ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
НАКАЗ
Київ
29.02.08 | N 187 |
---|
Про затвердження Методики розрахунку iндексiв
зовнiшньої торгiвлi
З метою запровадження статистичного аналiзу зовнiшньоекономiчної дiяльностi вiдповiдно до принципiв i напрямкiв розвитку мiжнародної статистики торгiвлi товарами, аналiзу основних показникiв зовнiшньої торгiвлi, вивчення динамiки та рiвня цiн товарiв за допомогою iндексного аналiзу наказую:
1. Затвердити Методику розрахунку iндексiв зовнiшньої торгiвлi (далi - Методика), що додається.
2. Департаменту митної статистики (Овдiєнко Н.Т.):
2.1. До 01.04.08 розробити Технiчне завдання на розробку програмно-iнформацiйного комплексу з розрахунку iндексiв зовнiшньої торгiвлi та План-графiк розроблення та введення його в експлуатацiю з дотриманням вимог наказу Держмитслужби вiд 27.04.06 N 340.
2.2. Пiсля введення в експлуатацiю програмно-iнформацiйного комплексу з розрахунку iндексiв зовнiшньої торгiвлi отриманi за його допомогою iндекси зовнiшньої торгiвлi включати до квартальних бюлетенiв i щорiчних збiрникiв "Митна статистика зовнiшньої торгiвлi".
3. Регiональнiй iнформацiйнiй митницi (Копосов С.А.):
3.1. До 01.08.08 розробити та в строки, визначенi Планом-графiком розроблення та введення його в експлуатацiю, увести в експлуатацiю програмно-iнформацiйний комплекс з розрахунку iндексiв зовнiшньої торгiвлi.
3.2. До 01.10.08 за результатами дослiдної експлуатацiї внести вiдповiднi змiни та запровадити в експлуатацiю ПIК "Iндекси зовнiшньої торгiвлi".
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Голови Служби Пашка П.В.
Голова Служби | В.I.Хорошковський |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Держмитслужби України вiд 29.02.08 N 187 |
МЕТОДИКА РОЗРАХУНКУ IНДЕКСIВ ЗОВНIШНЬОЇ ТОРГIВЛI
Цю Методику розроблено з метою аналiзу основних показникiв зовнiшньої торгiвлi, вивчення динамiки та рiвня цiн товарiв за допомогою iндексного аналiзу вiдповiдно до принципiв статистичного аналiзу зовнiшньоекономiчної дiяльностi в розвинених країнах свiту.
1. Термiни та позначення
Iндекс - вiдносна величина, яка вказує на змiну явища у часi, чи порiвнює сукупностi, що складаються з елементiв якi не пiддаються безпосередньому пiдсумуванню.
Iндекс цiн зовнiшньої торгiвлi - вiдносна величина, яка характеризує змiну середньої цiни товарiв у звiтному перiодi щодо базового перiоду, при фiксованому фiзичному обсягу товарiв (на рiвнi базового чи звiтного перiоду).
Iндекс фiзичного обсягу зовнiшньої торгiвлi - вiдносна величина, яка характеризує змiну обсягу поставок продукцiї за кiлькiсними показниками в звiтному перiодi щодо базового перiоду, при фiксованих цiнах (на рiвнi базового чи звiтного перiоду).
Iндивiдуальний iндекс зовнiшньої торгiвлi - вiдносна величина, яку отримують при порiвняннi рiвнiв окремого показника1.
Агрегатний iндекс зовнiшньої торгiвлi - вiдносна величина, яку отримують при порiвнянi неоднорiдних сукупностей показникiв2.
______________
1 Наприклад, при порiвняннi
ваги нетто товарiв на рiвнi товарної пiдкатегорiї
Української класифiкацiї товарiв
зовнiшньоекономiчної дiяльностi (УКТЗЕД) за 2006 та
2005 роки.
2 Наприклад, загальну
вартiсть ввезених на митну територiю товарiв
можна представити як суму вартостей рiзних
товарiв, структура яких може змiнюватися у
порiвнювальних перiодах. У такому випадку
загальна вартiсть представлена у виглядi
агрегату (суми добуткiв показника, що зважує
(ваги), на вартiсний або кiлькiсний показник).
У залежностi вiд вибору перiоду, структура показникiв якого береться за основу при формуваннi ваг (вiдсотка в загальнiй сукупностi), у митнiй статистицi використовують два типа зважених агрегатних iндексiв:
з постiйними вагами - за основу приймається структура базового перiоду;
зi змiнними вагами - за основу приймається структура поточного перiоду.
Базовий показник - показник, з яким здiйснюється порiвняння, та має позначення пiдпорядковий знак "0";
Звiтний (поточний) показник - показник, який порiвнюється та має позначення пiдпорядковий знак "1";
q - кiлькiсть товарiв певного виду в натуральному виразi;
p - цiна (середня цiна) одиницi товару певного виду;
p · q - загальна вартiсть товарiв певного виду.
2. Загальнi положення
2.1. Iндексний аналiз - розподiл загального приросту пiдсумкового показника за вiдповiдними чинниками.
2.2. Аналiз показникiв зовнiшньої торгiвлi, здiйснюється за такими чинниками, як середня цiна одиницi iмпорту (експорту) товарiв та фiзичний обсяг iмпорту (експорту).
2.3. Iндексний аналiз дозволяє визначити чинник, вплив якого є найбiльш суттєвий на тенденцiї змiн основних показникiв зовнiшньої торгiвлi, в розрiзi окремих країн, та окремих товарних угрупувань.
2.4. Використання iндексного аналiзу в митнiй статистицi вiдповiдає напрямкам розвитку мiжнародної статистики торгiвлi товарами, якi прийнятi на дев'ятiй сесiї Статистичної Комiсiї Органiзацiї Об'єднаних Нацiй у 1997 роцi, та принципам статистичного аналiзу зовнiшньої економiчної дiяльностi у країнах членах Європейського союзу та Євростату.
2.5. Згiдно з дослiдженнями Органiзацiї Об'єднаних Нацiй найбiльш часто в свiтi для аналiзу зовнiшньоторговельних операцiй використовуються комбiнацiї iндексiв цiн Пааше (Paasche) та фiзичного обсягу Ласпейреса (Laspeyres)1.
______________
1 Statistical papers; Series F N 86, United Nations New York, 2003
3. Розрахунки
3.1. Агрегатний iндекс цiн зi змiнними вагами Пааше (Paasche) має наступний вид:
Ip = Sp1q1 / Sp0q1
3.2. Агрегатний iндекс фiзичного обсягу з постiйними вагами Ласпейреса (Laspeyres) має наступний вид:
Ig = Sp0q1 / Sp0q0
3.3. Фiзичний обсяг товарiв може бути зазначений з використанням додаткових одиниць вимiру (м3, шт.). Визначення додаткових одиниць вимiру дає можливiсть коректного вiдображення результатiв подiлу абсолютних значень.
3.4. Загальний iндекс iмпорту (експорту) характеризує змiну обсягiв iмпорту (експорту) в залежностi вiд впливу двох чинникiв: цiни i фiзичного обсягу та має наступний вид:
I iмпорту (експорту) = I цiн Пааше · I фiзичного обсягу Ласпейреса
Ipq = Sp1q1 / Sp0q0 = (Sp1q1 / Sp0q1) · (Sp0q1 / Sp0q0)
3.5. Для розрахункiв використовуються кiлькiснi та вартiснi показники експорту чи iмпорту однорiдних товарiв на рiвнi пiдкатегорiй вiдповiдно до УКТЗЕД за базовий перiод (попереднiй рiк, квартал, тощо) та аналогiчнi данi за звiтний перiод (поточний рiк, квартал тощо).
3.6. Митна статистика зовнiшньої торгiвлi товарами формується за даними електронних копiй ВМД, тому розрахунки виконуються тiльки з використанням даних, наведених у графах ВМД. Вибiрка товарiв за кожною групою товарiв становить не менше 70% загальної вартостi товарiв даної групи.
3.7. Товари з екстремальними (максимальними i мiнiмальними) змiнами пiсля аналiзу виключаються iз розрахункiв загальних iндексiв. Граничнi значення обмежень на величину iндексу, рекомендованi Євростатом, знаходяться в iнтервалi вiд 0,2 до 5,0. Товарнi позицiї, якi вийшли за рамки обмежень, вiдокремлюються в окремий масив та зберiгаються до наступних розрахункiв.
3.8. Крiм того, вилучаються товари з великою вартiстю, наприклад лiтаки (за кодами УКТЗЕД: 8802220, 880230, 880240, 880260), судна (за кодами УКТЗЕД: 890110, 890120, 890130, 890190, 890200).
3.9. При вiдсутностi iнформацiї за 1 або 2 мiсяцi за конкретним товаром, вiдсутнi данi проставляються на основi середньозваженої за попереднi мiсяцi. Якщо данi вiдсутнi за 3 i бiльше мiсяцiв, то цей товар має бути виключений з бази даних для розрахунку iндексiв
3.10. Для бiльшої деталiзацiї iндексiв зовнiшньої торгiвлi України в розрахунки вводиться додатковий критерiй, який характеризує належнiсть країни-торгiвельного партнера до Спiвдружностi Незалежних Держав (СНД).
3.11. Розрахунок iндексiв цiн та фiзичного обсягу зовнiшньої торгiвлi можна проводити з рiзними ступенями деталiзацiї: за всiма країнами, окремо за країнами СНД та iншими країнами свiту; з розбивкою за товарами, товарними позицiями, товарними групами.
4. Алгоритм розрахункiв iндексiв цiн та фактичного обсягу
4.1. Критерiї формування первинного масиву даних митної статистики:
4.1.1. Перiоди: звiтний (за накопичувальним пiдсумком з початку року) - перiод, за який проводяться розрахунки iндексiв, базовий - аналогiчний перiод минулого року.
4.1.2. Митнi режими вiдповiдно до Тимчасової методики ведення статистики зовнiшньої торгiвлi України, затвердженої наказом Держмитслужби вiд 04.09.06 N 746 - iмпорт та експорт.
4.1.3. Товарна пiдкатегорiя за УКТЗЕД.
4.1.4. Одиниця вимiру: додаткова одиниця вимiру - для товарiв, щодо яких вона передбачена згiдно з УКТЗЕД, i кг - для iнших товарiв.
4.1.5. Кiлькiсть: кiлькiсть товару за одиницю вимiру вiдповiдно до пункту 4.1.4.
4.1.6. Митна вартiсть товару (дол. США).
4.1.7. Цiна за одиницю продукцiї визначається як середня цiна товару за товарною пiдкатегорiєю за УКТЗЕД шляхом дiлення митної вартостi на кiлькiсть.
4.1.8. Ознака належностi країни-торгiвельного партнера до країн СНД чи далекого зарубiжжя. Країна-торгiвельний партнер визначається згiдно з Тимчасовою методикою ведення митної статистики зовнiшньої торгiвлi України, затвердженою наказом Держмитслужби вiд 04.09.2006 N 746, наступним чином: для експорту - це країна призначення; для iмпорту - це країна походження товару, якщо вона невiдома - то країна вiдправлення, якщо i країна вiдправлення невiдома - то торгiвельна країна.
4.2. Алгоритм розрахункiв iндексiв має наступний вигляд:
4.2.1. Формування 4 масивiв (по iмпорту та експорту вiдповiдно за звiтний та базовий перiоди) за наступною структурою (першi 3 реквiзити є ключовими полями):
• * Ознака належностi країни торговельного партнера до країн СНД чи далекого зарубiжжя
• * Код товарної пiдкатегорiї за УКТЗЕД
• * Код одиницi вимiру
• Кiлькiсть
• Митна вартiсть
4.2.2. Створення промiжного довiдника, який має включати в себе всi комбiнацiї ключових полiв з 4 масивiв.
4.2.3. Об'єднання за допомогою промiжного довiдника iнформацiї з 4 масивiв в двомiрний робочий масив, де строчки - це ключовi поля, а стовпчики (8шт.) - вiдповiдно данi щодо кiлькостi i вартостi iмпортованих та експортованих товарiв у звiтному та базисному перiодах.
4.2.4. Розрахунок iнформацiї з двомiрного робочого масиву має наступну структуру:
• Ознака належностi країни торговельного партнера до країн СНД чи далекого зарубiжжя
• Код галузевої групи товарiв (або код товарного угрупування будь якого ступеню деталiзацiї)
• Сума добуткiв по товарним пiдкатегорiям за УКТЗЕД цiни (формування даного показника описано в пунктi 4.1.7) в звiтному перiодi на кiлькiсть в базисному перiодi по iмпорту та експорту (вiдповiдно показники IмР1 та ЕхР1)
• Сума добуткiв по товарним пiдкатегорiям за УКТЗЕД цiни в базисному перiодi на кiлькiсть в базисному перiодi по iмпорту та експорту (вiдповiдно показники IмР2 та ЕхР2)
• Сума добуткiв по товарним пiдкатегорiям за УКТЗЕД цiни в звiтному перiодi на кiлькiсть в звiтному перiодi по iмпорту та експорту (вiдповiдно показники IмР3 та ЕхР3)
• Сума добуткiв по товарним пiдкатегорiям за УКТЗЕД цiни в базисному перiодi на кiлькiсть в звiтному перiодi по iмпорту та експорту (вiдповiдно показники IмР4 та ЕхР4)
4.2.5. За формулами iндексiв Ласпейреса та Пааше, використовуючи данi розрахунку, описанi в пунктi 4.2.4, визначаємо iндекси цiн та фактичного обсягу зовнiшньоторговельних операцiй з урахуванням вимог, викладених у пунктах 3.6-3.9, в товарному та географiчному (країни СНД/країни далекого зарубiжжя) розрiзах.
4.3. Приклад реалiзацiї алгоритму розрахункiв iндексiв.
<...>
Директор Департаменту митної статистики | Н.Т.Овдiєнко |