ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
вiд 18.02.2006 р. | N 1448/6/12-0116 |
---|
Державна податкова адмiнiстрацiя
України повiдомляє.
Закон України "Про оподаткування прибутку пiдприємств" в редакцiї Закону України вiд 22.05.97 N 283/97-ВР iз внесеними змiнами i доповненнями (далi - Закон) не мiстить визначення "представництво нерезидента", натомiсть оперує поняттям "постiйне представництво нерезидента в Українi", яким є постiйне мiсце дiяльностi, через яке повнiстю або частково здiйснюється господарська дiяльнiсть нерезидента на територiї України. До постiйних представництв, зокрема, вiдносяться: мiсце управлiння, фiлiя, офiс, завод, фабрика, майстерня, шахта, нафтова чи газова свердловина, кар'єр або iнше мiсце розвiдки чи видобутку корисних копалин (п. 1.17 ст. 1 Закону).
Згiдно з пп. 2.1.4 п. 2.1 ст. 2. Закону постiйнi представництва нерезидентiв, якi отримують доходи з джерел їх походження з України або виконують агентськi (представницькi) функцiї стосовно таких нерезидентiв або їх засновникiв, є платниками податку на прибуток.
Постiйне представництво до початку своєї господарської дiяльностi стає на облiк в податковому органi за своїм мiсцезнаходженням у порядку, встановленому центральним податковим органом України. Постiйне представництво, яке розпочало свою господарську дiяльнiсть до реєстрацiї у податковому органi, вважається таким, що ухиляється вiд оподаткування, а одержанi ним прибутки вважаються прихованими вiд оподаткування (п. 2.5 ст. 2 Закону).
Пунктом 16.11 ст. 16 Закону передбачено, що нерезиденти, якi проводять дiяльнiсть на територiї України через постiйне представництво, ведуть бухгалтерський облiк та звiтнiсть згiдно з законодавством України, щоквартально подають податковим органам за мiсцезнаходженням постiйного представництва декларацiю про прибуток, одержаний iз джерел в Українi, а також розрахунок нарахованого податку на прибуток за формою, встановленою центральним податковим органом.
Вiдповiдно до п. 13.8 ст. 13 Закону суми прибуткiв нерезидентiв, якi здiйснюють свою дiяльнiсть на територiї України через постiйне представництво, оподатковуються у загальному порядку. При цьому таке постiйне представництво прирiвнюється з метою оподаткування до платника податку, який здiйснює свою дiяльнiсть незалежно вiд такого нерезидента.
Розрахунок оподатковуваного прибутку та податку на прибуток постiйного представництва здiйснюється згiдно з Порядком складання розрахунку податку на прибуток нерезидента, що проводить дiяльнiсть на територiї України через постiйне представництво, затвердженим наказом ДПА України вiд 31.07.97 N 274, зареєстрованим в Мiнiстерствi юстицiї України 28.08.97 за N 352/2156, iз змiнами i доповненнями (далi - Порядок).
Разом з тим, вiдповiдними мiжнародними договорами про уникнення подвiйного оподаткування, укладеними мiж Україною та країнами, резидентами яких є iноземнi суб'єкти господарської дiяльностi, представництва яких дiють в Українi, визначенi критерiї, згiдно з якими дiяльнiсть нерезидентiв на українськiй територiї може бути визначена як така, що не створює постiйне мiсце дiяльностi. При цьому доходи, отриманi нерезидентом через постiйне представництво в Українi, звiльняються вiд оподаткування податком на прибуток вiдповiдно до мiжнародного договору.
З урахуванням п. 18.1 ст. 18 Закону та згiдно з п. 4.1 Порядку нерезиденти, якi мають право на переваги вiдповiдно до мiжнародного договору України щодо звiльнення (або зменшення) вiд оподаткування окремих видiв доходiв, разом з декларацiєю про прибуток пiдприємства або з розрахунками визначення оподатковуваного прибутку та податку на прибуток заповнюють i подають до державного податкового органу вiдомостi про доходи, що звiльненi вiд оподаткування або оподатковуються за спецiальними ставками на пiдставi мiжнародних договорiв України (за формою додатка N 3 до Порядку).
Право на використання переваг договору надається податковим органом за умови подання письмового пiдтвердження про те, що нерезидент є особою, на яку поширюються положення цього договору (п. 4 Порядку звiльнення (зменшення) вiд оподаткування доходiв iз джерелом їх походження з України згiдно з мiжнародними договорами України про уникнення подвiйного оподаткування, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 06.05.2001 N 470).
У вiдносинах мiж Україною та США дiє Конвенцiя мiж Урядом України та Урядом Сполучених Штатiв Америки про уникнення подвiйного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податкiв на доходи та капiтал (далi - Конвенцiя), яка набула чинностi 05.06.2000.
Вiдповiдно до пункту 1 статтi 5 Конвенцiї термiн "постiйне представництво" означає постiйне мiсце комерцiйної дiяльностi, через яке резидент в однiй Договiрнiй Державi, незалежно вiд того, чи є вiн юридичною особою чи нi, повнiстю або частково здiйснює комерцiйну дiяльнiсть в другiй Договiрнiй Державi. При цьому умови вiдповiдностi зазначеному термiну наступнi:
- iснування визначеного "мiсця дiяльностi", наприклад, примiщення або, у деяких випадках, обладнання, станкiв тощо;
- мiсце дiяльностi повинно бути фiксованим, тобто повинно бути встановлене у визначеному мiсцi з визначеним ступенем постiйностi;
- здiйснення комерцiйної дiяльностi пiдприємства через це фiксоване мiсце бiзнесу. Це означає, що особи, якi тим чи iншим способом залежать вiд пiдприємства (персонал), здiйснюють господарську дiяльнiсть пiдприємства у державi, у якiй розташоване фiксоване мiсце дiяльностi.
Для того, щоб iз мiсця дiяльностi було створено постiйне представництво, пiдприємство, що заснувало його (представництво), повинно здiйснювати через нього повну або часткову господарську дiяльнiсть. Ця дiяльнiсть не обов'язково повинна мати продуктивний характер i створювати кiнцевий продукт, оскiльки в рамках добре органiзованої господарської дiяльностi кожна частина сприяє продуктивностi цiлого.
Враховуючи вищевикладене, а також види дiяльностi, про якi йдеться у згаданому листi (зокрема, створення певного модуля програмного забезпечення, виконання розрахункiв для бухгалтерiї головного офiсу, укладання угод з будiвельними органiзацiями щодо будiвництва бiзнес-центру тощо), Представництво "ТОДС, ЛЛС", засноване в Українi, вважатиметься постiйним представництвом для цiлей пунктiв 1 i 2 статтi 5 Конвенцiї, оподаткування прибутку вiд дiяльностi якого регулюється статтею 7 Конвенцiї та чинним податковим законодавством України.
Постiйнi представництва нерезидентiв, у тому числi i Представництво "ТОДС, ЛЛС", повиннi бути зареєстрованi як платники ПДВ, якщо вони пiдпадають пiд вимоги статтi 2 Закону України "Про податок на додану вартiсть".
Заступник Голови ДПА України | Л. Ходос |