МIНIСТЕРСТВО ЮСТИЦIЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
м. Київ
16.10.2015 | N 2011/5 |
---|
Про затвердження Положення про процедуру
застосування запобiжних заходiв щодо держав, якi
не виконують або неналежним чином виконують
рекомендацiї мiжнародних, мiжурядових органiзацiй,
задiяних у сферi боротьби з легалiзацiєю
(вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом,
фiнансуванням тероризму та фiнансуванням
розповсюдження зброї масового знищення
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 16 жовтня 2015 р. за N 1263/27708 |
З метою забезпечення реалiзацiї
вимог статтi 14 Закону України "Про
запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню)
доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню
тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї
масового знищення" наказую:
1. Затвердити Положення про процедуру застосування запобiжних заходiв щодо держав, якi не виконують або неналежним чином виконують рекомендацiї мiжнародних, мiжурядових органiзацiй, задiяних у сферi боротьби з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванням тероризму та фiнансуванням розповсюдження зброї масового знищення, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чиннiсть, наказ Мiнiстерства юстицiї України вiд 29 вересня 2010 року N 2337/5 "Про затвердження Положення про процедуру застосування запобiжних заходiв щодо країн, якi не виконують або неналежним чином виконують рекомендацiї мiжнародних, мiжурядових органiзацiй, задiяних у сферi боротьби з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансуванням тероризму", зареєстрований у Мiнiстерствi юстицiї України 29 вересня 2010 року за N 858/18153.
3. Департаменту з питань нотарiату та банкрутства (Зусiк Т. В.) подати цей наказ на державну реєстрацiю вiдповiдно до Указу Президента України вiд 03 жовтня 1992 року N 493 "Про державну реєстрацiю нормативно-правових актiв мiнiстерств та iнших органiв виконавчої влади".
4. Департаменту з питань нотарiату та банкрутства (Зусiк Т. В.), начальникам головних територiальних управлiнь юстицiї Мiнiстерства юстицiї України в Автономнiй Республiцi Крим, в областях, мiстах Києвi та Севастополi забезпечити виконання вимог цього наказу.
5. Цей наказ набирає чинностi з дня його офiцiйного опублiкування.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Мiнiстра - керiвника апарату Iванченко О. П.
Мiнiстр | П. Петренко |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства юстицiї України 16 жовтня 2015 року N 2011/5 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 16 жовтня 2015 р. за N 1263/27708 |
ПОЛОЖЕННЯ
про процедуру застосування запобiжних заходiв
щодо держав, якi не виконують або неналежним
чином виконують рекомендацiї мiжнародних,
мiжурядових органiзацiй, задiяних у сферi боротьби
з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних
злочинним шляхом, фiнансуванням тероризму та
фiнансуванням розповсюдження зброї масового
знищення
1. Це Положення, розроблене вiдповiдно до Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далi - Закон), визначає процедуру застосування запобiжних заходiв суб'єктами первинного фiнансового монiторингу до держав, якi не виконують або неналежним чином виконують рекомендацiї мiжнародних, мiжурядових органiзацiй, задiяних у сферi боротьби з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванням тероризму та фiнансуванням розповсюдження зброї масового знищення (далi - ризикованi держави), та до клiєнтiв з таких держав.
Дiя цього Положення поширюється на суб'єктiв первинного фiнансового монiторингу - нотарiусiв, адвокатiв, адвокатськi бюро та об'єднання i суб'єктiв господарювання, що надають юридичнi послуги (за винятком осiб, що надають послуги у рамках трудових правовiдносин) (далi - Суб'єкт), державне регулювання та нагляд за дiяльнiстю яких здiйснює Мiнiстерство юстицiї України.
2. Термiни, що використовуються у цьому Положеннi, вживаються у значеннях, наведених у Законi.
3. Здiйснення заходiв, передбачених законодавством у сферi запобiгання легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення, забезпечується безпосередньо Суб'єктом, його фiлiями, iншими вiдокремленими пiдроздiлами та дочiрнiми пiдприємствами, що розташованi в державах, у яких рекомендацiї Групи з розробки фiнансових заходiв боротьби з вiдмиванням грошей (FATF) не застосовуються або застосовуються недостатньою мiрою, в межах, визначених законодавством такої держави.
Щодо фiлiй, iнших вiдокремлених пiдроздiлiв та дочiрнiх пiдприємств, що розташованi у державах, у яких рекомендацiї Групи з розробки фiнансових заходiв боротьби з вiдмиванням грошей (FATF) не застосовуються або застосовуються недостатньою мiрою, Суб'єкт зобов'язаний провести оцiнку заходiв протидiї вiдмиванню коштiв та фiнансуванню тероризму, що здiйснюються у таких державах.
У разi якщо застосування зазначених заходiв не дозволяється законодавством такої ризикованої держави, Суб'єкт зобов'язаний повiдомити Мiнiстерство юстицiї України про вiдповiднi запобiжнi заходи, якi Суб'єкт буде вживати для обмеження ризикiв використання дiяльностi фiлiй, iнших вiдокремлених пiдроздiлiв та дочiрнiх пiдприємств з метою легалiзацiї (вiдмивання) доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансування тероризму.
4. Щодо клiєнтiв з ризикованих держав Суб'єкти повиннi вживати таких заходiв:
забезпечувати збiр необхiдної iнформацiї про змiст їх дiяльностi, фiнансовий стан, репутацiю;
забезпечувати перевiрку достовiрностi та повноти iнформацiї, отриманої вiд клiєнта;
придiляти пiдвищену увагу фiнансовим операцiям клiєнта, що мають високий ступiнь ризику легалiзацiї (вiдмивання) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансування тероризму та фiнансування розповсюдження зброї масового знищення.
Суб'єкти можуть встановлювати додатковi запобiжнi заходи щодо ризикованих держав та клiєнтiв з цих держав залежно вiд специфiки своєї дiяльностi.
5. Суб'єкт має право вiдмовитися вiд проведення фiнансової операцiї у разi, якщо фiнансова операцiя мiстить ознаки такої, що згiдно iз Законом пiдлягає фiнансовому монiторингу.
Про вiдмову у проведеннi фiнансової операцiї Суб'єкт зобов'язаний повiдомити Державну службу фiнансового монiторингу України протягом одного робочого дня, але не пiзнiше наступного робочого дня з дня вiдмови.
6. Суб'єкт має право зупинити проведення фiнансової операцiї клiєнтом з ризикованої держави у разi, якщо така операцiя мiстить ознаки, передбаченi статтями 15, 16 Закону.
Директор Департаменту нотарiату та фiнансового монiторингу | Т. В. Зусiк |