ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
НАКАЗ
Київ
17.12.10 | N 1485 |
---|
Про заходи щодо введення системи визначення
ризикових показникiв за суб'єктними ознаками
("Бiлий" та "Чорний" списки) при
здiйсненнi митного контролю та митного
оформлення
З метою реалiзацiї пункту 16 завдань реформування митної служби України, що передбаченi Концепцiєю реформування дiяльностi митної служби України на 2011-2015 роки "Обличчям до людей", щодо поширення принципу селективностi контролю на основi автоматизованого управлiння ризиками та вiдповiдно до стандартних правил 6.3 та 6.4 Мiжнародної конвенцiї про спрощення та гармонiзацiю митних процедур вiд 18.05.73, до якої Україна приєдналась згiдно iз Законом України "Про приєднання України до Протоколу про внесення змiн до Мiжнародної конвенцiї про спрощення та гармонiзацiю митних процедур" вiд 05.10.2006 N 227-V, статтi 42 Митного кодексу України наказую:
1. Затвердити Критерiї та Порядок формування Реєстру пiдприємств, перемiщення якими товарiв та транспортних засобiв мають ознаки ризикованостi або сумнiвностi ("Чорний список") (далi - Реєстр), що додаються.
2. Встановити, що:
2.1. До товарiв i транспортних засобiв, що перемiщуються через митний кордон України пiдприємствами, якi не включенi до Реєстру ("Бiлий список"), митний контроль здiйснюється iз застосуванням мiнiмально необхiдного обсягу митних процедур, визначеного вiдповiдно до нормативно-правових актiв, що регулюють порядок проведення митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв.
2.2. До товарiв i транспортних засобiв, що перемiщуються через митний кордон України пiдприємствами, якi включенi до Реєстру, застосовуються форми та обсяг митного контролю, визначенi в тому числi за результатами оцiнки ризикiв вiдповiдно до затверджених профiлiв ризику з використанням Реєстру.
3. Керiвникам структурних пiдроздiлiв Держмитслужби, спецiалiзованих митних установ, регiональних митниць, митниць, вiдповiдальних за ведення роздiлiв Реєстру:
3.1. Визначити посадових осiб, вiдповiдальних за ведення роздiлiв Реєстру.
3.2. Здiйснювати накопичення даних для ведення Реєстру, починаючи з дати пiдписання цього наказу.
3.3. Забезпечити ведення Реєстру з дати введення в експлуатацiю вiдповiдного програмно-iнформацiйного комплексу Єдиної автоматизованої iнформацiйної системи Держмитслужби (далi - ЄАIС).
4. Керiвникам структурних пiдроздiлiв Держмитслужби, спецiалiзованих митних установ, вiдповiдальних за контроль та координацiю дiй з ведення роздiлiв Реєстру, забезпечити здiйснення контролю за своєчаснiстю та повнотою ведення митними органами вiдповiдних роздiлiв Реєстру.
5. Департаменту аналiтичної роботи, управлiння ризиками та аудиту (Ярмольський С.I.), керiвникам структурних пiдроздiлiв Держмитслужби, вiдповiдальних за контроль та координацiю дiй з ведення роздiлiв Реєстру, протягом 10 днiв з дати пiдписання наказу розробити та направити до Регiональної iнформацiйної митницi форму Реєстру та технiчне завдання щодо розроблення вiдповiдного програмно-iнформацiйного комплексу ЄАIС.
6. Департаменту аналiтичної роботи, управлiння ризиками та аудиту (Ярмольський С.I.) протягом 30 днiв з дати пiдписання наказу розробити та вжити заходiв iз затвердження профiлiв ризику з використанням Реєстру.
7. Регiональнiй iнформацiйнiй митницi протягом 30 днiв з дати отримання iнформацiї вiдповiдно до пункту 5 цього наказу розробити й увести в експлуатацiю програмно-iнформацiйний комплекс ЄАIС iз формування Реєстру.
8. Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил (Лисий В.М.) протягом 30 днiв з дати пiдписання наказу подати на затвердження Порядок пiдготовки та поставлення на контроль структурними пiдроздiлами Держмитслужби України, митними органами орiєнтувань з використанням модуля "Орiєнтування" програмно-iнформацiйного комплексу "Iнспектор-2006".
9. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Служби Дериволкова С.Д.
Голова Державної митної служби України | I.Г.Калєтнiк |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Державної митної служби України 17.12.10 N 1485 |
Критерiї для формування Реєстру пiдприємств, перемiщення якими товарiв та транспортних засобiв мають ознаки ризикованостi або сумнiвностi ("Чорний список")
1. Наявнiсть протоколiв про порушення митних правил або порушеної кримiнальної справи щодо посадової особи пiдприємства.
2. Отримання в установленому порядку митними органами iнформацiї, за результатами опрацювання якої встановлено, що пiдприємство-нерезидент має ознаки, що вказують на сумнiвнiсть його iснування та/або ведення ним господарської дiяльностi.
3. Отримання митним органом вiд iнших митних органiв, спецiалiзованих митних установ, правоохоронних, податкових органiв, мiжнародних органiзацiй, митних або iнших адмiнiстрацiй iноземних держав, з iнших джерел iнформацiї про пiдприємства, посадових осiб пiдприємств, якими чи за допомогою яких можуть бути вчиненi митнi правопорушення (орiєнтування).
4. Наявнiсть у пiдприємств-резидентiв непогашених податкових зобов'язань, податкових боргiв за митними платежами.
5. Наявнiсть фактiв недопуску пiдприємством-резидентом до проведення митними органами на цьому пiдприємствi перевiрки системи звiтностi та облiку товарiв i транспортних засобiв, що перемiщуються через митний кордон України, перешкоджання посадовим особам, уповноваженим на проведення перевiрки, у доступi до товарiв, транспортних засобiв i документiв, а також непред'явлення в установлений законодавством строк без поважних причин таких товарiв, транспортних засобiв i документiв посадовiй особi митного органу.
6. Установлення митним органом на пiдставi iнформацiї компетентних органiв iноземних держав факту пiдробки (фальсифiкацiї) поданого пiдприємством-резидентом при декларуваннi товарiв сертифiката про походження товару.
7. Позбавлення пiдприємства права на перевезення вантажiв iз застосуванням книжки МДП на пiдставi статтi 38 Митної конвенцiї про мiжнародне перевезення вантажiв iз застосуванням книжки МДП.
В.о. начальника Департаменту аналiтичної роботи, управлiння ризиками та аудиту | С.I.Ярмольський |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Державної митної служби України 17.12.10 N 1485 |
Порядок формування Реєстру пiдприємств, перемiщення якими товарiв та транспортних засобiв мають ознаки ризикованостi або сумнiвностi ("Чорний список") (далi - Реєстр)
1. Роздiл "Порушники митних правил"
1.1. Пiдприємства включаються до роздiлу Реєстру за наявностi однiєї з таких умов:
складення протягом року щодо посадової особи пiдприємства протоколу про порушення митних правил, вiдповiдальнiсть за якi передбачена статтями 340, 345, 351, 352, 353, 355 Митного кодексу України;
повторне протягом року складення щодо посадової особи пiдприємства протоколу про порушення митних правил, вiдповiдальнiсть за якi передбачена статтями 331, 336, 339, 342, 348, 349 Митного кодексу України;
систематичне (три i бiльше рази) протягом року складення щодо посадової особи пiдприємства протоколу про порушення митних правил, вiдповiдальнiсть за якi передбачена статтями 329, 332, 333, 334, 335, 337, 338, 341, 343, 346, 347, 350, 354 Митного кодексу України;
порушення щодо посадової особи пiдприємства кримiнальної справи про контрабанду.
1.2. Пiдприємства виключаються з роздiлу Реєстру за наявностi однiєї з таких умов:
прийняття рiшення про закриття справи про порушення митних правил;
пройшло бiльше одного року з дати прийняття рiшення у справi про порушення митних правил, крiм прийняття рiшення про закриття справи;
прийняття рiшення про закриття кримiнальної справи;
пройшло бiльше двох рокiв з дати винесення судом вироку за кримiнальною справою про контрабанду.
1.3. Iнформацiя передається до роздiлу Реєстру автоматизовано пiсля занесення вiдповiдної iнформацiї про порушення митних правил та контрабанду до програмно-iнформацiйного комплексу ЄАIС "Боротьба з контрабандою та порушеннями митних правил".
1.4. Внесення вiдповiдної iнформацiї до програмно-iнформацiйного комплексу ЄАIС "Боротьба з контрабандою та порушеннями митних правил" здiйснюється регiональними митницями, митницями протягом одного робочого дня пiсля складення протоколу про порушення митних правил, порушення кримiнальної справи (отримання митним органом iнформацiї про порушення кримiнальної справи), прийняття рiшення у справi про порушення митних правил, у кримiнальнiй справi про контрабанду.
1.5. Контроль та координацiя дiй з внесення вiдповiдної iнформацiї до програмно-iнформацiйного комплексу ЄАIС "Боротьба з контрабандою та порушеннями митних правил" здiйснюється Департаментом боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил.
2. Роздiл "Пiдприємства-нерезиденти, дiяльнiсть яких є сумнiвною"
2.1. Пiдприємства-нерезиденти включаються до роздiлу Реєстру за умови отримання в установленому порядку митними органами iнформацiї, за результатами опрацювання якої встановлено, що пiдприємство-нерезидент:
1 - не зареєстроване в країнi приналежностi;
2 - не перебуває за вказаною адресою;
3 - не має постiйної адреси;
4 - має лише адресу для листування (абонентську скриньку, електронну адресу);
5 - знаходиться в розшуку;
6 - визнане банкрутом;
7 - лiквiдоване;
8 - має iншi ознаки, що вказують на сумнiвнiсть його iснування та/або ведення ним господарської дiяльностi (не здiйснює зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть тощо).
2.2. Пiдприємства-нерезиденти виключаються з роздiлу Реєстру пiсля отримання митним органом iнформацiї з офiцiйних джерел, що спростовує наявнiсть пiдстав, зазначених у пунктi 2.1 цього Порядку.
2.3. Iнформацiя вноситься до роздiлу Реєстру протягом трьох робочих днiв з дати отримання митним органом iнформацiї, що свiдчить про наявнiсть пiдстав, зазначених у пунктах 2.1, 2.2 цього Порядку.
2.4. Ведення роздiлу Реєстру здiйснюється Регiональною iнформацiйною митницею, регiональними митницями, митницями.
2.5. Контроль та координацiя дiй з ведення роздiлу Реєстру здiйснюється Департаментом митної статистики, Департаментом боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил та Департаментом аналiтичної роботи, управлiння ризиками та аудиту.
3. Роздiл "Пiдприємства, щодо яких наявнi орiєнтування"
3.1. Пiдприємства включаються до роздiлу Реєстру пiсля отримання митним органом вiд iнших митних органiв, спецiалiзованих митних установ, правоохоронних, податкових органiв, мiжнародних органiзацiй, митних або iнших адмiнiстрацiй iноземних держав, з iнших джерел iнформацiї про те, що такими пiдприємствами, їх посадовими особами чи за допомогою таких пiдприємств, їх посадових осiб можуть бути вчиненi митнi правопорушення.
3.2.Пiдприємства виключаються з роздiлу Реєстру пiсля закiнчення термiну дiї орiєнтування.
3.3. Iнформацiя передається до роздiлу Реєстру автоматизовано пiсля занесення вiдповiдної iнформацiї про орiєнтування до модуля "Орiєнтування" програмно-iнформацiйного комплексу "Iнспектор-2006" та її автоматизованого передання до вiдповiдного програмно-iнформацiйного комплексу ЄАIС.
3.4. Порядок внесення вiдповiдної iнформацiї до модуля "Орiєнтування" програмно-iнформацiйного комплексу "Iнспектор-2006" визначається окремим наказом Держмитслужби.
3.5. Контроль та координацiя дiй з унесення вiдповiдної iнформацiї до модуля "Орiєнтування" програмно-iнформацiйного комплексу "Iнспектор-2006" здiйснюється Департаментом боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил.
4. Роздiл "Пiдприємства-резиденти, щодо яких наявнi непогашенi податковi зобов'язання та податковi борги за митними платежами"
4.1. Пiдприємства-резиденти включаються до роздiлу Реєстру за наявностi однiєї з таких умов:
непогашення платником податкiв податкового зобов'язання протягом десяти робочих днiв вiд дня отримання податкового повiдомлення, складеного на пiдставi акта документальної перевiрки;
наявнiсть у платника податкiв непогашеної суми податкового боргу.
4.2. Пiдприємства-резиденти виключаються з роздiлу Реєстру пiсля погашення платником податкiв суми податкового зобов'язання, податкового боргу або якщо пройшло бiльше трьох рокiв з дати виникнення податкового боргу.
4.3. Iнформацiя вноситься до роздiлу Реєстру протягом трьох робочих днiв з дати отримання митним органом iнформацiї, що свiдчить про наявнiсть пiдстав, зазначених у пунктах 4.1, 4.2 цього Порядку.
4.4. Ведення роздiлу Реєстру здiйснюється регiональними митницями, митницями.
4.5. Контроль та координацiя дiй з ведення роздiлу Реєстру здiйснюється Департаментом адмiнiстрування митних платежiв.
5. Роздiл "Пiдприємства-резиденти, щодо яких наявнi факти недопуску до проведення перевiрок чи непред'явлення документiв"
5.1. Пiдприємства-резиденти включаються до роздiлу Реєстру за наявностi однiєї з таких умов:
наявностi задокументованого факту недопуску пiдприємством-резидентом до проведення митними органами на пiдприємствi перевiрки системи звiтностi та облiку товарiв i транспортних засобiв, що перемiщуються через митний кордон України;
наявностi задокументованого факту перешкоджання посадовим особам, уповноваженим на проведення перевiрки, у доступi до товарiв, транспортних засобiв i документiв;
непред'явлення в установлений законодавством строк без поважних причин товарiв, транспортних засобiв i документiв посадовiй особi митного органу.
При цьому складено акт про вiдмову в допуску до проведення перевiрки та/або протокол про порушення митних правил, вiдповiдальнiсть за яке передбачена статтею 342 Митного кодексу України.
5.2. Пiдприємства-резиденти виключаються з роздiлу Реєстру за наявностi однiєї з таких умов:
пройшло бiльше одного року з дати прийняття рiшення у справi про порушення митних правил, вiдповiдальнiсть за яке передбачена статтею 342 Митного кодексу України, крiм прийняття рiшення про закриття справи;
прийняття рiшення про закриття справи про порушення митних правил;
допуск до проведення перевiрки;
пред'явлення необхiдних документiв.
5.3. Iнформацiя вноситься до роздiлу Реєстру протягом трьох робочих днiв з дати отримання митним органом iнформацiї, що свiдчить про наявнiсть пiдстав, зазначених у пунктах 5.1, 5.2 цього Порядку.
5.4. Ведення роздiлу Реєстру здiйснюється регiональними митницями, митницями.
5.5. Контроль та координацiя дiй з ведення роздiлу Реєстру здiйснюється Департаментом аналiтичної роботи, управлiння ризиками та аудиту.
6. Роздiл "Пiдприємства-резиденти, якими при декларуваннi товарiв подавались сертифiкати про походження товарiв, визнанi за результатами перевiрки пiдробленими (фальсифiкованими)"
6.1. Пiдприємства-резиденти включаються до роздiлу Реєстру у разi установлення митним органом на пiдставi iнформацiї компетентних органiв iноземних держав факту пiдробки (фальсифiкацiї) поданого пiдприємством при декларуваннi товарiв сертифiката про походження товару.
6.2. Пiдприємства-резиденти виключаються з роздiлу Реєстру, якщо пройшло бiльше одного року з дати отримання митним органом вiдповiдної iнформацiї.
6.3. Iнформацiя вноситься до роздiлу Реєстру протягом п'ятнадцяти робочих днiв з дати отримання вiдповiдної iнформацiї.
6.4. Ведення роздiлу Реєстру здiйснюється Управлiнням митно-тарифного регулювання.
7. Роздiл "Пiдприємства, позбавленi права на перевезення вантажiв iз застосуванням книжки МДП на пiдставi статтi 38 Митної конвенцiї про мiжнародне перевезення вантажiв iз застосуванням книжки МДП"
7.1. Пiдприємства включаються до роздiлу Реєстру пiсля позбавлення пiдприємства наказом Держмитслужби права на перевезення вантажiв iз застосуванням книжки МДП на пiдставi статтi 38 Митної конвенцiї про мiжнародне перевезення вантажiв iз застосуванням книжки МДП.
7.2. Пiдприємства виключаються з роздiлу Реєстру пiсля закiнчення термiну дiї позбавлення права на перевезення вантажiв iз застосуванням книжки МДП.
7.3 Iнформацiя вноситься до роздiлу Реєстру протягом трьох робочих днiв з дати пiдписання вiдповiдного наказу Держмитслужби.
7.4. Ведення роздiлу Реєстру здiйснюється Управлiнням контролю за перемiщенням товарiв.
В.о. начальника Департаменту аналiтичної роботи, управлiння ризиками та аудиту | С.I.Ярмольський |