Следующая >>
Стаття 346. Пiдстави та порядок проведення митними органами документальних виїзних перевiрок
1. Документальнi виїзнi перевiрки проводяться за наказом вiдповiдного митного органу з урахуванням обставин i пiдстав, установлених цим Кодексом.
2. Документальною плановою виїзною перевiркою вважається перевiрка, яка передбачена в планi-графiку митного органу та проводиться за мiсцезнаходженням пiдприємства, що перевiряється. У разi вiдсутностi на пiдприємствi належних умов для роботи посадових осiб митного органу перевiрка такого пiдприємства, за згодою його керiвника, може проводитися у примiщеннi митного органу.
3. Проведення документальних планових виїзних перевiрок здiйснюється митними органами на пiдставi квартальних планiв, якi формуються ними самостiйно, виходячи з результатiв аналiзу зовнiшньоекономiчних операцiй пiдприємств iз застосуванням системи управлiння ризиками. Порядок планування митними органами виїзних перевiрок визначається мiнiстерством, керiвник якого (мiнiстр) спрямовує та координує дiяльнiсть центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi фiнансiв.
4. Документальна планова виїзна перевiрка одного й того самого пiдприємства може проводитися не частiше одного разу на 12 мiсяцiв, а пiдприємства, яке отримало статус уповноваженого економiчного оператора, - не частiше одного разу на 30 мiсяцiв.
5. У разi планування митними та iншими контролюючими органами проведення планової виїзної перевiрки одного й того самого пiдприємства така перевiрка проводиться зазначеними органами одночасно. Порядок координацiї проведення планових виїзних перевiрок органами виконавчої влади, уповноваженими здiйснювати контроль за нарахуванням i сплатою митних платежiв, визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
6. Право на проведення документальної планової перевiрки пiдприємства надається лише за умови, що керiвнику цього пiдприємства або уповноваженiй ним особi не пiзнiше нiж за 10 календарних днiв до дня проведення зазначеної перевiрки вручено пiд розписку або надiслано рекомендованим листом з повiдомленням про вручення копiю наказу про проведення документальної планової перевiрки та письмове повiдомлення iз зазначенням дати початку проведення такої перевiрки.
7. Документальною позаплановою виїзною перевiркою вважається перевiрка пiдприємства, яка не передбачена планами роботи митного органу i може проводитися за наявностi хоча б однiєї з таких обставин:
1) центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалiзацiю державної полiтики у сферi державної митної справи, в порядку контролю здiйснено перевiрку матерiалiв документальної перевiрки, проведеної митним органом, i виявлено невiдповiднiсть висновкiв акта перевiрки вимогам законодавства або неповне з'ясування пiд час перевiрки питань, що повиннi бути з'ясованi пiд час перевiрки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання пiдприємством вимог законодавства з питань державної митної справи. Проведення такої позапланової документальної виїзної перевiрки може iнiцiюватися центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалiзацiю державної полiтики у сферi державної митної справи, тiльки за умови, що стосовно посадових осiб митного органу, якi проводили таку перевiрку, розпочато службове розслiдування або порушено кримiнальну справу. У такому разi центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалiзацiю державної полiтики у сферi державної митної справи, визначає митний орган, що проводитиме таку перевiрку;
2) виявлено факти або отримано документальну iнформацiю, якi свiдчать про порушення пiдприємством вимог законодавства з питань державної митної справи, якщо пiдприємство не надасть пояснення та їх документальнi пiдтвердження на обов'язковий письмовий запит митного органу протягом 10 робочих днiв з дня отримання такого запиту;
3) пiдприємством не подано в установлений строк митну декларацiю;
4) розпочато процедуру припинення пiдприємства (крiм перетворення), порушено провадження у справi про визнання пiдприємства банкрутом;
5) пiдприємством подано в установленому порядку митному органу заперечення до акта перевiрки або скаргу на прийняте за її результатами податкове повiдомлення-рiшення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатiв вiдповiдної перевiрки чи скасування прийнятого за її результатами податкового повiдомлення-рiшення i зазначаються обставини, якi не були дослiдженi пiд час перевiрки та об'єктивний розгляд яких неможливий без проведення перевiрки. Така перевiрка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження.
8. Тривалiсть документальної виїзної перевiрки не повинна перевищувати 30 робочих днiв. У зазначений строк не включаються:
1) перiод часу мiж врученням керiвнику пiдприємства, що перевiряється, або уповноваженiй ним особi письмової вимоги про надання документiв та вiдомостей, необхiдних для з'ясування питань перевiрки, та наданням таких документiв та вiдомостей;
2) час, необхiдний для вiдновлення втрачених, пошкоджених або достроково знищених документiв, необхiдних для з'ясування питань перевiрки, у випадках, передбачених Податковим кодексом України;
3) час, необхiдний для вiдновлення бухгалтерського облiку, у разi виявлення невiдповiдностi показникiв у документах бухгалтерського облiку та/або фiнансової звiтностi;
4) час, необхiдний для складення акта (довiдки) про результати перевiрки.
9. Строк проведення документальної виїзної перевiрки може бути продовжений наказом вiдповiдного митного органу, але не бiльше нiж на 15 робочих днiв. Пiдставами для продовження строку проведення планової виїзної перевiрки є:
1) заява пiдприємства (у разi необхiдностi подання ним документiв, що стосуються питань перевiрки);
2) змiнний режим роботи або пiдсумований облiк робочого часу пiдприємства та/або його господарських об'єктiв;
3) випадки, передбаченi абзацом третiм пункту 44.7 статтi 44 Податкового кодексу України;
4) випадки, коли в перiод проведення документальної виїзної перевiрки на письмовий запит посадової особи митного органу, уповноваженої на проведення перевiрки, пiдприємством, яке перевiряється, не наданi документи, необхiднi для з'ясування питань такої перевiрки.
10. Встановленi цiєю статтею строки, пiдстави та порядок проведення документальних виїзних перевiрок пiдприємств не поширюються на перевiрки, що проводяться за заявою самого пiдприємства, уповноважених економiчних операторiв (у тому числi на пiдприємствах, якi звернулися для отримання такого статусу), а також на перевiрки, що проводяться вiдповiдно до кримiнально-процесуального законодавства у разi порушення кримiнальної справи або у процесi провадження в адмiнiстративнiй справi про порушення митних правил стосовно посадової особи цього пiдприємства.
11. Документальну виїзну (планову чи позапланову) перевiрку пiдприємства може бути зупинено наказом вiдповiдного митного органу, копiя якого не пiзнiше наступного робочого дня надсилається пiдприємству рекомендованим листом з повiдомленням про вручення або вручається пiд розписку керiвнику пiдприємства чи уповноваженiй ним особi, з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк за наявностi хоча б однiєї з таких пiдстав:
1) необхiднiсть вiдновлення пiдприємством втрачених документiв або обґрунтованої потреби в додатковому часi для надання документiв, визначених у запитi посадової особи митного органу;
2) необхiднiсть проведення митної експертизи;
3) необхiднiсть проведення зустрiчної звiрки;
4) необхiднiсть отримання iнформацiї вiд iнших державних органiв України або уповноважених органiв iноземних держав.
12. Зупинення документальної виїзної (планової чи позапланової) перевiрки перериває перебiг строку проведення перевiрки за умови вручення пiд розписку керiвнику пiдприємства чи уповноваженiй ним особi або надiслання пiдприємству рекомендованим листом з повiдомленням про вручення копiї наказу про зупинення такої перевiрки. При цьому перевiрка може бути зупинена на загальний строк, що не перевищує 30 робочих днiв, а в разi необхiдностi проведення митної експертизи, отримання iнформацiї вiд iнших державних органiв України або уповноважених органiв iноземних держав, завершення розгляду судом позовiв з питань, пов'язаних з предметом перевiрки, вiдновлення пiдприємством втрачених документiв перевiрка може бути зупинена на строк, необхiдний для завершення таких процедур.
13. Рiшення про зупинення та поновлення документальної перевiрки пiдприємства приймає керiвник митного органу або особа, яка виконує його обов'язки, за письмовим поданням посадової особи, яка проводить таку перевiрку, або за обґрунтованим зверненням пiдприємства, що перевiряється.
14. Посадовим особам митного органу, уповноваженим на проведення перевiрки, забороняється перебувати на територiї пiдприємства в перiод зупинення перевiрки, крiм випадкiв, коли виникає необхiднiсть зняття або замiни митного забезпечення, накладеного вiдповiдно до пункту 14 частини першої статтi 347 цього Кодексу.