ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змiн до деяких законiв України щодо удосконалення умов пiдтримки виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести змiни до таких законiв України:
1. У Законi України "Про режим iноземного iнвестування" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1996 р., N 19, ст. 80; 2000 р., N 38, ст. 318):
1) статтю 7 доповнити частиною четвертою такого змiсту:
"Законами України для суб'єктiв господарської дiяльностi, якi здiйснюють iнвестицiйнi проекти у визначених законом галузях господарювання iз залученням iноземних iнвестицiй, можуть встановлюватися додатковi державнi гарантiї захисту iноземних iнвестицiй, у тому числi гарантiї захисту iнвестицiй вiд змiни законодавства, передбаченi цим Законом";
2) статтю 8 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 8. Гарантiї у разi змiни законодавства
Якщо в подальшому спецiальним законодавством України про iноземнi iнвестицiї або законами України, якi надають державнi гарантiї, будуть змiнюватися гарантiї захисту iноземних iнвестицiй, зазначенi в роздiлi II цього Закону або в законах України, якi надають державнi гарантiї, то протягом 10 рокiв з дня набрання чинностi таким законодавством на вимогу iноземного iнвестора застосовуються державнi гарантiї захисту iноземних iнвестицiй, передбаченi цим Законом або iншими законами України, якi надають такi державнi гарантiї. Державнi гарантiї захисту iноземних iнвестицiй, пов'язанi iз застосуванням "зеленого" тарифу, застосовуються на весь строк дiї "зеленого" тарифу.
До прав i обов'язкiв сторiн, визначених угодою про розподiл продукцiї, протягом строку її дiї застосовується законодавство України, чинне на момент її укладення. До прав i обов'язкiв сторiн, визначених договором про купiвлю-продаж електричної енергiї за "зеленим" тарифом, протягом строку його дiї застосовується законодавство України, чинне на дату набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до деяких законiв України щодо удосконалення умов пiдтримки виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї". Зазначенi гарантiї не поширюються на змiни до законодавства, що стосуються питань оборони, нацiональної безпеки, податкового законодавства, забезпечення громадського порядку, охорони навколишнього природного середовища".
2. У Законi України "Про альтернативнi джерела енергiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., N 24, ст. 155 iз наступними змiнами):
1) статтю 8 доповнити частиною третьою такого змiсту:
"Кабiнет Мiнiстрiв України передбачає у державному бюджетi видатки на фiнансову пiдтримку гарантованого покупця для оплати електричної енергiї, виробленої з альтернативних джерел, вiдповiдно до бюджетних запитiв центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзацiю державної полiтики в електроенергетичному комплексi, на пiдставi розрахункiв, наданих Нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмiрi не менше 20 вiдсоткiв прогнозної виробiтки товарної продукцiї електричної енергiї з альтернативних джерел на вiдповiдний рiк";
2) у статтi 91:
частину першу доповнити другим реченням такого змiсту: "Встановлення "зеленого" тарифу, передбаченого цiєю статтею, здiйснюється Нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, з урахуванням особливостей, визначених статтею 94 цього Закону";
частину третю доповнити словами i цифрами "з урахуванням положень цiєї статтi, статтi 92 та статтi 94 цього Закону";
3) у статтi 92:
у частинi другiй таблицю викласти в такiй редакцiї:
"
Розмiр надбавки до "зеленого" тарифу, % | Рiвень використання обладнання українського виробництва, % |
5 | 30 та бiльше, але менше 50 |
10 | 50 та бiльше, але менше 70 |
20 | 70 та бiльше |
";
пiсля частини другої доповнити новою частиною такого змiсту:
"При цьому максимальний розмiр надбавки за дотримання рiвня використання обладнання українського виробництва для об'єктiв електроенергетики, у тому числi черг будiвництва електричних станцiй (пускових комплексiв), якi виробляють електричну енергiю з альтернативних джерел енергiї (а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями), до аукцiонної цiни при досягненнi шести рокiв експлуатацiї вiдповiдного об'єкта електроенергетики повинен становити не бiльше 10 вiдсоткiв. Нацiональна комiсiя, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, встановлює вiдповiдну надбавку у визначений цiєю статтею строк".
У зв'язку з цим частини третю - дев'яту вважати вiдповiдно частинами четвертою - десятою;
4) у статтi 93:
в абзацi другому частини другої слова "(крiм об'єктiв з трьома вiтротурбiнами незалежно вiд встановленої потужностi таких вiтротурбiн)" виключити;
у частинi п'ятiй слова "рiчнi квоти пiдтримки на наступних п'ять рокiв" замiнити словами "рiчну квоту пiдтримки та графiк проведення аукцiонiв на наступний рiк, а також iндикативнi прогнознi показники рiчних квот пiдтримки на чотири роки, що йдуть за роком, на який встановлюється рiчна квота пiдтримки";
частину шосту замiнити двома новими частинами такого змiсту:
"У рамках рiчної або додаткової рiчної квоти пiдтримки Кабiнетом Мiнiстрiв України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику в електроенергетичному комплексi, можуть бути:
визначенi окремi областi (регiони) для будiвництва об'єктiв вiдновлюваної енергетики;
визначенi максимальнi величини потужностi об'єкта електроенергетики або черги його будiвництва (пускового комплексу), щодо якого суб'єкт господарювання може набути право на пiдтримку на вiдповiдному аукцiонi;
запропонованi земельнi дiлянки для будiвництва об'єктiв вiдновлюваної енергетики з визначеними технiчними параметрами та технiчними умовами на приєднання до електричної мережi;
запропонованi дахи та/або фасади будiвель та iнших капiтальних споруд, що надаються в оренду для будiвництва об'єктiв вiдновлюваної енергетики, якi виробляють електричну енергiю з енергiї сонячного випромiнювання з визначеними технiчними параметрами та технiчними умовами на приєднання до електричної мережi.
Особливостi оголошення i проведення аукцiонiв, зазначених у частинi шостiй цiєї статтi, визначаються порядком проведення аукцiонiв з розподiлу квоти пiдтримки".
У зв'язку з цим частини сьому - сорок четверту вважати вiдповiдно частинами восьмою - сорок п'ятою;
у частинi восьмiй:
в абзацах другому i третьому цифри i слово "15 вiдсоткiв" замiнити цифрами i словом "10 вiдсоткiв";
абзац четвертий викласти в такiй редакцiї:
"для об'єктiв електроенергетики або черг їх будiвництва (пускових комплексiв), що виробляють електричну енергiю з iнших видiв альтернативних джерел енергiї (крiм енергiї вiтру, енергiї сонячного випромiнювання, доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - вироблену лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями), розмiр такої частки не може становити менше 10 вiдсоткiв";
частини дев'яту i десяту викласти в такiй редакцiї:
"Аукцiони з розподiлу квоти пiдтримки проводяться за окремими альтернативними джерелами енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - вироблену лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями).
Кабiнет Мiнiстрiв України може прийняти рiшення про проведення аукцiонiв з розподiлу квоти пiдтримки без розподiлу за окремими альтернативними джерелами енергiї (технологiчно нейтральнi аукцiони) та/або аукцiонiв для iнших альтернативних джерел енергiї (крiм енергiї вiтру, енергiї сонячного випромiнювання, доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - вироблену лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями)";
у частинi п'ятнадцятiй слова i цифри "двiчi на рiк, не пiзнiше 1 квiтня та 1 жовтня вiдповiдного року" замiнити словами "згiдно з графiком проведення аукцiонiв на вiдповiдний рiк";
абзац третiй частини шiстнадцятої викласти в такiй редакцiї:
"копiю документiв, що посвiдчують право власностi чи користування земельною дiлянкою, або копiю договору суперфiцiю для будiвництва об'єкта електроенергетики для виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї, у тому числi вiдповiдної черги будiвництва (пускового комплексу), або копiю документiв, що посвiдчують право власностi чи користування об'єктом нерухомостi або його частиною, у разi встановлення (монтажу) об'єкта електроенергетики, що виробляє електричну енергiю з енергiї сонячного випромiнювання, на даху та/або фасадi такого об'єкта нерухомостi";
абзац третiй частини вiсiмнадцятої викласти в такiй редакцiї:
"цiнову пропозицiю, що вiдображає (визначає) запропоновану учасником аукцiону цiну продажу 1 кiловат-години електричної енергiї, виробленої на вiдповiдному об'єктi електроенергетики або черзi будiвництва (пусковому комплексi), щодо якого учасник аукцiону має намiр набути право на пiдтримку. Цiна зазначається у євроцентах за 1 кiловат-годину (євроцентiв/кВт•год) з двома знаками пiсля коми. Цiнова пропозицiя учасника аукцiону, який бере участь в аукцiонi з розподiлу квоти пiдтримки для об'єктiв електроенергетики або черг будiвництва (пускових комплексiв), що виробляють електричну енергiю з енергiї вiтру та/або з енергiї сонячного випромiнювання, не може бути вищою за 9 євроцентiв за 1 кiловат-годину - для аукцiонiв, що проводяться по 31 грудня 2024 року, та не може бути вищою за 8 євроцентiв за 1 кiловат-годину - для аукцiонiв, що проводяться з 1 сiчня 2025 року";
частини дев'ятнадцяту та двадцять першу викласти в такiй редакцiї:
"Цiнова пропозицiя учасника аукцiону, який бере участь в аукцiонi з розподiлу частини квоти пiдтримки для об'єктiв електроенергетики або черг їх будiвництва (пускових комплексiв), що виробляють електричну енергiю з iнших видiв альтернативних джерел енергiї (крiм енергiї вiтру, енергiї сонячного випромiнювання, доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - вироблену лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями), не може бути вищою за 12 євроцентiв за 1 кiловат-годину";
"Iнформацiя, що вiдображається пiд час проведення аукцiону, визначається порядком проведення аукцiонiв з розподiлу квоти пiдтримки. Пiсля завершення аукцiону здiйснюється одночасне розкриття iнформацiї, наданої учасниками аукцiону вiдповiдно до порядку проведення аукцiонiв з розподiлу квоти пiдтримки. Критерiєм вибору переможцiв аукцiону з розподiлу квоти пiдтримки є цiна, зазначена у закритiй пропозицiї. Учасники, якi запропонували найменшi цiновi пропозицiї у межах частини рiчної квоти пiдтримки, що розподiляється на аукцiонi, визнаються переможцями аукцiону на заявлену ними величину потужностi";
у частинi двадцять другiй слова "аукцiону з розподiлу частини квоти щодо вiдповiдного виду альтернативних джерел енергiї" замiнити словами "вiдповiдного аукцiону";
частини двадцять п'яту, двадцять шосту, двадцять дев'яту i тридцяту викласти в такiй редакцiї:
"За результатами проведених у вiдповiдному роцi аукцiонiв з розподiлу рiчної квоти пiдтримки суб'єкт господарювання самостiйно або разом з iншими суб'єктами господарювання, з якими має спiльного кiнцевого бенефiцiарного власника (контролера), має право отримати не бiльше 25 вiдсоткiв обсягу рiчної квоти пiдтримки на вiдповiдний рiк.
Протокол розкриття пропозицiй формується автоматично та оприлюднюється в електроннiй формi електронною торговою системою в день завершення аукцiону. Пiсля перевiрки гарантованим покупцем поданих учасниками документiв i вiдомостей, але не пiзнiше 10 робочих днiв з дня завершення аукцiону, формується автоматично та оприлюднюється в електроннiй формi протокол про результати аукцiону";
"Переможець аукцiону, який вiдмовився вiд пiдписання протоколу про результати аукцiону, укладення договору з гарантованим покупцем, позбавляється права брати участь у подальших аукцiонах строком на один рiк з дня оприлюднення в електроннiй торговiй системi гарантованим покупцем вiдповiдного акта.
Пiдставою для вiдмови гарантованого покупця вiд пiдписання протоколу про результати аукцiону, укладення договору з переможцем аукцiону може бути виключно:
неподання суб'єктом господарювання документiв або вiдомостей, передбачених цим Законом та порядком проведення аукцiонiв з розподiлу квоти пiдтримки;
надання суб'єктом господарювання недостовiрної iнформацiї у документах або вiдомостях або якщо їх змiст не вiдповiдає вимогам цього Закону та порядку проведення аукцiонiв з розподiлу квоти пiдтримки;
нерозкриття або неповне розкриття суб'єктом господарювання iнформацiї про кiнцевих бенефiцiарних власникiв;
якщо на суб'єкта господарювання або членiв його органiв управлiння, а також iнших осiб, пов'язаних iз суб'єктом господарювання вiдносинами контролю, поширюються спецiальнi економiчнi та iншi обмежувальнi заходи (санкцiї) згiдно iз Законом України "Про санкцiї" та нормативно-правовими актами, прийнятими вiдповiдно до зазначеного Закону;
якщо за результатами аукцiонiв, проведених у вiдповiдному роцi, суб'єкт господарювання самостiйно або разом з iншими суб'єктами господарювання, з якими має спiльного кiнцевого бенефiцiарного власника (контролера), набуває право бiльш як на 25 вiдсоткiв обсягу рiчної квоти пiдтримки на вiдповiдний рiк";
у частинi тридцять п'ятiй слова "та сплачує винагороду оператору електронного майданчика, через якого переможець брав участь в аукцiонi" виключити;
частину сорокову викласти в такiй редакцiї:
"Суб'єкт господарювання надає гарантованому покупцю акт про надання послуги з приєднання об'єкта до електричної мережi оператора системи передачi або системи розподiлу та виданий уповноваженим органом сертифiкат, що засвiдчує вiдповiднiсть закiнченого будiвництвом об'єкта електроенергетики, у тому числi черги будiвництва електричної станцiї (пускового комплексу), що виробляє електричну енергiю з альтернативних джерел енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями), проектнiй документацiї та пiдтверджує його готовнiсть до експлуатацiї, або зареєстровану вiдповiдно до законодавства декларацiю про готовнiсть об'єкта до експлуатацiї. Безвiдклична банкiвська гарантiя, надана суб'єктом господарювання як забезпечення виконання зобов'язань за договором, повертається гарантованим покупцем у строк до 10 робочих днiв, за умови надання зазначених у першому реченнi цiєї частини документiв. Зобов'язання гарантованого покупця, пов'язанi з пiдтримкою суб'єкта господарювання, який виробляє електричну енергiю з альтернативних джерел енергiї, виникають з дня, наступного за днем надання суб'єктом господарювання зазначених у першому реченнi цiєї частини документiв";
частину сорок першу пiсля слiв "суб'єкт господарювання не надав" доповнити словами "акт про надання послуги з приєднання об'єкта до електричної мережi оператора системи передачi або системи розподiлу та";
частину сорок п'яту викласти в такiй редакцiї:
"Строк надання пiдтримки становить 20 рокiв з дня, наступного за днем надання суб'єктом господарювання зазначених у першому реченнi частини сорокової цiєї статтi документiв. У разi якщо об'єкт електроенергетики вводиться в експлуатацiю чергами будiвництва електричної станцiї (пусковими комплексами), на такому об'єктi має бути встановлений окремий комерцiйний облiк за кожною чергою (пусковим комплексом), для яких строк надання пiдтримки застосовується окремо";
5) роздiл II доповнити статтею 94 такого змiсту:
"Стаття 94. Особливостi встановлення "зеленого" тарифу для суб'єктiв господарювання, якi виробляють електричну енергiю з альтернативних джерел енергiї, у перiод з 1 серпня 2020 року
Дiя цiєї статтi поширюється на суб'єктiв господарювання, якi вiдповiдно до статтi 91 цього Закону виробляють або мають намiр виробляти електричну енергiю з альтернативних джерел енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малi гiдроелектростанцiї) на об'єктах електроенергетики або чергах їх будiвництва (пускових комплексах).
Для суб'єктiв господарювання, визначених частиною першою цiєї статтi, у перiод з 1 серпня 2020 року "зелений" тариф встановлюється Нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, за правилами, визначеними статтею 91 цього Закону, з урахуванням понижуючих коефiцiєнтiв, визначених цiєю статтею, або на рiвнi граничного (максимального) "зеленого" тарифу.
"Зелений" тариф встановлюється:
а) для суб'єктiв господарювання, якi виробляють електричну енергiю з енергiї сонячного випромiнювання та/або вiтру на об'єктах електроенергетики або чергах їх будiвництва (пускових комплексах), шляхом множення встановлених Нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, вiдповiдно до статтi 91 цього Закону для таких суб'єктiв господарювання "зеленого" тарифу на понижуючi коефiцiєнти:
на рiвнi 0,925 - для суб'єктiв господарювання, якi виробляють електричну енергiю з енергiї вiтру на об'єктах електроенергетики або чергах їх будiвництва (пускових комплексах), що введенi в експлуатацiю з 1 липня 2015 року до 31 грудня 2019 року та складаються з вiтроустановок одиничною встановленою потужнiстю вiд 2000 кВт та бiльше;
на рiвнi 0,975 - для суб'єктiв господарювання, якi виробляють електричну енергiю з енергiї вiтру на об'єктах електроенергетики або чергах їх будiвництва (пускових комплексах), що введенi в експлуатацiю з 1 сiчня 2020 року;
на рiвнi 0,85 - для суб'єктiв господарювання, якi виробляють електричну енергiю з енергiї сонячного випромiнювання на об'єктах електроенергетики або чергах їх будiвництва (пускових комплексах) встановленою потужнiстю 1 МВт та бiльше, що введенi в експлуатацiю з 1 липня 2015 року до 31 грудня 2019 року;
на рiвнi 0,925 - для суб'єктiв господарювання, якi виробляють електричну енергiю з енергiї сонячного випромiнювання на об'єктах електроенергетики або чергах їх будiвництва (пускових комплексах) встановленою потужнiстю до 1 МВт, що введенi в експлуатацiю з 1 липня 2015 року до 31 грудня 2019 року;
на рiвнi 0,975 - для суб'єктiв господарювання, якi виробляють електричну енергiю з енергiї сонячного випромiнювання на об'єктах електроенергетики або чергах їх будiвництва (пускових комплексах) встановленою потужнiстю 1 МВт та бiльше, що введенi в експлуатацiю з 1 сiчня 2020 року до 31 жовтня 2020 року;
на рiвнi 0,7 - для суб'єктiв господарювання, якi виробляють електричну енергiю з енергiї сонячного випромiнювання на об'єктах електроенергетики або чергах їх будiвництва (пускових комплексах) встановленою потужнiстю вiд 1 МВт до 75 МВт, що введенi в експлуатацiю з 1 листопада 2020 року до 31 березня 2021 року;
на рiвнi 0,975 - для суб'єктiв господарювання, якi виробляють електричну енергiю з енергiї сонячного випромiнювання на об'єктах електроенергетики або чергах їх будiвництва (пускових комплексах) встановленою потужнiстю до 1 МВт, що введенi в експлуатацiю з 1 сiчня 2020 року;
на рiвнi 0,4 - для суб'єктiв господарювання, якi виробляють електричну енергiю з енергiї сонячного випромiнювання на об'єктах електроенергетики або чергах їх будiвництва (пускових комплексах) встановленою потужнiстю вiд 1 МВт до 75 МВт, що введенi в експлуатацiю з 1 квiтня 2021 року;
на рiвнi 0,4 - для суб'єктiв господарювання, якi виробляють електричну енергiю з енергiї сонячного випромiнювання на об'єктах електроенергетики або чергах їх будiвництва (пускових комплексах) встановленою потужнiстю 75 МВт та бiльше, що введенi в експлуатацiю з 1 листопада 2020 року;
б) для суб'єктiв господарювання, якi виробляють електричну енергiю з альтернативних джерел енергiї (а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями) на об'єктах електроенергетики або чергах їх будiвництва (пускових комплексах), що введенi в експлуатацiю до 30 червня 2015 року i "зелений" тариф яких нижче або дорiвнює граничному (максимальному) "зеленому" тарифу, шляхом множення встановленого Нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, вiдповiдно до статтi 91 цього Закону "зеленого" тарифу на коефiцiєнт, що дорiвнює 1;
в) для суб'єктiв господарювання, якi виробляють електричну енергiю з альтернативних джерел енергiї (а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями) на об'єктах електроенергетики або чергах їх будiвництва (пускових комплексах), що введенi в експлуатацiю до 30 червня 2015 року i "зелений" тариф яких вище граничного (максимального) "зеленого" тарифу, на рiвнi граничного (максимального) "зеленого" тарифу.
Для цiлей цiєї статтi граничний (максимальний) "зелений" тариф дорiвнює "зеленому" тарифу, встановленому для електроенергiї, виробленої з енергiї сонячного випромiнювання наземними об'єктами електроенергетики встановленою потужнiстю бiльш як 10 МВт, що введенi в експлуатацiю до 31 березня 2013 року включно, помноженому на понижуючий коефiцiєнт 0,95.
Для iнших суб'єктiв господарювання, якi виробляють електричну енергiю з альтернативних джерел енергiї (а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями) на об'єктах електроенергетики або чергах їх будiвництва (пускових комплексах), що не зазначенi у частинi третiй цiєї статтi, "зелений" тариф встановлюється шляхом множення встановленого Нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, вiдповiдно до статтi 91 цього Закону "зеленого" тарифу на коефiцiєнт, що дорiвнює 1.
Пiдприємство "зеленої" електрометалургiї - це юридична особа, що здiйснює господарську дiяльнiсть з виробництва сталi iз дотриманням норм щодо прямих викидiв дiоксиду вуглецю в результатi виробництва сталi на рiвнi не бiльше 250 кiлограмiв на тону сталевої продукцiї та виключно електродуговим методом виробництва.
Для пiдприємств "зеленої" електрометалургiї на перiод дiї "зеленого" тарифу для суб'єктiв господарювання, якi виробляють електричну енергiю з альтернативних джерел енергiї, встановлюється тариф на послуги з передачi електричної енергiї, купiвля якої здiйснюється для цiлей виробництва сталi, що не враховує витрати оператора системи передачi на виконання спецiальних обов'язкiв iз забезпечення збiльшення частки виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї. Зазначений тариф встановлюється одночасно з переглядом тарифу оператора системи передачi.
Держава гарантує, що для суб'єктiв господарювання, яким "зелений" тариф встановлений або буде встановлений вiдповiдно до частини третьої цiєї статтi, протягом усього строку дiї "зеленого" тарифу буде застосовуватися законодавство України, чинне на день набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до деяких законiв України щодо удосконалення умов пiдтримки виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї", крiм законодавства, що зменшує розмiр податкiв чи зборiв або скасовує їх, послаблює регулювання господарської дiяльностi, спрощує процедури державного нагляду (контролю) у сферi господарської дiяльностi, пом'якшує вiдповiдальнiсть або в iнший спосiб покращує становище суб'єктiв господарювання, що має застосовуватися з дня набрання чинностi таким законодавством.
Держава гарантує, що на перiод з 1 липня 2020 року до 31 грудня 2029 року для суб'єктiв господарювання, яким "зелений" тариф встановлений або буде встановлений вiдповiдно до частини третьої цiєї статтi, "зелений" тариф не буде змiнений або вiдмiнений, а понижуючi коефiцiєнти не будуть змiненi або застосованi у будь-який iнший спосiб, що може призвести до втрат та/або збиткiв, та/або неодержання правомiрно очiкуваних доходiв такими суб'єктами господарювання.
Гарантiї щодо стабiльностi норм законодавства не поширюються на змiни до законодавства, що стосуються питань оборони, нацiональної безпеки, забезпечення громадського порядку та охорони навколишнього природного середовища".
3. У Законi України "Про ринок електричної енергiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2017 р., N 27 - 28, ст. 312 iз наступними змiнами):
1) частину третю статтi 2 викласти в такiй редакцiї:
"3. Правила ринку визначають, зокрема, порядок реєстрацiї учасникiв ринку, порядок та вимоги до забезпечення виконання зобов'язань за договорами про врегулювання небалансiв електричної енергiї, правила балансування, правила функцiонування ринку допомiжних послуг, порядок проведення розрахункiв на балансуючому ринку та ринку допомiжних послуг, порядок надання послуг iз зменшення навантаження виробником, який здiйснює продаж електричної енергiї за "зеленим" тарифом або за аукцiонною цiною, порядок виставлення рахункiв, порядок внесення змiн до правил ринку, положення щодо функцiонування ринку при виникненнi надзвичайної ситуацiї в ОЕС України";
2) пункт 9 частини четвертої статтi 30 доповнити словами "та виробникiв, якi за результатами аукцiону набули право на пiдтримку";
3) у частинi п'ятiй статтi 33:
абзац третiй викласти в такiй редакцiї:
"Тариф на послуги з передачi електричної енергiї, зокрема, включає як окремi складовi витрати оператора системи передачi, що здiйснюються ним у разi покладення на нього спецiальних обов'язкiв для забезпечення загальносуспiльних iнтересiв у процесi функцiонування ринку електричної енергiї, та витрати на послугу iз зменшення навантаження виробником, який здiйснює продаж електричної енергiї за "зеленим" тарифом або за аукцiонною цiною";
доповнити абзацами п'ятим - восьмим такого змiсту:
"Пiдставами встановлення Регулятором тарифу на передачу пiдприємству "зеленої" електрометалургiї в порядку, передбаченому абзацами п'ятим - восьмим цiєї частини, є (сукупно):
довiдка центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної промислової полiтики, щодо пiдтвердження юридичною особою статусу пiдприємства "зеленої" електрометалургiї;
довiдка центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi охорони навколишнього природного середовища, про виробництво пiдприємством "зеленої" електрометалургiї сталi виключно електродуговим методом та дотримання норм щодо прямих викидiв дiоксиду вуглецю в результатi виробництва сталi на рiвнi не бiльше 250 кiлограмiв на тону сталевої продукцiї.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної промислової полiтики, зобов'язаний надати юридичнiй особi довiдку про пiдтвердження статусу пiдприємства "зеленої" електрометалургiї протягом 10 днiв з дня отримання звернення. Для пiдтвердження статусу пiдприємства "зеленої" електрометалургiї юридична особа повинна додати до свого звернення технiчну документацiю, що пiдтверджує використання у господарськiй дiяльностi обладнання для виробництва сталi електродуговим методом, та довiдку незалежного аудитора, що пiдтверджує виробництво пiдприємством "зеленої" електрометалургiї сталевої продукцiї електродуговим методом в обсязi не менш як 50 тисяч тон за минулий календарний рiк";
4) частину другу статтi 62 доповнити абзацом десятим такого змiсту:
"Учасникам ринку, яким надавалася або надається пiдтримка та/або компенсацiя витрат, пов'язаних iз будiвництвом, реконструкцiєю, модернiзацiєю, ремонтом та/або експлуатацiєю електроустановок об'єкта електроенергетики, шляхом застосування механiзму покладення спецiального обов'язку щодо забезпечення загальносуспiльних iнтересiв у процесi функцiонування ринку електричної енергiї вiдповiдно до цiєї статтi, не може бути надано пiдтримку та/або компенсацiю витрат, пов'язаних iз будiвництвом, реконструкцiєю, модернiзацiєю, ремонтом та/або експлуатацiєю електроустановок об'єкта електроенергетики, за яким надавалася або надається пiдтримка та/або компенсацiя таких витрат";
5) пункт 4 частини п'ятої статтi 63 викласти в такiй редакцiї:
"4) купувати електричну енергiю, вироблену генеруючими установками приватних домогосподарств, встановлена потужнiсть яких не перевищує 50 кВт, за "зеленим" тарифом в обсязi, що перевищує мiсячне споживання електричної енергiї такими приватними домогосподарствами, та у кожному розрахунковому перiодi здiйснювати прiоритетну оплату її вартостi";
6) у статтi 65:
абзаци п'ятий i шостий частини сьомої доповнити словами "та двостороннiми договорами";
пункт 11 частини дев'ятої викласти в такiй редакцiї:
"11) продавати електричну енергiю, куплену у виробникiв, яким встановлено "зелений" тариф, та у виробникiв, якi за результатами аукцiону набули право на пiдтримку, на ринку "на добу наперед", внутрiшньодобовому ринку, балансуючому ринку та за двостороннiми договорами";
7) частину другу статтi 66 доповнити пунктом 61 такого змiсту:
"61) гарантований покупець здiйснює продаж електричної енергiї за двостороннiми договорами на електронних аукцiонах, порядок проведення яких затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України";
8) у статтi 68:
частину першу доповнити абзацом п'ятим такого змiсту:
"Оператор системи передачi для забезпечення операцiйної безпеки має право за межами балансуючого ринку придбавати послуги iз зменшення навантаження виробником, який здiйснює продаж електричної енергiї за "зеленим" тарифом або за аукцiонною цiною";
у частинi п'ятiй:
абзаци другий - четвертий викласти в такiй редакцiї:
"Вiдбiр вiдповiдних пропозицiй (заявок) постачальникiв послуг з балансування здiйснюється з урахуванням необхiдностi забезпечення сталої та надiйної роботи ОЕС України та мiнiмiзацiї витрат на балансування обсягiв виробництва та споживання електричної енергiї. Вiдбiр пропозицiй (заявок) щодо надання послуг iз зменшення навантаження виробником, який здiйснює продаж електричної енергiї за "зеленим" тарифом або за аукцiонною цiною, здiйснюється вiдповiдно до порядку надання таких послуг.
Оператор системи передачi за межами балансуючого ринку має право надавати команди на зменшення навантаження виробникам, якi здiйснюють виробництво електричної енергiї на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативнi джерела енергiї (а з використанням гiдроенергiї - мiкро-, мiнi- та малим гiдроелектростанцiям), яким встановлено "зелений" тариф, або виробникам, якi за результатами аукцiону набули право на пiдтримку. Команда оператора системи передачi на зменшення навантаження виробникам, якi здiйснюють виробництво електричної енергiї на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативнi джерела енергiї (а з використанням гiдроенергiї - мiкро-, мiнi- та малим гiдроелектростанцiям), яким встановлено "зелений" тариф, або виробникам, якi за результатами аукцiону набули право на пiдтримку, крiм випадкiв надання таких команд при системних обмеженнях, якi є наслiдком дiї обставин непереборної сили, є прийняттям пропозицiї (заявки) таких виробникiв на надання послуги iз зменшення навантаження виробником, який здiйснює продаж електричної енергiї за "зеленим" тарифом або за аукцiонною цiною. Виробники, якi здiйснюють виробництво електричної енергiї на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативнi джерела енергiї (а з використанням гiдроенергiї - мiкро-, мiнi- та малi гiдроелектростанцiї), яким встановлено "зелений" тариф, або виробники, якi за результатами аукцiону набули право на пiдтримку, зобов'язанi надавати оператору системи передачi пропозицiї (заявки) щодо надання послуги зi зменшення навантаження виробником, який здiйснює продаж електричної енергiї за "зеленим" тарифом або за аукцiонною цiною в обсягах, що вiдповiдають добовому графiку виробництва електричної енергiї, а в протилежному випадку - зобов'язанi надавати послуги на балансуючому ринку вiдповiдно до правил ринку.
Вартiсть послуги iз зменшення навантаження виробником, який здiйснює продаж електричної енергiї за "зеленим" тарифом або за аукцiонною цiною, наданої в результатi виконання команди оператора системи передачi, дорiвнює вартостi електричної енергiї, не вiдпущеної таким виробником за "зеленим" тарифом або за аукцiонною цiною";
доповнити абзацом п'ятим такого змiсту:
"Розрахунок обсягу не вiдпущеної виробником, який здiйснює продаж електричної енергiї за "зеленим" тарифом або за аукцiонною цiною, електричної енергiї в результатi виконання команд оператора системи передачi здiйснюється вiдповiдно до затвердженої Регулятором методики, що є невiд'ємною частиною правил ринку. Така методика повинна ґрунтуватися на об'єктивних показниках виробництва електричної енергiї на вiдповiдних об'єктах електроенергетики. Порядок надання послуг iз зменшення навантаження виробником, який здiйснює продаж електричної енергiї за "зеленим" тарифом або за аукцiонною цiною, визначається правилами ринку";
9) у статтi 71:
абзаци п'ятий i шостий частини п'ятої викласти в такiй редакцiї:
"Суб'єкт господарювання надає гарантованому покупцю акт про надання послуги з приєднання об'єкта до електричної мережi оператора системи передачi або системи розподiлу та сертифiкат, що пiдтверджує готовнiсть об'єкта до експлуатацiї, або декларацiю про готовнiсть об'єкта до експлуатацiї. Зобов'язання гарантованого покупця, пов'язанi з пiдтримкою суб'єкта господарювання, виникають з дня, наступного за днем надання суб'єктом господарювання гарантованому покупцю зазначених документiв.
У разi якщо суб'єкт господарювання не надав документи, передбаченi абзацом п'ятим цiєї частини, протягом строку, передбаченого статтею 93 Закону України "Про альтернативнi джерела енергiї", укладений договiр є недiйсним";
частину шосту викласти в такiй редакцiї:
"6. За вiдхилення фактичних погодинних обсягiв вiдпуску електричної енергiї виробникiв, яким встановлено "зелений" тариф, та виробникiв, якi за результатами аукцiону набули право на пiдтримку, вiд їхнiх погодинних графiкiв вiдпуску електричної енергiї виробниками, якi входять до балансуючої групи гарантованого покупця, вiдшкодовується частка вартостi врегулювання небалансу електричної енергiї гарантованого покупця вiдповiдно до цього Закону та правил функцiонування балансуючої групи гарантованого покупця";
10) у роздiлi XVII "Прикiнцевi та перехiднi положення":
абзац другий пункту 9 викласти в такiй редакцiї:
"Гранична нижня межа обов'язкового мiсячного обсягу продажу електричної енергiї виробниками (крiм виробникiв, якi здiйснюють виробництво електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї) та iмпортерами на ринку "на добу наперед" не може бути меншою 10 вiдсоткiв їхнього мiсячного обсягу продажу електричної енергiї вiдповiдно до правил ринку";
пункт 11 викласти в такiй редакцiї:
"11. Частка вiдшкодування гарантованому покупцю суб'єктами господарювання, якi входять до складу балансуючої групи гарантованого покупця та здiйснюють продаж електричної енергiї, виробленої з альтернативних джерел енергiї на об'єктах електроенергетики, встановлена потужнiсть яких не перевищує 1 МВт, за "зеленим" тарифом або аукцiонною цiною, вартостi врегулювання небалансу гарантованого покупця становить:
до 31 грудня 2020 року - 0 вiдсоткiв;
з 1 сiчня 2021 року - 10 вiдсоткiв;
з 1 сiчня 2022 року - 20 вiдсоткiв;
з 1 сiчня 2023 року - 30 вiдсоткiв;
з 1 сiчня 2024 року - 40 вiдсоткiв;
з 1 сiчня 2025 року - 50 вiдсоткiв;
з 1 сiчня 2026 року - 60 вiдсоткiв;
з 1 сiчня 2027 року - 70 вiдсоткiв;
з 1 сiчня 2028 року - 80 вiдсоткiв;
з 1 сiчня 2029 року - 90 вiдсоткiв;
з 1 сiчня 2030 року - 100 вiдсоткiв.
Частка вiдшкодування гарантованому покупцю суб'єктами господарювання, якi входять до складу балансуючої групи гарантованого покупця та здiйснюють продаж електричної енергiї, виробленої з альтернативних джерел енергiї на об'єктах електроенергетики, встановлена потужнiсть яких перевищує 1 МВт, за "зеленим" тарифом або аукцiонною цiною, вартостi врегулювання небалансу гарантованого покупця становить:
до 31 грудня 2020 року - 0 вiдсоткiв;
з 1 сiчня 2021 року - 50 вiдсоткiв;
з 1 сiчня 2022 року - 100 вiдсоткiв.
До 31 грудня 2029 року вiдшкодування суб'єктом господарювання, який виробляє електричну енергiю на об'єктах електроенергетики, що використовують енергiю вiтру, та входить до складу балансуючої групи гарантованого покупця, вартостi свого небалансу гарантованому покупцю здiйснюється у разi вiдхилення фактичних погодинних обсягiв вiдпуску електричної енергiї такого суб'єкта господарювання вiд його погодинного графiка вiдпуску електричної енергiї бiльш як на 10 вiдсоткiв.
До 31 грудня 2029 року вiдшкодування суб'єктом господарювання, який виробляє електричну енергiю на об'єктах електроенергетики, що використовують енергiю сонячного випромiнювання, та входить до складу балансуючої групи гарантованого покупця, вартостi свого небалансу гарантованому покупцю здiйснюється у разi вiдхилення фактичних погодинних обсягiв вiдпуску електричної енергiї такого суб'єкта господарювання вiд його погодинного графiка вiдпуску електричної енергiї бiльш як на 5 вiдсоткiв";
доповнити пунктом 111 такого змiсту:
"111. Установити, що тимчасово, у зв'язку з карантином, встановленим Кабiнетом Мiнiстрiв України на всiй територiї України з метою запобiгання поширенню на територiї України коронавiрусної хвороби (COVID-19), кошти, отриманi оператором системи передачi вiд розподiлу пропускної спроможностi мiждержавного перетину станом на 1 липня 2020 року, використовуються для таких цiлей:
30 вiдсоткiв - на гарантування фактичної наявностi розподiленої пропускної спроможностi, технiчного обслуговування та збiльшення пропускної спроможностi шляхом здiйснення iнвестицiй у систему передачi, зокрема в будiвництво нових мiждержавних лiнiй електропередачi, сплату платежiв до Державного бюджету України, зобов'язання за якими виникають при визнаннi доходiв, отриманих вiд розподiлу пропускної спроможностi мiждержавного перетину, погашення заборгованостi за договорами з доступу до пропускної спроможностi мiждержавного перетину;
70 вiдсоткiв - на погашення заборгованостi перед гарантованим покупцем за наданi послуги iз забезпечення збiльшення частки виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел. Гарантований покупець зобов'язаний перерахувати кошти, отриманi вiдповiдно до цього абзацу, в розмiрi 50 вiдсоткiв суб'єкту господарювання, який здiйснює виробництво електричної енергiї на атомних електростанцiях, а 50 вiдсоткiв - на оплату електричної енергiї, виробленої на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативнi джерела енергiї (а з використанням гiдроенергiї - вироблену лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями), за встановленим "зеленим" тарифом або за аукцiонною цiною";
в абзацi четвертому пункту 13 слова "двох рокiв" замiнити словами "трьох рокiв";
у пунктi 16:
абзац шостий викласти в такiй редакцiї:
"без проведення конкурсу, передбаченого частиною другою статтi 64 цього Закону, визначити електропостачальника (електропостачальникiв) державної форми власностi, на якого з 1 сiчня 2019 року без застосування положень частини четвертої статтi 64 цього Закону тимчасово, до 31 грудня 2021 року, покласти функцiї постачальника "останньої надiї", одночасно визначивши територiю здiйснення дiяльностi такого електропостачальника (електропостачальникiв)";
в абзацi сьомому слова i цифри "до 1 липня 2020 року" замiнити словами i цифрами "до 1 липня 2021 року".
4. Частину шосту статтi 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2020 р., N 4, ст. 25) доповнити абзацом дванадцятим такого змiсту:
"Вiдносини оренди дахiв та/або фасадiв будiвель та iнших капiтальних споруд, що перебувають у державнiй або комунальнiй власностi, для встановлення (монтажу) об'єктiв електроенергетики, що виробляють електричну енергiю з енергiї сонячного випромiнювання, регулюються цим Законом з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про альтернативнi джерела енергiї".
II. Прикiнцевi та перехiднi положення
1. Цей Закон набирає чинностi з дня, наступного за днем його опублiкування, крiм пiдпункту 8 пункту 3 роздiлу I цього Закону, який набирає чинностi з 1 сiчня 2021 року.
2. До дня набрання чинностi пiдпунктом 8 пункту 3 роздiлу I цього Закону вартiсть електричної енергiї, не вiдпущеної за "зеленим" тарифом або за аукцiонною цiною виробником електричної енергiї, який здiйснює продаж електричної енергiї за "зеленим" тарифом вiдповiдно до цього Закону, або виробником, який за результатами аукцiону набув право на пiдтримку, у результатi виконання ним команди оператора системи передачi на зменшення навантаження, вiдшкодовується такому виробнику оператором системи передачi.
3. "Зелений" тариф для суб'єктiв господарювання, якi виробляють або мають намiр виробляти електричну енергiю з бiомаси та/або бiогазу на об'єктах електроенергетики або чергах їх будiвництва, встановлюється виключно на електричну енергiю, вироблену об'єктами, що введенi в експлуатацiю такими суб'єктами до 1 сiчня 2023 року.
4. Кабiнету Мiнiстрiв України протягом трьох мiсяцiв з дня набрання чинностi цим Законом:
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
забезпечити приведення мiнiстерствами, iншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актiв у вiдповiднiсть iз цим Законом;
розробити та подати до Верховної Ради України законопроект про надання права виробникам електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї виходити з балансуючої групи гарантованого покупця та вiльно продавати електричну енергiю на ринку з можливiстю отримання компенсацiї у виглядi рiзницi мiж встановленим "зеленим" тарифом або аукцiонною цiною та ринковою цiною, що не нижче, нiж цiна на ринку "на добу наперед";
з метою погашення заборгованостi державного пiдприємства "Гарантований покупець" перед суб'єктами господарювання, якi виробляють електричну енергiю з альтернативних джерел енергiї, що утворилася станом на 1 серпня 2020 року, розробити та подати до Верховної Ради України законопроект щодо вiдшкодування такої заборгованостi протягом 2021 - 2022 рокiв шляхом оформлення облiгацiй внутрiшньої державної позики з термiном обiгу п'ять рокiв.
5. Нацiональнiй комiсiї, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг:
протягом трьох мiсяцiв з дня набрання чинностi цим Законом привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
протягом одного мiсяця з дня набрання чинностi цим Законом розробити та затвердити методику щодо розрахунку обсягу невiдпущеної виробником, який здiйснює продаж електричної енергiї за "зеленим" тарифом або за аукцiонною цiною, електричної енергiї в результатi виконання команд оператора системи передачi;
протягом одного мiсяця з дня набрання чинностi цим Законом визначити порядок компенсацiї за невiдпущену до 1 сiчня 2020 року виробниками, якi здiйснюють продаж електричної енергiї за "зеленим" тарифом, електричну енергiю в результатi виконання команд оператора системи передачi.
Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ
21 липня 2020 року
N 810-IX
Copyright © 2024 НТФ «Интес» Все права сохранены. |