ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ

Методичнi вказiвки
щодо порядку адмiнiстрування податкових векселiв, якi видаються платниками ПДВ при ввезеннi (пересиланнi) товарiв на митну територiю України

ЗАТВЕРДЖЕНО
заступником Голови ДПА України
Г. М. Оперенко
30 квiтня 1999 р.


     Зазначенi Методичнi вказiвки пiдготовленi на виконання пункту 48 Заходiв Державної податкової адмiнiстрацiї України на 1999 рiк щодо реалiзацiї положень Закону України "Про Державний бюджет України на 1999 рiк" та по виконанню завдань, поставлених у виступi Президента України на засiданнi Колегiї ДПА України 05.02.99 р. (затвердженi наказом ДПА України вiд 19.02.99 р. N 91) i є складовою частиною Методичних вказiвок по органiзацiї порядку адмiнiстрування вiдшкодування податку на додану вартiсть.

     Необхiднiсть пiдготовки цих Методичних вказiвок викликана також виявленими при проведеннi тематичних перевiрок обласних податкових адмiнiстрацiй численними помилками, якi допускаються як платниками у вiдображеннi в податковiй звiтностi виданих податкових векселiв, так i податковими iнспекцiями (адмiнiстрацiями) в облiку та аудитi податкових векселiв.

     Наслiдком таких помилок є неправильне врахування переплат, штучне створення недоїмки та зайве нарахування пенi.

Загальнi положення

     Простий вексель на суму податкового зобов'язання по податку на додану вартiсть на товари, ввезенi (пересланi) на митну територiю України (далi в текстi - податковий вексель) видається за бажанням платника податку на додану вартiсть вiдповiдно до норм, встановлених пунктом 11.5 статтi 11 Закону України вiд 03.04.97 р. N 168/97-ВР "Про податок на додану вартiсть".

     Порядок випуску, обiгу та погашення векселiв, якi видаються на суму податку на додану вартiсть при ввезеннi (пересиланнi) товарiв на митну територiю України (далi в текстi - Порядок випуску податкових векселiв), затверджений постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 01.10.97 р. N 1104.

     До зазначеного Порядку вiдповiдно до змiн, внесених до пункту 11.5 статтi 11 Закону України "Про податок на додану вартiсть" Законом України вiд 26.09.97 р. N 550/97-ВР, постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 13.07.98 р. N 1076 внесено вiдповiднi змiни та доповнення (Порядок випуску векселiв з урахуванням змiн i доповнень (тiльки текст) додається - додаток 1).

     Крiм того, вiдповiдно до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25.08.98 р. N 1336 приведенi у вiдповiднiсть окремi термiни, що стосуються упорядкування назв мiсцевих органiв державної податкової служби.

     Зазначенi Методичнi вказiвки об'єднують у собi також окремi питання застосування вексельної форми оплати податку на додану вартiсть. При ввезеннi (пересиланнi) товарiв на митну територiю України, якi були частково розглянутi ранiше:

     - в листi ДПА України вiд 03.10.97 р. N 16-1321/10-7955;

     - в роздiлi 6 Порядку проведення попередньої перевiрки податкової декларацiї по податку на додану вартiсть (додаток 1 до Методичних вказiвок по органiзацiї порядку адмiнiстрування вiдшкодування ПДВ, затверджених наказом ДПА України вiд 01.08.98 р. N 376);

     - в роздiлi 7 наказу ДПА України вiд 20.11.98 р. N 569 "Про оперативно-бухгалтерський облiк податку на додану вартiсть", при цьому перерахованi документи чинностi не втрачають.

     Порядок бухгалтерського облiку податкових векселiв встановлений наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 1 липня 1997 р. N 141 (зареєстрований в Мiнiстерствi юстицiї України 4 серпня 1997 р. за N 284/2088). Витяг iз зазначеної iнструкцiї додається (додаток 2).

Порядок видачi податкових векселiв платниками ПДВ

     Податковий вексель видається зареєстрованим платником ПДВ при ввезеннi (пересиланнi) товарiв на митну територiю України i є документом, який пiдтверджує право платника на вiдстрочку сплати податкових зобов'язань по податку на додану вартiсть на встановлений у векселi строк за товари, ввезенi (пересланi) на митну територiю України.

     Видача податкового векселя не є обов'язковою i здiйснюється за бажанням платника ПДВ. Податковий вексель може бути виданий на всi категорiї iмпортних товарiв, за винятком встановлених пунктом 11.5 статтi 11 Закону України "Про податок на додану вартiсть" та пунктом 5 Порядку випуску податкових векселiв - податковий вексель не видається при ввезеннi (пересиланнi) товарiв, якi вiдносяться до товарних груп 1 - 24 Гармонiзованої системи опису та кодування товарiв, та пiдакцизних товарiв крiм тютюнової сировини.

     До 1 сiчня 1999 року податковий вексель не видавався i на товари критичного iмпорту (такi товари були звiльненi вiд сплати податку при розмитненнi).

     Податковий вексель видається в трьох примiрниках, порядок їх складання встановлений пунктом 10 Порядку випуску податкових векселiв.

     Податковий вексель має бути забезпечений шляхом авалювання його комерцiйним банком. Для окремих категорiй платникiв податку встановлено дозвiл на видачу неавальованого податкового векселя. Для цього є необхiдним одночасне виконання умов, встановлених пiдпунктом 11.5 статтi 11 Закону:

     - обсяг оподатковуваних операцiй платника з продажу товарiв (робiт, послуг) протягом останнiх 12 календарних мiсяцiв бiльше 5 млн. грн.;

     - проти платника не порушено справу стосовно банкрутства. Про дотримання платником зазначених вимог Закону, i як дозвiл на видачу неавальованого податкового векселя платнику видається довiдка про статус iмпортера. Порядок видачi такої довiдки встановлено роздiлом IV (пункти 14 - 17) Порядку випуску податкових векселiв.

     Векселедержателем виданого платником податкового векселя є державна податкова iнспекцiя (адмiнiстрацiя) за мiсцем реєстрацiї векселедавця як платника ПДВ.

     Податковий вексель складається на суму податкового зобов'язання. тобто на суму ПДВ, яка нарахована i має бути сплачена при розмитненнi товарiв, що ввозяться (пересилаються) на митну територiю України.

     Строк, на який видається податковий вексель, не може перевищувати 30 днiв, включаючи дату його видачi, i не пiзнiше дати, яка вiдповiдно до векселя є строком платежу, пiдлягає оплатi векселедавцем (тобто платником податку, який його видав) без пред'явлення його векселедержателем.

     Якщо сума податкового векселя не сплачена у строк (30 днiв, включаючи дату його видачi), вона пiдлягає стягненню з векселедавця державною податковою Iнспекцiєю (адмiнiстрацiєю)-векселедержателем у порядку, передбаченому для стягнення недоїмки за обов'язковими платежами до бюджету.

Порядок вiдображення податкових векселiв в податковiй звiтностi

     Вiдповiдно до Порядку випуску податкових векселiв та наказу ДПА України вiд 23.10.98 р. N 499, яким затвердженi змiни до форми податкової декларацiї, платник податку має додавати до податкової декларацiї:

     - перелiк оплачених у звiтному (податковому) перiодi, за який подається декларацiя, податкових векселiв, суми яких включено до податкових зобов'язань;

     - перелiк неоплачених векселiв, термiн оплати яких настав у звiтному перiодi, з поясненням причин неоплати щодо кожного векселя;

     - перелiк виданих у звiтному перiодi податкових векселiв.

     Якщо в одному звiтному перiодi платником видано кiлька векселiв, то в податковiй декларацiї в рядку 6 вказується загальна сума виданих податкових векселiв, в рядку "Термiн погашення векселя" робиться запис "Перелiк додається", i до декларацiї додається розшифровка рядка 6 декларацiї довiльної форми, в якiй обов'язково вказується по кожному окремому векселю дата його видачi, сума, на яку вiн виданий та дата його оплати.

     До податкової декларацiї з метою збiльшення податкових зобов'язань (рядок 19б) чи податкового кредиту (рядок 12б) можуть бути включенi лише оплаченi податковi векселi.

     Включення суми векселя до складу податкових зобов'язань платника податку без його оплати не дозволено Порядком випуску податкових векселiв. Неоплачений податковий вексель нi в якому разi не може бути включений до податкової декларацiї незалежно вiд того, скiльки звiтних перiодiв минуло вiд строку оплати до того звiтного перiоду, в якому податковий вексель було оплачено.

     Податковий вексель, який лише оплачений, але не включений до податкових зобов'язань, не може вважатися погашеним, оскiльки оплата векселя є лише пiдтвердженням надходження коштiв до бюджету i без включення такого векселя до податкової декларацiї платник податку матиме на особовому рахунку лише переплату на суму, рiвну зазначенiй у податковому векселi. Включення суми податкового векселя до податкової декларацiї необхiдно для здiйснення нарахування такої суми в особовому рахунку платника i не зобов'язує платника ще раз здiйснювати оплату вже оплаченого векселя.

     Кожен виданий платником податковий вексель у разi своєчасної його оплати послiдовно включається до податкових декларацiй трьох звiтних перiодiв.

     Приклад.

     Податковий вексель видано 10.01.99 р. Дата оплати векселя визначена 10.02.99 р., оскiльки термiн, на який видається податковий вексель, не може перевищувати 30 днiв, включаючи дату його видачi (вiдповiдно до пункту 8 Порядку випуску податкових векселiв податковий вексель видається термiном на визначений час вiд складання, тобто на 30 днiв вiд дня видачi векселя).

     Ситуацiя 1. Податковий вексель оплачено своєчасно.

     1) Податкова декларацiя за сiчень 1999 року (подається до державної податкової iнспекцiї (адмiнiстрацiї) до 20 лютого 1999 року).

     До податкової декларацiї за сiчень 1999 року цей податковий вексель включається в рядок 6 роздiлу "Податковi зобов'язання" i в тому ж рядку одночасно вказується дата оплати такого векселя.

     Одночасно в цiй же податковiй декларацiї (за сiчень 1999 року) в рядку 19а вказується сума податкового векселя, зазначена в рядку 6, зi знаком "-". Таким чином, сума векселя у звiтному перiодi, в якому вiн виданий (сiчень 1999 року), не нараховується, оскiльки сума рядкiв 6 та 19а є рiвною нулю.

     2) Податкова декларацiя за лютий 1999 року (подається до державної податкової адмiнiстрацiї до 20 березня 1999 року).

     До податкової декларацiї за лютий 1999 року цей податковий вексель включається в рядок 19б зi знаком "+", але лише в тому разi, якщо вiн оплачений у вказаний в ньому термiн, тобто 10.02.99 р., або якщо вексель оплачено iз затримкою, але лише до кiнця лютого 1999 року. Включення суми векселя до рядка 19б збiльшує податковi зобов'язання платника на суму векселя, що забезпечує його погашення.

     3) Податкова декларацiя за березень 1999 року (подається до державної податкової адмiнiстрацiї до 20 квiтня 1999 року).

     До податкової декларацiї за березень 1999 року цей податковий вексель включається в рядок 12б, але лише а тому разi, якщо вiн оплачений i включений до податкових зобов'язань попереднього звiтного перiоду, тобто погашений в попередньому звiтному перiодi, i лише в тому разi, якщо товари, в оплату податку на додану вартiсть за якi видано такий вексель, вiднесенi до валових витрат платника податку, i використовуються для здiйснення оподатковуваних операцiй.

     Ситуацiя 2. Податковий вексель оплачено достроково, але дата його видачi i дата оплати - в рiзних звiтних перiодах.

     Вiдповiдно до абзацу другого пункту 11.5 Закону України вiд 03.04.97 р. N 168/97-ВР "Про податок на додану вартiсть" (з урахуванням змiн, внесених Законом України вiд 26.09.97 р. N 550/97-ВР), у разi оплати податкового векселя достроково, але лише в тому разi, якщо оплата податкового векселя здiйснена шляхом перерахування коштiв (тобто, як наводиться у прикладi, до 10.02.99 р.), вексель може бути включений до податкового кредиту (рядок 12б декларацiї) того звiтного перiоду, в якому вiн оплачений.

     Тобто, при оплатi податкового векселя, виданого 10.01.99 р., при визначеному строковi оплати 10.02.99 р., i оплаченого, наприклад, 03.02.99 р., в податкових декларацiях цей вексель буде вiдображений так:

     1) податкова декларацiя за сiчень (термiн подання - 20.02.99 р.):

     - рядках 6 (роздiл 1) та 19а (роздiл III);

     2) податкова декларацiя за лютий (термiн подання - 20.03.99 р.):

     - сума векселя одночасно буде включена i до початкових зобов'язань (рядок 19б роздiлу III), i до податкового кредиту (рядок 12б роздiлу II) податкової декларацiї за лютий.

     Ситуацiя 3. Податковий вексель оплачено достроково, але дата видачi i дата оплати - в одному звiтному перiодi.

     При оплатi податкового векселя, виданого 10.01.99 р., при визначеному строковi оплати 10.02.99 р., i оплаченого, наприклад, 23.01.99 р., цей вексель буде вiдображений лише в податковiй декларацiї за сiчень (термiном подання - 20.02.99 р.):

     - в рядках 6 (роздiл 1) та 19а (роздiл III), крiм того, сума векселя одночасно буде включена i до податкових зобов'язань (рядок 19б роздiлу III), i до податкового кредиту (рядок 12б роздiлу II) цiєї ж податкової декларацiї.

     Вказанi платником в декларацiї податковi векселi звiряються з Журналом облiку податкових векселiв (додаток 3 до Порядку випуску податкових векселiв).

     При перевiрцi руху податкових векселiв необхiдно звернути увагу на:

     - вiдображення платником податку в податковiй декларацiї руху виданих ним податкових векселiв, а саме: на правильнiсть та повноту включення векселя до податкових зобов'язань, оплату векселя i як саме такий вексель оплачується - чи за рахунок коштiв платника через установу банку, чи за рахунок сум, належних до вiдшкодування;

     - правомiрнiсть вiднесення податкового векселя до податкового кредиту:

     - якщо податковий вексель оплачено достроково, платник має право включити його до складу податкового кредиту в тому ж звiтному перiодi, в якому його оплачено, тобто одночасно включити його i до податкових зобов'язань, i до податкового кредиту;

     - при цьому податковий вексель не може бути включений до податкового кредиту ранiше, нiж до податкових зобов'язань;

     - якщо платник одночасно iз здiйсненням оподатковуваних операцiй користується пiльгою, податковий вексель не може бути вiднесений до складу податкового кредиту у повному обсязi - в такому випадку платником здiйснюється коригування сум податкового кредиту пропорцiйно обсягу оподатковуваних i неоподатковуваних (звiльнених вiд оподаткування) операцiй (рядок 16 роздiлу II податкової декларацiї).

Порядок погашення податкового векселя за рахунок сум бюджетного вiдшкодування

     Для зарахування сум бюджетного вiдшкодування в рахунок оплати податкового векселя необхiдне виконання таких умов:

     1) наявнiсть у картцi особового рахунка платника суми ПДВ, яка вiдноситься до будь-якої категорiї переплат;

     при цьому в оплату податкового векселя в першу чергу зараховується та категорiя переплати, яка ранiше виникла i довше рахується в картцi особового рахунка;

     2) наявнiсть письмової заяви платника про зарахування суми бюджетного вiдшкодування в рахунок оплати податкового векселя:

     в заявi має бути зазначено, який саме вексель (N, дата видачi, дата оплати, сума) оплачується таким чином; форма заяви довiльна, але вона обов'язково має бути пiдписана бухгалтером, директором та засвiдчена печаткою.

     Фактична дата зарахування коштiв бюджетного вiдшкодування в рахунок оплати податкового векселя за умови наявностi будь-якого виду переплати в картцi особового рахунка платника визначається в такому порядку:

     - якщо заяву подано до строку оплати, вказаного в податковому векселi, то датою оплати векселя визначається дата, вказана в векселi як строк оплати;

     - якщо заяву подано пiсля строку оплати, вказаного в податковому векселi, то датою оплати визначається дата реєстрацiї заяви в державнiй податковiй iнспекцiї (адмiнiстрацiї) за мiсцем реєстрацiї платника ПДВ. При цьому на кiлькiсть днiв, якi минули вiд строку платежу, визначеному у векселi, i до дати фактичного зарахування суми бюджетного вiдшкодування в рахунок оплати векселя, включно, нараховується пеня; в журналi облiку податкових векселiв у графi "Вiдмiтка про оплату..." необхiдно зробити помiтку про нарахування пенi.

     Заява подається платником до вiддiлу непрямих податкiв; данi, вказанi платником у заявi, звiряються з даними Журналу облiку векселiв, пiсля цього заява передається у вiддiл облiку для перевiрки наявностi суми переплати на особовому рахунку платника та достатностi її для зарахування в рахунок оплати податкового векселя.

     Якщо сума переплати вiдсутня, або ж розмiр її для зарахування в рахунок оплати податкового векселя недостатнiй, то заява повертається платнику з вiдмiткою про вiдсутнiсть необхiдної суми переплати, але копiя заяви обов'язково залишається в справi платника; на копiї вказується дата передачi заяви, прiзвище та посада вiдповiдальної особи платника податку, якiй передана заява, пiдпис цiєї особи про отримання заяви.

     Якщо ж за даними особового рахунка на дату, вказану в податковому векселi як термiн платежу, або ж на дату подання заяви, якщо заяву подано пiзнiше цiєї дати, суми переплати (будь-якої категорiї) достатньо для зарахування в рахунок оплати векселя, то на заявi платника робиться запис:

     "Оплату податкового векселя за рахунок суми бюджетного вiдшкодування зарахувати (дата)".

     За вказаною датою робиться вiдповiдний запис у журналi облiку податкових векселiв, вказується реєстрацiйний N заяви.

     Заява зберiгається в справi платника та використовується при проведеннi як попереднiх перевiрок податкової звiтностi, так i документальних перевiрок.

     При проведеннi оплати податкового векселя шляхом зменшення суми бюджетного вiдшкодування вiдображення податкового векселя в податковiй звiтностi здiйснюється таким же чином, як i при оплатi векселя коштами.

     Однак необхiдно враховувати те, що, оскiльки вiдповiдно до абзацу четвертого Закону України "Про податок на додану вартiсть" достроково оплаченим вважається вексель, оплата якого здiйснена до строку погашення векселя шляхом перерахування коштiв, податковий вексель, в оплату якого зарахована сума бюджетного вiдшкодування, не може вважатися достроково оплаченим, оскiльки оплата його не супроводжується надходженням до бюджету грошових коштiв, а тому i не може бути включений до складу податкового кредиту в тому звiтному перiодi, в якому податковий вексель включено до податкових зобов'язань.

     Таким чином, вiдображення податкового векселя в податковiй звiтностi вiдбувається в такому порядку:

     1) у звiтному перiодi видачi векселя:

     податковий вексель вiдображається в рядках 6 i 19а податкової декларацiї, одночасно з податковою декларацiєю платником подається перелiк векселiв, виданих у звiтному перiодi, за довiльною формою;

     2) у звiтному перiодi, в якому платником подано заяву про оплату векселя за рахунок бюджетного вiдшкодування, але не ранiше того звiтного перiоду, в якому вексель має бути оплачений вiдповiдно до строку платежу, вказаному у векселi:

     якщо вiдповiдно до заяви про оплату векселя за рахунок бюджетного вiдшкодування i даних картки особового рахунка суму бюджетного вiдшкодування зараховано в рахунок оплати векселя, i платник отримав вiд податкової iнспекцiї (адмiнiстрацiї) вiдповiдне повiдомлення, сума векселя вiдображається в рядку 19б податкової декларацiї;

     до того моменту, доки податковий вексель не буде вiдображений в податковiй декларацiї в рядку 19б, вiн не буде вважатися погашеним;

     3) в звiтному перiодi, наступному за тим, в якому вексель включено до рядка 19б, сума векселя може бути включена до складу податкового кредиту i вказується в рядку 12б податкової декларацiї.

     Приклад.

     Податковий вексель видано 12.02.99 р.

     В податковiй декларацiї за лютий (подається 20.03.99 р.) податковий вексель вiдображається в рядках 6 i 19а.

     Термiн оплати податкового векселя (вказаний у векселi - 14.03.99 р.).

     Станом на 14.03.99 р. (тобто за даними податкової звiтностi за сiчень, яка була подана 20.02.99 р.) в особовому рахунку платника рахується сума бюджетного вiдшкодування (переплата).

     Заява про зарахування суми бюджетного вiдшкодування в рахунок оплати податкового векселя подана платником:

     - перший варiант - 10.03.99 р.;

     - другий варiант - 18.03.99 р.;

     - третiй варiант - 02.04.99 р.

     Сума бюджетного вiдшкодування, яка рахується по картцi особового рахунка зменшується на суму векселя, вiдповiдно до заяви платника, i податковий вексель вважається оплаченим в такий строк:

     - перший варiант - 14.03.99 р. - термiн, вказаний у векселi, як дата оплати;

     - другий варiант - 18.03.99 р. - дата подання заяви, при цьому за 4 днi прострочки нараховується пеня - з 15.03. по 18.03. включно;

     - третiй варiант - 02.04.99 р., - дата подання заяви, при цьому за 19 днiв прострочки нараховується пеня - з 15.03. по 02.04. включно, крiм того необхiдно перевiрити наявнiсть на картцi особового рахунка суми бюджетного вiдшкодування (переплати).

     Сума податкового векселя, в оплату якого зарахована сума бюджетного вiдшкодування, вiдображається в рядку 19б податкової декларацiї:

     - перший i другий варiанти - за березень (подається 20.04.99 р.);

     - третiй варiант - за квiтень (подається 20.05.99 р.).

     До складу податкового кредиту, i в податковiй звiтностi - до рядка 12б податкової декларацiї включається сума податкового векселя в таких звiтних перiодах:

     - перший i другий варiанти - за квiтень (подається 20.05.99 р.);

     - третiй варiант - за травень (подається 20.06.99 р.).

Порядок оперативно-бухгалтерського облiку податкових векселiв в ДПА(I)

     Платник податку при оплатi податкового векселя у платiжному дорученнi при заповненнi поля призначення платежу проставляє вiдповiдний код платежу - 28 (29) та код бюджетної класифiкацiї 14010100 - податок на додану вартiсть по вiтчизняних товарах (послугах), на який спрямованi кошти.

     Державнi податковi адмiнiстрацiї рознесення платiжних доручень на погашення векселя повиннi проводити у картцi особового рахунка вiдокремлено, за вiдповiдним кодом (W), у зв'язку з тим, що вексель ще не пройшов нарахування податковiй декларацiї платника. Переплата (W), що виникла за рахунок надходження цих коштiв, направляється на погашення нарахувань у картцi особового рахунка в залежностi вiд строку погашення векселя, а саме:

     при оплатi векселя достроково, у мiсяцi, в якому вексель було видано, при оплатi векселя достроково, у мiсяцi, наступному за мiсяцем, в якому вексель було видано, при оплатi векселя з порушенням строку сума переплати направляється на погашення будь-яких нарахувань того звiтного перiоду, у якому вексель було оплачено;

     при оплатi податкового векселя у строк сума переплати направляється на погашення нарахувань по декларацiї того звiтного перiоду, в якому вексель було оплачено.

     Наприклад:

     1) вексель видано 4 травня, а оплачено достроково, 28 травня, - у картцi особового рахунка станом на 28 травня виникла переплата, яка облiковується у графi 9 зворотного боку за вiдповiдним кодом i приймає участь у погашеннi будь-яких нарахувань тiльки з 20 червня - дати подання декларацiї за травень (за умови, що в декларацiї за травень цей вексель вiдображений в рядку 19б);

     2) вексель видано 4 травня, а оплачено достроково, 1 червня, у картцi особового рахунка станом на 1 червня виникла переплата, яка облiковується у графi 9 зворотного боку за вiдповiдним кодом i приймає участь у погашеннi будь-яких нарахувань тiльки з 20 липня - дати подання декларацiї за червень (за умови, що в декларацiї за червень цей вексель вiдображений в рядку 19б); при цьому необхiдно прослiдкувати, щоб ця сума не була врахована при погашеннi податкових зобов'язань по декларацiї за травень, яка подається 20 червня;

     3) вексель видано 4 травня, i оплачено в строк 3 червня, у картцi особового рахунка станом на 3 червня виникла переплата, яка облiковується у графi 9 зворотного боку за вiдповiдним кодом i приймав участь у погашеннi частини нарахувань тiльки з 20 липня - дати подання декларацiї за червень (за умови, що в декларацiї за червень цей вексель вiдображений в рядку 19б); при цьому необхiдно прослiдкувати, щоб ця сума не була врахована при погашеннi податкових зобов'язань по декларацiї за травень, яка подається 20 червня;

     4) вексель видано 4 травня, а оплачено з порушенням строку 8 червня, у картцi особового рахунка станом на 8 червня виникла переплата, яка облiковується у графi 9 зворотного боку за вiдповiдним кодом i приймає участь у погашеннi нарахувань тiльки з 20 липня - дати подання декларацiї за червень (за умови, що в декларацiї за червень цей вексель вiдображений в рядку 19б); при цьому необхiдно прослiдкувати, щоб ця сума не була врахована при погашеннi податкових зобов'язань по декларацiї за травень, яка подається 20 червня;

     5) вексель видано 4 травня, а оплачено з порушенням строку 16 липня, у картцi особового рахунка станом на 16 липня виникає переплата, яка облiковується у графi 9 зворотного боку за вiдповiдним кодом i приймає участь у погашеннi будь-яких нарахувань тiльки з 20 серпня - дати подання декларацiї за липень (за умови, що в декларацiї за липень цей вексель вiдображений в рядку 19б); при цьому необхiдно прослiдкувати, щоб ця сума не була врахована при погашеннi податкових зобов'язань по декларацiї за червень, яка подається 20 липня.

     Згiдно з роздiлом V Порядку випуску, обiгу та погашення податкових векселiв (пункт 18, абзац другий), сума податкового векселя, не сплачена у строк (30 днiв, включаючи дату його видачi), пiдлягає стягненню з векселедавця державною податковою iнспекцiєю (адмiнiстрацiєю), яка є векселедержателем, у порядку, передбаченому для стягнення недоїмки за обов'язковими платежами до бюджету.

     Контроль за своєчаснiстю стягнення коштiв по векселях, не погашених у встановленi термiни, проводиться на пiдставi даних Журналу облiку податкових векселiв.

     Журнал облiку податкових векселiв ведеться працiвниками вiддiлiв, якi займаються справлянням непрямих податкiв (вiддiли непрямих податкiв, вiддiли податкiв i зборiв з юридичних осiб, вiддiли оподаткування фiзичних осiб) спiльно з працiвниками вiддiлiв облiку.

     До Журналу розносяться реквiзити податкового векселя, який видано платником пiд час проведення митного оформлення ввезених (пересланих) на митну територiю України товарiв, що надiйшов вiд органiв митного контролю до податкової iнспекцiї (адмiнiстрацiї), де особа, що видала вексель, зареєстрована як платник ПДВ.

     Вiдповiдальний за ведення журналу спецiалiст вiддiлу справляння податкiв з юридичних (фiзичних) осiб (вiддiлу непрямих податкiв) щоденно контролює строки оплати векселiв та здiйснює контроль за своєчаснiстю включення їх до податкових зобов'язань.

     При настаннi строкiв оплати виданих векселiв у платникiв з'ясовується стан оплати таких векселiв. Якщо на дату оплати сума податку не сплачена, складається реєстр таких платникiв i передається керiвництву для прийняття вiдповiдного рiшення. Пiсля прийняття керiвництвом рiшення про безспiрне стягнення цих сум, зазначений перелiк та рiшення керiвництва про безспiрне стягнення цих сум передається до вiддiлу облiку.

     Вiддiлом облiку на пiдставi рiшення керiвництва до установи банку подається iнкасове доручення, в якому зазначається, що кошти стягуються в рахунок оплати податкового векселя, з обов'язковим зазначенням коду сплати згiдно з Порядком передачi iнформацiї вiд установ банкiв до податкових органiв. Iнкасове доручення повинно бути зареєстроване у Журналi реєстрацiї iнкасових доручень (розпоряджень) про списання сум на оплату векселя.

     Кошти, якi стягуються у безспiрному порядку в рахунок оплати податкового векселя, надходять на код бюджетної класифiкацiї 14010100 - податок на додану вартiсть по вiтчизняних товарах (послугах).

     На пiдставi виписки банку кошти, що надiйшли до бюджету в рахунок оплати векселя, облiковуються вiдповiдним кодом (W) в картцi особового рахунка за формою N 5 (5а).

     Облiк стягнутих у безспiрному порядку сум податкового векселя проводиться на зворотному боцi картки особового рахунка за формою N 5, 5а у графi 6 "Сплачено до бюджету".

     Якщо податковий вексель авальований комерцiйним банком, то банку-авалiсту в триденнiй термiн надсилається повiдомлення про списання коштiв в рахунок оплати податкового векселя (при введеннi в дiю ПК "Облiк ПДВ" така операцiя виконуватиметься в автоматичному режимi).

     При оплатi векселя з порушенням строку (незалежно вiд форми розрахункiв - чи шляхом перерахування грошових коштiв чи шляхом безспiрного стягнення коштiв чи шляхом зарахування в рахунок оплати податкового векселя суми бюджетного вiдшкодування), згiдно з даними Журналу облiку податкових векселiв, нараховується пеня; у Журналi в графi 8 "Вiдмiтка про оплату векселя" робиться вiдмiтка про нарахування пенi та складається акт (довiдка) про нарахування пенi, i вiдповiдно до даного акта (довiдки) сума пенi переноситься до картки особового рахунка платника до графи 10 "Нараховано пенi" (пiсля введення в дiю ПК "Облiк ПДВ" зазначена операцiя здiйснюватиметься в автоматичному режимi).

     В зв'язку з тим, що на момент оплати (чи безспiрного стягнення чи зарахування в рахунок оплати суми бюджетного вiдшкодування) вексель не пройшов нарахування в податковiй звiтностi, а значить, i в картцi особового рахунка платника, при рознесеннi сум, стягнутих в рахунок оплати векселя, у графi 9 "Сальдо розрахункiв - переплата" виникає переплата, яка облiковується за вiдповiдним кодом (W) i не повинна повертатися платнику як зайво сплачена.

     Пiсля подання податкової декларацiї, в якiй платником податковий вексель, в оплату якого стягнутi суми в безспiрному порядку, включено до складу податкових зобов'язань (до рядка 19б), та проведення такої декларацiї в картцi особового рахунка, переплата, яка облiковувалась пiд кодом (W) перекодовується, код (W) змiнюється на код (N), i така переплата приймає участь у розрахунках, якi передбаченi для цього коду переплати.

     При цьому загальна сума переплати по картцi особового рахунка не змiнюється, але з урахуванням того, що змiнюється її направленiсть - змiнюються i вiдповiднi коди видiв переплати.

     При зарахуваннi суми бюджетного вiдшкодування в рахунок оплати податкового векселя в картцi особового рахунка робиться запис "Зарахування суми переплати в рахунок оплати податкового векселя за заявою платника", а оформлення зазначеної операцiї вiдбувається в тому ж порядку, як i оформлення розрахунку без наявної сплати.

     Крiм того, при зарахуваннi переплати по особовому рахунку платника (або суми бюджетного вiдшкодування) в рахунок оплати податкового векселя необхiдно проконтролювати, щоб не виникла така ситуацiя, коли кошти, зарахованi в оплату податкового векселя, який ще не включений до податкових зобов'язань, використовуються для оплати наступного податкового векселя чи податкових зобов'язань податкової декларацiї попереднього звiтного перiоду, тобто сума, яка зарахована в оплату податкового векселя, повинна бути збережена (заблокована) до моменту нарахування по особовому рахунку отриманої податкової декларацiї за наступний звiтний перiод iз обов'язковим включенням до податкових зобов'язань суми оплаченого податкового векселя.

     Приклад.

     Податковий вексель оплачено 13.05, до податкових зобов'язань вiн буде включений в податковiй декларацiї за травень - 20.06; таким чином, кошти, якi надiйшли за цей вексель, не можуть вважатися переплатою i не можуть бути зарахованi до оплати податкового векселя, термiн оплати якого настає, наприклад, 10.06, або зарахованi як оплата податкових зобов'язань чи погашення недоїмки по податковiй декларацiї за квiтень - 20.05.

     При зарахуваннi в оплату податкових векселiв сум податку на додану вартiсть, належних бюджетному вiдшкодуванню, державна податкова iнспекцiя (адмiнiстрацiя) при зняттi податкового векселя з облiку в Журналi облiку податкових векселiв повинна в триденний термiн повiдомити платника, а якщо податковий вексель авальовано, то i установу банку, якою надано аваль, про оплату податкового векселя за рахунок суми бюджетного вiдшкодування (зазначена функцiя пiсля введення в постiйну експлуатацiю ПК "Облiк ПДВ" виконуватиметься в автоматичному режимi).

     Податкова адмiнiстрацiя також надсилає банкам-авалiстам повiдомлення про оплату податкових векселiв шляхом зняття коштiв з рахунка платника (iнкассо) в триденний термiн пiсля зняття таких коштiв.

     У разi необхiдностi на суму бюджетного вiдшкодування, яку зараховано в рахунок оплати податкового векселя, зменшується сума, вказана у висновку, який подається до органу державного казначейства.

     Суми переплат, в тому числi i суми бюджетного вiдшкодування, якi облiковуються у картцi особового рахунка пiд вiдповiдними кодами, спрямовуються на оплату податкового векселя у календарнiй черговостi виникнення переплат i мають код (W), при цьому загальна сума переплати - данi графи 9 "Переплата" зворотного боку картки особового рахунка ф. 5, 5а - не змiнюється, зменшується тiльки за рахунок переплати (W) та сума переплати, яка приймала участь у погашеннi податкового векселя i облiковувалася пiд iншим кодом, наприклад (Q4). Переплата, яка облiковується пiд кодом (W), не приймає участi у погашеннi будь-яких нарахувань до термiну подачi декларацiї, в якiй такий вексель включається як оплачений до складу податкових зобов'язань (до рядка 19б) - приклад уже було наведено.

"Навигатор бухгалтера", N 19, 24 травня 1999 р.

Copyright © 2024 НТФ «Интес»
Все права сохранены.