ЗАКОН  УКРАЇНИ

Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо вдосконалення управлiння об'єктами державної власностi

     Верховна Рада України постановляє:

     I. Внести змiни до таких законодавчих актiв України:

     1. Абзац перший частини першої статтi 1642 Кодексу України про адмiнiстративнi правопорушення (Вiдомостi Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до N 51, ст. 1122) пiсля слiв "матерiальних цiнностей" доповнити словами "несвоєчасне подання на розгляд, погодження або затвердження рiчного фiнансового плану пiдприємства державного сектору економiки та звiту про його виконання".

     2. У Господарському кодексi України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., NN 18 - 22, ст. 144):

     1) частину сьому статтi 74 викласти в такiй редакцiї:

     "7. Державне унiтарне комерцiйне пiдприємство може бути перетворене у державне акцiонерне товариство, 100 вiдсоткiв акцiй якого належать державi, у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України";

     2) у статтi 75:

     частину другу викласти в такiй редакцiї:

     "2. Основним плановим документом державного комерцiйного пiдприємства є фiнансовий план, вiдповiдно до якого пiдприємство отримує доходи i здiйснює видатки, визначає обсяг та спрямування коштiв для виконання своїх функцiй протягом року вiдповiдно до установчих документiв.

     Фiнансовий план пiдлягає затвердженню до 1 вересня року, що передує плановому:

     пiдприємств, що є суб'єктами природних монополiй, та пiдприємств, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 мiльйонiв гривень, - Кабiнетом Мiнiстрiв України;

     iнших пiдприємств - органами, до сфери управлiння яких вони належать.

     Пiдприємства електроенергетики, лiцензована дiяльнiсть яких регулюється шляхом затвердження нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферi енергетики, складають фiнансовi плани з урахуванням затвердженої цiєю комiсiєю структури тарифiв на електричну та теплову енергiю. Фiнансовi плани таких пiдприємств пiдлягають затвердженню до 31 грудня року, що передує плановому.

     За несвоєчасне подання на розгляд, погодження або затвердження рiчного фiнансового плану та звiту про його виконання посадовi особи державного комерцiйного пiдприємства несуть адмiнiстративну вiдповiдальнiсть, установлену законом";

     у частинi третiй слово "серпня" замiнити словом "вересня";

     3) частину сьому статтi 126 пiсля слiв "функцiонування холдингових компанiй в Українi" доповнити словами "в тому числi Державної керуючої холдингової компанiї";

     4) статтi 168 - 171 виключити;

     5) статтю 172 викласти в такiй редакцiї:

     "Стаття 172. Законодавство про корпоративнi права держави

     1. Вiдносини, пов'язанi з управлiнням корпоративними правами держави, регулюються Законом України "Про управлiння об'єктами державної власностi", iншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими вiдповiдно до них";

     6) у текстi Кодексу слова "народне господарство" в усiх вiдмiнках замiнити словом "економiка" у вiдповiдному вiдмiнку.

     3. У частинi четвертiй статтi 11 Закону України "Про заставу" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1992 р., N 47, ст. 642; 1994 р., N 27, ст. 223) слова "засновником цього товариства" замiнити словами "органом, який здiйснює управлiння корпоративними правами держави в цьому товариствi".

     4. У Законi України "Про холдинговi компанiї в Українi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2006 р., N 34, ст. 291; 2010 р., N 2 - 3, ст. 11; 2011 р., N 28, ст. 252; 2012 р., N 7, ст. 53):

     1) у статтi 1:

     частину першу пiсля абзацу другого доповнити новим абзацом такого змiсту:

     "Державна керуюча холдингова компанiя - державна холдингова компанiя, корпоративним пiдприємством якої може бути iнша державна холдингова компанiя чи господарське товариство, холдинговий корпоративний пакет акцiй (часток, паїв) якого належить державi".

     У зв'язку з цим абзаци третiй - п'ятий вважати вiдповiдно абзацами четвертим - шостим;

     абзац шостий пiсля слiв "корпоративного пiдприємства" доповнити словами "холдингової компанiї";

     2) у статтi 2:

     у частинi першiй слова "Закону України "Про господарськi товариства" замiнити словами "Закону України "Про акцiонернi товариства";

     частину другу викласти в такiй редакцiї:

     "2. Порядок утворення, дiяльностi i лiквiдацiї холдингових компанiй регулюється Цивiльним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України "Про акцiонернi товариства" в частинi, що не суперечить цьому Закону";

     3) частини шосту, сьому та одинадцяту статтi 6 викласти в такiй редакцiї:

     "6. Рiшення про утворення державної холдингової компанiї в процесi корпоратизацiї (приватизацiї) приймає орган, уповноважений управляти державним майном, державний орган приватизацiї за погодженням з Кабiнетом Мiнiстрiв України.

     7. Порядок утворення державних холдингових компанiй затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку";

     "11. Державна холдингова компанiя може бути корпоративним пiдприємством лише Державної керуючої холдингової компанiї";

     4) доповнити статтею 71 такого змiсту:

     "Стаття 71. Особливостi утворення та дiяльностi Державної керуючої холдингової компанiї

     1. Засновником та єдиним акцiонером Державної керуючої холдингової компанiї є держава в особi Кабiнету Мiнiстрiв України.

     2. Статутний капiтал Державної керуючої холдингової компанiї формується за рахунок належних державi акцiй державних холдингових компанiй, часток (паїв) держави у статутних капiталах господарських товариств, а також додаткових вкладiв у формi майна, коштiв та нематерiальних активiв, необхiдних для забезпечення її дiяльностi. Пакети акцiй (часток, паїв) або iнше майно, передане до статутного капiталу Державної керуючої холдингової компанiї, перебувають у державнiй власностi i закрiплюються за нею на правi господарського вiдання.

     3. Здiйснюючи повноваження щодо реалiзацiї прав держави як власника, Кабiнет Мiнiстрiв України:

     1) затверджує статут Державної керуючої холдингової компанiї та вносить до нього змiни;

     2) приймає рiшення про збiльшення або зменшення статутного капiталу Державної керуючої холдингової компанiї;

     3) затверджує положення про наглядову раду, правлiння та ревiзiйну комiсiю Державної керуючої холдингової компанiї та вносить до них змiни;

     4) обирає членiв наглядової ради Державної керуючої холдингової компанiї, затверджує умови цивiльно-правових договорiв, що укладатимуться з ними, встановлює розмiр їх винагороди, визначає особу, яка уповноважується на пiдписання договорiв з членами наглядової ради;

     5) приймає рiшення про припинення повноважень членiв наглядової ради Державної керуючої холдингової компанiї;

     6) обирає голову правлiння Державної керуючої холдингової компанiї та достроково припиняє його повноваження;

     7) погоджує рiшення про створення, реорганiзацiю i лiквiдацiю корпоративних пiдприємств Державної керуючої холдингової компанiї;

     8) затверджує рiчний фiнансовий план Державної керуючої холдингової компанiї, вносить у нього змiни та доповнення;

     9) затверджує рiчний звiт Державної керуючої холдингової компанiї;

     10) затверджує висновки ревiзiйної комiсiї Державної керуючої холдингової компанiї;

     11) приймає рiшення за наслiдками розгляду звiту наглядової ради, звiту правлiння, звiту ревiзiйної комiсiї Державної керуючої холдингової компанiї;

     12) приймає рiшення про реорганiзацiю чи лiквiдацiю Державної керуючої холдингової компанiї.

     4. З метою захисту прав держави як власника у Державнiй керуючiй холдинговiй компанiї створюється наглядова рада.

     Наглядова рада обирається у кiлькостi семи осiб. Персональний склад наглядової ради затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.

     Якщо кiлькiсть членiв наглядової ради становить менше половини її загального складу, Кабiнет Мiнiстрiв України протягом одного мiсяця має обрати решту членiв наглядової ради.

     Члени наглядової ради обираються з числа фiзичних осiб, якi мають повну цивiльну дiєздатнiсть. Вимоги до членiв наглядової ради встановлюються законом, статутом та положенням про наглядову раду Державної керуючої холдингової компанiї.

     Кандидати в члени наглядової ради i члени наглядової ради повиннi мати повну вищу освiту, досвiд роботи на керiвних посадах не менше п'яти рокiв упродовж останнiх десяти рокiв.

     5. До виключної компетенцiї наглядової ради належать:

     1) визначення прiоритетних напрямiв дiяльностi (розвитку), стратегiчних цiлей Державної керуючої холдингової компанiї;

     2) прийняття рiшення про створення, реорганiзацiю i лiквiдацiю корпоративних пiдприємств Державної керуючої холдингової компанiї;

     3) затвердження принципiв (кодексу) корпоративного управлiння Державної керуючої холдингової компанiї;

     4) обрання голови наглядової ради з числа її членiв;

     5) прийняття рiшень про кiлькiсний склад правлiння та ревiзiйної комiсiї Державної керуючої холдингової компанiї;

     6) обрання членiв правлiння Державної керуючої холдингової компанiї за поданням голови правлiння та дострокове припинення їх повноважень;

     7) затвердження умов цивiльно-правових договорiв, якi укладатимуться з членами правлiння Державної керуючої холдингової компанiї, встановлення розмiру їх винагороди;

     8) обрання членiв ревiзiйної комiсiї Державної керуючої холдингової компанiї, прийняття рiшення про дострокове припинення їх повноважень;

     9) прийняття рiшення про вчинення значних правочинiв, якщо ринкова вартiсть майна або послуг, що є його предметом, становить понад 10 вiдсоткiв вартостi активiв за даними останньої рiчної фiнансової звiтностi Державної керуючої холдингової компанiї, а також правочинiв, щодо вчинення яких є заiнтересованiсть;

     10) прийняття рiшень про збiльшення зобов'язань Державної керуючої холдингової компанiї на величину, що перевищує 10 вiдсоткiв її статутного капiталу;

     11) прийняття рiшень про придбання Державною керуючою холдинговою компанiєю 10 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток, паїв) у статутному капiталi iнших юридичних осiб;

     12) оцiнка виконання основних показникiв стратегiї розвитку Державної керуючої холдингової компанiї;

     13) затвердження рiчної фiнансової звiтностi Державної керуючої холдингової компанiї;

     14) прийняття рiшення про частину чистого прибутку Державної керуючої холдингової компанiї, яка за пiдсумками календарного року має бути спрямована на виплату дивiдендiв;

     15) вирiшення iнших питань, вiднесених законом до компетенцiї наглядової ради.

     6. Повноважнi представники держави голосують на засiданнi наглядової ради Державної керуючої холдингової компанiї вiдповiдно до завдань щодо голосування з кожного питання, внесеного до порядку денного, наданих органами державної влади, якi вони представляють.

     7. Виконавчим органом Державної керуючої холдингової компанiї є правлiння.

     До компетенцiї правлiння належать:

     1) розробка проекту прiоритетних напрямiв дiяльностi (розвитку) Державної керуючої холдингової компанiї, його стратегiчних цiлей (цiлей розвитку) та їх подання для затвердження наглядовiй радi;

     2) пiдготовка фiнансового плану Державної керуючої холдингової компанiї;

     3) реалiзацiя права акцiонера стосовно корпоративних пiдприємств Державної керуючої холдингової компанiї;

     4) затвердження структури i штатного розпису апарату Державної керуючої холдингової компанiї з урахуванням затвердженої наглядовою радою загальної чисельностi працiвникiв Державної керуючої холдингової компанiї;

     5) розгляд i подання Кабiнету Мiнiстрiв України та наглядовiй радi рiчного звiту i балансу Державної керуючої холдингової компанiї, а також iнформацiї про дiяльнiсть корпоративних пiдприємств та вiдокремлених структурних пiдроздiлiв Державної керуючої холдингової компанiї;

     6) iнiцiювання створення корпоративних пiдприємств Державної керуючої холдингової компанiї, розроблення проектiв їх установчих документiв;

     7) внесення наглядовiй радi пропозицiї про реорганiзацiю i лiквiдацiю корпоративних пiдприємств;

     8) затвердження статутiв корпоративних пiдприємств Державної керуючої холдингової компанiї та здiйснення контролю за їх дотриманням;

     9) прийняття рiшень про кiлькiсний склад наглядових рад та правлiнь корпоративних пiдприємств Державної керуючої холдингової компанiї, затвердження умов цивiльно-правових договорiв, що укладатимуться з їх членами, та встановлення розмiру їх винагороди;

     10) обрання голiв наглядових рад корпоративних пiдприємств Державної керуючої холдингової компанiї з числа членiв правлiння Державної керуючої холдингової компанiї, прийняття рiшень про припинення їх повноважень;

     11) обрання членiв наглядових рад корпоративних пiдприємств Державної керуючої холдингової компанiї з числа керiвникiв самостiйних структурних пiдроздiлiв апарату Державної керуючої холдингової компанiї, представникiв органiв виконавчої влади та громадськостi, прийняття рiшень про припинення їх повноважень;

     12) внесення пропозицiї наглядовим радам корпоративних пiдприємств Державної керуючої холдингової компанiї щодо кандидатур членiв їх правлiнь;

     13) погодження проектiв прiоритетних напрямiв дiяльностi (розвитку) корпоративних пiдприємств Державної керуючої холдингової компанiї, їх стратегiчних цiлей (стратегiй розвитку);

     14) затвердження рiчних фiнансових та iнвестицiйних планiв, а також iнвестицiйних планiв на середньострокову перспективу (3 - 5 рокiв) корпоративних пiдприємств Державної керуючої холдингової компанiї та здiйснення контролю за їх виконанням у встановленому порядку;

     15) координацiя реалiзацiї спiльних проектiв корпоративних пiдприємств Державної керуючої холдингової компанiї;

     16) координацiя фiнансової дiяльностi корпоративних пiдприємств Державної керуючої холдингової компанiї;

     17) проведення монiторингу фiнансової дiяльностi, зокрема виконання показникiв фiнансових планiв корпоративних пiдприємств Державної керуючої холдингової компанiї;

     18) забезпечення проведення щорiчних аудиторських перевiрок корпоративних пiдприємств Державної керуючої холдингової компанiї;

     19) розгляд матерiалiв, складених за результатами перевiрок (ревiзiй) фiнансово-господарської дiяльностi Державної керуючої холдингової компанiї та її корпоративних пiдприємств, а також звiтiв керiвникiв корпоративних пiдприємств, прийняття рiшень за його результатами;

     20) забезпечення надання розпоряднику Єдиного реєстру об'єктiв державної власностi iнформацiї про наявнiсть i поточний стан майна об'єктiв державної власностi та будь-якi змiни в їх станi;

     21) забезпечення проведення iнвентаризацiї майна корпоративних пiдприємств Державної керуючої холдингової компанiї вiдповiдно до визначеного Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку;

     22) забезпечення проведення екологiчного аудиту корпоративних пiдприємств Державної керуючої холдингової компанiї;

     23) надання орендодавцям об'єктiв державної власностi згоди на оренду державного майна i пропозицiй щодо умов договору оренди, якi мають забезпечувати ефективне використання орендованого майна;

     24) забезпечення управлiння i збереження матерiальних носiїв секретної iнформацiї та здiйснення заходiв щодо охорони державної таємницi.

     Правлiння вирiшує також iншi питання дiяльностi Державної керуючої холдингової компанiї, крiм тих, що вiднесенi законом до компетенцiї Кабiнету Мiнiстрiв України та наглядової ради.

     8. Для проведення перевiрки фiнансово-господарської дiяльностi Державної керуючої холдингової компанiї створюється ревiзiйна комiсiя. До складу ревiзiйної комiсiї мають входити представники центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику, та аудитори".

     5. У Законi України "Про управлiння об'єктами державної власностi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2006 р., N 46, ст. 456 iз наступними змiнами):

     1) в абзацi шостому частини першої статтi 3 слова "управлiння яким здiйснюється в порядку, визначеному окремими законами" виключити;

     2) у статтi 4:

     частину першу викласти в такiй редакцiї:

     "1. Суб'єктами управлiння об'єктами державної власностi є:

     Кабiнет Мiнiстрiв України;

     центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалiзацiю державної полiтики у сферi управлiння об'єктами державної власностi;

     центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку;

     мiнiстерства та iншi органи виконавчої влади (далi - уповноваженi органи управлiння);

     Фонд державного майна України;

     органи, що забезпечують дiяльнiсть Президента України, Верховної Ради України та Кабiнету Мiнiстрiв України;

     органи, якi здiйснюють управлiння державним майном вiдповiдно до повноважень, визначених окремими законами;

     державнi господарськi об'єднання, державнi холдинговi компанiї, iншi державнi господарськi органiзацiї (далi - господарськi структури);

     Нацiональна академiя наук України, галузевi академiї наук";

     доповнити частиною другою такого змiсту:

     "2. Державна керуюча холдингова компанiя має статус уповноваженого органу управлiння щодо об'єктiв управлiння державної власностi, що переданi до її статутного капiталу та статутного капiталу її корпоративних пiдприємств";

     3) у частинi другiй статтi 5:

     пункти 3 та 11 - 13 виключити;

     у пунктi 5 слова "центральнi органи виконавчої влади" замiнити словами "уповноваженi органи управлiння";

     у пунктах 10 та 14 слова "Фонду державного майна України" замiнити словами "центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку";

     пункт 16 викласти в такiй редакцiї:

     "16) призначає позаплановi ревiзiї та перевiрки використання об'єктiв управлiння державної власностi та встановлює порядок їх проведення";

     у пунктi 18:

     пiдпункт "г" викласти в такiй редакцiї:

     "г) конкурсного вiдбору керiвникiв суб'єктiв господарювання державного сектору економiки";

     пiдпункти "д", "е", "ж", "ї" та "й" виключити;

     пiдпункт "к" викласти в такiй редакцiї:

     "к) проведення щорiчного державного фiнансового аудиту дiяльностi суб'єктiв господарювання державного сектору економiки";

     доповнити пiдпунктами "н", "о", "п" та "р" такого змiсту:

     "н) передачi повноважень з управлiння корпоративними правами держави вiдповiдним суб'єктам управлiння;

     о) перетворення державних пiдприємств у державнi акцiонернi товариства, 100 вiдсоткiв акцiй яких належать державi;

     п) проведення конкурсу на право оренди державного майна;

     р) здiйснення витрат суб'єктами господарювання державного сектору економiки у разi незатвердження (непогодження) рiчних фiнансових планiв у встановленому порядку";

     доповнити пунктом 181 такого змiсту:

     "181) затверджує методики:

     оцiнки об'єктiв оренди, розрахунку, розподiлу i використання плати за оренду (суборенду) державного майна;

     оцiнки майна;

     розрахунку концесiйних платежiв";

     пункт 21 виключити;

     4) доповнити статтями 51 та 52 такого змiсту:

     "Стаття 51. Повноваження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалiзацiю державної полiтики у сферi управлiння об'єктами державної власностi

     1. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалiзацiю державної полiтики у сферi управлiння об'єктами державної власностi, вiдповiдно до покладених на нього завдань:

     1) здiйснює управлiння об'єктами державної власностi, у тому числi корпоративними правами держави, що належать до сфери його управлiння;

     2) готує пропозицiї щодо закрiплення в державнiй власностi пакетiв акцiй акцiонерних товариств, що належать до сфери його управлiння, для подальшого їх подання центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку, Кабiнету Мiнiстрiв України;

     3) здiйснює контроль та проводить аналiз результатiв дiяльностi державних пiдприємств (у тому числi ефективностi використання державного майна), господарських товариств, у статутному капiталi яких є державна частка, що належать до сфери його управлiння, та розробляє механiзми пiдвищення ефективностi їх роботи;

     4) бере участь у пiдготовцi пропозицiй центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку, та центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику, щодо формування дивiдендної полiтики та забезпечує її реалiзацiю в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України;

     5) проводить вiдповiдно до законодавства конкурси щодо визначення уповноважених осiб, яким передаються функцiї з управлiння корпоративними правами держави, що належать до сфери його управлiння, та укладає з ними вiдповiднi договори;

     6) призначає вiдповiдно до законодавства представникiв держави в органи управлiння господарських органiзацiй, корпоративнi права держави яких перебувають у його управлiннi, укладає з ними договори доручення, дає доручення для голосування з питань порядку денного загальних зборiв та засiдань наглядових рад;

     7) здiйснює контроль за виконанням умов контрактiв керiвниками виконавчих органiв господарських органiзацiй, якi перебувають у його управлiннi;

     8) забезпечує за участю Фонду державного майна України координацiю дiяльностi з пiдвищення професiйного рiвня посадових осiб уповноважених органiв управлiння, якi виконують функцiї з управлiння корпоративними правами держави, та уповноважених осiб;

     9) розробляє та затверджує стратегiчнi плани розвитку державних пiдприємств, державних акцiонерних товариств i господарських структур, управлiння корпоративними правами або контроль за дiяльнiстю яких вiн здiйснює, та здiйснює контроль за їх виконанням;

     10) формує перелiки та проводить корпоратизацiю державних пiдприємств, що належать до сфери його управлiння;

     11) затверджує персональний склад наглядових рад господарських товариств, створених у процесi корпоратизацiї державних пiдприємств, управлiння корпоративними правами яких вiн здiйснює, та вносить змiни до такого складу;

     12) передає до сфери управлiння Фонду державного майна України державнi пiдприємства та державнi корпоративнi права господарських товариств, що належать до сфери його управлiння та щодо яких прийнято рiшення про приватизацiю;

     13) здiйснює визначенi законодавством повноваження пiд час провадження справ про банкрутство державних пiдприємств та господарських органiзацiй, корпоративнi права щодо яких належать державi, що перебувають у його управлiннi, у тому числi веде їх реєстри;

     14) забезпечує розроблення умов реструктуризацiї та санацiї пiдприємств, що перебувають у його управлiннi, та їх погодження щодо господарських органiзацiй, у статутному капiталi яких корпоративнi права держави перевищують 50 вiдсоткiв i якi перебувають у його управлiннi та мають стратегiчне значення для економiки i безпеки держави;

     15) оформляє вiдповiдно до мiжнародних договорiв та законiв України право державної власностi України на об'єкти, що належать до сфери його управлiння, та приймає рiшення щодо їх подальшого ефективного використання;

     16) погоджує вiдчуження, передачу в оренду (користування), заставу (iпотеку), списання майна державних пiдприємств, що належать до сфери його управлiння, передачу в оренду, заставу цiлiсних майнових комплексiв державних пiдприємств, що належать до сфери його управлiння;

     17) погоджує укладення пiдприємствами, установами, органiзацiями, що належать до сфери його управлiння, а також господарськими товариствами, у статутному капiталi яких частка держави перевищує 50 вiдсоткiв, повноваження з управлiння корпоративними правами держави яких вiн здiйснює, договорiв про спiльну дiяльнiсть, договорiв комiсiї, доручення та управлiння майном, змiни до них та контролює виконання умов цих договорiв;

     18) забезпечує оформлення прав на земельнi дiлянки (у разi вiдсутностi необхiдних документiв) та уточнення меж земельних дiлянок державних пiдприємств, державних установ, органiзацiй, що належать до сфери його управлiння;

     19) подає центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку, за затвердженою ним формою iнформацiю про:

     фiнансово-господарську дiяльнiсть кожного окремого суб'єкта господарювання державного сектору економiки, що перебуває у сферi його управлiння;

     стан об'єктiв державної власностi, у тому числi щодо корпоративних прав держави, що перебувають у його управлiннi;

     20) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його повноважень, у тому числi з питань методологiчного забезпечення управлiння корпоративними правами, розробляє пропозицiї щодо вдосконалення законодавчих актiв, актiв Президента України, Кабiнету Мiнiстрiв України та в установленому порядку вносить їх на розгляд центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку;

     21) вносить пропозицiї та погоджує призначення i звiльнення керiвникiв державних господарських об'єднань, державних холдингових компанiй, що належать до сфери його управлiння, у порядку, встановленому законодавством;

     22) бере участь у визначеннi порядку та умов i здiйсненнi передачi управлiння державними корпоративними правами уповноваженим особам;

     23) сприяє в межах повноважень модернiзацiї пiдприємств державного сектору економiки, що належать до сфери його управлiння, полiпшенню їх енергоефективностi та екологiчних показникiв, у тому числi з використанням коштiв програм мiжнародного спiвробiтництва;

     24) приймає рiшення про подальше використання державного майна (крiм матерiальних носiїв секретної iнформацiї), що не увiйшло до статутних капiталiв господарських товариств, що належать до сфери його управлiння;

     25) у межах, визначених законодавством, пiд час вiдчуження, застави (iпотеки) державного майна, передачi майна при укладеннi iнвестицiйних договорiв (у тому числi договорiв про спiльну дiяльнiсть), передачi державного майна та корпоративних прав до статутних капiталiв господарських товариств виступає замовником оцiнки майна, укладає договори про проведення оцiнки майна;

     26) органiзовує проведення наукових дослiджень з питань, що належать до сфери його дiяльностi;

     27) бере участь у реалiзацiї спiльних проектiв щодо фiнансування мiжнародними органiзацiями структурних перетворень в економiцi держави, передприватизацiйної пiдготовки, реструктуризацiї та корпоратизацiї пiдприємств;

     28) виконує iншi передбаченi законом функцiї з управлiння об'єктами державної власностi.

     Стаття 52. Повноваження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку

     1. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку, вiдповiдно до покладених на нього завдань у сферi управлiння об'єктами державної власностi:

     1) забезпечує формування державної полiтики, визначення загальних принципiв та прiоритетних напрямiв розвитку у сферi управлiння об'єктами державної власностi, у тому числi корпоративними правами держави;

     2) визначає критерiї ефективностi управлiння корпоративними правами держави;

     3) разом з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику, забезпечує формування та реалiзацiю державної дивiдендної полiтики в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України;

     4) здiйснює методологiчне та, у межах власних повноважень, нормативно-правове забезпечення питань управлiння об'єктами державної власностi, зокрема щодо:

     iнвентаризацiї та облiку об'єктiв державної власностi;

     оцiнки ефективностi управлiння об'єктами державної власностi;

     оцiнки рiвня квалiфiкацiї керiвникiв пiдприємств державного сектору економiки;

     спiльної дiяльностi, де однiєю iз сторiн є пiдприємства державного сектору економiки;

     управлiння корпоративними правами держави, зокрема забезпечення її представництва в органах управлiння господарських товариств, у статутних капiталах яких є державнi корпоративнi права;

     єдиного монiторингу ефективностi управлiння об'єктами державної власностi, в тому числi корпоративними правами держави;

     захисту майнових прав держави;

     5) отримує за затвердженою ним формою вiд органiв управлiння iнформацiю про:

     фiнансово-господарську дiяльнiсть кожного окремого суб'єкта господарювання державного сектору економiки, що перебуває у сферi їх управлiння;

     стан об'єктiв державної власностi, у тому числi корпоративних прав держави, що перебувають у їх управлiннi;

     6) забезпечує координацiю дiяльностi щодо пiдвищення професiйного рiвня посадових осiб уповноважених органiв управлiння, якi виконують функцiї з управлiння корпоративними правами держави;

     7) здiйснює контроль за виконанням суб'єктами управлiння функцiй з управлiння об'єктами державної власностi шляхом проведення єдиного монiторингу ефективностi управлiння об'єктами державної власностi;

     8) узагальнює практику застосування законодавства з питань управлiння об'єктами державної власностi, у тому числi корпоративними правами держави, подає вiдповiднi висновки i пропозицiї на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України;

     9) розробляє та вносить в установленому порядку на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України проекти законiв України та актiв Кабiнету Мiнiстрiв України з питань управлiння об'єктами державної власностi;

     10) формує за пропозицiєю суб'єктiв управлiння перелiк об'єктiв права державної власностi, що не пiдлягають приватизацiї;

     11) формує за пропозицiєю уповноважених органiв управлiння перелiки державних пiдприємств, що пiдлягають корпоратизацiї, та затверджує графiки її проведення;

     12) формує за пропозицiєю уповноважених органiв управлiння пропозицiї щодо критерiїв вiднесення пiдприємств до тих, що мають стратегiчне значення для економiки i безпеки держави, та пропозицiї щодо перелiку таких пiдприємств;

     13) подає Кабiнету Мiнiстрiв України пропозицiї щодо закрiплення в державнiй власностi пакетiв акцiй вiдкритих акцiонерних товариств, створених у процесi корпоратизацiї та приватизацiї, доцiльностi їх вiдчуження або придбання державою вiдповiдних пакетiв акцiй (часток) в iнших власникiв та акцiй додаткової емiсiї в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.

     2. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку, виконує функцiї органу управлiння стосовно об'єктiв державної власностi, що належать до сфери його управлiння";

     5) у статтi 6:

     у частинi першiй:

     пункти 4 та 5 викласти в такiй редакцiї:

     "4) призначають на посаду та звiльняють з посади керiвникiв державних пiдприємств, установ, органiзацiй та господарських структур, укладають i розривають з ними контракти, здiйснюють контроль за дотриманням їх вимог;

     5) розробляють та затверджують стратегiчнi плани розвитку державних пiдприємств, державних акцiонерних товариств i господарських структур, управлiння корпоративними правами або контроль за дiяльнiстю яких вони здiйснюють, та здiйснюють контроль за їх виконанням";

     пункт 7 доповнити словами "та вживають заходiв до полiпшення їх роботи";

     пункт 8 доповнити реченням такого змiсту: "У разi змiни керiвника державного пiдприємства i господарської структури забезпечують проведення ревiзiї фiнансово-господарської дiяльностi пiдприємства i господарської структури у порядку, передбаченому законом";

     пункти 9 та 14 виключити;

     пункт 10 викласти в такiй редакцiї:

     "10) передають функцiї з управлiння об'єктами державної власностi господарським структурам та здiйснюють контроль за дiяльнiстю господарських структур";

     доповнити пунктом 141 такого змiсту:

     "141) визначають осiб, якi представляють державу в органах управлiння господарських товариств, корпоративнi права держави яких перебувають у їх управлiннi (далi - повноважний представник держави), та забезпечують їх обрання (призначення), укладають з ними договори доручення, дають доручення для голосування з питань порядку денного загальних зборiв";

     пункт 16 викласти в такiй редакцiї:

     "16) здiйснюють управлiння державним майном, що не увiйшло до статутних капiталiв господарських товариств у процесi корпоратизацiї або перетворення державних пiдприємств у державнi акцiонернi товариства, 100 вiдсоткiв акцiй яких належать державi, приймають рiшення про подальше використання цього майна (крiм матерiальних носiїв секретної iнформацiї), у тому числi об'єктiв, що не пiдлягають приватизацiї";

     доповнити пунктами 161 та 162 такого змiсту:

     "161) передають на договiрних засадах (у тому числi на умовах договору безоплатного зберiгання) державне майно, яке у процесi корпоратизацiї або перетворення державних пiдприємств у державнi акцiонернi товариства, 100 вiдсоткiв акцiй яких належать державi, не увiйшло до статутних капiталiв господарських товариств та яке не пiдлягає приватизацiї, iншим суб'єктам господарювання у разi лiквiдацiї балансоутримувача цього майна або його вiдсутностi;

     162) приймають рiшення про утворення суб'єктiв господарювання державної форми власностi, на баланс яких передається державне майно, що не увiйшло до статутних капiталiв господарських товариств, що лiквiдованi, i яке залишилося без балансоутримувача";

     пункт 17 пiсля слiв "Фонду державного майна України" доповнити словами "центральному органу виконавчої влади, що забезпечує реалiзацiю державної полiтики у сферi управлiння об'єктами державної власностi";

     пункт 20 викласти в такiй редакцiї:

     "20) погоджують пiдприємствам, установам, органiзацiям, що належать до сфери їх управлiння, а також господарським товариствам, у статутному капiталi яких частка держави перевищує 50 вiдсоткiв, повноваження з управлiння корпоративними правами держави яких вiн здiйснює, договори про спiльну дiяльнiсть, договори комiсiї, доручення та управлiння майном, змiни до них та контролюють виконання умов цих договорiв";

     у пунктi 21 слова "державних пiдприємств, установ та органiзацiй" замiнити словами "суб'єктiв господарювання державного сектору економiки";

     у пунктi 23 слова "iнформацiї про наявнiсть i поточний стан майна об'єктiв державної власностi та будь-якi змiни в їх станi" замiнити словами "вiдомостей про об'єкти державної власностi для формування i ведення зазначеного реєстру";

     доповнити пунктом 231 такого змiсту:

     "231) надають центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку, за затвердженою ним формою iнформацiю про:

     фiнансово-господарську дiяльнiсть кожного окремого суб'єкта господарювання державного сектору економiки, який перебуває у сферi його управлiння;

     стан об'єктiв державної власностi, зокрема корпоративних прав держави, що перебувають в його управлiннi";

     пункт 25 пiсля слова "пiдприємств" доповнити словами "установ, органiзацiй";

     у пунктi 27 слова "виконавчих органiв" замiнити словами "органiв управлiння";

     пункт 28 доповнити словами "державних установ, органiзацiй та об'єктiв нерухомостi (будiвлi, споруди), що не увiйшли до статутних капiталiв господарських товариств, утворених у процесi корпоратизацiї державних пiдприємств";

     пункт 33 пiсля слiв "Фондом державного майна України" доповнити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалiзацiю державної полiтики у сферi управлiння об'єктами державної власностi";

     пункт 34 викласти в такiй редакцiї:

     "34) здiйснює визначенi законодавством повноваження пiд час провадження справ про банкрутство державних пiдприємств та господарських органiзацiй з корпоративними правами держави, що перебувають у їх управлiннi";

     пункти 36 та 37 виключити;

     доповнити частинами другою та третьою такого змiсту:

     "2. Органи, що забезпечують дiяльнiсть Президента України, Верховної Ради України та Кабiнету Мiнiстрiв України, вiдповiдно до покладених на них завдань виконують функцiї з управлiння державним майном, передбаченi частиною першою цiєї статтi, за винятком повноважень щодо господарських структур.

     3. Державна керуюча холдингова компанiя надiлена всiма правами уповноваженого органу управлiння, визначеними цим та iншими законами, за винятком повноважень, передбачених пунктами 12, 14 - 20, 22, 33 - 34 частини першої цiєї статтi";

     6) у частинi першiй статтi 7:

     у пунктi 1:

     пiдпункт "ж" виключити;

     пiдпункт "ї" викласти в такiй редакцiї:

     "ї) погоджує державним пiдприємствам, установам, органiзацiям, а також господарським товариствам, у статутному капiталi яких частка держави перевищує 50 вiдсоткiв, повноваження з управлiння корпоративними правами держави яких вiн здiйснює, договори про спiльну дiяльнiсть, договори комiсiї, доручення та управлiння майном, змiни до них";

     у пунктi 3:

     пiдпункти "в", "ґ" - "з", "i", "й" та "к" виключити;

     у пiдпунктi "ї" слова "та державними контролерами господарських органiзацiй" виключити;

     7) частину другу статтi 8 викласти в такiй редакцiї:

     "2. Нацiональна академiя наук України, галузевi академiї наук, яким державне майно передано в безстрокове безоплатне користування, виконують щодо цього майна функцiї, передбаченi пунктами 1, 3 - 11, 14, 15, 18 - 38 статтi 6 цього Закону, за винятком повноважень, що стосуються утворення господарських структур";

     8) у статтi 9:

     у частинi першiй:

     у пунктах 1 та 3 слова "державних акцiонерних товариств" замiнити словами "господарських товариств, у статутному капiталi яких частка держави перевищує 50 вiдсоткiв";

     доповнити пунктом 5 такого змiсту:

     "5) здiйснюють щодо державного майна, переданого їм в управлiння, повноваження, зазначенi в пунктах 11 i 25 частини першої статтi 6 цього Закону";

     9) статтю 10 виключити;

     10) у статтi 11:

     у назвi слова "корпоративними правами держави" замiнити словами "об'єктами державної власностi";

     у частинi першiй:

     слова "вiдповiдно до цього Закону" виключити;

     доповнити абзацом другим такого змiсту:

     "Державне акцiонерне товариство, утворене у процесi перетворення державного пiдприємства, 100 вiдсоткiв акцiй якого належать державi, не має права безоплатно передавати закрiплене за ним майно iншим юридичним особам чи громадянам, крiм випадкiв, передбачених законом. Вiдчужувати майно, що належить до основних фондiв, державне акцiонерне товариство має право лише за попередньою згодою органу, який здiйснює управлiння корпоративними правами держави, i лише на конкурентних засадах, якщо iнше не встановлено законом. Розпоряджатися в iнший спосiб майном, що належить до основних фондiв, державне акцiонерне товариство має право лише у межах повноважень та у спосiб, що передбаченi законом";

     частину другу виключити;

     частину третю викласти в такiй редакцiї:

     "3. Управлiння господарськими органiзацiями, у статутному капiталi яких є корпоративнi права держави, здiйснюється суб'єктами управлiння об'єктами державної власностi шляхом визначення повноважних представникiв держави. Iз повноважним представником держави укладається договiр доручення";

     частину четверту пiсля слiв "Фондом державного майна України" доповнити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалiзацiю державної полiтики у сферi управлiння об'єктами державної власностi";

     у частинi п'ятiй:

     абзац перший доповнити словами "згiдно з порядком, затвердженим Кабiнетом Мiнiстрiв України";

     пiсля абзацу першого доповнити новим абзацом такого змiсту:

     "Частина чистого прибутку Державної керуючої холдингової компанiї, яка за пiдсумками календарного року має бути спрямована на виплату дивiдендiв, визначається її наглядовою радою".

     У зв'язку з цим абзаци другий - сьомий вважати вiдповiдно абзацами третiм - восьмим;

     в абзацi сьомому слова "Фондом державного майна України" замiнити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку";

     у частинi шостiй слово "вторинної" замiнити словом "додаткової";

     частину сьому доповнити абзацом другим такого змiсту:

     "Зазначенi обмеження, встановленi абзацом першим частини сьомої цiєї статтi, не поширюються на випадки перетворення орендних пiдприємств у господарськi товариства вiдповiдно до вимог Закону України "Про приватизацiю державного майна" та iнших нормативно-правових актiв з питань приватизацiї";

     частину дев'яту викласти в такiй редакцiї:

     "9. Нерухоме майно об'єктiв державної власностi, що не пiдлягають приватизацiї, не може бути вiдчужене, вилучене, передане до статутного капiталу господарських органiзацiй i щодо такого майна не можуть вчинятися дiї, наслiдком яких може бути їх вiдчуження.

     Зазначенi обмеження не поширюються на рiшення органiв управлiння господарських товариств, Фонду державного майна України або уповноважених органiв управлiння про передачу об'єктiв соцiальної сфери, гуртожиткiв та об'єктiв незавершеного капiтального будiвництва до комунальної власностi";

     частину одинадцяту пiсля слова "представникiв" доповнити словами "Фонду державного майна України або";

     частини дванадцяту та тринадцяту пiсля слова "представник" доповнити словами "Фонду державного майна України або", а слова "(уповноваженої особи)" виключити;

     частину чотирнадцяту пiсля слова "наданих" доповнити словами "Фондом державного майна України або", а слова "(уповноваженою особою)" виключити;

     у частинi шiстнадцятiй:

     абзац перший пiсля слова "акцiй" доповнити словом "повноважний";

     в абзацi другому слова "у визначеному Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку" виключити, а пiсля слiв "що видається уповноваженим органом управлiння" доповнити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалiзацiю державної полiтики у сферi управлiння об'єктами державної власностi";

     доповнити абзацом третiм такого змiсту:

     "Про проведення загальних зборiв учасникiв господарського товариства виконавчий орган такого товариства зобов'язаний письмово повiдомити Фонд державного майна України або уповноважений орган управлiння вiдповiдно до закону";

     частину сiмнадцяту виключити;

     частину вiсiмнадцяту викласти в такiй редакцiї:

     "18. Мировi угоди, плани санацiї та перелiки лiквiдацiйних мас та змiни i доповнення до них у справах про банкрутство господарських органiзацiй з корпоративними правами держави понад 50 вiдсоткiв їх статутного капiталу погоджуються з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалiзацiю державної полiтики у сферi управлiння об'єктами державної власностi, Фондом державного майна України (стосовно господарської органiзацiї, яка перебуває у процесi приватизацiї)";

     у частинi дев'ятнадцятiй слова "господарських органiзацiй" замiнити словами "державних пiдприємств та господарських товариств";

     частину двадцяту виключити;

     11) у статтi 12:

     частину другу викласти в такiй редакцiї:

     "2. Реєстр формується Фондом державного майна України за участю центральних органiв виконавчої влади, що забезпечують реалiзацiю державної полiтики у сферi земельних вiдносин, у сферi статистики, iз забезпечення реалiзацiї єдиної державної податкової полiтики, Антимонопольного комiтету України, iнших уповноважених органiв управлiння, а також Нацiональної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку, на єдиних методологiчних засадах, у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.

     Формування Реєстру в частинi нерухомого майна здiйснюється на пiдставi вiдомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманих зазначеними в абзацi першому цiєї частини органами вiдповiдно до законодавства";

     у частинi шостiй слова "в тому числi за рахунок коштiв, отриманих вiд приватизацiї державного майна" виключити;

     12) частину третю статтi 13 викласти в такiй редакцiї:

     "3. Вимоги щодо органiзацiї та здiйснення заходiв охорони об'єктiв державної власностi визначають спiльно вiдповiднi суб'єкти управлiння та Мiнiстерство внутрiшнiх справ України";

     13) статтю 14 доповнити частиною другою такого змiсту:

     "2. Винагорода керiвнику державного пiдприємства не виплачується у разi порушення вимог установленого порядку затвердження/погодження фiнансового плану пiдприємства";

     14) частину першу статтi 15 виключити;

     15) у статтi 16:

     частину першу пiсля слiв "Фонд державного майна України" доповнити словами "центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку";

     у частинi третiй слова "та уповноваженi особи" виключити, слова "Фонду державного майна України" замiнити словами "центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку";

     у частинi четвертiй слова "Фонд державного майна України" замiнити словами "центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку";

     частину п'яту виключити;

     частину шосту викласти в такiй редакцiї:

     "6. Суб'єкти управлiння, визначенi цим Законом, подають центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку, за затвердженою ним формою:

     зведену iнформацiю щодо показникiв фiнансового плану пiдприємств, що перебувають у сферi їх управлiння до 1 вересня року, що передує плановому, а щодо їх виконання - до 1 квiтня року, що настає за звiтним;

     iнформацiю про:

     фiнансово-господарську дiяльнiсть кожного окремого суб'єкта господарювання державного сектору економiки, що перебуває у сферi їх управлiння;

     стан об'єктiв державної власностi, в тому числi корпоративних прав держави, що перебувають в їх управлiннi;

     виконання стратегiчних планiв розвитку державних пiдприємств, державних акцiонерних товариств i господарських структур, управлiння корпоративними правами або контроль за дiяльнiстю яких вони здiйснюють";

     у частинi сьомiй слова "державний аудит" замiнити словами "державний фiнансовий аудит дiяльностi";

     частину восьму виключити.

     6. Абзац другий частини другої статтi 1 Закону України "Про акцiонернi товариства" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2008 р., N 50 - 51, ст. 384) викласти в такiй редакцiї:

     "Дiяльнiсть Державної керуючої холдингової компанiї, державних холдингових компанiй та державних акцiонерних товариств, єдиним засновником та акцiонером яких є держава в особi уповноважених державних органiв, регулюється цим Законом, з урахуванням особливостей, передбачених спецiальними законами".

     II. Прикiнцевi положення

     1. Цей Закон набирає чинностi з дня, наступного за днем його опублiкування.

     2. До приведення законодавства України у вiдповiднiсть iз цим Законом акти законодавства України застосовуються в частинi, що не суперечить цьому Закону.

     3. Установити, що уповноваженi особи виконують функцiї з управлiння корпоративними правами держави до закiнчення строкiв, визначених договорами доручення.

     4. Кабiнету Мiнiстрiв України у двомiсячний строк з дня набрання чинностi цим Законом:

     подати на розгляд Верховної Ради України пропозицiї щодо приведення законiв України у вiдповiднiсть iз цим Законом;

     привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;

     забезпечити приведення мiнiстерствами, iншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актiв у вiдповiднiсть iз цим Законом;

     у межах компетенцiї забезпечити прийняття нормативно-правових актiв, передбачених цим Законом.

Президент України В. ЯНУКОВИЧ

м. Київ
13 березня 2012 року
N 4498-VI

Copyright © 2024 НТФ «Интес»
Все права сохранены.