КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Київ
вiд 5 серпня 2015 р. | N 552 |
---|
Деякi питання органiзацiї фiнансового монiторингу
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
постановою Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 10 травня 2018 року N 343
Вiдповiдно до пункту 1 частини другої статтi 6, частини першої статтi 12, статтi 13, частини п'ятої статтi 18 Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення" Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:
1. Затвердити такi, що додаються:
Порядок подання iнформацiї для взяття на облiк (зняття з облiку) суб'єктiв первинного фiнансового монiторингу, виявлення та реєстрацiї, а також подання суб'єктами первинного фiнансового монiторингу Державнiй службi фiнансового монiторингу iнформацiї про фiнансовi операцiї, що пiдлягають фiнансовому монiторингу, iншої iнформацiї, що може бути пов'язана з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансуванням тероризму чи фiнансуванням розповсюдження зброї масового знищення;
Порядок ведення Державною службою фiнансового монiторингу облiку iнформацiї про фiнансовi операцiї, що пiдлягають фiнансовому монiторингу;
Порядок ведення Державною службою фiнансового монiторингу облiку суб'єктiв первинного фiнансового монiторингу.
2. Визнати такими, що втратили чиннiсть, постанови Кабiнету Мiнiстрiв України згiдно з перелiком, що додається.
Прем'єр-мiнiстр України | А. ЯЦЕНЮК |
Iнд. 72
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 5 серпня 2015 р. N 552 |
ПОРЯДОК
подання iнформацiї для взяття на облiк (зняття з
облiку) суб'єктiв первинного фiнансового
монiторингу, виявлення та реєстрацiї, а також
подання суб'єктами первинного фiнансового
монiторингу Державнiй службi фiнансового
монiторингу iнформацiї про фiнансовi операцiї, що
пiдлягають фiнансовому монiторингу, iншої
iнформацiї, що може бути пов'язана з легалiзацiєю
(вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом,
або фiнансуванням тероризму чи фiнансуванням
розповсюдження зброї масового знищення
1. Цей Порядок визначає механiзм подання суб'єктами первинного фiнансового монiторингу (далi - суб'єкти) до Держфiнмонiторингу вiдповiдно до Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далi - Закон) iнформацiї, необхiдної для взяття їх на облiк як суб'єктiв та зняття з облiку, а також виявлення, реєстрацiї, подання суб'єктами Держфiнмонiторингу iнформацiї про фiнансовi операцiї, що пiдлягають фiнансовому монiторингу, iншої iнформацiї, що може бути пов'язана з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансуванням тероризму чи фiнансуванням розповсюдження зброї масового знищення.
2. Дiя цього Порядку поширюється на всiх суб'єктiв та їх вiдокремленi пiдроздiли (крiм суб'єктiв, щодо яких Нацiональний банк вiдповiдно до статтi 14 Закону виконує функцiї з державного регулювання i нагляду).
3. У цьому Порядку термiни вживаються у значеннi, наведеному в Законi.
4. Будь-яка iнформацiя подається суб'єктом Держфiнмонiторингу в паперовому виглядi шляхом надсилання поштою з повiдомленням про вручення поштового вiдправлення або вручення пiд розписку чи в електронному виглядi.
У разi коли суб'єкт подає iнформацiю Держфiнмонiторингу в паперовому виглядi, пiдтвердженням дотримання ним строкiв подання такої iнформацiї, передбачених Законом, є наявнiсть у суб'єкта документа, виданого оператором поштового зв'язку, що пiдтверджує факт надсилання вiдповiдної iнформацiї з повiдомленням про вручення поштового вiдправлення, або вiдмiтки Держфiнмонiторингу про отримання iнформацiї.
Суб'єкт подає iнформацiю за адресами, визначеними Мiнфiном.
Форми подання iнформацiї, повiдомлення про результати її обробки, формати, реквiзити файлiв обмiну iнформацiї та порядок їх заповнення встановлюються Мiнфiном.
Подана суб'єктом iнформацiя (копiї або другi примiрники форм та копiї файлiв), отримане повiдомлення про результати її обробки, документи, що пiдтверджують факт подання iнформацiї Держфiнмонiторингу, зберiгаються суб'єктом не менш як п'ять рокiв.
5. Суб'єкти (крiм спецiально визначених суб'єктiв) зобов'язанi стати на облiк у Держфiнмонiторингу як суб'єкти протягом трьох робочих днiв з дати призначення працiвника, вiдповiдального за проведення фiнансового монiторингу (далi - вiдповiдальний працiвник), але не пiзнiше дня проведення першої фiнансової операцiї (дати встановлення дiлових вiдносин з клiєнтом) шляхом подання Держфiнмонiторингу iнформацiї, необхiдної для взяття його на облiк.
Спецiально визначенi суб'єкти зобов'язанi стати на облiк у Держфiнмонiторингу як суб'єкти не пiзнiше дня встановлення дiлових вiдносин з клiєнтом (проведення фiнансової операцiї) у випадках, визначених статтею 8 Закону.
6. Iнформацiя, необхiдна для взяття суб'єкта на облiк, подається в паперовому виглядi та обов'язково повинна мiстити вiдомостi про реєстрацiю суб'єкта, його мiсцезнаходження, вiдповiдального працiвника, особу, яка тимчасово виконуватиме обов'язки вiдповiдального працiвника у разi його вiдсутностi (у разi призначення такої особи), а також вiдокремленi пiдроздiли суб'єкта у разi їх наявностi.
7. Iнформацiя про припинення дiяльностi, необхiдна для зняття суб'єкта з облiку, подається в паперовому виглядi та обов'язково повинна мiстити причини припинення дiяльностi. У разi припинення дiяльностi вiдокремлених пiдроздiлiв суб'єкт подає вiдповiдну iнформацiю для зняття їх з облiку.
Iнформацiя про припинення дiяльностi надсилається суб'єктом до Держфiнмонiторингу не пiзнiше трьох робочих днiв з дня настання вiдповiдної подiї, зокрема:
завершення процедури лiквiдацiї суб'єкта з внесенням запису про це до Єдиного державного реєстру юридичних осiб та фiзичних осiб - пiдприємцiв;
позбавлення суб'єкта лiцензiй (дозволiв) вiдповiдним суб'єктом державного фiнансового монiторингу (iншим державним органом);
суб'єктом, зокрема зборами акцiонерiв суб'єкта, прийнято рiшення про припинення дiяльностi в разi, коли пiсля його прийняття суб'єкт не проводить фiнансовi операцiї.
8. У разi змiни iнформацiї, яка подана суб'єктом до Держфiнмонiторингу для взяття його на облiк, зокрема про особу, яка тимчасово виконує обов'язки вiдповiдального працiвника у разi його вiдсутностi чи звiльнення, суб'єкт протягом трьох робочих днiв з дати настання таких змiн подає Держфiнмонiторингу вiдповiдну iнформацiю в паперовому або електронному виглядi.
9. У разi подання суб'єктом iнформацiї, необхiдної для взяття його на облiк (зняття з облiку, внесення змiн до iнформацiї, яка стала пiдставою для взяття суб'єкта на облiк), не в повному обсязi або з помилками Держфiнмонiторинг повiдомляє про це суб'єкту. У такому разi суб'єкт протягом трьох робочих днiв з дати отримання вiдповiдного повiдомлення зобов'язаний подати iнформацiю в повному обсязi та/або без помилок.
10. Якщо з будь-яких причин суб'єкт не отримав вiд Держфiнмонiторингу протягом 10 робочих днiв з дати надходження повiдомлення про вручення поштового вiдправлення або протягом 20 робочих днiв з дати вiдправлення iнформацiї, необхiдної для взяття його на облiк (зняття з облiку, внесення змiн до iнформацiї, яка стала пiдставою для взяття суб'єкта на облiк) (у разi ненадходження повiдомлення про вручення поштового вiдправлення), або протягом двох робочих днiв з дати вiдправлення такої iнформацiї в електронному виглядi повiдомлення про результати обробки iнформацiї, необхiдної для взяття суб'єкта на облiк (зняття з облiку, внесення змiн до iнформацiї, яка стала пiдставою для взяття суб'єкта на облiк), суб'єкт (вiдокремлений пiдроздiл) звертається до Держфiнмонiторингу для з'ясування причини неотримання вiдповiдного повiдомлення.
У разi необхiдностi отримання копiї повiдомлення про результати обробки iнформацiї, необхiдної для взяття суб'єкта на облiк (зняття з облiку, внесення змiн до iнформацiї, яка стала пiдставою для взяття суб'єкта на облiк), суб'єкт надсилає до Держфiнмонiторингу письмовий запит.
У разi необхiдностi отримання суб'єктом довiдки про облiковий iдентифiкатор суб'єкт надсилає до Держфiнмонiторингу письмовий запит з обов'язковим зазначенням реквiзитiв, визначених Мiнфiном.
11. Реєстрацiя суб'єктом фiнансових операцiй, що пiдлягають фiнансовому монiторингу, iншої iнформацiї, що може бути пов'язана з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансуванням тероризму чи фiнансуванням розповсюдження зброї масового знищення, проводиться шляхом внесення вiдповiдної iнформацiї до реєстру, який ведеться суб'єктом.
Реєстром є послiдовна сукупнiсть записiв про фiнансовi операцiї, що пiдлягають фiнансовому монiторингу, iншу iнформацiю, що може бути пов'язана з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансуванням тероризму чи фiнансуванням розповсюдження зброї масового знищення, та про їх учасникiв, який формується суб'єктом за визначеними у пунктi 13 цього Порядку реквiзитами.
12. До реєстру вноситься iнформацiя про проведення або спробу проведення фiнансових операцiй:
що пiдлягають обов'язковому фiнансовому монiторингу вiдповiдно до статтi 15 Закону;
що пiдлягають внутрiшньому фiнансовому монiторингу вiдповiдно до статтi 16 Закону;
у проведеннi яких суб'єкт вiдмовив у випадках, визначених статтею 10 Закону;
стосовно яких є достатнi пiдстави пiдозрювати, що вони пов'язанi, стосуються або призначенi для фiнансування терористичної дiяльностi, терористичних актiв чи терористичних органiзацiй та органiзацiй або осiб, до яких застосованi мiжнароднi санкцiї;
стосовно яких є достатнi пiдстави пiдозрювати, що вони пов'язанi, стосуються або призначенi для фiнансування розповсюдження зброї масового знищення;
проведення яких суб'єкт зупинив у зв'язку з тим, що вони пiдлягають фiнансовому монiторингу;
проведення яких суб'єкт зупинив у зв'язку з тим, що зарахування чи списання коштiв здiйснюється в результатi дiй, якi мiстять ознаки злочину, визначеного Кримiнальним кодексом України;
проведення яких суб'єкт зупинив у зв'язку з тим, що їх учасниками або вигодоодержувачами є особи, якi включенi до перелiку осiб, пов'язаних з провадженням терористичної дiяльностi або стосовно яких застосованi мiжнароднi санкцiї;
проведення яких зупинено за рiшенням Держфiнмонiторингу, прийнятим з метою зупинення видаткових операцiй;
проведення яких зупинено за дорученням Держфiнмонiторингу, прийнятим з метою задоволення запиту уповноваженого органу iноземної держави;
стосовно яких суб'єкт отримав вiд Держфiнмонiторингу запит щодо подання iнформацiї про вiдстеження (проведення монiторингу) фiнансових операцiй.
13. До реєстру вносяться:
порядковий номер i дата реєстрацiї фiнансової операцiї;
вiдомостi, отриманi в результатi iдентифiкацiї та/або верифiкацiї, вивчення iнформацiї про клiєнта (представника клiєнта), який проводить фiнансову операцiю, особу, вiд iменi або за дорученням чи в iнтересах якої проводиться фiнансова операцiя, або вигодоодержувача;
вiдомостi про iнших осiб - учасникiв фiнансової операцiї;
данi про вид фiнансової операцiї;
сума, на яку проводиться фiнансова операцiя або здiйснюється спроба її проведення;
вiдомостi про валюту, в якiй проводиться фiнансова операцiя;
пiдстави для проведення фiнансової операцiї;
вiдомостi про фiнансовi операцiї, iншi операцiї, пов'язанi iз зареєстрованою фiнансовою операцiєю (у разi наявностi);
ознаки, за якими фiнансова операцiя пiдлягає фiнансовому монiторингу;
iнформацiя про зупинення фiнансової операцiї;
дата та час проведення, спроби проведення або вiдмови вiд проведення фiнансової операцiї;
додаткова iнформацiя, необхiдна для проведення Держфiнмонiторингом аналiзу фiнансових операцiй (за наявностi);
прiзвище, iм'я, по батьковi та посада особи, яка внесла iнформацiю до реєстру.
14. Суб'єкт забезпечує виявлення фiнансових операцiй, зазначених у пунктi 12 цього Порядку, до початку, в процесi, але не пiзнiше наступного робочого дня пiсля їх проведення, або в день виникнення пiдозри, або пiд час спроби їх проведення, або пiсля вiдмови клiєнта вiд їх проведення.
У разi виявлення фiнансових операцiй, учасниками або вигодоодержувачами яких є особи, включенi до перелiку осiб, пов'язаних з провадженням терористичної дiяльностi або стосовно яких застосованi мiжнароднi санкцiї, суб'єкт у той же день вносить iнформацiю про таку операцiю до реєстру.
У разi зупинення фiнансових операцiй за рiшенням (дорученням) Держфiнмонiторингу суб'єкт у день надходження такого рiшення (доручення) вносить iнформацiю про таку операцiю до реєстру.
У разi виявлення iнших фiнансових операцiй, нiж тi, що зазначенi в абзацах другому i третьому цього пункту, суб'єкт не пiзнiше наступного робочого дня з дня їх виявлення вносить iнформацiю про них до реєстру.
15. Реєстрацiю фiнансових операцiй проводить суб'єкт.
За рiшенням суб'єкта його вiдокремленi пiдроздiли можуть самостiйно проводити реєстрацiю фiнансових операцiй та подавати iнформацiю про них Держфiнмонiторингу.
16. Реєстр ведеться в паперовому або електронному виглядi.
Сторiнки реєстру, що ведеться в паперовому виглядi, повиннi бути прошнурованi, засвiдченi пiдписом керiвника суб'єкта або вiдповiдального працiвника та зберiгатися у суб'єкта.
(пункт 16 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 10.05.2018р. N 343) |
Роздрукованi сторiнки реєстру, що ведеться в електронному виглядi, або сторiнки реєстру, що ведеться в паперовому виглядi, повиннi бути прошнурованi, засвiдченi пiдписом керiвника суб'єкта або вiдповiдального працiвника, скрiпленi печаткою (за наявностi) та зберiгатися у суб'єкта.
17. Кожнiй iнформацiї про фiнансову операцiю, яку внесено до реєстру, присвоюється порядковий номер.
Виправлення iнформацiї, внесеної до реєстру, не допускається. У разi допущення помилки в iнформацiї, внесенiй до реєстру, така iнформацiя анулюється, а виправлена iнформацiя вноситься до реєстру пiд новим номером i новою датою реєстрацiї.
18. Суб'єкт повiдомляє Держфiнмонiторингу про фiнансовi операцiї у визначених Законом випадках.
19. У повiдомленнi про фiнансовi операцiї зазначається iнформацiя про суб'єкта (вiдокремлений пiдроздiл), який його надсилає, та фiнансовi операцiї, що внесенi до реєстру.
У повiдомленнi про фiнансовi операцiї може зазначатися iнформацiя про одну або кiлька фiнансових операцiй, що внесенi до реєстру.
20. У повiдомленнi про фiнансову операцiю, що надсилається суб'єктом - юридичною особою на пiдставi iнформацiї, яка надiйшла вiд вiдокремленого пiдроздiлу, повиннi зазначатися реквiзити такого пiдроздiлу.
21. Повiдомлення про фiнансову операцiю суб'єкт надсилає Держфiнмонiторингу в електронному виглядi, а у разi несистематичного надсилання повiдомлення (протягом одного календарного року не бiльш як про чотири зареєстрованi фiнансовi операцiї) - в паперовому виглядi.
У разi коли необхiдно подати протягом одного календарного року повiдомлення про п'яту та наступнi фiнансовi операцiї, суб'єкт забезпечує його надсилання в електронному виглядi. У подальшому повiдомлення про фiнансовi операцiї надсилаються в електронному виглядi.
У разi неможливостi у встановленi Законом строки надiслати Держфiнмонiторингу повiдомлення про фiнансову операцiю в електронному виглядi таке повiдомлення надсилається у паперовому виглядi за формою, встановленою Мiнфiном.
Спецiально визначенi суб'єкти та суб'єкти, що провадять дiяльнiсть одноособово, мають право надсилати Держфiнмонiторингу повiдомлення про фiнансовi операцiї в паперовому виглядi незалежно вiд їх кiлькостi.
22. У разi отримання вiд Держфiнмонiторингу повiдомлення про вiдмову у взяттi iнформацiї про фiнансову операцiю на облiк суб'єкт зобов'язаний протягом трьох робочих днiв з дати його надходження подати Держфiнмонiторингу належним чином оформлене повiдомлення про фiнансову операцiю.
23. Якщо з будь-яких причин суб'єкт (вiдокремлений пiдроздiл) не отримав вiд Держфiнмонiторингу протягом 10 робочих днiв з дати надходження повiдомлення про вручення поштового вiдправлення або протягом 20 робочих днiв з дати вiдправлення iнформацiї про фiнансовi операцiї (у разi ненадходження повiдомлення про вручення поштового вiдправлення), або протягом двох робочих днiв з дати вiдправлення повiдомлення про фiнансову операцiю в електронному виглядi повiдомлення про взяття (вiдмову у взяттi) на облiк надiсланої Держфiнмонiторингу iнформацiї, такий суб'єкт (вiдокремлений пiдроздiл) звертається до Держфiнмонiторингу для з'ясування причини неотримання вiдповiдного повiдомлення.
У разi необхiдностi отримання копiї повiдомлення про взяття (вiдмову у взяттi) на облiк надiсланої Держфiнмонiторингу iнформацiї про фiнансову операцiю суб'єкт надсилає до Держфiнмонiторингу письмовий запит.
24. Якщо суб'єкт вiдповiдно до частин першої та другої статтi 10 Закону прийняв рiшення про вiдмову вiд встановлення дiлових вiдносин з клiєнтом, суб'єкт зобов'язаний протягом одного робочого дня з дати вiдмови, але не пiзнiше наступного робочого дня повiдомити Держфiнмонiторингу про особу, яка мала намiр провести фiнансову операцiю.
Якщо суб'єкт прийняв рiшення про вiдмову вiд встановлення дiлових вiдносин (проведення валютно-обмiнних фiнансових операцiй, фiнансових операцiй з банкiвськими металами, готiвкою (готiвковими коштами) з юридичними чи фiзичними особами, якi включенi до перелiку осiб, пов'язаних з провадженням терористичної дiяльностi або стосовно яких застосовано мiжнароднi санкцiї, суб'єкт зобов'язаний повiдомити Держфiнмонiторингу про таку особу в день прийняття зазначеного рiшення.
У разi виявлення суб'єктом за результатами внесення змiн до перелiку осiб, пов'язаних з провадженням терористичної дiяльностi або стосовно яких застосовано мiжнароднi санкцiї, особи клiєнта, з яким установленi дiловi вiдносини, який включений до зазначеного перелiку, суб'єкт зобов'язаний у день виявлення повiдомити Держфiнмонiторингу про такого клiєнта у довiльнiй формi iз зазначенням обставин, за яких звернувся клiєнт, та всiєї наявної iнформацiї про нього та фiнансовi операцiї, що ним проведенi за допомогою суб'єкта (суми та дати проведення операцiй, пiдстави для їх проведення та учасникiв таких операцiй).
Повiдомлення про вiдмову вiд встановлення дiлових вiдносин (проведення валютно-обмiнних фiнансових операцiй, фiнансових операцiй з банкiвськими металами, готiвкою (готiвковими коштами) з клiєнтом складається суб'єктом у довiльнiй формi iз зазначенням обставин, за яких звернувся клiєнт, та всiєї наявної iнформацiї про нього.
25. Iнформацiю на запит Держфiнмонiторингу суб'єкт подає в паперовому та/або електронному виглядi разом iз супровiдним листом, в якому зазначається перелiк документiв (їх копiй), що подаються. Копiї документiв повиннi бути засвiдченi пiдписом керiвника суб'єкта.
(пункт 25 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 10.05.2018р. N 343) |
26. Iнформацiю про пiдозру щодо дiяльностi осiб або їх активи, якщо є пiдстави вважати, що вони пов'язанi iз злочином, визначеним Кримiнальним кодексом України, суб'єкт подає до Держфiнмонiторингу у довiльнiй формi за пiдписом керiвника суб'єкта або вiдповiдального працiвника. Така iнформацiя повинна мiстити, зокрема, найменування суб'єкта, вiдомостi про осiб, що пiдозрюються, вид активу, пiдстави для виникнення пiдозри та iншу наявну iнформацiю.
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 5 серпня 2015 р. N 552 |
ПОРЯДОК
ведення Державною службою фiнансового
монiторингу облiку iнформацiї про фiнансовi
операцiї, що пiдлягають фiнансовому монiторингу
1. Цей Порядок визначає механiзм ведення Держфiнмонiторингом облiку iнформацiї про фiнансовi операцiї, що стали об'єктом фiнансового монiторингу, поданої суб'єктом первинного фiнансового монiторингу (його вiдокремленим пiдроздiлом) вiдповiдно до Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далi - iнформацiя про фiнансову операцiю).
2. У цьому Порядку термiни вживаються у значеннi, наведеному в Законi України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення".
3. Iнформацiя про фiнансову операцiю береться на облiк шляхом її внесення до Єдиної державної iнформацiйної системи у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
4. Iнформацiя про фiнансову операцiю береться на облiк пiсля пiдтвердження того, що повiдомлення про таку операцiю належним чином оформлене та подане, не пiзнiше наступного робочого дня пiсля надходження такої iнформацiї в електронному виглядi, а у разi надходження iнформацiї в паперовому виглядi - не пiзнiше нiж протягом трьох робочих днiв пiсля її надходження.
5. Кожнiй iнформацiї про фiнансову операцiю, що взята на облiк Держфiнмонiторингом, присвоюється облiковий номер. У разi коли суб'єкт первинного фiнансового монiторингу (далi - суб'єкт) подає iнформацiю про внесення змiн до iнформацiї, яка взята на облiк Держфiнмонiторингом, такiй iнформацiї новий облiковий номер не присвоюється.
6. У разi надходження неналежним чином оформленого або поданого повiдомлення про фiнансову операцiю Держфiнмонiторинг вiдмовляє у взяттi на облiк такої iнформацiї.
7. Пiсля взяття (вiдмови у взяттi) на облiк iнформацiї про фiнансову операцiю Держфiнмонiторинг протягом трьох робочих днiв повiдомляє про це суб'єкту, який подав таку iнформацiю.
8. Форма повiдомлення про взяття (вiдмову у взяттi) на облiк iнформацiї про фiнансову операцiю в паперовому виглядi, формат та структура файлiв iнформацiйного обмiну в електронному виглядi, а також порядок їх доведення до суб'єкта визначаються Мiнфiном.
9. Iнформацiя про фiнансову операцiю та про її облiк зберiгається Держфiнмонiторингом не менш як п'ять рокiв.
Пiсля закiнчення зазначеного строку Держфiнмонiторинг продовжує строк зберiгання iнформацiї про фiнансову операцiю у разi, коли така операцiя стала об'єктом фiнансового монiторингу та:
фiнансове розслiдування стосовно такої операцiї триває або завершено менш як п'ять рокiв тому;
iнформацiя про неї подана до правоохоронних органiв у складi узагальнених матерiалiв (додаткових узагальнених матерiалiв), за якими такими органами не прийнято рiшення або рiшення прийнято менш як п'ять рокiв тому;
iнформацiя про неї подана до правоохоронних органiв у складi узагальнених матерiалiв (додаткових узагальнених матерiалiв), що використанi судом пiд час ухвалення рiшення менш як п'ять рокiв тому.
10. Iнформацiя про фiнансову операцiю, строк зберiгання якої закiнчився, знищується.
У такому разi запис щодо облiку зазначеної iнформацiї в Єдинiй державнiй iнформацiйнiй системi у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення видаляється.
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 5 серпня 2015 р. N 552 |
ПОРЯДОК
ведення Державною службою фiнансового
монiторингу облiку суб'єктiв первинного
фiнансового монiторингу
1. Цей Порядок визначає механiзм ведення Держфiнмонiторингом облiку суб'єктiв первинного фiнансового монiторингу (їх вiдокремлених пiдроздiлiв) (далi - суб'єкти), якi вiдповiдно до пункту 1 частини другої статтi 6 Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далi - Закон) подали iнформацiю для взяття їх на облiк.
2. У цьому Порядку термiни вживаються у значеннi, наведеному в Законi.
3. Взяття суб'єкта на облiк Держфiнмонiторингом здiйснюється на пiдставi iнформацiї, поданої ним в установленому порядку та внесеної до Єдиної державної iнформацiйної системи у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далi - Єдина система).
У разi коли iнформацiя, необхiдна для взяття суб'єкта на облiк, належним чином оформлена та подана, Держфiнмонiторинг протягом п'яти робочих днiв з дати її надходження бере такого суб'єкта на облiк та присвоює облiковий iдентифiкатор.
Облiковий iдентифiкатор - комбiнацiя лiтер латинського алфавiту та цифр, яка присвоюється Держфiнмонiторингом внесенiй до Єдиної системи iнформацiї про суб'єкта пiд час взяття його на облiк.
Облiковий iдентифiкатор використовується суб'єктом пiд час виконання обов'язкiв вiдповiдно до Закону, в тому числi реєстрацiї iнформацiї про фiнансову операцiю та її подання Держфiнмонiторингу, подання запитiв до державних органiв щодо iдентифiкацiї клiєнтiв та в iнших визначених законодавством випадках.
Порядок формування облiкового iдентифiкатора та форма довiдки про його присвоєння визначаються Мiнфiном.
4. У разi подання суб'єктом належним чином оформленої та/або поданої iнформацiї про змiну iнформацiї, яка стала пiдставою для взяття суб'єкта на облiк, Держфiнмонiторинг протягом п'яти робочих днiв з дати її надходження вносить iнформацiю до Єдиної системи та повiдомляє про це суб'єкту.
5. Держфiнмонiторинг знiмає суб'єкта з облiку на пiдставi:
звернення суб'єкта у разi припинення ним дiяльностi;
звернення суб'єкта державного фiнансового монiторингу про припинення вiдповiдної дiяльностi суб'єкта, за яким вiн здiйснює функцiї з державного регулювання i нагляду (зокрема у разi анулювання лiцензiй (дозволiв);
iнформацiї вiдповiдних органiв державної реєстрацiї про скасування державної реєстрацiї (для юридичних осiб та фiзичних осiб - пiдприємцiв) чи про державну реєстрацiю смертi (для фiзичних осiб).
Пiсля зняття суб'єкта з облiку його облiковий iдентифiкатор вважається анульованим та не може використовуватися суб'єктом. Такий облiковий iдентифiкатор може використовуватися Держфiнмонiторингом для забезпечення ведення облiку iнформацiї про фiнансовi операцiї та формування статистичних даних в Єдинiй системi.
6. У разi подання суб'єктом належним чином оформленої iнформацiї про припинення дiяльностi Держфiнмонiторинг протягом п'яти робочих днiв з дати її надходження вносить iнформацiю до Єдиної системи та знiмає суб'єкта з облiку, про що повiдомляє суб'єкту.
7. У разi надходження неналежним чином оформленої та/або поданої iнформацiї, необхiдної для взяття суб'єкта на облiк (зняття з облiку, внесення змiн до iнформацiї, яка стала пiдставою для взяття суб'єкта на облiк), Держфiнмонiторинг вiдмовляє у внесеннi такої iнформацiї до Єдиної системи та протягом трьох робочих днiв повiдомляє про це суб'єкту, який подав таку iнформацiю.
8. Суб'єкт державного фiнансового монiторингу надає Держфiнмонiторингу iнформацiю про припинення дiяльностi суб'єкта, за яким вiн здiйснює функцiї з державного регулювання i нагляду, в порядку, визначеному вiдповiдним суб'єктом державного фiнансового монiторингу разом з Мiнфiном.
На пiдставi отриманої вiд суб'єкта державного фiнансового монiторингу iнформацiї про припинення дiяльностi суб'єкта Держфiнмонiторинг знiмає з облiку суб'єкта у разi вiдсутностi iнформацiї про його належнiсть до iншої категорiї суб'єктiв, визначених частиною другою статтi 5 Закону.
Держфiнмонiторинг повiдомляє суб'єкту державного фiнансового монiторингу про зняття з облiку суб'єкта, за яким вiн здiйснює функцiї з державного регулювання i нагляду, в порядку, визначеному вiдповiдним суб'єктом державного фiнансового монiторингу разом з Мiнфiном.
9. У разi отримання Держфiнмонiторингом вiд вiдповiдних органiв державної реєстрацiї iнформацiї про скасування державної реєстрацiї (для юридичних осiб та фiзичних осiб - пiдприємцiв) чи про державну реєстрацiю смертi (для фiзичних осiб) Держфiнмонiторинг знiмає такого суб'єкта з облiку.
10. Подана суб'єктом iнформацiя, необхiдна для взяття його на облiк (зняття з облiку, внесення змiн до iнформацiї, яка стала пiдставою для взяття суб'єкта на облiк), зберiгається Держфiнмонiторингом не менш як п'ять рокiв. Пiсля закiнчення зазначеного строку Держфiнмонiторинг продовжує строк зберiгання iнформацiї про облiк суб'єкта, щодо якої не вносилися змiни.
11. Iнформацiя, необхiдна для взяття суб'єкта на облiк (зняття з облiку, внесення змiн до iнформацiї, яка стала пiдставою для взяття суб'єкта на облiк), строк зберiгання якої закiнчився, знищується.
Запис щодо облiку суб'єкта в Єдинiй системi, в тому числi його облiковий iдентифiкатор, видаляється через п'ять рокiв пiсля зняття суб'єкта з облiку та знищення поданої ним iнформацiї про фiнансову операцiю, строк зберiгання якої закiнчився, а запис щодо її облiку в Єдинiй системi видалений.
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 5 серпня 2015 р. N 552 |
ПЕРЕЛIК
постанов Кабiнету Мiнiстрiв України, що втратили
чиннiсть
1. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25 серпня 2010 р. N 747 "Деякi питання органiзацiї фiнансового монiторингу" (Офiцiйний вiсник України, 2010 р., N 65, ст. 2261).
2. Пункт 3 змiн, що вносяться до постанов Кабiнету Мiнiстрiв України з питань дiяльностi Державної служби фiнансового монiторингу, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 7 лютого 2011 р. N 75 (Офiцiйний вiсник України, 2011 р., N 9, ст. 419).
3. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 9 жовтня 2013 р. N 747 "Про внесення змiн до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25 серпня 2010 р. N 747" (Офiцiйний вiсник України, 2013 р., N 82, ст. 3040).