ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
03.06.2022 | N 15/15-03-02/7/1805 |
---|
Митницям (крiм Координацiйно-монiторингової митницi) |
Про застосування тарифних пiльг (преференцiй)
Рiшеннями Мiжвiдомчої комiсiї з мiжнародної торгiвлi у порядку, встановленому законами України "Про захист нацiонального товаровиробника вiд демпiнгового iмпорту" та "Про застосування спецiальних заходiв щодо iмпорту в Україну", на низку товарiв запроваджено особливi види мита.
Вiдповiдно до частини п'ятої статтi 281 Митного кодексу України (далi - Кодексу) у разi якщо iмпорт товару є об'єктом антидемпiнгових, компенсацiйних або спецiальних заходiв, тарифнi пiльги (преференцiї) не встановлюються або зупиняються чи припиняються, якщо iнше не передбачено мiжнародними договорами, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України.
Частиною першою цiєї статтi до тарифних пiльг (преференцiй) вiднесено звiльнення вiд оподаткування ввiзним митом, зниження ставок ввiзного мита або встановлення тарифних квот вiдповiдно до законодавства України та для ввезення товарiв, що походять з держав, з якими укладенi вiдповiднi мiжнароднi угоди.
Вказана норма прийнята з метою недопущення порушення економiчних iнтересiв українських товаровиробникiв шляхом застосування тарифних пiльг (преференцiй) до товарiв, на якi запроваджено особливi види мита.
Перелiк звiльнень вiд оподаткування митом (податковi пiльги) встановлено статтями 282, 287 та пунктом 4 роздiлу XXI "Прикiнцевi та перехiднi положення" Кодексу.
Зокрема, Законом вiд 24 березня 2022 року N 2142-IX "Про внесення змiн до Податкового кодексу України та iнших законодавчих актiв України щодо вдосконалення законодавства на перiод дiї воєнного стану" передбачено тарифнi пiльги (преференцiї) у виглядi звiльнення вiд оподаткування ввiзним митом товарiв при їх iмпортi в Україну, за винятком товарiв, якi мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згiдно iз законом та/або визнаної державою-агресором щодо України вiдповiдно до законодавства, або ввозяться з територiї держави окупанта (агресора) та/або з окупованої територiї України, визначеної такою згiдно iз законом.
На виконання положень цього Закону до Класифiкатора звiльнень вiд сплати митних платежiв при ввезеннi товарiв на митну територiю України, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 20.09.2012 N 1011, наказами Мiнфiну вiд 29.03.2022 N 108 та вiд 07.04.2022 N 114 були внесенi вiдповiднi змiни, згiдно з якими передбачено застосування кодiв пiльг зi сплати ввiзного мита "223" та "224" - при митному оформленнi товарiв, що ввозяться суб'єктами господарювання (пiдприємствами).
З урахуванням викладеного, тарифнi пiльги (преференцiї) зi сплати ввiзного мита (в тому числi за кодами "223" та "224") не застосовуються при митному оформленнi товарiв, на якi рiшеннями Мiжвiдомчої комiсiї з мiжнародної торгiвлi запроваджено особливi види мита.
Додатково iнформуємо, що частиною третьою статтi 1 Кодексу встановлено, що якщо мiжнародним договором України, згода на обов'язковiсть якого надана Верховною Радою України, встановлено iншi правила, нiж тi, що передбаченi цим Кодексом та iншими законами України, застосовуються правила мiжнародного договору України.
Мiжнародними договорами про вiльну торгiвлю, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України, не передбачено застосування механiзму, встановленого статтею 281 Кодексу.
Вiдповiдно до частини другої статтi 270 Кодексу правила оподаткування товарiв, що перемiщуються через митний кордон України, iншими (крiм мита) митними платежами встановлюються Податковим кодексом України з урахуванням особливостей, що визначаються цим Кодексом.
Пунктом 4.4 статтi 4 Податкового кодексу України встановлено, що установлення i скасування податкiв та зборiв, а також пiльг їх платникам здiйснюються вiдповiдно до цього Кодексу Верховною Радою України, а також Верховною Радою Автономної Республiки Крим, сiльськими, селищними, мiськими радами та радами об'єднаних територiальних громад, що створенi згiдно iз законом та перспективним планом формування територiй громад у межах їх повноважень, визначених Конституцiєю України та законами України.
Податковим кодексом України не встановлено норми, як передбачено статтею 281 Кодексу щодо незастосування пiльг зi сплати податку на додану вартiсть на товари, якi об'єктом антидемпiнгових, компенсацiйних або спецiальних заходiв, при цьому рiшення Мiжвiдомчої комiсiї з мiжнародної торгiвлi не вiдносяться до сфери адмiнiстрування податку на додану вартiсть.
У зв'язку з цим, обмеження, визначенi статтею 281 Кодексу, не застосовуються до пiльг зi сплати:
ввiзного мита за кодами "400" "401", "402", "403", "404", "405", "410", "411", "412", "413", "420", "421", "422", "424", "425", "426", передбачених мiжнародними угодами про вiльну торгiвлю;
податку на додану вартiсть (в тому числi за кодом "224"). Приклад нарахування митних платежiв при митному оформленнi товарiв додається.
Додаток: в електронному виглядi.
В.о. директора Департаменту митних платежiв, контролю митної вартостi та митно-тарифного регулювання ЗЕД | Дмитро ПАДУН |
Додаток |
Приклад:
Рiшенням Мiжвiдомчої комiсiї з мiжнародної торгiвлi N АД-465/2020/4411-03 вiд 21.09.2020 "Про застосування остаточних антидемпiнгових заходiв щодо iмпорту в Україну сталевих крiплень походженням з Китайської Народної Республiки" при iмпортi на митну територiю Україну болтiв (гвинтiв) з шестигранним шлiцом (внутрiшнiм шестигранником) дiаметром вiд 6 мм до 20 мм (включно), за кодом 7318 15 68 90 згiдно з УКТЗЕД походженням з Китайської Народної Республiки для Haining Hisener Trade Co., Ltd. (Китайська Народна Республiка, Чжецзян, Хайнiн, Хайчжоу Джiмдао, Будинок Цзинхуi, Вежа А, Блок 702), який є постачальником виробника Hisener Industrial Co., Ltd. (Китайська Народна Республiка, Чжецзян, Хайнiн, м. Дiньк'яо, с. Лянфенг, Мiцзячанг, N 31), запроваджено антидемпiнгове мито у розмiрi 32,47 %.
Вiдповiдно до частини п'ятої статтi 281 Митного кодексу України у разi якщо iмпорт товару є об'єктом антидемпiнгових, компенсацiйних або спецiальних заходiв, тарифнi пiльги (тарифнi преференцiї) не встановлюються або зупиняються чи припиняються, якщо iнше не передбачено мiжнародними договорами, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України.
Таким чином, при iмпортi на митну територiю України болтiв (гвинтiв) з шестигранним шлiцом (внутрiшнiм шестигранником) дiаметром вiд 6 мм до 20 мм (включно), за кодом 7318 15 68 90 згiдно з УКТЗЕД походженням з Китайської Народної Республiки справляються:
антидемпiнгове мито за ставкою 32,47 %;
ввiзне мито за ставкою у розмiрi 5%, визначеною Законом України "Про Митний тариф України" (пiльга зi сплати ввiзного мита за кодом "224" не застосовується).
ПДВ не справляється (застосовуються пiльга за кодом "224" вiдповiдно до Закону України вiд 24 березня 2022 року N 2142-IX "Про внесення змiн до Податкового кодексу України та iнших законодавчих актiв України щодо вдосконалення законодавства на перiод дiї воєнного стану" у разi ввезення товарiв на митну територiю України у митному режимi iмпорту суб'єктами господарювання, якi зареєстрованi платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи, крiм фiзичних та юридичних осiб, якi обрали ставку єдиного податку, визначену пiдпунктом 1 пункту 293.3 статтi 293 цього Кодексу).
Водночас, якщо при митному оформленнi товару, який є об'єктом оподаткування особливими видами мита, надається документ про походження товару, то його може бути оформлено iз застосуванням пiльги, передбаченої вiдповiдним мiжнародним договором про вiльну торгiвлю.