МIНIСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛIТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
м. Київ
11.10.2018 | N 490 |
---|
Про затвердження Порядку вiдбору зразкiв та їх
перевезення (пересилання) до уповноважених
лабораторiй для цiлей державного контролю та
Форми акта вiдбору зразкiв
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 26 грудня 2018 р. за N 1464/32916 |
На виконання пунктiв 1 та 7
частини першої статтi 6 Закону України
"Про державний контроль за дотриманням
законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi
продукти тваринного походження, здоров'я та
благополуччя тварин", пункту 8 Положення про
Мiнiстерство аграрної полiтики та продовольства
України, затвердженого постановою
Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25 листопада 2015 року N 1119
(iз змiнами), наказую:
1. Затвердити такi, що додаються:
1) Порядок вiдбору зразкiв та їх перевезення (пересилання) до уповноважених лабораторiй для цiлей державного контролю;
2) Форму акта вiдбору зразкiв.
2. Департаменту аграрної полiтики та сiльського господарства забезпечити у встановленому порядку подання цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України.
3. Цей наказ набирає чинностi з дня його офiцiйного опублiкування.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Перший заступник Мiнiстра | М. Мартинюк |
ПОГОДЖЕНО: | |
Перший заступник Голови Державної служби України з питань безпечностi харчових продуктiв та захисту споживачiв | А. Жук |
В. о. Голови Державної регуляторної служби України | В. Загороднiй |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства аграрної полiтики та продовольства України 11 жовтня 2018 року N 490 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 26 грудня 2018 р. за N 1464/32916 |
Порядок
вiдбору зразкiв та їх перевезення (пересилання) до
уповноважених лабораторiй для цiлей державного
контролю
1. Порядок вiдбору зразкiв та їх перевезення (пересилання) до уповноважених лабораторiй для цiлей державного контролю (далi - Порядок) розроблено вiдповiдно до законiв України "Про основнi принципи та вимоги до безпечностi та якостi харчових продуктiв", "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин" та "Про ветеринарну медицину".
2. Порядок визначає механiзм та процедуру здiйснення вiдбору зразкiв харчових продуктiв, кормiв, сiна, соломи, бiологiчних продуктiв та патологiчних матерiалiв, побiчних продуктiв тваринного походження або будь-яких речовин (у тому числi з довкiлля), якi пов'язанi з виробництвом та/або обiгом харчових продуктiв, кормiв, здоров'ям та благополуччям тварин, у тому числi, що вивозяться (пересилаються) з митної територiї України або ввозяться (пересилаються) на митну територiю України з метою перевiрки шляхом проведення простих або лабораторних дослiджень (випробувань) вiдповiдностi законодавству про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин.
3. Цей Порядок є обов'язковим для:
державних ветеринарних iнспекторiв (державних iнспекторiв) Держпродспоживслужби;
операторiв ринку.
4. У цьому Порядку термiни вживаються в значеннях, наведених у законах України "Про основнi принципи та вимоги до безпечностi та якостi харчових продуктiв", "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин" та "Про ветеринарну медицину".
5. Вiдбiр зразкiв харчових продуктiв, кормiв, сiна, соломи, бiологiчних продуктiв та патологiчних матерiалiв, побiчних продуктiв тваринного походження або будь-яких речовин (у тому числi з довкiлля), якi пов'язанi з виробництвом та/або обiгом харчових продуктiв, кормiв, здоров'ям та благополуччям тварин, у тому числi, що вивозяться (пересилаються) з митної територiї України або ввозяться (пересилаються) на митну територiю України (далi - об'єкти) проводиться державними ветеринарними iнспекторами (державними iнспекторами) Держпродспоживслужби (далi - посадовими особами Держпродспоживслужби).
6. Вiдбiр зразкiв проводиться без попередження оператора ринку або уповноваженої ним особи та в його присутностi та здiйснюється у порядку:
1) планового вiдбору - для виконання щорiчного плану державного контролю та/або щорiчного плану державного монiторингу;
2) позапланового вiдбору - якщо пiд час здiйснення державного контролю виникла обґрунтована пiдозра щодо невiдповiдностi або iснують iншi пiдстави для вiдбору зразкiв, встановленi законами України.
Вiдбiр зразкiв може проводитися за iнiцiативи оператора ринку або уповноваженої ним особи у разi їх клопотання до Держпродспоживслужби, про що зазначається в актi вiдбору зразкiв.
7. При ввезеннi (пересиланнi) на митну територiю України об'єктiв вiдбiр зразкiв здiйснюється на призначених прикордонних iнспекцiйних постах або пунктах пропуску на державному кордонi України або в зонi митного контролю на митнiй територiї України посадовими особами Держпродспоживслужби за участi представника державного органу, що реалiзує державну полiтику у сферi державної митної справи, в присутностi оператора ринку або уповноваженої ним особи у випадках, передбачених статтями 43, 45, 56 та 57 Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин".
8. Оператор ринку або уповноважена ним особа мають забезпечити посадовим особам Держпродспоживслужби умови для вiдбору зразкiв, у тому числi безперешкодний доступ до мiсця вiдбору, а також виконання розвантажувальних робiт у випадках, визначених законодавством.
9. Вiдбiр зразкiв полягає у вiдборi двох юридично та аналiтично iдентичних зразкiв (крiм випадкiв, коли це неможливо здiйснити через недостатню кiлькiсть вiдповiдного матерiалу або внаслiдок того, що харчовi продукти є швидкопсувними), один з яких направляється до уповноваженої лабораторiї для проведення основного лабораторного дослiдження (випробування), а другий вручається оператору ринку або уповноваженiй ним особi i зберiгається ним на випадок проведення арбiтражного лабораторного дослiдження (випробування).
На вимогу та за рахунок оператора ринку або уповноваженої ним особи здiйснюється вiдбiр додаткових юридично та аналiтично iдентичних зразкiв, якi передаються оператору ринку або уповноваженiй ним особi та можуть бути використанi ним для проведення альтернативних лабораторних дослiджень (випробувань).
10. Упаковка (тара), з якої вiдбираються зразки, розкривається в обсязi, необхiдному для вiдбору, пiсля чого закривається (у разi проколювання упаковки - вiдповiдне мiсце заклеюється та опечатується) з нанесенням маркування, що мiстить номер i дату акта вiдбору зразкiв, а також загальну вагу (масу) вiдiбраних зразкiв.
11. Пiсля розкриття упаковки (тари) та вiдбору зразкiв у разi наявностi органолептичних змiн (нехарактерний запах, колiр, консистенцiя, смак), наявнiсть стороннiх домiшок може здiйснюватися їх фiксацiя. Отриманi результати вiдмiчаються в актi вiдбору.
12. Вiдбiр зразкiв засвiдчується актом вiдбору зразкiв, що складається за формою, встановленою законодавством.
13. Акт вiдбору зразкiв складається у двох примiрниках. Усi примiрники пiдписуються посадовою особою Держпродспоживслужби, яка вiдiбрала зразки, та присутнiми при вiдборi оператором ринку або уповноваженою ним особою та представниками вiдповiдних державних органiв у разi їхньої участi у вiдборi зразкiв. Один примiрник акта залишається у посадової особи, яка здiйснила вiдбiр зразкiв та склала акт, другий - вручається оператору ринку або уповноваженiй ним особi.
Вiдiбранi зразки i копiя акта вiдбору зразкiв передаються до уповноваженої лабораторiї, визначеної посадовою особою Держпродспоживслужби. Копiя акта вiдбору зразкiв може направлятися електронною поштою, факсом, через iнформацiйно-телекомунiкацiйну систему Держпродспоживслужби або за допомогою iнших засобiв.
В актi вiдбору зразкiв також зазначається:
метод (методика) вiдбору зразкiв iз зазначенням нормативно-правового акта або, у разi його вiдсутностi, - нацiонального стандарту України, а у разi вiдсутностi цих документiв - документа вiдповiдної мiжнародної органiзацiї, членом якої є Україна, або законодавчого акта Європейського Союзу. Якщо всi зазначенi вище методи (методики) вiдсутнi, допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує репрезентативнiсть об'єднаного зразка та буде детально описаним в актi вiдбору зразкiв;
перелiк показникiв, за якими має бути проведено вiдповiдне лабораторне дослiдження (випробування).
У разi вiдбору зразкiв у межах фiзичної перевiрки вантажу, що ввозиться (пересилається) на митну територiю України, в актi вiдбору зразкiв зазначається вiдповiдний пункт або частина статей 43, 45, 56 та 57 Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин", який є пiдставою для здiйснення такого вiдбору.
14. Посадова особа зобов'язана забезпечити вiдбiр зразкiв, їх маркування, опломбування та поводження з ними у спосiб, що гарантує їх юридичну та аналiтичну iдентичнiсть, а також можливiсть проведення арбiтражного лабораторного дослiдження (випробування).
Зразки пакуються i опломбовуються (опечатуються) у мiсцi вiдбору, про що зазначається в актi вiдбору. Маркування вiдiбраних зразкiв здiйснюється посадовою особою, що склала акт вiдбору зразкiв, та повинно мiстити повну iнформацiю для iдентифiкацiї кожного зразка, у тому числi вiдомостi щодо дати i часу вiдбору та посадової особи, яка провела вiдбiр зразкiв.
15. Зразки об'єктiв зберiгаються i транспортуються в умовах, що забезпечують незмiннiсть параметрiв (параметричних значень), за якими буде проводитися їх дослiдження (випробування).
Вiдiбранi зразки об'єктiв перевозяться (пересилаються) до уповноважених лабораторiй у спосiб, що гарантує аналогiчну температуру зберiгання об'єктiв та строки з моменту вiдбору зразкiв:
об'єкти, що швидко псуються - не бiльше 2 годин;
об'єкти зi строком реалiзацiї бiльше 72 годин, температурний режим зберiгання яких становить вiд 0 до 8°C - не бiльше 6 годин;
об'єкти, що не вимагають спецiального температурного або iншого режиму зберiгання з довготривалим термiном зберiгання, - не бiльше 24 годин.
У разi значної вiддаленостi мiсця вiдбору зразкiв вiд уповноваженої лабораторiї, зразки пiдлягають глибокому заморожуванню (мiнус 15 - 30°C) та направляються до проведення лабораторних дослiджень (випробувань) за умови забезпечення належного температурного режиму зберiгання зразкiв, про що зазначається в актi вiдбору зразкiв.
16. Перевезення (пересилання) вiдiбраних зразкiв до уповноваженої лабораторiї здiйснюється з використанням матерiально-технiчної бази територiальних органiв Держпродспоживслужби або шляхом залучення у порядку, встановленому Законом України "Про публiчнi закупiвлi", перевiзника чи особи, яка надає послуги зв'язку (доставки).
17. Оператор ринку або уповноважена ним особа зобов'язаний забезпечити зберiгання зразка, наданого йому на випадок арбiтражного лабораторного дослiдження (випробування), та поводження з ним у спосiб, що гарантує його юридичну та аналiтичну iдентичнiсть, а також можливiсть проведення арбiтражного лабораторного дослiдження (випробування).
18. Вiдбiр зразкiв здiйснюється з кожної партiї та в межах граничних норм, встановлених вiдповiдними нормативно-правовими актами, або за їх вiдсутностi - нацiональними стандартами України.
Визначення партiї здiйснюється вiдповiдно до законiв України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин", "Про основнi принципи та вимоги до безпечностi харчових продуктiв" та "Про ветеринарну медицину".
19. Вiдбiр зразкiв об'єктiв, що реалiзуються на агропродовольчих ринках, та їх дослiдження проводиться спецiалiстами державних лабораторiй ветеринарно-санiтарної експертизи на агропродовольчих ринках вiдповiдно до правил ветеринарно-санiтарної експертизи без оформлення актiв вiдбору зразкiв. У мiсцi вiдбору таких зразкiв їх вiдбiр проводиться згiдно з нормами (обсягами), зазначеними у додатку до цього Порядку, у спецiальну тару з її маркуванням iз зазначенням iнформацiї про власника, дати i часу вiдбору.
20. Лабораторне дослiдження (випробування) вiдiбраних зразкiв об'єктiв проводиться у строки, передбаченi вiдповiдними методами (методиками) дослiджень (випробувань).
Директор Департаменту аграрної полiтики та сiльського господарства | В. Топчiй |
Додаток до Порядку вiдбору зразкiв та їх перевезення (пересилання) до уповноважених лабораторiй для цiлей державного контролю |
НОРМИ
вiдбору зразкiв харчових продуктiв для проведення
державної ветеринарно-санiтарної експертизи в
державнiй лабораторiї ветеринарно-санiтарної
експертизи на агропродовольчому ринку
Назва продукцiї | Кiлькiсть продукцiї, яка необхiдна для органолептичних та фiзико-хiмiчних дослiджень |
Молоко | 250 мл |
Сметана, вершки | 100 г |
Сир кисломолочний | 100 г |
Iншi кисломолочнi продукти | 100 г |
Масло вершкове | 100 г |
Сир твердий | 50 г |
М'ясо | 400 г |
Сало | 20 г (з кожного шматка) |
Вироби ковбаснi | 50 г |
Вироби копченi м'яснi | 50 г |
Яйця | 10 шт. |
Жири тваринного походження (топленi) | 50 г |
Жири рослинного походження | 200 г |
Риба свiжа, морожена, солена, копчена | 2 - 3 екземпляри |
Риба дрiбна (тюлька, мойва тощо) | 200 г |
Мед | 150 г |
Фрукти i ягоди свiжi | 200 г |
Фрукти сушенi | 100 г |
Картопля | 2 - 3 середнi бульби |
Зелень свiжа | 50 г |
Овочi свiжi | 300 г |
Овочi сушенi | 100 г |
Овочi, фрукти квашенi з розсолом | 250 г |
Салати овочевi маринованi | 100 г |
Гриби свiжi | окремi екземпляри |
Гриби сушенi | 25 г |
Насiння соняшнику та iнше зерно олiйних культур | 100 г |
Зерно, зернопродукти (крупа тощо) | 500 г |
Борошно, крохмаль | 200 г |
Горiхи | 100 г |
Примiтка: Для радiометричного дослiдження додатково вiдбирають зразки вагою 0,3 - 1 кг вiд кожного виду продуктiв згiдно з методиками дослiджень i паспортом даного типу радiометра.
Зразки продуктiв, в яких вмiст радiонуклiдiв не перевищує максимально допустимого рiвня, використовують для дослiдження органолептичних характеристик i фiзико-хiмiчних та бiохiмiчних показникiв.
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства аграрної полiтики та продовольства України 11 жовтня 2018 року N 490 |
АКТ
вiдбору зразкiв
Мiсце вiдбору зразкiв |
(найменування та мiсцезнаходження (для юридичної особи) або прiзвище, iм'я та по батьковi та адреса зареєстрованого мiсця проживання (для фiзичної особи - пiдприємця), мiсце вiдбору зразкiв, адреса електронної пошти) |
Комiсiя у складi |
(посадовi особи (державний (державнi) ветеринарний (ветеринарнi) iнспектор (iнспектори)), державний (державнi) iнспектор (iнспектор)) центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв) |
у присутностi | |
(посада, прiзвище, iм'я та по батьковi оператора ринку або уповноваженої ним особи) | |
I. Мета вiдбору зразкiв: |
[_] Плановий вiдбiр | [_] Позаплановий вiдбiр |
[_] Монiторинговi дослiдження (випробування) залишкiв | [_] Iншi монiторинговi дослiдження (випробування) |
[_] Вiдбiр у зв'язку з пiдозрою захворюванням тварин | [_] Iншi дослiдження |
II. Для вiдбору зразкiв об'єктiв1 |
(назва об'єктiв; потужнiсть - виробник, країна походження; дата виробництва, дата "вжити до", мiнiмальний термiн придатностi; номер, серiя партiї; тип матрицi зразка, його вага; вид, вiк, iдентифiкацiйний номер тварини, вiд якої вiдiбрано зразок; стадо, ферма) |
III. Для вiдбору зразкiв бiологiчних продуктiв, патологiчного матерiалу, об'єктiв довкiлля1 |
(тип матрицi зразка; вiк, iдентифiкацiйний номер тварини, вiд якої вiдiбрано зразок2; стадо, ферма, дата захворювання та/або загибелi, клiнiчна картина, анамнестичнi данi, попереднiй дiагноз; об'єкт навколишнього середовища, з якого взято змиви; iнший матерiал) |
IV. Iнформацiя про вiдiбраний зразок |
1. Тип пакування/фасування: | |
2. Умови зберiгання | |
(номер автомобiля, вагона, судна, контейнера тощо) | |
5. Супроводжувальнi документи: |
(дата та номер супроводжувальних документiв: вiдповiднi ветеринарнi документи, товарно-транспортнi накладнi, якiснi посвiдчення тощо) |
6. Вiдбiр зразка проводиться згiдно з |
(метод (методика) вiдбору зразкiв iз зазначенням нормативно-правового акта, ДСТУ та iншого) |
(назва показника, за яким має бути проведено вiдповiдне лабораторне дослiдження (випробування)) |
(може зазначатися додаткова iнформацiя: температура оточуючого середовища (°C) пiд час вiдбору зразкiв; наявнiсть органолептичних змiн; обладнання, що використовувалося для вiдбору тощо) |
вiдправлено до: | |||
(назва та мiсцезнаходження уповноваженої лабораторiї) | |||
Зразок опломбований |
(час та дата опломбування, номер пломби) |
V. Додаткова iнформацiя: |
Арбiтражний зразок | [_] Вiдiбрано | [_] Не вiдiбрано |
Витрати, пов'язанi з дослiдженнями (випробуваннями), оплачує | [_] Держпродспоживслужба | [_] Оператор ринку |
Протокол (експертний висновок, звiт) за результатами дослiдженнями (випробуваннями) буде | [_] Вручено особисто оператору ринку або уповноваженiй ним особi | [_] Надiслано поштою |
[_] Надiслано за допомогою електронних засобiв комунiкацiї (уточнити данi) |
Пiдписи посадових осiб Держпродспоживслужби, якi брали участь у вiдборi зразкiв: | ||
____________________ (посада) |
____________ (пiдпис) |
_____________________ (iнiцiали та прiзвище) |
М. П. | ||
____________________ (посада) |
____________ (пiдпис) |
_____________________ (iнiцiали та прiзвище) |
____________________ (посада) |
____________ (пiдпис) |
_____________________ (iнiцiали та прiзвище) |
Оператор ринку або уповноважена ним особа: | ||
____________________ (посада) |
____________ (пiдпис) |
_____________________ (iнiцiали та прiзвище) |
____________________ (посада) |
____________ (пiдпис) |
_____________________ (iнiцiали та прiзвище) |
Iншi особи, якi брали участь у проведеннi вiдбору зразкiв: | ||
____________________ (посада) |
____________ (пiдпис) |
_____________________ (iнiцiали та прiзвище) |
____________________ (посада) |
____________ (пiдпис) |
_____________________ (iнiцiали та прiзвище) |
Примiрник цього акта на [_][_] сторiнках отримано [_][_].[_][_].[_][_][_][_]: | ||
____________________ (посада) |
____________ (пiдпис) |
_____________________ (iнiцiали та прiзвище) |
_____________
1 Частини II та III акта вiдбору зразкiв
заповнюються в залежностi вiд мети вiдбору
зразкiв.
2 До акта вiдбору зразкiв додається перелiк
(опис) тварин, вiд яких було вiдiбрано зразки.