ЗАКОН УКРАЇНИ
Про Державний бюджет України на 2025 рiк
Стаття 1. Визначити на 2025 рiк:
доходи Державного бюджету України у сумi 2.327.141.677,9 тис. гривень, у тому числi доходи загального фонду Державного бюджету України - у сумi 2.133.275.178,5 тис. гривень та доходи спецiального фонду Державного бюджету України - у сумi 193.866.499,4 тис. гривень, згiдно з додатком N 1 до цього Закону;
видатки Державного бюджету України у сумi 3.929.061.884,7 тис. гривень, у тому числi видатки загального фонду Державного бюджету України - у сумi 3.591.627.580,7 тис. гривень та видатки спецiального фонду Державного бюджету України - у сумi 337.434.304 тис. гривень;
повернення кредитiв до Державного бюджету України у сумi 15.330.060,8 тис. гривень, у тому числi повернення кредитiв до загального фонду Державного бюджету України - у сумi 15.059.782,5 тис. гривень та повернення кредитiв до спецiального фонду Державного бюджету України - у сумi 270.278,3 тис. гривень;
надання кредитiв з Державного бюджету України у сумi 54.040.439 тис. гривень, у тому числi надання кредитiв iз загального фонду Державного бюджету України - у сумi 16.206.496,4 тис. гривень та надання кредитiв iз спецiального фонду Державного бюджету України - у сумi 37.833.942,6 тис. гривень;
граничний обсяг дефiциту Державного бюджету України у сумi 1.640.630.585 тис. гривень, у тому числi граничний обсяг дефiциту загального фонду Державного бюджету України - у сумi 1.459.499.116,1 тис. гривень та граничний обсяг дефiциту спецiального фонду Державного бюджету України - у сумi 181.131.468,9 тис. гривень, згiдно з додатком N 2 до цього Закону;
оборотний залишок коштiв Державного бюджету України у розмiрi до 2 вiдсоткiв видаткiв загального фонду Державного бюджету України, визначених цiєю статтею.
Стаття 2. Затвердити бюджетнi призначення головним розпорядникам коштiв Державного бюджету України на 2025 рiк у розрiзi вiдповiдальних виконавцiв за бюджетними програмами, розподiл видаткiв на забезпечення здiйснення правосуддя мiсцевими, апеляцiйними судами та функцiонування органiв i установ системи правосуддя згiдно з додатками N 3, N 4 i N 7 до цього Закону.
Стаття 3. Затвердити на 2025 рiк мiжбюджетнi трансферти згiдно з додатками N 5 i N 6 до цього Закону.
Стаття 4. Затвердити перелiк кредитiв (позик), що залучаються державою до спецiального фонду Державного бюджету України у 2025 роцi вiд iноземних держав, iноземних фiнансових установ i мiжнародних фiнансових органiзацiй для реалiзацiї iнвестицiйних проектiв, згiдно з додатком N 8 до цього Закону.
Дозволити Мiнiстерству фiнансiв України на пiдставi рiшення Кабiнету Мiнiстрiв України вносити змiни до розпису спецiального фонду Державного бюджету України з метою вiдображення очiкуваних надходжень у 2025 роцi кредитiв (позик), залучених державою вiд iноземних держав, iноземних фiнансових установ i мiжнародних фiнансових органiзацiй для реалiзацiї iнвестицiйних проектiв, та витрат за вiдповiдними бюджетними програмами з коригуванням вiдповiдних показникiв фiнансування, видаткiв та кредитування, граничних обсягiв дефiциту державного бюджету i державного боргу, визначених цим Законом, а також перерозподiлу видаткiв бюджету i надання кредитiв з бюджету мiж такими бюджетними програмами головних розпорядникiв коштiв державного бюджету в межах загального обсягу залучення таких кредитiв (позик), затвердженого у додатку N 8 до цього Закону.
Стаття 5. Визначити на 31 грудня 2025 року граничний обсяг державного боргу в сумi 8.210.461.327,5 тис. гривень та граничний обсяг гарантованого державою боргу в сумi 406.692.506,2 тис. гривень.
Стаття 6. Установити, що у 2025 роцi державнi гарантiї можуть надаватися:
1) за рiшенням Кабiнету Мiнiстрiв України в обсязi до 64.356.855 тис. гривень:
а) для забезпечення часткового виконання боргових зобов'язань суб'єктiв господарювання - резидентiв України за кредитами (позиками), що залучаються для фiнансування iнвестицiйних проектiв;
б) для забезпечення часткового виконання боргових зобов'язань за портфелем кредитiв банкiв-кредиторiв, наданих суб'єктам господарювання мiкропiдприємництва, малого та/або середнього пiдприємництва - резидентам України;
в) для забезпечення виконання боргових зобов'язань суб'єктiв господарювання - резидентiв України за кредитами (позиками), що залучаються для фiнансування програм, пов'язаних з пiдвищенням обороноздатностi i безпеки держави (в обсязi до 30.000.000 тис. гривень).
Програми, пов'язанi з пiдвищенням обороноздатностi i безпеки держави, затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України до надання державних гарантiй.
Суб'єкти господарювання, щодо яких приймається рiшення про надання державних гарантiй для фiнансування програм, пов'язаних з пiдвищенням обороноздатностi i безпеки держави, за рiшенням Кабiнету Мiнiстрiв України можуть звiльнятися вiд зобов'язання надавати майнове або iнше забезпечення виконання зобов'язань та вносити до державного бюджету плату за їх отримання.
Порядок та умови надання державних гарантiй, зазначених у пiдпунктах "а" - "в" пункту 1 цiєї статтi, встановлюються Кабiнетом Мiнiстрiв України;
2) на пiдставi мiжнародних договорiв України в обсязi до 115.000.000 тис. гривень:
а) для фiнансування iнвестицiйних, iнновацiйних, iнфраструктурних та iнших проектiв розвитку, якi мають стратегiчне значення та реалiзацiя яких сприятиме розвитку нацiональної економiки, проектiв, спрямованих на пiдвищення енергоефективностi;
б) для забезпечення виконання боргових зобов'язань суб'єктiв господарювання державного сектору економiки, 100 вiдсоткiв акцiй яких належать державi, за кредитами (позиками), що залучаються з метою пiдтримки їх лiквiдностi та стiйкостi роботи. Вiдповiднi мiжнароднi договори України можуть включати, зокрема, положення щодо вiдмови вiд суверенного iмунiтету України в можливих спорах щодо таких зобов'язань та не потребують ратифiкацiї Верховною Радою України.
Стаття 7. Установити з 1 сiчня 2025 року прожитковий мiнiмум на одну особу в розрахунку на мiсяць у розмiрi 2920 гривень, а для основних соцiальних i демографiчних груп населення:
дiтей вiком до 6 рокiв - 2563 гривнi;
дiтей вiком вiд 6 до 18 рокiв - 3196 гривень;
працездатних осiб - 3028 гривень;
працездатних осiб, який застосовується для визначення базового розмiру посадового окладу суддi, - 2102 гривнi;
працездатних осiб, який застосовується для визначення посадових окладiв працiвникiв iнших державних органiв, оплата працi яких регулюється спецiальними законами, а також працiвникiв податкових i митних органiв, - 2102 гривнi;
працездатних осiб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури, - 1600 гривень;
осiб, якi втратили працездатнiсть, - 2361 гривня;
осiб, якi втратили працездатнiсть, який застосовується для визначення розмiру доплати за проживання на територiях радiоактивного забруднення, в тому числi за рiшеннями суду, - 1600 гривень.
Стаття 8. Установити з 1 сiчня 2025 року мiнiмальну заробiтну плату:
у мiсячному розмiрi - 8000 гривень;
у погодинному розмiрi - 48 гривень.
Розмiр мiнiмальної заробiтної плати, який застосовується як розрахункова величина для обчислення виплат за рiшеннями суду, встановлюється в розмiрi прожиткового мiнiмуму, зазначеного в абзацi дев'ятому статтi 7 цього Закону.
Стаття 9. Установити, що у 2025 роцi рiвень забезпечення прожиткового мiнiмуму для призначення допомоги вiдповiдно до Закону України "Про державну соцiальну допомогу малозабезпеченим сiм'ям" у вiдсотковому спiввiдношеннi до прожиткового мiнiмуму для основних соцiальних i демографiчних груп населення становить:
для працездатних осiб - 60 вiдсоткiв;
для осiб, якi втратили працездатнiсть, та осiб з iнвалiднiстю - 100 вiдсоткiв;
для дiтей - 145 вiдсоткiв вiдповiдного прожиткового мiнiмуму.
Рiвень забезпечення прожиткового мiнiмуму для визначення права на звiльнення вiд плати за харчування дитини у державних i комунальних закладах дошкiльної освiти вiдповiдно до Закону України "Про дошкiльну освiту" у 2025 роцi не збiльшується.
Стаття 10. Установити, що у загальному фондi Державного бюджету України на 2025 рiк:
до доходiв належать надходження, визначенi частиною другою статтi 29 Бюджетного кодексу України (крiм надходжень, визначених статтею 11 цього Закону), з урахуванням особливостей, визначених пунктами 17, 171, 172 роздiлу VI "Прикiнцевi та перехiднi положення" Бюджетного кодексу України, а також податок на дохiд, отриманий вiд азартних iгор з використанням гральних автоматiв, як складова частина податку на прибуток пiдприємств iз застосуванням положень, визначених пунктом 2 частини другої статтi 29 Бюджетного кодексу України, та 75 вiдсоткiв надходжень, визначених пунктом 134 частини третьої статтi 29 Бюджетного кодексу України, надходження, визначенi статтею 32 цього Закону; надходження вiд реалiзацiї автомобiлiв, наземних, водних та повiтряних транспортних засобiв, сiльськогосподарської технiки, обладнання та устаткування, що перебувають на балансi органiв державної влади та iнших державних органiв, утворених органами державної влади пiдприємств, установ та органiзацiй, якi використовують кошти державного бюджету; надходження, отриманi як плата (збiр) за вторинну (оброблену) геологiчну iнформацiю при оформленнi спецiального дозволу на користування надрами; надходження вiд збору на соцiально-економiчну компенсацiю ризику населення, яке проживає на територiї зони спостереження; надходження вiд урядiв iноземних держав, Європейського Союзу (у тому числi в рамках Угоди про фiнансування мiж Україною та Європейським Союзом, представленим Європейською Комiсiєю, вiд 8 липня 2024 року), мiжнародних органiзацiй, донорських установ, отриманi на безоплатнiй та безповоротнiй основi в рамках програм та проектiв бюджетної пiдтримки для посилення нацiональної системи стiйкостi та подолання наслiдкiв (у тому числi гуманiтарних, соцiальних, економiчних), спричинених повномасштабною збройною агресiєю Росiйської Федерацiї проти України;
джерелами формування у частинi фiнансування є надходження, визначенi частиною першою статтi 15 Бюджетного кодексу України щодо державного бюджету (крiм надходжень, визначених статтею 12 цього Закону), в тому числi надходження вiд реалiзацiї державних резиденцiй, державних дач, будинкiв вiдпочинку, оздоровчих закладiв, iншого нерухомого майна, що перебувають на балансi органiв державної влади та iнших державних органiв, утворених органами державної влади пiдприємств, установ та органiзацiй, якi використовують кошти державного бюджету;
джерелами формування у частинi кредитування є надходження, визначенi частиною другою статтi 30 Бюджетного кодексу України (крiм надходжень, визначених статтею 13 цього Закону).
Стаття 11. Установити, що джерелами формування спецiального фонду Державного бюджету України на 2025 рiк у частинi доходiв є надходження, визначенi частиною третьою статтi 29 Бюджетного кодексу України (крiм надходжень, визначених абзацом другим статтi 10 цього Закону), з урахуванням особливостей, визначених пунктами 17, 56 та абзацом першим пункту 60 роздiлу VI "Прикiнцевi та перехiднi положення" Бюджетного кодексу України, абзацом третiм частини першої статтi 37 цього Закону, а також такi надходження:
1) кошти вiд сплати особами з iнвалiднiстю часткової вартостi автомобiлiв та кошти вiд реалiзацiї автомобiлiв, повернутих особами з iнвалiднiстю;
2) плата за продукцiю, документи, що видаються пiд час надання адмiнiстративних послуг вiдповiдно до законiв України "Про Єдиний державний демографiчний реєстр та документи, що пiдтверджують громадянство України, посвiдчують особу чи її спецiальний статус", "Про дорожнiй рух", "Про перевезення небезпечних вантажiв";
3) 50 вiдсоткiв коштiв вiд реалiзацiї надлишкового озброєння, вiйськової та спецiальної технiки, нерухомого вiйськового майна Збройних Сил України (крiм коштiв вiд реалiзацiї розвiдувальним органом Мiнiстерства оборони України надлишкового озброєння, вiйськової та спецiальної технiки, нерухомого вiйськового майна);
4) 30 вiдсоткiв вартостi адмiнiстративної послуги, отриманої як частина адмiнiстративного збору за оформлення (у тому числi замiсть втрачених або викрадених), обмiн документiв, що пiдтверджують громадянство України, посвiдчують особу чи її спецiальний статус вiдповiдно до Закону України "Про Єдиний державний демографiчний реєстр та документи, що пiдтверджують громадянство України, посвiдчують особу чи її спецiальний статус";
5) внески на регулювання, якi сплачуються суб'єктами господарювання, що провадять дiяльнiсть у сферах енергетики та комунальних послуг, вiдповiдно до статтi 13 Закону України "Про Нацiональну комiсiю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг";
6) вiдсотки за користування пiльговим довгостроковим державним кредитом, наданим внутрiшньо перемiщеним особам, учасникам проведення антитерористичної операцiї (АТО) та/або учасникам проведення операцiї Об'єднаних сил (ООС) на придбання житла, i пеня за порушення строку платежу з погашення кредиту;
7) вiдсотки за користування пiльговими iпотечними кредитами, наданими внутрiшньо перемiщеним особам за рахунок коштiв гранту, наданих Кредитною установою для вiдбудови (KfW), i пеня за порушення строку платежiв з погашення кредитiв;
8) надходження в рамках програм бюджетної пiдтримки Європейського Союзу на пiдтримку швидкого вiдновлення України, подолання наслiдкiв (у тому числi економiчних, соцiальних, гуманiтарних), спричинених повномасштабною збройною агресiєю Росiйської Федерацiї проти України, у тому числi в рамках Угоди мiж Урядом України та Європейською Комiсiєю, що дiє вiд iменi Європейського Союзу, про фiнансування заходу "Пiдтримка швидкого вiдновлення України (Контракт з розбудови держави та посилення стiйкостi)" вiд 7 листопада 2023 року;
9) надходження вiд сплати дивiдендiв (доходу), нарахованих на акцiї приватного акцiонерного товариства "Українська фiнансова житлова компанiя", що належать державi, за результатами фiнансово-господарської дiяльностi товариства у 2024 роцi;
10) кошти, отриманi у зв'язку з виконанням законiв України "Про основнi засади примусового вилучення в Українi об'єктiв права власностi Росiйської Федерацiї та її резидентiв" та "Про санкцiї";
11) 90 вiдсоткiв орендної плати за земельнi дiлянки сiльськогосподарського призначення державної власностi, переданi в оренду вiдповiдно до статтi 1201 Земельного кодексу України.
Стаття 12. Установити, що джерелами формування спецiального фонду Державного бюджету України на 2025 рiк у частинi фiнансування є надходження, визначенi частиною третьою статтi 15 Бюджетного кодексу України, абзацом другим частини першої статтi 37 цього Закону, а також такi надходження:
1) залишок коштiв, джерелом формування яких були надходження в попереднi перiоди в рамках Угоди про фiнансування програми "Програма пiдтримки секторальної полiтики - Пiдтримка регiональної полiтики України", укладеної Урядом України та Європейським Союзом 27 листопада 2014 року, та Угоди мiж Урядом України та Європейською Комiсiєю, що дiє вiд iменi Європейського Союзу, про фiнансування заходу "Пiдтримка швидкого вiдновлення України (Контракт з розбудови держави та посилення стiйкостi)" вiд 7 листопада 2023 року;
2) залишок коштiв, джерелом формування яких були надходження вiд державного пiдприємства "Нацiональна атомна енергогенеруюча компанiя "Енергоатом" вiдповiдно до статей 7 i 8 Закону України "Про впорядкування питань, пов'язаних iз забезпеченням ядерної безпеки", що надiйшли у минулi перiоди;
3) залишок коштiв, джерелом формування яких були кошти, отриманi вiд продажу частин встановленої кiлькостi викидiв парникових газiв, передбаченого статтею 17 Кiотського протоколу до Рамкової конвенцiї Органiзацiї Об'єднаних Нацiй про змiну клiмату;
4) залишок коштiв, джерелом формування яких були надходження вiд Європейського iнвестицiйного банку в рамках проектiв "Основний кредит для малих та середнiх пiдприємств та компанiй з середнiм рiвнем капiталiзацiї" та "Основний кредит для аграрної галузi - Україна", одержанi за рахунок зовнiшнiх запозичень у попереднi перiоди;
5) залишок коштiв, джерелом формування яких були надходження, визначенi пунктом 6 статтi 13 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рiк" та не використанi у 2023 та 2024 роках на надання грантiв для створення або розвитку бiзнесу;
6) залишок коштiв, джерелом формування яких були кредити (позики), що надiйшли у 2022 роцi вiд Європейського iнвестицiйного банку в рамках iнвестицiйних проектiв та не використанi у 2023 та 2024 роках за напрямами, визначеними статтею 34 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рiк";
7) залишок коштiв, джерелом формування яких були надходження спецiального фонду державного бюджету, передбаченi на здiйснення заходiв, визначених пунктом 4 частини третьої статтi 242 Бюджетного кодексу України, який утворився на 1 сiчня 2023 року та не використаний у 2023 та 2024 роках на фiнансове забезпечення заходiв функцiонування i розвитку внутрiшнiх водних шляхiв та iнфраструктури внутрiшнього водного транспорту;
8) залишок коштiв, джерелом формування яких були надходження спецiального фонду державного бюджету, передбаченi на здiйснення заходiв, визначених пунктом 5 частини третьої статтi 242 Бюджетного кодексу України, що утворився на 1 сiчня 2024 року та не використаний у 2024 роцi;
9) залишок коштiв, джерелом формування яких були надходження вiд Європейського iнвестицiйного банку в рамках проекту "Реабiлiтацiя гiдроелектростанцiй", одержанi за рахунок зовнiшнiх запозичень у попереднi перiоди;
10) залишок коштiв, джерелом формування яких були надходження Державного агентства вiдновлення та розвитку iнфраструктури України, одержанi за рахунок запозичень, залучених пiд державнi гарантiї у попереднi роки;
11) 90 вiдсоткiв надходжень вiд приватизацiї будiвель та споруд державних закладiв вищої освiти та наукових установ, що реорганiзуються або реорганiзованi шляхом злиття або приєднання;
12) залишки коштiв, джерелом формування яких були доходи державного бюджету, визначенi пунктом 1 частини другої статтi 242 Бюджетного кодексу України, що надiйшли у попереднi роки та не використанi у 2024 роцi (крiм залишкiв коштiв за субвенцiєю, наданою вiдповiдно до пункту 2 частини третьої статтi 242 i статтi 1031 Бюджетного кодексу України, що зберiгаються на рахунках вiдповiдних мiсцевих бюджетiв i використовуються у 2025 роцi з урахуванням цiльового призначення субвенцiї, а також залишкiв коштiв, визначених пунктами 7 i 8 статтi 12 цього Закону).
Стаття 13. Установити, що джерелами формування спецiального фонду Державного бюджету України на 2025 рiк у частинi кредитування є надходження, визначенi частиною третьою статтi 30 Бюджетного кодексу України, а також такi надходження:
1) повернення коштiв, наданих з державного бюджету для кредитування окремих категорiй громадян, якi вiдповiдно до законодавства мають право на отримання таких кредитiв на будiвництво (придбання) житла, та науково-педагогiчних i педагогiчних працiвникiв, а також на будiвництво (реконструкцiю) i придбання житла для наукових, науково-педагогiчних та педагогiчних працiвникiв, i пеня;
2) повернення кредитiв у сумi 6.745,1 тис. гривень, наданих у 2007 роцi з Державного бюджету України на реалiзацiю iнновацiйних та iнвестицiйних проектiв у галузях економiки, насамперед iз впровадження передових енергозберiгаючих технологiй i технологiй з виробництва альтернативних джерел палива;
3) повернення кредитiв, наданих iз спецiального фонду державного бюджету внутрiшньо перемiщеним особам на придбання житла;
4) повернення кредитiв, наданих з державного бюджету внутрiшньо перемiщеним особам, учасникам проведення антитерористичної операцiї (АТО) та/або учасникам проведення операцiї Об'єднаних сил (ООС) на придбання житла.
Стаття 14. Установити, що у 2025 роцi кошти, отриманi до спецiального фонду Державного бюджету України згiдно з вiдповiдними пунктами частини третьої статтi 15, частини третьої статтi 29 i частини третьої статтi 30, абзацом першим пункту 60 роздiлу VI "Прикiнцевi та перехiднi положення" Бюджетного кодексу України, спрямовуються на реалiзацiю програм та здiйснення заходiв, визначених частиною четвертою статтi 30 Бюджетного кодексу України, у пропорцiях за напрямами, визначеними пiдпунктом 2 пункту 60 роздiлу VI "Прикiнцевi та перехiднi положення" Бюджетного кодексу України, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 56 роздiлу VI "Прикiнцевi та перехiднi положення" Бюджетного кодексу України, а кошти, отриманi до спецiального фонду Державного бюджету України згiдно з вiдповiдними пунктами статей 11 - 13 цього Закону, спрямовуються вiдповiдно на:
1) реалiзацiю Фондом соцiального захисту осiб з iнвалiднiстю заходiв щодо соцiального захисту осiб з iнвалiднiстю (за рахунок джерел, визначених пунктом 1 статтi 11 цього Закону);
2) закупiвлю продукцiї, документiв, що видаються пiд час надання адмiнiстративних послуг вiдповiдно до законiв України "Про Єдиний державний демографiчний реєстр та документи, що пiдтверджують громадянство України, посвiдчують особу чи її спецiальний статус", "Про дорожнiй рух", "Про перевезення небезпечних вантажiв" (за рахунок джерел, визначених пунктом 2 статтi 11 цього Закону);
3) будiвництво (придбання) житла для вiйськовослужбовцiв Збройних Сил України (за рахунок джерел, визначених пунктом 3 статтi 11 цього Закону);
4) розбудову iнфраструктури Єдиного державного демографiчного реєстру та функцiонування розпорядника зазначеного Реєстру та його територiальних органiв (за рахунок джерел, визначених пунктом 4 статтi 11 цього Закону);
5) забезпечення функцiонування постiйно дiючого незалежного державного колегiального органу, що здiйснює державне регулювання, монiторинг та контроль за дiяльнiстю суб'єктiв господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг (за рахунок джерел, визначених пунктом 5 статтi 11 цього Закону);
6) надання пiльгового довгострокового державного кредиту внутрiшньо перемiщеним особам, учасникам проведення антитерористичної операцiї (АТО) та/або учасникам проведення операцiї Об'єднаних сил (ООС) на придбання житла (за рахунок джерел, визначених пунктом 6 статтi 11 та пунктом 4 статтi 13 цього Закону);
7) надання пiльгових iпотечних кредитiв внутрiшньо перемiщеним особам (за рахунок джерел, визначених пунктом 7 статтi 11 та пунктом 3 статтi 13 цього Закону);
8) реалiзацiю програм допомоги Європейського Союзу щодо пiдтримки регiональної полiтики, а також державної полiтики щодо швидкого вiдновлення України, подолання наслiдкiв (у тому числi економiчних, соцiальних, гуманiтарних), спричинених повномасштабною збройною агресiєю Росiйської Федерацiї проти України (кошти спрямовуються головним бенефiцiарам вiдповiдно до напрямiв та розподiлу, установлених вiдповiдними угодами про фiнансування мiж Урядом України та Європейським Союзом) (за рахунок джерел, визначених пунктом 8 статтi 11 та пунктом 1 статтi 12 цього Закону);
9) реалiзацiю приватним акцiонерним товариством "Українська фiнансова житлова компанiя" житлової полiтики держави шляхом забезпечення громадян України житлом (за рахунок джерел, визначених пунктом 9 статтi 11 цього Закону);
10) фiнансову пiдтримку виробникiв сiльськогосподарської продукцiї для державної пiдтримки розвитку тваринництва та переробки сiльськогосподарської продукцiї (за рахунок джерел, визначених пунктом 11 статтi 11 цього Закону);
11) фонд лiквiдацiї наслiдкiв збройної агресiї, що передбачається за бюджетною програмою Мiнiстерства розвитку громад та територiй України (загальнодержавнi видатки та кредитування) "Фонд лiквiдацiї наслiдкiв збройної агресiї" (код 3121430) (за рахунок джерела, визначеного пунктом 10 статтi 11 цього Закону);
12) придбання Мiнiстерством енергетики України облiгацiй внутрiшньої державної позики вiдповiдно до статтi 9 Закону України "Про впорядкування питань, пов'язаних iз забезпеченням ядерної безпеки" (за рахунок джерел, визначених пунктом 2 статтi 12 та пунктом 2 статтi 13 цього Закону);
13) державну пiдтримку заходiв, спрямованих на зменшення обсягiв викидiв (збiльшення абсорбцiї) парникових газiв, у тому числi на утеплення примiщень закладiв соцiального забезпечення, розвиток мiжнародного спiвробiтництва з питань змiни клiмату (за рахунок джерел, визначених пунктом 3 статтi 12 цього Закону);
14) кредитування проектiв малого та середнього бiзнесу (за рахунок джерел, визначених пунктом 4 статтi 12 цього Закону);
15) надання грантiв для створення або розвитку бiзнесу (за рахунок джерел, визначених пунктом 5 статтi 12 цього Закону);
16) розвиток та вiдновлення iнфраструктури за новими бюджетними програмами Державного агентства вiдновлення та розвитку iнфраструктури України, вiдкритими пiд час внесення змiн до розпису Державного бюджету України (за рахунок джерел, визначених пунктом 6 статтi 12 цього Закону);
17) фiнансове забезпечення заходiв функцiонування i розвитку внутрiшнiх водних шляхiв та iнфраструктури внутрiшнього водного транспорту (за рахунок джерел, визначених пунктами 7 i 8 статтi 12 цього Закону);
18) кредитування заходiв у рамках проекту "Реабiлiтацiя гiдроелектростанцiй" (за рахунок джерел, визначених пунктом 9 статтi 12 цього Закону);
19) розвиток мережi та утримання автомобiльних дорiг загального користування (за рахунок джерел, визначених пунктами 10 i 12 статтi 12 цього Закону);
20) розвиток матерiально-технiчної бази державних закладiв вищої освiти та iнфраструктури наукової i науково-технiчної дiяльностi державних наукових установ, що реорганiзуються або реорганiзованi шляхом злиття або приєднання, в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України (за рахунок джерел, визначених пунктом 11 статтi 12 цього Закону);
21) надання кредитiв на будiвництво (реконструкцiю) i придбання житла для наукових, науково-педагогiчних та педагогiчних працiвникiв (за рахунок джерел, визначених пунктом 1 статтi 13 цього Закону).
Стаття 15. Установити, що у 2025 роцi Нацiональний банк України вiдповiдно до Закону України "Про Нацiональний банк України" перераховує до Державного бюджету України суму частини прибутку до розподiлу в розмiрi не менш як 63.900.000 тис. гривень.
Кошти, передбаченi частиною першою цiєї статтi, перераховуються Нацiональним банком України до Державного бюджету України вiдповiдно до графiка, встановленого Мiнiстерством фiнансiв України.
Стаття 16. Надати право Мiнiстерству фiнансiв України у разi потреби здiйснювати за рiшенням Кабiнету Мiнiстрiв України випуски облiгацiй внутрiшньої державної позики понад обсяги, встановленi додатком N 2 до цього Закону, з подальшим придбанням у державну власнiсть в обмiн на такi облiгацiї акцiй банкiв та обмiн облiгацiй внутрiшньої державної позики на ринкових умовах, що були ранiше випущенi з метою поповнення статутного капiталу банкiв, з вiдповiдним коригуванням граничного обсягу державного боргу, визначеного цим Законом, а також iнформуванням у тижневий строк Верховної Ради України.
На обсяг випущених облiгацiй внутрiшньої державної позики Мiнiстерство фiнансiв України збiльшує вiдповiднi показники фiнансування державного бюджету понад обсяги, встановленi додатком N 2 до цього Закону.
Стаття 17. Надати право Мiнiстерству фiнансiв України у разi потреби здiйснювати за рiшенням Кабiнету Мiнiстрiв України випуски облiгацiй внутрiшньої державної позики понад обсяги, встановленi додатком N 2 до цього Закону, в обмiн на такi облiгацiї векселiв, виданих Фондом гарантування вкладiв фiзичних осiб, з вiдповiдним коригуванням граничного обсягу державного боргу, визначеного цим Законом, а також iнформуванням у тижневий строк Верховної Ради України.
На обсяг випущених облiгацiй внутрiшньої державної позики Мiнiстерство фiнансiв України збiльшує вiдповiднi показники фiнансування державного бюджету понад обсяги, встановленi додатком N 2 до цього Закону.
Стаття 18. Надати право Мiнiстерству фiнансiв України здiйснювати правочини з державними деривативами, включаючи їх обмiн, випуск, купiвлю, викуп та продаж, у тому числi, як виняток з положень частини першої статтi 16 Бюджетного кодексу України, за рахунок здiйснення державних запозичень понад обсяги, встановленi додатком N 2 до цього Закону, з вiдповiдним коригуванням граничного обсягу державного боргу. Умови таких правочинiв визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
На обсяг здiйснених державних запозичень Мiнiстерство фiнансiв України збiльшує вiдповiднi показники фiнансування державного бюджету понад обсяги, встановленi додатком N 2 до цього Закону.
Стаття 19. Установити, що господарськi товариства, у статутному капiталi яких 100 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, та господарськi товариства, 100 вiдсоткiв акцiй (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 вiдсоткiв (крiм господарських товариств, акцiонером (учасником) яких є господарське товариство, у статутному капiталi якого 100 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, включених до консолiдованої фiнансової звiтностi такого господарського товариства), якi не прийняли рiшення про виплату дивiдендiв та затвердження розмiру рiчних дивiдендiв до 1 травня року, що настає за звiтним перiодом, сплачують до загального фонду державного бюджету частину чистого прибутку на державну частку в розмiрi 90 вiдсоткiв до 1 липня року, що настає за звiтним перiодом.
Господарськi товариства, у статутному капiталi яких є корпоративнi права держави, та господарськi товариства, 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 50 i бiльше вiдсоткiв (крiм тих, що визначенi частиною першою цiєї статтi, та крiм господарських товариств, акцiонером (учасником) яких є господарське товариство, у статутному капiталi якого 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, включених до консолiдованої фiнансової звiтностi такого господарського товариства), якi не прийняли рiшення про виплату дивiдендiв та затвердження розмiру рiчних дивiдендiв до 1 травня року, що настає за звiтним перiодом, сплачують до загального фонду державного бюджету та iншим учасникам господарського товариства пропорцiйно розмiру їх акцiй (часток) у статутному капiталi господарського товариства частину чистого прибутку в розмiрi 90 вiдсоткiв до 1 липня року, що настає за звiтним перiодом.
Господарськi товариства, у статутному капiталi яких 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, якi зобов'язанi складати та подавати консолiдовану фiнансову звiтнiсть вiдповiдно до закону, якi не прийняли рiшення про виплату дивiдендiв та затвердження розмiру рiчних дивiдендiв до 1 травня року, що настає за звiтним перiодом, сплачують до загального фонду державного бюджету та iншим учасникам господарського товариства пропорцiйно розмiру їх акцiй (часток) у статутному капiталi господарського товариства частину чистого прибутку в розмiрi 90 вiдсоткiв до 30 липня року, що настає за звiтним перiодом, за результатами фiнансово-господарської дiяльностi, вiдображеними у консолiдованiй рiчнiй фiнансовiй звiтностi, пiдтвердженiй незалежним аудитором.
На суму несвоєчасно сплачених коштiв (частини чистого прибутку) до державного бюджету контролюючими органами нараховується пеня, яка сплачується до загального фонду Державного бюджету України з розрахунку подвiйної облiкової ставки Нацiонального банку України вiд суми недоплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу, починаючи з наступного дня пiсля настання строку платежу i по день сплати включно.
Суб'єкти управлiння об'єктами державної власностi забезпечують реалiзацiю дивiдендної полiтики держави стосовно господарських товариств, у статутному капiталi яких є корпоративнi права держави, шляхом здiйснення вiдповiдних заходiв щодо прийняття в межах корпоративних прав держави рiшень про визначення розмiру, порядку та строкiв виплати дивiдендiв господарськими товариствами згiдно з їх установчими документами та законодавством.
Стаття 20. Установити, що у 2025 роцi для всiх категорiй працiвникiв установ, закладiв та органiзацiй бюджетної сфери, державних органiв розмiр заробiтної плати (грошового забезпечення) може змiнюватися виключно в межах бюджетних призначень на оплату працi, передбачених у державному бюджетi.
Стаття 21. Установити, що у 2025 роцi, як виняток з положень пунктiв 2 i 3 частини першої статтi 98, пункту 2 частини першої статтi 99 Бюджетного кодексу України (крiм бюджетiв мiсцевого самоврядування тимчасово окупованих територiй), горизонтальне вирiвнювання податкоспроможностi здiйснюється:
для обласних бюджетiв - окремо за очiкуваними надходженнями у 2024 роцi податку на прибуток пiдприємств, визначеного пунктом 11 частини першої статтi 66 Бюджетного кодексу України, та за очiкуваними надходженнями у 2024 роцi податку на доходи фiзичних осiб, визначеного пунктом 1 частини першої статтi 66 Бюджетного кодексу України, з урахуванням вимог абзацу першого пункту 60 роздiлу VI "Прикiнцевi та перехiднi положення" Бюджетного кодексу України;
для бюджетiв мiсцевого самоврядування, крiм бюджетiв мiсцевого самоврядування тимчасово окупованих територiй, бюджетiв мiст Києва та Севастополя i районiв у мiстах, - за очiкуваними надходженнями у 2024 роцi податку на доходи фiзичних осiб, визначеного пунктом 1 частини першої статтi 64 Бюджетного кодексу України, з урахуванням вимог абзацу першого пункту 60 роздiлу VI "Прикiнцевi та перехiднi положення" Бюджетного кодексу України.
Установити, що у 2025 роцi, як виняток з положень абзацу п'ятого частини третьої статтi 99 Бюджетного кодексу України, не здiйснюється передача реверсної дотацiї до державного бюджету з бюджетiв територiальних громад, територiї яких в установленому Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку включенi до перелiку територiй, на яких ведуться (велися) бойовi дiї, та для яких не визначено дату припинення можливостi бойових дiй або дату завершення бойових дiй.
Стаття 22. Установити, що у 2025 роцi на перiод дiї воєнного стану в Українi та протягом 30 днiв з дня його припинення або скасування не застосовуються положення частин десятої i одинадцятої статтi 23 Бюджетного кодексу України щодо бюджетних призначень головних розпорядникiв коштiв державного бюджету, що належать до сектору безпеки i оборони.
Стаття 23. Установити, що у 2025 роцi, як виняток з положень пункту 21 частини четвертої статтi 30 Бюджетного кодексу України, надходження, визначенi пунктом 135 частини третьої статтi 29 Бюджетного кодексу України, спрямовуються Мiнiстерству внутрiшнiх справ України та Нацiональнiй полiцiї України на здiйснення заходiв iз впровадження, розбудови, вiдновлення та експлуатацiї системи фiксацiї правопорушень у сферi забезпечення безпеки дорожнього руху в автоматичному режимi.
Стаття 24. Установити, що у 2025 роцi кошти, отриманi до спецiального фонду державного бюджету за рахунок джерел, визначених пунктом 51 частини третьої статтi 29 Бюджетного кодексу України, спрямовуються вiдповiдно до пункту 51 частини четвертої статтi 30 Бюджетного кодексу України на:
здiйснення загальнодержавних заходiв у сферi освiти, зокрема видання, придбання, доставку пiдручникiв, посiбникiв i навчально-методичної лiтератури для здобувачiв повної загальної середньої освiти та педагогiчних працiвникiв, видання iнтерактивних електронних додаткiв до пiдручникiв, апробацiю навчальної лiтератури за бюджетною програмою "Загальнодержавнi заходи у сферi освiти" (код 2201260);
закупiвлю лiкарських засобiв (у тому числi тих, що пiдлягають закупiвлi вiдповiдно до договорiв керованого доступу), iмунобiологiчних препаратiв (вакцин), медичних виробiв та допомiжних засобiв до них за бюджетною програмою "Забезпечення медичних заходiв окремих державних програм та комплексних заходiв програмного характеру" (код 2301400);
здiйснення заходiв у сферi культури за бюджетною програмою "Фонд розвитку закладiв загальнодержавного значення, в тому числi їх будiвництво" (код 3801280);
матерiально-технiчне забезпечення та цифровiзацiю сфери фiзичної культури i спорту за бюджетними програмами "Розвиток спорту серед осiб з iнвалiднiстю та їх фiзкультурно-спортивна реабiлiтацiя" (код 3401110) та "Розвиток фiзичної культури, спорту вищих досягнень та резервного спорту" (код 3401220).
Стаття 25. Установити, що у 2025 роцi, як виняток з положень частин другої i четвертої статтi 1032 Бюджетного кодексу України:
розподiл освiтньої субвенцiї з державного бюджету мiсцевим бюджетам мiж мiсцевими бюджетами здiйснюється Кабiнетом Мiнiстрiв України;
залишки коштiв за освiтньою субвенцiєю з державного бюджету мiсцевим бюджетам, якi утворилися на рахунках мiсцевих бюджетiв на кiнець 2024 року (крiм залишкiв коштiв, перерахованих у 2023 роцi вiдповiдно до статтi 32 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рiк" до мiсцевих бюджетiв), перераховуються Державною казначейською службою України до спецiального фонду Державного бюджету України для Мiнiстерства освiти i науки України з метою подальшого розподiлу таких коштiв за рiшеннями Кабiнету Мiнiстрiв України у визначеному ним порядку мiж мiсцевими бюджетами з урахуванням цiльового призначення освiтньої субвенцiї та на реалiзацiю заходiв у сферi освiти (з вiдкриттям у разi потреби нових бюджетних програм, включаючи трансферти мiсцевим бюджетам).
Стаття 26. Установити, що у 2025 роцi, як виняток з положень частин третьої i четвертої статтi 1033 Бюджетного кодексу України:
Кабiнетом Мiнiстрiв України у визначеному ним порядку здiйснюється розподiл субвенцiї з державного бюджету мiсцевим бюджетам на надання державної пiдтримки особам з особливими освiтнiми потребами мiж обласними бюджетами та бюджетами мiсцевого самоврядування;
залишки коштiв за субвенцiєю з державного бюджету мiсцевим бюджетам на надання державної пiдтримки особам з особливими освiтнiми потребами, якi утворилися на рахунках мiсцевих бюджетiв на кiнець 2024 року, перераховуються Державною казначейською службою України до спецiального фонду Державного бюджету України для Мiнiстерства освiти i науки України з метою подальшого розподiлу таких коштiв за рiшеннями Кабiнету Мiнiстрiв України у визначеному ним порядку мiж мiсцевими бюджетами з урахуванням цiльового призначення зазначеної субвенцiї.
Стаття 27. Установити, що у 2025 роцi, як виняток з положень статей 16 i 40 Бюджетного кодексу України, можуть залучатися кошти, визначенi пунктом 1 частини третьої статтi 15 Бюджетного кодексу України, у тому числi в рамках угод з iноземними державами, iноземними фiнансовими установами та мiжнародними фiнансовими органiзацiями, повернення яких буде здiйснюватися за рахунок доходiв, отриманих вiд заморожених активiв Росiйської Федерацiї, за механiзмом, визначеним Регламентом (ЄС) 2024/2773 Європейського парламенту i Ради Європейського Союзу вiд 24 жовтня 2024 року та вiдповiдними угодами з такими iноземними державами, iноземними фiнансовими установами та мiжнародними фiнансовими органiзацiями, i не передбаченi у перелiку, визначеному додатком N 8 до цього Закону, кошти, визначенi пунктом 13 частини третьої статтi 29 Бюджетного кодексу України i не передбаченi у додатку N 1 до цього Закону, кошти у рамках програм бюджетної пiдтримки Європейського Союзу (на пiдтримку швидкого вiдновлення України та здiйснення заходiв, передбачених вiдповiдними угодами про фiнансування з Європейським Союзом, у тому числi Угодою мiж Урядом України та Європейською Комiсiєю, що дiє вiд iменi Європейського Союзу, про фiнансування заходу "Пiдтримка швидкого вiдновлення України (Контракт з розбудови держави та посилення стiйкостi)" вiд 7 листопада 2023 року), не передбаченi у додатку N 1 до цього Закону, якi за рiшенням Кабiнету Мiнiстрiв України (яке може передбачати вiдкриття нових бюджетних програм, включаючи трансферти мiсцевим бюджетам) спрямовуються за спецiальним фондом державного бюджету вiдповiдно на реалiзацiю проектiв, програм та заходiв, визначених пунктами 1 i 12 частини четвертої статтi 30 Бюджетного кодексу України, програм бюджетної пiдтримки Європейського Союзу (на пiдтримку швидкого вiдновлення України та здiйснення заходiв, передбачених вiдповiдними угодами про фiнансування з Європейським Союзом, у тому числi Угодою мiж Урядом України та Європейською Комiсiєю, що дiє вiд iменi Європейського Союзу, про фiнансування заходу "Пiдтримка швидкого вiдновлення України (Контракт з розбудови держави та посилення стiйкостi)" вiд 7 листопада 2023 року), включаючи реалiзацiю публiчних iнвестицiйних проектiв, зокрема для створення житлових фондiв соцiального житла та соцiальної оренди для забезпечення доступу до житла осiб, якi його потребують, у тому числi внутрiшньо перемiщених осiб, та здiйснення заходiв з вiдновлення України i лiквiдацiї наслiдкiв збройної агресiї Росiйської Федерацiї проти України.
Мiжнароднi договори України, у тому числi тi, на пiдставi яких залучаються такi кошти, можуть включати, зокрема, положення щодо вiдмови вiд суверенного iмунiтету України в можливих спорах щодо таких зобов'язань та не потребують ратифiкацiї Верховною Радою України.
Залучення коштiв, визначених пунктом 1 частини третьої статтi 15 Бюджетного кодексу України в рамках угод з iноземними державами, iноземними фiнансовими установами та мiжнародними фiнансовими органiзацiями, повернення яких буде здiйснюватися за рахунок доходiв, отриманих вiд заморожених активiв Росiйської Федерацiї, за механiзмом, визначеним Регламентом (ЄС) 2024/2773 Європейського парламенту i Ради Європейського Союзу вiд 24 жовтня 2024 року, на виконання частини першої цiєї статтi здiйснюється за умови виконання у поточному бюджетному перiодi плану державних зовнiшнiх запозичень до загального фонду державного бюджету (з урахуванням можливого збiльшення такого плану в разi застосування положень частини четвертої статтi 15 Бюджетного кодексу України).
На обсяг внесених змiн до розпису спецiального фонду Державного бюджету України з метою вiдображення надходження у 2025 роцi таких коштiв здiйснюється коригування вiдповiдних показникiв доходiв, фiнансування, видаткiв та кредитування, граничних обсягiв дефiциту державного бюджету i державного боргу, перелiку кредитiв (позик), що залучаються державою до спецiального фонду Державного бюджету України у 2025 роцi вiд iноземних держав, iноземних фiнансових установ i мiжнародних фiнансових органiзацiй для реалiзацiї iнвестицiйних проектiв, визначених цим Законом.
Стаття 28. Дозволити Мiнiстерству фiнансiв України за рiшенням Кабiнету Мiнiстрiв України, як виняток з положень частини тринадцятої статтi 17 Бюджетного кодексу України, здiйснювати вiдстрочення платежiв за заборгованiстю суб'єктiв господарювання перед державою за кредитами (позиками), залученими державою, на умовах договорiв про вiдстрочення платежiв за залученими державою кредитами (позиками), якi були джерелом вiдповiдних кредитiв, наданих з державного бюджету суб'єктам господарювання.
Стаття 29. Установити, що, як виняток з положень частини шостої статтi 23 Бюджетного кодексу України, розподiл бюджетних призначень за бюджетною програмою "Забезпечення iнституцiйної спроможностi органiв державної влади" (код 3511360) здiйснюється Кабiнетом Мiнiстрiв України у встановленому ним порядку.
Стаття 30. Установити, що у 2025 роцi вiдпустки, визначенi пунктом 1 частини першої статтi 4 Закону України "Про вiдпустки", на якi працiвник державного органу набув право за останнiй вiдпрацьований робочий рiк, мають бути використанi таким працiвником до кiнця 2025 року.
У разi невикористання працiвником державного органу вiдпусток, визначених частиною першою цiєї статтi, йому в межах затверджених видаткiв на оплату працi вiдповiдного державного органу має бути виплачено грошову компенсацiю за всi днi невикористаної вiдпустки, на якi вiн набув право за останнiй вiдпрацьований робочий рiк.
Стаття 31. Установити, що у 2025 роцi пiдтримка фермерських господарств та iнших виробникiв сiльськогосподарської продукцiї за бюджетною програмою Мiнiстерства аграрної полiтики та продовольства України "Пiдтримка фермерських господарств та iнших виробникiв сiльськогосподарської продукцiї" (код 2801500) здiйснюється через Український державний фонд пiдтримки фермерських господарств у разi внесення вiдомостей про них до Державного аграрного реєстру.
При цьому у 2025 роцi до Державного аграрного реєстру включаються тимчасово, на перiод дiї воєнного стану та не бiльш як на шiсть мiсяцiв пiсля його припинення або скасування, вiдомостi про виробникiв сiльськогосподарської продукцiї без дотримання вимог, визначених пунктом 2.151 статтi 2 Закону України "Про державну пiдтримку сiльського господарства України", щодо питомої ваги вартостi сiльськогосподарських товарiв/послуг.
Стаття 32. Установити, що у 2025 роцi, як виняток з положень статтi 242, пункту 1 частини другої статтi 245, пунктiв 1 - 3, 6, 62, 63, 64, 65, 68, 69 частини третьої статтi 29, пунктiв 21 i 24 частини четвертої статтi 30 та частини першої статтi 1031 Бюджетного кодексу України, надходження, визначенi пунктами 1 - 3, 6, 62, 63, 64, 65, 68, 69 частини третьої статтi 29 Бюджетного кодексу України, зараховуються в повному обсязi до загального фонду Державного бюджету України.
Стаття 33. Дозволити Кабiнету Мiнiстрiв України, як виняток з положень частини четвертої статтi 13 i частини другої статтi 57 Бюджетного кодексу України, спрямувати залишки коштiв станом на 1 сiчня 2025 року, джерелом формування яких були надходження спецiального фонду державного бюджету вiд плати за послуги, наданi Державною службою геологiї та надр України, отриманi як плата (збiр) за вторинну (оброблену) геологiчну iнформацiю при оформленнi спецiального дозволу на користування надрами, на здiйснення заходiв у сферi оборони.
Стаття 34. Установити, що обчислення iндексу споживчих цiн для iндексацiї грошових доходiв населення провадиться наростаючим пiдсумком починаючи з сiчня 2025 року, який приймається за 1 або 100 вiдсоткiв. Сума iндексацiї, яка склалася у груднi 2024 року, у сiчнi 2025 року не нараховується.
Стаття 35. Установити, що у 2025 роцi в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України, фрахтувальникам, операторам та/або власникам морських суден та суден внутрiшнього плавання, що ходять пiд прапором України та пiд прапорами iноземних держав, можуть надаватися гарантiї компенсацiї шкоди, заподiяної внаслiдок збройної агресiї Росiйської Федерацiї проти України та воєнних дiй на територiї України, у сумi до 2.000.000 тис. гривень за рахунок коштiв резервного фонду державного бюджету.
Стаття 36. Дозволити Кабiнету Мiнiстрiв України, як виняток з положень частини другої статтi 57 Бюджетного кодексу України, за зверненням Нацiональної комiсiї, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, спрямувати у 2025 роцi частину залишку коштiв, джерелом формування яких були надходження спецiального фонду державного бюджету вiд внескiв на регулювання, якi сплачуються суб'єктами господарювання, що провадять дiяльнiсть у сферах енергетики та комунальних послуг, вiдповiдно до статтi 13 Закону України "Про Нацiональну комiсiю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", утвореного станом на 1 сiчня 2025 року, на здiйснення заходiв у сферi оборони.
Стаття 37. Установити, що у 2025 роцi:
як виняток з положень частини другої статтi 57 Бюджетного кодексу України, залишок коштiв, джерелом формування яких були перерахованi Фондом загальнообов'язкового державного соцiального страхування України на випадок безробiття кошти вiдповiдно до статтi 37 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рiк", що не використаний у 2024 роцi, зберiгається на рахунках спецiального фонду державного бюджету;
як виняток з положень частини третьої статтi 16 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соцiальне страхування на випадок безробiття", Фонд загальнообов'язкового державного соцiального страхування України на випадок безробiття перераховує до спецiального фонду державного бюджету не менше 95 вiдсоткiв залишку коштiв, що утворився в нього на 1 сiчня 2025 року за рахунок надходжень єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування, розподiленого на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування на випадок безробiття.
Надходження, визначенi абзацами другим i третiм частини першої цiєї статтi, розподiляються за рiшенням Кабiнету Мiнiстрiв України (з вiдкриттям у разi потреби нових бюджетних програм для Мiнiстерства економiки України) i спрямовуються на часткову компенсацiю вартостi сiльськогосподарської технiки та обладнання вiтчизняного виробництва, державне стимулювання створення iндустрiальних паркiв, забезпечення державної пiдтримки реалiзацiї iнвестицiйних проектiв iз значними iнвестицiями, компенсацiю витрат за гуманiтарне розмiнування земель сiльськогосподарського призначення (в сумi 2.000.000 тис. гривень), пiдтримку внутрiшнього попиту на вiтчизнянi товари та послуги.
Стаття 38. Установити, що у 2025 роцi для осiб, яким пенсiя призначена вiдповiдно до Закону України "Про пенсiйне забезпечення осiб, звiльнених з вiйськової служби, та деяких iнших осiб", розмiр iз солiдарної системи загальнообов'язкового державного пенсiйного страхування визначається на рiвнi трьох прожиткових мiнiмумiв для осiб, якi втратили працездатнiсть, встановлених законодавством.
У 2025 роцi (починаючи з 1 сiчня) для осiб, яким пенсiї (щомiсячне довiчне грошове утримання) призначено вiдповiдно до законiв України "Про державну службу", "Про службу в органах мiсцевого самоврядування", "Про статус народного депутата України", "Про наукову i науково-технiчну дiяльнiсть", "Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи", "Про прокуратуру", "Про судоустрiй i статус суддiв", "Про Конституцiйний Суд України" та якi мають право на пенсiю вiдповiдно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсiйне страхування", частина пенсiйної виплати (частина щомiсячного довiчного грошового утримання), що визначена вiдповiдно до статтi 27, абзацу другого частини першої та частини другої статтi 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсiйне страхування", фiнансується iз солiдарної системи загальнообов'язкового державного пенсiйного страхування, а рiзниця пенсiйної виплати фiнансується вiдповiдно до законодавства.
Стаття 39. Установити, що у 2025 роцi (починаючи з 1 сiчня) розмiр максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування (максимальної суми доходу застрахованої особи на мiсяць, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування, визначеної Законом України "Про збiр та облiк єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування") дорiвнює двадцяти розмiрам мiнiмальної заробiтної плати, встановленої законом.
Стаття 40. Установити, що у 2025 роцi акцiонерне товариство "Державний ощадний банк України" перераховує до Пенсiйного фонду України залишок коштiв, що утворився в нього станом на 1 сiчня 2025 року на рахунках внутрiшньо перемiщених осiб, вiдкритих в акцiонерному товариствi "Державний ощадний банк України" для виплати пенсiй (щомiсячного довiчного грошового утримання) вiдповiдно до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 5 листопада 2014 року N 637 "Про здiйснення соцiальних виплат внутрiшньо перемiщеним особам", рух за якими не здiйснювався бiльше одного року, а також осiб, якi згiдно iз зазначеною постановою не пройшли фiзичну iдентифiкацiю протягом шести мiсяцiв з дати, коли така iдентифiкацiя повинна бути здiйснена.
Перерахування здiйснюється згiдно з графiком, установленим Мiнiстерством фiнансiв України за погодженням з Нацiональним банком України, у мiрi, в якiй таке перерахування не призводить до недотримання з боку акцiонерного товариства "Державний ощадний банк України" рiвня капiталу та пруденцiйних нормативiв, необхiдних для забезпечення вимог, установлених Законом України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть".
Акцiонерне товариство "Державний ощадний банк України" не здiйснює перерахування коштiв, якщо рахунок внутрiшньо перемiщеної особи або майновi права на грошовi кошти, що розмiщенi на такому рахунку, є предметом обтяження, арешту або законодавством заборонено перерахування вiдповiдних коштiв з iнших причин.
У разi звернення до акцiонерного товариства "Державний ощадний банк України"/Пенсiйного фонду України пенсiонерiв, кошти на виплату пенсiй (щомiсячного довiчного грошового утримання) яких повернуто Пенсiйному фонду України, вiдновлення та виплата їм пенсiй (щомiсячного довiчного грошового утримання) здiйснюються у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Кабiнет Мiнiстрiв України має право встановлювати особливостi застосування цiєї статтi за погодженням з Нацiональним банком України.
Стаття 41. Установити, що у 2025 роцi у випадках, передбачених Законом України "Про судоустрiй i статус суддiв", суддi мiсцевого суду в межах коштiв, передбачених у кошторисi на суддiвську винагороду, щомiсяця виплачується спецiальна доплата у розмiрi п'яти прожиткових мiнiмумiв для працездатних осiб, що застосовується для визначення базового розмiру посадового окладу суддi.
Така спецiальна доплата є тимчасовою, не вважається складовою суддiвської винагороди суддi, не застосовується для цiлей перерахунку ранiше призначеного щомiсячного довiчного грошового утримання та не впливає на нього.
Стаття 42. Установити, що у 2025 роцi, як виняток з положень частин першої та третьої статтi 15, частини четвертої статтi 23, статтi 30, частини другої статтi 48, пункту 5 частини першої статтi 52 Бюджетного кодексу України, за рiшенням Кабiнету Мiнiстрiв України та за згодою з вiдповiдним кредитором кредити (позики), що залучаються державою вiд iноземних держав, iноземних фiнансових установ i мiжнародних фiнансових органiзацiй для реалiзацiї iнвестицiйних проектiв, можуть спрямовуватися на фiнансування загального фонду державного бюджету з подальшим передбаченням у наступних бюджетних перiодах видаткiв спецiального фонду державного бюджету та джерел їх покриття, в тому числi з можливiстю передбачення вiдповiдних видаткiв за рахунок коштiв загального фонду державного бюджету вiдповiдно до закону про Державний бюджет України на вiдповiдний рiк, у розмiрi, необхiдному для досягнення цiлей, визначених мiжнародними договорами, на пiдставi яких залучаються такi кредити (позики). Закупiвлi в рамках реалiзацiї таких iнвестицiйних проектiв здiйснюються згiдно з правилами i процедурами, встановленими мiжнародними фiнансовими органiзацiями, вiдповiдно до статтi 6 Закону України "Про публiчнi закупiвлi".
Стаття 43. Створити у 2025 роцi фонд лiквiдацiї наслiдкiв збройної агресiї у складi спецiального фонду Державного бюджету України з метою лiквiдацiї наслiдкiв (у тому числi гуманiтарних, соцiальних, економiчних), спричинених збройною агресiєю Росiйської Федерацiї проти України.
Рiшення про видiлення коштiв з фонду лiквiдацiї наслiдкiв збройної агресiї (з вiдкриттям у разi потреби нових бюджетних програм) приймаються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Обмеження, встановленi частиною десятою статтi 23 Бюджетного кодексу України, не застосовуються у разi прийняття рiшень про видiлення коштiв за напрямом, передбаченим цiєю статтею.
Кошти фонду лiквiдацiї наслiдкiв збройної агресiї спрямовуються на компенсацiю за знищений/пошкоджений об'єкт житлового призначення (у тому числi будинки дачнi та садовi).
Звiт про надходження i використання коштiв фонду лiквiдацiї наслiдкiв збройної агресiї подається Державною казначейською службою України Верховнiй Радi України, Президенту України, Кабiнету Мiнiстрiв України, Рахунковiй палатi, Мiнiстерству розвитку громад та територiй України та Мiнiстерству фiнансiв України щомiсяця не пiзнiше 25 числа мiсяця, що настає за звiтним перiодом.
Стаття 44. Установити, що, як виняток з положень частини другої статтi 57 Бюджетного кодексу України, залишки коштiв станом на 1 сiчня 2025 року, джерелом формування яких були надходження спецiального фонду державного бюджету в попереднiх бюджетних перiодах до фонду лiквiдацiї наслiдкiв збройної агресiї, зберiгаються на рахунку спецiального фонду державного бюджету за бюджетною програмою Мiнiстерства розвитку громад та територiй України (загальнодержавнi видатки та кредитування) "Фонд лiквiдацiї наслiдкiв збройної агресiї" (код 3121430) i за рiшеннями Кабiнету Мiнiстрiв України (з вiдкриттям у разi потреби нових бюджетних програм, включаючи трансферти мiсцевим бюджетам) спрямовуються на завершення проектiв (об'єктiв, заходiв), реалiзацiя яких у попереднiх бюджетних перiодах здiйснювалася за рахунок коштiв фонду лiквiдацiї наслiдкiв збройної агресiї.
Стаття 45. Установити, що у 2025 роцi на перiод дiї воєнного стану в Українi доплата непрацюючим пенсiонерам, якi постiйно проживають у зонi безумовного (обов'язкового) вiдселення та в зонi гарантованого добровiльного вiдселення, встановлюється за умови, що такi особи проживали або працювали у зонi безумовного (обов'язкового) вiдселення або в зонi гарантованого добровiльного вiдселення, станом на 26 квiтня 1986 року чи у перiод з 26 квiтня 1986 року до 1 сiчня 1993 року, у зв'язку з чим особi надано статус особи, яка постраждала внаслiдок Чорнобильської катастрофи. Доплата за проживання на зазначених територiях встановлюється у розмiрi 2361 гривня.
Особам, якi пiсля аварiї на Чорнобильськiй АЕС (26 квiтня 1986 року) самостiйно або у встановленому законодавством порядку за направленнями обласних державних адмiнiстрацiй змiнили мiсце проживання за межi зон безумовного (обов'язкового) вiдселення або гарантованого добровiльного вiдселення та в подальшому повернулися на постiйне мiсце проживання до цих зон, а також особам, якi зареєстрували своє мiсце проживання чи переїхали на постiйне мiсце проживання до зазначених зон пiсля аварiї на Чорнобильськiй АЕС, доплата за проживання в таких зонах не встановлюється.
Виплата доплати за проживання у зонi безумовного (обов'язкового) вiдселення та в зонi гарантованого добровiльного вiдселення непрацюючим пенсiонерам припиняється пiсля залишення особою свого мiсця постiйного проживання на зазначених територiях та декларування/реєстрацiї мiсця проживання за межами зон безумовного (обов'язкового) вiдселення та зон гарантованого добровiльного вiдселення, що пiдтверджується вiдомостями Єдиного державного демографiчного реєстру та iнших державних реєстрiв.
Для встановлення виплат, передбачених цiєю статтею, Пенсiйному фонду України забезпечити звiрення вiдомостей про постiйне мiсце проживання одержувачiв доплати за проживання у зонi безумовного (обов'язкового) вiдселення та в зонi гарантованого добровiльного вiдселення iз вiдомостями Єдиного державного демографiчного реєстру та iнших державних реєстрiв для продовження чи припинення вiдповiдних виплат, а також приведення розмiрiв доплати за проживання у зонi безумовного (обов'язкового) вiдселення або в зонi гарантованого добровiльного вiдселення та пенсiйних виплат у вiдповiднiсть iз цiєю статтею.
Стаття 46. Установити, що у 2025 роцi у перiод дiї воєнного стану пенсiї, призначенi (перерахованi) вiдповiдно до Митного кодексу України, законiв України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Нацiональний банк України", "Про Кабiнет Мiнiстрiв України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах мiсцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи", "Про державну пiдтримку засобiв масової iнформацiї та соцiальний захист журналiстiв", "Про наукову i науково-технiчну дiяльнiсть", "Про пенсiйне забезпечення осiб, звiльнених з вiйськової служби, та деяких iнших осiб", Постанови Верховної Ради України вiд 13 жовтня 1995 року N 379/95-ВР "Про затвердження Положення про помiчника-консультанта народного депутата України" (з урахуванням надбавок, пiдвищень, додаткової пенсiї, цiльової грошової допомоги, пенсiї за особливi заслуги перед Україною, iндексацiї та iнших доплат до пенсiї, встановлених законодавством), розмiр яких (пенсiйної виплати) перевищує десять прожиткових мiнiмумiв, установлених для осiб, якi втратили працездатнiсть, виплачуються iз застосуванням до суми перевищення коефiцiєнтiв у розмiрах i порядку, визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Стаття 47. Дозволити Мiнiстерству фiнансiв України здiйснювати за рiшенням Кабiнету Мiнiстрiв України випуски облiгацiй внутрiшньої державної позики понад обсяги, встановленi додатком N 2 до цього Закону, у сумi 30.000.000 тис. гривень з подальшим придбанням у державну власнiсть в обмiн на такi облiгацiї акцiй додаткової емiсiї приватного акцiонерного товариства "Українська фiнансова житлова компанiя" з вiдповiдним коригуванням граничного обсягу державного боргу, визначеного цим Законом, а також iнформуванням у тижневий строк Верховної Ради України.
На обсяг випущених облiгацiй внутрiшньої державної позики Мiнiстерство фiнансiв України збiльшує вiдповiднi показники фiнансування державного бюджету понад обсяги, встановленi додатком N 2 до цього Закону.
Стаття 48. Установити, що у 2025 роцi кошти державного фонду регiонального розвитку спрямовуються на реалiзацiю публiчних iнвестицiйних проектiв у порядку, визначеному Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Стаття 49. Установити, що у 2025 роцi, як виняток з положень пункту 1 частини другої статтi 29 та пункту 1 частини першої статтi 64 Бюджетного кодексу України, податок на доходи фiзичних осiб (крiм податку, визначеного пунктом 11 частини другої статтi 29 Бюджетного кодексу України, та податку вiд оподаткування доходiв у виглядi грошового забезпечення, грошових винагород та iнших виплат, одержаних вiйськовослужбовцями, полiцейськими та особами рядового i начальницького складу), що сплачується (перераховується) згiдно з Податковим кодексом України на вiдповiднiй територiї України (крiм територiї мiст Києва та Севастополя), зараховується до загального фонду державного бюджету у розмiрi 21 вiдсоток, до загального фонду бюджетiв сiльських, селищних, мiських територiальних громад - у розмiрi 64 вiдсотки.
З метою сталого проходження опалювального перiоду 2024/2025 рокiв та забезпечення своєчасних розрахункiв за комунальнi послуги та енергоносiї у 2025 роцi додатковi надходження до загального фонду бюджетiв сiльських, селищних, мiських територiальних громад, визначенi частиною першою цiєї статтi, у розмiрi 4 вiдсотки спрямовуються на проведення розрахункiв за електричну та теплову енергiю, водопостачання, водовiдведення, природний газ, iншi енергоносiї, якi використовуються в процесi виробництва теплоенергiї або iншого виду енергiї, на пiдтримку пiдприємств з виробництва, транспортування, постачання теплової енергiї, централiзованого постачання холодної води та водовiдведення.
ПРИКIНЦЕВI ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинностi з 1 сiчня 2025 року, крiм статтi 41 цього Закону, яка набирає чинностi з дня набрання чинностi законом про внесення змiн до Закону України "Про судоустрiй i статус суддiв" щодо виплати суддi мiсцевого суду спецiальної доплати, але не ранiше 1 сiчня 2025 року.
2. Додатки NN 1 - 8 до цього Закону є його невiд'ємною частиною.
3. Зупинити на 2025 рiк дiю:
абзацiв другого i третього частини першої статтi 14 Бюджетного кодексу України;
частини другої статтi 18 Бюджетного кодексу України;
статтi 241 Бюджетного кодексу України;
пункту 52 роздiлу VI "Прикiнцевi та перехiднi положення" Бюджетного кодексу України;
частини другої статтi 18 Закону України "Про судову експертизу" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1994 р., N 28, ст. 232; 2017 р., N 48, ст. 436; 2018 р., N 6 - 7, ст. 43) щодо розмiру посадових окладiв судових експертiв;
частини першої статтi 121, частин першої, другої та п'ятої статтi 122 Закону України "Про використання ядерної енергiї та радiацiйну безпеку" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1995 р., N 12, ст. 81; 2010 р., N 1, ст. 3; 2013 р., N 14, ст. 90; 2014 р., N 20 - 21, ст. 712; 2020 р., N 28, ст. 188);
абзацу першого частини п'ятої статтi 4 Закону України "Про державнi фiнансовi гарантiї медичного обслуговування населення" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2018 р., N 5, ст. 31; iз змiнами, внесеними Законом України вiд 1 липня 2022 року N 2347-IX) в частинi затвердження Верховною Радою України програми медичних гарантiй у складi закону про Державний бюджет України на вiдповiдний рiк;
статтi 35 Закону України "Про Центральну виборчу комiсiю" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2004 р., N 36, ст. 448; 2020 р., NN 7 - 9, ст. 48, N 36, ст. 273);
пунктiв 1 - 3 частини першої статтi 3, частини другої статтi 4, пункту 3 роздiлу "Прикiнцевi та перехiднi положення" Закону України "Про заходи, спрямованi на погашення заборгованостi, що утворилася на оптовому ринку електричної енергiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2020 р., N 47, ст. 407);
частини третьої статтi 8 Закону України "Про альтернативнi джерела енергiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., N 24, ст. 155; 2020 р., N 50, ст. 456; 2023 р., N 82, ст. 301);
абзацу п'ятого пункту 4 роздiлу II "Прикiнцевi та перехiднi положення" Закону України "Про внесення змiн до деяких законiв України щодо удосконалення умов пiдтримки виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2020 р., N 50, ст. 456);
пiдпункту 3 пункту 4 статтi 21 "Прикiнцевi та перехiднi положення" Закону України "Про енергетичну ефективнiсть" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2022 р., N 2, ст. 8);
частини двадцять четвертої статтi 96 Закону України "Про альтернативнi джерела енергiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., N 24, ст. 155; 2023 р., N 82, ст. 301) в частинi фiнансування за рахунок коштiв державного та мiсцевих бюджетiв, випуску "зелених" облiгацiй;
абзацу дев'ятого частини першої статтi 4 Закону України "Про заходи, спрямованi на врегулювання заборгованостi теплопостачальних та теплогенеруючих органiзацiй та пiдприємств централiзованого водопостачання i водовiдведення" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2016 р., N 51, ст. 839; 2021 р., N 48, ст. 387; 2023 р., N 19 - 20, ст. 83);
статтi 7 Закону України "Про заходи, спрямованi на подолання кризових явищ та забезпечення фiнансової стабiльностi на ринку природного газу" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2021 р., N 48, ст. 387);
статтi 19 Закону України "Про Нацiональну комiсiю, що здiйснює державне регулювання у сферах електронних комунiкацiй, радiочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку" вiд 16 грудня 2021 року N 1971-IX;
абзацу другого частини четвертої, частини п'ятої в частинi розмiрiв посадових окладiв працiвникiв Державної судової адмiнiстрацiї України та центрального органу управлiння Служби судової охорони, частини шостої статтi 150 Закону України "Про судоустрiй i статус суддiв" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2016 р., N 31, ст. 545; 2023 р., N 94, ст. 369);
пункту 3 частини першої статтi 12, пункту 3 частини першої статтi 13, пункту 3 частини першої статтi 14, пункту 3 частини першої статтi 15, пункту 6 частини першої статтi 16 Закону України "Про статус ветеранiв вiйни, гарантiї їх соцiального захисту" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1993 р., N 45, ст. 425 iз наступними змiнами);
пункту 4 частини першої статтi 20, пункту 10 частини третьої статтi 30 Закону України "Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1992 р., N 13, ст. 178 iз наступними змiнами);
пункту 6 частини першої статтi 9, статтi 33 Закону України "Про основнi засади соцiального захисту ветеранiв працi та iнших громадян похилого вiку в Українi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1994 р., N 4, ст. 18 iз наступними змiнами);
пункту 3 частини першої статтi 61, пункту 3 частини першої статтi 62, пункту 3 частини першої статтi 63, пункту 3 частини першої статтi 64 Закону України "Про жертви нацистських переслiдувань" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2000 р., N 24, ст. 182 iз наступними змiнами);
статтi 29 Закону України "Про реабiлiтацiю осiб з iнвалiднiстю в Українi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2006 р., N 2 - 3, ст. 36 iз наступними змiнами);
частини шостої статтi 38 Закону України "Про основи соцiальної захищеностi осiб з iнвалiднiстю в Українi" (Вiдомостi Верховної Ради УРСР, 1991 р., N 21, ст. 252 iз наступними змiнами);
абзацу другого частини п'ятої статтi 6 Закону України "Про реабiлiтацiю жертв репресiй комунiстичного тоталiтарного режиму 1917 - 1991 рокiв" (Вiдомостi Верховної Ради УРСР, 1991 р., N 22, ст. 262 iз наступними змiнами);
абзацу першого та другого речення абзацу другого частини четвертої статтi 78, частини одинадцятої статтi 84, другого речення абзацу другого частини першої та пункту 1 частини другої статтi 89 Закону України "Про медiа" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2023 р., NN 47 - 50, ст. 120, N 76, ст. 268);
статтi 13 Закону України "Про Нацiональне агентство України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2016 р., N 1, ст. 2, N 11, ст. 129);
частини першої статтi 52 Закону України "Про державну службу" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2016 р., N 4, ст. 43; 2019 р., N 43, ст. 250) в частинi встановлення надбавки за вислугу рокiв на державнiй службi державним службовцям державних органiв, якi здiйснюють оплату працi на основi класифiкацiї посад;
частин другої - шостої статтi 221 Закону України "Про засади державної регiональної полiтики" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2015 р., N 13, ст. 90; iз змiнами, внесеними Законом України вiд 9 липня 2022 року N 2389-IX);
частини першої статтi 101 Закону України "Про електроннi комунiкацiї" вiд 16 грудня 2020 року N 1089-IX;
пункту 15 частини першої статтi 1 та частини першої статтi 61 Закону України "Про ринок електричної енергiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2017 р., N 27 - 28, ст. 312);
пункту 4 частини першої статтi 1 в частинi розмiру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування та пункту 919 роздiлу VIII "Прикiнцевi та перехiднi положення" Закону України "Про збiр та облiк єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., N 2 - 3, ст. 11 iз наступними змiнами);
частини четвертої статтi 13 Закону України "Про обов'язкове страхування цивiльно-правової вiдповiдальностi власникiв наземних транспортних засобiв" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2024 р., NN 37 - 38, ст. 238);
частини четвертої статтi 80 Закону України "Про освiту" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2017 р., N 38 - 39, ст. 380 iз наступними змiнами) в частинi заборони приватизацiї будiвель та споруд державних закладiв вищої освiти, що реорганiзуються або реорганiзованi шляхом злиття або приєднання;
абзацу сорок сьомого частини другої статтi 4 Закону України "Про приватизацiю державного i комунального майна" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2018 р., N 12, ст. 68 iз наступними змiнами) в частинi заборони приватизацiї примiщень, в яких розмiщуються державнi заклади вищої освiти, що реорганiзуються або реорганiзованi шляхом злиття або приєднання;
абзацу третього частини першої статтi 571 в частинi збереження середнього заробiтку працiвникам закладiв та установ освiти, наукових установ, абзацiв першого - п'ятого частини другої статтi 61 Закону України "Про освiту" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2017 р., N 38 - 39, ст. 380; iз змiнами, внесеними Законом України вiд 15 березня 2022 року N 2126-IX), абзацу першого частини другої статтi 36 Закону України "Про наукову i науково-технiчну дiяльнiсть" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2016 р., N 3, ст. 25; 2020 р., N 50, ст. 468).
4. Мiнiстерству оборони України, Державнiй спецiальнiй службi транспорту України, Головному управлiнню розвiдки Мiнiстерства оборони України, Нацiональнiй полiцiї України, Нацiональнiй гвардiї України, Адмiнiстрацiї Державної прикордонної служби України, Службi зовнiшньої розвiдки України, Адмiнiстрацiї Державної служби спецiального зв'язку та захисту iнформацiї України, Державнiй службi України з надзвичайних ситуацiй передбачати у межах видаткiв державного бюджету на їх утримання на вiдповiдний рiк протягом строку дiї вiдповiдних господарських договорiв про закупiвлю товарiв, робiт i послуг для виконання програм, пов'язаних з пiдвищенням обороноздатностi i безпеки держави, необхiднi кошти для їх оплати, включаючи щомiсячну сплату вiдсоткiв за користування кредитами (позиками), залученими пiд державнi гарантiї суб'єктами господарювання - резидентами України.
Мiнiстерство оборони України, Державна спецiальна служба транспорту України, Головне управлiння розвiдки Мiнiстерства оборони України, Нацiональна полiцiя України, Нацiональна гвардiя України, Адмiнiстрацiя Державної прикордонної служби України, Служба зовнiшньої розвiдки України, Адмiнiстрацiя Державної служби спецiального зв'язку та захисту iнформацiї України, Державна служба України з надзвичайних ситуацiй беруть бюджетнi зобов'язання за програмами, пов'язаними з пiдвищенням обороноздатностi i безпеки держави, що реалiзуються iз залученням кредитiв (позик) пiд державнi гарантiї суб'єктами господарювання - резидентами України, а Державна казначейська служба України реєструє такi бюджетнi зобов'язання у межах вiдповiдних господарських договорiв та наданих на зазначену мету державних гарантiй.
5. Кабiнету Мiнiстрiв України забезпечити утворення органiв виконавчої влади та/або здiйснення органами виконавчої влади додаткових повноважень у межах граничної чисельностi працiвникiв системи органiв виконавчої влади.
6. Установити, що у 2025 роцi застосовуються у порядку та розмiрах, встановлених Кабiнетом Мiнiстрiв України:
частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статтi 42, третє речення абзацу першого пункту 13 роздiлу XV "Прикiнцевi положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсiйне страхування" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., NN 49 - 51, ст. 376 iз наступними змiнами);
стаття 64 Закону України "Про пенсiйне забезпечення осiб, звiльнених з вiйськової служби, та деяких iнших осiб" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1992 р., N 29, ст. 399; 2023 р., N 14, ст. 39);
частина друга статтi 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соцiальне страхування" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2023 р., N 25, ст. 92);
частина четверта статтi 54, частина друга статтi 67 Закону України "Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1992 р., N 13, ст. 178 iз наступними змiнами);
абзац п'ятий частини п'ятої статтi 6 Закону України "Про реабiлiтацiю жертв репресiй комунiстичного тоталiтарного режиму 1917 - 1991 рокiв" (Вiдомостi Верховної Ради УРСР, 1991 р., N 22, ст. 262 iз наступними змiнами);
абзаци перший i другий пункту 5 статтi 12 Закону України "Про соцiальний i правовий захист вiйськовослужбовцiв та членiв їх сiмей" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1992 р., N 15, ст. 190 iз наступними змiнами);
пункт 6 частини першої статтi 6, стаття 7 в частинi пiльг, передбачених пунктом 6 частини першої статтi 6, Закону України "Про статус ветеранiв вiйськової служби, ветеранiв органiв внутрiшнiх справ, ветеранiв Нацiональної полiцiї i деяких iнших осiб та їх соцiальний захист" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1998 р., N 40 - 41, ст. 249 iз наступними змiнами);
частина друга статтi 6 Закону України "Про статус гiрських населених пунктiв в Українi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1995 р., N 9, ст. 58; 2006 р., N 1, ст. 18).
7. Установити, що у 2025 роцi за умови, що розмiр середньомiсячного сукупного доходу сiм'ї в розрахунку на одну особу за попереднi шiсть мiсяцiв не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соцiальну пiльгу, у порядку, визначеному Кабiнетом Мiнiстрiв України, надаються пiльги, передбаченi:
абзацом п'ятим частини п'ятої статтi 6 Закону України "Про реабiлiтацiю жертв репресiй комунiстичного тоталiтарного режиму 1917 - 1991 рокiв" (Вiдомостi Верховної Ради УРСР, 1991 р., N 22, ст. 262 iз наступними змiнами);
пунктом 11 частини першої та частинами другою i третьою статтi 20, пунктом 1 частини першої та частинами другою i третьою статтi 21, частиною третьою статтi 22 в частинi пiльг, передбачених пунктом 11 частини першої статтi 20, i пунктом 14 частини першої статтi 22 Закону України "Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1992 р., N 13, ст. 178 iз наступними змiнами);
абзацами першим i другим пункту 5 статтi 12 Закону України "Про соцiальний i правовий захист вiйськовослужбовцiв та членiв їх сiмей" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1992 р., N 15, ст. 190 iз наступними змiнами);
пунктом 6 частини першої статтi 6, статтею 7 в частинi пiльг, передбачених пунктом 6 частини першої статтi 6, Закону України "Про статус ветеранiв вiйськової служби, ветеранiв органiв внутрiшнiх справ, ветеранiв Нацiональної полiцiї i деяких iнших осiб та їх соцiальний захист" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1998 р., N 40 - 41, ст. 249 iз наступними змiнами);
пунктами 4 - 6 частини першої статей 61 та 62 Закону України "Про жертви нацистських переслiдувань" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2000 р., N 24, ст. 182 iз наступними змiнами);
абзацом третiм частини десятої статтi 6 Закону України "Про вiдновлення прав осiб, депортованих за нацiональною ознакою" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2014 р., N 26, ст. 896).
8. Кабiнету Мiнiстрiв України разом з Центральною виборчою комiсiєю пiсля припинення або скасування воєнного стану в Українi подати на розгляд Верховної Ради України пропозицiї щодо внесення змiн до Державного бюджету України в частинi передбачення видаткiв на пiдготовку та проведення чергових виборiв Президента України, народних депутатiв України та мiсцевих виборiв.
9. У разi якщо на територiї територiальної громади недостатньо закладiв, якi надають соцiальнi послуги, направлення громадян (отримувачiв) для отримання соцiальних послуг на iнший мiсцевий рiвень здiйснюється з обов'язковою передачею коштiв для надання вiдповiдних соцiальних послуг у виглядi мiжбюджетного трансферту до вiдповiдного мiсцевого бюджету.
10. Кабiнету Мiнiстрiв України, обласним вiйськовим (державним) адмiнiстрацiям, Київськiй мiськiй вiйськовiй (державнiй) адмiнiстрацiї до 1 квiтня 2025 року за участю органiв мiсцевого самоврядування вжити заходiв щодо наповнення вiдомчої iнформацiйної системи Державної мiграцiйної служби України актуальними даними про чисельнiсть населення для забезпечення об'єктивного розподiлу фiнансових ресурсiв мiж бюджетами, що становлять бюджетну систему України, в тому числi здiйснення горизонтального вирiвнювання податкоспроможностi територiй, починаючи з 2026 року.
11. Установити, що у 2025 роцi оплата працi державних службовцiв здiйснюється на основi класифiкацiї посад, з урахуванням класифiкацiї посад, проведеної у 2024 роцi, крiм державних органiв, зазначених у пунктах 16 та 17 цього роздiлу та частинi сьомiй статтi 50 Закону України "Про державну службу".
12. З метою встановлення розмiрiв посадових окладiв у 2025 роцi державнi органи в межах юрисдикцiї подiляються за типами:
1) державнi органи, юрисдикцiя яких поширюється на всю територiю України:
апарат органу законодавчої влади, Секретарiат Кабiнету Мiнiстрiв України, постiйно дiючий допомiжний, постiйно дiючi державнi, допомiжнi, консультативно-дорадчi органи, утворенi Президентом України, Представництво Президента України в Автономнiй Республiцi Крим, мiнiстерства, з якими обов'язковому погодженню пiдлягають проекти актiв Кабiнету Мiнiстрiв України, за результатами розгляду яких оформлюється висновок, апарати (секретарiати) Ради нацiональної безпеки i оборони України, Центральної виборчої комiсiї, Рахункової палати, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Нацiональної ради України з питань телебачення i радiомовлення, Конституцiйного Суду України, Верховного Суду, вищих спецiалiзованих судiв, Вищої ради правосуддя, Вищої квалiфiкацiйної комiсiї суддiв України, Офiсу Генерального прокурора;
iншi мiнiстерства, державнi органи iз спецiальним статусом або тi, дiяльнiсть яких спрямовується i координується безпосередньо Кабiнетом Мiнiстрiв України, до повноважень яких належить формування державної полiтики в однiй чи декiлькох сферах, центральнi органи виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовується i координується Кабiнетом Мiнiстрiв України через керiвника центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної полiтики, Секретарiат Уповноваженого iз захисту державної мови, Нацiональна комiсiя, що здiйснює державне регулювання у сферах електронних комунiкацiй, радiочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку, Нацiональне агентство України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв, Державна судова адмiнiстрацiя України, центральний орган управлiння Служби судової охорони України, центральний орган виконавчої влади, який реалiзує державну полiтику з питань державного архiтектурно-будiвельного контролю та нагляду, центральний орган виконавчої влади, який реалiзує державну полiтику у сферах морського i внутрiшнього водного транспорту та судноплавства;
iншi державнi органи, юрисдикцiя яких поширюється на всю територiю України, їх апарати та секретарiати, територiальнi органи центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовується i координується Кабiнетом Мiнiстрiв України через керiвника центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної полiтики, юрисдикцiя яких поширюється на територiю Автономної Республiки Крим, однiєї або кiлькох областей, мiст Києва та Севастополя;
2) державнi органи, юрисдикцiя яких поширюється на територiю Автономної Республiки Крим, однiєї або кiлькох областей, мiст Києва та Севастополя, регiональнi вiддiлення постiйно дiючого державного органу, створеного Президентом України, територiальнi органи центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовується i координується Кабiнетом Мiнiстрiв України через керiвника центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної полiтики, юрисдикцiя яких поширюється на територiю одного або кiлькох районiв, районiв у мiстах, мiст обласного значення;
3) державнi органи, юрисдикцiя яких поширюється на територiю одного або кiлькох районiв, районiв у мiстах, мiст обласного значення.
13. У 2025 роцi оплата працi державного службовця державного органу, який провiв класифiкацiю посад державної служби, складається з:
1) сталої заробiтної плати - посадового окладу, надбавки за вислугу рокiв, надбавки за ранг державного службовця, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорiчної основної оплачуваної вiдпустки, iнших доплат, передбачених законами України;
2) варiативної заробiтної плати - премiй, компенсацiй за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язкiв тимчасово вiдсутнього державного службовця та за вакантною посадою державної служби, матерiальної допомоги для вирiшення соцiально-побутових питань.
Надбавка за вислугу рокiв на державнiй службi встановлюється на рiвнi 2 вiдсоткiв посадового окладу державного службовця за кожний календарний рiк стажу державної служби, але не бiльше 30 вiдсоткiв посадового окладу.
Грошова допомога, що виплачується державному службовцю пiд час надання щорiчної основної вiдпустки, визначається у розмiрi суми посадового окладу, надбавки за вислугу рокiв та надбавки за ранг державного службовця станом на останнiй день мiсяця, що передує першому дню такої вiдпустки, незалежно вiд фактично вiдпрацьованого часу в мiсяцi.
Норми Закону України "Про державну службу" щодо умов та порядку оплати працi державних службовцiв застосовуються в частинi, що не суперечить цьому Закону.
14. Пiд час проведення класифiкацiї посад кiлькiсть посад державної служби, якi за функцiональним розподiлом вiднесено до сiм'ї посад, що здiйснює аналiз державної полiтики та нормотворчу дiяльнiсть, становить не бiльше 50 вiдсоткiв для апарату органу законодавчої влади, Секретарiату Кабiнету Мiнiстрiв України, апарату Ради нацiональної безпеки i оборони України та постiйно дiючого допомiжного, консультативно-дорадчого органу, утвореного Президентом України, не бiльше 40 вiдсоткiв для мiнiстерств, з якими обов'язковому погодженню пiдлягають проекти актiв Кабiнету Мiнiстрiв України, за результатами розгляду яких оформлюється висновок, не бiльше 30 вiдсоткiв для усiх iнших державних органiв вiд загальної кiлькостi посад, класифiкацiю яких проведено.
15. У державних органах, що провели класифiкацiю посад державної служби, визначенi спецiальними законами пiдвищувальнi коефiцiєнти та кратнi розмiри посадових окладiв державних службовцiв у 2025 роцi не застосовуються.
16. Установити, що дiя абзацу шостого статтi 7 цього Закону не поширюється на працiвникiв Нацiонального агентства з питань запобiгання корупцiї, Нацiонального антикорупцiйного бюро України та Державного бюро розслiдувань.
Оплата працi, грошове забезпечення працiвникiв Нацiонального антикорупцiйного бюро України, Державного бюро розслiдувань та Бюро економiчної безпеки України, посадовi оклади яких визначено у трьох розмiрах до посадового окладу, встановленого Кабiнетом Мiнiстрiв України для працiвникiв, якi займають вiдповiднi посади в центральних органах виконавчої влади, здiйснюється вiдповiдно до умов, встановлених на 2024 рiк.
Оплата працi працiвникiв Нацiонального агентства з питань запобiгання корупцiї здiйснюється вiдповiдно до умов, встановлених на 2024 рiк.
Оплата працi державних службовцiв Спецiалiзованої антикорупцiйної прокуратури, посадовi оклади яких визначено у чотирьох розмiрах до посадового окладу, встановленого Кабiнетом Мiнiстрiв України для працiвникiв, якi займають вiдповiднi посади в центральних органах виконавчої влади, здiйснюється вiдповiдно до умов, встановлених на 2024 рiк.
17. Оплата працi працiвникiв Нацiональної комiсiї, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Антимонопольного комiтету України, Мiнiстерства оборони України, Мiнiстерства внутрiшнiх справ України здiйснюється вiдповiдно до умов, встановлених на 2024 рiк.
Оплата працi керiвника служби дисциплiнарних iнспекторiв Вищої ради правосуддя, його заступника та дисциплiнарних iнспекторiв здiйснюється вiдповiдно до Закону України "Про судоустрiй i статус суддiв".
18. Установити, що у 2025 роцi оплата працi державних службовцiв органiв сектору безпеки i оборони (крiм Мiнiстерства оборони України, Мiнiстерства внутрiшнiх справ України), обласних та окружних прокуратур, а також Пенсiйного фонду України здiйснюється на основi класифiкацiї посад за окремою схемою посадових окладiв, затвердженою Кабiнетом Мiнiстрiв України.
19. Установити, що до проведення першої класифiкацiї посад для державних службовцiв державних органiв, що не провели класифiкацiю посад у 2024 роцi, дiють умови оплати працi, встановленi на 2024 рiк, але не довше нiж до 1 квiтня 2025 року за умови фiнансового забезпечення видаткiв на оплату працi державних службовцiв таких державних органiв у зв'язку з проведенням першої класифiкацiї посад.
Класифiкацiя посад державної служби в апаратi органу законодавчої влади проводиться вiдповiдно до каталогу посад державної служби в апаратi органу законодавчої влади, затвердженого Головою Верховної Ради України за поданням Керiвника Апарату Верховної Ради України.
20. Кабiнету Мiнiстрiв України в мiсячний строк з дня набрання чинностi цим Законом забезпечити з урахуванням пропозицiй апарату органу законодавчої влади затвердження нормативно-правових актiв або внесення змiн до прийнятих ранiше нормативно-правових актiв з питань класифiкацiї посад державної служби та умов оплати працi, що враховують органiзацiйну структуру, завдання та функцiї апарату органу законодавчої влади, визначенi Регламентом Верховної Ради України та iншими законами України.
21. Установити, що у 2025 роцi норми абзацу восьмого пункту 14 роздiлу XI "Прикiнцевi та перехiднi положення" Закону України "Про державну службу" застосовуються до 31 грудня 2025 року до державних органiв, якi не здiйснюють оплату працi на основi класифiкацiї посад.
22. Установити, що у 2025 роцi гранична чисельнiсть працiвникiв центрального апарату i територiальних управлiнь Бюро економiчної безпеки України становить не бiльше 2000 осiб.
23. Кабiнету Мiнiстрiв України до 1 квiтня 2025 року розробити порядок розподiлу коштiв базового фiнансування основної дiяльностi державних наукових установ, наукових дослiджень та науково-технiчних (експериментальних) розробок закладiв вищої освiти за результатами державної атестацiї таких установ (закладiв).
24. Кабiнету Мiнiстрiв України вжити заходiв щодо забезпечення контролю за безоплатнiстю для пацiєнта надання медичних послуг за програмою медичних гарантiй.
25. Установити, що з бюджету Пенсiйного фонду України на 2025 рiк видатки на виплату ретроспективних судових рiшень та перерахованих пенсiй за рiшенням суду здiйснюються за окремими напрямами у розрiзi джерел їх виплати. Кабiнету Мiнiстрiв України забезпечити визначення порядку виконання цiєї норми.
26. Кабiнету Мiнiстрiв України у разi позитивної динамiки змiни прогнозних макропоказникiв економiчного i соцiального розвитку України за пiдсумками виконання Державного бюджету України у першому пiврiччi 2025 року та з урахуванням можливостей ресурсної частини державного бюджету розглянути питання щодо можливостi пiдвищення розмiрiв прожиткового мiнiмуму, мiнiмальної заробiтної плати та збiльшення видаткiв на виплату допомоги на проживання внутрiшньо перемiщеним особам з урахуванням аналiзу поточного стану виконання таких виплат.
27. Кабiнету Мiнiстрiв України вжити заходiв щодо внесення змiн до Угоди мiж Урядом України та Європейською Комiсiєю, що дiє вiд iменi Європейського Союзу, про фiнансування заходу "Пiдтримка швидкого вiдновлення України (Контракт з розбудови держави та посилення стiйкостi)" вiд 7 листопада 2023 року в частинi можливостi використання надходжень, одержаних у рамках цiєї Угоди, на забезпечення харчуванням учнiв початкових класiв закладiв загальної середньої освiти.
28. Кабiнету Мiнiстрiв України вжити заходiв щодо запровадження дiєвих механiзмiв забезпечення цiльового та ефективного використання коштiв за програмою медичних гарантiй шляхом проведення до 1 квiтня 2025 року аналiзу iнформацiї про накопиченi залишки коштiв на рахунках надавачiв медичних послуг та визначення механiзмiв подальшого використання зазначених залишкiв коштiв з метою забезпечення доступностi послуги для пацiєнта.
29. Установити, що у разi прийняття Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдно до цього Закону рiшень, якi передбачають вiдкриття нових бюджетних програм, Кабiнет Мiнiстрiв України (у разi потреби) затверджує порядки використання коштiв державного бюджету.
30. Кабiнету Мiнiстрiв України:
опрацювати питання щодо необхiдностi подальшого скорочення граничної чисельностi працiвникiв органiв виконавчої влади у 2025 роцi;
здiйснити заходи щодо запровадження з 1 липня 2025 року пенсiйної реформи;
розробити та подати до 1 липня 2025 року на розгляд Верховної Ради України проект закону про внесення змiн до деяких законiв України щодо встановлення єдиних пiдходiв перерахунку пенсiй особам, пенсiя яким призначена за "спецiальними" законами, незалежно вiд змiни заробiтної плати (доходу) / грошового забезпечення та здiйснення таким особам iндексацiї пенсiй на загальних умовах;
вжити заходiв щодо врахування пiд час розроблення програми державних гарантiй медичного обслуговування населення на 2025 рiк окремого пакета послуг iз додаткового фiнансового забезпечення на перехiдний перiод 2025 року державних закладiв охорони здоров'я, якi будуть долученi до програми медичних гарантiй з 2025 року.
31. Внести змiни до таких законiв України:
1) у роздiлi III "Прикiнцевi положення" Закону України "Про лобiювання" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2024 р., N 18, ст. 77):
в абзацi першому пункту 1 цифри i слова "1 сiчня 2025 року" замiнити цифрами i словами "1 вересня 2025 року";
у пунктi 3 слова i цифри "перше пiврiччя 2025 року - до 31 липня вiдповiдного звiтного року" замiнити словами i цифрами "друге пiврiччя 2025 року - до 31 сiчня 2026 року";
у пунктi 5:
у пiдпунктi 2 слова "забезпечити створення та функцiонування Реєстру прозоростi" виключити;
доповнити пiдпунктом 21 такого змiсту:
"21) протягом чотирнадцяти мiсяцiв з дня набрання чинностi цим Законом забезпечити створення та функцiонування Реєстру прозоростi";
2) у пунктi 1 роздiлу XII "Прикiнцевi та перехiднi положення" Закону України "Про дошкiльну освiту" вiд 6 червня 2024 року N 3788-IX слова "вводиться в дiю через один рiк з дня набрання ним чинностi" замiнити словами i цифрами "вводиться в дiю з 1 сiчня 2025 року".
Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ
19 листопада 2024 року
N 4059-IX