СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
17.08.2006 | N 550 |
---|
Про затвердження Iнструкцiї про порядок
здiйснення Службою безпеки України контролю за
обiгом документiв, якi мiстять конфiденцiйну
iнформацiю, що є власнiстю держави
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 11 вересня 2006 р. за N 1046/12920 |
Вiдповiдно до статтi 10 Закону
України "Про Службу безпеки України", постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд
27.11.98 N 1893 "Про затвердження Iнструкцiї про
порядок облiку, зберiгання i використання
документiв, справ, видань та iнших матерiальних
носiїв iнформацiї, якi мiстять конфiденцiйну
iнформацiю, що є власнiстю держави", з метою
впорядкування дiяльностi Служби безпеки України
щодо здiйснення контролю за обiгом документiв, якi
мiстять конфiденцiйну iнформацiю, що є власнiстю
держави, наказую:
1. Затвердити Iнструкцiю про порядок здiйснення Службою безпеки України контролю за обiгом документiв, якi мiстять конфiденцiйну iнформацiю, що є власнiстю держави (додається).
2. Контроль за виконанням наказу покласти на начальникiв Управлiння охорони державної таємницi, регiональних органiв та органiв вiйськової контррозвiдки Служби безпеки України.
3. З наказом ознайомити особовий склад Служби безпеки України в частинi, що стосується.
4. Начальнику Управлiння охорони державної таємницi Служби безпеки України забезпечити подання в установленому порядку цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України.
Голова Служби | I.Дрiжчаний |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Служби безпеки України 17.08.2006 N 550 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 11 вересня 2006 р. за N 1046/19220 |
IНСТРУКЦIЯ
про порядок здiйснення Службою безпеки України
контролю за обiгом документiв, якi мiстять
конфiденцiйну iнформацiю, що є власнiстю держави
1. Ця Iнструкцiя розроблена вiдповiдно до Законiв України "Про Службу безпеки України", "Про контррозвiдувальну дiяльнiсть", "Про оперативно-розшукову дiяльнiсть", "Про iнформацiю", постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27.11.98 N 1893 "Про затвердження Iнструкцiї про порядок облiку, зберiгання i використання документiв, справ, видань та iнших матерiальних носiїв iнформацiї, якi мiстять конфiденцiйну iнформацiю, що є власнiстю держави" та визначає порядок здiйснення Службою безпеки України контролю за облiком, зберiганням i використанням (далi - обiг) документiв, справ, видань, магнiтних та iнших матерiальних носiїв iнформацiї, якi мiстять конфiденцiйну iнформацiю, що є власнiстю держави (далi - документи), у центральних органах виконавчої влади, Радi мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, мiсцевих органах виконавчої влади, органах мiсцевого самоврядування, на пiдприємствах, в установах i органiзацiях незалежно вiд форм власностi (далi - органiзацiї).
2. Контроль за обiгом документiв здiйснюється шляхом проведення планових та позапланових перевiрок. Для вивчення фактичного стану усунення порушень i недолiкiв, якi були виявленi попереднiми перевiрками, та виконання рекомендацiй, наданих за результатами цих перевiрок, проводяться контрольнi перевiрки.
3. Перевiрки стану обiгу документiв (далi - перевiрки) в органiзацiях, як правило, проводяться разом з перевiрками стану охорони державної таємницi. Винятком можуть бути перевiрки в органiзацiях, якi не провадять дiяльностi, пов'язаної з державною таємницею.
4. Перевiрки проводяться:
Управлiнням охорони державної таємницi Служби безпеки України (далi - УОДТ) - в органiзацiях, якi перебувають у сферi здiйснення повноважень пiдроздiлiв Центрального управлiння Служби безпеки України, а також Центральному апаратi Мiнiстерства оборони України та Генеральному штабi Збройних Сил України, Адмiнiстрацiї Державної прикордонної служби України, Державнiй спецiальнiй транспортнiй службi Мiнiстерства транспорту та зв'язку України, вiйськових частинах i установах Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Внутрiшнiх вiйськ Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, Оперативно-рятувальних службах цивiльного захисту Мiнiстерства України з питань надзвичайних ситуацiй та у справах захисту населення вiд наслiдкiв Чорнобильської катастрофи, пiдроздiлах вiйськової прокуратури Центрального регiону України, вiйськових судах Центрального регiону України та iнших вiйськових формуваннях, розташованих у мiстi Києвi та Київськiй областi. За розпорядженням керiвництва Служби безпеки України перевiрки можуть здiйснюватися УОДТ в органiзацiях, якi перебувають у сферi здiйснення повноважень органiв Служби безпеки України;
пiдроздiлами охорони державної таємницi регiональних органiв Служби безпеки України - в органiзацiях, а також вiйськових частинах i установах Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України та iнших вiйськових формуваннях, якi перебувають у сферi здiйснення повноважень цих органiв;
пiдроздiлом охорони державної таємницi Управлiння вiйськової контррозвiдки Служби безпеки України в Автономнiй Республiцi Крим i мiстi Севастополi - у вiйськових частинах i установах Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, iнших вiйськових формуваннях, якi дислокуються на територiї Автономної Республiки Крим.
5. Органи вiйськової контррозвiдки Служби безпеки України, крiм Управлiння вiйськової контррозвiдки Служби безпеки України в Автономнiй Республiцi Крим i мiстi Севастополi, здiйснюють позаплановi перевiрки стану обiгу документiв у вiйськових частинах i установах Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України та iнших вiйськових формувань, якi перебувають у сферi контррозвiдувального забезпечення цих органiв, на пiдставi отриманої в установленому законодавством порядку iнформацiї щодо ознак передачi або збирання з метою передачi iноземним органiзацiям або їх представникам вiдомостей, якi становлять конфiденцiйну iнформацiю, що є власнiстю держави, а також передумов до витоку такої iнформацiї внаслiдок порушень вимог законодавства у цiй сферi.
Такi перевiрки органiзовуються та здiйснюються за участю спiвробiтникiв пiдроздiлiв охорони державної таємницi регiональних органiв Служби безпеки України.
6. Перевiрки в органiзацiях повиннi проводитися з обов'язковим попереднiм повiдомленням їх керiвникiв або вповноважених ними осiб.
7. Перевiрки проводяться комiсiями Служби безпеки України (далi - комiсiї) у складi не менше трьох осiб вiдповiдно до приписiв, оформлених на бланках Служби безпеки України, її регiональних органiв або органiв вiйськової контррозвiдки:
згiдно з додатком 1 до цiєї Iнструкцiї - при здiйсненнi перевiрок стану обiгу документiв окремо вiд перевiрок стану охорони державної таємницi;
згiдно з додатком 2 до цiєї Iнструкцiї - у разi проведення перевiрок стану обiгу документiв разом з перевiрками стану охорони державної таємницi.
8. Приписи пiдписуються начальником УОДТ, керiвниками органiв Служби безпеки України, визначених у пунктi 4 цiєї Iнструкцiї.
Припис завiряється гербовою печаткою.
9. Перед початком перевiрки припис подається керiвниковi органiзацiї, у якiй здiйснюватиметься перевiрка, або уповноваженiй ним особi та залишається в режимно-секретному органi (далi - РСО) чи управлiннi справами, загальному вiддiлi, канцелярiї (далi - канцелярiя) цiєї органiзацiї.
10. Комiсiї утворюються з числа спiвробiтникiв пiдроздiлiв охорони державної таємницi (далi - ПОДТ), зазначених у пунктi 4 цiєї Iнструкцiї. У разi потреби до складу цих комiсiй можуть включатися спiвробiтники заiнтересованих органiв (пiдроздiлiв) Служби безпеки України, а також фахiвцi iнших органiзацiй за погодженням з їхнiми керiвниками.
Члени комiсiї повиннi мати документи, що посвiдчують їх особу.
11. Доступ до матерiальних носiїв конфiденцiйної iнформацiї, що є власнiстю держави, надається членам комiсiї за письмовою резолюцiєю керiвника органiзацiї або вповноваженої ним особи на приписi про здiйснення перевiрки.
12. Перед початком перевiрки ПОДТ проводить пiдготовчу роботу, пiд час якої вивчаються основнi функцiї та особливостi дiяльностi органiзацiї, пов'язанi з конфiденцiйною iнформацiєю, що є власнiстю держави, узагальнюються та аналiзуються наявнi матерiали щодо стану обiгу такої iнформацiї, а також визначаються напрями перевiрки.
13. Про заплановану перевiрку органiзацiї ПОДТ завчасно повiдомляє вiдповiднi органи (пiдроздiли) Служби безпеки України, у сферi контррозвiдувального забезпечення яких перебувають зазначенi органiзацiї (далi - оперативнi пiдроздiли).
14. Оперативнi пiдроздiли вiдповiдно до зазначеного повiдомлення не пiзнiше нiж за два тижнi до початку перевiрки письмово iнформують ПОДТ про додержання органiзацiями, що перевiрятимуться, законодавства у сферi охорони конфiденцiйної iнформацiї, що є власнiстю держави, можливi передумови до розголошення цiєї iнформацiї та/або втрати її матерiальних носiїв, надають пропозицiї щодо порядку проведення та напрямiв перевiрки, а також уключення до складу комiсiї спiвробiтникiв цих пiдроздiлiв.
15. За результатами вивчення отриманих матерiалiв у ПОДТ складається план перевiрки, у якому зазначаються напрями перевiрки та конкретнi питання, що пiдлягають з'ясуванню, визначаються розподiл обов'язкiв мiж членами комiсiї та термiни виконання поставлених перед ними завдань.
План перевiрки пiдписується членами комiсiї та затверджується керiвником ПОДТ, що органiзовує перевiрку.
Перед початком перевiрки керiвник ПОДТ перевiряє пiдготовленiсть членiв комiсiї до проведення перевiрки, проводить їх iнструктаж.
16. Термiн проведення перевiрки визначається керiвником ПОДТ, виходячи з виду перевiрки, вiдомостей i пропозицiй, наданих оперативним пiдроздiлом, обсягiв робiт, необхiдних для вивчення в органiзацiї фактичного стану обiгу конфiденцiйної iнформацiї, що є власнiстю держави, вiдповiдно до покладених на комiсiю завдань, i не може перевищувати десяти робочих днiв.
У разi складностi перевiрки її термiн на пiдставi мотивованих пропозицiй керiвника ПОДТ може бути продовжений за рiшенням керiвництва Служби безпеки України чи його органу до двадцяти робочих днiв.
17. Перевiрка починається зi спiвбесiд з керiвником органiзацiї або вповноваженою ним особою, керiвником канцелярiї, начальником РСО, пiд час яких уточнюються особливостi дiяльностi органiзацiї, пов'язаної з конфiденцiйною iнформацiєю, що є власнiстю держави, мiсця, де обробляється та зберiгається така iнформацiя, визначається порядок органiзацiї перевiрки. За результатами спiвбесiд, у разi потреби, головою комiсiї корегується завдання кожному члену комiсiї.
18. Перевiрка проводиться в присутностi керiвника канцелярiї та начальника РСО органiзацiї чи їх заступникiв, а на окремих дiльницях - працiвникiв канцелярiї та РСО. Пiд час проведення перевiрки можуть бути присутнiми керiвники структурних пiдроздiлiв органiзацiї або їх заступники.
19. При проведеннi перевiрок комiсiєю вивчаються:
акти попереднiх перевiрок, матерiали службових розслiдувань за фактами розголошення конфiденцiйної iнформацiї, що є власнiстю держави, втрати її матерiальних носiїв (якщо мали мiсце такi факти), стан виконання викладених у них рекомендацiй;
умови зберiгання документiв та роботи з ними;
порядок складання, оформлення, друкування, облiку, приймання, розсилання (вiдправлення), розмноження, використання, знищення, передачi документiв на архiвне зберiгання;
особливостi оброблення, зберiгання, друкування документiв з використанням автоматизованих систем;
порядок формування документiв у справи, складання номенклатури справ, їх облiку та зберiгання;
порядок поводження з мобiлiзацiйними документами, яким надано гриф "Для службового користування";
порядок передачi документiв за кордон;
фактична наявнiсть матерiальних носiїв конфiденцiйної iнформацiї, що є власнiстю держави;
порядок охорони конфiденцiйної iнформацiї, що є власнiстю держави, пiд час прийому iноземних делегацiй, груп та окремих iноземцiв.
20. Пiд час проведення перевiрки члени комiсiї мають право:
проводити бесiди та консультацiї з будь-якими працiвниками органiзацiї, пропонувати надати їм письмовi пояснення з питань, пов'язаних з обiгом конфiденцiйної iнформацiї, що є власнiстю держави;
ознайомлюватися з необхiдними документами, справами та iншими матерiальними носiями конфiденцiйної iнформацiї, що є власнiстю держави;
здiйснювати перевiрку фактичної наявностi матерiальних носiїв конфiденцiйної iнформацiї, що є власнiстю держави;
безперешкодного доступу для здiйснення перевiрки до примiщень, у яких провадяться роботи, пов'язанi з конфiденцiйною iнформацiєю, що є власнiстю держави, сховищ матерiальних носiїв цiєї iнформацiї, здiйснювати їх огляд, перевiряти робочi мiсця працiвникiв, яких допущено до роботи з документами;
подавати керiвнику органiзацiї пропозицiї щодо призначення службового розслiдування за фактами розголошення конфiденцiйної iнформацiї, що є власнiстю держави, та/або втрати її матерiальних носiїв, iнших порушень облiку, зберiгання та використання документiв, а також ужиття невiдкладних заходiв з усунення цих порушень;
одержувати в установленому порядку вiд iнших органiзацiй матерiали, необхiднi для проведення перевiрки;
викладати в актi за результатами перевiрки свою особисту думку щодо оцiнки загального стану обiгу документiв в органiзацiї, що перевiряється.
21. За результатами перевiрки члени комiсiї складають довiдки, у яких викладають вiдомостi, одержанi ними пiд час перевiрки.
22. Акт перевiрки складається головою комiсiї або призначеним ним членом комiсiї в термiн до десяти робочих днiв вiд останнього дня перевiрки на пiдставi довiдок членiв комiсiї та повинен мiстити вiдомостi про:
орган Служби безпеки України, який здiйснив перевiрку;
склад комiсiї;
найменування органiзацiї, де проведено перевiрку, вiдповiдно до положення (статуту), його мiсцезнаходження;
вiдомчу пiдпорядкованiсть органiзацiї, форму власностi;
термiн проведення перевiрки;
результати попереднiх перевiрок стану обiгу документiв та висновки, наданi за їх результатами, вжитi заходи щодо усунення недолiкiв i порушень, виявлених пiд час цих перевiрок;
осiб, якi були присутнiми пiд час перевiрки;
фактичний стан обiгу документiв в органiзацiї;
виявленi пiд час проведеної перевiрки факти порушень законодавства, причини їх виникнення, вiдомостi про осiб, якi їх вчинили;
висновки за результатами перевiрки та пропозицiї щодо усунення виявлених порушень i недолiкiв в органiзацiї;
термiни вжиття заходiв щодо усунення виявлених пiд час перевiрки порушень законодавства, виконання висновкiв та необхiднiсть письмового iнформування про це органу Служби безпеки України.
У разi проведення перевiрки стану обiгу документiв разом з перевiркою стану охорони державної таємницi зазначенi вiдомостi включаються окремим роздiлом до акта за результатами перевiрки стану охорони державної таємницi.
23. Iнформацiя, яка викладається в актi перевiрки, має бути достовiрною, конкретною та повною з посиланням на вiдповiднi норми актiв законодавства, що були порушенi.
Уключення до акта перевiрки даних, висновкiв та пропозицiй, якi не пiдтвердженi документально, а також надання морально-етичних оцiнок дiям працiвникiв органiзацiй не допускається.
24. Акт перевiрки затверджується керiвником УОДТ або органу Служби безпеки України та складається в необхiднiй кiлькостi примiрникiв. Перший примiрник акта перевiрки надсилається органiзацiї, де проводилася перевiрка. Другий примiрник акта залишається в органi Служби безпеки України, який органiзував та здiйснив перевiрку. Iншi примiрники надсилаються органiзацiї, до сфери управлiння якої належить органiзацiя, де проводилася перевiрка (у разi їх наявностi), а також органу Служби безпеки України, у сферi контррозвiдувального забезпечення якого перебуває зазначена органiзацiя.
У разi, якщо перевiрка проводилася органом вiйськової контррозвiдки, визначеним у пунктi 5 цiєї Iнструкцiї, примiрник акта надсилається до вiдповiдного регiонального органу Служби безпеки України, на територiї якого дислокована вiйськова частина чи установа, що перевiрялася.
25. З актом перевiрки ознайомлюють керiвника органiзацiї, де проводилася перевiрка, або уповноважену ним особу, керiвника канцелярiї та начальника РСО, якi мають право викласти особливу думку щодо оцiнки стану обiгу документiв в органiзацiї. Особлива думка зазначених посадових осiб оформлюється додатком до акта перевiрки.
26. У разi вiдмови керiвника органiзацiї, де проводилася перевiрка, або уповноваженої ним особи, керiвника канцелярiї та начальника РСО вiд ознайомлення та/або пiдписання акта перевiрки, на останнiй сторiнцi акта перевiрки робиться запис про таку вiдмову, який засвiдчується пiдписами не менше трьох членiв комiсiї, i разом iз супровiднiм листом надсилається до цiєї органiзацiї.
27. Якщо пiд час перевiрки буде виявлено ознаки злочину або адмiнiстративного правопорушення, голова комiсiї невiдкладно доповiдає про це особi, яка надала припис на проведення перевiрки, для прийняття рiшення вiдповiдно до чинного законодавства України.
Начальник Управлiння охорони державної таємницi | I.Божков |
Додаток 1 до пункту 7 Iнструкцiї про порядок здiйснення Службою безпеки України контролю за обiгом документiв, якi мiстять конфiденцiйну iнформацiю, що є власнiстю держави |
ЗРАЗОК
ПРИПИС
Комiсiї у складi: |
голова | |
(прiзвище, iм'я та по батьковi) | |
члени комiсiї: | |
(прiзвище, iм'я та по батьковi) | |
доручається на пiдставi пункту 4 постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27.11.98 N 1893 "Про затвердження Iнструкцiї про порядок облiку, зберiгання i використання документiв, справ, видань та iнших матерiальних носiїв iнформацiї, якi мiстять конфiденцiйну iнформацiю, що є власнiстю держави" здiйснити перевiрку стану обiгу документiв, якi мiстять конфiденцiйну iнформацiю, що є власнiстю держави, у |
(найменування органiзацiї) |
(посада керiвника органу СБУ) | (пiдпис) | (iнiцiали та прiзвище) |
МП
___ __________ 200___
Начальник Управлiння охорони державної таємницi | I.Божков |
Додаток 2 до пункту 7 Iнструкцiї про порядок здiйснення Службою безпеки України контролю за обiгом документiв, якi мiстять конфiденцiйну iнформацiю, що є власнiстю держави |
ЗРАЗОК
ПРИПИС
Комiсiї у складi: |
голова | |
(прiзвище, iм'я та по батьковi) | |
члени комiсiї: | |
(прiзвище, iм'я та по батьковi) | |
доручається на пiдставi статтi 37 Закону України "Про державну таємницю" та пункту 4 постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27.11.98 N 1893 "Про затвердження Iнструкцiї про порядок облiку, зберiгання i використання документiв, справ, видань та iнших матерiальних носiїв iнформацiї, якi мiстять конфiденцiйну iнформацiю, що є власнiстю держави" здiйснити перевiрку стану охорони державної таємницi та обiгу документiв, якi мiстять конфiденцiйну iнформацiю, що є власнiстю держави, у |
(найменування органiзацiї) |
(посада керiвника органу СБУ) | (пiдпис) | (iнiцiали та прiзвище) |
МП
___ __________ 200___
Начальник Управлiння охорони державної таємницi | I.Божков |