ДЕРЖАВНА ФIСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
IНДИВIДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦIЯ
08.11.2018 | N 4738/6/99-99-15-02-02-15/IПК |
---|
Державна фiскальна служба
України розглянула звернення щодо коригування
фiнансового результату до оподаткування на суму
пенi, нарахованої резидентом України нерезиденту
за порушення виконання умов
зовнiшньоекономiчного договору, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України
(далi - Кодекс) повiдомляє.
Вiдповiдно до ст. 549 Цивiльного кодексу України (далi - ЦКУ) неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або iнше майно, якi боржник повинен передати кредиторовi у разi порушення боржником зобов'язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у вiдсотках вiд суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Вiдповiдно до пп. 14.1.122 п. 14.1 ст. 14 Кодексу для цiлей оподаткування нерезидентами вважаються iноземнi компанiї, органiзацiї, утворенi вiдповiдно до законодавства iнших держав, їх зареєстрованi (акредитованi або легалiзованi) вiдповiдно до законодавства України фiлiї, представництва та iншi вiдокремленi пiдроздiли з мiсцезнаходженням на територiї України; дипломатичнi представництва, консульськi установи та iншi офiцiйнi представництва iнших держав i мiжнародних органiзацiй в Українi; фiзичнi особи, якi не є резидентами України.
Згiдно з пiдпунктами 133.2.1, 133.2.2 п. 133.2 ст. 133 Кодексу юридичнi особи, якi утворенi в будь-якiй органiзацiйно-правовiй формi та отримують доходи з джерелом походження з України, за винятком установ та органiзацiй, що мають дипломатичнi привiлеї або iмунiтет згiдно з мiжнародними договорами України, а також постiйнi представництва нерезидентiв, якi отримують доходи iз джерелом походження з України або виконують агентськi (представницькi) та iншi функцiї стосовно таких нерезидентiв чи їх засновникiв, є платниками на прибуток.
Доходи, отриманi нерезидентом iз джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку i за ставками, визначеними п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Перелiк таких доходiв визначено пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Враховуючи те, що штрафи, пеня, неустойки не виокремленi як окремий вид доходу, що отримується нерезидентом з джерелом походження з України, то такi виплати розглядаються у складi iнших доходiв вiд провадження нерезидентом (постiйним представництвом цього або iншого нерезидента) господарської дiяльностi на територiї України (пп. "й" пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).
Вiдповiдно до пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу резидент або постiйне представництво нерезидента, що здiйснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крiм постiйного представництва нерезидента на територiї України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом вiд провадження господарської дiяльностi (у тому числi на рахунки нерезидента, що ведуться в нацiональнiй валютi), утримують податок з таких доходiв, зазначених у пп. 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмiрi 15 вiдсоткiв (крiм доходiв, зазначених у пiдпунктах 141.4.3 - 141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету пiд час такої виплати, якщо iнше не передбачено положеннями мiжнародних договорiв України з країнами резиденцiї осiб, на користь яких здiйснюються виплати, що набрали чинностi (далi - мiжнародний договiр).
Згiдно з п. 3.2 ст. 3 Кодексу, якщо мiжнародним договором, згода на обов'язковiсть якого надана Верховною Радою України, встановлено iншi правила, нiж тi, що передбаченi Кодексом, застосовуються правила мiжнародного договору.
Отже, у разi виплати нерезиденту доходiв iз джерелом їх походження з України у виглядi неустойки (штрафiв, пенi) такi доходи пiдлягають оподаткуванню вiдповiдно до положень п. 141.4 ст. 141 Кодексу, незалежно вiд способу виплати такого доходу, у тому числi шляхом зарахування згiдно з договором уступки вимоги зобов'язання, якщо iнше не передбачено положеннями мiжнародних договорiв.
Вiдповiдно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток iз джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збiльшення або зменшення) фiнансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фiнансовiй звiтностi пiдприємства вiдповiдно до нацiональних положень (стандартiв) бухгалтерського облiку або мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi, на рiзницi, якi виникають вiдповiдно до положень Кодексу.
Згiдно з пп. 140.5.11 п. 140.5 ст. 140 Кодексу платник податку має збiльшити фiнансовий результат податкового (звiтного) перiоду на суму витрат вiд визнаних штрафiв, пенi, неустойок, нарахованих вiдповiдно до цивiльного законодавства та цивiльно-правових договорiв на користь осiб, що не є платниками податку (крiм фiзичних осiб), та на користь платникiв податку, якi оподатковуються за ставкою 0 вiдсоткiв вiдповiдно до п. 44 пiдроздiлу 4 роздiлу XX "Перехiднi положення" Кодексу.
Таким чином, у разi якщо нерезидент сплачує податок з сум нарахованих на його користь штрафiв, пенi, неустойки, то рiзниця на суму нарахованих на користь нерезидента таких штрафiв, пенi, неустойки для збiльшення фiнансового результату до оподаткування вiдповiдно до пп. 140.5.11 п. 140.5 ст. 140 Кодексу у платника податку - резидента не виникає.
У разi якщо при виплатi штрафiв, пенi, неустойки нерезиденту застосовуються правила мiжнародного договору в частинi звiльнення вiд оподаткування податком на прибуток такої виплати, то платник має збiльшити фiнансовий результат до оподаткування на суму нарахованих на користь нерезидента штрафiв, пенi, неустойки вiдповiдно до пп. 140.5.11 п. 140.5 ст. 140 Кодексу.
Разом з тим наголошуємо, що будь-якi висновки щодо податкового облiку конкретних операцiй платникiв податкiв можуть надаватися за результатами перевiрки умов, суттєвих обставин здiйснення вiдповiдних господарських операцiй та всiх первинних документiв, оформленням яких вони супроводжувались. Iнформацiї, яка зазначена у Вашому зверненнi, недостатньо для надання бiльш конкретної вiдповiдi щодо коригування фiнансового результату до оподаткування на суму пенi, нарахованої резидентом України нерезиденту за порушення виконання умов зовнiшньоекономiчного договору, якщо пеня сплачується резиденту України - платнику податку на прибуток згiдно договору уступки вимоги.
Податкова консультацiя має iндивiдуальний характер i може використовуватися виключно платником податку, якому надано таку консультацiю (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).