МIНIСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛIТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
м. Київ
22.05.2019 | N 264 |
---|
Про затвердження Методiв вiдбору зразкiв для
визначення максимально допустимих рiвнiв
мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей
державного контролю
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 12 червня 2019 р. за N 608/33579 |
Вiдповiдно до частини четвертої статтi 21 Закону України "Про
державний контроль за дотриманням законодавства
про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти
тваринного походження, здоров'я та благополуччя
тварин", пункту 23 Всеохоплюючої стратегiї
iмплементацiї Глави IV (Санiтарнi та фiтосанiтарнi
заходи) Роздiлу IV "Торгiвля i питання, пов'язанi з
торгiвлею" Угоди про асоцiацiю мiж
Україною, з однiєї сторони, та Європейським
Союзом, Європейським Спiвтовариством з атомної
енергiї i їхнiми державами-членами, з iншої
сторони, схваленої розпорядженням Кабiнету
Мiнiстрiв України вiд 24 лютого 2016 року N 228-р,
наказую:
1. Затвердити Методи вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю, що додаються.
2. Директорату безпечностi та якостi харчової продукцiї забезпечити у встановленому порядку подання цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України.
3. Цей наказ набирає чинностi через один мiсяць з дня його офiцiйного опублiкування.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
В. о. Мiнiстра | О. Трофiмцева |
ПОГОДЖЕНО: | |
Заступник Мiнiстра охорони здоров'я з питань європейської iнтеграцiї | О. Стефанишина |
Голова Державної служби України з питань безпечностi харчових продуктiв та захисту споживачiв | В. Лапа |
В. о. Голови Державної регуляторної служби України | В. Загороднiй |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства аграрної полiтики та продовольства України 22 травня 2019 року N 264 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 12 червня 2019 р. за N 608/33579 |
Методи
вiдбору зразкiв для визначення максимально
допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових
продуктах для цiлей державного контролю
I. Загальнi положення
1. Цi Методи вiдбору розроблено вiдповiдно до Законiв України "Про основнi принципи та вимоги до безпечностi та якостi харчових продуктiв", "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин", розпорядження Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 24 лютого 2016 року N 228-р "Про схвалення Всеохоплюючої стратегiї iмплементацiї Глави IV (Санiтарнi та фiтосанiтарнi заходи) Роздiлу IV "Торгiвля i питання, пов'язанi з торгiвлею" Угоди про асоцiацiю мiж Україною, з однiєї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Спiвтовариством з атомної енергiї i їхнiми державами-членами, з iншої сторони", з урахуванням вимог Регламенту Європейського Парламенту та Ради (ЄС) N 401/2006 вiд 23 лютого 2006 року, яким встановлюються методи вiдбору зразкiв та їх дослiдження, з метою здiйснення офiцiйного контролю за рiвнями мiкотоксинiв у харчових продуктах.
2. Цi Методи вiдбору встановлюють процедури, за якими вiдбираються зразки харчових продуктiв для лабораторних дослiджень (випробувань) на вмiст мiкотоксинiв.
3. У цих Методах вiдбору термiни вживаються у таких значеннях:
лабораторний зразок - призначений для лабораторного дослiдження (випробування) зразок, довiльно видiлений з об'єднаного зразка, або цiлий об'єднаний зразок, якщо згiдно iз цими Методами вiдбору вiн не пiдлягає подiлу на кiлька лабораторних зразкiв;
об'єднаний зразок - комбiнована загальна кiлькiсть усiх точкових зразкiв, вiдiбраних iз партiї або частини партiї (об'єднанi зразки вважаються репрезентативними для партiй або частини партiй, з яких вони були взятi);
партiя - будь-яка визначена оператором ринку кiлькiсть харчового продукту з однаковою назвою, властивостями, який вироблений за визначений цим оператором перiод часу за однакових умов виробництва на однiй i тiй самiй потужностi;
точковий зразок - певна кiлькiсть матерiалу, довiльно вiдiбраного з одного мiсця партiї або частини партiї;
частина партiї - фiзично вiдокремлена та iдентифiкована частина визначеної партiї, щодо якої застосовується вiдповiдний метод вiдбору зразкiв.
Iншi термiни вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про основнi принципи та вимоги до безпечностi та якостi харчових продуктiв", "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти та корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин".
4. Цi Методи вiдбору є обов'язковими для:
державних ветеринарних iнспекторiв (державних iнспекторiв) Держпродспоживслужби;
акредитованих лабораторiй;
операторiв ринку.
5. Зразки для визначення вмiсту мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю вiдбираються вiдповiдно до процедур, установлених у роздiлах II - XV цих Методiв вiдбору.
6. Пiд час вiдбору зразкiв необхiдно вживати заходiв з метою уникнення будь-якого впливу на:
вмiст мiкотоксинiв у харчових продуктах та негативно позначитися на результатах лабораторних дослiджень (випробувань);
репрезентативнiсть об'єднаного зразка;
безпечнiсть харчових продуктiв партiй, вiд яких вiдбирають зразки.
Також мають вживатися запобiжнi заходи, необхiднi для забезпечення безпеки осiб, якi вiдбирають зразки.
7. Кожний лабораторний зразок помiщають у чистий iнертний контейнер, який забезпечує належний захист вiд забруднення (контамiнацiї), впливу на склад зразка та пошкодження пiд час транспортування. Потрiбно забезпечити усi необхiднi умови та запобiжнi заходи для унеможливлення змiн у складi зразка пiд час його зберiгання та/або транспортування.
8. Вiдбiр зразкiв здiйснюється з урахуванням вимог Порядку вiдбору зразкiв та їх перевезення (пересилання) до уповноважених лабораторiй для цiлей державного контролю, затверджених наказом Мiнiстерства аграрної полiтики та продовольства України вiд 11 жовтня 2018 року N 490, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 26 грудня 2018 року за N 1464/32916, та засвiдчується актом вiдбору зразкiв.
II. Процедури вiдбору зразкiв харчових продуктiв
1. Зразки вiдбираються окремо вiд кожної партiї, яка пiдлягає державному контролю. Для визначення вмiсту рiзних видiв мiкотоксинiв, що вимагає використання рiзних методiв вiдбору зразкiв, у разi потреби партiя подiляється на частини партiї, вiд кожної з яких вiдповiднi зразки вiдбираються окремо.
2. Вiдбiр точкових зразкiв здiйснюється з рiзних мiсць, розподiлених максимально рiвномiрно по всiй партiї або частинi партiї, крiм випадкiв, коли це неможливо з певних причин. Про причини вiдхилення вiд процедури вiдбору зразкiв зазначається в актi вiдбору зразкiв.
3. Об'єднаний зразок утворюється шляхом об'єднання точкових зразкiв та їх ретельного перемiшування.
4. Однорiдний (гомогенiзований) об'єднаний зразок роздiляється на два лабораторнi зразки (крiм випадкiв, коли це не можна здiйснити через недостатню кiлькiсть вiдповiдного матерiалу або внаслiдок того, що харчовi продукти є швидкопсувними), один з яких направляється для проведення основного лабораторного дослiдження (випробування), а другий вручається оператору ринку i зберiгається ним на випадок проведення арбiтражного лабораторного дослiдження (випробування).
5. Для рiзних видiв харчових продуктiв, у тому числi тих, що реалiзуються насипом, контейнерами, або у габаритнiй транспортнiй упаковцi (мiшки, коробки тощо), або роздрiбнiй (iндивiдуальнiй) упаковцi, цi Методи вiдбору застосовуються однаково.
Частота вiдбору точкових зразкiв вiд партiй, якi реалiзуються окремими упаковками, наприклад мiшками, коробками чи в роздрiбнiй упаковцi, за винятком випадкiв, передбачених у роздiлах III - XV цих Методiв вiдбору, може бути орiєнтовно визначена за такою формулою:
частота вiдбору (SF) n = | маса партiї х маса точкового зразка ____________________________________ маса об'єднаного зразка х маса роздрiбної (iндивiдуальної) упаковки |
де маса визначається в кг;
частота вiдбору (SF) - кожен n-й мiшок або упаковка, вiд яких має бути вiдiбрано точковий зразок (десятковi цифри мають бути округленi до найближчого цiлого числа). Наприклад, якщо маса партiї становить 100 т, маса точкового та об'єднаного зразкiв вiдповiдно 200 г i 20 кг, маса роздрiбної упаковки - 30 кг, значення n, розраховане згiдно iз зазначеною формулою, дорiвнює 33,3. Вiдбiр точкового зразка здiйснюється з кожної тридцять третьої упаковки.
III. Методи вiдбору зразкiв зерна та зернових харчових продуктiв
1. Метод вiдбору зразкiв, встановлений цим роздiлом, застосовується для визначення рiвня афлатоксину B1, загальної кiлькостi афлатоксинiв, а також охратоксину A i мiкотоксинiв виду Fusarium у зернi та зернових харчових продуктах.
2. Подiл партiй зерна та зернових харчових продуктiв на частини партiї наведено у додатку 1 до цих Методiв вiдбору.
3. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або частини партiї зерна та зернових харчових продуктiв, наведено у додатку 2 до цих Методiв вiдбору.
4. Маса точкового зразка становить 100 г + 20 %.
5. У партiях, де пакування має роздрiбну упаковку, маса точкового зразка залежить вiд маси роздрiбної упаковки.
Якщо маса окремої роздрiбної упаковки перевищує 100 г, маса об'єднаного зразка має становити бiльше нiж 10 кг. У такому разi вiд кожної роздрiбної упаковки вiдбирають по 100 г як точковий зразок (може здiйснюватися пiд час вiдбору зразка або у разi надходження його до лабораторiї).
Якщо використання такого методу вiдбору призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. Наприклад, якщо цiнний харчовий продукт реалiзовується в роздрiбнiй упаковцi по 500 г або 1 кг, об'єднаний зразок можна отримати способом об'єднання кiлькох точкових зразкiв за кiлькiстю менших, нiж зазначено в додатках 1, 2 до цих Методiв вiдбору, за умови, що маса об'єднаного зразка дорiвнюватиме масi об'єднаного зразка, зазначенiй у додатках 1, 2 до цих Методiв вiдбору.
Якщо маса роздрiбної упаковки менше нiж 100 г, тодi роздрiбна упаковка вважається як один точковий зразок, а маса об'єднаного зразка має становити менше нiж 10 кг.
6. Партiї, маса яких бiльше або дорiвнює 50 т, подiляються на частини партiї (за умови, що частину партiї можна вiдокремити фiзично) вiдповiдно до додатка 1 до цих Методiв вiдбору. При цьому враховується, що:
маса частини партiї не може перевищувати показникiв, зазначених у додатку 1 до цих Методiв вiдбору, бiльше нiж на 20 вiдсоткiв;
якщо партiю не можна фiзично подiлити на частини партiї, з такої партiї вiдбирається не менше нiж 100 точкових зразкiв. Для партiй бiльше нiж 500 т кiлькiсть точкових зразкiв визначається вiдповiдно до пункту 3 роздiлу XIV цих Методiв вiдбору;
вiд кожної частини партiї зразки вiдбирають окремо;
кiлькiсть точкових зразкiв має бути 100, а маса об'єднаного зразка дорiвнювати 10 кг.
Якщо використання такого методу вiдбору призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. Наприклад, великi партiї зерна, що зберiгаються на складах або в баштах, силосах (вiдбiр зразкiв таких партiй здiйснюється вiдповiдно до положень, визначених у роздiлi XIV цих Методiв вiдбору).
7. Для партiй менше нiж 50 т кiлькiсть точкових зразкiв має бути вiд 10 до 100 вiдповiдно до маси партiї, а маса об'єднаного зразка - вiд 1 до 10 кг. Для дуже малих партiй (менше нiж 0,5 т) може вiдбиратись менша кiлькiсть точкових зразкiв. У такому разi об'єднаний зразок, який є сумою всiх точкових зразкiв, повинен мати масу мiнiмум 1 кг.
8. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбору зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цьому роздiлi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. У будь-якому разi маса об'єднаного зразка має становити не менше нiж 1 кг (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що не можна отримати об'єднаний зразок масою 1 кг, загальна маса об'єднаного зразка може бути меншою нiж 1 кг).
9. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться вiдповiдно до пункту 4 роздiлу XVI цих Методiв вiдбору.
IV. Методи вiдбору зразкiв сухофруктiв, сушеного винограду та харчових продуктiв з них, крiм сушеного iнжиру
1. Метод вiдбору зразкiв, встановлений цим роздiлом, застосовується для визначення максимально допустимих рiвнiв:
афлатоксину B1 та загальної кiлькостi афлатоксинiв у сухофруктах, крiм сушеного iнжиру;
охратоксину A в сушеному виноградi (кишмиш, родзинки тощо).
2. Подiл партiй сухофруктiв, сушеного винограду та харчових продуктiв з них, крiм сушеного iнжиру, на частини партiї наведено в додатку 3 до цих Методiв вiдбору.
3. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або частини партiї сухофруктiв, сушеного винограду та харчових продуктiв з них, крiм сушеного iнжиру, наведено у додатку 4 до цих Методiв вiдбору.
4. Маса точкового зразка становить 100 г + 20 %.
5. У партiях, де пакування має роздрiбну упаковку, маса точкового зразка залежить вiд маси роздрiбної упаковки.
Якщо маса окремої роздрiбної упаковки перевищує 100 г, маса об'єднаного зразка буде бiльше нiж 10 кг. У такому разi вiд кожної роздрiбної упаковки вiдбирають по 100 г як точковий зразок (може здiйснюватися пiд час вiдбору зразка або у разi надходження його до лабораторiї).
Якщо використання такого методу вiдбору призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. Наприклад, якщо цiнний харчовий продукт реалiзовується у роздрiбнiй упаковцi по 500 г або 1 кг, об'єднаний зразок можна отримати способом об'єднання кiлькох точкових зразкiв за кiлькiстю менших, нiж зазначено в додатках 3, 4 до цих Методiв вiдбору, за умови, що маса об'єднаного зразка дорiвнюватиме потрiбнiй масi об'єднаного зразка, зазначенiй у додатках 3, 4 до цих Методiв вiдбору.
Якщо маса роздрiбної упаковки менше нiж 100 г, тодi роздрiбну упаковку вважають одним точковим зразком, а маса об'єднаного зразка має становити менше нiж 10 кг.
6. Партiї, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, подiляють на частини партiї (за умови, що частину партiї можна вiдокремити фiзично) вiдповiдно до додатка 3 до цих Методiв вiдбору. При цьому враховується, що:
маса частини партiї не може перевищувати показникiв, зазначених у додатку 4 до цих Методiв вiдбору, бiльше нiж на 20 вiдсоткiв;
вiд кожної частини партiї зразки вiдбирають окремо;
кiлькiсть точкових зразкiв має бути 100, а маса об'єднаного зразка дорiвнювати 10 кг.
Якщо використання такого методу вiдбору призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв.
7. Вiд партiї менше нiж 15 т вiдбирається вiд 10 до 100 точкових зразкiв вiдповiдно до маси партiї, а маса об'єднаного зразка має становити вiд 1 до 10 кг.
8. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбiр зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цьому роздiлi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. У будь-якому разi маса об'єднаного зразка має становити не менше нiж 1 кг (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що не можна отримати об'єднаний зразок масою 1 кг, загальна маса об'єднаного зразка може бути менше нiж 1 кг).
9. Спецiальнi вимоги до вiдбору зразкiв для сухофруктiв, за винятком сушеного iнжиру, якi реалiзуються у вакуумнiй упаковцi:
1) вiд партiй, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, вiдбирають не менше нiж 25 точкових зразкiв, а маса об'єднаного зразка становить 10 кг;
2) вiд партiй, маса яких менше нiж 15 т, вiдбирають 25 вiдсоткiв вiд кiлькостi точкових зразкiв, зазначених у додатку 4 до цих Методiв вiдбору, i маса об'єднаного зразка вiдповiдатиме масi партiї, вiд якої вiдбирають зразки, як зазначено в додатку 4 до цих Методiв вiдбору.
10. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться вiдповiдно до пункту 4 роздiлу XVI цих Методiв вiдбору.
V. Методи вiдбору зразкiв сушеного iнжиру
1. Метод вiдбору зразкiв, встановлений цим роздiлом, застосовується для визначення максимально допустимих рiвнiв афлатоксину B1 та загальної кiлькостi афлатоксинiв у сушеному iнжирi.
2. Подiл партiй сушеного iнжиру на частини партiї наведено в додатку 5 до цих Методiв вiдбору.
3. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або частини партiї сушеного iнжиру, наведено у додатку 6 до цих Методiв вiдбору.
4. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiй (менше нiж 50 т) сушеного iнжиру, наведено у додатку 7 до цих Методiв вiдбору;
5. Маса точкового зразка становить 300 г + 20 %.
6. У партiях, де пакування має роздрiбну упаковку, маса точкового зразка залежить вiд маси роздрiбної упаковки.
Якщо маса окремої роздрiбної упаковки перевищує 300 г, маса об'єднаного зразка становитиме бiльше нiж 30 кг. У такому разi вiд кожної роздрiбної упаковки вiдбирають по 300 г як точковий зразок (може здiйснюватися пiд час вiдбору зразка або у разi надходження його до лабораторiї).
Якщо використання такого методу вiдбору призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. Наприклад, якщо цiнний харчовий продукт реалiзовується в роздрiбнiй упаковцi по 500 г або 1 кг, об'єднаний зразок можна отримати способом об'єднання кiлькох точкових зразкiв, кiлькiсть яких є меншою, нiж зазначено у додатках 5 - 7 до цих Методiв вiдбору, за умови, що маса об'єднаного зразка дорiвнюватиме потрiбнiй масi об'єднаного зразка, зазначенiй у додатках 5 - 7 до цих Методiв вiдбору.
Якщо маса роздрiбної упаковки менше нiж 300 г, тодi роздрiбну упаковку вважають одним точковим зразком, а маса об'єднаного зразка має становити менше нiж 30 кг.
7. Партiї, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, подiляють на частини партiї (за умови, що частину партiї можна вiдокремити фiзично) вiдповiдно до додатка 5 цих Методiв вiдбору. При цьому враховується, що:
маса частини партiї не може перевищувати показникiв, зазначених у додатку 5 до цих Методiв вiдбору, бiльше нiж на 20 вiдсоткiв;
вiд кожної частини партiї зразки вiдбирають окремо;
кiлькiсть точкових зразкiв має бути 100;
маса об'єднаного зразка має дорiвнювати 30 кг; зразок перед подрiбненням необхiдно змiшати й роздiлити на три рiвнi лабораторнi зразки по 10 кг (таке роздiлення на три лабораторнi зразки не потрiбне, якщо буде здiйснено подальше сортування чи iнший спосiб фiзичної обробки, та за наявностi обладнання, на якому можна гомогенiзувати зразок масою 30 кг);
кожний окремий зразок масою 10 кг, призначений для лабораторних дослiджень, потрiбно ретельно перемiшати та подрiбнити до отримання однорiдної маси вiдповiдно до положень, зазначених у роздiлi XVI цих Методiв вiдбору.
Якщо використання такого методу вiдбору призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв.
8. Для партiй менше нiж 15 т кiлькiсть точкових зразкiв має бути вiд 10 до 100 вiдповiдно до маси партiї, а маса об'єднаного зразка - вiд 1 до 10 кг.
9. Якщо маса об'єднаного зразка менше або дорiвнює 30 кг, зразок перед подрiбненням потрiбно змiшати i роздiлити на два або три рiвнi лабораторнi зразки масою меншою або яка дорiвнює 10 кг (таке роздiлення на два або три лабораторнi зразки не потрiбне, якщо буде здiйснено подальше сортування чи iнший спосiб фiзичної обробки та за наявностi обладнання, на якому можна гомогенiзувати зразок масою 30 кг).
10. Якщо маса об'єднаного зразка менше нiж 30 кг, об'єднаний зразок потрiбно роздiлити на лабораторнi зразки вiдповiдно до такого:
менше нiж 12 кг - немає роздiлення на лабораторнi зразки;
бiльше або дорiвнює 12 кг - менше нiж 24 кг - роздiлення на два лабораторнi зразки;
бiльше або дорiвнює 24 кг - роздiлення на три лабораторнi зразки.
Кожний лабораторний зразок потрiбно подрiбнити i ретельно перемiшати окремо до отримання однорiдної маси вiдповiдно до умов, зазначених у роздiлi XVI цих Методiв вiдбору.
Якщо це не можливо, на стадiї роздрiбної торгiвлi може застосовуватись альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв.
11. Пiд час вiдбору зразкiв оброблених або перероблених харчових продуктiв iз сушеного iнжиру та композитних харчових продуктiв з дуже малим(ою) розмiром (масою) часток (гомогенiзоване розподiлення забруднення афлатоксинами) потрiбно дотримуватися такого:
1) кiлькiсть точкових зразкiв має бути 100; для партiй менше нiж 50 т кiлькiсть точкових зразкiв має бути вiд 10 до 100 вiдповiдно до додатка 7 до цих Методiв вiдбору;
2) маса точкових зразкiв має бути 100 г + 20 %. У партiях, де пакування має роздрiбну упаковку, маса точкового зразка залежить вiд маси роздрiбної упаковки;
3) об'єднаний зразок має бути ретельно перемiшаний (однорiдний) та становити вiд 1 до 10 кг.
12. Пiд час вiдбору зразкiв iнших оброблених або перероблених харчових продуктiв iз сушеного iнжиру та композитних харчових продуктiв iз великим(ою) розмiром (масою) частинок (гетерогенне розподiлення забруднення афлатоксинами) потрiбно дотримуватися вимог, зазначених у пунктах 3, 8 цього роздiлу.
13. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбору зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цьому роздiлi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв, за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. У будь-якому разi маса об'єднаного зразка має становити не менше нiж 1 кг (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що не можна отримати об'єднаний зразок масою 1 кг, загальна маса об'єднаного зразка може бути менше нiж 1 кг).
14. Спецiальнi вимоги до вiдбору зразкiв для сушеного iнжиру, оброблених або перероблених харчових продуктiв iз сушеного iнжиру, якi реалiзуються у вакуумнiй упаковцi:
1) вiд партiй сушеного iнжиру, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, вiдбирають не менше нiж 50 точкових зразкiв, а об'єднаний зразок становитиме 30 кг; для партiй менше нiж 15 т вiдбирають 50 вiдсоткiв вiд кiлькостi точкових зразкiв, зазначених у додатку 6 до цих Методiв вiдбору, тобто маса об'єднаного зразка вiдповiдатиме партiї, вiд якої вiдбиралися зразки;
2) вiд партiй оброблених або перероблених харчових продуктiв iз сушеного iнжиру з малим розмiром часток, маса яких бiльше або дорiвнює 50 т, вiдбирають не менше нiж 25 точкових зразкiв, i об'єднаний зразок становитиме 10 кг; для партiй менше нiж 50 т вiдбирають 25 вiдсоткiв вiд кiлькостi точкових зразкiв, зазначених у додатку 7 до цих Методiв вiдбору, тобто маса об'єднаного зразка партiї вiдповiдатиме масi партiї, вiд якої вiдбиралися зразки, як зазначено в додатку 7 до цих Методiв вiдбору.
15. Для сушеного iнжиру, що буде пiдданий сортуванню чи iншiй фiзичнiй обробцi, визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться так:
партiя або частини партiї вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) об'єднаного зразка або середнього лабораторного зразка не перевищує максимально допустимого рiвня мiкотоксинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення i невизначеностi вимiрювання, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi);
партiя або частини партiї не вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) об'єднаного зразка або середнього лабораторного зразка перевищує максимально допустимий рiвень мiкотоксинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення та невизначеностi вимiрювання, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi).
16. Для сушеного iнжиру, призначеного для споживання людиною, визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться так:
партiя або частини партiї вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) лабораторного зразка не перевищує максимально допустимого рiвня мiкотоксинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення i невизначеностi вимiрювання, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi);
партiя або частини партiї не вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) одного або бiльше лабораторних зразкiв перевищує максимально допустимий рiвень мiкотоксинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення i невизначеностi вимiрювання, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi).
У випадках, коли маса об'єднаного зразка менше або дорiвнює 12 кг:
партiя або частини партiї вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) лабораторного зразка не перевищує максимально допустимого рiвня мiкотоксинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення i невизначеностi вимiрювання, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi);
партiя або частини партiї не вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) лабораторного зразка перевищує максимально допустимий рiвень мiкотоксинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення i невизначеностi вимiрювання, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi).
VI. Методи вiдбору зразкiв арахiсу, iншого насiння олiйних рослин, абрикосових кiсточок та лiсових горiхiв
1. Метод вiдбору зразкiв, встановлений цим роздiлом, застосовується для визначення вмiсту афлатоксину B1 та загальної кiлькостi афлатоксинiв у арахiсi, iншому насiннi олiйних рослин, абрикосових кiсточках та лiсових горiхах.
2. Подiл партiй арахiсу, iншого насiння олiйних рослин, абрикосових кiсточок та лiсових горiхiв на частини партiї наведено у додатку 8 до цих Методiв вiдбору.
3. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiй (менше нiж 15 т) арахiсу, iншого насiння олiйних рослин, абрикосових кiсточок та лiсових горiхiв, наведено у додатку 9 до цих Методiв вiдбору;
4. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiй (менше нiж 50 т) арахiсу, iншого насiння олiйних рослин, абрикосових кiсточок та лiсових горiхiв, наведено у додатку 10 до цих Методiв вiдбору;
5. Маса точкового зразка становить 200 г + 20 %.
6. У партiях, де пакування має роздрiбну упаковку, маса точкового зразка залежить вiд маси роздрiбної упаковки.
Якщо маса окремої роздрiбної упаковки бiльше нiж 200 г, маса об'єднаного зразка становитиме бiльше нiж 20 кг. У такому разi вiд кожної роздрiбної упаковки вiдбирають по 200 г як точковий зразок (може здiйснюватися пiд час вiдбору зразка або у разi надходження його до лабораторiї).
Якщо використання такого методу вiдбору призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. Наприклад, якщо цiнний харчовий продукт реалiзовується в роздрiбнiй упаковцi по 500 г або 1 кг, об'єднаний зразок можна отримати способом об'єднання кiлькох точкових зразкiв за кiлькiстю менших, нiж зазначено в додатках 8 - 10 до цих Методiв вiдбору, за умови, що маса об'єднаного зразка дорiвнюватиме потрiбнiй масi об'єднаного зразка, зазначенiй у додатках 8 - 10 до цих Методiв вiдбору.
Якщо маса роздрiбної упаковки менше нiж 200 г, тодi роздрiбну упаковку вважають одним точковим зразком, а маса об'єднаного зразка має становити менше нiж 20 кг.
7. Партiї, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, подiляють на частини партiї (за умови, що частину партiї можна вiдокремити фiзично) вiдповiдно до додатка 8 до цих Методiв вiдбору. При цьому враховується, що:
маса частини партiї не може перевищувати показникiв, зазначених у додатку 8 до цих Методiв вiдбору, бiльше нiж на 20 вiдсоткiв;
вiд кожної частини партiї зразки вiдбирають окремо;
кiлькiсть точкових зразкiв має бути 100;
маса об'єднаного зразка має дорiвнювати 20 кг; зразок перед подрiбненням потрiбно змiшати i роздiлити на два рiвнi лабораторнi зразки по 10 кг (таке роздiлення на два лабораторнi зразки не потрiбне, якщо буде здiйснено подальше сортування чи iнший спосiб фiзичної обробки та за наявностi обладнання, на якому можна гомогенiзувати зразок масою 20 кг);
кожний окремий зразок масою 10 кг, призначений для лабораторних дослiджень, необхiдно ретельно перемiшати та подрiбнити до отримання однорiдної маси вiдповiдно до умов, зазначених у роздiлi XVI цих Методiв вiдбору.
Якщо використання такого методу вiдбору призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв.
8. Для партiй менше нiж 15 т кiлькiсть точкових зразкiв має бути вiд 10 до 100 вiдповiдно до маси партiї.
9. Якщо маса об'єднаного зразка менше або дорiвнює 20 кг, зразок перед подрiбненням потрiбно змiшати й роздiлити на два рiвнi лабораторнi зразки масою меншою або яка дорiвнює 10 кг (таке роздiлення на два лабораторнi зразки не потрiбне, якщо буде здiйснено подальше сортування чи iнший спосiб фiзичної обробки та за наявностi обладнання, на якому можна гомогенiзувати зразок масою 20 кг).
10. Якщо маса об'єднаного зразка менше нiж 20 кг, об'єднаний зразок потрiбно роздiлити на лабораторнi зразки вiдповiдно до такого:
менше нiж 12 кг - немає роздiлення на лабораторнi зразки;
бiльше або дорiвнює 12 кг - роздiлення на два лабораторнi зразки.
Кожний лабораторний зразок потрiбно подрiбнити i ретельно перемiшати окремо до отримання однорiдної маси вiдповiдно до умов, зазначених у роздiлi XVI цих Методiв вiдбору.
Якщо використання такого методу вiдбору призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв.
11. Пiд час вiдбору зразкiв оброблених або перероблених харчових продуктiв, за винятком олiї рослинного походження та композитних харчових продуктiв з дуже малим(ою) розмiром (масою) часток, наприклад борошна, арахiсового масла (гомогенiзоване розподiлення забруднення афлатоксинами), потрiбно дотримуватися такого:
1) кiлькiсть точкових зразкiв має бути 100; для партiй менше нiж 50 т кiлькiсть точкових зразкiв має бути вiд 10 до 100 вiдповiдно до партiї, як зазначено в додатку 10 до цих Методiв вiдбору;
2) кiлькiсть точкових зразкiв, якi необхiдно вiдiбрати вiд партiї оброблених або перероблених харчових продуктiв, за винятком олiї рослинного походження та композитних харчових продуктiв, наведено у додатку 10 до цих Методiв вiдбору;
3) маса точкових зразкiв має бути 100 г + 20 %. У партiях, де пакування має роздрiбну упаковку, маса точкового зразка залежить вiд маси роздрiбної упаковки;
4) об'єднаний зразок має бути ретельно перемiшаний (однорiдний) та становити вiд 1 до 10 кг.
12. Пiд час вiдбору зразкiв iнших оброблених або перероблених харчових продуктiв iз великим(ою) розмiром (масою) частинок (гетерогенне розподiлення забруднення афлатоксинами) потрiбно дотримуватися вимог, зазначених у пунктах 3, 8 цього роздiлу.
13. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбору зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цьому роздiлi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. У будь-якому разi маса об'єднаного зразка має становити не менше нiж 1 кг (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що не можна отримати об'єднаний зразок масою 1 кг, загальна маса об'єднаного зразка може бути менше нiж 1 кг).
14. Спецiальнi вимоги до вiдбору зразкiв арахiсу, iншого насiння олiйних рослин, абрикосових кiсточок та лiсових горiхiв, а також оброблених та перероблених харчових продуктiв, якi реалiзуються у вакуумнiй упаковцi:
1) вiд партiй арахiсу, фiсташок, бразильського горiха, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, вiдбирають не менше нiж 50 точкових зразкiв, i об'єднаний зразок матиме масу 20 кг; для партiй менше нiж 15 т вiдбирають 50 вiдсоткiв вiд кiлькостi точкових зразкiв, зазначених у додатку 9 до цих Методiв вiдбору, тобто маса об'єднаного зразка вiдповiдатиме масi партiї, вiд якої вiдбиралися зразки, як зазначено у додатку 9 до цих Методiв вiдбору;
2) вiд партiй абрикосових кiсточок, лiсових горiхiв, iнших горiхiв, вiдмiнних вiд фiсташок, бразильських горiхiв, iншого насiння олiйних рослин, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, вiдбирають не менше нiж 25 точкових зразкiв, а об'єднаний зразок повинен мати масу 20 кг; для партiй менше нiж 15 т вiдбирають 25 вiдсоткiв вiд кiлькостi точкових зразкiв, зазначених у додатку 9 до цих Методiв вiдбору, тобто маса об'єднаного зразка партiї вiдповiдатиме масi партiї, вiд якої вiдбиралися зразки, як зазначено в додатку 9 до цих Методiв вiдбору;
3) вiд партiй харчових продуктiв, вироблених iз лiсових горiхiв, абрикосових кiсточок та арахiсу з дуже малим розмiром часток, маса яких бiльше або дорiвнює 50 т, вiдбирають не менше нiж 25 точкових зразкiв, i об'єднаний зразок матиме масу 10 кг; для партiй менше нiж 50 т вiдбирають 25 вiдсоткiв вiд кiлькостi точкових зразкiв, зазначених у додатку 10 до цих Методiв вiдбору, тобто маса об'єднаного зразка партiї вiдповiдатиме масi партiї, вiд якої вiдбиралися зразки, як зазначено у додатку 10 до цих Методiв вiдбору.
15. Для арахiсу, iншого насiння олiйних рослин, абрикосових кiсточок та лiсових горiхiв, що пiддаватимуться сортуванню чи iншiй фiзичнiй обробцi, визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться так:
партiя або частини партiї вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) об'єднаного зразка або середнього лабораторного зразка не перевищує максимально допустимого рiвня мiкотоксинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення та невизначеностi вимiрювання, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi);
партiя або частини партiї не вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) об'єднаного зразка або середнього лабораторного зразка перевищує максимально допустимий рiвень мiкотоксинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення та невизначеностi вимiрювань, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi).
16. Для арахiсу, iншого насiння олiйних рослин, абрикосових кiсточок та лiсових горiхiв, призначених для споживання людиною, визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться так:
партiя або частини партiї вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) об'єднаного зразка або середнього лабораторного зразка не перевищує максимально допустимого рiвня мiкотоксинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення та невизначеностi вимiрювання, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi);
партiя або частини партiї не вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) об'єднаного зразка або середнього лабораторного зразка перевищує максимально допустимий рiвень мiкотоксинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення та невизначеностi вимiрювань, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi).
У випадках, коли маса об'єднаного зразка менше або дорiвнює 12 кг:
партiя або частини партiї вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) об'єднаного зразка або середнього лабораторного зразка не перевищує максимально допустимого рiвня мiкотоксинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення та невизначеностi вимiрювання, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi);
партiя або частини партiї не вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) об'єднаного зразка або середнього лабораторного зразка перевищує максимально допустимий рiвень мiкотоксинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення та невизначеностi вимiрювань, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi).
VII. Методи вiдбору зразкiв спецiй
1. Метод вiдбору зразкiв, встановлений цим роздiлом, застосовується для визначення максимально допустимих рiвнiв охратоксину, афлатоксину B1 у спецiях та загальної кiлькостi афлатоксинiв у спецiях з великим розмiром часток (гетерогенне розподiлення забруднення мiкотоксинами).
2. Подiл партiй спецiй на частини партiї наведено у додатку 11 до цих Методiв вiдбору.
3. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або частини партiї спецiй, наведено у додатку 12 до цих Методiв вiдбору.
4. Маса точкового зразка становить 100 г + 20 %.
5. У партiях, де пакування має роздрiбну упаковку, маса точкового зразка залежить вiд маси роздрiбної упаковки.
Якщо маса окремої роздрiбної упаковки бiльше нiж 100 г, маса об'єднаного зразка становитиме бiльше нiж 10 кг. У такому разi вiд кожної роздрiбної упаковки вiдбирають по 100 г як точковий зразок (може здiйснюватися пiд час вiдбору зразка або у разi надходження його до лабораторiї).
Якщо використання такого методу вiдбору призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. Наприклад, якщо цiнний харчовий продукт реалiзовується в роздрiбнiй упаковцi по 500 г або 1 кг, об'єднаний зразок можна отримати способом об'єднання кiлькох точкових зразкiв, кiлькiсть яких є меншою, нiж зазначено в додатках 11, 12 до цих Методiв вiдбору, за умови, що маса об'єднаного зразка дорiвнюватиме потрiбнiй масi об'єднаного зразка, зазначенiй у додатках 11, 12 до цих Методiв вiдбору.
Якщо маса роздрiбної упаковки менше нiж 100 г, тодi роздрiбну упаковку вважають одним точковим зразком, а маса об'єднаного зразка має становити менше нiж 10 кг.
6. Партiї, маса яких бiльша або дорiвнює 15 т, подiляють на частини партiї (за умови, що частину партiї можна вiдокремити фiзично) вiдповiдно до додатка 11 до цих Методiв вiдбору. При цьому враховується, що:
маса частини партiї не може перевищувати показникiв, зазначених у додатку 11 до цих Методiв вiдбору, бiльше нiж на 20 вiдсоткiв;
вiд кожної частини партiї зразки вiдбирають окремо;
кiлькiсть точкових зразкiв має бути 100, а маса об'єднаного зразка дорiвнювати 10 кг.
Якщо використання такого методу вiдбору призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв.
7. Вiд партiй спецiй, маса яких менше нiж 15 т, вiдбирається вiд 5 до 100 точкових зразкiв залежно вiд маси партiї, а маса об'єднаного зразка має становити вiд 0,5 до 10 кг.
8. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбору зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цьому роздiлi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. У будь-якому разi маса об'єднаного зразка має становити не менше нiж 0,5 кг (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що не можна отримати об'єднаний зразок масою 0,5 кг, загальна маса об'єднаного зразка може бути менше нiж 0,5 кг).
9. Спецiальнi вимоги до вiдбору зразкiв спецiй, якi реалiзуються у вакуумнiй упаковцi:
1) вiд партiй, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, вiдбирають не менше нiж 25 точкових зразкiв, а маса об'єднаного зразка становить 10 кг;
2) вiд партiй, маса яких менше нiж 15 т, вiдбирають 25 вiдсоткiв вiд кiлькостi точкових зразкiв, зазначених у додатку 12 до цих Методiв вiдбору, а маса об'єднаного зразка вiдповiдатиме масi партiї, вiд якої вiдбирають зразки, як зазначено в додатку 12 до цих Методiв вiдбору.
10. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться вiдповiдно до пункту 4 роздiлу XVI цих Методiв вiдбору.
VIII. Методи вiдбору зразкiв молока та молочних продуктiв, дитячих сумiшей початкових (стартових) та дитячих сумiшей для подальшого годування, включаючи продукти прикорму, виготовленi на молочнiй основi, харчовi продукти (молоко та молочнi харчовi продукти) для спецiальних медичних цiлей, призначених для дiтей грудного вiку
1. Метод вiдбору зразкiв, встановлений цим роздiлом, застосовується для визначення вмiсту афлатоксину M1 у молоцi та молочних продуктах, дитячих сумiшах початкових (стартових) та дитячих сумiшах для подальшого годування, включаючи продукти прикорму, виготовленi на молочнiй основi, харчовi продукти (молоко та молочнi продукти) для спецiальних медичних цiлей, призначених для дiтей грудного вiку.
2. Маса (об'єм) об'єднаного зразка має становити мiнiмум 1 кг (1 л), крiм випадкiв, коли зразок не можна подiлити (наприклад, зразок становить одну пляшку).
3. Кiлькiсть визначених точкових зразкiв математично залежить вiд стандартної форми, в якiй вiдбувається серiйне виробництво зазначених харчових продуктiв. Якщо це наливнi рiдкi харчовi продукти, перед вiдбором зразкiв партiю потрiбно ретельно розмiшати так, щоб не вплинути на якiсть харчового продукту. Розмiшувати слiд або вручну, або з використанням механiчних засобiв. У такому разi передбачається, що афлотоксин M1 розподiлений у партiї рiвномiрно. Об'єднаний зразок отримується способом об'єднання трьох точкових зразкiв, вiдiбраних вiд партiї.
Точковi зразки - одна пляшка чи одна упаковка - повиннi мати однакову масу. Маса точкового зразка має бути мiнiмум 100 г, а маса (об'єм) об'єднаного зразка повинна становити 1 кг (1 л). Про причини вiдхилення вiд процедури вiдбору зразкiв зазначається в актi вiдбору зразкiв.
4. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або частини партiї молока та молочних продуктiв, дитячих сумiшей початкових (стартових) та дитячих сумiшей для подальшого годування, включаючи продукти прикорму, виготовленi на молочнiй основi, харчовi продукти (молоко та молочнi продукти) для спецiальних медичних цiлей, призначених для дiтей грудного вiку, наведено у додатку 13 до цих Методiв вiдбору.
5. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбору зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цьому роздiлi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. У будь-якому разi маса об'єднаного зразка має становити не менше нiж 1 кг (1 л) (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що не можна отримати об'єднаний зразок масою 1 кг, загальна маса об'єднаного зразка може бути менше нiж 1 кг).
6. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться вiдповiдно до пункту 4 роздiлу XVI цих Методiв вiдбору.
IX. Методи вiдбору зразкiв зерен кави, смажених зерен кави, мелених смажених зерен кави та розчинної кави, кореня солодки та екстракту солодки
1. Метод вiдбору зразкiв, встановлений цим роздiлом, застосовується для визначення максимально допустимого рiвня охратоксину A в зернах кави, смажених зернах кави, мелених смажених зернах кави та розчиннiй кавi, коренi солодки та екстрактi солодки.
2. Подiл партiй зерен кави, смажених зерен кави, мелених смажених зерен кави та розчинної кави, кореня солодки та екстракту солодки на частини партiї, наведено у додатку 14 до цих Методiв вiдбору.
3. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або частини партiї зерен кави, смажених зерен кави, мелених смажених зерен кави та розчинної кави, кореня солодки та екстракту солодки, наведено у додатку 15 до цих Методiв вiдбору.
4. Маса точкового зразка становить 100 г + 20 %.
5. У партiях, де пакування має роздрiбну упаковку, маса точкового зразка залежить вiд маси роздрiбної упаковки.
Якщо маса окремої роздрiбної упаковки бiльше нiж 100 г, маса об'єднаного зразка становитиме бiльше нiж 10 кг. У такому разi вiд кожної роздрiбної упаковки вiдбирають по 100 г як точковий зразок (може здiйснюватися пiд час вiдбору зразка або у разi надходження його до лабораторiї).
Якщо використання такого методу вiдбору призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. Наприклад, якщо цiнний харчовий продукт реалiзовується в роздрiбнiй упаковцi по 500 г або 1 кг, об'єднаний зразок можна отримати способом об'єднання кiлькох точкових зразкiв за кiлькiстю меншою, нiж зазначено в додатках 14, 15 до цих Методiв вiдбору, за умови, що маса об'єднаного зразка дорiвнюватиме потрiбнiй масi об'єднаного зразка, зазначенiй у додатках 14, 15 до цих Методiв вiдбору.
Якщо маса роздрiбної упаковки менше нiж 100 г, тодi роздрiбну упаковку вважають одним точковим зразком, а маса об'єднаного зразка має становити менше нiж 10 кг.
5. Партiї, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, подiляють на частини партiї (за умови, що частину партiї можна вiдокремити фiзично) вiдповiдно до додатка 14 до цих Методiв вiдбору. При цьому враховується, що:
маса частини партiї не може перевищувати показникiв, зазначених у додатку 14 до цих Методiв вiдбору, бiльше нiж на 20 вiдсоткiв;
вiд кожної частини партiї зразки вiдбирають окремо;
кiлькiсть точкових зразкiв має бути 100, а маса об'єднаного зразка становити 10 кг.
Якщо використання такого методу вiдбору призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв.
6. Вiд партiй менше нiж 15 т вiдбирається вiд 10 до 100 точкових зразкiв залежно вiд маси партiї, а маса об'єднаного зразка має становити вiд 1 до 10 кг.
7. Спецiальнi вимоги до вiдбору зразкiв для зерен кави, смажених зерен кави, мелених смажених зерен кави та розчинної кави, кореня солодки та екстракту солодки, якi реалiзуються у вакуумнiй упаковцi:
1) вiд партiй, маса яких бiльше або дорiвнює 15 т, вiдбирають не менше нiж 25 точкових зразкiв, а маса об'єднаного зразка становитиме 10 кг;
2) вiд партiй, маса яких менше нiж 15 т, вiдбирають 25 вiдсоткiв вiд кiлькостi точкових зразкiв, зазначених у додатку 15 до цих Методiв вiдбору, а маса об'єднаного зразка вiдповiдатиме масi партiї, вiд якої вiдбирають зразки, як зазначено в додатку 15 до цих Методiв вiдбору.
8. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбору зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цьому роздiлi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. У будь-якому разi маса об'єднаного зразка має становити не менше нiж 1 кг (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що не можна отримати об'єднаного зразка масою 1 кг, загальна маса об'єднаного зразка може бути менше нiж 1 кг).
9. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться вiдповiдно до пункту 4 роздiлу XVI цих Методiв вiдбору.
X. Методи вiдбору зразкiв вина, виноградних сокiв, виноградного сусла, фруктових сокiв, фруктових нектарiв, алкогольних напоїв, сидрiв та iнших ферментованих напоїв, отриманих iз яблук або якi мiстять яблучний сiк
1. Метод вiдбору зразкiв, встановлений цим роздiлом, застосовується для визначення максимально допустимих рiвнiв:
охратоксину A у винi, виноградному соку та виноградному суслi;
патулiну у фруктових соках, фруктовому нектарi, алкогольних напоях, сидрi та iнших ферментованих напоях, отриманих iз яблук або якi мiстять яблучний сiк.
2. Об'єм об'єднаного зразка має становити мiнiмум 1 л, крiм випадкiв, коли зразок не можна подiлити (наприклад, зразок становить одну пляшку).
3. Кiлькiсть точкових зразкiв залежить вiд форми, в якiй здiйснюється серiйне виробництво зазначених харчових продуктiв. Якщо рiдкi харчовi продукти наливнi, перед вiдбором зразкiв партiю потрiбно ретельно розмiшати настiльки, наскiльки це можливо, не вплинувши на якiсть харчового продукту. Розмiшувати слiд або вручну, або з використанням механiчних засобiв. У такому випадку передбачається, що охратоксин A i патулiн у партiї будуть розподiленi рiвномiрно (досить взяти три точковi зразки з партiї для формування об'єднаного зразка).
Точковi зразки - одна пляшка чи одна упаковка - повиннi мати однакову масу. Маса точкового зразка має бути мiнiмум 100 г, маса (об'єм) об'єднаного зразка має становити 1 кг (1 л). Про причини вiдхилення вiд процедури вiдбору зразкiв зазначається в актi вiдбору зразкiв.
4. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або частини партiї вина, виноградних сокiв, виноградного сусла, фруктових сокiв, фруктових нектарiв, алкогольних напоїв, сидрiв та iнших ферментованих напоїв, отриманих iз яблук або якi мiстять яблучний сiк, наведено у додатку 16 до цих Методiв вiдбору.
5. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбору зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цьому роздiлi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. У будь-якому разi маса об'єднаного зразка має становити не менше нiж 1 кг (1 л) (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що не можна отримати об'єднаний зразок об'ємом 1 л, загальний об'єм об'єднаного зразка може бути менше нiж 1 л).
6. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться вiдповiдно до пункту 4 роздiлу XVI цих Методiв вiдбору.
XI. Методи вiдбору зразкiв твердих харчових продуктiв iз яблук, у тому числi твердих харчових продуктiв iз яблук для дiтей грудного вiку та раннього вiку
1. Метод вiдбору зразкiв, встановлений цим роздiлом, застосовується для визначення максимально допустимого рiвня патулiну в твердих харчових продуктах iз яблук, у тому числi твердих харчових продуктах iз яблук для дiтей грудного вiку та раннього вiку.
2. Маса об'єднаного зразка має бути мiнiмум 1 кг, крiм випадкiв, коли це неможливо (наприклад, якщо зразок становить одну упаковку).
3. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або частини партiї твердих харчових продуктiв з яблук, у тому числi твердих харчових продуктiв з яблук для дiтей грудного вiку та раннього вiку, наведено у додатку 17 до цих Методiв вiдбору.
4. У партiях, де пакування має роздрiбну упаковку, вiдбирається певна кiлькiсть упаковок, з яких буде сформовано об'єднаний зразок.
Кiлькiсть точкових зразкiв (упаковок), що вiдбираються вiд партiй твердих харчових продуктiв з яблук, у тому числi твердих харчових продуктiв з яблук для дiтей грудного вiку та раннього вiку, наведено у додатку 18 до цих Методiв вiдбору.
5. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбору зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цьому роздiлi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що не можна отримати об'єднаного зразка масою 1 кг, загальна маса об'єднаного зразка може бути менше нiж 1 кг).
6. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться вiдповiдно до пункту 4 роздiлу XVI цих Методiв вiдбору.
XII. Методи вiдбору зразкiв дитячого харчування та харчових продуктiв на основi зернових для дiтей грудного вiку та раннього вiку
1. Метод вiдбору зразкiв, встановлений цим роздiлом, застосовується для визначення максимально допустимих рiвнiв:
афлотоксинiв, охратоксину A та мiкотоксинiв виду Fusarium у дитячому харчуваннi та харчових продуктах на основi зернових для дiтей грудного вiку та раннього вiку;
афлотоксинiв, охратоксину A у харчових продуктах для особливих медичних цiлей (вiдмiнних вiд молока та молочних продуктiв), призначених для дiтей грудного вiку;
патулiну в дитячому харчуваннi, за винятком харчових продуктiв на основi зернових для дiтей грудного вiку та раннього вiку.
2. Для дитячого харчування та харчових продуктiв на основi зернових для дiтей грудного вiку та раннього вiку застосовується метод вiдбору зразкiв, визначений у пунктi 7 роздiлу III цих Методiв вiдбору. Кiлькiсть точкових зразкiв для вiдбору залежить вiд маси партiї та становить вiд 10 до 100 точкових зразкiв вiдповiдно до додатка 2 до цих Методiв вiдбору. Для дуже малих партiй (маса яких дорiвнює або менше нiж 0,5 т) може вiдбиратись менша кiлькiсть точкових зразкiв. У такому разi об'єднаний зразок, який є сумою всiх точкових зразкiв, повинен мати масу мiнiмум 1 кг.
3. Маса точкових зразкiв має становити 100 г + 20 %.
4. У партiях, де пакування має роздрiбну упаковку, маса точкового зразка залежить вiд маси роздрiбної упаковки.
Якщо партiї дуже малi (маса дорiвнює або менше нiж 0,5 т), маса точкових зразкiв має бути такою, щоб об'єднаний зразок, який є сумою всiх точкових зразкiв, мав масу мiнiмум 1 кг. Про причини вiдхилення вiд процедури вiдбору зразкiв зазначається в актi вiдбору зразкiв.
5. Об'єднаний зразок має бути ретельно перемiшаний (однорiдний) та становити вiд 1 до 10 кг.
6. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбору зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цьому роздiлi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що не можна отримати об'єднаного зразка масою 1 кг, загальна маса об'єднаного зразка може бути менше нiж 1 кг).
7. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться вiдповiдно до пункту 4 роздiлу XVI цих Методiв вiдбору.
XIII. Методи вiдбору зразкiв олiї рослинного походження
1. Метод вiдбору зразкiв, встановлений цим роздiлом, застосовується для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв, зокрема афлотоксину B1, загальної кiлькостi афлатоксинiв та зеараленону в олiї рослинного походження.
2. Маса (об'єм) точкового зразка має бути 100 г (100 мл) + 20 %. Залежно вiд виду вантажу (наприклад, олiя рослинного походження наливом у цистернi) вiдбирається не менше трьох точкових зразкiв по 350 мл, у результатi чого маса (об'єм) об'єднаного зразка становить як мiнiмум 1 кг (1 л).
3. Партiю перед вiдбором зразкiв потрiбно ретельно розмiшати наскiльки це можливо, не вплинувши на якiсть харчового продукту. Розмiшувати слiд або вручну, або з використанням механiчних засобiв до отримання однорiдної маси безпосередньо перед вiдбором зразкiв. У такому разi передбачається, що афлотоксини будуть розподiленi в партiї рiвномiрно (досить взяти три точковi зразки з партiї для формування об'єднаного зразка).
4. Подiл партiй олiї рослинного походження на частини партiї наведено у додатку 19 до цих Методiв вiдбору.
5. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї або частини партiї олiї рослинного походження, наведено у додатку 20 до цих Методiв вiдбору.
6. Якщо на стадiї роздрiбної торгiвлi не можна здiйснити вiдбору зразкiв вiдповiдно до положень, визначених у цьому роздiлi, застосовується альтернативний метод вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує достатню репрезентативнiсть об'єднаного зразка партiї, з якої здiйснюється вiдбiр зразкiв, i детально описаний в актi вiдбору зразкiв. У будь-якому разi маса об'єднаного зразка має становити не менше нiж 1 кг (якщо частка точкового зразка пiд час вiдбору є настiльки малою, що не можна отримати об'єднаного зразка масою 1 кг, загальна маса об'єднаного зразка може бути менше нiж 1 кг).
7. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться вiдповiдно до пункту 4 роздiлу XVI цих Методiв вiдбору.
XIV. Методи вiдбору зразкiв для об'ємних партiй або партiй, що зберiгаються на складах або транспортуються у спосiб, що унеможливлює вiдбiр зразкiв iз зазначених партiй
1. Якщо пiд час транспортування чи зберiгання партiй не можна вiдiбрати точкових зразкiв вiд усiєї партiї, зразки вiдбираються в рухомому станi (динамiчний вiдбiр зразкiв).
2. Здiйснення вiдбору зразкiв вiд частини партiї дозволяється за умови, що така частина становить не менше нiж 10 вiдсоткiв вiд усiєї партiї.
Якщо встановлено, що частина партiї харчових продуктiв з однаковими властивостями (класом чи описом), вiд якої було здiйснено вiдбiр зразкiв, не вiдповiдає вимогам, встановленим законодавством, вважається, що i вся партiя є невiдповiдною доти, поки на основi подальшого лабораторного дослiдження (випробування) не буде встановлено, що решта партiї вiдповiдає вимогам законодавства.
3. Кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд об'ємних (великих) частин партiї (бiльше нiж 500 т), має становити 100 точкових зразкiв + Ц тонни. Наприклад, 100 точкових зразкiв + Ц 6000 тонн (квадратний корiнь = 77,4 / 2 = 39 додаткових точкових зразкiв) = 139 (загальна кiлькiсть точкових зразкiв).
Якщо маса партiї менше нiж 1500 т i частини партiї можуть бути вiдокремленi фiзично вiдповiдно до додатка 1 до цих Методiв вiдбору, кiлькiсть точкових зразкiв вiдбирається, як наведено в додатку 2 до цих Методiв вiдбору.
4. Вiдбiр зразкiв вiд об'ємних (великих) партiй, що транспортуються суднами, проводиться в рухомому станi (динамiчний вiдбiр зразкiв):
1) вiдбiр зразкiв проводиться вiд кожної партiї, яка може бути фiзично вiдокремлена. Вiдбiр зразкiв проводиться вiд кожної мiсткостi, яка може бути фiзично вiдокремлена, до або пiсля перемiщення її вмiсту на потужнiсть (мiсце) зберiгання;
2) як правило, розвантаження судна вiдбувається протягом кiлькох днiв, i вiдбiр зразкiв проводять з регулярними промiжками часу впродовж усього строку розвантаження. При цьому не завжди можлива присутнiсть державного ветеринарного iнспектора (державного iнспектора) Держпродспоживслужби, що вiдбирає зразки, протягом усього строку розвантаження. У такому разi дозволяється вiдбирати зразки вiд частини партiї. Кiлькiсть точкових зразкiв визначається вiдповiдно до розмiру частини партiї;
3) якщо зразок для цiлей державного контролю вiдбирається автоматично, присутнiсть державного ветеринарного iнспектора (державного iнспектора) Держпродспоживслужби є необов'язковою. У разi автоматичного здiйснення вiдбору та згiдно з попередньо визначеними параметрами, якi не можуть бути змiненi протягом вiдбору, а точковi зразки вiдбираються в запечатану (опломбовану) мiсткiсть, запобiгаючи будь-якiй можливiй фальсифiкацiї, присутнiсть державного ветеринарного iнспектора (державного iнспектора) Держпродспоживслужби потрiбна лише на початку вiдбору кожного разу, коли мiсткiсть для зразкiв потрiбно змiнити, i наприкiнцi вiдбору.
5. Статистичний вiдбiр зразкiв здiйснюється для об'ємних (великих) партiй харчових продуктiв, що транспортуються суднами або зберiгаються у баштах, силосах i доступнi зверху, як зазначено у пунктi 7 цього роздiлу.
Вiдбiр зразкiв проводять вiд партiї або частини партiї зверху в доступнiй частинi, секцiї. Кiлькiсть точкових зразкiв визначається з урахуванням розмiру партiї, що є об'єктом вiдбору зразкiв.
6. Вiдбiр зразкiв для об'ємних (великих) партiй харчових продуктiв, що зберiгаються на складах, проводиться вiд партiй або частини партiї у доступнiй частинi (секцiї). Кiлькiсть точкових зразкiв визначається з урахуванням розмiру визначеного(ї) об'єму (маси) частини партiї.
7. Вiдбiр зразкiв у баштах, силосах (вiдкритих зверху) проводиться в доступнiй частинi партiї (секцiї). Кiлькiсть точкових зразкiв визначається з урахуванням розмiру визначеної(го) маси (об'єму) частини партiї.
8. Для вiдбору зразкiв харчових продуктiв, що зберiгаються в баштах, силосах (закритих зверху) бiльше нiж 100 т, не може застосовуватися статистичний пiдхiд. Тому, якщо треба дослiдити (випробовувати) харчовi продукти в баштах, силосах i немає можливостi перемiстити партiю товару, оператор ринку (за угодою) повинен iнформувати державного ветеринарного iнспектора (державного iнспектора) Держпродспоживслужби про те, коли башта, силос будуть вивантаженi частково або повнiстю, щоб здiйснити вiдбiр зразкiв, коли харчовi продукти знаходяться в рухомому станi.
9. Для харчових продуктiв, що зберiгаються в баштах, силосах (закритих зверху) масою менше нiж 100 т, на вiдмiну вiд положень, зазначених у цьому роздiлi (де частина партiї, з якої здiйснюється вiдбiр, має становити принаймнi 10 вiдсоткiв партiї), i передбачається перемiщення їх у склади (сховища) масою вiд 50 кг до 100 кг, вiдбiр зразкiв проводиться iз цiєї кiлькостi. Маса об'єднаного зразка вiдповiдає всiй партiї, а кiлькiсть точкових зразкiв залежить вiд кiлькостi харчових продуктiв, перемiщених iз башти, силосу до складу (сховища).
10. Вiдбiр зразкiв вiд сипучих харчових продуктiв у об'ємних (великих) закритих контейнерах може бути здiйснено пiд час вивантаження партiї. В окремих випадках не можна вивантажити харчовi продукти в мiсцях здiйснення державного контролю, тому здiйснення вiдбору має вiдбуватися, коли такi контейнери вивантажено. Оператор ринку повинен iнформувати державного ветеринарного iнспектора (державного iнспектора) Держпродспоживслужби про мiсце i час розвантаження контейнерiв.
XV. Методи вiдбору зразкiв харчових добавок на основi ферментацiї рису з червоними дрiжджами
1. Метод вiдбору зразкiв, встановлений цим роздiлом, застосовується для визначення вмiсту цитрину в харчових добавках на основi ферментацiї рису з червоними дрiжджами.
2. Вiдбiр зразкiв харчових добавок на основi ферментацiї рису з червоними дрiжджами здiйснюється вiд роздрiбних упаковок, що мiстять зазвичай вiд 30 до 120 капсул.
3. Кiлькiсть точкових зразкiв (упаковок), що вiдбираються вiд партiї або частини партiї харчових добавок на основi ферментацiї рису з червоними дрiжджами, наведено у додатку 21 до цих Методiв вiдбору.
XVI. Пiдготовка зразкiв для визначення мiкотоксинiв у харчових продуктах та визначення вiдповiдностi (оцiнки) партiй або частин партiї
1. Зразки потрiбно готувати з особливою ретельнiстю, зокрема гомогенiзувати, враховувати нерiвномiрнiсть розподiлення мiкотоксинiв.
Пiд час проведення лабораторних дослiджень (випробувань) на вмiст афлотоксинiв слiд (за можливостi) виключити перебування зразкiв на денному свiтлi упродовж процедури пiдготовки до дослiдження, оскiльки афлотоксини руйнуються пiд впливом ультрафiолету.
2. Визначення рiвня афлотоксинiв у їстiвнiй частинi горiхiв ґрунтується на розрахунку пропорцiї шкаралупи/ядра цiльних горiхiв та визначається так:
горiхи у шкаралупi очищають i визначають вмiст максимально допустимого рiвня афлотоксину в їстiвнiй частинi;
горiхи у шкаралупi пiддають процедурi пiдготовки зразка, пiд час якої до уваги береться розрахунок маси ядра горiха в об'єднаному зразку.
Маса ядра горiха в об'єднаному зразку має бути обчислена пiсля встановлення вiдповiдного коефiцiєнта спiввiдношення "шкаралупа горiха/ядро горiха" в цiльних горiхах. Така пропорцiя використовується, щоб встановити кiлькiсть ядер у вiдiбраному об'єднаному зразку. При цьому потрiбно довiльно вiдiбрати не менше нiж 100 цiльних горiхiв окремо вiд партiї або вiдкласти їх вiд кожного об'єднаного зразка.
Для кожного лабораторного зразка можна отримати спiввiдношення способом зважування цiльних горiхiв, очищених вiд шкаралупи, i повторного зважування частин шкаралупи та ядер.
Пропорцiя шкаралупа/ядро може бути встановлена лабораторiєю на основi кiлькостi зразкiв i прийнята для подальших аналiзiв. Якщо в будь-якому лабораторному зразку буде виявлено перевищення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв, пропорцiю слiд визначити для зразка, використовуючи не менше нiж 100 вiдкладених горiхiв.
3. Кожен лабораторний зразок потрiбно дрiбно перемолоти i ретельно перемiшати, використовуючи процес, який дає змогу досягти повної однорiдностi (гомогенностi).
4. Визначення вiдповiдностi (оцiнка) партiї або частин партiї за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) проводиться так:
партiя або частини партiї вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) лабораторного зразка не перевищує максимально допустимого рiвня мiкотоксинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення та невизначеностi вимiрювання, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi);
партiя або частини партiї не вiдповiдають встановленим вимогам законодавства, якщо результат лабораторного дослiдження (випробування) лабораторного зразка перевищує максимально допустимий рiвень мiкотоксинiв з урахуванням коефiцiєнта вiдновлення та невизначеностi вимiрювання, якi зазначає лабораторiя, що провела дослiдження (випробування), в експертному висновку (протоколi, звiтi або iншому аналогiчному документi).
Генеральний директор Директорату безпечностi та якостi харчової продукцiї | М. Мороз |
Додаток 1 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 2 роздiлу III) |
Подiл партiй
зерна та зернових харчових продуктiв на частини
партiї
Маса партiї, тонн | Маса частини партiї або кiлькiсть частини партiї | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
> 300 i < 1500 | 3 частини партiї | 100 | 10 |
> 50 i < 300 | 100 т | 100 | 10 |
< 50 | - без подiлу на частини партiї |
3 - 100* | 1 - 10 |
____________ * Залежить вiд маси партiї та визначається згiдно з додатком 2 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю. |
Додаток 2 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 3 роздiлу III) |
Кiлькiсть точкових зразкiв,
що вiдбираються вiд партiї або частини партiї
зерна та зернових харчових продуктiв
Маса партiї або частини партiї, тонн | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
< 0,05 | 3 | 1 |
> 0,05 - < 0,5 | 5 | 1 |
> 0,5 - < 1 | 10 | 1 |
> 1 - < 3 | 20 | 2 |
> 3 - < 10 | 40 | 4 |
> 10 - < 20 | 60 | 6 |
> 20 - < 50 | 100 | 10 |
Додаток 3 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 2 роздiлу IV) |
Подiл партiй
сухофруктiв, сушеного винограду та харчових
продуктiв з них, крiм сушеного iнжиру, на частини
партiї
Маса партiї, тонн | Маса або кiлькiсть частини партiї | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
> 15 | 15 - 30 т | 100 | 10 |
< 15 | - | 10 - 100* | 1 - 10 |
____________ * Залежить вiд маси партiї та визначається згiдно з додатком 4 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю. |
Додаток 4 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 3 роздiлу IV) |
Кiлькiсть точкових зразкiв,
що вiдбираються вiд партiї або частини партiї
сухофруктiв, сушеного винограду та харчових
продуктiв з них, крiм сушеного iнжиру
Маса партiї, тонн | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
< 0,1 | 10 | 1 |
> 0,1 - < 0,2 | 15 | 1,5 |
> 0,2 - < 0,5 | 20 | 2 |
> 0,5 - < 1,0 | 30 | 3 |
> 1,0 - < 2,0 | 40 | 4 |
> 2,0 - < 5,0 | 60 | 6 |
> 5,0 - < 10,0 | 80 | 8 |
> 10,0 - < 15,0 | 100 | 10 |
Додаток 5 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 2 роздiлу V) |
Подiл партiй
сушеного iнжиру на частини партiї
Маса партiї, тонн | Маса або кiлькiсть частини партiї | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
> 15 | 15 - 30 т | 100 | 30 |
< 15 | - | 10 - 100* | < 30 |
____________ * Залежить вiд маси партiї та визначається згiдно з додатком 6 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю. |
Додаток 6 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 3 роздiлу V) |
Кiлькiсть точкових зразкiв,
що вiдбираються вiд партiї або частини партiї
сушеного iнжиру
Маса партiї, тонн | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка*, кг | Кiлькiсть лабораторних зразкiв з об'єднаного зразка |
< 0,1 | 10 | 3 | 1 роздiлення немає |
> 0,1 - < 0,2 | 15 | 4,5 | 1 роздiлення немає |
> 0,2 - < 0,5 | 20 | 6 | 1 роздiлення немає |
> 0,5 - < 1,0 | 30 | 9 - < 12 кг | 1 роздiлення немає |
> 1,0 - < 2,0 | 40 | 12 | 2 |
> 2,0 - < 5,0 | 60 | 18 - < 24 кг | 2 |
> 5,0 - < 10,0 | 80 | 24 | 3 |
> 10,0 - < 15,0 | 100 | 30 | 3 |
____________ * З роздрiбною упаковкою маса об'єднаного зразка може вiдрiзнятися, див. пункти 5, 6 роздiлу V Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю. |
Додаток 7 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 4 роздiлу V) |
Кiлькiсть точкових зразкiв,
що вiдбираються вiд партiй (менше нiж 50 т) сушеного
iнжиру
Маса партiї, тонн | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
< 1 | 10 | 1 |
> 1 - < 3 | 20 | 2 |
> 3 - < 10 | 40 | 4 |
> 10 - < 20 | 60 | 6 |
> 20 - < 50 | 100 | 10 |
Додаток 8 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 2 роздiлу VI) |
Подiл партiй
арахiсу, iншого насiння олiйних рослин,
абрикосових кiсточок та лiсових горiхiв на частини
партiї
Маса партiї, тонн | Маса або кiлькiсть частин партiї | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
> 500 | 100 т | 100 | 20 |
> 125 i < 500 | 5 частин партiї | 100 | 20 |
> 15 i < 125 | 25 т | 100 | 20 |
< 15 | - | 10 - 100* | < 20 |
____________ * Залежить вiд маси партiї та визначається згiдно з додатком 9 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю. |
Додаток 9 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 3 роздiлу VI) |
Кiлькiсть точкових зразкiв,
що вiдбираються вiд партiй (менше нiж 15 т) арахiсу,
iншого насiння олiйних рослин, абрикосових
кiсточок та лiсових горiхiв
Маса партiї, тонн | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка*, кг | Кiлькiсть лабораторних зразкiв iз об'єднаного зразка |
< 0,1 | 10 | 2 | 1 роздiлення немає |
> 0,1 - < 0,2 | 15 | 3 | 1 роздiлення немає |
> 0,2 - < 0,5 | 20 | 4 | 1 роздiлення немає |
> 0,5 - < 1,0 | 30 | 6 | 1 роздiлення немає |
> 1,0 - < 2,0 | 40 | 8 - < 12 кг | 1 роздiлення немає |
> 2,0 - < 5,0 | 60 | 12 | 2 |
> 5,0 - < 10,0 | 80 | 16 | 2 |
> 10,0 - < 15,0 | 100 | 20 | 2 |
____________ * З роздрiбною упаковкою маса об'єднаного зразка може вiдрiзнятися, див. пункти 5, 6 роздiлу VI Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю. |
Додаток 10 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 4 роздiлу VI) |
Кiлькiсть точкових зразкiв,
що вiдбираються вiд партiй (менше нiж 50 т) арахiсу,
iншого насiння олiйних рослин, абрикосових
кiсточок та лiсових горiхiв
Маса партiї, тонн | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
< 1 | 10 | 1 |
> 1 - < 3 | 20 | 2 |
> 3 - < 10 | 40 | 4 |
> 10 - < 20 | 60 | 6 |
> 20 - < 50 | 100 | 10 |
Додаток 11 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 2 роздiлу VII) |
Подiл партiй
спецiй на частини партiї
Маса партiї, тонн | Маса або кiлькiсть частин партiї | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
> 15 | 25 т | 100 | 10 |
< 15 | - | 5 - 100* | 0,5 - 10 |
____________ * Залежить вiд маси партiї та визначається згiдно з додатком 12 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю. |
Додаток 12 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 3 роздiлу VII) |
Кiлькiсть точкових зразкiв,
що вiдбираються вiд партiї або частини партiї
спецiй
Маса партiї, тонн | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
< 0,01 | 5 | 0,5 |
> 0,01 - < 0,1 | 10 | 1 |
> 0,1 - < 0,2 | 15 | 1,5 |
> 0,2 - < 0,5 | 20 | 2 |
> 0,5 - < 1,0 | 30 | 3 |
> 1,0 - < 2,0 | 40 | 4 |
> 2,0 - < 5,0 | 60 | 6 |
> 5,0 - < 10,0 | 80 | 8 |
> 10,0 - < 15,0 | 100 | 10 |
Додаток 13 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 4 роздiлу VIII) |
Кiлькiсть точкових зразкiв,
що вiдбираються вiд партiї або частини партiї
молока та молочних продуктiв, дитячих сумiшей
початкових (стартових) та дитячих сумiшей для
подальшого годування, включаючи продукти
прикорму, виготовленi на молочнiй основi, харчовi
продукти (молоко та молочнi продукти) для
спецiальних медичних цiлей, призначених для дiтей
грудного вiку
Форма випуску | Об'єм або маса партiї, л або кг | Мiнiмальна кiлькiсть точкових зразкiв | Мiнiмальний об'єм або маса об'єднаного зразка, л або кг |
Наливнi | - | 3 - 5 | 1 |
Пляшки/пакування | < 50 | 3 | 1 |
Пляшки/пакування | вiд 50 до 500 | 5 | 1 |
Пляшки/пакування | > 500 | 10 | 1 |
Додаток 14 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 2 роздiлу IX) |
Подiл партiй
зерен кави, смажених зерен кави, мелених смажених
зерен кави та розчинної кави, кореня солодки та
екстракту солодки на частини партiї
Маса партiї, тонн | Маса або кiлькiсть частин партiї | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
> 15 | 15 - 30 т | 100 | 10 |
< 15 | - | 10 - 100* | 1 - 10 |
____________ * Залежить вiд маси партiї та визначається згiдно з додатком 15 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю. |
Додаток 15 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 3 роздiлу IX) |
Кiлькiсть точкових зразкiв,
що вiдбираються вiд партiї або частини партiї
зерен кави, смажених зерен кави, мелених смажених
зерен кави та розчинної кави, кореня солодки та
екстракту солодки
Маса партiї, тонн | Кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
< 0,1 | 10 | 1 |
> 0,1 - < 0,2 | 15 | 1,5 |
> 0,2 - < 0,5 | 20 | 2 |
> 0,5 - < 1,0 | 30 | 3 |
> 1,0 - < 2,0 | 40 | 4 |
> 2,0 - < 5,0 | 60 | 6 |
> 5,0 - < 10,0 | 80 | 8 |
> 10,0 - < 15,0 | 100 | 10 |
Додаток 16 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 4 роздiлу X) |
Кiлькiсть точкових зразкiв,
що вiдбираються вiд партiї або частини партiї вина,
виноградних сокiв, виноградного сусла, фруктових
сокiв, фруктових нектарiв, алкогольних напоїв,
сидрiв та iнших ферментованих напоїв, отриманих iз
яблук або якi мiстять яблучний сiк
Форма випуску | Об'єм або маса партiї, л | Мiнiмальна кiлькiсть точкових зразкiв | Мiнiмальний об'єм або маса об'єднаного зразка, л |
Наливнi (фруктовий сiк, алкогольнi напої, сидр, вино) | - | 3 | 1 |
Пляшки/пакування (фруктовий сiк, алкогольнi напої, сидр) | < 50 | 3 | 1 |
Пляшки/пакування (фруктовий сiк, алкогольнi напої, сидр) | Вiд 50 до 500 | 5 | 1 |
Пляшки/пакування (фруктовий сiк, алкогольнi напої, сидр) | > 500 | 10 | 1 |
Пляшки/пакування (вино) | < 50 | 1 | 1 |
Пляшки/пакування (вино) | Вiд 50 до 500 | 2 | 1 |
Пляшки/пакування (вино) | > 500 | 3 | 1 |
Додаток 17 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 3 роздiлу XI) |
Кiлькiсть точкових зразкiв,
що вiдбираються вiд партiї або частини партiї
твердих харчових продуктiв з яблук, у тому числi
твердих харчових продуктiв з яблук для дiтей
грудного вiку та раннього вiку
Маса партiї, кг | Мiнiмальна кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
< 50 | 3 | 1 |
Вiд 50 до 500 | 5 | 1 |
> 500 | 10 | 1 |
Додаток 18 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 4 роздiлу XI) |
Кiлькiсть точкових зразкiв (упаковок),
що вiдбираються вiд партiй твердих харчових
продуктiв з яблук, у тому числi твердих харчових
продуктiв з яблук для дiтей грудного вiку та
раннього вiку
Кiлькiсть упаковок або одиниць у партiї | Кiлькiсть упаковок або одиниць, якi потрiбно вiдiбрати | Маса об'єднаного зразка, кг |
Вiд 1 до 25 | 1 упаковка або одиниця | 1 |
Вiд 26 до 100 | Близько 5 %, мiнiмум 2 упаковки або одиницi | 1 |
> 100 | Близько 5 %, максимум 10 упаковок або одиниць | 1 |
Додаток 19 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 4 роздiлу XIII) |
Подiл партiй
олiї рослинного походження на частини партiї
Маса партiї, тонн | Маса або кiлькiсть частин партiї | Мiнiмальна кiлькiсть точкових зразкiв | Маса об'єднаного зразка, кг |
> 1500 | 500 т | 3 | 1 |
> 300 i < 1500 | 3 частини партiї | 3 | 1 |
> 50 i < 300 | 100 т | 3 | 1 |
< 50 | - | 3 | 1 |
Додаток 20 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 5 роздiлу XIII) |
Кiлькiсть точкових зразкiв,
що вiдбираються вiд партiї або частини партiї олiї
рослинного походження
Вид партiї | Маса або об'єм партiї, кг, л | Мiнiмальна кiлькiсть точкових зразкiв |
Цистерна* | - | 3 |
Пакування | < 50 | 3 |
Пакування | Вiд 50 до 500 | 5 |
Пакування | > 500 | 10 |
____________ * За умови, що частина партiї може бути вiдокремлена фiзично, великi цистерни рослинної олiї має бути подiлено на частини партiї, як зазначено в додатку 19 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю. |
Додаток 21 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв мiкотоксинiв у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 3 роздiлу XV) |
Кiлькiсть точкових зразкiв (упаковок),
що вiдбираються вiд партiї або частини партiї
харчових добавок на основi ферментацiї рису з
червоними дрiжджами
Маса партiї (кiлькiсть роздрiбних упаковок) |
Кiлькiсть роздрiбних упаковок, яка може бути вiдiбрана | Маса зразка |
1 - 50 | 1 | Усi капсули |
51 - 250 | 2 | Усi капсули |
251 - 1000 | 4 | Половина капсул iз кожної роздрiбної упаковки |
> 1000 | 4 + 1 роздрiбна упаковка iз розрахунку 1000 роздрiбних упаковок iз максимум 25 роздрiбних упаковок | < 10 роздрiбних упаковок (половина капсул iз
кожної роздрiбної упаковки); > 10 роздрiбних упаковок (вiд кожної роздрiбної упаковки з однаковою кiлькiстю капсул, щоб зразок вiдповiдав вмiсту 5 роздрiбних упаковок) |