
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змiн до деяких законiв України щодо органiзацiйних засад здiйснення пiдтримки в аграрному секторi
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести змiни до таких законiв України:
1. У Законi України "Про фермерське господарство" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., N 45, ст. 363 iз наступними змiнами):
1) у статтi 9:
у назвi слово "допомоги" замiнити словом "пiдтримки";
в абзацi першому частини першої слова "допомога за рахунок коштiв державного бюджету, у тому числi через Український державний фонд пiдтримки фермерських господарств" замiнити словами "пiдтримка за рахунок коштiв державного бюджету через Виплатну агенцiю";
в абзацi першому частини третьої слова "Про державну пiдтримку сiльського господарства України" замiнити словами "Про засади державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку";
2) статтю 10 виключити;
3) статтю 11 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 11. Надання пiдтримки через Виплатну агенцiю
1. Пiдтримка за рахунок коштiв державного бюджету через Виплатну агенцiю надається фермерським господарствам на безповоротнiй основi та на конкурсних засадах на поворотнiй основi для провадження виробничої дiяльностi та диверсифiкацiї виробництва в порядку, затвердженому Кабiнетом Мiнiстрiв України, а також спрямовується на забезпечення гарантiй, поруки пiд час кредитування банками фермерських господарств";
4) в абзацi четвертому частини третьої статтi 29 слова "Українського державного фонду пiдтримки фермерських господарств" замiнити словами "Виплатної агенцiї".
2. У Законi України "Про державну пiдтримку сiльського господарства України" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2004 р., N 49, ст. 527 iз наступними змiнами):
1) назву викласти в такiй редакцiї:
"Про засади державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку";
2) статтю 1 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 1. Сфера дiї Закону
1.1. Цей Закон регулює вiдносини, пов'язанi з формуванням i реалiзацiєю державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку, визначає основи державної полiтики щодо стимулювання виробництва сiльськогосподарської продукцiї, а також забезпечення продовольчої безпеки населення.
1.2. Дiя цього Закону поширюється на вiдносини у сферi сiльського господарства, харчової та переробної промисловостi, забезпечення виробникiв сiльськогосподарської продукцiї технiкою i обладнанням, логiстичної iнфраструктури (у тому числi мережi складських та елеваторних потужностей), забезпечення здiйснення мелiоративних заходiв, заходiв, спрямованих на покращення якостi життя та економiчного добробуту сiльського населення.
1.3. Дiя цього Закону не поширюється на правовiдносини, що регулюються Земельним кодексом України, а також на правовiдносини щодо страхування сiльськогосподарської продукцiї з державною пiдтримкою вiдповiдно до Закону України "Про особливостi страхування сiльськогосподарської продукцiї з державною пiдтримкою" та отримання державної пiдтримки суб'єктами малого i середнього пiдприємництва вiдповiдно до Закону України "Про розвиток та державну пiдтримку малого i середнього пiдприємництва в Українi".
1.4. Вiдносини щодо прийняття, набрання чинностi, оскарження в адмiнiстративному порядку, виконання, припинення дiї адмiнiстративних актiв регулюються Законом України "Про адмiнiстративну процедуру" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом";
3) у статтi 2:
пункт 2.26 викласти в такiй редакцiї:
"2.26. Виробники сiльськогосподарської продукцiї - будь-якi фiзичнi або юридичнi особи, а також об'єднання таких осiб, що мають потужностi на територiї України, на яких вони здiйснюють сiльськогосподарську дiяльнiсть";
доповнити пунктами 2.32 - 2.42 такого змiсту:
"2.32. Зона ризикованого землеробства - територiя ведення сiльськогосподарського виробництва з високим рiвнем ризику втрати (часткової втрати) врожаю продукцiї рослинництва або втрати iнших видiв сiльськогосподарської продукцiї внаслiдок несприятливих природно-клiматичних умов або внаслiдок ведення бойових дiй на такiй територiї.
2.33. Виплатна агенцiя - бюджетна установа, що належить до сфери управлiння центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку, яка здiйснює адмiнiстрування пiдтримки, передбаченої цим Законом.
2.34. Державна полiтика сiльського розвитку - система заходiв, що здiйснюються державою з метою забезпечення сталого розвитку сiльських територiй, покращення якостi життя та економiчного добробуту сiльського населення, пiдвищення конкурентоспроможностi виробникiв сiльськогосподарської продукцiї, захисту навколишнього природного середовища.
2.35. Державна аграрна полiтика - система заходiв, що здiйснюються державою з метою забезпечення сталого розвитку сiльського господарства, продовольчої безпеки, збереження природних ресурсiв, пiдтримання конкурентоспроможностi вiтчизняної сiльськогосподарської продукцiї.
2.36. Заявник на отримання пiдтримки у сiльському господарствi (далi - заявник) - фiзична або юридична особа, яка звертається за отриманням пiдтримки.
2.37. Iнтегрована система адмiнiстрування та контролю - державна iнформацiйна (автоматизована) система, призначена для забезпечення здiйснення монiторингу, контролю та адмiнiстрування пiдтримки вiдповiдно до цього Закону.
2.38. Пiдтримка у сiльському господарствi (далi - пiдтримка) - державна допомога, пiдтримка вiдповiдно до закону.
2.39. Система даних щодо сталого розвитку сiльського господарства - iнструмент, призначений для збирання, накопичення, обробки та аналiзу даних виробничого, економiчного, фiнансового, екологiчного та соцiального характеру щодо дiяльностi виробникiв сiльськогосподарської продукцiї.
2.40. Активний виробник сiльськогосподарської продукцiї - виробник сiльськогосподарської продукцiї, який понад 50 вiдсоткiв свого доходу отримує вiд сiльськогосподарської дiяльностi та переважно не здiйснює дiяльностi, що включена до перелiку видiв дiяльностi, не пов'язаних iз сiльським господарством (негативного списку).
2.41. Потужнiсть (об'єкт пiдтримки) - споруди, будiвлi, примiщення, обладнання та iншi засоби, включаючи транспортнi засоби, а також земельнi дiлянки, що використовуються виробниками сiльськогосподарської продукцiї на правi власностi або iншому речовому правi пiд час здiйснення сiльськогосподарської дiяльностi.
2.42. Iншi термiни вживаються в цьому Законi у таких значеннях:
термiн "органiзацiя водокористувачiв" - у значеннi, наведеному в Законi України "Про органiзацiї водокористувачiв та стимулювання гiдротехнiчної мелiорацiї земель";
термiн "сiльська мiсцевiсть" - у значеннi, наведеному в Законi України "Про сiльськогосподарську дорадчу дiяльнiсть";
термiн "особисте селянське господарство" - у значеннi, наведеному в Законi України "Про особисте селянське господарство";
термiн "сiльськогосподарський кооператив" - у значеннi, наведеному в Законi України "Про сiльськогосподарську кооперацiю";
термiн "реальний конфлiкт iнтересiв" - у значеннi, наведеному в Законi України "Про запобiгання корупцiї";
термiн "учасник бойових дiй" - у значеннi, наведеному в пунктах 19 - 21 частини першої статтi 6 Закону України "Про статус ветеранiв вiйни, гарантiї їх соцiального захисту";
4) у статтi 21:
пункт 21.1 доповнити словами "доброчеснiсть отримувача пiдтримки";
у пунктi 21.2:
в абзацi третьому слова "державної допомоги чи пiдтримки" замiнити словом "пiдтримки";
в абзацах четвертому i п'ятому слова "державної допомоги чи пiдтримки, а також грантiв" замiнити словами "пiдтримки та грантiв";
у пунктi 21.4:
в абзацi другому слова "центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної полiтики, полiтики у сферi сiльського господарства" замiнити словами "Виплатну агенцiю";
доповнити новим абзацом такого змiсту:
"Повiдомлення про змiни стосовно пов'язаних осiб подається до Виплатної агенцiї протягом 10 робочих днiв з дня настання таких змiн";
абзац другий пункту 21.5 викласти в такiй редакцiї:
"Цiльове спрямування державної пiдтримки забезпечується прiоритетним наданням державної пiдтримки малим виробникам сiльськогосподарської продукцiї для здiйснення iнвестицiй в основнi засоби сiльськогосподарського виробництва, обладнання для виробництва та переробки сiльськогосподарської продукцiї, заходи з переробки та реалiзацiї сiльськогосподарської продукцiї з урахуванням положень пункту 21.8 цiєї статтi. Критерiї вiднесення виробникiв сiльськогосподарської продукцiї до малих виробникiв сiльськогосподарської продукцiї визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України за кожним видом пiдтримки. Малi виробники сiльськогосподарської продукцiї автоматично вважаються активними виробниками сiльськогосподарської продукцiї";
у пунктi 21.6:
абзац перший викласти в такiй редакцiї:
"21.6. Верифiкацiя права на отримання пiдтримки (далi - верифiкацiя) та монiторинг цiльового використання пiдтримки (далi - монiторинг цiльового використання) забезпечуються шляхом обов'язкового використання даних Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, даних iнших електронних iнформацiйних ресурсiв та перелiкiв у сферах забезпечення формування та реалiзацiї державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку";
в абзацi другому слова "Державна допомога, пiдтримка за рахунок коштiв мiсцевих бюджетiв, мiжнародна технiчна допомога, гранти у сiльському господарствi, iнша допомога (пiдтримка) надаються" замiнити словами "Пiдтримка надається";
в абзацi четвертому слова "державної допомоги, пiдтримки за рахунок коштiв мiсцевих бюджетiв, мiжнародної технiчної допомоги, грантiв у сiльському господарствi чи iншої допомоги (пiдтримки)" замiнити словом "пiдтримки";
доповнити пунктами 21.7 i 21.8 такого змiсту:
"21.7. Принцип доброчесностi отримувача пiдтримки забезпечується шляхом запровадження заборони на надання пiдтримки таким заявникам:
щодо яких вiдкрито провадження у справi про банкрутство (неплатоспроможнiсть) вiдповiдно до Кодексу України з процедур банкрутства та/або якi перебувають на стадiї лiквiдацiї;
якi мають на 1 число мiсяця, в якому приймається рiшення щодо надання пiдтримки, прострочену, бiльш як шiсть мiсяцiв, заборгованiсть з платежiв, контроль за справлянням яких покладено на податковi органи (крiм неузгоджених грошових зобов'язань вiдповiдно до Податкового кодексу України);
якi є громадянами держави, що здiйснює збройну агресiю проти України (крiм громадян такої держави, яким надано статус учасника бойових дiй пiсля 14 квiтня 2014 року), та/або особами, мiсцем постiйного проживання (перебування, реєстрацiї) яких є держава, що здiйснює збройну агресiю проти України;
кiнцевими бенефiцiарними власниками яких є громадяни держави, що здiйснює збройну агресiю проти України (крiм громадян такої держави, яким надано статус учасника бойових дiй пiсля 14 квiтня 2014 року), та/або особи, мiсцем постiйного проживання (перебування, реєстрацiї) яких є держава, що здiйснює збройну агресiю проти України;
учасником (акцiонером) або власником яких прямо чи опосередковано через iншi юридичнi особи є держава, що здiйснює збройну агресiю проти України;
щодо яких суб'єктом первинного фiнансового монiторингу пiд час здiйснення монiторингу фiнансових операцiй iз застосуванням ризик-орiєнтованого пiдходу за результатами перевiрки джерела коштiв встановлено, що джерело коштiв, пов'язаних з фiнансовою операцiєю такого заявника, походить з держави, що здiйснює збройну агресiю проти України;
якi здiйснюють передачу (отримання) активiв до (з) України, використовуючи депозитарнi установи, банки, iншi фiнансовi установи та небанкiвських надавачiв платiжних послуг, мiсцем перебування та/або реєстрацiї яких є держава, що здiйснює збройну агресiю проти України;
мiсцем проживання (перебування, реєстрацiї) яких є держава, вiднесена Кабiнетом Мiнiстрiв України до перелiку офшорних зон;
щодо яких у встановленому законом порядку виявлено факти незаконного одержання та/або нецiльового використання коштiв пiдтримки протягом трьох рокiв пiсля виявлення такого факту;
щодо яких застосовано спецiальнi економiчнi та iншi обмежувальнi заходи (санкцiї) вiдповiдно до Закону України "Про санкцiї";
якi не зареєстрованi в iнформацiйно-комунiкацiйнiй системi "Державний аграрний реєстр";
якi не вiдповiдають умовам надання вiдповiдного виду пiдтримки, визначеним законодавством.
21.8. Держава сприяє учасникам бойових дiй у здобуттi економiчної самостiйностi, створенню сприятливих умов для здiйснення ними сiльськогосподарської дiяльностi. Держава забезпечує прiоритетне надання державної пiдтримки малим виробникам сiльськогосподарської продукцiї, заснованим учасниками бойових дiй, з урахуванням положень, передбачених пунктом 21.5 цiєї статтi";
5) у статтi 22:
в абзацi другому пункту 22.1 слова "зокрема в частинi надання державної пiдтримки, пiдтримки за рахунок коштiв мiсцевих бюджетiв, мiжнародної технiчної допомоги, грантiв у сiльському господарствi чи iншої допомоги (пiдтримки)" виключити;
у пунктi 22.2:
в абзацах першому i другому слова "зареєстрованому в Державному реєстрi" замiнити словами "вiдомостi про якого включенi до Державного реєстру";
абзац третiй викласти в такiй редакцiї:
"Здiйснення виробником сiльськогосподарської продукцiї iншої дiяльностi, у тому числi включеної до перелiку видiв дiяльностi, не пов'язаних iз сiльським господарством (негативного списку), затвердженого Кабiнетом Мiнiстрiв України, не є пiдставою для втрати ним статусу активного виробника сiльськогосподарської продукцiї, за умови що вiн доведе вiдповiднiсть критерiям до активних виробникiв сiльськогосподарської продукцiї, визначеним Кабiнетом Мiнiстрiв України";
у пунктi 22.4 слова "зареєстрованi у Державному реєстрi" замiнити словами "вiдомостi про яких включенi до Державного реєстру";
абзац перший пункту 22.5 викласти в такiй редакцiї:
"22.5. Iнформацiя про фiзичних осiб, якi здiйснюють ведення особистого селянського господарства та не зареєстрованi як фiзична особа - пiдприємець або юридична особа, вiдомостi про яких включенi до Державного реєстру виробникiв сiльськогосподарської продукцiї";
6) роздiл I доповнити статтями 23 - 25 такого змiсту:
"Стаття 23. Мета та цiлi державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку
23.1. Метою державної аграрної полiтики є стале економiчне зростання агропромислового комплексу, створення доданої вартостi сiльськогосподарської продукцiї, формування сприятливого iнвестицiйного клiмату, посилення експортного потенцiалу України.
Державна аграрна полiтика спрямована на досягнення таких цiлей:
забезпечення стабiльностi сiльськогосподарського виробництва;
пiдвищення конкурентоспроможностi вiтчизняної сiльськогосподарської продукцiї, використання новiтнiх технологiй у сiльськогосподарському виробництвi;
забезпечення покращення позицiї виробникiв сiльськогосподарської продукцiї у ланцюгу доданої вартостi шляхом пiдтримки сiльськогосподарської кооперацiї, пiдвищення прозоростi ринку та забезпечення ефективних механiзмiв боротьби з недобросовiсною торговою практикою;
адаптацiя сiльськогосподарського виробництва до змiн клiмату, зменшення обсягiв антропогенних викидiв парникових газiв та збiльшення обсягiв видалення парникових газiв поглиначами у секторi сiльського господарства;
зменшення впливу хiмiчних речовин i нiтратiв сiльськогосподарського походження на воду, ґрунт та повiтря, зокрема шляхом забезпечення впровадження новiтнiх технологiй;
гарантування безпечностi харчових продуктiв i кормiв на всiх етапах виробництва та обiгу;
дотримання вимог щодо забезпечення захисту здоров'я та благополуччя тварин, у тому числi сiльськогосподарських тварин;
забезпечення здiйснення належної ветеринарної практики, зокрема профiлактики та контролю хвороб тварин;
належне управлiння обiгом побiчних продуктiв тваринного походження вiдповiдно до вимог безпечностi та охорони довкiлля;
контроль за виробництвом, обiгом та застосуванням ветеринарних лiкарських засобiв, активних фармацевтичних iнгредiєнтiв, лiкувальних кормiв та промiжних продуктiв для їх виробництва, кормових добавок з анаболiчними, протимiкробними, протипаразитарними, протизапальними, гормональними чи психотропними властивостями, якi можуть впливати на здоров'я тварини або людини через харчовий ланцюг;
забезпечення розвитку знань, iнновацiй та цифровiзацiї, заохочення виробникiв сiльськогосподарської продукцiї до їх використання;
максимiзацiя використання систем електронного документообiгу з метою забезпечення прозоростi, ефективностi та цифрової трансформацiї управлiнських процесiв у сiльському господарствi України.
23.2. Метою державної полiтики сiльського розвитку є:
створення сприятливих умов для проживання у сiльськiй мiсцевостi, забезпечення її сталого розвитку;
пiдвищення конкурентоспроможностi малих i середнiх виробникiв сiльськогосподарської продукцiї;
покращення якостi життя та економiчного добробуту сiльського населення.
Державна полiтика сiльського розвитку спрямована на досягнення таких цiлей:
забезпечення розвитку iнфраструктури в сiльських населених пунктах;
забезпечення функцiонування усiх форм господарювання в сiльських населених пунктах;
збiльшення рiвня доходiв сiльського населення;
досягнення гарантованих соцiальних стандартiв i покращення умов проживання сiльського населення;
створення належних умов для проживання молодi у селi та збiльшення кiлькостi сiльського населення;
забезпечення сталого розвитку сiльських територiй;
належне функцiонування сiльськогосподарської дорадчої дiяльностi;
збереження та вiдновлення природних ресурсiв у сiльськiй мiсцевостi.
Стаття 24. Iнструменти реалiзацiї державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку
24.1. Iнструментами реалiзацiї державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку є:
iнвестицiї в активи виробникiв сiльськогосподарської продукцiї, зокрема пiдтримка у сферi сiльського розвитку, включаючи компенсацiю iнвестицiй в основнi засоби та технологiї для пiдвищення ефективностi, конкурентоспроможностi та сталого сiльськогосподарського виробництва;
пiдтримка об'єднань виробникiв сiльськогосподарської продукцiї з метою посилення їхньої спроможностi до спiльного реагування на ринковi виклики, пiдвищення ефективностi виробництва та маркетингу сiльськогосподарської продукцiї, змiцнення їхньої ролi на ринках;
пiдтримка органiчного виробництва, запровадження методiв управлiння сiльськогосподарським виробництвом, якi зменшують його негативний вплив на стан навколишнього природного середовища;
впровадження стратегiй мiсцевого розвитку згiдно з пiдходом LEADER (Liaisons entre Actions de Developpement de 1'Economie Rural), що передбачає пiдтримку мiсцевих iнiцiативних груп, якi представляють широке коло багатогалузевих приватних i державних партнерiв, у впровадженнi їхнiх стратегiй мiсцевого розвитку, спрямованих на полiпшення економiчного, соцiального та екологiчного стану сiльських територiй;
iнвестицiї в iнфраструктуру сiльських територiй, будiвництво житла, закладiв охорони здоров'я, культури та освiти, фiзичної культури i спорту;
диверсифiкацiя дiяльностi виробникiв сiльськогосподарської продукцiї для розвитку сiльського пiдприємництва i домогосподарств, якi прагнуть розвивати несiльськогосподарську дiяльнiсть, створюючи новi робочi мiсця;
надання суб'єктами сiльськогосподарської дорадчої дiяльностi дорадчих послуг, спрямованих на покращення економiчних та екологiчних показникiв дiяльностi виробникiв сiльськогосподарської продукцiї;
створення сприятливих умов кредитування виробникiв сiльськогосподарської продукцiї, залучення коштiв мiжнародної технiчної допомоги, грантiв у сiльське господарство чи iншої допомоги (пiдтримки);
забезпечення спiвробiтництва в галузi iнновацiй та передання знань, що спрямоване на пiдвищення конкурентоспроможностi сiльськогосподарської продукцiї та сталостi сiльськогосподарського виробництва, шляхом заохочення ширшого використання iнновацiйних рiшень та заходiв;
здiйснення капiтальних iнвестицiй у матерiальнi та нематерiальнi активи, пов'язанi з переробкою, зберiганням та збутом сiльськогосподарської продукцiї, а також продукцiї, отриманої з водних бiоресурсiв, з метою забезпечення вiдповiдностi технологiчних процесiв та iнфраструктури пiдприємств харчової промисловостi мiжнародним стандартам якостi, безпеки харчових продуктiв та охорони навколишнього природного середовища;
сприяння створенню, вiдновленню та охоронi лiсiв, у тому числi шляхом державного фiнансування, спiвфiнансування заходiв iз лiсовiдновлення, лiсорозведення та пiдвищення стiйкостi лiсових екосистем, з метою збереження бiорiзноманiття, запобiгання деградацiї ґрунтiв та адаптацiї до наслiдкiв змiни клiмату.
24.2. Вибiр iнструментiв реалiзацiї мети i цiлей державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку, розроблення вiдповiдних видiв пiдтримки здiйснюється на основi всебiчного аналiзу їхнiх сильних i слабких сторiн, можливостей i загроз (SWOT-аналiзу).
Стаття 25. Фiнансування державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку
25.1. Фiнансування державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку здiйснюється за рахунок коштiв державного та мiсцевих бюджетiв, мiжнародної технiчної допомоги, з iнших джерел, не заборонених законом.
25.2. Розроблення фiнансових iнструментiв реалiзацiї державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку, включаючи кредитнi гарантiї, може здiйснюватися у спiвпрацi з мiжнародними фiнансовими установами з урахуванням вимог Закону України "Про Фонд часткового гарантування кредитiв у сiльському господарствi";
7) доповнити роздiлом I1 такого змiсту:
"Роздiл I1
IНСТИТУЦIЙНИЙ МЕХАНIЗМ РЕАЛIЗАЦIЇ ДЕРЖАВНОЇ
АГРАРНОЇ ПОЛIТИКИ ТА ДЕРЖАВНОЇ ПОЛIТИКИ
СIЛЬСЬКОГО РОЗВИТКУ
Стаття 26. Виплатна агенцiя
26.1. Адмiнiстрування пiдтримки, зокрема здiйснення виплати заявникам, вiдповiдно до цього Закону здiйснюється виключно Виплатною агенцiєю.
Положення про Виплатну агенцiю затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
26.2. Дiяльнiсть Виплатної агенцiї регулюється цим Законом, iншими законами України та прийнятими вiдповiдно до них нормативно-правовими актами. Якщо мiжнародним договором України встановлено iншi норми, нiж встановленi цим Законом, застосовуються норми мiжнародного договору.
26.3. Фiнансування дiяльностi Виплатної агенцiї здiйснюється за рахунок коштiв Державного бюджету України в межах видаткiв, передбачених на її утримання центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку.
26.4. Майно, що є об'єктом права державної власностi i передається Виплатнiй агенцiї на правi узуфрукта державного майна чи iншому речовому правi на чуже майно, передбаченому законом, не може бути вiдчужене без погодження Кабiнетом Мiнiстрiв України. Списання та передача майна, що є об'єктом права державної власностi, здiйснюються вiдповiдно до законодавства.
26.5. Виплатна агенцiя може набувати майнових та особистих немайнових прав та обов'язкiв, а також вчиняти iншi правочини вiдповiдно до законодавства.
26.6. Виплатна агенцiя виконує такi функцiї:
забезпечує iнформування заявникiв про умови, критерiї та процедури одержання вiдповiдного виду пiдтримки, розмiщує оголошення про початок дiї вiдповiдної програми пiдтримки, надає консультацiйну допомогу з питань, пов'язаних з виплатами та цiльовим використанням пiдтримки;
приймає заявки на отримання пiдтримки;
перевiряє вiдповiднiсть поданих документiв, необхiдних для отримання пiдтримки, вимогам законодавства;
перевiряє вiдповiднiсть заявника принципу доброчесностi отримувача пiдтримки та умовам надання пiдтримки;
здiйснює розрахунок суми виплат, яка виплачується отримувачу пiдтримки, та їх виплату;
здiйснює монiторинг цiльового використання пiдтримки;
розглядає та вирiшує справи, вчиняє процедурнi дiї та/або приймає процедурнi рiшення, у тому числi рiшення щодо оскарження, вiдповiдно до цього Закону з урахуванням положень Закону України "Про адмiнiстративну процедуру";
забезпечує взаємодiю з фiнансовими установами, що залучаються до надання пiдтримки;
укладає договори з отримувачами пiдтримки, якщо такi договори передбаченi вiдповiдною програмою пiдтримки;
забезпечує органiзацiю пiдготовки, перепiдготовки та пiдвищення квалiфiкацiї працiвникiв Виплатної агенцiї в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку;
формує фiнансовi, бухгалтерськi та iншi звiти про здiйснення виплат заявникам вiдповiдно до цього Закону;
iншi функцiї, передбаченi законодавством.
26.7. Виплатна агенцiя є користувачем iнформацiйно-комунiкацiйної системи "Державний аграрний реєстр".
26.8. З метою виконання функцiй, визначених цим Законом, Виплатна агенцiя за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку, може укладати договори щодо передання окремих функцiй iншим установам та органiзацiям, якщо для їх виконання потрiбнi спецiальнi знання чи технологiї, за умови що такi установи та органiзацiї мають належну систему внутрiшнього аудиту та гарантують забезпечення якостi виконання переданих їм згiдно з вiдповiдними договорами функцiй.
Виплатна агенцiя регулярно, але не менше одного разу на шiсть мiсяцiв, здiйснює монiторинг якостi виконання переданих функцiй з метою пiдтвердження належної якостi їх виконання. Вiдповiдальнiсть за виконання функцiй, переданих Виплатною агенцiєю iншим установам та органiзацiям згiдно iз вiдповiдним договором, несе Виплатна агенцiя.
26.9. Координацiю дiяльностi Виплатної агенцiї здiйснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку, у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
26.10. Виплатна агенцiя утворює постiйно дiючий пiдроздiл внутрiшнього аудиту, який є складовою системи внутрiшнього контролю Виплатної агенцiї.
Пiдроздiл внутрiшнього аудиту пiдпорядковується керiвнику Виплатної агенцiї та спiвпрацює з пiдроздiлом внутрiшнього аудиту центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку.
Стаття 27. Система даних щодо сталого розвитку сiльського господарства
27.1. Система даних щодо сталого розвитку сiльського господарства Farm Sustainability Data Network (далi - FSDN) функцiонує як iнструмент забезпечення аналiзу реалiзацiї державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку.
27.2. Метою функцiонування FSDN є щорiчне збирання та аналiз даних виробничого, економiчного, фiнансового, екологiчного та соцiального характеру щодо дiяльностi виробникiв сiльськогосподарської продукцiї, необхiдних, зокрема для:
iнформацiйного забезпечення державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку, їх монiторингу;
здiйснення економiчного оцiнювання стану сiльського господарства України;
аналiзу економiчних, соцiальних та екологiчних аспектiв, пов'язаних iз дiяльнiстю виробникiв сiльськогосподарської продукцiї.
27.3. Збирання даних здiйснюється на пiдставi плану опитування, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку, шляхом проведення регулярних та спецiальних опитувань на основi репрезентативної вибiрки виробникiв сiльськогосподарської продукцiї.
Для цiлей опитування виробники сiльськогосподарської продукцiї класифiкуються за єдиною методологiєю, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку, з урахуванням виду сiльськогосподарської дiяльностi, яку здiйснюють такi виробники, їх економiчного розмiру та iнших видiв дiяльностi, не пов'язаних iз сiльським господарством, яку здiйснюють такi виробники.
27.4. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку, забезпечує створення та функцiонування FSDN. Порядок створення, функцiонування FSDN, методологiя збирання, обробки та аналiзу даних визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
27.5. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку, має право визначити (призначити) установу чи органiзацiю, що належить до сфери його управлiння, для збирання, обробки та аналiзу даних FSDN.
27.6. Доступ до вiдомостей FSDN є вiдкритим та загальнодоступним, за умови агрегованого подання та знеособлення таких вiдомостей для унеможливлення iдентифiкацiї виробникiв сiльськогосподарської продукцiї. Вiдомостi FSDN оприлюднюються на офiцiйному веб-сайтi центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку, та на Єдиному державному веб-порталi вiдкритих даних.
27.7. Вiдомостi FSDN можуть надаватися органам Європейського Союзу вiдповiдно до укладених мiжнародних договорiв.
27.8. Розголошення персональних даних, отриманих у процесi функцiонування FSDN, забороняється.
27.9. Використання для цiлей оподаткування будь-яких персональних даних чи iнших вiдомостей, отриманих у процесi функцiонування FSDN, забороняється. Вiдомостi FSDN не є пiдставою для нарахування та стягнення з виробникiв сiльськогосподарської продукцiї податкiв i зборiв.
27.10. Власником вiдомостей FSDN є держава в особi центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку.
Стаття 28. Iнтегрована система адмiнiстрування та контролю
28.1. Iнтегрована система адмiнiстрування та контролю (далi - IСАК) є iнструментом забезпечення прозоростi та пiдзвiтностi у сферi надання пiдтримки.
28.2. Власником IСАК є держава в особi центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку.
Держателем, адмiнiстратором та технiчним адмiнiстратором IСАК є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку.
Функцiї технiчного адмiнiстратора на пiдставi договору з адмiнiстратором IСАК може здiйснювати юридична особа, що належить до сфери управлiння центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi земельних вiдносин, чи iнша юридична особа публiчного права, 100 вiдсоткiв акцiй (часток) якої належать державi.
28.3. IСАК забезпечує:
функцiонування пiдсистеми iдентифiкацiї земельних дiлянок, що ґрунтується на геопросторових даних, вiдомостях Державного земельного кадастру та iнших публiчних реєстрiв та дає змогу однозначно визначати кожну земельну дiлянку, що є об'єктом пiдтримки;
функцiонування геопросторової пiдсистеми, а також у вiдповiдних випадках пiдсистеми, що базується на вiдомостях Єдиного державного реєстру тварин;
функцiонування пiдсистеми монiторингу територiй, за допомогою якої здiйснюється регулярне спостереження за станом земель, сiльськогосподарських угiдь та iнших територiй iз застосуванням супутникових даних, iнформацiйних продуктiв дистанцiйного зондування Землi та iнших джерел геопросторових даних;
функцiонування пiдсистеми iдентифiкацiї заявникiв в iнформацiйно-комунiкацiйнiй системi "Державний аграрний реєстр" з автоматизованою перевiркою даних про таких осiб i верифiкацiї їхнього права на отримання пiдтримки;
функцiонування пiдсистеми монiторингу вiдповiдностi виплат;
безперервну, стандартизовану i захищену взаємодiю з iншими державними iнформацiйно-комунiкацiйними системами, кадастрами та реєстрами.
28.4. Функцiонування ICAK забезпечується засобами ведення iнформацiйно-комунiкацiйної системи "Державний аграрний реєстр". IСАК функцiонує як пiдсистема (роздiл) iнформацiйно-комунiкацiйної системи "Державний аграрний реєстр".
28.5. Порядок функцiонування IСАК та вимоги до обмiну даними мiж суб'єктами взаємодiї визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України";
8) в абзацi другому пункту 15.10 статтi 15 слова "приймає постанову з питань режиму" замiнити словами "затверджує порядок";
9) статтю 163 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 163. Бюджетна дотацiя для органiзацiй водокористувачiв
163.1. Органiзацiям водокористувачiв може надаватися державна пiдтримка у виглядi бюджетної дотацiї на часткову оплату чи вiдшкодування вартостi ремонту або реконструкцiї iснуючих та/або будiвництва нових мелiоративних систем, окремих об'єктiв iнженерної iнфраструктури, насосних станцiй для гiдротехнiчної мелiорацiї земельних дiлянок, що включенi до територiї обслуговування такої органiзацiї, якщо видатки на таку дотацiю передбачено законом про Державний бюджет України на вiдповiдний рiк. Бюджетна дотацiя на часткову оплату зазначених заходiв надається за умови наявностi затвердженої проектно-кошторисної документацiї.
163.2. Розподiл коштiв, передбачених у державному бюджетi для надання дотацiї органiзацiям водокористувачiв для будiвництва (реконструкцiї) мелiоративних систем, окремих об'єктiв iнженерної iнфраструктури, насосних станцiй для гiдротехнiчної мелiорацiї земельних дiлянок, що включенi до територiї обслуговування такої органiзацiї, здiйснюється у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України";
10) доповнити роздiлом V3 такого змiсту:
"Роздiл V3
ПРОГНОЗУВАННЯ, ПЛАНУВАННЯ ТА МОНIТОРИНГ СТАНУ
РОЗВИТКУ ДЕРЖАВНОЇ АГРАРНОЇ ПОЛIТИКИ ТА
ДЕРЖАВНОЇ ПОЛIТИКИ СIЛЬСЬКОГО РОЗВИТКУ
Стаття 164. Стратегiя розвитку сiльського господарства та сiльських територiй
164.1. Для реалiзацiї положень цього Закону центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку, спiльно з iншими центральними органами виконавчої влади у межах їхньої компетенцiї, iз залученням громадських об'єднань i наукових установ розробляє Стратегiю розвитку сiльського господарства та сiльських територiй (далi - Стратегiя).
164.2. Стратегiя розробляється строком на сiм рокiв i затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України не пiзнiше нiж за шiсть мiсяцiв до закiнчення строку реалiзацiї чинної Стратегiї.
164.3. Стратегiя базується на метi та цiлях державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку, визначених цим Законом, i мiстить такi роздiли:
опис наявних проблем та оцiнювання потреб сiльського господарства України;
завдання та заходи щодо реалiзацiї Стратегiї;
прогнознi значення показникiв оцiнки результативностi виконання завдань та заходiв для реалiзацiї Стратегiї;
визначення потреб, якi необхiдно задовольнити в рамках вiдповiдних заходiв (програми) пiдтримки, та заходи пiдтримки, розробленi на основi SWOT-аналiзу;
система управлiння та координацiї заходiв щодо реалiзацiї Стратегiї.
Стаття 165. Монiторинг реалiзацiї Стратегiї
165.1. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку, здiйснює щорiчний монiторинг реалiзацiї Стратегiї.
165.2. Монiторинг реалiзацiї Стратегiї здiйснюється шляхом вiдстеження та порiвняння фактично отриманих значень показникiв оцiнки результативностi виконання завдань та заходiв з їх прогнозними значеннями, передбаченими Стратегiєю.
165.3. Монiторинг реалiзацiї Стратегiї здiйснюється на пiдставi даних FSDN, офiцiйної статистики, iнформацiї центральних органiв виконавчої влади у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України, iз залученням громадських об'єднань i наукових установ.
165.4. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку, публiкує результати монiторингу реалiзацiї Стратегiї у формi звiту на своєму офiцiйному веб-сайтi не пiзнiше 1 липня року, наступного за монiторинговим";
11) статтю 172 доповнити пунктом 172.13 такого змiсту:
"172.13. Держава забезпечує пiдтримку виробникiв сiльськогосподарської продукцiї, що здiйснюють господарську дiяльнiсть у зонах ризикованого землеробства. Порядок та критерiї визначення зон ризикованого землеробства затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України";
12) роздiл VI доповнити статтями 173 - 175 такого змiсту:
"Стаття 173. Монiторинг вiдповiдностi виплат та публiкацiя iнформацiї про заявникiв
173.1. Монiторинг вiдповiдностi виплат здiйснюється з метою перевiрки законностi рiшення про надання пiдтримки, цiльового використання отриманих заявниками виплат, дотримання умов, порядку та принципiв пiдтримки. Монiторинг вiдповiдностi виплат здiйснюється шляхом проведення документальної та фiзичної перевiрок. Документальна перевiрка може проводитися у тому числi у формi автоматизованої перевiрки. Загальнi вимоги до порядку здiйснення монiторингу вiдповiдностi виплат затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
173.2. Автоматизована перевiрка проводиться iз застосуванням системи "Red Flag", що функцiонує на основi даних iнформацiйно-комунiкацiйної системи "Державний аграрний реєстр" та спрямована, зокрема, на виявлення невiдповiдностей у вiдомостях про заявника та верифiкацiю його права на пiдтримку.
173.3. Документальна перевiрка проводиться Виплатною агенцiєю та передбачає:
аналiз невiдповiдностей, виявлених пiд час автоматизованої перевiрки;
перевiрку заявок на предмет вiдповiдностi критерiям, встановленим для отримання вiдповiдного виду пiдтримки;
аналiз документального пiдтвердження цiльового використання отриманих коштiв та дотримання умов надання пiдтримки.
173.4. Фiзична перевiрка полягає у здiйсненнi Виплатною агенцiєю виїзної перевiрки безпосередньо за мiсцезнаходженням об'єкта пiдтримки та включає:
виїзну перевiрку заявника з метою огляду об'єкта пiдтримки;
застосування дистанцiйного зондування Землi (зокрема супутникових зображень) або iнших технологiчних засобiв спостереження.
Фiзична перевiрка проводиться на основi випадкової вибiрки загальної кiлькостi заявникiв за кожним видом пiдтримки на основi ризик-орiєнтованого пiдходу.
Частка (у вiдсотках) заявникiв, що пiдлягають фiзичнiй перевiрцi, встановлюється нормативно-правовим актом, що регулює вiдповiдний вид пiдтримки.
173.5. Заявник, який отримав пiдтримку за рахунок бюджетних коштiв, зобов'язаний щорiчно, протягом двох рокiв пiсля отримання вiдповiдних бюджетних коштiв iнформувати Виплатну агенцiю про об'єкт пiдтримки, щодо якого було надано таку пiдтримку. Порядок та випадки, що пiдлягають щорiчному iнформуванню, визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
173.6. У разi виявлення невiдповiдностей пiд час документальної або фiзичної перевiрки Виплатна агенцiя зобов'язана у п'ятиденний строк з дня їх виявлення надiслати заявнику письмове повiдомлення iз зазначенням виявлених фактiв та вимогою надати пояснення i, за потреби, вiдповiднi пiдтверднi документи у строк, що не перевищує 10 робочих днiв.
173.7. Якщо за результатами перевiрки пiдтверджено факти порушення умов пiдтримки або нецiльового використання коштiв, Виплатна агенцiя приймає рiшення про:
вiдмову у виплатi за поданою заявкою (якщо виплату ще не здiйснено), або
призупинення подальших виплат заявнику за вiдповiдним видом пiдтримки до з'ясування обставин, або
повернення коштiв (повнiстю або частково) (якщо виплату здiйснено).
173.8. У разi прийняття рiшення про тимчасове зупинення подальших виплат заявнику за вiдповiдним видом пiдтримки до з'ясування обставин Виплатна агенцiя письмово повiдомляє заявника про зупинення виплат iз зазначенням пiдстав i строкiв, протягом яких заявник може надати додатковi пояснення або документи. Заявнику надається 10 робочих днiв для подання обґрунтованих пояснень (документiв) або заперечень. За результатами розгляду наданих матерiалiв Виплатна агенцiя протягом 10 робочих днiв з дня отримання обґрунтованих пояснень або заперечень:
вiдновлює виплати, якщо порушення не пiдтвердилися або усунутi, або
приймає рiшення про вiдмову у виплатi за поданою заявкою (якщо виплату ще не здiйснено), або
приймає рiшення про повернення коштiв (повнiстю або частково) (якщо виплату здiйснено).
173.9. Заявник має право на оскарження рiшень, дiй чи бездiяльностi Виплатної агенцiї в порядку адмiнiстративного оскарження вiдповiдно до Закону України "Про адмiнiстративну процедуру" та/або в судовому порядку.
173.10. Заявник має право оскаржити рiшення Виплатної агенцiї, прийняте вiдповiдно до цього Закону, шляхом подання скарги до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку.
173.11. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку, не пiзнiше дня, наступного за днем пiсля надходження скарги, направляє її разом iз матерiалами справи до Виплатної агенцiї. Виплатна агенцiя приймає рiшення за скаргою вiдповiдно до Закону України "Про адмiнiстративну процедуру" протягом розумного строку, що не може перевищувати 30 днiв з дня надходження скарги.
173.12. У разi прийняття рiшення про повернення коштiв Виплатна агенцiя надсилає заявнику письмову вимогу iз зазначенням: обґрунтування порушення; суми до повернення; реквiзитiв для перерахування коштiв, що пiдлягають сплатi протягом 20 робочих днiв. У разi неналежного виконання вимоги щодо повернення коштiв у встановлений строк Виплатна агенцiя вживає заходiв щодо примусового стягнення таких коштiв у порядку, встановленому законодавством, у тому числi шляхом звернення до суду.
173.13. Виплатна агенцiя щорiчно, до 1 березня, публiкує iнформацiю про отримувачiв пiдтримки, зокрема отриманi ними суми виплат за кожним видом пiдтримки, на своєму офiцiйному веб-сайтi та на Єдиному державному веб-порталi вiдкритих даних. Така iнформацiя стосується виплат, отриманих у попередньому бюджетному перiодi, та публiкується у спосiб, що забезпечує можливiсть використання iнструментiв пошуку.
Не пiдлягає публiкацiї iнформацiя про отримувачiв пiдтримки, якi протягом вiдповiдного бюджетного перiоду отримали пiдтримку, загальна сума якої дорiвнює або є меншою нiж 1250 євро в еквiвалентi за офiцiйним курсом Нацiонального банку України на останнiй день вiдповiдного бюджетного перiоду.
Iнформацiя, що пiдлягає оприлюдненню вiдповiдно до цiєї статтi, зберiгається у вiльному доступi протягом двох рокiв з дня її публiкацiї.
Виплатна агенцiя забезпечує iнформування отримувачiв пiдтримки про публiкацiю їхнiх персональних даних iз роз'ясненням мети, обсягу та строку публiкацiї.
Публiкацiя даних вiдповiдно до цiєї статтi здiйснюється з дотриманням вимог законодавства у сферi захисту персональних даних.
Стаття 174. Органи сертифiкацiї
174.1. Для проведення перевiрок ефективностi та законностi використання коштiв, спрямованих на пiдтримку, Кабiнет Мiнiстрiв України призначає одного або кiлькох суб'єктiв аудиторської дiяльностi як орган сертифiкацiї не менше нiж на три роки.
У разi призначення бiльше одного органу сертифiкацiї Кабiнет Мiнiстрiв України може визначити окрему державну установу як координуючий орган сертифiкацiї, вiдповiдальний за погодження методик проведення перевiрок та узагальнення висновкiв органiв сертифiкацiї.
174.2. Вiдбiр органiв сертифiкацiї здiйснюється шляхом проведення вiдкритої конкурсної процедури вiдповiдно до вимог законодавства про публiчнi закупiвлi.
174.3. Орган сертифiкацiї проводить щорiчну оцiнку дiяльностi Виплатної агенцiї вiдповiдно до мiжнародних стандартiв аудиту з метою пiдтвердження:
правильностi ведення бухгалтерського облiку i достовiрностi фiнансової звiтностi;
законностi та ефективностi використання коштiв пiдтримки, iнших активiв держави, функцiонування системи внутрiшнього контролю Виплатної агенцiї;
точностi даних щодо результативностi програм пiдтримки;
законностi та вiдповiдностi виплат, здiйснених у рамках заходiв пiдтримки, вимогам законодавства.
174.4. За результатами щорiчної оцiнки дiяльностi Виплатної агенцiї орган сертифiкацiї складає висновок, який принаймнi має мiстити:
аналiз виявлених порушень i проблемних питань у функцiонуваннi Виплатної агенцiї;
оцiнку своєчасностi та належностi заходiв реагування на виявленi порушення, вжитих Виплатною агенцiєю.
174.5. Кабiнет Мiнiстрiв України затверджує вимоги до органу сертифiкацiї та порядок виконання ним функцiй, зокрема:
правила проведення оцiнки дiяльностi Виплатної агенцiї;
структуру висновку та обов'язковi додатки до нього;
методику та принципи проведення аудиту, передбаченого цiєю статтею, вiдповiдно до мiжнародних стандартiв аудиту.
Стаття 175. Вiдповiдальнiсть за порушення вимог цього Закону
175.1. Особи, виннi у порушеннi вимог цього Закону, несуть вiдповiдальнiсть згiдно iз законом.
175.2. У разi якщо заявник самостiйно виявив порушення ним принципiв пiдтримки сiльського господарства України, передбачених статтею 21 цього Закону, або умов пiдтримки, вiн зобов'язаний протягом 10 робочих днiв з дня, коли йому стало вiдомо або мало стати вiдомо про факт такого порушення, звернутися до Виплатної агенцiї з клопотанням про добровiльне повернення отриманих ним виплат.
175.3. Виплатна агенцiя або орган мiсцевого самоврядування зобов'язаний повiдомити про факти порушення вимог статтi 21 цього Закону або умов пiдтримки та/або пiдроблення документiв, або iншi дiї, що мiстять ознаки правопорушень, центральний орган виконавчої влади, що згiдно iз положеннями про пiдслiднiсть, визначеними Кримiнальним процесуальним кодексом України, здiйснює досудове розслiдування кримiнальних правопорушень, передбачених законом України про кримiнальну вiдповiдальнiсть, щодо шахрайства з фiнансовими ресурсами.
175.4. Заявник, який порушив принцип справедливостi державної пiдтримки у сiльському господарствi, а саме не повiдомив центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку, органи мiсцевого самоврядування про всiх пов'язаних з ним осiб, якi протягом бюджетного перiоду є отримувачами пiдтримки, а також у встановлений цим Законом строк не надав iнформацiю про змiни стосовно пов'язаних осiб, зобов'язаний повернути всi одержанi бюджетнi кошти у встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку iз сплатою процентiв за користування чужими грошовими коштами, крiм випадку подання ним клопотання про добровiльне повернення отриманих виплат. Розмiр таких процентiв визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
175.5. У разi встановлення факту отримання пiдтримки заявником, який утворений у результатi реорганiзацiї (злиття, приєднання, подiлу, перетворення) юридичної особи з метою отримання пiдтримки всупереч вимогам щодо обмеження суми пiдтримки, визначеної цим Законом, такий заявник зобов'язаний повернути всi одержанi бюджетнi кошти у подвiйному розмiрi в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
175.6. Заявник, який надав завiдомо неправдивi вiдомостi для отримання пiдтримки, зобов'язаний повернути всi одержанi бюджетнi кошти у подвiйному розмiрi в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
175.7. Заявник, який порушив вимоги статтi 21 цього Закону або умови пiдтримки та не подав клопотання про добровiльне повернення коштiв, та пов'язанi з ним особи не мають права отримувати пiдтримку протягом наступних трьох бюджетних перiодiв.
175.8. Положення цiєї статтi не поширюються на надання мiжнародної технiчної допомоги, грантiв у сiльському господарствi або iншої допомоги (пiдтримки), яка надається за рахунок джерел, вiдмiнних вiд державного та мiсцевих бюджетiв";
13) у текстi Закону:
слова "центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної полiтики, полiтики у сферi сiльського господарства", "центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну аграрну полiтику, полiтику у сферi сiльського господарства", "центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику" у всiх вiдмiнках замiнити словами "центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку" у вiдповiдному вiдмiнку;
слова "черговий рiк", "черговий бюджетний рiк" у всiх вiдмiнках замiнити словами "наступний бюджетний перiод" у вiдповiдному вiдмiнку;
слова "бюджетний рiк" у всiх вiдмiнках замiнити словами "бюджетний перiод" у вiдповiдному вiдмiнку;
слова "бюджетному (фiнансовому) року" замiнити словами "бюджетному перiоду".
3. У Законi України "Про iдентифiкацiю та реєстрацiю тварин" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2009 р., N 42, ст. 635 iз наступними змiнами):
1) пункт 9 статтi 1 викласти в такiй редакцiї:
"9) Адмiнiстратор Єдиного державного реєстру тварин - юридична особа публiчного права, що проводить реєстрацiю тварин у порядку, встановленому цим Законом, здiйснює оформлення та видачу iдентифiкацiйних документiв та виконує iншi функцiї, передбаченi її статутом, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi iдентифiкацiї та реєстрацiї тварин";
2) у частинi четвертiй статтi 51 слова "Про державну пiдтримку сiльського господарства України" замiнити словами "Про засади державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку".
4. В абзацi третьому частини першої i абзацi четвертому частини четвертої статтi 25 Закону України "Про збiр та облiк єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., N 2 - 3, ст. 11 iз наступними змiнами) слова "Про державну пiдтримку сiльського господарства України" замiнити словами "Про засади державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку".
5. У Законi України "Про особливостi страхування сiльськогосподарської продукцiї з державною пiдтримкою" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2012 р., N 41, ст. 491; 2021 р., N 37, ст. 317):
1) у частинi другiй статтi 1 слова "Про державну пiдтримку сiльського господарства України" замiнити словами "Про засади державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку";
2) частину першу статтi 27 викласти в такiй редакцiї:
"1. Фiзичнi та юридичнi особи, якi навмисно надають недостовiрну iнформацiю з метою отримання передбачених цим Законом субсидiй з державного бюджету, несуть цивiльну, адмiнiстративну та кримiнальну вiдповiдальнiсть, встановлену законодавством.
Сiльськогосподарський товаровиробник, який отримав державну пiдтримку, передбачену цим Законом, на пiдставi навмисно поданої недостовiрної iнформацiї з метою отримання такої пiдтримки, зобов'язаний повернути всi одержанi бюджетнi кошти у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України, та сплатити проценти за користування чужими грошовими коштами. Розмiр таких процентiв визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України".
6. У частинi другiй статтi 22 Закону України "Про аквакультуру" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2013 р., N 43, ст. 616) слова "Про державну пiдтримку сiльського господарства України" замiнити словами "Про засади державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку".
7. В абзацi шостому частини першої статтi 20 i частинi шостiй статтi 21 Закону України "Про сiльськогосподарську кооперацiю" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2020 р., N 52, ст. 497) слова "Про державну пiдтримку сiльського господарства України" замiнити словами "Про засади державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку".
8. У Законi України "Про Фонд часткового гарантування кредитiв у сiльському господарствi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2022 р., N 6, ст. 42; 2025 р., N 6, ст. 12):
1) преамбулу викласти в такiй редакцiї:
"Цей Закон визначає правовий статус, особливостi утворення та засади дiяльностi Фонду часткового гарантування кредитiв у сiльському господарствi, встановлює порядок визначення критерiїв щодо суб'єктiв пiдприємництва та фiнансових установ, зобов'язання за кредитними зобов'язаннями (за кредитними договорами або аграрними нотами) мiж якими можуть гарантуватися Фондом, а також види послуг, якi надає Фонд часткового гарантування кредитiв у сiльському господарствi";
2) частину четверту статтi 1 викласти в такiй редакцiї:
"4. У своїй дiяльностi Фонд керується Конституцiєю України, Цивiльним кодексом України, цим Законом та Законом України "Про фiнансовi послуги та фiнансовi компанiї", а також iншими законами України та нормативно-правовими актами з питань регулювання небанкiвських фiнансових послуг";
3) у пунктi 5 частини першої статтi 7 слова "зобов'язань за кредитними договорами" замiнити словами "кредитних зобов'язань";
4) у частинi одинадцятiй статтi 8:
у пунктi 15 слово "щорiчне" виключити;
у пунктi 20 слова "зобов'язань за кредитними договорами" замiнити словами "їхнiх кредитних зобов'язань";
5) у статтi 13:
частину першу викласти в такiй редакцiї:
"1. Основним видом дiяльностi Фонду є надання часткових гарантiй, у тому числi на портфельнiй основi, шляхом укладення договорiв про надання гарантiй з фiнансовими установами, якi є бенефiцiарами за такими гарантiями, за кредитними зобов'язаннями суб'єктiв мiкро-, малого i середнього пiдприємництва, що провадять дiяльнiсть у галузi сiльського господарства. Надання часткових гарантiй за кредитними зобов'язаннями суб'єктiв малого i середнього пiдприємництва здiйснюється з використанням даних iнформацiйно-комунiкацiйної системи "Державний аграрний реєстр" вiдповiдно до закону.
Додатковими видами дiяльностi Фонду є надання навчальних та консультацiйних послуг суб'єктам мiкро-, малого та середнього пiдприємництва, якi працюють у галузi сiльського господарства, що фiнансуються в рамках реалiзацiї регiональних та/або мiсцевих програм, а також програм мiжнародних фiнансових органiзацiй, iнвесторiв, благодiйних органiзацiй. Здiйснення Фондом додаткових видiв дiяльностi дозволяється виключно за рахунок коштiв, отриманих для цих потреб вiд третiх осiб на безповоротнiй основi, зокрема грантiв, у тому числi коштiв мiжнародних фiнансових органiзацiй та мiжнародної технiчної допомоги";
у частинi третiй слово "кредитами" замiнити словами "кредитними зобов'язаннями";
частину четверту викласти в такiй редакцiї:
"4. Фонд надає гарантiї в обсязi до 80 вiдсоткiв непогашеної суми основного боргу, крiм гарантiй за аграрними нотами, обсяг гарантiї за якими визначається Законом України "Про аграрнi ноти";
у частинi п'ятiй слово "договору" замiнити словом "зобов'язання";
частину сьому доповнити абзацом другим такого змiсту:
"Фонд контролює ризики концентрацiї активiв та зобов'язань фiнансових установ, якi можуть гарантуватися Фондом, шляхом визначення критерiїв до фiнансових установ, якi надали кредити та зобов'язання перед якими гарантуються Фондом";
пункт "а" частини одинадцятої викласти в такiй редакцiї:
"а) мають прострочену заборгованiсть за ранiше наданими кредитами";
6) у статтi 14:
у частинi першiй:
в абзацi першому слова "критерiєм для суб'єктiв пiдприємництва, якi мають право на гарантування виконання зобов'язань за кредитними договорами, є мiкро, малi та середнi суб'єкти пiдприємництва" замiнити словами "критерiєм для визначення суб'єктiв пiдприємництва, якi мають право на гарантування виконання своїх кредитних зобов'язань, є їх належнiсть до мiкро, малих та середнiх суб'єктiв пiдприємництва";
абзац другий викласти в такiй редакцiї:
"Зазначений в абзацi першому цiєї частини граничний показник розраховується сумарно щодо всiх пов'язаних iз суб'єктом пiдприємництва осiб у значеннi пiдпункту 14.1.159 пункту 14.1 статтi 14 Податкового кодексу України. При цьому суб'єкт пiдприємництва не може мати пов'язаних осiб, якi не вiдповiдають зазначеним в абзацi першому цiєї частини граничним показникам щонайменше протягом останнього календарного року";
в абзацi третьому слова "зобов'язань за кредитними договорами" замiнити словами "кредитних зобов'язань";
в абзацi п'ятому слова "зобов'язань за кредитними договорами" замiнити словами "їх кредитних зобов'язань";
у частинi другiй:
абзац перший викласти в такiй редакцiї:
"2. Не мають права на гарантування виконання кредитних зобов'язань та отримання послуг вiд Фонду такi особи";
пункти 8 i 9 виключити;
в абзацi одинадцятому слова "зобов'язань за кредитними договорами" замiнити словами "кредитних зобов'язань".
9. У частинi другiй статтi 1 Закону України "Про державне регулювання генетично-iнженерної дiяльностi та державний контроль за розмiщенням на ринку генетично модифiкованих органiзмiв i продукцiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2023 р., N 91, ст. 354) слова "Про державну пiдтримку сiльського господарства України" замiнити словами "Про засади державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку".
10. У Законi України "Про iнформацiйно-комунiкацiйну систему "Державний аграрний реєстр" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2025 р., N 6, ст. 12):
1) частину першу статтi 10 викласти в такiй редакцiї:
"1. Користувачi, що є виробниками сiльськогосподарської продукцiї, органiзацiями водокористувачiв, суб'єктами агропромислового комплексу, мають право зареєструватися у Державному аграрному реєстрi самостiйно або через центр надання адмiнiстративних послуг.
Користувачi, що є третiми особами, можуть бути зареєстрованi компетентним органом, отримати доступ до реєстрових даних у межах наданих держателем Державного аграрного реєстру прав доступу до Державного аграрного реєстру, а також доступ до особистого електронного кабiнету i управлiння своїм профiлем";
2) пiдпункт 2 пункту 4 роздiлу III "Прикiнцевi та перехiднi положення" виключити;
3) у текстi Закону (крiм пiдпункту 1 пункту 3 роздiлу III "Прикiнцевi та перехiднi положення") слова "Про державну пiдтримку сiльського господарства України" замiнити словами "Про засади державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку".
11. У частинi першiй статтi 3 Закону України "Про хмiль та хмелепродукти" вiд 27 березня 2025 року N 4341-IX слова "Про державну пiдтримку сiльського господарства України" замiнити словами "Про засади державної аграрної полiтики та державної полiтики сiльського розвитку".
II. Прикiнцевi та перехiднi положення
1. Цей Закон набирає чинностi з дня, наступного за днем його опублiкування, крiм:
абзацiв восьмого i дев'ятого пiдпункту 4 (щодо обов'язку повiдомляти Виплатну агенцiю про змiни стосовно пов'язаних осiб), абзацiв четвертого - двадцять дев'ятого пiдпункту 7 (щодо доповнення статтею 26 "Виплатна агенцiя") та пiдпункту 12 пункту 2 роздiлу I цього Закону, якi набирають чинностi через 18 мiсяцiв з дня опублiкування цього Закону, але не ранiше дати початку функцiонування Виплатної агенцiї;
абзацiв тридцятого - сорок четвертого (щодо доповнення статтею 27 "Система даних щодо сталого розвитку сiльського господарства") та абзацiв сорок п'ятого - п'ятдесят восьмого (щодо доповнення статтею 28 "Iнтегрована система адмiнiстрування та контролю") пiдпункту 7 пункту 2 роздiлу I цього Закону, якi набирають чинностi з 1 сiчня 2027 року.
2. Виплатна агенцiя починає функцiонувати з дати, визначеної центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку, у вiдповiдному рiшеннi про початок її функцiонування, що оприлюднюється на офiцiйному веб-сайтi цього органу.
3. Установити, що до дати початку функцiонування Виплатної агенцiї:
забезпечення надання пiдтримки у сферi сiльського господарства здiйснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику;
Український державний фонд пiдтримки фермерських господарств продовжує виконувати свої функцiї.
4. Установити, що до компетенцiї центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, належать формування та реалiзацiя державної полiтики сiльського розвитку.
5. Кабiнету Мiнiстрiв України протягом 18 мiсяцiв з дня набрання чинностi цим Законом:
1) забезпечити прийняття нормативно-правових актiв, необхiдних для реалiзацiї положень цього Закону;
2) привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
3) забезпечити приведення мiнiстерствами та iншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актiв у вiдповiднiсть iз цим Законом;
4) створити (призначити) бюджетну установу, що належить до сфери управлiння центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику та державну полiтику сiльського розвитку, з покладенням на неї виконання функцiй Виплатної агенцiї, визначених цим Законом.
| Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ
8 жовтня 2025 року
N 4619-IX
.png)

