квитанцiї при прийманнi вантажобагажу до перевезення. У випадках повної втрати вантажобагажу або втрати окремих мiсць норми втрати ваги, вiдповiдно, всiєї вiдправки чи окремих мiсць не застосовуються.
10.3.4. У разi повної або часткової втрати багажу, зданого до перевезення без оголошеної цiнностi, залiзниця сплачує пасажировi вартiсть багажу чи втраченої його частини, але не бiльш як 2,50 гривнi за кожен втрачений кiлограм ваги. Виплата грошей здiйснюється на станцiї призначення одразу пiсля складання та пiдписання комерцiйного акта, але не пiзнiше однiєї доби з дати прибуття поїзда, з яким прибула частина багажу (або мав прибути весь багаж), не рахуючи загальновихiдних та святкових днiв.
10.3.5. У разi втрати багажу чи вантажобагажу з оголошеною цiннiстю залiзниця сплачує як вiдшкодування всю суму оголошеної цiнностi, а якщо залiзниця доведе, що оголошена цiннiсть перевищує дiйсну вартiсть, - у розмiрi дiйсної вартостi.
У разi часткової втрати багажу чи вантажобагажу, прийнятого до перевезення з оголошеною цiннiстю, перевiзник сплачує, вiдповiдно, частину оголошеної цiнностi за кожен втрачений кiлограм.
10.3.6. У разi пошкодження багажу i вантажобагажу, прийнятого до перевезення з оголошеною цiннiстю, залiзниця вiдшкодовує суму, яка складає частину оголошеної цiнностi, що вiдповiдає вiдсотку зниження їх цiнностi внаслiдок пошкодження. У разi вiдмови отримувача вiд часткового отримання багажу (вантажобагажу) залiзниця здiйснює повне вiдшкодування у розмiрi суми оголошеної цiнностi.
10.3.7. Розмiр вiдшкодування, передбаченого пунктами 10.3.5, 10.3.6 цього роздiлу, не повинен перевищувати:
1) суми компенсацiї за повну втрату, у разi втрати (зiпсування) всього багажу чи вантажобагажу;
2) суму вiдшкодування за втрату частини, якщо внаслiдок пошкодження є знецiненою тiльки частина багажу чи вантажобагажу.
10.3.8. У випадках повного вiдшкодування за втрачений багаж чи вантажобагаж залiзниця повертає повнiстю провiзнi та iншi платежi, якi були сплаченi пасажиром. У випадках часткового вiдшкодування залiзниця сплачує провiзнi та iншi платежi вiдповiдно до долi втрати багажу чи вантажобагажу.
10.3.9. Вiдшкодування збиткiв, що виникли у зв'язку з втратою багажу або вантажобагажу, здiйснюється у встановленому законом порядку.
10.4. Вiдповiдальнiсть за невиконання термiну доставки
10.4.1. За прострочення доставлення багажу (вантажобагажу) залiзниця сплачує штраф згiдно з п.127 Статуту залiзниць України.
10.4.2. У випадках вiдшкодування за повну втрату багажу чи вантажобагажу штраф за прострочення доставлення багажу (вантажобагажу) не сплачується. У разi часткової втрати багажу чи вантажобагажу штраф за прострочення в доставцi, якщо воно мало мiсце, сплачується за невтрачену частину багажу чи вантажобагажу.
10.4.3. Виплата штрафу за запiзнення в доставцi багажу (вантажобагажу) проводиться начальником станцiї призначення на пiдставi акта, складеного працiвниками залiзницi.
В актах, складених на виплату грошей, зазначаються: номер i дата багажної (вантажобагажної) квитанцiї, час прийняття до перевезення, дата i час прибуття, дата термiну доставки, сума стягнення за перевезення, кiлькiсть дiб прострочення, сума штрафу, що пiдлягає виплатi, прiзвище, iм'я i по батьковi та мiсце проживання одержувача багажу (з його слiв), назва документа, що пiдтверджує особу, дата його видачi, ким виданий i номер.
10.5. Матерiальна вiдповiдальнiсть перевiзника
10.5.1. Перевiзники та надавачi послуг несуть матерiальну вiдповiдальнiсть у випадках невиконання або неналежного виконання зобов'язань у порядку, передбаченому законодавством та договором.
10.6. Вiдповiдальнiсть пасажира
10.6.1. Пасажир - вiдправник багажу (вантажобагажу) несе матерiальну вiдповiдальнiсть за наслiдки невиконання цих Правил, а також зловмиснi дiї, що призвели до втрати чи пошкодження майна залiзницi у вiдповiдностi з законодавством України.
Роздiл 11. Обов'язки та права пасажира та перевiзника
11.1. Пасажир має право на:
безпечне i своєчасне доставлення до мiсця призначення, вказаного у проїзному документi, обслуговування пiд час перевезення згiдно зi встановленими нормами;
поставлення вимог до перевiзника щодо виконання ним умов проїзду згiдно з договором про перевезення;
перевезення iз собою безплатно однiєї дитини вiком до 6 рокiв;
(Абзац третiй пiдроздiлу 11.1 роздiлу 11 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
безплатне перевезення iз собою 36 кг ручної поклажi;
перевiдправлення багажу, повернення багажу на залiзничну станцiю вiдправлення;
оголошення цiнностi багажу (вантажобагажу) пiд час здавання його до перевезення в багажних вагонах;
переоформлення проїзного документа на поїзд, який вiдходить ранiше;
користування за окрему плату постiльною бiлизною, матрацом, подушкою та ковдрою належної якостi у всiх вагонах пасажирських та швидких поїздiв (крiм загальних вагонiв);
(Абзац восьмий пiдроздiлу 11.1 роздiлу 11 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
поновлення проїзних документiв - у разi прибуття поїзда до пункту пересадки пасажира iз запiзненням, що унеможливило посадку пасажира на поїзд, вказаний у проїзному документi;
перевезення багажу вiд станцiї вiдправлення до станцiї видання багажу, розташованої за маршрутом прямування пасажира;
зажадання вiд перевiзника вiдшкодування за втрачений чи пошкоджений багаж або вантажобагаж згiдно з порядком, встановленим Статутом залiзниць України, Порядком обслуговування громадян залiзничним транспортом та цими Правилами та законодавством України;
одержання на вокзалi чи у поїздi своєчасної та точної iнформацiї про перелiк послуг, якi надаються, їхню вартiсть, iнформацiї про розклад руху поїздiв та iн.;
перевезення з собою дрiбних домашнiх тварин, зокрема собак, з дотриманням вимог, встановлених цими Правилами;
придбання у квитковiй касi проїзного документа для проїзду на будь-який поїзд, у якому є вiльнi мiсця, до будь-якої станцiї за маршрутом руху поїзда;
безперешкодного та безплатного користування до часу вiдправлення поїзда, вказаного у проїзному документi, залами чекання та iншими облаштуваннями на вокзалi, призначеними для пасажирiв;
поновлення чинностi квитка (крiм плацкарти) у випадках, передбачених пунктом 2.4.5 Правил;
переривання поїздки на шляху прямування поїзда з продовженням термiну квитка згiдно з пунктом 2.15.1 Правил;
повернення проїзного документа у будь-якому пунктi продажу квиткiв у разi вiдмови вiд поїздки.
11.2. Пасажир зобов'язаний:
сплатити перевiзнику встановлену плату за замовлювану поїздку чи перевезення багажу (вантажобагажу);
здiйснювати посадку в поїзд тiльки за наявностi проїзного документа, якого слiд пред'явити перед посадкою в поїзд провiднику вагона та особам, якi контролюють вхiд до вагонiв поїзда;
дотримуватись на територiї залiзницi та пiд час поїздки громадського порядку, цих Правил, Правил поведiнки громадян на залiзничному транспортi, протипожежних та санiтарноепiдемiологiчних правил;
займати мiсце у вагонi згiдно з придбаним проїзним документом;
пред'являти документи, що пiдтверджують право на пiльговий чи безплатний проїзд;
пред'являти документи, що пiдтверджують особу громадянина, та перший примiрник списку, якщо оформлення проїзду здiйснювалось для групи пасажирiв.
(Пiдроздiл 11.2 роздiлу 11 доповнено абзацом згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
11.3. Перевiзник зобов'язаний:
безпечно перевезти пасажира вiд пункту виїзду до пункту призначення, вказаного у проїзному документi, надавши мiсце згiдно з придбаним проїзним документом;
(Абзац пункту 11.3 роздiлу 11 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
перевезти багаж пасажира до пункту призначення, вказаного в перевiзному документi, та видати його пасажиру особисто або уповноваженiй ним особi;
своєчасно доводити до пасажирiв та осiб, якi зустрiчають, iнформацiю про запiзнення поїзда, змiну колiї прибуття чи вiдправлення;
надавати користувачам iнформацiю про розклад руху поїздiв, вартiсть проїзду, перевезення багажу, вантажобагажу, перелiк та вартiсть послуг, наявнiсть вiльних мiсць у поїздах;
оформляти за запитом пасажирiв проїзнi документи на будь-який поїзд, в якому є вiльнi мiсця, до будь-якої станцiї призначення, на якiй поїзд зупиняється, крiм випадкiв обмежень, перелiчених у пунктi 2.2.14 та 2.3.4 Правил;
приймати вiд пасажира багаж для перевезення до станцiї, вказаної у проїзному документi або розташованої за маршрутом прямування пасажира;
забезпечувати вiдповiднiсть виробничих примiщень, будiвель та рухомого складу до нормативних документiв щодо їх експлуатацiї та надавати пасажирам, згiдно з установленими нормами, примiщення для очiкування поїзда;
оформляти зупинки та вiдновлювати поїздки пасажирам, надавати можливiсть пасажиру змiнювати маршрут та умови проїзду на шляху прямування;
переоформлювати проїзнi документи на поїзд, який вiдходить ранiше, та поновлювати проїзнi документи у разi прибуття поїзда до пункту пересадки пасажира iз запiзненням;
надавати пiльги пасажирам, якi мають на це право, згiдно iз законодавством України;
повертати платежi у разi вiдмови вiд поїздки чи перевезення багажу та замiнювати проїзнi документи у разi виявлення будь-яких неточностей у їх оформленнi з вини залiзниць;
забезпечувати схороннiсть ручної поклажi пасажирiв у камерах схову, а багажу та вантажобагажу - в сховищах та пiд час перевезень;
контролювати правильнiсть використання засобiв залiзничного транспорту i дотримання Порядку обслуговування громадян залiзничним транспортом та цих Правил;
надавати пасажирам з обмеженими фiзичними можливостями безкоштовно допомогу при посадцi до вагона, при перебуваннi у вагонi, на вокзалi та при виходi з вагона, перенесеннi ручної поклажi.
(Пiдроздiл 11.3 роздiлу 11 доповнено абзацом згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
11.4. Перевiзник має право:
вимагати вiд пасажира дотримання Правил поведiнки громадян на залiзничному транспортi, цих Правил, Порядку обслуговування громадян на залiзничному транспортi, Правил протипожежної безпеки на залiзничному транспортi, затверджених наказом Мiнiстерства транспорту України вiд 1 липня 1997 року N 240;
вiдмовити пасажиру в придбаннi проїзних документiв у випадках, передбачених п.2.2.14;
вимагати розпакування багажу у разi виникнення сумнiву щодо правильностi оголошеної цiнностi;
розпорядитись багажем пасажира, якщо вiн не був затребуваний у встановлений пунктом 4.6.8 термiн цих Правил;
вiдмовити в прийманнi вантажобагажу, якщо вiдправник вiдмовився оголосити його цiннiсть;
вiдмовити у посадцi в поїзд при пред'явленнi пасажиром недiйсних проїзних документiв;
вiдмовити у поверненнi платежiв за недiйснi проїзнi документи та при наявностi на них позначок про порушення правил перевезень;
видалити пасажира з поїзда у разi виявлення обставин, передбачених пунктом 2.20.
11.5. Якщо перевiзником виступає не залiзниця, вiдповiдальнiсть залiзницi перед перевiзником та перевiзника перед залiзницею встановлюється договором.
11.6. У разi укладання договору на перевезення мiж пасажиром - вiдправником вантажобагажу, замовником органiзованої групи пасажирiв безпосередньо з залiзницею, на останню поширюються права та обов'язки, встановленi пунктами 11.3, 11.4.
Додаток 1 до Правил перевезень пасажирiв, багажу, вантажобагажу та пошти залiзничним транспортом України |
Правила видачi безплатних та пiльгових проїзних документiв за талонами
1. Цi Правила застосовуються для придбання проїзних документiв iнвалiдами Великої Вiтчизняної вiйни, учасниками Великої Вiтчизняної вiйни, а також прирiвняними до них особами, iнвалiдами i учасниками вiйни, яким у встановленому законами України порядку видаються посвiдчення iнвалiда або учасника Великої Вiтчизняної вiйни та вiйни, посвiдчення iнвалiда про право на пiльгу, пенсiйне посвiдчення iз зазначенням групи iнвалiдностi та книжка або лист талонiв встановленого зразка, Героями Радянського Союзу, Героями Соцiалiстичної Працi, особами, нагородженими орденами Слави 3-х ступенiв, повними кавалерами ордена Трудової Слави, особами, нагородженими чотирма i бiльше медалями "За вiдвагу".
(Пункт 1 додатку 1 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнiстерства транспорту N 530 вiд 14.07.2003) |
2. Безплатнi або пiльговi проїзнi документи видаються всiма бiлетними касами загального користування за умови одночасного пред'явлення документа, який засвiдчує право на пiльги, та листа (книжки) талонiв. Талони без посвiдчення i посвiдчення без талонiв, а також талон, вiдрiзаний власником талона або iншою особою, крiм бiлетного касира, вважається недiйсним i проїзд за таким талоном не оформляється.
3. Оформлення пiльгового чи безплатного проїзного документа здiйснюється не бiльше як з трьома пересадками. Проїзнi документи видаються в обмiн на талони поточного року. Вiдривнi талони на проїзд "туди" дiйснi для виїзду до 31 грудня поточного року, талони на проїзд "назад" дiйснi для виїзду до 31 сiчня наступного за вказаним у талонi роком. За бажанням пасажира, який має право проїзду зi знижкою 50 вiдсоткiв, дозволяється в обмiн на два талони зi знижкою 50 вiдсоткiв оформити безплатний проїзд у вагонi СВ. Для цього використовуються обидва талони поточного року ("туди" i "назад") або талон поточного року i талон минулого року, або талон поточного року i талон наступного року. Безплатний проїзд в обмiн на два талони поточного року оформляється до 31 сiчня наступного за указаним в талонi року. Також до 31 сiчня, наступного за поточним роком, оформлюється безплатний проїзд в обмiн на талон поточного року та талон минулого року.
(Пункт 3 додатку 1 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
4. За бажанням пасажира з правом безплатного проїзду в купейному вагонi швидкого поїзда може бути оформлений проїзд у вагонi СВ з доплатою 50 вiдсоткiв рiзницi у вартостi проїзду.
5. Пiд час розрахункiв доплати за висхiдну суму береться вартiсть проїзду в тiй категорiї поїзда та вагона, в якому оформляється проїзд.
6. У разi оформлення проїзду у вагонi, який за категорiєю оплачується нижче, нiж категорiя вагона, проїзд у якому передбачено пiльгами, рiзниця у вартостi проїзду не виплачується.
7. У разi оформлення проїзного документа в обмiн на талон бiлетний касир вiдрiзає потрiбний талон з книжки (листа) талонiв та додає до звiту.
(Абзац другий пункту 7 виключено на пiдставi Наказу Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
При цьому пасажиру видається проїзний документ iз зазначенням типу вагона i категорiї поїзда згiдно з правом на пiльгу: купейний або м'який швидкого поїзда, незалежно вiд категорiї наданих пасажиру мiсць.
(Пункт 7 доповнено абзацом другим згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
При вiдрiзуваннi проїзного документа контрольний талон (цiнова сiтка) повнiстю залишається при корiнцi проїзного документа. Якщо оформлення здiйснюється iз використанням автоматизованих систем, у проїзному документi зазначається тип вагона, у якому надається мiсце.
(Пункт 7 доповнено абзацом третiм згiдно з Наказом Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
8. Номер посвiдчення про право на пiльги проставляється на проїзному документi.
9. Проїзнi документи, виданi безплатно та зi знижкою 50 вiдсоткiв, дiйснi для проїзду тiльки у разi, якщо номери у посвiдченнi та проїзному документi збiгаються.
10. У разi проїзду з пересадками на всiх проїзних документах проставляється повний маршрут прямування.
(Пункт 10 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
11. У разi наявностi мiсць з пункту пересадки оформляється проїзд до пункту призначення з видачею пасажиру окремих проїзних документiв до кожного пункту пересадки та пункту призначення.
12. У разi вiдсутностi вiльних мiсць з пункту пересадки на подальший вiдрiзок шляху чи за бажанням пасажира проїзний документ видається тiльки до пункту пересадки. Проїзний документ до пункту пересадки, в якому зазначений повний маршрут, дiйсний протягом 10 дiб iз дня прибуття у пункт пересадки. В обмiн на нього безплатно оформляється новий проїзний документ до станцiї призначення або до станцiї наступної пересадки.
Безплатнi або пiльговi проїзнi документи, пред'явленi пiзнiше як через 10 дiб пiсля прибуття пасажира в пункт пересадки, є нечинними. Жодна вiдмiтка на проїзному документi, за яким пасажир прямував до пункту пересадки, не проставляється.
13. Власник пiльгового або безплатного проїзного документа, отриманого в обмiн на талони, має право повернути його назад в будь-який час, але не пiзнiше як за три години пiсля вiдправлення поїзда, i отримати документ на одержання нового проїзного документа.
Якщо проїзний документ здано до автоматизованої каси, то пасажиру видається видрукуваний на термiналi Талон на оформлення безплатного чи пiльгового проїзного документа.
(Абзац другий пункту 13 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
Якщо проїзний документ повертається до бiлетної каси з ручним оформленням, то пасажиру видається перекреслений бланк нового проїзного документа без тарифної сiтки з написом "замiсть талона "туди" ("назад") за 200.. рiк".
(Абзац третiй пункту 13 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
Якщо зданий проїзний документ був пiльговим, то пасажиру видається перекреслений бланк пiльгового проїзного документа, якщо безплатним - то перекреслений бланк повного проїзного документа.
Талон чи перекреслений проїзний документ на право отримання нового проїзного документа видається в обмiн на проїзний документ, оформлений в безпересадковому сполученнi, або в обмiн на проїзний документ з пересадками, в якому вказано повний маршрут поїздки.
Iнформацiя про повний маршрут прямування переноситься до талона чи перекресленого бланка пiльгового чи повного проїзного документа. Оформлення проїзду з пункту пересадки для продовження поїздки здiйснюється за маршрутом, указаним у талонi чи на перекресленому бланку нового проїзного документа, виданого замiсть талона.
(Пункт 13 доповнено абзацом шостим згiдно з Наказом Мiнтрансу N 109 вiд 22.02.2001) |
14. Термiн дiї документiв, якi виданi замiсть повернених проїзних документiв, визначається так, як i щодо звичайних талонiв. Документи на право отримання проїзного документа в напрямку "туди" дiйснi до 31 грудня поточного року, в напрямку "назад" - до 31 сiчня наступного за указаними в документi року.
15. Число разiв повернення пiльгових та безплатних проїзних документiв не обмежується. Плати за послуги з повернення безплатного проїзного документа не стягується.
16. Вартiсть невикористаного безплатного проїзного документа не повертається. Повернення платежiв за зданий пiльговий проїзний документ провадиться на загальних пiдставах.
17. Якщо пасажир перервав поїздку за пiльговим чи безплатним проїзним документом, то талони на вiдповiдну пiльгу не повертаються i право на нову пiльгову чи безплатну поїздку не поновлюється. Але якщо пасажир побажає продовжити поїздку за цим самим проїзним документом, то таке право надається, а пiдставою для оформлення поїздки є вiдмiтка про зупинку. Для подальшого проїзду за пiльговим проїзним документом пасажир повинен придбати нову безплатну чи зi знижкою 50 вiдсоткiв плацкарту.
18. Якщо пасажир припиняє поїздку у пунктi пересадки, то талони не повертаються i право на нову пiльгову чи безплатну поїздку не поновлюється.
19. При оформленнi проїзду Героям Радянського Союзу, Героям Соцiалiстичної Працi, особам, нагородженим орденами Слави трьох ступенiв, повним кавалерам ордена Трудової Слави та особам, нагородженим чотирма i бiльше медалями "За вiдвагу", у автоматизованiй касi видається безплатний проїзний документ. У разi оформлення вручну видається бланк повного проїзного документа без сiтки для проїзду в м'якому вагонi з двомiсними купе, незалежно вiд того, в якому буде їхати пасажир. В обох випадках на проїзному документi вказується номер книжки.
20. Втраченi безплатнi чи пiльговi документи не поновлюються.
21. Виданий безплатний чи пiльговий документ належить тiльки тiй особi, що i документ, номер якого вказаний у проїзному документi, i не пiдлягає переданню будь-яким особам, у тому числi i близьким родичам (дружинi, чоловiку, дiтям та iн.).
(Пункт 22 виключено на пiдставi Наказу Мiнтрансу N 831 вiд 21.11.2002) |
Додаток 2 до Правил перевезень пасажирiв, багажу, вантажобагажу та пошти залiзничним транспортом України |
Правила маркування багажу i вантажобагажу
1. Кожне мiсце багажного i вантажобагажного вiдправлення маркується залiзничним маркуванням та маркуванням вiдправника.
2. Перед нанесенням маркування пасажир чи вiдправник вантажобагажу зобов'язаний видалити на мiсцях застарiле маркування та iншi зайвi позначки або унеможливити їх прочитання.
3. Загальнi вимоги до залiзничного маркування та маркування вантажу вiдправником
3.1. Залiзничне маркування багажу та домашнiх речей проставляється червоним кольором, вантажобагажу - чорним.
3.2. Маркувальнi знаки повиннi бути розбiрливими, чiтко окресленими i тривко зберiгатись пiд час перевезення, не розмазуватися i не витиратися.
3.3. Назва станцiї призначення i пункту вiдправлення проставляється повнiстю, назва залiзницi - скорочено.
3.4. Маркування наноситься фарбою, маркувальними олiвцями безпосередньо на ящики, паки, упакування або лати меблiв, холодильникiв, мотоциклiв, пральних машин, крiм випадкiв, коли її не можна нанести чи вона буде нетривкою, або якщо маркування може зiпсувати багаж. В цих випадках маркування наноситься шляхом закрiплення бирок.
3.5. Бирками маркуються: чемодани, кошики, велосипеди, дитячi коляски, мопеди, окремi речi домашнього вжитку та iншi предмети.
3.6. Бирки можна виготовляти iз картону або фанери. Ширина бирки 8 см, довжина - 10 см. Заповнюється бирка чорнилом або друкованими лiтерами.
(Пункт 3.6 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
3.7. Бирки прикрiпляються до мiсць крученим льняним шпагатом або льняним дротом (забороняється прикрiплення бирок паперовим шпагатом). Бирки, виготовленi iз фанери, можуть прибиватися до дерев'яного опакування чи облатування.
У всiх випадках крiплення бирки розмiщуються на видних мiсцях i заправляються пiд обв'язку (якщо це можливо зробити).
4. Маркування, яке наноситься пасажиром
4.1. На кожному мiсцi, на найбiльш виднiй частинi вiдправник повинен чiтким, стiйким написом , що не витирається i не може бути сплутаний з якимось iншим написом, вказати:
а) станцiю i залiзницю призначення;
б) станцiю i залiзницю вiдправлення;
в) своє прiзвище i поштову адресу.
Якщо пасажир не бажає чи не може вказати таку поштову адресу на станцiї призначення, то в колонцi "одержувач i його поштова адреса" вiн повинен написати "поштамт до запитання" (якщо станцiя призначення розташована в Києвi, Севастополi, Симферополi або обласному центрi) чи номер вiддiлення зв'язку (якщо станцiя призначення розташована в тих населених пунктах, в яких є вiддiлення зв'язку).
5. Маркування вiдправника
На кожному мiсцi вантажобагажу вiдправник наносить безпосередньо або з допомогою бирки:
а) станцiю i залiзницю призначення;
б) найменування одержувача та його поштову адресу;
в) станцiю i залiзницю вiдправлення, вiдправника, його поштову адресу. Вiдправники, якi направляють вантажобагаж на адресу вiйськових частин, пiдприємств, органiзацiй, установ, що мають умовне найменування "поштова скринька", повиннi зазначити у графi колонки "одержувач i його поштова адреса" назву мiста (населеного пункту), iндекс поштового вiддiлення i номер поштової скриньки. У разi вiдправлення вантажобагажу "до запитання" в колонцi "одержувач i його поштова адреса" вiдправник вказує назву мiста (населеного пункту) та iндекс поштового вiддiлення.
6. Спецiальне маркування вiдправника та пасажира
На такi мiсця, як телевiзор, радiоприймач, швацька та пральна машини, холодильники i iншi предмети, що вимагають особливих заходiв при перевезеннi, пасажир на багажi, а вiдправник - на вантажобагажi зазначають додатковi спецiальнi написи: "ОБЕРЕЖНО! ТЕЛЕВIЗОР!", "ОБЕРЕЖНО! РАДIОПРИЙМАЧ!", "НЕ КИДАТИ", "ВЕРХ".
7. Залiзничне маркування
Залiзничне маркування зазначається станцiєю вiдправлення на кожне мiсце багажу (вантажобагажу) iз зазначенням номера багажної (вантажобагажної) квитанцiї i загальної кiлькостi мiсць.
Номер багажної квитанцiї додатково зазначається тiльки на денцi дитячої коляски, на внутрiшнiй сторонi щиткiв, рам та сiдел неупакованих мотоциклiв (мопедiв, велосипедiв та iн.).
7.1. Працiвник станцiї, вiдповiдальний за залiзничне маркування, повинен наносити маркування пiд час зважування мiсць, до зняття їх з вагiвницi, перевiривши перед цим правильнiсть даних, нанесених вiдправником, та звiрити їх з даними в перевiзних документах.
Вiн також зобов'язаний перевiрити якiсть маркування, в тому числi - на бирках, та надiйнiсть їх закрiплення на мiсцях.
Додаток 3 до Правил перевезень пасажирiв, багажу, вантажобагажу та пошти залiзничним транспортом України |
Довiдка
Видана гр. | , | |
(прiзвище, iм'я та по батьковi) | ||
що вона (вiн) є батьком (опiкуном) дитини-iнвалiда вiком до 16 рокiв. |
(рiк та дата народження дитини) |
Довiдка дiйсна до | |
(дата, мiсяць, рiк) |
Завiдуючий вiддiлом соцiального забезпечення |
|
(пiдпис, прiзвище, iнiцiали) |
Додаток 4 до Правил перевезень пасажирiв, багажу, вантажобагажу та пошти залiзничним транспортом України |
Акт
про нещасний випадок iз застрахованим пасажиром,
що стався на залiзницi
1. Гр. | , | |
(прiзвище, iм'я та по батьковi пасажира) |
який був пасажиром поїзда N | сполучення | , |
проїжджав за квитком серiї | N | , |
" | _____ | " | ___________ | 199_ р. о ___ год. ___ хв., |
(дати) | (мiсяць) |
одержав травму (загинув) на станцiї (у поїздi) | |
(назва станцiї, дiльницi) |
за наступних обставин: | |
(пiд час прямування поїзда, посадки у | |
поїзд, виходу з вагона, пiсля оголошення про посадку, внаслiдок падiння пiд поїзд та iнше). |
2. Розслiдування обставин нещасного випадку провадилося |
(назва слiдчого органу) |
3. Ким надана перша медична допомога i куди вiдправлений потерпiлий пасажир |
(назва медичного закладу та його адреса) |
Акт складений | |
(найменування залiзницi, вiддiлку станцiї та iн.) | |
i пiдписаний: |
N | Прiзвище, iм'я, по батьковi | Посада | Пiдпис |
_____ число _________ мiсяць ____ рiк ________ годин _____
хвилин
(данi зазначаються прописом)
М.П.
Додаток 5 до Правил перевезень пасажирiв, багажу, вантажобагажу та пошти залiзничним транспортом України |
Iнструкцiя
з ведення Книги скарг i пропозицiй
1. Книга скарг i пропозицiй (далi - Книга) ведеться на вокзалах, у мiських залiзничних квиткових касах, багажних вiддiленнях, квиткових касах лiнiйних станцiй i зупинкових пунктiв, пасажирських поїздах, а також iнших пiдроздiлах залiзничного транспорту, якi надають послуги пасажирам, у тому числi на всiх об'єктах стацiонарної торговельної мережi. На вокзалi, як правило, ведеться одна Книга. Залежно вiд мiсцевих умов начальником вокзалу (станцiї) може встановлюватись бiльша кiлькiсть книг скарг i пропозицiй, їх мiсцезнаходження та особи, вiдповiдальнi за їх провадження та зберiгання.
(Пункт 1 додатку 5 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
2. Книгу слiд помiстити на видному та доступному для громадян мiсцi i видавати на першу вимогу.
Про мiсцезнаходження Книги iнформують спецiальнi вивiски. У поїздах Книга знаходиться у начальника поїзда та у завiдувача виробництва (буфетника), вагона-ресторана (кафе) i видається пасажирам як начальником поїзда, так i через провiдникiв вагонiв та працiвникiв вагона-ресторану (кафе).
(Абзац другий пункту 2 додатку 5 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнтрансу N 1069 вiд 06.12.2004) |
3. Громадянам, якi бажають зробити запис у Книзi, повиннi бути створенi вiдповiднi для цього умови. Забороняється вiдмовляти у виданнi Книги.
4. У скарзi чи пропозицiї слiд зазначити прiзвище, iм'я, по батьковi, мiсце проживання громадянина, суть порушеного питання. Скарги i пропозицiї без зазначення цих даних розгляду та вирiшенню не пiдлягають.
5. Скарги та пропозицiї Героїв Радянського Союзу, Героїв Соцiалiстичної Працi, iнвалiдiв Великої Вiтчизняної вiйни розглядаються першими керiвниками пiдприємства особисто.
6. Працiвник, правомiрнiсть дiй якого оскаржується, повинен до кiнця робочого дня, змiни повiдомити про це адмiнiстрацiю i надати письмове пояснення по сутi скарги.
(Пункт 6 в редакцiї Наказу Мiнтрансу N 611 вiд 21.12.99) |
7. Начальник поїзда у день повернення з рейсу доповiдає адмiнiстрацiї вагонного депо (дiльницi) та дирекцiї з питань обслуговування пасажирiв про всi записи, зробленi пасажирами у Книзi.
8. Керiвник пiдприємства чи його заступник зобов'язаний протягом трьох днiв розглянути подану скаргу чи пропозицiю, розiбратись у сутi порушеного питання, вжити необхiдних заходiв з метою усунення виявлених недолiкiв та порушень у роботi чи задля впровадження пропозицiй.
Скарги i пропозицiї розглядаються i вирiшуються у термiн не бiльше одного мiсяця вiд дня їх запису у Книгу, а тi, якi не потребують додаткового вивчення - невiдкладно, але не пiзнiше п'ятнадцяти днiв вiд їх запису. За кожною скаргою чи пропозицiєю до Книги вноситься запис про вжитi заходи, вказується дата надiслання письмової вiдповiдi автору, її номер, ким пiдписано. Копiї вiдповiдей разом з iншими матерiалами зберiгаються протягом трьох рокiв.
9. Якщо вирiшення питань, порушених у скарзi чи пропозицiї, не входить до повноважень даного пiдроздiлу, то його керiвник у термiн не бiльше п'яти днiв письмово доповiдає про це керiвнику вищого органу, про що повiдомляється громадянину.
10. Скарги на грубе порушення правил чи встановленого порядку, а також негативнi вiдгуки про роботу керiвникiв пiдроздiлiв не пiзнiше як за п'ять днiв подаються письмово на розгляд адмiнiстрацiї вищого органу.
11. Вищий орган повинен перевiряти дотримання цiєї Iнструкцiї у всiх пiдвiдомчих пiдроздiлах, усувати порушення та причини, що призводять до скарг.
Результати перевiрок, пропозицiї щодо усунення виявлених недолiкiв, якi контролюють посадовi особи, слiд записувати у контрольний журнал.
12. Керiвники пiдроздiлiв, в яких ведуться Книги, зобов'язанi поквартально iнформувати вищий орган про кiлькiсть та характер зроблених в них записiв, а також про вжитi заходи, спрямованi на недопущення причин, що спричиняють подання скарг.
13. На першiй сторiнцi Книги слiд вказати найменування пiдприємства, пiдроздiлу, вищестоящої органiзацiї, її адресу, телефон, роки ведення. Далi слiд розмiстити цю Iнструкцiю.
14. Кожну сторiнку Книги слiд пронумерувати, прошнурувати, завiрити печаткою i пiдписом керiвника пiдприємства.
15. Книга пiсля її заповнення зберiгається протягом трьох рокiв. Не повнiстю заповнена Книга продовжується на наступний рiк, про що проставляється вiдповiдний запис, який засвiдчується пiдписом керiвника пiдроздiлу.
Книга скарг та пропозицiй
(залiзниця) |
(найменування пiдроздiлу) |
(найменування вищого органу, адреса, телефон) |
Почато | " | ______ | " | _________________________ | 199_ р. |
(дата) | (мiсяць) | ||||
Закiнчено | " | ______ | " | _________________________ | 199_ р. |
(дата) | (мiсяць) |
У книзi пронумеровано, прошнуровано, засвiдчено печатками та пiдписано | |
сторiнок |
Печатка _________________________ (пiдпис керiвника)
"___"_____________ 199_ р.
Скарга, пропозицiя
(непотрiбне закреслити)
Прiзвище, iм'я, по батьковi громадянина | |
Мiсце проживання | |
Розгляд i вирiшення скарги, пропозицiї
1. Розгляд керiвником пiдроздiлу залiзницi
(дата) | (посада, пiдпис) |
2. Вжитi заходи | |
3. Дано промiжну вiдповiдь N _________ вiд
_________________ Дано остаточну вiдповiдь N _________ вiд _________________ Ким пiдписана вiдповiдь ____________________________________ |
4. Пiдпис керiвника пiдроздiлу залiзницi | |
Додаток 6 до Правил перевезень пасажирiв, багажу, вантажобагажу та пошти залiзничним транспортом України |
ПЕРЕЛIК
основних штемпелiв, що проставляються на
проїзних документах вiдповiдно до Правил
перевезень пасажирiв, багажу вантажобагажу та
пошти залiзничним транспортом України
Текст штемпеля | У яких випадках ставиться | ||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Якщо проїзний документ не використаний з вини залiзницi | ||||||||||||||||||
|
У випадках переривання поїздки (тимчасового зупинення) на промiжнiй станцiї | ||||||||||||||||||
|
При поверненнi платежiв за невикористаний проїзний документ, оформлений вручну, менш як за 6 годин до вiдправлення поїзда | ||||||||||||||||||
|
При поверненнi платежiв за невикористаний проїзний документ, оформлений вручну | ||||||||||||||||||
|
При видаленнi пасажира з поїзда в нетверезому станi | ||||||||||||||||||
|
У разi запiзнення на поїзд якщо про це було заявлено не пiзнiше 3 годин пiсля вiдправлення поїзда | ||||||||||||||||||
|
При запiзненнi пасажира на поїзд (крiм примiського i пред'явленнi довiдки з лiкувального закладу не пiзнiше 1 мiсяця пiсля вiдходу поїзда | ||||||||||||||||||
|
У разi ненадання пасажиру мiсця, вказаного у проїзному документi (крiм примiського сполучення) | ||||||||||||||||||
|
У разi запiзнення на поїзд з пункту пересадки з вини залiзницi | ||||||||||||||||||
|
У разi оформлення нових проїзних документiв, замiсть документiв, утрачених провiдником вагона | ||||||||||||||||||
|
Погашення проїзних документiв у випадках, якщо пiсля вiдходу поїзда останнi залишилися в особи, яка його супроводжувала | ||||||||||||||||||
|
При виявленнi перевезення пасажиром заборонених до перевезення предметiв та речовин на проїзних документах проставляється вiдмiтка | ||||||||||||||||||
|
При оформленнi перевезення багажу на вiльному полi проїзного документа ставиться штамп | ||||||||||||||||||
|
У випадках видачi нових проїзних документiв замiсть вiдiбраного дефектного | ||||||||||||||||||
|
При вiдмiнi поїзда, зазначеного у проїзному документi, його запiзнення до вiдправлення понад 1 годину | ||||||||||||||||||
|
При поверненнi пасажиру багажу, прийнятого до вiдправлення, i тiльки на проїзних документах з вiдмiткою "Багаж" | ||||||||||||||||||
|
У разi нанесення компостера помилково | ||||||||||||||||||
(пiдпис, прiзвище) |
У разi якщо за груповим проїзним документом поїздку буде здiйснювати не вся кiлькiсть осiб" |