НАЦIОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
вiд 21.08.98 р. | N 13-108/1439-6031 |
---|
Нацiональний банк України
направляє для керiвництва в роботi витяг з
рiшення, що прийняте з метою мiнiмiзацiї впливу
подiй на фiнансовому ринку Росiї на ситуацiю на
внутрiшньому валютному ринку України (постанова
Правлiння вiд 18.08.98 N 321).
* * *
"3. Встановити, що комерцiйнi банки надають кредити (як у гривнi, так i в iноземнiй валютi) резидентам для реалiзацiї їх контрактiв за мотивiв придбання товарiв критичного iмпорту, якi ввiйшли до перелiку, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України N 1145 вiд 27 липня 1998 року.
4. Внести змiни до Iнструкцiї "Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi за експортно-iмпортними операцiями на умовах вiдстрочки платежiв чи поставок", затвердженої наказом Нацiонального банку України вiд 14 червня 1994 року N 85, iз змiнами i доповненнями, затвердженими наказом Нацiонального банку України вiд 22 лютого 1995 року N 20, а саме:
4.1. Пункт 3 доповнити абзацом такого змiсту: "Тимчасово, з 22 серпня 1998 року, використання резидентами попередньої (авансової) оплати iмпортних контрактiв як в iноземнiй валютi, так i в гривнi не допускається; розрахунки резидентiв у сумi, що перевищує 10 тис. доларiв США (або еквiвалент в iншiй вiльно конвертованiй валютi), здiйснюються виключно iз застосуванням акредитивної або iнкасової (з товаросупроводжувальними документами) форм розрахункiв iз залученням в необхiдних випадках гарантiйних iнструментiв українських уповноважених банкiв".
4.2. Дiя положень цiєї iнструкцiї, що суперечать обмеженням, зазначеним у пунктi 3 iнструкцiї, тимчасово призупиняється.
5. Внести змiни до Правил здiйснення операцiй на мiжбанкiвському валютному ринку України, затверджених постановою Правлiння Нацiонального банку України N 150 вiд 15.04.98 року, а саме:
5.1. Пункт 2.3 роздiлу 2 доповнити абзацом такого змiсту: "Тимчасово, з 22 серпня 1998 року, укладення уповноваженими банками нових строкових контрактiв з купiвлi-продажу iноземних валют за гривню та купiвля iноземної валюти за рахунок власних коштiв банку не допускається. Уповноваженим банкам щоденно здiйснювати обов'язкове закриття вiдкритої валютної позицiї: вiльно конвертована валюта - гривня. Ця вимога не розповсюджується на операцiї, пов'язанi з купiвлею-продажем готiвкової валюти для забезпечення роботи каси банку та обмiнних пактiв".
5.2. Пункт 2.2 роздiлу 2 доповнити абзацами такого змiсту: "Вважати такими, що не дозволяються, встановлення уповноваженими банками та їх агентами рiзних курсiв купiвлi-продажу готiвкової iноземної валюти в залежностi вiд суми операцiї, а також встановлення будь-яких обмежень щодо мiнiмальних сум таких операцiй. Сума одноразового продажу (купiвлi) готiвкової iноземної валюти не може перевищувати суми, передбаченої пунктом 3.1.1 Порядку перемiщення валюти через митний кордон України (iз змiнами та доповненнями), затвердженого Нацiональним Банком України 14 березня 1993 року за N 19029/381 та Державним митним комiтетом України 17 березня 1993 року за N 11/1-530".
5.3. Пункт 3.2 роздiлу 3 доповнити абзацами такого змiсту: "Уповноваженi банки протягом робочого дня зобов'язанi забезпечувати безперебiйну роботу обмiнних пунктiв (як власних, так i своїх агентiв на умовах, передбачених угодами), пiдкрiплювати iноземною та нацiональною валютами та здiйснювати оперативний контроль за роботою обмiнних пунктiв.
Недотримання розмiру маржi, а також одностороннє здiйснення тiльки купiвлi або продажу iноземної валюти протягом робочого дня розглядається Нацiональним банком України як порушенням уповноваженим банком вимог наданої йому лiцензiї на здiйснення банкiвських операцiй з наступною забороною виконання вiдповiдних операцiй (щодо власних обмiнних пунктiв), або нездiйснення банком функцiй агента валютного контролю (щодо обмiнних пунктiв, якi працюють на пiдставi агентських угод з цим банком) i застосуванням фiнансових санкцiй та забороною агентам займатися обмiнними операцiями з iноземними валютами протягом року".
5.4. Дiя положень цих Правил та iнших нормативних актiв Нацiонального банку України, що суперечать обмеженням, зазначеним вище, тимчасово призупиняється.
6. Внести змiни до Положення про вiдкриття та функцiонування в уповноважених банках України рахункiв банкiв - кореспондентiв в iноземнiй валютi та гривнях) затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку вiд 26 березня 1998 р. N 118, а саме:
6.1. Преамбулу роздiлу 4 доповнити абзацом такого змiсту: "Тимчасово, з 22 серпня 1998 року, використання резидентами попередньої (авансової) оплати iмпортних контрактiв в гривнi не допускається; розрахунки резидентiв у сумi, еквiвалентнiй понад 10 тис. доларiв США (або еквiвалент в iншiй вiльно конвертованiй валютi), здiйснюються виключно iз застосуванням акредитивної або iнкасової (з товаросупроводжувальними документами) форм розрахункiв iз залученням в необхiдних випадках гарантiйних iнструментiв українських уповноважених банкiв".
6.2. Викласти частину другу абзацу 1 пункту 4.3 у такiй редакцiї: "- на користь нерезидентiв (якщо вiдповiдно до законодавства України не заборонено здiйснювати розрахунки в гривнях): виключно за реалiзовану продукцiю та виконанi роботи матерiального характеру; за рiшенням судових органiв на пiдставi виконавчих документiв з питань спорiв сторiн щодо виконання договорiв".
6.3. Доповнити пункт 4.4 абзацом такого змiсту: "Зазначена у цьому пунктi купiвля iноземної валюти за рахунок наявної гривнi передбачає купiвлю виключно тiєї валюти країн СНД та Балтiї, куди перераховуються кошти".
7. Внести змiни до "Положення про порядок реєстрацiї одержання резидентами кредитiв в iноземнiй валютi вiд iноземних кредиторiв", затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 07.05.97 р. N 144, а саме:
7.1. Пункт 1 доповнити абзацом такого змiсту: "Резидент-позичальник зобов'язаний одержати реєстрацiйне свiдоцтво пiсля пiдписання кредитної угоди з нерезидентом, але до фактичного отримання коштiв за кредитом".
7.2. Пункт 4 доповнити абзацом такого змiсту: "Видача регiональними управлiннями Нацiонального банку України резидентам-позичальникам реєстрацiйних свiдоцтв за кредитами, вiдсоткова ставка за якими перевищує показник максимальної доходностi в iноземнiй валютi за облiгацiями зовнiшнiх державних позик, емiтованих Мiнiстерством фiнансiв України, не дозволяється. Департаменту валютного регулювання (С.О. Яременко) вищезазначений показник доводити щоквартально до регiональних управлiнь Нацiонального банку України станом на перше число кожного кварталу".
7.3. Пункт 8 доповнити абзацом такого змiсту: "Вiдмова у наданнi Нацiональним банком України реєстрацiйного свiдоцтва означає заборону одержання резидентом такого кредиту вiд iноземного кредитора, а укладену кредитну угоду з нерезидентом - недiйсною".
8. Рекомендувати Бiржовим комiтетам Української та Кримської мiжбанкiвських валютних бiрж невiдкладно внести змiни до регламенту проведення бiржових торгiв, передбачивши 100 % резервування коштiв як у гривнi, так i в iноземних валютах перед початком бiржових торгiв.
9. Комерцiйним банкам звернути особливу увагу на необхiднiсть суворого додержання вимог законодавства стосовно прийняття вiд клiєнтiв заявок на купiвлю iноземної валюти за умови подання останнiми зовнiшньоекономiчних контрактiв, строк розрахункiв за якими не перевищує 90 днiв, а у разi такого перевищення - наявностi вiдповiдної iндивiдуальної лiцензiї Нацiонального банку України.
Регiональним управлiнням Нацiонального банку України здiйснити суцiльну перевiрку законностi проведення операцiй за рахунками типу "лоро" та вiдповiдностi документiв, на пiдставi яких здiйснювалась купiвля iноземної валюти на мiжбанкiвському ринку України, чинному законодавству України за перiод з 17 серпня п. р. Зазначенi перевiрки проводити до одержання додаткових вказiвок Нацiонального банку України".
* * *
Уповноваженi банки зобов'язанi негайно довести змiст зазначеного документу до вiдома клiєнтiв та забезпечити його безумовне виконання. Керiвники обласних управлiнь несуть персональну вiдповiдальнiсть за виконання цього рiшення.
Перший заступник Голови Правлiння | В.С. Стельмах |
"Налоговый, банковский, таможенный
КОНСУЛЬТАНТ",
N 36, 1-09-1998 р.