МIНIСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛIТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
м. Київ
05.02.2019 | N 34 |
---|
Про затвердження Методiв вiдбору зразкiв для
визначення максимально допустимих рiвнiв нiтратiв
у деяких харчових продуктах для цiлей державного
контролю
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 28 лютого 2019 р. за N 207/33178 |
Вiдповiдно до частини четвертої статтi 21 Закону України "Про
державний контроль за дотриманням законодавства
про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти
тваринного походження, здоров'я та благополуччя
тварин", пункту 23 Всеохоплюючої стратегiї
iмплементацiї Глави IV (Санiтарнi та фiтосанiтарнi
заходи) Роздiлу IV "Торгiвля i питання, пов'язанi з
торгiвлею" Угоди про асоцiацiю мiж
Україною, з однiєї сторони, та Європейським
Союзом, Європейським Спiвтовариством з атомної
енергiї i їхнiми державами-членами, з iншої
сторони", схваленої розпорядженням Кабiнету
Мiнiстрiв України вiд 24 лютого 2016 року N 228,
наказую:
1. Затвердити Методи вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв нiтратiв у деяких харчових продуктах для цiлей державного контролю, що додаються.
2. Директорату безпечностi та якостi харчової продукцiї забезпечити в установленому порядку подання цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України.
3. Цей наказ набирає чинностi з дня його офiцiйного опублiкування.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
В. о. Мiнiстра | М. Мартинюк |
ПОГОДЖЕНО: | |
В. о. Голови Державної регуляторної служби України | В. Загороднiй |
Голова Державної служби України з питань безпечностi харчових продуктiв та захисту споживачiв | В. Лапа |
Заступник Мiнiстра з питань європейської iнтеграцiї | О. Стефанишина |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства аграрної полiтики та продовольства України 05 лютого 2019 року N 34 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 28 лютого 2019 р. за N 207/33178 |
МЕТОДИ
вiдбору зразкiв для визначення максимально
допустимих рiвнiв нiтратiв у деяких харчових
продуктах для цiлей державного контролю
I. Загальнi положення
1. Цi Методи вiдбору розробленi вiдповiдно до Законiв України "Про основнi принципи та вимоги до безпечностi та якостi харчових продуктiв", "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин", розпорядження Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 24 лютого 2016 року N 228 "Про схвалення Всеохоплюючої стратегiї iмплементацiї Глави IV "Торгiвля i питання, пов'язанi з торгiвлею", з урахуванням вимог Регламенту Європейського Парламенту та Ради (ЄС) N 1882/2006 вiд 19 грудня 2006 року, яким встановлюються методи вiдбору зразкiв та їх дослiдження в рамках державного контролю рiвнiв нiтратiв в деяких харчових продуктах.
2. Цi Методи вiдбору встановлюють процедури, за якими вiдбираються зразки харчових продуктiв для лабораторних дослiджень (випробувань) на вмiст нiтратiв.
3. У цих Методах вiдбору термiни вживаються у таких значеннях:
крита дiлянка - земельна дiлянка (її частина), вкрита теплицею (з використанням скла, пластику чи полiетиленової плiвки), в межах якої вирощується один сорт рослин, що має однакову стадiю зростання та врожай якого планується зiбрати одночасно;
лабораторний зразок - призначений для лабораторного дослiдження (випробування) зразок, видiлений з об'єднаного зразка, або цiлий об'єднаний зразок, якщо згiдно з цими Методами вiдбору вiн не пiдлягає подiлу на кiлька лабораторних зразкiв;
об'єднаний зразок - комбiнована загальна кiлькiсть всiх точкових зразкiв, вiдiбраних iз партiї або частини партiї; об'єднанi зразки вважаються репрезентативними для партiй або частини партiй, з яких вони були взятi;
партiя - будь-яка визначена оператором ринку кiлькiсть харчового продукту, що походить з одного поля чи критої дiлянки, одного врожаю або охоплюється одним вантажем, з однаковими назвою, властивостями (походження, сорт рослин або тип ґрунту в межах максимальної площi у два гектари), типом пакування, пакувальником, вiдправником або маркуванням;
поле - земельна дiлянка (її частина), в межах якої однаковий тип ґрунту, на якiй вирощується один сорт рослин за однаковими методами та стадiєю вирощування;
точковий зразок - певна кiлькiсть матерiалу, довiльно вiдiбраного з одного мiсця партiї або частини партiї (наприклад, окрема голiвка салату або шпинату, невелика кiлькiсть молодих листкiв або упаковка нарiзаних листкiв);
частина партiї - фiзично вiдокремлена та iдентифiкована частина визначеної партiї, щодо якої застосовується вiдповiдний метод вiдбору зразкiв.
Iншi термiни вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про основнi принципи та вимоги до безпечностi та якостi харчових продуктiв", "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти та корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин".
4. Цi Методи вiдбору є обов'язковими для:
державних ветеринарних iнспекторiв (державних iнспекторiв) Держпродспоживслужби;
акредитованих лабораторiй;
операторiв ринку з виробництва та/або обiгу харчових продуктiв.
5. Зразки для визначення вмiсту нiтратiв у деяких харчових продуктах для цiлей державного контролю слiд вiдбирати вiдповiдно до вимог, встановлених у роздiлах II-V цих Методiв вiдбору.
6. Пiд час вiдбору зразкiв необхiдно вживати заходiв з метою уникнення будь-якого впливу на:
вмiст максимально допустимих рiвнiв нiтратiв у деяких харчових продуктах та результати лабораторних дослiджень (випробувань);
репрезентативнiсть об'єднаного зразка (у зв'язку з наявнiстю ґрунту на салатi або шпинатi тощо);
безпечнiсть харчових продуктiв або цiлiснiсть партiй, з яких вiдбирають зразки.
Також слiд вживати запобiжних заходiв, необхiдних для забезпечення безпеки осiб, якi вiдбирають зразки.
7. Кожний лабораторний зразок або об'єднаний зразок помiщають в чистий непрозорий iнертний контейнер, який забезпечує належний захист вiд забруднення (контамiнацiї), впливу на склад зразка та пошкодження пiд час транспортування.
8. Потрiбно забезпечити належнi умови та вжити запобiжних заходiв для унеможливлення змiн у складi зразка пiд час його зберiгання та/або транспортування.
9. Вiдбiр зразкiв оформлюється актом вiдбору зразкiв (кожний зразок, вiдiбраний для цiлей державного контролю, пiдлягає реєстрацiї iз зазначенням дати i мiсця вiдбору зразкiв, опису поля (критої дiлянки) та партiї або частини партiї, з якої було вiдiбрано зразки, кiлькостi та загальної маси вiдiбраних точкових, об'єднаних та лабораторних зразкiв, сорту рослин, типу ґрунту, методу та стадiї вирощування). Зразки опечатуються в мiсцi вiдбору зразка, на упаковку обов'язково наноситься iдентифiкацiйний код, який вiдповiдає iдентифiкацiйному коду акта вiдбору зразкiв i дає змогу чiтко iдентифiкувати партiю або частини партiї харчових продуктiв, вiд яких було вiдiбрано зразки.
II. Процедури вiдбору зразкiв харчових продуктiв
1. Зразки вiдбирають окремо з кожної партiї або частини партiї, яка пiдлягає державному контролю. Партiї, маса яких бiльше 30 т або якi походять з полiв площею бiльше 3 га, роздiляють на частини партiї, з кожної з яких вiдповiднi зразки вiдбирають окремо.
2. Вiдбiр точкових зразкiв здiйснюється з рiзних мiсць, розподiлених максимально рiвномiрно по всiй партiї або частинi партiї, крiм випадкiв, коли це неможливо з певних причин. Про причини вiдхилення вiд процедури вiдбору зразкiв зазначається в актi вiдбору зразкiв. З кожної рослини видаляються ґрунт, неїстiвне та пошкоджене листя. З метою унеможливлення штучного зменшення вмiсту нiтратiв категорично забороняється мити зразки.
3. Об'єднаний зразок утворюється шляхом об'єднання точкових зразкiв.
4. Об'єднаний зразок пiдлягає гомогенiзацiї. Для кращого змiшування точковi зразки можуть бути замороженi та подрiбненi. Залежно вiд розмiру обладнання (подрiбнювача), яке (який) використовується для гомогенiзацiї, подрiбнюється (змiшується) один або бiльше точкових зразкiв. Для забезпечення високого рiвня екстрагування нiтратiв необхiдна максимально ретельна гомогенiзацiя об'єднаного зразка. Поводження зi зразками має бути однаковим незалежно вiд того, як їх було вiдiбрано: з поля (критої дiлянки) чи на стадiї роздрiбної торгiвлi.
5. Однорiдний (гомогенiзований) об'єднаний зразок дiлять на два лабораторнi зразки (крiм випадкiв, коли це неможливо здiйснити через недостатню кiлькiсть вiдповiдного матерiалу або внаслiдок того, що харчовi продукти є швидкопсувними), один з яких направляють для проведення основного лабораторного дослiдження (випробування), а другий вручають оператору ринку, який зберiгає його на випадок проведення арбiтражного лабораторного дослiдження (випробування).
6. Якщо iнше не зазначене, цi Методи вiдбору застосовуються однаково до рiзних видiв харчових продуктiв, у тому числi й до тих, що реалiзуються без упаковки, у контейнерах, габаритнiй транспортнiй упаковцi (мiшки, коробки тощо) або роздрiбнiй упаковцi.
III. Методи вiдбору зразкiв рослин у полi
1. Точковi зразки не вiдбирають на дiлянках, якi не забезпечують репрезентативностi поля (критої дiлянки).
2. Поля з рiзними типами ґрунту та поля, де вирощують рiзнi сорти рослин та на яких застосовують рiзнi методи вирощування або на яких збирання врожаю проводиться в рiзний час, вважаються окремими полями, а вiдповiднi харчовi продукти належать до рiзних партiй.
3. Поле, площа якого перевищує 3 га, роздiляється на двi частини партiї площею 2 га, вiдбiр зразкiв з кожної з яких проводиться окремо.
4. Точковi зразки вiдбирають шляхом проходження через поле у напрямках, що вiдображають лiтери W або X. Вiдбiр зразкiв рослин, що вирощують на вузьких грядках чи критих дiлянках, здiйснюють шляхом проходження декiлькох грядок у напрямках, що вiдображають лiтери W або X.
5. Рослини зрiзуються на рiвнi ґрунту.
6. Об'єднаний зразок має мiстити не менше 10 рослин, а його маса - становити не менше 1 кг. Зразки вiдбирають лише з рослин товарного розмiру.
IV. Методи вiдбору зразкiв рослин, дитячого харчування та харчових продуктiв на основi зернових для дiтей грудного вiку та молодшого вiку
1. Метод вiдбору зразкiв, встановлений цим роздiлом, застосовується до партiй, маса яких не бiльше 25 т.
Якщо маса партiї не є кратною 25 т, допускається, щоб маса частини партiї була в дiапазонi вiд 15 т до 30 т. Якщо партiя не роздiлена або частину партiї можна вiдокремити фiзично, зразок вiдбирається з партiї.
2. Партiї, маса яких бiльше 30 т, роздiляють на частини партiї (за умови, що частину партiї можна вiдокремити фiзично).
3. Маса об'єднаного зразка має становити не менше 1 кг.
4. Мiнiмальну кiлькiсть точкових зразкiв, якi необхiдно вiдiбрати вiд партiї рослин, дитячого харчування та харчових продуктiв на основi зернових для дiтей грудного вiку та молодшого вiку, наведено у додатку 1 до цих Методiв вiдбору.
5. Кiлькiсть точкових зразкiв (упаковок), якi необхiдно вiдiбрати вiд партiї, що складається з окремих упаковок, наведено у додатку 2 до цих Методiв вiдбору.
6. Якщо використання такого методу вiдбору призводить до порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує репрезентативнiсть об'єднаного зразка та детально описаний в актi вiдбору зразкiв.
У такому разi зразок вiдбирається випадково в межах усiєї партiї (її частини), а там, де це фiзично неможливо, - в межах доступних дiлянок партiї (її частини).
V. Методи вiдбору зразкiв на етапi роздрiбної торгiвлi
1. Вiдбiр зразкiв на стадiї роздрiбної торгiвлi здiйснюється вiдповiдно до роздiлу III цих Методiв вiдбору.
Якщо неможливо здiйснити вiдбiр зразкiв, на стадiї роздрiбної торгiвлi може застосовуватись альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв.
2. У будь-якому разi маса об'єднаного зразка має становити не менше 1 кг (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що неможливо отримати об'єднаний зразок масою 1 кг, загальна маса об'єднаного зразка може бути меншою за 1 кг). Також маса об'єднаного зразка вiд партiй дитячого харчування та харчових продуктiв на основi зернових для дiтей грудного вiку та молодшого вiку може становити 0,5 кг.
VI. Пiдготовка зразкiв для визначення нiтратiв у деяких харчових продуктах та визначення вiдповiдностi (оцiнки) партiй
1. Зразок харчових продуктiв, зокрема свiжих, необхiдно передати у лабораторiю протягом 24 годин пiсля його вiдбору. Пiд час транспортування зразок зберiгається охолодженим, а якщо це неможливо, пiддається глибокому заморожуванню протягом 24 годин та зберiгається в замороженому станi (не бiльше шести тижнiв).
2. З кожної окремої одиницi зразка необхiдно видалити ґрунт, сильно забруднене ґрунтом неїстiвне та пошкоджене листя. Забороняється мити зразки, оскiльки це може призвести до зменшення вмiсту нiтратiв.
3. Весь зразок необхiдно гомогенiзувати. Для кращого змiшування точковi зразки можуть бути замороженi та подрiбненi перед гомогенiзацiєю. Залежно вiд розмiру блендера/мацератора/подрiбнювача, що використовується з метою гомогенiзацiї, може бути об'єднано один або бiльше окремих точкових зразкiв. Процес гомогенiзацiї, який застосовується, має забезпечити досягнення повної гомогенiзацiї зразкiв з метою максимальної екстракцiї та витягу нiтратiв. Поводження зi зразками має бути однаковим незалежно вiд того, були вони отриманi з поля чи з роздрiбної торгiвлi.
4. З комбiнованої суспензiї необхiдно взяти один або бiльше аналiтичних зразкiв для дослiдження.
5. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частини партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться так:
партiя або частини партiї вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) лабораторного зразка не перевищує максимально допустимих рiвнiв нiтратiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення i невизначеностi вимiрювання, якi зазначаються лабораторiєю, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi);
партiя або частини партiї не вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) лабораторного зразка перевищує максимально допустимi рiвнi нiтратiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення i невизначеностi вимiрювання, якi зазначаються лабораторiєю, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi).
Генеральний директор Директорату безпечностi та якостi харчової продукцiї | М. Мороз |
Додаток 1 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення вмiсту нiтратiв у деяких харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 4 роздiлу IV) |
Мiнiмальна кiлькiсть точкових зразкiв, якi необхiдно вiдiбрати вiд партiї рослин, дитячого харчування та харчових продуктiв на основi зернових для дiтей грудного вiку та молодшого вiку
Маса партiї, кг | Мiнiмальна кiлькiсть точкових зразкiв | Мiнiмальна маса об'єднаного зразка, кг |
---|---|---|
1 | 2 | 3 |
< 50 | 3 | 1 |
вiд 50 до 500 | 5 | 1 |
> 500 | 10 | 1 |
Додаток 2 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення вмiсту нiтратiв у деяких харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 5 роздiлу IV) |
Кiлькiсть точкових зразкiв (упаковок),
якi необхiдно вiдiбрати вiд партiї, що складається з
окремих упаковок
Кiлькiсть упаковок або одиниць в партiї | Кiлькiсть упаковок або одиниць, що вiдбираються | Мiнiмальна маса об'єднаного зразка, кг |
---|---|---|
1 | 2 | 3 |
вiд 1 до 25 | 1 упаковка чи одиниця | 1 |
вiд 26 до 100 | приблизно 5 %, щонайменше 2 упаковки чи одиницi | 1 |
> 100 | приблизно 5 %, максимально 10 упаковок або одиниць | 1 |