ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
вiд 22.06.2000 р. | N 204/3/12-0110 |
---|
На виконання доручення Кабiнету
Мiнiстрiв України вiд 17.06.2000 р. N 10510/4 Державна
податкова адмiнiстрацiя України розглянула лист
Посольства Латвiйської Республiки в Українi вiд 8
червня 2000 р. N 584 щодо iнформацiї про постанову
Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.05.2000 р. N 825 "Про
затвердження Порядку звiльнення (зменшення) вiд
оподаткування доходiв iз джерелом їх походження з
України згiдно з мiжнародними договорами
України", дiя якої нiбито не вiдповiдає
пiдписанiй Конвенцiї про уникнення подвiйного
оподаткування з Латвiйською Республiкою, i
повiдомляє.
З метою уникнення подвiйного оподаткування угодами (конвенцiями) про уникнення подвiйного оподаткування та попередження податкових ухилень вiд сплати податкiв на доходи i капiтал (майно) встановлено двi категорiї правил. Перша стосується рiзних видiв доходiв, якi визначенi, як правило, в статтях з 6 по 21 двостороннiх угод, укладених Україною, якi визначають вiдповiднi права оподаткування держави-джерела i держави-резиденцiї. По деяких статтях доходу i майна виключне право оподаткування надається однiй iз договiрних держав. Друга договiрна держава, таким чином, не може обкладати податком цi доходи i подвiйне оподаткування уникається. Як правило, це виключне право оподаткування надається країнi-резиденцiї. Згiдно з iншими статтями доходу i майна право оподаткування не є виключним. Стосовно деяких видiв доходу (дивiденди, проценти, роялтi), незважаючи на право обох держав оподатковувати цi види доходу, сума податку, що стягується державою-джерелом, обмежена ставкою податку. Друга категорiя, в мiру того, як цi положення дають державi-джерела повне або обмежене право оподаткування, держава роялтi та будь-якi iншi види пасивних доходiв, сплачених резидентами України, доходи вiд надання резидентам або нерезидентам в оренду (користування) майна, розташованого в Українi тощо.
Пункт 13.1 статтi 13 вищеназваного Закону мiстить перелiк видiв доходiв, отриманих нерезидентами iз джерелом їх походження з України.
Вiдповiдно до пункту 13.2 ст. 13 цього ж Закону резидент або постiйне представництво нерезидента, що здiйснюють на користь нерезидента будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом вiд провадження господарської дiяльностi (у тому числi на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), крiм доходiв, зазначених у пунктах 13.3 - 13.7, зобов'язанi утримувати пiд час виплати такого доходу та додатково сплачувати податок на репатрiацiю доходiв у розмiрi 15 вiдсоткiв вiд суми такого доходу за рахунок такої виплати, якщо iнше не передбачене нормами мiжнародних угод, якi набрали чинностi.
У разi коли мiжнародною угодою, ратифiкованою Верховною Радою України, встановлено iншi правила оподаткування, нiж тi, що передбаченi цим Законом, застосовуються норми мiжнародного договору (п. 18.1 ст. 18 Закону).
Конвенцiї (угоди) про уникнення подвiйного оподаткування не мiстять питань процедурного характеру. Кожна країна використовує механiзм оподаткування доходiв вiдповiдно до свого чинного законодавства.
До затвердження вищеназваної постанови нерезиденти, що мали права на переваги вiдповiдно до мiжнародних договорiв України на звiльнення (або зменшення) вiд оподаткування доходiв з джерелом їх походження з України повиннi були вiдповiдно до п. 16.16 ст. 16 Закону "Про оподаткування прибутку пiдприємств" реалiзовувати своє право на використання переваг договору тiльки у формi повернення (вiдшкодування) нерезиденту суми перевищення податку на вказанi доходи, сплаченого вiдповiдно до законодавства України, над сумою податку, яку було б сплачено з вказаних доходiв (або у разi звiльнення вiд оподаткування вiдповiдних доходiв) згiдно з положеннями мiжнародного договору.
Право на використання переваг угод (конвенцiй) про уникнення подвiйного оподаткування визнавалось вiдповiдно до Порядку складання розрахунку податку на прибуток нерезидента, що проводить дiяльнiсть на територiї України через постiйне представництво, який затверджено наказом Державної податкової адмiнiстрацiї України вiд 31.07.97 р. N 274 i зареєстровано у Мiнiстерствi юстицiї України 28.08.97 р. за N 352/2156.
Затвердженим постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.05.2000 р. N 825 Порядком встановлюється процедура попереднього звiльнення (зменшення) вiд оподаткування окремих видiв доходiв поряд з процедурою повернення (вiдшкодування) нерезиденту рiзницi мiж сумою сплаченого податку i сумою, яку йому необхiдно сплатити вiдповiдно до мiжнародного договору.
Таким чином, запроваджене Порядком попереднє звiльнення вiд оподаткування таких важливих видiв iнвестицiйних доходiв як дивiденди, доходи вiд погашення облiгацiй внутрiшньої державної позики та проценти, сприятиме руху капiталу та iнвестицiй, щодо iнших видiв доходiв нерезидентiв - продовжує застосовуватись колишня процедура повернення (вiдшкодування).
Про вiдповiднi змiни у механiзмi застосування мiжнародних договорiв про уникнення подвiйного оподаткування компетентнi органи країн-партнерiв будуть повiдомленi найближчим часом.
Голова ДПАУ | М. Азаров |
"Юридичний вiсник України", N 39, 28 вересня - 4-10-2000 р.