ДЕРЖАВНИЙ КОМIТЕТ ФIНАНСОВОГО МОНIТОРИНГУ УКРАЇНИ
НАКАЗ
вiд 9 жовтня 2009 року | N 143 |
---|
Про затвердження деяких Методичних рекомендацiй
Державного комiтету фiнансового монiторингу
України
З метою надання методичної допомоги суб'єктами первинного фiнансового монiторингу щодо здiйснення ними внутрiшнього фiнансового монiторингу з використанням критерiїв ризику наказую:
1. Затвердити Методичнi рекомендацiї суб'єктами первинного фiнансового монiторингу - "Управлiння ризиками щодо вiдмивання злочинних доходiв та фiнансування тероризму", що додаються.
2. Затвердити Методичнi рекомендацiї щодо органiзацiї внутрiшнього фiнансового монiторингу в банках iз застосуванням пiдходу, заснованого пiдходу, заснованого на ризиках, що додаються.
3. Затвердити Методичнi рекомендацiї щодо здiйснення професiйними учасниками ринку цiнних паперiв внутрiшнього фiнансового монiторингу з використанням критерiїв ризику, що додаються.
4. Затвердити Методичнi рекомендацiї щодо здiйснення страховими установами внутрiшнього фiнансового монiторингу з використанням критерiїв ризику, що додаються.
5. Затвердити Методичнi рекомендацiї щодо управлiння ризиками в банку у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, i фiнансуванню тероризму, пов'язаними з персоналом, що додаються.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Державного комiтету фiнансового монiторингу України В. М. Кiрсанова.
Голова | I. Б. Черкаський |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Державного комiтету фiнансового монiторингу України 09.10.2009 N 143 |
МЕТОДИЧНI РЕКОМЕНДАЦIЇ
суб'єктам первинного фiнансового монiторингу
"Управлiння ризиками щодо вiдмивання злочинних
доходiв та фiнансування тероризму"
1. Загальнi положення
1. Цi Методичнi рекомендацiї розробленi з метою надання роз'яснень та допомоги суб'єктам первинного фiнансового монiторингу (далi - СПФМ) щодо визначення критерiїв класифiкацiї та типiв осiб, якi характеризуються пiдвищеним ступенем iмовiрностi здiйснення ними фiнансових операцiй з легалiзацiї доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансування тероризму та критерiїв оцiнки ризику проведення клiєнтом таких фiнансових операцiй.
Цi Методичнi рекомендацiї розроблено вiдповiдно до Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом" (далi - Закон), наказу Державного департаменту фiнансового монiторингу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 24.04.2003 N 40 "Про затвердження Вимог до органiзацiї фiнансового монiторингу суб'єктами первинного фiнансового монiторингу у сферi запобiгання та протидiї запровадженню в легальний обiг доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму", зареєстрованого у Мiнiстерствi юстицiї України 29.04.2003 за N 337/7658, з урахуванням Сорока та Дев'яти спецiальних рекомендацiй Групи з розробки фiнансових заходiв боротьби з вiдмиванням грошей (FATF), стандартiв Базельського комiтету банкiвського нагляду та Директиви Європейського парламенту та Ради 2005/60/ЕС вiд 26.10.2005 "Про запобiгання використанню фiнансової системи з метою вiдмивання коштiв та фiнансування тероризму".
2. У цих Методичних рекомендацiях термiни вживаються в такому значеннi:
Ризики - небезпека (загроза, уразливi мiсця) в дiяльностi суб'єктiв первинного фiнансового монiторингу бути використаними з метою вiдмивання доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансування тероризму.
Управлiння ризиками - цiлеспрямований вплив СПФМ на ризики, який полягає у визначеннi, оцiнцi та розробцi i впровадженнi заходiв, направлених на їх зменшення.
Оцiнка ризику (ступiнь ризику) - вимiрює рiвень вiрогiдностi вiдмивання доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансування тероризму (дуже високий, високий, середнiй, низький).
Ознака ризику - показники, за якими можна визначити ризик.
Категорiя - група осiб, продуктiв, країн, якi мають певнi спiльнi ознаки.
Критерiй ризику - мiрило оцiнки ризику, яке базується на ознаках, покладених у класифiкацiю ризикiв.
2. Переваги пiдходу, що базується на управлiннi ризиками щодо вiдмивання злочинних доходiв та фiнансування тероризму
З метою зменшення можливих втрат (погiршення iмiджу, дiлової репутацiї, матерiальнi збитки) СПФМ рекомендується забезпечувати управлiння ризиками щодо легалiзацiї доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансування тероризму та включати вiдповiднi процедури до правил проведення фiнансового монiторингу та програм його здiйснення.
Пiдхiд, що базується на ризиках, не змiнює i не пом'якшує вимог законодавства України у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, отриманих, злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму, а направлений на виявлення тих осiб, якi намагаються легалiзувати такi доходи чи фiнансувати тероризм через СПФМ, i запобiгти їх дiяльностi.
Зазначений пiдхiд має наступнi переваги:
- дозволяє СПФМ виявляти клiєнтiв, ризик вiдмивання доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансування тероризму якими є високим, ще до проведення ними фiнансових операцiй, та вiдмовляти їм в обслуговуваннi, а отже, оперативно запобiгати вiдмиванню таких доходiв або фiнансуванню тероризму;
- розширює перелiк ознак легалiзацiї доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансування тероризму та дозволяє оперативно доповнювати та оптимiзувати цей перелiк на пiдставi отриманого СПФМ досвiду;
- дозволяє систематизувати процес вивчення клiєнтiв та дослiдження їх дiяльностi, внаслiдок чого всi клiєнти СПФМ пiдлягатимуть аналiзу вiдповiдно до ступеню їх ризику;
- забезпечує володiння СПФМ цiлiсним масивом iнформацiї про дiяльнiсть окремого клiєнта, що може бути пов'язана з вiдмиванням доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансуванням тероризму;
- забезпечує уникнення надання СПФМ iнформацiї, що не пов'язана з вiдмиванням коштiв або фiнансуванням тероризму;
- може бути використаний для протидiї iншим злочинам, в тому числi i фiнансовим махiнацiям, учасником яких виступає сам СПФМ.
Застосування ознак ризику забезпечує стратегiю управлiння ризиками, що зобов'язує СПФМ реалiзовувати заходи по додатковому контролю та перевiрцi клiєнта.
3. Класифiкацiя ознак ризикiв за категорiями
Ризики вiдмивання коштiв та фiнансування тероризму можуть бути визначенi за допомогою рiзних ознак, якi можливо класифiкувати за категорiями. Найбiльш розповсюдженими категорiями ознаками ризику можуть бути: загрози країн, тип клiєнта, вид продуктiв (товарiв, фiнансових операцiй чи послуг). Важливiсть, яку вiдiграють цi ознаки ризику (окремо чи разом) в загальнiй оцiнцi ризику, може вiдрiзнятися залежно вiд сфери дiяльностi СПФМ та обставин, при яких здiйснюються фiнансовi операцiї. Таким чином, СПФМ рекомендується самостiйно приймати рiшення щодо важливостi тiєї чи iншої ознаки ризику.
Оцiнку ризику пропонуємо здiйснювати за критерiями, до складу яких можуть входити як окремi ознаки категорiй, так i їх сукупнiсть.
Результатом загальної оцiнки СПФМ ризику, що базується на аналiзi кожного клiєнта за визначеними критерiями на пiдставi ознак ризику за їх категорiями, є визначення ступеню ризику.
Графiчне зображення оцiнки ризику може виглядати наступним чином:
Визначення ризику СПФМ доцiльно забезпечувати як на етапi встановлення дiлових вiдносин з клiєнтом, так i в процесi їх розвитку до самого завершення.
СПФМ рекомендується розробити чiткi процедури роботи з клiєнтами, в тому числi опис типiв клiєнтiв, якi характеризуються пiдвищеним ступенем ризику для СПФМ. Пiд час розробки процедур можуть вивчатися такi показники як загальний профiль дiяльностi клiєнта; країна походження та реєстрацiї його та продуктiв, що вiн пропонує; соцiальний статус або стосунки з органами державної влади; пов'язанi з ним рахунки, дiлова активнiсть та iншi показники, що можуть бути використанi для визначення ознак ризику.
3.1 Загрози країн
Ознаки, якi свiдчать про те, що загрози країни становлять пiдвищений ступiнь ризику (дуже високий, високий), включають країни (територiї), про якi вiдомо, що вони:
- не дотримуються загальноприйнятих стандартiв у боротьбi з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом;
- не виконують рекомендацiй Групи розробки фiнансових заходiв боротьби з вiдмиванням грошей (FATF);
- є офшорними зонами;
- не беруть участь в мiжнародному спiвробiтництвi у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму;
- мають значний рiвень корупцiї та злочинностi;
- мають законодавство, яке не передбачає розкриття або надання iнформацiї щодо фiнансових операцiй, у тому числi, компетентним органам;
- є країнами, у яких вiдбуваються вiйськовi дiї;
- є виробниками та/або постачальниками наркотичних речовин;
- є постачальниками зброї;
- є країнами, до яких ООН застосовуються санкцiї чи накладаються ембарго;
- є виробниками, дилерами або посередниками у торгiвлi зброєю;
- на державному рiвнi пiдтримують терористичнi (екстремiстськi) рухи.
3.2. Тип клiєнта
В основу класифiкацiї осiб, якi характеризуються пiдвищеним ступенем ризику, можуть бути покладенi їх типи.
До клiєнтiв, чия дiяльнiсть може становити пiдвищений ступiнь ризику, рекомендується включати, зокрема, наступнi типи осiб, якi:
1) є (були) полiтичними дiячами, або пов'язаними з ними особами;
Полiтичнi дiячi - вищi посадовi особи держав, якi забезпечують формування та реалiзацiю державної полiтики, зокрема глави держав та урядiв, керiвники центральних органiв державної влади, особи, якi є керiвниками полiтичних партiй, керiвники державних пiдприємств (органiзацiй), що мають стратегiчне значення для економiки i безпеки держави.
Пов'язаними з полiтичними дiячами особами є члени сiм'ї та iншi близькi родичi полiтичних дiячiв:
а) чоловiк або дружина;
б) дiти або їхнi чоловiки чи дружини;
в) батьки;
г) брати та сестри;
д) бабусi та дiдусi;
е) онуки.
2) є клiєнтами-нерезидентами;
3) є клiєнтами, якi працюють тiльки через представникiв;
4) є новими клiєнтами, перiод дiяльностi яких не перевищує трьох мiсяцiв з дня їх державної реєстрацiї;
5) є неприбутковими органiзацiями (крiм органiзацiй, що дiють пiд егiдою вiдомих мiжнародних органiзацiй);
6) не є фiнансовими установами, але займаються грошовими переказами, операцiями з оплати чекiв готiвкою тощо;
7) є гральними закладами (казино, тоталiзатори та iншi гральнi заклади);
8) юридичними особами, якi проводять будь-якi лотереї;
9) не мають великого обороту коштiв, але оперують значною кiлькiстю готiвки у певних операцiях;
10) здiйснюють посередницьку та представницьку дiяльнiсть, дiючи вiд iменi своїх клiєнтiв;
11) мають органiзацiю або вiдносини, структура та природа яких ускладнює процес iдентифiкацiї справжнього власника чи вигодоодержувача;
12) є акцiонерними товариствами, якi здiйснили випуск цiнних паперiв на пред'явника;
13) є виробниками та/або продавцями зброї;
14) включенi до перелiку осiб, пов'язаних iз здiйсненням терористичної дiяльностi, що формується та затверджується Держфiнмонiторингом;
15) здiйснюють грошовi операцiї (наприклад, пункти переказу коштiв, пункти обмiну валюти, агенти з переказу коштiв, торговцi банкнотами та iншi установи, якi надають послуги з переказу коштiв;
16) є фiзичними особами, вiк та/або фiзичний стан яких може свiдчити про неможливiсть активної господарської дiяльностi;
17) є клiєнтами, щодо яких iснують сумнiви у достовiрностi поданих ними документiв або ранiше поданих iдентифiкацiйних даних;
18) не вiдповiдають вимогам до рейтингiв фiнансової надiйностi (стiйкостi) страховикiв та перестраховикiв-нерезидентiв, що встановлюються Держфiнпослуг;
19) є контрагентами клiєнтiв, якi є резидентами країн, що становлять пiдвищений ступiнь ризику (дуже високий, високий);
20) є контрагентами клiєнтiв, якi є туроператорами та надають готельнi послуги.
3.3. Вид продуктiв (товарiв, фiнансових операцiй та послуг)
До загальної оцiнки ризику рекомендується включати визначення ступеню ризику за видом продуктiв (товарiв, фiнансових операцiй та послуг), що пропонує клiєнт. Процес визначення ризику, пов'язаного з продуктами може включати такi ознаки, як:
- мiжнароднi кореспондентськi банкiвськi послуги, включаючи такi операцiї, як комерцiйнi платежi для не безпосереднiх клiєнтiв (наприклад, для банка-посередника);
- мiжнароднi комерцiйнi банкiвськi послуги;
- послуги, якi включають торгiвлю та доставку банкнот i дорогоцiнних металiв;
- послуги, якi по сутi забезпечують анонiмнiсть, чи передбачають перетин кордону, (наприклад, банкiвськi послуги в режимi он-лайн, послуги з картками, мiжнароднi перекази та послуги приватним iнвестицiйним компанiям i трастам);
- складнi, незвично великi операцiї;
- фiнансовi операцiї, якi не вiдповiдають дiяльностi юридичної особи, що встановлена статутними (установчими) документами цiєї особи;
- фiнансовi операцiї з незвичними схемами здiйснення;
- операцiї, що не мають очевидного економiчного сенсу або очевидної законної мети;
- операцiї, характер яких дає пiдстави вважати, що метою їх здiйснення є уникнення процедур обов'язкового фiнансового монiторингу або iдентифiкацiї, передбачених Законом;
- переказ грошових коштiв на анонiмний (номерний) рахунок за кордон i надходження грошових коштiв з анонiмного (номерного) рахунку з-за кордону;
- купiвля (продаж) чекiв, дорожнiх чекiв або iнших подiбних платiжних засобiв за готiвку;
- переказ коштiв (або зняття з рахунку коштiв), якщо йому передувало зарахування на цей же рахунок готiвкових коштiв на суму, що дорiвнює або бiльша за 80000 грн. у той самий або попереднiй операцiйний день;
- зарахування на рахунок коштiв у готiвковiй формi з їх подальшим переказом того самого або наступного операцiйного дня iншiй особi;
- вiдкриття рахунку з внесенням на нього коштiв на користь третьої особи;
- переказ особою, за вiдсутностi зовнiшньоекономiчного контракту, коштiв за кордон;
- обмiн банкнот, особливо iноземної валюти, на банкноти iншого номiналу;
- фiнансовi операцiї з цiнними паперами на пред'явника, не розмiщеними в депозитарiях;
- настання страхового випадку в короткий строк пiсля укладення договору страхування;
- набуття права власностi на пакет цiнних паперiв, сумарна номiнальна вартiсть яких перевищує 80000 грн., за договорами дарування або мiни.
- операцiї з векселями, у тому числi з iндосаментом на пред'явника або бланковим iндосаментом.
- зовнiшньоекономiчнi операцiї;
- одержання фiнансової допомоги вiд нерезидентiв чи надання фiнансової допомоги нерезидентам;
- операцiї з готiвкою чи засобами, еквiвалентними готiвцi;
- операцiї з цiнними папери з розрахунками готiвкою на значну суму;
- купiвля-продаж без участi торговця цiнними паперами пакета цiнних паперiв, сумарна вартiсть якого дорiвнює чи перевищує 80000 грн.;
- купiвля - продаж зброї;
- операцiї з наркотичними засобами та прекурсорами;
- здiйснення розрахункiв за зовнiшньоекономiчним контрактом, який не передбачає фактичної поставки на митну територiю України товарiв, робiт, послуг;
- здiйснення операцiї з активами, якi розмiщенi (емiтованi, зареєстрованi, облiковуються, надаються, виконуються або використовуються) чи будуть розмiщенi (будуть емiтованi, зареєстрованi, облiковуватися, надаватися, виконуватися або використовуватися), в результатi здiйснення операцiї за межами митної територiї України, у разi, коли не надано зовнiшньоекономiчний контракт.
- а також iншi ознаки фiнансових операцiй, зокрема тi, що передбаченi наказом Держфiнмонiторингу вiд 31.07.2006 N 145.
4. Додатковi застережнi заходи щодо клiєнтiв з пiдвищеним ступенем ризику
Розробка та здiйснення СПФМ заходiв, направлених на зменшення виявлених ризикiв, може передбачати вжиття СПФМ додаткових застережних заходiв до клiєнтiв з пiдвищеним ступенем ризику, якi можуть включати наступнi:
- встановлення вимог надання клiєнтом додаткових документiв для його iдентифiкацiї iнших нiж тi, що передбаченi для клiєнтiв з низьким ступенем ризику;
- встановлення мети та характеру дiлових вiдносин з клiєнтом;
- перевiрку особи клiєнта та осiб, якi володiють, контролюють або спрямовують дiяльнiсть цих клiєнтiв;
- збiр достатньої iнформацiї про таких клiєнтiв, їх репутацiю, а також про те, чи було прийняте вiдносно цього клiєнта судове рiшення за фактами протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму;
- вжиття заходiв для з'ясовування джерел походження коштiв клiєнта;
- оцiнювання ефективностi заходiв контролю, що здiйснюються клiєнтом нерезидентом у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму;
- монiторинг та оновлення на постiйнiй основi iнформацiї про суть дiяльностi клiєнта та його фiнансовий стан;
- монiторинг фiнансових операцiй клiєнта певний промiжок часу;
- аналiз вiдповiдностi фiнансових операцiй, що проводяться клiєнтом, наявнiй iнформацiї про суть його дiяльностi та його фiнансовий стан;
- забезпечення здiйснення першого безпосереднього контакту з клiєнтом;
- надання письмового дозволу керiвництва на встановлення дiлових стосункiв з клiєнтами з високим ступенем ризику.
- вивчення пiдстав та мети укладання правочинiв на проведення фiнансових операцiй, що не мають явної економiчної мети;
- зупинення проведення фiнансової операцiї клiєнта;
- вiдмова вiд встановлення або продовження дiлових вiдносин з клiєнтом.
Застосування СПФМ застережних заходiв може здiйснюватися також i у iнших випадках, нiж при наведених ознаках ризику.
Опис та перелiк застережних заходiв стосовно клiєнтiв з пiдвищеним ступенем ризику рекомендується включити до Правил здiйснення фiнансового монiторингу СПФМ.
5. Приклади оцiнки ризику
Оцiнки ризику можуть здiйснюватись СПФМ з використанням рiзних методiв (зокрема, сценарний, бальний методи та iншi).
Критерiї оцiнки ризику рекомендується СПФМ визначати самостiйно, виходячи з особливостей здiйснення його дiяльностi та конкретних умов i обставин здiйснення окремої фiнансової операцiї. Критерiї можуть базуватись як на окремiй ознацi ризику або сукупностi ознак, так i на прогнозах, що ґрунтуються на аналiзi дiяльностi окремого клiєнта.
Критерiєм ризику є умова, за якою СПФМ визначатиме рiвень легалiзацiї доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансування тероризму.
Сценарний метод аналiзу характеризується описом або визначенням умов, за яких вiдбувається розвиток та оцiнка певних подiй, тобто сценарiй передбачає опис послiдовностi певних подiй за певний перiод часу.
У випадку оцiнювання ризику в якостi сценарiю можливо використовувати типологiї легалiзацiї доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансування тероризму, що щорiчно розробляються та видаються FATF та Держфiнмонiторингом, та виявлених СПФМ самостiйно.
У сценарiї рекомендуємо передбачити перелiки критерiїв, показникiв, ознак ризику та послiдовнiсть вiрогiдних дiй та їх взаємозв'язки.
Приклади таких сценарiїв зображенi на малюнках (Приклад 2, 3).
Приклад 1 (з використанням бального методу оцiнки ризику).
Нерезидент - фiзична особа прибув в Україну iз Бахрейну та зупинився у готелi. Готель застрахував свою вiдповiдальнiсть перед клiєнтами у страховiй компанiї за шкоду, яка може бути заподiяна їх життю, здоров'ю та майну пiд час перебування у готелi, здiйснив виплату цiй страховiй компанiї страхової премiї на рахунок в банку "A". Через три днi стався страховий випадок (були вкраденi речi громадянина iз Бахрейну). Громадянин Бахрейну не дочекався виплати страховою компанiєю страхового вiдшкодування та повернувся на батькiвщину. Через мiсяць страхова компанiя перерахувала через банк "A" страхове вiдшкодування на суму 500 тис. дол. США в Бахрейн з метою виплати громадянину Бахрейну.
СПФМ - банк "A" класифiкував ознаки ризику за такими категорiями: типами загроз країн (територiй), типами клiєнтiв та видами продуктiв (товарiв, фiнансових операцiй та послуг), з якими пов'язана його дiяльнiсть, та визначив критерiї оцiнювання ризикiв з використанням бального методу.
Значення присвоєних балiв для критерiїв ризику банк "A" встановив:
- низький ступiнь ризику - 1 бал;
- середнiй ступiнь ризику - 2 бали;
- високий ступiнь ризику - 3 бали;
- дуже високий ризику - 4 бали.
Розрахунок сукупної оцiнки ризику в балах, виходячи з визначених критерiїв
N п/п | Типи, види ознак ризикiв | Ситуацiя | Критерiй | Оцiнка за критерiєм |
1 | країна | Бахрейн | офшорна зона | 4 |
2 | тип клiєнта | страхова компанiя | резидент | 1 |
3 | вид продукту | страхове вiдшкодування | настання страхового випадку в короткий строк пiсля укладення договору | 4 |
Сукупна оцiнка ризику визначається СПФМ як середньозважена: (4 + 1 + 4)/3 = 3
Оцiнка ризику 3 бали при встановленому банком "A" значеннi критерiїв свiдчить про високий ступiнь ризику.
Для зменшення таких ризикiв банк "A" передбачив здiйснення наступних застережних заходiв:
- встановив вимоги надання клiєнтом додаткової iнформацiї у формi запитальника про клiєнта та його засновникiв;
- встановив мету та характер дiлових вiдносин клiєнта з вигодоодержувачем;
- перевiрив осiб, якi володiють, контролюють або спрямовують дiяльнiсть клiєнта;
- зiбрав iнформацiю про репутацiю клiєнта;
- вжив заходiв для з'ясовування джерел походження коштiв клiєнта;
- здiйснив монiторинг фiнансових операцiй клiєнта протягом 3 мiсяцiв.
У результатi банком "A" було з'ясовано, що через мiсяць пiсля виплати страхового вiдшкодування громадянину Бахрейну страхова компанiя - резидент України отримала вiд нього iнвестицiї.
Приклад 2 (з використанням сценарного методу оцiнки ризику).
Торговець цiнними паперами за дорученням клiєнта придбав у продавця простi акцiї на пред'явника за низькою цiною. Через три мiсяцi клiєнт доручив продати цi ж акцiї торговцю цiнними паперами за цiною, що значно перевищує вартiсть їх придбання. Отриманi за цiннi папери кошти були перерахованi на рахунок торговця цiнними паперами в банк "Б".
СПФМ для оцiнки ризику описав алгоритм послiдовностi вищенаведених подiй та визначив критерiй ризику, який базується на наступних ознаках:
- вид продукту (простi акцiї на пред'явника);
- придбання цiнних паперiв - номiнальна та ринкова вартiсть суттєво вiдрiзняються;
- короткий термiн (3 мiсяцi) купiвлi - продажу цих акцiй.
Графiчно схема виглядає наступним чином:
У наведеному випадку СПФМ використав у якостi сценарiю типологiю легалiзацiї злочинних доходiв, що розроблена та видана Держфiнмонiторингом (посiбник "Боротьба з вiдмиванням коштiв: правовий, органiзацiйний та практичний аспект" С. Г. Гуржiй, О. Л. Копиленко, Я. В. Янушевич та iн. К.: Парлам. вид-во, 2005. - 216 с.)
Легалiзацiя доходiв, одержаних злочинним шляхом, вiдбувається шляхом здiйснення спекулятивних операцiй з цiнними паперами (так званi "смiттєвi акцiї").
Приклад 3 (з використанням сценарного методу оцiнки ризику).
Банк "B" надав кредит пiд проценти фiзичнiй особi - пiдприємцю. Ця особа надала юридичнiй особi - суб'єкту зовнiшньоекономiчної дiяльностi матерiальну допомогу (без %). Зазначена юридична особа розрахувалась за надання юридичних послуг з юридичною компанiєю. Фiзична особа - пiдприємець достроково повернув кредит.
Банк "B", здiйснивши монiторинг проведених клiєнтом фiнансових операцiй виявив, що фiзична особа - пiдприємець достроково погасив кредит. При подальшому аналiзi банком з'ясовано, що засновник юридичної особи - суб'єкта зовнiшньоекономiчної дiяльностi - був громадянином України та полiтичним дiячем. Фiзична особа - пiдприємець є сином засновника юридичної особи - суб'єкта зовнiшньоекономiчної дiяльностi, а в юридичнiй компанiї засновником є особа, яка була дружиною засновника юридичної особи - суб'єкта зовнiшньоекономiчної дiяльностi.
У наведеному випадку СПФМ у якостi сценарiю використав самостiйно виявлену схему.
СПФМ для оцiнки ризику описав алгоритм послiдовностi вищенаведених подiй та визначив критерiй ризику, який базується на наступних ознаках:
- тип клiєнта (один iз учасникiв фiнансової операцiї є суб'єктом зовнiшньоекономiчної дiяльностi - був громадянином України та полiтичним дiячем, два iншi учасники операцiї є пов'язаними iз зазначеною особою);
- дострокове погашення кредиту.
Графiчно схема виглядає наступним чином:
6. Необхiднiсть навчання та внутрiшнього аудиту
Всi процеси з управлiння ризиками, у тому числi, ознаки, критерiї та методи оцiнювання ризикiв рекомендується вiдображати у Правилах та програмах, розроблених та впроваджених СПФМ.
Для того, щоб СПФМ забезпечували ефективний пiдхiд до процесу управлiння ризиками, пропонуємо включати його перевiрку у програму внутрiшнього аудиту СПФМ.
З метою пiдвищення квалiфiкацiї спiвробiтникiв СПФМ та належного використання ними порядку та iнструментiв управлiння ризиками, рекомендуємо запровадити проходження ними регулярного навчання. При цьому СПФМ можуть застосовувати з певною перiодичнiстю рiзнi методи навчання щодо управлiння ризиками.
Крiм цього, СПФМ рекомендується перiодично переглядати пiдходи, методи та ефективнiсть внутрiшнього аудиту, заснованого на оцiнцi ризику, та у разi необхiдностi, їх змiнювати.
Директор Департаменту взаємодiї та методичного забезпечення системи фiнансового монiторингу | А. С. Подкоритов |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Державного комiтету фiнансового монiторингу України 09.10.2009 N 143 |
МЕТОДИЧНI РЕКОМЕНДАЦIЇ
щодо органiзацiї внутрiшнього фiнансового
монiторингу в банках iз застосуванням пiдходу,
заснованого на ризиках
1. Загальнi положення
Цей документ розроблено у вiдповiдностi до вимог:
- Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом" (далi - Закон);
- Положення про здiйснення банками фiнансового монiторингу, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 14.05.2003 N 189, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 20 травня 2003 р. за N 381/7702;
- Вимог до органiзацiї фiнансового монiторингу суб'єктами первинного фiнансового монiторингу у сферi запобiгання та протидiї запровадженню в легальний обiг доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму, затверджених наказом Державного комiтету фiнансового монiторингу України вiд 24.04.2003 N 40, зареєстрованих в Мiнiстерствi юстицiї України 29 квiтня 2003 р. за N 337/7658;
- Положення про здiйснення фiнансового монiторингу учасниками ринку цiнних паперiв, затвердженого рiшенням Державної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку вiд 04.10.2005 N 538.
Крiм того, цi Методичнi рекомендацiї враховують вимоги, що визначенi в документах мiжнародних органiзацiй:
- Належне ставлення банкiв до клiєнтiв (стандарти Базельського комiтету банкiвського нагляду);
- Директива Європейського Парламенту та Ради 2005/60/ЄС вiд 26 жовтня 2005 року;
- Директива Комiсiї 2006/70/ЄС вiд 1 серпня 2006 року;
- Сорок Рекомендацiй Групи з розробки фiнансових заходiв боротьби з вiдмиванням грошей (FATF);
- Довiдник щодо впровадження фiнансових заборон, розроблений Робочою групою FATF вiд 19 вересня 2007 року (Резолюцiя Ради безпеки ООН 1737 вiд 23.12.2006);
- Посiбник з питань пiдходу, заснованому на оцiнцi ризику, в боротьбi з вiдмиванням коштiв та фiнансуванню тероризму (FATF) червень 2007 року.
У цих Методичних рекомендацiях термiни вживаються у такому значеннi:
внутрiшнiй фiнансовий монiторинг - дiяльнiсть суб'єктiв первинного фiнансового монiторингу по виявленню фiнансових операцiй, що можуть бути пов'язанi з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв;
категорiя - група осiб, продуктiв, країн, якi мають певнi спiльнi ознаки;
клiєнт - будь-яка особа, що звертається за одержанням послуг або яка укладає договiр з суб'єктом первинного фiнансового монiторингу (СПФМ);
контрагент - особа, яка є другою стороною фiнансової операцiї (контрагентом може виступати суб'єкт первинного фiнансового монiторингу), при якiй мiж клiєнтом та контрагентом вiдбувається передача активiв;
критерiй ризику - мiрило оцiнки ризику, яке базується на ознаках, покладених у класифiкацiю ризикiв;
ознака ризику - показники, за якими можна визначити ризик;
оцiнка ризику (ступiнь ризику) - вимiрює рiвень вiрогiдностi вiдмивання доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансування тероризму (дуже високий, високий, середнiй, низький);
ризики - небезпека (загроза, уразливi мiсця) в дiяльностi СПФМ бути використаними з метою вiдмивання злочинних доходiв або фiнансування тероризму;
тривалий монiторинг - спостереження за клiєнтом та його операцiями протягом тривалого часу;
управлiння ризиками - цiлеспрямований вплив СПФМ на ризики, який полягає у визначеннi, оцiнцi та розробцi i впровадженнi заходiв, направлених на їх зменшення;
учасники фiнансової операцiї - клiєнт, контрагент, а також особи, якi дiють вiд їх iменi або в їх iнтересах.
Перш за все слiд зазначити, що вiдповiдно до законодавства України iснують наступнi вимоги щодо застосування пiдходу, заснованого на ризиках:
1. Статтею 8 Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом" передбачено, що у випадку, коли у працiвникiв суб'єкта первинного фiнансового монiторингу, який здiйснює фiнансову операцiю, виникають мотивованi пiдозри, що фiнансова операцiя здiйснюється з метою легалiзацiї (вiдмивання) доходiв, суб'єкт первинного фiнансового монiторингу зобов'язаний надавати Уповноваженому органу iнформацiю про таку фiнансову операцiю.
У випадку, коли суб'єкти первинного фiнансового монiторингу, якi здiйснюють фiнансовi операцiї, пiдозрюють або повиннi були б пiдозрювати, що такi фiнансовi операцiї пов'язанi, мають вiдношення або призначенi для фiнансування терористичної дiяльностi, терористичних актiв чи терористичних органiзацiй, вони зобов'язанi негайно повiдомити про такi фiнансовi операцiї Уповноважений орган та правоохороннi органи, визначенi законодавством.
2. Статтею 12 Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом" передбачено, що фiнансовому монiторингу можуть пiдлягати фiнансовi операцiї, коли у суб'єкта первинного фiнансового монiторингу виникають пiдстави вважати, що фiнансова операцiя проводиться з метою легалiзацiї (вiдмивання) доходiв.
3. Статтею 121 Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом" передбачено, що суб'єкт первинного фiнансового монiторингу зобов'язаний зупинити проведення фiнансової операцiї, якщо її учасником або вигодоодержувачем за нею є особа, яку включено до перелiку осiб, пов'язаних iз здiйсненням терористичної дiяльностi, i в той же день повiдомити про це Уповноважений орган.
4. Пунктом 3.1 Положення про здiйснення банками фiнансового монiторингу (постанова Правлiння Нацiонального банку України вiд 14.05.2003 N 189), визначено: для забезпечення належної реалiзацiї функцiй суб'єкта первинного фiнансового монiторингу банк створює Програму iдентифiкацiї i вивчення клiєнтiв банку, яка насамперед має включати порядок та критерiї класифiкацiї клiєнтiв вiдповiдно до оцiнки ризику здiйснення ними операцiй, що можуть бути пов'язанi з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом.
5. Пiдпунктами 4.2 та 4.3 пункту 4 Вимог, затверджених наказом Державного департаменту фiнансового монiторингу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 24.04.2003 N 40 (далi - Вимоги), визначено, що суб'єкт первинного фiнансового монiторингу розробляє критерiї оцiнки ризику проведення клiєнтом фiнансових операцiй з легалiзацiї (вiдмивання) доходiв, одержаних злочинним шляхом. Якщо ймовiрнiсть проведення особою операцiй, пов'язаних з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансуванням тероризму, оцiнюється суб'єктом (вiдокремленим пiдроздiлом) як велика, то операцiям такої особи придiляється пiдвищена увага. Для оцiнки ймовiрностi того, що операцiя здiйснюється з метою легалiзацiї (вiдмивання) доходiв, одержаних злочинним шляхом, або пов'язана з фiнансуванням тероризму, суб'єктом первинного фiнансового монiторингу додатково можуть вивчатися iншi фiнансовi операцiї осiб - учасникiв тiєї операцiї, що оцiнюється.
Порядок виявлення таких фiнансових операцiй, вiдповiдно до пункту 4.1 Вимог, повинен мiстити, зокрема, критерiї класифiкацiї осiб, опис типiв осiб, якi характеризуються пiдвищеним ступенем iмовiрностi здiйснення ними операцiй, що можуть бути пов'язанi з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансуванням тероризму (загальна характеристика, країна походження, характеристика дiлової активностi та репутацiї, наявнiсть кримiнального минулого тощо).
До реалiзацiї процесу фiнансового монiторингу iз застосуванням пiдходу, заснованого на ризиках можуть залучатися такi структурнi пiдроздiли банку:
пiдроздiл з питань проведення фiнансового монiторингу - щодо виявлення, кiлькiсної та якiсної оцiнки, контролю та монiторингу ризикiв;
пiдроздiл внутрiшнього аудиту банку - у межах своїх функцiй контролю за дотриманням встановлених вимог;
працiвники банку - у межах своїх функцiй з обслуговування клiєнтiв.
Функцiї всiх вищезазначених пiдроздiлiв мають бути чiтко визначенi та задокументованi (в положеннях про пiдроздiли банку та посадових iнструкцiях).
У правилах здiйснення внутрiшнього фiнансового монiторингу в банку пропонуємо вiдображати, зокрема:
процедури визначення та класифiкацiя ризикiв;
критерiї ризикiв;
перелiк застережних заходiв для зменшення ризикiв з питань фiнансового монiторингу;
порядок проведення фiнансового монiторингу, в тому числi у територiальних пiдроздiлах, посадовi iнструкцiї та повноваження вiдповiдальних працiвникiв;
вимоги щодо дотримання встановлених процедур i регламентiв пiд час проведення банкiвських операцiй;
вимоги щодо перiодичного пiдвищення квалiфiкацiї вiдповiдального працiвника з фiнансового монiторингу та iнших працiвникiв банку щодо пiдходу, заснованого на ризиках.
Рекомендуємо придiлити особливу увагу автоматизацiї процесiв фiнансового монiторингу. Дуже важливим є забезпечення вiдповiдального працiвника можливiстю оперативно контролювати фiнансовi операцiї, що проводяться фiлiями (вiддiленнями). При розгалуженiй структурi банкiвської установи це неможливо без створення централiзованої системи монiторингу.
Важливим джерелом iнформацiї про клiєнта є створення та використання рiзних перелiкiв - списки мiжнародних терористiв, розшукуваних осiб, клiєнтiв пiдвищеного ризику тощо. У зв'язку з цим, особливо за наявностi розвинутої фiлiальної мережi (вiддiлення), важливо мати централiзовану базу даних клiєнтiв банку, доступ до якої повинен забезпечуватись всiм особам, задiяним у процесi здiйснення внутрiшнього фiнансового монiторингу.
Для ефективної реалiзацiї внутрiшнього фiнансового монiторингу iз застосуванням пiдходу, заснованого на ризиках, у банку рекомендуємо:
- встановити вимоги до працiвникiв банку;
- забезпечувати пiдроздiл з питань проведення фiнансового монiторингу висококвалiфiкованими та перевiреними на вiдповiднiсть вимогам працiвниками;
- забезпечити постiйне пiдвищення квалiфiкацiї працiвникiв як пiдроздiлу з питань проведення фiнансового монiторингу, пiдроздiлу внутрiшнього аудиту банку, так i працiвникiв банку, якi займаються обслуговуванням клiєнтiв;
- створити систему для автоматизованого ведення та оброблення бази даних вiдомостей про клiєнтiв для виявлення ризикiв, а також для забезпечення безперервного монiторингу й оцiнки ризикiв;
- здiйснювати накопичення результатiв аналiзу ризикiв для подальшого порiвняльного аналiзу та модернiзацiї критерiїв ризикiв;
- здiйснювати внутрiшнiй та зовнiшнiй аудит.
2. Управлiння ризиками: визначення, класифiкацiя та оцiнка
Пiдхiд, заснований на оцiнцi ризикiв, повинен допомагати банкам ефективно управляти потенцiйними ризиками, що стосуються вiдмивання коштiв або фiнансування тероризму.
Оцiнку ризику рекомендуємо здiйснювати до або на початку встановлення вiдносин iз клiєнтом. Додатковi етапи оцiнки ризику можуть проводитися також пiд час здiйснення тривалого монiторингу операцiй клiєнта.
Найбiльш розповсюдженi ознаки ризику пропонуємо класифiкувати за наступними групами:
а) ризики клiєнта - стосуються iдентифiкацiйної iнформацiї про клiєнта (осiб, пов'язаних з ним - засновникiв, власникiв, членiв родини, бенефiцiарiв тощо);
б) ризики продукту - стосуються можливостей використання для вiдмивання доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансування тероризму тих послуг, за якими звертається клiєнт;
в) ризики країн - стосуються певних ознак, якi свiдчать про те, що загрози країн становлять пiдвищений ступень ризику.
Для реалiзацiї пiдходу, заснованого на ризиках, банку було б доцiльно створити iнформацiйну базу даних вiдомостей про клiєнтiв, до яких i будуть застосовуватись критерiї ризику для визначення рiвня ризику проведення клiєнтом фiнансових операцiй, що можуть бути пов'язанi з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв або фiнансуванням тероризму.
Ключовим принципом заходiв, направлених на виявлення ризикiв, є iдентифiкацiя та вивчення банком своїх клiєнтiв. Принцип "знай свого клiєнта" дозволяє мiнiмiзувати ризики.
2.1. Формування iнформацiйної бази вiдомостей про клiєнтiв
На етапi вiдкриття рахункiв клiєнтам, а також пiд час проведення операцiй з особами, якi не є власниками рахункiв, банку доцiльно одержувати iнформацiю, яка буде достатньою для того, щоб з'ясувати вiдомостi про справжнi особистi данi таких осiб та фiксувати це у своїх документах.
Iдентифiкацiя клiєнтiв дозволяє:
- чiтко визначати та документально зафiксувати особистi данi тих клiєнтiв, якi встановлюють взаємовiдносини з банком та вiдкривають у ньому рахунки, для того, щоб одержати повну iнформацiю про клiєнтiв;
- одержувати та документально фiксувати будь-яку додаткову iнформацiю про клiєнтiв, яка за обсягами має вiдповiдати оцiночному ризику щодо вiдмивання злочинних доходiв, який виникає внаслiдок користування клiєнтом банкiвськими послугами i iнструментами;
- встановлювати мету та природу майбутнiх дiлових стосункiв;
- захищати банк вiд ризикiв ведення справ iз тими фiзичними або юридичними особами, данi про яких неможливо встановити, якi вiдмовляються надавати iнформацiю, необхiдну для їх iдентифiкацiї, або якi надають таку iнформацiю, яка мiстить суттєвi невiдповiдностi, що не можуть бути усуненi пiсля надання додаткових документiв.
Всi документи, що дозволяють iдентифiкувати клiєнта, повиннi бути дiйсними на момент їх пред'явлення.
Вiдповiдно до законодавства України рекомендуємо банку iдентифiкувати:
клiєнтiв, якi вiдкривають рахунки;
клiєнтiв, якi здiйснюють фiнансовi операцiї, що пiдлягають фiнансовому монiторингу;
клiєнтiв, якi здiйснюють операцiї з готiвковою без вiдкриття рахунку на суму, яка дорiвнює або перевищує 50000 грн. або еквiвалентну суму в iноземнiй валютi;
осiб, уповноважених дiяти вiд iменi або за дорученням клiєнтiв.
З метою iдентифiкацiї фiзичної особи, в першу чергу, на пiдставi документiв, що пiдтверджують особу, можна з'ясувати наступнi данi:
- прiзвище, iм'я та по батьковi (за наявностi);
- дата, мiсяць, рiк та мiсце народження;
- мiсце проживання;
- вiдомостi про документ, що засвiдчує особу (назва, серiя, номер документу, орган, що видав документ, дата видачi документа);
- особистий iдентифiкацiйний номер (за наявностi);
- для нерезидентiв - громадянство, та мiсце проживання або тимчасового перебування.
З метою iдентифiкацiї юридичної особи, в першу чергу на пiдставi оригiналiв установчих документiв або їх нотарiально засвiдчених копiй, а також документiв про державну реєстрацiю цiєї юридичної особи, з'ясовуються наступнi данi:
а) для юридичних осiб резидентiв:
- найменування (повне та скорочене);
- юридична адреса;
- документи що пiдтверджують державну реєстрацiю (включаючи установчi документи, iнформацiю щодо керiвникiв та їх повноважень тощо);
- код ЄДРПОУ та iншi вiдомостi з довiдки, наданої юридичнiй особi Управлiнням статистики;
- реквiзити банкiв, у яких вiдкритi рахунки, та номери цих рахункiв.
б) для юридичних осiб нерезидентiв:
- найменування (повне та скорочене);
- реквiзити банкiв, у яких вiдкритi рахунки, та номери цих рахункiв;
- данi про реєстрацiю цiєї юридичної особи на пiдставi копiї легалiзованого витягу торговельного, банкiвського чи судового реєстру або засвiдченого нотарiально реєстрацiйного посвiдчення уповноваженого органу iноземної держави про таку реєстрацiю.
У випадку сумнiву, що особа виступає вiд власного iменi, банкам заборонено вступати з нею в договiрнi вiдносини.
Пiд час вивчення установчих документiв юридичної особи та документiв, що пiдтверджують її державну реєстрацiю, банку доцiльно придiляти особливу увагу:
- оформленню установчих документiв (ураховуючи всi зареєстрованi змiни) та документiв, що пiдтверджують її державну реєстрацiю;
- видам дiяльностi та операцiям, якi проводить клiєнт;
- складу засновникiв юридичної особи та пов'язаних з ними осiб;
- структурi органiв управлiння юридичної особи та їх повноваженням;
- розмiру зареєстрованого та сплаченого статутного фонду.
З метою спрямування зусиль на протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, на пiдставi всiєї iнформацiї i документiв, що дають змогу iдентифiкувати i вивчити клiєнта - юридичну особу, банк має також iдентифiкувати фiзичних осiб, якi є власниками iстотної участi в цiй юридичнiй особi, мають прямий або опосередкований вплив на неї, а також осiб, якi мають право давати обов'язковi для юридичної особи вказiвки або iншим чином мають змогу впливати на її рiшення (реальних власникiв) та отримують економiчну вигоду вiд її дiяльностi. Рекомендуємо додатково вимагати вiд клiєнта вiдомостi i документи, якi дають змогу з'ясувати його особу, суть дiяльностi, фiнансовий стан тощо.
Якщо банк встановив, що вiд iменi клiєнта дiє його представник, вiн iдентифiкує та перевiряє його повноваження.
У разi якщо клiєнт вiдкриває рахунок на iм'я третьої особи, банк отримує вiд клiєнта iнформацiю та документи, що дозволяють iдентифiкувати i вивчити цю особу.
Iдентифiкацiя клiєнта здiйснюється на пiдставi оригiналiв документiв, наданих клiєнтом, або їх нотарiально засвiдчених копiй, а також, у разi потреби, на пiдставi iнформацiї, одержаної вiд органiв державної влади, банкiв, iнших юридичних осiб, та за результатами проведених додаткових заходiв щодо збору iнформацiї про клiєнта з iнших джерел.
Пiд час iдентифiкацiї та вивчення своїх клiєнтiв банк стосовно кожного з них формує та веде анкету. Анкета формується за результатами здiйснення початкової iдентифiкацiї клiєнта на етапi встановлення вiдносин з ним та в процесi подальшого тривалого монiторингу. Анкета є внутрiшнiм документом банку та мiстить iнформацiю щодо:
- мети i причин встановлення клiєнтом вiдносин з банком;
- операцiй, якi клiєнт планує проводити за допомогою банку;
- оцiнки розмiру i джерел наявних та очiкуваних надходжень;
- опису джерел надходження i способiв переказу (внесення) грошей;
- репутацiї клiєнта;
- iнших вiдомостей про клiєнта;
- оцiнку ризику.
Для клiєнтiв з великим ризиком є доцiльним запровадження обов'язкової перевiрки банком вiдомостей, наданих цим клiєнтом. Для цього банк має право витребувати передбачену законодавством iнформацiю, яка стосується iдентифiкацiї цiєї особи та її керiвникiв, у органiв державної влади, якi здiйснюють нагляд та/або контроль за дiяльнiстю цiєї юридичної особи, банкiв, iнших юридичних осiб, а також здiйснювати передбаченi законодавством України додатковi заходи щодо збору такої iнформацiї з iнших джерел.
Банк повинен уточнювати iнформацiю щодо iдентифiкацiї та вивчення клiєнта не рiдше одного разу на рiк, якщо ризик проведення клiєнтом операцiй з легалiзацiї (вiдмивання) доходiв, одержаних злочинним шляхом, оцiнюється банком як високий. Для iнших клiєнтiв термiн уточнення iнформацiї не повинен перевищувати трьох рокiв.
Обов'язкове уточнення iнформацiї щодо iдентифiкацiї та вивчення клiєнта проводиться банком у разi:
- змiни власника iстотної участi;
- змiни мiсцезнаходження (проживання) власника рахунку;
- внесення змiн до установчих документiв;
- закiнчення строку дiї наданих документiв.
Iдентифiкацiя особи не є обов'язковою у разi:
- проведення фiнансової операцiї особою, що ранiше була iдентифiкована згiдно iз законодавством України;
- укладення угод мiж банками, зареєстрованими в Українi.
Якщо певного клiєнта за оцiнкою банку буде вiднесено до категорiї пiдвищеного ризику (високий, дуже високий), фахiвцю банку доцiльно вiдвiдати мiсце дiяльностi такого клiєнта та документально оформити цей вiзит у виглядi доповiдi, що має зберiгатись у справi. Документальне оформлення матерiалiв перевiрки може включати: довiдку про результати перевiрки (опис заходiв здiйснених для перевiрки, викладення пiдстав для прийняття вiдповiдного рiшення), копiї документiв, отриманих вiд клiєнта та з iнших джерел, iншi необхiднi документи (довiдки, описи, фотографiї) та iнше. Вивчення клiєнта може передбачати отримання iнформацiї про нього, зокрема:
- вiдповiднiсть реального мiсцезнаходження пiдприємства (постiйного офiсу, магазину, складу, виробничих примiщень, тощо) адресi, що вказана при його реєстрацiї;
- як довго знаходиться пiдприємство за вказаною адресою (один мiсяць чи декiлька рокiв);
- наявнiсть постiйних номерiв (стацiонарних) телефонiв та факсiв, можливiсть зв'язатись з працiвниками та керiвниками;
- вiдповiднiсть кiлькостi персоналу та наявного майна масштабам дiяльностi пiдприємства (наявнiсть залишкiв товару на кiнець звiтного перiоду для оптового торгового пiдприємства);
- вiдомостей про клiєнта з незалежних джерел (ЗМI, матерiалiв виставок, конференцiй, семiнарiв), участь в окремих проектах, отримання кредитiв, закупiвля обладнання, регiональнi мережi тощо.
Також важливим для перевiрки клiєнта є аналiз документiв, згiдно з якими проводились операцiї або аналiз фiнансової звiтностi (таке право дає стаття 64 Закону України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть"). Як приклад, дуже важливо ретельно проаналiзувати текст договору, навiть якщо це типовий договiр (дата пiдписання договору та дата реєстрацiї пiдприємства, сума договору, рух грошових коштiв, способи розрахункiв, тощо).
В подальшому банк, маючи перелiк клiєнтiв вiднесених до категорiї пiдвищеного ризику, може запровадити здiйснення систематичного монiторингу їх дiяльностi та фiнансового стану. Такий аналiз може проводитись не тiльки стосовно операцiй, проведених за день, а також протягом певного часу. За результатами тривалого монiторингу клiєнта вiдповiдальний працiвник може прийняти рiшення про змiни рiвня його ризику.
Банк, вiдповiдно до чинного законодавства України, зобов'язаний зберiгати документи щодо iдентифiкацiї та вивчення клiєнта, облiковi документи щодо здiйснення фiнансових операцiй протягом п'яти рокiв пiсля проведення такої операцiї.
Якщо клiєнт вiдмовляє банку в наданнi необхiдних для його iдентифiкацiї документiв або вiдомостей або умисно надає неправдивi вiдомостi про себе, то банк може вiдмовити йому в обслуговуваннi.
2.2. Класифiкацiя ознак ризику:
2.2.1. Ризики клiєнта
В основу класифiкацiї осiб, якi характеризуються пiдвищеним ступенем ризику, можуть бути покладенi їх типи. До клiєнтiв, дiяльнiсть яких може становити пiдвищений рiвень ризику, можуть включатись, зокрема, наступнi типи осiб, якi:
- є (були) полiтичними дiячами, або пов'язаними з ними особами;
Полiтичнi дiячi - вищi посадовi особи держав, якi забезпечують формування та реалiзацiю державної полiтики, зокрема глави держав та урядiв, керiвники центральних органiв державної влади, особи, якi є керiвниками полiтичних партiй, керiвники державних пiдприємств (органiзацiй), що мають стратегiчне значення для економiки i безпеки держави.
Пов'язаними з полiтичними дiячами особами є члени сiм'ї та iншi близькi родичi полiтичних дiячiв, дiловi партнери полiтичних дiячiв, а саме: чоловiк або дружина; дiти або їхнi чоловiки чи дружини; батьки; брати та сестри; бабусi та дiдусi; онуки; найближчi партнери.
Довiдково: | особи, вiдомi як найближчi партнери
включають (Директива Комiсiї 2006/70/ЕС вiд 1 серпня 2006
року): а) будь-яку фiзичну особу, яка, як вiдомо, є спiввласником-бенефiцiаром юридичних осiб чи правових домовленостей або має будь-якi iншi тiснi дiловi вiдносини з особою, згаданою вище; б) будь-яку фiзичну особу, яка є єдиним власником-бенефiцiаром юридичної особи чи правової домовленостi, яка, як вiдомо, була фактично створена на користь особи, згаданої вище. Перелiк по Українi: http://dovidka.com.ua/ - мiстить декiлька довiдникiв: "Офiцiйна Україна сьогоднi" - вiдомостi про державних службовцiв всiх гiлок влади; "Хто є хто в Українi" - бiографiчнi довiдки про вiдомих дiячiв та лiдерiв України; "Полiтична Україна сьогоднi" - вiдомостi про склад та членiв полiтичних партiй та iн.; "Лiдери України" - бiографiчнi довiдки про керiвникiв пiдприємств, вiдзначених у рейтингах. http://rada.gov.ua/ По свiту: http://www.world-check.com/ - сайт мiстить iнформацiю про полiтичних дiячiв країн свiту, членiв їх сiмей та багато iншої корисної iнформацiї. |
- є клiєнтами-нерезидентами;
- є клiєнтами, якi працюють тiльки через представникiв;
- є новими клiєнтами, перiод дiяльностi яких не перевищує трьох мiсяцiв з дня їх державної реєстрацiї;
- є неприбутковими органiзацiями (крiм органiзацiй, що дiють пiд егiдою вiдомих мiжнародних органiзацiй);
- є нефiнансовими установами, але займаються грошовими переказами, операцiями з оплати чекiв готiвкою, тощо;
- юридичними особами, якi проводять будь-якi лотереї;
- не мають великого обороту коштiв, але оперують значною кiлькiстю готiвки;
- здiйснюють посередницьку та представницьку дiяльнiсть, дiючи вiд iменi своїх клiєнтiв;
- мають органiзацiю або вiдносини, структура та природа яких ускладнює процес iдентифiкацiї справжнього власника чи вигодоодержувача;
- є акцiонерними товариствами, якi здiйснили (здiйснюють) випуск цiнних паперiв на пред'явника;
- є виробниками та/або продавцями зброї;
- включенi до перелiку осiб, пов'язаних iз здiйсненням терористичної дiяльностi, що формується та затверджується Держфiнмонiторингом (www.sdfm.gov.ua);
- є фiзичними особами, вiк та/або фiзичний стан яких може свiдчити про неможливiсть активної господарської дiяльностi (наприклад, вiком до 22 рокiв або понад 70 рокiв);
- є клiєнтами щодо яких iснують сумнiви у достовiрностi поданих ними документiв або ранiше поданих iдентифiкацiйних даних;
- є контрагентами клiєнтiв, якi є резидентами країн, що становлять пiдвищений ступiнь ризику (Заява FATF вiд 28.02.2008);
- є контрагентами клiєнтiв, якi є туроператорами та надають готельнi послуги.
Приклади клiєнтiв з пiдвищеним та низьким рiвнем наведенi в таблицi:
Пiдвищений (дуже високий, високий) | Особи включенi або пов'язанi iз здiйсненням терористичної дiяльностi; полiтичнi дiячi; мають органiзацiю або вiдносини, структура та природа яких ускладнює процес iдентифiкацiї справжнього власника; установи, якi здiйснюють операцiї з готiвкою, благодiйнi та iншi "неприбутковi" органiзацiї; новостворенi установи; особи, якi дiють через представникiв та iншi. |
Низький | Державнi та комунальнi пiдприємства (органiзацiї), товариства з повною вiдповiдальнiстю, iншi. |
2.2.2. Ризики продукту
Особливою рисою проведення фiнансових операцiй з метою легалiзацiї доходiв, одержаних злочинним шляхом, є швидкiсть їх проведення, вiдсутнiсть необхiдностi надання банку додаткових документiв, можливiсть здiйснення фiнансової операцiї без особистого вiзиту до установи банку. Банку рекомендуємо вживати належних заходiв для обмеження ризику зловживань, пов'язаних з банкiвськими продуктами, що реалiзуються з використанням новiтнiх технологiй та, зокрема, забезпечують проведення операцiї за вiдсутностi безпосереднього контакту з клiєнтом.
Невiд'ємним компонентом ефективної полiтики "знай свого клiєнта" є повноцiнна обiзнанiсть по всiх операцiях клiєнта. У зв'язку з цим рекомендуємо при встановленнi банком порядку дiй згiдно з принципом "знай свого клiєнта" забезпечити можливiсть збору достатньої iнформацiї про кожного клiєнта. Основним завданням встановлення такого порядку є можливiсть для банку з'ясувати якими видами операцiй клiєнт буде займатися.
За цих умов монiторинг спрямовується на виявлення випадкових, незвичних та пiдозрiлих операцiй серед великої кiлькостi законних операцiй.
Процес визначення пiдвищеного ризику, пов'язаного з продуктами може включати такi ознаки, як:
- послуги, якi по сутi забезпечують анонiмнiсть, чи передбачають перетин кордону (наприклад, банкiвськi послуги в режимi Iнтернет-банкiнг, послуги з платiжними картками, мiжнароднi перекази);
- складнi, незвично великi операцiї;
- фiнансовi операцiї, якi не вiдповiдають дiяльностi юридичної особи, що встановлена статутними документами цiєї особи;
- фiнансовi операцiї з незвичними схемами здiйснення;
- операцiї, що не мають очевидного економiчного сенсу або очевидної законної мети;
- операцiї, характер яких дає пiдстави вважати, що метою їх здiйснення є уникнення процедур обов'язкового фiнансового монiторингу або iдентифiкацiї, передбачених Законом;
- надходження грошових коштiв з анонiмного (номерного) рахунку з-за кордону;
- купiвля (продаж) чекiв, дорожнiх чекiв або iнших платiжних засобiв за готiвку;
- мiжнародний переказ без повної iнформацiї щодо вiдправника та отримувача переказу;
- переказ коштiв (або зняття з рахунку коштiв), якщо йому передувало зарахування на цей же рахунок готiвкових коштiв на суму, що дорiвнює або бiльша за 80000 грн., у той самий або попереднiй операцiйний день;
- зарахування на рахунок коштiв у готiвковiй формi з їх подальшим переказом того самого або наступного операцiйного дня iншiй особi;
- вiдкриття рахунку з внесенням на нього коштiв на користь третьої особи;
- переказ особою, за вiдсутностi зовнiшньоекономiчного контракту, коштiв за кордон;
- обмiн банкнот, особливо iноземної валюти, на банкноти iншого номiналу;
- фiнансовi операцiї з цiнними паперами на пред'явника, не розмiщеними в депозитарiї;
- операцiї з векселями, у тому числi з iндосаментом на пред'явника або бланковим iндосаментом;
- зовнiшньоекономiчнi операцiї;
- операцiї з цiнними паперами з розрахунками готiвки на значну суму;
- здiйснення розрахункiв за зовнiшньоекономiчним контрактом, який не передбачає фактичної поставки на митну територiю України товарiв, робiт, послуг;
- регулярне та циклiчне здiйснення фiнансових операцiй з купiвлi-продажу активiв без фактичної поставки активiв мiж учасниками операцiї;
- а також iншi ознаки фiнансових операцiй (зокрема тi, що передбаченi наказом Держфiнмонiторингу вiд 31.07.2006 N 145).
У законодавствi Українi на сьогоднi впровадженi як кiлькiсний так i якiсний пiдхiд до виявлення пiдозрiлих операцiй:
- встановлено пороговий розмiр суми фiнансової операцiї (80000 грн.);
- визначенi ознаки, за наявностi яких виникають пiдстави стверджувати, що фiнансова операцiя має вiдношення до легалiзацiї доходiв, отриманих злочинним шляхом (статтi 8, 11, 12, 121 Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом").
Враховуючи наведенi риси, пропонується наступна класифiкацiя ступенiв ризику, якi можуть застосовуватись до банкiвських продуктiв:
Дуже високий | Дуже висока вiрогiднiсть, що цей тип банкiвського продукту може бути використаний для вiдмивання доходiв, одержаних злочинним шляхом (операцiї з готiвкою, дострокове погашення кредиту, особливо готiвкою, вiдкриття рахунку на третю особу, iнтернет-банкiнг, валюто-обмiннi операцiї тощо) |
Високий | Висока вiрогiднiсть, але характеристика банкiвського продукту дає можливiсть обмеження перемiщення значних обсягiв коштiв (зовнiшньоекономiчнi контракти без поставки активу на територiю України, операцiї з цiнними паперами, платiжнi картки, грошовi перекази, розрахунково-касове обслуговування, система "Клiєнт-банк" тощо) |
Середнiй | Мала вiрогiднiсть, що за допомогою цього банкiвського продукту скористаються для легалiзацiї коштiв (депозити та кредити на суму до 80000 грн., оренда банкiвських сейфiв, купiвля-продаж банкiвських металiв тощо) |
Низький | Найнижчий рiвень вразливостi (сплата комунальних послуг, податкiв, отримання зарплат, пенсiй, стипендiй, соцiальних виплат тощо) |
Застосування пiдходу на основi ризикiв фiнансування тероризму має як подiбнi так i вiдмiннi риси, порiвняно з вiдмиванням доходiв, одержаних злочинним шляхом. Слiд зазначити, що операцiї, пов'язанi з фiнансуванням тероризму, можуть здiйснюватись на дуже незначнi суми, яким присвоюється мiнiмальний ступiнь ризику щодо вiдмивання злочинних доходiв. Дiї терористiв можуть видаватись вiдкритими та звичайними, як то придбання матерiалiв чи послуг (наприклад: хiмiчнi речовини широкого вжитку, транспортнi засоби, тощо). Таким чином, кошти отриманi як вiд незаконної дiяльностi, так i з законних джерел, операцiї, пов'язанi з фiнансуванням тероризму, можуть не мати спiльних характерних рис з критерiями, що встановленi стосовно вiдмивання доходiв, одержаних злочинним шляхом.
Тому для виявлення фiнансових операцiй, що можуть бути пов'язаними з фiнансуванням тероризму, доцiльно мати можливiсть в режимi он-лайн здiйснювати перевiрку учасникiв на їх наявнiсть у вiдповiдних мiжнародних та нацiональних списках.
Довiдково: | Перелiк осiб, пов'язаних iз здiйсненням
терористичної дiяльностi (iз змiнами та
доповненнями), доводиться до СПФМ-банкiв засобами
електронної пошти НБУ. Крiм того, перелiк можна
знайти на офiцiйному Веб-сайтi Держфiнмонiторингу
за адресою www.sdfm.gov.ua, в рубрицi "Органiзацiя
протидiї фiнансування тероризму"; Списки осiб, пов'язаних з Талiбаном, Аль-Кайдой та Бен Ладеном комiтету 1267 Ради Безпеки ООН: (http://www.un.org/russian/sc/committees/1267/consolist.shtml); Перелiк Служби контролю за iноземними активами Державного казначейства США (також вiдома як OFAC): http://www.ustreas.gov/offices/enforcement/ofac/sdn/ |
Вважаємо за доцiльне кожному банку самостiйно розробляти ознаки ризику для тих видiв банкiвських продуктiв, що пропонуються ним для клiєнтiв.
2.2.3. Ризики країн
Високий рiвень ризику є характерним, зокрема, для наступних країн:
- країни, що не дотримуються загальноприйнятих стандартiв у боротьбi з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом (Заяви FATF вiд 28.02.2008, вiд 20.06.2008, вiд 17.10.2008);
- не виконують рекомендацiй Групи розробки фiнансових заходiв боротьби з вiдмиванням грошей (FATF);
- у яких вiдбуваються воєннi дiї;
- є офшорними територiями (перелiк офшорних зон визначений додатком до розпорядження Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 24.02.2003 N 77-р);
- мають значний рiвень корупцiї та злочинностi;
- мають законодавство, яке не передбачає розкриття або надання iнформацiї щодо фiнансових операцiй, у тому числi компетентним органам;
- є виробниками, дилерами або посередниками у торгiвлi зброєю або наркотиками;
- країнами, до яких ООН застосовуються санкцiї чи накладаються ембарго;
- на державному рiвнi пiдтримують терористичнi (екстремiстськi) рухи.
Ознаки ризику країн пропонуємо також застосовувати i до контрагентiв (за мiсцем їх знаходження; за мiсцем знаходження банку, в якому вiдкритий рахунок контрагента).
2.3. Оцiнка ризикiв
Оцiнка ризику здiйснюється банком на пiдставi iнформацiї та документiв, що дозволяють iдентифiкувати та вивчити клiєнта.
Оцiнку ризику пропонуємо здiйснювати за критерiями, до складу яких можуть входити як окремi ознаки категорiй ризику, так i їх сукупнiсть.
Результатом загальної оцiнки банком ризику, що базується на аналiзi кожного клiєнта за визначеними критерiями на пiдставi ознак ризику за їх категорiями, є визначення ступеня ризику (наказ Держфiнмонiторингу вiд 04.07.2008 N 157). Визначення ризику рекомендуємо забезпечувати як на етапi встановлення дiлових вiдносин з клiєнтом, так i в процесi їх розвитку до самого завершення.
Застосування зазначених вище ознак для оцiнки ризику можливе як окремо одна вiд одної, так i комбiнаторно (сукупно).
Саме комбiнаторне застосування ознак ризику (ризик клiєнта, географiчний ризик, ризик банкiвського продукту) є найбiльш ефективним при побудовi внутрiшнього фiнансового монiторингу iз застосуванням пiдходу, заснованого на ризику.
Доцiльно враховувати змiннiсть факторiв ризику, якi характернi для певного клiєнта чи операцiй. Цi фактори можуть пiдвищити чи знизити потенцiйний ризик, який становить певний клiєнт чи операцiя, зокрема:
- рахунки, якi вiдкритi для здiйснення звичайних операцiй i власник яких вiдомий, становлять менший ризик, нiж рахунки, що вiдкритi для здiйснення операцiй з великою кiлькiстю готiвки новим клiєнтом;
- надзвичайно високий рiвень активiв чи операцiї з надзвичайно великими сумами коштiв порiвняно з тим, що можна було б реально очiкувати вiд клiєнтiв зi схожим напрямом дiяльностi може означати, що клiєнт, який за iнших обставин не становив би пiдвищений ризик, повинен сприйматися як такий, що становить пiдвищений ризик;
- тривалi вiдносини iз частими контактами iз клiєнтами у процесi цих вiдносин можуть становити менший ризик з точки зору вiдмивання доходiв, одержаних злочинним шляхом.
Оцiнка клiєнта може змiнюватись з плином часу, в залежностi вiд того, як розвиваються обставини та як змiнюються ризики.
Така методика оцiнки ризику потребує наявностi автоматизованої системи пiдтримки фiнансового монiторингу.
3. Висновки
Процес управлiння ризиками охоплює всi види банкiвських послуг, а також всi групи клiєнтiв та їх фiнансовi операцiї. Результатом процесу управлiння ризиками має бути прийняття вiдповiдних управлiнських рiшень щодо впливу на рiвень уразливостi банку до таких ризикiв.
Банкiвськi установи, з урахуванням встановлених критерiїв та ознак, а також особливостей дiяльностi кожної банкiвської установи (спецiалiзацiї, територiального розмiщення, складу клiєнтської бази, банкiвських послуг, тощо), можуть визначити для себе:
- етапи контролю ризику;
- розподiл повноважень структурних пiдроздiлiв та працiвникiв з управлiння ризиками;
- перелiк ознак, що є складовою критерiю ризику;
- вагу ознак, що є складовою критерiю ризику;
- кiлькiсть оцiнок ризику;
- перелiк застережних заходiв;
- перегляд ризикiв.
Рiшення про оцiнювання ризикiв приймається з урахуванням вiдомостей про особу клiєнта, його власникiв, географiчного мiсцезнаходження цього клiєнта та його контрагентiв, а також з урахуванням видiв банкiвських послуг та iнструментiв, якими цей клiєнт буде користуватися. Використання цих критерiїв передбачає прийняття оцiночного рiшення.
З метою зменшення потенцiйних ризикiв вiдмивання доходiв банкам доцiльно впроваджувати вiдповiднi заходи контролю. Цi заходи контролю можуть включати:
- збiр i аналiз вiдомостей про дiлових партнерiв банку чи його клiєнтiв та iнформування керiвництва банку про це;
- збiр iнформацiї про клiєнтiв банку та формування вiдповiдної iнформацiйної бази;
- збiр та систематизацiя iнформацiї, яка мiститься у вiдкритих джерелах, що стосується економiчної безпеки;
- аналiз iнформацiї по українським та закордонним банкам, складання схем корпоративних зв'язкiв учасникiв фiнансово-промислових груп, холдингiв, спiльних пiдприємств та iнших утворень з загальними економiчними iнтересами;
- збiр iнформацiї про намiри з боку конкурентiв та злочинних угрупувань до структур чи конкретних спiвробiтникiв банку з метою спричинення матерiальних чи моральних втрат;
- оновлення банком iнформацiї про клiєнтiв;
- встановлення суворiших вимог до дозволу щодо вiдкриття рахунку чи встановлення вiдносин;
- пiдвищений монiторинг операцiй клiєнтiв;
- суворiший поточний контроль та бiльша частота проведення перевiрки вiдносин;
- отримання письмових рекомендацiй щодо благонадiйностi клiєнтiв.
Приклади оцiнки ризикiв.
Приклад 1:
Пiдприємство - товариство з обмеженою вiдповiдальнiстю "A", вiдкриває поточний рахунок у банку. У статутний фонд пiдприємства частку в розмiрi 76 % внесено фiрмою "B", зареєстрованою на Британських Вiргiнських островах. Вiдповiдно до статутних документiв, клiєнт передбачає здiйснення зовнiшньоекономiчної дiяльностi, для чого хоче вiдкрити також i валютний рахунок. Враховуючи наявнi фактори, банк на етапi встановлення вiдносин з клiєнтом встановлює йому "високий" рiвень ризику, зважаючи на наступне:
Критерiй | Оцiнка рiвня ризику | Заходи управлiння ризиком | |
Категорiя | Ознаки ризику за категорiями, що є складовими критерiю | ||
Загроза країн | Клiєнт - резидент України. | низький | Проведення детального аналiзу фiнансових операцiй клiєнта протягом 3-х мiсяцiв обслуговування клiєнта, наступних пiсля встановлення дiлових вiдносин. |
Тип клiєнта | Клiєнт новий, контролюються та є контрагентом особи, що зареєстрована в країнi, вiднесенiй до перелiку офшорних. | високий | |
Вид продуктiв | Зовнiшньоекономiчна дiяльнiсть | високий | |
Загальний рiвень ризику | високий | Придiляється пiдвищена увага всiм фiнансовим операцiям |
Рiвень ризику "високий", встановлений на початку дiлових вiдносин, потребує уточнення банком в ходi обслуговування клiєнта. Одночасно, враховуючи притаманнi клiєнту ознаки ризику, його операцiям повинна придiлятись пiдвищена увага.
Приклад 2:
Банкiвською установою використовується бальний метод оцiнки ризику. Вiдповiдно до встановленої методики, для оцiнювання клiєнти банку групуються за наступними рiвнями ризику: низький, середнiй, високий, дуже високий. Передбачено, що наявнiсть однiєї з ознак ризику, пов'язаної з типом клiєнта, вiдповiдає 1 балу, з продуктом - 2 балам, iз загрозою країн - 3 балам. Загальний ступiнь ризику визначається кiлькiстю балiв, набраних клiєнтом за результатами його оцiнки:
Рiвень ризику | Кiлькiсть балiв |
Низький | вiд 0 до 3 |
Середнiй | вiд 4 до 6 |
Високий | вiд 7 до 12 |
Дуже високий | понад 12 |
Клiєнт банку X - публiчне акцiонерне товариство, згiдно статуту та вiдповiдно даних щодо аналiзу його дiяльностi, здiйснює виробництво сухого молока. Вiдповiдно до умов контракту, X реалiзує свою продукцiю фiрмi Y, що має реєстрацiю в Афганiстанi. Вiдвантаження товару здiйснюється в селищi M (Туркменiстан) на склад фiрми посередника Z. Згiдно з контрактом, поставка товару в кiнцевий пункт призначення здiйснюється туркменським посередником Z автотранспортом. Розрахунок за сухе молоко отримувачем товару Y проведено через кореспондентський рахунок одного з банкiв США. В результатi угоди на рахунок клiєнта надiйшли кошти в сумi 200000 дол. США. Операцiї за рахунком клiєнт Х здiйснює з використанням системи "Клiєнт-банк".
Пiдрахунок балiв здiйснений банком наступним чином:
Критерiй | Оцiнка рiвня ризику | Заходи управлiння ризиком | |
Категорiя | Ознаки ризику за категорiями, що є складовими критерiю | ||
Загроза країн | 1. Клiєнт - резидент України | 0 | |
2. Контрагент - резидент Афганiстану - країни, де на час здiйснення операцiї вiдбуваються воєннi дiї | 3 | За результатами аналiзу iнформацiї клiєнта, та банку - кореспондента встановлено, що фiрма Y - новий контрагент. | |
3. У проведеннi операцiї приймає участь посередник, що знаходиться в Туркменiстанi - згiдно заяви FATF вiд 28.02.08 вiдноситься до країн, що мають недолiки режиму боротьби з вiдмиванням коштiв та фiнансуванням тероризму | 3 | Банком здiйснено заходи щодо з'ясування особи
контрагента та посередника з доступних джерел
(Iнтернет, ЗМI). За результатами перевiрки контрагентiв клiєнта, додаткової iнформацiї не виявлено. |
|
4. Розрахунок по операцiї здiйснюється через кореспондентський рахунок банку США | 0 | Встановлено, що банк-кореспондент, який
обслуговує отримувача, включено до перелiку Bankers
Almanac. Вiдповiдно до даних сайту world-check до банкiвської установи не застосовувались заходи впливу за порушення у сферi протидiї вiдмиванню нелегальних доходiв Банкiвська установа знаходиться в країнi, що дотримується загальноприйнятих стандартiв у боротьбi з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом |
|
В цiлому по категорiї | 6 | ||
Тип клiєнта | 1. Публiчне акцiонерне товариство (має вiдносини, структура та природа яких ускладнює процес iдентифiкацiї справжнього власника) | 1 | Службою фiнансового монiторингу банку
здiйснено перевiрку наявної iнформацiї щодо
iдентифiкацiї клiєнта. Встановлено, що клiєнтом надано у встановленому порядку всi необхiднi данi щодо з'ясування його особи. |
2. Клiєнт має тривалу позитивну iсторiю обслуговування в банку (понад 4 роки) | 0 | ||
В цiлому по категорiї | 1 | ||
Вид продуктiв | 1. Зовнiшньоекономiчна дiяльнiсть | 2 | Службою фiнансового монiторингу
оновлено iнформацiю про суть дiяльностi клiєнта. Вивчено додатковi обставини здiйснення фiнансової операцiї згiдно наданого клiєнтом контракту. Отримано пояснення фiнансово-бухгалтерської служби клiєнта, щодо обставин укладення угоди та з'ясовано, що довготермiновий контракт з Y пiдписано в ходi участi у мiжнароднiй виставцi. |
2. Складна (заплутана) схема проведення операцiї | 2 | ||
3. Використання системи розрахункiв "Клiєнт-Банк" | 2 | ||
В цiлому по категорiї | 6 | ||
Загальний рiвень ризику | 13 | дуже високий |
За результатами уточнення оцiнки ризику клiєнта, йому присвоєно рiвень ризику "дуже високий". Банком прийнято рiшення повiдомити про здiйсненi фiнансовi операцiї клiєнта X з фiрмою Y Держфiнмонiторинг.
Банком забезпечена пiдвищена увага операцiям цього клiєнта, одночасно проведено заходи стосовно додаткового вивчення його дiяльностi та контрагентiв.
Приклад 3:
Банком встановлена наступна методика оцiнки ризику, згiдно з якою для оцiнювання клiєнти банку групуються за наступними рiвнями ризику: низький, середнiй, високий, дуже високий. Передбачено, що наявнiсть однiєї з ознак ризику, пов'язаної з типом клiєнта, вiдповiдає межi вiд 0 до 5 балiв, з продуктом - вiд 0 до 5 балiв, iз загрозою країн - вiд 0 до 5 балiв. Загальний ступiнь ризику визначається кiлькiстю балiв, набраних клiєнтом за результатами його оцiнки, що вiдповiдають клiєнту, наступним чином:
Рiвень ризику | Кiлькiсть балiв |
Низький | вiд 0 до 3 |
Середнiй | вiд 4 до 6 |
Високий | вiд 7 до 12 |
Дуже високий | понад 12 |
Водночас передбачається, що уточнення ризику здiйснюється щонайменше у випадках:
- змiни iдентифiкацiйних даних клiєнта;
- у разi здiйснення клiєнтом пiдозрiлої операцiї;
- за результатами проведення щоквартального аналiзу операцiй клiєнта щодо їх вiдповiдностi фiнансовому стану та сутi дiяльностi клiєнта.
Клiєнт банку - фiзична особа вiдкрила поточний рахунок у банку з емiсiєю картки мiжнародної платiжної системи та картки спiввласника рахунку. Згiдно з iнформацiєю, отриманою при вiдкриттi рахунку, встановлено, що клiєнт є державним службовцем вищого рiвня. У цьому ж мiсяцi клiєнт звернувся до банку за кредитом для купiвлi автомобiля iноземного виробництва на суму еквiвалентну 380000 грн. термiном на 7 рокiв. Банком отримано вiд клiєнта необхiднi документи для пiдтвердження його особи та фiнансового стану в межах, обов'язкових для вивчення клiєнта - позичальника.
Протягом перших двох мiсяцiв рух коштiв по рахунку клiєнта вiдбувався в межах виконанням зобов'язань по кредиту - шляхом погашення заборгованостi готiвкою через банкомат за допомогою пластикової картки у термiни та в сумi, що передбаченi графiком. Через 2 мiсяцi пiсля отримання кредиту, клiєнтом частково в сумi 120000 грн. погашено кредит та вiдсотки. Протягом наступних двох мiсяцiв клiєнтом повнiстю погашено залишок кредитної заборгованостi та вiдсотки окремими платежами по 25000 - 45000 грн. з компенсацiєю банку, вiдповiдно до умов кредитного договору, втраченої вигоди. Джерелом погашення кредиту стали кошти, що надiйшли iз-за кордону на рахунок клiєнта шляхом його поповнення за допомогою картки спiввласника.
За результатами аналiзу операцiй клiєнта, проведених протягом останнього кварталу, щодо їх вiдповiдностi фiнансовому стану клiєнта та сутi дiяльностi, здiйснено заходи щодо з'ясування джерел надходження коштiв для погашення кредиту. Клiєнтом надано довiдка про доходи з державної установи про заробiтну плату. Уснi пояснення клiєнта, щодо продажу нерухомостi на територiї України, викликали сумнiв у менеджера банку.
Загальний ступiнь ризику був визначений наступним чином:
Критерiй | Рiвень ризику | Заходи управлiння ризиком | |
Категорiя | Ознаки ризику за категорiями, що є складовими критерiю | ||
Загроза країн | 1. Клiєнт - резидент України. | 0 | |
2. Операцiя вiдбувається на територiї України | 0 | ||
В цiлому по категорiї | 0 | ||
Тип клiєнта | 1. Фiзична особа, що має незначну iсторiю обслуговування (новий клiєнт). | 1 | 1. Стосовно клiєнта, як публiчної особи, здiйснено аналiз наявної iнформацiї з доступних джерел. |
2. Клiєнт є особою, що має широкi владнi повноваження | 5 | 2. Проiнформовано керiвника банку та отримано дозвiл на встановлення дiлових стосункiв з клiєнтом. | |
В цiлому по категорiї | 6 | ||
Вид продуктiв | 1. Використання пластикової картки, в т. ч. картки-спiввласника | 5 | За результатами заходiв щодо з'ясування джерел надходження коштiв для погашення кредиту, клiєнтом надано пiдтверджуючi документи (довiдка про зарплату). Уснi пояснення клiєнта, щодо продажу нерухомостi, викликали сумнiв у менеджера банку. |
2. Дострокове погашення кредиту на суму, що не вiдповiдає фiнансовому стану клiєнта | 5 | ||
В цiлому по категорiї | 10 | ||
Загальний рiвень ризику за визначеними критерiями | 16 | дуже високий |
Клiєнту присвоєно рiвень ризику "високий" з вжиттям заходiв обачливостi до цього клiєнта вiдповiдно до рiвня ризику. Вiдповiдальним працiвником повiдомлено Держфiнмонiторинг про операцiї, як про фiнансовi операцiї з мотивованою пiдозрою у вiдмиваннi доходiв.
Приклад 4:
Вiдповiдно до встановленої банком методики, клiєнти банку групуються за наступними трьома рiвнями ризику: низький, середнiй, високий. Наявнiсть однiєї ознаки ризику вiдповiдає 2 балам. Загальний рiвень ризику визначається кiлькiстю балiв, набраних клiєнтом за результатами його оцiнки:
Рiвень ризику | Кiлькiсть балiв |
Низький | вiд 0 по 2 |
Середнiй | вiд 3 по 10 |
Високий | понад 10 |
Клiєнт банку - фiзична особа - пiдприємець. Напрямок дiяльностi - сфера послуг (мережа кафе). Обслуговується в банку протягом року. Операцiї, якi проводить клiєнт - внесення готiвки на свiй рахунок та безготiвковi перерахування постачальникам. Клiєнт користується послугами довiреної особи, яка iдентифiкована банком згiдно з вимогами законодавства України. Уточнення рiвня ризику здiйснено з урахуванням наступних чинникiв:
Критерiй | Рiвень ризику | Заходи управлiння ризиком | |
Категорiя | Ознаки ризику за категорiями, що є складовими критерiю | ||
Загроза країн | 1. Клiєнт - резидент України. | 0 | |
2. Особа, уповноважена дiяти вiд iменi клiєнта - резидент України | 0 | ||
3. Здiйснення операцiй на територiї України | 0 | ||
В цiлому по категорiї | 0 | ||
Тип клiєнта | 1. Фiзична особа - пiдприємець (30 рокiв) | 0 | На пiдставi оригiналiв документiв здiйснено уточнення iдентифiкацiйних даних клiєнта та особи, що має право дiяти вiд iменi клiєнта. |
2. Представництво клiєнта здiйснює особа, що дiє вiд його iменi | 2 | ||
3. Термiн обслуговування клiєнта банком - 1 рiк | 2 | ||
4. Вид дiяльностi - сфера послуг (харчування) | 2 | ||
В цiлому по категорiї | 6 | ||
Вид продуктiв | Розрахунково-касове обслуговування, в т. ч. регулярне внесення готiвкових коштiв, з їх подальшим переказом протягом того ж та наступного дня iншим особам | 2 | Сфера дiяльностi клiєнта пов'язана з готiвкою (є вразливою з точки зору можливостi легалiзацiї (вiдмивання) доходiв). Службою фiнансового монiторингу оновлено iнформацiю про суть дiяльностi клiєнта та здiйснено аналiз проведених за рахунком операцiй, у т. ч. з ознаками фiнансового монiторингу. |
В цiлому по категорiї | 2 | ||
Загальний рiвень ризику | 8 | середнiй |
За результатами уточнення оцiнки ризику, клiєнта вiднесено до групи ризику "середнiй". Одночасно, клiєнту запропоновано встановлення термiналiв в точках надання послуг (кафе). Поряд з бiзнесовими вигодами, це знизить рiвень ризику клiєнта за рахунок скорочення обсягу готiвкових операцiй клiєнта.
Приклад 5:
Методика оцiнки банком ризику вiдповiдає наведенiй у попередньому прикладi.
Клiєнт банку ПАТ "X" обслуговується протягом тривалого часу (понад 5 рокiв). ПАТ "X" здiйснює дiяльнiсть, пов'язану з будiвництвом житла.
Банком iдентифiковано клiєнта вiдповiдно до вимог законодавства України, в т. ч. установлено склад власникiв пiдприємства та iдентифiковано визначених фiзичних осiб - керiвникiв та власникiв. Вiдповiдно до договору про обслуговування, клiєнт у встановлений термiн пiсля проведення чергових зборiв акцiонерiв надає банку iнформацiю про змiни у складi акцiонерiв, що мають iстотну участь у пiдприємствi та здiйснюють контроль, а також iншу iнформацiю щодо iдентифiкацiї.
До банку надiйшов лист вiд одного iз акцiонерiв ПАТ "X" з iнформацiєю, що в зв'язку iз нещодавньою змiною складу власникiв пiдприємства, в дiяльностi пiдприємства присутнi операцiї, що свiдчать про шахрайськi схеми з будiвельними матерiалами.
Критерiй | Рiвень ризику | Заходи управлiння ризиком | |
Категорiя | Ознаки ризику за категорiями, що є складовими критерiю | ||
Загроза країн | 1. Клiєнт - резидент України | 0 | |
2. Операцiя здiйснюється на територiї України | 0 | ||
В цiлому по категорiї | 0 | ||
Тип клiєнта | 1. Тривала позитивна iсторiя обслуговування | 0 | Банком направлено запит клiєнту та реєстратору, що здiйснює облiк цiнних паперiв ПАТ "X", щодо перевiрки iдентифiкацiйних даних |
2. Неподання клiєнтом iнформацiї про змiни в складi засновникiв | 2 | ||
3. Звернення акцiонерiв щодо здiйснення ПАТ сумнiвних операцiй | 2 | ||
4. Наявнiсть обставин, що ускладнюють процес перевiрки та iдентифiкацiї справжнього власника клiєнта | 2 | Одночасно здiйснено додатковий монiторинг руху коштiв по рахунку клiєнта, та з'ясовано, що протягом останнього мiсяця суттєвий обсяг надходжень на рахунок клiєнта здiйснюється в готiвковiй формi з подальшим переказом на рахунок фiзичної особи - пiдприємця | |
5. Наявнiсть iнформацiї про здiйснення клiєнтом шахрайських схем з будiвельними матерiалами | 2 | ||
В цiлому по категорiї | 8 | ||
Вид продуктiв | 1. Розрахунково-касове обслуговування, у т. ч. регулярне внесення готiвки та її подальшого переказу | 20 (2 х 10) | |
В цiлому по категорiї | 20 | ||
Загальний рiвень ризику | 28 | дуже високий |
Реєстратором надано iнформацiю щодо змiни власника. Клiєнтом не надано банку iнформацiю у термiни, встановленi згiдно з договором обслуговування. Вiдповiдно до частини 4 статтi 64 Закону України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть" до перевiрки даних про особу клiєнта, йому вiдмовлено в обслуговуваннi.
Приклад 6:
Методика оцiнки банком ризику вiдповiдає наведенiй у попереднiх двох прикладах.
Студент вiдкриває картковий рахунок в банку для отримання стипендiї. Клiєнт здiйснює операцiї без особистого контакту з працiвником банку та є новим клiєнтом.
Критерiй | Рiвень ризику | Заходи управлiння ризиком | |
Категорiя | Ознаки ризику за категорiями, що є складовими критерiю | ||
Загроза країн | 1. Клiєнт - резидент України | 0 | |
2. Операцiя здiйснюється на територiї України | 0 | ||
В цiлому по категорiї | 0 | ||
Тип клiєнта | 1. Вiдсутнiсть iсторiї обслуговування у банку | 2 | Здiйснення банком аналiзу операцiй клiєнта протягом 3-х мiсяцiв з початку обслуговування |
В цiлому по категорiї | 2 | ||
Вид продуктiв | 1. На картковий рахунок зараховується виключно стипендiя | 0 | Здiйснення банком аналiзу операцiй клiєнта протягом 3-х мiсяцiв з початку обслуговування |
В цiлому по категорiї | 0 | ||
Загальний рiвень ризику | 2 | низький |
За результатами аналiзу встановлено, що єдиним джерелом надходжень на картковий рахунок клiєнта є перерахування стипендiї, яку клiєнт регулярно знiмає через банкомат. Клiєнта вiднесено до групи з "низьким" ризиком.
Наведений у вищевказаних прикладах бальний метод не є вичерпним при оцiнюваннi ризикiв. Для надання всебiчної оцiнки операцiй та дiй клiєнтiв банку з точки зору можливостi вiдмивання ними доходiв, одержаних злочинним шляхом, важливим є всебiчний розгляд ситуацiї та прогнозування розвитку подiй (побудова сценарiю) фахiвцями з фiнансового монiторингу. Сценарний метод також може слугувати складовою системи оцiнки ризикiв банкiвськими установами.
Приклад 7:
Банк для оцiнки пiдвищеного ризику, пов'язаного iз здiйсненням фiнансових операцiй своїх клiєнтiв з готiвкою, описав алгоритм послiдовностi подiй та визначив критерiй ризику, який базується на наступних ознаках:
- зняття готiвки через касу банку;
- вiк осiб - учасникiв операцiї викликає сумнiв у можливостi проведення ними активної громадської дiяльностi;
- операцiї не мають очевидного економiчного сенсу.
Графiчно схема виглядає наступним чином:
З використанням запропонованого сценарiю банком в ходi тривалого монiторингу операцiй клiєнтiв виявлено наступне.
На банкiвський рахунок клiєнта - приватного пiдприємства вiд юридичних осiб надходять грошовi кошти в якостi оплати за послуги. Того ж дня накопиченi на рахунку кошти перераховуються вказаним клiєнтом на рахунки трьох фiзичних осiб вiком 20 - 22 рокiв, що також є клiєнтами банку, з призначенням платежу "безповоротна фiнансова допомога". У той же, або наступний день пiсля отримання, фiзичнi особи проводять операцiї iз зняття готiвки через касу банку.
У наведеному прикладi банк використав у якостi сценарiю типологiю Держфiнмонiторингу з легалiзацiї (вiдмивання) доходiв, одержаних злочинним шляхом.
За результатами уточнення оцiнки ризику, клiєнта вiднесено до групи ризику "дуже високий". Iнформацiя про фiнансовi операцiї з зарахуванням та перерахуванням готiвки направлена до Держфiнмонiторингу, як про фiнансовi операцiї з мотивованою пiдозрою у вiдмиваннi доходiв.
Сценарний метод також доцiльний для використання у випадках, коли банкiвська установа має змогу спостерiгати тiльки частину, окремий етап схеми з легалiзацiї доходiв, одержаних злочинним шляхом, що охоплює рахунки учасникiв декiлькох фiнансових установ.
Приклад 8:
Банк визначає ризик, пов'язаний iз здiйсненням клiєнтами зовнiшньоекономiчної дiяльностi, з урахуванням наступних ознак:
- учасником операцiї є особа, що знаходиться або має рахунок у банкiвськiй установi в офшорнiй країнi;
- здiйснення розрахункiв за зовнiшньоекономiчним контрактом, який не передбачає фактичної поставки активiв (товарiв, робiт, послуг) на митну територiю України;
- отримання iнвестицiй.
За результатами аналiзу операцiй банком встановлено, що юридичною особою - клiєнтом регулярно здiйснюються зовнiшньоекономiчнi операцiї iз переказу коштiв за товар на рахунок свого контрагента у Британськi Вiргiнськi Острови.
Вiдповiдно до умов контракту, товар не надходить на митну територiю України.
Через деякий час декiлькома платежами на валютний рахунок клiєнта надiйшли кошти (Британськi Вiргiнськi Острови) вiд iншої юридичної особи (iнвестицiї). В сумi платежi дорiвнювали ранiше переказаним коштам згiдно з контрактом.
За результатами вивчення операцiй клiєнта, йому встановлено "дуже високий" рiвень ризику. Банком придiляється пiдвищена увага та забезпечується монiторинг руху коштiв по рахунку, що може бути пов'язаний iз вказаними операцiями. Крiм того, установою банку здiйснено додатковi заходи щодо перевiрки iнформацiї про клiєнта та його iнвесторiв.
У наведеному прикладi у якостi сценарiю використано типологiю легалiзацiї доходiв, одержаних злочинним шляхом через офшорнi компанiї Держфiнмонiторингу:
Приклад 9:
Для оцiнки пiдвищеного ризику, пов'язаного iз здiйсненням клiєнтами фiнансових операцiй, пов'язаних iз страховими послугами, банк визначає критерiй ризику, що базується на наступних ознаках:
- клiєнти банку є пов'язаними мiж собою особами;
- проведення платежiв, пов'язаних з операцiями на ринку фiнансових послуг (страховi платежi, страховi виплати, iншi операцiї на ринку страхових послуг);
- сума операцiї перевищує встановлений порiг.
Банк здiйснює обслуговування рахункiв юридичної особи, засновниками якої є подружжя пан i панi Iванови. Особистi рахунки зазначених фiзичних осiб вiдкритi в цьому ж банку. З урахуванням визначених ознак, в якостi сценарiю банк розглядає наступну схему:
За результатами проведення фiнансового монiторингу операцiй клiєнтiв, банком встановлено, що юридичною особою було здiйснено переказ страхового платежу в сумi близько 1000000 грн. на рахунок страхової компанiї в iншiй банкiвськiй установi. Протягом тижня страховою компанiєю на рахунки пана та панi Iванових переказано кошти загальною сумою 350000 грн. з призначенням платежу "страхова винагорода за укладенi агентськi угоди". Того ж дня за рахунок цих коштiв паном Iвановим погашено кредитну заборгованiсть в iншому банку.
Ураховуючи приклади мiжнародних типологiй щодо вiдмивання доходiв шляхом змови посадовцiв страхових компанiй та їх клiєнтiв, банком, з метою мiнiмiзацiї ризику, пов'язаного з дiяльнiстю осiб, задiяних у наведенiй схемi (юридична особа, пан та панi Iванови), передбаченi застережнi заходи зокрема: їх вiднесено до групи з високим ризиком, забезпечено пiдвищену увагу до пов'язаних операцiй цих клiєнтiв, а також перевiрку даних про них та їх контрагентiв для з'ясування додаткової iнформацiї, що пiдтвердить або спростує сумнiви за встановленими фактами.
Приклад 10:
Для оцiнки пiдвищеного ризику, пов'язаного iз здiйсненням фiнансових операцiй клiєнтами - фiзичними особами, банк описав алгоритм послiдовностi подiй та визначив критерiй ризику, який базується на наступних ознаках:
- тип клiєнта - фiзична особа - нерезидент;
- зовнiшньоекономiчнi операцiї;
- сума операцiї перевищує встановлений порiг.
Графiчно визначена схема виглядає наступним чином:
За результатами монiторингу операцiй клiєнтiв банку виявлено, що на рахунок пана N надходять значнi суми коштiв (сотнi тисяч доларiв США) iз-за кордону вiд фiзичної особи - нерезидента пана T. Крiм того, вiдповiдно до iнформацiї, отриманої вiд спiвробiтникiв фронт-офiсу в ходi обслуговування пана N, отриманi кошти вiн планує використати для купiвлi нерухомостi (квартир) в Українi. Згiдно з iдентифiкацiйними даними, пан N - фiзична особа - нерезидент, громадянин США, який проживає в Українi.
У банку виникли сумнiви щодо операцiй клiєнта, ураховуючи типологiю Держфiнмонiторингу щодо операцiй з нерухомiстю iз залученням доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiзичних осiб - нерезидентiв.
За фактом виявлення операцiй, банком здiйснено заходи для додаткового вивчення особи клiєнта та його контрагента. За результатами перевiрки учасникiв операцiй згiдно iнформацiйного ресурсу www.world-check.com встановлено, що контрагент клiєнта банку пан T свого часу був засуджений та вiдбував покарання в США за скоєння злочину, пов'язаного з продажем наркотикiв.
Ураховуючи додатковi обставини щодо контрагента клiєнта, його репутацiї, банком вiднесено пана N до найвищого ризику та надiслано iнформацiю стосовно проведених операцiй Держфiнмонiторингу з вiдповiдним коментарем.
Приклад 11:
У банкiвськiй установi вiдкрито рахунок Представництву мiжнародної благодiйної органiзацiї, зареєстрованої за кордоном. Вiдповiдно до статуту, клiєнт реалiзує проекти з надання гуманiтарної допомоги у рiзних країнах свiту. Клiєнта вiднесено до пiдвищеної групи ризику, ураховуючи, що вiн є неприбутковою органiзацiєю.
Банком одержано оновлений перелiк осiб, пов'язаних iз здiйсненням терористичної дiяльностi. Одночасно Представництво звернулося до банку iз дорученням про здiйснення переказу на користь фiзичної особи-нерезидента.
За результатами перевiрки автоматизованою банкiвською системою встановлено, що отримувачем переказу є фiзична особа, iм'я та прiзвище якої вiдповiдає наведеному у перелiку. Вiдповiдно до вимог законодавства України, установою банку зупинено проведення фiнансової операцiї та надiслано файл-повiдомлення типу N Держфiнмонiторингу. Одночасно, за вказаним фактом у встановленому порядку поiнформовано територiальний пiдроздiл Служби безпеки України.
Приклад 12:
До банкiвської установи звернулася фiзична особа з метою продажу золота в стандартному зливку вагою 250,0 г. Ураховуючи, що операцiя здiйснюється на суму до 50000 грн. без вiдкриття рахунку, iдентифiкацiя клiєнта банком не здiйснюється.
Однак працiвник банку, що забезпечує проведення операцiй з банкiвськими металами, звернув увагу, що цiєю ж особою протягом незначного перiоду часу здiйснено ще декiлька операцiй з продажу банкiвських зливкiв вагою 100 - 250 грамiв. У спiвробiтника виникли сумнiви стосовно того, що клiєнт навмисне уникає процедур фiнансового монiторингу. На прохання працiвника банку надати документ, який пiдтверджує особу, клiєнт пред'явив паспорт. Пiсля перевiрки з'ясувалось, що паспорт облiковується в базi даних втрачених паспортiв.
За результатами уточнення оцiнки ризику, клiєнта вiднесено до групи ризику "дуже високий". Iнформацiя про фiнансовi операцiї з продажу золота направлена до Держфiнмонiторингу як про фiнансовi операцiї з мотивованою пiдозрою у вiдмиваннi доходiв.
4. Ризики персоналу
Важливою складовою управлiння ризиками є визначення, оцiнка та розробка i застосування застережних заходiв до ризикiв, що стосуються надiйностi спiвробiтникiв банкiвської установи.
Оскiльки банкiвська система передбачає наявнiсть великої кiлькостi спiвробiтникiв, якi задiянi у всiх процесах дiяльностi банку, дуже важливою складовою у ризикозахищеностi є втiлення заходiв з використанням принципу "Знай свого спiвробiтника". Для цього доцiльно здiйснювати:
- з'ясування бiографiчних та iнших характеристик осiб, з якими банк має намiр укладати трудовi вiдносини;
- збiр iнформацiї по цивiльним та кримiнальним справам, участь в яких беруть спiвробiтники банку;
- проведення службових розслiдувань по фактах витоку конфiденцiйної iнформацiї банку;
- отримання письмових рекомендацiй для осiб, що претендують на зайняття керiвних посад в банку.
Для зменшення ризикiв персоналу можуть бути використанi також такi принципи, як персональна вiдповiдальнiсть за збереження встановлених режимiв дiяльностi:
- обмеження повноважень щодо доступу до iнформацiї про клiєнтiв;
- взаємодiї та спiвробiтництва у внутрiшньому за зовнiшньому середовищах банку.
Iншою складовою зменшення ризикiв персоналу можуть бути, зокрема:
- впровадження навчальної пiдготовки персоналу, спрямованої на виявлення та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв та фiнансування тероризму;
- своєчасна поiнформованiсть про пiдвищений ризик клiєнтiв та їх операцiй;
- встановлення вимог (квалiфiкацiйних, репутацiйних, практичних навичок) до осiб, що претендують на зайняття певних посад в банку;
- здiйснення перевiрок вiдповiдностi персоналу встановленим вимогам;
- доведення до персоналу змiн в законодавствi у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв i фiнансуванню тероризму.
Директор Департаменту взаємодiї та методичного забезпечення системи фiнансового монiторингу | А. С. Подкоритов |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Державного комiтету фiнансового монiторингу України 09.10.2009 N 143 |
МЕТОДИЧНI РЕКОМЕНДАЦIЇ
щодо здiйснення професiйними учасниками ринку
цiнних паперiв внутрiшнього фiнансового
монiторингу з використанням критерiїв ризику
I. Загальнi положення
1. Цi Методичнi рекомендацiї розроблено вiдповiдно до Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом" (далi - Закон), наказу Державного департаменту фiнансового монiторингу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 24.04.2003 N 40 "Про затвердження вимог до органiзацiї фiнансового монiторингу суб'єктами первинного фiнансового монiторингу у сферi запобiгання та протидiї запровадженню в легальний обiг доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму", зареєстрованого у Мiнiстерствi юстицiї України 29.04.2003 за N 337/7658, з урахуванням Сорока та Дев'яти спецiальних рекомендацiй Групи з розробки фiнансових заходiв боротьби з вiдмиванням грошей (FATF), стандартiв Базельського комiтету банкiвського нагляду та Директиви Європейського парламенту та Ради 2005/60/ЕС вiд 26 жовтня 2005 року "Про запобiгання використанню фiнансової системи з метою вiдмивання коштiв та фiнансування тероризму".
Цi Методичнi рекомендацiї розробленi з метою надання роз'яснень та допомоги суб'єктам первинного фiнансового монiторингу - професiйним учасникам ринку цiнних паперiв (СПФМ) щодо здiйснення внутрiшнього фiнансового монiторингу з використанням критерiїв ризику, що включає запровадження системи аналiзу дiяльностi СПФМ для визначення ризикiв вiдмивання коштiв та фiнансування тероризму в СПФМ та їх оцiнювання.
2. У цих рекомендацiях термiни вживаються в такому значеннi:
Категорiя - група осiб, продуктiв, країн, якi мають певнi спiльнi ознаки.
Критерiй ризику - мiрило оцiнки ризику, яке базується на ознаках, покладених у класифiкацiю ризикiв.
Ознака ризику - показники, за якими можна визначити ризик.
Оцiнка ризику (ступiнь ризику) - вимiрює рiвень вiрогiдностi вiдмивання доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансування тероризму (дуже високий, високий, середнiй, низький).
Ризики - небезпека (загроза, уразливi мiсця) в дiяльностi суб'єктiв первинного фiнансового монiторингу бути використаними з метою вiдмивання доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансування тероризму.
Управлiння ризиками - цiлеспрямований вплив СПФМ на ризики, який полягає у визначеннi, оцiнцi та розробцi i впровадженнi заходiв, направлених на їх зменшення.
3. Нормативно-правовими актами Держфiнмонiторингу визначено, що СПФМ розробляє критерiї оцiнки ризику проведення клiєнтом фiнансових операцiй з легалiзацiї (вiдмивання) доходiв, одержаних злочинним шляхом. Якщо ймовiрнiсть проведення особою операцiй, пов'язаних з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансуванням тероризму, оцiнюється суб'єктом (вiдокремленим пiдроздiлом) як велика, то операцiям такої особи придiляється пiдвищена увага. Для оцiнки ймовiрностi того, що операцiя здiйснюється з метою легалiзацiї (вiдмивання) доходiв, одержаних злочинним шляхом, або пов'язана з фiнансуванням тероризму, суб'єктом первинного фiнансового монiторингу додатково можуть вивчатися iншi фiнансовi операцiї осiб - учасникiв тiєї операцiї, що оцiнюється.
Порядок виявлення таких фiнансових операцiй повинен мiстити, зокрема, критерiї класифiкацiї осiб, опис типiв осiб, якi характеризуються пiдвищеним ступенем iмовiрностi здiйснення ними операцiй, що можуть бути пов'язанi з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансуванням тероризму (загальна характеристика, країна походження, характеристика дiлової активностi та репутацiї, наявнiсть кримiнального минулого тощо).
4. Внутрiшнiй фiнансовий монiторинг передбачає здiйснення СПФМ заходiв, спрямованих на запобiгання легалiзацiї доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансування тероризму. Цi заходи можуть включати, зокрема:
визначення та класифiкацiя ризикiв;
оцiнка СПФМ ризику з урахуванням визначених категорiй;
розробка заходiв, спрямованих на зменшення ризикiв та включення їх до правил здiйснення СПФМ внутрiшнього фiнансового монiторингу для застосування в роботi;
перегляд ризикiв та критерiїв їх оцiнювання.
5. Система внутрiшнього фiнансового монiторингу з використанням критерiїв ризику стосується в цiлому СПФМ, включаючи його представництва, фiлiї та iншi вiдокремленi пiдроздiли. Рекомендуємо СПФМ унiфiковувати процедури вивчення клiєнтiв та їх операцiй, та забезпечують постiйну взаємодiю його вiдокремлених структурних пiдроздiлiв у частинi iнформування один одного про виявленi та встановленi ознаки ризику та їх оцiнку.
II. Iдентифiкацiя осiб
6. Одним з ключових елементiв здiйснення СПФМ внутрiшнього фiнансового монiторингу з використанням критерiїв ризику є поглиблена iдентифiкацiя клiєнтiв. Процедура iдентифiкацiї передбачена, зокрема, Законами України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом" i "Про фiнансовi послуги та державне регулювання ринкiв фiнансових послуг"; Вимогами до органiзацiї фiнансового монiторингу суб'єктами первинного фiнансового монiторингу у сферi запобiгання та протидiї запровадженню в легальний обiг доходiв, одержаних злочинним шляхом, затвердженими наказом Держфiнмонiторингу вiд 24.04.2003 N 40; Положенням про здiйснення фiнансового монiторингу учасниками ринку цiнних паперiв, затвердженим рiшенням Державної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку вiд 04.10.2005 N 538; Положенням про здiйснення банками фiнансового монiторингу, затвердженим постановою Нацiонального банку України вiд 14.05.2003 N 189.
7. Для визначення ризикiв предметом дослiдження СПФМ є безпосередньо клiєнт; особи, уповноваженi дiяти вiд його iменi; його засновники та вигодоодержувачi, а також фiнансовi операцiї, що здiйснює чи має намiр здiйснити клiєнт. З метою визначення ризикiв СПФМ рекомендується здiйснювати наступнi заходи:
- iдентифiкацiю вищезазначених осiб;
- з'ясування iнформацiї про їх дiлову репутацiю, фiнансовий стан, мету, обсяг та перiод здiйснюваних ним фiнансових операцiй тощо.
8. Запровадження оцiнки ризику базується на визначеннi ознак розпiзнавання ризику, яке тiсно пов'язане з клiєнтами та їх операцiями. В рамках заходiв внутрiшнього фiнансового монiторингу, доцiльно забезпечити проведення наступних процедур.
8.1. Iдентифiкацiя кожного клiєнта, а саме:
- особи, яка здiйснює фiнансову операцiю, що згiдно з Законом пiдлягає фiнансовому монiторингу;
- особи, яка вiдкриває рахунок та/або укладає договори про надання фiнансових послуг;
- особи, уповноваженої дiяти вiд iменi клiєнта;
- особи, яка є вигодоодержувачем;
- особи, вiд iменi якої здiйснюється фiнансова операцiя, у разi коли у СПФМ виникає сумнiв стосовно того, що ця особа виступає не вiд власного iменi.
СПФМ надає фiнансовi послуги лише пiсля здiйснення iдентифiкацiї особи клiєнта та вжиття заходiв вiдповiдно до законодавства України, яке регулює вiдносини у сферi запобiгання легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом.
У разi виникнення сумнiву щодо достовiрностi вiдомостей або документiв, наданих клiєнтом СПФМ вживає заходiв щодо перевiрки наданих клiєнтом вiдомостей i документiв.
Для iдентифiкацiї i вжиття заходiв, передбачених законодавством України для пiдтвердження особи клiєнта - юридичної особи та для забезпечення спроможностi фiнансової установи виконувати правила внутрiшнього фiнансового монiторингу та програми його здiйснення, у тому числi щодо виявлення фiнансових операцiй, що мають сумнiвний характер, фiнансова установа має право витребувати передбачену законодавством України iнформацiю, яка стосується iдентифiкацiї цiєї особи та її керiвникiв, у органiв державної влади, якi здiйснюють нагляд та/або контроль за дiяльнiстю цiєї юридичної особи, банкiв, iнших юридичних осiб, а також здiйснювати передбаченi законодавством України заходи щодо збору такої iнформацiї з iнших джерел.
СПФМ iдентифiкує юридичну особу на пiдставi оригiналiв або належним чином завiрених копiй наступних документiв:
для резидентiв - найменування, юридична адреса, документи про пiдтвердження державної реєстрацiї (включаючи установчi документи, iнформацiю щодо посадових осiб та їх повноважень тощо), iдентифiкацiйний код згiдно з Єдиним державним реєстром пiдприємств та органiзацiй України, реквiзити банку, в якому вiдкрито рахунок, та номер банкiвського рахунку.
для нерезидентiв - повне найменування, мiсцезнаходження та реквiзити банку, у якому вiдкрито рахунок, i номер банкiвського рахунку. Суб'єкту первинного фiнансового монiторингу надається також копiя легалiзованого витягу торговельного, банкiвського чи судового реєстру або засвiдчене нотарiально реєстрацiйне посвiдчення уповноваженого органу iноземної держави про реєстрацiю вiдповiдної юридичної особи.
Для iдентифiкацiї клiєнта - фiзичної особи та вжиття заходiв, передбачених законодавством для пiдтвердження його особи, фiнансова установа має право витребувати iнформацiю про нього у органiв державної влади, банкiв, iнших юридичних осiб, а також здiйснювати передбаченi законодавством заходи щодо збору такої iнформацiї про цю особу, яка є необхiдною для виконання правил внутрiшнього фiнансового монiторингу та програм його здiйснення, у тому числi щодо виявлення фiнансових операцiй, що мають сумнiвний характер.
СПФМ iдентифiкує фiзичну особу на пiдставi оригiналiв або належним чином завiрених копiй наступних документiв:
для резидентiв - прiзвище, iм'я та по батьковi, дата народження, серiя та номер паспорта (або iншого документа, який посвiдчує особу), дата видачi та орган, що його видав, мiсце проживання, iдентифiкацiйний номер згiдно з Державним реєстром фiзичних осiб - платникiв податкiв та iнших обов'язкових платежiв;
для нерезидентiв - прiзвище, iм'я, по батьковi (у разi його наявностi), дата народження, серiя та номер паспорта (або iншого документа, який посвiдчує особу), дата видачi та орган, що його видав, громадянство, мiсце проживання або тимчасового перебування.
8.2. Iдентифiкацiя та перевiрка особи власника.
Для iдентифiкацiї клiєнта - юридичної особи фiнансова установа iдентифiкує фiзичних осiб, якi є власниками цiєї юридичної особи, мають на неї прямий або опосередкований вплив та отримують економiчну вигоду вiд її дiяльностi. У разi, якщо юридична особа є господарським товариством, фiнансова установа має iдентифiкувати фiзичних осiб, якi мають iстотну участь у цiй юридичнiй особi.
Пiд iстотною участю розумiється пряме або опосередковане, самостiйне або спiльно з iншими особами, володiння певною частиною статутного капiталу або права голосу придбаних акцiй (паїв) юридичної особи або незалежна вiд формального володiння можливiсть вирiшального впливу на керiвництво чи дiяльнiсть юридичної особи. При цьому, рекомендуємо розмiр iстотної участi визначати у 10 % i бiльше вiдсоткiв статутного капiталу або права голосу придбаних акцiй (паїв) юридичної особи.
Пiд час вивчення установчих документiв та документiв, що пiдтверджують державну реєстрацiю юридичної особи, придiляється особлива увага:
- правильностi їх оформлення (враховуючи всi зареєстрованi змiни);
- видам дiяльностi та операцiям, якi проводить клiєнт;
- складу засновникiв юридичної особи та пов'язаних з нею осiб;
- структурi органiв управлiння юридичної особи та їх повноваженням;
- розмiру зареєстрованого та сплаченого статутного фонду.
8.3. Формування уявлення про дiяльнiсть клiєнта та умови її здiйснення.
Iнформацiєю про дiяльнiсть клiєнта можуть бути вiдомостi щодо: дiлової репутацiї; фiнансового стану; перiоду дiяльностi та обсягу дiлової активностi; регулярностi здiйснення операцiй, їх природи та рiвня; а також, чи вживає вiн заходiв з метою запобiгання легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом.
Пiд дiловою репутацiєю розумiється iнформацiя про особу, яка дає можливiсть зробити висновок про професiйнi та управлiнськi здiбностi, поряднiсть особи та вiдповiднiсть її дiяльностi вимогам закону. Збiр iнформацiї про дiлову репутацiю особи включає в себе аналiз iнформацiї з вiдкритих джерел (засоби масової iнформацiї, Internet), iнформацiї вiд дiлових партнерiв свого клiєнта тощо.
Отримана iнформацiя про клiєнта має сформувати в СПФМ переконання в тому, що вiн має достовiрну iнформацiю про клiєнта та про види операцiй, якi клiєнт може здiйснити.
Довiдково. Збираючи iнформацiю про своїх клiєнтiв, СПФМ можуть використовувати рiзнi вiдкритi джерела iнформацiї. Наприклад, це може бути Веб-сайт - http://www.world-check.com/ про реєстрацiйнi данi полiтичних дiячiв. Дана iнформацiйна база: iдентифiкує фiзичних та юридичних осiб понад 230 країн та регiонiв; створена на основi 140 000 вiдкритих джерел та оновлюється щоденно; вiдслiдковує, напрями дiяльностi компанiй та збирає iнформацiю про їх зв'язки з iншими органiзацiями та фiзичними особами; мiстить посилання на публiкацiї у ЗМI стосовно осiб щодо яких проводиться пошук на сайтi. Пошук проводиться або за назвою, або за номером паспорту. Використання iнформацiйної бази World Check та iнших iнформацiйних джерел сприяє бiльш ефективному застосуванню принципу "знай свого клiєнта" та належної перевiрки клiєнтiв.
9. Для визначення критерiїв ризику професiйним учасникам ринку цiнних паперiв пропонується проводити аналiз з використанням вiдомостей про iдентифiкацiю клiєнта, його власникiв, iнформацiї про дiяльнiсть клiєнта та умови її здiйснення.
Вiдповiдно до видiв професiйної дiяльностi на ринку цiнних паперiв, з метою визначення ризикiв СПФМ, реалiзуються наступнi заходи.
9.1. СПФМ, якi здiйснюють дiяльнiсть з управлiння активами, проводять iдентифiкацiю та вивчення клiєнтiв (їх уповноважених осiб, засновникiв та вигодоодержувачiв) компанiї з управлiння активами, з якими укладаються угоди в процесi здiйснення ними дiяльностi з управлiння активами.
9.2. СПФМ, якi здiйснюють дiяльнiсть з торгiвлi цiнними паперами (брокерська та дилерська дiяльнiсть, дiяльнiсть з управлiння цiнними паперами, андерайтинг), проводять iдентифiкацiю та вивчення всiх юридичних осiб (їх уповноважених осiб, засновникiв, вигодоодержувачiв) та фiзичних осiб (їх уповноважених осiб та вигодоодержувачiв), з якими торговець цiнними паперами встановлює дiловi стосунки.
9.3. СПФМ, якi здiйснюють депозитарну дiяльнiсть, зокрема, депозитарнi установи, проводять наступнi заходи:
а) iдентифiкацiю та вивчення емiтентiв (їх уповноважених осiб, засновникiв, вигодоодержувачiв):
зберiгання цiнних паперiв яких здiйснюється депозитарною установою;
обiг цiнних паперiв яких здiйснюється депозитарною установою;
обслуговування операцiй яких щодо випущених цiнних паперiв здiйснюється депозитарною установою.
б) iдентифiкацiю та вивчення юридичних осiб (їх уповноважених осiб, засновникiв, вигодоодержувачiв) та фiзичних осiб (їх уповноважених осiб та вигодоодержувачiв) при здiйсненнi адмiнiстративної операцiї з вiдкриття рахунку у цiнних паперах;
в) iдентифiкацiю (для депозитарiя) депозитарних установ iнших країн при встановленнi кореспондентських вiдносин.
Довiдково. При встановленнi кореспондентських вiдносин з депозитарними установами iнших країн, депозитарiям рекомендується вживати наступнi заходи:
збiр загальнодоступної iнформацiї про установу-кореспондента для повного розумiння характеру її дiяльностi i визначення її репутацiї, у тому числi про наявнiсть застосованих до установи санкцiй та iнших заходiв у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму;
оцiнку заходiв, якi вживаються установою-кореспондентом для запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму;
одержання дозволу керiвника депозитарiю на встановлення кореспондентських вiдносин з депозитарними установами iнших країн.
9.4. СПФМ, якi здiйснюють депозитарну дiяльнiсть, а саме дiяльнiсть з ведення реєстрiв власникiв iменних цiнних паперiв, проводять наступнi заходи:
а) iдентифiкацiю та вивчення емiтентiв (їх уповноважених осiб, засновникiв, вигодоодержувачiв), ведення реєстру цiнних паперiв яких вони здiйснюють;
б) iдентифiкацiю та вивчення юридичних осiб (їх уповноважених осiб, засновникiв, вигодоодержувачiв) та фiзичних осiб (їх уповноважених осiб та вигодоодержувачiв) при здiйсненнi адмiнiстративної операцiї з вiдкриття рахунку у цiнних паперах.
9.5. СПФМ, якi здiйснюють дiяльнiсть з органiзацiї торгiвлi цiнними паперами, проводять наступнi заходи:
а) iдентифiкацiю та вивчення членiв фондової бiржi (їх уповноважених осiб, засновникiв, вигодоодержувачiв);
б) iдентифiкацiю та вивчення клiєнтiв членiв фондової бiржi;
в) iдентифiкацiю та вивчення емiтентiв угоди щодо цiнних паперiв яких укладаються на фондовiй бiржi.
III. Класифiкацiї ознак ризикiв за категорiями
10. Оцiнювання ризику рекомендується проводити СПФМ до та пiд час встановлення дiлових вiдносин з клiєнтом. Водночас, для деяких категорiй клiєнтiв ризик може бути оцiнений лише пiсля здiйснення клiєнтом операцiї, або пiд час вiдслiдковування операцiй клiєнта за певний промiжок часу.
11. Категорiя ризику визначається групуванням певних ознак ризику, якi можливо класифiкувати наступним чином:
- загроза країн;
- тип клiєнта;
- вид продуктiв (фiнансовi операцiї та фiнансовi iнструменти).
Ризики можуть бути оцiненi за допомогою рiзних критерiїв. Основнi ознаки таких категорiй ризику, як "загроза країн", "тип клiєнта" i "вид продуктiв (товарiв, фiнансових iнструментiв та послуг)", можуть бути основою для формування критерiїв ризику. При цьому до критерiїв ризику може бути вiднесена, як одна окрема ознака, так i сукупнiсть декiлькох ознак ризику iз рiзних категорiй ризику. Враховуючи специфiку та особливостi професiйної дiяльностi на ринку цiнних паперiв, пiд категорiєю "вид продуктiв" розумiється тип фiнансової операцiї та/або вид цiнних паперiв, або iнших активiв, якi є предметом фiнансової операцiї.
11.1. Загроза країн.
Загального визначення, якi саме країни свiту можуть становити пiдвищений ризик, на даний час не iснує. Проте, знання країни походження клiєнта, або країни, в якiй клiєнт має намiр здiйснювати свою дiяльнiсть, з урахуванням iнших ознак ризику, може бути корисним при визначеннi рiвня ризику клiєнтiв та фiнансових операцiй.
Ознаки, якi свiдчать про те, що загрози країни становлять пiдвищений рiвень ризику (дуже високий, високий), включають країни (територiї), про якi вiдомо, що вони:
- не дотримуються загальноприйнятих стандартiв у боротьбi з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом;
- не виконують рекомендацiй Групи з розробки фiнансових заходiв боротьби з вiдмиванням грошей (FATF);
- є офшорними зонами;
- не беруть участь в мiжнародному спiвробiтництвi у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму;
- мають значний рiвень корупцiї та злочинностi (за встановленими рейтингами);
- мають законодавство, яке не передбачає розкриття або надання iнформацiї щодо фiнансових операцiй, у тому числi, компетентним органам;
- є країнами, у яких вiдбуваються вiйськовi дiї;
- є виробниками та/або постачальниками наркотичних речовин;
- є постачальниками зброї та/або є виробниками, дилерами або посередниками у торгiвлi зброєю;
- є країнами, до яких ООН застосовуються санкцiї чи накладаються ембарго;
- на державному рiвнi пiдтримують терористичнi (екстремiстськi) рухи.
11.2. Тип клiєнта.
В основу класифiкацiї осiб, якi характеризуються пiдвищеним ступенем ризику, можуть бути покладенi їх типи. До клiєнтiв, чия дiяльнiсть може становити пiдвищений рiвень ризику, можуть включатися, зокрема, наступнi типи осiб, якi:
- є (були) полiтичними дiячами, або пов'язаними з ними особами;
Полiтичнi дiячi - вищi посадовi особи держав, якi забезпечують формування та реалiзацiю державної полiтики, зокрема глави держав та урядiв, керiвники центральних органiв державної влади, особи якi є керiвниками полiтичних партiй, керiвники державних пiдприємств (органiзацiй), що мають стратегiчне значення для економiки i безпеки держави.
Пов'язаними з полiтичними дiячами особами є члени сiм'ї та iншi близькi родичi полiтичних дiячiв (чоловiк або дружина; дiти або їхнi чоловiки чи дружини; батьки; брати та сестри; бабусi та дiдусi; онуки) та найближчi партнери.
- є клiєнтами-нерезидентами;
- є клiєнтами, якi працюють тiльки через представникiв;
- є новими клiєнтами, перiод дiяльностi яких не перевищує трьох мiсяцiв з дня їх державної реєстрацiї;
- є неприбутковим органiзацiями (крiм органiзацiй, що дiють пiд егiдою вiдомих мiжнародних органiзацiй);
- не є фiнансовими установами, але займаються грошовими переказами, операцiями з оплати чекiв готiвкою тощо;
- є гральними закладами (казино, тоталiзатори та iншi);
- є юридичнi особи, що проводять будь-якi лотереї;
- є особами, якi не мають великого обороту коштiв, але оперують значною кiлькiстю готiвки;
- є особами, якi здiйснюють посередницьку та представницьку дiяльнiсть, дiючи вiд iменi своїх клiєнтiв;
- є особами, якi мають органiзацiю або вiдносини, структура та природа яких ускладнює процес iдентифiкацiї справжнього власника чи вигодоодержувача;
- є акцiонерними товариствами, якi здiйснили випуск цiнних паперiв на пред'явника;
- є виробниками та/або продавцями зброї;
- є особами, якi включенi до перелiку осiб, пов'язаних iз здiйсненням терористичної дiяльностi, що формується та затверджується Держфiнмонiторингом;
- є фiзичними особами, вiк та/або фiзичний стан яких може свiдчити про неможливiсть активної пiдприємницької дiяльностi. Наприклад, це особи, молодшi 22 рокiв та старшi 75 рокiв;
- є клiєнтами, щодо яких iснують сумнiви у достовiрностi поданих ними документiв, або ранiше поданих iдентифiкацiйних даних;
- є контрагентами клiєнтiв, якi є резидентами країн, що становлять пiдвищений ступiнь ризику (високий або дуже високий);
- є контрагентами клiєнтiв, якi є туроператорами та/або надають готельнi послуги;
- є емiтентами цiнних паперiв, якi мають високу оцiнку ризику (класу) емiтента (Положення про порядок формування резерву пiд операцiї банкiв України з цiнними паперами, затверджене постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 02.02.2007 N 31, зареєстроване в Мiнiстерствi юстицiї України, зареєстроване в Мiнiстерствi юстицiї України 05.03.2007 за N 189/13456.
11.3. Вид продуктiв (фiнансовi операцiї та/або фiнансовi iнструменти).
Загальна оцiнка ризикiв може включати, зокрема, ризики, якi становлять товари чи послуги, що пропонує професiйний учасник ринку цiнних паперiв, та форми оплати за них.
Процес визначення ризику, пов'язаного з продуктами, може включати такi ознаки:
- складнi, незвично великi операцiї;
- фiнансовi операцiї, якi не вiдповiдають дiяльностi юридичної особи, що встановлена статутними (установчими) документами цiєї особи;
- фiнансовi операцiї з незвичними схемами здiйснення;
- операцiї, що не мають очевидного економiчного сенсу або очевидної законної мети;
- операцiї, характер яких дає пiдстави вважати, що метою їх здiйснення є уникнення процедур обов'язкового фiнансового монiторингу або iдентифiкацiї, передбачених Законом;
- фiнансовi операцiї з цiнними паперами на пред'явника, не розмiщеними в депозитарiї;
- набуття права власностi на пакет цiнних паперiв, сумарна номiнальна вартiсть яких перевищує 80000 гривень, за договорами дарування або мiни;
- операцiї з векселями, у тому числi з iндосаментом на пред'явника або бланковим iндосаментом;
- операцiї з борговим фiнансовим iнструментами iз значенням рейтингової оцiнки з uaBB до uaD для довгострокового кредитного рейтингу та з uaK4 до uaKD для короткострокового кредитного рейтингу (Нацiональна рейтингова шкала, затверджена постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 26.04.2007 N 665);
- регулярне здiйснення особою фiнансових операцiй з векселями, якщо дана особа не виступає емiтентом або отримувачем коштiв за цими векселями та не має лiцензiї професiйного учасника ринку цiнних паперiв;
- операцiї з цiнними паперами з розрахунками готiвкою на значну суму;
- купiвля-продаж без участi торговця цiнними паперами пакета цiнних паперiв, сумарна вартiсть якого дорiвнює чи перевищує 80000 гривень;
- проведення фiнансових операцiй по внесенню до статутних фондiв господарських товариств цiнних паперiв у розмiрах, що перевищують 50 % статутного фонду пiдприємства, що реєструється;
- купiвля особами-резидентами за договорами доручення пакетiв акцiй (нелiквiдних) українських суб'єктiв господарювання у фiрм-нерезидентiв за цiнами, значно вищими їх ринкової вартостi;
- регулярнi операцiї з купiвлi з подальшим продажем цiнних паперiв, що не мають котирування i не обертаються вiльно на органiзованому ринку цiнних паперiв, за умови, що прибуток вiд реалiзацiї цiнних паперiв спрямований на придбання високолiквiдних цiнних паперiв, що вiльно обертаються на органiзованому ринку;
- одночасне виставляння клiєнтом доручень на купiвлю i продаж цiнних паперiв й iнших фiнансових iнструментiв за цiнами, що мають помiтне вiдхилення вiд поточних ринкових цiн за аналогiчними угодами;
- регулярне та циклiчне здiйснення фiнансових операцiй з купiвлi-продажу активiв без фактичної поставки активiв мiж учасниками операцiї.
12. Професiйним учасникам ринку цiнних паперiв при визначеннi рiвня ризику рекомендуємо здiйснювати аналiз фiнансових операцiй також за ознаками, якi враховують специфiку та особливостi професiйної дiяльностi на ринку цiнних паперiв.
12.1. СПФМ, якi здiйснюють дiяльнiсть з управлiння активами, доцiльно проводити аналiз всiх фiнансових операцiй, якi компанiя з управлiння активами здiйснює, або здiйснення яких забезпечує.
12.2. СПФМ, якi здiйснюють дiяльнiсть з торгiвлi цiнними паперами (брокерська та дилерська дiяльнiсть, дiяльнiсть з управлiння цiнними паперами, андерайтинг) доцiльно проводити всiх фiнансових операцiй, якi торговець цiнними паперами здiйснює, або здiйснення яких забезпечує.
Довiдково. Зокрема, при здiйсненнi торговцями цiнними паперами брокерської дiяльностi, яка залежить вiд комiсiйної винагороди, потребує пiдвищеної уваги процедура iдентифiкацiї осiб, з якими вони встановлюють дiловi вiдносини, перевiрки дiлової репутацiї клiєнтiв та/або джерела походження їх коштiв.
При укладаннi торговцями цiнними паперами договорiв доручення або договорiв на брокерське обслуговування виникає ситуацiя, коли торговець цiнними паперами на день укладення договору купiвлi-продажу на виконання договору доручення або разового замовлення не має iнформацiї щодо того, яким чином будуть здiйснюватися розрахунки за цiннi папери. Це стосується клiєнтiв - фiзичних осiб, серед яких бiльша частина не має вiдкритого рахунку в банкiвськiй установi. Таким чином, коли клiєнтом торговця цiнними паперами є фiзична особа, iснує велика вiрогiднiсть того, що розрахунки за цiннi папери будуть здiйснюватися готiвкою, а розрахунки готiвкою на значну суму можуть мати високий ризик вiдмивання доходiв, одержаних злочинним шляхом.
При укладаннi угод, рекомендується звертати увагу на предмет угоди (фiнансовi iнструменти), оскiльки це можуть бути акцiї неiснуючих акцiонерних товариств, акцiї емiтентiв, випуски яких скасовано або зупинено, акцiї пiдприємств-банкрутiв, акцiї, якi не обертаються на бiржовому ринку. А у разi здiйснення андеррайтингової дiяльностi - звертати увагу на формування такими акцiями статутних фондiв акцiонерних товариств.
Предметом фiнансової операцiї може бути вексель, ризик використання якого в схемах вiдмивання доходiв на ринку цiнних паперiв має пiдвищений рiвень. При цьому, це можуть бути необов'язково векселi з бланковим iндосаментом. Сама природа векселя, а також те, що випуск векселiв не реєструється жодним державним органом та не реєструється перехiд права вимоги за векселем, вже дає можливiсть вiдносити всi операцiї з векселями до пiдвищеного (високого або дуже високого) рiвня ризику. Таким чином, дуже суттєвим для торговця цiнними паперами є з'ясування способу передачi векселя та iдентифiкацiя осiб, якi його передавали, а також, у разi можливостi, з'ясувати iнформацiю про те, чи дiйсно за даний вексель поставлялись товари, виконувалась робота, надавались послуги.
12.3. СПФМ, якi здiйснюють депозитарну дiяльнiсть, зокрема, депозитарнi установи, доцiльно проводити аналiз облiкових операцiй (списання, зарахування, переказ та перемiщення) щодо цiнних паперiв.
Довiдково. Рекомендуємо звернути увагу на:
- облiковi операцiї, якi вiдображають змiну мiсця знаходження (зберiгання) певної кiлькостi депозитарних активiв (перемiщення), а саме: частоту таких операцiй з цiнними паперами одного i того емiтента, та якi належать однiй i тiй самiй особi (для депозитарiя);
- операцiї по розмiщенню цiнних паперiв акцiонерного товариства при додатковiй емiсiї, у разi коли засновниками товариства є фiзичнi особи, якi володiють 25 % та бiльше статутного капiталу товариства, а мiж державною реєстрацiєю товариства та прийняттям рiшення про додаткову емiсiю не сплив дванадцятимiсячний строк.
12.4. СПФМ, якi здiйснюють депозитарну дiяльнiсть, а саме дiяльнiсть з ведення реєстрiв власникiв iменних цiнних паперiв, доцiльно проводити аналiз фiнансових операцiй, наслiдком яких є перереєстрацiя права власностi на цiннi папери емiтентiв.
Довiдково. Рекомендуємо звертати увагу на операцiї по розмiщенню цiнних паперiв акцiонерного товариства при додатковiй емiсiї, у разi коли засновниками товариства є фiзичнi особи, якi володiють 25 % та бiльше статутного капiталу товариства, а мiж державною реєстрацiєю товариства та прийняттям рiшення про додаткову емiсiю не сплив дванадцятимiсячний строк.
Рекомендуємо придiляти пiдвищену увагу документам на перереєстрацiю права власностi на цiннi папери, якi надходять до реєстратора поштою, i в яких можуть використовуватися фiктивнi документи.
12.5. СПФМ, якi здiйснюють дiяльнiсть з органiзацiї торгiвлi цiнними паперами, доцiльно проводити аналiз угод, укладених на фондовiй бiржi.
Довiдково. Рекомендуємо звертати увагу на:
- угоди щодо цiнних паперiв, якi допущенi до торгiв на фондовiй бiржi без внесення до бiржового реєстру (позалiстинговi цiннi папери);
- учасникiв торгiв, що пiд час торгiв вчиняють певнi дiї, якi можна охарактеризувати, як намагання створити оманливу уяву активної торгiвлi для пiдняття або зниження цiн з метою спонукання iнших учасникiв торгiв до купiвлi або продажу цiнних паперiв за цiнами, якi не вiдповiдають їхнiм ринковим значенням (манiпулювання).
13. Всiм професiйним учасникам ринку цiнних паперiв незалежно вiд виду професiйної дiяльностi, крiм зазначених ознак за категорiями ризику та ознак, для окремих видiв професiйної дiяльностi, рекомендується також звертати увагу на наступне.
13.1. При здiйсненнi iдентифiкацiї осiб, та при оцiнюваннi ризику за категорiєю "загроза країн", суб'єктам первинного фiнансового монiторингу необхiдно враховувати iнформацiю Групи з розробки фiнансових заходiв боротьби з вiдмиванням коштiв (FATF) щодо таких країн, як Узбекистан, Iран, Пакiстан, Туркменiстан, Сан-Томе i Прiнсiпi та Пiвнiчна частина Кiпру. Згiдно iз заявами FATF вiд 28.02.2008 та вiд 17.10.2008, необхiдно враховувати ризики, якi виникають внаслiдок недолiкiв режиму боротьби з вiдмиванням коштiв та фiнансуванням тероризму в зазначених країнах.
13.2. Враховуючи високi ризики використання мережi Iнтернет, з метою вiдмивання коштiв, отриманих злочинним шляхом та фiнансування тероризму, рекомендуємо професiйним учасникам ринку цiнних паперiв при здiйсненнi внутрiшнього фiнансового монiторингу враховувати також i ризики використання клiєнтами мережi Iнтернет, а саме:
- застосовувати заходи з додаткової перевiрки клiєнта, якщо пiд час встановлення дiлових вiдносин з клiєнтом з'ясовується, що вiн має намiри використовувати Iнтернет-банкiнг, надавати розпорядження, разовi замовлення, iншi документи з використанням мережi Iнтернет;
- якщо пiд час здiйснення операцiй клiєнтом використовуються електроннi документи, рекомендується обов'язково перевiряти наявнiсть всiх необхiдних реквiзитiв, встановлених законодавством України або договором, засвiдчення електронним пiдписом тощо;
- при укладаннi договору на обслуговування рекомендується включати пункти щодо визначення основного та додаткового каналу зворотнього зв'язку, надання додаткової (альтернативної) адреси поштової скриньки клiєнта в мережi Iнтернет, та/або номерiв факсу чи телефону такого клiєнта.
Особливу увагу рекомендуємо придiляти фiнансовим операцiям у випадках:
- змiни характеру операцiй, що проводяться з використанням мережi Iнтернет;
- змiни контрагентiв за такими операцiями;
- проведення однотипних операцiй, якi не мають очевидного економiчного сенсу, з одними i тими ж контрагентами.
13.3. В сучасних умовах у багатьох схемах вiдмивання доходiв, одержаних злочинним шляхом, використовуються фiктивнi пiдприємства. Тобто, всi операцiї з цiнними паперами пiдприємств з ознаками фiктивностi або фiнансовi операцiї, стороною яких є пiдприємство з ознаками фiктивностi, мають пiдвищений рiвень ризику.
Тому, встановлюючи дiловi стосунки з клiєнтами-юридичними особами, або, укладаючи договори щодо цiнних паперiв товариств, рекомендуємо враховувати ознаки, якими може характеризуватися фiктивне пiдприємство:
- реєстрацiя пiдприємства на осiб, якi померли, перебувають у мiсцях позбавлення волi, втратили свої паспорти, виїхали на постiйне мiсце проживання в iншу країну;
- реєстрацiя на пiдставних осiб (незаможнi верстви населення, безробiтнi, студенти);
- вiдсутнiсть вiдомостей про здiйснення компанiєю (у країнi реєстрацiї) реальної дiяльностi, як господарюючого суб'єкта;
- неможливiсть визначити фiзичне мiсцезнаходження спiвробiтникiв компанiї та/або директорiв (довiрених осiб, представникiв) або характеру дiяльностi пiдприємства;
- поєднання в однiй особi функцiй засновника, керiвника й головного бухгалтера компанiї;
- перекуплене пiдприємство, покупцями якого є, як правило особи, якi зазначенi вище;
- мають невеликий статутний фонд;
- невiдповiднiсть чисельностi та складу трудового колективу (директор, головний бухгалтер i два-три додаткових працiвники) спектру наданих за укладеними договорами послуг та виконаних робiт, якi передбачають наявнiсть значної кiлькостi працiвникiв, що мають спецiальну освiту;
- засновниками є особи, що проживають в iншому регiонi, який не збiгається з мiсцем реєстрацiї юридичної особи;
- акцiонернi товариства, випуск акцiй яких не зареєстровано в Державнiй комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку;
- товариство не стоїть на облiку у податкових органах;
- вiдсутнiсть необхiдних для здiйснення статутної дiяльностi виробничих, складських та офiсних примiщень, а також засобiв виробництва.
IV. Ризик персоналу
14. Суттєвими чинниками ефективного управлiння ризиками є високий професiйний рiвень керiвництва i комплектацiя СПФМ вiдповiдним персоналом. Таким чином, з метою зменшення ризикiв персоналу, в СПФМ доцiльно розробити i запровадити заходи внутрiшнього контролю, якi забезпечували б належне дотримання вимог законодавства України, виконання договiрних та iнших зобов'язань, дотримання вiдповiдної дiлової поведiнки.
15. П'ятнадцята рекомендацiя FATF зазначає, що фiнансовi установи мають запровадити процедури контролю з боку керiвництва, а також адекватнi процедури перевiрки персоналу, що приймається на роботу на предмет вiдповiдностi iснуючим вимогам. Тобто, на рiвнi СПФМ, з урахуванням вимог, встановлених нормативно-правовими актами, рекомендуємо розробити вимоги до посадових осiб, до повноважень яких вiдносяться питання здiйснення внутрiшнього фiнансового монiторингу. Цими вимогами визначаються рiвень освiти, квалiфiкацiйнi та професiйнi вимоги, вимоги до навичок i вмiнь, а також можливiсть займати дану посаду конкретною особою.
16. В програмах здiйснення фiнансового монiторингу доцiльно передбачити можливостi керiвника СПФМ та вiдповiдального працiвника здiйснювати перевiрки iнших працiвникiв СПФМ на предмет їх вiдповiдностi визначеним вимогам.
Крiм того, в програмах навчання працiвникiв СПФМ рекомендується передбачати:
- загальну пiдготовку персоналу з методiв протидiї вiдмиванню доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму та методiв управлiння ризиками;
- вдосконалення процедур iдентифiкацiї та вивчення клiєнта;
- практичне застосування застережних заходiв для зменшення ризику;
- засвоєння способiв оцiнювання ризику;
- вивчення та врахування змiн до законодавства України.
17. В СПФМ рекомендується запровадити системне навчання працiвникiв з питань оцiнки рiвня ризику клiєнтiв та їх фiнансових операцiй, а також реалiзацiю застережних заходiв, направлених на його зниження. Крiм цього, Крiм цього, для СПФМ важливо забезпечити вмiння працiвникiв суб'єкта, якi задiянi у виконаннi заходiв щодо фiнансового монiторингу, на практицi застосовувати отриманi знання з оцiнки ризикiв, з урахуванням встановлених критерiїв ризику.
Контроль за знаннями, вмiннями та навичками працiвникiв СПФМ пропонується покладати на вiдповiдального працiвника.
V. Оцiнка ризику та розробка заходiв, спрямованих на зменшення ризикiв
18. Методичними рекомендацiями суб'єктам первинного фiнансового монiторингу "Управлiння ризиками щодо вiдмивання злочинних доходiв та фiнансування тероризму", затвердженими наказом Держфiнмонiторингу вiд 04.06.2008 N 157, запропоновано використовувати СПФМ чотири рiвнi ризику - низький, середнiй, високий та дуже високий. Для того, щоб визначити який рiвень ризику iснує в СПФМ, рекомендуємо проводити аналiз наявних вiдомостей про клiєнтiв та їх дiяльнiсть, розподiлити їх за визначеними ознаками та критерiями ризику.
Слiд зазначити, що в залежностi вiд виду професiйної дiяльностi та певних обставин, СПФМ самостiйно визначає критерiї оцiнювання ризику. При визначеннi критерiїв для оцiнки ризику, СПФМ необхiдно враховувати всi обставини, пов'язанi з клiєнтом та фiнансовими операцiями. Так, оцiнка за обраним критерiєм, що складається з однiєї ознаки певної категорiї може мати низький рiвень ризику. Проте, якщо до критерiю для цих типiв клiєнтiв вiднесено декiлька ознак, то в комплексi вони можуть дати пiдвищений рiвень ризику.
19. Вибiр застосування заходiв зi зменшення ризикiв залежить вiд розмiру професiйного учасника ринку цiнних паперiв та рiвня ризику клiєнтiв цього суб'єкта та їх операцiй. Тобто, не всi клiєнти СПФМ будуть пiдпадати пiд однаковий монiторинг, тому i заходи зi зменшення ризику в кожному випадку обираються iндивiдуально.
20. Заходи, що застосовуються до клiєнтiв з пiдвищеним ризиком, можуть включати, зокрема:
- детальну перевiрку наданих клiєнтом iдентифiкацiйних даних;
- запровадження вимог щодо подання клiєнтом бiльш широкого перелiку документiв для встановлення дiлових вiдносин;
- встановлення можливостi здiйснення клiєнтом дiй по легалiзацiї доходiв, одержаних злочинним шляхом;
- розробку заходiв щодо запобiгання, протидiї i мiнiмiзацiї виявлених наслiдкiв (зменшення ризикiв);
- розширення перелiку ознак ризику, з урахуванням специфiки дiяльностi СПФМ.
21. З метою управлiння ризиками СПФМ, використовуючи принцип "знай свого клiєнта" та реалiзуючи заходи "належної обачливостi щодо клiєнта", забезпечить проведення належної iдентифiкацiї, вивчення клiєнта та постiйний монiторинг його фiнансових операцiй, а також вжиття заходiв щодо своєчасного виявлення, реєстрацiї та iнформування Держфiнмонiторингу про фiнансовi операцiї, якi пiдлягають фiнансовому монiторингу.
22. Розробка СПФМ додаткових застережних заходiв до клiєнтiв з пiдвищеним ступенем ризику, направлених на його зменшення, може передбачати:
- встановлення вимог надання клiєнтом додаткових документiв для його iдентифiкацiї - iнших нiж тi, що передбаченi для клiєнтiв з низьким ступенем ризику (це може бути iнформацiя про наявнiсть зобов'язань фiнансового характеру, про кiлькiсть осiб, якi знаходяться на утриманнi у клiєнта-фiзичної особи; iнформацiя про мiсце роботи клiєнта-фiзичної особи; чисельнiсть працiвникiв юридичної особи; iнформацiя про взяття на облiк податковими органами клiєнта-юридичної особи тощо);
- встановлення мети та характеру дiлових вiдносин з клiєнтом;
- перевiрку особи клiєнта та осiб, якi володiють, контролюють або спрямовують дiяльнiсть цих клiєнтiв;
- збiр достатньої iнформацiї про таких клiєнтiв, їх репутацiю, наявнiсть судового рiшення за фактами порушень у сферi протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму щодо цiєї особи;
- вжиття заходiв для з'ясовування джерел походження коштiв клiєнта (це може бути довiдка з мiсця роботи про заробiтну плату за останнiй рiк для фiзичних осiб, звiт про фiнансовi результати за останнiй звiтнiй перiод для юридичної особи);
- оцiнювання ефективностi заходiв контролю, що здiйснюється клiєнтом-нерезидентом у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму;
- монiторинг та оновлення на постiйнiй основi iнформацiї про суть дiяльностi клiєнта та його фiнансовий стан;
- проведення монiторингу фiнансових операцiй клiєнта певний промiжок часу;
- аналiз вiдповiдностi фiнансових операцiй клiєнта наявнiй iнформацiї про суть його дiяльностi та його фiнансовий стан;
- забезпечення здiйснення першого безпосереднього контакту з клiєнтом;
- надання письмового дозволу керiвництва на встановлення дiлових стосункiв з клiєнтами з високим рiвнем ризику;
- вивчення пiдстав та мети укладання угод на проведення фiнансових операцiй, що не мають явної економiчної мети;
- зупинення проведення фiнансової операцiї клiєнта;
- постiйне здiйснення посиленого монiторингу операцiй клiєнта;
- вiдмова вiд встановлення або продовження дiлових вiдносин з клiєнтом.
В рамках вжиття додаткових застережних заходiв щодо клiєнтiв, СПФМ може запровадити власний опитувальник, який пропонується клiєнту для заповнення.
23. В правилах здiйснення внутрiшнього фiнансового монiторингу СПФМ можуть вiдображатися:
- категорiї, за якими буде здiйснюватися оцiнка ризику;
- ознаки за кожною категорiєю;
- критерiї ризику, з урахуванням специфiки та напрямкiв професiйної дiяльностi на ринку цiнних паперiв;
- застережнi заходи, якi СПФМ буде вживати у вiдношеннi клiєнтiв з пiдвищеним рiвнем ризику, з метою зменшення ризику;
- процедури щодо перегляду ризикiв та критерiїв їх оцiнювання.
24. СПФМ уточнюється iнформацiя по iдентифiкацiї клiєнтiв не рiдше одного разу на рiк, якщо ризик проведення клiєнтом операцiй з легалiзацiї (вiдмивання) доходiв, одержаних злочинним шляхом, оцiнюється суб'єктом як пiдвищений. Стосовно iнших клiєнтiв уточнення iнформацiї по iдентифiкацiї може здiйснюватись не рiдше одного разу на три роки.
Уточнення iнформацiї по iдентифiкацiї клiєнта здiйснюється СПФМ у разi:
- змiни власника iстотної участi;
- змiни мiсцезнаходження (проживання) клiєнта;
- внесення змiн до установчих документiв;
- закiнчення строку дiї наданих документiв.
25. Якщо ризик проведення клiєнтом операцiї з легалiзацiї (вiдмивання) доходiв, одержаних злочинним шляхом, оцiнюється СПФМ як пiдвищений, СПФМ вживає додаткових заходiв щодо перевiрки iнформацiї, наданої клiєнтом.
26. СПФМ рекомендується перiодично переглядати критерiї оцiнювання ризику. Даний перегляд здiйснюється СПФМ з метою коригування критерiїв ризику та врахування змiн, якi вiдбулися в законодавствi про запобiгання легалiзацiї доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансування тероризму, та в дiяльностi самого СПФМ.
Результати перегляду критерiїв оцiнювання ризику доцiльно вiдображати в правилах проведення СПФМ внутрiшнього фiнансового монiторингу.
Також, доцiльно звертати увагу на те, що в СПФМ можуть виникнути певнi обставини (новий клiєнт, який є полiтичним дiячем, або проживає в країни пiдвищеного ризику; новий фiнансовий iнструмент або нова схема фiнансової операцiї тощо), якi ще до закiнчення строку, визначеному для уточнення iнформацiї, можуть вплинути на рiвень ризику та критерiї його оцiнювання.
Приклади оцiнювання ризику.
Приклад 1.
На фондовiй бiржi, кiлька учасникiв торгiв мiж собою укладають угоди купiвлi-продажу акцiй. При цьому, данi угоди укладаються постiйно протягом певного перiоду часу, кожного дня, коли вiдбуваються торги. Цiна на акцiї поступово зростає.
Оцiнюючи дану ситуацiю фондова бiржа приходить до висновку, що оскiльки учасники торгiв є членами бiржi, пройшли процедуру iдентифiкацiї та є резидентами, то ризик за категорiями "загроза країн" i "тип клiєнта" низький.
Проте, оцiнюючи ризик за категорiєю "вид продуктiв", фондова бiржа визначає, що це цiннi папери, якi допущенi до торгiв на фондовiй бiржi без внесення до бiржового реєстру (позалiстинговi цiннi папери). Одразу зробити висновок про те, що операцiї з такими цiнними паперами мають високий рiвень ризику СПФМ не може. Але вiдслiдковуючи певний перiод часу угоди щодо цих акцiй та учасникiв торгiв, якi укладають з ними угоди, СПФМ з'ясовує що данi операцiї проводяться регулярно, при цьому настiльки часто, що виникають пiдозри, що угоди з цими акцiями укладаються, а фактична передача їх вiд одного учасника угоди до iншого не здiйснюється. Крiм цього, поступово збiльшується цiна на акцiї, що може бути розцiнено як манiпулювання на ринку цiнних паперiв.
Тобто, за сукупнiстю факторiв, данi операцiї мають високий рiвень ризику.
Таким чином, СПФМ для зменшення ризику може здiйснити додатковi заходи по iдентифiкацiї клiєнтiв свого учасника (зiбрати додаткову iнформацiю про його особу, репутацiю, пiдстави та мету укладання угод). Також, за результатами вiдслiдковування реалiзацiї цих угод з'ясовано, що акцiї купують iншi особи, якi завдяки тому, що цiна на акцiї поступово зростає вважають їх перспективними цiнними паперами.
У даному випадку зменшенню ризику сприяє також здiйснення фондовою бiржею монiторингу угод, що укладалися на цiй бiржi.
Приклад 2.
Реєстратор уклав угод на ведення реєстру власникiв iменних цiнних паперiв з новоствореним акцiонерним товариством, за актом прийому передачi отримав список акцiонерiв iз зазначенням частки кожного акцiонера i сформував систему реєстру. Згiдно з установчими документами, статутний капiтал акцiонерного товариства є мiнiмальним, а акцiонерами товариства є двi фiзичнi особи, якi володiють кожний по 50 % статутного капiталу товариства.
Через короткий перiод акцiонерне товариство оголосило про збiльшення статутного капiталу, а ще через певний перiод часу до реєстратора було подано документи для проведення змiн в системi реєстру, якi стосуються збiльшення статутного капiталу.
Акцiонерне товариство, з яким реєстратор уклав угоду на ведення системи реєстру, є українським емiтентом (резидентом). Iдентифiкацiю акцiонерiв товариства - фiзичних осiб реєстратором було проведено при вiдкриттi їм особових рахункiв. При укладаннi угоди з товариством на ведення системи реєстру та iдентифiкацiї акцiонерiв ризик того, що емiтованi акцiї можуть бути використаними з метою легалiзацiї доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансування тероризму за категорiям "загроза країн" та "типи клiєнтiв" є низький.
Але, пiсля того, як дане акцiонерне товариство в короткий термiн пiсля створення та державної реєстрацiї приймає рiшення про збiльшення статутного капiталу, операцiї з додатково емiтованими акцiями можуть мати ризикований характер. Це пов'язано з тим, що при створеннi акцiонерного товариства фiнансовий стан засновникiв, як юридичних так i фiзичних осiб, та їх спроможнiсть внести певну суму до статутного капiталу перевiряється Реєструвальним органом, в той же час, при збiльшеннi статутного капiталу, спроможнiсть осiб сплатити кошти за додатково випущенi акцiї Реєструвальним органом вже не перевiряється.
Тобто, наявнiсть коштiв у засновникiв на етапi створення товариства пiдтверджується податковими декларацiями, тодi як на етапi збiльшення статутного капiталу учасники можуть вносити будь-якi кошти, в тому числi i тi, що отриманi ними внаслiдок шахрайських схем.
Враховуючи викладене, а також те, що кошти за додатково випущенi акцiї можуть вноситися фiзичною особою готiвкою, дана обставина визначена реєстратором, як ознака критерiю з пiдвищеним рiвнем ризику. З метою зменшення ризику, реєстратор вживає додаткових заходiв направлених на вивчення клiєнта, збiр iнформацiї про учасникiв товариства, а також з'ясовує джерела походження їх коштiв та аналiзує документи на предмет наявностi ознак фiктивного пiдприємництва.
Приклад 3.
До торговця цiнними паперами вперше звернувся клiєнт (юридична особа) з метою укласти договiр комiсiї на придбання пакету простих iменних акцiй ВАТ "X". Номiнальна вартiсть пакету, що планується придбати, 10000,00 гривень. Згiдно iз договором-доручення даний пакет акцiй торговцю цiнними паперами необхiдно придбати за цiною не бiльше 500000,00 гривень. Розрахунки за цiннi папери будуть здiйснюватися у формi, визначенiй в договорi купiвлi-продажу.
З метою з'ясування рiвня ризику, пов'язаного з клiєнтом, СПФМ провiв процедури iдентифiкацiї, з'ясував мету та природу майбутнiх стосункiв.
При встановленнi дiлових стосункiв з клiєнтом торговцем цiнними паперами було здiйснено заходи по iдентифiкацiї та перевiрцi клiєнта, як такого, що укладає договiр про надання фiнансових послуг та особу, уповноважену дiяти вiд iменi зазначеного клiєнта.
При проведеннi iдентифiкацiї торговцем цiнними паперами було з'ясовано:
- мiсце реєстрацiї юридичної особи - Україна;
- мiсцезнаходження юридичної особи - м. Київ;
- перiод дiяльностi цiєї юридичної особи - 2 роки;
- основний вид дiяльностi юридичної особи - торгiвля комп'ютерною технiкою;
- директор юридичної особи, згiдно iз наданими документами, вже досяг 77-рiчного вiку.
Особою, уповноваженою дiяти вiд iменi клiєнта є фiзична особа, що має довiренiсть. За результатами iдентифiкацiї особи, уповноваженої дiяти вiд iменi клiєнта, з'ясовано наступне:
- особа є громадянином України;
- згiдно iз наданими документами має мiсце реєстрацiї в Кiровоградськiй областi, є студентом, вiк якого 20 рокiв.
При аналiзi мети фiнансової операцiї, яку планується провести торговцем цiнними паперами з'ясовано наступне:
- придбаваються простi iменнi акцiї ВАТ "X";
- фiнансова операцiя придбання цiнних паперiв не вiдповiдає статутнiй дiяльностi юридичної особи;
- операцiя не має для клiєнта очевидного економiчного сенсу, оскiльки цiннi папери придбаваються за вартiстю значно вище ринкової;
- розрахунки по данiй операцiї можуть бути здiйсненi у готiвковiй формi.
Враховуючи визначену СПФМ iнформацiю щодо клiєнта та фiнансової операцiї, здiйснення якої вiн повинен забезпечити, оцiнити рiвень ризику та застосувати вiдповiднi заходи для його зменшення можна наступним чином.
Критерiй | Рiвень ризику | Заходи з управлiння ризиком | |
Категорiя | Ознаки ризику за категорiями, що є складовими критерiю | ||
Загроза країн | Мiсце реєстрацiї клiєнта (юридичної особи) - Україна | Низький | |
Тип клiєнта | Торговець вперше вступає з клiєнтом (юридичною
особою) в дiловi вiдносини. Перiод дiяльностi юридичної особи не перевищує трьох рокiв |
Високий | - вжити додатковi заходи по перевiрцi осiб, якi
володiють, контролюють та/або спрямовують
дiяльнiсть юридичної особи; - направити запит до Держкомпiдприємництва та державного реєстратора для пiдтвердження державної реєстрацiї; - направити запит до ДПА для пiдтвердження реєстрацiї. |
Вiк директора юридичної особи свiдчить про неможливiсть активної пiдприємницької дiяльностi | Високий | - вжити додатковi заходи по iдентифiкацiї директора юридичної особи - клiєнта (запит до МВС з метою з'ясування питання чи не було судимостi у директора юридичної особи - клiєнта, чи не подавалась ним заява до органiв МВС про втрату або крадiжку паспорту), та реальних власникiв. | |
Встановлення дiлових вiдносин через уповноважену особу | Середнiй | - вжити додатковi заходи по iдентифiкацiї
уповноваженої особи клiєнта (запит до МВС з метою
з'ясування питання чи не було судимостi, чи не
подавалась ним заява до органiв МВС про втрату
паспорту); - направити запит до ДПА для пiдтвердження реєстрацiї. |
|
Особа, яка уповноважена дiяти вiд iменi клiєнта є громадянином України, молодого вiку. | Високий | - посилений монiторинг всiх фiнансових операцiй
клiєнта; - встановити мету та характер майбутнiх дiлових вiдносин з клiєнтом; |
|
Фiнансова операцiя не вiдповiдає статутнiй дiяльностi юридичної особи, що встановлена статутними документами | Високий | - зiбрати по можливостi iнформацiю про дiлову репутацiю клiєнта, обсяги дiяльностi, чисельнiсть працiвникiв, iнформацiю про те, чи взято дану юридичну особу на облiк податковими органами. | |
Вид продуктiв | Придбаваються простi iменнi акцiї | Низький | |
Фiнансова операцiя для клiєнта не має очевидного економiчного сенсу, оскiльки акцiї купуються за цiною значно вище вiд ринкової вартостi. | Високий | - визначити мету укладання угоди. | |
Розрахунки по данiй операцiї можуть бути
здiйсненi у готiвковiй формi. Сума операцiї - значна |
Високий | - здiйснювати постiйний монiторинг даної фiнансової операцiї, у зв'язку з тим, що на день укладення договору-доручення неможливо встановити форму розрахунку за цiннi папери. | |
Загальний рiвень ризику за критерiєм | ДУЖЕ ВИСОКИЙ |
Приклад 4.
До зберiгача цiнних паперiв звернувся представник юридичної особи, яка є нерезидентом, з метою укладення iз зберiгачем договору на вiдкриття рахунку в цiнних паперах. За результатами iдентифiкацiї особи, якiй вiдкривається рахунок в цiнних паперах, зберiгачем було з'ясовано наступне.
- юридична особа, якiй вiдкривається рахунок в цiнних паперах має мiсце реєстрацiї - Андорра (офшорна територiя);
- вiд iменi юридичної особи дiє юридична компанiя "X", зареєстрована в Українi, яку представляє директор цiєї компанiї;
- представник юридичної компанiї "X" (директор) - особа, 45 рiчного вiку, дiєздатна, проживає в Українi.
За результатами iнформацiї по iдентифiкацiї особи, якiй зберiгач вiдкриває рахунок в цiнних паперах, ризик клiєнта можна оцiнити наступним чином.
Критерiй | Рiвень ризику | Заходи управлiння ризиком | |
Категорiя | Ознаки ризику за категорiями, що є складовими критерiю | ||
Загроза країн | Мiсце реєстрацiї юридичної особи (нерезидента), якiй вiдкривається рахунок в цiнних паперах - Андорра (офшорна територiя) | Високий | - з'ясувати додатковi данi про країну; - здiйснити, збiр iнформацiї про клiєнта; його репутацiю; про дiловi стосунки iз iншими компанiями, чи здiйснює дана особа дiяльнiсть в Українi, чи отримує в Українi доходи, чи має рахунки в українських та закордонних банках. |
Мiсце реєстрацiї Юридичної компанiї, яка дiє вiд iменi юридичної особи нерезидента - Україна | Низький | ||
Представник Юридичної компанiї "X" (директор) - особа дiєздатного вiку, проживає в Українi | Низький | ||
Тип клiєнта | Зберiгач вперше вступає з цим клiєнтом в дiловi
вiдносини Встановлення дiлових вiдносин з клiєнтом-нерезидентом, який має мiсце реєстрацiї в офшорнiй територiї через уповноважену особу |
Високий | - встановлення додаткових вимог надання клiєнтом та його представником додаткових документiв для iдентифiкацiї. |
Вид продуктiв | Вiдкриття рахунку в цiнних паперах новому клiєнту, який має мiсце реєстрацiї в офшорнiй територiї | Високий | - враховуючи те, що клiєнт має мiсце реєстрацiї в офшорнiй територiї, здiйснення постiйного монiторингу всiх операцiй цього клiєнта, незалежно вiд виду цiнних паперiв та фiнансових операцiй. |
Загальний рiвень ризику за критерiєм | ВИСОКИЙ |
Приклад 5.
До реєстратора вiд покупця (фiзичної особи) надiйшов пакет документiв для проведення операцiї з перереєстрацiї прав власностi на простi iменнi акцiї ВАТ "Р", що належать продавцю (юридичнiй особi). ПАТ "Р" створене 12 рокiв тому шляхом приватизацiї. Iнформацiя про товариство є в наявностi в доступних базах даних. Вiдповiдно до договору купiвлi-продажу, сума договору 8000,00 гривень, номiнальна вартiсть пакету акцiй, якi є предметом договору 8000,00 гривень. Розрахунки здiйсненi за готiвку.
За наявними у реєстратора документами по iдентифiкацiї продавця ситуацiя наступна:
- країна реєстрацiї продавця (юридичної особи) - Україна;
- мiсце реєстрацiї продавця (юридичної особи) - м. Київ;
- уповноважена особа, яка дiє вiд iменi продавця - це директор товариства;
- директор товариства - громадянин України, має мiсце реєстрацiї в мiстi Києвi.
При вiдкриттi покупцю простих iменних акцiй особового рахунку в системi реєстру, реєстратор проводить його iдентифiкацiю. За результатами iдентифiкацiї встановлено наступне:
- покупець (фiзична особа) є громадянином України.
У той же час, при перевiрцi фiзичної особи на наявнiсть її в Перелiку осiб, пов'язаних iз здiйсненням терористичної дiяльностi, було з'ясовано що дану особу внесено до зазначеного перелiку.
Враховуючи зiбрану iнформацiю щодо клiєнта та фiнансової операцiї, рiвень ризику можна оцiнити наступним чином.
Критерiй | Рiвень ризику | Заходи управлiння ризиком | |
Категорiя | Ознаки ризику за категорiями, що є складовими критерiю | ||
Загроза країн | Мiсце реєстрацiї продавця (юридичної особи) - Україна | Низький | |
Мiсце проживання покупця (фiзичної особи) Україна | Низький | ||
Тип клiєнта | Покупець (фiзична особа) звернувся до реєстратора вперше. | Високий | |
Особа, яка здiйснює фiнансову операцiю, знаходиться в перелiку осiб, пов'язаних iз здiйсненням терористичної дiяльностi | Дуже високий | Зупинення проведення фiнансової операцiї. | |
Вид продуктiв | Розрахунки по данiй операцiї здiйсненi готiвкою. Сума операцiї - незначна |
Низький | |
Загальний рiвень ризику за критерiєм | ДУЖЕ ВИСОКИЙ |
Приклад 6.
До торговця цiнними паперами вперше звернувся клiєнт (фiзична особа) з метою укласти договiр на брокерське обслуговування.
При встановленнi дiлових стосункiв з клiєнтом торговець цiнними паперами здiйснив заходи по iдентифiкацiї та перевiрцi клiєнта, як такого що укладає договiр про надання фiнансових послуг.
Пiд час iдентифiкацiї було з'ясовано:
- клiєнт (фiзична особа) є громадянином України;
- згiдно з наданими документами, мiсце реєстрацiї клiєнта (фiзичної особи) - м. Київ, досягла 40 рокiв.
Пiсля здiйснення iдентифiкацiї клiєнта, торговцем цiнними паперами було укладено з фiзичною особою - резидентом України договiр на брокерське обслуговування, згiдно з яким протягом одного мiсяця торговець зобов'язується укладати правочини з цiнними паперами на пiдставi разових замовлень клiєнта. Через 4 днi пiсля пiдписання договору, торговець цiнними паперами отримав разове замовлення клiєнта на укладення договору купiвлi-продажу простих iменних акцiй ВАТ "H" не пiзнiше нiж протягом 10 днiв з дня отримання разового замовлення.
У вiдповiдностi до разового замовлення, торговцю цiнними паперами необхiдно вчинити певнi дiї щодо певних цiнних паперiв, а саме:
- купуються простi iменнi акцiї ВАТ "H";
- номiнальна вартiсть однiєї акцiї 5 гривень;
- пропонується укласти угоду купiвлi-продажу цiнних паперiв на суму 40000 гривень, цiна однiєї акцiї - 10 гривень;
- оплата акцiй здiйснюється покупцем шляхом перерахування коштiв на рахунок продавця.
Проаналiзувавши разове замовлення, торговець з'ясовує iнформацiю про акцiонерне товариство "H":
- створене 12 рокiв тому шляхом приватизацiї. Iнформацiя про товариство є в наявностi в доступних базах даних. Звiти про результати фiнансової дiяльностi за останнi роки свiдчать про наявнiсть прибутку.
Протягом 10 днiв з дня укладення договору на брокерське обслуговування клiєнт ще двiчi звертається до торговця цiнними паперами iз разовими замовленнями аналогiчного змiсту.
Враховуючи з'ясовану торговцем цiнними паперами iнформацiю щодо клiєнта та фiнансової операцiї, здiйснення якої вiн повинен забезпечити, можна оцiнити рiвень ризику наступним чином та застосувати наступнi заходи для його зменшення.
Критерiй | Рiвень ризику | Заходи управлiння ризиком | |
Категорiя | Ознаки ризику за категорiями, що є складовими критерiю | ||
Загроза країн | Мiсце проживання клiєнта - Україна | Низький | |
Тип клiєнта | Встановлення дiлових стосункiв з новим клiєнтом (фiзичною особою) | Високий | - встановити мету та характер майбутнiх дiлових вiдносин з клiєнтом. |
ВАТ "H" створене 12 рокiв тому шляхом приватизацiї. Iнформацiя про товариство є в наявностi в доступних базах даних. Звiти про результати фiнансової дiяльностi за останнi роки свiдчать про наявнiсть прибутку | Низький | ||
Вид продуктiв | Придбаваються простi iменнi акцiї | Низький | |
Фiнансова операцiя для клiєнта не має очевидного економiчного сенсу (акцiї купуються за цiною значно вище вiд ринкової вартостi). | Високий | - вжити заходи щодо з'ясування сутi та мети
даних фiнансових операцiй. - встановити вимоги щодо надання клiєнтом додаткової iнформацiї (iнформацiя про мiсце роботи, щодо наявностi зобов'язань фiнансового характеру). |
|
Вiдсутня повна iнформацiя щодо способiв розрахунку за трьома разовими замовленням до договору на брокерське обслуговування (iснує висока вiрогiднiсть розрахунку за готiвку). | Високий | - вжити заходи для з'ясування джерел походження коштiв клiєнта (запит до ДПА, iнформацiя про доходи). | |
Три разових замовлення на 40000 гривень кожне (загальна сума замовлень 120000 гривень. Характер даних операцiй дає пiдстави вважати, що метою їх здiйснення є уникнення процедур обов'язкового фiнансового монiторингу). | Високий | - здiйснення постiйного монiторингу всiх операцiй цього клiєнта протягом дiї договору. | |
Загальний рiвень ризику за критерiєм | ВИСОКИЙ |
Приклад 7.
Покупцем (юридичною особою) поштою було направлено до реєстратора пакет документiв на перереєстрацiю права власностi на простi iменнi акцiї ВАТ "М" з продавця (фiзичної особи) на покупця (юридичну особу).
Ведення системи реєстру власникiв iменних цiнних паперiв ВАТ "М" реєстратор здiйснює 5 рокiв. Згiдно з iнформацiєю, наявною у реєстратора:
- ВАТ "М" створене 5 рокiв тому;
- ВАТ "М" має статутний капiтал 475000 гривень;
- голова правлiння товариства є одночасно головним бухгалтером та засновником даного ВАТ "М", який володiє простими iменними акцiями товариства у розмiрi 15 % вiд статутного капiталу.
Продавець цiнних паперiв (фiзична особа) був про iдентифiкований реєстратором при вiдкриттi цiй фiзичнiй особi особового рахунку.
При вiдкриттi особового рахунку новому власнику продавцю (юридичнiй особi), реєстратор здiйснив заходи по iдентифiкацiї цiєї особи. За результатами iдентифiкацiї з'ясовано наступне:
- країна реєстрацiї продавця (юридичної особи) - Україна;
- мiсце реєстрацiї продавця (юридичної особи) - м. Київ;
- згiдно статутних (установчих) документiв, основним видом дiяльностi юридичної особи є торгiвля побутовою технiкою;
- уповноважена особа - директор товариства - громадянин України, має мiсце реєстрацiї в мiстi Києвi.
За результатами аналiзу фiнансової операцiї купiвлi-продажу простих iменних акцiй ВАТ "М", реєстратором було з'ясовано наступне:
- договiр пiдписано за участю торговця цiнними паперами;
- умовами договору передбачено, що пакет документiв на перереєстрацiю права власностi реєстратору подається Покупцем;
- номiнальна вартiсть пакета акцiй, що продається 47500 гривень, сума договору 47500 гривень;
- розрахунки здiйснюються за готiвку;
- операцiя купiвлi-продажу великого пакету (10 % статутного капiталу).
Враховуючи визначену СПФМ iнформацiю щодо фiнансової операцiї, можна оцiнити рiвень ризику наступним чином.
Критерiй | Рiвень ризику | Заходи управлiння ризиком | |
Категорiя | Ознаки ризику за категорiями, що є складовими критерiю | ||
Загроза країн | Мiсце проживання продавця (фiзичної особи) - Україна | Низький | |
Мiсце реєстрацiї продавця (юридичної особи) - Україна | Низький | ||
Тип клiєнта | Клiєнт - новий | Середнiй | - з'ясування сутi та мети операцiї; |
Фiнансова операцiя не вiдповiдає статутнiй дiяльностi юридичної особи, що встановлена статутними документами | Високий | - проаналiзувати вiдповiднiсть фiнансової операцiї наявнiй iнформацiї про суть дiяльностi та фiнансовий стан покупця. | |
Документи вiд покупця (юридичної особи) покупця поштою | Високий | - вжити заходiв щодо проведення особистої зустрiчi з уповноваженою особою, та надання нею оригiналiв статутних та iнших документiв, необхiдних для iдентифiкацiї. | |
ВАТ "М" має ознаку фiктивностi, а саме мiнiмальний статутний капiтал, поєднання в однiй особi функцiй засновника, керiвника i головного бухгалтера. | Середнiй | - збiр iнформацiї про ВАТ "М" в частинi його дiлової репутацiї, виконання ним законодавства щодо оприлюднення iнформацiї про дiяльнiсть товариства, про його дiйсний фiнансовий стан. | |
Вид продуктiв | Придбаваються простi iменнi акцiї | Низький | |
Операцiя купiвлi-продажу великого пакета (10 % статутного капiталу). Розрахунки по данiй операцiї здiйснюються за готiвку | Високий | - постiйний монiторинг фiнансових операцiй юридичної особи - покупця. | |
Загальний рiвень ризику за критерiєм | СЕРЕДНIЙ |
Приклад 8.
До реєстратора звернувся обдаровуваний (фiзична особа) для проведення реєстратором операцiї з перереєстрацiї прав власностi на простi iменнi акцiї ВАТ "X" з дарувальника (фiзичної особи) за договором дарування.
Дарувальник (фiзична особа) процедуру iдентифiкацiї пройшов при вiдкриттi особового рахунку:
- дарувальник (фiзична особа) - проживає в Українi, 50 рiчного вiку.
При цьому, реєстратором було з'ясовано, що даний пакет простих iменних акцiй дарувальник придбав 6 мiсяцiв тому. Розрахунки за цiннi папери було здiйснено готiвкою i iнформацiю про дану операцiю, яка пiдлягала обов'язковому фiнансовому монiторингу, було направлено до Держфiнмонiторингу.
За результатами iдентифiкацiї обдаровуваного, якому вiдкривається особовий рахунок, реєстратором було з'ясовано наступне:
- обдаровуваний (фiзична особа) є громадянином України.
Здiйснюючи додатковi заходи по збору iнформацiї про обдарованого (фiзичну особу) реєстратором виявлено:
- обдаровуваний є керiвником полiтичної партiї.
За результатами аналiзу пакету документiв на перереєстрацiю права власностi реєстратором з'ясовано:
- вiдповiдно до договору дарування, обдаровуваний набуває права власностi на пакет акцiй номiнальною вартiстю 85000 грн.
Критерiй | Рiвень ризику | Заходи управлiння ризиком | |
Категорiя | Ознаки ризику за категорiями, що є складовими критерiю | ||
Загроза країн | Мiсце реєстрацiї обдаровуваного - Україна | Низький | |
Мiсце реєстрацiї дарувальника - Україна | Низький | ||
Тип клiєнта | Клiєнт звернувся до реєстратора вперше | Високий | - встановити мету та характер майбутнiх дiлових вiдносин з клiєнтом. |
Дарувальник (фiзична особа) пройшла процедуру iдентифiкацiї | Низький | ||
Обдаровуваний (фiзична особа) є керiвником полiтичної партiї | Високий | - монiторинг та оновлення на постiйнiй основi iнформацiї про суть дiяльностi клiєнта. | |
Вид продуктiв | Простi iменнi акцiї | Низький | |
Вiдповiдно до договору дарування, обдаровуваний набуває права власностi на пакет акцiй номiнальною вартiстю 85000 грн. | Високий | - з'ясувати мету операцiї та пiдстави передачi
цiнних паперiв за договором дарування; - постiйний монiторинг подальших фiнансових операцiй клiєнта. |
|
Загальний рiвень ризику за критерiєм | ДУЖЕ ВИСОКИЙ |
Приклад 9.
До зберiгача цiнних паперiв через представника "X" (юридичну компанiю) звернувся клiєнт "H" (юридична особа, яка є нерезидентом) з метою вiдкрити рахунок в цiнних паперах.
За результатами iдентифiкацiї особи, якiй вiдкривається рахунок в цiнних паперах, зберiгачем було з'ясовано наступне:
- юридична особа "H" має країну реєстрацiї - Грецiя;
- вiд iменi клiєнта "H" дiє юридична компанiя, зареєстрована в Українi, яку представляє директор цiєї компанiї;
- представник юридичної компанiї (директор) - особа, вiком 35 рокiв, дiєздатна, проживає в Українi.
Враховуючи те, що рахунок в цiнних паперах вiдкривається новому клiєнту, зберiгачем було встановлено вимоги щодо надання додаткових документiв стосовно виду дiяльностi юридичної особи "H". Пiсля чого було з'ясовано:
- клiєнт "H" займається iнвестицiйною дiяльнiстю, здiйснює торгiвельнi операцiї i має лiцензiю на провадження господарської дiяльностi з торгiвлi вогнепальною зброєю невiйськового призначення та боєприпасами до неї.
Збираючи самостiйно iнформацiю про клiєнта "H" iз засобiв масової iнформацiї, працiвник зберiгача дiзнався наступне:
- за даними Стокгольмського мiжнародного iнституту дослiджень проблем миру (SIPRI), лiдерами iз закупiвлi зброї у 2007 роцi стали Грецiя та Пiвденна Корея.
Пiсля вiдкриття рахунку в цiнних паперах клiєнту "H", до зберiгача надiйшли розпорядження про зарахування на рахунок цiєї особи простих iменних акцiй українських емiтентiв ВАТ "A", ВАТ "B", ВАТ "C".
За результатами аналiзу фiнансових операцiй зберiгачем було з'ясовано наступну iнформацiю:
- ВАТ "A", ВАТ "B", ВАТ "C" створенi 15 рокiв тому, пройшли процедуру лiстингу та допущенi до торгiв на фондовiй бiржi;
- номiнальна вартiсть придбаних клiєнтом "H" пакетiв акцiй складу: ВАТ "A" - 80000 грн., ВАТ "B" - 90000 грн., ВАТ "C" - 100000 грн.;
- пакети акцiй ВАТ "A", ВАТ "B", ВАТ "C" придбаваються клiєнтом "H" за номiнальною вартiстю;
- розрахунки за цiннi папери здiйсненi в безготiвковiй формi.
Критерiй | Рiвень ризику | Заходи управлiння ризиком | |
Категорiя | Ознаки ризику за категорiями, що є складовими критерiю | ||
Загроза країн | Країною реєстрацiї клiєнта "H" є Грецiя (лiдер iз закупiвлi зброї у 2007 роцi) | Середнiй | - з'ясувати додатковi данi про країну; - встановлення вимог надання клiєнтом та його представником додаткових документiв та iнформацiї (якими видами дiяльностi займається компанiя, якi має доходи, чи має зобов'язання фiнансового характеру); - здiйснити: збiр iнформацiї про клiєнта; його репутацiю; про дiловi стосунки iз iншими компанiями, чи здiйснює дана особа дiяльнiсть в Українi, чи отримує в Українi доходи, чи має рахунки в українських та закордонних банках |
Мiсце реєстрацiї представника "X" (юридичної компанiї), яка дiє вiд iменi клiєнта "H" - Україна | Низький | ||
Представник Юридичної компанiї "X" (директор) проживає в Українi, дiєздатного вiку | Низький | ||
Тип клiєнта | Зберiгач вперше вступає з цим клiєнтом "H" в дiловi вiдносини | Високий | - встановити мету та характер майбутнiх
дiлових вiдносин з клiєнтом; - монiторинг та оновлення на постiйнiй основi iнформацiї про суть дiяльностi клiєнта; - постiйний монiторинг фiнансових операцiй клiєнта. |
Встановлення дiлових вiдносин з клiєнтом "H" через уповноважену особу | Високий | ||
Клiєнт "H" займається iнвестицiйною дiяльнiстю, здiйснює, торгiвельнi операцiї i має лiцензiю на провадження господарської дiяльностi з торгiвлi вогнепальною зброєю невiйськового призначення та боєприпасами до неї | Високий | ||
Юридична компанiя "H" вiдповiдно до статутних (установчих) документiв займається консалтинговою дiяльнiстю | Низький | ||
Вид продуктiв | ВАТ "A", ВАТ "B", ВАТ "C", створенi 15 рокiв тому, пройшли процедуру лiстингу та допущенi до торгiв на фондовiй бiржi | Низький | |
Придбаваються простi iменнi акцiї | Низький | ||
Простi iменнi акцiї придбаваються за номiнальною вартiстю | Низький | ||
Розрахунки за цiннi папери здiйсненi в безготiвковiй формi | Низький | ||
Загальний рiвень ризику за критерiєм | СЕРЕДНIЙ |
Директор Департаменту взаємодiї та методичного забезпечення системи фiнансового монiторингу |
А. С. Подкоритов |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Державного комiтету фiнансового монiторингу України 09.10.2009 N 143 |
МЕТОДИЧНI РЕКОМЕНДАЦIЇ
щодо здiйснення страховими установами
внутрiшнього фiнансового монiторингу з
використанням критерiїв ризику
I. Загальнi положення
1. Цi Методичнi рекомендацiї розроблено вiдповiдно до Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом" (далi - Закон), наказу Державного департаменту фiнансового монiторингу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 24.04.2003 N 40 "Про затвердження Вимог до органiзацiї фiнансового монiторингу суб'єктами первинного фiнансового монiторингу у сферi запобiгання та протидiї запровадженню в легальний обiг доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму", зареєстрованого у Мiнiстерствi юстицiї України 29.04.2003 за N 337/7658, з урахуванням Сорока та Дев'яти спецiальних рекомендацiй Групи з розробки фiнансових заходiв боротьби з вiдмиванням грошей (FATF), стандартiв Базельського комiтету банкiвського нагляду та Директиви Європейського парламенту та Ради 2005/60/ЕС вiд 26.10.2005 "Про запобiгання використанню фiнансової системи з метою вiдмивання коштiв та фiнансування тероризму".
Методичнi рекомендацiї розробленi з метою надання роз'яснень та допомоги суб'єктам первинного фiнансового монiторингу - страховим установам (далi - СПФМ) щодо здiйснення внутрiшнього фiнансового монiторингу з використанням критерiїв ризику, що включає запровадження системи аналiзу дiяльностi СПФМ для визначення ризикiв вiдмивання коштiв та фiнансування тероризму в СПФМ та їх оцiнювання.
2. У цих рекомендацiях термiни вживаються в такому значеннi:
Категорiя - група осiб, продуктiв, країн, якi мають певнi спiльнi ознаки.
Критерiй ризику - мiрило оцiнки ризику, яке базується на ознаках, покладених у класифiкацiю ризикiв.
Ознака ризику - показники, за якими можна визначити ризик.
Оцiнка ризику (ступiнь ризику) - вимiрює рiвень вiрогiдностi вiдмивання доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансування тероризму (дуже високий, високий, середнiй, низький).
Ризики - небезпека (загроза, уразливi мiсця) в дiяльностi суб'єктiв первинного фiнансового монiторингу бути використаними з метою вiдмивання злочинних доходiв та фiнансування тероризму.
Страхова установа - страховi компанiї та страховi (перестраховi) брокери.
Управлiння ризиками - цiлеспрямований вплив СПФМ на ризики, який полягає у визначеннi, оцiнцi та розробцi i впровадженнi заходiв, направлених на їх зменшення.
3. Нормативно-правовими актами Держфiнмонiторингу визначено, що СПФМ розробляє критерiї оцiнки ризику проведення клiєнтом фiнансових операцiй з легалiзацiї (вiдмивання) доходiв, одержаних злочинним шляхом. Якщо ймовiрнiсть проведення особою операцiй, пов'язаних з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансуванням тероризму, оцiнюється СПФМ (вiдокремленим пiдроздiлом) як велика, то операцiям такої особи придiляється пiдвищена увага. Для оцiнки ймовiрностi того, що операцiя здiйснюється з метою легалiзацiї (вiдмивання) доходiв, одержаних злочинним шляхом, або пов'язана з фiнансуванням тероризму, СПФМ додатково можуть вивчатися iншi фiнансовi операцiї осiб - учасникiв тiєї операцiї, що оцiнюється.
Порядок виявлення таких фiнансових операцiй може мiстити критерiї класифiкацiї осiб, опис типiв осiб, якi характеризуються пiдвищеним ступенем iмовiрностi здiйснення ними операцiй, що можуть бути пов'язанi з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансуванням тероризму (загальна характеристика, країна походження, характеристика дiлової активностi та репутацiї, наявнiсть судимостi тощо).
4. Внутрiшнiй фiнансовий монiторинг передбачає здiйснення СПФМ заходiв, спрямованих на запобiгання легалiзацiї доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансування тероризму. Цi заходи можуть включати, зокрема:
визначення та класифiкацiя ризикiв;
оцiнка СПФМ ризику з урахуванням визначених категорiй;
розробка заходiв, спрямованих на зменшення ризикiв та включення їх до правил здiйснення СПФМ внутрiшнього фiнансового монiторингу для застосування в роботi;
перегляд ризикiв та критерiїв їх оцiнювання.
5. Система внутрiшнього фiнансового монiторингу з використанням критерiїв ризику стосується в цiлому СПФМ, включаючи його представництва, фiлiї та iншi вiдокремленi пiдроздiли. Рекомендуємо СПФМ унiфiковувати процедури вивчення клiєнтiв та їх операцiй, та забезпечувати постiйну взаємодiю його вiдокремлених структурних пiдроздiлiв у частинi iнформування один одного про виявленi та встановленi ознаки ризику та їх оцiнку.
II. Iдентифiкацiя осiб
6. Одним з ключових елементiв здiйснення СПФМ внутрiшнього фiнансового монiторингу з використанням критерiїв ризику може бути поглиблена iдентифiкацiя клiєнтiв. Процедура iдентифiкацiї передбачена, зокрема, Законами України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом" i "Про фiнансовi послуги та державне регулювання ринкiв фiнансових послуг", Вимогами до органiзацiї фiнансового монiторингу суб'єктами первинного фiнансового монiторингу у сферi запобiгання та протидiї запровадженню в легальний обiг доходiв, одержаних злочинним шляхом, затвердженими наказом Державного департаменту фiнансового монiторингу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 24.04.2003 N 40, Положенням про здiйснення фiнансового монiторингу фiнансовими установами, затвердженим розпорядженням Державної комiсiї з регулювання ринкiв фiнансових послуг вiд 05.08.2003 N 25.
7. Для визначення ризикiв предметом дослiдження СПФМ є безпосередньо клiєнт; особи, уповноваженi дiяти вiд його iменi; його засновники та вигодоодержувачi, а також фiнансовi операцiї, що здiйснює чи має намiр здiйснити клiєнт. З метою визначення ризикiв рекомендуємо СПФМ здiйснювати наступнi заходи:
- iдентифiкацiю вищезазначених осiб;
- з'ясування iнформацiї про їх дiлову репутацiю, фiнансовий стан, мету, обсяг та перiод здiйснюваних ним фiнансових операцiй тощо.
8. Запровадження оцiнки ризику може базуватися на визначеннi ознак розпiзнавання ризику, яке тiсно пов'язане з клiєнтами та їх операцiями. В рамках заходiв внутрiшнього фiнансового монiторингу, СПФМ доцiльно забезпечити проведення наступних процедур:
8.1. Iдентифiкацiя кожного клiєнта, а саме:
- особи, яка здiйснює фiнансову операцiю, що згiдно з Законом України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом" пiдлягає фiнансовому монiторингу;
- особи, яка вiдкриває рахунок та/або укладає договiр про надання фiнансових послуг;
- особи, уповноваженої дiяти вiд iменi клiєнта;
- особи, яка є вигодоодержувачем;
- особи, вiд iменi якої здiйснюється фiнансова операцiя, у разi коли у СПФМ виникає сумнiв стосовно того, що ця особа виступає не вiд власного iменi.
СПФМ надає фiнансовi послуги лише пiсля здiйснення iдентифiкацiї особи клiєнта та вжиття заходiв вiдповiдно до законодавства України, яке регулює вiдносини у сферi запобiгання легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом.
У разi виникнення сумнiву щодо достовiрностi вiдомостей або документiв, наданих клiєнтом, СПФМ рекомендується вживати заходiв щодо перевiрки наданих клiєнтом вiдомостей i документiв.
Для iдентифiкацiї i вжиття заходiв, передбачених законодавством для пiдтвердження особи клiєнта - юридичної особи та для забезпечення спроможностi фiнансової установи виконувати правила внутрiшнього фiнансового монiторингу та програми його здiйснення, у тому числi щодо виявлення фiнансових операцiй, що мають сумнiвний характер, фiнансова установа має право витребувати передбачену законодавством iнформацiю, яка стосується iдентифiкацiї цiєї особи та її керiвникiв, у органiв державної влади, якi здiйснюють нагляд та/або контроль за дiяльнiстю цiєї юридичної особи, банкiв, iнших юридичних осiб, а також здiйснювати передбаченi законодавством заходи щодо збору такої iнформацiї з iнших джерел.
СПФМ iдентифiкує юридичну особу на пiдставi оригiналiв або належним чином завiрених копiй наступних документiв:
для резидентiв - найменування, юридична адреса, документи про пiдтвердження державної реєстрацiї (включаючи установчi документи, iнформацiю щодо посадових осiб та їх повноважень тощо), iдентифiкацiйний код згiдно з Єдиним державним реєстром пiдприємств та органiзацiй України, реквiзити банку, в якому вiдкрито рахунок, та номер банкiвського рахунку.
для нерезидентiв - повне найменування, мiсцезнаходження та реквiзити банку, у якому вiдкрито рахунок, i номер банкiвського рахунку. СПФМ надається також копiя легалiзованого витягу торговельного, банкiвського чи судового реєстру або засвiдчене нотарiально реєстрацiйне посвiдчення уповноваженого органу iноземної держави про реєстрацiю вiдповiдної юридичної особи.
Для iдентифiкацiї клiєнта - фiзичної особи та вжиття заходiв, передбачених законодавством для пiдтвердження його особи, фiнансова установа має право витребувати iнформацiю про нього у органiв державної влади, банкiв, iнших юридичних осiб, а також здiйснювати передбаченi законодавством заходи щодо збору такої iнформацiї про цю особу, яка є необхiдною для виконання правил внутрiшнього фiнансового монiторингу та програм його здiйснення, у тому числi щодо виявлення фiнансових операцiй, що мають сумнiвний характер.
Згiдно зi статтею 89 Господарського кодексу України посадовими особами господарського товариства є голова та члени виконавчого органу, голова ревiзiйної комiсiї (ревiзор), а у разi створення ради товариства (спостережної ради) - голова i члени цiєї ради.
Документами, в яких мiститься iнформацiя про повноваження посадових осiб, можуть бути статут, засновницький договiр, положення про органи господарського товариства, розпорядчi документи юридичної особи, посадовi iнструкцiї.
При проведеннi iдентифiкацiї юридичних осiб, в частинi встановлення повноважень посадових осiб, рекомендується вимагати вiд юридичної особи надання оригiналiв вищезазначених документiв або їх належним чином завiрених копiй.
СПФМ iдентифiкує фiзичну особу на пiдставi оригiналiв або належним чином завiрених копiй наступних документiв:
для резидентiв - прiзвище, iм'я та по батьковi, дата народження, серiя та номер паспорта (або iншого документа, який посвiдчує особу), дата видачi та орган, що його видав, мiсце проживання, iдентифiкацiйний номер згiдно з Державним реєстром фiзичних осiб - платникiв податкiв та iнших обов'язкових платежiв;
для нерезидентiв - прiзвище, iм'я, по батьковi (у разi його наявностi), дата народження, серiя та номер паспорта (або iншого документа, який посвiдчує особу), дата видачi та орган, що його видав, громадянство, мiсце проживання або тимчасового перебування.
Iдентифiкацiя фiзичної особи-резидента здiйснюється на пiдставi документiв, що засвiдчують фiзичну особу, перелiк яких наведено у додатку 4 до Iнструкцiї щодо заповнення форм облiку та подання iнформацiї, пов'язаної iз здiйсненням фiнансового монiторингу, затвердженої наказом Державного департаменту фiнансового монiторингу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.05.2003 N 48, зокрема: паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, посвiдчення офiцера, паспорт моряка, вiйськовий квиток вiйськовослужбовця, дипломатичний паспорт громадянина України, iншi документи, якi видаються уповноваженими органами i за якими є можливiсть здiйснення однозначної iдентифiкацiї особи.
Згiдно з пiдпунктом 5.4 пункту 5 Вимог до органiзацiї фiнансового монiторингу суб'єктами первинного фiнансового монiторингу у сферi запобiгання та протидiї запровадженню в легальний обiг доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму, затверджених наказом Державного департаменту фiнансового монiторингу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 24.04.2003 N 40, iдентифiкацiя осiб здiйснюється на пiдставi наданих оригiналiв документiв або копiй документiв, що засвiдченi нотарiально чи пiдприємством (установою, органiзацiєю), яке їх видало.
8.2. Iдентифiкацiя та перевiрка особи власника.
Для iдентифiкацiї клiєнта - юридичної особи фiнансова установа iдентифiкує фiзичних осiб, якi є власниками цiєї юридичної особи, мають на неї прямий або опосередкований вплив та отримують економiчну вигоду вiд її дiяльностi. У разi, якщо юридична особа є господарським товариством, фiнансова установа має iдентифiкувати фiзичних осiб, якi мають iстотну участь у цiй юридичнiй особi.
Вiдповiдно до Закону України "Про фiнансовi послуги та державне регулювання ринкiв фiнансових послуг", пiд iстотною участю розумiється пряме або опосередковане, самостiйне або спiльно з iншими особами, володiння певною частиною статутного капiталу або права голосу придбаних акцiй (паїв) юридичної особи або незалежна вiд формального володiння можливiсть вирiшального впливу на керiвництво чи дiяльнiсть юридичної особи.
При цьому, рекомендуємо розмiр iстотної участi визначати у розмiрi 10 % i бiльше статутного капiталу або права голосу придбаних акцiй (паїв) юридичної особи.
Пiд час вивчення установчих документiв та документiв, що пiдтверджують державну реєстрацiю юридичної особи, придiляється особлива увага:
- правильностi їх оформлення (ураховуючи всi зареєстрованi змiни);
- видам дiяльностi та операцiям, якi проводить клiєнт;
- складу засновникiв юридичної особи та пов'язаних з нею осiб;
- структурi органiв управлiння юридичної особи та їх повноваженням;
- розмiру зареєстрованого та сплаченого статутного фонду.
8.3. Формування уявлення про дiяльнiсть клiєнта та умови її здiйснення.
Iнформацiєю про дiяльнiсть клiєнта можуть бути вiдомостi щодо: дiлової репутацiї; фiнансового стану; перiоду дiяльностi та обсягу дiлової активностi; регулярностi здiйснення операцiй, їх природи та рiвня; а також, чи вживає вiн заходiв з метою запобiгання легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом.
Для визначення поняття "дiлова репутацiя" можна керуватися визначенням, наданим Законом України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть". Отже, пiд дiловою репутацiєю розумiється iнформацiя про особу, яка дає можливiсть зробити висновок про професiйнi та управлiнськi здiбностi, поряднiсть особи та вiдповiднiсть її дiяльностi вимогам законодавства.
Збiр iнформацiї про дiлову репутацiю особи включає в себе аналiз iнформацiї з вiдкритих джерел (засоби масової iнформацiї, Internet), iнформацiї вiд дiлових партнерiв свого клiєнта тощо.
Отримана iнформацiя про клiєнта має сформувати в СПФМ переконання в тому, що вiн має достовiрну iнформацiю про клiєнта та про види операцiй, якi клiєнт може здiйснити.
9. Для визначення критерiїв ризику та вивчення клiєнта, страховим установам доцiльно при проведеннi аналiзу використовувати вiдомостi про iдентифiкацiю клiєнта, його власникiв, iнформацiю про дiяльнiсть клiєнта та умови її здiйснення.
9.1. При укладеннi договору страхування доцiльним є проведення iдентифiкацiї та вивчення клiєнта (його уповноважених осiб, засновникiв та вигодоодержувачiв).
9.2. У разi, коли предмет договору страхування застрахований за одним договором та за згодою страхувальника кiлькома страховиками (спiвстрахування), страховики проводять iдентифiкацiю клiєнта (його уповноважених осiб, засновникiв та вигодоодержувачiв) та iдентифiкацiю iнших страховикiв (їх уповноважених осiб), якi є стороною договору.
9.3. У разi укладення договору перестрахування, страховик проводить iдентифiкацiю клiєнта (його уповноважених осiб, засновникiв та вигодоодержувачiв) та перестраховика (його уповноважених осiб). Перестраховик, в свою чергу, проводить iдентифiкацiю клiєнта (його уповноважених осiб, засновникiв та вигодоодержувачiв) та страховика (його уповноважених осiб).
9.4. Особи, якi здiйснюють посередницьку дiяльнiсть (страховi (перестраховi) брокери) проводять iдентифiкацiю клiєнтiв (його уповноважених осiб, засновникiв та вигодоодержувачiв).
10. Всi принципи, якi стосуються страхових компанiй, стосуються i страхових (перестрахових) посередникiв.
III. Класифiкацiї ознак ризикiв за категорiями
11. Оцiнювання ризику рекомендується здiйснювати СПФМ до та пiд час встановлення дiлових вiдносин з клiєнтом. Водночас, для деяких категорiй клiєнтiв ризик може бути оцiнений лише пiсля здiйснення клiєнтом операцiї, або пiд час вiдслiдковування операцiй клiєнта за певний промiжок часу.
12. Категорiя ризику може визначатися групуванням певних ознак ризику, якi можливо класифiкувати наступним чином:
- загроза країн;
- тип клiєнта;
- вид продуктiв (фiнансовi операцiї та фiнансовi iнструменти).
Ризики можуть бути оцiненi за допомогою рiзних критерiїв. Основнi ознаки таких категорiй ризику, як "загроза країн", "тип клiєнта" i "вид продуктiв (товарiв, фiнансових операцiй, послуг)", можуть бути основою для формування критерiїв ризику. При цьому до критерiїв ризику може бути вiднесена як одна окрема ознака, так i сукупнiсть декiлькох ознак ризику iз рiзних категорiй ризику.
12.1. Загроза країн.
Загального визначення, якi саме країни свiту можуть становити пiдвищений ризик, на даний час не iснує. Проте, знання країни походження клiєнта, або країни, в якiй клiєнт має намiр здiйснювати свою дiяльнiсть, з урахуванням iнших ознак ризику, може бути корисним при визначеннi рiвня ризику клiєнтiв та видiв продуктiв.
Ознаки, якi свiдчать про те, що загрози країни становлять пiдвищений рiвень ризику (дуже високий, високий), включають країни (територiї), про якi вiдомо, що вони:
- не дотримуються загальноприйнятих стандартiв у боротьбi з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом;
- не виконують рекомендацiй Групи з розробки фiнансових заходiв боротьби з вiдмиванням грошей (FATF);
- є офшорними зонами;
- не беруть участь у мiжнародному спiвробiтництвi у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму;
- мають значний рiвень корупцiї та злочинностi (за встановленими рейтингами);
- мають законодавство, яке не передбачає розкриття або надання iнформацiї щодо фiнансових операцiй, у тому числi, компетентним органам;
- є країнами, у яких вiдбуваються воєннi дiї;
- є виробниками та/або постачальниками наркотичних речовин;
- є постачальниками зброї та/або є виробниками, дилерами або посередниками у торгiвлi зброєю;
- є країнами, до яких ООН застосовуються санкцiї чи накладаються ембарго;
- на державному рiвнi пiдтримують терористичнi (екстремiстськi) рухи.
Додатково. При здiйсненнi iдентифiкацiї осiб, та при оцiнюваннi ризику за категорiєю "загроза країн", СПФМ рекомендується враховувати iнформацiю Групи з розробки фiнансових заходiв боротьби з вiдмиванням коштiв (FATF) щодо таких країн, як Узбекистан, Iран, Пакiстан, Туркменiстан, Сан-Томе i Прiнсiпi та Пiвнiчна частина Кiпру. Згiдно iз заявами FATF вiд 28.02.2008 та вiд 17.10.2008, необхiдно враховувати ризики, якi виникають внаслiдок недолiкiв режиму боротьби з вiдмиванням коштiв та фiнансуванням тероризму в зазначених країнах.
12.2. Тип клiєнта.
В основу класифiкацiї осiб, якi характеризуються пiдвищеним ступенем ризику, можуть бути покладенi їх типи. До клiєнтiв, чия дiяльнiсть може становити пiдвищений рiвень ризику, рекомендується включати, зокрема, наступнi типи осiб, якi:
- є (були) полiтичними дiячами, або пов'язаними з ними особами;
Полiтичнi дiячi - вищi посадовi особи держав, якi забезпечують формування та реалiзацiю державної полiтики, зокрема глави держав та урядiв, керiвники центральних органiв державної влади, особи якi є керiвниками полiтичних партiй, керiвники державних пiдприємств (органiзацiй), що мають стратегiчне значення для економiки i безпеки держави.
Додатково. До полiтичних дiячiв можна вiднести провiдних полiтикiв, представникiв судової гiлки влади та вiйськовi посадовцi збройних сил.
Пов'язаними з полiтичними дiячами особами є члени сiм'ї та iншi близькi родичi полiтичних дiячiв (чоловiк або дружина; дiти або їхнi чоловiки чи дружини; батьки; брати та сестри; бабусi та дiдусi; онуки) та найближчi партнери.
- є клiєнтами - нерезидентами;
- є клiєнтами, якi працюють тiльки через представникiв;
- є новими клiєнтами, перiод дiяльностi яких не перевищує трьох мiсяцiв з дня їх державної реєстрацiї;
- є неприбутковим органiзацiями (крiм органiзацiй, що дiють пiд егiдою вiдомих мiжнародних органiзацiй);
- не є фiнансовими установами, але займаються грошовими переказами, операцiями з оплати чекiв готiвкою тощо;
- є гральними закладами (казино, тоталiзатори та iншi);
- є юридичними особами, що проводять будь-якi лотереї;
- є особами, якi не мають великого обороту коштiв, але оперують значною кiлькiстю готiвки;
- є особами, якi здiйснюють посередницьку та представницьку дiяльнiсть, дiючи вiд iменi своїх клiєнтiв;
- є особами, якi мають органiзацiю або вiдносини, структура та природа яких ускладнює процес iдентифiкацiї справжнього власника чи вигодоодержувача;
- є акцiонерними товариствами, якi здiйснили випуск цiнних паперiв на пред'явника;
- є виробниками та/або продавцями зброї;
- є особами, якi включенi до перелiку осiб, пов'язаних iз здiйсненням терористичної дiяльностi, що формується та затверджується Держфiнмонiторингом;
- є фiзичними особами, вiк та/або фiзичний стан яких може свiдчити про неможливiсть активної господарської дiяльностi. Наприклад, це особи, молодшi 22 рокiв та старшi 75 рокiв;
- є клiєнтами, щодо яких iснують сумнiви у достовiрностi поданих ними документiв, або ранiше поданих iдентифiкацiйних даних;
- є контрагентами клiєнтiв, якi є резидентами країн, що становлять пiдвищений ступiнь ризику (високий або дуже високий);
- є контрагентами клiєнтiв, якi є туроператорами та/або надають готельнi послуги;
- є емiтентами цiнних паперiв, якi мають високу оцiнку ризику (класу) емiтента (Положення про порядок формування резерву пiд операцiї банкiв України з цiнними паперами, затверджене постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 02.02.2007 N 31);
- є особами, якi не вiдповiдають вимогам до рейтингiв фiнансової надiйностi (стiйкостi) страховикiв та перестраховикiв нерезидентiв, що встановлюється Держфiнпослуг (Вимоги до рейтингiв фiнансової надiйностi (стiйкостi) страховикiв та перестраховикiв-нерезидентiв, затвердженi розпорядженням Державної комiсiї з регулювання ринкiв фiнансових послуг України вiд 03.12.2004 N 2885);
- є вiдомими злочинцями, або родичами чи партнерами вiдомого злочинця;
- у вiдношеннi яких можна сказати, що вони мають незвичайну поведiнку (змiна способу життя; непередбачувана змiна умов контракту клiєнта; участь третiх сторiн, яку важко пояснити);
- є клiєнтами, якi виплачують високi страховi премiї порiвняно iз законними доходами, якi можна перевiрити;
- є клiєнтами, якi виявляють надмiрну зацiкавленiсть в завчаснiй виплатi (достроковому погашеннi страхового полiсу);
- є клiєнтами, якi вимагають завчасної виплати страхового вiдшкодування;
- є клiєнтами, якi наполягають на змiнi отримувача страхового вiдшкодування (найбiльш ризиковими є випадки, коли неможливо встановити зв'язок мiж страхувальником та отримувачем страхового вiдшкодування).
Додатково. Збираючи iнформацiю про своїх клiєнтiв, СПФМ можуть використовувати рiзнi вiдкритi джерела iнформацiї, такi як:
веб-сайт - http://www.world-check.com/ про реєстрацiйнi данi полiтичних дiячiв. Дана iнформацiйна база: iдентифiкує фiзичних та юридичних осiб понад 230 країн та регiонiв; створена на основi 140000 вiдкритих джерел та оновлюється щоденно; вiдслiдковує напрями дiяльностi компанiй та збирає iнформацiю про їх зв'язки з iншими органiзацiями та фiзичними особами; мiстить посилання на публiкацiї у ЗМI стосовно осiб щодо яких проводиться пошук на сайтi. Пошук проводиться або за назвою, або за номером паспорту. Використання iнформацiйної бази World Check та iнших iнформацiйних джерел сприяє бiльш ефективному застосуванню принципу "знай свого клiєнта" та належної перевiрки клiєнтiв;
- комерцiйна база даних Лексiс-Нексiс (http:www.lexisnexis.com/hottopics/lnkyc/Default.asp), яка мiстить великий масив iнформацiї (бiльше 2 млрд. документiв) з бiльше нiж 35 тис. провiдних мiжнародних та нацiональних iнформацiйних джерел. Iнформацiя постiйно оновлюється.
- на офiцiйному Веб-сайтi Держфiнмонiторингу у роздiлi "Протидiя тероризму" розмiщенi посилання на "Перелiк осiб, пов'язаних iз здiйсненням терористичної дiяльностi згiдно з даними офiцiйного сайту Державного казначейства США" та "Перелiк осiб, пов'язаних iз здiйсненням терористичної дiяльностi згiдно з даними офiцiйного сайту ООН". Також цi списки можна знайти у мережi Iнтернет за адресами:
http: www.treas.gov/offices/enforcement/ofak/sdn/index.shtml
http: www.un.org/russian/sc/committees/1267/consolist.shtml
12.3. Вид продуктiв (фiнансовi операцiї та/або фiнансовi iнструменти).
До загальної оцiнки ризикiв рекомендується включати, зокрема, ризики, якi становлять товари чи послуги, що пропонує страхова установа, та форми оплати за них.
Процес визначення ризику, пов'язаного з продуктами, може включати такi ознаки:
- складнi, незвично великi операцiї;
- фiнансовi операцiї з незвичними схемами здiйснення;
- операцiї, що не мають очевидного економiчного сенсу або очевидної законної мети;
- операцiї, характер яких дає пiдстави вважати, що метою їх здiйснення є уникнення процедур обов'язкового фiнансового монiторингу або iдентифiкацiї, передбачених Законом;
- настання страхового випадку в короткий строк пiсля укладення договору страхування;
- зовнiшньоекономiчнi операцiї;
- операцiї з готiвкою чи засобами, еквiвалентними готiвцi;
- сплата резидентом нерезиденту неустойки (пенi, штрафу) за невиконання договору поставки товарiв (виконання робiт, надання послуг), або за порушення умов договору, якщо розмiр неустойки перевищує 10 % вiд суми непоставлених товарiв (невиконаних робiт, наданих послуг);
- регулярне розiрвання договорiв страхування (повернення страхових платежiв);
- регулярне повернення страхових платежiв на рахунок клiєнта за договорами страхування при помилковому або надлишковому перерахуваннi;
- наявнiсть нестандартних або незвично складних схем проведення розрахункiв, що вiдрiзняються вiд звичайної практики, яка використовується клiєнтом, або вiд звичайної ринкової практики;
- укладання договорiв страхування/перестрахування на очевидно невигiдних умовах;
- очевидна невiдповiднiсть вхiдних/вихiдних платежiв дiйсному призначенню платежу;
- дострокове розiрвання договору страхування з перерахуванням коштiв на користь третьої особи;
- страхування майна, загальна вартiсть якого не вiдповiдає економiчному стану клiєнта;
- виплата страхових внескiв третiми особами;
- виплата страхових премiй за одним договором страхування iз рiзних джерел;
- збiльшення страхових внескiв, особливо якщо вони не передбаченi страховим договором;
- переплата страхових премiй;
- використання щойно заснованих страхових компанiй при укладаннi договорiв перестрахування;
- страхування життя з одноразовим страховим внеском;
- виплата страхової премiї готiвкою;
- використання фiктивної адреси i поштових скриньок;
- операцiї перестрахування.
13. Страховим компанiям та страховим (перестраховим) брокерам при визначеннi рiвня ризику рекомендуємо також звертати увагу на те, що найбiльш ризикованим з точки зору вiдмивання коштiв, одержаних злочинним шляхом, є такi види страхування, як страхування життя, майна та фiнансових ризикiв.
14. Враховуючи високi ризики використання мережi Iнтернет з метою вiдмивання коштiв, отриманих злочинним шляхом та фiнансування тероризму, доцiльним для страхових установ при здiйсненнi внутрiшнього фiнансового монiторингу є застосування заходiв, направлених на зменшення ризикiв використання клiєнтами мережi Iнтернет, а саме:
- додаткова перевiрка клiєнта, якщо пiд час встановлення дiлових вiдносин з клiєнтом з'ясовується, що вiн має намiри використовувати Iнтернет-банкiнг, надавати розпорядження, замовлення, iншi документи з використанням мережi Iнтернет;
- якщо пiд час здiйснення операцiй клiєнтом використовуються електроннi документи, рекомендується обов'язково перевiряти наявнiсть у цих документах всiх необхiдних реквiзитiв, встановлених законодавством або договором, їх засвiдчення електронним пiдписом тощо;
- при укладаннi договору на обслуговування рекомендується включати пункти щодо визначення основного та додаткового каналу зворотнього зв'язку з клiєнтом, надання додаткової (альтернативної) адреси поштової скриньки клiєнта в мережi Iнтернет, та/або номерiв факсу чи телефону такого клiєнта.
Особливу увагу рекомендується придiляти фiнансовим операцiям у випадках:
- змiни характеру операцiй, що проводяться з використанням мережi Iнтернет;
- змiни контрагентiв за такими операцiями;
- проведення однотипних операцiй, якi не мають очевидного економiчного сенсу, з одними i тими ж контрагентами.
15. В сучасних умовах у багатьох схемах вiдмивання злочинних доходiв використовуються пiдприємства з ознаками фiктивностi. Тобто, у разi, коли клiєнтом страхової установи є пiдприємство з ознаками фiктивностi, укладенi з таким клiєнтом договори страхування та виплати за такими договорами мають пiдвищений рiвень ризику.
Тому, встановлюючи дiловi стосунки з клiєнтами-юридичними особами, рекомендуємо враховувати ознаки, якими може характеризуватися фiктивне пiдприємство:
- реєстрацiя пiдприємства на осiб, якi померли, перебувають у мiсцях позбавлення волi, втратили свої паспорти, виїхали на постiйне мiсце проживання в iншу країну;
- реєстрацiя на пiдставних осiб (незаможнi верстви населення, безробiтнi, студенти);
- вiдсутнiсть вiдомостей про здiйснення компанiєю (у країнi реєстрацiї) реальної дiяльностi, як господарюючого суб'єкта;
- неможливiсть визначити фiзичне мiсцезнаходження спiвробiтникiв компанiї та/або директорiв (довiрених осiб, представникiв) або характеру дiяльностi пiдприємства;
- поєднання в однiй особi функцiй засновника, керiвника й головного бухгалтера компанiї;
- перекуплене пiдприємство, покупцями якого, як правило, є особи, якi зазначенi вище;
- невеликий розмiр статутного фонду;
- невiдповiднiсть чисельностi та складу трудового колективу (директор, головний бухгалтер i два-три додаткових працiвники) спектру наданих за укладеними договорами послуг та виконаних робiт, якi передбачають наявнiсть значної кiлькостi працiвникiв, що мають спецiальну освiту;
- засновниками є особи, що проживають в iншому регiонi, який не збiгається з мiсцем реєстрацiї юридичної особи;
- акцiонернi товариства, випуск акцiй яких не зареєстровано в Державнiй комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку;
- пiдприємство не стоїть на облiку у податкових органах;
- вiдсутнiсть необхiдних для здiйснення статутної дiяльностi виробничих, складських та офiсних примiщень, а також засобiв виробництва.
16. При формуваннi страхового резерву страхової компанiї цiнними паперами доцiльним є врахування даних рейтингової оцiнки цих цiнних паперiв, а саме: значення рейтингової оцiнки з uaBB до uaD для довгострокового кредитного рейтингу та з uaK4 до uaKD для короткострокового кредитного рейтингу означає що вказанi цiннi папери мають високий рiвень ризику (Нацiональна рейтингова шкала, затверджена постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 26.04.2007 N 665).
IV. Ризик персоналу
17. Суттєвими чинниками ефективного управлiння ризиками у СПФМ є високий професiйний рiвень та належна дiлова репутацiя керiвництва i персоналу СПФМ. Таким чином, з метою зменшення ризикiв персоналу, в СПФМ пропонується розробити i запровадити вимоги до працiвникiв СПФМ та заходи внутрiшнього контролю, якi забезпечували б належне дотримання вимог законодавства, виконання договiрних та iнших зобов'язань, дотримання вiдповiдної дiлової поведiнки.
18. П'ятнадцята рекомендацiя FATF зазначає, що фiнансовi установи мають запровадити процедури контролю з боку керiвництва, а також адекватнi процедури перевiрки персоналу, що приймається на роботу на предмет вiдповiдностi встановленим вимогам. Тобто, на рiвнi СПФМ, з урахуванням вимог, встановлених нормативно-правовими актами, рекомендується розроблювати вимоги до посадових осiб, до повноважень яких вiдносяться питання здiйснення внутрiшнього фiнансового монiторингу. Цi вимоги можуть включають рiвень освiти, квалiфiкацiйнi та професiйнi вимоги, вимоги до дiлових навичок i вмiнь, а також можливiсть займати дану посаду конкретною особою.
19. Працiвники страхової установи, якi безпосередньо обслуговують клiєнтiв, та персонал, який займається обробкою заявок на виплату страхового вiдшкодування та/або прийняттям платежiв вiд клiєнтiв, мають усвiдомлювати свою вiдповiдальнiсть перед законом, бути обiзнаними з системою внутрiшнього фiнансового монiторингу в СПФМ, зокрема, у вiдношеннi виявлення та повiдомлення про пiдозрiлi операцiї. Вони доводять до вiдома працiвника, вiдповiдального за проведення фiнансового монiторингу (далi - вiдповiдальний працiвник), такi факти, як пропозицiя клiєнта щодо надання пiдозрiлих коштiв або прохання клiєнта виконати пiдозрiлу операцiю.
20. Страховий бiзнес у значнiй мiрi ведеться через посередникiв. В результатi цього в бiльшостi випадкiв саме посередники, якi дiють вiд iменi страхових компанiй (страховi агенти), повиннi здiйснювати заходи, передбаченi законодавством, спрямованi на боротьбу з вiдмиванням злочинних доходiв.
Клiєнти, якi ведуть справи через посередникiв, безпосередньо стикаються саме з ними, а не з страховиком. Беручи до уваги, що саме посередники безпосередньо спiлкуються з клiєнтами, то саме вони мають змогу виявити певнi фактори або змiни в поведiнцi клiєнта.
Таким чином, якщо страховий агент, який дiє вiд iменi страховика, не належним чином здiйснив iдентифiкацiю клiєнта, вiдповiдальнiсть за це порушення несе страховик.
Працiвники страхових установ та страховi агенти також мають усвiдомлювати, що про такi факти, як прохання виконати пiдозрiлу операцiю, мають доводитися до вiдома вiдповiдального працiвника.
Враховуючи те, що ефективнiсть здiйснення в СПФМ внутрiшнього фiнансового монiторингу напряму залежить вiд своєчасних, якiсних та всебiчних заходiв iдентифiкацiї, в страховiй установi рекомендується запровадити регулярнi перевiрки працiвникiв СПФМ та страхових агентiв на предмет їх вiдповiдностi визначеним професiйним вимогам.
21. Керiвникам, працiвникам служби безпеки та вiдповiдальним працiвникам страхових установ рекомендується звертати увагу на працiвникiв та страхових агентiв, якi:
- раптово почали вести iнший (бiльш розкiшний) спосiб життя та не беруть вiдпусток;
- досягли за короткий термiн рiзкого, неочiкуваного зростання обсягiв продажу;
- вiдмовляються вiд змiни посадових обов'язкiв, наприклад, пiдвищення по службi.
Вищевказанi ознаки можуть свiдчити про те, що згаданi працiвники або страховi агенти вступили у змову з клiєнтами, та можуть бути причетними до операцiй з легалiзацiї доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму.
22. В СПФМ рекомендується запровадити системне навчання працiвникiв з питань оцiнки рiвня ризику клiєнтiв та їх фiнансових операцiй, а також реалiзацiю застережних заходiв, направлених на зниження таких ризикiв. Крiм цього, для СПФМ важливо забезпечити вмiння працiвникiв суб'єкта, якi задiянi у виконаннi заходiв щодо фiнансового монiторингу, на практицi застосовувати отриманi знання з оцiнки ризикiв, з урахуванням встановлених критерiїв ризику.
Контроль за знаннями, вмiннями та навичками працiвникiв СПФМ доцiльно покласти на вiдповiдального працiвника.
23. В програмах навчання працiвникiв СПФМ рекомендується передбачати:
- загальну пiдготовку персоналу з методiв протидiї вiдмиванню коштiв та фiнансуванню тероризму та методiв управлiння ризиками;
- вдосконалення процедур iдентифiкацiї та вивчення клiєнта;
- практичне застосування застережних заходiв для зменшення ризику;
- засвоєння способiв оцiнювання ризику;
- вивчення та врахування змiн до законодавства.
V. Оцiнка ризику та розробка заходiв, спрямованих на зменшення ризикiв
24. Методичними рекомендацiями "Управлiння ризиками щодо вiдмивання злочинних доходiв та фiнансування тероризму", пiдготовленими Держфiнмонiторингом, СПФМ запропоновано використовувати чотири рiвня ризику - низький, середнiй, високий та дуже високий.
Разом з тим, СПФМ може використовувати будь-яку iншу шкалу оцiнювання ризику.
Для того, щоб визначити який рiвень ризику iснує в СПФМ, рекомендується проаналiзувати наявнi вiдомостi про клiєнтiв та їх дiяльнiсть, розподiлити їх за визначеними ознаками та критерiями ризику.
Слiд зазначити, що СПФМ самостiйно визначає критерiї оцiнювання ризику. При визначеннi критерiїв для оцiнки ризику, СПФМ рекомендується враховувати всi обставини, пов'язанi з клiєнтом та фiнансовими операцiями. Так, оцiнка за обраним критерiєм, що складається з однiєї ознаки певної категорiї, може мати низький рiвень ризику. Проте, якщо до критерiю для цих типiв клiєнтiв вiднесено декiлька ознак, то в комплексi цi ознаки можуть дати пiдвищений рiвень ризику.
25. Вибiр застосування заходiв зi зменшення ризикiв залежатиме вiд розмiру страхової компанiї, рiвня ризику клiєнтiв цього суб'єкта та їх операцiй. Тобто, заходи зi зменшення ризику в кожному випадку повиннi обиратися iндивiдуально.
26. З метою управлiння ризиками СПФМ рекомендується, використовуючи принцип "знай свого клiєнта" та реалiзуючи заходи "належної обачливостi щодо клiєнта", проводити належну iдентифiкацiю, вивчення клiєнта та постiйний монiторинг його фiнансових операцiй, а також вживати заходiв щодо своєчасного виявлення, реєстрацiї та iнформування Держфiнмонiторингу про фiнансовi операцiї, якi пiдлягають фiнансовому монiторингу.
27. Для зменшення ризику, у вiдношеннi клiєнтiв з пiдвищеним рiвнем ризику, СПФМ пропонуємо застосовувати наступнi заходи:
- детальну перевiрку наданих клiєнтом iдентифiкацiйних даних;
- запровадження вимог щодо подання клiєнтом бiльш широкого перелiку документiв для встановлення дiлових вiдносин;
- постiйний монiторинг та аналiз кожної фiнансової операцiї клiєнта;
- встановлення вимог надання клiєнтом додаткових документiв для його iдентифiкацiї - iнших нiж тi, що передбаченi для клiєнтiв з низьким ступенем ризику (це може бути iнформацiя про наявнiсть зобов'язань фiнансового характеру; про кiлькiсть осiб, якi знаходяться на утриманнi у клiєнта-фiзичної особи; iнформацiя про мiсце роботи клiєнта-фiзичної особи; чисельнiсть працiвникiв юридичної особи; iнформацiя про взяття клiєнта-юридичної особи на облiк податковими органами тощо);
- встановлення мети та характеру дiлових вiдносин з клiєнтом;
- перевiрку особи клiєнта та осiб, якi володiють, контролюють або спрямовують дiяльнiсть цих клiєнтiв;
- збiр достатньої iнформацiї про таких клiєнтiв, їх репутацiю, наявнiсть судового рiшення за фактами порушень у сферi протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму щодо цiєї особи;
- вжиття заходiв для з'ясовування джерел походження коштiв клiєнта (це може бути довiдка з мiсця роботи про заробiтну плату за останнi 6 мiсяцiв для фiзичних осiб, звiт про фiнансовi результати за останнiй звiтнiй перiод для юридичної особи);
- оцiнювання ефективностi заходiв контролю, що здiйснюється клiєнтом-нерезидентом у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму;
- монiторинг та оновлення на постiйнiй основi iнформацiї про суть дiяльностi клiєнта та його фiнансовий стан;
- проведення монiторингу фiнансових операцiй клiєнта певний промiжок часу;
- аналiз вiдповiдностi фiнансових операцiй клiєнта наявнiй iнформацiї про суть його дiяльностi та його фiнансовий стан;
- забезпечення здiйснення першого безпосереднього контакту з клiєнтом;
- надання письмового дозволу керiвництва на встановлення дiлових стосункiв з клiєнтами з високим рiвнем ризику;
- вивчення пiдстав та мети укладання угод на проведення фiнансових операцiй, що не мають явної економiчної мети;
- зупинення проведення фiнансової операцiї клiєнта;
- iнформування Держфiнмонiторингу про фiнансовi операцiї з ознаками пiдвищеного ризику;
- вiдмова вiд встановлення або продовження дiлових вiдносин з клiєнтом;
- обмiн iнформацiєю про клiєнтiв мiж страховими компанiями;
- аналiз вiдповiдностi мiж фiнансовим станом клiєнта, який можна перевiрити, i розмiром послуги страхування;
- аналiз дiяльностi клiєнта в частинi дотримання ним контракту.
В рамках вжиття додаткових застережних заходiв щодо клiєнтiв, СПФМ може запровадити власний опитувальник, який пропонується клiєнту для заповнення.
28. СПФМ пропонуємо уточнювати iнформацiю по iдентифiкацiї клiєнтiв не рiдше одного разу на рiк, якщо ризик проведення клiєнтом операцiй з легалiзацiї (вiдмивання) доходiв, одержаних злочинним шляхом, оцiнюється суб'єктом як пiдвищений. Стосовно iнших клiєнтiв уточнення iнформацiї по iдентифiкацiї може здiйснюватись не рiдше одного разу на три роки.
Рекомендуємо здiйснювати уточнення iнформацiї по iдентифiкацiї клiєнта СПФМ у разi:
- змiни власника iстотної участi;
- змiни мiсцезнаходження (проживання) клiєнта;
- внесення змiн до установчих документiв;
- закiнчення строку дiї наданих документiв.
Також, необхiдно звертати увагу на те, що в СПФМ можуть виникнути важливi обставини (новий клiєнт, який є полiтичним дiячем, або проживає в країни пiдвищеного ризику; новий фiнансовий iнструмент або нова схема фiнансової операцiї тощо), якi ще до закiнчення строку, визначеного для уточнення iнформацiї, можуть вплинути на рiвень ризику та критерiї його оцiнювання.
29. Доцiльним є перiодичний перегляд СПФМ критерiїв оцiнювання ризику. Метою даного перегляду є коригування критерiїв ризику та врахування змiн, якi вiдбулися в законодавствi у сферi запобiгання легалiзацiї доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансування тероризму, та в дiяльностi самого СПФМ.
Результати перегляду критерiїв оцiнювання ризику рекомендується вiдображати в Правилах проведення СПФМ внутрiшнього фiнансового монiторингу.
30. Мотивована пiдозра СПФМ стосовно вiдмивання клiєнтом доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансування тероризму базується на ризиках клiєнта та його операцiй. В Правилах здiйснення внутрiшнього фiнансового монiторингу СПФМ вiдображає:
- категорiї, за якими буде здiйснюватися оцiнка ризику;
- шкалу оцiнювання ризикiв;
- ознаки за кожною категорiєю;
- критерiї ризику, з урахуванням специфiки та напрямкiв професiйної дiяльностi на ринку страхових послуг;
- застережнi заходи, якi СПФМ буде вживати у вiдношеннi клiєнтiв з пiдвищеним рiвнем ризику, з метою зменшення ризику;
- процедури щодо перегляду ризикiв та критерiїв їх оцiнювання.
VI. Практичне застосування методiв оцiнювання ризикiв страховими установами
31. Вiдповiдно до Методичних рекомендацiй суб'єктам первинного фiнансового монiторингу "Управлiння ризиками щодо вiдмивання злочинних доходiв та фiнансування тероризму", розроблених Держфiнмонiторингом, оцiнка ризику може здiйснюватись СПФМ з використанням рiзних методiв (сценарний, бальний тощо).
32. При здiйсненнi iдентифiкацiї юридичних та фiзичних осiб, якi претендують на встановлення дiлових стосункiв, СПФМ можуть визначати рiвень ризику своїх потенцiйних клiєнтiв за категорiями "ризик країн" та "тип клiєнта". При цьому, у разi, якщо клiєнт має мiсце реєстрацiї в однiй iз країн, визначених в пунктi 12.1 цих Методичних рекомендацiй, або пiдпадає пiд ознаки ризику, визначенi в пунктi 12.2 для категорiї "тип клiєнта", даному клiєнту може присвоюватись високий або дуже високий рiвень ризику.
Приклади
визначення рiвня ризику за категорiєю "тип
клiєнта" для потенцiйних клiєнтiв та клiєнтiв
страхової установи
N з/п | Ситуацiя | Рiвень ризику | Коментарi |
1 | Клiєнт, з яким страхова установа вперше встановлює дiловi вiдносини. | Високий | Новi клiєнти завжди мають високий рiвень ризику. Рекомендується: - вжити заходiв щодо з'ясування сутi та мети майбутнiх дiлових вiдносин; - у разi якщо клiєнтом є юридична особа, вжити додатковi заходи по перевiрцi осiб, якi володiють, контролюють та/або спрямовують дiяльнiсть юридичної особи;направити запит до Держкомпiдприємництва, державного реєстратора, для пiдтвердження державної реєстрацiї, та до ДПА; - здiйснювати постiйний монiторинг фiнансових операцiй клiєнта. При цьому, якщо клiєнт має високий рiвень ризику лише за ознакою "новий клiєнт", то через певний перiод часу, якщо за результатами монiторингу його операцiй СПФМ не виявлено пiдозри, що операцiї цього клiєнта мають вiдношення до легалiзацiї та/або фiнансування тероризму, то рiвень ризику такого клiєнта можна перевести з високого в середнiй, а в подальшому можливо i в низький. |
2 | Договiр страхування клiєнта надiйшов вiд страхового агента з вiддаленого мiста, а подiбний договiр страхування можна укласти i в мiстi проживання безпосередньо у страховiй компанiї. | Середнiй/ Високий |
В залежностi вiд предмету договору, суми
договору рiвень ризику такого клiєнта можна
визначати як середнiй або високий. Рекомендується: - з'ясувати причини виникнення даної ситуацiї; - у разi, якщо клiєнтом є юридична особа, вжити додатковi заходи по перевiрцi осiб, якi володiють, контролюють та/або спрямовують дiяльнiсть юридичної особи; направити запит до Держкомпiдприємництва, державного реєстратора, для пiдтвердження державної реєстрацiї, та до ДПА; - у разi якщо клiєнт - юридична особа, перевiрити цю особу на ознаки фiктивностi; - здiйснювати постiйний монiторинг фiнансових операцiй клiєнта. |
3 | Претендент на встановлення дiлових стосункiв при укладаннi договору страхування надає мiнiмум даних та iнформацiї, якi страховiй установi важко або неможливо перевiрити. | Високий | Рекомендується: - у разi укладення договору страхування майна, вжити заходи по перевiрцi iнформацiї наданої клiєнтом про предмет договору; - у разi, якщо клiєнтом є юридична особа, вжити додатковi заходи по перевiрцi осiб, якi володiють, контролюють та/або спрямовують дiяльнiсть юридичної особи; направити запит до Держкомпiдприємництва, державного реєстратора для пiдтвердження державної реєстрацiї та до ДПА; - у разi якщо клiєнт - юридична особа, перевiрити цю особу на ознаки фiктивностi; - здiйснювати постiйний монiторинг фiнансових операцiй клiєнта. |
4 | Клiєнт укладає договiр страхування у сферi, яка вiдрiзняється вiд сфери його дiяльностi. | Високий | Рекомендується: - у разi якщо клiєнтом є юридична особа вжити додатковi заходи по перевiрцi осiб, якi володiють, контролюють та/або спрямовують дiяльнiсть юридичної особи; направити запит до Держкомпiдприємництва, державного реєстратора, для пiдтвердження державної реєстрацiї, та до ДПА; - у разi якщо клiєнт - юридична особа, перевiрити цю особу на ознаки фiктивностi; - вжити заходи по перевiрцi iнформацiї наданої клiєнтом про предмет договору; - здiйснювати постiйний монiторинг фiнансових операцiй клiєнта. |
5 | Клiєнт знаходиться в перелiку осiб, пов'язаних iз здiйсненням терористичної дiяльностi. | Дуже високий | Зупинення проведення фiнансової операцiї |
6 | Незвичайна поведiнка клiєнта, зокрема, змiна способу життя, непередбачувана i суперечлива змiна умов договору, поява третiх сторiн. | Середнiй/ Високий |
Рекомендується: - вжити додатковi заходи по з'ясуванню пiдстав для змiни умов договору, причин змiни способу життя. За умови, що з даним клiєнтом у страхової установи вже встановленi дiловi стосунки, та визначено рiвень ризику, СПФМ може пiдвищити вже встановлений рiвень ризику цього клiєнта. |
33. Оцiнка ризикiв за рiзними категорiями "ризик країни", "тип клiєнта" та "вид продукту" може здiйснюватись СПФМ комплексно на етапi укладення договору та протягом строку дiї договору.
Незалежно вiд того, який рiвень ризику має клiєнт на стадiї укладення дiлових стосункiв iз страховою установою, СПФМ доцiльно забезпечити здiйснення постiйного монiторингу фiнансових операцiй своїх клiєнтiв на предмет оцiнки рiвня ризику операцiй клiєнта (категорiя "вид продукту").
34. Оцiнюючи ризик за категорiєю "вид продукту", СПФМ може використовувати сценарний метод оцiнки ризику. Враховуючи те, що у багатьох випадках для визначення рiвня ризику за категорiєю "вид продукту", страховим установам потрiбен певний перiод часу щоб визначити умови, за яких вiдбувається розвиток подiй, встановити послiдовнiсть цих подiй, та зробити висновок.
Використання цього методу дає чiтке уявлення про те, як i з яких чинникiв (ознак ризику) складатиметься ризик.
Приклади оцiнювання ризику за "видом продукту" сценарним методом оцiнки ризику
N з/п |
Ситуацiя | Рiвень ризику | Коментарi |
1 | Клiєнт страхової установи, який проживає в Українi (рiвень ризику за категорiєю "ризик країни" - низький, за категорiєю "тип клiєнта" - високий (новий клiєнт)), та з яким укладено договiр страхування, виплатив страхову суму одноразово готiвкою. Пiсля чого через короткий промiжок часу розриває договiр та просить сплачену грошову суму перерахувати на користь третьої особи. | Дуже високий | За одною ознакою використання готiвки дану ситуацiю можна вiднести до високого рiвня ризику. У той же час, враховуючи високий рiвень ризику нового клiєнта, дострокове розiрвання договору на користь третьої особи, дана ситуацiя має дуже високий рiвень ризику. |
2 | Клiєнт страхової установи, який проживає в Українi (рiвень ризику за категорiєю "ризик країни - низький, за категорiєю "тип клiєнта" - середнiй (клiєнт вдруге звернувся до страхової компанiї)), укладає договiр страхування iз страховою компанiєю, яка має мiсцезнаходження в Києвi. Щомiсяця страхова компанiя отримує страховi внески iз рiзних регiонiв України, iз рiзних банкiв, при цьому кошти переказуються не страхувальником, а iншими особами. | Високий | В данiй ситуацiї виникає пiдозра, що
страхувальник дiє в iнтересах третiх осiб, тобто
може бути пiдставною особою. При цьому, iншi особи,
якi вносять кошти, не є страхувальниками, не
проходили процедуру iдентифiкацiї, коли укладався
договiр страхування. Також незрозумiлими є
джерела походження коштiв та вiдносини мiж
страхувальником та третiми особами. Таким чином, дана ситуацiя має лише одну ознаку, яку можна вiднести до ризикових, а саме: декiлька джерел надходження коштiв вiд рiзних осiб. Проте, вона має високий рiвень ризику. |
3 | Клiєнт страхової компанiї, який проживає в Українi (рiвень ризику за категорiєю "ризик країни - низький, за категорiєю "тип клiєнта" - середнiй (клiєнт вдруге звернувся до страхової компанiї)), з яким укладено договiр страхування майна (предмет договору страхування - новий автомобiль), через мiсяць пiсля укладення договору страхування подав заяву на виплату страхового вiдшкодування, у зв'язку iз настанням страхового випадку. При цьому страховий випадок (пошкодження автомобiля) вiдбувся за кордоном в Узбекистанi. | Дуже високий | Ризиковiсть даної ситуацiї в тому, що страхове вiдшкодування на ремонт автомобiля виплачується страховою компанiєю в iншу правову систему, а саме в Узбекистан - країну, в якiй, згiдно заяви ФАТФ, iснують недолiки режиму боротьби з вiдмиванням коштiв та фiнансуванням тероризму. Крiм того, страховий випадок настав в короткий строк з дати укладання договору. Таким чином, дана операцiя оцiнюється як така, що має дуже високий рiвень ризику. |
4 | Клiєнт страхової компанiї юридична особа, зареєстрована в Українi (рiвень ризику за категорiєю "ризик країни - низький, за категорiєю "тип клiєнта" - середнiй (клiєнт вдруге звернувся до страхової компанiї)), переуступив право на отримання страхового вiдшкодування iншiй особi. | Високий | В данiй ситуацiї iснує висока ймовiрнiсть того,
що особа, на чию користь страхувальник
переуступив право на отримання страхового
вiдшкодування, вступив у змову з власником
юридичної особи. Внаслiдок змови iз власником
юридичної особи (страхувальника) про переуступку
отримання страхового вiдшкодування, третьою
особою отримане страхове вiдшкодування на
законних пiдставах. У той же час, власник
юридичної особи (страхувальника) отримав
готiвковi кошти або iншi активи на суму, яка
перевищує розмiр страхового вiдшкодування. Дана ситуацiя оцiнюється як така, що має високий рiвень ризику. |
Приклади оцiнювання ризику та заходи, спрямованi на його зменшення
Приклад 1.
До страхової компанiї (страховика), яка зареєстрована та має мiсцезнаходження в м. Києвi, звернувся новий клiєнт (фiзична особа, страхувальник) з метою укладення договору страхування майна. При здiйсненнi iдентифiкацiї страхувальника працiвником страхової компанiї було з'ясовано наступне:
- страхувальник (фiзична особа) - резидент;
- паспорт фiзичної особи в роздiлi "мiсце реєстрацiї" мiстить iнформацiю щодо того, що страхувальник був прописаний у м. Севастополь, а на даний час мiсце реєстрацiї фiзичної особи вiдсутнє.
При заповненнi анкети по iдентифiкацiї фiзичної особи - резидента працiвник страхової компанiї вказав мiсце проживання страхувальника, м. Ужгород, з його слiв. При цьому, страхувальник пообiцяв переслати довiдку зi свого нового мiсця реєстрацiї. Копiя довiдки про реєстрацiю була надiслана до страхової компанiї через 3 мiсяцi з дати укладення договору.
Згiдно iз договором страхування:
- предметом договору є будинок в Луганськiй областi;
- розмiр страхової суми 5000000,00 грн.;
- строк дiї договору 5 рокiв.
При цьому для укладення договору страхування страхувальником було надано фотографiї будинку та акт оцiнки майна, пiдготовлений суб'єктом оцiночної дiяльностi. Через 10 мiсяцiв з дати укладення договору страхування вiдбувся страховий випадок (пожежа), який було передбачено договором страхування, i виник обов'язок страховика здiйснити виплату страхової суми.
Враховуючи визначену СПФМ iнформацiю щодо клiєнта, умов договору страхування та страхового випадку, оцiнити рiвень ризику та застосувати вiдповiднi заходи для його зменшення можна наступним чином.
Критерiй | Рiвень ризику | Заходи з управлiння ризиком | |
Категорiя | Ознаки ризику за категорiями, що є складовими критерiю | ||
Загроза країн | Мiсце реєстрацiї клiєнта (фiзичної особи, страхувальника) - Україна | Низький | |
Тип клiєнта | Страхова компанiя вперше вступає з клiєнтом (фiзичною особою, страхувальником) в дiловi вiдносини. | Високий | - встановити мету та характер майбутнiх дiлових вiдносин з клiєнтом. |
Надання клiєнтом (фiзичною особою, страхувальником) iнформацiї про мiсце проживання, яку неможливо перевiрити. | Високий | - вжити додаткових заходiв щодо встановлення
фактичного мiсця реєстрацiї клiєнта (фiзичної
особи, страхувальника); - здiйснювати постiйний монiторинг операцiй клiєнта. |
|
Вид продуктiв | Вiддаленiсть мiж мiсцем реєстрацiї страхувальника, мiсцем укладення договору страхування та мiсцезнаходженням застрахованого майна, унеможливлює здiйснення перевiрки iнформацiї як про клiєнта, так i про предмет договору. | Високий | - здiйснити перевiрку наявної iнформацiї
про клiєнта та про предмет договору; - реєстрацiя зазначеної операцiї в реєстрi фiнансових операцiй, як такої, що пiдлягає внутрiшньому фiнансовому монiторингу; - направлення iнформацiї про таку операцiю, за рiшенням вiдповiдального працiвника, до Держфiнмонiторингу. |
Затримка клiєнтом iнформацiї, потрiбної для завершення перевiрки. | Високий | ||
Настання страхового випадку в короткий строк пiсля укладення договору страхування. | Високий | ||
Загальний рiвень ризику за критерiєм | ДУЖЕ ВИСОКИЙ |
Приклад 2.
До страхової компанiї (страховика), яка зареєстрована та має мiсцезнаходження у м. Києвi звернувся новий клiєнт (фiзична особа, страхувальник) з метою укладення договору страхування життя. При здiйсненнi iдентифiкацiї страхувальника працiвником страхової компанiї було з'ясовано наступне:
- страхувальник (фiзична особа) - резидент;
- мiсце проживання - м. Київ;
Згiдно договору страхування:
- розмiр страхової суми 100000,00 грн.;
- виплати страхових премiй здiйснюються страхувальником щомiсячно.
Здiйснюючи монiторинг надходження до страхової установи страхових премiй вiд страхувальника, працiвником страхової компанiї було виявлено, що платежi вiд фiзичної особи надходять регулярно готiвкою. Але, кошти на рахунок страхової установи вносилися через банкiвськi установи у рiзних мiстах (Кiровоград, Львiв, Донецьк, Полтава) та з рiзних банкiвських установ.
Враховуючи визначену СПФМ iнформацiю щодо професiйної дiяльностi клiєнта, умов договору страхування та результатiв його виконання, оцiнити рiвень ризику та застосувати вiдповiднi заходи для його зменшення можна наступним чином.
Критерiй | Рiвень ризику | Заходи з управлiння ризиком | |
Категорiя | Ознаки ризику за категорiями, що є складовими критерiю | ||
Загроза країн | Мiсце реєстрацiї клiєнта (фiзичної особи, страхувальника) - Україна | Низький | |
Тип клiєнта | Страхова компанiя вперше вступає з клiєнтом (фiзичною особою, страхувальником) в дiловi вiдносини. | Високий | - встановити мету та характер майбутнiх дiлових
вiдносин з клiєнтом; - здiйснювати постiйний монiторинг фiнансових операцiй клiєнта. |
Вид продуктiв | Рiзнi джерела надходження коштiв | Високий | - реєстрацiя зазначеної операцiї в
реєстрi фiнансових операцiй, як такої, що пiдлягає
внутрiшньому фiнансовому монiторингу; - направлення iнформацiї про таку операцiю, за рiшенням вiдповiдального працiвника, до Держфiнмонiторингу |
Виплата страхової премiї третiми особами (може свiдчити про те, що страхувальник дiє як пiдставна особа). | Високий | ||
Загальний рiвень ризику за критерiєм | ДУЖЕ ВИСОКИЙ |
Приклад 3.
До страхової компанiї (страховика), яка зареєстрована та має мiсцезнаходження у м. Києвi, звернувся клiєнт (фiзична особа, страхувальник) з метою отримання страхового вiдшкодування на пiдставi договору страхування здоров'я та у зв'язку iз настанням страхової подiї (побутова травма страхувальника).
Договiр страхування здоров'я було укладено страховою компанiєю iз страхувальником 3 роки тому. Клiєнт пройшов процедуру iдентифiкацiї, за результатами якої було з'ясовано наступне:
- страхувальник (фiзична особа) - резидент;
- мiсце проживання - м. Київ.
Страховi премiї страхувальником не виплачувались по графiку, оскiльки вiдповiдно до договору страхування страхувальником було одноразово внесено страхову суму на рахунок страхувальника. В той же час, при перевiрцi клiєнта (фiзичної особи, страхувальника) на наявнiсть її в Перелiку осiб, пов'язаних iз здiйсненням терористичної дiяльностi, було з'ясовано, що дану особу внесено до зазначеного перелiку.
Враховуючи зiбрану iнформацiю щодо клiєнта та фiнансової операцiї, рiвень ризику можна оцiнити наступним чином.
Критерiй | Рiвень ризику | Заходи управлiння ризиком | |
Категорiя | Ознаки ризику за категорiями, що є складовими критерiю | ||
Загроза країн | Клiєнт (фiзична особа, страхувальник) - Україна | Низький | |
Тип клiєнта | Клiєнт (фiзична особа, страхувальник) знаходиться в перелiку осiб, пов'язаних iз здiйсненням терористичної дiяльностi | Високий | Зупинення проведення фiнансової операцiї. |
Вид продуктiв | Виплата страхового вiдшкодування за договором страхування здоров'я | Низький | |
Загальний рiвень ризику за критерiєм | ДУЖЕ ВИСОКИЙ |
Приклад 4.
До страхового агента страхової компанiї (страховика), яка зареєстрована та має мiсцезнаходження у м. Києвi, звернувся через представника (юридичну компанiю) новий клiєнт (юридична особа, страхувальник) з метою укладення договору страхування фiнансових ризикiв. При здiйсненнi iдентифiкацiї страхувальника працiвником страхової компанiї було з'ясовано наступне:
- страхувальник (юридична особа) - нерезидент;
- країна реєстрацiї нерезидента - Грецiя;
- представник страхувальника (юридична компанiя) зареєстрована в Українi;
- директор юридичної компанiї (представника) - резидент.
Збираючи самостiйно iнформацiю про клiєнта та його представника iз засобiв масової iнформацiї, страховий агент дiзнався наступне:
- за даними Стокгольмського мiжнародного iнституту дослiджень проблем миру (SIPRI), лiдерами iз купiвлi зброї в свiтi у 2007 роцi стали Грецiя та Пiвденна Корея.
Згiдно договору страхування:
- розмiр страхової суми 1000000,00 грн.;
- виплати страхових премiй здiйснюються страхувальником щомiсячно.
При настаннi страхової подiї та отриманнi страховиком заяви на виплату страхового вiдшкодування, страхувальником було змiнено умови договору i виставлена вимога щодо виплати страхового вiдшкодування на рахунок страхувальника, вiдкритий в Андоррi.
Враховуючи визначену СПФМ iнформацiю щодо клiєнта, умов договору страхування та страхового випадку, оцiнити рiвень ризику та застосувати вiдповiднi заходи для його зменшення можна наступним чином.
Критерiй | Рiвень ризику | Заходи з управлiння ризиком | |
Категорiя | Ознаки ризику за категорiями, що є складовими критерiю | ||
Загроза країн | Країна реєстрацiї клiєнта (юридичної особи, страхувальника) - Грецiя - країна, яка за даними Стокгольмського мiжнародного iнституту дослiджень проблем миру (SIPRI) є лiдером iз купiвлi зброї в свiтi у 2007 роцi. | Середнiй | - з'ясувати додатковi данi про країну; - встановити вимоги надання клiєнтом та його представником додаткових документiв та iнформацiї (якими видами дiяльностi займається компанiя, якi має доходи, чи має зобов'язання фiнансового характеру); - здiйснити: збiр iнформацiї про клiєнта; його репутацiю; про дiловi стосунки iз iншими компанiями, чи здiйснює дана особа дiяльнiсть в Українi, чи отримує в Українi доходи, чи має рахунки в українських та закордонних банках |
Представник страхувальника (юридична компанiя) зареєстрована в Українi | Низький | ||
Тип клiєнта | Страхова компанiя вперше вступає з клiєнтом (юридичною особою, страхувальником) у дiловi вiдносини. | Високий | - встановити мету та характер майбутнiх дiлових вiдносин з клiєнтом; |
Встановлення дiлових стосункiв через представника | Середнiй | - здiйснювати постiйний монiторинг фiнансових операцiй клiєнта. | |
Вид продуктiв | Змiна умов договору | Високий | - з'ясувати мету змiни умов договору. |
Виплата страхувальнику страхового вiдшкодування на рахунок, вiдкритий в банку, який зареєстровано в Андоррi (офшорна територiя). | Високий | - реєстрацiя зазначеної операцiї в реєстрi
фiнансових операцiй, як таку, що пiдлягає
внутрiшньому фiнансовому монiторингу; - направлення iнформацiї про таку операцiю, за рiшенням вiдповiдального працiвника, до Держфiнмонiторингу. |
|
Загальний рiвень ризику за критерiєм | ВИСОКИЙ |
Директор Департаменту взаємодiї та методичного забезпечення системи фiнансового монiторингу |
А. С. Подкоритов |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Державного комiтету фiнансового монiторингу України 09.10.2009 N 143 |
МЕТОДИЧНI РЕКОМЕНДАЦIЇ
щодо управлiння ризиками банку у сферi
запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню)
доходiв, одержаних злочинним шляхом, i
фiнансуванню тероризму, пов'язаними з персоналом
I. Загальнi положення
Цi Методичнi рекомендацiї визначають загальнi принципи пiдходу банкiвських установ до управлiння ризиками, пов'язаними з персоналом. Конкретизацiя заходiв та впровадження ефективних процедур з цього питання, для запобiгання використання банку з метою легалiзацiї (вiдмивання) доходiв, одержаних злочинним шляхом, i фiнансування тероризму, рекомендуємо забезпечувати банкам самостiйно, з урахуванням специфiки дiяльностi установи.
Методичнi рекомендацiї щодо управлiння ризиками банку у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, i фiнансуванню тероризму, пов'язаними з персоналом (ризиками, пов'язаними з персоналом), розробленi з урахуванням Рекомендацiй Групи розробки фiнансових заходiв боротьби з вiдмиванням доходiв (FATF); Основних принципiв ефективного банкiвського нагляду Базельського комiтету з питань банкiвського нагляду; Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом" (далi - Закон); Вимог до органiзацiї фiнансового монiторингу суб'єктами первинного фiнансового монiторингу у сферi запобiгання та протидiї запровадженню в легальний обiг доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму, затверджених наказом Держфiнмонiторингу вiд 24.04.2003 N 40, зареєстрованих в Мiнiстерствi юстицiї України 29.04.2003 за N 37/7658 (далi - Вимоги до органiзацiї фiнансового монiторингу); Вимог до квалiфiкацiї працiвника суб'єкта первинного фiнансового монiторингу, вiдповiдального за проведення фiнансового монiторингу у сферi запобiгання та протидiї запровадженню в легальний обiг доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму, затверджених наказом Держфiнмонiторингу вiд 12.05.2003 N 46, зареєстрованих в Мiнiстерствi юстицiї України 20.05.2003 за N 379/7700 (далi - Вимоги до квалiфiкацiї вiдповiдального працiвника); вимог нормативно-правових актiв Нацiонального банку України, iнших актiв, що регулюють питання за темою цього документу, а також практичного досвiду банкiвських установ.
У цих Методичних рекомендацiях термiни вживаються у такому значеннi:
Ризик - це ймовiрнiсть того, що подiї, пов'язанi зi змiною кадрового складу банку, некомпетентнiстю або невiдповiднiстю персоналу встановленим вимогам, матимуть негативний вплив на репутацiю, фiнансовий стан банку в зв'язку iз використанням банкiвської установи з метою легалiзацiї (вiдмивання) доходiв, одержаних злочинним шляхом, i фiнансування тероризму та/або порушенням нею вимог нормативно-правових актiв у зазначенiй сферi.
Група ризикiв - включає ризики банку у сферi, визначенiй цими Методичними рекомендацiями, якi характеризуються спiльними рисами з точки зору їх виникнення, управлiння, контролю тощо.
Визначення ризику - процес виявлення подiй (ознак), пов'язаних зi змiною кадрового складу банку, некомпетентнiстю або невiдповiднiстю персоналу встановленим вимогам, що полягають у дiях або бездiяльностi персоналу у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, i фiнансування тероризму, та якi можуть мати негативний вплив на репутацiю, фiнансовий стан банку.
Управлiння ризиками - цiлеспрямований вплив банку на ризики, який полягає у їх визначеннi, оцiнцi, а також впровадженнi заходiв, направлених на їх зменшення.
Зменшення ризику (мiнiмiзацiя) - заходи банку, що можуть зменшити (попередити) можливий негативний вплив ризикiв на дiяльнiсть банку.
Персонал - працiвники банку, щодо яких в межах органiзацiйної структури банкiвської установи визначенi повноваження, встановленi обов'язки та вiдповiдальнiсть у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, i фiнансування тероризму, а саме керiвництво банку, працiвники служби фiнансового монiторингу, працiвники iнших структурних пiдроздiлiв банку.
Служба фiнансового монiторингу - окремий структурний пiдроздiл банку з фiнансового монiторингу або працiвник(и) банку з фiнансового монiторингу (у разi вiдсутностi окремого структурного пiдроздiлу) та працiвник, вiдповiдальний за здiйснення фiнансового монiторингу.
Iншi термiни, що використовуються в цих Методичних рекомендацiях, вживаються у значеннях, встановлених законами України, пiдзаконними нормативно-правовими актами Держфiнмонiторингу, Нацiонального банку України та iншими актами законодавства з питань визначених у цих Методичних рекомендацiях.
II. Основнi вимоги до персоналу та система управлiння ризиками, пов'язаними з персоналом
1. Принципи встановлення вимог до персоналу
15 Рекомендацiєю FATF визначено, що фiнансовими установами повиннi встановлюватися процедури перевiрки осiб при наймi їх на роботу.
Одночасно Базельськi принципи банкiвського нагляду визначають необхiднiсть встановлення банками вичерпних повноважень для працiвникiв банку та вимоги щодо системи контролю з урахуванням внутрiшньобанкiвської органiзацiйної структури.
Вiдповiдно до Загальних директив з протидiї вiдмиванню доходiв у приватному банкiвському секторi (Вольфсбергськi принципи), банк повинен складати окрему програму навчання персоналу, що працює з клiєнтами, а також повинен навчати своїх спiвробiтникiв методам визначення незвичайної та пiдозрiлої дiяльностi та здiйсненню подальших дiй у випадку виявлення такої дiяльностi.
Також Законом України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом" визначено, що суб'єкти первинного фiнансового монiторингу, крiм iншого, здiйснюють заходи з пiдготовки персоналу щодо виявлення фiнансових операцiй, якi пiдлягають фiнансовому монiторингу, шляхом проведення освiтнiх та практичних заходiв.
Для впровадження зазначених процедур при роботi з персоналом, банку рекомендується забезпечити застосування принципу "знай свого спiвробiтника", основними критерiями якого є:
освiтнi та квалiфiкацiйнi вимоги;
дiлова репутацiя.
Зазначений принцип пропонується застосовувати, як на етапi прийому працiвника на роботу, так i в подальшому, в ходi його професiйної дiяльностi в установi банку.
Крiм того, банку рекомендується забезпечувати встановлення вичерпних повноважень для працiвникiв банку, вимог щодо системи контролю.
Важливою складовою заходiв банкiвської установи, пов'язаних з персоналом, може бути постiйна пiдготовка та навчання спiвробiтникiв з метою пiдвищення їх обiзнаностi стосовно сучасних методiв та схем вiдмивання доходiв, одержаних злочинним шляхом, а також дотримання вимог нормативно-правових актiв у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, i фiнансуванню тероризму.
2. Система управлiння ризиками
У контекстi цих Методичних рекомендацiй, управлiння ризиками у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, i фiнансуванню тероризму, пов'язаними з персоналом, пропонуємо визначення банком цих ризикiв, як окремої групи, їх оцiнку, а також впровадження заходiв, направлених на їх зменшення (мiнiмiзацiю), що передбачають, зокрема:
встановлення квалiфiкацiйних та репутацiйних вимог до персоналу банку;
перевiрку персоналу на етапi прийому на роботу та в подальшому, в процесi виконання працiвниками своїх обов'язкiв;
навчання та постiйне пiдвищення освiтнього рiвня персоналу;
забезпечення чiткої системи делегацiї повноважень i здiйснення контролю та аудиту у цiй сферi.
3. Рекомендацiї щодо визначення та оцiнки ризикiв, пов'язаних з персоналом.
Основнi групи ризикiв
Визначення ризикiв банку у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму, пов'язаних з персоналом, полягає у виявленнi подiй (ознак), пов'язаних зi змiною кадрового складу банку, некомпетентнiстю або невiдповiднiстю персоналу встановленим вимогам, що полягають у дiях або бездiяльностi персоналу у зазначенiй сферi, та якi можуть мати негативний вплив (прямий або не прямий) на репутацiю, фiнансовий стан банку.
Оцiнку ризикiв, пов'язаних з персоналом, рекомендуємо здiйснювати вiдповiдно до критерiїв та з використанням методiв, що можуть встановлюватися банком самостiйно.
При визначеннi та оцiнцi ризикiв, пропонується вирiзняти їх наступнi групи, з урахуванням окремих особливостей виникнення:
а) квалiфiкацiйнi - ризики, пов'язанi з вчиненням персоналом ненавмисних порушень вимог законодавства зв'язку з вiдсутнiстю належної квалiфiкацiї фахiвцiв, зокрема:
професiйна невiдповiднiсть (неналежне виконання своїх функцiй за вiдсутнiстю достатньої квалiфiкацiї, вiдповiдної освiти, досвiду);
б) репутацiйнi - ризики, пов'язанi iз вчиненням персоналом навмисних порушень вимог законодавства, зокрема:
безпосередня участь працiвникiв банку у легалiзацiї (вiдмиваннi) доходiв, одержаних злочинним шляхом, i фiнансуваннi тероризму (консультування злочинцiв, побудова схем проведення операцiй з метою легалiзацiї (вiдмивання) доходiв, одержаних злочинним шляхом, здiйснення, забезпечення здiйснення таких операцiй у визначенiй сферi);
шахрайство на робочому мiсцi, навмисне порушення норм законодавства та ухилення вiд виконання вимог внутрiшньобанкiвських нормативних документiв;
розголошення iнформацiї (попередження iнших осiб про направлення Держфiнмонiторингу iнформацiї про здiйсненi ними фiнансовi операцiї, про отримання запиту стосовно операцiй, якi стали об'єктом фiнансового монiторингу та iнше);
в) органiзацiйнi (управлiнськi) - ризики, пов'язанi з недолiками органiзацiйної структури установи банку, недосконалою системою доведення повноважень до персоналу, зокрема:
нечiткий розподiл функцiй та встановленої вiдповiдальностi мiж персоналом;
недолiки (прогалини) побудови системи передачi iнформацiї та управлiнських рiшень;
недостатня органiзацiя системи внутрiшнього контролю та, як наслiдок, недотримання визначених рiвнiв доступу, недбале ставлення до збереження iнформацiї, несвоєчасне виявлення фактiв розголошення iнформацiї та iншi порушення.
При органiзацiї внутрiшньобанкiвської системи управлiння ризиками, зазначенi ризики враховуються як важливий чинник, що є невiд'ємною її складовою та якi пов'язанi з операцiйно-технологiчними, репутацiйними, юридичними, стратегiчними та iншими ризиками банку.
III. Управлiння ризиками персоналу
1. Впровадження вимог до персоналу
Рекомендуємо загальнi квалiфiкацiйнi, репутацiйнi вимоги, а також вимоги щодо професiйної поведiнки працiвникiв банку визначати банку з урахуванням вимог нормативно-правових актiв до окремих категорiй спецiалiстiв.
Прикладом унiфiкованого пiдходу банкiвської установи до пiдбору персоналу може бути вироблення паспорту посад, яким визначається, зокрема:
загальнi вимоги до персоналу (освiтнiй рiвень, дiлова репутацiя, досвiд роботи та моральнi якостi фахiвця);
вимоги до професiйних знань, навичок i вмiнь працiвника, що займає дану посаду;
цiльовий посадовий профiль (мiсiя посади, змiст основних напрямкiв дiяльностi, очiкуванi результати, взаємозв'язки всерединi установи);
рiвень вiдповiдальностi.
Паспортом посади може передбачатись також наявнiсть спецiальних навичок, сертифiкатiв про освiту (наприклад, наявнiсть сертифiкатiв за окремим напрямком дiяльностi на ринку цiнних паперiв та у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансування тероризму, встановлених вимогами Державної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку тощо).
Загальнi вимоги щодо професiйної поведiнки можуть бути встановленi зокрема, кодексом корпоративної етики банку, який визначає негативне ставлення персоналу до службових зловживань, корупцiї та iнших аспектiв протизаконних дiй.
Для забезпечення управлiння ризиками персоналу у сферi протидiї вiдмиванню доходiв, одержаних злочинним шляхом, банк може розмежувати вимоги до:
керiвництва банку;
персоналу, що координує зазначений напрямок роботи - вiдповiдального працiвника та iнших спiвробiтникiв служби фiнансового монiторингу банку;
працiвникiв iнших структурних пiдроздiлiв банку, якi виконують окремi функцiї в зазначенiй сферi у межах їх посадових обов'язкiв.
2. Встановлення вичерпного перелiку повноважень персоналу, здiйснення контролю i аудиту та навчання персоналу як складовi системи управлiння ризиками всiх груп персоналу
Головною складовою заходiв банку з мiнiмiзацiї ризикiв у сферi протидiї вiдмиванню злочинних доходiв, пов'язаних з персоналом, може бути встановлення послiдовних процесiв та забезпечення вiдповiдного рiвня обiзнаностi працiвникiв щодо їх завдань в межах виконання банкiвською установою функцiй суб'єкта первинного фiнансового монiторингу, в тому числi шляхом встановлення обсягу вичерпних повноважень, а також систематичного проведення навчання персоналу.
Базельським комiтетом з питань банкiвського нагляду передбачено встановлення чiткої системи надання повноважень спiвробiтникам банку. Рекомендуємо встановлювати перелiк таких повноважень в обсязi, необхiдному для окремих груп персоналу вiдповiдно до їх посадових обов'язкiв, i фiксувати розпорядчими та iншими внутрiшнiми документами (посадовi iнструкцiї, накази, розпорядження, листи-ознайомлення, зобов'язання, службовi записки тощо) за наступними етапами:
при прийомi на роботу - посадовою iнструкцiю, а також шляхом ознайомлення кожного спiвробiтника пiд розпис iз визначеною адмiнiстративною i кримiнальною вiдповiдальнiстю за дотримання банкiвської таємницi та вимогами законодавства у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, технологiчною картою окремих банкiвських продуктiв та встановленням необхiдних рiвнiв доступу до банкiвської iнформацiї;
в ходi подальшої дiяльностi - враховуючи змiни нормативно-правової бази, внутрiшньобанкiвських процедур та в зв'язку з об'єктивною ротацiєю персоналу банку, до вiдома спiвробiтникiв пропонуємо своєчасно доводити зазначенi змiни та iншу iнформацiю вiдповiдно до функцiональних обов'язкiв спiвробiтника (оновлення Перелiку осiб, пов'язаних iз здiйсненням тероризму, iнформацiя щодо ризикiв клiєнтiв, актуальнi методичнi рекомендацiї тощо).
Рекомендуємо банку рiвень формалiзацiї процедури встановлення повноважень окремих пiдроздiлiв та спiвробiтникiв визначати самостiйно в залежностi вiд розмiру та структури установи, спектру операцiй, що проводяться, дiючої у банку системи управлiння ризиками, iнших факторiв.
Таким чином, встановлення вичерпних повноважень надасть можливiсть доведення до вiдома та усвiдомлення кожним працiвником банку його обов'язкiв за допомогою встановлення системи пiдзвiтностi, контролю та забезпечення документування вiдповiдальностi кожного спiвробiтника.
Управлiння ризиками, пов'язаними з персоналом банку у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму, передбачає наявнiсть вiдповiдних заходiв в системi внутрiшнього контролю банку. Такi заходи рекомендуємо визначати з урахуванням органiзацiйної структури банку та забезпечення їх достовiрностi.
Роль служби внутрiшнього аудиту у заходах банку, пов'язаних iз управлiнням ризиками, випливає з її особливого статусу. Оскiльки служба внутрiшнього аудиту є органом оперативного контролю спостережної ради, що, зокрема, здiйснює нагляд за поточною дiяльнiстю банку, нею може здiйснюватись незалежна оцiнка адекватностi iснуючої у банку процедури оцiнки та управлiння вказаними ризиками та своєчасне iнформування спостережної ради щодо її достатностi та ефективностi.
Вiдповiднiсть системи управлiння ризиками, пов'язаними з персоналом, може оцiнюватись службою внутрiшнього аудиту при перевiрцi органiзацiї системи фiнансового монiторингу, рiвня роботи з персоналом, ефективностi ризик-менеджменту банку та iнших окремих напрямкiв дiяльностi.
Значне зменшення ризикiв банку у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму забезпечуватиме проведення ефективного навчання персоналу. Тому банкiвським установам рекомендується щорiчно розробляти та реалiзувати програму навчання та пiдвищення квалiфiкацiї працiвникiв банку. Реалiзацiя програм навчання спiвробiтникiв iз застосування пiдходу, заснованого на оцiнцi ризику, дає банкам додаткову гнучкiсть стосовно перiодичностi, механiзмiв проведення та спецiалiзацiї такого навчання. Банком самостiйно можуть бути визначенi можливостi, доступнi ресурси, форми проведення освiтнiх заходiв та впроваджуватись навчальнi програми, якi мають вiдповiдну цiльову спрямованiсть у сферi боротьби з вiдмиванням доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванням тероризму, зокрема навчання:
щодо окремих обов'язкiв спiвробiтникiв рiзних напрямкiв (наприклад, iдентифiкацiя клiєнтiв; проведення визначених операцiй з клiєнтами, як то операцiй без вiдкриття рахунку; фiнансовий монiторинг нових та складних продуктiв банку тощо);
iз вiдповiдним рiвнем деталiзацiї для визначеної групи спiвробiтникiв (наприклад, для спiвробiтникiв фронт-офiсу; окремого структурного пiдроздiлу, з урахуванням особливостей функцiй головного банку та вiдокремлених пiдроздiлiв; тренiнговi базовi програми для нових спiвробiтникiв тощо);
iз перiодичнiстю вiдповiдно до рiвня ризику дiяльностi;
внутрiшнi (корпоративнi) та зовнiшнi (комерцiйнi, державнi);
iз забезпеченням проведення тестування знань, отриманням сертифiкатiв тощо.
Окрему увагу доцiльно придiляти вивченню новiтнiх схем та типологiй легалiзацiї доходiв, одержаних злочинним шляхом, оскiльки методи вiдмивання таких доходiв постiйно змiнюються та вдосконалюються злочинцями. Тому виявлення незвичних та пiдозрiлих операцiй серед великої кiлькостi законних, потребує спецiальних навичок персоналу, i нездатнiсть передбачати вплив неналежних дiй працiвникiв банку може завдати шкоди репутацiї та привести до фiнансових втрат банку.
3. Особливостi управлiння ризиками, пов'язаними з керiвниками банку
Ризики банкiвської установи у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, i фiнансуванню тероризму, пов'язанi з керiвниками банку, випливають iз особливостей функцiй зазначеної категорiї персоналу, насамперед їх широких владних повноважень, необмеженого доступу до iнформацiї, вирiшального впливу на прийняття управлiнських рiшень, а саме пов'язаних iз комплектацiю персоналом, побудовою ефективної системи управлiння ризиками тощо.
Враховуючи вирiшальний вплив керiвникiв на дiяльнiсть банку, в тому числi у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, i фiнансування тероризму, вiдповiднi вимоги до їх квалiфiкацiї та дiлової репутацiї встановленi Нацiональним банком України (Положення про порядок створення i державної реєстрацiї банкiв, вiдкриття їх фiлiй, представництв, вiддiлень, затверджене постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 31.08.2001 N 375, зареєстроване в Мiнiстерствi юстицiї України 24.09.2001 за N 906/6097).
В доповнення до зазначених вимог вiдносно керiвництва банку, Методичними рекомендацiями щодо вдосконалення корпоративного управлiння в банках України, якi схваленi постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 28.03.2007 N 98, встановлено детальнi критерiї до дiлової репутацiї, компетентностi та фiнансової спроможностi членiв спостережної ради банку та вимоги до банку щодо визначення таких критерiїв для членiв правлiння.
Також, для зменшення ризику, пов'язаного з концентрацiєю повноважень у однiєї особи через великий термiн її роботи на посадi члена правлiння, рекомендуємо встановити порядок перiодичної оцiнки вiдповiдностi iнтересам банку продовження виконання конкретною особою своїх повноважень з метою змiни мiсця (сфери) її роботи (ротацiя та оновлення персоналу).
Дотримання встановлених вимог стане умовою призначення керiвникiв на їх посади, водночас, банкiвською установою повиннi здiйснюватись заходи щодо їх перевiрки та контролю.
Одночасно, враховуючи обмежене коло служб банку, якi уповноваженi надавати висновки стосовно дiяльностi органiв управлiння банкiвської установи, велика роль вiдводиться належному виконанню своїх обов'язкiв пiдроздiлами та особами банку, що вiдповiдно до встановлених вимог є незалежними у своїй дiяльностi, i в межах своїх обов'язкiв, покликанi неупереджено здiйснювати контроль та/або надавати зауваження i пропозицiї щодо дiяльностi банкiвської установи. До таких структур (осiб) варто вiднести спостережну раду, ревiзiйну комiсiю, правлiння банку, пiдроздiл внутрiшнього аудиту, вiдповiдального працiвника, пiдроздiл з ризик-менеджменту тощо. При цьому доцiльно чiтко визначити функцiї кожного окремого органу та особи в частинi здiйснення контролю, виходячи iз прийнятих принципiв корпоративного управлiння та iєрархiї управлiнських процесiв.
4. Особливостi управлiння ризиками, пов'язаними iз службою фiнансового монiторингу
Вимоги до працiвникiв служби фiнансового монiторингу рекомендуємо встановлювати банку з урахуванням визначених Законом, Положенням про здiйснення банками фiнансового монiторингу, затвердженим постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 14.05.2003 N 189 (Далi - Положення про здiйснення банками фiнансового монiторингу) та зареєстрованим в Мiнiстерствi юстицiї України 20.05.2003 за N 381/7702, комплексу вимог до суб'єкта первинного фiнансового монiторингу, посадових обов'язкiв, а також визначати здатнiстю цих працiвникiв забезпечувати здiйснення та контроль дiяльностi щодо:
iдентифiкацiї осiб;
виявлення i реєстрацiї фiнансових операцiй, що пiдлягають фiнансовому монiторингу та надання Держфiнмонiторингу iнформацiї про фiнансову операцiю у встановлених законодавством випадках;
проведення внутрiшнього фiнансового монiторингу;
належного збереження документiв та iнформацiї, проведення заходiв щодо запобiгання розголошенню iнформацiї;
розробки та постiйного поновлення правил внутрiшнього фiнансового монiторингу i програм його здiйснення;
пiдготовки персоналу установи банку з питань фiнансового монiторингу шляхом проведення освiтнiх та практичних заходiв тощо.
Вiдповiдальний працiвник банку має володiти знаннями та навичками, що визначенi Вимогами до квалiфiкацiї вiдповiдального працiвника.
Слiд зазначити, що Положенням про здiйснення банками фiнансового монiторингу, встановленi спецiальнi вимоги щодо освiти, квалiфiкацiї та дiлової репутацiї вiдповiдального працiвника банкiвської установи, якi передбачають:
наявнiсть вищої юридичної або економiчної освiти та досвiду роботи в банку не менше трьох рокiв або досвiду роботи на посадi керiвника пiдроздiлу банку (фiлiї) не менше одного року, або значного (не менше трьох рокiв) досвiду роботи у сферi запобiгання та/або протидiї фiнансовiй злочинностi;
вiдсутнiсть судимостi за корисливi злочини;
бездоганну дiлову репутацiю.
Висновок про вiдповiднiсть кандидатури працiвника встановленим вимогам надає Нацiональний банк України на пiдставi наданих документiв про його професiйну придатнiсть i бездоганну дiлову репутацiю.
У випадку, якщо банк є професiйним учасником ринку цiнних паперiв, вiдповiдно до Порядку органiзацiї професiйної пiдготовки фахiвцiв з питань фiнансового монiторингу професiйних учасникiв ринку цiнних паперiв, затвердженого рiшенням Державної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку вiд 10.12.2003 N 562 та зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 10.02.2004 за N 176/8775, працiвник, вiдповiдальний за здiйснення фiнансового монiторингу, повинен мати також сертифiкат Державної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку про здiйснення професiйної дiяльностi на ринку цiнних паперiв (який повинен вiдповiдати лiцензiї (або однiй iз лiцензiй) на право здiйснення банком професiйної дiяльностi на ринку цiнних паперiв).
Так як i до керiвництва банку, дотримання встановлених вимог є обов'язковою умовою призначення вiдповiдального працiвника на посаду. Втiм, банку доцiльно i в подальшому здiйснювати додатковi заходи щодо перевiрки iнформацiї про особу, до повноважень якої вiдноситься органiзацiя внутрiшньобанкiвської системи запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, i фiнансуванню тероризму.
Оскiльки однiєю iз особливостей роботи служби фiнансового монiторингу є її широкий доступ до iнформацiї, при встановленнi адекватних процедур пiдбору персоналу цього структурного пiдроздiлу банку, особливе значення мають вимоги щодо дiлової репутацiї кандидатiв на зарахування.
З цiєю метою рекомендуємо банку з'ясовувати бiографiчнi та iншi характеристики особи, з якою вiн має намiр встановити трудовi вiдносини, на пiдставi наданих документiв, довiдок тощо. Крiм того, додаткову iнформацiю установа банку може отримати шляхом анкетування претендента на посаду. Анкета, крiм iншого, може мiстити питання щодо репутацiї та iнших даних про особу, зокрема:
iнформацiя про наявнiсть, вiдсутнiсть, погашення або зняття судимостi;
стан виконання зобов'язань щодо будь-якого банку або iншої фiзичної чи юридичної особи, наявнiсть проблем в частинi повернення боргiв;
факти порушення справи про банкрутство (лiквiдацiю) установ - попереднiх роботодавцiв та iнформацiя про займану посаду претендента на час порушення справи;
причина звiльнення з попереднього мiсця роботи (данi про вiдсутнiсть iсторiї примусового звiльнення або дисквалiфiкацiї з посади);
iнформацiя щодо мiсця проживання родини (дружини, дiтей, батькiв, братiв та сестер тощо).
Установам банку пропонуємо передбачати ефективнi процедури перевiрки iнформацiї про особу претендента. Джерелами перевiрки та додаткового вивчення iнформацiї про репутацiю персоналу мають бути надiйнi та доступнi для банкiвських установ джерела, зокрема, база втрачених паспортiв МВС, iнформацiя бюро кредитних iсторiй, ЄIС "Реєстр позичальникiв" Нацiонального банку України, iнформацiя попереднiх роботодавцiв, а також iншi доступнi джерела (ЗМI, Iнтернет тощо).
Слiд зазначити, що адекватнi заходи вивчення та перевiрки персоналу доцiльно забезпечувати банкам i в ходi подальшої професiйної дiяльностi спiвробiтникiв служби фiнансового монiторингу. Форми вивчення та джерела перевiрки, якi визначенi вище, доповнюються внутрiшньою iнформацiєю банку, отриманою в ходi професiйної дiяльностi особи в банкiвськiй установi.
Обов'язки щодо вивчення та перевiрки персоналу служби фiнансового монiторингу пропонуємо реалiзовувати вiдповiдно до встановленої банком процедури iз залученням пiдроздiлiв з управлiння персоналом, безпеки, аудиту, безпосереднiх менеджерiв та вищого керiвництва банку.
5. Особливостi ризикiв, пов'язаних з iншими групами персоналу, та заходи щодо їх зменшення
Банкiвською установою, з урахуванням структури та функцiй, визначених внутрiшнiм регламентом, можуть визначатися тi структурнi пiдроздiли або окремi працiвники, яким надаються повноваження вiдповiдального працiвника у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму, а також встановлюються обсяги таких повноважень.
Ризики банку, пов'язанi з персоналом, рекомендуємо визначати в залежностi вiд особливостей функцiй окремих пiдроздiлiв.
Для персоналу фронт-офiсу цi особливостi пов'язанi з безпосереднiм контактом з клiєнтом при вiдкриттi рахунку, проведеннi iдентифiкацiї, передачi/отриманнi готiвки, розрахункових та iнших документiв, усної iнформацiї; у зв'язку iз здiйсненням операцiй за рахунками клiєнтiв в автоматизованiй банкiвськiй системi (АБС); обслуговування зовнiшньоекономiчної дiяльностi; доступ до iнформацiї про фiнансовий стан, рiвень ризику клiєнтiв, зразкiв пiдписiв осiб, що уповноваженi дiяти вiд iменi клiєнта тощо.
Для персоналу бек-офiсу цi особливостi пов'язанi з формуванням внутрiшньобанкiвських документiв за операцiями по транзитних та iнших банкiвських рахунках; здiйсненням операцiй, пов'язаних iз обслуговуванням банкiвських пластикових карток, Iнтернет-банкiнгом та iншими новiтнiми технологiями; концентрацiєю ряду функцiй вiдокремлених структурних пiдроздiлiв на рiвнi головного банку; широким доступом до аналiтичної iнформацiї; володiнням ознаками оцiнок ризикiв окремих клiєнтiв та продуктiв, проведення операцiй за лоро-ностро - рахунками, в тому числi операцiй клiєнтiв за рахунками банкiв-кореспондентiв тощо.
Для персоналу пiдроздiлiв цiнних паперiв цi особливостi пов'язанi з вузькою спецiалiзацiєю окремих напрямкiв дiяльностi та необхiднiстю сертифiкацiї фахiвцiв; локальним iнформацiйно-технiчним забезпеченням системи проведення окремих операцiй з цiнними паперами; використанням широкого спектру фiнансових iнструментiв; нерозвиненiсть та недостатнє правове регулювання державного ринку цiнних паперiв тощо.
Для персоналу пiдроздiлiв iнформатизацiї та банкiвської безпеки цi особливостi пов'язанi з високим рiвнем поiнформованостi та безпосереднiм доступом до систем захисту iнформацiї; широким доступом до всiх видiв iнформацiї про клiєнтiв, в тому числi архiвiв; технiчним забезпеченням системи руху фiнансових потокiв; високим рiвнем автоматизацiї банкiвських процесiв тощо.
Зменшення ризикiв, пов'язаних з окремими групами персоналу, в тому числi при наборi, перевiрцi, контролi персоналу банку, може здiйснюватись шляхом:
встановлення та забезпечення дотримання внутрiшньобанкiвських професiйно-квалiфiкацiйних та репутацiйних вимог до окремих категорiй посад при наймi персоналу;
встановлення системи перевiрки iнформацiї при наймi вiдповiдних груп персоналу;
обмеження повноважень щодо доступу до iнформацiї;
встановлення персональної вiдповiдальностi за збереження визначених режимiв дiяльностi, проведення службових розслiдувань за фактами витоку конфiденцiйної iнформацiї банку;
своєчасної поiнформованостi про пiдвищений ризик клiєнтiв та їх операцiй;
збору iнформацiї по цивiльних та кримiнальних справах, участь в яких беруть спiвробiтники банку;
встановлення системи контролю дiяльностi пiдроздiлiв банку та проведенням внутрiшнiх аудиторських перевiрок, в частинi вивчення дiяльностi персоналу;
своєчасного виявлення фактiв несанкцiонованого доступу до iнформацiї, її розголошення (втрати) та вжиття вiдповiдних заходiв за вказаними фактами.
IV. Загальнi принципи належного управлiння ризиками
Пiдсумовуючи викладене, слiд зазначити, що умовами належного управлiння ризиками, пов'язаними з персоналом, є:
чiткий розподiл функцiональних обов'язкiв спiвробiтникiв банку; надання кожному спiвробiтнику банку доступу тiльки до iнформацiї, необхiдної для виконання своїх службових обов'язкiв;
навчання спiвробiтникiв банку з метою пiдвищення їх професiйного рiвня та квалiфiкацiї, ознайомлення з новими банкiвськими технологiями, а також системи мотивацiї спiвробiтникiв банку в постiйному пiдвищеннi квалiфiкацiї;
розробка програм здiйснення фiнансового монiторингу вiдповiдно до окремих напрямiв його дiяльностi з обслуговування клiєнтiв та технологiчних карт на проведення банкiвських операцiй;
розподiл повноважень на прийняття максимальних ризикiв мiж колегiальними органами банку, керiвниками пiдроздiлiв;
видiлення достатнього фiнансування для технiчного забезпечення дiяльностi внутрiшньобанкiвської системи фiнансового монiторингу, своєчасного поновлення програмного забезпечувати, та реалiзацiя окремих технiчних завдань з метою пiдвищення ефективностi системи.
Крiм зазначеного, для уникнення ризикiв, пов'язаних з персоналом, рекомендуємо банкам придiляти увагу та забезпечувати здiйснення заходiв у наступних напрямках:
у разi сумiщення спiвробiтником обов'язкiв вiдповiдального працiвника за здiйснення фiнансового монiторингу з виконанням iнших функцiй, має бути переглянутий та скоригований загальний обсяг його завдань з метою належного виконання посадових обов'язкiв;
при погодженнi кандидатури вiдповiдальних працiвникiв фiлiй банку, банком-юридичною особою має здiйснюватись уважне вивчення даних про кандидата та, у разi необхiдностi, забезпечення його навчання до призначення на посаду або протягом встановленого термiну пiсля призначення;
сприяти своєчасному заповненню вакантних посад службовцiв, що виконують обов'язки у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, i фiнансуванню тероризму;
на час вiдсутностi постiйних працiвникiв, звертати особливу увагу на вiдповiднiсть встановленим вимогам, наявностi квалiфiкацiї та навичок осiб-дублерiв, що виконують функцiї у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, i фiнансуванню тероризму;
забезпечувати впровадження програм оплати працi, адекватних ризикам, вiдповiдальностi та завданням, якi б дозволяли залучати та утримувати квалiфiкований персонал;
забезпечувати належне правове супроводження дiяльностi служби фiнансового монiторингу.
Пiд час проведення своєї дiяльностi банку доцiльно також звертати увагу на факти, якi можуть свiдчити про наявнiсть неконтрольованих комплаєнс-ризикiв, пов'язаних з персоналом, зокрема:
вiдсутнiсть у вiдповiдального працiвника навичок (освiти, практичного досвiду) у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом;
неукомплектованiсть штату служби фiнансового монiторингу або часта змiна персоналу протягом короткого промiжку часу;
застосування заходiв впливу до банкiвської установи та її посадових осiб з боку наглядових органiв, в зв'язку iз недотриманням вимог нормативно-правових актiв у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, i фiнансуванню тероризму, а також внутрiшньобанкiвських положень у зазначенiй сферi;
виявлення внутрiшнiм контролем або аудитом неодноразових порушень структурними пiдроздiлами чи окремими працiвниками вимог у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом.
Директор Департаменту взаємодiї та методичного забезпечення системи фiнансового монiторингу | А. С. Подкоритов |