ДЕРЖАВНА ФIСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
IНДИВIДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦIЯ
18.08.2017 | N 1665/6/99-99-15-03-02-15/IПК |
---|
Про оподаткування ПДВ
Державна фiскальна служба України розглянула звернення платника щодо застосування окремих норм податкового законодавства з питань оподаткування ПДВ господарської операцiї з придбання у нерезидента програмного забезпечення (далi - ПЗ) для банкоматiв та звернення вiд 04.07.2017 N 02/04/07 аналогiчного змiсту, надiслане до ДФС листом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 17.07.2017 N 11310-09-10/19093 (вх. ДФС N 1410/4 вiд 19.07.2017), i, керуючись статтею 52 роздiлу II Податкового кодексу України (далi - ПКУ), повiдомляє.
Як вказано у зверненнi, згiдно з умовами контракту з нерезидентом, вiдповiдно до якого нерезидентом мережею iнтернет передається ПЗ для банкоматiв, покупцю передається виключне право на надання дозволу (продажу) програмного забезпечення третiм особам, у тому числi на територiї України. Копiя лiцензiї у паперовому виглядi ввозиться автомобiльним транспортом для подальшої передачi покупцем третiм особам з метою пiдтвердження походження програмного забезпечення та права на його використання.
Передача майнових прав здiйснюється вiдповiдно до лiцензiйних договорiв. Статтею 1109 ЦКУ визначено, що за лiцензiйним договором одна сторона (лiцензiар) надає другiй сторонi (лiцензiату) дозвiл на використання об'єкта права iнтелектуальної власностi (лiцензiю) на умовах, визначених за взаємною згодою сторiн з урахуванням вимог ЦКУ та iншого закону.
Вiдносини, що виникають у сферi справляння податкiв i зборiв, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статтi 1 роздiлу I ПКУ). Правовi основи оподаткування ПДВ встановлено роздiлом V та пiдроздiлом 2 роздiлу XX ПКУ.
Згiдно з пунктом 185.1 статтi 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операцiї платникiв податку з ввезення товарiв на територiю України та з постачання товарiв/послуг, мiсце постачання яких вiдповiдно до статтi 186 ПКУ розташоване на митнiй територiї України.
Пунктом 261 пiдроздiлу 2 роздiлу XX ПКУ визначено, що для операцiй з постачання програмної продукцiї тимчасово, з 01.01.2013 р. до 01.01.2023 р., запроваджено пiльговий режим оподаткування ПДВ, згiдно з яким звiльняються вiд оподаткування податком операцiї з постачання програмної продукцiї.
Для цiлей цього пункту ПКУ до програмної продукцiї належать: результат комп'ютерного програмування у виглядi операцiйної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп'ютерної програми (їх компонентiв), а також у виглядi iнтернет-сайтiв та/або онлайн-сервiсiв; криптографiчнi засоби захисту iнформацiї.
Операцiя з отримання програмної продукцiї (ПЗ) вiд нерезидента, а також з подальшого її постачання вiд резидента резиденту звiльняється вiд оподаткування, як це передбачено п. 261 пiдроздiлу 2 роздiлу XX ПКУ. Зазначене детально роз'яснено в Узагальнюючiй податковiй консультацiї щодо особливостей оподаткування податком на додану вартiсть операцiй з постачання програмної продукцiї, яка затверджена наказом Мiндоходiв вiд 07.10.2013 р. N 536.
Водночас пiдпунктом 196.1.6 статтi 196 ПКУ передбачено, що не є об'єктом оподаткування ПДВ операцiї, зокрема, з виплат дивiдендiв, роялтi в грошовiй формi або у виглядi цiнних паперiв, якi здiйснюються емiтентом.
При цьому пiдпунктом 14.1.225 статтi 14 ПКУ визначено, що роялтi - це будь-який платiж, отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об'єкта права iнтелектуальної власностi, а саме на будь-якi лiтературнi твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп'ютернi програми, iншi записи на носiях iнформацiї, вiдео- або аудiокасети, кiнематографiчнi фiльми або плiвки для радiо- чи телевiзiйного мовлення, передачi (програми) органiзацiй мовлення, iнших аудiовiзуальних творiв, будь-якi права, якi охороняються патентом, будь-якi зареєстрованi торговельнi марки (знаки на товари i послуги), права iнтелектуальної власностi на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права iнтелектуальної власностi на iнформацiю щодо промислового, комерцiйного або наукового досвiду (ноу-хау).
Не вважаються роялтi платежi, отриманi:
як винагорода за використання комп'ютерної програми, якщо умови використання обмеженi функцiональним призначенням такої програми та її вiдтворення обмежене кiлькiстю копiй, необхiдних для такого використання (використання "кiнцевим споживачем");
за придбання примiрникiв (копiй, екземплярiв) об'єктiв iнтелектуальної власностi, якi втiленi в електроннiй формi, для використання за своїм функцiональним призначенням для кiнцевого споживання;
за придбання речей (у тому числi носiїв iнформацiї), в яких втiленi або на яких мiстяться об'єкти права iнтелектуальної власностi, визначенi в абзацi першому цього пiдпункту, в користування, володiння та/або розпорядження особи;
Таким чином, якщо згiдно з лiцензiйним договором умови використання програмної продукцiї (ПЗ) не обмеженi функцiональним призначенням такої продукцiї та її вiдтворення не обмежене кiлькiстю копiй, необхiдних для такого використання, то отримання платежу як винагороди за надання вказаного права на використання для цiлей оподаткування ПДВ визначається як роялтi та вiдповiдно така операцiя не є об'єктом оподаткування ПДВ.
Якщо згiдно з лiцензiйним договором умови використання програмної продукцiї (ПЗ) обмеженi функцiональним призначенням такої програми та її вiдтворення обмежене кiлькiстю копiй, необхiдних для такого використання (використання "кiнцевим споживачем"), то отримання платежу як винагороди за надання права на використання такої програмної продукцiї (комп'ютерної програми) не буде вважатися роялтi, а такий платiж є оплатою вартостi поставленої програмної продукцiї (комп'ютерної програми), у тому числi її копiй, операцiя з постачання якої звiльняється вiд оподаткування ПДВ вiдповiдно до п. 261 пiдроздiлу 2 роздiлу XX ПКУ.
Щодо сплати ввiзного мита та ПДВ при ввезеннi на митну територiю України копiй лiцензiй на ПЗ у паперовому виглядi
Вiдповiдно до частини першої статтi 257 Митного кодексу України (далi - МКУ) декларування здiйснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дiй) точних вiдомостей про товари, мету їх перемiщення через митний кордон України, а також вiдомостей, необхiдних для здiйснення їх митного контролю та митного оформлення.
Статтею 272 МКУ визначено, що ввiзне мито встановлюється на товари, що ввозяться на митну територiю України.
Також необхiдно зазначити, що у вiдповiдностi до Державного класифiкатора України "Класифiкацiя послуг зовнiшньоекономiчної дiяльностi ДК 012-97", затвердженого наказом Державного комiтету України по стандартизацiї, метрологiї та сертифiкацiї вiд 02.06.97 N 324, послуги у зовнiшньоекономiчнiй дiяльностi - це економiчнi вiдносини мiж двома сторонами-резидентами та нерезидентами України.
При цьому зазначеним наказом визначено, що зовнiшньоекономiчна торгiвля послугами вiдрiзняється вiд торгiвлi товарами тим, що останнi можуть бути фiзично перемiщенi через кордон, а послуги зовнiшньоекономiчної дiяльностi можна порiвняти з товаром, який за своєю специфiкою не проходить митного контролю i на який не оформлюється митна декларацiя.
Таким чином, при ввезеннi на митну територiю України копiй лiцензiй на ПЗ у паперовому виглядi, якi по своїй сутi є технiчною документацiєю, ввiзне мито та ПДВ не сплачується.