Документ скасований: Наказ № 17/17 від 29.01.2001

ЛIЦЕНЗIЙНА ПАЛАТ УКРАЇНИ
СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

вiд 7 квiтня 1999 року N 30/76


Про затвердження Iнструкцiї про умови i правила провадження пiдприємницької дiяльностi (лiцензiйнi умови) з розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв (в тому числi iноземного виробництва) для зняття iнформацiї з каналiв зв'язку, iнших засобiв негласного отримання iнформацiї та контроль за їх дотриманням

Зареєстровано
в Мiнiстерствi юстицiї України
30 квiтня 1999 р. за N 275/3568


     Вiдповiдно до Законiв України "Про пiдприємництво" та "Про державну таємницю", Постанови Верховної Ради України вiд 17 червня 1992 року N 2471-XII "Про право власностi на окремi види майна", Положення про Лiцензiйну палату України, затвердженого Указом Президента України вiд 16 липня 1997 року N 648/97, та на виконання постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 3 липня 1998 року N 1020 "Про порядок лiцензування пiдприємницької дiяльностi" наказуємо:

     1. Затвердити Iнструкцiю про умови i правила провадження пiдприємницької дiяльностi (лiцензiйнi умови) з розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв (в тому числi iноземного виробництва) для зняття iнформацiї з каналiв зв'язку, iнших засобiв негласного отримання iнформацiї та контроль за їх дотриманням (додається).

     2. Управлiнню лiцензування економiчної дiяльностi Лiцензiйної палати (Єфремов О. В.) та Оперативно-технiчному управлiнню Служби безпеки України (Суховатий Ю. М.) в установленому порядку подати Iнструкцiю в п'ятиденний термiн на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України.

     3. Управлiнню лiцензування економiчної дiяльностi Лiцензiйної палати та Оперативно-технiчному управлiнню Служби безпеки України довести до вiдома працiвникiв Лiцензiйної палати, представництв Лiцензiйної палати в Автономнiй Республiцi Крим, областях, мiстах Києвi та Севастополi, керiвного та оперативного складу Служби безпеки України Iнструкцiю про умови i правила провадження пiдприємницької дiяльностi (лiцензiйнi умови) з розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв (в тому числi iноземного виробництва) для зняття iнформацiї з каналiв зв'язку, iнших засобiв негласного отримання iнформацiї та контроль за їх дотриманням.

     4. Передбачити у планах-графiках:

     Управлiнню контролю за процедурами лiцензування i реєстрацiї Лiцензiйної палати (Апатенко О. П.) - перевiрку додержання порядку надання лiцензiй Службою безпеки України;

     Управлiнню контролю за процедурами лiцензування i реєстрацiї Лiцензiйної палати та Оперативно-технiчному управлiнню Служби безпеки України - перевiрку суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi щодо дотримання умов i правил провадження дiяльностi з розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв.

     5. Оперативно-технiчному управлiнню Служби безпеки України забезпечити публiкацiю в засобах масової iнформацiї Iнструкцiї про умови i правила провадження пiдприємницької дiяльностi (лiцензiйнi умови) з розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв (в тому числi iноземного виробництва) для зняття iнформацiї з каналiв зв'язку, iнших засобiв негласного отримання iнформацiї та контроль за їх дотриманням.

     6. Визнати таким, що втратив чиннiсть, наказ Голови Служби безпеки України вiд 21.06.95 N 97 "Про затвердження Iнструкцiї про порядок видачi суб'єктам пiдприємницької дiяльностi лiцензiй на розробку, виготовлення i реалiзацiю спецiальних технiчних засобiв негласного отримання iнформацiї та Iнструкцiї про умови i правила здiйснення пiдприємницької дiяльностi по розробцi, виготовленню i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв негласного отримання iнформацiї".

     7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Лiцензiйної палати України Музичука В.Т. та першого заступника Голови Служби безпеки України Горбатюка В. С.

Голова Лiцензiйної палати України С. I. Третьяков
Голова Служби безпеки України Л. В. Деркач
ПОГОДЖЕНО:
Голова Державного комiтету України з питань розвитку пiдприємництва О. В. Кужель
Голова Антимонопольного комiтету України О. Л. Завада

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Лiцензiйної палати України
та Службою безпеки України
вiд 7 квiтня 1999 р. N 30/76
Зареєстровано
в Мiнiстерствi юстицiї України
30 квiтня 1999 р. за N 275/3568

IНСТРУКЦIЯ
про умови i правила провадження пiдприємницької дiяльностi (лiцензiйнi умови) з розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв (в тому числi iноземного виробництва) для зняття iнформацiї з каналiв зв'язку, iнших засобiв негласного отримання iнформацiї та контроль за їх дотриманням

1. Загальнi положення

     1.1. Iнструкцiя розроблена вiдповiдно до Законiв України "Про пiдприємництво", "Про оперативно-розшукову дiяльнiсть", "Про державну таємницю", Постанови Верховної Ради України вiд 17 червня 1992 року N 2471-XII "Про право власностi на окремi види майна", Положення про порядок лiцензування пiдприємницької дiяльностi, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 3 липня 1998 року N 1020, та "Зводу вiдомостей, що становлять державну таємницю", затвердженого наказом Державного комiтету України з питань державних секретiв вiд 31.07.95 N 47, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 03.08.95 за N 278/814.

     1.2. Iнструкцiя визначає лiцензiйнi умови провадження пiдприємницької дiяльностi з розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв (в тому числi iноземного виробництва) для зняття iнформацiї з каналiв зв'язку, iнших засобiв негласного отримання iнформацiї (далi - спецiальнi технiчнi засоби), а також установлює порядок контролю за дотриманням лiцензiйних умов.

     1.3. Спецiальними технiчними засобами є технiчнi засоби, устаткування, апаратура, прилади, пристрої, препарати та iншi вироби, спецiально створенi, розробленi, модернiзованi, запрограмованi або пристосованi для виконання завдань з негласного отримання iнформацiї пiд час здiйснення оперативно-розшукової дiяльностi.

     До таких засобiв належать:

     спецiальнi технiчнi засоби для негласного отримання та реєстрацiї аудiоiнформацiї;

     спецiальнi технiчнi засоби для негласного вiзуального спостереження та документування;

     спецiальнi технiчнi засоби для негласного прослуховування телефонних переговорiв;

     спецiальнi технiчнi засоби для негласного перехоплення та реєстрацiї iнформацiї з технiчних каналiв зв'язку;

     спецiальнi технiчнi засоби для негласного контролю поштових повiдомлень i вiдправлень;

     спецiальнi технiчнi засоби для негласного обстеження предметiв i документiв;

     спецiальнi технiчнi засоби для негласного проникнення у примiщення, транспортнi засоби, iншi об'єкти та їх обстеження;

     спецiальнi технiчнi засоби для негласного контролю за перемiщенням транспортних засобiв та iнших об'єктiв;

     спецiальнi технiчнi засоби для негласного отримання (змiни, знищення) iнформацiї з технiчних засобiв її зберiгання, обробки та передачi.

     Спiрнi питання щодо належностi до спецiальних технiчних засобiв конкретного технiчного засобу, який розробляється, виготовляється i реалiзується суб'єктом пiдприємницької дiяльностi, вирiшується експертно-технiчною комiсiєю Служби безпеки України.

     1.4. Дiя Iнструкцiї поширюється на всiх суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi незалежно вiд їх органiзацiйно-правових форм та форм власностi, що провадять дiяльнiсть з розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв (далi - Заявники).

     1.5. Дiяльнiсть з розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв, що пiдлягає лiцензуванню, охоплює:

     розроблення, виготовлення i реалiзацiю в Українi спецiальних технiчних засобiв власного виробництва;

     реалiзацiю в Українi спецiальних технiчних засобiв iноземного виробництва;

     розроблення, виготовлення спецiальних технiчних засобiв для їх реалiзацiї за кордоном.

     1.6. Видача, переоформлення, анулювання, зупинення та поновлення дiї лiцензiй на провадження дiяльностi з розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв провадиться Службою безпеки України вiдповiдно до Положення про порядок лiцензування пiдприємницької дiяльностi, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 3 липня 1998 року N 1020 (далi - Положення про лiцензування).

     1.7. Рiшення щодо видачi, переоформлення, анулювання, зупинення та поновлення дiї лiцензiї приймається на пiдставi висновкiв постiйно дiючої комiсiї з лiцензування пiдприємницької дiяльностi з розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв, яка створена наказом Голови Служби безпеки України в Центральному управлiннi Служби безпеки України.

     1.8. Для перевiрки спроможностi суб'єкта пiдприємницької дiяльностi щодо розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв орган, який видає лiцензiї, визначає його можливостi, для чого:

     перевiряє органiзацiйно-технiчне забезпечення i матерiально-технiчне оснащення суб'єкта пiдприємницької дiяльностi, список працiвникiв, якi будуть виконувати заявлену дiяльнiсть, з даними про їхнiй професiйний рiвень;

     вiдвiдує пiдприємство суб'єкта пiдприємницької дiяльностi, де знайомиться з його можливостями;

     готує висновок про спроможнiсть суб'єкта пiдприємницької дiяльностi виконувати заявлену дiяльнiсть.

     Орган, який видає лiцензiї, здiйснює також перевiрку суб'єкта пiдприємницької дiяльностi на предмет наявностi обставин, якi можуть бути пiдставою для заборони у видачi лiцензiї.

     1.9. Пiдготовленi Заявником згiдно з Положенням про лiцензування документи подаються до:

     Центрального управлiння Служби безпеки України, якщо Заявник зареєстрований в органi державної реєстрацiї в м. Києвi або Київськiй областi;

     регiонального органу Служби безпеки України* за мiсцезнаходженням органу державної реєстрацiї, в якому зареєстрований Заявник.

____________
* Регiональними органами Служби безпеки України є: Головне управлiння Служби безпеки України в Криму, Управлiння Служби безпеки України в областях, Управлiння Служби безпеки України в м. Севастополi.

2. Умови i правила провадження пiдприємницької дiяльностi

     2.1. Вiдповiдно до Закону України "Про оперативно-розшукову дiяльнiсть", використання спецiальних технiчних засобiв в Українi дозволяється тiльки оперативним пiдроздiлам, зазначеним у ст. 5 цього Закону. Розроблення, виготовлення i реалiзацiя спецiальних технiчних засобiв можливi лише для цих пiдроздiлiв (далi - Замовники).

     Розроблення, виготовлення та реалiзацiя спецiальних технiчних засобiв за межi України здiйснюється за вiдповiдними договорами з правоохоронними органами iноземних держав, за умови обов'язкового погодження цих договорiв зi Службою безпеки України. При цьому правоохороннi органи iноземних держав також виступають як Замовники.

     При поданнi документiв на розгляд органу, який видає лiцензiї, Заявник повинен мати письмову домовленiсть з Замовником про спiвробiтництво у разi отримання лiцензiї Служби безпеки України на розроблення, виготовлення i реалiзацiю конкретних спецiальних технiчних засобiв.

     2.2. Розроблення, виготовлення i реалiзацiя спецiальних технiчних засобiв становить державну таємницю. Це регламентується пунктами 4.6, 4.45 "Зводу вiдомостей, що становлять державну таємницю", вiдповiдно до якого зведенi вiдомостi про тактико-технiчнi характеристики спецiальних технiчних засобiв, тактику застосування технiчних i спецiальних засобiв та вiдомостi про науково-дослiднi i дослiдно-конструкторськi роботи, що сприяють удосконаленню засобiв оперативно-розшукової дiяльностi, становлять державну таємницю.

     Охорона державної таємницi, згiдно зi статтями 16, 17 Закону України "Про державну таємницю", включає комплекс органiзацiйно-правових, iнженерно-технiчних та оперативних заходiв, спрямованих на запобiгання розголошенню iнформацiї, що становить державну таємницю, зокрема - одержання дозволу (лiцензiї) Заявником на здiйснення дiяльностi, пов'язаної з державною таємницею.

     2.3. Термiн дiї лiцензiї Служби безпеки України встановлюється згiдно з Положенням про лiцензування i не може перевищувати 5 рокiв. У жодному разi термiн її дiї не може перевищувати термiн дiї дозволу на здiйснення дiяльностi, пов'язаної з державною таємницею.

3. Особливi умови провадження пiдприємницької дiяльностi

     3.1. Суб'єкт пiдприємницької дiяльностi при наявностi вiдповiдної лiцензiї забезпечує збереження державної таємницi щодо лiцензованої дiяльностi, для чого розробляє, затверджує у Замовника та проводить заходи з реєстрацiї та облiку спецiальних технiчних засобiв i технiчної документацiї до них. Персональну вiдповiдальнiсть за це несе керiвник суб'єкта пiдприємницької дiяльностi.

     Орган, який видає лiцензiї, надає консультацiї з оформлення документiв щодо перемiщення, списання, знищення спецiальних технiчних засобiв.

     3.1.1. Спецiальнi технiчнi засоби повиннi бути зареєстрованi та перебувати на облiку пiд час виготовлення, зберiгання та випробувань.

     3.1.2. Порядок маркiрування спецiальних технiчних засобiв установлюється суб'єктом пiдприємницької дiяльностi за узгодженням з Замовником.

     3.1.3. Спецiальнi технiчнi засоби зберiгаються в примiщеннях (на складах, у сховищах), що вiдповiдають вимогам щодо забезпечення секретностi i унеможливлюють несанкцiонований доступ до них стороннiх осiб.

     3.1.4. Спецiальнi технiчнi засоби знiмаються суб'єктом пiдприємницької дiяльностi з облiку пiсля їх вiдправлення Замовнику, знищення, витрачення на випробуваннях, дослiдних роботах, умонтування в iншi спецiальнi технiчнi засоби.

     Пiдставою для зняття спецiальних технiчних засобiв з облiку є:

     накладна з пiдписом Замовника, засвiдчена його печаткою, або доручення на одержання спецiальних технiчних засобiв;

     акт про знищення спецiальних технiчних засобiв;

     акт про витрачення спецiальних технiчних засобiв на iспитах, пiд час проведення дослiдних та iнших робiт.

     3.1.5. Замовники, що одержують спецiальнi технiчнi засоби, повиннi мати довiренiсть за встановленою формою, засвiдчену гербовою печаткою.

     3.1.6. Приймання (передання) спецiальних технiчних засобiв здiйснюється за накладними, актами про приймання-передання та iншою супроводжувальною документацiєю з обов'язковою перевiркою цiлiсностi опакування та пломб.

     3.1.7. Перевезення спецiальних технiчних засобiв повинно здiйснюватися так, щоб була повнiстю забезпечена їхня схороннiсть.

     3.1.8. Знищенню пiдлягають спецiальнi технiчнi засоби, що вибракуванi пiд час виробництва, випробувань або потреба в яких вiдпала.

     3.1.9. Вiдбiр (вибракування) спецiальних технiчних засобiв для знищення здiйснюється спецiально створеною суб'єктом пiдприємницької дiяльностi комiсiєю у складi не менш як 3 фахiвцiв.

     Акти про знищення виробiв, iз зазначенням причин вибракування, затверджуються керiвником суб'єкта пiдприємницької дiяльностi.

     3.1.10. Перевiрка наявностi спецiальних технiчних засобiв провадиться один раз на рiк за станом на 1 сiчня комiсiєю, яка призначається керiвником суб'єкта пiдприємницької дiяльностi, та оформляється актом.

     3.2. У разi анулювання лiцензiї пiдлягають обов'язковому знищенню технiчна документацiя на спецiальнi технiчнi засоби та тi залишки виробництва (вузли, компоненти) спецiальних технiчних засобiв, з яких можливо встановити їх кiнцеве призначення та параметри. Знищення здiйснюється у присутностi представника органу, який видає лiцензiї, з пiдписанням сторонами акта про знищення.

4. Права i обов'язки суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi

     4.1. Суб'єкт пiдприємницької дiяльностi при наявностi вiдповiдної лiцензiї має право:

     провадити дiяльнiсть з розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв згiдно з термiном дiї лiцензiї;

     одержувати в установленому законом порядку iнформацiю вiд вiдповiдних державних органiв виконавчої влади i Служби безпеки України щодо чинних законодавчих та нормативних актiв, якi регламентують умови i правила здiйснення цiєї дiяльностi;

     оскаржувати в судовому порядку неправомiрнi дiї органу, який видає лiцензiї, щодо видачi, переоформлення та зупинення дiї лiцензiї.

     4.2. Суб'єкт пiдприємницької дiяльностi при наявностi вiдповiдної лiцензiї зобов'язаний:

     виконувати лiцензiйнi умови протягом усього термiну дiї лiцензiї;

     вести облiк договорiв з лiцензованої дiяльностi;

     вiдповiдати в письмовiй формi на запити органу, який видає лiцензiї, стосовно дiяльностi, пов'язаної зi спецiальними технiчними засобами;

     дозволяти представнику органу, який видає лiцензiї, здiйснювати перевiрку дiяльностi з розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв;

     повiдомляти орган, який видає лiцензiї, про зупинення своєї дiяльностi з розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв.

5. Контроль за додержанням лiцензiйних умов

     5.1. Контроль за додержанням лiцензiйних умов провадження пiдприємницької дiяльностi з розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв здiйснюється Службою безпеки України, Лiцензiйною палатою України та її представництвами, спiвробiтники яких, згiдно iз Законом України "Про державну таємницю", мають вiдповiднi допуски на право доступу на територiю Заявника, до обладнання та документацiї, що стосуються розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв, для перевiрки виконання ним лiцензiйних умов.

     Про термiн перевiрки орган, який видає лiцензiї, повiдомляє Заявника у письмовiй формi за десять календарних днiв до її проведення.

     5.2. Перевiрка виконання Заявником лiцензiйних умов провадження пiдприємницької дiяльностi з розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв проводиться планово, не бiльш одного разу на рiк, а також за обґрунтованим поданням Замовника або для розв'язання питання щодо поновлення дiї лiцензiї.

     5.3. У разi порушення Заявником лiцензiйних умов з розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв орган, який видає лiцензiї, видає обов'язковi для виконання Заявником розпорядження щодо усунення виявлених порушень або зупиняє дiю лiцензiї на визначений термiн чи до усунення цих порушень.

     5.4. У рiшеннi про зупинення дiї лiцензiї, яке видається Заявнику в письмовiй формi у термiн не пiзнiше 5 днiв з дня прийняття рiшення, зазначаються пiдстави зупинення.

     5.5. Пiсля усунення порушень у визначений термiн Заявник надсилає до органу, який видає лiцензiї, звiт про виконання розпоряджень щодо усунення виявлених порушень i заяву про поновлення дiї лiцензiї.

     Дiя лiцензiї може бути поновлена за умови усунення виявлених порушень.

     Рiшення про поновлення дiї лiцензiї або її анулювання приймається органом, який видає лiцензiї, на пiдставi акта перевiрки.

     5.6. У разi повторного або грубого порушення Заявником лiцензiйних умов з розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв, лiцензiя анулюється.

     До грубих порушень умов провадження дiяльностi з розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв належать:

     невиконання вимог нормативно-правових актiв i нормативно-технiчних документiв, якi регламентують провадження дiяльностi з розроблення, виготовлення i реалiзацiї спецiальних технiчних засобiв;

     порушення режиму секретностi;

     виявлення недостовiрних вiдомостей в документах для одержання лiцензiї, що надiйшли до органу, який видає лiцензiї.

     5.7. У рiшеннi про анулювання лiцензiї, яке видається Заявнику в письмовiй формi у термiн не пiзнiше 5 днiв з дня прийняття рiшення, зазначаються пiдстави анулювання.

Начальник Управлiння лiцензування економiчної дiяльностi О. В. Єфремов
Начальник Оперативно-технiчного управлiння Служби безпеки України Ю. М. Суховатий
Copyright © 2024 НТФ «Интес»
Все права сохранены.