ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
вiд 01.10.2007 р. | N 4778/щ/17-0715 |
---|
Щодо оподаткування спадщини, одержаної
нерезидентом вiд резидента
Державна податкова адмiнiстрацiя України уважно розглянула лист з питань оподаткування спадщини (вартостi подарунку), одержаної нерезидентом вiд спадкодавця (дарувателя) резидента, i повiдомляє.
Згiдно з п. 2.1 ст. 2 Закону України вiд 22.05.2003 N 889 "Про податок з доходiв фiзичних осiб" (далi - Закон), платниками податку є: резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з територiї України, так i iноземнi доходи, та нерезидент, який отримує доходи з джерелом їх походження з територiї України.
Вiдповiдно до п. 3.2 ст. 3 Закону об'єктом оподаткування нерезидента є загальний мiсячний (рiчний) оподатковуваний дохiд з джерелом його походження з України, який пiдлягає кiнцевому оподаткуванню при його виплатi.
Згiдно з п. 1.3 ст. 1 Закону дохiд з джерелом його походження з України - будь-який дохiд, одержаний платником податку або нарахований на його користь вiд здiйснення будь-яких видiв дiяльностi на територiї України, у тому числi, але не виключно, доходiв у виглядi активiв, що передаються у спадщину, якщо такi активи або джерело їх виплати знаходяться на територiї України.
Доходи з джерелом їх походження з України, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентiв, пiдлягають оподаткуванню за правилами, встановленими для резидентiв, з урахуванням особливостей, визначених окремими нормами цього Закону (пп. 9.11.1 п. 9.11 ст. 9), зокрема, такою особливiстю є застосування до вказаних доходiв спецiальної ставки, визначеної п. 7.3 ст. 7 Закону.
Вiдповiдно до п. 7.3 ст. 7 Закону ставка податку становить подвiйний розмiр ставки, визначеної п. 7.1 цiєї статтi, вiд об'єкта оподаткування, нарахованого як виграш чи приз (крiм державної лотереї у грошовому виразi) на користь резидентiв або нерезидентiв, та вiд будь-яких iнших походiв, нарахованих на користь нерезидентiв - фiзичних осiб, за винятком доходiв, визначених у пп. 9.11.3 п. 9.11 ст. 9 цього Закону (проценти, дивiденди, роялтi).
Оподаткування доходiв, одержаних у виглядi подарункiв, регламентується статтею 14 Закону, згiдно з якою (п. 14.1) кошти, майно, майновi чи немайновi права, вартiсть робiт, послуг, подарованi платнику податку, оподатковуються за правилами, встановленими цим Законом для оподаткування спадщини (ст. 13).
Враховуючи наведене, а також те, що ст. 7 Закону є загальною i її п. 7.3 має застосовуватися у всiх випадках, де передбачено оподаткування доходу нерезидентiв, в т. ч. при оподаткуваннi спадщини (подарункiв), то вартiсть (сума) доходiв, одержаних з джерел в Українi, в т. ч. у виглядi спадщини (подарункiв) нерезидентом має оподатковуватися за ставкою, передбаченою п. 7.3 ст. 7 Закону (30 % з 01.01.2007).
Виходячи iз положень Закону фiзична особа - платник податку, який одержав протягом звiтного податкового року дохiд у виглядi спадщини (подарунку), зобов'язаний включити її вартiсть (суму) до складу загального рiчного оподатковуваного доходу та подати до 1 квiтня наступного року рiчну податкову декларацiю до податкового органу за мiсцем одержання доходу та сплатити податок за вiдповiдною ставкою з вартостi (суми) об'єктiв такої спадщини, якщо iнше не передбачено мiжнародними договорами, згоду на обов'язковiсть яких дала Верховна Рада України.
Не буде порушенням Закону, якщо нерезидент одразу при одержаннi свiдоцтва про право на спадщину (посвiдченнi договору дарування) подасть декларацiю i сплатить податок, оскiльки це спростить для нього процедуру виконання обов'язку щодо сплати податку в Українi.
Водночас згiдно з ст. 14 Закону не пiдлягають оподаткуванню доходи як кошти або майно (майновi чи немайновi права), подарованi одним членом подружжя iншому, у межах їх частини спiльної часткової чи спiльної сумiсної власностi, а також батьками дiтям, у тому числi зачатим за життя та народженим пiсля, i дiтьми батькам, у межах їх частини спiльної часткової власностi згiдно iз законом (п. 14.2). Ця норма розповсюджується i на нерезидентiв.
При цьому, згiдно iз ст. 356 Цивiльного кодексу України власнiсть двох чи бiльше осiб iз визначенням часток кожного з них у правi власностi є спiльною частковою власнiстю.
Заступник Голови ДПА України | С. Лекарь |