ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України з питань державних закупiвель
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести змiни до таких законодавчих актiв України:
1. У Кодексi України про адмiнiстративнi правопорушення (Вiдомостi Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до N 51, ст. 1122):
1) частину третю статтi 38 доповнити реченням такого змiсту: "Адмiнiстративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого статтею 16414 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох мiсяцiв з дня виявлення, але не пiзнiше двох рокiв з дня його вчинення";
2) у статтi 16414:
в абзацi другому частини першої слова "вiд трьохсот до семисот неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян" замiнити словами "вiд семисот до тисячi неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян";
в абзацi другому частини другої слова "вiд семисот до тисячi неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян" замiнити словами "вiд тисячi до тисячi п'ятисот неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян".
2. У Законi України "Про здiйснення державних закупiвель" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2010 р., N 33, ст. 471, N 35 - 36, ст. 491, N 46, ст. 548); iз змiнами, внесеними законами України вiд 23 грудня 2010 року N 2856-VI, вiд 11 сiчня 2011 року N 2900-VI, вiд 3 лютого 2011 року N 2995-VI, вiд 17 березня 2011 року N 3156-VI):
1) у статтi 1:
у частинi першiй:
у пунктi 1:
перше речення пiсля слiв "акцепт пропозицiї конкурсних торгiв або цiнової пропозицiї" доповнити словами "(пропозицiї за результатами застосування процедури закупiвлi в одного учасника)", а пiсля слiв "за результатами оцiнки" доповнити словами "(за результатами застосування процедури закупiвлi в одного учасника)";
друге речення пiсля слiв "цiнова пропозицiя" доповнити словами "пропозицiя за результатами застосування процедури закупiвлi в одного учасника";
у пунктi 2 слова "на засадах координацiї" замiнити словами "в iнтересах замовникiв за рамковими угодами";
у пунктi 4 слова "кошти пiдприємств та їх об'єднань" виключити;
пункт 6 викласти в такiй редакцiї:
"6) документацiя конкурсних торгiв - документацiя, що розробляється та затверджується замовником, оприлюднюється для вiльного доступу та безоплатно подається замовником пiд час проведення торгiв (конкурсних торгiв) фiзичним/юридичним особам. Документацiя конкурсних торгiв не є об'єктом авторського права та/або сумiжних прав";
пункт 9 виключити;
у пунктi 14 слова "та iншi" виключити;
пункт 15 викласти в такiй редакцiї:
"15) монiторинг закупiвель - систематичне спостереження за станом здiйснення замовниками державних закупiвель, у тому числi аналiз ефективностi здiйснення цих закупiвель";
у пунктi 20 слово "прийнято" замiнити словом "акцептовано";
пункт 23 викласти в такiй редакцiї:
"23) послуги - будь-який предмет закупiвлi (крiм товарiв i робiт), включаючи транспортнi послуги, освоєння технологiй, науковi дослiдження, науково-дослiднi або дослiдно-конструкторськi розробки, медичне та побутове обслуговування, лiзинг, найм (оренду), а також фiнансовi та консультацiйнi послуги, поточний ремонт";
доповнити пунктом 261 такого змiсту:
"261) рамкова угода - правочин, який укладається одним чи кiлькома замовниками (генеральним замовником) у письмовiй формi в порядку, встановленому цим Законом, з одним чи кiлькома учасниками процедури закупiвлi з метою визначення основних умов закупiвлi окремих товарiв i послуг для укладення вiдповiдних договорiв про закупiвлю протягом строку дiї рамкової угоди";
у пунктi 33 слова "пропозицiю на переговорах" замiнити словами "взяла участь у переговорах";
частину другу виключити;
2) у статтi 2:
частину першу доповнити абзацами такого змiсту:
"Цей Закон застосовується до пiдприємств, визначених у пунктi 21 частини першої статтi 1 цього Закону, у разi якщо пiдприємства вiдповiдають хоча б однiй з таких ознак:
1) пiдприємство користується податковою пiльгою, передбаченою податковим, митним законодавством України, - протягом користування такою пiльгою;
2) пiдприємство вiдповiдно до закону звiльнено вiд обов'язку сплачувати заборгованiсть перед бюджетами, за єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування, за зобов'язаннями перед фондами загальнообов'язкового державного соцiального страхування - протягом календарного року вiд дати такого звiльнення;
3) отримує пряму або опосередковану бюджетну пiдтримку, в тому числi у виглядi компенсацiї частини витрат або вiдшкодування вiдсоткiв за кредитами, - протягом календарного року вiд дати одержання бюджетної пiдтримки";
абзаци другий i третiй частини другої виключити;
у частинi третiй:
в абзацi другому слова "банкнот i монет" замiнити словами "банкнот, монет i державних нагород України";
абзаци восьмий - одинадцятий виключити;
доповнити абзацами такого змiсту:
"товари i послуги, пов'язанi з операцiями Нацiонального банку України iз забезпечення управлiння золотовалютними резервами, їх розмiщення, купiвлi та продажу на вторинному ринку цiнних паперiв, здiйснення валютних iнтервенцiй шляхом купiвлi-продажу валютних цiнностей на валютних ринках;
платнi послуги у розмiрi, визначеному нормативно-правовими актами, що надаються органами державної влади, органами мiсцевого самоврядування або iншими особами, уповноваженими такими органами, та обов'язковiсть отримання яких встановлюється законодавством;
послуги з оренди нежитлових примiщень, якi знаходяться у державнiй та комунальнiй власностi, для розмiщення бюджетних установ;
юридичнi послуги, пов'язанi iз захистом прав та iнтересiв України пiд час врегулювання спорiв, розгляду у закордонних юрисдикцiйних органах справ за участю iноземного суб'єкта та України;
об'єкти державного цiнового регулювання i послуги, закупiвля яких здiйснюється Аграрним фондом вiдповiдно до Закону України "Про державну пiдтримку сiльського господарства України";
товари, закупiвля яких здiйснюється Державним агентством резерву України та його пiдприємствами шляхом укладення договорiв купiвлi-продажу, ф'ючерсних, форвардних контрактiв виключно на бiржовому ринку (товарних, фондових бiржах) в установленому законодавством порядку згiдно з номенклатурою, яка затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України;
товари, що реалiзуються вiдповiдно до Закону України "Про державний матерiальний резерв", закупiвля яких здiйснюється розпорядниками бюджетних коштiв. Умови такої реалiзацiї визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України;
послуги з авiаперевезень осiб, щодо яких здiйснюється державна охорона вiдповiдно до статтi 5 та частини першої статтi 6 Закону України "Про державну охорону органiв державної влади України та посадових осiб";
частину четверту викласти в такiй редакцiї:
"4. Окремими законами визначаються особливостi здiйснення закупiвлi:
1) юридичними особами, якi провадять дiяльнiсть у сферах, визначених статтею 5 Закону України "Про природнi монополiї";
2) таких товарiв, робiт i послуг:
неопромiненi паливнi елементи (твели) для ядерних реакторiв;
нафта або нафтопродукти сирi;
електрична енергiя, послуги з її постачання, передачi та розподiлу;
централiзоване постачання теплової енергiї;
природний i нафтовий газ та послуги з його транспортування, розподiлу i постачання;
послуги поштового зв'язку, поштовi марки та маркованi конверти;
телекомунiкацiйнi послуги, у тому числi з ретрансляцiї радiо- та телесигналiв (за винятком послуг мобiльного зв'язку та послуг Iнтернет-провайдерiв);
послуги мiжнародних фiнансових органiзацiй, пов'язанi iз залученням їх кредитiв (позик);
послуги з пiдготовки фахiвцiв, наукових, науково-педагогiчних та робiтничих кадрiв, пiдвищення квалiфiкацiї та перепiдготовки кадрiв (пiслядипломна освiта) за державним замовленням;
товари, роботи i послуги, закупiвля яких здiйснюється за кошти, розпорядником яких є спецiально уповноважений центральний орган виконавчої влади iз забезпечення пiдготовки i реалiзацiї в Українi iнфраструктурних проектiв для виконання завдань та заходiв з пiдготовки i проведення в Українi фiнальної частини чемпiонату Європи 2012 року з футболу та iнших мiжнародних спортивних подiй (у рамках виконання Державної цiльової програми пiдготовки та проведення в Українi фiнальної частини чемпiонату Європи 2012 року з футболу);
освiтнi послуги, що надаються закордонними вищими навчальними закладами та науковими установами: студентам, аспiрантам, науковим i науково-педагогiчним працiвникам за межами України;
послуги з централiзованого водопостачання та водовiдведення";
3) у частинi другiй статтi 6:
слова "укладених у встановленому порядку" виключити;
доповнити абзацом другим такого змiсту:
"Закупiвля товарiв, робiт i послуг на умовах їх спiвфiнансування у рамках проектiв, якi реалiзуються за рахунок кредитiв, позик, зазначених в абзацi першому цiєї частини, здiйснюється згiдно з правилами i процедурами, встановленими вiдповiдними органiзацiями, а у разi невстановлення таких правил i процедур - вiдповiдно до цього Закону";
4) у статтi 7:
частину першу доповнити абзацом другим такого змiсту:
"Органи, якi уповноваженi на здiйснення контролю у сферi закупiвель, не мають права втручатися у проведення процедур закупiвель";
у частинi другiй слова "Мiнiстерство економiки України" замiнити словами "Мiнiстерство економiчного розвитку i торгiвлi України";
в абзацi другому частини четвертої слова "вiдомостей про рiшення Уповноваженого органу про погодження процедури закупiвлi (у разi застосування процедури закупiвлi в одного учасника)" замiнити словами "(цiнової пропозицiї, пропозицiї за результатами застосування процедури закупiвлi в одного учасника), вiдомостей про рамкову угоду, за якою укладено договiр про закупiвлю (у разi проведення закупiвлi за рамковими угодами)";
5) у статтi 8:
у частинi першiй:
пункт 8 виключити;
абзац шостий пункту 19 викласти в такiй редакцiї:
"порядку здiйснення монiторингу закупiвель";
у частинi другiй:
у пунктi 3:
слова "вiд пiдприємств" замiнити словами "вiд замовникiв, учасникiв, пiдприємств" та доповнити словами "у тому числi для здiйснення монiторингу державних закупiвель";
доповнити реченням такого змiсту: "Особи та органи, зазначенi у цьому пунктi, впродовж п'яти днiв з дати отримання вiдповiдного запиту зобов'язанi надати Уповноваженому органу iнформацiю та завiренi належним чином копiї документiв";
доповнити пунктом 31 такого змiсту:
"31) проводити монiторинг закупiвель";
доповнити пунктом 5 такого змiсту:
"5) у разi виявлення порушень законодавства з питань державних закупiвель при здiйсненнi монiторингу закупiвель надавати рекомендацiї щодо усунення та недопущення таких порушень";
у частинi третiй:
абзац п'ятий викласти в такiй редакцiї:
"Рiшення органу оскарження оформляються у письмовiй формi та надсилаються не пiзнiше наступного робочого дня пiсля їх прийняття Уповноваженому органу, суб'єкту оскарження, замовнику, Державнiй казначейськiй службi України та редакцiї державного офiцiйного друкованого видання з питань державних закупiвель";
6) у статтi 10:
у частинi першiй:
абзаци четвертий, десятий, одинадцятий i п'ятнадцятий виключити;
абзац дев'ятий пiсля слiв "цiнової пропозицiї" доповнити словами "(пропозицiї за результатами застосування процедури закупiвлi в одного учасника)";
в абзацi першому частини другої слова "вiдомостi щодо рiшення Уповноваженого органу про погодження або вiдмову в погодженнi застосування процедури закупiвлi (у разi застосування процедури закупiвлi в одного учасника)" замiнити словами "пропозицiї за результатами застосування процедури закупiвлi в одного учасника, вiдомостi про рамкову угоду, за якою укладено договiр про закупiвлю (у разi проведення закупiвлi за рамковими угодами)";
в абзацi першому частини четвертої слово "предмета" виключити;
7) у статтi 11:
у частинi другiй:
абзац третiй викласти в такiй редакцiї:
"Голова та секретар комiтету з конкурсних торгiв повиннi пройти навчання з питань органiзацiї та здiйснення закупiвель. Таке навчання можуть пройти також iншi члени комiтету з конкурсних торгiв. Порядок зазначеного навчання встановлюється Уповноваженим органом";
абзац другий частини четвертої викласти в такiй редакцiї:
"планує проведення процедур закупiвель";
8) статтю 13 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 13. Закупiвля за рамковими угодами
1. Закупiвля за рамковими угодами здiйснюється у порядку, передбаченому для проведення процедури вiдкритих торгiв, двоступеневих торгiв, попередньої квалiфiкацiї, з урахуванням вимог цiєї статтi, а рамковi угоди укладаються вiдповiдно до вимог роздiлу IX цього Закону.
2. Особливостi укладення рамкових угод, перелiк товарiв i послуг, якi можуть закуповуватися за рамковими угодами, визначаються Уповноваженим органом. Особливостi виконання рамкових угод, порядок визначення генеральних замовникiв та взаємодiї замовникiв з генеральним замовником за рамковими угодами визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
3. В оголошеннi про проведення закупiвлi за рамковою угодою обов'язково зазначаються:
строк, на який укладається угода, що не може перевищувати чотирьох рокiв;
кiлькiсть учасникiв, з якими буде укладено угоду;
найменування i мiсцезнаходження замовника (замовникiв), що здiйснюватимуть закупiвлю за угодою.
4. Рамкова угода укладається з кiлькома учасниками за умови, що участь у нiй бере не менше трьох учасникiв.
У разi надходження пропозицiй у кiлькостi, меншiй нiж заявлена кiлькiсть учасникiв, або вiдхилення отриманих пропозицiй на пiдставах, встановлених цим Законом, замовник (генеральний замовник) має право укласти рамкову угоду з тими учасниками, пропозицiї яких не вiдхиленi.
5. Замовник має право укласти договiр про закупiвлю вiдповiдних товарiв i послуг виключно з тими учасниками, пропозицiї яких акцептованi за результатами укладення рамкової угоди.
6. Рамковi угоди виконуються з дотриманням таких вимог:
1) у разi укладення рамкової угоди з одним учасником:
якщо всi iстотнi умови договору про закупiвлю визначенi в рамковiй угодi, такий договiр вважається укладеним пiсля подання замовником учаснику пропозицiї виконати зазначенi умови та отримання письмової згоди учасника;
якщо не всi iстотнi умови договору про закупiвлю визначенi в рамковiй угодi, такий договiр укладається за результатами органiзованих замовником переговорiв з учасником;
2) у разi укладення рамкової угоди з кiлькома учасниками:
якщо всi умови договору про закупiвлю визначенi в рамковiй угодi, замовник має право укласти такий договiр з дотриманням зазначених у рамковiй угодi умов вiдбору без проведення процедури конкурсних торгiв серед учасникiв, з якими укладено вiдповiдну рамкову угоду;
якщо не всi iстотнi умови договору про закупiвлю визначенi в рамковiй угодi, такий договiр укладається замовником з переможцем процедури конкурентного вiдбору, який проводиться замовником серед учасникiв, з якими укладено вiдповiдну рамкову угоду.
З метою визначення переможця конкурентного вiдбору замовник (генеральний замовник) надсилає письмове запрошення всiм учасникам, з якими укладено рамкову угоду, подати пропозицiї конкурсних торгiв щодо укладення договору про закупiвлю. Замовник (генеральний замовник) повинен встановити строк, достатнiй для пiдготовки учасниками пропозицiй, та забезпечити протягом зазначеного строку конфiденцiйнiсть поданих пропозицiй.
Оцiнка пропозицiй та визначення переможця проводяться за критерiями, встановленими в рамковiй угодi, з урахуванням специфiчних вимог до предмета закупiвлi, встановлення яких допускається згiдно з угодою. Такi специфiчнi вимоги зазначаються у запрошеннi учасникам подати пропозицiї. Запрошення учасникам та їх пропозицiї не можуть передбачати iстотну змiну умов договорiв закупiвлi та характеристик вiдповiдного предмета закупiвлi, визначених рамковою угодою.
7. Генеральний замовник iнформує всiх заiнтересованих замовникiв про результати застосування процедури укладення рамкової угоди протягом п'яти днiв пiсля її завершення.
Один замовник може бути стороною однiєї або кiлькох рамкових угод. Замовник має право вiдмовитися вiд укладення договору про закупiвлю за рамковою угодою, проiнформувавши про це генерального замовника та Уповноважений орган.
8. Генеральний замовник протягом п'яти робочих днiв пiсля отримання повiдомлення замовника про укладення договору про закупiвлю за рамковою угодою повiдомляє про це Уповноважений орган iз зазначенням предмета закупiвлi, вiдповiдних замовникiв та учасникiв, мiж якими укладено договори про закупiвлю";
9) частину другу статтi 15 виключити;
10) у частинi четвертiй статтi 18:
абзац шiстнадцятий доповнити словами "крiм дiй, спрямованих на усунення порушень, зазначених у скарзi";
абзац двадцятий пiсля слiв "дискримiнацiйнi умови" доповнити словами "(у тому числi тi, що зазначенi у технiчнiй специфiкацiї, яка є складовою частиною документацiї з конкурсних торгiв)";
в останньому абзацi слово "Примiрник" замiнити словами "Засвiдченi в установленому порядку копiї";
11) у частинi першiй статтi 19:
в абзацi четвертому слова "цiна договору" замiнити словами "сума, визначена у договорi";
абзац п'ятий викласти в такiй редакцiї:
"дата оприлюднення та номер оголошення з вiдомостями про рамкову угоду, за якою укладено договiр про закупiвлю (у разi проведення закупiвлi за рамковими угодами), опублiкованого у державному офiцiйному друкованому виданнi з питань державних закупiвель та розмiщеного на веб-порталi Уповноваженого органу вiдповiдно до статтi 10 цього Закону";
абзац шостий пiсля слiв "цiнової пропозицiї" доповнити словами "(пропозицiї за результатами застосування процедури закупiвлi в одного учасника)";
12) абзац третiй частини першої статтi 22 викласти в такiй редакцiї:
"Документацiя конкурсних торгiв безоплатно розмiщується на веб-порталi Уповноваженого органу для загального доступу i може бути безоплатно отримана кожною фiзичною/юридичною особою";
13) частину другу статтi 29 викласти в такiй редакцiї:
"2. Учасник, пропозицiя конкурсних торгiв якого вiдхилена, повiдомляється про це iз зазначенням аргументованих пiдстав протягом трьох робочих днiв з дати прийняття такого рiшення. Iнформацiя про вiдхилення пропозицiї оприлюднюється вiдповiдно до статтi 10 цього Закону";
14) абзац шостий частини першої статтi 30 доповнити словами "а у разi здiйснення закупiвлi за рамковими угодами з кiлькома учасниками - менше трьох пропозицiй";
15) у частинi другiй статтi 32:
абзац восьмий пiсля слiв "цiнової пропозицiї" доповнити словами "пропозицiї за результатами застосування процедури закупiвлi в одного учасника";
абзац дев'ятий викласти в такiй редакцiї:
"дата оприлюднення та номер оголошення з вiдомостями про рамкову угоду, за якою укладено договiр про закупiвлю (у разi проведення закупiвлi за рамковою угодою), опублiкованого у державному офiцiйному друкованому виданнi з питань державних закупiвель та розмiщених на веб-порталi Уповноваженого органу вiдповiдно до статтi 10 цього Закону";
в абзацi дванадцятому слова "цiна договору" замiнити словами "сума, визначена у договорi";
16) у статтi 39:
у частинi першiй:
в абзацi першому слова "з ним переговорiв" замiнити словами "переговорiв з одним або кiлькома учасниками" та доповнити словами "та акцепту пропозицiї переможця процедури закупiвлi в одного учасника";
абзац дев'ятий пiсля слова "учасника" доповнити словом "(учасникiв)";
абзаци шiстнадцятий - двадцятий виключити;
у частинi другiй:
пункт 3 викласти в такiй редакцiї:
"3) нагальної потреби у здiйсненнi закупiвлi у зв'язку з виникненням особливих економiчних чи соцiальних обставин, якi унеможливлюють дотримання замовниками строкiв для проведення процедур конкурсних торгiв, зокрема пов'язаних з негайною лiквiдацiєю наслiдкiв надзвичайних ситуацiй техногенного та природного характеру, а також наданням у встановленому порядку Україною гуманiтарної допомоги iншим державам";
доповнити пунктами 5 - 7 такого змiсту:
"5) потреби здiйснити додаткову закупiвлю у того самого постачальника з метою унiфiкацiї, стандартизацiї або забезпечення сумiсностi з наявними товарами, технологiями, роботами або послугами, якщо замiна попереднього постачальника (виконавця робiт, надавача послуг) може призвести до несумiсностi або виникнення проблем технiчного характеру, пов'язаних з експлуатацiєю та обслуговуванням;
6) закупiвлi товарiв на товарних бiржах;
7) закупiвлi товарiв у разi припинення господарської дiяльностi, зокрема внаслiдок банкрутства, за домовленiстю з кредиторами";
у частинi третiй:
доповнити новим абзацом першим такого змiсту:
"3. Загальний строк для визначення переможця процедури закупiвлi в одного учасника не повинен перевищувати п'яти днiв з дня опублiкування у державному офiцiйному друкованому виданнi з питань державних закупiвель iнформацiї про застосування процедури закупiвлi в одного учасника. Замовник акцептує пропозицiю за результатами застосування процедури закупiвлi в одного учасника в день визначення переможця. Повiдомлення про акцепт пропозицiї обов'язково безоплатно публiкується в державному офiцiйному друкованому виданнi з питань державних закупiвель".
У зв'язку з цим абзаци перший i другий вважати вiдповiдно абзацами другим i третiм;
в абзацi другому слова "вiдомостей про рiшення Уповноваженого органу про погодження процедури закупiвлi в одного учасника" замiнити словами "повiдомлення про акцепт пропозицiї за результатами застосування процедури закупiвлi в одного учасника";
17) частину п'яту статтi 40 замiнити двома частинами такого змiсту:
"5. Умови договору про закупiвлю не повиннi вiдрiзнятися вiд змiсту пропозицiї конкурсних торгiв або цiнової пропозицiї (у тому числi цiни за одиницю товару) переможця процедури закупiвлi. Iстотнi умови договору про закупiвлю не можуть змiнюватися пiсля його пiдписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязi, крiм випадкiв:
1) зменшення обсягiв закупiвлi, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видаткiв замовника;
2) змiни цiни за одиницю товару не бiльш як на 10 вiдсоткiв у разi коливання цiни такого товару на ринку за умови, що зазначена змiна не призведе до збiльшення суми, визначеної в договорi, та вiдбудеться не ранiше трьох мiсяцiв з дня його укладення;
3) покращення якостi предмета закупiвлi за умови, що таке покращення не призведе до збiльшення суми, визначеної у договорi;
4) продовження строку дiї договору та виконання зобов'язань щодо передачi товару, виконання робiт, надання послуг у разi виникнення документально пiдтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числi форс-мажорних обставин, затримки фiнансування витрат замовника за умови, що такi змiни не призведуть до збiльшення суми, визначеної у договорi;
5) змiни умов у зв'язку iз застосуванням положень частини шостої цiєї статтi.
6. Дiя договору про закупiвлю може продовжуватися на строк, достатнiй для проведення процедури закупiвлi на початку наступного року, в обсязi, що не перевищує 20 вiдсоткiв суми, визначеної у договорi, укладеному в попередньому роцi, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку";
18) абзац п'ятий частини першої статтi 41 викласти в такiй редакцiї:
"сума, визначена у договорi";
19) у текстi Закону (крiм роздiлу XI "Прикiнцевi положення") слова "Державне казначейство України", "Головне контрольно-ревiзiйне управлiння України", "Державний комiтет статистики України" в усiх вiдмiнках замiнити вiдповiдно словами "Державна казначейська служба України", "Державна фiнансова iнспекцiя України", "Державна служба статистики України" у вiдповiдному вiдмiнку.
II. Прикiнцевi положення
1. Цей Закон набирає чинностi через 60 днiв з дня його опублiкування.
2. До прийняття окремих законiв України закупiвля товарiв, робiт i послуг, зазначених у частинi четвертiй статтi 2 Закону України "Про здiйснення державних закупiвель", здiйснюється вiдповiдно до Закону України "Про здiйснення державних закупiвель".
3. До приведення актiв законодавства у вiдповiднiсть iз цим Законом закони та iншi нормативно-правовi акти застосовуються у частинi, що не суперечить цьому Закону.
4. Кабiнету Мiнiстрiв України у мiсячний строк з дня набрання чинностi цим Законом:
розробити та подати на розгляд Верховної Ради України проекти законiв, якими встановлюються особливостi здiйснення закупiвлi товарiв, робiт i послуг, зазначених у частинi четвертiй статтi 2 Закону України "Про здiйснення державних закупiвель";
затвердити нормативно-правовi акти, прийняття яких випливає iз цього Закону.
Президент України | В. ЯНУКОВИЧ |
м. Київ
8 липня 2011 року
N 3681-VI
Copyright © 2024 НТФ «Интес» Все права сохранены. |