ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ УПРАВЛIННЯ ДПС У ХАРКIВСЬКIЙ ОБЛАСТI
IНДИВIДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦIЯ
28.01.2022 | N 216/IПК/20-40-09-05-09 |
---|
Головне управлiння ДПС у
Харкiвськiй областi (далi - ГУ ДПС), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України
(далi - Кодекс), розглянувши звернення Товариства
щодо отримання iндивiдуальної податкової
консультацiї повiдомляє таке.
У зверненнi Товариство повiдомило, що є платником акцизного податку, iмпортером алкогольних напоїв, основним видом дiяльностi пiдприємства є не спецiалiзована оптова торгiвля, також, що у Товариства склалася виробнича необхiднiсть придбання вищезгаданих марок акцизного податку та передання їх iноземним суб'єктам господарювання для маркування товару з подальшим ввезенням на митну територiю України разом з товаром, починаючи з 01 березня.
Товариством буде ввезено на митну територiю України вiдповiднi товари, та як наслiдок, до митних органiв буде подано митнi декларацiї iз зазначенням вiдомостей про товари та їх маркування такими марками акцизного податку, нанесенi значення ставок з урахуванням тари та вмiсту спирту на яких не вiдповiдають ставцi акцизного податку з 01 березня 2022 року.
В той же час Товариство стверджує, що у разi порушення порядку маркування ввезених алкогольних напоїв та/або неповної сплати податку товар не допускається до митного оформлення i ввезення його на митну територiю України забороняється. Також вважаються такими, що немаркованi алкогольнi напої iноземного виробництва з марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукцiї, мiсткостi тари та розмiру ставок акцизного податку, дiючих на момент виробництва.
Товариство просить надати роз'яснення на такi питання:
У випадку ввезення на митну територiю України алкогольних напоїв, починаючи з 01 березня 2022 року, та, як наслiдок, подання до митних органiв митної декларацiї iз зазначенням вiдомостей про товари та їх маркування такими марками акцизного податку, нанесенi значення ставок з урахування такими марками акцизного податку, нанесенi значення ставок з урахуванням тари та вмiсту спирту на яких не вiдповiдають ставцi акцизного податку, починаючи з 01 березня 2022 року, тобто пiсля набрання чинностi Законом N 1914-IX у частинi змiни ставок акцизного податку на алкогольнi напої, чи будуть вважатися згаданi алкогольнi напої такими, що ввезенi з порушенням порядку маркування?
Чи є можливим допущення вищезгаданого товару до митного оформленням та випуск його у вiльний обiг на територiї України за умови доплати акцизного податку на день подання митної декларацiї згiдно пiдпункту 222.2.2 пункту 222.2 статтi 222 Податкового кодексу?
Як застосовується у такому випадку норма пiдпункту 222.2.2 пункту 222.2 статтi 222 Податкового кодексу України: акцизний податок перераховується разом з сумою мита (за наявностi) та податку на додану вартiсть на казначейськi рахунки вiдповiдної митницi або окремо на рахунки вiдповiдного казначейства за ККДБ 14030200, 14030300 та iн?
До запитання 1
Вiдповiдно пункту 226.9 статтi 226 Кодексу вважаються такими, що немаркованi: алкогольнi напої, тютюновi вироби та рiдини, що використовуються в електронних сигаретах, з пiдробленими марками акцизного податку; алкогольнi напої, тютюновi вироби та рiдини, що використовуються в електронних сигаретах, маркованi з вiдхиленням вiд вимог положення, затвердженого Кабiнетом Мiнiстрiв України, вiдповiдно до якого здiйснюються виготовлення, зберiгання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробiв та рiдин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або iмпортеру зазначеної продукцiї; алкогольнi напої iноземного виробництва з марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукцiї, не вiдповiдає сумi, визначенiй з урахуванням мiцностi продукцiї, мiсткостi тари та розмiру ставок акцизного податку, дiючих на момент виробництва марки.
Згiдно пункту 227.6 статтi 227 Кодексу у разi порушення порядку маркування ввезених алкогольних напоїв, тютюнових виробiв та рiдин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або неповної сплати податку товар не допускається до митного оформлення i ввезення його на митну територiю України забороняється.
Визначення порядку маркування пiдакцизної продукцiї та маркування дiючою маркою наведено у пунктi 20 постанови Кабiнету мiнiстрiв України вiд 27 грудня 2010 р. N 1251 "Про затвердження Положення про виготовлення, зберiгання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробiв i рiдин, що використовуються в електронних сигаретах" - для алкогольних напоїв iмпортного виробництва використовуються марки iз зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукцiї, з точнiстю до тисячного знака, яка вiдповiдає сумi, визначенiй з урахуванням мiцностi продукцiї, мiсткостi тари та розмiру ставок акцизного податку, дiючих на момент виробництва марки.
Вважаються такими, що немаркованi, алкогольнi напої, тютюновi вироби, тютюновмiснi вироби для електричного нагрiвання (ТВЕН) за допомогою пiдiгрiвача з електронним управлiнням i рiдини, що використовуються в електронних сигаретах, у випадках, визначених пунктом 226.9 статтi 226 Кодексу, а також алкогольнi напої з марками, що мають такi пошкодження: пошкодження, якi унеможливлюють встановлення реквiзитiв, передбачених абзацом сьомим пункту 5 цього Положення; наявнiсть вiдкритого надриву з краю марки, розмiр якого (ширина, довжина) перевищує такi значення: вертикальний надрив - 4 х 10 мiлiметрiв; горизонтальний - 4 х 20 мiлiметрiв; дiагональний - 4 х 18 мiлiметрiв (довжина дiагонального розриву визначається як прямокутна проекцiя); пошкодження, внаслiдок яких зменшилася довжина марки на 10 чи бiльше мiлiметрiв або ширина марки - на 5 чи бiльше мiлiметрiв; вiдсутнiсть кута марки площею бiльше нiж 150 кв. мiлiметрiв, довжина меншої сторони якого становить бiльше нiж 10 мiлiметрiв.
Отже, придбанi марки акцизного податку передаються покупцями марок (iмпортерами) iноземним суб'єктам господарювання для маркування iмпортних алкогольних напоїв i тютюнових виробiв, що пiдлягають подальшому ввезенню на митну територiю України.
Процес розливу продукцiї включає, зокрема, розлив у пляшку або iншу тару, передбачену законодавством, зовнiшнє оформлення (наклейка етикетки, контретикетки, кольєретки) та маркування марками акцизного податку, сума акцизного податку на якiй повинна вiдповiдати дiючiй ставцi на дату розливу продукцiї. Зазначене стосується i вин колекцiйних, якi за технологiєю певний час знаходяться на витримцi (в бочках чи пляшках) i лише тодi можуть бути розлитi у пляшки iноземним виробником для подальшої реалiзацiї та промаркованi акцизними марками.
У разi змiни розмiру ставки акцизного податку при ввезеннi такої алкогольної продукцiї передбачено здiйснення доплати акцизного податку, про що продавцем акцизних марок робиться вiдмiтка в заявцi-розрахунку для отримання марок акцизного податку.
Також зауважуємо, законодавча база, що регулює маркування алкогольних напоїв, не передбачає, що дата розливу продукцiї повинна спiвпадати з датою випуску марки акцизного податку.
До запитання 2
Вiдповiдно пункт 227.1 статтi 227 Кодексу суб'єкти господарювання - юридичнi та фiзичнi особи, якi уклали з iноземними виробниками або iншими нерезидентами контракт (договiр) про постачання в Україну алкогольних напоїв, тютюнових виробiв та рiдин, що використовуються в електронних сигаретах, мають право ввозити на митну територiю України iмпортнi алкогольнi напої, тютюновi вироби та рiдини, що використовуються в електронних сигаретах, якщо: маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробiв та рiдин, що використовуються в електронних сигаретах, здiйснюється в установленому порядку марками акцизного податку встановленого зразка; покупець марок (iмпортер) подав контролюючому органу митну декларацiю, копiю декларацiї про максимальнi роздрiбнi цiни (для тютюнових виробiв) та примiрник заявки-розрахунку з вiдмiткою продавця марок акцизного податку про сплату сум податку до вiдповiдного бюджету в повному обсязi.
Вiдповiдно до пункту 224.2 статтi 224 Кодексу контроль за правильнiстю обчислення, повнотою i своєчаснiстю сплати до бюджету податку з пiдакцизних товарiв (продукцiї), що ввозяться на митну територiю України, пiд час митного оформлення здiйснюється контролюючими органами.
Згiдно пiдпункту 222.2.2 пункт 222.2 статтi 222 Кодексу у разi ввезення маркованої пiдакцизної продукцiї на митну територiю України податок сплачується пiд час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разi потреби) на день подання митної декларацiї.
Також згiдно пункту 226.14 статтi 226 Кодексу для одержання марок акцизного податку iмпортер повинен подати продавцю таких марок заявку-розрахунок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику, платiжнi документи, що пiдтверджують внесення плати за марки та сплату податку до вiдповiдного бюджету.
Таким чином, контроль за сплатою акцизного податку з пiдакцизної продукцiї, яка не маркується марками акцизного податку, здiйснюється Державною митною службою.
Форма декларацiї акцизного податку, Порядок її заповнення та подання затвердженi наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 23.01.2015 N 14, зi змiнами та доповненнями.
Формою Декларацiї передбачено декларування лише ввезеної на митну територiю України маркованої продукцiї. Тобто вiдображення iмпортером алкогольних напоїв, якi не пiдлягають маркуванню марками акцизного податку в декларацiї акцизного податку не передбачено.
До запитання 3
Згiдно пункту 228.1 статтi 228 Кодексу контроль за сплатою податку на митнiй територiї України з алкогольних напоїв, тютюнових виробiв, рiдин, що використовуються в електронних сигаретах, пального та спирту етилового здiйснюють контролюючi органи.
Вiдповiдно до вимог пiдпункту 16.1.4 пункту 16.1 статтi 16 Кодексу платники податкiв зобов'язанi сплачувати податки та збори в строки та у розмiрах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Сплата податкiв та зборiв здiйснюється в грошовiй формi у нацiональнiй валютi України, крiм випадкiв, передбачених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Згiдно з Порядком вiдкриття та закриття рахункiв у нацiональнiй валютi в органах Державної казначейської служби України, затвердженим наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 22.06.2012 N 758, зi змiнами та доповненнями, щорiчно на початок нового бюджетного перiоду вiдповiдно до Бюджетного кодексу України, рiшень про мiсцевi бюджети та бюджетної класифiкацiї, затвердженої наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 14 сiчня 2011 року N 11, Державне Казначейство України та головнi управлiння Казначейства в Автономнiй Республiцi Крим, областях, мiстах Києвi та Севастополi (далi - Головнi управлiння Казначейства) вiдкривають рахунки за надходженнями до державного та мiсцевого бюджетiв для зарахування коштiв, сплачених платниками податкiв.
Зазначенi рахунки є дiючими на момент сплати платником визначеного зобов'язання та вiдповiдають бюджетнiй класифiкацiї доходiв.
У разi внесення змiн до законодавства, згiдно якими змiнюється перелiк надходжень, що зараховуються до вiдповiдних бюджетiв, та/або порядок їх зарахування, а також код та назва територiї, Державне Казначейство України та Головнi управлiння Казначейства вiдкривають рахунки за надходженнями згiдно iз внесеними змiнами.
Iнформацiя про вiдкритi рахунки доводиться до органiв, що контролюють справляння надходжень бюджету згiдно iз встановленими порядками взаємодiї, та мiсцевих фiнансових органiв.
Вiдповiдно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу iндивiдуальна податкова консультацiя має iндивiдуальний характер i може використовуватися виключно платником податкiв, якому надано таку консультацiю.