ДЕРЖАВНА IНСПЕКЦIЯ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ
НАКАЗ
м. Київ
17.01.2024 | N 34 |
---|
Про внесення змiн до Порядку видачi сертифiкатiв
щодо безпечного перевезення радiоактивних
матерiалiв
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 13 березня 2024 р. за N 372/41717 |
Вiдповiдно до статей 8 та 24 Закону України "Про використання
ядерної енергiї та радiацiйну безпеку",
пiдпункту 7 пункту 4 Положення про Державну
iнспекцiю ядерного регулювання України,
затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв
України вiд 20 серпня 2014 року N 363, наказую:
1. У заголовку та пунктi 1 наказу Державного комiтету ядерного регулювання України вiд 06 вересня 2007 року N 119 "Про затвердження Порядку видачi сертифiкатiв щодо безпечного перевезення радiоактивних матерiалiв", зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 20 вересня 2007 року за N 1079/14346, слова "щодо безпечного перевезення радiоактивних матерiалiв" замiнити словами "про затвердження у разi перевезення радiоактивних матерiалiв".
2. Внести змiни до Порядку видачi сертифiкатiв щодо безпечного перевезення радiоактивних матерiалiв, затвердженого наказом Державного комiтету ядерного регулювання України вiд 06 вересня 2007 року N 119, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 20 вересня 2007 року за N 1079/14346, виклавши його у новiй редакцiї, що додається.
3. Департаменту з безпеки радiацiйних технологiй та поводження з РАВ (Наталiя РИБАЛКА) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України в установленому порядку.
4. Цей наказ набирає чинностi з дня його офiцiйного опублiкування.
5. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Виконуючий обов'язки Голови - Головного державного iнспектора з ядерної та радiацiйної безпеки України | Олег КОРIКОВ |
ПОГОДЖЕНО: | |
Вiце-прем'єр-мiнiстр з вiдновлення України - Мiнiстр розвитку громад, територiй та iнфраструктури України | Олександр КУБРАКОВ |
Мiнiстр охорони здоров'я України | Вiктор ЛЯШКО |
Голова Державної регуляторної служби України | Олексiй КУЧЕР |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Державного комiтету ядерного регулювання України 06 вересня 2007 року N 119 (у редакцiї наказу Державної iнспекцiї ядерного регулювання України вiд 17 сiчня 2024 року N 34) |
Порядок видачi сертифiкатiв про затвердження у разi перевезення радiоактивних матерiалiв
I. Загальнi положення
1. Цей Порядок установлює процедури видачi, перегляду та багатостороннього затвердження сертифiкатiв про затвердження у разi перевезення радiоактивних матерiалiв (далi - сертифiкат про затвердження), а також вимоги до документiв, якi подаються заявником до Держатомрегулювання з метою отримання сертифiката про затвердження.
2. Цей Порядок застосовується пiд час здiйснення дiяльностi з перевезення радiоактивних матерiалiв, крiм радiоактивних матерiалiв, зазначених у пунктi 4 роздiлу I Правил безпечного перевезення радiоактивних матерiалiв (ПБПРМ-2020), затверджених наказом Державної iнспекцiї ядерного регулювання України вiд 27 жовтня 2020 року N 436, зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 30 грудня 2020 року за N 1313/35596 (далi - ПБПРМ-2020).
3. У цьому Порядку термiни вживаються у значеннях, наведених у статтi 1 Закону України "Про використання ядерної енергiї та радiацiйну безпеку", статтi 1 Закону України "Про дозвiльну дiяльнiсть у сферi використання ядерної енергiї", Державних гiгiєнiчних нормативах "Норми радiацiйної безпеки України (НРБУ-97)", затверджених наказом Мiнiстерства охорони здоров'я України вiд 14 липня 1997 року N 208, введених у дiю постановою Головного державного санiтарного лiкаря України вiд 01 грудня 1997 року N 62, Державних санiтарних правилах "Основнi санiтарнi правила забезпечення радiацiйної безпеки України", затверджених наказом Мiнiстерства охорони здоров'я України вiд 02 лютого 2005 року N 54, зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 20 травня 2005 року за N 552/10832, Положеннi щодо планування заходiв та дiй на випадок аварiй пiд час перевезення радiоактивних матерiалiв, затвердженому наказом Державного комiтету ядерного регулювання України вiд 07 квiтня 2005 року N 38, зареєстрованому у Мiнiстерствi юстицiї України 22 квiтня 2005 року за N 431/10711, Загальних положеннях безпеки атомних станцiй, затверджених наказом Державного комiтету ядерного регулювання України вiд 19 листопада 2007 року N 162, зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 25 сiчня 2008 року за N 56/14747, Загальних вимогах до системи управлiння дiяльнiстю у сферi використання ядерної енергiї, затверджених наказом Державної iнспекцiї ядерного регулювання України вiд 19 грудня 2011 року N 190, зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 10 сiчня 2012 року за N 17/20330, Вимогах безпеки пiд час поводження з ядерним паливом, затверджених наказом Державної iнспекцiї ядерного регулювання України вiд 21 червня 2019 року N 269, зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 30 липня 2019 року за N 833/33804, ПБПРМ-2020.
4. У цьому Порядку вживаються такi скорочення:
ЗАБ - звiт з аналiзу безпеки;
ПК - пакувальний комплект;
ППВ - програма приймальних випробувань;
РМ - радiоактивний матерiал;
РМ/ПК - радiоактивний матерiал або пакувальний комплект;
ТУ - технiчнi умови (специфiкацiї).
II. Видача сертифiкатiв про затвердження
1. Сертифiкат про затвердження є обов'язковим документом пiд час здiйснення заявником дiяльностi з перевезення РМ для:
1) конструкцiї:
РМ особливої форми, з низькою здатнiстю до розсiювання;
подiльного-звiльненого матерiалу;
ПК, що мiстить: 0,1 кг або бiльше гексафториду урану, подiльний матерiал, крiм подiльного-звiльненого;
ПК типу B(U), типу B(M), типу C;
2) спецiальних умов перевезення (вiдповiдно до пунктiв 29 - 31 роздiлу IX ПБПРМ-2020);
3) деяких перевезень (вiдповiдно до пунктiв 25 - 28 роздiлу IX ПБПРМ-2020);
4) розрахунку альтернативних меж активностi для вантажу приладiв або виробiв, на який поширюється повне звiльнення;
5) програми радiацiйного захисту для суден спецiального призначення;
6) розрахунку значень для радiонуклiдiв, не зазначених у таблицi 1 ПБПРМ-2020.
Сертифiкати про затвердження на конструкцiю вiдповiдного РМ/ПК та на перевезення можуть бути об'єднанi в єдиний сертифiкат про затвердження у разi подання заявником до Держатомрегулювання вiдповiдної заяви з обґрунтуваннями необхiдностi такого об'єднання.
2. Сертифiкат про затвердження видається заявнику.
3. Заявник з метою отримання сертифiката про затвердження подає до Держатомрегулювання заяву на отримання сертифiката про затвердження та додає до цiєї заяви документи вiдповiдно до вимог цього Порядку. Держатомрегулювання розглядає зазначену заяву та доданi до неї документи вiдповiдно до Закону України "Про адмiнiстративну процедуру".
До подачi заяви на отримання сертифiката про затвердження заявник надає на розгляд та погодження до Держатомрегулювання документи вiдповiдно до вимог цього Порядку до початку адмiнiстративного провадження вiдповiдно до Закону України "Про адмiнiстративну процедуру".
4. Розгляд документiв, якi заявник надає до Держатомрегулювання з метою отримання сертифiката про затвердження конструкцiї РМ, здiйснюється в три етапи:
1) I етап - погодження попередньої версiї ТУ та попереднього звiту з обґрунтуваннями безпеки конструкцiї РМ.
Заявник подає до Держатомрегулювання на погодження попередню версiю ТУ та попереднiй звiт з обґрунтуваннями безпеки спроектованої конструкцiї РМ. Вимоги до структури та змiсту ТУ наведенi в додатку 1 до цього Порядку.
За рiшенням Держатомрегулювання згiдно з Порядком проведення державної експертизи ядерної та радiацiйної безпеки, затвердженим наказом Державного комiтету ядерного регулювання України вiд 21 лютого 2005 року N 21, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 07 квiтня 2005 року за N 372/10652 (далi - Порядок експертизи), проводиться державна експертиза ядерної та радiацiйної безпеки (далi - експертиза) попередньої версiї ТУ та попереднього звiту з обґрунтуваннями безпеки.
Вiдповiдно до результатiв експертизи Держатомрегулювання приймає рiшення щодо погодження попередньої версiї ТУ та попереднього звiту з обґрунтуваннями безпеки. Про прийняте рiшення Держатомрегулювання повiдомляє заявника.
Звiт з обґрунтуваннями безпеки конструкцiї РМ, що додається до заяви на отримання сертифiката про затвердження конструкцiї РМ, мiстить:
данi про призначення конструкцiї РМ та її функцiї;
данi про обсяги, характеристики та класифiкацiю РМ, якi планується перевозити;
систематизованi критерiї та вимоги з безпеки, яким має вiдповiдати конструкцiя РМ;
опис складу конструкцiї РМ, конструктивних рiшень її складових;
обґрунтування характеристик герметичностi конструкцiї РМ;
обґрунтування забезпечення екранування;
обґрунтування забезпечення мiцностi та структурної цiлiсностi конструкцiї РМ;
обґрунтування вiдповiдностi конструкцiї РМ встановленим функцiональним критерiям та вимогам;
опис системи управлiння дiяльнiстю, якостi виготовлення та випробувань конструкцiї РМ;
опис експлуатацiї конструкцiї РМ;
обґрунтування забезпечення радiацiйного захисту пiд час виконання робiт з перевезення РМ;
аналiз порушень нормальної експлуатацiї, аварiйних ситуацiй та аварiй пiд час перевезення РМ;
обґрунтування забезпечення пожежної безпеки пiд час перевезення РМ вiдповiдно до вимог, наведених в додатку 2 до цього Порядку;
висновки.
У звiтi з обґрунтуваннями безпеки наводять описи та обґрунтування в обсязi, достатньому для пiдтвердження вiдповiдностi конструкцiї РМ вимогам безпеки.
За запитом заявника Держатомрегулювання погоджує змiст iнформацiї, яку необхiдно надати у звiтi з обґрунтуваннями безпеки конструкцiї РМ;
2) II етап - погодження ППВ виготовленої конструкцiї РМ.
Заявник подає до Держатомрегулювання на погодження ППВ виготовленої конструкцiї РМ. Вимоги до структури та змiсту ППВ наведенi в додатку 3 до цього Порядку.
За рiшенням Держатомрегулювання згiдно з Порядком експертизи проводиться експертиза ППВ.
Вiдповiдно до результатiв експертизи Держатомрегулювання приймає рiшення щодо погодження ППВ. Про прийняте рiшення Держатомрегулювання повiдомляє заявника.
За рiшенням Держатомрегулювання представники цього регулюючого органу та/або представники експертної органiзацiї, яким надаються вiдповiднi повноваження, беруть участь у приймальних випробуваннях конструкцiї РМ, якi заявник виконує за погодженою Держатомрегулюванням ППВ;
3) III етап - видача сертифiката про затвердження конструкцiї РМ.
Заявник подає до Держатомрегулювання заяву на отримання сертифiката про затвердження за формою, яка наведена в додатку 4 до цього Порядку. До заяви додаються:
остаточний звiт з обґрунтуваннями безпеки, погоджений у встановленому порядку;
остаточна версiя ТУ, вiдкоригованих з урахуванням результатiв приймальних випробувань конструкцiї РМ та погоджених у встановленому порядку;
ППВ, погоджена у встановленому порядку;
результати випробувань конструкцiї РМ (звiт, протоколи тощо).
Розгляд та погодження остаточної версiї ТУ та остаточного звiту з обґрунтуваннями безпеки здiйснюється до подання заяви на отримання сертифiката про затвердження конструкцiї РМ. Допускається здiйснювати розгляд та погодження цих документiв пiд час розгляду заяви.
5. Розгляд документiв, якi заявник надає до Держатомрегулювання з метою отримання сертифiката про затвердження конструкцiї ПК, здiйснюється в три етапи:
1) I етап - погодження попередньої версiї ТУ та попереднього ЗАБ конструкцiї ПК.
Заявник подає до Держатомрегулювання на погодження попередню версiю ТУ та попереднiй ЗАБ спроектованої конструкцiї ПК. Вимоги до структури та змiсту ТУ наведенi в додатку 1 до цього Порядку.
За рiшенням Держатомрегулювання згiдно з Порядком експертизи проводиться експертиза попередньої версiї ТУ та попереднього ЗАБ.
Вiдповiдно до результатiв експертизи Держатомрегулювання приймає рiшення щодо погодження попередньої версiї ТУ та попереднього ЗАБ. Про прийняте рiшення Держатомрегулювання повiдомляє заявника;
2) II етап - погодження ППВ виготовленої конструкцiї ПК.
Заявник подає до Держатомрегулювання на погодження ППВ виготовленої конструкцiї ПК. Вимоги до структури та змiсту ППВ наведенi в додатку 3 до цього Порядку.
За рiшенням Держатомрегулювання згiдно з Порядком експертизи проводиться експертиза ППВ.
Вiдповiдно до результатiв експертизи Держатомрегулювання приймає рiшення щодо погодження ППВ. Про прийняте рiшення Держатомрегулювання повiдомляє заявника.
За рiшенням Держатомрегулювання представники цього регулюючого органу та/або представники експертної органiзацiї, яким надаються вiдповiднi повноваження, беруть участь у приймальних випробуваннях конструкцiї ПК, якi заявник виконує за погодженою Держатомрегулюванням ППВ;
3) III етап - видача сертифiката про затвердження конструкцiї ПК.
Заявник подає до Держатомрегулювання заяву на отримання сертифiката про затвердження за формою, яка наведена в додатку 4 до цього Порядку. До заяви додаються:
остаточний ЗАБ, погоджений у встановленому порядку;
остаточна версiя ТУ, вiдкоригованих з урахуванням результатiв приймальних випробувань конструкцiї ПК та погоджених у встановленому порядку;
ППВ, погоджена у встановленому порядку;
результати випробувань конструкцiї ПК (звiт, протоколи тощо).
Розгляд та погодження остаточної версiї ТУ та остаточного ЗАБ здiйснюється до подання заяви на отримання сертифiката про затвердження конструкцiї ПК. Допускається здiйснювати розгляд та погодження цих документiв пiд час розгляду заяви.
6. Для отримання сертифiката про затвердження спецiальних умов перевезення заявник подає до Держатомрегулювання заяву, форма якої наведена у додатку 4 до цього Порядку. До заяви додається погоджений у встановленому порядку звiт з обґрунтуванням безпеки запланованої дiяльностi.
Звiт з обґрунтуванням безпеки запланованої дiяльностi з перевезення РМ, що додається до заяви на отримання сертифiката про затвердження спецiальних умов перевезення, мiстить:
мету подачi заяви на отримання сертифiката про затвердження та стислий опис предмета затвердження;
iнформацiю про заявника та про перевiзника;
опис ПК;
iнформацiю про фактичнi радiацiйнi, фiзичнi та хiмiчнi характеристики РМ, якi є важливими для безпеки перевезення;
перелiк вiдхилень вiд вимог ПБПРМ-2020 iз зазначенням для кожного вiдхилення причин, з яких перевезення не може бути виконано в повнiй вiдповiдностi до вимог ПБПРМ-2020;
опис, обґрунтування та порядок виконання заходiв, якi потрiбно здiйснювати до та пiд час перевезення, для забезпечення безпеки пiд час перевезень з метою компенсацiї невиконання вимог ПБПРМ-2020, а також з метою забезпечення пожежної безпеки вiдповiдно до вимог, наведених в додатку 2 до цього Порядку;
опис системи управлiння дiяльнiстю, що застосовується для перевезення РМ, включно з комплексом заходiв iз забезпечення якостi, розроблений вiдповiдно до Вимог до системи управлiння дiяльнiстю в сферi безпечного перевезення радiоактивних матерiалiв, затверджених наказом Державної iнспекцiї ядерного регулювання України вiд 31 жовтня 2023 року N 564, зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 27 грудня 2023 року за N 2256/41312 (далi - Вимоги до системи управлiння дiяльнiстю в сферi безпечного перевезення РМ).
У звiтi з обґрунтуванням безпеки наводять описи та обґрунтування в обсязi достатньому для того, щоб пiдтвердити, що загальний рiвень безпеки пiд час перевезення РМ не нижчий рiвня, який би забезпечувався пiд час виконання всiх застосовних вимог ПБПРМ-2020.
За запитом заявника Держатомрегулювання погоджує змiст iнформацiї, яку необхiдно надати в звiтi з обґрунтуванням безпеки запланованої дiяльностi з перевезення РМ.
Розгляд та погодження звiту з обґрунтуванням безпеки запланованої дiяльностi здiйснюється до подання заяви на отримання сертифiката про затвердження спецiальних умов перевезення. Допускається здiйснювати розгляд та погодження цього документа пiд час розгляду заяви.
7. Для отримання сертифiката про затвердження деяких перевезень заявник подає до Держатомрегулювання заяву, форма якої наведена у додатку 4 до цього Порядку. До заяви додається погоджений у встановленому порядку звiт з обґрунтуванням безпеки запланованої дiяльностi.
Звiт з обґрунтуванням безпеки запланованої дiяльностi з перевезення РМ, що додається до заяви на отримання сертифiката про затвердження деяких перевезень, мiстить:
мету подачi заяви на отримання сертифiката про затвердження та стислий опис предмета затвердження;
причини та обґрунтування перевезення вiдповiдно до пункту 27 роздiлу IX ПБПРМ-2020 (у разi перевезення SCO-III);
iнформацiю про заявника;
iнформацiю про тривалiсть перевезення, на яке запитується затвердження;
iнформацiю про фактичнi радiацiйнi, фiзичнi та хiмiчнi характеристики РМ, якi є важливими для безпеки перевезення;
види транспорту, який передбачається застосовувати для перевезення, тип засобу перевезення та ймовiрний або запропонований маршрут;
план транспортування (в разi перевезення SCO-III);
опис, обґрунтування та порядок виконання заходiв, якi потрiбно здiйснювати до та пiд час перевезення, для забезпечення пiд час перевезення ядерної та радiацiйної безпеки, а також пожежної безпеки вiдповiдно до вимог, наведених в додатку 2 до цього Порядку;
демонстрацiю виконання вимог пiдпункту "e" пункту 36 роздiлу VI та пункту 7 роздiлу VII ПБПРМ-2020 (у разi перевезення SCO-III);
посилання на вiдповiдний (вiдповiднi) сертифiкат (сертифiкати) про затвердження конструкцiї РМ/ПК;
опис системи управлiння дiяльнiстю, що застосовується, включно з комплексом заходiв iз забезпечення якостi, розроблений вiдповiдно до Вимог до системи управлiння дiяльнiстю в сферi безпечного перевезення РМ.
Розгляд та погодження звiту з обґрунтуванням безпеки запланованої дiяльностi здiйснюється до подання заяви на отримання сертифiката про затвердження деяких перевезень. Допускається здiйснювати розгляд та погодження цього документа пiд час розгляду заяви.
8. Для отримання сертифiката про затвердження розрахунку альтернативних меж активностi для вантажу приладiв або виробiв, на який поширюється повне звiльнення, заявник подає до Держатомрегулювання заяву, форма якої наведена у додатку 4 до цього Порядку. До заяви додається погоджений у встановленому порядку звiт з обґрунтуванням безпеки запланованої дiяльностi.
Звiт з обґрунтуванням безпеки запланованої дiяльностi з перевезення РМ, що додається до заяви на отримання сертифiката про затвердження розрахунку альтернативних меж активностi для вантажу приладiв або виробiв, на який поширюється повне звiльнення, мiстить:
мету подачi заяви на отримання сертифiката про затвердження та стислий опис предмета затвердження;
iнформацiю про заявника;
iдентифiкацiйнi данi приладу або виробу, iнформацiю про його заплановане використання;
радiацiйнi характеристики приладу або виробу, зокрема, перелiк радiонуклiдiв, максимальнi активностi радiонуклiдiв, максимальну потужнiсть дози випромiнювання вiд приладу або виробу на вiдстанi 10 см вiд його поверхнi;
важливi для забезпечення безпеки перевезення хiмiчнi та фiзичнi характеристики РМ, що мiстяться в цьому приладi або виробi;
опис та обґрунтування конструктивних рiшень, зокрема, що належать до герметизацiї, екранування та захисту РМ вiд зовнiшнiх впливiв у звичайних, нормальних i аварiйних умовах перевезення приладiв або виробiв;
опис виготовлення приладу або виробу та застосовної системи управлiння дiяльнiстю, включно з заходами iз забезпечення та контролю якостi виготовлення, види та процедури випробувань, якi застосовуються пiд час виготовлення приладу або виробу;
максимальну кiлькiсть приладiв або виробiв, яку передбачається перевозити в розрахунку на один вантаж, а також щорiчно;
оцiнку радiацiйних впливiв на персонал та осiб iз населення в звичайних, нормальних i аварiйних умовах перевезення, на основi репрезентативних сценарiїв, зокрема, аварiйних сценарiїв, що можуть виникнути пiд час перевезення вантажiв у приладi або виробi, обґрунтування неперевищення та мiнiмiзацiї встановлених у нормативно-правових актах допустимих рiвнiв радiацiйних впливiв пiд час перевезення максимальної кiлькостi приладiв або виробiв.
Розгляд та погодження звiту з обґрунтуванням безпеки запланованої дiяльностi здiйснюється до подання заяви на отримання сертифiката про затвердження розрахунку альтернативних меж активностi. Допускається здiйснювати розгляд та погодження цього документа пiд час розгляду заяви.
9. Для отримання сертифiката про затвердження програми радiацiйного захисту для суден спецiального призначення або розрахунку значень для радiонуклiдiв, не зазначених у таблицi 1 ПБПРМ-2020, заявник подає до Держатомрегулювання заяву, форма якої наведена у додатку 4 до цього Порядку. До заяви додається вiдповiдна програма радiацiйного захисту для суден спецiального призначення або розрахунку значень для радiонуклiдiв, не зазначених у таблицi 1 ПБПРМ-2020.
10. Держатомрегулювання реєструє заяву на отримання сертифiката про затвердження в день її надходження. Держатомрегулювання здiйснює попереднiй розгляд заяви та доданих до неї документiв. Пiд час попереднього розгляду перевiряється наявнiсть та достатнiсть документiв, що вимагаються. У разi якщо заяву подано з порушенням встановлених законодавством вимог, Держатомрегулювання приймає рiшення про залишення заяви без руху та протягом трьох робочих днiв з дня отримання заяви надсилає заявнику письмове повiдомлення про залишення заяви без руху iз зазначенням виявлених недолiкiв з посиланням на порушенi вимоги законодавства, спосiб та строк усунення недолiкiв.
11. Пiд час розгляду Держатомрегулюванням заяви та доданих до неї документiв можуть запитуватись уточнення iнформацiї, викладеної у наданих документах. Запити про уточнення iнформацiї надаються у письмовiй формi з установленням термiну отримання вiд заявника вiдповiдної iнформацiї щодо уточнень.
12. Строк розгляду заяви та доданих до неї документiв, прийняття рiшення про видачу / вiдмову у видачi сертифiката про затвердження визначається вiдповiдно до Закону України "Про адмiнiстративну процедуру".
13. Сертифiкат про затвердження надається в разi вiдповiдностi конструкцiї РМ/ПК, спецiальних умов, деяких перевезень, розрахунку альтернативних меж активностi для вантажу приладiв або виробiв, на який поширюється повне звiльнення, програми радiацiйного захисту для суден спецiального призначення, розрахунку значень для радiонуклiдiв, не зазначених у таблицi 1 ПБПРМ-2020, вимогам ПБПРМ-2020 та iнших нормативно-правових актiв з ядерної та радiацiйної безпеки.
14. Держатомрегулювання вiдмовляє у видачi сертифiката про затвердження в разi невiдповiдностi конструкцiї РМ/ПК, спецiальних умов, деяких перевезень, розрахунку альтернативних меж активностi для вантажу приладiв або виробiв, на який поширюється повне звiльнення, програми радiацiйного захисту для суден спецiального призначення, розрахунку значень для радiонуклiдiв, не зазначених у таблицi 1 ПБПРМ-2020, вимогам ПБПРМ-2020 та iнших нормативно-правових актiв з ядерної та радiацiйної безпеки та/або в разi ненадання заявником прийнятної iнформацiї у встановлений строк вiдповiдно до пункту 11 цього роздiлу.
15. Рiшення про видачу сертифiката про затвердження або про вiдмову у видачi надсилається заявнику в триденний строк пiсля його прийняття. В разi вiдмови зазначаються пiдстави для цього.
Пiсля отримання вiд Держатомрегулювання рiшення про видачу сертифiката про затвердження заявник надає до Держатомрегулювання документ про оплату послуг за здiйснення дозвiльних процедур вiдповiдно до Порядку справляння плати за здiйснення дозвiльних процедур у сферi використання ядерної енергiї, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 06 травня 2001 року N 440 (у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 28 серпня 2013 року N 639).
Якщо протягом 30 календарних днiв з дня надiслання повiдомлення про прийняття рiшення про видачу сертифiката про затвердження не подано документ, що пiдтверджує внесення плати за його видачу, Держатомрегулювання скасовує рiшення про видачу сертифiката про затвердження.
16. Строк дiї сертифiкатiв про затвердження конструкцiї РМ/ПК становить не менше трьох рокiв.
У разi затвердження спецiальних умов, деяких перевезень, розрахунку альтернативних меж активностi для вантажу приладiв або виробiв, на який поширюється повне звiльнення, програми радiацiйного захисту для суден спецiального призначення, розрахунку значень для радiонуклiдiв, не зазначених у таблицi 1 ПБПРМ-2020, строк дiї сертифiката про затвердження становить не менше одного року або обмежується перiодом перевезення (у випадку разового перевезення).
17. Змiст сертифiкатiв про затвердження вiдповiдає пунктам 34 - 39 роздiлу IX ПБПРМ-2020.
18. Кожному сертифiкату про затвердження присвоюється розпiзнавальний знак вiдповiдно до пункту 32 роздiлу IX ПБПРМ-2020.
19. Копiї сертифiкатiв про затвердження i документи, на пiдставi яких були виданi сертифiкати про затвердження, пiдлягають зберiганню в Держатомрегулюваннi протягом трьох рокiв вiд дати закiнчення строку дiї сертифiкатiв про затвердження.
III. Перегляд сертифiкатiв про затвердження
1. Перегляд сертифiката про затвердження проводиться Держатомрегулюванням у разi закiнчення строку його дiї або необхiдностi внесення змiн до сертифiката про затвердження з iнших пiдстав (змiна характеристик РМ, виявлення суттєвих недолiкiв або змiни конструкцiї РМ/ПК, суттєвi порушення нормальної експлуатацiї конструкцiї РМ/ПК, змiни законодавства у сферi безпечного перевезення РМ тощо).
2. Подання, розгляд заяви та порядок видачi сертифiката про затвердження в разi перегляду здiйснюється вiдповiдно до роздiлу II цього Порядку.
Допускається дотримання обмежених вимог до етапiв розгляду документiв Держатомрегулюванням у разi перегляду сертифiкатiв про затвердження конструкцiї РМ/ПК, якщо не змiнюються конструкцiї РМ/ПК та/або не виконуються додатковi випробування конструкцiї РМ/ПК. Допускається дотримання обмежених вимог до документiв, якi заявник додає до заяви на отримання сертифiката, за умови надання заявником обґрунтувань доцiльностi такого обмеження та достатностi iнформацiї, доданої до заяви на отримання сертифiката про затвердження.
IV. Багатостороннє затвердження сертифiкатiв
1. Багатостороннє затвердження сертифiкатiв компетентних органiв країн походження конструкцiї РМ/ПК або перевезення здiйснюється Держатомрегулюванням вiдповiдно до ПБПРМ-2020 шляхом пiдтвердження первинного сертифiката.
2. Заявник з метою отримання багатостороннього затвердження сертифiката подає до Держатомрегулювання заяву на отримання багатостороннього затвердження сертифiката та додає до цiєї заяви документи вiдповiдно до вимог цього Порядку. Держатомрегулювання розглядає зазначену заяву та доданi до неї документи вiдповiдно до Закону України "Про адмiнiстративну процедуру".
До подачi заяви на отримання багатостороннього затвердження сертифiката заявник надає на розгляд та погодження до Держатомрегулювання документи вiдповiдно до вимог цього Порядку до початку адмiнiстративного провадження вiдповiдно до Закону України "Про адмiнiстративну процедуру".
3. Розгляд документiв, якi заявник надає до Держатомрегулювання з метою отримання багатостороннього затвердження сертифiката, здiйснюється в два етапи:
1) I етап - визначення документацiї, що надається до Держатомрегулювання з метою отримання багатостороннього затвердження.
Заявник надсилає до Держатомрегулювання лист про намiри отримати багатостороннє затвердження сертифiката з проханням визначити документацiю, яка має надаватись до Держатомрегулювання разом iз заявою на отримання сертифiката. Заявник до листа додає таку iнформацiю:
тип сертифiката для багатостороннього затвердження;
характеристики РМ, що планується перевозити в межах України;
учасники перевезень (вантажовiдправник, перевiзник, вантажоотримувач) в межах України;
тривалiсть перевезення, що планується з використанням багатосторонньо затвердженого сертифiката;
найменування компетентного органу, який затвердив первинний сертифiкат;
перелiк та змiст документацiї з обґрунтуваннями безпеки, на пiдставi якої компетентний орган затвердив первинний сертифiкат.
Держатомрегулювання в строк не пiзнiше одного мiсяця з дня отримання листа заявника направляє йому вимоги до документацiї, що має надаватись до Держатомрегулювання з метою отримання багатостороннього затвердження сертифiката;
2) II етап - видача багатостороннього затвердження сертифiката.
Заявник надає до Держатомрегулювання заяву на отримання багатостороннього затвердження сертифiката за формою, яка наведена в додатку 4 до цього Порядку. До заяви додається документацiя вiдповiдно до вимог, визначених Держатомрегулювання на етапi I.
4. Держатомрегулювання реєструє заяву на отримання багатостороннього затвердження сертифiката в день її надходження. Держатомрегулювання здiйснює попереднiй розгляд заяви та доданих до неї документiв. Пiд час попереднього розгляду перевiряється наявнiсть та достатнiсть документiв, що вимагаються. У разi якщо заяву подано з порушенням встановлених законодавством вимог, Держатомрегулювання приймає рiшення про залишення заяви без руху та протягом трьох робочих днiв з дня отримання заяви надсилає заявнику письмове повiдомлення про залишення заяви без руху iз зазначенням виявлених недолiкiв з посиланням на порушенi вимоги законодавства, спосiб та строк усунення недолiкiв.
5. Пiд час розгляду Держатомрегулюванням заяви та доданих до неї документiв можуть запитуватись уточнення iнформацiї, викладеної у наданих документах. Запити про уточнення iнформацiї надаються у письмовiй формi з установленням термiну отримання вiд заявника вiдповiдної iнформацiї щодо уточнень.
6. Строк розгляду заяви та доданих до неї документiв, прийняття рiшення про видачу / вiдмову у видачi сертифiката про затвердження визначається вiдповiдно до Закону України "Про адмiнiстративну процедуру".
7. Багатостороннє затвердження сертифiката надається в разi вiдповiдностi документацiї, що надана до Держатомрегулювання з метою отримання багатостороннього затвердження сертифiката, вимогам ПБПРМ-2020 та iнших нормативно-правових актiв з ядерної та радiацiйної безпеки.
8. Держатомрегулювання вiдмовляє у видачi багатостороннього затвердження сертифiката про затвердження в разi невiдповiдностi документацiї, що надана до Держатомрегулювання з метою отримання багатостороннього затвердження сертифiката, вимогам ПБПРМ-2020 та iнших нормативно-правових актiв з ядерної та радiацiйної безпеки та/або в разi ненадання заявником прийнятної iнформацiї у встановлений строк вiдповiдно до пункту 5 цього роздiлу.
9. Рiшення про видачу багатостороннього затвердження сертифiката або про вiдмову у видачi надсилається заявнику в триденний строк пiсля його прийняття. В разi вiдмови зазначаються пiдстави для цього.
Директор Департаменту з безпеки радiацiйних технологiй та поводження з РАВ - заступник Головного державного iнспектора з ядерної та радiацiйної безпеки України | Наталiя РИБАЛКА |
Додаток 1 до Порядку видачi сертифiкатiв про затвердження у разi перевезення радiоактивних матерiалiв (пiдпункт 1 пункту 4 роздiлу II) |
Вимоги до структури та змiсту ТУ на конструкцiю РМ/ПК
1. ТУ на конструкцiю РМ/ПК складаються з таких роздiлiв:
призначення;
нормативнi посилання;
технiчнi вимоги;
вимоги до виготовлення та постачання;
вимоги до введення в експлуатацiю та з експлуатацiї.
За потреби ТУ можуть доповнюватись iншими роздiлами та додатками.
2. У роздiлi "Призначення" визначають:
тип ПК або вид РМ;
характеристики радiоактивних речовин, для перевезення яких призначена конструкцiя РМ/ПК (об'єм та маса радiоактивних речовин, радiонуклiдний склад та активнiсть кожного нуклiда, склад i вмiст ядерних матерiалiв (за їх наявностi), показники тепловидiлення радiоактивних речовин, фiзико-хiмiчнi властивостi радiоактивних речовин, що є важливими для безпеки перевезень).
3. У роздiлi "Нормативнi посилання" визначають перелiк нормативно-правових актiв i стандартiв, документiв мiжнародних органiзацiй, iнших документiв, що застосовуються пiд час проєктування, виготовлення, постачання, введення в експлуатацiю та експлуатацiї конструкцiї РМ/ПК.
4. Роздiл "Технiчнi вимоги" складається з таких пiдроздiлiв:
проєктнi основи;
конструктивнi рiшення;
матерiали та покупнi вироби;
вiдповiднiсть конструкцiї РМ/ПК проєктним основам;
комплектнiсть, якi мiстять таку iнформацiю:
1) у пiдроздiлi "Проєктнi основи" визначають:
вимоги до виконання конструкцiєю РМ/ПК функцiй безпеки (зокрема, вимоги з вiдповiдними критерiями герметичностi, екранування, ядерної безпеки, вiдведення тепла);
функцiональнi вимоги до конструкцiї РМ/ПК щодо завантаження i розвантаження радiоактивних речовин на вiдповiдних об'єктах тощо;
вимоги до стiйкостi конструкцiї РМ/ПК до природних зовнiшнiх впливiв, зокрема, впливiв температури, iнсоляцiї, вологи, пилу, атмосферних опадiв, вiтру, урагану, смерчу, землетрусу;
вимоги до забезпечення стiйкостi РМ/ПК до техногенних впливiв, зокрема, впливiв при можливих пожежах, вибухах, падiннi конструкцiї РМ/ПК та об'єктiв на неї;
вимоги до забезпечення мiцностi та структурної цiлiсностi конструкцiї РМ/ПК пiд час зовнiшнiх впливiв;
вимоги до забезпечення надiйностi конструкцiї РМ/ПК, зокрема, показники безвiдмовностi, довговiчностi, ремонтопридатностi.
Пiд час установлення систематичної сукупностi зазначених вимог ураховують в достатньому для проєктування конструкцiї РМ/ПК обсязi вимоги нормативно-правових актiв залежно вiд виду РМ i типу ПК;
2) у пiдроздiлi "Конструктивнi рiшення" наводять:
опис конструкцiї РМ/ПК загалом, склад конструкцiї та функцiї кожної складової;
опис конструктивних рiшень кожної складової конструкцiї РМ/ПК, з'єднань складових.
В описах демонструється врахування в конструктивних рiшеннях функцiональних вимог до конструкцiї РМ/ПК (вимог до виконання конструкцiями функцiй безпеки, технологiчних функцiй).
В описах надають посилання на конкретну конструкторську документацiю (зокрема креслення) конструкцiї РМ/ПК та її складових;
3) у пiдроздiлi "Матерiали та покупнi вироби" наводять:
перелiк основних матерiалiв, що застосовуються пiд час виготовлення конструкцiї РМ/ПК та її складових, iз зазначенням характеристик матерiалiв, що є важливими для забезпечення вiдповiдностi конструкцiї РМ/ПК проєктним основам;
перелiк покупних виробiв, що застосовуються пiд час виготовлення конструкцiї РМ/ПК та її складових, iз зазначенням характеристик цих виробiв, що є важливими для забезпечення вiдповiдностi конструкцiї РМ/ПК проєктним основам;
4) у пiдроздiлi "Вiдповiднiсть конструкцiї РМ/ПК проєктним основам" наводять в стислому виглядi обґрунтування вiдповiдностi конструкцiї РМ/ПК проєктним основам iз посиланням на ЗАБ конструкцiї РМ/ПК;
5) у пiдроздiлi "Комплектнiсть" визначають комплектнiсть поставки конструкцiї РМ/ПК:
комплектнiсть конструкцiї РМ/ПК та її складових;
комплектнiсть запасних частин, iнструментiв i пристосувань;
комплектнiсть документацiї.
5. Роздiл "Вимоги до виготовлення та постачання" складається з таких пiдроздiлiв:
забезпечення якостi виготовлення;
приймальнi випробування на майданчику виробника;
маркування, упаковка, транспортування та зберiгання, якi мiстять таку iнформацiю:
1) у пiдроздiлi "Забезпечення якостi виготовлення" визначають:
загальний опис системи управлiння дiяльнiстю виробника конструкцiї РМ/ПК iз посиланням на нормативно-правовi акти та стандарти, яким вона вiдповiдає, а також на вiдповiднi документи виробника;
опис плану контролю якостi виготовлення конструкцiї РМ/ПК (iз посиланням на вiдповiднi документи виробника) з визначенням крокiв, на яких виконується контроль якостi (зокрема вибiр постачальникiв матерiалiв i покупних виробiв, їх вхiдний контроль, контроль якостi обробки матерiалу, зварювання, монтажу);
вимоги до забезпечення та методiв контролю якостi на визначених кроках: вхiдний контроль, геометричнi розмiри, зварювання, герметичнiсть, антикорозiйне покриття тощо.
Обсяги вимог до забезпечення та методiв контролю якостi виготовлення конструкцiї РМ/ПК визначають залежно вiд конкретних конструктивних рiшень;
2) у пiдроздiлi "Приймальнi випробування на майданчику виробника" визначають:
мету приймальних випробувань на майданчику виробника;
вимоги до перевiрок документацiї з якостi виготовлення конструкцiї РМ/ПК, що виконуються пiд час приймальних випробувань;
види випробувань на майданчику виробника.
Установлюють вимоги щодо розроблення ППВ на майданчику виробника, її затвердження виробником, погодження замовником та Держатомрегулюванням, визначають учасникiв приймальних випробувань.
Установлюють процедуру усунення виявлених пiд час випробувань недолiкiв;
3) у пiдроздiлi "Маркування, упаковка, транспортування та зберiгання" визначають:
iнформацiю, яка має бути зазначена безпосередньо на виготовленiй конструкцiї РМ/ПК, а також на упаковцi конструкцiї РМ/ПК пiд час їх маркування;
вимоги до стiйкостi та довговiчностi маркування;
вимоги до упаковки, в яку розмiщується конструкцiя РМ/ПК, з метою забезпечення запобiгання пошкодження конструкцiї РМ/ПК пiд час транспортно-технологiчних операцiй та запобiгання несанкцiонованому доступу до неї;
вимоги до умов завантаження, транспортування та розвантаження упаковки з конструкцiї РМ/ПК (зокрема види транспортних засобiв);
вимоги до умов зберiгання упаковки з конструкцiєю РМ/ПК.
6. Роздiл "Вимоги до введення в експлуатацiю та з експлуатацiї" складається з таких пiдроздiлiв:
введення в експлуатацiю конструкцiї РМ/ПК;
експлуатацiя конструкцiї РМ/ПК, якi мiстять таку iнформацiю:
1) у пiдроздiлi "Введення в експлуатацiю конструкцiї РМ/ПК" визначають:
вимоги до приймання конструкцiї РМ/ПК замовником на його майданчику, зокрема, до проведення вхiдного контролю поставки;
вимоги до проведення приймальних випробувань на майданчику замовника (мету, види випробувань, вимоги до розроблення, затвердження та погодження ППВ, визначення учасникiв випробувань, процедури усунення виявлених пiд час випробувань недолiкiв);
умови прийняття рiшення про здiйснення експлуатацiї конструкцiї РМ/ПК;
2) у пiдроздiлi "Експлуатацiя конструкцiї РМ/ПК" визначають:
основнi умови безпечної експлуатацiї конструкцiї РМ/ПК;
основнi заходи з технiчного обслуговування та ремонту конструкцiї РМ/ПК;
основнi заходи з радiацiйного, протипожежного захисту, охорони працi.
Зазначають посилання на експлуатацiйну документацiю конструкцiї РМ/ПК.
Додаток 2 до Порядку видачi сертифiкатiв про затвердження у разi перевезення радiоактивних матерiалiв (пiдпункт 1 пункту 4 роздiлу II) |
Вимоги щодо забезпечення пожежної безпеки пiд час перевезення РМ
1. Пiд час здiйснення дiяльностi з перевезення РМ забезпечується пожежна безпека вiдповiдно до законодавства України.
2. Для досягнення необхiдного рiвня пожежної безпеки застосовується концепцiя глибокоешелонованого протипожежного захисту, що передбачає реалiзацiю заходiв, спрямованих на вирiшення таких завдань:
забезпечення такого рiвня захисту примiщень, систем i устаткування, який дасть змогу при розвинутiй пожежi забезпечити захист людей вiд радiацiйних впливiв;
своєчасне виявлення пожежi, її безперешкодна локалiзацiя i лiквiдацiя в найкоротший строк автоматичними i ручними засобами пожежогасiння;
зменшення негативних екологiчних наслiдкiв, охорона життя i здоров'я людей та забезпечення безпечної їх евакуацiї у разi виникнення пожежi;
утримання в справному станi засобiв цивiльного та протипожежного захисту;
мiнiмiзацiя збитку вiд пожежi.
3. Пожежна безпека досягається за рахунок застосування пожежобезпечних технологiй, технiчних i органiзацiйних заходiв, у тому числi спрямованих на виключення самовiльного загоряння РМ. Для цiлей пожежогасiння РМ застосовують газовi вогнегаснi речовини з урахуванням застосовуваних технологiй поводження з РМ, а також передбачають вiдповiднi заходи стосовно виключення неприпустимого теплового, хiмiчного чи механiчного впливу на РМ, що може призвести до виходу активностi пiд час гасiння пожежi.
Додаток 3 до Порядку видачi сертифiкатiв про затвердження у разi перевезення радiоактивних матерiалiв (пiдпункт 2 пункту 4 роздiлу II) |
Вимоги до структури та змiсту ППВ виготовленої конструкцiї РМ/ПК
1. ППВ виготовленої конструкцiї РМ/ПК складається з таких роздiлiв:
мета та об'єкт приймальних випробувань;
готовнiсть до приймальних випробувань;
види випробувань та умови їх проведення;
перевiрка документацiї;
процедури та критерiї прийнятностi випробувань;
завершення приймальних випробувань.
За потреби ППВ може доповнюватись iншими роздiлами та додатками.
2. У роздiлi "Мета та об'єкт приймальних випробувань" наводять:
мету приймальних випробувань, зокрема, випробування виготовленої конструкцiї РМ/ПК на вiдповiднiсть вимогам ТУ, конструкторськiй та iншiй документацiї;
стислу iнформацiю про конструкцiю РМ/ПК, яка є об'єктом приймальних випробувань, з посиланням на ТУ.
3. У роздiлi "Готовнiсть до приймальних випробувань" визначають органiзацiйнi та технiчнi умови, якi виконують до початку приймальних випробувань, а саме:
завершення процесу виготовлення конструкцiї РМ/ПК та оформлення вiдповiдної документацiї;
погодження та затвердження ППВ;
пiдготовку та затвердження методик та процедур проведення окремих видiв випробувань;
органiзацiю дiлянок, на яких проводяться випробування;
готовнiсть в повному обсязi технiчних засобiв для проведення випробувань, метрологiчне забезпечення вимiрювальних приладiв;
створення комiсiї для проведення приймальних випробувань та видання вiдповiдних органiзацiйно-розпорядчих документiв.
4. У роздiлi "Види випробувань та умови їх проведення" визначають:
перелiк видiв випробувань (зокрема, вiзуальний огляд, геометричнi розмiри, мiцнiсть, герметичнiсть, екранування, функцiонування пiд час завантаження та розвантаження, сумiснiсть з iншим обладнанням);
перелiк документiв, якi застосовуються пiд час проведення приймальних випробувань, зокрема, ТУ, конструкторська документацiя, затвердженi методики та процедури для проведення окремих видiв випробувань;
перелiк технiчних засобiв, якi застосовуються пiд час проведення окремих видiв приймальних випробувань, та їх основнi характеристики, що є важливими для випробувань;
заходи безпеки пiд час проведення приймальних випробувань з посиланням на вiдповiдну документацiю.
5. У роздiлi "Перевiрка документацiї" визначають:
перелiк документацiї, яка пiдлягає перевiрцi пiд час приймальних випробувань, зокрема, документацiя з даними контролю якостi виготовлення конструкцiї РМ/ПК, фактичних характеристик покупних виробiв;
критерiї прийнятностi перевiрки документацiї.
6. У роздiлi "Процедури та критерiї прийнятностi випробувань" визначають для кожного виду випробувань:
перелiк послiдовних операцiй, що виконують пiд час конкретного виду випробувань, параметри, якi контролюються пiд час операцiй, допустимi значення параметрiв (або наводять посилання на методики (процедури), в яких це визначено);
критерiї прийнятностi випробувань (дотримання допустимих значень параметрiв у процесi виконання виду випробувань та по його завершенню).
7. У роздiлi "Завершення приймальних випробувань" визначають:
критерiї прийнятного завершення приймальних випробувань конструкцiї РМ/ПК загалом;
порядок документування результатiв приймальних випробувань;
порядок усунення виявлених пiд час приймальних випробувань недолiкiв.
Додаток 4 до Порядку видачi сертифiкатiв про затвердження у разi перевезення радiоактивних матерiалiв (пiдпункт 3 пункту 4 роздiлу II) |
Заява на отримання сертифiката про затвердження
Головi Державної iнспекцiї ядерного регулювання України - Головному державному iнспектору з ядерної та радiацiйної безпеки України | |
(iм'я, прiзвище) |
ЗАЯВА
на отримання сертифiката про затвердження
____________ (дата) |
N | ________________ (реєстрацiйний номер) |
(повне та скорочене найменування юридичної особи / прiзвище, iм'я, по батьковi (за наявностi) фiзичної особи - пiдприємця) |
просить надати сертифiкат про затвердження |
(вказати конструкцiю чи дiяльнiсть, яка затверджується сертифiкатом) |
строком на ____________ рокiв. |
(вказати конструкцiю чи дiяльнiсть, яка затверджується сертифiкатом) |
(мiсцезнаходження юридичної особи / адреса мiсця проживання/перебування фiзичної особи - пiдприємця) |
(адреса електронної пошти, телефон, факс, iм'я, прiзвище та телефон посадової особи, вiдповiдальної за пiдготовку заяви, iншi контактнi данi) |
Додатки: | |
(перелiк додаткiв) |
(посада, iм'я, прiзвище, пiдпис особи, яка подала заяву) |