ДЕРЖАВНА ФIСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
28.11.2014 | N 7671/6/99-99-12-01-03-15 |
---|
ДФС України розглянула лист ПрАТ
та в межах своєї компетенцiї повiдомляє.
Законом України "Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi" (далi - Закон) встановлено порядок розрахункiв в iноземнiй валютi за зовнiшньоекономiчними контрактами при здiйсненнi резидентами України експортно-iмпортних операцiй та визначено вiдповiдальнiсть за недотримання законодавчо встановлених строкiв розрахункiв.
Вiдповiдно до вимог ст. 1 Закону виручка резидентiв у iноземнiй валютi пiдлягає зарахуванню на їх валютнi рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначенi в контрактах, але не пiзнiше 180 календарних днiв з дати митного оформлення (виписки вивiзної ВМД) продукцiї, що експортується, а в разi експорту робiт (послуг), прав iнтелектуальної власностi - з моменту пiдписання акта або iншого документа, що засвiдчує виконання робiт, надання послуг, експорт прав iнтелектуальної власностi. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку.
НБУ має право запроваджувати на строк до шести мiсяцiв iншi строки розрахункiв, нiж тi, що визначенi частиною першою ст. 1 Закону.
Порушення резидентами строкiв, передбачених ст. 1 i 2 Закону або встановлених НБУ вiдповiдно до ст. 1 i 2 Закону, згiдно iз ст. 4 Закону, тягне за собою стягнення пенi за кожний день прострочення у розмiрi 0,3 % вiд суми неодержаної виручки (вартостi недопоставленого товару) в iноземнiй валютi, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом НБУ на день виникнення заборгованостi. Загальний розмiр нарахованої пенi не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартостi недопоставленого товару).
Разом з тим, ст. 601 ЦКУ передбачена можливiсть припинення зобов'язань зарахуванням зустрiчних однорiдних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги.
Припинення зобов'язань зарахуванням зустрiчних однорiдних вимог за експортно-iмпортними операцiями регулюється п. 1.10 роздiлу 1 Iнструкцiї про порядок здiйснення контролю за експортними, iмпортними операцiями, затвердженої постановою Правлiння НБУ вiд 24.03.99 р. N 136.
Вiдповiдно до ст. 13 Декрету КМУ "Про систему валютного регулювання i валютного контролю" НБУ є головним органом валютного контролю.
Повноваження НБУ у сферi валютного регулювання та контролю визначено ст. 44 Закону України "Про Нацiональний банк України". Зокрема, до компетенцiї НБУ у сферi валютного регулювання та контролю належать видання нормативно-правових актiв щодо ведення валютних операцiй, встановлення порядку проведення обов'язкового продажу та розмiру надходжень в iноземнiй валютi, що пiдлягають обов'язковому продажу.
Так, постановою Правлiння НБУ вiд 20.08.2014 р. N 515 "Про внесення змiн до постанови Правлiння Нацiонального банку України" iз змiнами, внесеними постановою Правлiння НБУ вiд 22.09.2014 р. N 591, у зв'язку iз запровадженням вимоги щодо обов'язкового продажу на мiжбанкiвському валютному ринку України надходжень в iноземнiй валютi iз-за кордону уповноваженим банкам заборонено знiмати з контролю експортнi операцiї клiєнтiв на пiдставi документiв про припинення зобов'язань зарахуванням зустрiчних однорiдних вимог.
Водночас слiд враховувати, що ст. 19 Закону України "Про мiжнароднi договори України" встановлено, що чиннi мiжнароднi договори України, згода на обов'язковiсть яких надана ВРУ, є частиною нацiонального законодавства i застосовуються у порядку, передбаченому для норм нацiонального законодавства.
При цьому, якщо мiжнародним договором України, який набрав чинностi в установленому порядку, визначено iншi правила, нiж тi, що передбаченi у вiдповiдному актi законодавства України, то застосовуються правила мiжнародного договору.
Заступник Голови | А. Макаренко |