Документ скасований: Наказ ДМСУ (до 2012) № 692 від 23.09.2004

ДЕРЖАВНИЙ МИТНИЙ КОМIТЕТ УКРАЇНИ

НАКАЗ

30.12.91 р. N 7


Про Тимчасове положення про порядок пропуску товарiв, майна та транспортних засобiв

Iз змiнами i доповненнями, внесеними
наказами Державного митного комiтету України
вiд 14 травня 1992 року N 94,
вiд 26 листопада 1993 року N 310,
вiд 3 травня 1994 року N 122,
вiд 21 травня 1996 року N 214,
листом Державної митної служби України
вiд 19 березня 1997 року N 11/3-2407,

     НАКАЗУЮ:

     1. Затвердити Тимчасове положення про порядок пропуску товарiв, майна та транспортних засобiв через митний кордон України (далi Тимчасове положення), i ввести його в дiю 30 грудня 1991 року (додається).

     2. Дiючi нормативнi акти, виданi до 30 грудня 1991 року, застосовувати виключно в частинi, яка не суперечить цьому Тимчасовому положенню та iншим законодавчим актам України.

     3. Начальникам митниць до 1 лютого 1992 року подати до Комiтету зауваження та пропозицiї щодо удосконалення порядку пропуску товарiв, майна, транспортних засобiв через митний кордон України.

Голова Комiтету О.М.КОВАЛЬ

 

ТИМЧАСОВЕ ПОЛОЖЕННЯ
про порядок пропуску товарiв, майна транспортних засобiв та iнших предметiв через митний кордон України

     Тимчасове положення про порядок пропуску товарiв, майна, транспортних засобiв та iнших предметiв через митний кордон України (далi - Тимчасове положення) має на метi встановити єдиний порядок перемiщення через митний кордон України транспортних засобiв, товарiв, майна та iнших предметiв, а також забезпечення ведення митної статистики, застосування мит та справляння митних зборiв.

     Тимчасове положення встановлюється на перiод до приведення законодавства у галузi митної справи у вiдповiднiсть з Митним кодексом України та до прийняття Закону України "Про Єдиний митний тариф" i затвердження ставок Єдиного митного тарифу.

     1. Загальнi положення

     1.1. Дiя цього тимчасового положення поширюється на будь-якi предмети, що перемiщуються через митний кордон України у який завгодно спосiб, будь-якими суб'єктами зовнiшньоекономiчної дiяльностi i юридичними особами незалежно вiд їх державної чи iншої приналежностi, юридичного статусу, мiсцезнаходження, користування митними пiльгами та iнших обставин.

     1.2. У тимчасовому положеннi розумiються:

     1.2.1. Пiд "товарами" - будь-яка перемiщувана через митний кордон України продукцiя, в тому числi продукцiя, на яку поширюються права iнтелектуальної власностi, послуги, роботи, якi є об'єктом купiвлi-продажу або обмiну.

     1.2.2. Пiд "майном" - будь-якi перемiщуванi через митний кордон України предмети, продукцiя, в тому числi продукцiя, на яку поширюються права iнтелектуальної власностi, послуги, роботи, що належать суб'єктам зовнiшньоекономiчної дiяльностi i не призначенi для купiвлi-продажу або обмiну (оплатної передачi).

     1.2.3. Пiд "транспортними засобами" - транспортнi засоби, що тимчасово прибувають на митну територiю України або вiдбувають з цiєї територiї та використовуються для мiжнародних перевезень вантажу, багажу для пасажирiв.

     1.2.4. Пiд "предметами" - будь-якi предмети, що перемiщуються через митний кордон України.

     1.2.5. Пiд "товарною групою" - група однорiдних товарiв за Гармонiзованою системою опису та кодування товарiв.

     1.2.6. Пiд "партiєю" - товари чи майно, що направляються на адресу одного одержувача по одному транспортному документу (накладнiй, коносаменту та iн.) згiдно з транспортними правилами, або пересилаються по однiй поштовiй накладнiй чи перемiщуються в багажi чи в ручнiй поклажi однiєї особи, що прямує через митний кордон України, а також товари та майно переданi одночасно одним вантажовiдправником на однiй станцiї на адресу одного одержувача на iншiй станцiї, незалежно вiд кiлькостi накладних при залiзничних перевезеннях.

(пункт 1.2.6 змiнено згiдно з
наказом ДМКУ N 310 вiд 26.11.93 р.)

     1.2.7. Пiд "ордерними поставками" - поставки товарiв, призначених для продажу чи обмiну, але у вiдношеннi до яких на момент перетину митного кордону України ще не заключено договiр купiвлi-продажу або обмiну.

     1.2.8. Пiд "комплектним об'єктом" - промислове або iнше пiдприємство в цiлому, окремий цех, установка чи агрегат, що представляють собою закiнчений технологiчний комплекс чи його самостiйну частину, спорудження яких передбачає виконання певних iнженерно-технiчних робiт.

     1.2.9. Пiд "зовнiшньоекономiчною дiяльнiстю" - дiяльнiсть суб'єктiв господарської дiяльностi України та iноземних суб'єктiв господарської дiяльностi, побудована на взаємовiдносинах мiж ними, що має мiсце як на територiї України, так i за її межами.

     1.2.10. Пiд "зовнiшньоекономiчним договором (контрактом)" - матерiально оформлена угода двох або бiльше суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi та їх iноземних контрагентiв, спрямована на встановлення, змiну або припинення їх взаємних прав та обов'язкiв у зовнiшньоекономiчнiй дiяльностi.

     1.2.11. Пiд "квотою експортною (iмпортною)" - граничний обсяг певної категорiї товарiв, який дозволено експортувати з територiї України (iмпортувати на територiю України) протягом встановленого строку i який визначається у натуральних чи вартiсних одиницях.

     1.2.12. Пiд "лiцензiєю експортною (iмпортною)" - належним чином оформлене право на експорт (iмпорт) протягом встановленого строку певних товарiв або валютних коштiв з метою iнвестицiй та кредитування.

     1.2.13. Пiд "лiцензiєю вiдкритою (iндивiдуальною)" - дозвiл на експорт (iмпорт) товару протягом певного перiоду часу (але не менше одного мiсяця) з визначенням його загального обсягу.

     1.2.14. Пiд "лiцензiєю генеральною" - вiдкритий дозвiл на експортнi (iмпортнi) операцiї по певному товару (товарах) та/або з певною країною (групою країн) протягом перiоду дiї режиму лiцензування по цьому товару (товарах).

     1.2.15. Пiд "лiцензiєю разовою (iндивiдуальною)" - разовий дозвiл, що має iменний характер i видається для здiйснення кожної окремої операцiї конкретним суб'єктом зовнiшньоекономiчної дiяльностi на перiод не менший, нiж той, що є необхiдним для здiйснення експортної (iмпортної) операцiї.

     1.2.16. Пiд "ввезенням в Україну та вивезенням з України" - фактичне перемiщення через митний кордон України товарiв та iнших предметiв.

     1.2.17. Пiд "транзитом через територiю України" - перемiщення товарiв та iнших предметiв пiд митним контролем через територiю України мiж двома або в межах одного пункту на митному кордонi України.

     1.2.18. Пiд "перемiщенням через митний кордон України" - ввезення на митну територiю України, вивезення з цiєї територiї або транзит через територiю України товарiв та iнших предметiв у будь-який спосiб, включаючи використання з цiєю метою трубопровiдного транспорту та мереж електропередач.

     1.2.19. Пiд "пропуском через митний кордон України" - дозвiл митницi на використання товарiв, та iнших предметiв на митнiй територiї України та за межами цiєї територiї з метою, заявленою митницi.

     1.2.20. Пiд "вiльним використанням" - розпорядження без митного контролю на митнiй територiї України або за її межами товарами та iншими предметами, пропущеними через митний кордон України.

     1.2.21. Пiд "тимчасовим ввезенням на митну територiю України та тимчасовим вивезенням за межi цiєї територiї" - ввезення на митну територiю України за умови зворотного вивезення за її межi та вивезення з митної територiї України за умови зворотного ввезення на цю територiю.

     1.2.22. Пiд "митницею", "митним органом України" - митний орган України будь-якого рiвня.

     1.2.23. Пiд "митним режимом" - встановлена, залежно вiд характеру та мети перемiщення предмету через митний кордон України сукупнiсть митних процедур, що пiдлягають застосуванню до цього предмету.

     1.2.24. Пiд "митними процедурами" - здiйснення контролю за дотриманням порядку перемiщення товарiв, речей, майна та iнших предметiв, огляд предметiв, оформлення митних документiв, накладання митного забезпечення, перевiрка вiрностi заповнення вантажної митної декларацiї, нарахування сум, що пiдлягають сплатi, передача статистичних даних в органи Держстатистики України та iншi дiї, що здiйснюються митними органами України з метою виконання законодавства України в галузi митної справи.

     1.2.25. Пiд "митним оформленням" - сукупнiсть дiй, зв'язаних з пропуском в Україну чи за її межi (в тому числi при умовi тимчасового ввезення чи тимчасового вивезення) товарiв, майна та iнших предметiв, що перемiщуються через митний кордон України.

     1.2.26. Пiд "зоною митного контролю" - визначена на митному кордонi України або в iнших мiсцях територiя, в межах якої митниця здiйснює митний контроль.

     1.2.27. Пiд "суб'єктами зовнiшньоекономiчної дiяльностi" - будь-якi фiзичнi та юридичнi особи, їх об'єднання чи структурнi одиницi, спiльнi пiдприємства та iншi суб'єкти господарської дiяльностi, що зареєстрованi як суб'єкти зовнiшньоекономiчної дiяльностi згiдно з Законом України "Про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть".

     1.2.28. Пiд "пiдприємством" - українськi пiдприємства, установи та iншi органiзацiї, спiльнi пiдприємства, а також будь-якi iноземнi суб'єкти господарської дiяльностi.

     1.2.29. Пiд "декларантом" - юридична або фiзична особа, що здiйснює декларування товарiв або iнших предметiв.

     1.2.30. Пiд "уповноваженими особами декларантiв" - особи, яким декларантом наданi повноваження на здiйснення декларування.

2. Порядок пропуску товарiв

     2.1. Товари суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi, за винятком товарiв, ввезення яких в Україну та вивезення з України заборонено (додатки 1, 2) або випадкiв повної чи часткової заборони на здiйснення зовнiшньоекономiчних операцiй, пiдлягають пропуску за умови дотримання таких вимог:

     2.1.1. Реєстрацiя суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi у Мiнiстерствi зовнiшньоекономiчних зв'язкiв України.

     2.1.2. Декларування товарiв згiдно з встановленим порядком.

     2.1.3. Подання лiцензiї у випадках, якщо товар пiдлягає лiцензуванню.

     2.1.4. Подання дозволу iнших державних органiв у випадках, якщо товар пiдлягає контролю цих органiв.

     Цi дозволи видаються:

     а) органами МВС України - на зброю, боєприпаси, вибуховi, сильнодiючi та отруйнi речовини;

     б) органами Мiнiстерства зв'язку України - на радiоелектроннi засоби та високочастотнi пристрої;

     в) закладами Мiнiстерства культури України - на культурнi цiнностi при їх вивезеннi за кордон;

     г) закладами Мiнiстерства охорони здоров'я України - на лiки, медичнi препарати та джерела iонiзуючого випромiнювання, а також комiсiєю по новiй медичнiй технiцi Мiнiстерства охорони здоров'я України - при вивезеннi медичного iнструментарiю (крiм приладiв та апаратури), що виготовляються в Українi.

     2.1.5. Внесення у встановленому порядку мита та митних зборiв.

     2.2. Повна чи часткова заборона на здiйснення зовнiшньоекономiчних операцiй застосовується за рiшенням Верховної Ради України як захiд у вiдповiдь на дискримiнацiйнi та/або недружнi дiї iноземної держави.

     2.3. Лiцензуванню пiдлягають:

     2.3.1. Перемiщуванi через митний кордон України предмети, зазначенi в списку товарiв, що пiдпадають пiд режим лiцензування i перелiк яких затверджено Верховною Радою України за поданням Кабiнету Мiнiстрiв України.

     2.3.2. Перемiщуванi через митний кордон України товари в рамках товарообмiнних (бартерних) операцiй суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi, що здiйснюються без розрахункiв через банки.

     2.4. Пiдставою для пропуску товарiв, що пiдпадають пiд режим лiцензування є лiцензiя. Лiцензiї на експорт (iмпорт) товарiв видаються Мiнiстерством зовнiшньоекономiчних зв'язкiв України.

     2.5. В Українi запроваджуються такi види експортних (iмпортних) лiцензiй:

  • генеральна;

  • разова (iндивiдуальна);

  • вiдкрита (iндивiдуальна).

     По кожному виду товару встановлюється лише один вид лiцензiї.

     2.6. Лiцензiя повинна мати такi реквiзити: номер заявки, номер та вид лiцензiї, офiцiйне найменування суб'єкта зовнiшньоекономiчної дiяльностi та номер свiдоцтва учасника зовнiшньоекономiчної дiяльностi, найменування та код товару (товарiв), найменування виготовлювача та споживача товару, шифр та назву країни (країн), у яку (якi) товар експортується або з якої (яких) вiн iмпортується, строк дiї, кiлькiсть або вартiсть товару (в разi квотування експорту та iмпорту i видачi вiдкритої iндивiдуальної лiцензiї), митниця, яка здiйснює пропуск товарiв, повне найменування та адреса продавця i покупця, вид угоди, валюта платежу, одиниця вимiру товару, цiна товару, погодження вiдповiдного органу, iм'я керiвника продавця, найменування органу, який видав лiцензiю, особливi умови лiцензiї, пiдпис службової особи, яка видала лiцензiю i печатка вiдповiдної установи.

     В разi незаповнення реквiзитiв лiцензiї або їх заповнення неналежним чином - товари до митного оформлення не приймаються.

     2.7. Копiя лiцензiї, яку одержав суб'єкт зовнiшньоекономiчної дiяльностi, додається до вантажної митної декларацiї i є пiдставою для пропуску через митницю вантажiв, якi пiдпадають пiд режим лiцензування та квотування.

     Номери i дати лiцензiй зазначаються у товаросупровiдних документах та вантажних митних декларацiях.

     Перемiщення товарiв через митний кордон України здiйснюється тiльки через митницi, зазначенi в лiцензiях.

     Пiсля закiнчення строку дiї лiцензiї або вичерпання встановленої квоти, пропуск товарiв по цiй лiцензiї припиняється.

     Митнi органи України надсилають протягом трьох робочих днiв до Мiнiстерства зовнiшньоекономiчних зв'язкiв України повiдомлення про надходження через митний кордон України товарiв, що пiдлягають лiцензуванню i квотуванню.

     В повiдомленнi зазначаються:

  • номер i дата вантажної митної декларацiї;

  • номер i дата лiцензiї;

  • уповноважений орган, який видав лiцензiю;

  • найменування, код, кiлькiсть i вартiсть товару;

  • країна-експортер або країна-iмпортер пропущеного товару.

     Повiдомлення направляється по такiй формi:

     "Мiнiстерство зовнiшньоекономiчних зв'язкiв України.

     Згiдно декларацiї N __________вiд ________92 р., по лiцензiї МЗЗ України N______вiд _____92 р., випущено___1992 р. в (назва країни) (найменування товару) (код по ТН ЗЕД), вартiстю______iн. крб. _____ митниця ___ (посада, пiдпис)".

     2.8. Пiдприємства, якi повнiстю належать iноземним iнвесторам, та спiльнi пiдприємства мають право без лiцензiй експортувати товари власного виробництва та iмпортувати товари для власних потреб, за винятком випадкiв, передбачених дiючими на територiї України мiжнародними договорами.

3. Порядок пропуску майна

     3.1. Майно, за виключенням предметiв, що не пiдлягають пропуску через митний кордон України (додатки 1, 2), пропускається без реєстрацiї цього власника як суб'єкта зовнiшньоекономiчної дiяльностi України, а також без подання лiцензiї за умови дотримання таких вимог:

     3.1.1. Декларування майна згiдно з встановленим порядком.

     3.1.2. Подання дозволу iнших державних органiв, зазначених у пунктi 2.1.4,, якщо майно пiдлягає контролю цих органiв.

     3.1.3. Внесення у встановленому порядку мита та митних зборiв.

     3.2. Пропуск з метою тимчасового ввезення або тимчасового вивезення.

     Майно тимчасово ввозиться на митну територiю України чи тимчасово вивозиться за межi цiєї територiї на строк, що не перевищує одного року з дня пропуску через митний кордон України.

     Згiдно з заявою пiдприємств чи громадян цей строк може бути продовжено Державним митним комiтетом України з урахуванням тривалостi господарчої, наукової, гуманiтарної та iнших видiв дiяльностi, що здiйснюються з використанням такого майна.

      Тимчасове ввезення чи тимчасове вивезення майна здiйснюється пiд зобов'язання про зворотне вивезення (ввезення).

     Встановлений строк тимчасового ввезення або тимчасового вивезення майна зазначається у вантажнiй митнiй декларацiї.

     Майно має бути повернено на митну територiю України, або вивезено за її межi без будь-яких змiн, крiм природного зношення.

     Майно при зворотному ввезеннi на митну територiю України або зворотному вивезеннi за межi цiєї територiї, може бути пропущене будь-якою митницею. Митниця, що здiйснює зворотний пропуск майна, зобов'язана повiдомити про це митницю, що здiйснювала попереднiй пропуск цього майна.

     Майно пiд час тимчасового ввезення на митну територiю України до закiнчення строкiв, зазначених у вантажнiй митнiй декларацiї, має бути:

     1) вивезено за межi цiєї територiї;

     2) або заявлено митницi з метою вiльного використання;

     3) або передано митницi з метою надання у власнiсть державi;

     4) або передано митницi для зберiгання;

     5) або знищено пiд контролем митницi, якщо такi товари та iншi предмети не можуть бути використанi як вироби чи матерiали.

     Майно, пропущене з метою тимчасового вивезення за межi митної територiї України, до закiнчення строкiв тимчасового вивезення має бути:

     1) ввезено на митну територiю України;

     2) або заявлено митницi з метою вiльного використання за межами цiєї територiї;

     3) або заявлено митницi як таке, що загинуло або було знищене за межами митної територiї України, якщо факт загибелi або знищення пiдтверджується у встановленому порядку.

     Зворотнє вивезення майна, тимчасово ввезеного на митну територiю України, а також зворотнє ввезення майна, тимчасово вивезеного за межi цiєї територiї, здiйснюється на пiдставi належним чином оформленої вантажної митної декларацiї, в якiй зазначається номер декларацiї, оформленої при ввезеннi (вивезеннi) цього майна, при цьому митнi збори за митне оформлення не стягуються.

(пункт 3.2 доповнено абзацом згiдно з наказом ДМКУ вiд 03.05.94 р. N 122)
(дiю останнього абзацу пункту 3.2 призупинено з 04.03.97 р. у зв'язку з призупиненням дiї наказу ДМКУ вiд 03.05.94 р. N 122 згiдно з листом ДМСУ вiд 19.03.97 р. N 11/3-2407)

     3.3. Митницi, якi здiйснюють митне оформлення майна, пропущеного з метою тимчасового вивезення, ведуть його облiк.

     3.4. При тимчасовому ввезеннi в Україну або тимчасовому вивезеннi з України не ставляться на облiк зразки, загальна вартiсть яких не перевищує 100 доларiв США.

(пункт 3.4 змiнено згiдно з наказом ДМКУ вiд 14.05.92 р. N 94)

     3.5. При тимчасовому ввезеннi в Україну чи тимчасовому вивезеннi з України орендованого майна строк до одного року у вантажнiй митнiй декларацiї зазначається номер i дата договору оренди.

     Майно, що ввозиться на митну територiю України i вивозиться за її межi за умови довгострокової оренди (лiзингу) на строк, що перевищує один рiк, пiдлягає митному оформленню як товар згiдно роздiлу 2 цього Тимчасового положення.

     3.6. При ввезеннi в Україну благодiйної допомоги митниця, яка розташована в пунктi пропуску на митному кордонi України, визначає по характеру перемiщуваного вантажу, по вiдмiтках в транспортних та iнших супровiдних документах про належнiсть вантажу до благодiйної допомоги, i, пiсля попереднього погодження (телефоном, телексом, телетайпом, телефаксом, телеграфом та iн.), направляє її в митницю, в зонi дiяльностi якої знаходиться одержувач вантажу.

     Випуск вантажiв в рамках благодiйної допомоги здiйснюється без подання вантажної митної декларацiї, без сплати мита та митних зборiв.

     N 64 вiд 25.03.92 р.

     3.7. Пропускається за рiшенням митного органу в кiлькостях, достатнiх для забезпечення потреб з урахуванням мети перемiщення:

  • майно, яке передається безоплатно;

  • рекламнi матерiали i сувенiри;

  • продукти харчування, що ввозяться в Україну i призначенi для представницьких цiлей при проведеннi в Українi виставок, конкурсiв, нарад, семiнарiв, ярмарок та iнших подiбних заходiв;

  • продукти харчування, що вивозяться з України i призначенi для представницьких цiлей;

  • продукти харчування, що ввозяться в Україну для особистого користування iноземного персоналу, який тимчасово перебуває на територiї України.

     3.8. Пункт 3.8 виключено.

(згiдно з наказом ДМКУ вiд 14.05.92 р. N 94)

     3.9. При перемiщеннi через митний кордон України майна для надання допомоги в разi стихiйного лиха, при воєнних конфлiктах, технологiчних катастрофах, аварiях чи поломках транспортних засобiв, вимоги, встановленi цим Тимчасовим положенням, може бути виконано з дозволу вiдповiдного митного органу пiсля випуску такого майна в Україну або за кордон, але не пiзнiше одного мiсяця з дня такого випуску.

     3.10. Майно, що стало об'єктом зовнiшньоекономiчної купiвлi-продажу, або обмiну, має бути переоформлено у вiдповiднiй митницi у порядку, передбаченому роздiлом 2 цього Тимчасового положення.

     4. Порядок пропуску транспортних засобiв (крiм транспортних засобiв iндивiдуального користування)

     4.1. Транспортнi засоби пiдлягають обов'язковому декларуванню митницям України. На транспортнi засоби, що тимчасово прибувають на митну територiю України або вiдбувають з цiєї територiї та використовуються для мiжнародних перевезень вантажу, багажу та пасажирiв, митницi має бути подано необхiднi для митного контролю документи:

     4.1.1. При перевезеннi водним транспортом, капiтаном судна:

  • генеральна декларацiя;

  • вантажна декларацiя;

  • список членiв екiпажу судна;

  • список пасажирiв;

  • валютна декларацiя членiв екiпажу судна;

  • декларацiя речей членiв екiпажу судна;

  • декларацiя продовольства i предметiв судового забезпечення i спорядження;

  • iншi судовi документи (за вимогою митницi).

     4.1.2. При перемiщеннi залiзничним транспортом, уповноваженою особою залiзницi:

  • передаточна вiдомiсть;

  • багажний список;

  • накладнi.

     4.1.3. При перемiщеннi автомобiльним транспортом, водiєм або уповноваженою особою:

  • провiзний документ (манiфест, вiдомiсть i т. iн.);

  • вантажнi накладнi;

  • специфiкацiї, фактури, сертифiкати, свiдоцтва i т. iн.

     4.1.4. При перемiщеннi авiацiйним транспортом, командиром повiтряного судна:

  • генеральна декларацiя;

  • пасажирська i вантажна вiдомостi;

  • вантажi, накладнi, фактури, специфiкацiї i рахунки, поштовi накладнi та iншi документи, що супроводжують вантажi.

     4.2. З метою встановлення законностi перемiщення через митний кордон України транспортних засобiв, митниця має право провести огляд транспортних засобiв.

     Переогляд транспортних засобiв може бути проведено при наявностi пiдстав вважати, що перемiщуванi через митний кордон України транспортнi засоби мiстять предмети контрабанди, предмети, що є безпосереднiми об'єктами порушення митних правил, або предмети, що не пiдлягають пропуску через митний кордон України.

     Огляд та переогляд транспортних засобiв здiйснюється тiльки в присутностi представника пiдприємства, яке перемiщує такi транспортнi засоби через митний кордон України або зберiгає їх пiд митним контролем.

     4.3. Транспортнi засоби, що перетинають митний кордон України, зупиняються у мiсцi розташування митницi на цьому ж кордонi.

     У пунктах пропуску на державному кордонi України тривалiсть стоянки транспортних засобiв i мiсце цiєї стоянки визначаються вiдповiдним транспортним пiдприємством спiльно з митницею та прикордонними вiйськами з урахуванням часу, необхiдного для здiйснення митного контролю та оформлення, а також прикордонного та iнших видiв контролю.

     Тривалiсть стоянки транспортних засобiв у таких випадках не може скорочуватися на шкоду здiйснення митного оформлення.

     Вiдправлення транспортних засобiв з таких пунктiв здiйснюється з дозволу митницi та прикордонних вiйськ, а з iнших пунктiв, в яких розташованi митницi - з дозволу митницi.

     4.4. На транспортнi засоби, примiщення, мiсткостi та iншi мiсця, де знаходяться або можуть знаходитись товари та iншi предмети, що пiдлягають митному контролю, митницею може бути накладено пломби, печатки та iнше митне забезпечення.

     4.5. Вiйськовi кораблi, судна забезпечення Вiйськово-Морських Сил, укомплектованi повнiстю вiйськовою командою, та бойовi повiтрянi судна, якi проходять через митний кордон України, митному оглядовi не пiдлягають.

     Судна забезпечення Вiйськово-Морських Сил, укомплектованi змiшаною командою, вiйськово-транспортнi повiтрянi судна та iншi судна, що згiдно iз спецiальною заявою Мiнiстерства оборони України виконують завдання вiйськово-оперативного характеру i вiйськова технiка, яка рухається своїм ходом, при проходженнi митного кордону України звiльняються вiд огляду.

     Iноземнi вiйськовi кораблi (судна), бойовi та вiйськово-транспортнi судна, а також вiйськова технiка, що прибуває в Україну чи вибуває за кордон, огляду не пiдлягають.

     4.9. Якщо транспортний засiб внаслiдок аварiї або непереборної сили не змiг прибути в митницю призначення, то митне оформлення такого транспортного засобу допускається в iншому мiсцi. В цьому випадку пiдприємство чи вiдповiдна особа, що здiйснюють перемiщення транспортного засобу, зобов'язанi застосовувати всi можливi заходи для здiйснення митного оформлення.

     Пiдприємство чи вiдповiдна особа, що здiйснюють перемiщення транспортного засобу, зобов'язанi доставити службових осiб митницi до мiсця знаходження цього транспортного засобу або забезпечити його доставлення в мiсце розташування митницi.

5. Порядок пропуску iноземних товарiв, що перемiщуються транзитом через територiю України

     5.1. Iноземнi товари, що перемiщуються транзитом через територiю України, крiм товарiв, транзит яких через територiю України заборонено (додаток 3), пiдлягають пропуску за умови дотримання таких вимог:

     5.1.1. Подання митному органу України дозволу на транзит, який видає Мiнiстерство зовнiшньоекономiчних зв'язкiв України.

     5.1.2. Декларування iноземних товарiв, що перемiщуються транзитом через територiю України згiдно з встановленим порядком.

     5.1.3. Внесення у встановленому порядку митних зборiв.

     5.2. В разi, якщо пункт пропуску iноземних товарiв, що перемiщуються транзитом через територiю України, не спiвпадає з пунктом їх випуску на митному кордонi України, такi товари направляються митницею, що здiйснила їх пропуск на територiю України, у вiдповiдну митницю для їх вивезення з України.

6. Декларування

     6.1. Товари, майно та iншi предмети пiдлягають обов'язковому декларуванню митницям.

     6.2. Декларування здiйснюється шляхом заяви у встановленiй формi точних даних про мету перемiщення через митний кордон України товарiв, майна та iнших предметiв i про самi товари, майно та iншi предмети, а також будь-яких вiдомостей, що необхiднi для митного контролю та митного оформлення.

     6.3. Декларування товарiв, майна та iнших предметiв здiйснюється пiдприємствами, що ввозять в Україну або вивозять з України такi товари, майно та iншi предмети самостiйно або на договiрнiй основi через органiзацiї, визнанi митницями як декларанти.

     6.3.1. Самостiйне декларування товарiв може здiйснюватися учасником зовнiшньоекономiчної дiяльностi, який являється стороною зовнiшньоекономiчного договору, або за його дорученням одержувачем таких товарiв в Українi, або їх вiдправником за межi України.

     6.3.2. Декларанти здiйснюють декларування через уповноважених на це осiб. Митний орган має право вимагати вiд особи, яка здiйснює декларування, документи, що пiдтверджують її повноваження.

     Документами, що пiдтверджують повноваження уповноваженої особи, являється доручення, видане їй декларантом, або адмiнiстративний акт декларанта у вiдношеннi цiєї особи.

     6.3.2.1. Доручення повинно бути складене в простiй письмовiй формi i засвiдчене декларантом. Строк дiї доручення не повинен перевищувати трьох рокiв. Якщо строк доручення не вказано, воно зберiгає силу на протязi одного року з дня його вчинення.

     Доручення, в якому не вказана дата його вчинення, недiйсне.

     Якщо доручення видано за кордоном, форми та строк його дiї визначаються за законом країни, де було видано доручення. Це доручення визнається дiйсним, якщо воно вiдповiдає вимогам українського законодавства.

     6.3.2.2. Адмiнiстративним актом, що пiдтверджує повноваження уповноваженої особи, являється письмовий наказ про призначення цiєї особи вiдповiдальним за декларування товарiв та пред'явлення їх до митного оформлення.

     6.3.2.3. Не потрiбне пред'явлення повноважень, якщо декларування здiйснюють особи, якi мають право виступати вiд iменi декларанта в силу свого службового стану.

     6.3.2.4. Документи, що пiдтверджують повноваження, не можуть мiстити положення, якi обмежують права уповноваженої особи у питаннях декларування або його обов'язки перед митними органами.

     6.3.3. Митний орган перевiряє знання уповноваженої особи у питаннях декларування i у випадку недостатностi таких знань, а також при наявностi обгрунтованих сумнiвiв в сумлiнностi виконання такою особою своїх обов'язкiв перед митним органом, вимагає вiд декларанта замiни такої особи.

     6.3.4. Декларування на договiрнiй основi товарiв та майна, що належать iншим пiдприємствам, може здiйснюватися українським пiдприємством, яке визнане митницею як декларант.

     Визнання пiдприємства як декларанта i допущення його до декларування на пiдставi договору здiйснюється шляхом видачi такому пiдприємству свiдоцтва про визнання його як декларанта.

     6.3.4.1. Допущення здiйснюється за заявою пiдприємства тiєю митницею, в зонi дiяльностi якої воно знаходиться.

     Заяву має бути розглянуто протягом 15 днiв з дня її надходження. Якщо данi заявника виявляються неповними, митниця може подати запит про них до пiдприємств, банкiв та фiнансових установ, iнших державних органiв. Строк розгляду заяви загалом не може перевищувати одного мiсяця.

     6.3.4.2. Свiдоцтво, в разi неприйняття його заявником протягом шести мiсяцiв з дня винесення рiшення про визнання, а також в разi невиконання функцiй декларанта протягом одного року з дня прийняття свiдоцтва, втрачає силу.

     6.3.5. Пiдприємство, визнане як декларант, користується правами i виконує обов'язки, передбаченi цим Тимчасовим положенням та Митним кодексом України.

     Декларант зобов'язаний:

  • пред'явити митницi товари та майно, що перемiщуються через митний кордон України;

  • подати митницi документи, що мiстять данi, необхiднi для здiйснення митного контролю та митного оформлення;

  • сплатити мито та митнi збори, якщо товари та майно пiдлягають митному оподаткуванню.

     6.3.6. Договiр про декларування не може обмежувати встановлених прав та обов'язкiв органiзацiї, визнаної як декларант.

     6.3.7. Свiдоцтво про визнання як декларанта може бути скасоване митницею, яка його видала у випадках, передбачених митним законодавством України.

     6.3.8. Повторну заяву про визнання як декларанта може бути розглянуто не ранiше одного року з дня скасування попереднього свiдоцтва при умовi усунення причин порушення або з дня, коли свiдоцтво втратило силу.

     6.3.9. Митнi органи надають органiзацiям, що здiйснюють декларування на договiрнiй основi, iнформацiйнi та консультативнi послуги, готують кадри таких органiзацiй з питань митної справи та iншим чином сприяють їм.

     6.3.10. За надання вказаних послуг справляється плата в розмiрi 5000 карбованцiв.

     6.3.11. Плата вноситься завчасно, при видачi свiдоцтва про визнання як декларанта. В разi скасування свiдоцтва чи визнання його недiйсним, ця плата не повертається.

     6.4. Товари та майно, вартiсть яких перевищує 100 доларiв США, декларуються митницi шляхом заявлення вiдомостей про них у вантажнiй митнiй декларацiї встановленого зразка. Вантажна митна декларацiя заповнюється у порядку, передбаченому дiючими нормативними актами.

(пункт 6.4 змiнено згiдно з наказом ДМКУ вiд 14.05.92 р. N 94)

     6.4.1. При декларуваннi товарiв та майна декларант сам обирає митний режим, згiдно з яким вiн здiйснює ввезення в Україну товарiв та майна, i вказує його у вантажнiй митнiй декларацiї шляхом внесення до неї вiдповiдної вiдмiтки.

     6.4.2. За достовiрнiсть вiдомостей, зазначених у вантажнiй митнiй декларацiї, декларант несе вiдповiдальнiсть згiдно з законодавством.

     6.4.3. Вантажна митна декларацiя заповнюється на повну партiю товарiв чи майна при умовi, що, по вiдношенню до таких товарiв чи майна, встановлено один i той же митний режим.

     Якщо партiя включає товари та майно, у вiдношеннi до яких встановлено рiзний режим, то заповнюється така кiлькiсть вантажних митних декларацiй, яка вiдповiдає кiлькостi цих режимiв.

     6.4.4. На товари та майно, вартiсть яких менше 100 доларiв США, вантажна митна декларацiя не заповнюється.

(абзац 1 пункту 6.4.4 змiнено згiдно з наказом ДМКУ вiд 14.05.92 р. N 94)

     Декларування таких товарiв та майна здiйснюється шляхом заявлення вiдомостей про них в супровiдних та iнших документах, а також в уснiй формi при перемiщеннi товарiв та майна в ручнiй поклажi та багажi осiб, якi прямують через митний кордон України.

     6.5. Особливостi декларування окремих видiв товарiв та майна.

     6.5.1. На товари, що ввозяться в Україну по ордерним поставкам, подається попередня вантажна митна декларацiя з заповненням граф вiдповiдно до наявних вiдомостей, або таких, якi можна встановити на момент декларування.

     Пiсля заключення зовнiшньоекономiчного договору купiвлi-продажу або обмiну, але не пiзнiше одного мiсяця, в митний орган подається вантажна митна декларацiя заповнена в звичайному порядку.

     6.5.2. При декларуваннi комплектного об'єкта подається загальна вантажна митна декларацiя. При цьому на кожну партiю товарiв, що поставляються для спорудження конкретного комплектного об'єкту, подаються окремi декларацiї, якi заповнюються у звичайному порядку, передбаченому дiючими нормативними актами.

     Суб'єкти зовнiшньоекономiчної дiяльностi, що заключили глобальнi контракти на поставку комплектних об'єктiв, подають загальну вантажну митну декларацiю на цi об'єкти до початку поставок товарних партiй.

     Декларацiї подаються:

  • на об'єкти, що вивозяться з України - в митницю, в регiонi дiяльностi якої цей суб'єкт зовнiшньоекономiчної дiяльностi знаходиться;

  • на об'єкти, що ввозяться в Україну - в митницю, в регiонi дiяльностi якої даний комплектний об'єкт споруджується.

     Якщо комплектний об'єкт споруджується в регiонах дiяльностi кiлькох митниць, то загальна декларацiя висилається кожнiй з цих митниць.

     6.5.3. При декларуваннi майна, що тимчасово ввозиться в Україну, тимчасово вивозиться з України, а також такого, що вивозиться з України для українських установ за кордоном, допускається використання замiсть додаткових аркушiв вантажної митної декларацiї специфiкацiй, упаковочних листiв або спискiв майна, що ввозиться або вивозиться.

     В цьому випадку у вантажнiй митнiй декларацiї конкретнi найменування майна не вказуються, а робиться посилання на специфiкацiю, упаковочний лист або список. Вказується також загальна вартiсть такого майна.

     6.5.4. У випадку залишення в Українi або за її межами майна, тимчасово ввезеного в Україну або тимчасово вивезеного з України, воно пiдлягає повторному декларуванню шляхом подання нової вантажної митної декларацiї.

     6.5.5. Iноземнi товари, що перемiщуються через територiю України транзитом декларуються згiдно з цим Тимчасовим положенням тiльки у випадку, якщо їх перевезення не оформлено згiдно з вимогами системи мiжнародного митного транзиту, учасницею якого являється Україна, та пункт пропуску в Україну i пункт пропуску за її межi не спiвпадають.

     6.6. Мiсце декларування товарiв та майна.

     6.6.1. Декларування товарiв та майна та їх пред'явлення до митного оформлення здiйснюється митним органом, в регiонi якого знаходиться декларант.

     Декларант повинен завчасно звернутися в цей митний орган, спiльно з ним визначити взаємоприйняту схему декларування та пред'явлення товарiв i майна до митного оформлення.

     6.6.2. Товари та майно декларуються та пред'являються до митного оформлення в мiсцi розташування митного органу, для чого товари та майно повиннi доставлятися в зону митного контролю цього митного органу.

     6.6.3. Товари та майно можуть декларуватися та пред'являтися до митного оформлення в зонах митного контролю на територiях та в примiщеннях декларанта, якщо такi зони визначено митницею за умови виконання декларантом вимог, що забезпечують здiйснення митного контролю в повному обсязi.

7. Митне оформлення

     7.1. Митне оформлення здiйснюється пiсля декларування товарiв та майна та їх пред'явлення декларантом або транспортною органiзацiєю до митного оформлення.

     7.2. Мiсце проведення митного оформлення та порядку пред'явлення товарiв та майна до митного оформлення.

     7.2.1. При вивезеннi товарiв та майна з України митне оформлення проводиться:

     7.2.1.1. Якщо декларування здiйснюється на договiрнiй основi - митним органом в мiсцi розташування декларанта-посередника.

     7.2.1.2. Якщо декларування здiйснюється вiдправником - митним органом, в зонi дiяльностi якого вiн знаходиться.

     7.2.1.3. Якщо декларування здiйснюється суб'єктом зовнiшньоекономiчної дiяльностi, який уклав контракт, але не являється вiдправником товарiв, - митним органом, в зонi дiяльностi якого знаходиться вiдправник товарiв.

     7.2.2. При ввезеннi товарiв та майна в Україну митне оформлення здiйснюється:

     7.2.2.1. Якщо декларування здiйснюється на договiрнiй основi - митним органом в мiсцi розташування декларанта-посередника.

     7.2.2.2. Якщо декларування здiйснюється одержувачем - митним органом, в зонi дiяльностi якого вiн знаходиться.

     7.2.2.3. Якщо декларування здiйснюється суб'єктом зовнiшньоекономiчної дiяльностi, який уклав контракт, але не являється одержувачем товарiв - митним органом, в зонi дiяльностi якого знаходиться одержувач товарiв.

     7.3. При транзитi iноземних товарiв через територiю України митне оформлення, як правило, здiйснюється впускним митним органом. Якщо здiйснення митного оформлення впускним митним органом неможливе, то допускається проведення такого оформлення випускним, митним органом, за попередньою домовленiстю мiж ними.

     7.4. Товари та майно, якi не оформлюються у митному вiдношеннi при ввезеннi в Україну в пунктi пропуску на митному кордонi, направляються для митного оформлення у внутрiшнi митницi у вiдповiдностi з правилами перевезення вантажiв з одних митних органiв в iншi за погодженням з цими митницями.

     Внутрiшнi митницi повiдомляють митнi органи, розташованi в пунктах пропуску на митному кордонi про мiсця здiйснення цими митницями митного оформлення товарiв та майна. Форми такого повiдомлення можуть бути рiзними (по телефону, телефаксу та iн.) залежно вiд конкретних умов.

     7.5. Товари та майно подаються до митного оформлення уповноваженою особою декларанта разом з усiма необхiдними для такого оформлення документами, з використанням, при необхiдностi, технiчних засобiв декларанта або транспортної органiзацiї.

     7.6. Якщо митному органу не пред'явленi якi-небудь документи, необхiднi для митного оформлення товарiв та майна, цей митний орган повинен затвердити їх обов'язкове пред'явлення безпосередньо або через транспортну органiзацiю, яка прийняла цi товари чи майно до мiжнародного перевезення.

     В такому випадку товари чи майно до пред'явлення вказаних документiв до митного оформлення не приймаються.

     7.7. Документи, необхiднi для митного оформлення товарiв чи майна.

     7.7.1. Для митного оформлення товарiв необхiднi такi документи:

  • декларацiя;

  • належним чином засвiдченi копiї лiцензiй;

  • дозволи iнших державних органiв, якщо товари пiдлягають контролю цих органiв;

  • документи, що пiдтверджують внесення вiдповiдних митних платежiв;

  • iншi документи, вказанi в декларацiї та передбаченi цим Тимчасовим положенням.

     7.7.2. Для митного оформлення майна необхiднi такi документи:

  • декларацiя;

  • дозволи iнших державних органiв, якщо предмети пiдлягають контролю цих органiв;

  • документи, вказанi в декларацiї та передбаченi цим Тимчасовим положенням.

     7.7.3. Для митного оформлення iноземних товарiв, що перемiщуються транзитом через територiю України, необхiднi такi документи:

  • декларацiя;

  • дозвiл на транзит через територiю України;

  • документи, що пiдтверджують внесення плати за проведення митних процедур;

  • iншi документи, вказанi в декларацiї та передбаченi цим Тимчасовим положенням.

     7.8. Порядок митного оформлення товарiв.

     7.8.1. Перевiряється наявнiсть всiх документiв, необхiдних для митного оформлення товарiв.

     7.8.2. Перевiряється вiдповiднiсть заповнення декларацiї вимогам, передбаченим в дiючих нормативних актах, що регулюють порядок заповнення вантажної митної декларацiї.

     7.8.3. При перевiрцi правильностi заповнення декларацiї використовуються вiдомостi, що мiстяться в супровiдних, транспортних, комерцiйних та iнших документах, а також результати митного огляду.

     7.8.4. По закiнченнi митного оформлення митний орган реєструє декларацiю та додатковi аркушi i присвоює їй вiдповiдний номер, який проставляється в декларацiї.

     7.8.5. Штампи про результати митного оформлення проставляються в роздiлi "Д" всiх аркушiв декларацiї i засвiдчуються особистою номерною печаткою працiвника митного органу, який проводив оформлення, а у графi "С" додаткових аркушiв проставляється тiльки вiдбиток номерної печатки цього працiвника.

     Допускається використання роздiлiв "А" i "С" декларацiї та її зворотнього боку для проставлення iнших митних штампiв, а також зворотнього боку декларацiї для проставлення вiдмiток та штампiв iнших контролюючих органiв.

     7.9. Порядок митного оформлення iноземних товарiв, що перемiщуються транзитом через територiю України.

     7.9.2. Перевiряється вiдповiднiсть заповнення декларацiї вимогам, передбаченим в дiючих нормативних актах, що регулюють порядок заповнення вантажної митної декларацiї.

     7.9.3. По закiнченню митного оформлення iноземних транзитних товарiв митний орган реєструє декларацiю та додатковi аркушi в тому ж порядку, як i при митному оформленнi товарiв.

     7.9.4. Якщо пункт пропуску iноземних транзитних товарiв в Україну та пункт їх пропуску за кордон не спiвпадають, то цi товари (за винятком заборонених до транзиту через територiю України) направляються впускним митним органом у випускний для контролю за їх вивезенням з України.

     При цьому у роздiлi "С" другого i третього аркушiв декларацiї та в документах, що застосовуються при мiжнародних перевезеннях вантажiв, проставляється штамп "Вантаж митний, пiдлягає доставленню в митницю", а в графi "С" додаткових аркушiв - вiдбитки особистої печатки працiвника митного органу, який проводив митне оформлення iноземних транзитних товарiв.

     Третiй аркуш декларацiї разом з товарами та документами, що застосовуються при мiжнародних перевезеннях вантажiв, направляється у випускний митний орган, а другий аркуш направляється поштою у випускний митний орган, який контролює надходження iноземних транзитних товарiв i їх вивезення за кордон.

     Випускний митний орган в роздiлi "Д" декларацiї та в документах, що застосовуються при мiжнародних перевезеннях вантажiв, проставляє штамп "Випуск дозволено", що засвiдчує особистою номерною печаткою працiвника митницi, який здiйснював оформлення iноземних товарiв.

     7.9.5. Якщо плата за проведення митних процедур вiдносно iноземних транзитних товарiв у впускному митному органi не здiйснюється, то у графi "А" третього аркуша декларацiї додатково проставляється штамп або робиться вiдмiтка про те, що оплату не здiйснено (вiдмiтка засвiдчується особистою номерною печаткою працiвника митницi).

     7.9.6. Декларацiя, яка подається при транзитi iноземних товарiв через територiю України, використовується для здiйснення державного митного контролю i вiдповiднi її екземпляри у органи державної статистики не направляються.

     7.10. Митне оформлення товарiв при ордерних поставках.

     7.10.1. Перевiряється наявнiсть всiх документiв, необхiдних для митного оформлення товарiв по ордерним поставкам (при митному оформленнi товарiв по ордерним поставкам, якi вивозяться з України, подаються тi ж документи, що i при митному оформленнi товарiв).

     7.10.2. Перевiряється вiдповiднiсть заповнення попередньої декларацiї вимогам, встановленим дiючими нормативними актами, що регулюють порядок заповнення вантажної митної декларацiї.

     7.10.3. Перевiрка вiдомостей, зазначених у попереднiй декларацiї, здiйснюється у тому ж порядку, що i при митному оформленнi товарiв.

     Особлива увага при перевiрцi декларацiї зосереджується на наявностi заяви декларанта в графi 44 про те, що вiн зобов'язується подати декларацiю, заповнену у звичайному порядку, пiсля укладання контракту, але не пiзнiше одного мiсяця з дня укладання цього контракту.

     7.10.4. Порядок реєстрацiї попередньої декларацiї i проставлення штампiв, про результати митного оформлення вiдповiдає порядку, який застосовується при митному оформленнi товарiв.

     Пiсля реєстрацiї i проставлення вiдповiдних штампiв попередня декларацiя ставиться на контроль.

     7.10.5. При пред'явленнi декларацiї, заповненої у звичайному порядку (як при експортi товарiв) пiсля укладання контракту, в числi iнших вiдомостей перевiряється наявнiсть номера попередньої декларацiї, який вказується у графi 40 "Загальна декларацiя/попереднiй документ".

     7.10.6. Попередня декларацiя використовується для здiйснення державного митного контролю i в органи державної статистики не направляється.

     7.11. Митне оформлення комплектного об'єкта.

     7.11.1. Загальна декларацiя при вивезеннi з України комплектного об'єкта пред'являється митницi, в зонi дiяльностi якої знаходиться суб'єкт зовнiшньоекономiчної дiяльностi, який уклав глобальний контракт на цей об'єкт; при ввезеннi в Україну комплектного об'єкту вона пред'являється митницi, в зонi дiяльностi якої цей об'єкт споруджується.

     7.11.2. Перевiряється вiдповiднiсть заповнення загальної декларацiї вимогам, встановленим дiючими нормативними актами, що регулюють порядок заповнення вантажної митної декларацiї.

     7.11.3. Перевiрка вiдомостей, вказаних у загальнiй декларацiї при вивезеннi з України та при ввезеннi в Україну комплектного об'єкту, здiйснюється в тому ж порядку, як при митному оформленнi товарiв.

     7.11.4. Порядок реєстрацiї загальної декларацiї на комплектний об'єкт такий же, як при митному оформленнi товарiв.

     Штампи про результати митного оформлення в загальнiй декларацiї не проставляються.

     Пiсля реєстрацiї загальна декларацiя ставиться на контроль, а вiдповiднi аркушi направляються в органи державної статистики.

     7.11.5. При митному оформленнi товарних партiй комплектного об'єкта представляються тi ж документи, як при митному оформленнi товарiв.

     При перевiрцi декларацiї, представленої на товарну партiю комплектного об'єкта, в числi iнших вiдомостей перевiряється наявнiсть номерiв загальної декларацiї, зазначених у графi 40 "Загальна декларацiя/попереднiй документ".

     Порядок реєстрацiї такої декларацiї та проставлення штампiв про результати митного оформлення такий же, як при митному оформленнi товарiв.

     7.12. Порядок митного оформлення майна.

     7.12.1. Перевiряється наявнiсть всiх документiв, необхiдних для митного оформлення майна.

     7.12.2. Перевiряється вiдповiднiсть заповнення декларацiї вимогам, встановленим дiючими нормативними актами, що регулюють порядок заповнення вантажної митної декларацiї.

     7.12.3. Якщо майно ввозиться в Україну чи вивозиться з України тимчасово, перевiряється наявнiсть вказiвок про обставини зворотного вивезення з України або ввезення в Україну заявленого майна.

     7.12.4. Порядок реєстрацiї декларацiї та проставлення штампiв про результати митного оформлення такий же, як при митному оформленнi товарiв.

     7.12.5. Якщо митне оформлення майна, що вивозиться з України i було ранiше тимчасово ввезене в Україну, здiйснюється в митницi по мiсцю знаходження власника майна, то крiм штампiв про результати митного оформлення цього майна у графi "С" третього аркуша декларацiї та в документах, що застосовуються при мiжнародних перевезеннях вантажiв, проставляється штамп "Вантаж митний, пiдлягає доставленню в митницю". Цей митний орган перiодично перевiряє фактичне вивезення цього майна з України шляхом сповiщення вiдомостей про це майно (по телефону, телексу, телефаксу тощо) у вiдповiдний митний орган, розташований у пунктi пропуску на митному кордонi України.

     Митний орган, який розташований у пунктi пропуску через митний кордон України, повинен iнформувати у встановлений строк митний орган, який здiйснив первинне митне оформлення про фактичне вивезення з України майна або про ненадходження його в пункт пропуску на митному кордонi.

     7.12.6. Декларацiї, що подаються для митного оформлення майна, яке тимчасово ввозиться в Україну або тимчасово вивозиться з України, ставляться на контроль i є пiдставою для зворотного вивезення з України чи ввезення в Україну цього майна.

     Митнi органи, що здiйснюють митне оформлення майна, що тимчасово ввозиться в Україну чи тимчасово вивозиться з України, ведуть його облiк.

     При поверненнi за кордон або в Україну ранiше тимчасово вивезеного з України або тимчасово ввезеного в Україну майна, здiйснюється звiрка його фактичної кiлькостi з вiдомостями, вказаними у декларацiях, специфiкацiях, упаковочних листах або списках майна.

     7.12.7. Митне оформлення майна, що ввозиться в Україну в рахунок вкладу iноземного учасника спiльного пiдприємства в статутний фонд цього пiдприємства, здiйснюється в митному органi, в зонi дiяльностi якого знаходиться спiльне пiдприємство.

     Для проведення митного оформлення в цей митний орган має бути подано список майна, що ввозиться в рахунок статутного фонду, в якому має бути вказано найменування майна, його кiлькiсть та вартiсть, а також подана копiя статуту спiльного пiдприємства чи нотарiально засвiдчена виписка з нього.

     Випуск майна в рахунок статутного фонду спiльного пiдприємства здiйснюється без оподаткування митом згiдно з поданим списком.

     Майно, що виводиться з статутного фонду, оподатковується митом. При виведеннi майна з статутного фонду, а також при намiрах ввезти в Україну взамiн виведеного з статутного фонду iнше майно без оподаткування митом, спiльне пiдприємство звертається в той митний орган, в який воно подало списки для внесення в них вiдповiдних змiн.

     7.12.8. На майно, що стало згодом об'єктом зовнiшньо-торговельної купiвлi-продажу або обмiну (бартеру), а також в разi остаточного залишення в Українi або за кордоном майна, ранiше тимчасово ввезеного або тимчасово вивезеного за кордон, подається нова декларацiя, яка заповнюється у вiдповiдностi з дiючими нормативними актами, що регулюють порядок заповнення вантажної митної декларацiї, як на товар або як на майно. Митне оформлення товарiв або майна на пiдставi такої декларацiї здiйснюється в тому ж порядку, як при митному оформленнi товарiв чи майна вiдповiдно.

     7.12.9. Якщо представляється акт про те, що тимчасово вивезене в Україну або тимчасово вивезене з України майно стало непридатним для використання нi в якостi виробiв, нi в якостi матерiалiв, нова декларацiя не подається.

8. Порядок справляння плати за проведення митних процедур, оподаткування митом, податками на експорт та iмпорт

     8.1. Загальнi положення.

     8.1.1. До митних платежiв, якi справляються митними органами, вiдносяться:

  • плата за проведення митних процедур;

  • мито;

  • податок на експорт i iмпорт, розмiри яких визначаються за нормативами, затверджуваними Верховною Радою України.

     8.1.2. Вказанi в п. 8.1.1. платежi являються обов'язковими для всiх суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi, якщо вони не звiльненi вiд їх сплати дiючими нормативними актами.

     8.1.3. Нараховування платежiв, вказаних в п. 8.1.1., здiйснюється в графi 47 вантажної митної декларацiї та в додаткових аркушах до неї у порядку, згiдно з "Iнструкцiєю по заповненню вантажної митної декларацiї".

     8.1.4. До введення в дiю нового митного тарифу, оподаткування митом, податками на iмпорт та експорт здiйснюються згiдно з дiючими нормативними документами.

     8.1.5. При заповненнi графи 42 вантажної митної декларацiї, вартiсть товару, яка виражена в iноземнiй валютi, перераховується в нацiональну валюту по курсу, що застосовується для розрахункiв за зовнiшньоекономiчними операцiями, на дату подання вантажної митної декларацiї до митного органу.

     8.2. Порядок нараховування платежiв за проведення митних процедур.

     8.2.1. Плата за проведення митних процедур при ввезеннi в Україну або вивезеннi з України товарiв суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi, зареєстрованих в МЗЗ України, справляється в розмiрi 0,15 проценту (але не менш як 30 карбованцiв), в тому числi 0,1 проценту (але не менш як 20 карбованцiв) в валютi, яка дiє на територiї України та 0,05 проценту в iноземнiй валютi, яку купує Нацiональний банк України (але не менш еквiвалента 10 карбованцiв, перерахованого по курсу, що застосовується для розрахункiв за зовнiшньоекономiчними операцiями, на дату подання вантажної митної декларацiї до митного органу), вiд загальної вартостi цих товарiв визначеної у вiдповiдностi з "Iнструкцiєю про заповнення вантажної митної декларацiї".

     8.2.2. Плата за проведення митних процедур у вiдношеннi товарiв, ввезення та вивезення яких здiйснюється по товарообмiнним (бартерним) операцiям на безвалютнiй основi, а також при поставках товарiв в рахунок наданих державних кредитiв, справляється тiльки в валютi, яка дiє на територiї України в розмiрi 0,15 проценту (але не менш як 30 карбованцiв) вiд загальної вартостi цих товарiв.

     8.2.3. Плата за проведення митних процедур, при ввезеннi в Україну або вивезеннi з України товарiв iноземних фiрм, органiзацiй та їх представництв, якi акредитованi на територiї України, справляється тiльки в iноземнiй валютi, яку купує Нацiональний банк України в розмiрi 0,15 процента (але не менш еквiвалента 30 карбованцiв) вiд загальної вартостi цих товарiв.

     8.2.4. Плата за проведення митних процедур, при ввезеннi в Україну або вивезеннi з України майна українських пiдприємств, установ та органiзацiй, якi мають статус юридичної особи, справляється в розмiрi 0,15 процента (але не менш як 30 карбованцiв) вiд загальної вартостi цього майна.

     8.2.5. Плата за проведення митних процедур, при ввезеннi в Україну або вивезеннi з України майна спiльних пiдприємств, iноземних фiрм, мiжнародних органiзацiй, якi не користуються пiльгами щодо митного оподаткування справляється в розмiрi 0,15 проценту (але не менш як 30 карбованцiв), в тому числi 0,1 проценту (але не менш як 20 карбованцiв) в валютi, яка дiє на територiї України та 0,05 проценту в iноземнiй валютi, яку купує Нацiональний банк України (але не менше еквiвалента 10 карбованцiв, перераховано по курсу, що застосовується для розрахункiв за зовнiшньоекономiчними операцiями, на дату подання вантажної митної декларацiї до митного органу), вiд загальної вартостi цього майна.

     8.2.6. Плата за проведення митних процедур при тимчасовому ввезеннi в Україну або тимчасовому вивезеннi з України майна українських пiдприємств, установ та органiзацiй, якi мають статус юридичної особи, справляється в розмiрi 30 карбованцiв по кожнiй вантажнiй митнiй декларацiї, незалежно вiд кiлькостi додаткових аркушiв до них.

     8.2.7. Плата за проведення митних процедур, при тимчасовому ввезеннi в Україну або тимчасовому вивезеннi з України майна спiльних пiдприємств, iноземних фiрм, мiжнародних органiзацiй, якi не користуються митними пiльгами, справляється в розмiрi 20 карбованцiв та еквiвалента 10 карбованцiв в iноземнiй валютi по кожнiй вантажнiй митнiй декларацiї, а також 5 карбованцiв та еквiвалент 5 карбованцiв в iноземнiй валютi за кожний додатковий аркуш до них.

     8.2.8. При транзитi iноземних товарiв через територiю України справляється плата тiльки в iноземнiй валютi, яку купує Нацiональний банк України, еквiвалента 10 карбованцям - за проведення митних процедур у вiдношенi iноземних товарiв, якi оформленi по кожнiй вантажнiй митнiй декларацiї та 5 карбованцiв - по кожному додатковому аркушу до неї.

     Перерахунок iноземної валюти в нацiональну валюту України здiйснюється по курсу Нацiонального банку України, що застосовується для розрахункiв за зовнiшньоекономiчними операцiями.

     Плата справляється, як правило, у пунктах перепуску при ввезеннi iноземних товарiв на територiю України, що зазначається в вантажнiй митнiй декларацiї.

     8.2.9. Плата за проведення митних процедур не справляється у випадках, якщо:

  • вантажна митна декларацiя не заповнюється;

  • повертається в Україну або за кордон майно, яке ранiше було тимчасово вивезене з України або тимчасово ввезене в Україну;

  • перетинаються через кордон України предмети, призначенi для офiцiйного (службового) користування дипломатичних та консульських представництв iноземних держав в Українi, мiжнародних мiжурядових органiзацiй, представництв iноземних держав при цих органiзацiях та iнших мiжнародних органiзацiй, якi користуються на територiї України митними пiльгами;

  • подається попередня вантажна митна декларацiя при ордерних поставках товарiв;

  • подається попередня вантажна митна декларацiя при поставках комплектного об'єкта;

  • пункт ввезення в Україну та вивезення за кордон iноземних товарiв, якi перемiщуються транзитом через територiю України, спiвпадає, а також, якщо такi товари перемiщуються вiдповiдно до системи мiжнародного митного транзиту, учасником якої є Україна;

  • перетинають кордон предмети в рамках благодiйної допомоги.

     8.3. Порядок справляння митних платежiв.

     8.3.1. Сума плати у валютi, що дiє на територiї України, перераховується через банкiвськi заклади на рахунки митних органiв, здiйснюючих митне оформлення товарiв та майна, або вносяться готiвкою в касу митного органу, який 10-го числа кожного мiсяця перераховує одержанi суми:

  • плата за проведення митних процедур на розрахунковий рахунок Державного Митного Комiтету України;

  • мито (роздiл 8, параграф 14, символ 10), податок на iмпорт, податок на експорт в доход державного бюджету на розрахунковi рахунки районних фiнансових органiв.

     8.3.2. N 64 вiд 25.03.92 р.

     8.3.3. Документом, який є пiдставою для внесення плати за проведення митних процедур, є вантажна митна декларацiя або її копiя.

     8.3.4. Випуск товарiв та майна здiйснюється митними органами пiсля сплати сум всiх належних митних платежiв.

     Можлива попередня, на вiдповiдний перiод, сплата митних платежiв шляхом внесення необхiдних сум згiдно порядку, встановленому в п. 8.3.1. та п. 8.3.2.

     8.3.5. За заявою декларанта та при наявностi гарантiї банку митниця має право надати вiдстрочення або розстрочення сплати митних зборiв на строк, що не перевищує одного мiсяця.

     8.3.6. При несплатi рахунку в строк, вказаний митним органом, сума митних платежiв стягується у безспiрному порядку. При цьому нараховується пеня за кожний день прострочення сплати, починаючи з дати виписки рахунку по день його сплати включно, у слiдуючих розмiрах:

     - по митних процедурах та по миту - 0,05%;

     - по податку на експорт та iмпорт - 0,2% з суми недоплати.

     8.3.7. Списання сум з рахункiв недоплатника в погашення недоплати та пенi здiйснюється банкiвською установою на пiдставi iнкасового доручення, складеного митним органом на бланку платiжної вимоги ф. 0401001. Всi виписанi iнкасовi доручення реєструються митним органом в окремому журналi.

9. Заключнi положення

     9.1. Товари та майно, що перемiщуються через митний кордон України з порушенням порядку, встановленого цим Тимчасовим положенням, пропуску за кордон чи в Україну не пiдлягають.

     9.1.1. При ввезеннi товарiв та майна в Україну декларанту надається право в день ввезення прийняти заходи по усуненню виявлених порушень або повернути товар та майно, що ввозяться, назад за кордон, а при вивезеннi з України розпорядитися товарами та майном на територiї України на свiй розсуд.

     9.2. Митнi органи не несуть вiдповiдальностi за наслiдки порушень пiдприємствами цього Тимчасового положення.

     9.2.1. Додатковi втрати транспортних органiзацiй по обробцi та зберiганню товарiв та майна, що не були пропущенi митними органами, покриваються за рахунок пiдприємств, якi допустили порушення.

     9.3. Предмети, забороненi до ввезення в Україну, до вивезення з України або транзиту через територiю України пропуску через митний кордон України не пiдлягають.

     9.4. У всiх питаннях, не врегульованих цим Тимчасовим положенням, слiд керуватися положеннями дiючих нормативних актiв з питань митної справи, якщо вони не суперечать законодавству України.

 

Додаток 1

ПРЕДМЕТИ, ЗАБОРОНЕНI ДО ВВЕЗЕННЯ В УКРАЇНУ

     1. Пункт 1 додатка 1 втратив чиннiсть.

(згiдно з наказом ДМКУ вiд 21.05.96 р. N 214)

     2. Наркотичнi та психотропнi речовини, а також пристрої для курiння опiю та гашишу.

     Примiтка: ввезення вказаних в цьому пунктi предметiв за необхiдностi може бути здiйснене за особливим дозволом Мiнiстерства охорони здоров'я України.

     3. Сильнодiючi, отруйнi, радiоактивнi, вибуховi речовини, iншi предмети, що можуть завдати шкоди здоров'ю або загрожувати життю населення та тваринного свiту, або призвести до руйнування навколишнього середовища (крiм випадкiв, передбачених законодавством України).

     4. Друкованi матерiали, клiше, негативи, вiдзнятi плiвки, фотографiчнi знiмки, кiнострiчки, вiдеозаписи, копiї магнiтної iнформацiї для ЕОМ, рукописи, платiвки та iншi звукозаписи, малюнки та iншi друкованi й образотворчi матерiали, що мiстять пропаганду iдей вiйни, расизму, расової дискримiнацiї та геноциду, а також спрямованi на пiдрив територiальної цiлiсностi України, її полiтичної незалежностi, державного суверенiтету, а також продукцiя порнографiчного характеру.

     5. Предмети, ввезення яких заборонено у вiдповiдностi з законодавством України.

 

Додаток 2

ПРЕДМЕТИ, ЗАБОРОНЕНI ДО ВИВЕЗЕННЯ З УКРАЇНИ

     1. Пункт 1 додатка 2 втратив чиннiсть.

(згiдно з наказом ДМКУ вiд 21.05.96 р. N 214)

     2. Наркотичнi та психотропнi речовини.

     Примiтка: вивезення вказаних в цьому пунктi предметiв може бути здiйснене за особливим дозволом Мiнiстерства охорони здоров'я України.

     3. Сильнодiючi, отруйнi, радiоактивнi, вибуховi речовини, iншi предмети, що можуть завдати шкоди здоров'ю або загрожувати життю населення та тваринного свiту, або призвести до руйнування навколишнього середовища (крiм випадкiв, передбачених законодавством України).

     4. Витвори мистецтва, культурнi та iсторичнi цiнностi (картини, скульптури, малюнки, акварелi, рiзноманiтнi види гравюр, мiнiатюри, вироби з фарфору, кришталю, керамiки, дерева, шкiри, коштовного та некоштовного камiння, дорогоцiнних та недорогоцiнних металiв, кiстки, предмети народних художнiх промислiв, гобелени, меблi, художнiй одяг та взуття, нумiзматика, художня зброя, книги, рукописи, платiвки, музичнi iнструменти, поштовi марки тощо) та iншi предмети, що складають значну художню, iсторичну, наукову та iншу культурну цiннiсть.

     Примiтка: вказанi в цьому пунктi предмети можуть бути вивезенi тiльки за особливим дозволом Мiнiстерства культури України.

     5. Анульованi цiннi папери.

     6. Предмети, вивезення яких заборонено законодавством України.

 

Додаток 3

ПРЕДМЕТИ, ЗАБОРОНЕНI ДО ТРАНЗИТУ ЧЕРЕЗ ТЕРИТОРIЮ УКРАЇНИ

     1. Пункт 1 додатка 3 втратив чиннiсть.

(згiдно з наказом ДМКУ вiд 21.05.96 р. N 214)

     2. Пункт 2 додатка 3 втратив чиннiсть.

(згiдно з наказом ДМКУ вiд 21.05.96 р. N 214)

     3. Пункт 3 додатка 3 втратив чиннiсть.

(згiдно з наказом ДМКУ вiд 21.05.96 р. N 214)

     4. Наркотичнi засоби.

     5. Пункт 5 додатка 3 втратив чиннiсть.

(згiдно з наказом ДМКУ вiд 21.05.96 р. N 214)

     6. Сильнодiючi, отруйнi та вибуховi речовини, iншi предмети, що можуть завдати шкоди здоров'ю або загрожувати життю населення та тваринного свiту або призвести до руйнування навколишнього середовища.

     7. Предмети, забороненi до ввезення в Україну згiдно з законодавством України.

 

Додаток 4

КЛАСИФIКАТОР ЗВIЛЬНЕНЬ ВIД ОПОДАТКУВАННЯ МИТОМ

Найменування предметiв, звiльнених вiд оподаткування митом Код
1. Предмети, що ввозяться з країн, що розвиваються. 01
2. Предмети українських установ за кордоном, що ввозяться в Україну i не можуть бути використанi цими установами за межами України. 02
3. Предмети, що ввозяться в Україну в рамках благодiйної допомоги. 03
4. Предмети, що в результатi пошкодження стали непридатними для використання нi в якостi виробiв, нi в якостi матерiалiв. 04
5. Предмети, якi загинули при перевезеннi однiєї установи в iншу, а також пiд час вивантаження або зберiгання в митних складах. 05
6. Предмети iноземного походження, дозволенi до умовно-безподаткового ввезення на територiю України з метою їх переробки у вироби або остаточного опрацювання для їх зворотного вивезення в якостi виробiв за кордон. 06
7. Продукти грунту та промисловостi України, що повертаються з-за кордону. 07
8. Предмети iноземного походження при їх зворотному ввезеннi в Україну, якщо за них вже було сплачене мито при первинному ввезеннi й вони тимчасово вивозились за кордон. 08
9. Предмети iноземного походження, що тимчасово ввозяться за умови їх зворотного вивезення з територiї України протягом встановленого в
кожному окремому випадку строку, що не може перевищувати одного року.
09
10. Предмети, що повертаються з-за кордону, якщо транспортною органiзацiєю буде подано доказ того, що предмет ввезено в Україну помилково. 10
11. Предмети, призначенi для наукових та учбових цiлей, що надходять на адреси учбових закладiв, наукових та науково-дослiдних установ. 11
12. Предмети судового постачання та спорядження, закупленi за кордоном для суден, що плавають пiд прапором України, в тих випадках, коли ця закупiвля викликала аварiю, що позбавила судно можливостi безпечного плавання, запас продовольства, що витрачається згiдно з дiючими правилами, а також закупленi за кордоном предмети обладнання та матерiали, необхiднi для експлуатацiї повiтряних суден України, якщо ця закупiвля викликана аварiєю, вимушеним приземленням або пошкодженням повiтряних суден за кордоном. 12
13. Обладнання, матерiали та iнше майно, що ввозиться в Україну iноземними учасниками спiльного пiдприємства в рахунок їх вкладiв у статутний фонд пiдприємства. 13
14. Iншi предмети, звiльненi вiд митного оподаткування рiшеннями Кабiнету Мiнiстрiв України. 14

 

Додаток 5

КЛАСИФIКАТОР ЗВIЛЬНЕНЬ ВIД СПЛАТИ ПОДАТКУ
НА ЕКСПОРТ ТА IМПОРТ

Найменування товарiв та майна, звiльнених вiд податку на експорт та iмпорт

             Код
iмпорт експорт
1. Товари та майно, на якi ставки податку на експорт та iмпорт не встановленi. 11 21
2. Обладнання, матерiали та майно, в рахунок вкладу iноземного учасника в статутний фонд спiльних пiдприємств та органiзацiй, що створюється на територiї України. - 22
3. Товари, що тимчасово ввозяться в Україну на строк, що не перевищує одного року i пiдлягають вивезенню за кордон в незмiненому станi, або у вiдремонтованому виглядi. - 23
4. Товари, що ввозяться на територi України для продажу за iноземну валюту. - 24
5. Товари, що перемiщуються через кордон при здiйсненнi реекспортних операцiй. 15 -
6. Товари та майно органiзацiй, що фiнансуються з державного бюджету. 16 26
7. Iноземнi товари, що перемiщуються транзитом через територiю України. 17 27
8. Товари, що звiльненi вiд оподаткування митом на експорт та iмпорт у вiдповiдностi з законодавством України та мiжнародними угодами. 18 28
9. Товари, не звiльненi вiд сплати податку на експорт та iмпорт. 00 00
Copyright © 2025 НТФ «Интес»
Все права сохранены.