ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
05.10.2011 | N 19/6-10.2/5399-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць, митниць |
Вiдповiдно до вимог наказу
Держмитслужби України вiд 14.01.2009 N 19 щодо
обмiну iнформацiєю, визначальною для iдентифiкацiї
та класифiкацiї товарiв, надаємо для використання
у роботi методичнi рекомендацiї щодо вiдбору проб
та зразкiв, якi введенi в дiю наказами Управлiння:
- вiд 26.09.11 N 170 - неорганiчних матерiалiв, а саме: гiдроксиду натрiю та сiрки;
- вiд 26.09.11 N 172 - бiлкових речовин.
Додатки:
1. "Методичнi рекомендацiї по
вiдбору проб i зразкiв неорганiчних матерiалiв, а
саме: гiдроксиду натрiю та сiрки" на 11 арк.;
2. "Методичнi рекомендацiї щодо
вiдбору проб та зразкiв бiлкових речовин" на
9арк.
Т.в.о. начальника Управлiння | М.М. Папуша |
Додаток 1 |
МЕТОДИЧНI РЕКОМЕНДАЦIЇ
По вiдбору проб i зразкiв неорганiчних матерiалiв, а
саме: гiдроксиду натрiю та сiрки
Вступ
Згiдно з Поясненнями до Української класифiкацiї товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi (Пояснення до УКТЗЕД), гiдроксид натрiю (каустична сода) класифiкується у товарнiй позицiї 2815.
Сiрка в залежностi вiд ступеню чистоти класифiкується або у товарнiй позицiї 2802 (сiрка сублiмована або осаджена, сiрка колоїдна) або у товарнiй позицiї 2503 (самородна, нерафiнована, рафiнована та iн..). Сiрка розфасована в форми або упаковки для роздрiбної торгiвлi класифiкується у товарнiй позицiї 3808.
Враховуючи широкий спектр випускних форм гiдроксиду натрiю та сiрки, необхiдною умовою для проведення якiсних дослiджень з метою iдентифiкацiї та подальшої класифiкацiї товарiв згiдно з УКТЗЕД є правильний вiдбiр проб i зразкiв вiдповiдно до вимог чинних нормативних документiв.
1. Призначення, сфера застосування
Методичнi рекомендацiї призначенi для посадових осiб митних органiв, якi здiйснюють вiдбiр проб i зразкiв та надають їх для проведення дослiджень.
Основною метою дослiдження проб i зразкiв товару є проведення дослiджень для надання вiдповiдей на питання, якi поставленi у запитi митних органiв, визначення вiдповiдностi чи невiдповiдностi опису товару у графi 31 ВМД, iдентифiкацiя товару для подальшої класифiкацiї товару згiдно з УКТЗЕД в рамках процедур митного контролю та митного оформлення.
2. Нормативнi посилання
У цих методичних рекомендацiях є посилання на наступнi законодавчi та нормативнi документи:
1. Большая советская энциклопедия. Электронная версия.
2. Химическая энциклопедия: В 5 т. Ред. кол. Кнунянц И.Л. (гл. ред.) и др. Научное издательство "Большая российская энциклопедия" - М., 1999.
3. Лист ДМСУ вiд 20.09.2007 р. N 29/1-10.2/5628-ЕП "Про доповнення до листiв вiд 15.03.06 N 29/1-10.2/1725-ЕП та вiд 05.05.06 N 29/1-10.2/3192-ЕП щодо методичних рекомендацiй по вiдбору проб i зразкiв для лабораторних дослiджень".
4. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.02 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" (зi змiнами й доповненнями).
5. Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
6. Митний кодекс України. Закон України вiд 11.07.02 N 92-IV зi змiнами й доповненнями.
7. Наказ Державної митної служби України вiд 23.12.02 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" зi змiнами й доповненнями, внесеними наказом Державної митної служби України вiд 14.09.07 N 760
8. Наказ Державної митної служби України вiд 18.04.05 N 302 "Про затвердження форми акта про взяття проб i зразкiв товарiв".
9. ГОСТ 12.1.004-91 ССБТ. Пожарная безопасность. Общие требования.
10. ГОСТ 12.1.005-88 ССБТ. Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны.
11. ГОСТ 2263-79. Натрий едкий технический. Технические условия.
12. ГОСТ 6732.2-89 Красители органические, продукты промежуточные для красителей, вещества текстильно-вспомогательные. Методы отбора проб.
13. ГОСТ 3885-73. Реактивы и особо чистые вещества. Правила приемки, отбора проб, фасовка, упаковка, маркировка, транспортирование и хранение.
14. ДСТУ 2178-93 (ГОСТ 127.3 -93) Сiрка технiчна. Вiдбiр та пiдготовка проб.
3. Термiни та визначення
Натрiю гiдроксид NaOH, їдкий натр, каустична сода - їдкий луг; безбарвнi кристали.
Технiчний продукт - бiла тверда непрозора маса. Гiдроксид натрiю гiгроскопiчний, при контактi з водою розчиняється з видiленням великої кiлькостi тепла.
Гiдроксид натрiю руйнує матерiали органiчного походження (шкiру, папiр та iн.. [1,2].
Сiрка - хiмiчний елемент VI групи перiодичної системи Менделєєва. Зовнiшнiй вигляд - кристалiчна речовина жовтого кольору. Майже не розчинна у водi [1].
Партiя - кiлькiсть товару, однорiдного за якiстю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного iнтервалу часу в одних i тих же умовах, призначеного для iмпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвiдчує якiсть та перемiщуються на адресу одного одержувача за одним перевiзним документом (транспортною накладною, коносаментом тощо) [3].
Зразок - окрема одиниця дослiджуваного об'єкту (товару) [3].
Проба - кiлькiсть нештучного товару або частина зразка, яка вiдiбрана з партiї, що дослiджується, тотожна складу й ознакам партiї [3].
Точкова проба - проба, вiдiбрана за один прийом вiд продукцiї. Вона характеризує якiсть товару в одному об'єктi чи тарному мiсцi або на певному заданому рiвнi резервуару чи транспортного засобу [3].
Об'єднана проба - проба, складена з ретельно перемiшаних точкових проб, вiдiбраних у вiдповiдному порядку, об'єднаних у вказаному спiввiдношеннi та для якої характернi середнi значення характеристик товару [3].
Середня проба - частина об'єднаної проби, що складається з двох рiвноцiнних проб - аналiтичної та контрольної [3].
Аналiтична проба - частина середньої проби, яка використовується для лабораторного дослiдження [3].
Контрольна проба - частина середньої проби, яка зберiгається протягом двох мiсяцiв i використовується для арбiтражних дослiджень [3].
Вибiрка - кiлькiсть одиниць товару, якi вiдбирають вiд загальної кiлькостi товарних одиниць для перевiрки [3].
Об'єм вибiрки - кiлькiсть одиниць товару, що вiдбирають з кожної партiї для перевiрки [3].
Квартування - метод, що полягає у послiдовному виконаннi за встановленими правилами розподiлу об'єднаної проби, розмiщеної рiвним шаром на площинi у виглядi квадрату, з метою її зменшення для одержання аналiтичної та контрольної проб [3].
4. Загальнi правила вiдбору проб та зразкiв товарiв
4.1 Взяття проб i зразкiв товарiв проводиться вiдповiдно до вимог Порядку 1862 та наказу 19.
4.2 Взяття проб i зразкiв товарiв, згiдно статтею 75 Митного кодексу України здiйснюється в рамках процедур митного контролю та митного оформлення уповноваженою посадовою особою митного органу на пiдставi вмотивованого письмового розпорядження керiвника вiдповiдного митного органу або його заступника за умови обов'язкової присутностi власника товару або декларанта чи уповноваженої ним особи.
4.3 Проби та зразки товарiв вiдбираються у кiлькостi, яка забезпечує можливiсть проведення їхнього дослiдження за нормами, затвердженими вiдповiдними нормативними документами
4.4. Мiнiмальнi кiлькостi проб/зразкiв натрiю гiдроксиду та сiрки для проведення дослiджень складає:
- натрiю гiдроксид - 0,5/0,5 л, або 0,2/0,2 кг;
- сiрка - 1/1 кг (робочий/контрольний зразок);
- у випадках коли товари розфасовано для роздрiбної торгiвлi об'єм проб (робочої та контрольної) повинен складати не менш нiж 1 уп. Для кожної проби.
5. Вiдбiр проб та зразкiв гiдроксиду натрiю
5.1. Технiка безпеки при роботi з гiдроксидом натрiю.
Гiдроксид натрiю є агресивною речовиною. При попаданнi на шкiру викликає хiмiчнi опiки, при тривалiй дiї може викликати виразки та екземи.
Особливо небезпечним є потрапляння навiть невеликих кiлькостей гiдроксиду натрiю в очi.
Особи, що безпосередньо здiйснюватимуть вiдбiр проб гiдроксиду натрiю повиннi бути забезпеченими засобами iндивiдуального захисту: захисний одяг, взуття, рукавичками, захиснi окуляри та протигаз (марки БКФ). [11]
5.2. Особливостi вiдбору проб (зразкiв) гiдроксиду натрiю.
Враховуючи гiгроскопiчнiсть гiдроксиду натрiю та його здатнiсть до поглинання вуглекислого газу з атмосфери всi операцiї з пробами (вiдбiр, об'єднання, квартування, зберiгання, транспортування) необхiдно проводити таким чином, щоб мiнiмiзувати час контакту проб з атмосферою.
Гiдроксид натрiю є хiмiчно активною (агресивною) речовиною, що здатна руйнувати скло та деякi матерiали органiчного походження, тому пiд час вiдбору проб необхiдно використовувати матерiали стiйкi до дiї гiдроксиду натрiю, наприклад полiетилен, полiтетрафторетилен (тефлон). Особливо це стосується матерiалу ємностей (в т.ч. кришок) для зберiгання проб.
5.3. Визначення об'єму вибiрки для взяття точкових проб.
Точковi пробi гiдроксиду натрiю вiдбирають:
- при поставках у залiзничних або автоцистернах - вiд кожної цистерни;
- при поставках у спецiалiзованих контейнерах, бочках та барабанах - вiд 10% пакувальних одиниць (одиниць тари) у випадковому порядку, проте кiлькiсть пакувальних одиниць не повинна бути менше трьох.
5.4. Обладнання та порядок вiдбору проб гiдроксиду натрiю (у виглядi розчинiв).
Для вiдбору точкових проб використовують два основнi методи:
1) вiдбирають точковi проби з трьох рiвнiв пакувальної одиницi (дно, середина, верх).
2) Повiльно занурюють або пiднiмають вiдкритий пробовiдбiрник, для отримання усередненої проби.
Точковi проби зi спецiалiзованих контейнерiв та бочок вiдбирають металевим пробовiдбiрником виготовленим з нержавiючої сталi марки Х18Н10Т (мал. 1).
Мал. 1 Пробовiдбiрник для вiдбору проб гiдроксиду натрiю з бочок та спецiалiзованих контейнерiв
Точковi проби з цистерн та ємностей для зберiгання гiдроксиду натрiю вiдбирають пробовiдбiрником зовнiшнiй вигляд якого зображено на мал. 2.
Дренажнi отвори |
|
1 - футляр iз нержавiючої сталi; 2 - банка з полiетилену; 3 - пробка з полiетилену. |
Мал. 2. Пробовiдбiрник для вiдбору проб з цистерн та ємностей зберiгання гiдроксиду натрiю.
Пробовiдбiрник складається з футляру з потовщеним дном та вушками. До вушок футляру прикрiпляють шнур або ланцюжок довжина якого не повинна бути меншою нiж висота ємностi, з якої вiдбирають проби.
Матерiал, з якого виготовлено футляр - нержавiюча сталь марки Х18Н10Т. Матерiал з якого виготовляють шнур або ланцюжок також повинен бути стiйким до дiї лугу - сталь Х18Н10Т, полiетилен, фторопласт.
В футляр вставляють банку з полiетилену з кришкою, що закручується. Банку закрiплюють у футлярi за допомогою проволоки з нержавiючої сталi.
Для вiдбору проб розчинiв гiдроксиду натрiю допускається використання iнших конструкцiй пробовiдбiрникiв, що забезпечують вiдбiр проб з будь-якого рiвня продукту.
При використаннi пробовiдбiрникiв зображених на мал. 2 у футляр вставляють банку з полiетилену, з кришкою що закручується, та закрiплюються банку до вушок футляра за допомогою дрота з нержавiючої сталi. Безпосередньо перед зануренням кришку в банцi замiнюють на пробку з полiетилену (фторопласту), до якої прикрiплено шнур зi стiйкого до дiю лугiв матерiалiв.
Пробу вiдбирають зануренням пробовiдбiрника до дна цистерни (ємностi), пiсля чого висмикують пробку з банки та повiльно пiднiмають пробовiдбiрник.
5.5. Обладнання та порядок вiдбору проб гiдроксиду натрiю у твердому виглядi (лусочки, гранули).
Для вiдбору проб гiдроксиду натрiю у твердому виглядi використовують щуп зi сталi Х18Н10Т.
Точковi проби вiдбирають занурюючи щуп на 3/4 глибини пакувальної ємностi.
5.6. Обладнання та порядок вiдбору проб плавленого гiдроксиду натрiю.
Вiдбiр проб плавленого гiдроксиду натрiю проводять з використанням щупа-свердла (мал. 3) iз зовнiшнiм дiаметром 24 мм i глибиною нарiзки гвинта 6 мм.
Мал. 3. Щуп-свердло для вiдбору проб плавленого гiдроксиду натрiю.
Точковi проби товарiв у плавленого гiдроксиду натрiю вiдбирають за допомогою щупа-свердла, який вручну або за допомогою електроприводу опускають, укручуючи в продукт до дна тари потiм виймають i витягують пробу шпателем. Для рiзної по висотi тари застосовують свердла рiзної довжини. Вiдбирають три точковi проби: двi поблизу стiнки упаковки й одну поблизу її центра. [12]
5.7. Отримання середньої проби та видiлення аналiтичної та контрольної проб.
Отриманi точковi проби об'єднують, ретельно перемiшують з метою отримання об'єднаної проби.
З об'єднаної проби в залежностi вiд агрегатного стану товару видiляють середню пробу, яку в свою чергу роздiляють на аналiтичну та контрольну проби.
Якщо проба товару знаходиться у твердому станi, скорочення об'єднаної проби проводять методом квартування. Якщо проба знаходиться у рiдкому станi, скорочення об'єднаної проби не проводять, а аналiтичну та контрольну проби вiдбирають безпосередньо вiд об'єднаної проби [7].
5.8. Вiдбiр зразкiв гiдроксиду натрiю розфасованого у банки та iншу споживчу тару [13].
Для вiдбору зразкiв гiдроксиду натрiю, розфасованого у споживчу тару (наприклад, банки) визначають об'єм вибiрки, керуючись таблицею 1. Вiдбирають точковi проби/зразки. Скорочують кiлькiсть зразкiв у випадковому порядку з метою отримання аналiтичної та контрольної проб, з урахуванням [7].
Таблиця 1
Маса продукцiї у одиницi споживчої тари | Обсяг вибiрки вiд загальної кiлькостi пакувальних одиниць партiї, % | Мiнiмальна кiлькiсть пакувальних одиниць в об'ємi вибiрки, шт. | Кiлькiсть одиниць споживчої тари, що вiдбирається вiд однiєї пакувальної одиницi у вибiрцi, шт. | |||
Ящики, мiшки, барабани | Груповi пакування | Ящики, мiшки, барабани | Груповi пакування | Ящики, мiшки, барабани | Груповi пакування | |
До 500 г включно | 0,25 | 0,1 | 5 | 3 | 3 | 5 |
Понад 500 г, але не бiльш нiж 1 кг | 0,5 | 0,3 | 6 | 2 | 2 | 4 |
Понад 1 кг | 1 | 0,5 | 5 | 1 | 1 | 2 |
6. Вiдбiр проб сiрки
Вiдбiр проб сiрки здiйснюється вiдповiдно ДСТУ 2178-93 (ГОСТ 127.3 -93) Сiрка технiчна. Вiдбiр та пiдготовка проб.
6.1. Технiка безпеки при вiдборi проб сiрки
Мiсця вiдбору проб повиннi вiдповiдати вимогам нормативної документацiї з охорони працi [9, 10].
Особи, що безпосередньо здiйснюватимуть вiдбiр проб сiрки повиннi бути забезпеченими засобами iндивiдуального захисту: захисний одяг, взуття, рукавичками, респiратор (ШБ-1).
6.2. Основнi види сiрки та особливостi вiдбору проб
Враховуючи деякi вiдмiнностi у класифiкацiї сiрки та вiдповiдно до вимог технiчної документацiї, при вiдборi проб необхiдно враховувати фiзичний стан товару.
Для твердого стану пропонуємо використовувати наступнi методики:
- для саморiдної, нерафiнованої, рафiнованої та iнших видiв сiрки у виглядi кускiв використовувати методику вiдбору комової сiрки;
- для вiдбору проб сублiмованої, осадженої, колоїдної та iнших видiв дрiбнодисперсної сiрки використовувати методику вiдбору проб молотої сiрки.
6.3. Обладнання для вiдбору проб сiрки
Для вiдбору проб сiрки використовується наступне обладнання:
- щуп з внутрiшнiм дiаметром не менш 50 мм. Довжина щупа повинна забезпечувати вiдбiр проб на всю глибину занурення;
- совок зi сталi;
- пробовiдбiрник для вiдбору проб рiдкої сiрки, що дозволяє здiйснювати вiдбiр проб товару з трьох рiвнiв (наприклад стацiонарний пробовiдбiрник або пляшковий зонд);
- молоток масою 0,4-0,5 кг;
6.4. Вiдбiр проб комової сiрки
Комова сiрка являє собою крихку кристалiчну масу або порошок жовтого кольору зi специфiчним запахом.
Точковi проби комової сiрки вiдбирають совком в точках, рiвномiрно розташованих по поверхнi. Поверхню (штабелю, транспортного засобу) умовно роздiляють на квадрати, вiдповiдно до кiлькостi точкових проб. Точковi проби вiдбирають з середини кожного квадрату пiсля розпушення поверхнi.
При наявностi в мiсцях вiдбору проб кускiв сiрки розмiром понад 50 мм, вiд них молотком вiдбивають куски розмiром не бiльш 25 мм та наповнюють цими кусками совок.
Маса точкової проби повинна складати не менш нiж 0,5 кг.
Кiлькiсть точкових проб повинна складати не менш однiєї з кожних 10 т товару, але не менш трьох з партiї або транспортного засобу.
6.5. Вiдбiр проб рiдкої сiрки
Точковi проби рiдкої сiрки вiдбирають пробовiдбiрником з трьох рiвнiв: знизу, зсередини, зверху.
Маса точкової проби повинна складати не менш 0,2 кг.
Кiлькiсть точкових проб повинна складати не менш однiєї з кожних 10 т товару, але не менш трьох з партiї або транспортного засобу.
6.6. Вiдбiр проб молотої сiрки
Точковi проби молотої сiрки з мiшкiв вiдбирають щупом, занурюючи його на 4/5 глибини мiшку.
Точковi проби з контейнеру вiдбирають щупом з п'яти точок у напрямку чотирьох дiагоналей до кутiв контейнеру (4 точки) та одну пробу з центру контейнера.
Маса однiєї точкової проби (з однiєї точки) не повинна бути меншою 0,05 кг.
Кiлькiсть пакувальних одиниць, що використовуються для вiдбору проб точкових проб повинна складати не менш однiєї з кожних 10 т товару, але не менш трьох з кожної партiї або кожного транспортного засобу.
6.7. Отримання середньої проби та видiлення аналiтичної та контрольної проб.
Отриманi точковi проби об'єднують, ретельно перемiшують з метою отримання об'єднаної проби.
З об'єднаної проби в залежностi вiд агрегатного стану товару видiляють середню пробу, яку в свою чергу роздiляють на аналiтичну та контрольну проби.
Якщо проба товару знаходиться у твердому станi, скорочення об'єднаної проби проводять методом квартування. Якщо проба знаходиться у рiдкому станi, скорочення об'єднаної проби не проводять, а аналiтичну та контрольну проби вiдбирають безпосередньо вiд об'єднаної проби [14].
7. Заключнi положення
Звертаємо увагу на те, що цi методичнi рекомендацiї встановлюють порядок та методи вiдбору проб та зразкiв неорганiчних матерiалiв, а саме: гiдроксиду натрiю, сiрки комової та гранульованої для визначення їх хiмiчного складу. Данi методичнi рекомендацiї покликанi допомогти у роботi пiдроздiлiв митних органiв, експертних пiдроздiлiв Управлiння та регiональних служб з експертного забезпечення митних органiв. Дотримання зiбраних у методичних рекомендацiях настанов, щодо порядку та методiв вiдбору проб i зразкiв товарiв дозволить зменшити кiлькiсть спiрних питань, що виникають у процесi дослiдження та iдентифiкацiї.
Автори: С.В. Остапенко, I.С. Сорокiна
Додаток 2 |
Методичнi рекомендацiї
щодо вiдбору проб та зразкiв бiлкових речовин
Вступ
Методичнi рекомендацiї по вiдбору проб i зразкiв бiлкових речовин розроблено для використання в роботi пiдроздiлiв митних органiв та експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи, а також регiональних служб з експертного забезпечення митних органiв.
Основною метою дослiдження проб i зразкiв товарiв є iдентифiкацiя товарiв та встановлення вiдповiдностi визначених показникiв (параметрiв), заявленим у документацiї для митного оформлення товару.
Для iдентифiкацiї бiлкових речовин з метою їх подальшої класифiкацiї, згiдно з УКТЗЕД, необхiдною умовою є правильний вiдбiр проб i зразкiв вiдповiдно до вимог ГОСТ, ДСТУ, iнших чинних нормативних документiв тощо.
Види бiлкових речовин, вiдбiр проб яких повинен здiйснюватись у вiдповiдностi з даними рекомендацiями:
1. Товарна позицiя 3501 згiдно УКТЗЕД: казеїн, казеїнати та iншi похiднi казеїнiв; казеїновi клеї.
Казеїн є основним бiлковим компонентом молока. До цiєї товарної позицiї включаються рiзнi типи казеїну, вiдмiнностi яких один вiд одного обумовленi способом коагулювання - кислотний казеїн, казеїноген i сичуговий казеїн (параказеїн). Казеїнати (солi казеїну), якi називають "розчинними казеїнами", включаючи солi натрiю та амонiю. Хлорований казеїн, бромований казеїн, йодований казеїн i танат казеїну. Казеїновi клеї переважно складаються з казеїнату кальцiю або iз сумiшей казеїну та крейди (карбонату кальцiю) з доданням, наприклад, невеликої кiлькостi бури або хлориду амонiю.
2. Товарна позицiя 3502 згiдно УКТЗЕД: альбумiни [бiлки] (включаючи концентрати з кiлькох сироваткових бiлкiв iз вмiстом бiльш як 80мас.% сироваткових бiлкiв у перерахунку на суху речовину); альбумiнати та iншi похiднi альбумiнiв.
Альбумiни є бiлками тваринного або рослинного походження. До бiлкiв тваринного походження вiдносяться бiлок яйця, альбумiн, видiлений iз сироватки кровi, молочний альбумiн та альбумiн риби. До цiєї товарної позицiї включаються сироватковi бiлковi концентрати, що мiстять два або бiльше сироваткових бiлки в кiлькостi понад 80мас.% у перерахунку на суху речовину. Альбумiнати (солi альбумiнiв) - альбумiнати залiза, альбумiнат ртутi, iншi похiднi альбумiну - бромованi альбумiни, йодованi альбумiни та альбумiн-танат.
3. Товарна позицiя 3503 згiдно УКТЗЕД: желатин (включаючи вироблений у формi квадратних або прямокутних листкiв, з поверхневою обробкою або без обробки, забарвлений або незабарвлений) та його похiднi; риб'ячий клей; iншi клеї тваринного походження.
Желатин (желатина) та клеї цiєї товарної позицiї є водорозчинними бiлковими речовинами, якi одержують iз шкур, хрящiв, кiсток, сухожиль або подiбних матерiалiв тваринного походження переважно в результатi їх оброблення теплою водою з доданням або без додання кислот. Похiднi желатину включають, зокрема, танат желатину та бромтанат желатину. Бiлуговий клей одержують за допомогою механiчної обробки мiхурiв деяких риб, особливо осетрових. Iншi клеї тваринного походження, що входять до цiєї товарної позицiї, - це неочищенi форми желатину, якi застосовуються як клеї, кiстковi клеї, клеї зi шкiри, клеї з волокон нервiв, клеї iз сухожиль, риб'ячi клеї.
4. Товарна позицiя 3504 згiдно УКТЗЕД: пептони та їх похiднi; iншi бiлковi речовини та їх похiднi, не включенi до iнших угруповань; порошок iз шкiри, оброблений чи не оброблений хромом.
Пептони - це розчиннi речовини, одержуванi шляхом гiдролiзу бiлкiв або впливу на них деяких ферментiв (пепсину, папаїну, панкреатину i т.д.). Основними видами є м'яснi пептони, дрiжджовi пептони, кров'янi пептони i казеїновi пептони. Пептонати - це похiднi пептонiв. Iншi бiлковi речовини та їх похiднi: глутелiни та проламiни (хлiбнi бiлки), глобулiни, глiцинiн - основний бiлок сої, кератини, одержуванi з волос, нiгтiв, рогiв, копит, пiр'я, нуклеопротеїди - комплекси бiлкiв i нуклеїнових кислот, i їх похiднi, бiлковi iзоляти, одержуванi екстракцiєю з рослинних речовин (наприклад, зi знежиреного борошна культурної сої) i якi являють собою сумiш бiлкiв, що мiстяться в них (вмiст бiлкiв у цих iзолятах звичайно не менше 90%) [8].
1 Загальнi положення
1.1 Сфера застосування
Методичнi рекомендацiї призначенi для посадових осiб митних органiв, якi здiйснюють вiдбiр проб i зразкiв та надають їх для проведення дослiджень до експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи.
1.2 Нормативнi посилання
У цих Методичних рекомендацiях є посилання на наступнi законодавчi та нормативнi документи:
1. Митний кодекс України вiд 11.07.2002 N 92-IV зi змiнами й доповненнями.
2. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.2002 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" зi змiнами й доповненнями, внесеними постановами Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.01.2003 N 92 та вiд 07.05.2008 N 437.
3. Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.2009 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв з Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
4. Наказ Державної митної служби України вiд 18.04.2005 N 302 "Про затвердження форми Акта про взяття проб i зразкiв товарiв".
5. Наказ Державної митної служби вiд 23.12.2002 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" зi змiнами й доповненнями, внесеними наказом Державної митної служби України вiд 14.09.2007 N 760.
6. Методичнi рекомендацiї щодо взяття проб i зразкiв для митної експертизи. Лист Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 22.03.06 N 29/1-10.1/1983-ЕП.
7. Збiрник методичних рекомендацiй щодо вiдбору проб i зразкiв товарiв для лабораторного дослiдження та митної експертизи. Доповнення вiд 20.09.07 N 29/1-10.2/5628-ЕП до листа Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 22.03.06 N 29/1-10.1/1983-ЕП.
8. Пояснення до Української класифiкацiї товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi (Пояснення до УКТЗЕД).-Т.2.-1492с..
9. ГОСТ 11293-89. Желатин. Технические условия.
10. ДСТУ 4595:2006. Бiлок соєвий. Технiчнi умови.
11. ГОСТ 13979.0-86. Жмыхи, шроты и горчичный порошок. Правила приемки и методы отбора проб.
1.3 Термiни та визначення
1.3.1. Партiя - кiлькiсть товару, однорiдного за якiстю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного iнтервалу часу в одних i тих же умовах, призначеного для iмпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвiдчує якiсть, та однiєю ВМД [6, 7].
1.3.2. Вибiрка - кiлькiсть одиниць товару, якi вiдбирають вiд загальної кiлькостi товарних одиниць, для перевiрки [6, 7].
1.3.3. Об'єм вибiрки - кiлькiсть товару, що вiдбирають iз кожної партiї [6, 7].
1.3.4. Зразок - окрема одиниця дослiджуваного об'єкту (товару). У випадку, коли тара герметично запакована в ємностi або пакунки для роздрiбної торгiвлi, то найменший пакунок вважають зразком для дослiдження [6, 7].
1.3.5. Проба - кiлькiсть нештучного товару або частина зразка, яка вiдiбрана з партiї, що дослiджується, тотожна складу й ознакам партiї [6, 7].
1.3.6. Точкова проба - проба, вiдiбрана за один прийом з одного мiсця вiд партiї товару. Вона характеризує якiсть товару в одному об'єктi чи тарному мiсцi, або на певному заданому рiвнi резервуару чи транспортного засобу [6, 7].
1.3.7. Об'єднана проба - проба, складена з ретельно перемiшаних точкових проб, вiдiбраних у вiдповiдному порядку, об'єднаних у вказаному спiввiдношеннi та для якої характернi середнi значення характеристик товару [6, 7].
1.3.8. Середня проба - частина об'єднаної проби, що складається iз двох рiвноцiнних проб - аналiтичної та контрольної [6, 7].
1.3.9. Аналiтична проба - частина середньої проби, яка використовується для лабораторного дослiдження [6, 7].
1.3.10. Контрольна проба - частина середньої проби, яка зберiгається в лабораторiї протягом двох мiсяцiв i використовується для арбiтражних дослiджень [6, 7].
1.4 Загальнi правила вiдбору проб та зразкiв товарiв
1.4.1. Взяття проб i зразкiв товарiв проводиться вiдповiдно до вимог Постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.2002 N 1862 (зi змiнами та доповненнями) "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" та наказу Державної митної служби України вiд 14.01.2009 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв з Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв" [2, 3].
1.4.2. Згiдно ст.75 Митного кодексу України та постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.2002 N 1862 (iз змiнами та доповненнями), взяття проб i зразкiв товарiв здiйснюється в рамках процедур митного контролю та митного оформлення уповноваженою посадовою особою митного органу на пiдставi вмотивованого письмового розпорядження керiвника вiдповiдного митного органу або його заступника за умови обов'язкової присутностi власника товару або декларанта чи уповноваженої ним особи [1].
Проби та зразки товарiв вiдбираються в мiнiмальний кiлькостi, яка забезпечує можливiсть проведення їхнього дослiдження за нормами, затвердженими вiдповiдними нормативними документами.
Згiдно наказу Державної митної служби України вiд 23.12.2002 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" зi змiнами й доповненнями, внесеними наказом Державної митної служби України вiд 14.09.2007 N 760, мiнiмальна кiлькiсть бiлкових речовин, потрiбна для проведення дослiдження (аналiтична проба), складає 0,3кг [5].
1.4.3. Мета вiдбирання i готування проб полягає в отриманнi з партiї товару такої зручної в роботi кiлькостi, яка б за своїми властивостями якнайбiльше наближалася до властивостей всiєї партiї товару. Це обумовлює визначення єдиних вимог до пiдготовки конкретного товару перед вiдбором проб (перемiшування, збовтування, струшування, тощо), а також вибору методу вiдбору проб та зразкiв. З партiї товару точковi проби вiдбирають iз рiзних мiсць, створюють iз них об'єднану пробу та видiляють середню пробу, яка використовуватиметься для проведення лабораторних дослiджень.
1.4.4. Проби (зразки) вiдбирають таким чином, щоб завдана шкода партiї товару була мiнiмальною.
1.4.5. Пiсля процедури вiдбору проб та зразкiв вживають запобiжних заходiв для унеможливлення їх замiни чи пiдробки. Складається акт вiдбору проб та зразкiв товарiв, форма якого затверджена наказом Державної митної служби України вiд 18.04.2005 N 302 [4].
1.4.6. Маркувальнi етикетки прикрiплюють до зразкiв таким чином, щоб вони не могли вiдiрватись або пошкодитись при вiдкриттi зразка для дослiдження й при зняттi митного забезпечення.
1.4.7. Пiд час проведення вiдбору проб та зразкiв товару, необхiдно дотримуватись вимог правил технiки безпеки та охорони працi, особливо при проведеннi робiт зi шкiдливими, вибухонебезпечними та легкозаймистими товарами.
1.4.8. При транспортуваннi проб та зразкiв до експертного пiдроздiлу Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи необхiдно забезпечити їхнє збереження в незмiнному станi, для чого використовують тару на цю продукцiю, що визначена вимогами методичних рекомендацiй чи iншими нормативними документами, та визначають спосiб i умови транспортування, якi можуть забезпечити цi вимоги.
2. Процедура вiдбору проб
Процедура вiдбору проб складається з таких етапiв:
- загальний огляд партiї та оцiнка її однорiдностi вiзуальним оглядом у разi потреби та перевiркою супровiдних документiв;
- визначення об'єму вибiрки;
- вiдбiр проб для проведення дослiджень:
а) вiдбiр точкових проб;
б) складання об'єднаної проби;
в) пiдготовка середньої проби;
г) пiдготовка контрольної та аналiтичної проб;
д) упаковка та маркування проб.
2.1 Визначення об'єму вибiрки
2.1.1. Вибiрку для проведення дослiджень бiлкових речовин формують методом випадкового вiдбору пакувальних одиниць. Об'єм вибiрки в залежностi вiд обсягу партiї вказаний в таблицi 1 [9].
Таблиця 1
Обсяг партiї, пакувальних одиниць | Обсяг вибiрки, пакувальних одиниць |
Вiд 1 до 5 | Кожна одиниця |
" 5 " 50 " | 5 |
" 50 " 100 " | 10 |
" 100 " 500 " | 15 |
" 500 " 1000 " | 20 |
2.2 Вiдбiр точкових проб та пiдготовка об'єднаної проби
2.2.1. Засоби, матерiали та допомiжнi пристрої:
- ваги лабораторнi загальної призначеностi 4-го класу точностi з найбiльшою межею зважування 5000г згiдно з ГОСТ 24104;
- пробовiдбiрник для сипучих продуктiв;
- вiдро;
- планки дерев'янi зi скошеними ребрами;
- щит дерев'яний для складання загальної i середньої проб;
- банки iз кришками об'ємом 1000, 2000см3;
- пакети з полiетиленової плiвки по ГОСТ 10354 чи з полiпропiленової плiвки згiдно з ГОСТ 26996;
- секундомiр чи годинник наручний чи кишеньковий механiчний згiдно з ГОСТ 10733 чи електронний згiдно з ГОСТ 23350.
2.2.2 Вiдбирання точкових проб
Для бiлкових речовин, упакованих в бочки, барабани, мiшки, iз рiзних мiсць та шарiв кожної вiдiбраної за таблицею 1 пакувальної одиницi вiдбирають пробовiдбiрником не менше трьох точкових проб, двi з яких повиннi бути вiдiбранi з нижньої третини пакувальної одиницi.
Маса точкових проб вiд одної пакувальної одиницi повинна бути 150-200г.
При завантаженнi бiлкових речовин в бочки, барабани, мiшки допускається механiзований або автоматичний вiдбiр проб безпосередньо з трубопроводу з перiодом, що забезпечує представництво об'єднаної проби [9].
2.2.3. Вiдбирання проб бiлкових речовин, упакованих в споживчу тару.
Для контролю якостi бiлкових речовин, упакованих в споживчу тару, з рiзних мiсць та шарiв вiдiбраних у вибiрку ящикiв вiдбирають по 3 пачки (пакети), але не менше 10 пачок вiд партiї.
Вiдiбранi точковi проби розмiщують на столi або дерев'яному щитi i перемiшують для складання об'єднаної проби [10, 11].
Маса об'єднаної проби повинна складати не менше 1,2кг.
2.3. Пiдготовка середньої, аналiтичної та контрольної проб.
2.3.1. Iз об'єднаної проби методом квартовання видiляють середню пробу. Для цього об'єднану пробу бiлкових речовин висипають на стiл або дерев'яний щит, розрiвнюють у виглядi квадрата i перемiшують двома дерев'яними планками зi скошеними ребрами. Перемiшування проводять так, щоб бiлковi речовини, захопленi iз протилежних сторiн квадрата на планки в правiй i лiвiй руцi, зсипались в середину одночасно, утворюючи пiсля кiлькох перемiшувань валик. Бiлковi речовини захоплюють iз кiнцiв валика i також одночасно з обох планок зсипають у середину. Таке перемiшування проводять три рази.
Об'єднану пробу бiлкових речовин знову розподiляють рiвним шаром у виглядi квадрата i за допомогою планки дiлять по дiагоналi на чотири трикутника. З двох протилежних трикутникiв бiлковi речовини видаляють, а з двох iнших, що залишилися, збирають разом, перемiшують вищевказаним способом i знову дiлять на чотири трикутники, з яких два призначено для наступного подiлу. Операцiю подiлу проводять до отримання маси середньої проби 600г.
Середню пробу бiлкових речовин дiлять на двi рiвнi частини, якi помiщають у чистi сухi банки з добре пiдiгнаними пробками або кришками чи полiетиленову або полiпропiленову тару, герметично закривають. Маса згiдно нормативу вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) складає (0,3кг / 0,3кг). Одна з отриманих частин середньої проби є аналiтичною пробою, iнша - контрольною. На кожну з проб накладається окреме митне забезпечення та маркувальна етикетка.
Автор: Климентьєв А.В.