Про безпечнiсть та гiгiєну кормiв
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
Законами України
вiд 6 грудня 2018 року N 2639-VIII,
вiд 2 грудня 2020 року N 1033-IX,
вiд 4 лютого 2021 року N 1206-IX
(З 21 березня 2023 року до цього Закону будуть внесенi змiни, передбаченi пiдпунктом 12 пункту 10 роздiлу XV Закону України вiд 4 лютого 2021 року N 1206-IX, крiм змiн, передбачених абзацом четвертим пiдпункту 12 пункту 10 роздiлу XV) |
Стаття 1. Термiни та їх визначення
1. У цьому Законi термiни вживаються в такому значеннi:
18) забруднення - наявнiсть або поява небезпечного фактора в кормах;
34) мiнеральний корм - додатковий корм, що мiстить щонайменше 40 вiдсоткiв сирої золи;
36) Нацiональна установа України з ветеринарних препаратiв та кормових добавок - Державний науково-дослiдний контрольний iнститут ветеринарних препаратiв та кормових добавок або iнша державна наукова установа, уповноважена компетентним органом здiйснювати наукову оцiнку (експертизу) кормових добавок, положення про яку затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України та яка фiнансується за рахунок коштiв державного бюджету;
(пункт 36 статтi 1 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 02.12.2020р. N 1033-IX) |
46) пакування - помiщення кормiв в одиницю упаковки (контейнер);
48) первинна продукцiя - продукцiя первинного виробництва кормiв;
52) поживна добавка - будь-яка речовина, додана до корму iз поживними цiлями;
66) технологiчна добавка - будь-яка речовина, додана до корму з технологiчними цiлями;
2. Iншi термiни, наведенi у цьому Законi, вживаються у значеннях, визначених законами України "Про ветеринарну медицину" i "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин". Термiн "резидент" вживається у значеннi, визначеному Податковим кодексом України.
Стаття 2. Законодавство про корми
1. Законодавство про корми складається з Конституцiї України, цього Закону, законiв України "Про ветеринарну медицину", "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин" та iнших актiв законодавства, що видаються вiдповiдно до цього Закону.
2. Дiя статей 11, 12, 14, 15, а також роздiлiв VI, VII цього Закону не поширюється на:
3) годування непродуктивних тварин;
5) роздрiбну торгiвлю кормами для домашнiх тварин.
3. Дiя статей 16 - 21 цього Закону не поширюється на виробництво, обiг та використання:
1) допомiжних засобiв для переробки;
Роздiл II
ПОВНОВАЖЕННЯ ОРГАНIВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ У СФЕРI
ВИРОБНИЦТВА, ОБIГУ ТА ВИКОРИСТАННЯ КОРМIВ
1. Державне управлiння у сферi виробництва, обiгу та використання кормiв здiйснюють:
Стаття 5. Повноваження Кабiнету Мiнiстрiв України у сферi виробництва, обiгу та використання кормiв
1) забезпечення здiйснення державної полiтики у сферi виробництва, обiгу та використання кормiв;
положення про державну реєстрацiю кормових добавок;
порядку здiйснення державної реєстрацiї потужностей;
порядку формування та ведення Державного каталогу кормових матерiалiв;
4) здiйснення iнших повноважень, передбачених цим Законом.
порядку формування та ведення Державного реєстру потужностей з виробництва та обiгу кормiв;
абзац п'ятий пункту 1 частини першої статтi 6 виключено
(згiдно iз Законом України вiд 06.12.2018р. N 2639-VIII) |
Державного каталогу кормових матерiалiв;
Державного реєстру тверджень про властивостi кормiв для особливих поживних цiлей;
3) здiйснення iнших повноважень, передбачених цим Законом.
Стаття 7. Повноваження компетентного органу
1. До повноважень компетентного органу належать:
1) видача експлуатацiйних дозволiв на потужностi;
2) здiйснення державної реєстрацiї потужностей;
3) ведення Державного реєстру потужностей з виробництва та обiгу кормiв;
4) здiйснення державної реєстрацiї кормових добавок та ведення Державного реєстру кормових добавок;
5) здiйснення iнших повноважень, передбачених цим Законом.
Роздiл III
ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ОПЕРАТОРIВ РИНКУ. МЕТОДИЧНI
НАСТАНОВИ
Стаття 8. Права операторiв ринку
1. Оператори ринку мають право:
1) брати участь у розробленнi методичних настанов;
2) застосовувати методичнi настанови, затвердженi в порядку, визначеному цим Законом;
6) здiйснювати iншi права, передбаченi законодавством.
Стаття 9. Обов'язки операторiв ринку
1. Оператори ринку пiд час провадження своєї дiяльностi зобов'язанi:
4) забезпечувати вiдповiднiсть кормiв вимогам безпечностi, встановленим законодавством про корми;
9) запобiгати обiгу небезпечних та неправильно маркованих кормiв;
10) дотримуватися умов зберiгання кормiв, зазначених у маркуваннi;
11) вилучати та/або вiдкликати корми у випадках, встановлених законом;
14) використовувати лише кормовi добавки, зареєстрованi вiдповiдно до законодавства про корми;
Стаття 10. Загальнi вимоги до операторiв ринку щодо виробництва та обiгу кормiв
1. Операторам ринку забороняється здiйснювати виробництво кормiв:
1) на потужностях, що не вiдповiдають вимогам законодавства про корми;
4) iз використанням кормових добавок, не зареєстрованих в Українi.
3. Операторам ринку забороняється здiйснювати обiг кормiв:
1) вироблених на потужностях, що не вiдповiдають вимогам законодавства про корми;
4) вироблених iз використанням кормових добавок, не зареєстрованих в Українi;
5) маркованих iз порушенням вимог законодавства;
6) мiнiмальний строк зберiгання яких закiнчився.
4) запровадження ефективних процедур проведення монiторингу в критичних контрольних точках;
Стаття 12. Вимоги до операторiв ринку щодо забезпечення простежуваностi
Стаття 13. Методичнi настанови
1) монiторинг забруднення мiкотоксинами, важкими металами, радiоактивними матерiалами;
2) належне використання води, органiчних вiдходiв та добрив;
3) належне використання засобiв захисту рослин i бiоцидiв та забезпечення їх простежуваностi;
5) пiдготовку, зберiгання та забезпечення простежуваностi кормових матерiалiв;
6) знищення мертвих тварин, поводження з вiдходами та їх захоронення;
9) вимоги до ведення записiв, що забезпечують простежуванiсть.
2. Методичнi настанови щодо маркування кормiв включають такi види настанов:
1) методичнi настанови щодо маркування кормiв для домашнiх тварин;
Методичнi настанови щодо маркування кормiв можуть мiстити положення щодо:
2) добровiльного додаткового маркування;
3) використання тверджень щодо властивостей кормових матерiалiв та кормових сумiшей.
5. У текстi повiдомлення має бути наведена така iнформацiя:
3) положення нормативно-правового акта, щодо якого надається роз'яснення;
1) встановлення вiдповiдностi проекту методичних настанов положенням законодавства про корми;
2) оцiнки можливостi застосування положень проекту методичних настанов на практицi.
10. Застосування методичних настанов операторами ринку є добровiльним.
Роздiл IV
ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ВИРОБНИЦТВА ТА ОБIГУ КОРМIВ
Стаття 14. Експлуатацiйний дозвiл
1. Експлуатацiйний дозвiл видається компетентним органом на потужнiсть, що призначена для:
технологiчних добавок, таких як антиоксиданти (лише з максимальним встановленим вмiстом);
сенсорних добавок, таких як барвники (лише каротиноїди та ксантофiли);
побiчних продуктiв вiд виробництва амiнокислот шляхом ферментацiї;
2) виробництва та/або обiгу премiксiв, виготовлених з використанням:
кокцидiостатикiв та гiстомоностатикiв;
кокцидiостатики та гiстомоностатики.
3. Для отримання експлуатацiйного дозволу до територiального органу компетентного органу за мiсцем знаходження потужностi подається заява про видачу експлуатацiйного дозволу, яка повинна мiстити найменування, iдентифiкацiйний код згiдно з Єдиним державним реєстром юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань, мiсцезнаходження або прiзвище, iм'я, по батьковi, реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв чи серiю та номер паспорта (для фiзичних осiб, якi через свої релiгiйнi переконання вiдмовляються вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв та повiдомили про це вiдповiдний контролюючий орган i мають вiдмiтку у паспортi), мiсце проживання оператора ринку, назву (опис) потужностi, її адресу, запланованi види дiяльностi та перелiк кормових добавок, премiксiв та кормових сумiшей, якi планується виробляти та/або обiг яких здiйснювати на вiдповiднiй потужностi, вид оператора ринку за класифiкацiєю суб'єктiв господарювання, визначеною Господарським кодексом України (суб'єкт мiкро-, малого, середнього або великого пiдприємництва). Заява про видачу експлуатацiйного дозволу має бути засвiдчена пiдписом оператора ринку або уповноваженої ним особи.
Кожнiй потужностi, на яку видано експлуатацiйний дозвiл, присвоюється реєстрацiйний номер.
12. Пiдставами для вiдмови у видачi експлуатацiйного дозволу є:
2) виявлення у заявi про видачу експлуатацiйного дозволу недостовiрних вiдомостей;
Вiдмова у видачi експлуатацiйного дозволу з iнших пiдстав забороняється.
1) втрати експлуатацiйного дозволу;
2) пошкодження бланка експлуатацiйного дозволу.
1) звернення оператора ринку iз заявою про анулювання експлуатацiйного дозволу;
2) лiквiдацiя оператора ринку - юридичної особи;
3) припинення пiдприємницької дiяльностi оператора ринку - фiзичної особи - пiдприємця.
Стаття 15. Державна реєстрацiя потужностей
4. Для внесення потужностi, що пiдлягає державнiй реєстрацiї, до Державного реєстру потужностей з виробництва та обiгу кормiв оператор ринку повiдомляє про намiр її використання шляхом подання заяви про державну реєстрацiю потужностi до територiального органу компетентного органу за мiсцезнаходженням цiєї потужностi не пiзнiше нiж за 10 календарних днiв до початку її роботи. У заявi про державну реєстрацiю потужностi зазначаються: найменування, iдентифiкацiйний код згiдно з Єдиним державним реєстром юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань, мiсцезнаходження або прiзвище, iм'я, по батьковi, реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв чи серiя та номер паспорта (для фiзичних осiб, якi через свої релiгiйнi переконання вiдмовляються вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв та повiдомили про це вiдповiдний контролюючий орган i мають вiдмiтку у паспортi), мiсце проживання оператора ринку, назва (опис) потужностi, її адреса, запланованi види дiяльностi та перелiк кормiв, виробництво та/або обiг яких планується здiйснювати, вид оператора ринку за класифiкацiєю суб'єктiв господарювання, визначеною Господарським кодексом України (суб'єкт мiкро-, малого, середнього або великого пiдприємництва). Заява про державну реєстрацiю потужностi засвiдчується пiдписом оператора ринку або уповноваженої ним особи, може подаватися в електронному або паперовому виглядi та пiдлягає реєстрацiї компетентним органом в день її надходження.
Вiдмова у державнiй реєстрацiї потужностей з iнших пiдстав забороняється.
2) лiквiдацiя оператора ринку - юридичної особи;
3) припинення пiдприємницької дiяльностi оператора ринку - фiзичної особи - пiдприємця.
1) встановлення факту наявностi в заявi про державну реєстрацiю потужностi недостовiрних вiдомостей;
12. Порядок здiйснення державної реєстрацiї потужностей затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Стаття 16. Категорiї та функцiональнi групи кормових добавок
1) технологiчнi кормовi добавки;
4) зоотехнiчнi кормовi добавки;
5) кокцидiостатики та гiстомоностатики.
3. Технологiчнi кормовi добавки включають такi функцiональнi групи:
4) стабiлiзатори - речовини, якi дозволяють пiдтримувати визначений фiзико-хiмiчний стан кормiв;
6) згущувачi - речовини, якi пiдвищують в'язкiсть кормiв;
7) зв'язуючi агенти - речовини, якi посилюють здатнiсть часток корму триматися разом;
10) регулятори кислотностi - речовини, якi регулюють рiвень pH кормiв;
4. Сенсорнi кормовi добавки включають такi функцiональнi групи:
2) ароматичнi сумiшi - речовини, наявнiсть яких у кормi пiдвищує їх запах та смаковi якостi.
5. Поживнi кормовi добавки включають такi функцiональнi групи:
1) вiтамiни, провiтамiни та речовини з встановленим хiмiчним складом iз схожою дiєю;
3) амiнокислоти, солi амiнокислот та їх аналоги;
6. Зоотехнiчнi кормовi добавки включають такi функцiональнi групи:
3) речовини, якi сприятливо впливають на навколишнє природне середовище;
4) iншi зоотехнiчнi кормовi добавки.
Стаття 17. Вимоги до кормових добавок
3. Дозволяється ввозити на територiю України кормовi добавки, не зареєстрованi в Українi, з метою:
1) державної реєстрацiї в Українi;
2) презентацiї (демонстрацiї) на ярмарках, виставках, конференцiях, iнших публiчних заходах;
4. Кормова добавка не повинна:
1) несприятливо впливати на здоров'я людей та/або тварин, та/або на навколишнє природне середовище;
5. Кормова добавка повинна вiдповiдати щонайменше однiй iз таких вимог:
1) позитивно впливати на характеристики корму;
2) позитивно впливати на характеристики продуктiв тваринного походження;
3) позитивно впливати на забарвлення декоративних риб та птахiв;
4) задовольняти поживнi потреби тварин;
5) позитивно впливати на екологiчнi наслiдки виробництва тваринницької продукцiї;
7) мати кокцидiостатичну або гiстомоностатичну дiю.
Стаття 18. Державна реєстрацiя кормових добавок
3. До заяви про державну реєстрацiю кормової добавки додаються:
1) реєстрацiйне досьє (у друкованiй та електроннiй формах);
2) резюме (короткий виклад) реєстрацiйного досьє (у друкованiй та електроннiй формах);
4. Реєстрацiйне досьє складається з документiв, якi повиннi мiстити:
1) вiдомостi про найменування та адресу заявника;
6) декларацiю про направлення трьох зразкiв кормової добавки до референс-лабораторiї;
2) результати тестування методiв аналiзу (у разi необхiдностi тестування);
3) результати валiдацiї методiв аналiзу (у разi необхiдностi валiдацiї).
1) перевiряє достовiрнiсть iнформацiї, що мiститься в документах, якi складають реєстрацiйне досьє;
4) органiзовує iншi необхiднi дослiдження (випробування).
1) вiдомостi про найменування та адресу заявника;
5) максимально допустимий вмiст кормової добавки у кормi (у разi необхiдностi);
1) реєстрацiйний номер кормової добавки;
2) категорiя та функцiональна група кормової добавки;
4) дiюча речовина (дiючi речовини);
5) дата державної реєстрацiї та державної перереєстрацiї (у разi її здiйснення);
6) вид тварин, для яких призначена кормова добавка;
7) максимально допустимий вмiст кормової добавки в кормах (за необхiдностi);
15. Пiдставою для вiдмови в державнiй реєстрацiї кормової добавки є:
1) некомплектнiсть реєстрацiйного досьє;
2) недостовiрнiсть вiдомостей, наведених у реєстрацiйному досьє;
3) невiдповiднiсть кормової добавки вимогам частини четвертої статтi 17 цього Закону;
4) невiдповiднiсть кормової добавки вимогам частини п'ятої статтi 17 цього Закону;
(статтю 18 доповнено частиною двадцять другою згiдно iз Законом України вiд 06.12.2018р. N 2639-VIII) |
Стаття 19. Спрощений порядок державної реєстрацiї кормових добавок
2) результати тестування методiв аналiзу (у разi проведення тестування).
12. Пiдставою для вiдмови в державнiй реєстрацiї кормової добавки у спрощеному порядку є:
Стаття 20. Перереєстрацiя кормових добавок
Роздiл V
ВИМОГИ ДО МАРКУВАННЯ, ПРЕДСТАВЛЕННЯ ТА ПАКУВАННЯ
(ФАСУВАННЯ) КОРМIВ
Стаття 22. Принципи маркування, реклами та представлення кормiв
1. Маркування, реклама та представлення кормiв не повиннi вводити в оману, зокрема:
3) щодо вiдповiдностi маркування Державному каталогу кормових матерiалiв або методичним настановам.
Стаття 23. Загальнi вимоги до маркування кормiв
Маркування кормiв виконується державною мовою.
(абзац другий частини першої статтi 23 замiнено чотирма абзацами згiдно iз Законом України вiд 06.12.2018р. N 2639-VIII) |
3. Маркування кормового матерiалу або кормової сумiшi повинно мiстити таку iнформацiю:
1) вид корму (кормовий матерiал, повнорацiонний корм чи додатковий корм):
2) найменування та адресу оператора ринку, вiдповiдального за маркування;
6) список кормових добавок, якому передує заголовок "добавки";
1) у грамах або кiлограмах чи одиницях об'єму на одну тварину на день; або
2) у вiдсотках добового рацiону;
3) на кiлограм повнорацiонного корму чи у вiдсотках повнорацiонного корму.
одиниць вимiрювання (з використанням лiтер українського алфавiту) Мiжнародної системи одиниць (SI);
(статтю 23 доповнено частиною тринадцятою згiдно iз Законом України вiд 06.12.2018р. N 2639-VIII) |
Стаття 24. Спецiальнi вимоги до маркування кормових матерiалiв
1. Маркування кормових матерiалiв повинно мiстити:
1) назву кормового матерiалу з урахуванням вимог частини третьої статтi 25 цього Закону;
3) мiнiмальний строк зберiгання кормових добавок, крiм технологiчних кормових добавок.
Стаття 25. Державний каталог кормових матерiалiв
1) категорiя кормового матерiалу;
3) iдентифiкацiйний номер кормового матерiалу;
4) опис кормового матерiалу, в тому числi iнформацiю про виробничий процес (у разi необхiдностi);
Стаття 26. Спецiальнi вимоги до маркування кормових сумiшей
1. Маркування кормових сумiшей повинно мiстити:
1) iнформацiю про види або категорiї тварин, для яких призначено кормову сумiш;
4) мiнiмальний строк зберiгання кормової сумiшi, що зазначається вiдповiдно до таких вимог:
у маркуваннi iнших кормових сумiшей зазначаються мiсяць та рiк пiсля напису "вжити до кiнця".
Стаття 27. Спецiальнi вимоги до маркування кормiв, призначених для особливих поживних цiлей
1. Маркування кормiв, призначених для особливих поживних цiлей, повинно мiстити:
1) призначення корму (поживнi цiлi);
2) основнi поживнi характеристики корму;
3) види або категорiї тварин, для яких призначений корм;
4) особливостi складу корму (декларацiя);
5) рекомендована тривалiсть (строк) використання корму;
6) iншi положення, що зазначаються у маркуваннi.
1) мiстять недостовiрнi вiдомостi;
Стаття 29. Спецiальнi вимоги до маркування кормiв для домашнiх тварин
1) кормових добавок, якi мiстяться в такому кормi;
Стаття 30. Спецiальнi вимоги до маркування кормових добавок та премiксiв
6) iдентифiкацiйний номер кормової добавки;
7) номер партiї та дату виробництва.
5. Маркування зоотехнiчних кормових добавок, кокцидiостатикiв i гiстомоностатикiв повинно мiстити:
2) рекомендацiї щодо використання;
6. Маркування ензимiв повинно мiстити вiдомостi, передбаченi частиною п'ятою цiєї статтi, а також:
2) iдентифiкацiйний номер Мiжнародного союзу бiохiмiї;
3) замiсть концентрацiї: одиницi дiї (одиницi дiї на грам або одиницi дiї на мiлiлiтр).
7. Маркування мiкроорганiзмiв повинно мiстити:
2) рекомендацiї щодо використання;
3) iдентифiкацiйний номер штаму;
4) кiлькiсть колонiєутворюючих одиниць на один грам.
8. Маркування поживних добавок повинно мiстити:
10. У маркуваннi ароматичних кормових сумiшей повинна зазначатися частка її вмiсту у премiксах.
Стаття 32. Спецiальнi вимоги до маркування забруднених кормiв
1. Маркування забруднених кормiв повинно мiстити:
Стаття 33. Добровiльне маркування
Стаття 34. Вимоги до пакування (фасування) кормiв
2. Перебувати в обiгу розсипом або у незакритих упаковках чи контейнерах можуть:
1) кормовi сумiшi, отриманi виключно шляхом змiшування зерна або цiлих плодiв;
2) кормовi сумiшi для їх постачання мiж операторами ринку, вiдповiдальними за їх виробництво;
6) сiль у блоках або сольовi лизунцi.
Стаття 35. Вимоги до тверджень щодо властивостей кормових матерiалiв та кормових сумiшей
Роздiл VI
ВИМОГИ ДО ВИРОБНИЦТВА ТА ОБIГУ КОРМIВ
Стаття 36. Вимоги до операторiв ринку, що здiйснюють первинне виробництво кормiв
2) забезпечувати гiгiєнiчнi умови виробництва, транспортування та зберiгання кормiв та їх чистоту;
3) використовувати (у разi необхiдностi) чисту воду для запобiгання небезпечному забрудненню;
4) не допускати поширення небезпечного забруднення кормiв тваринами та шкiдниками;
6) не допускати небезпечного забруднення кормiв вiд пакувальних матерiалiв;
1) використання засобiв захисту рослин та бiоцидiв;
2) використання генетично модифiкованого насiння;
3) випадки появи шкiдникiв або хвороб, якi можуть вплинути на безпечнiсть первинної продукцiї;
Стаття 37. Гiгiєнiчнi вимоги до потужностей
2. Планування, конструкцiя, розмiщення та розмiр потужностей повиннi давати змогу:
1) проводити чищення та/або дезiнфекцiю;
Стаття 38. Гiгiєнiчнi вимоги до виробництва кормiв
1. Пiд час виробництва кормiв оператори ринку зобов'язанi:
6) вживати заходiв для ефективного забезпечення простежуваностi кормiв.
Стаття 39. Гiгiєнiчнi вимоги до зберiгання та перевезення кормiв
1. Пiд час зберiгання та перевезення кормiв оператори ринку зобов'язанi:
2) використовувати належнi пакувальнi матерiали, якi вiдповiдають вимогам законодавства;
6) мiнiмiзувати псування кормiв та не допускати появи шкiдникiв;
Стаття 40. Вимоги до персоналу потужностей
1. З метою органiзацiї виробництва кормiв оператори ринку зобов'язанi:
Стаття 41. Вимоги до контролю якостi
1. З метою забезпечення контролю якостi кормiв оператори ринку зобов'язанi:
1) мати доступ до акредитованих лабораторiй для проведення вiдповiдних дослiджень (випробувань);
2) виконувати план контролю якостi кормiв;
Стаття 42. Вимоги до ведення записiв
1) процесу виробництва та заходiв контролю;
4. Записи, що мiстять вiдомостi щодо простежуваностi, включають:
Роздiл VII
ГIГIЄНА ГОДУВАННЯ ТВАРИН
Стаття 43. Гiгiєнiчнi вимоги до випасу тварин
Стаття 45. Гiгiєнiчнi вимоги до зберiгання кормiв
5. Насiння повинно зберiгатися у спосiб, що виключає потрапляння тварин до мiсця його збереження.
Стаття 46. Гiгiєнiчнi вимоги до роздавання кормiв та заборона годування певними видами кормiв
4. Забороняється годувати жуйних тварин кормами, що мiстять тваринний бiлок жуйних тварин.
Стаття 47. Гiгiєнiчнi вимоги до води
Роздiл VIII
МIЖНАРОДНА ТОРГIВЛЯ
Стаття 48. Вимоги до ввезення (пересилання) кормiв на митну територiю України
4. Корми тваринного походження можуть ввозитися (пересилатися) на митну територiю України, якщо вони походять з країни (її окремої територiї) та виробленi на потужностi, якi внесенi до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктiв на митну територiю України. Ведення такого реєстру здiйснюється компетентним органом в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзацiю державної полiтики у сферi ветеринарної медицини, вiдповiдно до вимог Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин".
Стаття 49. Державний контроль кормiв, що ввозяться (пересилаються) на митну територiю України
1. Державний контроль кормiв, що ввозяться (пересилаються) на митну територiю України, здiйснюється вiдповiдно до вимог Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин".
Стаття 50. Вимоги до кормiв, що експортуються з України
Роздiл IX
ДЕРЖАВНИЙ КОНТРОЛЬ ТА ВIДПОВIДАЛЬНIСТЬ ЗА
ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО КОРМИ
Стаття 51. Державний контроль за дотриманням операторами ринку законодавства про корми
1. Державний контроль за дотриманням операторами ринку вимог законодавства про корми здiйснюється вiдповiдно до Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин".
Стаття 52. Вiдповiдальнiсть операторiв ринку за порушення законодавства про корми
1. Оператори ринку несуть вiдповiдальнiсть за порушення вимог законодавства про корми на пiдставах та в порядку, визначених Законом України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин".
Роздiл X
ПРИКIНЦЕВI ТА ПЕРЕХIДНI ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинностi через два роки з дня його опублiкування, крiм:
5. Протягом п'яти рокiв з дня набрання чинностi цим Законом в маркуваннi кормiв для непродуктивних тварин зазначається назва кормової добавки або її iдентифiкацiйний номер, якi присвоєнi вiдповiдно до законодавства України або Європейського Союзу.
Корми, що були введенi в обiг не пiзнiше нiж через п'ять рокiв з дня набрання чинностi цим Законом з маркуванням, яке вiдповiдає цьому пункту, можуть перебувати в обiгу до закiнчення мiнiмального строку їх зберiгання.
(пункт 5 роздiлу X у редакцiї Закону України вiд 02.12.2020р. N 1033-IX) |
6. Протягом чотирьох рокiв з дня набрання чинностi цим Законом дозволяються виробництво, ввезення (пересилання) на митну територiю України, обiг та використання готових кормiв, премiксiв та кормових добавок, зареєстрованих вiдповiдно до Закону України "Про ветеринарну медицину", за умови наявностi на день набрання чинностi цим Законом дiйсних реєстрацiйних посвiдчень, виданих на вiдповiднi готовi корми, премiкси або кормовi добавки.
Оператори ринку, що здiйснюють ввезення (пересилання) на митну територiю України, обiг та використання готових кормiв, премiксiв та кормових добавок вiдповiдно до цього пункту, зобов'язанi пiдтримувати в актуальному станi iнформацiю, що мiститься в реєстрацiйних посвiдченнях, виданих на готовi корми, премiкси або кормовi добавки, зазначенi в абзацi першому цього пункту.
Порядок внесення змiн до реєстрацiйних посвiдчень, зазначених в абзацi першому цього пункту, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзацiю державної полiтики у сферi ветеринарної медицини.
(пункт 6 роздiлу X у редакцiї Закону України вiд 02.12.2020р. N 1033-IX) |
61. Протягом чотирьох рокiв з дня набрання чинностi цим Законом дозволяється ввезення (пересилання) на митну територiю України, введення в обiг та обiг:
кормових добавок без їх державної реєстрацiї в Українi, якщо такi добавки зареєстрованi (дозволенi) в Європейському Союзi i призначенi для виробництва кормiв для непродуктивних тварин;
фасованих (запакованих) кормiв для непродуктивних тварин, виготовлених з використанням кормових добавок, зареєстрованих (дозволених) у Європейському Союзi, якщо такi корми походять з потужностей, розташованих або в Українi, або в державах - членах Європейського Союзу, або в iнших країнах, за умови, що потужностi в таких iнших країнах мають дозвiл на ввезення зазначених кормiв до Європейського Союзу.
(роздiл X доповнено пунктом 61 згiдно iз Законом України вiд 02.12.2020р. N 1033-IX) |
7. Внести змiни до таких законодавчих актiв України:
1) у статтi 18822 Кодексу України про адмiнiстративнi правопорушення (Вiдомостi Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до N 51, ст. 1122):
в абзацi другому слова "п'ятдесяти до ста" замiнити словами "ста до п'ятисот";
2) абзац перший частини третьої статтi 2 Закону України "Про дозвiльну систему у сферi господарської дiяльностi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2005 р., N 48, ст. 483; 2010 р., N 13, ст. 128; 2014 р., N 23, ст. 873; 2015 р., N 14, ст. 96) викласти в такiй редакцiї:
"3. Видача, анулювання, поновлення ветеринарних документiв та експлуатацiйних дозволiв здiйснюються вiдповiдно до цього Закону з урахуванням особливостей, визначених законами України "Про ветеринарну медицину", "Про основнi принципи та вимоги до безпечностi та якостi харчових продуктiв" та "Про безпечнiсть та гiгiєну кормiв";
3) частину першу статтi 11 Закону України "Про захист прав споживачiв" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2006 р., N 7, ст. 84; 2014 р., N 41 - 42, ст. 2024) пiсля слiв "крiм харчових продуктiв" доповнити словами "та кормiв";
4) у Законi України "Про ветеринарну медицину" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2007 р., N 5 - 6, ст. 53 iз наступними змiнами):
у визначеннi термiна "ветеринарнi документи" слова "та кормiв" виключити;
визначення термiна "експлуатацiйний дозвiл" викласти в такiй редакцiї:
у визначеннi термiна "продукти тваринного походження" слова "корми тваринного походження" виключити;
у визначеннi термiна "субстанцiя" слова "i кормових добавок" виключити;
у визначеннi термiна "товари" слова "кормовi добавки, премiкси та корми" виключити;
б) статтю 2 доповнити частиною четвертою такого змiсту:
"Дiя цього Закону не поширюється на виробництво, обiг та державний контроль кормiв, крiм статтi 71";
у пунктi 16 слова "кормових добавок, премiксiв, кормiв" виключити;
у пунктi 1 слова "кормових добавок, премiксiв та готових кормiв" виключити;
у пунктi 5 слова "та кормах" виключити;
у пунктi 6 слова "кормових добавок, премiксiв, готових кормiв" виключити;
у пунктi 16 слова "кормових добавок" виключити;
д) у пунктi 1 частини першої статтi 13 слова "кормових добавок, премiксiв, кормiв" виключити;
є) у частинi першiй статтi 32 слова "i кормах" виключити;
ж) у статтi 36 слова "кормових добавок, премiксiв, кормiв" виключити;
пункт 4 частини першої викласти в такiй редакцiї:
"4) потужностях (об'єктах) з виробництва, змiшування та приготування лiкувальних кормiв";
у частинi третiй слова "кормових добавок, премiксiв та кормiв" виключити;
у частинi другiй слова "корми тваринного походження насипом" виключити;
у частинi третiй слова "та кормiв тваринного походження" виключити;
i) у статтi 59 слова "кормових добавок, премiксiв, кормiв" виключити;
у частинi другiй слова "а також їх реєстрацiї" виключити;
у пунктi 1 слова "кормових добавок, премiксiв та готових кормiв" виключити;
у частинi шостiй слова "продукцiї тваринного походження та кормiв в Українi" виключити;
у частинi тринадцятiй слова "кормових добавок, премiксiв та кормiв" виключити;
к) назву роздiлу XI викласти в такiй редакцiї:
"Роздiл XI
ВИМОГИ ДО ВИКОРИСТАННЯ ХАРЧОВИХ ВIДХОДIВ ДЛЯ
ГОДУВАННЯ ТВАРИН";
н) у частинi другiй статтi 99 слова "кормових добавок, премiксiв та готових кормiв" виключити;
5) у Перелiку документiв дозвiльного характеру у сферi господарської дiяльностi, затвердженому Законом України "Про Перелiк документiв дозвiльного характеру у сферi господарської дiяльностi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., N 47, ст. 532 iз наступними змiнами):
доповнити пунктом 155 такого змiсту:
155. | Експлуатацiйний дозвiл (тимчасовий
експлуатацiйний дозвiл) на потужнiсть, що
призначена для: 1) виробництва та/або обiгу кормових добавок; 2) виробництва та/або обiгу премiксiв, виготовлених з використанням кормових добавок; |
Закон України "Про безпечнiсть та гiгiєну кормiв" |
6) у Законi України "Про основнi принципи та вимоги до безпечностi та якостi харчових продуктiв" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2014 р., N 41 - 42, ст. 2024; 2017 р., N 31, ст. 343):
а) пункт 22 частини першої статтi 1 викласти в такiй редакцiї:
б) частини четверту - двадцять четверту статтi 23 замiнити вiсiмнадцятьма новими частинами такого змiсту:
"4. Експлуатацiйний дозвiл видається територiальним органом компетентного органу.
5. Для отримання експлуатацiйного дозволу оператор ринку подає заяву, в якiй зазначаються найменування, iдентифiкацiйний код згiдно з Єдиним державним реєстром юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань, мiсцезнаходження або прiзвище, iм'я, по батьковi, реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв чи серiя та номер паспорта (для фiзичних осiб, якi через свої релiгiйнi переконання вiдмовляються вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв та повiдомили про це вiдповiдний контролюючий орган i мають вiдмiтку у паспортi), мiсце проживання оператора ринку, назва (опис) потужностi, її адреса, запланованi види дiяльностi та перелiк харчових продуктiв, якi планується виробляти або зберiгати, вид оператора ринку за класифiкацiєю суб'єктiв господарювання, визначеною Господарським кодексом України (суб'єкт мiкро-, малого, середнього або великого пiдприємництва). Заява про видачу експлуатацiйного дозволу пiдписується оператором ринку або уповноваженою ним особою.
7. Пiдставою для вiдмови у видачi експлуатацiйного дозволу є:
2) виявлення у заявi про видачу експлуатацiйного дозволу недостовiрних вiдомостей;
3) встановлення за результатами iнспектування потужностi її невiдповiдностi вимогам законодавства;
16. Експлуатацiйний дозвiл має необмежений строк дiї.
17. Порядок видачi та форма експлуатацiйного дозволу затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
в) частини третю - дев'яту статтi 25 замiнити дев'ятьма новими частинами такого змiсту:
"3. Не пiзнiше нiж за 10 календарних днiв до початку роботи потужностi оператор ринку зобов'язаний подати (надiслати) до територiального органу компетентного органу заяву про державну реєстрацiю потужностi, в якiй зазначаються найменування, iдентифiкацiйний код згiдно з Єдиним державним реєстром юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань, мiсцезнаходження або прiзвище, iм'я, по батьковi, реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв чи серiя та номер паспорта (для фiзичних осiб, якi через свої релiгiйнi переконання вiдмовляються вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв та повiдомили про це вiдповiдний контролюючий орган i мають вiдмiтку у паспортi), мiсце проживання оператора ринку, назва (опис) потужностi, її адреса, запланованi види дiяльностi та перелiк харчових продуктiв, виробництво та/або обiг яких планується здiйснювати, вид оператора ринку за класифiкацiєю суб'єктiв господарювання, визначеною Господарським кодексом України (суб'єкт мiкро-, малого, середнього або великого пiдприємництва).
г) частину третю статтi 53 викласти в такiй редакцiї:
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
забезпечити розроблення та затвердження нормативно-правових актiв, передбачених цим Законом;
Президент України | П. ПОРОШЕНКО |
м. Київ
21 грудня 2017 року
N 2264-VIII