Документ скасований: Постанова НБУ № 543 від 14.12.2010

ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

вiд 4 грудня 2008 року N 413


Про окремi питання дiяльностi банкiв

Iз змiнами i доповненнями, внесеними
постановами Правлiння Нацiонального банку України
вiд 9 сiчня 2009 року N 6,
вiд 30 квiтня 2009 року N 261,
вiд 6 травня 2009 року N 269,
вiд 12 травня 2009 року N 282,
вiд 3 червня 2009 року N 328

     Ужитi Нацiональним банком України заходи щодо упередження кризових явищ у банкiвськiй системi сприяли зменшенню темпiв щоденного вiдпливу коштiв з банкiв i забезпечили платоспроможнiсть та своєчаснiсть розрахункiв банкiвської системи в цiлому.

     Проте вiдплив коштiв з банкiвської системи продовжується i з початку листопада кошти фiзичних осiб у нацiональнiй валютi скоротилися майже на 5 % (у жовтнi - 10 %), кошти суб'єктiв господарювання в нацiональнiй валютi зменшилися на 4,6 % (у жовтнi - 7,8 %).

     Залишаються значними невiдповiдностi мiж активними та пасивними операцiями банкiв за строками погашення.

     Окремi банки мають проблеми зi своєчасним здiйсненням платежiв.

     Для забезпечення невiдкладної капiталiзацiї банкiв Правлiння Нацiонального банку України прийняло постанову вiд 21.11.2008 N 389 "Про здiйснення дiагностичного обстеження банкiв", яка забезпечує здiйснення пiдготовчої роботи до дiагностичного обстеження банкiв.

     Крiм того, постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 01.12.2008 N 405 затверджено Спецiальний порядок здiйснення заходiв щодо фiнансового оздоровлення банкiв, спрямований на спрощення процедури та скорочення термiнiв унесення змiн до статутiв банкiв щодо збiльшення рiвня статутного капiталу

     З метою закрiплення позитивних тенденцiй у дiяльностi банкiв та забезпечення подальшої стабiльної їх роботи, керуючись статтею 99 Конституцiї України, статтями 7 i 55 Закону України "Про Нацiональний банк України", статтями 66, 67 Закону України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть", Правлiння Нацiонального банку України постановляє:

     1. Зобов'язати Дирекцiю з банкiвського регулювання та нагляду (О. I. Кiрєєв) здiйснити заходи щодо дiагностичного обстеження банкiв, передбаченi Законом України "Про першочерговi заходи щодо запобiгання негативним наслiдкам фiнансової кризи та про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України" та постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 04.11.2008 N 960 "Про затвердження Порядку участi держави в капiталiзацiї банкiв", вiдповiдно до постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 21.11.2008 N 389 "Про здiйснення дiагностичного обстеження банкiв" для визначення їх поточної i перспективної платоспроможностi та життєздатностi в умовах кризи.

     2. Пункт 2 втратив чиннiсть

(згiдно з постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 12.05.2009р. N 282, у зв'язку з цим пункти 3 - 4 вважати пунктами 2 - 3)

     2. Рекомендувати банкам:

     переглянути в бiк зменшення процентнi ставки за кредитами, наданими в iноземнiй валютi, з урахуванням якостi стану обслуговування позичальниками заборгованостi за основним боргом та вiдсотками/комiсiями за ним, а також стану дохiдностi банку, з метою зниження ризикiв невиконання позичальниками своїх зобов'язань за такими кредитами;

     у разi погiршення лiквiдностi:

     вiдмовитися вiд укладання договорiв про вiдкриття кредитних лiнiй i надання iнших безумовних кредитних зобов'язань;

     з урахуванням стану дохiдностi банку та реальних можливостей позичальникiв вживати заходiв щодо дострокового погашення кредитiв.

     3. Пункт 3 виключено

(згiдно з постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 03.06.2009р. N 328, у зв'язку з цим пункти 4 - 6 уважати вiдповiдно пунктами 3 - 5)

     5. Пункт 5 втратив чиннiсть

(згiдно з постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 12.05.2009р. N 282, у зв'язку з цим пункти 6 - 8 вважати пунктами 4 - 6)

     3. У сферi валютного регулювання i валютного контролю:

     6.1. Пiдпункт 6.1 пункту 6 втратив чиннiсть

(згiдно з постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 06.05.2009р. N 269, у зв'язку з цим пiдпункти 6.2 - 6.8 уважати вiдповiдно пiдпунктами 6.1 - 6.7)

     6.2. Пiдпункт 6.2 пункту 6 втратив чиннiсть

(згiдно з постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 09.01.2009р. N 6, у зв'язку з цим пiдпункти 6.3 - 6.10 уважати вiдповiдно пiдпунктами 6.2 - 6.9)

     6.3. Пiдпункт 6.2 пункту 6 втратив чиннiсть

(згiдно з постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 30.04.2009р. N 261, зв'язку з цим пiдпункти 6.3 - 6.9 уважати вiдповiдно пiдпунктами 6.2 - 6.8)

     3.1. Дозволити банкам здiйснювати операцiї в гривнях через вiдкритi в них кореспондентськi рахунки банкiв-нерезидентiв (рахунки лоро) лише для:

     обслуговування експортно-iмпортних операцiй;

     оплати обслуговування кореспондентського рахунку, якщо це передбачено угодою з уповноваженим банком;

     купiвлi iноземної валюти лише тiєї країни, у якiй зареєстрований цей банк-нерезидент;

     виконання рiшень судових органiв вiдповiдно до законодавства України;

     зарахування на власний кореспондентський рахунок ранiше розмiщених депозитiв за договорами, що були укладенi до набрання чинностi постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 11.10.2008 N 319 "Про додатковi заходи щодо дiяльностi банкiв" (зi змiнами), за умови закiнчення строку дiї вiдповiдного депозитного договору.

     3.2. Дозволити банкам тримати iноземну валюту 1-ї групи Класифiкатора iноземних валют та банкiвських металiв, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 04.02.98 N 34, зi змiнами (далi - Класифiкатор), на рахунках ностро лише в банках країн, валюта яких належить до 1-ї групи Класифiкатора, та в уповноважених банках України.

     Зазначене обмеження не поширюється на кошти, призначенi для переказiв i взаєморозрахункiв вiдповiдно до умов договорiв з платiжними органiзацiями мiжнародних платiжних систем, зареєстрованих Нацiональним банком України в порядку, установленому законодавством України.

     3.3. Дозволити уповноваженим банкам у межах установлених лiмiтiв валютної позицiї здiйснювати власнi операцiї з купiвлi iноземної валюти за гривнi за наявностi зобов'язань у цiй валютi, строк за якими настав.

     3.4. Тимчасово встановити нульову ставку резервування коштiв за договорами про залучення банками коштiв в iноземнiй валютi вiд нерезидентiв на строк, що дорiвнює або менше 183 календарних днiв.

     3.5. Дозволити уповноваженим банкам здiйснювати операцiї з обмiну (конвертацiї) iноземної валюти лише в межах однiєї групи Класифiкатора. Зазначене обмеження не поширюється на операцiї, що здiйснюються для забезпечення виконання договорiв з iмпорту та на операцiї, що здiйснюються банками на мiжнародних валютних ринках з купiвлi iноземної валюти 1-ї групи Класифiкатора за iноземну валюту iнших груп Класифiкатора.

     3.6. Тимчасово дозволити резидентам України використовувати безготiвкову iноземну валюту, що куплена за гривнi або обмiняна (на виконання зобов'язань в iноземнiй валютi) на iншу iноземну валюту на потреби, зазначенi в заявi про купiвлю iноземної валюти, протягом п'яти робочих днiв з дня її зарахування на їх поточний рахунок. Така iноземна валюта не пiдлягає списанню з поточного рахунку клiєнта протягом п'ятиденного термiну з метою використання її на iншi цiлi.

     3.7. Департаменту валютного контролю та лiцензування (О. Г. Бiланенко) забезпечити постiйний контроль за дотриманням банками законодавства та нормативно-правових актiв Нацiонального банку України у сферi валютного регулювання та валютного контролю i невiдкладно притягувати порушникiв у разi їх невиконання до вiдповiдальностi, уключаючи й обмеження лiцензiї в частинi здiйснення операцiй в iноземнiй валютi.

     4. Визнати такою, що втратила чиннiсть, постанову Правлiння Нацiонального банку України вiд 11.10.2008 N 319 "Про додатковi заходи щодо дiяльностi банкiв" (зi змiнами).

     5. Ця постанова набирає чинностi з дати пiдписання.

Голова В. С. Стельмах
Copyright © 2024 НТФ «Интес»
Все права сохранены.