ДЕРЖАВНА ФIСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ОФIС ВЕЛИКИХ ПЛАТНИКIВ ПОДАТКIВ ДЕРЖАВНОЇ
ФIСКАЛЬНОЇ СЛУЖБИ
IНДИВIДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦIЯ
16.04.2019 | N 1609/IПК/28-10-27-01-11 |
---|
Офiс великих платникiв податкiв
Державної фiскальної служби розглянув лист щодо
оподаткування дивiдендiв, якi виплачуються
акцiонеру товариства - резиденту Кiпру, з
урахуванням положень українсько-кiпрського
договору про уникнення подвiйного оподаткування,
та, керуючись статтею 52 роздiлу II
Податкового кодексу України (далi - Кодекс),
повiдомляє.
Вiдповiдно до положень пп. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дивiденди - це платiж, що здiйснюється юридичною особою, у тому числi емiтентом корпоративних прав, iнвестицiйних сертифiкатiв чи iнших цiнних паперiв на. користь власника таких корпоративних прав, iнвестицiйних сертифiкатiв тi iнших цiнних паперiв, що засвiдчують право власностi iнвестора на частку (пай) у майнi (активах) емiтента, у зв'язку з розподiлом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського облiку.
Особливостi оподаткування нерезидентiв передбаченi п. 141.4 ст. 141 Кодексу. Для цiлей цього пункту пiд доходами, отриманими нерезидентом iз джерелом їх походження з України, розумiються, зокрема, дивiденди, якi сплачуються резидентом на користь нерезидента (пп. "б" пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).
Згiдно з пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу доходи, отриманi нерезидентом iз джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку i за ставками, визначеними ст. 141 Кодексу.
Вiдповiдно до пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу резидент або постiйне представництво нерезидента, що здiйснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крiм постiйного представництва нерезидента на територiї України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом вiд провадження господарської дiяльностi (у тому числi на рахунки нерезидента, що ведуться в нацiональнiй валютi), утримують податок з таких доходiв, зазначених у пп. 141.4.1 п. 141.1 ст. 141 Кодексу, за ставкою в розмiрi 15 вiдсоткiв (крiм доходiв, зазначених у пп. 141.4.3 - 141.4.6 та 141.4.11 п. 141.4 ст. 141 Кодексу) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету пiд час такої виплати, якщо iнше не передбачено положеннями мiжнародних договорiв України з країнам резиденцiї осiб, на користь яких здiйснюються виплати, що набрали чинностi.
Вiдповiдно до ст. 3 Кодексу, якщо мiжнародним договором, згода на обов'язковiсть якого надана Верховною Радою України, встановлено iншi правила, нiж тi, що передбаченi Кодексом, застосовуються правила мiжнародного договору.
Конвенцiя мiж Урядом України i Урядом Республiки Кiпр про уникнення подвiйного оподаткування та запобiгання податковим ухиленням стосовне податкiв на доходи вiд 08.11.2012 (далi - Конвенцiя), ратифiкована Верховною Радою України 04.07.2013, набрала чинностi 07.08.2013. Згiдно з ст. 26 Конвенцiї її положення застосовуються в українсько-кiпрських податкових вiдносинах з 1 сiчня 2014 року.
Пунктом 1 статтi 10 Конвенцiї встановлено, що дивiденди, що сплачуються компанiєю, яка є резидентом Договiрної Держави (України), резиденту iншої Договiрної Держави (Кiпру), можуть оподатковуватись у цiй iншiй Державi (Кiпрi).
Однак вiдповiдно до п. 2 ст. 10 Конвенцiї такi дивiденди можуть також оподатковуватись у Договiрнiй Державi, резидентом якої є компанiя, що сплачує дивiденди (Українi), i вiдповiдно до законодавства цiєї Держави, але якщо особа - фактичний власник дивiдендiв є резидентом iншої Договiрної Держави, податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати: a) 5 вiдсоткiв вiд загальної суми дивiдендiв, якщо фактичний власник володiє не менш нiж 20 вiдсотками капiталу компанiї, що сплачує дивiденди, або iнвестував в придбання акцiй чи iнших прав компанiї еквiвалентi не менше; 100000 євро; b) 15 вiдсоткiв вiд загальної суми дивiдендiв у всiх iнших випадках.
При цьому термiн "дивiденди" у випадку використання в цiй статтi означає дохiд вiд акцiй або iнших прав, якi не є борговими вимогами, що дають право на участь у прибутку, а також дохiд вiд iнших корпоративних прав, який пiдлягає такому самому оподаткуванню, як дохiд вiд акцiй вiдповiдно де законодавства тiєї Держави, резидентом якої є компанiя, що розподiляє прибуток (п. 3 ст. 10 Конвенцiї).
Порядок застосування мiжнародного договору України про уникненню подвiйного оподаткування стосовно повного або часткового звiльнення вiд оподаткування доходiв нерезидентiв iз джерелом їх походження з України встановлено ст. 103 Кодексу.
Згiдно з п. 103.2 ст. 103 Кодексу особа (податковий агент) має праве самостiйно застосувати звiльнення вiд оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену вiдповiдним мiжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефiцiарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу i є резидентом країни, з якою укладено мiжнародний договiр України.
Застосування мiжнародного договору України в частинi звiльнення вiд оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тiльки за умови надання нерезидентом особi (податковому агенту) документа, який пiдтверджує статус податкового резидента згiдно з вимогами п. 103.4 ст. 103 Кодексу.
Бенефiцiарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу для цiлей застосування пониженої ставки податку згiдно з правилами мiжнародного договору України до дивiдендiв, процентiв, роялтi, винагород тощо нерезидента, отриманих iз джерел в Українi, вважається особа, що має право на отримання таких доходiв.
При цьому бенефiцiарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу не може бути юридична або фiзична особа, навiть якщо така особа має право на отримання доходу, але є агентом, номiнальним утримувачем (номiнальним власником) або є тiльки посередником щодо такого доходу (п. 103.3 ст. 103 Кодексу).
Враховуючи вищезазначене, дивiденди, що сплачуються (нараховуються) резидентом нерезиденту, який є резидентом Кiпру, можуть оподатковуватись у Кiпрi. Однак такi дивiденди оподатковуються також в Українi вiдповiдно до пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу та п. 2 ст. 10 Конвенцiї (15 вiдс.).
При цьому резидент має право на самостiйне застосування понижено ставки податку (5 вiдс.), передбаченої пп. "а" п. 2 ст. 10 Конвенцiї, у раз виконання вимог Конвенцiї, а саме:
особа, яка отримує дивiденди (як акцiонер), є бенефiцiарним (фактичним) отримувачем (власником) дивiдендiв, тобто особою, яка має право на отримання таких дивiдендiв;
отримувач дивiдендiв - акцiонер є резидентом Кiпру, про що надано документ, який вiдповiдає вимогам ст. 103 Кодексу i пiдтверджує податкову резиденцiю цiєї особи у вiдповiднi минулi перiоди, за якi товариством були нарахованi дивiденди;
якщо резидент Кiпру (фактичний власник) володiє не менш нiж 20 вiдсотками капiталу компанiї, що сплачує дивiденди, або iнвестував в придбання акцiй чи iнших прав компанiї еквiвалентi не менше 100000 євро.
Вiдповiдно до ст. 21 "Усунення подвiйного оподаткування" Конвенцiї країна, резидентом якої є особа, що одержує дивiденди (Кiпр), дозволить вирахувати з податку на дохiд цього резидента суму, що дорiвнює сумi податку на дохiд, сплаченiй в iншiй Державi (Українi).
Iндивiдуальна податкова консультацiя має iндивiдуальний характер i може використовуватися виключно платником податкiв, якому надано таку консультацiю (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).