ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змiн до Податкового кодексу України та iнших законiв України щодо особливостей оподаткування у перiод дiї воєнного стану
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести до Податкового кодексу України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., NN 13 - 17, ст. 112) такi змiни:
1. Пункт 102.9 статтi 102 виключити.
2. У пунктi 165.1 статтi 165:
1) у пiдпунктi "б" пiдпункту 165.1.54:
абзац перший пiсля слiв "Законом України "Про благодiйну дiяльнiсть та благодiйнi органiзацiї" доповнити словами "(далi - Реєстр волонтерiв)";
доповнити абзацами другим - п'ятим такого змiсту:
"Положення цього пiдпункту застосовуються до благодiйної допомоги, отриманої зазначеними благодiйниками - фiзичними особами у таких звiтних податкових роках:
у звiтному податковому роцi, що передує року внесення фiзичної особи до Реєстру волонтерiв;
у звiтному податковому роцi, в якому фiзичну особу внесено до Реєстру волонтерiв;
у звiтних податкових роках, наступних пiсля року внесення фiзичної особи до Реєстру волонтерiв, але не пiзнiше 31 грудня року, наступного за роком, в якому завершено проведення антитерористичної операцiї та/або припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан в Українi, та/або завершено здiйснення заходiв iз забезпечення нацiональної безпеки i оборони, вiдсiчi i стримування збройної агресiї Росiйської Федерацiї";
2) доповнити пiдпунктом 165.1.66 такого змiсту:
"165.1.66. сума доходу, отриманого як компенсацiя за пошкоджений/знищений об'єкт нерухомого майна вiдповiдно до Закону України "Про компенсацiю за пошкодження та знищення окремих категорiй об'єктiв нерухомого майна внаслiдок бойових дiй, терористичних актiв, диверсiй, спричинених збройною агресiєю Росiйської Федерацiї проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслiдок бойових дiй, терористичних актiв, диверсiй, спричинених збройною агресiєю Росiйської Федерацiї проти України".
3. Абзац сiмнадцятий пiдпункту "а" пiдпункту 170.9.1 пункту 170.9 статтi 170 пiсля слiв "на вiдрядження" доповнити словами "порядок звiтування про використання коштiв, виданих на вiдрядження".
4. Пункт 172.2 статтi 172 пiсля абзацу вiсiмнадцятого доповнити новим абзацом такого змiсту:
"i) грошова сума, зазначена у житловому сертифiкатi на придбання об'єкта житлової нерухомостi, що був отриманий платником податку як компенсацiя за пошкоджений/знищений об'єкт нерухомого майна вiдповiдно до Закону України "Про компенсацiю за пошкодження та знищення окремих категорiй об'єктiв нерухомого майна внаслiдок бойових дiй, терористичних актiв, диверсiй, спричинених збройною агресiєю Росiйської Федерацiї проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслiдок бойових дiй, терористичних актiв, диверсiй, спричинених збройною агресiєю Росiйської Федерацiї проти України".
У зв'язку з цим абзаци дев'ятнадцятий - двадцять другий вважати вiдповiдно абзацами двадцятим - двадцять третiм.
5. Пункт 186.3 статтi 186 доповнити пiдпунктом "и" такого змiсту:
"и) послуги з доступу до пропускної спроможностi мiждержавних перетинiв (фiзичнi права на передачу) та допомiжнi послуги, визначенi Законом України "Про ринок електричної енергiї".
6. У роздiлi XX "Перехiднi положення":
1) пункт 41 пiдроздiлу 4 викласти в такiй редакцiї:
"41. Фiнансовий результат до оподаткування податкового (звiтного) перiоду збiльшується на суму доходу, отриманого як оплата за товари (роботи, послуги), вiдвантаженi (наданi) пiд час перебування на спрощенiй системi оподаткування, вартiсть яких згiдно з правилами нацiональних положень (стандартiв) бухгалтерського облiку або мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi визнано у складi доходу пiд час перебування на такiй системi. Водночас фiнансовий результат до оподаткування зменшується на суму собiвартостi таких товарiв (робiт, послуг), що врахована у складi витрат згiдно з правилами нацiональних положень (стандартiв) бухгалтерського облiку або мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi пiд час перебування платника на спрощенiй системi оподаткування.
Фiнансовий результат до оподаткування податкового (звiтного) перiоду зменшується на суму доходу, визнаного згiдно з правилами нацiональних положень (стандартiв) бухгалтерського облiку або мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi, у виглядi вартостi товарiв (робiт, послуг), вiдвантажених (наданих) у такому перiодi, в частинi суми їх попередньої (авансової) оплати, отриманої пiд час перебування платника на спрощенiй системi оподаткування, та оподаткованого єдиним податком. Водночас фiнансовий результат до оподаткування збiльшується на суму собiвартостi вiдвантажених (наданих) таких товарiв (робiт, послуг), що врахована у податковому (звiтному) перiодi у складi витрат згiдно з правилами нацiональних положень (стандартiв) бухгалтерського облiку або мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi.
У разi отримання пiд час перебування платника на спрощенiй системi оподаткування попередньої (авансової) оплати частини вартостi товарiв (робiт, послуг), вiдвантажених (наданих) у подальшому у звiтному (податковому) перiодi перебування такого платника на сплатi податку на прибуток пiдприємств, фiнансовий результат до оподаткування збiльшується на суму частини собiвартостi таких товарiв (робiт, послуг), що врахована у такому перiодi у складi витрат згiдно з правилами нацiональних положень (стандартiв) бухгалтерського облiку або мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi, яка так вiдноситься до собiвартостi таких товарiв (робiт, послуг), як сума такої попередньої (авансової) оплати до загальної вартостi таких вiдвантажених (наданих) товарiв (робiт, послуг).
Положення цього пункту застосовуються незалежно вiд того, чи прийняв платник вiдповiдно до пiдпункту 134.1.1 пункту 134.1 статтi 134 цього Кодексу рiшення про незастосування коригувань фiнансового результату до оподаткування на усi рiзницi (крiм вiд'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звiтних) рокiв та коригувань, визначених пiдпунктом 140.4.8 пункту 140.4 та пiдпунктом 140.5.16 пункту 140.5 статтi 140 цього Кодексу), визначенi вiдповiдно до положень роздiлу III цього Кодексу.
Положення цього пункту не поширюються на платникiв податкiв, якi були платниками єдиного податку четвертої групи";
2) пункт 293 пiдроздiлу 5 виключити;
3) у пiдроздiлi 8:
у пунктi 9:
абзац перший викласти в такiй редакцiї:
"9. Установити, що тимчасово, з 1 квiтня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на територiї України, але не пiзнiше нiж до 1 серпня 2023 року, положення роздiлу XIV цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей";
абзаци перший i другий пiдпункту 9.9 замiнити одним абзацом такого змiсту:
"9.9. Платник податку має право самостiйно (шляхом подання заяви) вiдмовитися вiд використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, з першого дня мiсяця, наступного за мiсяцем, у якому прийнято таке рiшення. У такому разi платник податкiв вважається таким, що застосовує систему оподаткування, на якiй вiн перебував до обрання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, крiм випадку, якщо у заявi про вiдмову вiд використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, платник податку зазначив про перехiд на сплату iнших податкiв i зборiв".
У зв'язку з цим абзаци третiй - шостий вважати вiдповiдно абзацами другим - п'ятим;
доповнити пунктами 91 i 11 - 13 такого змiсту:
"91. Особливостi переходу суб'єктiв господарювання, якi використовували особливостi оподаткування, встановленi пунктом 9 цього пiдроздiлу, на систему оподаткування, на якiй такi платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 цього пiдроздiлу
91.1. Платники єдиного податку третьої групи, якi станом на 31 липня 2023 року використовували особливостi оподаткування, встановленi пунктом 9 цього пiдроздiлу, та не вiдмовилися вiд їх використання самостiйно, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якiй такi платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 цього пiдроздiлу.
Новостворенi суб'єкти господарювання, якi з дня державної реєстрацiї обрали спрощену систему оподаткування з урахуванням особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього пiдроздiлу, автоматично вважаються платниками єдиного податку третьої групи iз ставкою єдиного податку у розмiрi, визначеному пiдпунктом 2 пункту 293.3 статтi 293 цього Кодексу.
91.2. Платники податкiв, у яких була призупинена реєстрацiя платником податку на додану вартiсть вiдповiдно до пiдпункту 9.5 пункту 9 цього пiдроздiлу та яким з 1 серпня 2023 року автоматично вiдновлено права та обов'язки, встановленi роздiлом V та пiдроздiлом 2 роздiлу XX цього Кодексу, за товарами, необоротними активами, придбаними / виготовленими / ввезеними на митну територiю України з податком на додану вартiсть до початку застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього пiдроздiлу, якi використанi (поставленi, реалiзованi) в перiод застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього пiдроздiлу, зобов'язанi не пiзнiше 31 жовтня 2023 року нарахувати податковi зобов'язання вiдповiдно до пункту 198.5 статтi 198 цього Кодексу. При цьому база оподаткування при нарахуваннi податкових зобов'язань за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартостi, що склалася станом на перше число мiсяця, в якому вони були використанi (поставленi, реалiзованi), а в разi вiдсутностi облiку необоротних активiв - виходячи iз звичайної цiни, за товарами - виходячи з вартостi їх придбання.
91.2.1. Платники податкiв, у яких була призупинена реєстрацiя платником податку на додану вартiсть вiдповiдно до пiдпункту 9.5 пункту 9 цього пiдроздiлу та яким з 1 серпня 2023 року автоматично вiдновлено права та обов'язки, встановленi роздiлом V та пiдроздiлом 2 роздiлу XX цього Кодексу, не пiзнiше 31 жовтня 2023 року включають до складу податкового кредиту суми податку на додану вартiсть, що були сплаченi пiд час ввезення товарiв, необоротних активiв, пiд час застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього пiдроздiлу. При цьому такi платники податкiв зобов'язанi не пiзнiше 31 жовтня 2023 року нарахувати податковi зобов'язання вiдповiдно до пункту 198.5 статтi 198 цього Кодексу за товарами, необоротними активами, ввезеними на митну територiю України та використаними (поставленими, реалiзованими) в перiод застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього пiдроздiлу, в тому звiтному перiодi, в якому суми податку на додану вартiсть, що були сплаченi при ввезеннi таких товарiв, необоротних активiв пiд час застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього пiдроздiлу, включено до складу податкового кредиту. База оподаткування при нарахуваннi податкових зобов'язань за такими необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартостi, що склалася станом на перше число мiсяця, протягом якого вони були використанi (поставленi, реалiзованi), а в разi вiдсутностi облiку необоротних активiв - виходячи iз звичайної цiни, за товарами - виходячи з вартостi їх придбання (митної вартостi).
При цьому в обрахунку показника SМитн враховуються суми податку на додану вартiсть, сплаченi при ввезеннi товарiв на митну територiю України за перiод, протягом якого платник податку застосовував особливостi оподаткування, встановленi пунктом 9 цього пiдроздiлу.
91.3. Оподаткування податком на прибуток пiдприємств платникiв податку, якi тимчасово перейшли на сплату єдиного податку з урахуванням особливостей, встановлених пунктом 9 цього пiдроздiлу, та з 1 серпня 2023 року повертаються на сплату податку на прибуток пiдприємств, здiйснюється з урахуванням таких особливостей:
91.3.1. Платники складають та подають податкову декларацiю з податку на прибуток пiдприємств наростаючим пiдсумком з початку 2023 календарного року. При цьому результати дiяльностi за перiоди перебування на сплатi єдиного податку не враховуються при визначеннi об'єкта оподаткування податком на прибуток пiдприємств, зазначеного у пiдпунктi 134.1.1 пункту 134.1 статтi 134 цього Кодексу, з урахуванням положень пiдроздiлу 4 цього роздiлу для платникiв податку на прибуток, якi перейшли iз спрощеної системи оподаткування на загальну.
91.3.2. Для платникiв податку, у яких рiчний дохiд вiд будь-якої дiяльностi (за вирахуванням непрямих податкiв), визначений за показниками Звiту про фiнансовi результати (Звiту про сукупний дохiд) за попереднiй рiчний звiтний перiод - 2022 рiк, не перевищує 40 мiльйонiв гривень, у 2023 роцi встановлюється рiчний звiтний перiод.
Для платникiв податку, у яких рiчний дохiд вiд будь-якої дiяльностi (за вирахуванням непрямих податкiв), визначений за показниками Звiту про фiнансовi результати (Звiту про сукупний дохiд) за попереднiй рiчний звiтний перiод - 2022 рiк, перевищує 40 мiльйонiв гривень, у 2023 роцi встановлюється базовий квартальний звiтний перiод.
91.3.3. Обсяг рiчного доходу вiд будь-якої дiяльностi (за вирахуванням непрямих податкiв) платника податку на прибуток пiдприємств для цiлей застосування пiдпункту 39.2.1.7 пiдпункту 39.2.1 пункту 39.2 статтi 39, пiдпункту 134.1.1 пункту 134.1 статтi 134 та пункту 137.5 статтi 137 цього Кодексу обчислюється за весь звiтний 2023 рiк, у тому числi з урахуванням доходiв, отриманих за перiоди 2023 року, в яких такий платник податку перебував на сплатi єдиного податку.
91.3.4. Платники податку для цiлей розрахунку амортизацiї вiдповiдно до положень пiдпункту 138.3.1 пункту 138.3 статтi 138 цього Кодексу враховують суму залишкової вартостi основних засобiв та нематерiальних активiв, якi були введенi в експлуатацiю до переходу платника на сплату єдиного податку та пiд час сплати єдиного податку, яка визначається як рiзниця мiж первiсною вартiстю i сумою розрахованої амортизацiї вiдповiдно до положень статтi 138 цього Кодексу (у тому числi пiд час перебування на сплатi єдиного податку).
Строки корисного використання (експлуатацiї) основних засобiв та нематерiальних активiв визначаються з урахуванням мiнiмально допустимих строкiв амортизацiї згiдно iз статтею 138 цього Кодексу та дати введення таких необоротних активiв в експлуатацiю до переходу платника на сплату єдиного податку або пiд час сплати єдиного податку. При цьому при визначеннi мiнiмально допустимих строкiв амортизацiї основних засобiв, введених в експлуатацiю до переходу платника на сплату єдиного податку, враховуються також положення пункту 431 пiдроздiлу 4 цього роздiлу.
91.3.5. Для цiлей застосування у 2023 роцi пункту 140.2 статтi 140 цього Кодексу:
не враховуються нарахованi у бухгалтерському облiку пiд час перебування на сплатi єдиного податку проценти за кредитами, позиками та iншими борговими зобов'язаннями, що виникли за операцiями з нерезидентами;
не враховуються суми фiнансових витрат за даними фiнансової звiтностi та суми амортизацiйних вiдрахувань за перiод перебування на сплатi єдиного податку;
сума боргових зобов'язань, що виникли за операцiями з нерезидентами, та сума власного капiталу визначаються як середнє арифметичне значень таких боргових зобов'язань та вiдповiдно власного капiталу на початок звiтного перiоду визначення податкових зобов'язань з податку на прибуток пiдприємств та на кiнець вiдповiдного звiтного податкового перiоду з цього податку з урахуванням процентiв, зазначених у пунктi 140.3 статтi 140 цього Кодексу.
91.3.6. Для цiлей застосування у 2023 роцi пiдпунктiв 140.5.4 та 140.5.51 пункту 140.5 статтi 140 цього Кодексу не враховується вартiсть придбаних або реалiзованих товарiв (робiт, послуг) у перiоди перебування на сплатi єдиного податку.
91.3.7. Для цiлей застосування у 2023 роцi пiдпункту 140.5.7 пункту 140.5 статтi 140 цього Кодексу не враховується сума роялтi, вiдображена у складi витрат при визначеннi фiнансового результату до оподаткування згiдно з правилами бухгалтерського облiку за перiоди перебування на сплатi єдиного податку.
91.3.8. Для цiлей застосування у 2023 роцi пiдпункту 140.4.6 пункту 140.4 та пiдпункту 140.5.8 пункту 140.5 статтi 140 цього Кодексу не враховуються суми дооцiнки та уцiнки, врахованi у фiнансовому результатi до оподаткування на iнструменти власного капiталу, перекласифiкованi у фiнансовi зобов'язання вiдповiдно до нацiональних положень (стандартiв) бухгалтерського облiку або мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi, за перiоди перебування на сплатi єдиного податку.
91.4. Справляння єдиного податку платникiв, якi до 1 серпня 2023 року використовували особливостi оподаткування, встановленi пунктом 9 цього пiдроздiлу, здiйснюється з урахуванням таких особливостей:
91.4.1. Платники податкiв, якi станом на 31 липня 2023 року використовували особливостi оподаткування, встановленi пунктом 9 цього пiдроздiлу, та не вiдмовилися вiд їх використання самостiйно, i до переходу на такi особливостi були платниками єдиного податку, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються платниками єдиного податку тiєї групи єдиного податку, на якiй вони перебували до моменту переходу на застосування особливостей третьої групи, встановлених пунктом 9 цього пiдроздiлу.
Дохiд, отриманий у перiод застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього пiдроздiлу, не включається до обсягу доходу, визначеного для вiдповiдної групи платникiв єдиного податку, встановленого пунктом 291.4 статтi 291 цього Кодексу.
91.4.2. Вимоги, встановленi пунктом 291.4 статтi 291 цього Кодексу для вiдповiдної групи платникiв єдиного податку щодо кiлькостi осiб, якi перебувають з таким платником податку у трудових вiдносинах, мають бути виконанi до першого числа мiсяця, наступного за календарним мiсяцем, в якому платник податку втратив право або самостiйно вiдмовився вiд використання особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього пiдроздiлу.
Обмеження, встановленi пунктами 291.5 та 291.51 статтi 291 цього Кодексу для платникiв єдиного податку, мають бути виконанi до першого числа мiсяця, наступного за календарним мiсяцем, в якому платник податку втратив право або самостiйно вiдмовився вiд використання особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього пiдроздiлу.
91.4.3. Встановити, що у 2023 звiтному роцi обсяг доходу для вiдповiдної групи платникiв єдиного податку, встановлений пунктом 291.4 статтi 291 цього Кодексу, визначається пропорцiйно до кiлькостi календарних мiсяцiв поточного календарного року, протягом яких платник єдиного податку не застосовував особливостi оподаткування, встановленi пунктом 9 цього пiдроздiлу.
91.4.4. Встановити, що у 2023 звiтному роцi суб'єкти господарювання, якi у 2023 роцi використовували особливостi оподаткування, встановленi цим пунктом, та втратили право або самостiйно вiдмовилися вiд використання особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього пiдроздiлу, i були переведенi на сплату iнших податкiв i зборiв, визначених цим Кодексом, або щодо яких проведено державну реєстрацiю припинення пiдприємницької дiяльностi, мають право у 2023 роцi повторно здiйснити перехiд (обрати) на спрощену систему оподаткування, в тому числi у разi повторної протягом 2023 року державної реєстрацiї фiзичною особою - пiдприємцем, шляхом подання заяви за загальною процедурою, визначеною цим Кодексом.
При цьому у разi подання заяви до 1 вересня 2023 року суб'єкт господарювання вважається платником єдиного податку з 1 серпня 2023 року (крiм єдиного податку третьої групи iз ставкою єдиного податку у розмiрi, визначеному пiдпунктом 1 пункту 293.3 статтi 293 цього Кодексу, якщо така особа станом на 1 серпня 2023 року не зареєстрована платником податку на додану вартiсть).
91.4.5. Встановити, що у 2022 та 2023 роках при визначеннi розмiру податкового боргу для застосування пiдпункту 8 пiдпункту 298.2.3 пункту 298.2 статтi 298 цього Кодексу для платникiв єдиного податку першої або другої групи не включаються суми податкового боргу, що виникли за податковi перiоди з 1 квiтня 2022 року по 31 липня 2023 року";
"11. Установити, що з 1 серпня 2023 року фiзичнi особи - пiдприємцi - платники єдиного податку першої та другої групи, податкова адреса яких знаходиться на територiях бойових дiй або на тимчасово окупованих Росiйською Федерацiєю територiях України станом на дату початку бойових дiй або тимчасової окупацiї, мають право не сплачувати єдиний податок за перiод з першого числа мiсяця, в якому почалися бойовi дiї на вiдповiднiй територiї, виникла можливiсть бойових дiй або почалася тимчасова окупацiя такої територiї, до останнього числа мiсяця, в якому було завершено такi активнi бойовi дiї, припинено можливiсть бойових дiй або завершено тимчасову окупацiю.
При цьому такi особи не заповнюють декларацiю платника єдиного податку - фiзичної особи - пiдприємця за перiод, в якому вiдповiдно до абзацу першого цього пункту єдиний податок не сплачувався.
Для таких платникiв єдиного податку, якi скористалися правом не сплачувати єдиний податок, контролюючий орган не проводить нарахування авансових внескiв з єдиного податку, визначене пунктом 295.2 статтi 295 цього Кодексу.
Податковi зобов'язання iз сплати єдиного податку нараховуються таким платникам єдиного податку за перiоди, за якi був сплачений єдиний податок, що вiдображенi в декларацiї платника єдиного податку.
Штрафнi санкцiї та пеня за несплату (неперерахування) або сплату (перерахування) не в повному обсязi авансових внескiв з єдиного податку у порядку та строки, визначенi цим Кодексом, до таких платникiв не застосовуються.
Дати початку та завершення активних бойових дiй, виникнення та припинення можливостi бойових дiй або початку та завершення тимчасової окупацiї визначаються вiдповiдно до даних Перелiку територiй, на яких ведуться (велися) бойовi дiї або тимчасово окупованих Росiйською Федерацiєю.
Перелiк територiй, на яких ведуться (велися) бойовi дiї або тимчасово окупованих Росiйською Федерацiєю, визначається у встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку.
Норми цього пункту не застосовуються з першого числа мiсяця, наступного за мiсяцем, в якому було проведено державну реєстрацiю змiни мiсцезнаходження фiзичної особи - пiдприємця на iншу, нiж зазначена в абзацi першому цього пункту, територiю України.
12. Установити, що для платникiв єдиного податку, якi скористалися правом не сплачувати єдиний податок вiдповiдно до пiдпункту 9.1 пункту 9 цього пiдроздiлу, нарахованi контролюючим органом суми авансових внескiв з єдиного податку, суми штрафних санкцiй та пенi за несплату (неперерахування) або сплату (перерахування) не в повному обсязi авансових внескiв з єдиного податку в порядку та у строки, визначенi цим Кодексом, пiдлягають скасуванню (анулюванню) за вiдповiднi перiоди з 1 квiтня 2022 року по 31 липня 2023 року.
Податковi зобов'язання iз сплати єдиного податку нараховуються таким платникам єдиного податку за перiоди, за якi був фактично сплачений єдиний податок, що вiдображенi в декларацiї платника єдиного податку.
13. До операцiй з повернення товарiв / необоротних активiв, придбаних пiд час використання особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього пiдроздiлу, якщо такi операцiї з повернення здiйсненi не пiзнiше 31 жовтня 2023 року, норми пункту 192.2 статтi 192 цього Кодексу не застосовуються.
Не вимагається пiдтвердження товарно-транспортними накладними, що складаються вiдповiдно до Закону України "Про автомобiльний транспорт", операцiй з перевезення товарiв / необоротних активiв, придбаних покупцем пiд час використання особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього пiдроздiлу, у зв'язку з поверненням таких ранiше поставлених товарiв / необоротних активiв у власнiсть постачальника, а також у зв'язку з подальшим їх постачанням на користь того самого покупця, якщо такi операцiї з перевезення здiйсненi у перiод з 1 серпня 2023 по 31 жовтня 2023 року включно";
4) у пунктi 69 пiдроздiлу 10:
у пiдпунктi 69.2:
абзац перший викласти в такiй редакцiї:
"69.2. Тимчасово, до 1 серпня 2023 року, податковi перевiрки не розпочинаються, а розпочатi перевiрки зупиняються, крiм";
абзаци дев'ятий - вiсiмнадцятий замiнити вiсьмома новими абзацами такого змiсту:
"69.21. Установити, що тимчасово, на перiод з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на територiї України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, документальнi позаплановi перевiрки проводяться виключно на звернення платника податкiв та/або з пiдстав, визначених пiдпунктами 78.1.1 (у частинi документальних позапланових перевiрок платникiв податкiв, за якими отримано iнформацiю, що свiдчить про порушення податкового законодавства з питань оподаткування доходiв, отриманих нерезидентами, iз джерелом їх походження з України та/або з питань оподаткування нерезидентiв, якi здiйснюють свою дiяльнiсть через вiдокремленi пiдроздiли, у тому числi постiйнi представництва, платникiв податкiв, якi здiйснюють дiяльнiсть у сферi виробництва та/або реалiзацiї пiдакцизної продукцiї, органiзацiї та проведення азартних iгор в Українi (гральний бiзнес), платникiв податкiв, якi надають фiнансовi, платiжнi послуги), 78.1.2 (у частинi контролю за трансфертним цiноутворенням), 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.9, 78.1.12, 78.1.14 - 78.1.16, 78.1.21 та 78.1.22 пункту 78.1 статтi 78 цього Кодексу, та/або документальнi позаплановi перевiрки платникiв податкiв, за якими отримано податкову iнформацiю, що свiдчить про порушення платником валютного законодавства в частинi дотримання граничних строкiв надходження товарiв за iмпортними операцiями та/або валютної виручки за експортними операцiями.
Документальнi та фактичнi перевiрки пiд час дiї воєнного стану проводяться за наявностi безпечних умов для проведення перевiрки, а саме безпечного:
доступу, допуску до територiй, примiщень та iншого майна, що використовуються для провадження господарської дiяльностi та/або є об'єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходiв (прибутку), або пов'язанi з iншими об'єктами оподаткування таких платникiв податкiв;
доступу, допуску до документiв, довiдок про фiнансово-господарську дiяльнiсть, отриманi доходи, видатки платникiв податкiв та iншої iнформацiї, пов'язаної з обчисленням та сплатою податкiв, зборiв, платежiв, про дотримання вимог законодавства, здiйснення контролю за яким покладено на контролюючi органи, а також до фiнансової i статистичної звiтностi у порядку та на пiдставах, визначених законом;
проведення iнвентаризацiї основних засобiв, товарно-матерiальних цiнностей, коштiв, зняття залишкiв товарно-матерiальних цiнностей, готiвки.
Документальнi та фактичнi перевiрки, якi були розпочатi, але не можуть бути завершенi у зв'язку з виникненням обставин, зазначених у цьому пiдпунктi, або у зв'язку з поданням платниками податкiв повiдомлень та з урахуванням вимог, передбачених пiдпунктом 69.28 пункту 69 пiдроздiлу 10 цього роздiлу, та/або за вмотивованою заявою платника податкiв, крiм перевiрок з пiдстави, визначеної пiдпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статтi 78 цього Кодексу (в частинi декларування бюджетного вiдшкодування), зупиняються до завершення дiї таких обставин та/або усунення перешкод щодо проведення перевiрки за рiшенням керiвника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке оформлюється наказом, копiя якого надсилається платнику податкiв до електронного кабiнету платника податкiв з одночасним надiсланням на електронну адресу (адреси) платника податкiв iнформацiї про вид документа, дату та час його надiслання до електронного кабiнету. Такi обставини зупиняють перебiг строку проведення перевiрки з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк.
Документальнi перевiрки, що були розпочатi та не завершенi до 24 лютого 2022 року, крiм перевiрок, для яких встановлено мораторiй, поновлюються на невикористаний строк.
Документ, надiсланий контролюючим органом до електронного кабiнету, вважається врученим платнику податкiв, якщо вiн сформований з дотриманням вимог законiв України "Про електроннi документи та електронний документообiг" та "Про електроннi довiрчi послуги";
у пiдпунктi 69.6 слова "за перелiком, що визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України" виключити;
в абзацi першому пiдпункту 69.9 слово "Для" замiнити словами i цифрами "Тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для";
у пiдпунктi 69.15:
абзац третiй доповнити словами "та фiзичних осiб - пiдприємцiв";
доповнити абзацом сьомим такого змiсту:
"Перелiк територiй, на яких ведуться (велися) бойовi дiї або тимчасово окупованих Росiйською Федерацiєю, визначається у встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку";
у пiдпунктi 69.17:
в абзацi першому слова "територiї України, для банкiв" замiнити словами i цифрами "територiї України, але не пiзнiше нiж до 1 серпня 2023 року, для банкiв";
абзац четвертий викласти в такiй редакцiї:
"Щодо всiх рахункiв / електронних гаманцiв, вiдкритих/закритих у перiод з початку дiї воєнного стану на територiї України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, до 1 серпня 2023 року платникам податкiв, визначеним пунктом 69.1 статтi 69 цього Кодексу, банки, iншi фiнансовi установи, небанкiвськi надавачi платiжних послуг, емiтенти електронних грошей зобов'язанi направити (у тому числi повторно) до контролюючих органiв повiдомлення про вiдкриття/закриття рахункiв / електронних гаманцiв для отримання вiд контролюючих органiв повiдомлення про взяття рахункiв / електронних гаманцiв на облiк не пiзнiше 1 вересня 2023 року. Якщо пiсля 1 вересня 2023 року у банку, iншої фiнансової установи, небанкiвського надавача платiжних послуг, емiтента електронних грошей вiдсутнє пiдтвердження взяття рахунку / електронного гаманця на облiк у контролюючому органi, вважається, що банк, iнша фiнансова установа, небанкiвський надавач платiжних послуг, емiтент електронних грошей розпочав здiйснення видаткових операцiй за рахунком / електронним гаманцем платника податкiв до отримання повiдомлення вiдповiдного контролюючого органу про взяття рахунку / електронного гаманця на облiк у контролюючих органах";
доповнити пiдпунктами 69.35 - 69.40 такого змiсту:
"69.35. Установити, що тимчасово, на перiод з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на територiї України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, до плану-графiка проведення документальних планових перевiрок можуть бути включенi виключно:
1) платники податкiв, якi здiйснюють дiяльнiсть у сферi виробництва та/або реалiзацiї пiдакцизної продукцiї;
2) платники податкiв, якi здiйснюють дiяльнiсть у сферi органiзацiї та проведення азартних iгор в Українi (гральний бiзнес);
3) платники податкiв, якi надають фiнансовi, платiжнi послуги.
При цьому формування плану-графiка проведення документальних планових перевiрок та внесення змiн до нього здiйснюються без урахування вимог, передбачених пунктом 77.2 статтi 77 цього Кодексу.
Внесення змiн до плану-графiка може здiйснюватися щомiсячно з урахуванням форс-мажорних обставин, обставин непереборної сили, наявностi/вiдсутностi безпечних умов для проведення перевiрок, якi визначенi пiдпунктом 69.21 цього пункту, та з урахуванням вимог, встановлених цим пiдпунктом.
Оновлений план-графiк оприлюднюється на офiцiйному веб-сайтi центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну податкову полiтику, не пiзнiше останнього числа мiсяця, в якому було затверджено такий оновлений план-графiк.
Документальнi плановi перевiрки платникiв податкiв, якi здiйснюють дiяльнiсть у сферi виробництва та/або реалiзацiї пiдакцизної продукцiї, органiзацiї та проведення азартних iгор в Українi (гральний бiзнес), та платникiв податкiв, якi надають фiнансовi, платiжнi послуги, можуть розпочинатися не ранiше нiж через 30 календарних днiв, наступних за датою оприлюднення оновленого плану-графiка, за умови надiслання (вручення) таким платникам (їх представникам) не пiзнiше нiж за 10 календарних днiв до дня проведення перевiрки у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копiї наказу про проведення документальної планової перевiрки та письмового повiдомлення iз зазначенням дати початку проведення такої перевiрки.
69.36. Для контролюючого органу та платникiв податкiв зупиняється вiдлiк строку давностi щодо документальних планових та позапланових перевiрок, якi не передбаченi пiдпунктами 69.21 та 69.35 цього пункту.
Для платникiв податкiв продовжуються строки зберiгання документiв та iнформацiї, визначених пунктом 44.1 статтi 44 цього Кодексу, на перiод зупинення вiдлiку строку давностi, передбаченого абзацом першим цього пiдпункту.
69.37. Тимчасово, на перiод з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на територiї України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, у разi сплати платником податкiв протягом 30 календарних днiв з дня, наступного за днем отримання податкового повiдомлення-рiшення, суми податкового зобов'язання, нарахованого за результатами документальних перевiрок, якi були вiдновленi або розпочатi з 1 серпня 2023 року та завершенi до дня припинення або скасування воєнного стану на територiї України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, штрафнi (фiнансовi) санкцiї (штрафи), нарахованi на суму такого податкового зобов'язання, вважаються скасованими, а пеня не нараховується.
Сума грошового зобов'язання, визначеного у податковому повiдомленнi-рiшеннi, вважається неузгодженою до моменту повної сплати податкового зобов'язання, визначеного в такому податковому повiдомленнi-рiшеннi, але не пiзнiше нiж протягом 30 календарних днiв з дня, наступного за днем отримання платником податкiв такого податкового повiдомлення-рiшення.
Сума податкового зобов'язання, сплаченого у порядку, передбаченому цим пiдпунктом, не пiдлягає оскарженню.
Норми статей 56 та 57 цього Кодексу застосовуються з урахуванням строкiв, визначених цим пiдпунктом.
69.38. Тимчасово, на перiод з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на територiї України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, у разi самостiйного виправлення платником податкiв з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 цього Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов'язання, такий платник звiльняється вiд нарахування та сплати штрафних санкцiй, передбачених пунктом 50.1 статтi 50 цього Кодексу, та пенi.
69.39. Для платникiв податку на додану вартiсть, якими сформовано податковий кредит за звiтнi (податковi) перiоди лютий - травень 2022 року на пiдставi первинних документiв, отриманих вiд особи, яка на дату виникнення податкових зобов'язань з постачання товарiв/послуг вiдповiдно до статтi 187 цього Кодексу була зареєстрована як платник податку на додану вартiсть та обрала особливостi оподаткування, встановленi пунктом 9 пiдроздiлу 8 цього роздiлу, зберiгається право на податковий кредит за лютий - травень 2022 року за податковими накладними, складеними такою особою, за умови їх реєстрацiї в Єдиному реєстрi податкових накладних протягом 60 календарних днiв з дня вiдновлення реєстрацiї платником податку на додану вартiсть.
69.40. Тимчасово з 1 серпня 2023 року контролюючi органи не здiйснюють передбаченi статтями 59 - 60, 87 - 101 цього Кодексу заходи з погашення податкового боргу, що виник до 24 лютого 2022 року:
1) щодо платникiв податкiв - суб'єктiв господарювання, податкова адреса яких станом на дату початку тимчасової окупацiї є тимчасово окупованi Росiйською Федерацiєю територiї України, - до останнього числа мiсяця, в якому була завершена тимчасова окупацiя, а у випадку змiни платником податкiв мiсцезнаходження на iншу територiю України - до дати проведення державної реєстрацiї змiни мiсцезнаходження;
2) щодо платникiв податкiв - суб'єктiв господарювання, податкова адреса яких станом на дату початку бойових дiй є територiї, на яких ведуться активнi бойовi дiї, - до останнього числа мiсяця, в якому було завершено бойовi дiї на вiдповiдних територiях, а у випадку змiни платником податкiв мiсцезнаходження на iншу територiю України - до дати проведення державної реєстрацiї змiни мiсцезнаходження;
3) щодо платникiв податкiв - суб'єктiв господарювання, податкова адреса яких станом на дату початку можливих бойових дiй є територiї можливих бойових дiй, - до останнього числа мiсяця, в якому була припинена можливiсть бойових дiй на вiдповiдних територiях, а у випадку змiни платником податкiв мiсцезнаходження на iншу територiю України - до дати проведення державної реєстрацiї змiни мiсцезнаходження;
4) щодо платникiв податкiв - фiзичних осiб (у тому числi осiб, якi провадять незалежну професiйну дiяльнiсть), мiсцем проживання яких є тимчасово окупованi Росiйською Федерацiєю територiї України або територiї, на яких ведуться активнi бойовi дiї, або територiї можливих бойових дiй, - до останнього числа мiсяця, в якому була завершена тимчасова окупацiя або завершенi бойовi дiї, або припинена можливiсть бойових дiй на вiдповiдних територiях.
Перелiк територiй, на яких ведуться (велися) бойовi дiї або тимчасово окупованих Росiйською Федерацiєю, визначається у встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку.
Дати завершення тимчасової окупацiї, завершення бойових дiй та дати припинення можливостi бойових дiй визначаються вiдповiдно до даних Перелiку територiй, на яких ведуться (велися) бойовi дiї або тимчасово окупованих Росiйською Федерацiєю.
Установити, що для платникiв податкiв, стосовно яких контролюючим органом не застосовуються заходи стягнення згiдно з цим пiдпунктом, зупиняється перебiг строкiв давностi, визначених пунктом 102.4 статтi 102 цього Кодексу".
II. Прикiнцевi та перехiднi положення
1. Цей Закон набирає чинностi з 1 серпня 2023 року.
2. Дiя пунктiв 911.1, 911.2, 912 роздiлу VIII "Прикiнцевi та перехiднi положення" Закону України "Про збiр та облiк єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., N 2 - 3, ст. 11 iз наступними змiнами) зупиняється на перiод дiї воєнного, надзвичайного стану.
3. Внести змiни до таких законiв України:
1) у Законi України "Про застосування реєстраторiв розрахункових операцiй у сферi торгiвлi, громадського харчування та послуг" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2000 р., N 38, ст. 315 iз наступними змiнами):
пункт 2 статтi 3 доповнити абзацом другим такого змiсту:
"Фiзичнi особи - пiдприємцi, якi є платниками єдиного податку та не зареєстрованi платниками податку на додану вартiсть, при продажу товарiв (крiм пiдакцизних товарiв, технiчно складних побутових товарiв, що пiдлягають гарантiйному ремонту, лiкарських засобiв, виробiв медичного призначення, ювелiрних та побутових виробiв з дорогоцiнних металiв, дорогоцiнного камiння, дорогоцiнного камiння органогенного утворення та напiвдорогоцiнного камiння) або наданнi послуг мають право в розрахунковому документi зазначати назву товару (послуги) у виглядi, що вiдображає споживчi ознаки товару (послуги) та iдентифiкує належнiсть такого товару (послуги) до товарної групи чи послуги";
у роздiлi II "Прикiнцевi положення":
пункт 12 викласти в такiй редакцiї:
"12. Суб'єкти господарювання звiльняються вiд вiдповiдальностi за порушення вимог цього Закону, вчиненi ними у перiод з 1 сiчня 2022 року до 1 жовтня 2023 року, крiм вiдповiдальностi за порушення порядку здiйснення розрахункових операцiй при продажу пiдакцизних товарiв, здiйснення дiяльностi з купiвлi/продажу iноземної валюти, дiяльностi у сферi органiзацiї та проведення азартних iгор";
абзац третiй пункту 13 виключити;
доповнити пунктами 14 i 15 такого змiсту:
"14. Починаючи з 1 жовтня 2023 року суб'єкти господарювання звiльняються вiд вiдповiдальностi за вчиненi ними порушення вимог цього Закону (крiм порушень порядку здiйснення розрахункових операцiй при продажу пiдакцизних товарiв), вчиненi ними при продажу товарiв, наданнi послуг на:
тимчасово окупованих Росiйською Федерацiєю територiях України, - по дату завершення тимчасової окупацiї вiдповiдних територiй;
територiях активних бойових дiй, - по дату завершення бойових дiй на вiдповiдних територiях;
територiях можливих бойових дiй, - по дату припинення можливостi бойових дiй на вiдповiдних територiях.
Дати завершення бойових дiй, дати завершення тимчасової окупацiї, дати припинення можливостi бойових дiй визначаються вiдповiдно до даних Перелiку територiй, на яких ведуться (велися) бойовi дiї або тимчасово окупованих Росiйською Федерацiєю.
Перелiк територiй, на яких ведуться (велися) бойовi дiї або тимчасово окупованих Росiйською Федерацiєю, визначається у встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку.
15. У перiод з 1 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року, але не пiзнiше нiж до дати припинення або скасування воєнного стану на територiї України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, до фiзичних осiб - пiдприємцiв, якi є платниками єдиного податку та не зареєстрованi платниками податку на додану вартiсть, що здiйснюють дiяльнiсть з продажу товарiв (крiм пiдакцизних товарiв, технiчно складних побутових товарiв, що пiдлягають гарантiйному ремонту, лiкарських засобiв, виробiв медичного призначення, ювелiрних та побутових виробiв з дорогоцiнних металiв, дорогоцiнного камiння, дорогоцiнного камiння органогенного утворення та напiвдорогоцiнного камiння) або надають послуги, фiнансова вiдповiдальнiсть за проведення розрахункових операцiй з використанням реєстраторiв розрахункових операцiй, програмних реєстраторiв розрахункових операцiй або розрахункових книжок на неповну суму вартостi проданих товарiв (наданих послуг), непроведення розрахункових операцiй через реєстратори розрахункових операцiй та/або програмнi реєстратори розрахункових операцiй з фiскальним режимом роботи, невидачу (у паперовiй та/або електроннiй формi) вiдповiдного розрахункового документа, що пiдтверджує виконання розрахункової операцiї, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єктi такого суб'єкта господарювання застосовується у таких розмiрах:
25 вiдсоткiв вартостi проданих з порушенням, встановленим цим пунктом, товарiв (робiт, послуг) - за порушення, вчинене вперше;
50 вiдсоткiв вартостi проданих з порушенням, встановленим цим пунктом, товарiв (робiт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення";
2) у Законi України "Про збiр та облiк єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., N 2 - 3, ст. 11 iз наступними змiнами):
пункт 7 частини одинадцятої статтi 25 викласти в такiй редакцiї:
"7) за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звiтностi про нарахування єдиного внеску у складi звiтностi з податку на доходи фiзичних осiб (єдиного податку) накладаються штрафи, передбаченi за порушення порядку подання такої звiтностi, у порядку та розмiрах, встановлених Податковим кодексом України";
у роздiлi VIII "Прикiнцевi та перехiднi положення":
пункти 921 - 923 викласти в такiй редакцiї:
"921. Тимчасово за порушення, вчиненi у перiод з початку дiї воєнного стану на територiї України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, до 1 серпня 2023 року, штрафнi санкцiї, визначенi частиною одинадцятою статтi 25 цього Закону, не застосовуються.
922. Тимчасово, на перiод з початку дiї воєнного стану на територiї України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, до 1 серпня 2023 року, платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за цей перiод пiдлягає списанню.
923. Тимчасово, на перiод з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на територiї України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, установити мораторiй на проведення документальних перевiрок правильностi нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску (крiм перевiрок, пов'язаних з припиненням юридичної особи або пiдприємницької дiяльностi фiзичної особи - пiдприємця, та/або таких, що проводяться на звернення платника єдиного внеску, та/або таких, що передбаченi пiдпунктами 1 - 3 пiдпункту 69.35 пункту 69 пiдроздiлу 10 "Iншi перехiднi положення" роздiлу XX "Перехiднi положення" Податкового кодексу України).
Документальнi перевiрки правильностi нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, що були розпочатi та не завершенi до 24 лютого 2022 року, крiм перевiрок, для яких встановлено мораторiй абзацом першим цього пункту, поновлюються на невикористаний строк";
доповнити пунктом 924 такого змiсту:
"924. У разi сплати платником єдиного внеску протягом 30 календарних днiв з дня, наступного за днем отримання вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску, суми єдиного внеску, нарахованого за результатами документальних перевiрок, якi були вiдновленi або розпочатi з 1 серпня 2023 року та завершенi до дня припинення або скасування воєнного стану на територiї України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, суми штрафiв, передбачених цим Законом, якi застосованi на суму такого єдиного внеску, вважаються скасованими, а пеня не нараховується.
Суми єдиного внеску разом iз штрафом та пенею, визначенi у вимозi про сплату недоїмки з єдиного внеску та/або рiшеннi податкового органу про нарахування пенi та/або застосування штрафiв, вважаються неузгодженими до моменту повної сплати таких сум, але не бiльше нiж протягом 30 календарних днiв з дня, наступного за днем отримання вимоги (рiшення).
Строки, визначенi статтею 25 цього Закону, застосовуються з урахуванням строку, наданого платнику єдиного внеску для сплати суми єдиного внеску, нарахованого за результатами документальних перевiрок.
Сума єдиного внеску, сплаченого у порядку, передбаченому цим пунктом, не пiдлягає оскарженню".
4. Установити, що до порядку пiдготовки та прийняття нормативно-правових актiв, що приймаються на виконання вимог цього Закону, не застосовуються вимоги Закону України "Про засади державної регуляторної полiтики у сферi господарської дiяльностi".
5. Кабiнету Мiнiстрiв України у шестимiсячний строк з дня набрання чинностi цим Законом:
прийняти нормативно-правовi акти, необхiднi для реалiзацiї цього Закону;
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
забезпечити приведення мiнiстерствами та iншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актiв у вiдповiднiсть iз цим Законом;
внести змiни до законодавства щодо забезпечення унеможливлення спотворення або знищення даних електронних розрахункових документiв, створених програмними реєстраторами розрахункових операцiй у режимi офлайн;
вжити заходiв щодо забезпечення безперервностi функцiонування фiскального сервера контролюючого органу;
забезпечити вдосконалення критерiїв ризиковостi платника податку на додану вартiсть у системi монiторингу критерiїв оцiнки ризикiв (СМКОР) з урахуванням обсягу та питомої ваги його ризикових операцiй з метою запобiгання набуттю доброчесним платником податку на додану вартiсть статусу ризикового.
Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ
30 червня 2023 року
N 3219-IX